denar biba | 1 Oct 09:31 2004
Picon

[AlbClub] Mbi etiken

         *** AlbClub Discussion List ***

Era (nuk e gjej aspak pertinente te te drejtohem me
z.Makoçi - sorry perfect stranger),

Nuk kam ndonje alergji personale ndaj pseudonimeve.
Kaq sa per te qene i qarte me te gjithe. Gjithashtu as
qe me shkon nder mend ta riririririririri-hap kete
teme. Edhe sikur te mos kisha lexuar disa nderhyrje
mjaft logjike mbi subjektin ne fjale, serish do te
isha/jam i bindur se kur mbesa ime 3- vjeçe thote "e
dua rene ta kem te dora", e do dhe askush nuk mund te
beje asgje per ta bindur se s'mund ta kete.
Madje besoj se pseudonimet, si gjithshka ne kete bote,
kane edhe anen/t e tyre pozitive; pikerisht fale tyre
ne here pas here perjetojme nderhyrje, te cilat nese
do te kish qene per emra reale, nuk do t'i kishim
mundesite, e disi me rralle fatin, ti ndeshnim; diku
tjeter jo e jo, por as ketu ne klubin tone virtual.
E vetmja gje per te cilen une gjeta me vend te
ridergoja mesazhin qe dikush me kish derguar mua
personalisht (kerkoj edhe njehere te falur per kete),
eshte fakti cilesisht i dallueshem i ngritur nga
derguesi, se, kur shkruhet per tema te tilla qe
tentojne te formojne nje opinion per nje
individ/vend/institucion/ngjarje madhore, eshte disi
jo-etike fshehja pas pseudonimit. Jam i bindur qe
efekti do te ishte me real, debati gjithashtu. 
Aq me shume (ketu beja edhe lidhjen me studentet
vs.pushtetareve) qe shumica e klubasve jetojne jashte
(Continue reading)

Ardian Likaj | 1 Oct 13:06 2004
Picon

[AlbClub] Shkrimi i Kallamates eshte vertete trondites.

         *** AlbClub Discussion List ***

From :  <IlDemal <at> aol.com>
Sent :  Wednesday, September 29, 2004 6:47 PM
A eshte e vertete qe neve na jane vjedhur vlerat kulturore gjate historise?... A eshte e vertete qe shovinizmi greko-serb ne vecanti,po ashtu italianet, austro- hungarezet e.tj. kane demtuar rrenuar trashegimine tone kulturore, historike,mohuar dhe vazhdojne te mohojne deri figura si Skenderbeu dhe Nene Tereza per te mos shkuar
.......................
Po ngaqe vende te tilla si Greqia ,Kroacia,Sllovenia ,Italia Serbia,Greqia kane dhjetera universitete dhe institute qe propagandojn historin,artin dhe kulturat perkatese ndersa ne Shqiperi ka pasivitet te plote....na mbyti ky relativizmi kulturor  . Mire Greqia dhe Italia qe kane monopolizuar gjithe kulturen e antikitetit por PSE vende te tilla si Kroacia ,Sllovenia,Serbia publikojn jashtezakonisht shume shkrime ne fushen historike/arkeologjike/gjuhesore sipas interesave te tyre  ndersa ne Shqiperi asgje(heshtje totale)  deri atje sa ne tekstet tona shkollore  s'shkruhet  apo propozohet te shkruhet sipas koncepteve globaliste kur te gjithe fqinjet  mbrojn vlerat ,identitetet e tyre historike  .

Add photos to your messages with MSN 8. Get 2 months FREE*.
www.AlbClub.com
____________________________________________________
Alb-Club mailing list: Alb-Club <at> alb-net.com
http://www.alb-net.com/mailman/listinfo/alb-club
Lidhja Shqiptare Ne Bote | 1 Oct 14:22 2004
Picon

Vellezerit Kuzhnini dhe LSHB urojne Prof.Dr.Dobracin ne diten e lindjes-Leter

   --- Art-Cafe: Albanian Arts & Entertainment List ---
 
Pershendetje te nderuar bashkeatdhetare.Sot eshte ditelindja e Prof.Dr. Sim 
Dobracit. Bashkengjitur keni letren e urimit qe i dergohet me kete rast.
Me urime dhe pershendetje per ju te gjithe
Simon dhe Mikel Kuzhnini ne Zagreb

_________________________________________________________________
Check out Election 2004 for up-to-date election news, plus voter tools and 
more! http://special.msn.com/msn/election2004.armx
Attachment (simdobreci.doc): application/msword, 31 KiB
______________________________________________________________
Denar Biba | 1 Oct 15:31 2004
Picon

[AlbClub] Burgu dhe greket dhe shqiptaret dhe paragjykimet dhe ... ufff u lodha.

         *** AlbClub Discussion List ***

Aldo ishte i shqetesuar se greket po na dhurojne nje burg ku pastaj te na rrasin te burgosurit...shqiptare!
Aldo, ketu nuk ka asgje per tu shqetesuar, perkundrazi. Madje dua te te bej me dije se vetem 6-muaj me pare Qeveria dhe populli italian i bene dhurate qeverise dhe popullit shqiptar nje institucion burgimi shume milion dollaresh, i cili u ndertua ne periferi te Peqinit. Ai eshte nje burg modern, me te gjitha ambientet e pershtatshme ku personat qe vuajne denimin e heqjes se lirise kane edhe mundesi te edukohen dhe argetohen, pasi kushdo qofshin, mbeten qenie humane.
Burgu i Peqinit ka qene nje zgjidhje e deshiruar dhe e kerkuar nga te dyja qeverite tona (fillimisht nga ajo italiane). Disa prej arsyeve qe une mund te te rendis jane:
 
- Kostoja shume e larte e mbajtjes se mbi 3000 te burgosurve shqiptare per shtetin italian.
Per skeptiket qe mund te thone se na e hodhen italianet, do te nxitoja te shtoja se ishin pikerisht bashkeatdhetaret tane ata qe me veprimet e tyre kriminale zgjodhen te behen bujtes te atyre ambienteve, dhe afermendsh kjo e bente te detyruar moralisht shtetin shqiptar. Por ketu duhet thene se transferimi i te burgosurve shqiptare behet i mundur VETEM pasi ata vete te kene dhene pelqimin. Dhe a e dini se sa eshte numuri i kerkesave per transferim nga burgjet e huaja apo jo? Me mijera. Madje te burgosurit shqiptare periodikisht jane futur ne greva urie me qellim plotesimin e kesaj kerkese.
 
(Continue reading)

Eltion Hysa | 1 Oct 17:40 2004
Picon

[AlbClub] Re: Burgu dhe greket dhe shqiptaret dhe paragjykimet dhe ...ufff u lodha.

         *** AlbClub Discussion List ***

Po mire, meqenese i ke mbyllur veshet ndaj mendimit ndryshe, atehere una jam dakort me te gjitha ato qe shkrove.
 
Eltioni
 
 
Denari shkroi:
"PS- per temen e mesiperme nuk pranoj debat, d.m.th nese do te kete une refuzoj te shprehem me."

ALL-NEW Yahoo! Messenger - all new features - even more fun!
www.AlbClub.com
____________________________________________________
Alb-Club mailing list: Alb-Club <at> alb-net.com
http://www.alb-net.com/mailman/listinfo/alb-club
Alban Kraja | 1 Oct 18:53 2004

[AlbClub] Ju ftojme te gjitheve ne kete eveniment historik.

         *** AlbClub Discussion List ***

EVENIMENTI PANSHQIPTAR I VITIT 2004

ME RASTIN E 28 NENTORIT, PAVARESISE MBARESHQIPTARE, DHE 2150 VJETORIT TE VDEKJES SE SOVRANIT TE FUNDIT TE ILIRISE, MBRETIT GENT, “LIDHJA NACIONALE SHQIPTARE NE ITALI” ORGANIZON:

“JAM ILIR, JAM SHQIPTAR”

MANIFESTIMI ME I MADH PANSHQIPTAR NE GUBBIO (Perugia) TE ITALISE, PRANE MAUZOLEUT QE RUAN ESHTRAT E GENTIT TE ILIRISE.

Jeni te gjithe te ftuar te merrni pjese ne kete eveniment me vlera te pashlyeshme:

diten e diel 28 nentor 2004, nga ora 10.00 e mengjesit deri ne ora 20.00, ne sheshin e madh prane Mauzoleut te mbretit Gent, via Bruno Buozzi – Gubbio (Perugia) Italia.

10 ore te mbushura perplot me aktivitete te larmishme me pjesemarrjen e:

interpretuesve me te shquar shqiptar te muzikes klasike, popullore e folkloristike personaliteteve politike, historianeve e arkeologeve nga te gjitha trevat shqiptare e te huaj. E gjitha nen reflektoret e kanaleve te shumta televizive. Pjesemarrja e juaj eshte e lire dhe pa pagese por ju apelojme, nese e keni te mundur, te visheni me veshje kombetare ose te pakten te kombinoni veshjen tuaj me ngjyrat e flamurit tone; kuq e zi . Ejani pra, qe te gjithe se bashku te rifreskojme kujtesen tone, kujtesen e iliro-shqiptarizmit nganjedhimtar, antike aq sa dhe vete jeta ne (Continue reading)

adrian vigani | 1 Oct 20:05 2004
Picon

[AlbClub] Orkester greke apo .....Shqipetare ?

         *** AlbClub Discussion List ***

..duke lexuar emrat instrumentisteve ,
 verej se 11 prej tyre jane shqipetare .
Po ju o te nderuar alb clubas  sa shqipetare numeroni ?
 
Orchestra
of
Colours
---------------------------------


Musiciants


   FIRST VIOLINS
Odysseas Corellis, concertmaster
Franc Shestani, Stella Tsani, Irina Shalenkova,
George Hatzis, Claudine Kotsoni, Rudini Milai,
Yannis Lapatsanis, Miltiades Egyptiades,
Aleksander Mato, Galina Bratouschka, Tania Alti   SECOND VIOLINS
Gerassimos Nassos, Nondas Filippas, Vilma Zioga,
Migen Selmani, Kiti Vardhami, Antonella Cefa,
Monica Damo, Clarita Loli, Natassa Georgiadou,
Nikos Hotos, Vassilis Rapsaniotis   VIOLAS
Yiorgos Kindynis, Artemis Samaras, Dimitra Milioni,
Lindita Musarai, Iris Louka, Pamela Mitousi, Harris Gizios   VIOLONCELLI
Vangelis Nina, Vassilis Lykos, Aris Tsakalis,
Amalia Yiannopoulou, Angeliki Mouriki,
Leslie Jones, Nikos Veliotis   DOUBLE BASSES
Tassos Kazaglis, Pericles Halmoukis,
Aleksander Mironenko, Vassilis Karahoutis,
Theodore Lignos, Yiorgos Theodorakis   FLUTES
Marilena Dori, Maria Vassilopoulou, Nikos Katritzidakis


   OBOES
Eleni Savani, Tina Dessylla, Katerina Kopsida


   CLARINETS
Spyros Mourikis, Christos Ginos


   (Continue reading)

altin topi | 1 Oct 20:54 2004
Picon

[AlbClub] Harlisja "me mendimin ndryshe"..

         *** AlbClub Discussion List ***

            Harlisja "me mendimin ndryshe"..

 

Nje nga arritjet e democracise(keshtu e fillojne zakonisht politologet ose demagoget

www.AlbClub.com
____________________________________________________
Alb-Club mailing list: Alb-Club <at> alb-net.com
http://www.alb-net.com/mailman/listinfo/alb-club
Aldo Plepi | 1 Oct 21:11 2004
Picon

[AlbClub] Re: Burgu dhe greket dhe shqiptaret dhe ...ufff u lodha

         *** AlbClub Discussion List ***

Po, po edhe une bie dakort meqenese Denari nuk pranon me debat dhe i shkreti 
u "lodh" me kete debat kaq te gjate.

Aldo

_________________________________________________________________
Express yourself instantly with MSN Messenger! Download today - it's FREE! 
hthttp://messenger.msn.click-url.com/go/onm00200471ave/direct/01/

www.AlbClub.com
____________________________________________________
Alb-Club mailing list: Alb-Club <at> alb-net.com
http://www.alb-net.com/mailman/listinfo/alb-club

Xha Xhai | 1 Oct 21:44 2004
Picon

[AlbClub] Burgu dhe Kontradikta

         *** AlbClub Discussion List ***

htë në nderin e listës që një specialist si Denar Biba ulet të na shpjegojë (me shumë qartësi) një çështje vërtet pak të errët për të painiciuarit.

Është gjithashtu e drejtë e Denarit të lajmërojë se nuk do t’u përgjigjet ngacmimeve për debat. Të tjerë tërhiqen nga debatet pa lajmëruar fare.

Por nuk mund të rri pa vënë re një kontradiktë të vogël midis fragmentit: “Si t'ja bejme? Une jam per pro. Po ju?” dhe fragmentit tjetër “Për temën e mësipërme nuk pranoj debat”.

A nuk është vetë Denari që na fton të gjithëve të debatojmë (“po ju?”)? Dhe nëse na fton, atëherë pse menjëherë më pas na e mohon pjesëmarrjen e vet në një debat që sapo e hapi?

Xha Xhai

P.S. Për të sqaruar një herë e mirë të gjitha insinuatat që po bëhen poshtë e lart: Xha Xhai dhe Ben Ben janë pseudonime të përdorur nga dy persona të ndryshëm.

Denar Biba shkroi:

Si t'ja bejme? Shteti grek per arsye te tijat (fare te ndershme) deshiron te ndertoje nje burg te ri (shume milion dollaresh gjithashtu) qe te "heqe qafe" te denuarit shqiptare te cilet ne nje periudhe 10-15 vjeçare do ti kushtojne 3-4 here me shtrenje se burgu i premtuar. Si t'ja bejme? Une jam per pro. Po ju?

[…]

PS- per temen e mesiperme nuk pranoj debat, d.m.th nese do te kete une refuzoj te shprehem me.


Join Excite! - http://www.excite.com
The most personalized portal on the Web!
www.AlbClub.com
____________________________________________________
Alb-Club mailing list: Alb-Club <at> alb-net.com
(Continue reading)


Gmane