BeqirS | 1 May 16:06 2012
Picon

Fotoreportazh Seminari 100-vjetori Federates Pan Shqiptare VATRA

NJU JORK: U zhvillua Seminari 100-vjetori Federates Pan Shqiptare VATRA : 100 Vjet ne Sherbim te Kombit!

Reportazh sepecial BEQIR SINA, New YorkKryeministri Berisha, ambasadori i SHBA, ne Tirane, Alexander Arvizu te pranishem ne konferencen per 100 vjetorin e Vatres, se bashku me personalitete te larta, nga trojet Shqiptare, studjues, diplomate, artiste, gazetar, mjete te informimit, aktiviste, shqiptare nga Shqiperia, Etnike, e nga tera anet e botes dhe te AmerikesNEW YORK CITY : VATRA, se bashku me komunitetin shqiptaro amerikan, shenojne kete pervjetor me nje Konference Shkencore, qe u mbajte diten e shtune me 28 prill 2012 ne Nju Jork. Per te ndjekur Konferencen e 100 Vjetorit te Vatres, kishin ardhur grupe shqiptaresh nga shtete te ndryshme te Amerikes, prej nga Alaska e larget, Kalifornia, Arizona, Teksasi, Illinoi, Miçigani, Florida, Karolina e Veriut, Uashingtoni, Virxhinia, Idiana, Dakota, Kolorado, Filadelfia, Bostoni, New Yorku dhe shtetet per reth, e tjere.

Konferenca Shkencore “Federata Pan-shqiptare e Amerikes VATRA, 100 vjet ne sherbim te Kombit”, u zhvillua ne nje nga hotelet e njohura ne qender te Manhattanit, The Helmsley Park Lane. Me kete rast gjate gjithe dites qendroi e çelur ne mjediset e salles, ku u mbajte konferenca, ekspozita fotografike ”100 vitet e Vatres”, ku permes imazheve fotografike, percillej rruga e Vatres dhe e komunitetit shqiptar gjate 100 viteve prej 28 prillit 1912, ditethemelimit te saj. Madje kishte dhe fotografi qe datonin para themlimit te Vatres, fotografi qe fiksonin udheheqesit e pare te komunitetit shqiptar, qe hodhen bazat e Levizjes Kombetare shqiptare ne Amerike, si Noli, Peci, Kirka, Josif Pani,Faik Konica etj.


Pas interpretimit te hymneve kombetare amerikane e shqiptare, nga artistet e njohur Merita Halili dhe Raif Hyseni, klerike te larte shqiptare nga te kater besimet fetare pershendeten dhe u luten sipas zakoneve te tyre fetare, per shqiptaret dhe Vatren ne kete 100 vjetor. Nderkaq, Kryeministri i Shqiperise dr Sali Berisha, gjate konferences i dhuroi kryetarit te Vatres, dr Gjon Buaçaj Himin e shoqates VATRA, nxjerre nga arkiva e shtetit ne Shqiperi.Hapja e Konferences - dhe moderimi i saj - u be nga Vatrani i vjeter zoti Frank G. Shkreli, nje veprimtar i shquar i çeshtjes kombetare, intelektual patriot ne diaspore, i cili ka qene gazetar dhe redaktor ne “Zerin e Amerikes”, seksioni shqip nga viti 1974 deri ne vitin 1984. Me pas, zoti Shkreli po tek “Zeri i Amerikes”, ka qene shef i seksionit shqip (1984-1985). Dhe, nga viti 1985 deri ne vitin 1990 ka sherbyer keshilltar i larte programacioni ne divizionin europian te “Zerit te Amerikes”, si dhe ka qene Drejtor Ekzekutiv i Keshillit Kombetar Shqiptaro Amerikan - KKSHA.


Ne hapje te ceremonise, kryetari i Federates pan Shqiptare “Vatra” zoti Gjon Buçaj falenderoi me mirenjohje kryeministrin Berisha, i cili me prezencen e tij ne nje dite te shenuar per Vatren nderoi kujtimin e themeluesve te saj dhe te te gjithe atyre qe me perkushtim dhe sakrifica e mbajten Vatren pergjate nje shekulli ne sherbim te kombit. Zoti Buçaj e cilesoi kryeministrin Berisha si nje mik te madh te diaspores dhe nje personalitet qe ka kontribuar si askush tjeter ne mbeshtetjen e diaspores.

Me tej, zoti Buçaj pasi ne emer te Vatres faleminderoje te gjithe te ftuarit me rradhe, theksoi se ky kremtim do te sherbeje si nje frymezim per vazhdimin e punes fisnike te Vatres si dhe te percjelljes se ketij misioni tek brezat qe do te vine. "Te paret e krijuan, shqiptare te tjere e mbajten deri ditet e sotme dhe me ate idealizem edhe keta ta percjellin drejt se ardhmes", u shpreh ai.


Duke hapur kete konferenence, drejutuesi i saj zoti Shkreli, tha se:" Historia e Vatres, eshte edhe histori e marredhenieve shqiptare amerikane, e cila prej themelimit te tyre do te kremtojne edhe 90 vjetorin e vendosjes se ketyre marredhenive te shkelqyera".

Pervjetori Vatres, theksoi Shkreli, eshte aq shume i lidhur per Shqiperine, shqiptaret dhe kulturen e tyre - siç eshte per marredheniet e tyre. Vizita e Kryeministrit ne Uashington kete jave, per takime te nivelit te larte me Sekretaren e Shtetit Hillari Klinton, dhe me udheheqesit e Kongresit dhe te Senatit, nenvizon angazhimin dhe rendesine me te cilen te dyja vendet kan nivelin e marredhenieve dypaleshe qe ishin aq brutalisht thyera dy dekada me pare nga regjimi komunist i Enver Hoxhes, per gati 50-vjet.

Gjate takimit te tij me Sekretaren e Shtetit, Dr Berisha tha'' Shtetet e Bashkuara kane luajtur nje rol te rendesishem gjate momenteve me te veshtira ne te historise. Forcimi ketyre marredhenie, eshte detyre e çdo shqiptari. Ajo ka qene misioni i Vatres dhe i komunitetit Shqiptaro-Amerikan per nje shekull, sepse po shqiptaret si duan Shtetet e Bashkuara te Amerikes, gjithashtu e duan Shqiperine.


Me pase zoti Frank Shkreli, duke u paraqitur pjesemarresve, ambasadorin e Shteteve te Bashkuara ne Tirane, Aleksander Arvizu, tha ne 100 vjet te historise Vatra eshte me te vertete historia shqiptare ne marredheniet, SHBA me shqiptaret. Megjithse, jo per fajin e shqiptarerve keto marredhenie, ne kohen e sundimti komunist, siç ishte rasti gjate regjimit komunist te Enver Hoxhes, u nderprene. Gjate kesaj kohe Vatra, nenvizoje zoti Shkreli, ishte nje ze qe do te fliste per interesat e shqiptareve ketu ne Shtetet e Bashkuara, dhe natyrisht ishte komuniteti shqiptar-amerikan, ishte VATRA dhe Vatranet e saj ata burra te medhenje. Shume e emocionuar ka qene koha kur SHBA-dhe Shqiperia rivendosen marredheniet e tyre, u shpreh Shkreli, te cilat ishin me ne fund ri-themeluar ne mars 1991 me ato ndryshime demokratike qe ndodhen atehere.

Ç'ka, iu drejtua zoti Shkreli, Ambasadorit Arvizu, "Per mua personalisht nuk kishte moment me te madhe ne 30-vjet karrieren time te punes prane qeverise se SHBA", dhe nuk ka pasur nder me te madh, per nje amerikano-shqiptar, atehere kur mua mu kerkua qe te shoqeroje per here te pare nga Departamenti i Shtetit delegacionin Amerikan ne Shqiperi, ne mars / prill te vitit 1991. Mirepo tha zoti Shkreli, "Marredheniet ndermjet Uashingtonit dhe Tiranes nuk kane qene asnjehere me mire, se sa sot ne kete 100 vjetor, sepse keto marredhenie jane sot ne duart e shume te mira dhe te sigurta, sepse ato kan diplomatin amerikan ne trajtimin e tyre, i cili eshte tjeter Shkelqesia e tij Aleksander Arvizu."

Ambasadori amerikan ne Tirane, duke marre fjalen mes duartrokitje entuziaste te pranishemeve, mbasi vlersoi rolin dhe kontributin e disapores shqiptare ne SHBA, e cilesoi 100 vjetorin e Vatres, si nje rast per te reflektuar e gjithashtu per te rikthesuar se perpjekjet dhe marshimi i shqiptareve drejt nje jete çdo dite me te mire vazhdon e kurre nuk do te ndalet, dhe marredheniet shume te mira mes Shqiperise dhe SHBA, tha ai.Nje vend te veçante ne fillim te Konferences Shkencore “Federata Pan-shqiptare e Amerikes ”VATRA, 100 vjet ne sherbim te Kombit” iu rezervua Lutjes dhe Bekimit fetar nga Perfaqsues te te gjitha Komuniteteve Fetare, shqiptare, te cilat jane simbol i bashkejeteses fetare, qe kemi ne shqiptaret ne bote, nga : Shkelqesia e Tij, i Perndershmi Nikon, Peshkop i Bostonit, i Nju Inglend dhe i Arkipeshkvise Shqiptare Zoti Gazmend Aga, Nen kryetar i Komunitetit Mysliman te Shqiperise I Perndershmi Imzot Dod Gjergji, Ipeshkev i Kishes Katolike te Kosoves I Nderuari Edmond Brahimaj, Kryegjyshi Boteror i Bektashinjeve I Nderuari Papas Antonio Bellusci, delegat i Episkopit Arberesh te Ungres, te Perndershmit Donato Olivero


Fjalet pershendetese iu lane si ne te tilla raste personaliteteve te Larta, nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Presheva, Bujanovci, Medvegja, Çameria dhe Diaspora.Shkelqesia e tij Kryeministri i Shqiperise, Professor Doktor, Sali Berisha, ishte folesi kryesore dhe mbas tij foli Shkelqesia e tij, Ambasadori i Shteteve te Bashkuara ne Tirane, Zoti Alexander Arvizu. Ne vazhdim fjalen e mori Shkelqesia e saj, Zevendes Kryeministrja e Republikes se Maqedonise, Zonja Teuta Arifi, dhe Ministrit te Dispaores te Republikes se Kosoves, zotit Ibrahim Makolli.


Nderkohe, kuadrin e aktiviteteve per 100-vjetorin e shpalljes se Pavaresise se Shqiperise, dhe 100 vjetorin e krjimit te Shoqates PanShqiptare te Amerikes VATRA, i ftuar special i shoqates Vatra keto dite ishte dhe L.T.M. Princi Leka II, i cili pershendeti me kete rast Konferencen Shkencore “Federata Pan-shqiptare e Amerikes ”VATRA, 100 vjet ne sherbim te Kombit”.


Ne panelin e pare mbajten shtate kumtesat e tyre Prof. Nicholas C. Pano, – “ Komuniteti Shqiptaro-Amerikan, Vatra dhe Shqiperia, 1912-1924’’. Professor Beqir Meta, ( u lexua nga zoti Zef Bala ne mungese) – “VATRA dhe Shteti 100-vjeçar Shqiptar’’. Archimandrit Theophan, – “Roli i Klerikeve Ortodoks Shqiptare ne Themelimin e Federates Pan-Shqiptare, Vatra’’ .Dr. Elez Biberaj, – “ Zeri i Amerikes dhe Renja e Komunizmit ne Shqperi –Nje Deshmi Personale’’ .Prof. Fehari Ramadani, – “Bashkpunimi i Faik Konices me Austro-Hungarine per Interesat Kombetare’’ .Mal Berisha, -- Ndihmesa e Vatres Nepermjet Delegatit te saj Çaarls Erickon ne Konferenen e Paqes ne Paris, 1919 dhe ne ate te San Franciskos, 1945’’ Naum Prifti, – “Epitafet e Fan Nolit te Don Kishoti’’


Nderkohe ne panlenin e dyte kumtesat vazhduan me editorin e Diellit, Dalip Greca, – “Gazeta Dielli si Misionare e Shqiptarizmes ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes’’ Anton Çefa, --( u lexua ne mungese) ‘’Vatra Noli, Konica dhe Wilsoni’’ Ilir Ikonomi, -- “Vatra dhe Njohja e Shqiperise nga Amerika’’ Agron Alibali, LL.M,. – “Aktiviteti Ligjor dhe Politik i Vatres Gjate Viteve 1919 -1921’’ Bejtullah Destani – “Vatra ne Raportimet e Entit te Zbulimit Politik te ‘Foreign Office’, 1918-1919‘’ Prof. David Avdul, – “ Pervoja e Vatres: e Kaluara, e Tashmja dhe e Ardhemja’’


Panelin e fundit e shoqeruan me kumtesat e tyre Idriz Lamaj, – “Vatra dhe Pretendimet Greke ndaj Shqiperise ne fund te Luftes se Dyte Boterore Prof. Jusuf Bajraktari,(u lexua ne mungese) – “ Vatra per Viset Shqiptare Jashte Shqiperise se Pavarur’’ Papas Antonio Bellusci, – “Arbereshet e kalabrise dhe Vatra per Pavaresine e Shqiperise’’ Prof. Binak Ulaj, -- Roli i Plave Gucise ne Pavaresine e Shqiperise Elez Osmani, – ‘’Kontributi i Vatres ne Harmonine Fetare’’ dhe ne fund Mithat Gashi,— Roli i Vatres: 1990-2010

Fjala e mbylljes se Konferences Shkencore “Federata Pan-shqiptare e Amerikes ”VATRA, 100 vjet ne sherbim te Kombit”, u mbajt nga Kryetari i Vatres Dr. Gjon Buçaj

 

 

 

 
BeqirS | 1 May 16:13 2012
Picon

Fotoreportazh 1 mije shqiptare te ardhur nga te gjitha anet e Amerikes, Kanadase

NJU JORK : Federata PanShqiptare e Amerikes VATRA shenoi 100 vjetorin - Ditelindjen e saj!Reportazh special BEQIR SINA1 mije shqiptare te ardhur nga te gjitha anet e Amerikes, Kanadase, dhe mbare trojeve shqiptare, Shqiperia Etnike ishte mbreme ne 100 vjetorin e krijimit te VatresNEW YORK CITY : Ne lokalin famous ne New York, Chelsea Piers 60, Federata PanShqiptare e Amerikes VATRA shenoi 100 vjetorin e saj, nje jetgjatesi qe do t'a kishte zili çdo shoqat. Kete fat dhe kete pervilegje e paten mbreme shqiptaret e Amerikes. Te cilet, te djelen me 29 prill - Ne New York, perjetuan ngjarjen shekullore - Ditelindjen e Vatres - e cila dje u be 100 vjet. Pjesmarrja ne kete mbremje festive, ishte me te vertet nje perjetim emocional, qe çdo bashkeatdhetar dhe femijet e tyre, ne breza kan per t'a percjellur gjate gjithe jetes se tyre, per kete ngjarje me te vertet historike, ne komunitet.


Me kete mbremje Gala, te pa harruar shoqata me e vjeter shqiptare e Amerikes Vatra i permbylli dje festimet e 100 vjetorit te krijimit te saj ne restorantin Chelsea Piers 60 ne Nju Jork, darke, kjo ku moren pjese rreth 1 mije vete, shqiptare te ardhur nga te gjitha anet e Amerikes, Kanadase, dhe mbare trojeve shqiptare, Shqiperia Etnike ishte mbreme ne 100 vjetorin e Vatres


Lokali famous Chelsea Piers 60, eshte restoranti mjaft i njohur ne brigjet e lumit Hudson te Nju Jorkut, i cili rezervohet zakonisht nga amerikanet dhe komunitetet e tjera, veçanerisht per veprimtari te tilla te medha me pjesmarres kaq te shumte. Per darken e mbremshme me rastin e 100 vjetorit te Vatres, kryesia e Vatres, kryetari i saj Dr. Gjon Buçaj, nen kryetari Agim Rexhaj , editori i Diellit Dalip Greca, z. Deny Blloshmi, por pa harruar edhe grupet e punes komisionet e organizimit kishin kohe qe punonin.Dhe u shkojne te gjitha falemnderimet dhe u takojne takojne fjalet me te mire, per kete organizimim kaq te shkelqyer.Nje falemnderim i veçante shkon me kete rast nga vatranet edhe per kujdesin qe tregoje Qeveria e Shqiperise, Kryeministri i i saj miku i Vatraneve dr Sali Berisha..


100 Vjetori i Vatres Ishte nje mbremje qe u solli Vatraneve, kujtimin e hereshme te kolonive shqiptare, kur mblidheshin se bashku te kremtonin themelimin e Vatres, prej kolosve te saj Nolit e Konices. Dhe ne ndersa tryezat shtroheshin, te ftuarit, me veshje luksoze, dhe me nje gezim, takoheshin dhe njiheshin me njeri tjetrin, duke shkembyer me kete rast mesazhe vllazerie ne mesin e shqiptareve, te nje gjaku.


Pjesmarresit ne mbremje i pershendeti edhe Zyhdi Karagjozi, i briri i kryetarit historik te Vatres, Kryetarit te perjeteshem zotit Agim Karagjozi, si dhe shume personalitete, perfshire edhe mysafiret: L.T.M. Princi Leka II, miku i shqiptareve Senatori i njohur i New Yorkut, Charles "Chuck" Schumer, dhe me nje leter presidentia Kosoves Atifete Jahjaga, e cila kishte derguar nje mesazh. Nderkohe, qe liderit shpirteror te te gjitha besimeve fetare ne haromi te plote, kryen lutjen fetare dhe bekuan mbremjen e 100 vjetorit te Vatres.


I pranishem ne darke ishte dhe ambasadori i Shteteve te Bashkuara ne Shqiperi, Aleksander Arvizu, nen kryeministria e Maqedonise, zonja Teuta Arifi, Ministri i Diaspores Ibrahim Makolli , zoti Nertian, Ceka, zoti Tahir Muhedini, Prof. Fehari Ramadani Ndodhej edhe ligjvenesi nga Nju Jorku, Eliot Engell, nismetari dhe kryetari i grupit te ligjevenesve amerikane qe kujdesen per çeshtjet shqiptare. Ambasadori i Shqipperise ne Washington, zoti Galanxhi, ambasadori Ferit Hoti, ambasadori i Shqiperise ne Maqedoni Arben Çejku, diplomati Mal Berisha, Prof. Nicholas C. Pano, Dr. Elez Biberaj, historiani i njohur Bejtullah Destani – dhe shume mysafire te tjere, perfaqesues diplomatike te Republikes se Shqiperise, Kosoves dhe te Maqedonise, ne Konsullatat e Pergjitheshme, studjues, diplomate, artiste, gazetar, mjete te informimit, aktiviste, shqiptare nga tera anet e botes dhe te Amerikes

Senatori i New Yorkut,Charles "Chuck" Schumer mbasi pershendeti ne gjuhen e embel dhe te bukur shqipe :Gezuar ditelindjen Vatra!", ka vlersuar lart rolin dhe kontributin e shqiptareve te Amerikes "Kam aq shume miq shqiptare" tha Eliot Engel "sa koleget ne Kongres shpesh me pyesin - a mos je edhe ti shqiptar? - dhe une u them Po".


Mbremja madheshtor e Vatres 100 vjet u çele me tre himnet. Himnin kombetar te Shteteve te Bashkuara te Amerikes kenduar Carrie Hopper, sikurse, Aurela Gaçe kendoi himnin e Republikes se Shqiperise dhe ate te sjellur enkas nga arshivat kombetare te Shqiperise, himnin historik te VATRES. Me pase konferencieret zonja Rafaela Prifiti dhe professor David Avdul - ftuan pjesmarresit te respektojne me nje minut heshtje kujtimin e te gjithe vatraneve qe nuk jane me, dhe te gjithe atyre qe vdiqen per liri e demokraci.

Lutja dhe bekimi i darkes se 100 vjetorit u krye nga i Nderuari Papas Antonio Bellusci, delegat i Episkopit Arberesh te Ungres, te Perndershmit Donato Olivero percjellur me nga nje mesazh prej Perfaqsuesve te te gjitha Komuniteteve Fetare Shqiptare. Te cilet, jane simbol i bashkejetes fetare qe kemi ne shqiptaret ne bote, : Shkelqesia e Tij, At Liolini, i Perndershmi Nikon, Peshkop i Bostonit, i Nju Inglend, Gazmend Aga, Nen kryetar i Komunitetit Mysliman te Shqiperise, i Perndershmi Imzot Dod Gjergji, Ipeshkev i Kishes Katolike te Kosoves, i Nderuari Edmond Brahimaj, Kryegjyshi Boteror i Bektashinjeve , Imam Shuaip Gerguri, Dom Pjeter Popaj, dom Fran Kola, dhe Pastor Fr. Nathan Preston.


Ne emer te shoqates Vatra, pershendeti nenkryetari i saj zoti Agim Rexhaj, "Siç e dini, tha zoti Rexhaj, festimet per kete 100 vjetor kane filluar qe prej disa kohesh, ndersa dje ato kulmuan me nje simpozium shkencor, i cili hodhi drite mbi historine e lavdishme te Vatres. Ne te moren pjese qindra vatrane, bashkeatdhetare, nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Çameria, Mali i Zi dhe Presheva si dhe nga Diaspora jone me e vjeter dhe me mire e ruajtur ne traditat e veta, Arbereshet e Italise."

Rexhaj gjate fjales se tij permendi se Vatren e nderoi Kryeministri i Republikes se Shqiperise Prof Dr Sali Berisha,Kleriket fetare te tri besimeve,katolike,ortodokse,muslimane, Princi Leka, Ministri i Diapsores ne Qeverine e Kosoves, Z. Ibrahim Makolli, zv/Kryeministrja e Republikes se Maqedonise znj. Teuta Arifi, si dhe studjues, diplomate, artiste,gazetar,mjete te informimit, aktiviste, shqiptare nga tera anet e botes dhe te Amerikes.

Me tej ai tha qe me lejoni te dashur pjesmarres t’ju njoftoj se per Vatren, per ju, vatrane, antare te saj nuk ka patur ngjarje me te madhe se sa kjo e festimeve te 100 vjetorit ku ne beme dhe po bejme nje bilanc te asaj qe kemi arritur ne nje shekull dhe po hapim nje dritare te re te atyre qe do te arrijme ne shekullin qe sapo hyme.

"Ne, fund te fundit, u shpreh nene kryetari i Vatres, zoti Rexhaj, kemi nje bilanc i cili eshte i qarte. Vatra luftoi per themelimin e shtetit shqiptar dhe ja doli, Vatra, luftoi per shpetimin trojeve shqiptare, dhe ja doli, Vatra luftoi per nxjerrjen e Shqiperise nga kthetrat e komunizmit, dhe ja doli, Vatra luftoi per çlirimin e Kosoves dhe ja doli, Vatra luftoi per ta bere kombin shqiptar, mik te Amerikes dhe ja doli. Vatra, natyrisht si nje segment i zgjatur i kombit shqiptar ne Boten e Re, ketu ne Amerike, mbajti krahun e forcave me progresive ne atdhe dhe ja ku jemi sonte te gjithe bashke ne kete mbremje jubilare te mrekullueshme ne vendin e lirise, ne Nu Jorkun e bukur".

Duke mbyllur fjalen e tij zoti Rexhaj, percolli Urimet e Vatres Kombetare ne kete ditelindje te arte te 100 vjetorit te lindjes! duke shtuar "Qofshin te bekuar ata qe e themeluan kete keshtjelle te shqiptarizmit ne kete vend te bekuar,qe beri aq shume per kombin tone! Nderim per Shtetet e Bashkuara te Amerikes qe shpetoj Shqiperin dhe i dha lirin Kosoves.

Prania kaq massive e juaja sonte ketu, verteton plotesisht ate qe Vatra edhe pse nje qint - vjeçare, eshte e re, e forte, me e forte se kurre. Ju falemndeirt qe me pjesmarrjen tuaj e bete Vatren me te forte, me te bukur, me te dashur se kurre! tha Rexhaj.


Pas pershendetjeve, te rastit dhe ndarjen e disa çmimeve per Vatren nga komuniteti shqiptare i Kanadase, dhe nga Shqiperia, programi festin u pasurua me kenget dhe vallet nga te gjitha viset shqiptare te cilat vazhduan deri naten vone.Ka qene kengetari i njohur Gezim Nikaj qe ngriti peshe zemrat e pjesemarresve me kengen "Shqiperi O Nena ime".

Ne kete mbremje Gala , Çun Lajçi nga Kosova, si dhe disa nga kengetaret me te njohur te botes tone shqiptare , Aurela, Gaçe, Sinan Vasalliu, Gezim Nika, Ermira Babaliu, Maja Aliçka, Remi, edhe shume te tjere nen drejtimin e mjeshtrit te muzikes Edmont Xhanit - grupit muzikor Alba, e madheshtuan festen me kenge valle nga e gjithe Shqiperia. Grupi e valletarve te Rozafatit Kisha Katolike Shqiptare Zoja Shkodres nga New Yorku, i cili drejtohet nga Koreografia : Angjelina Nika, ishte pjese e programit muzikor me nje kolazh te valleve te tyre.

 

 

Hamdi Nuhiju | 3 May 18:52 2012
Picon

Ne, radikalet e Jankullovkes

Ne, radikalët e Jankullovkës
Çfarë vrasje mund të organizojë një grua 60 vjeçare, çfarë myslimane radikale qenka ajo? Myslimanëve shqiptarë të Maqedonisë, po i mungon një udhëheqës politik si Myftiu i Sanxhakut Muamer Zukorliq. Po, ashtu, po i mungon edhe një parti si Partia e Drejtësisë në Kosovë
http://zhurnal.mk/content/?id=12531652827 
Hamdi Nuhiju 

Nuk është hera e parë që në Maqedoni të quhemi radikal. Këtij termi iu janë bashkuar edhe shumë krerë të partive politike shqiptare, duke krijuar konfuzion në mesin e popullatës, por edhe duke viktimizuar shumë njerëz të pafajshëm. Për hirë të mbrojtjes së karrigeve të tyre, ata ose e mbyllën gojën dhe nuk thanë asnjë fjalë në akuzat e këtilla, ose edhe u bënë shërbëtor lojal të sllavëve. Në esencë nuk ekziston Islam radikal, as Islam minimal, as Islam liberal. Po ashtu nuk ka në këtë botë mysliman radikal, liberal, minimal. Por, ka mysliman që praktikojnë parimet e fesë dhe të tjerët që nuk i praktikojnë. Ka mysliman që mbajnë mjekra, ka të tjerë që nuk i mbajnë. Po ashtu ka demokrat që mbajnë mjekra, por ka edhe të tjerë që nuk i mbajnë. Definicionet për Islamin dhe myslimanët nuk guxon të na jap as Jankullovska e as langaracët tanë partiak që më shumë rrinë të dehur. As myslimanët vet nuk e kanë definuar veten. Ato i ka definuar Zoti në Kur`an dhe kjo gjë është e kryer. Nuk është hera e parë që myslimanët e Maqedonisë të janë viktima të politikave të kësaj qeverie. Këtij viktimizimi me mjaftë mjeshtëri po i shërbejnë edhe politikanët tanë shqiptarë të Shqipërisë, të Kosovës, e të Maqedonisë, që frikësohen t’i definojnë tensionet ashtu si janë dhe në atë prizëm ti zgjidhin. Ata, politikanët tanë, duan të mbijetojnë në skenën politike përmes tensioneve që i nxisin sllavët në aspektin fetar. Në vend që të bëhen hapa konkrete në mbrojtjen e qenies myslimane nga sllavët, politikanët tanë të Shqipërisë e të Kosovës, shkojnë e vizitojnë varre të heronjve bullgar e nxisin tensione midis Maqedonisë e Bullgarisë. Vizita e Bamir Topit në Maqedoni dhe vendosja e luleve tek varri i Goce Dellcevit nuk e di me çka mund të arsyetohet? Si mund të i shërbejë myslimanëve të Maqedonisë ky gjest? 

Apo ndoshta Bamir Topi po bën politikën e Gruevskit për t’i nxitur tensionet me Bullgarinë. Ata që kanë sy të shohin, do të vërejnë një rrugë patetike, qyqare të sllavëve të Maqedonisë. Në fillim e fyenin librin e shenjtë të myslimanëve-Kur`anin. Nuk ndodhi asgjë. Askush nuk u dënua. Askush nuk u burgos. Pastaj filluan që të na shajnë nëpër stadiumet e ndryshme me fjalë të ndryshme. Askush nuk u dënua e as që u burgos. Por, sharësit u shpërblyen nga buxheti i këtij shteti për të vazhduar sharjet ende më shumë, nëpër tribunat tjera. Pastaj vazhduan rrahjet e njëpasnjëshme në Shkup. Fëmijët mysliman u frikësuan. Nuk ka siguri as për vajzat e as për djemtë tonë. Ndërsa OSBE, partitë politike shqiptare, dhe Komisioni Evropian bënin sehir nëpër kamera e fotografi, duke u marr me definimin e problemeve. Jo nuk janë probleme ndër fetare, por ndër etnike. Dhe tash së fundi, në masakrën e Smillkovcit, ku u vranë pesë maqedonas, prapë do të viktimizohen myslimanët. Lexuesi nuk duhet të ketë fobi nga termi mysliman. Kur maqedonasit dalin nëpër protesta midis qytetit të Shkupit, me fotografinë e Jezu Krishtit, kur ata ndërtojnë kryqe e kisha në secilin skaj të Maqedonisë, edhe duke e pasur fenë e gabuar dhe rrugën e gabuar, ne nuk duhet që të trembemi nga ajo që jemi. Mediat lajmëruan se Jankullovska e kreu detyrën. I ka kapur vrasësit e asaj ‘masakre’. Ja se ç`thuhet në Agjencionin e lajmeve Dojçe Vele:” Policia maqedonase njoftoi sot arrestimin e 20 radikalëve myslimanë, të cilët dyshohen se janë pjesë e një grupi terrorist që kreu vrasjen e 5 qytetarëve maqedonas në fillim të muajit prill. “Ministria e Brendshme ka gjetur autorët e vrasjeve horror në liqenin Smilkovsko afër Shkupit," tha në një konferencë për shtyp ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska. 

Mes 20 myslimanëve radikalë të arrestuar ka disa që kanë luftuar kundër forcave të NATO-s në Afganistan dhe Pakistan. Jankullovska, tha se disa nga të arrestuarit janë të përfshirë direkt në vrasjen e 5 burrave, ku më i moshuari ishte 45 vjeç, ndërsa katër të tjerët mes 18 dhe 22 vjeç. Viktimat u gjetën të pestë me nga një plumb në kokë afër një vendi peshkimi. “Ministria e Brendshme do të ngrejë akuza për terrorizëm ndaj tyre,” shtoi ajo, duke shpjeguar se qëllimi i tyre ishte të përhapnin frikë dhe pasiguri. Vrasjet rritën tensionet mes maqedonase dhe shqiptarëve etnikë.”( http://www.dw.de/dw/article/0,,15920394,00.html). Ndërsa në mesin e të arrestuarve gjenden edhe 60 vjecarja Feride Bilalli dhe 64 vjecari Qani Haziri. ( shiko më gjerësisht: http://www.albtime.com/?p=32505). Fatkeqësisht myslimanët e Maqedonisë kemi ngelur pa mbrojtje. 

Na arrestojnë, na dënojnë, na quajnë radikalë, terrorist.  Përfaqësuesit tanë në vend që të na mbrojnë përmes mënyrave ligjore dhe jo ligjore, ata dalin në krahun e policisë, shtetit, ministreshës. Ndërsa politikanët e Shqipërisë, si Bamir Topi bëjnë vizita e elozhe tek Goce Dellveci e Nënë Tereza, të tjerët si Jozefina Topalli, lëshojnë disa deklarata bombastike pa asnjë efekt pozitiv për myslimanët e këtushëm. Politikanët e Kosovës, në vend që të përzihen në secilën punë të brendshme të Maqedonisë, me shqiptarët e këtushëm, ata i tolerojnë të gjitha maltretimet e vrasjet që bëhen ndaj myslimanëve. Çfarë vrasje mund të organizojë një grua 60 vjeçare, çfarë myslimane radikale qenka ajo? Myslimanëve shqiptarë të Maqedonisë, po i mungon një udhëheqës politik si Myftiu i Sanxhakut Muamer Zukorliq. Po, ashtu, po i mungon edhe një parti si Partia e Drejtësisë në Kosovë. Ka ardhur koha të thuhen gjërat hapur. Kemi ngelur jetim në këtë shtet të padrejtë. Deri kur do të zgjas kjo gjendje kështu, nuk e di.


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 3 May 23:55 2012
Picon

Berisha, Dik Marti: Eshte me keq se Millosheviçi!

Berisha, Dik Marti: Eshte me keq se Millosheviçi!

 

 

 

Qeveria miraton projektligjin qe mundeson e mbeshtet hetimin e plote, ne gjithe territorin e Shqiperise, te pretendimeve ne raportin e Dick Marty

 

 

 

Berisha tha se do pranoje hetimin nga Bashkimi Europian per kete çeshtje, por tha se titullin raportit te Martit duket se ia ka vene Millosheviçi nga varri per te implikuar drejtuesit e Kosoves

 

 

 

 

 

TIRANE (Bota Sot) Qeveria shqiptare do miratoje nje ligj qe i hap rruge Bashkimit Europian te hetoje per akuzat e ngritura nga raportuesi i Keshillit te Europes, Dik Marti, per trafik organesh gjate Luftes se Kosoves, njofton ne faqen e saj zyrtare Qeveria shqiptare.

 

“Sot miratojme ligj special te veçante te bashkepunimit me prokurorin e ngarkuar nga Bashkimi Europian per hetimin e raportit te Dik Martit,” tha Berisha.

 

Megjithate kryeministri Sali Berisha, sie shkruhet ne kete njoftim duket se sulmoi ashper Dik Martin, duke thene se atij raportin ia ka pergatitur prokurori i Millosheviçit, Vukçeviç.

 

Berisha tha se Dik Marti ka shkuar edhe me larg se vete Millosheviç.

 

 

“Pretendohet se paska ekzistuar ne Fushe-Kruje nje spital. Ne Fushe-Kruje ndoshta i kane vrare syte pamjet me Xhorxh Bushin atij. Pretendon se ka qene ne nje spital qe hiqte organet dhe i çonte ne bote. Ka zgjedhe Fushe-Krujen dhe jo Krujen apo Kavajen per qellimet e tij, por hetimi do te nxjerre te verteten, sepse te akuzosh per nje hetim te tille qe s’e ka bere Sllobodan Millosheviçi. Ky kasap qe kishte per qellim vrasjen e shqiptareve nuk ka deklaruar vete ne mijera faqe qe shqiptaret kane bere trafik organesh,” tha Berisha.

 

“Do te kete hetim te plote per varreze masive, pasi ky eshte pretendimi i dyte i senatorit Dik Marti, te hetohet e te faktohet se ku gjendet ky varr. Te dhenat jane se aty ku eshte pretenduar fill pas lufte, kane ardhe ekipet dhe kane gjetur fshatare lumjane ne shtepite e tyre dhe lope ne stallen e familjes dhe asnje gjurme te vetme te nje varreze masive,” vijoi me tej Berisha.

 

Kryeministri tha se: “Megjithate jemi shume te kenaqur qe BE e ndermerr kete hetim. Ligji bazohet mbi MSA per bashkepunimin e Shqiperise me BE ne fushen penale. Kushtetuta e Shqiperisee u jep perparesi marreveshjeve nderkombetare para ligjeve te vendit. Ndaj dhe ne e miratojme kete si nje ligj te veçante dhe jemi te interesuar qe hetimi te jete sa me i plote.”

 

Berisha permendi edhe faktin se Marti ishte kunder nderhyrjes se NATO-s ne Kosove. “Fakti qe dokumenti eshte shkruar nga Vukçeviç, deshmon qarte qellimet politike. Ish-senatori Dik Marti eshte i njohur per qendrimet e tij te mirefillta antishqiptare, nje kundershtar i zellshem i nderhyrjes se NATO-s ne Kosove, sepse per ate me mire qe Millosheviçi te perseriste skenat hitleriane te spastrimit etnik dhe genocidit se sa NATO te nderhynte e te mbronte te drejta e njeriut te nje populli qe po shperngulej barbarisht nga trojet e tij,” tha Berisha.

 

“E kam kete qendrim te ndryshem ndaj ligjit dhe senatorit sepse e verteta eshte se qe ne titull ai implikon udheheqjen politike te Kosoves dhe e mohon vete ne permbajtje, por titullin e ka vene sikur t’ia kishte shkruar Sllobodani ne varr"

 

Kryeministri Berisha gjate pershendetjes se tij ne ceremonine e prezantimit te filmit dokumentar “Besa”, shfaqur ne Holocaust Memorial Museum, Washington DC. 28/04/2012/( foto B.Sina)

BeqirS | 4 May 13:59 2012
Picon

Cifti princeror shqiptare dha nje Koktejl impresionues ne New York

Cifti princeror shqiptare dha nje Koktejl impresionues ne New York
BEQIR SINA, New York
Lartesia e Tij Mbreterore Princi Leka II me Zonjushen e nderuar, Elia Zaharia dhane nje koktejl duke trasheguar traditen e vjeter te familjeve Mbreterore, nga e gjithe bota,  kur vizitojne New YorkunNEW YORK CITY : Ne metropolin e botes qytetin e New Yorkut, nje dite para perfundimit te vizites ne SHBA, Lartesia e Tij Mbreterore Princi Leka II me Zonjushen e nderuar, Elia Zaharia dhane nje Koktejl me rastin e vizites se tyre, ne nje nga sallonet e pallatit te ashtuquajtur ketu; “Shtepia e Qytetit - NYAC” ne New York, ne oren 18.00, pasditen e se shtunes. Kjo ishte vizita e pare e çiftit princeror ne Amerike, i cili shoqerohej ne kete levizje nga Tirana, prej zv-kryetarit i PLL, z. Sulejman Gjana

Çifti princeror jo pa qellim kishte zgjedhur kete palllat antik te vendosur ne jug te Central Park,"Shtepin e Qytetit" te Manhattanit, New York Athletic Club, per te dhene kete Koktejl, mbasi ky eshte nje mjedis qe ze nje nga vendet me te miret ne kete qytet. Ky vend i njohur ne New York, me emrin si "Shtepia e Qytetit", thuhet se ai "mburret" me pamjen e tij panoramike, sidomos me ate te gjelberimit "magjepes" ne zemer te qytetit, dhe gradicieleve te panumerta qe e rrethojne ate, si nje mure duke e bere dhe parkun me te madh ne bote. Parku Qendror - Central Park, eshte i vendosur ne menyre ideale, per ata qe duan te perfitojne nga te gjitha pamjet ndertesave te larta dhe pyllit te "pafund" qe ka per te ofruar bukuria natyrore e kesaj pjese t?7 qytetit.


Lartesia e Tij Mbreterore Princi Leka II me Zonjushen e nderuar, Elia Zaharia ketu ne kete mjedis dhane nje Koktejl - duke trasheguar traditen e vjeter te familjeve Mbreterore, nga e gjithe bota, te cilet thuhet se kur vizitojne New Yorkun, jo pa qellim zgjedhin kete mjedis kaq panoramik dhe me kete pallat klasik, qe i ngjan nje keshtjelle.

Perzgjedhja e kryeqendres se botes, New York-un, per kete eveniment ishte vendosur duke u nisur nga fakti se shume anetare dhe te aferm te familjeve te mergimtareve shqiptare, mebreteror dhe legaliste qe i qendruan besnik familjes mbreterore shqiptare jane ne New York, e tre shtetet per rreth tij. Ata tani jetojne ketu qe prej shume vitesh, ne nje vend ku dekada me pare Nana Mbretereshe Geralidina dhe N.M.T. Mbreti Leka I me Mbretereshen Susane, e kishin vizituar shume vite te ekzilit te tyre. Edhe, kur Nana Mbreteresh pati takuar Nena Terezen.

Ne koktej moren pjese disa personalitete te rendesishme te komunitetit, miq amerikane simpatizante te familjes mbreterore shqiptare, perfaqesues te familjeve te medha shqiptare, nga Shqiperia, Kosova, Çameria dhe viset e tjera shqiptare, prej atyre qe i qendruan besnik familjes mbreterore shqiptare, per me shume se gjysme shekulli ne mergim, si dhe diplomate te huaj nga mbreterit, te akredituar ne New York.


Hymnet kombetare e Shteteve te Bashkuara dhe Shqiperise -- shenuan hapjen e kesaj ceremonie, e cila u bekua nga Kancelari i Katedrales shqiptare te Shen Gjergjit, ne South Boston - SHBA-se, At Artur Liolini .Nderkohe, Rektori i Universitetit te Tetoves Dr. Arben Reka, i dhuroje Princit Leka II nje releif bronxi ne emer te Universitetiti te Tetoves .

Ne kete Koktejl moren pjese : Dr. Gjon Buçaj – Kryetar i Federates PanShqiptare te Amerikes Vatra Perfaqsues te te gjitha Komuniteteve Fetare, Shkelqesia e Tij, i Perndershmi Nikon, Peshkop i Bostonit, dhe i Nju Inglend dhe i Arkipeshkvise Shqiptare, - Zoti Gazmend Aga, Nen kryetar i Komunitetit Mysliman te Shqiperise, - I Perndershmi Imzot Dod Gjergji, Ipeshkev i Kishes Katolike te Kosoves, - I Nderuari Edmond Brahimaj, Kryegjyshi Boteror i Bektashinjeve - I Nderuari Papas Antonio Bellusci, delegat i Episkopit Arberesh te Ungres, te Perndershmit Donato Olivero, Dom Fran Kola, e tjer.

Te pranishem ishin edhe Shkelqesia e saj, Zevendes Kryeministrja e Republikes se Maqedonise, Zonja Teuta Arifi, Ministri i Diaspores te Republikes se Kosoves, z. Ibrahim Makolli si dhe z. Naim Dedushaj Drejtor i Zyres Per Çeshtje Jorezidente, - Konsulli i Pergjitheshem e Republikes se Shqiperise ne New York, Dritan Mishto, - Prof. Nicholas C. Pano, - Prof. Dr. Elez Biberaj, - Rektori i Universitetit te Tetoves Dr. Arben Reka, - Prof. Fehari Ramadani, – diplomati Mal Berisha, - shkrimtari Naum Prifti, - Prof. Bejtullah Destani – Prof. David Avdul, – Prof. Binak Ulaj, -- Prof. Elez Osmani, – Prof. Mithat Gashi, perfaqsuesit nga Konsullata e Pergjitheshme e Kosoves ne New York, dhe Kryetari Nderi i partise se çameve z Tahir Muhedini, si dhe studente shqiptare e amerikan, afariste dhe biznesmen te sukseshem, shkrimtar, poet, gazetar dhe artiste.

Mbas pershendetjeve te rastit nga Lartesia e Tij Mbreterore Princi Leka II dhe Zonjusha e nderuar, Elia Zaharia, ne emrin e personaliteteve te pranishme ne Koktejl, pershendeti zoti Hakik Mena kryetari i Partise Levizja e Legalitetit dega ne SHBA, dhe nenkryetari i saj - zoti Ahmet Hoti, te cilet duke uruar Princin Leka dhe te fejuaren e tij, pergezuan L.T. Princin Leka, se bashku me pjesmarresit duke theksuar se Princi Leka II po ndjek traditen e Familjes Mbreterore Shqiptare jo vetem si nje trashegimtar i denje i vlerave me fisnike te vendit tone, por edhe duke sherbyer Shqiperine dhe Shqiptaret kudo qe gjenden.


Gjate dhe pas ceremonise, e cila zgjati deri ne oren 11.00, te mesnates pjesmarresit moren nga nje kujtim te paharrueshem me fotografit qe bene nga kjo ceremoni me çifitin princerore L.T.M. Princi Leka II me te fejuaren e Tij zonjushen Elia Zaharia, dhe nenkryetarin e Partise Levizja e Legaliteti zotin Sulejman Gjana se bashku me anetaret dhe te afermit e Familjes Mbreterore dhe te Oborrit Mbreteror, pjesmarres ne kete Koktejl.

Ne SHBA, gjate vizites Lartesia e Tij Mbreterore Princi Leka II me Zonjushen e nderuar, Elia Zaharia kan takuar gjate ketyre diteve edhe disa nga te afermit e Nanes - Mbretereshes Geraldine, hungrazezo - amerikan qe jetojne ne SHBA, kusherinjte e tyre nga familja e Kontit Apponyi, miqte dhe te afermit e tyre te aristokracise evropiane, aziatike, afrikane dhe nga Amerika Latine.

Duhet theksuar se kjo ishte vizita e pare ne SHBA, e Princit Leka dhe e çiftit princeror e shoqeruar zv-kryetari i PLL, z. Sulejman Gjana, pas vdekjes se Mbretit Leka i Pare, kjo sigurisht ishte nje nga levizjet me te suksesshme, jashte Shqiperise. perderisa perveç pjesmarrjes ne aktivitetet e 100 vjetorit te Vatres dhe takimeve me komunitetin shqiptar ne ShBA, Princi Leka, ka pase takime dhe biseda te mjaft te rendesishme, ne pritjet e perzemerta me kongresmenet amerikan Joseph Crowley dhe Eliot Engel si dhe me Senatorin e New Yorkut Chuck Schumer, me zv-ndihmes sekretarin e Shtetit Philip Reeker dhe me ambasadorin amerikan ne Tirane zotin Alexander Arvizu.


Princi Leka II zhvilloj kete vizite miqesore ne Shtetet e Bashkuara 45 vjete mbasi babai i Tij Mbreti Leka ne vitin 1967, gjate nje veprimtarie politike ne dobi te çeshtjes kombetare dhe intensifikimi i kontakteve me bashkatdhetaret, njohen kulmin pas vizites qe Mbreti Leka i Pare kreu ne SHBA-te ne veren dhe vjeshten e atij viti.

Mbreti Leka ne SHBA-te pati shfrytezuar rastin te nderonte ne ate vizite dhe figurat e shquara te kultures sone kombetare dhe perfaqesuesit eminente te mergates shqiptare ne Amerike: Imzot Fan Nolin dhe te madhin Faik Konica, ne varret e te cileve vendosi kurora me lule ne emer te Familjes Mbreterore, ne nderim te kujtimit te punes dhe vepres se tyre ne sherbim te atdheut, kombit dhe bashkatdhetareve.

Mbreti Leka Zogu i Pare, atehere pergezoi gjithashtu drejtuesit e shoqerise atdhetare VATRA, si dhe veprimtaret politike legaliste e balliste, per kontributet e tyre atdhetare e politike. Suksesi impresionues i vizitave, te Tij pritjet madheshtore dhe ndikimi i jashtezakonshem i diaspores shqiptare te SHBA-ve per fatet e çeshtjes kombetare, sipas atyre qe kan qene deshmitar te kesaj vizite e nxiten Mbretin Leka te rikthehej ne SHBA perseri ne disa vizita te tjera.

 

BeqirS | 4 May 21:56 2012
Picon

Vatra ne faqet e shtypit njujorkez me rastin e 100 vjetorit

Albanian organization commemorates 100 years; looks to attract new generation for the next century

Vatra group in Bronx helps Albanians

 
#static{height:38px;} #static td{vertical-align:top !important;} #static td td{vertical-align:middle !important;} #static .fb-like iframe{width:450px !important;} #static:after{content:".";display:block;height:0;clear:both;visibility:hidden;}
 
 
Print

Courtesy Vatra

Members of the Albanian group, Vatra, with President Woodrow Wilson in 1918.

For the last 100 years, the group Vatra has served as a home away from home for many Albanian Americans.

“Vatra is a place of historic value, with a big and important inheritance,” boasted Vatra president Dr. Gjon Buçaj, at the group’s modest three-story walk up on Southern Blvd.

The non-profit commemorated its centennial last Sunday with a gala celebration at Pier 60 in Manhattan. More than 1,100 dignitaries, politicians and Albanian community members attended.

“We made it for 100 years. That means something,” said Buçaj, who joined the group 50 years ago. “We hope to live another 100 years.”

Vatra’s beginnings date to a pivotal meeting on April 28, 1912 in Boston.

At the time, an estimated 5,000 Albanians were living throughout the Northeast, mainly in Boston. Their numbers spawned several small grassroots cultural groups.

After a series of meetings, a small delegation decided to unite their efforts and create Vatra: The Pan-Albanian Federation of America.

“’Vatra’ means ‘The Hearth,’” explained Danny Blloshmi, the group’s current treasurer. “The idea was to say that we are all here in a foreign country but we are all home together.”

In the early years, Vatra members said, the organization played a key role in Albanian politics.

“We did a lot more for Albania than the government there, which was pretty weak,” Blloshmi said.

When European powers gatheredfor the Paris Peace Conference in 1919 and threatened to carve up Albania, Vatra members lobbied then Pres. Woodrow Wilson to quash the attempts.

“To this day,” Blloshmi said, “President Wilson is known as the one who saved Albania from being chopped up.”

During the 1943-44 German occupation of Albania, Vatra recruited intelligence officers to work alongside the U.S.

In the late 1940s, the organization was criticized for its initial support of Albanian Prime Minister Enver Hoxha.

“We later denounced him when it was clear he was a communist dictator,” Blloshimi said.

In the years that followed, Vatra became more of a social organization.

Its Boston headquarters found a new home in the Bronx in the 1980s, when Albanians flocked here..

Vatra is now staffed by volunteers, and sustains itself on membership dues, advertising in the monthly newspaper, Diell e, and donations.

The group works mostly to help Albanian immigrants navigate their new lives in the U.S., and organizes special events and celebrations of Albanian holidays.

“There’s a need to help, especially the younger generation, with the culture so they don’t lose that identity” said Dalip Greca, editor of Dielli .

The organization supports Albanian students with scholarships, and raises monies for causes such as

when floods devastated two cities in Albania last year.

“We want to move into the next century of Vatra,” Blloshmi said. “We need to move on, get a new direction and be relevant again.”

tsamuels <at> nydailynews.com

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 5 May 14:07 2012
Picon

Drita e DIELLIT shqiptar shoqata Panshqiptare VATRA

Drita e DIELLIT shqiptar shoqata Panshqiptare VATRA

Vatovci : Urime 100 vjetori i themelimit te shoqates Panshqiptare VATRA

Une qe marr guximin e ju pergezoij nuk jam kurfar gazetari e as zhurnalisti por jame Agim Vatovci apo siq me quajne Agimi i vogel nga Vushtrria e Hasan Prishtines.

Me qense nuk mundem qe te marrim pjese, me mos prezencen tone atje ne qytetin e bukur ne New York ne lokalet e shoqates suaj kombtare VATRA pranoni Urimet me te perzemerta me rastin e 100 vjetorit te themelimit tuaj.

Ju keni qen nje katalizator i shpalljes se pamvarsise se Shqiperis nga Ismaijl Qemajli me 28. Nentor.1912 ne Vloren heroike.

Ju pergezon : Vushtrri Agim Vatovci-President i Shoqates me Aftesi te kufizuara te Kosoves Rr”Ardian Krasniçi N:6/22 10000 Prishtine- R.e Kosoves

 

 

Drita e DIELLIT shqiptar shoqata Panshqiptare VATRA

Vatovci : Urime 100 vjetori i themelimit të shoqates Panshqiptare VATRA

Unë që marr guximin e ju përgëzoij nuk jam kurfar gazetari e as zhurnalisti por jamë Agim Vatovci apo siq më quajnë Agimi i vogel nga Vushtrria e Hasan Prishtines.

Me qense nuk mundem që të marrim pjesë, me mos prezencen tone atje në qytetin e bukur në New York ne lokalet e shoqates suaj kombtare VATRA pranoni Urimet më të përzemerta me rastin e 100 vjetorit të themelimit tuaj.

Ju keni qen një katalizator i shpalljes së pamvarsisë së Shqipëris nga Ismaijl Qemajli me 28. Nëntor.1912 në Vloren heroike.

Ju përgezon : Vushtrri Agim Vatovci-President i Shoqates me Aftësi të kufizuara të Kosovës Rr”Ardian Krasniçi N:6/22 10000 Prishtinë- R.e Kosovës

 __._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 6 May 14:20 2012
Picon

"Udheheqesit e komuniteteve, ne Shtepine e Bardhe"

 

Daily News : "Shoqata Shqiptare VATRA, perkujton 100 vjet te krijimit; per te terhequr gjeneraten e re - per shekullin e ardhshem"

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

 

 

"Udheheqesit e komuniteteve, nder ata dhe kryetari i Vatres, Fan S Noli, ne Shtepine e Bardhe ne vitin 1918 ne mes Presidenti Woodrow Wilson"

 

 

"Udheheqesit e komuniteteve, nder ata dhe kryetari i Vatres, Fan S Noli, ne Shtepine e Bardhe ne vitin 1918 ne mes Presidenti Woodrow Wilson" (foto kredit -arkivi qendror i Vatres)

 

 

NEW YORK : Gazeta me e madhe e New Yorkut, i ka kushtuar nje vend ne faqet e saj, dje kremtimit solemn te 100 vjetorit te themelimit te shoqates Vatra ne New York. Me nje artikull te shkruar nga gazetaria e saj Tanyanika Samuels, gazeta e perditeshme "New York Daily News", shkruan se "Shoqata Shqiptare VATRA, perkujton 100 vjet te krijimit, per te terhequr gjeneraten e re - per shekullin e ardhshem". Artikulli eshte i shoqeruar me foton "Udheheqesit e komuniteteve, nder ata dhe kryetari i Vatres, Fan S Noli, ne Shtepine e Bardhe ne vitin 1918 ne mes Presidenti Woodrow Wilson" (foto kredit -arkivi qendror i Vatres)

 

 

 

Gazeta e perditeshme Daily News, e qytetit te New Yrokut, duhet theksuar se eshte i katerta gazete me e qarkulluar ne Shtetet e Bashkuara, me nje tirazh ditor prej 605,677, qe nga 1 nentor, 2011, sipas statistikave me te fundit. Gazeta e perditshme Daily News, eshte e para gazete amerikane, e shtypur ne forme tabloide. Ajo u themelua ne vitin 1919, dhe qe nga janari i 2012-es eshte ne pronesi dhe e drejtuar nga manjati amerikan Mortimer Zuckerman. Gazeta Daily News ka fituar dhjete Çmimet Pulitzer.

 

Eshte, pikerishte kjo gazete prestigjoze, e cila per here te pare ne historine e shoqatatve dhe organizatave shqiptare ne SHBA, shkruan per kremtimine themelimit te tyre. Ajo shkruan se per 100 vitet e fundit, shoqeria Vatra, ka sherbyer si nje shtepi e dyte, larg atdheut te tyre per shqiptaret e Amerikes, dhe eshte shtepia e shqiptaro-amerikaneve ne kete vend.

 

 

"Vatra, eshte nje vend me vlere historike, me nje trashegimi te madhe dhe te rendesishme," i ka thene se perditeshmes njujorkeze, kryetari i Federates PanShqiptare te Amerikes VATRA, Dr Gjon Buçaj, ne bisede me gazetaren qe u zhvillua ne shtepin e thjeshte trekateshe, aty ku ndodhen tani edhe zyrat e saj - ne Southern Blvd - Bronx - New York.

 

 

Daily News shkruan se :"Vatra, eshte nje organizate Jo-fitimprurese, e cila perkujtoi te djelen e kaluar njeqind vjetorin e themelimit te saj - me nje feste solemne ne Pier 60 ne Manhattan. Me shume se 1100 pjesmarres, shkruan Daily News, ne mesin e tyre edhe personalitete, politikane dhe anetare te komunitetit shqiptare, ishin te pranishem."


"Ne mendojme se beme ate qe i takonte Vatres, per kete 100 vjetor, dhe kjo do te thote diçka, " rrefehet per Daily News, kryetari i Vatres, dr. Gjon Buçaj, i cili u bashkua me vatranet 50 vjet me pare. Ai shtone se "Ne Vatranet shpresojme se VATRA, ka per te jetuar edhe nje shekull tjeter."

 

 

Duke shkruar per historine e Vatres, Daily News, tregone se Vatra - e nisi punen e saj te rendesisheme me nje takim ne 28 prill, 1912 ne Boston. Dhe, u krijua ne ate kohe, nga rreth 5,000 emigrante shqiptare, qe jetonin te gjithe ne verilindje te SHBA, kryesisht ne Boston. Numri i tyre ishte kryesishte mbi disa baza te vogla e perbere nga grupe kulturore dhe krahinore.

 

 

Pas nje sere takimesh nje delegacion i vogel - kishte vendosur per te bashkuar perpjekjet e tyre dhe te krijonte nje shekull me pare shoqerine VATRA: Federaten PanShqiptare te Amerikes

 

 

"VATRA, ne shqip do te thote" Vater zjarri qe ngroh shtepine - e cila eshte mbajtur nga shqiptaret edhe si simbol i familjes "," shpjegoi Danny Blloshmi, arketari i tanishem i kesaj shoqate. "Ideja e te pareve, atyre qe e krijuan kete shoqate, ishte te tregojne se ne te gjithe jemi ketu ne nje vend te huaj, por ne jemi te gjithe ne nje shtepi se bashku."

 

 

Ne vitet e para, anetaret e Vatres, i thane Daily News, bashkebiseduesit gazetares se VATRA ka luajtur nje rol kyç ne politiken shqiptare.

 

 

"Vatranet bene shume me teper per Shqiperine, ne dhe te huaj se kan bere ne Shqiperi qeverit e kohes te cilat ishin shume te dobet", tha Blloshmi.

 

 

Kur fuqite evropiane u mblodhen ne Konferencen e Paqes ne Paris ne 1919 dhe Shqiperia kercenohej atehere nga fqinjet e saj - se do te copotohej, ishin Vatranet ata qe lobuan ne ate kohe, qe Presidenti i SHBA Woodrow Wilson, shkoi ne Paris, per te demantuar perpjekjet e tyre.

 

 

"Ne kete dite", thote Blloshmi, per Daily News, "Presidenti Wilson eshte i njohur tek shqiptaret se ishte ai i vetmi qe shpetoi Shqiperine nga lakmite grabitqare te fqinjeve te saj - per t'a copetuar vendin tone."

 

 

Gazeta Daily News, shkruan me tej se gjate pushtimit gjerman te Shqiperise 1943-44, Luften e Dyte Boterore, Vatra ka rekrutuar oficere te inteligjences, per te bashkepunuar me SHBA. Mbas LDB, shoqata VATRA, u kritikua per mbeshtetjen e saj - qe ne fillim i dha qeverise se Enver Hoxhes". Por, me vone Vatra, e denoncoi ate, kur ishte e qarte se ai ishte nje diktator komunist," tha Blloshimi.

 

 

Ne vitet qe pasuan, Vatra, u be me shume nje organizate komunitare

 

 

Selia e saj me pase nga Bostoni, u transferua ne nje shtepi te re ne Bronks ne vitin 1980, pikerisht kur shqiptaret erdhen me shumice dhe u vendosen ne New York, dhe perrreth tij..

 

 

Vatra, e sotme perbehet nga anetaret e saj - qe jane te gjithe vullnetare, dhe e mban veten e saj prej anetaresimit, reklamat, dhe donacionet e shqiptarve, me keto ajo nxjerre edhe gazeten mujore, Dielli.

 

 

Mirepo VATRA, shkruan nder te tjera gazeta njujorkeze Daily News punon kryesisht per te ndihmuar emigrantet shqiptare dhe ndryshuar jeten e tyre ne SHBA. Vatra, sot dallohet sepse ajo organizon kremtimin e ngjarjeve te veçanta kombetare dhe festimet e festave me te rendesishme shqiptare, si diten e shpalljes se pavaresise se Shqiperise 28 Nentorin .

"VATRA, ndihmon ata qe kane nevoje per t'u ndihmuar, sidomos, brezin e studenteve te ri, me kulturen dhe historine tone, keshtu qe ata te rinje e te reja emigrante nuk do ta humbasin ate identitetin shqiptare" i ka thene Dalip Greca, i cili eshte editori i gazetes Dielli, organ i hershemem, i Vatres.

 

 

"Organizata Vatra ka mbeshtetur studente shqiptare me bursa, dhe ka mbledhur fonde me para, per te ndihmuar vendlindjen si ishte rasti- kur nje permbytje e madhe pate demtuar dy qytete ne Shqiperin e Veriut, vitin e kaluar."Ne po punojme qe Vatra te eci perpara, tani ne shekullin e ardhshem ", thone vatranet. "VATRA shkon per te terhequr gjeneraten e re - per shekullin e ardhshem", perfundon artikullin e saj gazeta me e madhe e New Yorkut, e perditeshmja Daily News.

 

 

 

 

 

 

 

 

Daily News : "Shoqata Shqiptare VATRA, përkujton 100 vjet të krijimit; për të tërhequr gjeneratën e re - për shekullin e ardhshëm"
BEQIR SINA, New York
"Udhëheqësit e komuniteteve, ndër ata dhe kryetari i Vatrës, Fan S Noli, në Shtëpinë e Bardhë në vitin 1918 në mes Presidenti Woodrow Wilson"
"Udhëheqësit e komuniteteve, ndër ata dhe kryetari i Vatrës, Fan S Noli, në Shtëpinë e Bardhë në vitin 1918 në mes Presidenti Woodrow Wilson" (foto kredit -arkivi qendror i Vatrës)
NEW YORK : Gazeta më e madhe e New Yorkut, i ka kushtuar një vend në faqet e saj, dje kremtimit solemn të 100 vjetorit të themelimit të shoqatës Vatra në New York. Me një artikull të shkruar nga gazetaria e saj Tanyanika Samuels, gazeta e përditëshme "New York Daily News", shkruan se "Shoqata Shqiptare VATRA, përkujton 100 vjet të krijimit, për të tërhequr gjeneratën e re - për shekullin e ardhshëm". Artikulli është i shoqëruar me foton "Udhëheqësit e komuniteteve, ndër ata dhe kryetari i Vatrës, Fan S Noli, në Shtëpinë e Bardhë në vitin 1918 në mes Presidenti Woodrow Wilson" (foto kredit -arkivi qendror i Vatrës)
Gazeta e përditëshme Daily News, e qytetit të New Yrokut, duhet theksuar se është i katërta gazetë më e qarkulluar në Shtetet e Bashkuara, me një tirazh ditor prej 605,677, që nga 1 nëntor, 2011, sipas statistikave më të fundit. Gazeta e përditshme Daily News, është e para gazetë amerikane, e shtypur në formë tabloide. Ajo u themelua në vitin 1919, dhe që nga janari i 2012-ës është në pronësi dhe e drejtuar nga manjati amerikan Mortimer Zuckerman. Gazeta Daily News ka fituar dhjetë Çmimet Pulitzer.

Eshtë, pikërishtë kjo gazetë prestigjoze, e cila për herë të parë në historinë e shoqatatve dhe organizatave shqiptare në SHBA, shkruan për kremtimine themelimit të tyre. Ajo shkruan se për 100 vitet e fundit, shoqëria Vatra, ka shërbyer si një shtëpi e dytë, larg atdheut të tyre për shqiptarët e Amerikës, dhe është shtëpia e shqiptaro-amerikanëve në këtë vend.
"Vatra, është një vend me vlerë historike, me një trashëgimi të madhe dhe të rëndësishme," i ka thënë së përditëshmes njujorkeze, kryetari i Federatës PanShqiptare të Amerikës VATRA, Dr Gjon Buçaj, në bisedë me gazetaren që u zhvillua në shtëpin e thjeshtë trekatëshe, aty ku ndodhen tani edhe zyrat e saj - në Southern Blvd - Bronx - New York.
Daily News shkruan se :"Vatra, është një organizatë Jo-fitimprurëse, e cila përkujtoi të djelën e kaluar njëqind vjetorin e themelimit të saj - me një festë solemne në Pier 60 në Manhattan. Më shumë se 1100 pjesmarrës, shkruan Daily News, në mesin e tyre edhe personalitete, politikanë dhe anëtarë të komunitetit shqiptarë, ishin të pranishëm."

"Ne mendojmë se bëmë atë që i takonte Vatrës, për këtë 100 vjetor, dhe kjo do të thotë diçka, " rrëfehet për Daily News, kryetari i Vatrës, dr. Gjon Buçaj, i cili u bashkua me vatranët 50 vjet më parë. Ai shtonë se "Ne Vatranët shpresojmë se VATRA, ka për të jetuar edhe një shekull tjetër."
Duke shkruar për historinë e Vatrës, Daily News, tregonë se Vatra - e nisi punën e saj të rëndësishëme më një takim në 28 prill, 1912 në Boston. Dhe, u krijua në atë kohë, nga rreth 5,000 emigrantë shqiptarë, që jetonin të gjithë në verilindje të SHBA, kryesisht në Boston. Numri i tyre ishte kryesishtë mbi disa baza të vogla e përbërë nga grupe kulturore dhe krahinore.
Pas një sërë takimesh një delegacion i vogël - kishte vendosur për të bashkuar përpjekjet e tyre dhe të krijonte një shekull më parë shoqërinë VATRA: Federatën PanShqiptare të Amerikës
"VATRA, në shqip do të thotë" Vatër zjarri që ngroh shtëpinë - e cila është mbajtur nga shqiptarët edhe si simbol i familjes "," shpjegoi Danny Blloshmi, arkëtari i tanishëm i kësaj shoqate. "Ideja e të parëve, atyre që e krijuan këtë shoqatë, ishte të tregojnë se ne të gjithë jemi këtu në një vend të huaj, por ne jemi të gjithë në një shtëpi së bashku."
Në vitet e para, anëtarët e Vatrës, i thanë Daily News, bashkëbiseduesit gazetares se VATRA ka luajtur një rol kyç në politikën shqiptare.
"Vatranët bënë shumë më tepër për Shqipërinë, në dhe të huaj se kan bërë në Shqipëri qeverit e kohës të cilat ishin shumë të dobët", tha Blloshmi.
Kur fuqitë evropiane u mblodhën në Konferencën e Paqes në Paris në 1919 dhe Shqipëria kërcënohej atëhere nga fqinjët e saj - se do të copotohej, ishin Vatranët ata që lobuan në atë kohë, që Presidenti i SHBA Woodrow Wilson, shkoi në Paris, për të demantuar përpjekjet e tyre.
"Në këtë ditë", thotë Blloshmi, për Daily News, "Presidenti Wilson është i njohur tek shqiptarët se ishte ai i vetmi që shpëtoi Shqipërinë nga lakmitë grabitqare të fqinjëve të saj - për t'a copëtuar vendin tonë."
Gazeta Daily News, shkruan më tej se gjatë pushtimit gjerman të Shqipërisë 1943-44, Luftën e Dytë Botërore, Vatra ka rekrutuar oficerë të inteligjencës, për të bashkëpunuar me SHBA. Mbas LDB, shoqata VATRA, u kritikua për mbështetjen e saj - që në fillim i dha qeverisë së Enver Hoxhës". Por, më vonë Vatra, e denoncoi atë, kur ishte e qartë se ai ishte një diktator komunist," tha Blloshimi.
Në vitet që pasuan, Vatra, u bë më shumë një organizatë komunitare
Selia e saj më pasë nga Bostoni, u transferua në një shtëpi të re në Bronks në vitin 1980, pikërisht kur shqiptarët erdhën me shumicë dhe u vendosën në New York, dhe përrreth tij..
Vatra, e sotme përbëhet nga anëtarët e saj - që janë të gjithë vullnetarë, dhe e mban veten e saj prej anëtarësimit, reklamat, dhe donacionet e shqiptarve, me këto ajo nxjerrë edhe gazetën mujore, Dielli.
Mirëpo VATRA, shkruan ndër të tjera gazeta njujorkeze Daily News punon kryesisht për të ndihmuar emigrantët shqiptarë dhe ndryshuar jetën e tyre në SHBA. Vatra, sot dallohet sepse ajo organizon kremtimin e ngjarjeve të veçanta kombëtare dhe festimet e festave më të rëndësishme shqiptare, si ditën e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë 28 Nëntorin .
"VATRA, ndihmon ata që kanë nevojë për t'u ndihmuar, sidomos, brezin e studentëve të ri, me kulturën dhe historinë tonë, kështu që ata të rinjë e të reja emigrantë nuk do ta humbasin atë identitetin shqiptarë" i ka thënë Dalip Greca, i cili është editori i gazetës Dielli, organ i hershemëm, i Vatrës.
"Organizata Vatra ka mbështetur studentë shqiptarë me bursa, dhe ka mbledhur fonde me para, për të ndihmuar vendlindjen si ishte rasti- kur një përmbytje e madhe patë dëmtuar dy qytete në Shqipërin e Veriut, vitin e kaluar."Ne po punojmë që Vatra të eci përpara, tani në shekullin e ardhshëm ", thonë vatranët. "VATRA shkon për të tërhequr gjeneratën e re - për shekullin e ardhshëm", përfundon artikullin e saj gazeta më e madhe e New Yorkut, e përditëshmja Daily News.

Hamdi Nuhiju | 6 May 18:56 2012
Picon

Në fshehtësitë e Kur`anit

Në fshehtësitë e Kur`anit

Hamdi Nuhiju

 

Gjokset e njerëzve fshehin gjithçka. Gjëra të rëndësishme e të parëndësishme. Sikur të ekzistonin dritare ose dyer prej të cilave do të mund të dilnin ato gjëra jashtë njeriut, me siguri se do të çrregullohej sistemi njerëzor. Të gjithë do të armiqësoheshin. Nga optimizmi i tejskajshëm i kësaj qenie, do të kalonim në pesimizëm. Botë klorofili, pa fije shijeje.

Paramendoni shtëpitë pa pronar. Të gjithë do të futeshin në to, do të kërkonin hise, do të bërtisnin e bënin c`të duan. Në vend që të rregullohej kati i dytë i shtëpisë, edhe i pari do të demolohej e shkatërrohej nga plaçkitjet sistematike, në emër të rregullimit e riparimit. Krijesat janë të bindura në drejtësinë universale, por dyshojnë në drejtësinë e krijesave. Po krijon një qenie e cila bën shkatërrime në tokë? Pyetje në formë habie nga engjëjt e Zotit. Dhe si garanci për drejtësinë universale midis krijesave të ndryshme u vë vet Zoti. Unë di, atë që ju nuk e dini. D.m.th ka gjëra që krijesa e quajtur engjëll nuk i di, po ashtu edhe krijesa e quajtur njeri e xhin.

Bota e të fshehtës me vet faktin e fshehtësisë është mjaftë e kërkuar nga uni i njeriut. Ajo është e pazbuluar, ndoshta e frikshme, dhe e panjohur. Po të gërvishtim në unin e secilit njeri, do të gjenim dëshirën e pangopur për të zbuluar të pa zbuluarën, për të njohur të fshehtën dhe për tu paraqitur si superior para krijesave tjera me vet idenë e të fshehtës.

Disa ndërtuan ideologjinë e të fshehtës. Të tjerët shpresojnë nga e fshehta se do t`ia zgjidh problemet. Paramendoni, edhe objektet e ndryshme luajnë rrolin e katalizatorit psikologjik tek një numër i caktuar njerëzish. Ata nuk janë të vetëdijshëm se nga varri nuk kemi as dobi e as sherr. Varrezat janë dëshmi për të gjallët në aspektin shpirtëror, dëshmi për popujt në aspektin historik dhe mjete për bërjen e politikave të caktuara. Vet ekzistimi i varrezave, nuk tregon në ekzistimin e së fshehtës. Besimtarët besojnë në jetën në varr e përtej varrit. Ata, përmes dëshmive të shumta të Pejgamberit alejhi selam u njoftuan me sprovat që do ti përjetojnë njerëzit në varr, por edhe shpërblimet për ato që kanë vepruar drejtë në këtë botë. Jeta në varr nuk është fshehtësi për askënd. Vepra e njeriut në këtë botë, tregon edhe për jetën e tij në varr edhe përtej varrit.

Uni i pakontrolluar kërkon nga krijesa që të hulumtoj edhe aty ku nuk duhet. Mangësitë, të fshehtat, e gabimet e krijesave tjera, me çdo kusht ky unë do ti nxjerr në pah. Zoti ia mbuloi një mangësi, dhe një gabim robit të tij, ndërsa robi tjetër kërkon që t`ia zbuloj. Kjo dëshirë e shfrenuar për të nxjerr në pah gabimet, mangësitë, është sindromë e krijesës djall me konstatimin e tij vet pëlqyer:Unë jam më me rëndësi se njeriu.

Ekziston një trekëndësh midis njeriut, sexhdes dhe djallit. Reflektimet e tij duken utopike për kohën dhe vendin e caktuar. Lufta bëhet në këtë frymë, ku djalli gjithmonë kërkon nga njeriu që t`i nënshtrohet, d.m.th ti bij në sexhde, ndërsa ai u urdhërua që ti nënshtrohet njeriut.  Fitorja e betejave të caktuara nga djalli, e largon njeriun nga Kur`ani. Atij i pluhuroset zemra, i mbyllen ndjenjat, mendon me epsh.

Retorika e harxhuar në spektrin e ndjenjave zhduk hemisferën e meditimeve. Kostoja e kohës së harxhuar bosh, është lavjerrësi i veprave në Ditën e Gjykimit. Prandaj, ngutja kah e mira, dhe largimi i të keqes janë prioritetet e shpirtit njerëzor. Ai, duhet përgatitur për këtë rrugë të gjatë dhe të vështirë. Nuk ka drejtpeshim midis shpirtit dhe trupit, po qe se nuk njihemi me prezantimet kur`anore në jetën tonë praktike.

Thotë Allahu xh.sh. në Kur`anin Famëlartë:” Vallë, a nuk e dinë ata se Allahu i di të fshehtat e tyre dhe bisedat e fshehta?! Në të vërtetë, Allahu është Ai që i di të gjitha fshehtësitë”( Teube:78)

Ti ke nevojë për qetësi. Si mund ta ndjesh atë, pa fjalën e Allahut? Koha jote e kotësisë mbaroi. Përvelju punës, dhe fillo ta zbulosh jetën tënde në librin e Krijuesit, në Kur`an.

 

 __._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 8 May 13:18 2012
Picon

SHBA: Romney zhvilloi takimin e pare fonde - mbledhes me shqiptaret Beqir SI

 

Bota Sot » SHBA: Romney zhvilloi takimin e parë fondë - mbledhës me shqiptaret

 

http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=166553

 

 

  SHBA: Romney zhvilloi takimin e pare fonde - mbledhes me shqiptaret

 

Beqir SINA, New York

New York City: Kandidati Republikan Mitt Romney ne New York City, javen e kaluar zhvilloi nje takim fondesh ne New York Marriott Marquis hotel . Ne takimin fondmbledhes ne qytetin e New York moren pjese me shume se 200 veta si dhe nje grup shqiptaresh erdhi per te mbeshtetur ate te enjten, 26 prill ne New York City - Grupi i shqiptareve udhehiqej nga ish kongresisti Republikan i New Yorkut, Joseph J. DioGuardi dhe disa anetare te Bordit Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane, duke perfshire biznesmene te suksesshem z. Zyhdi Karagjozi, z Zef Balaj, z Gjergj Dedvukaj, z Agim Aliçkaj dhe z. Rifat Mehmeti .

 

Veprimtaret e komunitetit shqiptare, nga LQSHA, ne takim me ish -guvernatorin Mitt Romney, kandidatin e ardheshem Republikan per President te Shteteve te Bashkuara te Amerikes, konfirmuan mbeshtetjen e tyre per kete fushat te tij

 

Komuniteti shqiptar ne SHBA po ben fushate te dyzuar Keshtu ata po kontribojne per te dy kandidatet per president te SHBA ne kete cikel zgjedhor, pa "ndikime" Republikane apo Demokrate. Ata po marrin pjese ne keto takime me fonde financiare duke kontribuar me para, si per kandidatet nga Partia Republikane Mitt Romney, ashtu si dhe per kandidatet nga Partia Demokrate, Presidenti Barak Obama, por edhe per kandidate ne Kongres, Senat apo edhe ne zgjedhjet ne nivel me te ulet lokal e shtetror.

Kreu i lobit shqiptare Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane Joe DioGuardi eshte i dallueshem per fushata te tilla elektorale ne SHBA, te drejtuara prej tij me shqiptaret, pasi ai ishte udheheqesi i pare i lobit shqiptar ne SHBA duke lobuar per çeshtjen shqiptare. Puna e tij me lobin shqiptar, gjate ketyre dy dekadave te fundit ka qene shume efektive, veçanerisht ne demokratizimin e Shqiperise pas 50 viteve te sundimit komunist, dhe ne 10 vjeçarin e fundit ne ate te çlirimit, te lirise dhe pavaresise se Kosoves. Ai ka bere nje pune te madhe ne shume çeshtje te tjera shqiptare, sidomos per ate te problemeve te shqiptareve ne Mal te Zi, Maqedoni dhe ne Luginen e Presheves dhe ne Çameri.

Ky ishte ndoshta takimi i pare i kandidatit Republikan per President Mitt Romney, me komunitetin shqiptare ne SHBA. Ku sipas bashkebiseduesve ne kete takim, shqiptaret i kerkuan kandidatit Republikan Mitt Romnney te njihet me shume me çeshtjen shqiptare. DioGuardi foli per shqiptaret dhe kontributin e tyre ne Shtetet e Bashkuara ndersa i orfoje atij mbeshtetjen e ketyre veprimtarve nga LIQSHA__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___

Gmane