BeqirS | 1 Jun 14:58 2011
Picon

Nju Jork: Polica i shpeton jeten nje te riu qe tentoj te hidhej nga ura

Nju Jork: Polica i shpeton jeten nje te riu qe tentoj te hidhej nga ura e Bruklinit

 

 

 

 

 

 

 

 

BROOKLYN BRDGE NYC: Dje pasdite, policia arriti te shpetoi nje njeri i cili ne kushte te çuditeshme mendore donte t'i jepte fund jetes se tij - ne tentative per t'u hedhur nga Ura e Brooklyn-it. Njerezit per rreth ures, ne pikun e levizjes ne kete pjese te qytetit, "nuk kan dashte tju besojne syve te tyre" kur nje njeri u shfaq i kapur ne pjesen e mbrapeme te hekurave te ures "Brooklyn Bridge", duke kercenuar me ze te lart se " do te hidhem - do te hidhem - jeta mbaroje".

 

 

 

Njeriu i cili tentoi te beje vetevrasje i tha gazetes New York Times, policia, eshte ne nje njeri" me devijim te arsyes" shkaqe te cilat ende nuk dihen. Raportet e NY Times, shkruajn sot se njeriu qe tentoti t'i jepte fund jetes, emri te cilit ende nuk eshte bere i ditur, per shtypin "ishte nje kembe mbi nje baze shkembi ne ure " ......i varur pas litarve te hekurit ne ajer kembet Shume me poshte ures ishte njera kembe e ures qe lidhet me nje parkim"

Policet, zjarrfikesit, dhe skuadrat e shpetimit dhe forca te tjera speciale te rasteve te tilla, ne nje menyre te jashtezakonshme vershuan ne vendin e ngjarjes, duke krijuar nje skene dramatike, qe i ngjante atyre te filmave te Hollivudit, ka bere nje pershkrim te hollesishem gazetari i New York Times duke iu referuar deshimtarve okular ne vendengjarje.

Nje deshimtar tregon sikur ka pare nje film "Nje oficer, tha ai me nje litar ne dore, u hodh si me "parashute" e drejte njeriut qe po kercenonte se do te i jepte fund jetes se se tij. Policet e tjere menjehere u ngjiten mbi parvazin e ures, duke mos i lene asnje mundesi hedhje nga ura burrit qe ishte varur tek litaret e ures. Duke gjykuar nga menyra e tyre, policet thane se burri ishte ne kushtet e "devijimit te arsyes" - por nuk i dine shkaqet se perse ? Ata jane te angazhuar ne nje diskutim miqesor, te mesojne gjithçka qe e shyte kete njeri te tentoi qe t'i jap fund jetes..


Pastaj, papritmas, shpetuesit moren duartrokitjet e fuqishme te njerezve per rreth ures - qe falemnderonin policet. /BEQIR SINA/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nju Jork: Polica i shpëton jetën një të riu që tentoj të hidhej nga ura e Bruklinit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
BROOKLYN BRDGE NYC: Dje pasdite, policia arriti shpëtoi një njeri i cili në kushte të çuditëshme mendore donte t'i jepte fund jetës së tij - në tentativë për t'u hedhur nga Ura e Brooklyn-it. Njërëzit për rreth urës, në pikun e levizjes në këtë pjesë të qytetit, "nuk kan dashtë tju besojnë syve të tyre" kur një njeri u shfaq i kapur në pjesën e mbrapëme të hekurave të urës "Brooklyn Bridge", duke kërcënuar me zë të lart se " do hidhem - do të hidhem - jeta mbarojë".
 
 
 
 
 
Njeriu i cili tentoi të bëjë vetëvrasje i tha gazetës New York Times, policia, është një njeri" me devijim të arsyes" shkaqe të cilat ende nuk dihen. Raportet e NY Times, shkruajn sot se njeriu që tentoti t'i jepte fund jetës, emri të cilit ende nuk është bërë i ditur, për shtypin "ishte një këmbë mbi një bazë shkëmbi në urë " ......i varur pas litarve të hekurit ajër këmbët Shumë më poshtë urës ishte njëra këmbë e urës që lidhet me një parkim"

Policët, zjarrfikësit, dhe skuadrat e shpëtimit dhe forca të tjera speciale të rasteve të tilla, në një mënyrë të jashtëzakonshme vërshuan në vendin e ngjarjes, duke krijuar një skenë dramatike, që i ngjante atyre të filmave të Hollivudit, ka bërë një përshkrim të hollësishëm gazetari i New York Times duke iu referuar deshimtarve okular në vendëngjarje.

Një deshimtar tregon sikur ka parë një film "Një oficer, tha ai me një litar në dorë, u hodh si me "parashutë" e drejtë njeriut që po kërcënonte se do të i jepte fund jetës së së tij. Policët e tjerë menjëherë u ngjitën mbi parvazin e urës, duke mos i lënë asnjë mundësi hedhje nga ura burrit që ishte varur tek litarët e urës. Duke gjykuar nga mënyra e tyre, policët thanë se burri ishte në kushtet e "devijimit të arsyes" - por nuk i dinë shkaqet se përse ? Ata janë të angazhuar në një diskutim miqësor, të mësojnë gjithçka që e shyte këtë njeri të tentoi që t'i jap fund jetës..

Pastaj, papritmas, shpëtuesit morën duartrokitjet e fuqishme të njerëzve për rreth urës - që falemnderonin policët. /BEQIR SINA/

 

BeqirS | 1 Jun 15:03 2011
Picon

Nju Jork: Tjeter bankier i madh arrestohet per marredhenie seksuale

Nju Jork: Tjeter bankier i madh arrestohet per marredhenie te dhuneshme seksuale

 

 

 

 

Mahmud Abdel-Salam Omar - 74-vjeçar, Kryetar i ish-Bankes se Egjiptit te Aleksandrise - "ra ne gracken e epsheve seksuale" ne hotelin super luksoz Pierre

 

 

 

 

 Mahmoud Abdel-Salam Omar, ex-head of Egypt’s Bank of Alexandria, is taken from the 19th precinct last night after he was busted at The Pierre yesterday.

 

 

 

 

MANHATTAN NYC : Nje tjeter pasanike nderkombetare ka qene pre e nje skandali tjeter seksual ne qytetin e Nju Jorkut, mbreme. Siç e quan shtypi lokal sot ate "pare madhi" u arrestua mbasi ai akuzohet se ka kryer ne nje hotel teper luksoz ne Manhattan nje sulm seksual ndaj nje vajze naten e fundit, thane policet

 

 

 

Mahmud Abdel-Salam Omar - 74-vjeçar, Kryetar i ish-Bankes se Egjiptit te Aleksandrise - "ra ne gracken e epsheve seksuale", thuhet ne shkrimet e gazetave lokale, duke e akuzuar ate se ka kryer marredhenie seksuale me "kunderdeshire", me nje çupe ne dhomen 1027 ne hotel Pierre ne Fifth Avenue.

Keshtu shkruan njera prej gazetave kryesore te qytetit, New York Post, e cila, thote se i referohet nje burimi te zbatimit te ligjit ne Nju Jork.

 

 

 

 

Ai ishte i veshur me nje pale rroba banjo ne ate kohe, por kjo nuk ishte e qarte se çfare, kerkonte te bente kur ne dhomen e tij hyri nje çupe punonjese e ketij hoteli. Ne pyetje eshte se kemi te bejme me nje gje te rastesishme, apo e "parapergatitur" per 74 vjeçarin Mahmud Abdel-Salam Omar , qe kishte ftuar si "mysafire" çupen e bukur, shkruan New York Post.

 

 

 

Sulmi i pretenduar seksual erdhi vetem dy jave pas Dominique Strauss-Kahn, ish shefi i Fondit Monetar Nderkombetar, kreu "turpin" e radhes, duke mbetur i akuzua per sulm seksual ndaj nje çupe ne hotel Sofitel ne Midtown - Manhattan NYC.

 

 

 

 

Mahmud Abdel-Salam Omar, ish-kreu i Bankes se Egjiptit - Aleksandrise, eshte marre mbreme nga policia dhe eshte mbajtur nje nate ne rajonin 19 -te te policise ne kete zone.

 

 

Omar thirri çupen "beqare" 44-vjeçare ne dhomen e tij per te sjelle diçka qe ai ksihte porositur rreth 18:00 te mbremjes se diele dhe ka mbyllur shpejt deren pas hyrjes se saj, sipas policise.

 

 

Pastaj, bankier i moshuar filloi t'a zhevesh nga rrobet dhe ferkoi vajzen nga gjoksi i saj - te puthe ate ne buze dhe qafe.

 

 

Ajo me guxim u ngrit ne ate moment, tha nje burim nga hoteli per policine, duke bertitur me te madhe se "Une nuk jam ketu per kete, gje çka don t'i te beshe" thote i njejti deshmitar, qe ka degjuar nga jashte fjalet.

 

 

 

Omar - i cili tani eshte kreu i superkompanise El.Mex Salinas, ne Lindjen e Mesme nje kompani me baze-kripen minerare - duke pare mesa duket "kundershtin" e 44 vjeçares, e pyeti ate per numrin e telefonit, sipas te njejtit burim qe ka siguruar media lokale.

.

Mbas kesaj ngjarje ajo vrapoi direkt ne lobin e hotelit dhe kerkoje te fliste me nje menaxher per te raportuar sulmin pretenduar.


Gruaja e ka raportuar sulmin dje dhe ne polici te cilet e thirren ate rreth 09:30, thane zyrtaret e policise se Nju Jorkut.

 

 

Zedhenesi i policise Paul Browne u tha gazetarve se Omar - i cili jeton ne Aleksandri - u arrestua ne hotel, Central Park ne East 61 Street.

 

 

Ai u solle ne qelite stacionit te plocise 19-te te kesaj zone dhe mbahet i izoluar nen akuzuan per abuzimin seksual, marredhenie seksuale te paligjsheme , duke prekur me force dhe kryer ngacmimet ne vendet me imtime te nje femre.Lajmi i sulmit te pretenduar ka habitur te pakten disa punetore te reja te ketij hoteli./BEQIR SINA/

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nju Jork: Tjetër bankier i madh arrestohet për marrëdhënie të dhunëshme seksuale
 
 
 
 
 
Mahmud Abdel-Salam Omar - 74-vjeçar, Kryetar i ish-Bankës së Egjiptit të Aleksandrisë - "ra në grackën e epsheve seksuale" në hotelin super luksoz Pierre
 
 
 
 
 
 
 Mahmoud Abdel-Salam Omar, ex-head of Egypt’s Bank of Alexandria, is taken from the 19th precinct last night after he was busted at The Pierre yesterday.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MANHATTAN NYC : Një tjetër pasanikë ndërkombëtarë ka qenë pre e një skandali tjetër seksual në qytetin e Nju Jorkut, mbrëmë. Siç e quan shtypi lokal sot atë "pare madhi" u arrestua mbasi ai akuzohet se ka kryer në një hotel tepër luksoz në Manhattan një sulm seksual ndaj një vajze natën e fundit, thanë policët
 
 
 
Mahmud Abdel-Salam Omar - 74-vjeçar, Kryetar i ish-Bankës së Egjiptit të Aleksandrisë - "ra në grackën e epsheve seksuale", thuhet në shkrimet e gazetave lokale, duke e akuzuar atë se ka kryer marrëdhënie seksuale me "kundërdëshirë", me një çupë në dhomën 1027 në hotel Pierre në Fifth Avenue.
 
 
 
Kështu shkruan njëra prej gazetave kryesore të qytetit, New York Post, e cila, thotë se i referohet një burimi të zbatimit të ligjit në Nju Jork.
 
 
 
 
Ai ishte i veshur me një palë rroba banjo në atë kohë, por kjo nuk ishte e qartë se çfarë, kërkonte të bënte kur në dhomën e tij hyri një çupë punonjëse e këtij hoteli. Në pyetje është se kemi të bëjmë me një gjë të rastësishme, apo e "parapërgatitur" për 74 vjeçarin Mahmud Abdel-Salam Omar , që kishte ftuar si "mysafire" çupën e bukur, shkruan New York Post.
 
 
 
Sulmi i pretenduar seksual erdhi vetëm dy javë pas Dominique Strauss-Kahn, ish shefi i Fondit Monetar Ndërkombëtar, kreu "turpin" e radhës, duke mbetur i akuzua për sulm seksual ndaj një çupe në hotel Sofitel në Midtown - Manhattan NYC.
 
 
 
Mahmud Abdel-Salam Omar, ish-kreu i Bankës së Egjiptit - Aleksandrisë, është marrë mbrëmë nga policia dhe është mbajtur një natë në rajonin 19 -të të policisë në këtë zonë.
 
 
Omar thirri çupën "beqare" 44-vjeçare në dhomën e tij për të sjellë diçka që ai ksihte porositur rreth 18:00 të mbrëmjes së dielë dhe ka mbyllur shpejt derën pas hyrjes së saj, sipas policisë.
 
 
Pastaj, bankier i moshuar filloi t'a zhevesh nga rrobet dhe fërkoi vajzën nga gjoksi i saj - të puthë atë në buzë dhe qafë.
 
 
Ajo me guxim u ngrit në atë moment, tha një burim nga hoteli për policinë, duke bërtitur me të madhe se "Unë nuk jam këtu për këtë, gjë çka don t'i të bëshë" thotë i njëjti deshmitar, që ka dëgjuar nga jashtë fjalët.
 
 
Omar - i cili tani është kreu i superkompanisë El.Mex Salinas, në Lindjen e Mesme një kompani me bazë-kripën minerare - duke parë mesa duket "kundërshtin" e 44 vjeçares, e pyeti atë për numrin e telefonit, sipas të njëjtit burim që ka siguruar media lokale.
.
 
 
Mbas kësaj ngjarje ajo vrapoi direkt në lobin e hotelit dhe kërkojë të fliste me një menaxher për të raportuar sulmin pretenduar.

Gruaja e ka raportuar sulmin dje dhe në polici të cilët e thirrën atë rreth 09:30, thanë zyrtarët e policisë së Nju Jorkut.
 
 
Zëdhënësi i policisë Paul Browne u tha gazetarve se Omar - i cili jeton në Aleksandri - u arrestua në hotel, Central Park në East 61 Street.
 
 
Ai u sollë në qelitë stacionit të plocisë 19-të të kësaj zone dhe mbahet i izoluar nën akuzuan për abuzimin seksual, marrëdhënie seksuale të paligjshëme , duke prekur me forcë dhe kryer ngacmimet në vendet më imtime të një femre.Lajmi i sulmit të pretenduar ka habitur të paktën disa punëtore të reja të këtij hoteli./BEQIR SINA/
BeqirS | 1 Jun 18:47 2011
Picon

Ne picerin e shqiptarit ne Broduej takohen Sarah Palin dhe Donald Trump

Ne picerin e shqiptarit ne Broduej takohen Sarah Palin dhe Donald Trump
If you're going to have a Maverick meet a Good Friend To The Blacks, why wouldn't it be at the Famous Famiglia at Broadway and 50th Street? Former 2008 vice presidential candidate, Grizzly Mom and possible 2012 candidate Sarah Palin met 2012 Flirter Donald Trump at the Times Square pizzeria tonight. (So much for a "low key" meal.) When asked, "How about a Trump-Palin ticket?" Palin reportedly crowed, "That sounds exciting! Sounds unconventional!"
ABC News also recounts the love fest: Trump said: "I’ll tell you she's a great woman, a terrific woman, and a great friend," and added, "I'd love her to run," while Palin said, "What do we have in common? A love for this country and a desire to see our economy put back on the right track," and she likes "his independence, his willingness to speak his mind.”
The Caucus reports, "Artan Brdakic, a worker there, said they had a pepperoni pizza, a sausage pizza and a meatball pizza, with Mr. Trump wearing a suit with a blue tie for the meal and accompanied by his wife, Melania." Yes, Melania Trump was there, along with Palin's parents and Palin's youngest daughter Piper. Another weird note: Palin was eating her pizza with fork and knife.
Don't worry—Palin did stop by Trump's gilded apartment at Trump Tower. Apparently the Hockey Mom requested the meeting, as Trump's special counsel Michael Cohen told the Daily News that "Palin requested the meeting, saying she was coming through town on her 'One Nation' bus trip to New Hampshire. They are friends and have been talking for a while about getting together when the governor is in town," Cohen said. "Not for nothing, I think Mr. Trump can teach a lot of these politicians a lot." Yeah, like how to take attention away from Mitt Romney.
One person Tweeted, "Palin/Trump 2012! Definitely want someone who picked Famous Famiglia's in Times Square to have the nuke codes." Why were Palin and Trump at Famiglia, besides the fact that it's located at the Crossworlds of the Lamestream Media? Well, Trump's latest batch of Celebrity Apprentice contestants had to sell pizza at Famiglia. (Former Celebrity Apprentice contestant/Real Housewife of Atlanta Nene Leakes calls Famigilia her favorite pizza spot.)__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 2 Jun 14:43 2011
Picon

Piloti i njohur shqiptar, James Berisha shendosh e mire

Piloti i njohur shqiptar, James Berisha shendosh e mire - Misioni vazhdon..........

 

 

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

Te ndihmojme pilotin shqiptar qe po fluturon me misionin "Fluturim per Kosoven" ne pjesen tjeter te hemisferes kontinetin e Afrikes

 

 

KHARTOUM - SUDAN : Piloti shqiptar me pashaport amerikane James Berisha, piloti nga Kosova - Bestrovci, ish banori i El Pasos ne Teksas, i cili e kreu vitin e kaluar ( maj 2010) fluturimin ne mbi 50 shtete te Ameriken Qendrore, Jugore, dhe Karaibeve, SHBA dhe Kanadan me qellim qe te fitoje nepermjet ketij fluturimi sensabilizmin e ketyre vendeve dhe qeverive te tyre per njohjen e pavaresise se Republikes se Kosoves edhe nga ato vende qe deri me tash nuk e kane njohur pavaresine e Kosoves ose hezitojne.

Piloti i njohur shqiptar, James Berisha i njohur si “ambasador vullnetar” me misionin "Fluturim per Kosoven" ne pjesen tjeter te hemisferes kontinetin e Afrikes, per pavaresine e Kosoves me aeroplanin e tij privat ka pesuar tre dite me pare nje aksident ne shkretetirat e Sudanit.

 

 

 

Ne nje mesazh ne faqen e tij te internetit Piloti shqiptar me pashaport amerikane James Berisha, piloti nga Kosova - Bestrovci, ish banori i El Pasos ne Teksas, thote :

 

 

 

Te dashur perkrahes te misionin, ju falenderoj nga zemra per vemendjen qe keni treguar gjate tere misionit, e sidomos ne momentet e mija me te veshtira.Siç e dini, kam pasur nje aterrim urgjent te detyrueshem ne shkretetirat e Sudanit dhe falenderoj Zotin qe jam gjalle.

Aksidenti ka ndodhur ne diten e Diele pasdite. Per shkak te pamundesise se komunikimit, informatat jane percjellur pjese-pjese. Pas ngjarjes per me te cilen ju tani jeni te njoftuar, une kam qendruar per disa ore ne minieren “Hassai Mine” nen perkujdesjen e stafit te minieres. Diten e Diele, rreth ores 23:00 erdhi sherbimi policor i Sudanit dhe me mori nga miniera, me dergoi ne fshatin me te afert, qe ishte rreth 2 ore larg. Policia me mbajti deri diten e Hene ne mbremje, dhe me leshuan vetem pas intervenimit te z.Denis Baillargeon qe eshte drejtori i asaj miniere.

Gjate mbajtjes ne polici, kam kaluar neper intervista hetimore, nenshkrime te shumta, procedura e maltretime gjate tere dites, me shume pak ushqim dhe uje. Naten me derguan ne nje shtepi te mbuluar me llaster ku temperaturat ishin shume shume te larta. I jam shume mirenjohes z.Baillargeon qe me shpetoi nga ai vend.

Aeroplani eshte ende ne shkretetire, ne vendin e aksidentin dhe eshte nen perkujdesjen e policise. Grupi hetues nga Aviacionit Civil i Sudanit jane duke ardhur prej Khartoum-it, dhe ata do ta bejne analizen e aksidentit dhe do te marrin vendim se si do te vazhdojme me tutje.

z.Denis Baillargeon ka ofruar numer te konsiderueshem te pajisjeve te minieres dhe mjete te transportit, ne menyre qe te mund ta sjellim aeroplanin deri afer minieres. Miniere posedon nje piste per aeroplanet e tyre dhe shpresoj qe do te mund te nisem nga kjo piste pas rregullimit te aeroplanit.

Do te mundohem te ju percjell informacione sa here qe te mundem. Ju falenderoj perseri! Kapiteni juaj,
James Berisha

Ngjarja :

 

 

 

Piloti me shtetesi amerikane pesoi dy dite me pare nje defekt te rende dhe per 15 minuta ishte detyruar te fluturoje pa motor mbi shkretetiren e Sudanit, ku ka qene e pamundur te bej aterimin. Pas nje kontakti me nje pilot tjeter, Berisha ka marre udhezimet qe te ateroje ne nje rruge te vjeter te paperdorshme, ku edhe ka arritur qe te ateroje ne toke, ne gjendje te mire shendetesore, por se aeroplani i tij ka pesuar deme te medha.

“Pas dy oreve rastesisht ka kaluar nje veture qe po udhetonte per ne nje miniere aty afer, dhe ata e kane lajmeruar policine. James per momentin gjendet ne ate miniere, eshte nen perkujdesjen e punetoreve te minieres, ndersa aeroplani eshte ne duart e policise.

James u gjende ne nje moment shume te veshtire ku nuk i dihej se çka do te ndodhte. Ai beri thirrje duke ju lutur shqiptarve nese keni ndonje kontakt me dike ne Sudan apo nese mundeshit ti ndihmonit Jamesit ne çfaredo menyre. Ne faqen e tij te internetiti "Flying for Kosova" ai thoshte JU LUTEMI ta beni kete tani!”,

“Vendi ku gjendej James ishte sipas kodit te matjeve te fluturimeve ajrore ne kuotat gjeografike: Koordinatat 18 shkalle 42 minuta dhe 10.26 sekonda N (Veri) dhe 35 shkalle 22 minuta dhe 39.16 sekonda E (Lindje)

Aeroplani eshte ne koordinatat 18 shkalle 24 minuta 873 sekonda N (Veri) ; 035 shkalle 39 minuta dhe 513 sekonda E.

Koordinatat shihen qarte ne Google Earth”, thuhet ne faqen zyrtare te pilotit. Me aeroplanin e tij privat, James Berisha ka arritur te fluturoje dhe te kaloje disa shtete afrikane dhe kontinentet tjera ku ka lobuar per njohjen e pavaresise se Kosoves.

 

 

 

Misioni Fluturim per Kosoven vazhdon - Zimbave :

 

 

 

 

 

Piloti kosovar, James Berisha, i ka kerkuar Zimbabves ta njohe pavaresine e vendit, teksa vazhdon misionin e tij te lobimit ne Afrike.

Berisha ka thene se do te donte qe Zimbabve ta njohe Kosoven ne menyre qe te lidhen marredheniet diplomatike, te kete shkembime tregtare, dhe zhvillim te turizmit. Ai ka takuar nje zyrtar te larte te Ministrise se Jashtme.

“Zimbabve po e merr ne konsiderate njohjen. Ai me tha se duhet nje rekomandim nga perfaqesuesi i Zimbabves ne OKB, ne menyre qe ai ta drejtoje tek Ministria e Jashtme, qe do ta çonte ne Parlament, per ratifikim”, ka thene Berisha.

Javen e kaluar ai ka qendruar ne Afriken e Jugut, dhe ka pohuar se shpreson qe ky shtet shpejt do ta njohe Kosoven

 

 

 

Piloti i njohur shqiptar, James Berisha shëndosh e mirë - Misioni vazhdon..........
 
 
 
BEQIR SINA, New York
 
 
 
 
 
Të ndihmojmë pilotin shqiptar që po fluturon me misionin "Fluturim për Kosovën" në pjesën tjetër të hemisferës kontinetin e Afrikës
 
 
 
 
 
 
 
KHARTOUM - SUDAN : Piloti shqiptar me pashaport amerikane James Berisha, piloti nga Kosova - Bestrovci, ish banori i El Pasos ne Teksas, i cili e kreu vitin e kaluar ( maj 2010) fluturimin në mbi 50 shtete të Amerikën Qëndrore, Jugore, dhe Karaibeve, SHBA dhe Kanadan me qëllim që të fitojë nëpërmjet këtij fluturimi sensabilizmin e këtyre vendeve dhe qeverive të tyre për njohjen e pavarësisë së Republikës se Kosovës edhe nga ato vende që deri më tash nuk e kane njohur pavarësinë e Kosovës ose hezitojnë.
Piloti i njohur shqiptar, James Berisha i njohur si “ambasador vullnetar” me misionin "Fluturim për Kosovën" në pjesën tjetër të hemisferës kontinetin e Afrikës, për pavarësinë e Kosovës me aeroplanin e tij privat ka pësuar tre ditë më parë një aksident në shkretëtirat e Sudanit.
 
 
 
 
 
Në një mesazh në faqen e tij të internetit Piloti shqiptar me pashaport amerikane James Berisha, piloti nga Kosova - Bestrovci, ish banori i El Pasos ne Teksas, thotë :
 
 
 
Të dashur përkrahës të misionin, ju falënderoj nga zemra për vëmendjen që keni treguar gjatë tërë misionit, e sidomos në momentet e mija më të vështira.Siç e dini, kam pasur një aterrim urgjent të detyrueshëm në shkretëtirat e Sudanit dhe falënderoj Zotin që jam gjallë.
Aksidenti ka ndodhur në ditën e Diele pasdite. Për shkak të pamundësisë së komunikimit, informatat janë përcjellur pjesë-pjesë. Pas ngjarjes për me të cilën ju tani jeni të njoftuar, unë kam qëndruar për disa orë në minierën “Hassai Mine” nën përkujdesjen e stafit të minierës. Ditën e Diele, rreth orës 23:00 erdhi shërbimi policor i Sudanit dhe më mori nga miniera, më dërgoi në fshatin më të afërt, që ishte rreth 2 orë larg. Policia më mbajti deri ditën e Hëne në mbrëmje, dhe më lëshuan vetëm pas intervenimit të z.Denis Baillargeon që është drejtori i asaj miniere.
Gjatë mbajtjes në polici, kam kaluar nëpër intervista hetimore, nënshkrime të shumta, procedura e maltretime gjatë tërë ditës, me shumë pak ushqim dhe ujë. Natën më dërguan në një shtëpi të mbuluar me llastër ku temperaturat ishin shumë shumë të larta. I jam shumë mirënjohës z.Baillargeon që më shpëtoi nga ai vend.
Aeroplani është ende në shkretëtirë, në vendin e aksidentin dhe është nën përkujdesjen e policisë. Grupi hetues nga Aviacionit Civil i Sudanit janë duke ardhur prej Khartoum-it, dhe ata do ta bëjnë analizën e aksidentit dhe do të marrin vendim se si do të vazhdojmë më tutje.
z.Denis Baillargeon ka ofruar numër të konsiderueshëm të pajisjeve të minierës dhe mjete të transportit, në mënyrë që të mund ta sjellim aeroplanin deri afër minierës. Miniere posedon një pistë për aeroplanët e tyre dhe shpresoj që do të mund të nisem nga kjo pistë pas rregullimit të aeroplanit.
Do të mundohem të ju përcjell informacione sa herë që të mundem. Ju falënderoj përsëri! Kapiteni juaj,
James Berisha

Ngjarja :
 
 
 
 
Piloti me shtetësi amerikane pësoi dy ditë më parë një defekt të rëndë dhe për 15 minuta ishte detyruar të fluturojë pa motor mbi shkretëtirën e Sudanit, ku ka qenë e pamundur të bëj aterimin. Pas një kontakti me një pilot tjetër, Berisha ka marrë udhëzimet që të aterojë në një rrugë të vjetër të papërdorshme, ku edhe ka arritur që të aterojë në tokë, në gjendje të mirë shëndetësore, por se aeroplani i tij ka pësuar dëme të mëdha.
“Pas dy orëve rastësisht ka kaluar një veturë që po udhëtonte për në një minierë aty afër, dhe ata e kanë lajmëruar policinë. James për momentin gjendet në atë minierë, është nën përkujdesjen e punëtorëve të minierës, ndërsa aeroplani është në duart e policisë.
James u gjendë në një moment shumë të vështirë ku nuk i dihej se çka do të ndodhtë. Ai bëri thirrje duke ju lutur shqiptarve nëse keni ndonjë kontakt me dikë në Sudan apo nëse mundeshit ti ndihmonit Jamesit në çfarëdo mënyre. Në faqen e tij të internetiti "Flying for Kosova" ai thoshte JU LUTEMI ta bëni këtë tani!”,
“Vendi ku gjendej James ishte sipas kodit të matjeve të fluturimeve ajrore në kuotat gjeografike: Koordinatat 18 shkallë 42 minuta dhe 10.26 sekonda N (Veri) dhe 35 shkallë 22 minuta dhe 39.16 sekonda E (Lindje)
Aeroplani është në koordinatat 18 shkallë 24 minuta 873 sekonda N (Veri) ; 035 shkallë 39 minuta dhe 513 sekonda E.
Koordinatat shihen qarte ne Google Earth”, thuhet në faqen zyrtare të pilotit. Me aeroplanin e tij privat, James Berisha ka arritur të fluturojë dhe të kalojë disa shtete afrikane dhe kontinentet tjera ku ka lobuar për njohjen e pavarësisë së Kosovës.
 
 
 
 
Misioni Fluturim për Kosovën vazhdon - Zimbave :
 
 
 
 
Piloti kosovar, James Berisha, i ka kërkuar Zimbabves ta njohë pavarësinë e vendit, teksa vazhdon misionin e tij të lobimit në Afrikë.

Berisha ka thënë se do të donte që Zimbabve ta njohë Kosovën në mënyrë që të lidhen marrëdhëniet diplomatike, të ketë shkëmbime tregtare, dhe zhvillim të turizmit. Ai ka takuar një zyrtar të lartë të Ministrisë së Jashtme.

“Zimbabve po e merr në konsideratë njohjen. Ai më tha se duhet një rekomandim nga përfaqësuesi i Zimbabves në OKB, në mënyrë që ai ta drejtojë tek Ministria e Jashtme, që do ta çonte në Parlament, për ratifikim”, ka thënë Berisha.

Javën e kaluar ai ka qëndruar në Afrikën e Jugut, dhe ka pohuar se shpreson që ky shtet shpejt do ta njohë Kosovën

 
 
 
 __._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 3 Jun 13:33 2011
Picon

Nje "drekim" i çuditeshem ne picerin e famshme ne zemer te Nju Jorkut

http://www.voal-online.ch/index.php?mod=article&cat=INTERVISTËPRESS&article=14757

 

Palin dhe Trump takim ne restorantin e shqiptarit

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

 

Nje "drekim" i çuditeshem ne picerin e famshme ne zemer te Nju Jorkut “Famous Famiglia Pizza”

BROADWAY - NEW YORK CITY : Ish-kandidatja per nenpresidente e SHBA-ve dhe guvernatorja e Alaskes, Sarah Palin sebashku me multimiliarderin Donald Trump zgjodhen restorantin “Famous Famiglia Pizza” te pronarit shqiptar, qe gjendet ne Broadway ne zemer te Nju Jorkut, te "drekojne" me picat e shqiptarit.

Piceria e pejanit Fadil Idrizi, keshtu edhe nje here ishte ne qender te shtypit amerikan, mbasi ajo dje u be qender e takimit mes ish guvernatores se Alaskes dhe ish kandoidates se nenpresidentes Sarah Palin dhe Donald Trump, njeriu i cili u perfol shume muaj me pare si kandidat i mundshem ne zgjedhjet e ardhshme presidenciale ne SHBA.

Medija amerikane qe i dha shume rendesi ketij takimi theksoi se roja e sigurise me stafin e tyre per me shume se gjysme ore, i la "dy mysafiret e paftuar" ne picerin Famous Famiglia Pizza, duke biseduar diçka "koke me koke", qe askush nuk e mesoi se perse?!.

Pronari i picerise Fadil Idrizi nga Peja, u tha gazetareve se "nuk di gje se çfare u bisedua” dhe se ai nuk kishte ndonje paralajmerim per ardhjen e tyre.

ABC News gjithashtu duke rrefyer per takimin tha se Trump u tha gazetareve se: "Une do t'ju them se ajo eshte nje grua e madhe, nje grua e frikshme, dhe nje mike e madhe. Nderkohe, qe per pyetjen e "tiketes 2012, tha ai " Une do te deshiroja qe ju per kete pyetje se "a do te jemi ne tiketen 2012?" bejani me mire vete zonje Palin.

Ndersa, Palin kur u pyet per "tiketen 2012" tha se, une do te them se " çfare kemi te perbashket? Nje dashuri per kete vend dhe nje deshire per te pare ekonomine tone vene perseri ne rrugen e duhur".

Kanali i njohur amerikan televizive CNN per te dekonspiruar takimin intervistoi punetorin e picerise, Artan Berdakiçi, edhe ky nga Kosova, duke e pyetur se a kishte degjuar gje se çfare flitej kur ai u sherbeu "klienteve" te çuditshem ne tavolinen e picerise, se lokalit te fameshem Famous Famiglia Pizza.

Ai tha se "kliente " i kishin kerkuar nje pizza "te djegur" te pjekur shume, te mbushur me speca djeges, mish pule dhe (qebap) meatball”, theksoi kamerieri.

Mirepo ky takim ka nxitur debate te gjera ne opinionin amerikan dhe shtypin e ketueshem, mbasi flitet shume per mundesine e kandidimit te ketyre dy figurave ne zgjedhjet e ardhshme presidenciale amerikane.

Nga ana tjeter, kur fillon te flasesh per picerine e famshme ne zemer te Nnju Jorkut, "Famous Famiglia Internacional Pizzeria", ne 50 shtreet ne Broduej nuk mund te kalosh pa permendur edhe vellezerit Idrizi, nga Peja, Fadilin e dy vellezerit e tij, Xhaferin dhe Afrimin.

Lokalin "Famous Famiglia Internacional Pizzeria" ne Broadway(50th St.), te cilin e kane frekuentuar deri tani figura dhe personalitet me te njohura ne Amerike. Pronari i picerise nga viti 1988 kishte mberritur ne Nju Jork, duke arritur sot te jete nje biznesmene i suksesshem ne zemren e ketij metropoli amerikan. ne Nju Jork ,

 

 

VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve - PALIN E TRUMP DREKOJNË NË PICERINË SHQIPTARE NË ZEMËR TË NJU JORKUT "FAMOUS FAMIGLIA PIZZA"R

 

 

PALIN E TRUMP DREKOJNË NË PICERINË SHQIPTARE NË ZEMËR TË NJU JORKUT "FAMOUS FAMIGLIA PIZZA"

Reportazh nga BEQIR SINA, New York


E Premte, 06.03.2011, 08:15am (GMT+1)

BROADWAY - NEW YORK CITY : Ish-kandidatja për nënpresidentë e SHBA-ve dhe guvernatorja e Alaskës, Sarah Palin sëbashku me multimiliarderin Donald Trump zgjodhën restorantin "Famous Famiglia Pizza" të pronarit shqiptar, që gjendet në Broadway në zemër të Nju Jorkut, të "drekojnë" me picat e shqiptarit.

Piceria e pejanit Fadil Idrizi, kështu edhe një herë ishte në qendër të shtypit amerikan, mbasi ajo dje u bë qendër e takimit mes ish guvernatores së Alaskës dhe ish kandoidates së nënpresidentes Sarah Palin dhe Donald Trump, njeriu i cili u përfol shumë muaj më parë si kandidat i mundshëm në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA.

Medija amerikane që i dha shume rëndësi këtij takimi theksoi se roja e sigurisë me stafin e tyre për më shumë se gjysmë ore, i la "dy mysafirët e paftuar" në picerin Famous Famiglia Pizza, duke biseduar diçka "kokë më kokë", që askush nuk e mësoi se përse?!.

Pronari i picerisë Fadil Idrizi nga Peja, u tha gazetarëve se "nuk di gjë se çfarë u bisedua" dhe se ai nuk kishte ndonjë paralajmërim për ardhjen e tyre.

ABC News gjithashtu duke rrëfyer për takimin tha se Trump u tha gazetarëve se: "Unë do t'ju them se ajo është një grua e madhe, një grua e frikshme, dhe një mike e madhe. Ndërkohë, që për pyetjen e "tiketës 2012, tha ai " Unë do të dëshiroja që ju për këtë pyetje se "a do të jemi në tiketën 2012?" bëjani më mirë vetë zonjë Palin.

Ndërsa, Palin kur u pyet për "tiketën 2012" tha se, unë do të them se " çfarë kemi të përbashkët? Një dashuri për këtë vend dhe një dëshirë për të parë ekonominë tonë vënë përsëri në rrugën e duhur".

Kanali i njohur amerikan televizivë CNN për të dekonspiruar takimin intervistoi punëtorin e picerisë, Artan Bërdakiçi, edhe ky nga Kosova, duke e pyetur se a kishte dëgjuar gjë se çfarë flitej kur ai u shërbeu "klientëve" të çuditshëm në tavolinën e picerisë, së lokalit të famëshëm Famous Famiglia Pizza.

Ai tha se "klientë " i kishin kërkuar një pizza "të djegur" të pjekur shumë, të mbushur me speca djegës, mish pule dhe (qebap) meatball", theksoi kamerieri.

Mirëpo ky takim ka nxitur debate të gjëra në opinionin amerikan dhe shtypin e këtueshem, mbasi flitet shumë për mundësinë e kandidimit të këtyre dy figurave në zgjedhjet e ardhshme presidenciale amerikane.

Nga ana tjetër, kur fillon të flasësh për picerinë e famshme në zemër të Nnju Jorkut, "Famous Famiglia Internacional Pizzeria", në 50 shtreet në Broduej nuk mund të kalosh pa përmendur edhe vëllezërit Idrizi, nga Peja, Fadilin e dy vëllezërit e tij, Xhaferin dhe Afrimin.

Lokalin "Famous Famiglia Internacional Pizzeria" në Broadway(50th St.), të cilin e kanë frekuentuar deri tani figura dhe personalitet më të njohura në Amerikë. Pronari i picerisë nga viti 1988 kishte mbërritur në Nju Jork, duke arritur sot të jetë një biznesmenë i suksesshëm në zemrën e këtij metropoli amerikan. në Nju Jork.

 

 

 

BeqirS | 3 Jun 13:29 2011
Picon

Promovimi i Krijimtarise Poetike te Prof. Dr. Xhemil Bytyçi-t ne Nju Jork

Poeti Xhemil Bytyçi, ne Nju Jork, promovoi kater vellimet poetike : "Fijet e fjaleve - Rreze Yjesh - Degjoje shushurimen - Zjarre lene ne harrese"BEQIR SINA, New York
Professor Nimani: " Bytyçi, ka vite qe ka shpalosur me sukses edhe dhuntine e tij per t'u shprehur ne vargje".
BRONX - NEW YORK : Te shtunen, paradite, ne ballkonin e lokalit "Giovanni's Pizza Restaurant," te z. Gjergj Dedvukaj, u zhvillua nje aktivitet tjeter kulturor ne komunitet. Aktiviteti Letraro-Artistik (Promovimi krijimtarise poetike i Prof. Dr. Xhemil Bytyci-t nga Prizreni), u organizua nga Shoqata e Shkrimtareve Shqiptaro - Amerikane, Akademia e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro - Amerikane, New York, Keshilli Botues i Librit Shqiptar ne SHBA.; mbeshtetur nga Drejtues Kryesore te Shoqates me te vjeter dhe te dashur Shqiptare ne Amerike; "Vatra".


Veprimtaria, e organizuar me kete raste u shoqeruar me recitime, te disa poezive, fjalimeve te ngrohta, dhe mbajtjen e kumetesave, si dhe u lexuan me pase pershendetjet e perzemerta te derguara nga koleget, poetet e shkrimtaret nga Kosova, Shqiperia, dhe viset shqiptare, per poetin Xhemil Bytyçi.


Ne kete promovim, mori pjese dhe vete poeti nga Kosova, Prof. Dr. Xhemil Bytyçi, autori i vellimeve poetike si : "Fijet e fjaleve - Rreze Yjesh - Degjoje shushurimen - Zjarre lene ne harrese"

.Ky aktivitet u mbajte ne kuader te veprimtarive kulturore kombetare, te organizuar nga komuniteti shqiptare ne Nju Jork. Dr Xhemil Bytyçi erdhi ne kete tubim mbasi nje dite me pare, ai kishte vizituar edhe shtepine e Vatres, ku eshte takuar me kryetarin dhe disa anetare te kryesise se saj.


Skenografi i njohur Astrit Tota - dhe shkrimtari nga Kosova ne SHBA, Mehill Velaj, nepermjet prezantimit te folesve , por duke folur edhe vete per Prof. Dr Xhemil Bytyçin, e permbledhon mesazhin e e tij ne menyre te paster dhe te qarte, qe ka sjell poeti nepermjet librave te tij - gershetuar edhe duke lexuar ndonje pjese nga poezite e librave te Bytyçit, por edhe ndonje poezi te autorve te tjere shqiptar.Takimi i bashkedrejtua nga skenografi i njohur Astrit Tota, dhe poeti Mehill Velaj,


Eshte nje kenaqesi e madhe qe kemi sot prane nesh shkrimtarin dhe doktorin e nderuar Xhemil Bytyçi, tha ne fillim te fjales se saj poetja dhe shkrimtarja Donika Timko. Duke vlersuar aktivitetin, zonja Timko, e perkufizoi ate si nje takim per te festuar se bashku nje krijimtari te fryteshme.

"Libri i Bytyçit, tha ajo me pase, eshte nje elegance emocionale, qe kombinon kompleksitetin simbolik te gjerave qe trajton ne thellesine e shpirtit, duke i prononcuar ato ne nje mundesi te vetme ne ate qe quhet arte."

Sipas saj tek librat e Bytyçit, format poetike jane aq te larmishme sikurse dhe tematika e saj, duke perfshire vlera kombetare, ku per fatin tone deshira dhe harresa te panjohura - bien ere Arberie, si dhe duke i kenduar dashurise atdhetare dhe njerezore .


Me tej poetja Timko, tha se " Ne librin poetik "Rreze Yjesh", poeti shprehet me zerin e tij per heronjet "qe nuk duan te shkruajn emrin ne pllaken e mermerit me frymen e tij deri ne diten e lirise." Ketu pra fryn ere Arberie, Ajo qe eshte per t'u evindetuar ne kete krijimtari eshte gjithashtu edhe larmia e rolit te poezise siç jane : Tanka, Hajku, dhe kombinimi i nje eksprisiviteti te pasur me poezine konservative." tha duke e permbyllyr fjalen e saj poetja Timko, e cila e quajti aktivitetin - promovimin "dashurine njerezore" te potetit Dr. Xhemil Bytyçi.


Kryetari i "Keshillit te Librit", ne Nju Jork, zoti Gani Perolli, pos nje pershendetje rasti i dhuroje autorit te promovimit te librave - nje kolazh me libra te botuara nga Keshilli i Librit ne Nju Jork.Me pase e pershendeti aktivitetin edhe anetari i Akademise se Shkencave dhe Arteve Shqiptaro-Amerikane, New York z Bajram Dako, studiuesi i germave shqip qysh ne kohen e gurit. Editori i gazetes Dielli zoti Dalip Greca, u shpreh se kishte qene nje ndere i veçante per Vatren, qe pati per vizite, keto dite ne shtepine e saj - doktor Xhemil Bytyçin, poetin, i cili i dhuroje biblotekes se Vatres disa libra te tij dhe nje gure te rralle nga Mitrovica.


Nderkohe, duke u ndalur tek poezia e Bytyçit, Greca, tha se eshte me te vertet nje kenaqesi te lexosh poezin e nje autori qe shkruan ne nje moshe te tille, mbasi, siç thone artistet, permendi ai: "Poezia ne fillim "marros" moshat e reja - pra te gjithe tentojne te shkruajn poezi, mirepo, thone qe edhe moshat e ritura e gjejne "limanin" e qetesise se shpirtiti te tyre tamam tek poezia"Me tej Greca tha se "Kam lexuar tre vellimet e fundit te Bytyçit, dhe shoh tek poezia e tij :" Nje poezi te stabilizuar - ajo nuk vuan difektet e moshes megjithse ai eshte marre me poezi dhe rrethet letrare qysh ne moshen e re te shkolles - ne gjimnaz, ka arritur qe ato poezi t'i mbaje brenda vetvetes, dhe te na i jap sot ne lexuesve te saj. Me te gjitha parametrat, e nje poezie qe pelqehet dhe te ngacmon shpritin qe te jep leksione te mira".


Skenografi i njohur Astrit Tota, nje nga bashkedrejtuesit e ketij promovimi u kujtoje pjesmarresve faktin se "ne te gjithe nuk mundet te fshehim emocionet qe po na krijon ky promovim kaq i bukur i dr . Bytyçit, i cili ka zgjedhur mes te tjerave, te na sjell edhe disa dhurata te vyera simbolike per t'ja dhuruar ato , disa shoqatatve te komunitetit shqiptar ne SHBA."

Keto tha zoti Tota, jane per mua ashtu qe besoj edhe per ju " dhurata te paçmuara - mbasi jane disa gure minerare te rralle te Mitrivoces, qe na i sjell autori, prej andej - duke na prure edhe pak Mitrovice, pak Kosove dhe krijimtarine e bukur letrare te tij".

Poetja Rita Saliu, thote se ky promovim dhe takim me doktor Xhemil Bytyçin - poetin e disa volumeve me poezi, i ka ngjalle, asaj emocione te veçnta. "Sepse, kur lexoi poezine e tij, thote ajo une gjeje edhe veten dhe bashkeshortin tim - i cili, ka qene drejtor i minieres se Novo Berdes - Mitrovice, por qe represioni qe ka qene aq i vrazhde na detyroi atehere te marrim rrugen e mergimit, e te vijme ne SHBA."


Eleonora Koka - Gjoka, poete dhe aktiviste e gruas ne komunitet , tregon se ke poezia e Bytyçit, lexuesi do te gjeje "nje kushtrim per nenen, qe lindi trimat e UÇK-es, per gjakun qe u derdh, per natyren e bukur te Kosoves, dhe gjithçkaje, poezia e doktorit, tha ajo eshte nje organizim i bukur i jetes se tij, qe doktori ka ditur te na jap ,"


Veprimtarin dhe publicisti shqiptar z.Tome Mrijaj, Sekretar i Pergjithshem i “Lidhjes se Trete te Prizrenit” (1962) ne Mergim, me seli ne Nju Jork (SHBA) , autori i disa librave ne fjalen tij permendi faktin qe sot ne Kosoven e lire, poezia gjene me shume "oksigjen", dhe behet edhe me e dashur edhe me e bukur, ka ndenje, me shume "ngacmim" - mbasi ajo eshte vazhdimesia e poezise qei deri dje, bene poetet tane te medhenje, ata qe i kenduan me aq pathos - Kosoves, lirise dhe pavaresise se saj, ata qe ndoshta dhe fatkeqesisht shume prej tyre - nuk arriten t'a shohin kete dite ne Kosove., te çliruar, te lire e te pavarur".Edhe poezia e doktor Bytyçit, per mua thote Mrijaj eshte nje poezi koncize qe autori ka ditur t'a "rendise" prej nga bukurite natyrore te Kosoves, e deri tek vet jeta atje, lufta e ndritur per liri e pavaresi, heronjet e Kosoves, Andaj ajo sot eshte si te thuash tha ai nje pervilegj qe sot organizatat e shoqatat me te njohura te diaspore, si federata Vatra - 100 vjeçare, “Lidhja e Trete e Prizrenit”, Lidhja Qytetare Shqiptaro Amerikane, Shoqata e Shkrimtareve Shqiptaro - Amerikane, Akademia e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro - Amerikane, New York, Keshilli Botues i Librit Shqiptar ne SHBA, e tjere, e nderojne me pjesmarrjen e tyre autorin" tha zoti Tome Mrijaj


Aktivitetit Letraro-Artistik (Promovimi krijimtarise poetike i Prof. Dr. Xhemil Bytyci-t nga Prizreni),u shoqerua nga loja ne instrumenatat elektronik muzikor , nga muzikani i talentuar Artur Matia, dhe interpretimin teper virtuoz i kengetares se mirenjohur nga Prizereni - Sabahete Berjallori - Sebi.Urime dhe pershendetje me rastin e promovimit te vellimeve me poezi te Prof. Dr. Xhemil Bytyçi, ne New York, derguan miq, koleg nga Shqiperia, Kosova dhe SHBA.Ne veprimtarine promovuese te jetes tande, ne fushen e mjeksise dhe te kater librave me poezi, ne Nju Jork, marr pjese me mendje dhe shume deshire per t'ju pershendetur dhe uruar per kontributet e juaja shume te merituara ne mjekesine, letersine dhe kulturen kombetare ne Kosove. Veprat e juaja shume te vlefeshme, jane sot e perdite, nje mbeshtetje e fuqishme gjate procesit te formatimit te bashkimit kombetar, si edhe te konsolidimit te vetedijes kombetare - Kombet i kane formuar burrat e shtetit, por prane tyre edhe poetet e shkrimtaret , shkruan ne pershendetjen e tij nga Shqiperia, Mentor Quku.


A eshte poezia apo muzika mbreteresha e artit? Une dote thosha se jane te dyjat. Ato mbajne kurora te arta mbi koke. Besoje se kishte te drejte japonezi Ki no Tsurayuki(884-946), kur pohonte para me shume se njemije vjeteve se "Poezia kishte lindur qe kur Qielli ishte ndare nga Toka"


Poezia, per me teper, gjate rrugetimit te saj te gjate tashme ka zhvilluar trajta shume te veçanta. Njera nga me te veçantat, padyshim, eshte trevargu shtatembedhjete rrokesh i Haikut japonez. Kirurgu dhe poeti bashkekohore shqiptar, Prof. Dr. Xhemil Bytyçi, ka vite qe ka shpalosur me sukses edhe dhuntine e tij per t'u shprehur ne vargje. Opusi i tij poetik eshte mjaft vellimor dhe cilesor.Shprehja e tij poetike konsiston ne pikturimin e imagjinatave te disponimeve ngasheryese, me rezonanca epiko - lirike., thuhej ne urimin e Profesor Shyqeri Nimani - Prishtine


Me vjen keq qe nuk marr pjese ne promovimin e librave. Nga zemera ju uroje shume shendet te gjitheve, dhe suksese ne punen tuaj krijuase . Une e çmoje punen e zotit Bytyçi, dhe i deshiroje atij suksese te metejshme ne sherbim te kultures shqiptare. Rasti i poetit Bytyçi eshte nje eveniment i veçante dhe krejt ndryshe; ai e perzgjodhi komunitetin tone si te preferuar. Andaj, te gjithe ne e respektojme dhe e pershendesim veprimtarine e tij, theksone ne pershendetjen e tij Adnan Mehmeti - -SHBANe fund te ketij aktiviteti, mbajti fjalen faliminderuese me rastin e perurimit te krijimtarise se tij poetike, Prof. Dr. Xhemil Bytyçi.


Te nderuar znja e zoterinje, te nderuar miq, tha ai, kam nderin t'ju pershendes perzemersisht, sidomos juve qe patete kohe qe te na bashkangjiteni ne kete eveniment kulturoro - artisitk per promovimin e krijimtarise time poetike, ketu ne New York."Pike se pari, theksoi ne fjalen e tij doktor Bytyçi, dua te pershendes, z Astrit Tota per angazhimet e tija rreth organizimit te mrekullueshem te ketij manifestimi kulturor - artisitk. Gjithashtu, dua te pershendes organizaten PanShqiptare te Amerikes - VATRA, Shoqata e Shkrimtareve Shqiptaro - Amerikane, Akademia e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro - Amerikane, New York, Keshilli Botues i Librit Shqiptar ne SHBA, zotin Artur Matia-n, Sabahete Berjaholli dhe pronarin e lokalit Giovani , udheheqesin artistik te Shoqerise kulturore "Bashkimi Kombetare", zotin Gjergje Dedvukaj. Njehereshit, tha ai shfrytezoje rastin qe t'i pershendes nga larg dhe Akademik Ali Podrimjen, Shyqeri Nimanin, Shefqet Rizen, Dr. Sadri Fetiun, Dr. Adem Zejnullahun dhe Mentor Qukun.


Nderkohe, Prof. dr Xhemil Bytyçi, i dhuroje Shoqates se Shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane, Akademise se Shkencave dhe Arteve Shqiptaro-Amerikane New York, Keshilli Botues i Librit Shqiptar ne SHBA, dhe Shoqates me te vjeter dhe te dashur Shqiptare ne Amerike; "Vatra" nga nje gure te çmuar i nentokes se Mitrovices.

Eshte per t’u pergezuar me kete rast organizimi i ketij aktivitetit nen drejtimin e z Astrit Tota dhe Mehill Velaj., per promovimni e vlerave artistike, kulturore shqiptare ne diaspore, i cili eshte nje element i domosdoshem jo vetem i mbijeteses, por edhe i ecjes perpara te shoqerise Shqiptare duke treguar edhe potencialet e fuqishme kulturore e artistike te diaspores shqiptare ne Amerike

 

 

 

 

Pershkrimi

 

 

Prof. dr. Xhemil Bytyçi ka kohe qe merret me shkrime letrare. Poezi dhe proze ka filluar te shkruaje qysh kur ishte gjimnazist. Xhemili u lind ne Bil-lushe te Prizrenit me 5 janar te vitit 1941. Shkollen fillore dhe gjimnazin i kreu ne Prizren, ndersa Fakultetin e Mjekesise e kreu ne Beograd me 1968. Parallel me te absolvoi edhe ne stomatologji.

 

 

    Si student ishte aktiv ne grupin letrar dhe muzikor te Shoqates se studenteve shqiptare "Per-pjekja" te Universitetit te Beogradit. Pas kryerjes se fakultetit punesohet si mjek dhe mesimdhenes ne shkollen e mesme te mjekesise ne Prizren. Ne kliniken e Urologjise te Spitalit te Pergjithshem te Universitetit te Prishtines filloi te punoje prej vitit 1973 e deri ne pension. Eshte njeri nder urologet e njohur te Kosoves.

 

      Specializimin e urologjise e kreu ne Spit-alin "Rebro" te Zagrebit. Me 1986 mbron tezen e doktorates ne Fakultetin e Mjekesise te Universitetit te Prishtines me titull "Kontributi ne etiologjine e nefrolitiazes - studim kliniko-epidemiologjik ne rajonin e Kosoves" dhe avancohet ne graden e doktorit te shkencave mjekesore. Prof. dr. Xhemil Bytyçi ishte pedagog i rregullt shumevjeçar ne Fakultetin e Mjekesise te Universitetit te Prishtines me graden me te larte, professor ordinar.

 

      Ka marre pjese ne shume kongrese e simpoziume me karakter nderkombetar. Ka botuar mbi 95 artikuj e punime shkencore ne revistat e specializuara profesionale nga fusha e urologjise dhe e kirurgjise. Prof. dr. Xhemil Bytyçi edhe pas pensionimit vazhdon ta ushtroje profesionin e vet si specialist i urologjise ne arhbulancen private "Uropriz" ne Prizren. Kjo eshte permbledhja e pare e poezive te tij, ndersa se shpejti i del nga shtypi edhe permbledhja tjeter me titull "Zjarr i lene ne harrese". Ne doreshkrim ka edhe miaft viersha te tjera dhe nje drame.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poeti Xhemil Bytyçi, në Nju Jork, promovoi katër vëllimet poetike : "Fijet e fjalëve - Rreze Yjesh - Dëgjojë shushurimën - Zjarrë lënë në harresë"BEQIR SINA, New York
Professor Nimani: " Bytyçi, ka vite që ka shpalosur me sukses edhe dhuntinë e tij për t'u shprehur në vargje".
BRONX - NEW YORK : Të shtunën, paradite, në ballkonin e lokalit "Giovanni's Pizza Restaurant," të z. Gjergj Dedvukaj, u zhvillua një aktivitet tjetër kulturor në komunitet. Aktiviteti Letraro-Artistik (Promovimi krijimtarisë poetike i Prof. Dr. Xhemil Bytyci-t nga Prizreni), u organizua nga Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro - Amerikanë, Akademia e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro - Amerikane, New York, Këshilli Botues i Librit Shqiptar në SHBA.; mbështetur nga Drejtues Kryesore të Shoqatës më të vjetër dhe të dashur Shqiptare në Amerikë; "Vatra".


Veprimtaria, e organizuar me këtë rastë u shoqëruar me recitime, të disa poezive, fjalimeve të ngrohta, dhe mbajtjen e kumetesave, si dhe u lexuan më pasë përshëndetjet e përzemërta të dërguara nga kolegët, poetët e shkrimtarët nga Kosova, Shqipëria, dhe viset shqiptare, për poetin Xhemil Bytyçi.


Në këtë promovim, mori pjese dhe vetë poeti nga Kosova, Prof. Dr. Xhemil Bytyçi, autori i vëllimeve poetike si : "Fijet e fjalëve - Rreze Yjesh - Dëgjojë shushurimën - Zjarrë lënë në harresë"

.Ky aktivitet u mbajtë në kuadër të veprimtarive kulturore kombëtare, të organizuar nga komuniteti shqiptarë në Nju Jork. Dr Xhemil Bytyçi erdhi në këtë tubim mbasi një ditë më parë, ai kishte vizituar edhe shtëpinë e Vatrës, ku është takuar me kryetarin dhe disa anëtarë të kryesisë së saj.


Skenografi i njohur Astrit Tota - dhe shkrimtari nga Kosova në SHBA, Mëhill Velaj, nëpërmjet prezantimit të folësve , por duke folur edhe vetë për Prof. Dr Xhemil Bytyçin, e përmbledhon mesazhin e e tij në mënyrë të pastër dhe të qartë, që ka sjell poeti nëpërmjet librave të tij - gërshetuar edhe duke lexuar ndonjë pjesë nga poezitë e librave të Bytyçit, por edhe ndonjë poezi të autorve të tjerë shqiptar.Takimi i bashkëdrejtua nga skenografi i njohur Astrit Tota, dhe poeti Mëhill Velaj,


Është një kënaqësi e madhe që kemi sot pranë nesh shkrimtarin dhe doktorin e nderuar Xhemil Bytyçi, tha në fillim të fjalës së saj poetja dhe shkrimtarja Donika Timko. Duke vlersuar aktivitetin, zonja Timko, e përkufizoi atë si një takim për të festuar së bashku një krijimtari të frytëshme.

"Libri i Bytyçit, tha ajo më pasë, është një elegancë emocionale, që kombinon kompleksitetin simbolik të gjërave që trajton në thellësinë e shpirtit, duke i prononcuar ato në një mundësi të vetme në atë që quhet artë."

Sipas saj tek librat e Bytyçit, format poetike janë aq të larmishme sikurse dhe tematika e saj, duke përfshirë vlera kombëtare, ku për fatin tonë dëshira dhe harresa të panjohura - bien erë Arbërie, si dhe duke i kënduar dashurisë atdhetare dhe njerëzore .


Më tej poetja Timko, tha se " Në librin poetik "Rrëze Yjesh", poeti shprehet me zërin e tij për heronjët "që nuk duan të shkruajn emrin në pllakën e mermerit me frymën e tij deri në ditën e lirisë." Këtu pra fryn erë Arbërie, Ajo që është për t'u evindetuar në këtë krijimtari është gjithashtu edhe larmia e rolit të poezisë siç janë : Tanka, Hajku, dhe kombinimi i një eksprisiviteti të pasur me poezinë konservative." tha duke e përmbyllyr fjalën e saj poetja Timko, e cila e quajti aktivitetin - promovimin "dashurinë njerëzore" të potetit Dr. Xhemil Bytyçi.


Kryetari i "Këshillit të Librit", në Nju Jork, zoti Gani Perolli, pos një përshëndetje rasti i dhurojë autorit të promovimit të librave - një kolazh me libra të botuara nga Këshilli i Librit në Nju Jork.Më pasë e përshendeti aktivitetin edhe anëtari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve Shqiptaro-Amerikane, New York z Bajram Dako, studiuesi i gërmave shqip qysh në kohën e gurit. Editori i gazëtës Dielli zoti Dalip Greca, u shpreh se kishte qënë një nderë i veçantë për Vatrën, që pati për vizitë, këto ditë në shtëpinë e saj - doktor Xhemil Bytyçin, poetin, i cili i dhurojë biblotekës së Vatrës disa libra të tij dhe një gurë të rrallë nga Mitrovica.


Ndërkohë, duke u ndalur tek poezia e Bytyçit, Greca, tha se është me të vërtet një kënaqësi të lexosh poezin e një autori që shkruan në një moshë të tillë, mbasi, siç thonë artistët, permendi ai: "Poezia në fillim "marros" moshat e reja - pra të gjithë tentojnë të shkruajn poezi, mirëpo, thonë që edhe moshat e ritura e gjejnë "limanin" e qetësisë së shpirtiti të tyre tamam tek poezia"Më tej Greca tha se "Kam lexuar tre vëllimet e fundit të Bytyçit, dhe shoh tek poezia e tij :" Një poezi të stabilizuar - ajo nuk vuan difektet e moshës megjithse ai është marrë me poezi dhe rrethet letrare qysh në moshën e re të shkollës - në gjimnaz, ka arritur që ato poezi t'i mbajë brenda vetvetes, dhe të na i jap sot ne lexuesve të saj. Me të gjitha parametrat, e një poezie që pëlqehet dhe të ngacmon shpritin që të jep leksione të mira".


Skenografi i njohur Astrit Tota, një nga bashkëdrejtuesit e këtij promovimi u kujtojë pjesmarrësve faktin se "ne të gjithë nuk mundet të fshehim emocionet që po na krijon ky promovim kaq i bukur i dr . Bytyçit, i cili ka zgjedhur mes të tjerave, të na sjell edhe disa dhurata të vyera simbolike për t'ja dhuruar ato , disa shoqatatve të komunitetit shqiptar në SHBA."

Këto tha zoti Tota, janë për mua ashtu që besoj edhe për ju " dhurata të paçmuara - mbasi janë disa gurë minerarë të rrallë të Mitrivocës, që na i sjell autori, prej andej - duke na prure edhe pak Mitrovicë, pak Kosovë dhe krijimtarinë e bukur letrare të tij".

Poetja Rita Saliu, thotë se ky promovim dhe takim me doktor Xhemil Bytyçin - poetin e disa volumeve me poezi, i ka ngjallë, asaj emocione të veçnta. "Sepse, kur lexoi poezinë e tij, thotë ajo unë gjejë edhe veten dhe bashkëshortin tim - i cili, ka qënë drejtor i minierës së Novo Berdes - Mitrovicë, por që represioni që ka qënë aq i vrazhdë na detyroi atëhere të marrim rrugën e mërgimit, e të vijmë në SHBA."


Eleonora Koka - Gjoka, poete dhe aktiviste e gruas në komunitet , tregon se ke poezia e Bytyçit, lexuesi do të gjejë "një kushtrim për nënën, që lindi trimat e UÇK-ës, për gjakun që u derdh, për natyrën e bukur të Kosovës, dhe gjithçkaje, poezia e doktorit, tha ajo është një organizim i bukur i jetës së tij, që doktori ka ditur të na jap ,"


Veprimtarin dhe publicisti shqiptar z.Tomë Mrijaj, Sekretar i Përgjithshëm i “Lidhjes së Tretë të Prizrenit” (1962) në Mërgim, me seli në Nju Jork (SHBA) , autori i disa librave në fjalën tij përmendi faktin që sot në Kosovën e lirë, poezia gjenë më shumë "oksigjen", dhe bëhet edhe më e dashur edhe më e bukur, ka ndenjë, më shumë "ngacmim" - mbasi ajo është vazhdimësia e poezisë qëi deri dje, bënë poetët tanë të mëdhenjë, ata që i kënduan me aq pathos - Kosovës, lirisë dhe pavarësisë së saj, ata që ndoshta dhe fatkeqësisht shumë prej tyre - nuk arritën t'a shohin këtë ditë në Kosovë., të çliruar, të lirë e të pavarur".Edhe poezia e doktor Bytyçit, për mua thotë Mrijaj është një poezi koncize që autori ka ditur t'a "rendisë" prej nga bukuritë natyrore të Kosovës, e deri tek vet jeta atje, lufta e ndritur për liri e pavarësi, heronjët e Kosovës, Andaj ajo sot është si të thuash tha ai një përvilegj që sot organizatat e shoqatat më të njohura të diasporë, si federata Vatra - 100 vjeçare, “Lidhja e Tretë e Prizrenit”, Lidhja Qytetare Shqiptaro Amerikane, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro - Amerikanë, Akademia e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro - Amerikane, New York, Këshilli Botues i Librit Shqiptar në SHBA, e tjerë, e nderojnë me pjesmarrjen e tyre autorin" tha zoti Tomë Mrijaj


Aktivitetit Letraro-Artistik (Promovimi krijimtarise poetike i Prof. Dr. Xhemil Bytyci-t nga Prizreni),u shoqerua nga loja ne instrumenatat elektronik muzikor , nga muzikani i talentuar Artur Matia, dhe interpretimin tepër virtuoz i këngëtares së mirënjohur nga Prizereni - Sabahete Bërjallori - Sebi.Urime dhe përshëndetje me rastin e promovimit të vëllimeve me poezi të Prof. Dr. Xhemil Bytyçi, në New York, dërguan miq, koleg nga Shqipëria, Kosova dhe SHBA.Në veprimtarinë promovuese të jetës tande, në fushën e mjeksisë dhe të katër librave me poezi, në Nju Jork, marr pjesë me mendje dhe shumë dëshirë për t'ju përshëndetur dhe uruar për kontributet e juaja shumë të merituara në mjekësinë, letërsinë dhe kulturën kombëtare në Kosovë. Veprat e juaja shumë të vlefëshme, janë sot e përditë, një mbështetje e fuqishme gjatë procesit të formatimit të bashkimit kombëtar, si edhe të konsolidimit të vetëdijes kombëtare - Kombet i kanë formuar burrat e shtetit, por pranë tyre edhe poetët e shkrimtarët , shkruan në përshëndetjen e tij nga Shqipëria, Mentor Quku.


A është poezia apo muzika mbretëresha e artit? Unë dotë thosha se janë të dyjat. Ato mbajnë kurora të arta mbi kokë. Besojë se kishte të drejtë japonezi Ki no Tsurayuki(884-946), kur pohonte para më shumë se njëmijë vjetëve se "Poezia kishte lindur që kur Qielli ishte ndarë nga Toka"


Poezia, për më tepër, gjatë rrugëtimit të saj të gjatë tashmë ka zhvilluar trajta shumë të veçanta. Njëra nga më të veçantat, padyshim, është trevargu shtatëmbëdhjetë rrokësh i Haikut japonez. Kirurgu dhe poeti bashkëkohorë shqiptar, Prof. Dr. Xhemil Bytyçi, ka vite që ka shpalosur me sukses edhe dhuntinë e tij për t'u shprehur në vargje. Opusi i tij poetik është mjaft vëllimor dhe cilësor.Shprehja e tij poetike konsiston në pikturimin e imagjinatave të disponimeve ngashëryese, me rezonanca epiko - lirike., thuhej në urimin e Professor Shyqëri Nimani - Prishtinë


Më vjen keq që nuk marr pjesë në promovimin e librave. Nga zemëra ju urojë shumë shëndet të gjithëve, dhe suksese në punën tuaj krijuase . Unë e çmojë punën e zotit Bytyçi, dhe i dëshirojë atij suksese të mëtejshme në shërbim të kulturës shqiptare. Rasti i poetit Bytyçi është një eveniment i veçantë dhe krejt ndryshe; ai e përzgjodhi komunitetin tonë si të preferuar. Andaj, të gjithë ne e respektojmë dhe e përshëndesim veprimtarinë e tij, theksonë në përshëndetjen e tij Adnan Mehmeti - -SHBANë fund të këtij aktiviteti, mbajti fjalën faliminderuese me rastin e përurimit të krijimtarisë së tij poetike, Prof. Dr. Xhemil Bytyçi.


Të nderuar znja e zotërinjë, të nderuar miq, tha ai, kam nderin t'ju përshëndes përzemërsisht, sidomos juve që patëtë kohë që të na bashkangjiteni në këtë eveniment kulturoro - artisitk për promovimin e krijimtarisë time poetike, këtu në New York."Pikë së pari, theksoi në fjalën e tij doktor Bytyçi, dua të përshëndes, z Astrit Tota për angazhimet e tija rreth organizimit të mrekullueshëm të këtij manifestimi kulturor - artisitk. Gjithashtu, dua të përshëndes organizatën PanShqiptare të Amerikës - VATRA, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro - Amerikanë, Akademia e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro - Amerikane, New York, Këshilli Botues i Librit Shqiptar në SHBA, zotin Artur Matia-n, Sabahete Berjaholli dhe pronarin e lokalit Giovani , udhëheqësin artistik të Shoqërisë kulturore "Bashkimi Kombëtarë", zotin Gjergjë Dedvukaj. Njehereshit, tha ai shfrytëzojë rastin që t'i përshëndes nga larg dhe Akademik Ali Podrimjen, Shyqëri Nimanin, Shefqet Rizën, Dr. Sadri Fetiun, Dr. Adem Zejnullahun dhe Mentor Qukun.


Ndërkohë, Prof. dr Xhemil Bytyçi, i dhurojë Shoqatës së Shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane, Akademisë së Shkencave dhe Arteve Shqiptaro-Amerikane New York, Këshilli Botues i Librit Shqiptar në SHBA, dhe Shoqatës më të vjetër dhe të dashur Shqiptare në Amerikë; "Vatra" nga një gurë të çmuar i nëntokës së Mitrovicës.

Është për t’u përgëzuar me këtë rast organizimi i këtij aktivitetit nën drejtimin e z Astrit Tota dhe Mëhill Velaj., për promovimni e vlerave artistike, kulturorë shqiptare në diasporë, i cili është një element i domosdoshëm jo vetëm i mbijetesës, por edhe i ecjes përpara të shoqërisë Shqiptare duke treguar edhe potencialet e fuqishme kulturore e artistike të diasporës shqiptare në Amerikë
 
 
 
Përshkrimi
 
 
Prof. dr. Xhemil Bytyçi ka kohë që merret me shkrime letrare. Poezi dhe prozë ka filluar të shkruajë qysh kur ishte gjimnazist. Xhemili u lind në Bil-lushë të Prizrenit më 5 janar të vitit 1941. Shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në Prizren, ndërsa Fakultetin e Mjekësisë e kreu në Beograd më 1968. Parallel me të absolvoi edhe në stomatologji.
 
       Si student ishte aktiv në grupin letrar dhe muzikor të Shoqatës së studentëve shqiptarë "Për-pjekja" të Universitetit të Beogradit. Pas kryerjes së fakultetit punësohet si mjek dhe mësimdhënës në shkollën e mesme të mjekësisë në Prizren. Në klinikën e Urologjisë të Spitalit të Përgjithshëm të Universitetit të Prishtinës filloi të punojë prej vitit 1973 e deri në pension. Është njëri ndër urologët e njohur të Kosovës.
 
 
 
 
               Specializimin e urologjisë e kreu në Spit-alin "Rebro" të Zagrebit. Më 1986 mbron tezën e doktoratës në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Prishtinës me titull "Kontributi në etiologjinë e nefrolitiazës - studim kliniko-epidemiologjik në rajonin e Kosovës" dhe avancohet në gradën e doktorit të shkencave mjekësore. Prof. dr. Xhemil Bytyçi ishte pedagog i rregullt shumëvjeçar në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Prishtinës me gradën më të lartë, professor ordinar. Ka marrë pjesë në shumë kongrese e simpoziume me karakter ndërkombëtar.
 
 
 
     Ka botuar mbi 95 artikuj e punime shkencore ne revistat e specializuara profesionale nga fusha e urologjisë dhe e kirurgjisë. Prof. dr. Xhemil Bytyçi edhe pas pensionimit vazhdon ta ushtrojë profesionin e vet si specialist i urologjisë në arhbulancën private "Uropriz" në Prizren. Kjo është përmbledhja e parë e poezive të tij, ndërsa së shpejti i del nga shtypi edhe përmbledhja tjetër me titull "Zjarr i lënë në harresë". Në dorëshkrim ka edhe miaft viersha të tjera dhe një dramë.
 

 

 

 

BeqirS | 3 Jun 16:15 2011
Picon

Agim Musta, rrefim per diktaturen shqiptare ne Gjermani

 

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=70890

Gazeta Metropol

 

Agim Musta, rrefim per diktaturen shqiptare ne Gjermani

 

03/06/2011 Shkruan  Thoma Note

 

Perbehet prej 54 panelesh, ne te cilat jane afishuar me teper se njeqind fotografi, qe paraqesin vendet ku kane vuajtur denimin te burgosurit politike ne Shqiperi. Jane mes tyre personalitetet me te shquara te jetes luftes politike ne Shqiperi, te cilet kane vuajtur dhe kane vdekur ne keto burgje, si dhe veprat e ndertuara me djersen e te burgosurve politike gjate viteve te “ndritura” te socializmit.

 

“Burgjet e shtetit burg” titullohet ekspozita e intelektualit te persekutuar Agim Musta, e cila eshte çelur me 25 maj ne Gjermani.

 

E peruruar ne sallonin e Institutit te Polonise, ne qytetin Leipzig, ekspozita fotografike u hap me iniciativen e deputetes se Bundestagut gjerman, Dr. Anna Kaminsky, e cila para thuajse nje viti beri nje vizite ne vendin tone.

 

Qyteti i Leipzigut, qe dikur i perkiste Gjermanise Lindore, u be nje nga vatrat kryesore te revoltave popullore, per bashkimin e dy shteteve gjermane, si dhe per shperberjen e sistemit te deshtuar “socialist”.

 

Kur Kaminsky erdhi ne Tirane se bashku me nje grup historianesh per te vizituar pavijonin e diktatures ne Muzeun Kombetar u takua me historianin e diktatures, z. Agim Musta, nepermjet trembedhjete librave qe ka shkruar per kete teme, si dhe nepermjet ekspozites fotografike te krijuar me punen dhe pasionin e vet per historite e kalvarit te gjate te vuajtjeve dhe persekutimit diktatorial.

 

Ekspozita paraqet veç te tjerash edhe harten e vendeve, ku ndodheshin burgjet, si dhe nje harte e poligoneve te vdekjes, ku jane ekzekutuar te denuarit nga regjimi komunist.

 

Ne ceremonine e hapjes se ekspoziten ne Gjermani, e cila ishte organizuar ne formen e nje bashkebisedimi, moren pjese personalitete te ndryshme te jetes social-kulturore te qytetit te Leipzigut, si dhe nga qytete te tjera gjermane. Aktivitetin e nderoi me pjesemarrjen e saj vet deputetja gjermane, dr. Anna Kaminsky, e cila e ndoqi me vemendje te veçante aktivitetin. Aktivitetin u drejtua nga moderatori Marcus Pieper, i ardhur posaçerisht per kete eveniment nga Berlini. Ne krahun e tij te djathte ndodhej i ftuari i nderit, Agim Musta, shoqeruar prej perkthyesit Aleksander Reçi. Ne podium u ftua gjithashtu Christian Dietrich, nje nga aktivistet e pare te levizjes opozitare qytetare, i cili ka dhene ndihmese te veçante ne krijimin e Arshives Civile te Leipzigut. Ishin te ftuar gjithashtu, nga Polonia dr. Titus Jaskulowski, ndersa nga Çekia, zoti Jan Sicha. Pjesemarresit u shprehen te emocionuar per faktet tragjike, te publikuara per here te pare nga sistemi i eger diktatorial ne Shqiperi per 45 vjet. Pasi moderatori i aktivitetit paraqiti shkurtimisht biografine dhe aktivitetin e secilit prej te ftuarve, u drejtoi atyre pyetje te ndryshme, nepermjet te cilave u plotesua tabloja e punes qe eshte bere ne Gjermani, Poloni dhe Çeki per dekomunistizimin e ketyre vendeve.

 

Ne fund, objektivi i z. Pieper u perqendrua te z. Musta, e cili me nje elokuence te habitshme shpalosi para degjuesve, me teper ate se çfare ka ndodhur ne Shqiperi gjate viteve te diktatures se sa çfare eshte bere per dekomunistizimin per te cilin, sikurse tha, “ka ende shume per te bere nga ana e shtetit dhe e vete shoqerise shqiptare”.

 

Pas ketyre bashkebisedimeve ne foltore dolen per te diskutuar mjaft pjesemarres nga salla, midis te cileve edhe dr. Anna Kaminsky.

 

Ne perfundim te diskutimeve, te gjithe u drejtuan drejt pavijonit te ekspozites “Burgjet e shtetit burg”, e cila ngjalli mjaft diskutime. Ne njeren prej dhomave, ngjitur me pavijonin e ekspozites, historiani i diktatures Agim Musta iu pergjigj pyetjeve te ndryshme te pjesemarresve. Mbeshtetesit kryes__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 4 Jun 13:23 2011
Picon

Joseph J.DioGuardi on Sean Hannity Tonight ......9 pm

 
Joseph J.DioGuardi  on Sean Hannity
 
 
Tonight New York republican  former congressmen Joseph J.DioGuardi, president of Albanian American Civic League , the first CPA  U.S. Senate candidate 2010, the former "American Idol” judge Kara DioGuardi's dad, in New York  will be a guest on Sean Hannity's "Great American Panel" tonight on Fox News Channel at 9 pm.
 
If You can Please watch!
www.foxnews.com
Hannity on Foxnews.com - follow Sean Hannity weeknights at 9 PM ET


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 5 Jun 16:08 2011
Picon

Sifadat e mbijeteses se James Berishes pas aksidentit me Aeroplanin e tij ne Sud

Sifadat e mbijeteses se James Berishes pas aksidentit me Aeroplanin e tij ne Sudan

'

 

 

BEQIR SINA, New York

 

James Berisha me kete rast shpjegon peripetine e tij dhe falenderon drejtorin Baillargeon per ndihmen qe i ka dhene atij pas aksidentit,

 

 

 

KHARTOUM - SUDAN : Nje aksident i papritur ka mundur t’i kushtoje me jete James Berishes. Pas aksidentit, prishjes se Aeroplanit te tij ne Sudan, Berisha fale Zotit shpetoi gjalle dhe ateroi ne afersi te minieres Hassai Mine” ne Sudan. I gjetur “i vetmuar” ne kete pjese te shkretires se Sudanit atij i ka dale ne ndihme drejtori Denis Baillargeon i cili i ka ndihmuar James Berishes te mbijetoje kete sfide te jetes se tij dhet e aeroplanit me te cilin po lobon tash e dy vjet per njohje te reja te Republikes se Kosoves.

 

 

 

 

      James Berisha e falenderon perzemersisht z.Denis Baillargeon drejtorin e minieres “Hassai Mine i cili e ka ndihmuar Berishen qe te transportoje Aeroplanin e tij ne nje vend te sigurt.

 

 

 

      Sipas letres qe ka derguar James Berisha, drejtori i minieres se Sudanit, shume vite me heret ishte ndihmuar nga nje shqiptar gjate nje udhetimi te tij nga Maqedonia ne Bullgari. Denis Baillargeon e kishte mbajtur ne mend kete ndihme te shqiptarit nga Maqedonia dhe tash i kishte ardhur radha qe ta kthente kete ndihme dhe t’i ndihmonte nje shqiptari qe kishte mare nje udhetim me nje mision te caktuar, te loboje me Aeroplanin e tij per njohje te reja te Republikes se Kosoves neper vende te Afrikes.

 

 

 

      James Berisha me kete rast shpjegon peripetine e tij dhe falenderon drejtorin Baillargeon per ndihmen qe i ka dhene atij pas aksidentit,

 

 

 

    Piloti i njohur shqiptar, James Berisha i njohur si “ambasador vullnetar” me misionin "Fluturim per Kosoven" ne pjesen tjeter te hemisferes kontinetin e Afrikes, per pavaresine e Kosoves me aeroplanin e tij privat ka pesuar tre dite me pare nje aksident ne shkretetirat e Sudanit.

 

 

 

    Per kete ai ka shkruar , nje mesazh falemnderimi ne faqen e tij elektronike www.flyingforkosovo.com ku thekson se :

 

 

 

    Ne kete bote nuk ekziston asnje menyre me te cilen mund t’i falenderoja mjaftueshem njerezit qe me ndihmuan ketu ne Sudan.

 

 

 

 

 

    Z. Denis Baillargeon dhe grupi i tij kane qene te mrekullueshem me mua gjate ketyre diteve pas aksidentit. Ata me siguruan ushqim, strehim, mbrojtje dhe ndihme te jashtezakonshme ne çdo aspekt.
Njehere, gjate nje udhetimi te tij nga Maqedonia per ne Bullgari, z. Denisit i kishte ndihmuar nje shqiptar ne nje moment te veshtire. Ai nuk e ka harruar kete gje kurre dhe tani ka pasur kenaqesine qe edhe ai t’ia ktheje kete nder nje shqiptari.

 

 

 

 

       Dje, pasi perfunduan te gjitha analizat e aksidentit, z. Denisi ka autorizuar dhe organizuar transportuesit, ekipin per ngarkimin e aeroplanit ne kamion transportues me te cilin ata transportojne buldozeret e tyre, si dhe ka vene ne dispozicion çdo pajisje tjeter nga miniera e tyre. Jam shume i kenaqur te ju lajmeroj qe me ne fund ka perfunduar bartja e aeroplanit nga vendi i aksidentit.

 

 

 

       Po ju bashkengjis fotografite e procesit te bartjes se aeroplanit. Kjo ka qene nje logjistike mjaft e nderlikuar dhe çfaredo gabimi i vogel mund ta demtonte shume aeroplanin. Ne kete transportim kane marre pjese rreth dhjete persona. Ky proces ka zgjatur mbi shtate ore, largesia deri tek miniera eshte 43 km dhe patjeter kemi qene te detyruar te levizim me nje shpejtesi shume te ngadalshme. Ngarkesa dhe shkarkimi i aeroplanit ka qene shume delikat dhe i mundimshem. Transportimi i aeroplani eshte percjelle nga forca te shumta e te armatosura te policise.

 

 

 

 

     Jam jashtezakonisht i lumtur qe aeroplani tani eshte ne vend te sigurt dhe te mbrojtur dhe nuk eshte me ne shkretetire nen perkujdesjen e policise, te cilet e kane ruajtur edhe ne temperaturat qe jane ngritur deri ne 47°C .

 

 

 

    Sot jam kthyer deri ne Port Sudan, ku e kam zgjatur vizen per edhe pese dite tjera. Shpresoj qe te mund ta zgjas edhe me shume deri sa te behet zgjidhja e çeshtjes se aeroplanit.

 

 

 

    Deshira ime mbetet qe motorin e demtuar ta sjell ne Kosove. Mbes me shume shprese qe do ta arrij kete, fale ndihmes dhe mbeshtetjes tuaj.Mesazhi i pilotit Berisha perfundon duke thene" Me shume dashuri. Kapiteni juaj, - James Berisha"

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Sifadat e mbijetesës së James Berishës pas aksidentit me Aeroplanin e tij në Sudan
'

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

 

 

James Berisha me këtë rast shpjegon peripetinë e tij dhe falënderon drejtorin Baillargeon për ndihmën që i ka dhënë atij pas aksidentit,

KHARTOUM - SUDAN : Një aksident i papritur ka mundur t’i kushtojë me jetë James Berishës. Pas aksidentit, prishjes së Aeroplanit të tij në Sudan, Berisha falë Zotit shpëtoi gjallë dhe ateroi në afërsi të minierës Hassai Mine” në Sudan. I gjetur “i vetmuar” në këtë pjesë të shkretirës së Sudanit atij i ka dalë në ndihmë drejtori Denis Baillargeon i cili i ka ndihmuar James Berishës të mbijetojë këtë sfidë të jetës së tij dhet ë aeroplanit me të cilin po lobon tash e dy vjet për njohje të reja të Republikës së Kosovës.

James Berisha e falënderon përzemërsisht z.Denis Baillargeon drejtorin e minierës “Hassai Mine i cili e ka ndihmuar Berishën që të transportojë Aeroplanin e tij në një vend të sigurt.
 
 
 
Sipas letrës që ka dërguar James Berisha, drejtori i minierës së Sudanit, shumë vite më herët ishte ndihmuar nga një shqiptar gjatë një udhëtimi të tij nga Maqedonia në Bullgari. Denis Baillargeon e kishte mbajtur në mend këtë ndihmë të shqiptarit nga Maqedonia dhe tash i kishte ardhur radha që ta kthente këtë ndihmë dhe t’i ndihmonte një shqiptari që kishte marë një udhëtim me një mision të caktuar, të lobojë me Aeroplanin e tij për njohje të reja të Republikës së Kosovës nëpër vende të Afrikës.
 
 
 
James Berisha me këtë rast shpjegon peripetinë e tij dhe falënderon drejtorin Baillargeon për ndihmën që i ka dhënë atij pas aksidentit,

 

 

 

 

Piloti i njohur shqiptar, James Berisha i njohur si “ambasador vullnetar” me misionin "Fluturim per Kosoven" ne pjesen tjeter te hemisferes kontinetin e Afrikes, per pavaresine e Kosoves me aeroplanin e tij privat ka pesuar tre dite me pare nje aksident ne shkretetirat e Sudanit.

 
 
 
Për këtë ai ka shkruar , një mesazh falemnderimi në faqen e tij elektronike www.flyingforkosovo.com ku thekson se :
 
 
 
 
Në këtë botë nuk ekziston asnjë mënyrë me të cilën mund t’i falënderoja mjaftueshëm njerëzit që më ndihmuan këtu në Sudan.
 
 
 
 
 
Z. Denis Baillargeon dhe grupi i tij kanë qenë të mrekullueshëm me mua gjatë këtyre ditëve pas aksidentit. Ata më siguruan ushqim, strehim, mbrojtje dhe ndihmë të jashtëzakonshme në çdo aspekt.
 
 
 
Njëherë, gjatë një udhëtimi të tij nga Maqedonia për në Bullgari, z. Denisit i kishte ndihmuar një shqiptar në një moment të vështirë. Ai nuk e ka harruar këtë gjë kurrë dhe tani ka pasur kënaqësinë që edhe ai t’ia kthejë këtë nder një shqiptari.
 
 
 
 
Dje, pasi përfunduan të gjitha analizat e aksidentit, z. Denisi ka autorizuar dhe organizuar transportuesit, ekipin për ngarkimin e aeroplanit në kamion transportues me të cilin ata transportojnë buldozerët e tyre, si dhe ka vënë në dispozicion çdo pajisje tjetër nga miniera e tyre. Jam shumë i kënaqur të ju lajmëroj që më në fund ka përfunduar bartja e aeroplanit nga vendi i aksidentit.
 
 
 
 
Po ju bashkëngjis fotografitë e procesit të bartjes së aeroplanit. Kjo ka qenë një logjistikë mjaft e ndërlikuar dhe çfarëdo gabimi i vogël mund ta dëmtonte shumë aeroplanin. Në këtë transportim kanë marrë pjesë rreth dhjetë persona. Ky proces ka zgjatur mbi shtatë orë, largësia deri tek miniera është 43 km dhe patjetër kemi qenë të detyruar të lëvizim me një shpejtësi shumë të ngadalshme. Ngarkesa dhe shkarkimi i aeroplanit ka qenë shumë delikat dhe i mundimshëm. Transportimi i aeroplani është përcjellë nga forca të shumta e të armatosura të policisë.
Jam jashtëzakonisht i lumtur që aeroplani tani është në vend të sigurt dhe të mbrojtur dhe nuk është më në shkretëtirë nën përkujdesjen e policisë, të cilët e kanë ruajtur edhe në temperaturat që janë ngritur deri në 47°C .
Sot jam kthyer deri në Port Sudan, ku e kam zgjatur vizën për edhe pesë ditë tjera. Shpresoj që të mund ta zgjas edhe më shumë deri sa të bëhet zgjidhja e çështjes së aeroplanit.
 
 
 
Dëshira ime mbetet që motorin e dëmtuar ta sjell në Kosovë. Mbes më shumë shpresë që do ta arrij këtë, falë ndihmës dhe mbështetjes tuaj.Mesazhi i pilotit Berisha përfundon duke thënë" Me shumë dashuri. Kapiteni juaj, - James Berisha"

 

 __._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 7 Jun 15:54 2011
Picon

Nju Jork: Promovohet libri i Fron Nahzit ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’

Nju Jork: Promovohet libri i Fron Nahzit ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

Libri ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’, i z Fron Nahzi, flete per nje shqiptar nga Bronksi, i cili kthehet ne rajonin e trazuar te Ballkanit ne vitet 90'. Udhetimi rrefehet permes nje vargu tregimesh te shkurtra, reflektuese dhe shpesh satirike, qe ballafaqojne kujtimet e femijerise me realitetin e kthimit. Duke qene po aq emigrant ne atdheun e tij sa ç'ishte ne Bronks, tregimet pasqyrojne kthesat dhe pengesat e nje te huaji qe mundohet te mbijetoje ne Ballkan gjate renies se komunizmit dhe lufterave ne ish - Jugosllavi.

 

ARTHURE AVENUE - BRONX : NYC : Ne njerin nga mjediset e lokalit te njohur "Giovanni's Pizza Restaurant,", ne Bronks - New York, te pronarit Gjergj Dedvukaj, u mbajt te shtunen ne mbremje, perurimi gjegjesisht promovimi i librit te Fron Nahzit ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’. Megjithese, autori eshte i specializuar ne zhvillimet nderkombetare, por ky liber ngjane t’jete diçka tjeter; permbledhje tregimesh per feminine dhe ballafaqimin me Ballkanin ne moshe te rritur.

 

 

 

        Libri "Midis Bronksit dhe Ballkanit" eshte nje permbledhje me tregime, perkthyer nga anglishtja nga Idlir Hoxha dhe redaktoi Delina Fico. Botimi i pare i u be ketij libri ne anglisht ne qershor 2010. Kopertina e librit eshte pergatitur nga Fron Nahzi dhe Brian Lofrumento, nderkohe, qe varianti ne shqip i ketij libri u shtyp ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.


        Ky promovim erdhi ketu, mbas atij promovimi te bere me pare ne Shqiperi, dhe ne Kosove se pari ne gjuhen angleze dhe me pas ne shqip. Keshtu qe, nuk kishte sesi te mbetej ku liber, pa u promovuar edhe ne SHBA - New York. Autori erdhi te promovoje kete liber ne "kryeqytetin e botes" ne New York, mbasi edhe jeta e tij eshte e lidhur me Bronksin - New York.

 

 

 

      Ketu autori ka te gjitha kujtimet e femijerise se tij - pikerishte ne ketu ne rrugen qe mban emrin "Arthure Avenue", aty ku u zhvillua edhe ky promovim. Aty ku jeton prej vitesh nje komunitet i madh emigrantesh shqiptare, te vjeter dhe te rinje, aty ku jeton dhe vete autori i librit ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’, z Fron Nahzi .


        Libri ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’, i z Fron Nahzit, flete per nje shqiptar nga Bronksi, i cili kthehet ne rajonin e trazuar te Ballkanit ne vitet 90'. Udhetimi rrefehet permes nje vargu tregimesh te shkurtra, reflektuese dhe shpesh satirike, qe ballafaqojne kujtimet e femijerise me realitetin e kthimit. Duke qene po aq emigrant ne atdheun e tij sa ç'ishte ne Bronks, tregimet pasqyrojne kthesat dhe pengesat e nje te huaji qe mundohet te mbijetoje ne Ballkan gjate renies se komunizmit dhe lufterave ne ish - Jugosllavi.


Te pranishmem ne kete promovim perveç dy bashkeudheheqesve te ketij programi zoterinjeve Luz Thaqi dhe Prof. Dr. Agron Fico, ishin edhe disa shkrimtare, aktore, gazetare, doktore dhe ish diplomat shqiptare.

 

 

 

     Te gjithe keta u shprehen lidhur me vepren e Nahzit, duke e vlersuar ate si nje veper unikale dhe mjaft realiste. Ne fillim te ketij promovimi te pranishmeve dhe dashamireve te fjales se shkruar, dhe adhuruesve te librit, i u drejtua publicisti dhe gazetari nga Kosova, qe banon ne Nju Jork, z Luz Thaqi .


       Ai foli gjeresisht permbi jeten e autorit duke na dhene edhe nje biografi te tij dhe me pase per ate se ç'fare vete zoti Thaqi mendon per librin e Fron Nahzit, ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’.


     Zoti Thaqi, tha se "Ky eshte nje liber me vlere qe do te lere gjurme ne kete periudhe te transicionit dhe zhvillimit tone gjithe shqiptare, ne Shqiperi, Kosove dhe ne te gjitha trojet etnike shqiptare ne Ballkan.


       Me tej zoti Thaqi duke folur per promovimin tha se ne u mblodhem ne nje rreth te ngushte intelektualesh. I cili, megjithse i vogel ne numer por me njerez qe degjojne me vemendje dhe dine te vlersojne si duhet letersine. Ata u mblodhen, tha ai per nje veper, e cila, per mua ka nje domethenje te jashtezakoneshme, veper e cila konsiston jo vetem ne dy sistemt : " Renjen e komunizmit ne Shqiperi, dhe çlirimin e Kosoves, por edhe ne jeten e mergimtarit ne dhe te huaj, gjate periudhes se komunizmit ne Shqiperi, Kosove dhe trojet shqiptare ne Ballkan. Pra, shprehet Thaqi e ve veten ne pozicion te nje njeriu qe eshte emigrant ne SHBA dhe emigrante ne Shqiperi e Kosove,

 

 

 

      Libri, sipas tij eshte nje simboize e pershtypjeve te tij dhe amanetit qe prinderit, dhe paraardhesit e tij i kane lene autorit si nje lloj amaneti. "Pra, thote zoti Thaqi, duke treguar autori mundohet 'ti sherbeje vendit te vete, edhe mbasi tani qe kane kaluar 20 vjete nga renja e komunizmit, personi qe shkruan keto tregime jep nje kontribut te madh ne demokratizmin e jetes si ne Kosove, Shqiperi dhe kudo ne trojet shqiptare."

Per te u veçuar zoti Thaqi ceku se Nahzi, ka nje tregim shume dinjitoz, tregimet e tija jane te shkurtera, ato kane aso permbajtje , sepse, aty mund te gjeshe elemente te pafundme - gjithe filozofine shpirterore dhe morale te popullit shqiptare, qe e ka te perfshire ne ato tregime aq te shkurtera. Te cilat une mendoje, thote Thaqi, ase ndonje shkrimtare tjeter "nuk do t'i mund t'i i perfshinte ne disa volume librash."


        Duke e permbledhur librin nepermjet fjaleve zoti Thaqi, theksoi; se "ky liber eshte nje permbledhje e te gjithe asaj fatkeqesie qe kane perjetuar shqiptaret - ne kohen e sundimit komunsite ne Shqiperi, dhe ate te okupimit te Kosoves e trojeve etinke shqiptare, per me shume se gjysme shekulli ."

 

 

      Kjo, tha ai ishte nje padrejtesi qe historia kurre se do t'a harroje dhe gjithmone do te shkruhet per te, andaj dhe gati çdo pjesmarres mendon Thaqi, ishte pjese e ketij libri, mbasi , siç shihet gati çdo njeri prej nesh perafersisht e ka gjetur veteveten, sadopak ne ndonje nga tregimet e ketij libri."

 

Me nje ese te titulluar "Nje mozaik tregimesh realiste"("Midis Bronksit dhe Ballkanit" nga Fron Nahzi), u prezantua Professor Doktor Agron Fico, shkrimtare e publicist

 

 

 

       Professor Fico thote se "libri me ese "Midis Bronksit dhe Ballkanit", i autorit Fron Nahzi, eshte nje befasi letrare. Libri, jo vetem sjell nje ze, nje fjale tjeter te re ne letersine postkomuniste shqiptare, por edhe shenon nje arritje te pare dhe te mbare per vete autorin. Balzaku, ati i romanit realist, diku ka shkruar se, romani realist ka ne themel ngjarje dhe fakte te verteta te jetes."


Ne liber permendi professor Fico, kemi nje shtegetim nga nje shoqeri e erresires dhe e shtypjes drejt botes se drites dhe lirise, drejt Amerikes, ku ne ndergjegjen krijuese te Fron Nahzit shpaloset me dramacitet, shpesh me humor, ironi dhe here-here edhe me sarkazem.

 

 

 

     Autori, njeherazi dhe personazhi kryesor, na ka dhene copeza jete nga kjo sage vuajtjesh.

Me tej Professor Fico, permend edhe faktin se Bronksi ka qene dhe eshte stacioni i pare ku vendosen shqiptaret mergimtare. Ne jeten e tyre, thote ai gershetohen dy pamje: e kaluara me dhimbje dhe skamje dhe e tanishmja ne shoqerine demokratike amerikane, edhe kjo me plot sfida.

 

 

 

     Autori, ne magjen krijuese jep portrete dhe ngjarje njerezore, por me nje kendveshtrim vetiak dhe emocional. Keshtu, ne esene "Kambanat" autori me nje densitet te ngjarjeve na sjell edhe nje copez nga femijeria e vet kur lozte me patina ne sheshin prej betoni perpara shtepise se vjeter te poetit Edgard Allen

.

Sipas albanologut shqiptar Prof. Dr. Agron Fico, libri "Midis Bronksit dhe Ballkanit" eshte nje ditar letrar, nje liber udhetimesh ne kohe, qe shtrihet ne disa dekada dhe ne nje hapesire gjeografike te gjere: Nju Jork, Shqiperi, Kosove, Europe Juglindore.

 

 

 

      Ngjarjet dramatike, qe pershkruhen ne shkermoqjen e rendit komunist ne Shqiperi dhe ne vise te tjera te Ballkanit, jane dhene me nje sens humori, ironie dhe plot te papritura.

 

 

 

      Libri "Midis Bronksit dhe Ballkanit" ka force estetike, ngjarjet dhe personazhet konkrete jane ngritur ne art dhe lexuesi ndjen dhimbje dhe dashuri per jeten e tyre. Njerezit e familjes, nena dhe i ati, si dhe Leka dhe Mrika, etj. jane jo vetem njerez te gjalle dhe konkrete, por tipizojne tipa dhe grupe sociale.

 

 

 

     Ne nje veshtrim teresor do te thoja se libri i Fron Nahzit "Midis Bronksit dhe Ballkanit" eshte libri i tri dashurive te medha:

 

 

      Leximi i librit "Midis Bronksit dhe Ballkanit" deshmon se ne epoken e zhvillimit te vrullshem te internetit, letersia mund te konkurroje me te vetem me forma te reja, te lexueshme dhe terheqese. Kete veçori e gjen edhe te libri i Fron Nahzit.

 

 

 

     Vete ky liber njeherazi deshmon se Fron Nahzi ka dhuntine e te shkruarit kendshem, ka kulturen e kohes dhe zoteron stilin konciz, ka konkluduar Professor Doktor Agron Fico

 

 

 

  Aktor-regjisori i mirenjohur i skenes dhe kinematografise Xhevat Limani, si gjithmone, erdhi ne kete promovim me nje paraqitje karakteristike te tij, duke recituar ne "intermexo" disa poezi te Pjeter Mashkalles, dhe At Gjergje Fishtess, siç u shpreh edhe vete artisti nga Iliriada, por qe prej vitesh jeton ne SHBA

 

 

 

    "Kur shohe Bronxin, shohe antitezen e mjerimit njerezore, perballe tyre shohe dhe ate antitezen e fuqishme te mjerimit njerezor te Ballkanit, po them te ketij gadishulli Ilirik, i cili ka dhe vende qe kane ndonje arritje dhe ecje perpara drejt civilizimit. Kete e gjeje dhe tek libri i Fron Nahzit qe sapo lexova "Midis Bronksit dhe Ballkanit", tha ai.

 

 

 

       Siç dihet gjithmone librat e mire, thote Limani, japin mesazhe konkrete, dhe nje mesazh i tille eshte edhe libri me tregime i Fron Nahzit "Midis Bronksit dhe Ballkanit" ku na tregone se ne mund te kemi njerez gjeni, dhe studente gjeni - por, kemi edhe pushtetare si ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Greqi, Serbi , Rumani dhe Bullgari, qe nuk u lene asnje te ardhme dhe prespektive ketyre njerezve te vyeshem sepse keta pushtetar , keta perfaqesues nuk jane te denje te prezantojne apo te merren me vlerat dhe te suportoine vlerat. Ne kete liber autori ka marre persiper nje role teper interesat " Ai here na duket ne rolin e tregimtarit dhe here si novatore, por edhe si protogoniste i ngjarjeve qe ai vete i ka perjetuar"." eshte shprehur zoti Xhevat Limani.


     Zonja Liri Fico, e pershkroi me shume nostaligji kete liber, duke thene se " libri eshte nje mall i madh per te gjithe ata shqiptare qe lane ate vend - dhe me pase u quajten te huaj ne vendin e tyre". Fron Nahzi, tha ajo ka ditur me mjeshteri te pershkruaj kete ndodhi te popullit tone, duke na dhene edhe pergjigjen ae perse ndodhi kjo , dhe cila ishte arsyeja ?!


      Shkrimtari dhe gazetari i njohur nga Kosova, Muhamet Mjeku, qe prej dekadash jeton ne SHBA, thote se "çka e bene kete liber te lexuar, eshte se libri eshte real dhe ne çdo fjali te tij ka nje domethenje qe tregon per pertej. Pothuajse, theksoi Mjeku, çdo fjali e shkuar atye ka shume nenkuptime. Autori, u shpreh ai eshte nje krijues qe e ka zgjedhur temen e tij nga realiteti shqiptare." Dhe pajtohem plotesisht me parafoleseit kur thane se "Nje veper e tille ka per te jetur gjate - sepse ajo dallon shume nga nje veper e keqe qe "varroset shpejt" me lopate, bile qysh pa dale nga shtypshkronja - mbasi ky eshte fati i tyre qe e ndane nje liber te mire me nje liber te keq".

 

 

 

 

      Ky promovim u ndoq nga mediat shqiptare ne SHBA, RTV21, ARB TV, gazeta Illyria dhe Bota Sot.Se fundi mbas nje pershendetje mjaft te ngrohte nga autori per te gjithe te pranishmit u shtrua nje koktej modest i sponzoruar nga vete autori dhe ndihmen e pakursyer te pronartit te lokalit zoti Gjergje Dedevukaj.

 

 

 

"Pakez" rreth autorit:

 

 

 

 

Fron Nahzi(qe njihet edhe si Nazi) lindi ne Kosove, u rrit ne SHBA dhe u arsimua ne Evropen Lindore. Qe nga viti 1991, ai ka jetuar dhe punuar ne rajonin e Ballkanit. Shkrimet dhe artikujt e tij jane botuar ne gazeta dhe periodike evropiane dhe amerikane, duke perfashire, nder te tjera: The Independet, The Guardian, Insitute for War and Peace Reporting, Le Courrier, Gazeta Wyborcza, Neesday. Ai ka qene analist i ftuar ne CNN, BCC dhe NPR. Ne 2005, Froni i shtoi nje "h" mbiemritte tij me shprese qe njerezit te mos benin me shaka me ate mbiemer. Aktualisht Froni jeton ne New York.

 

 

 

 

 

Fotografia e kopertines: Autori me nenen, vellain dhe motrat ne Janeve - Kosove, ne 1968. Rradha lart, nga e majta ne te djathte: Zoja, Mrika, Roza(nena) dhe Lina. Rradha poshte,nga e majta ne te djathte: Leka dhe autori ne moshen 6 vjeç.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nju Jork: Promovohet libri i Fron Nahzit ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’
 
 
 
 
BEQIR SINA, New York
 
 
 
 
 
 
Libri ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’, i z Fron Nahzi, fletë për një shqiptar nga Bronksi, i cili kthehet në rajonin e trazuar të Ballkanit në vitet 90'. Udhëtimi rrëfehet përmes një vargu tregimesh të shkurtra, reflektuese dhe shpesh satirike, që ballafaqojnë kujtimet e fëmijërisë më realitetin e kthimit. Duke qenë po aq emigrant në atdheun e tij sa ç'ishte në Bronks, tregimet pasqyrojnë kthesat dhe pengesat e një të huaji që mundohet të mbijetojë në Ballkan gjatë rënies së komunizmit dhe luftërave në ish - Jugosllavi.

ARTHURE AVENUE - BRONX : NYC : Në njërin nga mjediset e lokalit të njohur "Giovanni's Pizza Restaurant,", në Bronks - New York, të pronarit Gjergj Dedvukaj, u mbajt të shtunën në mbrëmje, përurimi gjegjësisht promovimi i librit të Fron Nahzit ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’. Megjithëse, autori është i specializuar në zhvillimet ndërkombëtare, por ky libër ngjanë t’jetë diçka tjetër; përmbledhje tregimesh për fëmininë dhe ballafaqimin me Ballkanin në moshë të rritur.
 
 
 
 
Libri "Midis Bronksit dhe Ballkanit" është një përmbledhje me tregime, përkthyer nga anglishtja nga Idlir Hoxha dhe redaktoi Delina Fico. Botimi i parë i u bë këtij libri në anglisht në qershor 2010. Kopertina e librit është përgatitur nga Fron Nahzi dhe Brian Lofrumento, ndërkohë, që varianti në shqip i këtij libri u shtyp në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ky promovim erdhi këtu, mbas atij promovimi të bërë më parë në Shqipëri, dhe në Kosovë së pari në gjuhën angleze dhe më pas në shqip. Kështu që, nuk kishte sesi të mbetej ku libër, pa u promovuar edhe në SHBA - New York. Autori erdhi të promovojë këtë libër në "kryeqytetin e botës" në New York, mbasi edhe jeta e tij është e lidhur me Bronksin - New York.
 
 
 
Këtu autori ka të gjitha kujtimet e fëmijërisë së tij - pikërishtë në këtu në rrugën që mban emrin "Arthure Avenue", aty ku u zhvillua edhe ky promovim. Aty ku jeton prej vitesh një komunitet i madh emigrantësh shqiptarë, të vjetër dhe të rinjë, aty ku jeton dhe vetë autori i librit ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’, z Fron Nahzi .

Libri ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’, i z Fron Nahzit, fletë për një shqiptar nga Bronksi, i cili kthehet në rajonin e trazuar të Ballkanit në vitet 90'. Udhëtimi rrëfehet përmes një vargu tregimesh të shkurtra, reflektuese dhe shpesh satirike, që ballafaqojnë kujtimet e fëmijërisë më realitetin e kthimit. Duke qenë po aq emigrant në atdheun e tij sa ç'ishte në Bronks, tregimet pasqyrojnë kthesat dhe pengesat e një të huaji që mundohet të mbijetojë në Ballkan gjatë rënies së komunizmit dhe luftërave në ish - Jugosllavi.

Të pranishmëm në këtë promovim përveç dy bashkëudhëheqësve të këtij programi zotërinjëve Luz Thaqi dhe Prof. Dr. Agron Fico, ishin edhe disa shkrimtarë, aktorë, gazetarë, doktorë dhe ish diplomat shqiptarë.
 
 
 
Të gjithë këta u shprehen lidhur me veprën e Nahzit, duke e vlersuar atë si një vepër unikale dhe mjaft realiste. Në fillim të këtij promovimi të pranishmëve dhe dashamirëve të fjalës së shkruar, dhe adhuruesve të librit, i u drejtua publicisti dhe gazetari nga Kosova, që banon në Nju Jork, z Luz Thaqi .

Ai foli gjerësisht përmbi jetën e autorit duke na dhënë edhe një biografi të tij dhe më pasë për atë se ç'farë vetë zoti Thaqi mendon për librin e Fron Nahzit, ‘Midis Bronksit dhe Ballkanit’.

Zoti Thaqi, tha se "Ky është një libër me vlerë që do të lërë gjurmë në këtë periudhë të transicionit dhe zhvillimit tonë gjithë shqiptarë, në Shqipëri, Kosovë dhe në të gjitha trojet etnike shqiptare në Ballkan.

Më tëj zoti Thaqi duke folur për promovimin tha se ne u mblodhëm në një rreth të ngushtë intelektualësh. I cili, megjithse i vogël në numër por me njërëz që dëgjojnë me vëmëndje dhe dinë të vlersojnë si duhet letërsinë. Ata u mblodhën, tha ai për një vepër, e cila, për mua ka një domethënje të jashtëzakonëshme, vepër e cila konsiston jo vetëm në dy sistemt : " Rënjen e komunizmit në Shqipëri, dhe çlirimin e Kosovës, por edhe në jetën e mërgimtarit në dhe të huaj, gjatë periudhës së komunizmit në Shqipëri, Kosovë dhe trojet shqiptare në Ballkan. Pra, shprehet Thaqi e vë veten në pozicion të një njeriu që është emigrant në SHBA dhe emigrantë në Shqipëri e Kosovë,
 
 
 
 
Libri, sipas tij është një simboizë e përshtypjeve të tij dhe amanetit që prindërit, dhe paraardhësit e tij i kanë lënë autorit si një lloj amaneti. "Pra, thotë zoti Thaqi, duke treguar autori mundohet 'ti shërbejë vendit të vetë, edhe mbasi tani që kanë kaluar 20 vjetë nga rënja e komunizmit, personi që shkruan këto tregime jep një kontribut të madh në demokratizmin e jetës si në Kosovë, Shqipëri dhe kudo në trojet shqiptare."
 
 
 
Për të u veçuar zoti Thaqi ceku se Nahzi, ka një tregim shumë dinjitoz, tregimet e tija janë të shkurtëra, ato kanë aso përmbajtje , sepse, aty mund të gjeshë elemente të pafundme - gjithë filozofinë shpirtërore dhe morale të popullit shqiptarë, që e ka të përfshirë në ato tregime aq të shkurtëra. Të cilat unë mendojë, thotë Thaqi, asë ndonjë shkrimtarë tjetër "nuk do t'i mund t'i i përfshinte në disa volume librash."

Duke e përmbledhur librin nëpërmjet fjalëve zoti Thaqi, theksoi; se "ky libër është një përmbledhje e të gjithë asaj fatkeqësie që kanë përjetuar shqiptarët - në kohën e sundimit komunsitë në Shqipëri, dhe atë të okupimit të Kosovës e trojeve etinke shqiptare, për më shumë se gjysmë shekulli ."
 
 
 
 
Kjo, tha ai ishte një padrejtësi që historia kurrë se do t'a harrojë dhe gjithmonë do të shkruhet për të, andaj dhe gati çdo pjesmarrës mendon Thaqi, ishte pjesë e këtij libri, mbasi , siç shihet gati çdo njeri prej nesh përafërsisht e ka gjetur veteveten, sadopak në ndonjë nga tregimet e këtij libri."

Me një ese të titulluar "Një mozaik tregimesh realiste"("Midis Bronksit dhe Ballkanit" nga Fron Nahzi), u prezantua Professor Doktor Agron Fico, shkrimtarë e publicist
 
 
 
 
Professor Fico thotë se "libri me ese "Midis Bronksit dhe Ballkanit", i autorit Fron Nahzi, është një befasi letrare. Libri, jo vetëm sjell një zë, një fjalë tjetër të re në letërsinë postkomuniste shqiptare, por edhe shënon një arritje të parë dhe të mbarë për vetë autorin. Balzaku, ati i romanit realist, diku ka shkruar se, romani realist ka në themel ngjarje dhe fakte të vërteta të jetës."

Në libër permendi professor Fico, kemi një shtegëtim nga një shoqëri e errësirës dhe e shtypjes drejt botës së dritës dhe lirisë, drejt Amerikës, ku në ndërgjegjen krijuese të Fron Nahzit shpaloset me dramacitet, shpesh me humor, ironi dhe herë-herë edhe me sarkazëm.
 
 
 
Autori, njëherazi dhe personazhi kryesor, na ka dhënë copëza jete nga kjo sagë vuajtjesh.
Më tej Professor Fico, permend edhe faktin se Bronksi ka qenë dhe është stacioni i parë ku vendosen shqiptarët mërgimtarë. Në jetën e tyre, thotë ai gërshetohen dy pamje: e kaluara me dhimbje dhe skamje dhe e tanishmja në shoqërinë demokratike amerikane, edhe kjo me plot sfida.
 
 
 
 
Autori, në magjen krijuese jep portrete dhe ngjarje njerëzore, por me një këndvështrim vetiak dhe emocional. Kështu, në esenë "Kambanat" autori me një densitet të ngjarjeve na sjell edhe një copëz nga fëmijëria e vet kur lozte me patina në sheshin prej betoni përpara shtëpisë së vjetër të poetit Edgard Allen
.
Sipas albanologut shqiptar Prof. Dr. Agron Fico, libri "Midis Bronksit dhe Ballkanit" është një ditar letrar, një libër udhëtimesh në kohë, që shtrihet në disa dekada dhe në një hapësirë gjeografike të gjerë: Nju Jork, Shqipëri, Kosovë, Europë Juglindore.
 
 
 
 
Ngjarjet dramatike, që përshkruhen në shkërmoqjen e rendit komunist në Shqipëri dhe në vise të tjera të Ballkanit, janë dhënë me një sens humori, ironie dhe plot të papritura.
 
 
 
Libri "Midis Bronksit dhe Ballkanit" ka forcë estetike, ngjarjet dhe personazhet konkretë janë ngritur në art dhe lexuesi ndjen dhimbje dhe dashuri për jetën e tyre. Njerëzit e familjes, nëna dhe i ati, si dhe Leka dhe Mrika, etj. janë jo vetëm njerëz të gjallë dhe konkretë, por tipizojnë tipa dhe grupe socialë.
 
 
Në një vështrim tërësor do të thoja se libri i Fron Nahzit "Midis Bronksit dhe Ballkanit" është libri i tri dashurive të mëdha:
 
 
Leximi i librit "Midis Bronksit dhe Ballkanit" dëshmon se në epokën e zhvillimit të vrullshëm të internetit, letërsia mund të konkurrojë me të vetëm me forma të reja, të lexueshme dhe tërheqëse. Këtë veçori e gjen edhe te libri i Fron Nahzit.
 
 
 
Vetë ky libër njëherazi dëshmon se Fron Nahzi ka dhuntinë e të shkruarit këndshëm, ka kulturën e kohës dhe zotëron stilin konciz, ka konkluduar Professor Doktor Agron Fico
 
 
 
Aktor-regjisori i mirënjohur i skenës dhe kinematografisë Xhevat Limani, si gjithmonë, erdhi në këtë promovim me një paraqitje karakteristike të tij, duke recituar në "intermexo" disa poezi të Pjetër Mashkallës, dhe At Gjergjë Fishtëss, siç u shpreh edhe vetë artisti nga Iliriada, por që prej vitesh jeton në SHBA
 
 
 
"Kur shohë Bronxin, shohë antitezën e mjerimit njerëzorë, përballë tyre shohë dhe atë antitezën e fuqishme të mjerimit njerëzor të Ballkanit, po them të këtij gadishulli Ilirik, i cili ka dhe vende që kanë ndonjë arritje dhe ecje përpara drejt civilizimit. Këtë e gjejë dhe tek libri i Fron Nahzit që sapo lexova "Midis Bronksit dhe Ballkanit", tha ai.
 
 
 
Siç dihet gjithmonë librat e mirë, thotë Limani, japin mesazhe konkrete, dhe një mesazh i tillë është edhe libri me tregime i Fron Nahzit "Midis Bronksit dhe Ballkanit" ku na tregonë se ne mund të kemi njërëz gjeni, dhe studentë gjeni - por, kemi edhe pushtetarë si në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Greqi, Sërbi , Rumani dhe Bullgari, që nuk u lënë asnjë të ardhme dhe prespektivë këtyre njerëzve të vyeshëm sepse këta pushtetar , këta përfaqësues nuk janë të denjë të prezantojnë apo të merren me vlerat dhe të suportoinë vlerat. Në këtë libër autori ka marrë përsipër një rolë tepër interesat " Ai herë na duket në rolin e tregimtarit dhe herë si novatorë, por edhe si protogonistë i ngjarjeve që ai vetë i ka përjetuar"." është shprehur zoti Xhevat Limani.

Zonja Liri Fico, e përshkroi me shumë nostaligji këtë libër, duke thënë se " libri është një mall i madh për të gjithë ata shqiptarë që lanë atë vend - dhe më pasë u quajtën të huaj në vendin e tyre". Fron Nahzi, tha ajo ka ditur me mjeshtëri të përshkruaj këtë ndodhi të popullit tonë, duke na dhënë edhe përgjigjen ae përse ndodhi kjo , dhe cila ishte arsyeja ?!

Shkrimtari dhe gazetari i njohur nga Kosova, Muhamet Mjeku, që prej dekadash jeton në SHBA, thotë se "çka e bënë këtë libër të lexuar, është se libri është real dhe në çdo fjali të tij ka një domethënje që tregon për përtej. Pothuajse, theksoi Mjeku, çdo fjali e shkuar atyë ka shumë nënkuptime. Autori, u shpreh ai është një krijues që e ka zgjedhur temën e tij nga realiteti shqiptarë." Dhe pajtohem plotësisht më parafolesëit kur thanë se "Një vepër e tillë ka për të jetur gjatë - sepse ajo dallon shumë nga një vepër e keqe që "varroset shpejt" me lopatë, bile qysh pa dalë nga shtypshkronja - mbasi ky është fati i tyre që e ndanë një libër të mirë me një libër të keq".
 
 
 
Ky promovim u ndoq nga mediat shqiptare në SHBA, RTV21, ARB TV, gazeta Illyria dhe Bota Sot.Së fundi mbas një përshendetje mjaft të ngrohtë nga autori për të gjithë të pranishmit u shtrua një koktej modest i sponzoruar nga vetë autori dhe ndihmën e pakursyer të pronartit të lokalit zoti Gjergjë Dedëvukaj.
 
 
 
"Pakëz" rreth autorit:
 
 
 
 
Fron Nahzi(që njihet edhe si Nazi) lindi në Kosovë, u rrit në SHBA dhe u arsimua në Evropën Lindore. Që nga viti 1991, ai ka jetuar dhe punuar në rajonin e Ballkanit. Shkrimet dhe artikujt e tij janë botuar në gazeta dhe periodikë evropianë dhe amerikanë, duke përfashirë, ndër të tjera: The Independet, The Guardian, Insitute for War and Peace Reporting, Le Courrier, Gazeta Wyborcza, Neësday. Ai ka qenë analist i ftuar në CNN, BCC dhe NPR. Në 2005, Froni i shtoi një "h" mbiemrittë tij me shpresë që njerëzit të mos bënin më shaka me atë mbiemër. Aktualisht Froni jeton në New York.

Fotografia e kopertinës: Autori me nënën, vëllain dhe motrat në Janevë - Kosovë, në 1968. Rradha lart, nga e majta në të djathtë: Zoja, Mrika, Roza(nëna) dhe Lina. Rradha poshtë,nga e majta në të djathtë: Leka dhe autori në moshën 6 vjeç.

 


Gmane