BeqirS | 1 Aug 15:33 2011
Picon

"Nje vetevrasje e dyte politike"

"Nje vetevrasje e dyte politike"
 
 
 

BEQIR SINA- New York

 

 

 

 

 

 

 

Kryediplomati serbe Vuk Jeremiq ne New York, ne vend "qe te heqi vetullat - nxorri syte".


BENSONHURST BROOKLYN NY Pas opinionit te Gjykates Nderkombetare te Drejtesise ne Hage, Kryeministri Hashim Thaqi deklaroj :"Tani mbikeqyrjes se pavaresise se Kosoves i erdhi fundi." Kjo deklarate, edhe pse u duk atehere, se nuk kishte peshe, por meqe u be pas vizites se Kryeministrit Thaqi ne SHBA - nxiti shume "hamendje" duke aluduar ne ate se çfare " i thane miqte amerikane" nga Washingtoni Kryeministrit te Kosoves zotit Hashim Thaqi.

 

 

 

Serbia dhe kryediplomati i saj Jeremiq beri me kete hap "nje vetevrasje te dyte politike"


Disa muaj pas shpalljes se pavaresise te Republikes se Kosoves, konkretisht ne mbledhjen e Asambles se Pergjithshme te Organizates se Kombeve te Bashkuara, anetaria e saj, Republika e Serbise kerkoje qe te miratohej nje rezolute ne Asamblene e Pergjithshme te OKB-se permese te ciles do ti kerkohej Gjykates Nderkombetare te Drejtesise nje opinion keshilledhenes sa i perkete pavaresise se Kosoves, nese kjo kishte thyere te Drejten nderkombetare.


Ne mbledhjen e saj, Asambleja e Pergjithshme e OKB-se me rezoluten 63/3 te miratuar me voten 77 vendeve antare, ku 6 ishin kunder, kurse 74 vende anetare te OKB-se abstenuan, ajo i kerkoi Gjykates Nderkombetare te Drejtesise, si organ kryesor gjyqesor i Kombeve te Bashkuara qe te jap nje mendim keshilledhenes.

 

 

 

Pas te gjitha procedurave Gjykata konstatoi, se Deklarata e Pavaresise se Kosoves nuk kishte shkelur te drejten nderkombetare. Ne favor te ketij mendimi ishin 10 gjykates, kurse 4 kunder. Mendimi i Gjykates ishte eksplicit dhe i qarte, duke vendosur drejtesine para te gjitha gjerave. Esencialisht vendimi i Gjykates Nderkombetare te Drejtesise solli faktin qe Kosova me pavaresine e saj nuk e ka demtuar drejtesine nderkombetare, dhe se para drejtesise dhe botes eshte dale mjafte e fuqishme ne te drejten e saj per shtet. Me kete mendim keshilledhense GJND e vulosi shtetesin e Republikes se Kosoves.OKB - ja refuzon kerkesen e Serbise dhe nxjerr jashte "loje" kryediplomatin serb Jeremiq ..... per te dyten here

 

 

Perseri me kerkese te Serbise, dhe vete Ministritit te Jashtem serbe Vuk Jeremiq - Keshilli i Sigurimit i Kombeve te Bashkuara ka mbajtur konsultime te mbyllura per situaten ne Kosove.Organi me i larte i OKB-se, kete mesejave ka refuzuar thirrjet e Serbise per nje takim te veçante te Keshillit te Sigurimit, ku do te diskutoheshin sipas kerkeses se Serbise "tensionet ne rritje ne mes te Kosoves dhe Serbise." Ministri i Jashtem serb, Vuk Jeremiq, pas kesaj ka protestuar pasi nuk u lejua te adresoje konsultimet ashtu si mendonte ai.

 

 

“Eshte shume e veshtire, tha ai per ne te kuptojme se perse kaq shume rezistence per te dhene kontribut ne debatin e nje shteti anetar te Kombeve te Bashkuara. Ju mund te pajtoheni ose jo me ate qe ka per te thene Serbia, por te pakten eshte e drejte te na degjoni – ne nuk u lejuam te degjohemi”, tha Jeremiq, duke pranuar "disfaten" politike me keqeardhje.

 

 

 

Keshilli i Sigurimit i OKB-se nuk eshte qe te mblidhet te diskutoje situaten ne Kosove, sa here i teket Serbise

 

 

 

 

 

Situata ne veri te Kosoves, ku ndodhen javen e kaluar perplasje te armatosura te provokuara nga terroristet serbe, te nxitur nga Beogradi - vazhdon te mbetet e mbarsur me rrezik shperthimi dhe diskutime. Ne Nju Jork Ministri i Jashtem serb Vuk Jeremiç erdhi me shpresen se Keshilli i Sigurimit i OKB-se "do ti vinte veshin" kerkeses shterpe te Beogradit dhe do te therriste mbledhjen e jashtezakonshme, per te plotesuar "tekat" e Serbise sa here qe ajo pergatit skenare te tilla.

 

 

 

Serbia, erdhi ne New York, perseri duke u nise me logjiken e saj qe ashtu si dhe veproi disa muaj pas shpalljes se pavaresise te Republikes se Kosoves, kur kerkoje qe te miratohej nje rezolute ne Asamblene e Pergjithshme te OKB-se permese te ciles do ti kerkohej Gjykates Nderkombetare te Drejtesise nje opinion keshilledhenes per sa i perkiste pavaresise se Kosoves, "nese kjo kishte thyere te Drejten nderkombetare."


Dy dite pase ngjarjeve ne veri te Kosoves ne "gracken" e Jeremiqit ra edhe presidenti serb Boris Tadiq i cili akuzoi hapur ambasadorin amerikan ne Prishtine, Kristofer Dell se qendron pas aksionit te Prishtines ne veri te saj. Ketu ka me shume "diversion" dhe nje loje "ala serbeçe" per pushtet, ku mendohet se kryediplomati Jeremiq "duke perfituar nga dora e zgjatur e nderkombetarve ka shume ambicje qe te behet presidenti i ardheshem Serbise".

 

 

 

 

 

 

Situata qe u provokua ne pjesen veriore te Republikes se Kosoves, u acarua ne menyre te qellimshme pas tentatives se terroristeve serbe, qe te mbajne nen kontroll dy pikat doganore te kufirit administrativ me Serbine, por mori pergjigjen e merituar nga vendimi i Qeverise se Kosoves dhe Kryeministri Hashim Thaçi.

Situata erdhi dhe u acarua duke marre permasa terroriste , sepse serbet te nxitur nga Beogradi duket se "nuk kane ndermend te humbasin fijet e fundit qe i lidhin ata" me krimin e organizuar dhe kontrabaden ne veri te Kosoves.


Mirepo kesaj i thone ne shqip " se Serbia i ka bere hesapet pa hanxhine". Sapo situata filloi te dale jashte kontrollit , paqeruajtesit u rikthyen atje dhe forcat amerikane te KFOR-it moren kontrollin e dy pikave doganore 1 dhe 31 duke vendosur dhe nje regjim ushtarak per rreth tyre.

 

 

 

Keshtuqe ne realitet çdo gje ndodhi krejt ndryshe ngaqe e kishte menduar dhe planifikuar Serbia, Tadiqi dhe Jeremiqi me palnet e tyre. Prishtina arriti ta ndryshoje rrjedhen tragjike te ngjarjeve duke marre edhe mbeshtetjen nderkombetare dhe sikurse edhe OKB - ja refuzoi kerkesen e Serbise dhe nxorri jashte "loje" perseri kryediplomatin serb Vuk Jeremiq .

 

 

 

Ne menyre te drejte e te paanshem si OKB-ja, Brukseli, edhe Uashingtoni zyrtarisht i denuan veprimet e terroristeve serbe dhe kerkuan nga te dyja palet si nga Prishtina e Beogradi te ulin tensionet. Vezhguesit nderkombetar vene ne dukje se OKB-ja, Brukseli, edhe Uashingtoni zyrtarisht dhe pikerisht ne perputhje me te drejten nderkombetare te shpalljes se pavaresise, se Kosoves, terthorazi i thane edhe kesaj rradhe se :" Serbia duhet t'a pranoje se ky eshte territori i shtetit te Kosoves."

 

 

 

Ngjarjet ne veri dhe vendimi i Kryministrit Thaqi treguan se "Mbas ketyre ngjarjeve Prishtina shume shpejt do te marri kontrollin e plote ndaj pjeses veriore te Kosoves, , pjese e cila deri tani faktikisht ka qene nen kontrollin e Beogradit. Ekspertet tani jane me shume optimiste se perspektivat e zgjidhjes se problemit te veriut i erdhi fundi."

Beogradi deshtoi plotesit mbasi edhe Qeveria e Kosoves tashme ka dhe mbeshtetjen e Parlamentit te Kosoves per vendosjen e rendit ne pikat doganore ne veri te Kosoves dhe ne zbatimin e reciprocitetit me Serbine. Nje e drejte kushtetuese per ushtrimin e kontrollit te plote ne te gjithe territorin e Kosoves.

Tashme dy pikat kufitare te Bernjakes dhe Jarinjes, ne kufi me Serbine jane nen kontrollin e KFOR, ushtareve amerikan pas sulmit te se merkures ne mbremje ku grupe terroristesh serbe i vune flaken pikes kufitare nr 1 ne Jarinje, dhe dogjen objektet perreth saj.

 

 

 

 

 

 

Demtimet e renda dhe rreziku nga nje risulmim te terroristeve, detyruan KFOR-in te mbyllte doganen ne Jarinje, nderkohe qe ne piken tjeter kufitare, ne Bernjak, kontrollimet tani jane shume te rrepta per shkaqe sigurie. Nga ana e tij kryeministri Hashim Thaqi deklaroi se ai nuk do te zmbrapset dhe akuzoi bandat serbe te dirigjuara nga Beogradi, per djegien e pikes doganore 1 ne Jarinje.

 

 

 

Dhuna e provokuar ne kufirin mes Kosoves dhe Serbise, ne pikat doganore 1 dhe 31 per te tensionuar situaten politike deshtoi dhe mori fund.

 

 

 

 

Qeveria e Kosoves pas 3 vjet e gjysem dhe pas forcimit te shtetit ne Kosove nxori ligjin e reciprocitetit per mallrat serbe te cilat jane te ndaluara te futen ne Kosove. Per zbatimin e ketij ligji ishte e nevojshme marrja nen kontroll e pikave doganore ne veri te Kosoves ne kufirin me Serbine. Marrja e kontrollit te ketyre pikave doganore, u pasua nga terrorizmi serbe dhe si rezultat i tensionimit te gjendjes ngjarja u pasua me vrasjen e nje pjesetari te forcave te policise se Kosoves. Ngjarje kjo qe siç tha Kryeministri Thaqi " I bashkoje edhe me shume shqiptaret".


Nderkohe kryeministri Thaqi e drejtoje gishtin aty ku duhej " duke e akuzuar Beogradin se eshte ajo qe per qellimet e saja ka nxitur serbet e Kosoves. Thaqi tregoje se Kosova ka shtet dhe se Serbia duhet t'i harroje iluzionet e saj mbi Kosoven, qeveria qe ai drejton tha Kryeministri Thaqi nuk do te heqe dore nga ushtrimi i sovranitetit ne te gjithe territorin e Kosoves.


Perkunder ketyre fakteve menjehere ne " graacken" politike te ketyre zhvillimeve ra presidenti serb Boris Tadiq, i cili akuzoi hapur ambasadorin amerikan ne Prishtine, Kristofer Dell dhe SHBA se qendronin pas aksionit te Prishtines ne veri te saj. Ky reagim deshmon se Tadiqi synonte te "ngacemoje" me shume relacionet mes Brukselit dhe Washingtoni per shpalljen e pavaresise se Kosoves. Duke futur ne "konflikt" per Kosoven - SHBA me Europen

 

 

 

Çka sot u demantua nga Ambasadorja amerikane ne Serbi, Meri Uorlik e cila ka deklaruar se qeveria e Kosoves ka ndermarre vete aksionin per dergimin e forcave policore ne veri te Kosoves dhe SHBA nuk kan dore siç prtendon Tadiqi presidenti i Serbise

 

 

 

Kjo loje politike mes Brukselit dhe Uashingtonit, dhe ngjarjve ne veri te Kosoves erdhen menjehere mbasi Serbia tani qe i dorzuan vete ne Hage, shume te kerkuarit per krimet e luftes, ata aktualisht po bejne perpjekje per te marre statusin kandidat per anetaresim ne BE. Kur dihet fare qart se pengesa kryesore e Serbise ne kete rruge eshte çeshtja e njohjes se Kosoves dhe pavaresise se saj shpallur tashme ne 17 shkurt 2008 dhe e njohur nga 76 vende perfshrire SHBA qe ishin nder te para qe e njohen ate.


Qeveria serbe eshte kunder pavaresise se Kosoves, dhe po lobon kunder njohjes se saj nga vendet e tjera sidomos mike te saj me ne krye Rusine, Greqine, Kinen Kuben e Libine e te tjera. Por per te marre pelqimin e Brukselit, me ndermjetesimin e BE-se, Seriba, ka hyre ne negociata me palen kosovare vetem te perfitoje sa te mundet ajo. Nder pikat kryesore te ketyre negociatave ishte analizimi i levizjes se lire, çeshtja e doganave, energjise dhe e tregtise. Negociatat ne fjale qe po ecin deri tani me nje ritem shume te ngadalte u bene edhe shkak i tensioneve dhe si rezultat i presionit nderkombetar qe Beogradi te beje njohjen zyrtare te pavaresise se Kosoves.


Situata e krijuar para disa ditesh ne kufirin mes Kosoves dhe Serbise, natyrisht, qe erdhi nga Beogradi dhe ajo ka disa synime nga ana e Beogradit. Kete, Beogradi e beri me qellim qe serbet qe jetojne te grupuar ne veri te Kosoves te mbanin lidhje e forta me Beogradin por qe edhe te hapnin para botes nje situate te rezikeshme. Faktikisht dihej se serbet e Kosoves me ndihmene Beogradit e kishin deri dje kontrollonin edhe doganen lokale dhe pushteti nderkombetar dhe shqiptar ishte mjaft formal atje, deri para se te ndodhnin keto ngjarje.

 

 

Kjo status quo qe ka ekzistuar ne veri te Kosoves deri me 20 korrik, dhe ju konvenonte keshtu atyre qe e drejtonin ate nga Beogradi por tani ajo nuk do te ndodh me dhe mori fund. Prishtina vendosi tani ndalimin mbi tregtine me Beogradin, duke e motivuar kete mase me, fluksin e madh te kontrabandes, edhe pse ai ishte i njohur mbareboterisht ne kete pike kryesore tranziti per kontrabandistet e te gjitha kategorive, edhe para 20 korrikut.

 

 

 

Pas ketyre ngjarjeve aktualisht kontrolli ne kufi tani iu rikthye serisht Forcave Nderkombetare. te KFOR-it te kontrolluara nga ushtaret amerikan. Nderkohe, qe te ejten ne Keshillin e Sigurimit te OKB-ja mbajti konsultimet e veta per situaten ne veri te Kosoves me dyer te mbyllura ne lidhje me kete çeshtje. Sipas eksperteve kjo eshte hear e dyte qe ne OKB - kryediplomati serbe Vuk Jeremiq ne vend "qe te heqi vetullat - nxorri syte". Mbasi kesaj rradhe vendimi i OKB-es ishte se : " nuk do te kete mbledhje te jashtezakonshme te Keshillit te Sigurimit" por takim te rradhes ne javen e dyte te muajit gusht.

Scroll down for more ...

A Kosovo Serb protester talks on a mobile phone as the Serbia-Kosovo border crossing in Jarinje burns in the background yesterday

French soldiers install wire to help protect the borders in the newly-independent Kosovo today


Swedish soldiers from KFOR ( NATO-led peacekeeping Kosovo Force) stand guard at a check-point today

Ukrainian U.N. police officers stand guard in the ethnically divided town of Mitrovica yesterday


A man walks through a burning abandoned border post at Zubin Potok in Kosovo yesterday

Two men head towards the border crossing yesterday"Një vetëvrasje e dytë politike"
 
 
 
BEQIR SINA- New York
 
 
 
 
 
 
 
Kryediplomati serbë Vuk Jeremiq në New York, në vend "që të heqi vetullat - nxorri sytë".

BENSONHURST BROOKLYN NY Pas opinionit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hage, Kryeministri Hashim Thaqi deklaroj :"Tani mbikëqyrjes së pavarësise së Kosovës i erdhi fundi." Kjo deklaratë, edhe pse u duk atëhere, se nuk kishte peshë, por meqë u bë pas vizitës së Kryeministrit Thaqi në SHBA - nxiti shume "hamendje" duke aluduar në atë se çfarë " i thanë miqtë amerikanë" nga Washingtoni Kryeministrit të Kosovës zotit Hashim Thaqi.
 
 
 
 
Serbia dhe kryediplomati i saj Jeremiq bëri me këtë hap "një vetëvrasje të dytë politike"

Disa muaj pas shpalljës së pavarësisë të Republikës së Kosovës, konkretisht në mbledhjen e Asambles së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, anëtaria e saj, Republika e Serbisë kërkojë që të miratohej një rezolutë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së përmesë të cilës do ti kërkohej Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë një opinion këshillëdhënës sa i përketë pavarësisë së Kosovës, nëse kjo kishte thyerë të Drejten ndërkombëtare.

Në mbledhjen e saj, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së me rezolutën 63/3 të miratuar me voten 77 vendeve antarë, ku 6 ishin kundër, kurse 74 vende anëtare të OKB-së abstenuan, ajo i kërkoi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, si organ kryesor gjyqësor i Kombeve të Bashkuara që të jap një mendim këshillëdhënës.
 
 
 
Pas të gjitha procedurave Gjykata konstatoi, se Deklarata e Pavarësisë së Kosovës nuk kishte shkelur të drejtën ndërkombëtare. Në favor të këtij mendimi ishin 10 gjykatës, kurse 4 kundër. Mendimi i Gjykatës ishte eksplicit dhe i qartë, duke vendosur drejtësinë para të gjitha gjërave. Esencialisht vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë solli faktin që Kosova me pavarësinë e saj nuk e ka dëmtuar drejtësinë ndërkombëtare, dhe se para drejtësisë dhe botës është dalë mjaftë e fuqishme në të drejtën e saj për shtet. Me këtë mendim këshillëdhënsë GJND e vulosi shtetësin e Republikës së Kosovës.


OKB - ja refuzon kërkesën e Serbisë dhe nxjerr jashtë "loje" kryediplomatin serb Jeremiq ..... për të dytën herë
 
 
Përsëri me kërkesë të Serbisë, dhe vetë Ministritit të Jashtëm serbë Vuk Jeremiq - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka mbajtur konsultime të mbyllura për situatën në Kosovë.Organi më i lartë i OKB-së, këtë mesëjavë ka refuzuar thirrjet e Serbisë për një takim të veçantë të Këshillit të Sigurimit, ku do të diskutoheshin sipas kërkesës së Serbisë "tensionet në rritje në mes të Kosovës dhe Serbisë." Ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremiq, pas kësaj ka protestuar pasi nuk u lejua të adresojë konsultimet ashtu si mendonte ai.
 
 
“Është shumë e vështirë, tha ai për ne të kuptojmë se përse kaq shumë rezistencë për të dhënë kontribut në debatin e një shteti anëtar të Kombeve të Bashkuara. Ju mund të pajtoheni ose jo me atë që ka për të thënë Serbia, por të paktën është e drejtë të na dëgjoni – ne nuk u lejuam të dëgjohemi”, tha Jeremiq, duke pranuar "disfatën" politike me keqëardhje.
 
 
Këshilli i Sigurimit i OKB-së nuk është që të mblidhet të diskutojë situatën në Kosovë, sa herë i teket Serbisë
 
 
Situata në veri të Kosovës, ku ndodhën javën e kaluar përplasje të armatosura të provokuara nga terroristët serbë, të nxitur nga Beogradi - vazhdon të mbetet e mbarsur me rrezik shpërthimi dhe diskutime. Në Nju Jork Ministri i Jashtëm serb Vuk Jeremiç erdhi me shpresën se Këshilli i Sigurimit i OKB-së "do ti vinte veshin" kërkesës shtërpe të Beogradit dhe do të thërriste mbledhjen e jashtëzakonshme, për të plotësuar "tekat" e Serbisë sa herë që ajo përgatit skenare të tilla.
 
 
Serbia, erdhi në New York, përsëri duke u nisë me logjikën e saj që ashtu si dhe veproi disa muaj pas shpalljës së pavarësisë të Republikës së Kosovës, kur kërkojë që të miratohej një rezolutë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së përmesë të cilës do ti kërkohej Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë një opinion këshillëdhënës për sa i përkiste pavarësisë së Kosovës, "nëse kjo kishte thyerë të Drejten ndërkombëtare."

Dy ditë pasë ngjarjeve në veri të Kosovës në "grackën" e Jeremiqit ra edhe presidenti serb Boris Tadiq i cili akuzoi hapur ambasadorin amerikan në Prishtinë, Kristofer Dell se qëndron pas aksionit të Prishtinës në veri të saj. Këtu ka më shumë "diversion" dhe një lojë "ala serbëçe" për pushtet, ku mendohet se kryediplomati Jeremiq "duke përfituar nga dora e zgjatur e ndërkombëtarve ka shumë ambicje që të bëhet presidenti i ardhëshëm Serbisë".
 
 
Situata që u provokua në pjesën veriore të Republikës së Kosovës, u acarua në mënyrë të qëllimshme pas tentativës së terroristëve serbë, që të mbajnë nën kontroll dy pikat doganore të kufirit administrativ me Serbinë, por mori përgjigjen e merituar nga vendimi i Qeverisë së Kosovës dhe Kryeministri Hashim Thaçi.
Situata erdhi dhe u acarua duke marrë përmasa terroriste , sepse serbët të nxitur nga Beogradi duket se "nuk kanë ndërmend të humbasin fijet e fundit që i lidhin ata" me krimin e organizuar dhe kontrabadën në veri të Kosovës.

Mirëpo kësaj i thonë në shqip " se Serbia i ka bërë hesapet pa hanxhinë". Sapo situata filloi të dalë jashtë kontrollit , paqeruajtësit u rikthyen atje dhe forcat amerikane të KFOR-it morën kontrollin e dy pikave doganore 1 dhe 31 duke vendosur dhe një regjim ushtarak për rreth tyre.
 
 
Kështuqë në realitet çdo gjë ndodhi krejt ndryshe ngaqë e kishte menduar dhe planifikuar Serbia, Tadiqi dhe Jeremiqi me palnet e tyre. Prishtina arriti ta ndryshojë rrjedhën tragjike të ngjarjeve duke marrë edhe mbështetjen ndërkombëtare dhe sikurse edhe OKB - ja refuzoi kërkesën e Serbisë dhe nxorri jashtë "loje" përsëri kryediplomatin serb Vuk Jeremiq .
 
 
Në mënyrë të drejtë e të paanshëm si OKB-ja, Brukseli, edhe Uashingtoni zyrtarisht i dënuan veprimet e terroristëve serbë dhe kërkuan nga të dyja palët si nga Prishtina e Beogradi të ulin tensionet. Vëzhguesit ndërkombëtar venë në dukje se OKB-ja, Brukseli, edhe Uashingtoni zyrtarisht dhe pikërisht në përputhje me të drejtën ndërkombëtare të shpalljes së pavarësisë, së Kosovës, tërthorazi i thanë edhe kësaj rradhe se :" Serbia duhet t'a pranojë se ky është territori i shtetit të Kosovës."
 
 
Ngjarjet në veri dhe vendimi i Kryministrit Thaqi treguan se "Mbas këtyre ngjarjeve Prishtina shumë shpejt do të marri kontrollin e plotë ndaj pjesës veriore të Kosovës, , pjesë e cila deri tani faktikisht ka qënë nën kontrollin e Beogradit. Ekspertët tani janë më shumë optimistë se perspektivat e zgjidhjes së problemit të veriut i erdhi fundi."

Beogradi dështoi plotësit mbasi edhe Qeveria e Kosovës tashmë ka dhe mbështetjen e Parlamentit të Kosovës për vendosjen e rendit në pikat doganore në veri të Kosovës dhe në zbatimin e reciprocitetit me Serbinë. Një e drejtë kushtetuese për ushtrimin e kontrollit të plotë në të gjithë territorin e Kosovës.
Tashmë dy pikat kufitare të Bërnjakës dhe Jarinjës, në kufi me Serbinë janë nën kontrollin e KFOR, ushtarëve amerikan pas sulmit të së mërkurës në mbrëmje ku grupe terroristësh serbë i vunë flakën pikës kufitare nr 1 në Jarinjë, dhe dogjën objektet përreth saj.
 
 
Dëmtimet e rënda dhe rreziku nga një risulmim të terroristëve, detyruan KFOR-in të mbyllte doganën në Jarinjë, ndërkohë që në pikën tjetër kufitare, në Bërnjak, kontrollimet tani janë shumë të rrepta për shkaqe sigurie. Nga ana e tij kryeministri Hashim Thaqi deklaroi se ai nuk do të zmbrapset dhe akuzoi bandat serbe të dirigjuara nga Beogradi, për djegien e pikës doganore 1 në Jarinjë.
 
 
Dhuna e provokuar në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë, në pikat doganore 1 dhe 31 për të tensionuar situatën politike dështoi dhe mori fund.
 
 
 
Qeveria e Kosovës pas 3 vjet e gjysëm dhe pas forcimit të shtetit në Kosovë nxori ligjin e reciprocitetit për mallrat serbe të cilat janë të ndaluara të futen në Kosovë. Për zbatimin e këtij ligji ishte e nevojshme marrja nën kontroll e pikave doganore në veri të Kosovës në kufirin me Serbinë. Marrja e kontrollit të këtyre pikave doganore, u pasua nga terrorizmi serbë dhe si rezultat i tensionimit të gjendjes ngjarja u pasua me vrasjen e një pjesëtari të forcave të policisë së Kosovës. Ngjarje kjo që siç tha Kryeministri Thaqi " I bashkojë edhe më shumë shqiptarët".

Ndërkohë kryeministri Thaqi e drejtojë gishtin aty ku duhej " duke e akuzuar Beogradin se është ajo që për qëllimet e saja ka nxitur serbët e Kosovës. Thaqi tregojë se Kosova ka shtet dhe se Serbia duhet t'i harrojë iluzionet e saj mbi Kosovën, qeveria që ai drejton tha Kryeministri Thaqi nuk do të heqë dorë nga ushtrimi i sovranitetit në të gjithë territorin e Kosovës.

Përkundër këtyre fakteve menjëherë në " graackën" politike të këtyre zhvillimeve ra presidenti serb Boris Tadiq, i cili akuzoi hapur ambasadorin amerikan në Prishtinë, Kristofer Dell dhe SHBA se qëndronin pas aksionit të Prishtinës në veri të saj. Ky reagim dëshmon se Tadiqi synonte të "ngacëmojë" më shumë relacionet mes Brukselit dhe Washingtoni për shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Duke futur në "konflikt" për Kosovën - SHBA me Europën
 
 
Çka sot u demantua nga Ambasadorja amerikane në Serbi, Meri Uorlik e cila ka deklaruar se qeveria e Kosovës ka ndërmarrë vetë aksionin për dërgimin e forcave policore në veri të Kosovës dhe SHBA nuk kan dorë siç prtendon Tadiqi presidenti i Serbisë
Kjo lojë politike mes Brukselit dhe Uashingtonit, dhe ngjarjve në veri të Kosovës erdhën menjëherë mbasi Serbia tani që i dorzuan vetë në Hagë, shumë të kërkuarit për krimet e luftës, ata aktualisht po bëjnë përpjekje për të marrë statusin kandidat për anëtarësim në BE. Kur dihet fare qart se pengesa kryesore e Serbisë në këtë rrugë është çështja e njohjes së Kosovës dhe pavarësisë së saj shpallur tashmë në 17 shkurt 2008 dhe e njohur nga 76 vende përfshrirë SHBA që ishin ndër të para që e njohën atë.

Qeveria serbe është kundër pavarësisë së Kosovës, dhe po lobon kundër njohjes së saj nga vendet e tjera sidomos mike të saj me në krye Rusinë, Greqinë, Kinën Kubën e Libinë e të tjera. Por për të marrë pëlqimin e Brukselit, me ndërmjetësimin e BE-së, Seriba, ka hyrë në negociata me palën kosovare vetëm të përfitojë sa të mundet ajo. Ndër pikat kryesore të këtyre negociatave ishte analizimi i lëvizjes së lirë, çështja e doganave, energjisë dhe e tregtisë. Negociatat në fjalë që po ecin deri tani me një ritëm shumë të ngadaltë u bënë edhe shkak i tensioneve dhe si rezultat i presionit ndërkombëtar që Beogradi të bëjë njohjen zyrtare të pavarësisë së Kosovës.

Situata e krijuar para disa ditësh në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë, natyrisht, që erdhi nga Beogradi dhe ajo ka disa synime nga ana e Beogradit. Këtë, Beogradi e bëri me qëllim që serbët që jetojnë të grupuar në veri të Kosovës të mbanin lidhje e forta me Beogradin por që edhe të hapnin para botës një situatë të rezikëshme. Faktikisht dihej se sërbët e Kosovës me ndihmëne Beogradit e kishin deri dje kontrollonin edhe doganën lokale dhe pushteti ndërkombëtar dhe shqiptar ishte mjaft formal atje, deri para se të ndodhnin këto ngjarje.
 
 
Kjo status quo që ka ekzistuar në veri të Kosovës deri më 20 korrik, dhe ju konvenonte kështu atyre që e drejtonin atë nga Beogradi por tani ajo nuk do të ndodh më dhe mori fund. Prishtina vendosi tani ndalimin mbi tregtinë me Beogradin, duke e motivuar këtë masë me, fluksin e madh të kontrabandës, edhe pse ai ishte i njohur mbarëbotërisht në këtë pikë kryesore tranziti për kontrabandistët e të gjitha kategorive, edhe para 20 korrikut.
 
 
Pas këtyre ngjarjeve aktualisht kontrolli në kufi tani iu rikthye sërisht Forcave Ndërkombëtare. të KFOR-it të kontrolluara nga ushtarët amerikan. Ndërkohë, që të ejten në Këshillin e Sigurimit të OKB-ja mbajti konsultimet e veta për situatën në veri të Kosovës me dyer të mbyllura në lidhje me këtë çështje. Sipas ekspertëve kjo është hear e dytë që në OKB - kryediplomati serbë Vuk Jeremiq në vend "që të heqi vetullat - nxorri sytë". Mbasi kësaj rradhe vendimi i OKB-ës ishte se : " nuk do të ketë mbledhje të jashtëzakonshme të Këshillit të Sigurimit" por takim të rradhës në javën e dytë të muajit gusht.

BeqirS | 1 Aug 16:39 2011
Picon

Ish-lideri komunist, i semure per te vazhduar gjyqin ndaj tijIsh-lideri komunist, i sëmurë për të vazhduar gjyqin ndaj tij 

Një gjykatë e Varshavës tha se lideri polak i komunizmit, Vojçeh Jaruzellski, është shumë i sëmurë për të vazhduar gjyqin, për rolin e tij në imponimin e ligjit të luftës, 30 vjet më parë.

Jaruzellski si kryetar i qeverisë ka impnuar ligjin e luftës në Poloninë komuniste, në dhjetor të 1981-shit, në përpjekje për të dobësuar Lëvizjen e Solidaritetit, e cila organizonte protesta kundër regjimit.

Gjykimi kundër të akuzuarit 88-vjeçar ka nisur në vitin 2008. Jaruzellski është diagnostikuar me kancer dhe i është nënshtruar kimioterapisë.

Ill health prevents Jaruzelski standing trial

 
Former communist leader General Wojciech Jaruzelski has been excluded from the trial of those responsible for the introduction of martial law in Poland in 1981 due to continued ill health.

The Warsaw District Court has ruled that the state of health of the general, who initiated martial law (1981-1983 ) does not allow him to take part in the trial.

Doctors appointed by the court say that due to his continuing chemotherapy the 88 year-old Jaruzelski should not stand trial for at least a year.

The court case Jaruzelski and other officials responsible for introducing martial law has been in process three years now.

Those standing trial include Czeslaw Kiszczak, a former interior minister and Stanislaw Kania, former first secretary of the communist Polish United Workers Party.

The plaintiff, the state-backed Institute of National Remembrance (IPN) accuses them of taking part in a, “ criminal union of an armed character” against the Polish nation.

Another trial, which accuses General Jaruzelski being responsible for the events of December 1970, when 41 were killed in protests against the communist regime, has also been postponed.

Çfare kujtonte  Legjenda antikomuniste Leh Valesa

 

 


Më 31 gusht 1980, një marrëveshje u nënshkrua në kantierin detar "Lenin" të Gdanskut të goditur - nga Leh Vales, një elektricist dhe kreu i komitetit grevist të kantierit detar dhe Mieczlav Jagielskit, Zëvendëskryeministër dhe drejtues i një komisioni special qeveritar. Në këtë mënyrë, autoritetet pranuan pothuajse plotësisht 21 kërkesat nga ana e punonjësve grevistë që sot janë të gdhendura në hyrjen kryesore të kantierit, përfshi njohjen e sindikatave të pavarura, të drejtëv e grevës, lirimin e të burgosurve politikë dhe aktivistëve opozitarë demokratë, si dhe heqjen e censurës, forca kryesore politike në atë kohë Partia e Punëtorëve të Bashkuar Polakë (PURP) - nuk mund të bënte gjë tjetër përveçse të dorëzohej: punëtorët anembanë Polonisë kishin treguar solidaritet me punëtorët e kantierit detar.

 

 Triumfi i Solidarnoshit zgjati për 16 muaj. Më 13 dhjetor 1981, ligji i luftës u vu në zbatim, ndërsa disidentët më aktivë u internuan apo u burgosën. Solidarnoshi i ndalua, por muri i sistemit autoritar ishte krisur. Polonia po përgatitet në shkallë të gjerë për jubileun e afërt të Solidarnoshit. Megjithatë, jo gjithçka po ecën si në vaj. Përgatitjet janë shoqëruar nga një masë e mirë kundërshtie dhe debati rreth arritjeve të kaluara, listës së të ftuarve dhe statusit të personaliteteve të caktuara. Vetë Solidarnoshi është i ndarë: Ish bashkëpunëtorë tani janë bërë kundërshtarë politikë.

 

Sipas së përjavshmes "Polityka": "Fitorja politike e Solidarnoshit la një shije të hidhur: Ne fituam lirin, por humbëm solidaritetin". Komiteti përkujtimor për festimin e përvjetorit të 25-të të Solidarnoshit kryesohet nga Leh Valesa, legjenda e lëvizjes popullore që grumbullonte 10 milion njerëz dhe ish President i Polonisë, që tani po promovon aktivisht përvojës e tij demokratike nga platformat publike dhe podiumet jashtë vendit. Ai është akoma po aq i paparashikueshëm e kontradiktor sa më parë.

 

Ai ftoi Presidentin Aleksandër Kvasnievski, armikun e tij të betuar të dikurshëm, në festimet e Gdanskut; u shfaq në një debat televizi me Gjeneralin Vojçeh Jaruzelski, kasapin e Solidarnoshit, dhe trgeoi se ai po vështronte nga afër aktivitetin dhe konfuzionin rreth zyrës presidenciale (një zgjedhje presidenciale do të mbahet më 9 tetor). Ne folëm me Leh Valesën në Gdansk, ku çdo rrugë këto ditë është evokuese e Solidarnoshit, ndërsa teatri lokal, Vybrzeze, po vë në skenë një prodhim me bashkëbiseduesin tim si karakterin qëndror.

 

(The Moscow Times)
Përgatiti: ARMIN TIRANA


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 2 Aug 15:00 2011
Picon

“Babane e takova ne qeli nje dite para vdekjes,ishte mbuluar me krimba”

Intervista/ Flet Viktor Adami, djali i te nderuarit nga ambasada e SHBA “Babane e takova ne qeli nje dite para vdekjes,ishte mbuluar me krimba”

 

TIRANE (kortezi gazeta Panorama) :

Trak. Trak. Trak... Me 9 qershor 1947, ne burgun e Tiranes, mes zhurmimeve nga me te ndryshmet, ishin shkruar ne memorie te kohes edhe trokitjet e ndrojtura te kepuceve te nje djali pesevjeçar, qe i frikesuar per vdekje, mbeshtetej e ngjishej pas trupit te se emes. Dikur, ne brendesi, njera pas tjetres ishin hapur dy dyer te renda dhe me pas, kur syte u ishin mesuar me erresiren, ata kishin dalluar ne qoshe silueten e palevizshme te nje njeriu qe nuk jepte shenja jete. E ema ishte afruar duke i folur tjetrit ne emer.

Vetem atehere djali pese vjeç kishte kuptuar se figura e njeriut te shtrire ne rreze te murit duhet te ishte i ati. Por tjetrit i ishte dashur shume kohe te reagonte, te arrinte te nxirrte fjale nga goja. Saktesisht kishte shtrydhur me perdhune nga fyti ca tinguj te ngjirur, si te nje njeriu me gjuhe te prere, qe ne teresine e tyre kishin arritur te formulonin vetem nje fraze me kuptim, nje amanet: “Kujdesu per femijet!”. Pastaj djali 5 vjeç kishte pare me tmerr se si dora e se emes ishte mbushur me krimba ne momentin kur kishte prekur shpatullen e te shoqit. Keshtu femija e kishte humbur vetedijen. Kishte nisur te ngasherehej aq fort sa pak kohe me pas, me te mberritur ne shtepi, e ema kishte konstatuar me tmerr nje rritje te shpejte te temperatures.
Njeriu qe rrefen kete pjeses te historise se jetes se tij, me te frikshmen e te frikshmeve, quhet Viktor Adami eshte dhe djali i Loni Adamit, ish-sekretarit te ambasades amerikane ne Tirane ne vitet 1929-1939, qe dy dite me pare u nderua me ane te nje memoriali nga Ambasadori Xhon Uithers. Per fat te mire Viktori nuk vdiq nga temperatura qe e kishte mbajtur te lidhur per pese dite ne shtrat, nuk vdiq edhe 24 ore me pas, kur nga dritarja vezhgoi nje ushtarak me motor qe ndaloi para portes se shtepise se tyre, duke i dhene me ze te larte, se emes, Andromaqit, lajmin e vdekjes se te shoqit. Ai jetoi per te pare rrezimin me rrapellime te diktatures dhe diktatoreve shqiptare, jetoi per te pare respektimin e nenes dhe nderimin e te atit.

Sekretari i Ambasades USA dhe fashizmi
“Im ate, Loni Adami, me origjine nga Progri i Korçes, ishte nje nga studentet me te mire te Shkolles Teknike Amerikane, qe sot njihet si shkolla ‘Harri Fulc’. Ne vitin 1929, menjehere pasi kishte mbaruar shkollen, ai i’u rekomandua nga Harri Fulci ambasadorit amerikan, çarls Hart, si nxenesi me i mire dhe njohes i disa gjuheve te tjera te huaja, veç anglishtes”, nis rrefimin per te atin Viktor Adami. Pas ketij rekomandimi Loni Adami kishte sherbyer ne kete ambasade per 10 vjet me radhe, deri ne mbyllje, ne rolin e sekretarit. Pra, kishte momente, kur ne mungese te ambasadorit dhe konsullit, ai mbetej autoriteti me i larte. Nderkohe, nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ku kishte punuar per nje kohe si emigrant, ishte kthyer edhe Kol Kuqali, kunati i Loni Adamit, apo burri i se motres. Viktori nuk di te sqaroje rrethanat, por edhe Kol Kuqali, i cili u nderua ne te njejten menyre nga Ambasadori Amerikan Xhon Uithers, kishte gjetur pune ne te njejten ambasade si perkthyes ne vitin 1929.
Me pushtimin e Shqiperise, ambasada amerikane kishte mbyllur dyert dhe Loni Adami e Kol Kuqali ishin detyruar te gjenin pune te tjera. I pari, Loni Adami, kishte hapur nje shtypshkronje te vogel, ndersa Kol Kuqali bashke Jovan Adamin, vellane e Lonit, kishin marre me koncesion minieren e qymyrgurit ne Krrabe te Tiranes.
“Babai u lidh shpejt me levizjen antifashiste dhe rrjedhimisht me komunistet. Njihet se ne shtypshkronjen e tij u shtyp numri i pare i ‘Zerit te Popullit’, por edhe nje numer pambarim materialesh te tjera propagandistike. Babai na ka rrefyer nje detaj kur ne shtypshkronje kishin hyre dy ushtare gjermane. “Me te pare dy ushtaret, punetori, Kristo Trajani, qe ishte vetem 16 vjeç, kishte ndalur punen e ishte zbardhur ne fytyre, pasi ishte duke shtypur trakte komuniste. Por ne kete kohe aty ishte shfaqur babai, qe kishte nisur te komunikonte ne gjermanisht. Ushtaret te habitur nga gjuha e memes se tyre, kishin pyetur me miresjellje se çfare ishin duke shtypur dhe babai krejt i qete u kishte thene se behej fjale per nje shpallje te Ministrise se Puneve Botore. Me tej ai u kishte shpjeguar gjermaneve se shtypshkronja ishte fare e vogel dhe se si e tille nuk mund te bente me shume se blloqe e flete, pra nuk mund te bente gazeta. Kete menyre te arsyetuari e kishte bere sepse gjermanet nderkohe po kerkonin te gjenin vendshtypjen e gazetes ‘Zeri i Popullit’ qe e mendonin te realizuar ne nje shtypshkronje me moderne. Ah, kete e ka rrefyer edhe artistja Violeta Manushi, qe punonte ne shtypshkronjen e babait”, rrefen Viktori historine e te atit me komunistet. Nje histori qe do te trashej edhe me shume kur ne Shqiperi do te zbarkonin misionet anglo-amerikane.

Arrestimi nga komunistet
Sipas Viktorit, i ati ishte angazhuar shpejt me anglo-amerikanet. Kjo per shkak se vete Harri Fulci ne kete kohe ishte i vendosur ne Kajro te Egjiptit, ku anglo-amerikanet kishin shtabin e luftes qe ishte pergjegjes edhe per misionet ne Shqiperi. “Pra ishte Harri Fulci ai qe u rekomandonte misionareve pikerisht tim ate si njeri te beses dhe si njeri me mundesi kontakti. Keshtu qe te gjithe anetaret e misioneve ushtarake anglo-amerikane me te mberritur ne Shqiperi orientoheshin nga im ate”, rrefen Viktori. Ne janar 1945 ne Shqiperi kishte mberritur ne krye te nje misioni vete Harri Fulci. Ai e kishte thirrur Loni Adamin ne ndertesat e ish-ambasades Amerikane. Misioni kishte per detyre te testonte situaten ne Shqiperi dhe te vendoste kontakte kryesisht me intelektualet.
“Ne kete kohe Kol Kuqali, kunati i babait, ishte zgjedhur deputet nga populli. Shtepia e tij por edhe zona e Krrabes, ku kishte minieren, kishin qene qendra te rezistences antifashiste. Ne librin e tij ‘Kur hidheshin themelet e Shqiperise se re” Enver Hoxha shkruan: U takova ne shtepine e Kol Kuqalit me Kol Tromaren...” Me tej sipas shpjegimeve te Viktor Adamit, delegacioni qe shkoi ne Mukje kishte qendruar per tri dite me radhe ne shtepine e babait te tij. Behej fjale per personalitete te kalibrit te Ymer Dishnices, Abaz Kupit, Gogo Nushit, Nako Spirut, Omer Nishanit e te tjere. Pra ne shtepite e Loni Adamit dhe ne ate te kunatit te tij Kol Kuqali ishin bere shume biseda, per me teper ne keto biseda kishin marre pjese me shumice edhe anglo-amerikanet. Pikerisht keto, por edhe tendencen e te dyve ne perkrahjen e nje sistemi politik demokratik, me pjesemarrjen e te gjitha forcave politike, Enver Hoxha nuk i pelqeu.
“Keshtu, dikur babait i shtetezojne shtypshkronjen dhe fshehtazi behet gati arrestimi. Kol Kuqali nderkohe e sinjalizon qe te largohet ne fshat, ne Korçe, duke i thene se situata eshte e turbullt”, rrefen i biri i Loni Adamit. Por komunistet e arrijne Loni Adamin edhe ne Korçe. E arrestojne ne 10 tetor 1946, madje e akuzojne per tentative arratisjeje.

Torturat

 

 


“Une isha fare i vogel, vetem 5 vjeç, kur nena na mori bashke me vellame, pak me te madh, per te shkuar ne burg, te babai. Ai na mungonte prej me shume se 8 muajsh. Me vone kam mesuar se si kishte arritur nena te futej ne burg. Babane e kishin respektuar nje numer i madh komunistesh, ne dyert e te cileve nena kishte trokitur. Por pa mundur te ndryshonte asgje ne fatin e tij. Nje fat i vendosur diku lart, nga nje njeri, vendimet e te cilit mund t’i kthente mbrapsht vetem ndonje force shume madhore”, flet Viktori duke e shoqeruar kete me tundje mohuese te kokes.
Loni Adamin e kishin torturuar fillimisht per tre muaj ne Korçe. Sipas te birit, Viktorit, te atin e akuzonin si agjent te amerikaneve i rekrutuar ne shkollen teknike dhe i kerkonin qe te firmoste qe misioni amerikan, i cili erdhi ne Shqiperi ne vitet 1945-1946, erdhi me qellim per te permbysur pushtetin popullor.
“Por babai, si idealist qe ishte, nuk mund te dilte jashte bindjeve te veta. Nuk firmoste edhe pse torturat ishin bere me te renda pasi e kishin sjelle ne Tirane. Me kane thene se e kane rrahur sa i ka rene mishi cope, se i kane thyer shpatullen dhe njeren kembe, se e kane varur ne tavan dhe i kane futur trupin ne uje te ftohte deri ne fyt, se e kane shpuar me shufra hekuri te skuqur. Neve na kane lejuar ta takojme vetem nje dite para se te jepte shpirt ne qeli. Na mori mamaja me vete, mua dhe vellane, qe ishte nje vit me i madh ne moshe. Kujtoj se u hapen dy pale dyer. Dhoma ku ishte babai ishte e erret, pa dritare. Mamaja iu afrua dhe u mundua ta levizte. Aty vuri re se atij i kishin thyer shpatullen dhe njeren kembe dhe se keto i ishin mbushur me krimba. Une dola duke qare me te madhe me te bertitura...”, rrefen Viktori mbase ngjarjen me te tmerrshme te jetes se tij.

 

Per habi, po ate dite qe Loni Adami kishte dhene shpirt, ne nje tjeter qeli ishte vetevarur edhe Kol Kuqali qe kishte vetem 10 dite i arrestuar. Ai ishte babai i dy djemve deshmore te Luftes Antifashiste, njeri i vdekur ne kampin e shfaroses te Mathausenit ne Gjermani, tjetri ne kampin e Prishtines. Pas çlirimit Kol Kuqali kishte permbushur edhe funksionin e zv/drejtori te Bankes Shqiptare, por ishte perplasur me Enver Hoxhen pasi kishte qene kunder barazimit te lekun me dinarin jugosllav, nje veprim qe ne vitin 1946 i konvertoi shqiptaret nga te pasur ne te varfer per vetem disa muaj kohe. Gjithsesi pas arrestimit, Kol Kuqali, kunati i Loni Adamit, deputeti i zgjedhur nga populli, nuk u kishte dhene me shume kohe kenaqesie komunisteve ta torturonin. Neper dokumentet qe komunistet kane lene pas thuhet se Kol Kuqali, Loni Adami, gazetari Sabri Dajlani dhe Drita Kosturi, e fejuara e Qemal Stafes, akuzoheshin si agjente te imperializmit amerikan. Trupat e Kol Kuqalit dhe Loni Adamit, sipas disa rrefimeve te deshmitareve okulare, jane futur ne varr masiv ne vendin e quajtur Bregu i Lumit ne Tirane dhe familjaret edhe sot e kesaj dite nuk kane mundur t’i gjejne. Madje kane humbur edhe shpresat pas kerkimeve te shumta.

Rivleresimi


Komunizmi e godet ashper familjen e Loni Adamit pas vdekjes se tij ne burg. Internim ne keneten e Durresit dhe moslejim i zonjes se shtepise te ushtronte profesionin e mesimdhenies. Gjithsesi fale nderhyrjeve te ndryshme, Andromaqi Adami arrin te gjeje veten ne profesionin e dashur te saj pas vitit 1956, qe kishte ngjarje kulmuese Konferencen e Tiranes.

 


Pjesa tjeter e viteve, deri me 1991, mund te permblidhet me nje fraze per familjen Adami: Lufte per mbijetese. Ne te njejtin vit, pa i treguar asgje se emes, Viktor Adami, me te mesuar se ne Hotel “Dajti” ne Tirane kishte mberritur ambasadori i pare i Shteteve te Bashkuara ne Tirane, Rajerson, niset fshehurazi ta takoje. Dhe ia arrin. Ia arrin ta ule ne kafe dhe t’i rrefeje me nje anglishte te qeruar, si bir i denje i Loni Adamit, historine e familjes se tij. Qe pas ketij takimi, qe e le te shokuar, ambasadori amerikan, nje antikomunist i njohur, viziton dhe ndihet si ne shtepine e vet ne banesen modeste te Adameve ne Tirane. Permes bisedave te shumta, Andromaqi, gruaja e Loni Adamit dhe nena e Viktorit, i rrefen nje sekret ambasadorit Rajerson. I rrefen sesi ne vitin 1939, ne kohen kur trupat italiane po hynin ne Tirane, kishte marre dhe kishte fshehur ne bodrumin e ambasades stemen e saj.

“Shkojne ne dy ne ambasade, kerkojne ne nje depo dhe e gjejne po atje ku nena thoshte se e kishte fshehur. Ambasadori amerikan nuk i mbajti dot lotet”, rrefen Viktori. Por ka edhe nje tjeter pjese. Nje tjeter histori te ndodhur ne korrik 1991, ne pervjetorin e festes se Shteteve te Bashkuara te Amerikes.
“Ambasadori Rajerson dha nje pritje ne Hotel “Dajti”. Na ftoi edhe ne, mua me nenen, sigurisht. Ne mes te salles ishin kater kolltuqe te vendosur perballe njeri-tjetrit. Erdhi Presidenti Ramiz Alia me ministrin e Jashtem, Muhamet Kapllani dhe u ulen. Nje vend mbeti bosh. Ne kete kohe ambasadori Rajerson u ngrit dhe ftoi nenen time: Zonja Andromaqi ejani ketu. Dhe i drejtohet Ramizit: Kjo zonje eshte perfaqesuese e Shteteve te Bashkuara ne Shqiperi. Ramizi habitet dhe pyet se cila eshte. Nena ia kthen: Nuk me njeh ti mua se kush jam? Ishe kalama kur vije ne shtepine time dhe takoje Omer Nishanin, Nako Spirun, Ymer Dishnicen...”, rrefen Viktori momentin kur nena e tij eshte ndier me krenare se kurre qe ishte gruaja e Loni Adamit, ish-sekretarit te Ambasades Amerikane ne Shqiperi ne vitet 1929-1939.__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 2 Aug 15:53 2011
Picon

New York: polica arreston nje grup vajzash qe dolen nudo ne rruge

 

New York, polica arreston një grup vajzash që dolën nudo në rrugë

 
 
 
BEQIR SINA , New York
 
 
 
 

Vajzat u thanë gazetarve se 'ishin zhveshur për të bërë art'New York

MANHATTAN NEW YORK CITY - "Nuk është rasti i parë dhe nuk do ta lëmë të përsëritet më", deklaroi komisari i policisë së New Yorkut, Ray Kelly, ndërsa tërhoqi vëmendjen qytetarëve njujorkez se "lira e të drejtat e njeriut kanë kufi''.

Gjithçka, ndodhi këto orët e para të mëngjesit në qytetin e New Yorkut në një kohë piku kur qyteti fillon të "ziejë" nga lëvizjet e qytetarëve që nxitonin të shkonin në punë.

Një grup vajzash të reja aty rreth të njëzetave të zhveshura lakuriq po pozonin dhe filmoheshin duke pretenduar se ato dhe producenti i tyre po "bënin art" natyral.

Qytetarët janë habitur me bukuroshet e "pa ndrojtura", siç tha njeri prej tyre "ne ndoshta ishim mësuar që të shohim që dikush është zhveshur kur ka patur nxehte: ka disa njerëz që zhvishen vetëm apo ne grup për ndonjë fushatë, apo në shenjë proteste a ndonjë diçka tjetër të kësaj natyre, por jo në këtë mënyrë".

Në vend, vajzat e zhveshura u thanë gazetarve se ''ishin zhveshur për të bërë art".

Artisti njujorkez Zefrey Throwell kishte grumbulluar rreth 50 femra të bukura dhe po qëndronte para ndërtesës së Wall Street, duke zgjedhur vajzat që më pas i vendoste në pjesë të ndryshme të zonës.

Videofotografi i "Videos and photos of Throwell's Ocularpation" afër rrugës Wall Street, tha se ky është projekti i fundit që kishte për realizim një videoje në këtë rrugë të njohur në qytetin tonë.

Raportet e kanalit televiziv të qytetit NY1 thanë se sot pas orës 7 të mëngjesit, policia zbarkoi në rrugën Wall Street duke arrestuar vajzat që i gjeti të zhveshura dhe tre prej personave kryesorë të përfshirë, në këtë "projekt-arti" të Throwell. Ata arrestuan dhe një roje të studios, bashkë me një preson që policia tha se ishte ndërmjetësi i aksioneve të këtij projekti.__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 2 Aug 22:36 2011
Picon

Ish rivalia e Dioguardit ne senat nga New Yorku - Gillbrand votoi "Jo"

Senate Passes Debt-Ceiling "Compromise" That 1/4 Of The Senate Hates
 
 
 
Senate Minority Leader Mitch McConnell is giddy exiting the Senate after the vote earlier today—he probably has a terrarium full of lettuce awaiting him
 
 
 
 
WASHINGTON D.C: After the House's passage of the debt-ceiling "compromise" that will raise the debt ceiling through 2013 and cut more than $2.1 trillion in government spending without raising taxes or closing corporate loopholes, the Senate passed the bill today 74-26. The bill is expected to be signed by the president "immediately." Among the lawmakers who voted against the legislation was New York Senator Kirsten Gillibrand, who said in a statement, "This deal…is an unbalanced approach that cuts deeply into discretionary spending while being overwhelmingly stacked in favor of large corporations. It is simply not in the best interests of the middle class." Middle class? What middle class?
 
Congressman Jerry Nadler agrees, and through a statement, explained his "No" vote last night by calling the legislation a "callous plan that will strangle the middle class and working poor, to say nothing of the elderly and kids." He also carried the "terrorist" metaphor laid out by Vice President Biden and the liberal members of the caucus, by saying, "Republicans are holding us all hostage."
 
But as a Politico profile of the deal illustrates, Biden shouldn't be calling anyone a terrorist: he was a major architect of the "compromise." Early on in the negotiations, Biden presented Senate Minority Leader Mitch McConnell with a plan that included zero tax increases, effectively bargaining away most of the concessions Democrats could have received from Republicans. The one point on which Biden didn't budge? Assuring Republicans that Defense would be cut the least. "We just can't give there." Thanks, Joe. At least that exorbitant website about saving endangered turtles made the chopping block.


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 3 Aug 19:52 2011
Picon

Britney Spears, Nicki Minaj Joined By Kanye West In New York

Britney Spears, Nicki Minaj Joined By Kanye West In New York

Yeezy spices up the Femme Fatale Tour stop, appearing with Nicki for 'Monster' on Tuesday night.

 

UNIONDALE, New York — The Nassau Coliseum was already packed by the time opening act Nicki Minaj took the stage Tuesday night. The screams that filled the stadium as "Roman's Revenge" boomed on the speakers made it seem like Britney Spears' Femme Fatale Tour is actually a co-headlining event.

And then came a bigger surprise. Only a few songs in, an unusual tension filled the arena as Nicki kept looking back over her shoulder during a transition between songs. Then the first few beats of "Monster" came on and out ran Kanye West Kanye West, who was taking time out of his busy promo schedule leading up to the release of his and Jay-Z's Watch the Throne. After the song, Kanye beamed his toothiest white smile, and the crowd could not have been any more psyched. The shrieking continued as Nicki finished off her set with hits including "Check It Out" and "Super Bass."

Roughly 30 minutes later, the Britney-themed countdown clock in the arena read 00:00 and the cheering threatened to blow the already-shaky roof straight off the rafters. After a short intro video, showing one of the world's biggest pop stars being hunted and arrested by a SWAT team, Britney burst onto the stage and went straight into "Hold It Against Me," as teens, young professionals, gay men and a healthy dose of middle-aged fans alike collectively pushed forward.

Spears performed songs off her latest album, Femme Fatale, intermixed with classics all the way back to "... Baby One More Time," though many were shortened versions of the originals. Some of the highlights included "Slave 4 U," in which she revisited some of the same choreography from her classic music video and 2001 VMA performance; a Rihanna-less "S&M" that involved her riding shirtless male dancers down a catwalk; and "Lace and Leather," in which she called her Long Island-born boyfriend, Jason Trawick, out of the audience, handcuffed him to a stripper pole and gave him a PG-rated lap dance.

While critics have noted that Britney doesn't dance as much as she did in her early days, there was a great deal of choreography in the live show, and she was always moving in some capacity — though much of it involved wrist snapping, finger pointing, prop-riding, hair-whipping and strutting. She smiled anytime she wasn't giving her infamous smoldering glare, and tore up a handful of song breakdowns (for songs like "Toxic" and "Big Fat Bass") with old-school Britney power thrusts.

The arena crowd stayed on their feet the entire time, and they received one last sort-of surprise (since it hasn't happened at every single show on the tour): Nicki Minaj joined Britney onstage for the encore performance of "Till the World Ends."__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 4 Aug 00:49 2011
Picon

Tjeter politikan amerikan jep doreheqjen mbasi publikoi fotografit nudo

Louis Magazzu, N.J. Politician, Resigns After Nude Photos Appear Online

 

 

 

NJ Politician Louis Magazzu Makes an Increasingly Common Mistake


 
Louis Magazzu in the buff. Hope you're happy, America.

 

 
TRENTON, N.J. -- So now it’s powerful South Jersey politician and father of five Louis Magazzu—Cumberland County freeholder, former chair of that county’s Democratic Party—who’s stepped down after naked photos of him turned up online. Magazzu originally sent the cell-phone photos at the request of a woman friend who, it turned out, was in cahoots with what he now calls “an avowed political enemy.” Hey, Lou? Guess what? This is going to come as a huge shock to you, I know, since you clearly think your dick is the eighth wonder of the world. But women don’t want to see it. We don’t want to see grainy gray cell-phone photos of Anthony Weiner’s underpants, either, or Christopher Lee’s torso. Venus to Mars: We don’t care!
 
Is there some way we can make this more plain for you? If a lady-friend you chat with online asks you to text her photos of your naked bod, she’s not your lady-friend. And if she doesn’t ask—if you just spontaneously feel like making the magnanimous gesture of gifting her with a cell-phone snap of your most private parts—you’re dumber than dirt. That is not your best side.
 
You know those gorgeous, glossy, expensively staged porn magazines you love to “read”? Women don’t. We’re not wired that way. You know who types the words “free porn” into search engines 97 percent of the time? Guys, that’s who. Remember Playgirl? It stopped printing a print edition. Then it came back to print, but with an audience its own spokesman admits is predominantly male. If we didn’t want to see Keith Urban’s turgid spear, gentlemen, why would we want to see yours?
 
Sending naked cell-phone photos to a woman isn’t “flirting.” Buying her flowers is flirting. Staring into her eyes over a couple of glasses of good wine is flirting. Dancing with her is flirting. Pulling down your Dockers to take a photo of your personal tent city? Not.
 
Samantha on Sex and the City is a fictional character. You want a woman’s gratitude and affection? Keep your cell phone in your damned pocket and vacuum the living room.


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 4 Aug 17:33 2011
Picon

"Ja ç’mund te mesojne politikanet prej kolosit te dijes"

 

Bota Sot ; www.botasot.info

 

 

 
 
 
Agjencia e Lajmeve ne shqip Illyria news Agency INA ne Maqedoni http://www.ina-online.net/
 
 
Portali VOAL ne Zvicer http://www.voal-online.ch/
 
 
Portali Albdreams http://www.albdreams.net/

 

 

Interviste ekskluzive per Bota Sot nga SHBA, me gazetarin Ilir Ikonomi, autor i librit “Faik Konica – Jeta ne Uashington”

 

 

 

 

 

 

Libri i ri “Faik Konica – Jeta ne Uashington”:"Ja ç’mund te mesojne politikanet prej kolosit te dijes"

 

 

 

 

 

 

 

 

WASHINGTON D.C: Ilir Ikonomi punon prej dy dekadash si gazetar i Zerit te Amerikes ne Uashington. Me pare ka qene perkthyes ne Radio Tirana, pastaj korrespondent i agjencise prestigjoze te lajmeve, Reuters.

 

 

    Se fundi Z. Ikonomi na befasoi duke iu paraqitur opinionit tone edhe si shkrimtar - ai eshte autor i librit “Faik Konica, jeta ne Uashington”.

 

 

     Libri eshte pritur mjaft mire nga kritika si edhe tek lexuesi shqiptar ne Shqiperi, Kosove, viset e tjera shqiptare dhe ne diaspore. Por me sa duket, nga ky liber mund te nxjerrin mesime edhe politikanet ne Shqiperi e Kosove, megjithese autori thote se nuk e ka shkruar me kete synim ne mendje.

 

 

     Nga nje kendeveshtrim tjeter, ky liber shihet edhe si diçka e veçante per te njohur nga afer figuren e Konices - perveç te dhenave te reja interesante qe na dhuron, autori na tregon se si ka marre rrugen dhe ka rizbuluar shtepine e Konices, tashme gati germadhe, ne ate qe dikur ishte pjese e prefektures se Janines. Zoti Ikonomi flet me hollesi ne liber per jeten e Konices ne Uashington, deri sa ai mbylli syte ne nje apartament te kryeqytetit amerikan.

 

 

       Ne nje interviste, autori i tha gazetarit tone ne SHBA, Beqir Sina, se “Konica ishte njeri i pergjegjshem dhe patriot i ndershem. Me keto cilesi fisnike te karakterit, ai u perpoq per qendrueshmerine dhe nderin e shtetit shqiptar. Ne vija te trasha, mendoj se kjo eshte ajo qe mund te mesohet nga Konica, ndonese kane kaluar shume dekada nga koha kur ai jetoi”.

Bazuar ne deshmi te zbuluara ne arkivat amerikane, britanike dhe shqiptare, libri “Faik Konica – Jeta ne Uashington”, hedh drite mbi marredheniet komplekse te Konices me Zogun, marredheniet e Konices me qeverine e SHBA, miqesine dhe polemikat mes Konices dhe Nolit, si dhe polemikat me Koste Çekrezin ne Uashington.

 

 

 

Intervisten e plote mund t'a lexoni me poshte:

 

Ju keni qene aktiv ne keto dy dekadat e fundit si gazetar i “Zeri i Amerikes” ne mbulimin e shume ngjarjeve, por nuk ju kishim pare te botonit libra. Çfare ju nxiti te shkruanit biografine “Faik Konica, Jeta ne Uashington”?

 

Ilir Ikonomi : Shtysa e pare qe me beri t’i hyj kesaj pune ishte zbrazetia e madhe, e pajustifikueshme ne informacionin qe ekzistonte per kete periudhe te rendesishme te jetes se Faik Konices. Ndersa gjate 20 viteve te fundit ishte shkruar per veprimtarine e Konices ne Evrope ne kapercyell te shekullit, si dhe per kohen e tij ne Boston, pak flitej per jeten e tij ne Uashington si ambasador i Zogut ne SHBA, pra, nga viti 1926 deri me 1942. Mendoj se ekzistonte nje pershtypje sikur Konica ne Uashington nuk kishte bere gje tjeter veçse kishte mburrur Mbretin Zog dhe kishte jetuar ne luks. Edhe ata qe kishin mendim me pozitiv per Konicen e kesaj periudhe ndoshta druanin te shkruanin nga frika se mos i prishnin imazhin. Pra, kjo kishte mbetur nje periudhe e erret, plot te panjohura. Ky mister ne fakt e kishte burimin te hija e thelle qe regjimi komunist i Shqiperise kishte hedhur per dekada te tera mbi kete figure te rendesishme shqiptare. Ne kohen e komunizmit, ishte gati e ndaluar te flisje per Konicen. Kishte ndonje studiues te rralle ne Shqiperi qe ishte marre me revisten Albania, por kjo mbetej ne kufijte e kuriozitetit. Persa i perket periudhes se Uashingtonit, nuk behej fjale, pasi Konica kishte qene ambasador i Mbretit Zog, dhe Zogu shihej nga regjimi obskurantist i Hoxhes si “armiku i madh” i popullit shqiptar.

 

 

: Dhe çfare zbuluat pasi i hyte studimit?

 

 

Ilir Ikonomi : Zbulova shume fakte qe me binden se Konica ishte nje patriot i padiskutueshem, perveçse nje dijetar i klases se pare. Mburrjet e tij per Mbretin Zog nuk ishin levdatat e nje ambasadori servil. Perkundrazi. Konica shquhej per pavaresine e mendimit qe ia jepte dija e tij e thelle. Kur lavderonte Mbretin Zog, ai ne te vertete lavderonte Shqiperine. Ne ate kohe, Shqiperia shihej si nje vend i varfer, i parendesishem dhe mbi te gjitha i paqendrueshem. Gazetat amerikane flisnin shpesh me ironi per shqiptaret dhe per mbretin e tyre. Ideja e Konices ishte t’i tregonte botes se, ndonese nje shtet i sapokrijuar, Shqiperia ishte tashme nje entitet i qendrueshem qe kishte nje njeri te mençur dhe te forte ne krye te saj.

 

 

Ky liber nuk i ngjan nje monografie te zakonshme me renditje datash dhe faktesh, por ka edhe nje dimension artistik. Perse zgjodhet nje menyre te tille paraqitjeje?

 

 

Ilir Ikonomi : Deshira ime ishte qe ky liber te lexohej jo vetem nga historianet. Per Konicen ka nje kuriozitet te madh te shqiptaret, qofshin njerez qe e njohin historine por edhe tek me te rinjte, te cilet jane natyrisht me larg asaj pjese te historise dhe me afer informacionit qe vjen nga mjetet e teknologjise moderne si FaceBook, YouTube, etj. Prandaj, une e konceptova librin ne formen e nje tregimi per historine e Shqiperise, ku lexuesi, i vjeter apo i ri, te gjeje veten e tij, pra ta shohe veten si pjese e kesaj historie. Desha te terhiqja edhe ate pjese te lexuesve qe jane indiferente ndaj historise sone por te cileve nuk u mungon deshira per te patur ne dore nje liber te mire artistik. Prandaj, “Faik Konica, Jeta ne Uashington”, eshte konceptuar per nje kategori te gjere lexuesish. Libri jep sqarime per kohen kur zhvillohen ngjarjet dhe, aty ku une e ndjej se lexuesi nuk e perballon dot informacionin e shumte, ndalem dhe e lejoj ate te marre fryme duke kaluar ne rrefime per jeten personale te Konices, ose ne fakte te tjera me pak te lodhshme. Me pak fjale, ky liber eshte konceptuar qe t’i sherbeje eksluzivisht lexuesit dhe aspak autorit.

 

 

Çfare burime arkivore te "paprekura” keni shfrytezuar per te shkruar kete liber dhe a jane shterruar keto burime?

 

 

Ilir Ikonomi : Kryesisht keto kane qene burimet arkivore ne Amerike dhe ne Shqiperi. Arkivi Kombetar amerikan ne Maryland ka qene nje burim i pazevendesueshem per mua, sepse aty kam gjetur nje pjese te korrespondences se Legates amerikane ne Tirane me Sekretarin amerikan te Shtetit, ku permendej edhe Konica, drejtperdrejt ose terthorazi. Ne Arkivin Qendror te Shtetit ne Tirane, kam gjetur korrespondencen e Mekembesise Mbreterore me Ministrine e Jashtme italiane ku flitej mbi perpjekjet e italianeve per ta bere per vete Konicen ne vitin 1940. Ndersa ne Qendren e Studimeve Shqiptare ne Londer gjeta dokumente per marredheniet e Konices dhe Zogut. Natyrisht, gjurmimi i dokumentit nuk ka qene pune e lehte por nuk duhet ta fsheh se edhe fati me ka ndihmuar. Duhet te pohoj se, me e veshtire se sa zbulimi i nje dokumenti eshte te jesh ne gjendje ta vleresosh ate dhe ta vendosesh ne kontekstin e te gjitha ngjarjeve. Nje dokument historik eshte si nje pjeseze e lojrave “puzzle” – ai te fut ne mendime se cila duhet te jete pjeseza tjeter me te cilen ajo lidhet. Ai te ben te kerkosh me me ngulm detajin tjeter qe mungon per te plotesuar te teren. Prandaj i gjithe ky kerkim per Konicen me çoi ne disa arkiva, ne Uashington, Filadelfia, Nju Jork dhe Çikago. Ato qe ishin shkruar deri tani per Konicen, une i merrja si reference, por parim im ne kete pune ka qene qe te mos i besoja asgjeje qe kisha lexuar apo degjuar pa e pare me syte e mij dokumentin. Jam i bindur se burimet arkivore per Konicen nuk jane shterrur, sa me shume te kerkosh aq me shume do te gjesh. Meqenese Konica kishte korrespondence me shume personalitete te kohes dhe e kishte zakon te shkruante letra, jam i bindur se se duhet te ekzistoje nje mal i madh korrespondence ende te pazbuluar, qe i takon periudhes se tij ne Uashington.

 

 

Perse ishte Konica nje nder diplomatet me te pelqyer te Uashingtonit, ku normalisht shtetet e botes akreditonin ambasadoret me te mire?

 

 

Ilir Ikonomi : Faik Konica ishte nje njeri mjaft i kulturuar. Kishte nje edukim te larmishem qe e kishte marre ne shkollat e Evropes si dhe me vone, ne Harvard. Dinte shume gjuhe te huaja – disa thone 14 – disa prej te cilave dime se i perdorte shkelqyeshem. Njihte mire linguistiken, letersine, artin, historine, etnografine. Veç kesaj kishte nje emer te madh si njeri prej udheheqesve aktive te levizjes kombetare shqiptare. Kjo kulture e gjere perendimore dhe pervoje e Konices e bente ate te shihej me respekt ne Uashington nga zyrtaret, diplomatet dhe gazetaret, aq sa per te qarkullonin edhe anekdota. Habia e madhe ishte se, nje shtet i vogel dhe i varfer si Shqiperia, kishte si ambasador nje njeri kaq te ditur. Por Konica nuk ishte thjesht diplomati erudit. Ai e shfrytezonte kulturen e tij per te reklamuar vendin e vet me çdo menyre. Ai jepte intervista ne radion kombetare amerikane ku fliste per Shqiperine, te kaluaren dhe kulturen e saj te vjeter, jepte ligjerata neper universitete per historine dhe etnografine shqiptare dhe shoqerohej me diplomate dhe gazetare te njohur te kohes.

 

 

Dy nga personazhet kryesore te librit tuaj, Konica dhe Mbreti Zog, kane patur marredhenie dinamike, here me miqesi e here me armiqesi mes tyre. Por nga libri eshte e veshtire te nxjerrim nje vleresim per secilin prej tyre ne keto marredhenie. A nuk meriton lexuesi te dije qendrimin tuaj?

 

 

Ilir Ikonomi : Keto kane qene marredhenie shume interesante dhe te nderlikuara. Zogu dhe Konica kane patur miqesi qysh gjate Luftes se Pare Boterore, kur te dy ndodheshin ne Vjene. Zogu ishte rreth 20 vjet me i ri se Konica dhe e quante ate “professor”. Keta ishin dy personalitete mjaft te ndryshme nga formimi kulturor por i bashkonte dashuria per Shqiperine, deshira per ta pare vendin e tyre sa me mire. Siç ndodh rendom, ngjarjet e medha dhe rrethanat e veshtira i afrojne ose i armiqesojne njerezit, i bejne ata te kene ndonjehere dyshime ndaj njeri-tjetrit, qofte edhe ndaj atij qe dikur e kane quajtur mik. Shqiperia nuk kishte kohe qe ishte krijuar si shtet dhe perballej me dilema te shumta. Ne liber, jam perpjekur t’i jap portretet e Konices dhe Zogut ashtu siç kane qene, pa zbukurime, pra teresisht mbi bazen e dokumenteve. Mes te dyve ka patur periudha acarimesh. Ne periudhen 1922-1924, Konica e ngjyente penen ne helm kur shante Ahmet Zogun. Me vone, kur u be ambasador, publikisht ai e ngrinte ne qiell Zogun, me mendimin se i bente reklame shtetit shqiptar, ndonese terthorazi shfaqte pakenaqesi ndaj disa sjelljeve te tij. Pas vitit 1939, kur Shqiperia u pushtua nga Italia, Konica i nxorri ne shesh keto pakenaqesi, por ne fund te jetes, ne vitin 1942, kur te dy pane rrezikun e madh qe i kanosej se ardhmes se Shqiperise deri ne mundesine e shuarjes se saj si shtet, vendosen te bashkepunojne perseri. Siç shihet, perplasja mes te dyve, qe sigurisht duhet te ishte edhe nje perplasje egosh, u be e parendesishme kur mendon se te dy ata deshironin te miren e vendit. Kur Konica vdiq, Zogu shprehu hidherim te sinqerte, madje mori persiper te gjitha shpenzimet e varrimit, ndonese Vatra nuk pranoi. Une si autor kam dashur ta le ne dore te lexuesit per te gjykuar dhe nuk kam marre persiper te jap vleresime personale per keto dy figura. Detyra ime ka qene te jem i paanshem dhe i balancuar ne menyren e paraqitjes se fakteve historike.

 

 

A mos jeni treguar me i ashper sa duhet ne trajtimin qe i beni Konices dhe Nolit, duke i meshuar se tepermi armiqesise mes tyre, e cila ne fund te fundit rezultoi te ishte e perkohshme?

 

 

Ilir Ikonomi : Dokumentet historike jane kokeforta. Ato tregojne pa medyshje se Konica dhe Noli kane qene armiq per nje periudhe jo te shkurter kohe. Nga viti 1925 e deri me 1937, ata thuajse nuk i kane folur njeri-tjetrit. Kjo nisi si nje polemike me shkrime ne shtyp kur ne fuqi ne Tirane erdhi Ahmet Zogu, i cili permbysi qeverine e Nolit. Pra, shkak i armiqesise u be çeshtja nese duhej mbeshtetur apo jo Zogu. Por ne vitin 1931-32, polemika degjeneroi ne sharje, madje Konica, i cili tashme ishte bere ambasador i Mbretit Zog ne Uashington, nderhyri prane autoriteteve te larta amerikane qe Noli te mos lejohej te shkelte me ne Amerike (sepse Noli jetonte ne Hamburg dhe vinte ne SHBA me vize te perkohshme). Edhe kjo periudhe eshte paraqitur ne liber pa mbajtur anen e askujt. Duhet theksuar se, si Konica edhe Noli, ishin njerez mjaft te ditur, ishin perjashtime mes shqiptareve te kohes, si ne Shqiperi ashtu edhe mes emigracionit. Por nuk ka pse te na duket çudi qe dy personalitete, edhe pse mjaft te kulturuara, te mos kishin trillet e tyre te karakterit, inatet dhe egot e tyre. Mendoj se pershkrimi i hollesishem i ketij rivaliteti te ashper nuk e ul aspak figuren e tyre, perkundrazi e ben me te prekshme nga lexuesi dhe i jep atij nje perfytyrim me te sakte te realitetit te asaj kohe.

 

 

Ne baze te dokumenteve qe keni gjetur, a duhet te arrijme ne perfundimin se polemika mes te dyve ishte ajo midis nje komunisti dhe nje anti-komunisti?

 

 

Ilir Ikonomi : Argumenti qe Konica u paraqiti zyrtareve amerikane ishte se Noli qe nje komunist, por ne te vertete, armiqesia kishte te bente me politiken shqiptare – Konica ishte pro Zogut, pasi sipas tij, Mbreti Zog perfaqesonte qendrueshmerine, ndersa Noli, si revolucionar, donte permbysjen e regjimit, me te cilin kishte hesape te vjetra. Lidhur me çeshtjen nese ishte apo jo Noli komunist, ka patur mjaft diskutime. Vertet Noli e simpatizonte Mosken dhe kishte qene i ndikuar nga ide te majta, bolshevike, por ashtu siç dilte edhe nga raportet qe Departamenti i Shtetit kishte marre rreth tij, ai nuk ishte anetar i ndonje partie komuniste madje ne nje rast ai ishte shprehur se me mire te mos e kishte fare mbeshtetjen morale dhe financiare te bolshevikeve, sepse ata nuk pelqeheshin ne Shqiperi. Me pas, kur erdhi ne Amerike, ai i deklaroi nje gazete te Bostonit se e tere ajo qe thuhej per te si bolshevik “ishte nje shaka”, pra se ai nuk ishte komunist. Pavaresisht se ç’ide kishte Noli ne koken e tij, polemika dhe rivaliteti me Konicen ishte ne thelb per çeshtje krejt te tjera, siç e shpjegova pak me siper.

 

 

Ne kapitullin ku pershkruhet vizita e motrave te Mbretit Zog ne SHBA, ne mars 1938, spikat sidomos pjesmarrja e princeshave ne meshen e Nolit ne Boston, ku ishte edhe Konica. Ju pershkruani nje skene mjaft interesante pajtimi mes kundershtareve te vendosur politike. A e keni menduar kete si nje mesazh pajtimi per politiken e sotme shqiptare?

 

 

Ilir Ikonomi : Kjo skene gati sureale, ku, ne mes te Bostonit, nje prift ortodoks bekonte tri princesha muslimane dhe lutej per te vellane e tyre, me te cilin kishte qene armik per vdekje, u beri pershtypje edhe gazetareve te kohes dhe ajo eshte perfshire ne liber krejt natyrshem, pa idene per te dhene ndonje mesazh. Por ai qe deshiron te lexoje mes rreshtash, mund te dalloje disa gjera. Dua te them ne paranteze se ishte Mbreti Zog ai qe e afroi Nolin ne fund te vitit 1933, kur i dha para te sherohej nga semundja e rende, duke bere keshtu nje gjest pajtues. Duket se Zogu ia vleresonte atij aftesite e medha. Te sotmit mund te marrin shembull nga kjo. Noli ia shperbleu Mbretit duke i pritur motrat e tij me nje meshe madheshtore, çka vulosi edhe fundin e armiqesise mes tyre. Raste te ngjashme pajtimi ne historine tone mund te gjesh shume. Por edhe ne liber ka disa te tille. Aty flitet, per shembull, per pajtimin e Konices me Nolin ne vitin 1937, si dhe te Konices me Zogun me 1942. Ashtu si sot, edhe atehere, politika shqiptare ka qene mjaft konfliktuale. Por megjithese eshte e veshtire te besh krahasime me nje periudhe aq te larget, kam pershtypjen se mjaft nga personalitetet e atehershem, Zogu, Konica dhe Noli, por jo vetem ata, ishin me idealiste dhe me te ndjeshem ndaj interesave te vendit se sa ç’shikojme te ndodhe sot. Ne ditet tona, kur debati politik duhet te ishte shume me i kultivuar, sepse politikanet bejne mjaft udhetime ne Perendim, sa ne Rome, Bruksel, Strasburg dhe Uashington, dhe ulen ne biseda me shume personalitete boterore, te vjen çudi kur shikon acarime te panevojshme dhe fyerje te hapura per kundershtarin me betime per te mos u pajtuar kurre. Besoj se nje lexues i kujdeshem i librit “Faik Konica – Jeta ne Uashington”, do te dije t’i beje vete krahasimet dhe te nxjerre vete perfundime.

 

 

Menjehere pas pushtimit te Shqiperise nga Italia me 7 prill 1939, qeveria amerikane vendosi te vazhdoje ta njohe Faik Konicen, por pas dy muajsh ia mohoi privilegjet diplomatike. Perse?

 

 

Ilir Ikonomi : Mendoj se SHBA shikonte situaten ne nje veshtrim me te gjere se sa thjesht interesat e Shqiperise. Shqiperia ishte e parendesishme perpara asaj qe po afrohej, luftes ne Evrope. Ne ate kohe, Amerika bente perpjekje per ta terhequr Musolinin ne anen e vet qe ai te mos shkonte deri ne fund pas qerres se Hitlerit, i cili po kercenonte me lufte te pergjithshme. Kuptohet, vazhdimi i njohjes se Konices do ta komplikonte kete politike te amerikaneve. Nga ana tjeter, Italia fashiste, duke e aneksuar Shqiperine, mori persiper edhe funksionet diplomatike te shtetit shqiptar, pra te gjitha perfaqesite e huaja ne Tirane u mbyllen, duke perfshire edhe legaten amerikane. Uashingtoni u detyrua te terhiqte ministrin e tij fuqiplote, Hju Grant, nga Shqiperia dhe nuk kishte kuptim qe te vazhdonte te njihte perfaqesuesin e Zogut ne SHBA. De jure, SHBA nuk e njohen asnjehere pushtimin italian te Shqiperise, sepse ai ishte nje akt i papranueshem per moralin e vendeve demokratike. Kjo doli qarte edhe ne deklaraten historike pro Shqiperise te bere nga Sekretari amerikan i Shtetit, Cordel Hull, me 10 dhjetor 1942, pak dite para vdekjes se Konices.

 

 

A u befasuat kur zbuluat dokumente qe flisnin per marredheniet e fshehta te Konices me fashistet italiane ne Uashington ne vitin 1940? A ju shkoi mendja se Konica e shiti veten per para tek italianet?

 

 

Ilir Ikonomi : Te them te drejten u befasova kur zbulova se ne mars te atij viti, italianet i dhane Konices para, te cilat ai ua kishte kerkuar vete. Ne qarqe te caktuara, madje edhe ne ndonje liber te botuar gjate periudhes se komunizmit ne Shqiperi, eshte folur se Konica paguhej nga italianet. Mirepo, duke qemtuar neper keto dokumente, fillova te zbuloj se e verteta nuk ishte aq e thjeshte sa dukej. Me lejoni t’jua shpjegoj. Pas pushtimit italian te Shqiperise, legata shqiptare ne Uashington u zhyt ne borxhe te medha. Faturat e saj nuk ishin paguar qysh para pushtimit dhe ketu hynte edhe rroga dhe pensionet e Konices, i cili u vu ne nje pozite financiare te veshtire. Konica ne fillim i kerkoi Zogut qe t’ia paguante keto borxhe (Zogu ne ate kohe ishte larguar nga Shqiperia), sepse ato ishin nje detyrim i shtetit shqiptar. Zogu pagoi vetem nje pjese te vogel dhe kjo e zemeroi Konicen. Pas disa muajsh, Konica i shkroi leter Musolinit. Ai u tha italianeve se keto borxhe ishin nje detyrim i tyre sepse ishte pushtimi italian qe kishte shkaktuar nderprerjen e funksionimit te qeverise shqiptare. Italianet pranuan te paguajne, Konica i falenderoi dhe u premtoi se do te shikonte mundesine per te qene i dobishem ne te ardhmen. Kete thone dokumentet italiane qe kam zbuluar.

 

 

A u be ai i dobishem per ta?

 

 

Kjo eshte nje histori interesante. Konica shkroi ne ate kohe broshuren “Sfondi i Konfliktit Italo-Grek”, ku, ne baze te dokumenteve historike, shpjegonte se si ishte helenizuar me dinakeri Epiri, dikur shqiptar, dhe se si greket ishin perpjekur te ndryshonin raportet e popullsise ne Çamerine qe banohej ne pjesen derrmuese nga shqiptare. Kjo broshure u pa me interes nga italianet, te cilet ne ate kohe pergatiteshin te sulmonin Greqine dhe u kishin premtuar shqiptareve se do t’ua kthenin Çamerine. Keshtu, Konica u be i dobishem per italianet, por ne te vertete ai po e shfrytezonte kete rast per te shprehur, permes nje studimi historik, pikepamje qe nuk ishin thene ndonjehere ne menyre kaq te artikuluar. Dhe te mos harrojme se keto pikepamje shpreheshin nga nje njeri me mjaft autoritet mes amerikaneve. Ky eshte nje studim brilant i Konices qe, per fat te keq, nuk eshte permendur shume, pasi eshte pare nga historianet si propagande pro-italiane. Pra, ne kete rast nuk kuptohej se kush po e shfrytezonte tjetrin, italianet Konicen, duke i kerkuar te shkruante kunder Greqise, apo Konica italianet, duke u marre para per te shlyer borxhet dhe njekohesisht duke paraqitur hapur pikepamjen se Çameria duhej t’i kthehej Shqiperise. Konica e thoshte edhe vete, duke cituar Garibaldin, se per te shpetuar atdheun, nuk kishte rendesi nese bashkepunoje edhe me djallin.

 

 

Perse Faik Konica ishte aq i ndjeshem dhe vigjilent ndaj Greqise?

 

 

Sepse ai ishte nga Konica, nje qyteze dikur e banuar nga shqiptare, por qe Konferenca e Londres e vitit 1913 ia dha Greqise. Ky rajon ruante kujtime te trishtuara nga shpernguljet me dhune te familjeve shqiptare, prandaj edhe Faiku ishte aq i ndjeshem. Ne nje rast ai shkruante se “çfaredo qe Italia i ka bere Shqiperise, ka qene e nje natyre politike; ajo qe Greqia i ka bere Shqiperise ka qene me teper se sa diçka politike, nje agresion kunder shtepive dhe nderit te familjeve”. Historia na tregon se edhe me pas, Greqia nuk hoqi dore nga synimet ndaj jugut te Shqiperise dhe Konica i trembej shume kesaj, prandaj ishte kaq i ndjeshem.

 

 

Per cilen pjese te rrefimit tuaj do te donit te kishit zbuluar me shume dokumente?

 

 

Do te desha te kisha zbuluar me shume nga korrespondenca e Konices me Mbretin Zog para pushtimit te Shqiperise. Arkivat nuk na tregojne shume per kete periudhe. Une e di se ata komunikonin me letra dhe telegrame dhe kam gjetur vetem nje te tille si dhe natyrisht telegramet e urimit qe Zogu shkembente me Vatren. Por nje dore e mistershme i ka zhdukur te gjitha te tjerat. Çfare toni kane patur keto letra dhe telegrame? A i jepte Konica keshilla Zogut? A e kritikonte hapur? Ja per keto do te desha te kisha zbuluar me shume.

 

 

Çfare eshte ende mister per ju nga jeta e Konices ne Uashington?

 

 

Shume gjera ende mbeten te panjohura, sepse eshte e pamundur qe nje autor i vetem t’i zbuloje te gjitha. Por do te desha te dija me shume per shkrimet ne forme studimesh qe Konica duhet te kete bere gjate kesaj periudhe. Konica ka qene me shume njeri i dhene pas leximit se sa pas te shkruarit. Por ne dime se perveç artikujve qe botonte ne Dielli, ai ka shkruar nje permbledhje me pershtypje nga udhetimi qe beri ne Shqiperi me 1928. Ka shkruar edhe nje liber per historine e Shqiperise, te cilin nuk e perfundoi dot per arsye te panjohura. Me pas, shume vite pas vdekjes se tij, doreshkrimi u gjet dhe u botua ne forme te redaktuar dhe te plotesuar nga njerezit e Nolit. A thua vetem kaq te kete shkruar Konica ne 16 vitet e tij te jetes ne Uashington. Me behet te besoj se ai duhet te kete lene edhe gjera te tjera. Nese ka shkruar, ku gjenden ato? Kjo per mua mbetet nje mister, ashtu siç mbetet mister edhe fati i rreth tre mije librave qe ai kishte ne biblioteken e tij.

 

 

Çfare mendoni se mund te mesojne politikanet e sotem shqiptare nga diplomati, shkrimtari dhe politikani Faik Konica?

 

 

Sigurisht, meson vetem ai qe ka deshire te mesoje. Ne themi shpesh qe Konica ishte njeri i madh per nga dija e thelle dhe vizioni qe demonstronte per krijimin dhe konsolidimin e shtetit shqiptar. Degjojme se si politikanet shqiptare here pas here citojne thenie te shkeputura te Konices kryesisht te marra nga revista e tij Albania. Politikanet duhet te maten mire kur permendin Konicen, sepse ka mundesi qe disa gjera qe ata i citojne si aforizma jashte kontekstit te jene thene pikerisht per te goditur disa vese te tyre. Mendoj se nese politikanet e sotem do te mund te mesonin diçka nga Konica, ne radhe te pare ata duhet te mesojne perfaqesimin me kulture te postit qe mbajne si sherbetore te atyre qe i kane zgjedhur. Çdo gjest dhe çdo fjale e tyre i ben nder Shqiperise dhe shqiptareve kur behet dhe thuhet si duhet. Shqiperia eshte ende nje vend qe ka nevoje te fuqizohet, pasi ka dale nga trauma te medha historike. Sot ajo e kerkon fuqizimin permes hyrjes ne rrjedhat e medha evropiane, perfshirjes ne Bashkimin Evropian. Por a duhet qe politika ne Shqiperi te jete aq e ashper dhe intolerante kur nje shtet tjeter i posalindur shqiptar, Kosova, kerkon perkrahje morale dhe shembuj te qeverisjes se mire? Mendoj se me nje vizion te tille duhet te gjykojne politikanet e sotem. Konica ishte njeri i pergjegjshem dhe patriot i ndershem. Me keto cilesi fisnike te karakterit, ai u perpoq per qendrueshmerine dhe nderin e shtetit shqiptar. Ne vija te trasha mendoj se kjo eshte ajo qe mund te mesohet nga Konica, ndonese kane kaluar shume dekada nga koha kur ai jetoi.

 

 

Çfare "befasie" na keni rezervuar per te ardhmen? Çfare keni ne plan te shkruani pas ketij libri?

 

 

Deshira ime eshte te shkruaj diçka qe te mund te shprehe disa nga vlerat me te mira qe ne kemi si komb dhe t’u sherbeje lexuesve shqiptare ne kuptimin patriotik te kesaj fjale. Por nuk eshte e lehte te perballesh me lexuesin e sotem, i cili eshte mjaft i sofistikuar, prandaj ende jam ne kerkim.

                                                                                                     Intervistoje BEQIR SINA

 

 

 

BeqirS | 5 Aug 16:43 2011
Picon

SHBA: 72 te arrestuar per pornografi

SHBA: 72 vete akuzohen per pornografi te femijeve ne Internet

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

Autoritetet amerikane thane se arrestimet lidhur me kete rast jane bere edhe ne 13 vende te tjera: Serbi, Kanada, Danimarke, Ekuador, France, Gjermani, Hungari, Keni, Holande, pastaj ne Filipine, Katar, Suedi dhe Zvicer.

 

 

 

 

Eric Holder, Janet Napolitano

WASHINGTON D.C:- Autoritetet ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes (SHBA) i kane akuzuar 72 vete te dyshuar se jane pjese e rrjetit global te pornografise se femijeve ne Internet, qe ka tregtuar me dhjetera mijera pamje dhe video ku shihen femijet e keqtrajtuar seksualisht.

 

 

Zyrtaret thane se prej 72 te dyshuarve, 43 vete jane arrestuar ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes (SHBA), ndersa disa ishin arrestuar ne vendet e tjera.

Afro 20 te dyshuar nuk jane zene ende

Shtatedhjete e dy njerez kane qene te akuzuar per pjesemarrje ne nje rrjet nderkombetar te femijeve pornografise qe prokuroret amerikan thone se perdoren nje bord nderkombetar- buletini i te cilit ne internet eshte i quajtur "Êndrra e shumenjerezve - Dreamboard" dhe merrej me tregtine e shitjes dhe shperndarjes se dhjetera mijera imazheve dhe videove te femijeve te abuzuar seksualisht.

 

 

Prokurori i Pergjithshem i SHBA zoti Eric Holder dhe Sekretaria e Sigurise Kombetare zonja Janet Napolitano tha mbreme (te merkuren 3 gusht) se u deshen me shume se 20-muaj qe organet e zbatimit te ligjit ne nje perpjekje te quajtur Operacioni Delego qe kishin vene ne shenjester me shume se 600 anetare te grupit "Êndrra e shumenjerezve - Dreamboard" nga e gjithe bota.

 

 

FBI kishte marre ne rruge bashkepunimi me shtetet perkatese informacione per pjesemarrjen ne kete klub gjoja privat vetem per anetaret e Internetit se ata kishin krijuar nje rrjet nderkombetar per te krijuar dhe per te nxitur pedofilin.

 

 

Imazhet dhe videot e pjesemarresve te shumte ne rrjetin qe kishin abuzuar seksualisht me femijet e moshes nen 12 vejç, imazhet e prodhuar dhe video ku shihen qarte abuzimet seksuale me keta femije dhe pastaj shperndarja dhe tregtimi tek anetaret e klubeve te tjera, sipas dokumenteve qe ka siguruar nje gjykate, ne Uashington te leshuar me kete rast. vuri ne pranga shtatedhjete e dy njerez.

 

 

Ne nje konference shtypi te perbashket ne Departamentin e Drejtesise dhe Prokurorise se Pergjithsheme te SHBA- ne Washington zyrtaret e larte te te dy ketyre organeve zoti Eric Holder, dhe zonja Janet Napolitanodenonucuan veprimtarine kriminale te quajtur nje "makth" per femijet dhe thane se sipas dokumentave qe kane ne dore ata disa nga imazhet e femijeve te botuar ne web-site e krimineleve dhe videot e tyre ishin vetem foshnjat.

 

 

Ne konfrerencen e shtypit Prokurori i Pergjithshem zoti Holder tha. se "Ne shume raste, ne videot femijet duken te viktimizuar ishin ne nje dhimbje te dukshme, dhe te qellimshme, - madje edhe ne rrezik dhe duke qare, ashtu si kerkonin rregullat per kete fushe te paraqitur nga buletini i bordit te mandatuar," prej grupit tha ai.

 

 

Pesembedhjete pjesemarres nga te arrestuarit pjestar te Dreamboard kishin krijuar personalisht pornografine e femijeve, sipas Sekretares se Departamentit te Drejtesise.zonjes Napolitano. Ajo tha se shuma e femijeve ne imazhe dhe video pornografike nga pjesemarresit ne rrjetin ishte masive, e barabarte me 16.000 DVD.

Ndihmes Prokurori i Pergjithshem zoti Lanny Breuer, i cili kryeson ekipin e gjyqetarve amerikan, e quajti kete ndermarrje kriminale "nje tmerri te gjalle.".

 

 

 

Nga 72 te akuzuarit 43 jane arrestuar ne Shtetet e Bashkuara dhe nente prej tyre jashte vendit. Nje grup tjeter ne perberje te cilit jane rreth 20 veta te njohur per autoritetet amerikane nga emrat e tyre te botuar ne faqen e internetit mbeten te lire.

 

 

Autoritetet amerikane thane se kane arrestuar njerez pjestar te bordit nderkombetar- buletini i te cilit ne internet eshte i quajtur "Êndrra e shumenjerezve - Dreamboard" dhe merrej me tregtine e shitjes dhe shperndarjes se dhjetera mijera imazheve dhe videove te femijeve te abuzuar seksualisht ne 13 vende te tjera -

Midis ketyre vendeve permnedet edhe Serbia, Kanadaja, Danimarka, Ekuadori, Franca, Gjermania, Hungaria, Kenia, Hollanda, Filipinet, Katari, Suedia dhe Zvicra, por disa nga ata u arrestuan ne nivel lokal dhe jo akuzat e SHBA .

 

 

SHBA leshuan flete arrestin mbi akuzat e ngritura kundra tyre ne gjykaten e Shreveport duke kerkuar nga vendet e permenduara sjelljin para drejtesise amerikane, anetaret e buletinin e grupit "Êndrra e shumenjerezve - Dreamboard"

 

 

 

Te gjithe te 72 te pandehurit ne SHBA jane te ngarkuar me akuzat per konspiracion per te reklamuar dhe shperndarjen e imazheve se pornografise se femijeve. 50 prej tyre jane akuzuar gjithashtu se kane qene me te angazhuar ne nje ndermarrje te pornografise se femijeve. Trembedhjete ne mesin e 52 te pandehurve te cilet kane qene te arrestuar edhe me pare, kane pranuar fajin ne komplot me grupin. Nga keta te arrestuar denimet do te jene nga 20 vjet deri ne 30 vjet pas hekurave.

 

 

 

72 charged in probe of child sexual abuse network

Eric Holder, Janet Napolitano

Eric Holder

Eric Holder

 John Morton dhe Eric Holder

BeqirS | 5 Aug 18:07 2011
Picon

Di Caprio, dashuri ne timon te biçikletes

Di Caprio, dashuri ne timon te biçikletes

Çifti zgjodhi dhe kete sesion New York-un t'i kaloje pushimet verore

NEW YORK CITY - Ne vazhdim te veres se tyre romantike, Blake Lively dhe Leonardo DiCaprio - gjejne kohe te shetisin me biçikleta neper rruget e qytetit metropolitan New York, ne nje dite me diell ku e dashura e DiCaprios Lively po xhiron sezonin e peste te Gossip Girl.

DiCaprio eshte ne qytetin e New York-ut, duke u pergatitur per filmin e tij te ardhshem,The Great Gatsby dhe sipas nje burimi: "Ai fillon te xhirohet kete muaj ne Australi."

Revista roze People shkruan se ne New York, Blake Lively 23 vjeçe, me nje kapele "kashte' dhe nje fustan te holle veror ngjyre bezhe lidhur ne mes, dhe Leonardo DiCaprio, 36 vjeç, me T-shirt te bardhe dhe pse nuk kishin veshur nje helmete sipas rregullores, pershkuan rruget e qytetit ne nje shetitje gjithe gezim e dashuri.

Revista People shkruan dhe se Lively dhe DiCaprio dukeshin mjaft "te dashuruar" ne Nentor dhe jane pare se bashku gjate muajve te fundit, duke bere shooping ne Santa Barbara, Californi muajin e kaluar; ne nje udhetim me varke ne Venezia ne Qershor dhe gjate nje relaksi ne Portofino, Itali ne Maj. /Beqir Sina/ New York/

 

 

 

 

Di Caprio, dashuri në timon të biçikletës

Çifti zgjodhi dhe këtë sesion New York-un t'i kalojë pushimet verore

NEW YORK CITY - Në vazhdim të verës së tyre romantike, Blake Lively dhe Leonardo DiCaprio - gjejnë kohë të shëtisin me biçikleta nëpër rrugët e qytetit metropolitan New York, në një ditë me diell ku e dashura e DiCaprios Lively po xhiron sezonin e pestë të Gossip Girl.

DiCaprio është në qytetin e New York-ut, duke u përgatitur për filmin e tij të ardhshëm,The Great Gatsby dhe sipas një burimi: "Ai fillon të xhirohet këtë muaj në Australi."

Revista rozë People shkruan se në New York, Blake Lively 23 vjeçe, me një kapelë "kashte' dhe një fustan të hollë veror ngjyrë bezhë lidhur në mes, dhe Leonardo DiCaprio, 36 vjeç, me T-shirt të bardhë dhe pse nuk kishin veshur një helmetë sipas rregullores, përshkuan rrugët e qytetit në një shëtitje gjithë gëzim e dashuri.

Revista People shkruan dhe se Lively dhe DiCaprio dukeshin mjaft "të dashuruar" në Nëntor dhe janë parë së bashku gjatë muajve të fundit, duke bere shooping në Santa Barbara, Californi muajin e kaluar; në një udhëtim me varkë në Venezia në Qershor dhe gjatë një relaksi në Portofino, Itali në Maj. /Beqir Sina/ New York/


Gmane