BeqirS | 2 Jun 15:06 2010
Picon

Mbylli aktivitetin per mbeldhejn e fondeve, me sukses Fondi i Katedrales

Mbremje Kushtuar Ndertimit te Katedrales "Nene Teresa" ne Prishtine "Rilindja e Nena Tereses ne Prishtine"

 

 

 

 

 

 BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

 

 Mbylli aktivitetin 2 vjetor per mbeldhejn e fondeve, me sukses Fondi  i quajtur "Our Lady of Shkodra Church - Cathedral Fund", per ndertimin e Katedrales "Nene Tereza" ne Prishtine

 


  Regency Hotel, ne
Yonkers - Nju Jork :  Fondi  i quajtur "Our Lady of Shkodra Church - Cathedral Fund", per ndertimin e Katedrales "Nene Tereza" ne Prishtine, i themeluar ne shkurt 2008, ne Kishen Katolike shqiptare "Zoja e Shkodres", me nje mbremje Gala i dha fund mbreme ne Nju Jork, aktivitetit te saj 2 vjetor per mbeldhejn e fondeve. Meqense ne vjeshte, pritet edhe inagurimi i Katedrales se re "Nena Terese" ne Prishtine, u be shkak edhe mbyllja e ketij fondi, megjithse, donacionet, u tha se mund te vazhdojne. Ky fond gjate ketyre dy vjeteve mblodhi vetem ne Nju Jork e rrethine me shume se nji milion dollare. Ndersa ne darken e mbremshme rreth 65 mije dollare.


   Ky fond i dedikuar ndertimit te katedrales se re ne Prishtine, me kontributin e bashkesise shqiptare te zones tri-shteteteve Nee York- Nee Jersey -
Connecticut, duke filluar nga dita e djeshme deklarohet i mbyllur. Darka Gala, e cila pati fjalime, muzike , supriza te tjetra- lojra fati lloteri, u zhvillua ne Royal Regency Hotel, ne Yonkers - Nju Jork, pikerisht nga ai vend ku gati 12 vite me pare u nisen per te luftuar ushtaret dhe luftetaret e Batalionit luftarak “Atlantiku” nga Amerika, te çlirojne Kosoven.

 

    Ne darken e mbremshme kishin ardhur grupe shqiptaresh, nga, Alaska, Florida, Teksasi, Miçigani, Illioni dhe nje grup nga Karolina e Veriut, kryesuar nga Bahri Ramadani, kryetar i  Bashkesise Shqiptaro-amerikane te Karolines se Veriut . Pershendeten ne fjalene tyre darken mysafiri i nderit z. Tom Hajdaraj, i cili, ka qene disa here prane komunitetit, tone ketu ne SHBA-es, qofte kur ai punoje ne Ministrine e Bujqesise, qofte ne strukturat parlamentare, te Kosoves, dhe me te larta te partise se tij, dhe ish ligjvenesi republikan i njujorkut Xhozef DioGuardi (Joseph J. DioGuardi) dhe kandidati per Senatin amerikan me bashkeshorten e tij zonjen Shirli Klojes. Avokati Stephen (Stivi) Kaufman, nje ish zyrtar i bashkise se Nju Jorkut, mik i shqiptareve.

 

    Ne mbremje mori pjese edhe Emin Eddie Egriu, i cili tha mbreme se e ka definuar kandidaturen e tij brenda Partise Demokratike (PD) dhe se ka nisur fushaten e mbledhjes se fondeve, per te konkuruar ne Distriktin 28-te ne zonen e thelle Buffalo ne veriperendim te Nju Jorkut, perballe kandidates se deritanishme demokrate, Louise McIntosh Slaughter, e cila per 30 vite ne 15 legjislatura ka mbajtur detyren e kongresistes.

 

 

Po ashtu ne kete darke Gala, ishin te ftuar edhe aktiviste te dalluar te komunitetit shqiptar, perfaqesues te shoqatave, organizatave, artiste,  biznesmen dhe afariste te suksesshem, stundente dhe televizionet e gazetat e shqiptareve te Amerikes. 

 

 

    Drejtues i kesaj darke ishte gazetari i mirenjohur shqiptaro - amerikan, Hyse Shkreli, poet dhe publicist. Bekimin e darkes e kreu Dom Pjeter Popaj, famullitari i Kishes Katolike shqiptare "Zoja e Shkodres".  Kengetaria e mirenjohur Aurela Gaçe , dhe  Alfred Popaj ne DJ e bene darken sa me festive se bashku me Grupin e valleve te Vajzave te Kishes Katolike shqiptare Zoja e Shkodres, me drejtuese koreografen Axhelina Nika.

 

 

    Per famullitarin e Kishes Katolike shqiptare Zoja e Shkodres, ne Hartsdale Nju Jork, dom Pjeter Popaj, Nena Tereze, ishte ajo qe na beri te njohur ne shqiptareve, nepermjet emrit te saj dhe origjines se saj shqiptare, ne te gjithe boten. "Ndersa, tha ai me kontributin tone per ndertimin e nje Katedrale te ketill ne Prishtine, jo vetem ndihmojme ata qe e moren persiper ngritjen e kesaj Katedraleje, por nderojme me shume Nena Teresen dhe figuren e saj emblematike, nderojme edhe vetveten tone si shqiptare, duke e nxjerr me ne pah e me ne dukje se kush jemi per t'i treguar botes. "Te jemi nje pishtar drite qe t'u çelim syt edhe te tjere te shohin sesi u hapet mendja njerezve dhe horizonti per te bere vetem mire, ne kete bote.

 

      Me tej dom Pjeter Popaj, tha se " Edhe pse jemi te tre besimeve fetare, musliman, katolik, dhe ortodoks, perseri ne shqiptaret jemi shembull i bashkejeteses nderfetare ne bote. Ne jemi nje popull me te gjitha interesat e perbashketa qe na lidhin me njeri tjetrin, pavaresisht fese apo krahines nga jemi - por mbi te gjitha "Jemi Shqiptare!"


 

 

    Drejtuesi i kesaj darke Hyse Shkreli tha se "Sonte, jemi tubuar ketu per t'u lutur, per t'u bekuar, por edhe per te kontribuar dhe per te festuar ndertimin e Katedrales "Nena Terese" ne Prishtine."  Po mbushen 100 vjet nga dita kur Zoti na e solli ne kete bote, Nena Teresen, nenen me te njohur shqiptare ne bote, dhe  jane keto 100 vjet dashuri, dashuria jone per te - dashuria e saj per mbare boten, tha ai

 

   Duke iu referuar dates se inagurimit ai shprehu besimin se se shpejti kembona e kesaj Katedrale do te jehoje mbi Kosove. "Ajo kembone, qe sipas tij do te ngjalle te gjithe ata qe u presekutuan ne te kaluaren per shkak te besimit fetar. Ajo, do te ngjalle emrat e shenjte shqiptare, nga Shen Albani e deri tek Nena Teresa."

 

   Kembona e kesaj Katedrale, do te jete shurdheruese per ata qe uzurpuan e shkelen kishat shqiptare ne Kosove, por do te jete celebruese per ata qe celebrojne edhe emrin e njeriut qe i vuri gruthemelin e kesaj Katedarle, Presidentit te ndjere Rugova. Me ngritjen e kesaj Katedrale, po e kthejme Nenen Shqiptare te Kalkutes ne token, se ciles i takoi me se tepermi, ne token Dardane.

 

Aty ku ky tempull po lind sebashku me Kosoven, me shtetin e pare te shekullit XXI-te. Po linde me Kosoven - shtet, dhe do te rritet me Kosoven e Lire e te pavarur. Ndaj sot, duke ngritur gotat per ndertuesit e kesaj Katedraleje, le t'i bekojme te gjithe ata qe rane ne luften per çlirimin e Kosoves, sepse kjo eshte edhe nje permendore e tyre.

 

"Shtepia e Komunitetit Shqiptaro Amerikan", keshtu, e ka quajtur zoti Shkreli, Katedralen Nena Terese, qe po ndertohet ne zemer te Prishtines dhe ne zemer te shqiptareve, sipas tij. Sepse ajo do te jete per te  gjithe ata qe u presekutuan ose mbeten te pastrehe per shkak te besimit te tyre , prej sot, kane nje shtepi te re ne Kosove.

 

  Ndersa duke i referuar kontributit te shqiptareve te Amerikes, zoti Shkreli tha se ne themelet e kesaje Katedrale ka shenje e gjurme te Komunitetit Shqiptaro Amerikan, i cili dha nje kontribut te çmuar per ndertimin e saje. Ne muret e saje , kujtoje ai ka shtylla dhe themele te ngritura me mundin e djeres e kontributit te ketij komuniteti. Ne themelet e saj do te jete edhe bekimi i ketij komuniteti. Shume duar qe e ndertuan kete Katedrale, jane duar te ketij komuniteti...... dhe shume qirinje qe do te ndizen aty, do te jene nga ky komunitet.

 

 

  Sakaq duke sinkronizuar ai tha se ne themelet e kesaj Katedrale, gjenden edhe guret tuaj, ne muret e saje gjenden edhe tullat tuaja, mbi pullazin e saj ndriçon edhe vitrazhi juaj....Ne kembonat e saje eshte edhe zeri juaj. Femijet tuaj , nje dite do te vizitojne Prishtinen dhe bekohen e luten para Katedrales qe u ndertua edhe nga baballaret e tyre shqiptaro - amerikan.

 

 

 

   Gjate fjales se tij ai vlersoi larte edhe kontributin e te gjitha besimeve fetare . "Nder kontribuesit per ndertimin e Katedrales, theksoje zoti Shkreli,  jane edhe nje sere emrash te besimit jokristian.... Kontributi i njerit prej tyre arrine deri ne 100 mije dollare. Ai pyeti se "A ka ilustrim apo shembull me te mire te dashurise dhe bashkejeteses nderfetare shqiptare sesa kjo?"

 

  Per kete fakt zoti Shkreli, permendi edhe ate se "Dashuria dhe humanizmi nderfetar shqiptare ilustron edhe ky fakt nga Lufta e Dyte Boterore, pikerishte atehere kur çifutet po ndiqeshin e vriteshin neper Europe, ishin vetem dy shtete ne kete kontinent, te cilat, nuk nenshkruan paktin (e imponuar gjerman) per dorezimin e çifuteve. : Danimarka dhe Shqiperia.....

 

 

   Nder faktet ai solli edhe ate "Kur shkencetari i fameshem Albert Ajnshtajn, ju rrezikua jeta ne Europe, Mbreteria Shqiptare, Mbreti Zog, i ofroi atij, shtetesine dhe pasaporten shqiptare qe te largohej per ne SHBA. Kur shqiptaret e besmit musliman nuk kishin akoma liber te shenjte (Ku'ran) ne gjuehn shqipe, nje shqiptare i besimit kristian, Illo Qafezezi, qe i pari qe e perktheu librin e shjete te Ku'ranit ne gjuhen shqipe." tha ai.

 

 

  Me pase emori fjalen edhe folesi kryesore, kryetari i Keshillit te Fondit "Our Lady of Shkodra Church - Cathedral Fund", per ndertimin e Katedrales "Nene Tereza" ne Prishtine, veprimtari i dalluar Marijan Cubi.

 

 

 

  "Ne kete kuader si udheheqes i Keshillit te ketij fondi per ndertimin e Katedrales, tha zoti Cubi,  ne emer te gjithe anetareve te ketij Keshilli: (dom Pjeter Popaj kryetar nderi, anetare Lek Perlleshi, Zef Balaj, Sejdi Bytyçi,Xhozef, DioGuardi, Mark Shkreli, Ibrahim Kolari, Ismer Mjeku) ju faleminderoje te gjitheve per kontributin tuaj te vlefeshem. Me pas ai me nje  faleminderim te veçante, tha se u shkon te atyre qe dhane me se shumti per kete fushate si : 100 mije dollare, Xhim Xhema, dhe vellezerit Leke e Pashke Gojçaj,me 60 dollar Zef Balaj, me 50 mije dollar, vellezerit Luc dhe Gjeke Gjonlekaj, me nga 25 mije dollar ish kongresisti Xhozef DioGuardi me bashkeshorten e tij Klojes DioGuardi, dhe Pashko Stanaj, me nga 20 mije dolla Mark Perlleshi dhe Hill Perlleshi, Simon Zefi, Simon Lacaj, Besim Malota, Pjeter Balaj, dhe Hajdar Bajraktari.

 

 

Vetem nga shuma e tyr, permendi ai u kalua me shume se 40 perqind e te mbledhura per Katerdarlen ne Prishtine, nga donacioni i kesaj fushate organizuar ne Nju Jork e rrethine. 60 perqind e ndihmave te tjera, sipas zotit Cubi,  jane kontribute qe variojne nga 10 mije, 5 mije , 2.500, 1000 dhe me pak., per arsye kohe meqense ata jane te shumte, emrat e çdo njerit prej tyre jane te faliminderuar, dhe jane lexuar vazhdimisht ne keto mbremje dhe jane botuar ne gazeten Illyria, si dhe jane derguar ne Ipveshikne e Kosoves, ka cekuar kryetari i Keshillit te Fondit "Our Lady of ShkodraChurch - Cathedral Fund", per ndertimin e Katedrales "Nene Tereza" ne Prishtine, veprimtari i dalluar Marijan Cubi.  

 

 

 Ne fund ai tha se " me vjen mire qe po e permbyllim kete aksion per grumbullimin e fondeve ne ndihme per ndertimin e Katedrales Nena Terese ne Prishtine, me shprese se shume shpejt do te shohim edhe Shejterimin e saj." 

 

 

Avokati Stephen (Stivi) Kaufman, nje ish zyrtar i bashkise se Nju Jorkut, mik i shqiptareve iu drejtua pjesmarresve duke thene " Me lejoni se pari tju tregoje se per se jame sonte, ketu se bashku me ju, Jam se e dua shume popllin tuaj dhe historine, kulturen dhe trashegmnine tuaj. Por, ajo qe me lidh me shume me ju eshte Nnena Terese, gjaku dhe origjina e saj shqiptare, ashtu si dhe vete ajo ka deklaruar se : : “Me gjak une jam shqiptare. Me kombesi, indiane. Me besim jam nje murgeshe katolike. Siç thone te gjithe, une i perkas botes. Me zemer une e ndiej qe i perkas plotesisht zemres se Jezusit”.

 

 

 

     Nderkohe avokati Kaufman kujtoje edhe mikun e tij anetarin i Keshillit te Bashkise se Nju Jorkut, James Vacca,  se bashku me Fondacionin Shoqeria Shqiptaro Amerikane, me president Esad Rizain dhe nenpresident  professor Haxhi Berisha, te cilet sebashku kan dhene nje kontribute per ngrtijen lart te emrit te Nena Tereses ne Nju Jork, teksa i ata vendosen emrin e saj nje segmentit te nje rruge ne Layding Avenue - Bronks. Mirpo tha ai, "sonte mendoje se ky ka qene nje pervilegj dhe nje nder qe me keni bere duke me ftuar ne kete mbremje kushtuar figures se madhe te Nena Tereses, per kete grua e larte, e cila ka qene kurajo per ne te gjithe ne, ose nje ekzemplare i veçante i bamiresise ne bote." tha avokati Kaufman.

 

 

 

     Edhe Tom Hajdaraj , u shpreh se  asnjehere ne jeten e tij  nuk kishte ndjer veten me te nderuar se sa sot, ne kete darke Gala, kushtuar Nena Tereses. "kur jame prane jush, tha zoti Hadaraj, ju bashkeatdhetar te nderuar, patriot dhe bujar, te jem si perfaqesues nga Kosova, ne kete darke solmne, dua te faleminderoje te gjithe ata qe me punen e tyre dhe kontributin e tyre kane ngritur edhe anemabane Kosoves shtatoret e Nene Tereses, duke e ngritur ne peidestal figuren e saj ne Kosove.  Pasi, keto shtatore dhe ai i Katedrales ne mes te Prishtines, kane nje domethenje te jashtezakoneshme, per te treguar se kush jemi ne shqiptaret."( zoti Hjadarj dhuroje 600 dollare).

 

 

 

 

    Me pase mbremjen Gala e pershendeti edhe DioGuardi. "Me vjen mire qe Prishtina dhe Tirana e kane shpallur kete vite "Viti i Nena Tereses, per shenimin e 100 vjetorit te lindjes se humanistes se shquar shqiptare Nene Tereza – Gonxhe Bojaxhiu, kjo eshte nje ngjarje e shenuar qe do t'i a ngreje edhe me shume ernin e madh te kesaj gruaje shqiptare, e cila u be Nena e gjithe njerezimit, tha Xhozef DioGuardi.

 

 

DioGuardi, i cili eshte ne fushate per te zene nje ulese ne senatin amerikan tregoje edhe nje here duke perfituar nga kjo mbremje se perse ai po kandidon per ne senat.

 

 

Ai tha se gjate sherbimit te tij ne Dhomen e Perfaqesuesve (1985-1989), Joe DioGuardi paraqiti rezolutat e para ne mbeshtetje te kerkesave legjitime te shqiptareve te Kosoves per trajtim te barabarte dhe liri ne ish-Jugosllavine e atehereshme. Ne ate kohe, shumica e anetareve te Kongresit dhe publiku amerikan nuk kishin degjuar per Kosoven, e aq me pak per trajtimin e tyre mizor nen Jugosllavine e dominuar nga serbet. Pas largimit nga Kongresi amerikan, DioGuardi themeloi Ligen Qytetare Shqiptaro-Amerikane qe te perfaqesoje shqetesimet e popullit shqiptar ne Eashington, DC, e vecanerisht te punoje per pavaresine e Kosoves. 

 

 

     Te gjitha keto DioGuardi ia dedikoje veprimtaris e LQSHA-se nen udheheqjen dhe vizionin e tij dhe gruas se tij, Shilrey Cloyes, ku si u shpreh ai pati suskes ne sensibilizimin e Kongresit amerikan dhe komunitetit nderkombetar ndaj gjendjes se veshtire politike  te shqiptareve qe jetonin ne Kosove, Mal te Zi, Luginen e Presheves, Cameri, dhe Maqedoni. DioGuardi tha se une  dhe Shirley inicuam deshmi dhe ndegjime ne  Kongresin amerikan per te shpalosur kushtet politike dhe ekonomike qe vazhdimisht perkeqesoheshin dita-dites ne Kosove. Gjithashtu, me ftese te tone, tha ai disa anetare te Kongresit amerikan shkuan ne tokat shqiptare per te dokumentuar dhe informuar Kongresin amerikan dhe publikun boteror per brutalitetin e tmerrshem te ushtruar nga Slobodan Milosheviqi kunder shqiptareve te Kosoves gjate dhjete viteve te okupimit, qe kulminoi me luften gjenociale ne vitet 1998-1999, dhe per represionin ndaj shqiptareve te Malit te Zi.

 

 

       Prandaj, u beri ai thirrje shqiptareve kudo qe jane  si shqiptare dhe  shqiptaro-amerikane, ketu ne SHBA-se, te gjithe ju e keni nje obligim kombetar dhe moral qe te  me mbeshtesini, ne garen e time per Senatin amerikan sepse qe nga viti 1985 une kam sherbyer si mbrojtesi i lirise dhe sigurise se popullit shqiptar. Kete gje te jeni te sigurt tha ai do t'a beje edhe me mire ne Senatin amerikan, pasi u premtoje se do te vazhdoje me pasion qe t’i shtoje trashegimise time si Arberesh, ate te promovimit dhe mbrojtjes se interesave te shqiptareve per liri, demokraci, zhvillim ekonimik, dhe paqe ne Ballkan.

 

www.ereniku.net   http://www.ereniku.net/diaspora2010.html

 

 

 

 Fondi "Our Lady of Shkodra Church - Cathedral Fund", për ndërtimin e Katedrales "Nënë Tereza" në Prishtinë, i themeluar në shkurt 2008, në Kishën Katolike shqiptare "Zoja e Shkodrës", mbylli aktivitetin 2 vjetor për mbeldhejn e fondeve__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 2 Jun 15:57 2010
Picon

Koha Jone : Mero Baze, liber dhe pozi per Enver Hoxhen

Mero Baze, sa shume trishtim per vdekjen e Enverit
"C'eshte ky lajm qe token drodhi? Nxin dhe diellin kete here. Po si valle ne ta besojme Qe na la shoku Enver?". Per Mero Bazen, vdekja e Enver Hoxhes, diktatorit komunist qe sundoi me dore te hekurt per mbi 40 vjet ne Shqiperi, ishte dicka e tmerrshme, e pabesueshme. Mero ishte student kur vdiq Enveri me 11 prill te vitit 1985, dhe lajmi per humbjen e diktatorit, u kthye ne ngjarjen me te tmerrshme te jetes se tij. Kishte humbur "simboli i lirise" dhe kjo gje nuk mund te besohej. "Vune kujen malet, shpatet, Ku ka shkelur kemb'e Tij. Kujen vuri Shqiperia, po qan djalin e saj trim". Mero eshte megjithate i sigurt se Enveri vdiq fizikisht, por jo ne mendjen dhe ne zemren e tij dhe sic thekson, ai nuk vdes kurre sepse eshte "simbol i lirise" dhe "shkelqim i historise". *** Duket e pabesueshme, por eshte e vertete. Keto rreshta, nuk jane hamendesime, apo nje ironi, jane thjesht vargje te hedhura ne leter, pikerisht nga Mero Baze, analisti "i pavarur" qe sot "shitet" ngado si pene e se vertetes dhe jo e shtirjes. Por a mund te besohet kjo? Lexoni te plote kete poezi qe Mero Baze e shkroi pas vdekjes se Enverit, madje e botoi ne nje liber te posacem: BREZAT RRADHE-RRADHE BETOHEN C'eshte ky lajm qe token drodhi? Nxin dhe diellin kete here. Po si valle ne ta besojme Qe na la shoku Enver? Vune kujen malet, shpatet, Ku ka shkelur kemb'e Tij. Kujen vuri Shqiperia, Po qan djalin e saj trim. Por jo s'vdes, Ai do rroje Si simboli i lirise. Koherave u prive nder beteja O shkelqim i historise! Pas loteve te hidherimit Duart me fort shtrengohen. Per rrugen e Enver trimit Rradhe-rradhe brezat betohen. Mero Baze Student, fakulteti Gjeologji-Miniera *** Dhe ashtu sic Mero shkruan ne poezine e tij, per Enverin, "Rradhe-rradhe brezat betohen". Betimi ketu i perket Meros, qe premton boterisht se "Enveri "nuk vdes, ai do rroje si simboli i lirise". RRETH LIBRIT Mero me shoke, "Dhimbje dhe betim" "Dhimbje dhe betim", eshte libri i botuar ne prill te vitit 1985, me poezite e 34 studenteve qe ne ate kohe perjetuan plot dhimbje vdekjen e diktatorit komunist, Enver Hoxha. Ne fakt, vdekja e Enver Hoxhes, u perjetua keq nga shume njerez atehere, pjesa me e madhe e te cileve, te "hipnotizuar" nga terrori psikologjik i kohes dhe frika e ndeshkimit diktatorial. Por mes tyre, kishte dhe njerez si Mero, qe nuk u mjaftoi te benin "detyren" duke shkuar ne homazhet per Enver Hoxhen, sic dallohet dhe Merua ne kete foto, por edhe te shkruaje poezi per te dhe ta botoje ne nje liber te posacem, bashke me 33 persona te tjere, intelektualet e ardhshem te Shqiperise. Ja cfare thuhet ne parathenien e librit: "Dhimbja e madhe per humbjen e udheheqesit te shtrenjte te Partise e te popullit, mesuesit tone te lavdishem, shokut Enver Hoxha, preku thelle edhe zemrat e armates se studenteve, pedagogeve e punonjesve se Universitetit qe sot mban krenar emrin e Tij. Me dhjetera poezi jane shkruar keto dite. Ato jane te thjeshta, por te dala nga zemra. Nje pjese e ketyre poezive i kemi permbledhur ne kete vellim. Ne cdo strofe, ne cdo varg, krahas dhimbjes se jashtezakonshme ndjehet edhe betimi: Ne jete te jeteve do te mbajme lart emrin dhe vepren e shokut Enver Hoxha". "Dhimbje dhe betim" Liber i daktilografuar, me poezi, dhuruar Ramiz Alise me rastin e ceremonise se zhvilluar me 28 prill 1985, me rastin e venies se emrit te Enver Hoxhes, Universitetit te Tiranes. Lista eshte sipas renditjes se librit 1. Rrapo Zguri, Fakulteti Histori-Filologji 2. Arben Rruna, Fakulteti i Mjekesise 3. Jolanda Guga, studente, Fakulteti Ekonomik 4. Mero Baze, student, Fakulteti Gjeologji-Miniera 5. Lindita Puto, studente, Fakulteti Ekonomik 6. Sami Kumi, pedagog, Fakulteti Ing. Mekanike 7. Petraq Peci, student Fakulteti Ing. Mekanike 8. Roland Kalanderi, student Fakulteti Ing. Mekanike 9. Dionis Papa, student, Fakulteti i Ekonomise 10. Agron Manan, studente Fakulteti Gjeologji-Miniera 11. Edlira Abazi, studente, Fakulteti Shkencat Politike 12. Martina Lleshi, studente, Fakulteti Ekonomik 13. Jorgji Nita, student, Fakulteti Gjeologji-Miniera 14. Kozeta Manaj, studente, Fakulteti Shkencave te Natyres 15. Arben Hamzallari, student Fakulteti Gjeologji-Miniera 16. Mimoza Myrtaraj, studente, Fakulteti Ekonomik 17. Shpresa Aliaj, studente, Fakulteti Histori-Filologji 18. Mehmet Bakalli, student, Fakulteti Histori-Filologji 19. Qazim Shehu, student, fakulteti Histori-Filologji 20. Myzafer Xhaxhiu, pedagog Fakulteti Histori-Filologji 21. Meleq Beqiri, student, Fakulteti Gjeologji-Miniera 22. Nazmie Behushi, punonjese ne biblioteken shkencore 23. Mimoza Musaraj, studente, Fakulteti Ekonomise 24. Anthulla Kaftani, studente, Fakulteti i Ekonomise 25. Laureta Petoshati, studente, Fakulteti i Ing. Ndertimit 26. Keti Mullaj, studente, Fakulteti i Ing. Mekanike 27. Fatime Shateli, studente, Fakulteti i Ing. Ndertimit 28. Arian Begaj, student, Fakulteti Gjeologji-Miniera 29. Elida Mema, pedagoge ne Fakultetin e Ekonomise 30. Valetina Thomai, studente, Fakulteti Ing. Mekanike 31. Luljeta Gurunjaku, studente, Fakulteti i Ekonomise 32. Irma Kurti, studente, Fakulteti Histori-Filologji 33. Vilma Veshi, studente, Fakulteti i Ekonomise


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 2 Jun 23:09 2010
Picon

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

Dead because of a lie. Dead because selfish people in government wanted a war and lied to get one, aided by selfish people in the media WHO TOOK MONEY FROM Goverment TO LIE T O THE AMERICAN PEOPLE. The government and the media traded the blood of these young Americans for their personal gain. Look at their faces. How can you not be angry?02 22:12

Hawaii Woman Detained In Gaza After Deadly Attack - Video - KITV Honolulu

Jun 02 13:45

U.S.: UN council rushing to blame Israel for Gaza flotilla deaths

The UN Human Rights Council's resolution to condemn Israel and investigate its deadly raid of a pro-Palestinian ship puts "complete responsibility" on Israel for the clashes that left nine people dead, the U.S. State Department said on Wednesday.

Webmaster's Commentary: 

My fellow patriots.

Gaze on the government supposedly of these United States, as it ignores acts of piracy and war committed against a US-flagged ship and against American citizens in international waters, in their haste to serve their masters in Tel Aviv.

Gaze on the government supposedly of these United States, which did not hesitate to invade Iraq, although Iraq had committed no offense against the USA.

Gaze on the government supposedly of these United States, which did not hesitate to invade Afghanistan, although Afghanistan had committed no offense against the USA.

Gaze on the government supposedly of these United States, which did not hesitate to invade Pakistan, although Pakistan had committed no offense against the USA.

Gaze on the government supposedly of these United States, which did not hesitate to send warships to intervene when Somali pirates started hijacking ships and kidnapping innocents in international waters.

Now gaze in disgust on that same government, supposedly of these United States, as it pointedly ignores an act of war committed not only against the United States but against NATO.

Gaze in disgust as the government supposedly of these United States, even as it failed to defend a US ship and US citizens from acts of war and piracy, work to protect the foreign nation that hijacked that US ship and kidnapped those US citizens in international waters from the just criticism and investigation of the world's civilized nations.

Gaze on that government, supposedly of these United States, and ponder this.

No government can serve two masters. A government that serves Israel cannot serve the American people. As we watch this government, supposedly of these United States, turn its back on a US flagged ship and 12 American citizens attacked in international waters while protecting the nation that committed those crimes, clearly we see that this government, supposedly of these United States, clearly is not serving the American people.

Be angry.

Be very angry.

Jun 02 13:31

ERDOGAN: " WE ARE SICK OF YOUR LIES!!! "

Jun 02 13:19

Washington Questions Obama's Commitment to Israel

Leaders on Capitol Hill seem unlikely to come to an agreement on Israel's role in a deadly raid Monday that killed nine activists on a flotilla carrying aid to Gaza, sparking criticism the Obama administration is not forceful enough in acting in defense of a key ally.

Webmaster's Commentary: 

How about criticism the Obama administration is not forceful enough in acting in defense of a US-flagged ship hijacked in international waters?

How about criticism the Obama administration is not forceful enough in acting in defense of 12 American citizens including a diplomat and ambassador kidnapped in international waters?

How about criticism the Obama administration is not forceful enough in responding to an outright act of war against our nation?

I know FOX News is supposed to be a mindless Israeli drone, but let's not abuse the privilege!

Jun 02 13:05

FLASHBACK - IDF Cover up proves Israeli Army Cannot investigate Itself.

Jun 02 12:41

Sydney marchers in global wave of protest against killings and blockade

A PROTEST at Sydney Town Hall last night closed down a central city block during peak hour, with thousands marching to condemn the Israeli attacks on the Gaza flotilla.

Jun 02 12:27

Robert Fisk: Western leaders are too cowardly to help save lives

Has Israel lost it? Can the Gaza War of 2008-09 (1,300 dead) and the Lebanon War of 2006 (1,006 dead) and all the other wars and now yesterday's killings mean that the world will no longer accept Israel's rule?

Don't hold your breath.

Jun 02 12:10

UN Human Rights body votes to dispatch independent probe into attack on Gaza aid convoy

Strongly condemning Israel's actions against the humanitarian flotilla bound for the Gaza Strip, the United Nations Human Rights Council voted today to dispatch an independent, international probe into violations of international law resulting from Monday's incident.

Webmaster's Commentary: 

The United States cannot veto the UN Human Rights Commission. An independent investigation not under Israel's control will be carried out after all. So Obama showed himself to the world as Israel's stooge for no good reason. He was just another chip played by Israel.

Jun 02 12:06

Feds Approve New Gulf Oil Well off La

Webmaster's Commentary: 

Swell.

Jun 02 12:05

Seattle: Protesting Israel's Capture and Murder of Gaza Activists on the Mavi Marmara

Jun 02 11:30

Chutzpah Lives Here.

Webmaster's Commentary: 

In retaliation for Turkey's expression of anger about its citizens, Israel is considering recognizing the Armenian Massacre of 1915. The same guys PERPETRATING the Palestinian massacre of... well, right now?

Just figured you might want to get a good laugh :)

Jun 02 11:20

Irish aid boat holds course towards Gaza despite Israel warning

The final boat in the Gaza aid flotilla was sailing at full speed towards the territory’s coast tonight despite warnings that it would be intercepted by Israeli forces.

The MV Rachel Corrie, a 40-year-old cargo ship bought by the Irish arm of the Free Gaza Movement, was delayed and avoided capture during Monday night’s assault. Tonight it was still in international waters about two days from Gaza, carrying a consignment of aid and 19 activists and crew, among them five Irish nationals, the organisation said.

The Irish taoiseach, Brian Cowen, warned Israel tonight that he expected no violence against those on the Rachel Corrie.

Jun 02 11:19

Israel's International Piracy and Terror

As expected by many, the serial terrorist Israeli army attacked on May 31st 2010, the "Freedom Flotilla" ships with gas bombs and live fire, murdering at least 19 humanitarian international activists, 16 of them Turks including one MP, and injuring 29 others. The Israeli navy, then, kidnapped the 700 humanitarian activists and their ships to Israel.

Webmaster's Commentary: 

One wonders just when Americans are going to wake up to these facts.

As I type this, the Rachel Corrie aid ship is just about 3 hours away from Gaza, with its aid materials and humanitarian volunteers.

I wouldn't bet against another massacre here, courtesy of the Israeli government.

Jun 02 11:11

Organizers: Freedom Flotilla 2 in a few weeks

"Following the massacre committed by Israeli forces against solidarity activists on board the Freedom Flotilla in international waters, there have been increasing calls by Arab, Islamic, and European countries to launch a new aid fleet much bigger than the first one. This is a clear challenge by the free people of the world in the face of Israel’s arrogance," Madhi said.

During a televised speech Tuesday, Erdogan said future flotillas bound for Gaza territorial waters under Israeli threat would be accompanied by a military escort to ensure their safety.

Webmaster's Commentary: 

If there is any military confrontation between Turkey and Israel, that will most likely set the entire region ablaze.

Perhaps that is what Israel wants to use as a "justification" to begin its attack on Iran.

Jun 02 11:09

DESPERATE ISRAELI PROPAGANDISTS NOW STOOPING TO FAKING RETWEETS TO SMEAR ONLINE ACTIVISTS.

Webmaster's Commentary: 

This is just an expansion of Israel's main talking point; that the aid flotilla and their supporters are all terrorists.

Those who have known me for the last 16 years know the tweet is a hoax. So now ask yourself, what else has Israel been lying about for the last 70 years. USS Liberty, for example.

Jun 02 11:08

A Plague Upon The World: The USA is a "Failed State"

"To American eyes a vague “terrorist threat,” a creation of their own government, is sufficient justification for naked aggression against Muslim peoples and for an agenda of world hegemony."

Jun 02 11:05

Terror on Aid Ship: "Plan Was to Kill Activists and Deter Future Convoys"

An Arab member of the Israeli parliament who was on board the international flotilla that was attacked on Monday as it tried to take humanitarian aid to Gaza accused Israel yesterday of intending to kill peace activists as a way to deter future convoys.

Haneen Zoubi said Israeli naval vessels had surrounded the flotilla’s flagship, the Mavi Marmara, and fired on it a few minutes before commandos abseiled from a helicopter directly above them.

Terrified passengers had been forced off the deck when water was sprayed at them. She said she was not aware of any provocation or resistance by the passengers, who were all unarmed.

Webmaster's Commentary: 

This massacre may have the absolute opposite effect than that the Israeli government had planned on, such as a potential military confrontation with Turkey.

Jun 02 11:01

Mood of resistance sweeps continent

The British protests against cuts on 22 June will be part of a cross?European fightback. There are moves towards a day of coordinated strikes and demonstrations across the continent.

Jun 02 11:01

Israeli International Aggression: White House Thumbs Up To State Terror and Murder

Here it comes – the White House whitewash of Israel’s bloodied hands – an odious act of complicity that flouts international law and sets the scene for more state terrorism and murder of civilians.

After days of conspicuous US absence from joining the rest of the world in unequivocally condemning Israel over its killing of civilians on board the international convoy bringing humanitarian aid to the desperate people of Gaza, we now have the nauseating sight and sound of Washington defending the indefensible.

Webmaster's Commentary: 

The reaction of governmental officials to this massacre,is proof positive that the US government, from the Obama administration on down, has become Israel's complete "acquisition".

Jun 02 11:01

Lisbon: Massive Demonstration Against Government

Over three hundred thousand people (more than three per cent of the Portuguese population) marched today in central Lisbon in a mega-demonstration against the socially insulting policies of the conservative, right-wing Government provided by the Socialist Party, an insult to Socialism, an insult to Government and the epitome of laboratory politics practised by professional politicians who have never had a real job.

Jun 02 11:00

Direct Bias Shown on BBC on Flotilla Crime

In most of its coverage BBC depended on Israeli sources whilst the Palestinian side has been ignored. PRC suggests that such coverage harm the image of BBC and could classify it as an alternative for some Israeli media outlets.

Jun 02 10:59

US President Barack Obama has failed to condemn Israel over Gaza ship attack

Webmaster's Commentary: 

Like the obedient servant he is...

Jun 02 10:57

The Israeli Massacre and the Cover-Up

The precise details of the seizure and ensuing massacre remain vague. And for good reason: Israel, whose officials have for weeks been discussing diplomatic options for confronting the flotilla (whose approximately 700 participants are accompanied by some 10,000 tons of cargo), launched a media disinformation blitz parallel to the military operation. In a pattern reminiscent of the Gaza assault of 2008-9, communications from the flotilla were persistently disrupted, its satellite telephones entirely cut off just prior to the pre-dawn assault. Within Israel, the military censor moved almost immediately to prohibit reporting about details of casualties.[1] Having established a near monopoly on access to information, the Israeli government dispatched its spokespeople to tell their story.

Webmaster's Commentary: 

When the participants in this flotilla are repatriated and start to talk publicly, (and trust me, the alternative media will make absolutely certain that their stories are heard), there will be no amount of official joint Israeli/US corporate media bovine excrement sufficient to cover up the real truth of what happened here.

Jun 02 10:56

THERE ARE JEWS WHO KNOW RIGHT FROM WRONG

I am a Jew and I am outraged and ashamed by the acts Israel has perpetrated. I am not a self hating Jew, not an anti-semite, as some religious extremist Jews have accused me and other Jews who criticize Israel.

Jun 02 10:54

New Law Will Require a License to be a Journalist

He told FoxNews.com that some reporters covering state politics don’t know what they’re talking about and they’re working for publications he’s never heard of, so he wants to install a process that’ll help him and the general public figure out which reporters to trust.

Jun 02 10:51

Americans protest deadly Israeli attack

The protesters slammed the attack that left at least 20 international peace activists dead as “illegal and deplorable” and demanded justice for those responsible.

“This is not a Muslim issue, it’s not an Arab issue, it’s a human rights issue,” a 41-year-old demonstrator told The Detroit News.

Amid international outrage over the brutal assault, Tel Aviv has remained unabashed about its military action against the Flotilla, vowing to continue its naval blockade of Gaza as an ‘act of self defense.

Webmaster's Commentary: 

For Israel, "self defense" usually means slaughtering the innocent, as happened with both this massacre, and last year's "Operation Cast Lead".

Jun 02 10:48

Reporters Without Borders: 15 journalists still missing

Reporters Without Borders is urging the Israeli authorities to release a list of the journalists who were arrested during Monday’s raid on the humanitarian flotilla and to say where they are being held.

There were at least 15 foreign journalists travelling with the flotilla who still cannot be reached directly, the Paris-based media watchdog said. These are the names of the journalists known to have been aboard the flotilla:

Jun 02 10:43

Source: Hillary asking foreign leaders to `dial down' criticism of Israel

Secretary of State Hillary Clinton has been privately asking foreign leaders to "dial down" criticism of Israel until all the facts of the flotilla attack are known, according to a source who personally discussed the matter with her.

"She says she's been working the phones for last 24 hours trying to get people to cool off a little bit, to see what the facts are," the source tells me, adding that she said she was trying to "dial down some of the rhetoric of the inernational community."

"It's difficult," the source adds. "She says people are furious."

Webmaster's Commentary: 

Memo to US Secretary of State Clinton: the facts are known, which is why people are furious. And I can guarantee you, Madame Secretary, this issue will not go away.

These ships were grabbed in international waters by Israeli commandos who shot live-fire into them. The ships were unarmed, and attempting to deliver desperately needed aid to Gaza

Unarmed peace activists were killed and maimed in this process, and I can guarantee you, most of the aid earmarked for Gaza will never get there.

What you should be doing is demanding from Israeli official an accounting of all American citizens, find out who have been killed and/or wounded, and have a complete accounting of what has happened to retired Colonel Anne Wright, right the heck now!

Jun 02 10:41

PHOTOGRAPHIC PROOF THAT THERE WERE WEAPONS ABOARD PIRATED SHIP

Jun 02 10:39

Israel sees no need to apologize for raid

Webmaster's Commentary: 

... which is only fanning the world's rage even higher!

Jun 02 10:38

Pelosi: ‘I Don’t Want To Go Into A Discussion Of The Blockade Of Gaza’

Today, House Speaker Nancy Pelosi (D-CA) held a conference call with bloggers, where she received questions — including from ThinkProgress — about Israel’s raid of the flotilla carrying humanitarian aid and activists bound for Gaza. Pelosi refused to speak directly about whether Israel’s blockade is causing a humanitarian crisis in Gaza.

Jun 02 10:36

Freedom fleet 2 to set sail to Gaza in weeks

The "European Campaign to End Siege on Gaza", announced that it already obtain the funding of the first three ships of the new fleet which will go to the Gaza Strip, which will be named "fleet of Freedom 2", related to the name of the First Fleet, who was exposed to piracy and a bloody massacre by Israel against the peace activists on board.

Jun 02 10:34

Former U.S. Ambassador Peck Calls Gaza Ordeal--"Piracy!"

Jun 02 10:32

Captain recounts attack on Flotilla

Captain Huseyin Tokalak said the Israeli Navy had threatened to sink his ship, Gazze, before Israeli commandos took over the vessel at gun point, the Reuters news agency reported.

Jun 02 10:31

As Obama Wavers, Congressmen Cheer Aid Ship Massacre

President Obama’s reluctance to comment in any but the most vague terms of the massacre of 19 aid workers by Israeli commandos late Sunday night has left many wondering exactly where the US government will fall on an issue which has been blanketly condemned by virtually every government in the civilized world and virtually every government outside the civilized world.

But the lack of White House comment has opened the door for Congressmen to stake out public positions on the matter and, perhaps predictably, those that have commented have universally praised the killings.

Webmaster's Commentary: 

Every single one of these "Israel-Firsters" needs to be voted out of office just as soon as possible.

The crushing burden of supporting such a pariah nation with 3 billion dollars worth of aid annually, military aid, and a brought to heel fawning corporate media, has completely demolished this country's former reputation of fairness, and respect for the dignity of human life,and has got to go, NOW.

We need politicians who put America first, second, and third, period, end of discussion!

Jun 02 10:23

Nicaragua cuts ties with Israel

The Nicaraguan government Tuesday suspended the country’s diplomatic ties with Israel in protest of Israel’s deadly raid on the Gaza-bound international aid flotilla on Monday, various media outlets reported.

Jun 02 10:23

Turkey is ready to go in war with Israel, according to Erdogan

Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan has made it clear that Turkey is ready to go in war with Israel.

In his parliamentary address Erdogan accused Israel of a "bloody massacre” as he described Israel's raid on a flotilla, including a Turkish ship, carrying relief supplies to blockaded Gaza.

Webmaster's Commentary: 

Memo to the Israeli government: welcome to the wonderful world of unintended consequences.

Jun 02 10:20

ISRAEL RAISES ON A BUSTED FLUSH!

Webmaster's Commentary: 

"They were terrorists! And they were Al Qaeda! They had Hummus of mass destruction! They had Iranian nooks! They had a death star! They were dressed like sluts! They really WANTED it! They had POINTED STICKS!!!!!!" -- Tel Aviv

Jun 02 10:19

Israel will not lift Gaza blockade – Netanyahu

Despite the international pressure, Israel is not going to lift the blockade of Gaza, Prime Minister Benjamin Netanyahu told reporters on Wednesday. He warned against delivering lethal supplies to the Gaza Strip, which he said remains a hideout for terrorists.

Webmaster's Commentary: 

Memo to Israeli Prime Minister Netanyahu; what about the infants, children, and pregnant women of Gaza?!? Are they "terrorists" also, because they have the temerity to still be breathing after this brutal, illegal, and immoral blockade?

As reported on 2 June, 2010 in:

http://www.map-uk.org/regions/opt/news/view/-/id/732/
/strong>

"10 percent of children under five are stunted (low height for age, usually attributed to a chronic lack of protein and micronutrients, including iron and essential vitamins), a steadily increasing trend over recent years, according to UNICEF. [5]

More than 10 percent of children are chronically malnourished, according to the World Health Organization, a significant increase since siege began.

The number of children under five suffering from acute malnutrition nearly doubled between 2006 and 2008 from 1.4 to 2.4 percent, according to UNICEF."

65 percent of children aged 9-12 months, and 35 percent of pregnant women are anemic. [6]"

Prime Minister Netanyahu, you and the Knesset must be particularly proud of these numbers, in terms of the health detriments infants, women, and kids, because these numbers are a direct result of your blockade of Gaza.

This is simply one horrific component of your "final solution" for Gazan Palestinians.

Jun 02 10:15

World Council of Churches condemns flotilla raid

The World Council of Churches has condemned the Israeli naval raid on a Gaza-bound vessel carrying humanitarian aid in international waters before dawn Monday that killed at least 10 civilians and injured more.

Jun 02 10:05

US naval attack group makes for South Korea

A US naval attack group led by the George Washington nuclear-powered aircraft carrier is making for South Korea for holding emergency exercises with a South Korean naval force.

Military manoeuvres with gunnery and missile firing are held one month ahead of schedule. Yet another US-South Korean military exercise is due in late June, the one against enemy submarines.

Webmaster's Commentary: 

"This oughta distract the suckers from Israel and that damned oil leak!!!" -- Official White Horse Souse

(Ahem)

"Military exercises", my astrolabe!

Even if China votes to veto any censure of the North Korea at the UN security council, it appears that the US is getting ready to provoke North Korea into a military confrontation.

And if that happens, one has to ask; what degree of Chinese military support can North Korea count on should such a US-provoked attack happen?!?!?

Jun 02 10:00

China's Wen reveals fears of any Korea conflict spreading

North Korea has been blamed by an international investigation for sinking the South Korean corvette Cheonan in March, killing 46 sailors, but China has refused to join condemnation of its ally Pyongyang and said it is still assessing the evidence.

In a transcript of an interview with Japanese broadcaster NHK posted on the Chinese Foreign Ministry website on Wednesday, Wen declined to say whether China would support any censure of the North by the U.N. Security Council. As a permanent member of the Council, China could veto any such action.

Webmaster's Commentary: 

If there is a censure vote at the UN Security Council, one can almost bet on a veto by China as an attempt to ratchet down tensions in the region.

Unfortunately, however, the US government needs a war right now, to distract a very angry populace from its financial woes, and the horrendous mismanagement of both foreign and domestic policy under Obama's watch.

Jun 02 09:56

Settlers torch hundreds of Nablus olive trees

Residents of the illegal Yitzhar settlement set fire to more than 100 dunums of Palestinian lands near Urif village, southwest of Nablus on Wednesday afternoon, Palestinian officials said.

Jun 02 09:54

China Tells Defense Secretary Gates Not To Visit

Beijing didn't elaborate, but China leaders were angered by the Obama administration's recent decision to go ahead with arms sales to Taiwan worth more than $6 billion.

Webmaster's Commentary: 

My bet would be that this non-invite has nothing to do with the US arms sales to Taiwan, and everything to do with pressure to hold North Korea accountable for the torpedo which sank the South Korean ship last March, for which the US has been blaming North Korea, and wanting to forward the matter to the UN for some kind of sanctions/punishment against North Korea.

Jun 02 09:51

Netanyahu: “Siege will Continue”

Webmaster's Commentary: 

Keeping the Warsaw Ghetto in starvation is necessary for the survival of the Reich!

Jun 02 09:49

Gaza flotilla activists deported as witnesses accuse Israel

On their return home, many of the activists accused the Israelis of having opened fire without warning.

"Israeli commandos started shooting from the air without warning," Kuwaiti lawyer Mubarak al-Mutawa, who was on the main vessel, the Turkish-flagged Mavi Marmara, told reporters in Kuwait City.

Morrocan MP Abdelqader Amara told AFP in a hotel in Amman: "The Israelis used live ammunition and showed us all the barbarism and cruelty in the world although all of us were unarmed."

There was very little official information about the condition of the injured passengers being treated in Israeli hospitals. Physicians for Human Rights put the number of wounded activists at 52.

Webmaster's Commentary: 

Every single country of every individual on this flotilla should demand an immediate identification of, and accounting for, all the dead and injured.

Jun 02 09:48

Israel Confidently Defies World, Rejects Independent Probe Calls

“Gaza is an “Iranian-sponsored terrorist state,”

Webmaster's Commentary: 

and at this point, the bovine excrement meter exploded, just 2 days out of warranty.

Jun 02 09:47

U.S. is world's top user of targeted killings, U.N. says

The United States was identified Wednesday as the world's No. 1 user of targeted killings, largely as a result of its dependence on unmanned drone attacks in Pakistan and Afghanistan.

Jun 02 09:47

SURVIVORS OF ISRAELI PIRACY RECALL THE HORRORS AT SEA

Flotilla attack: ‘First the shots, then the ship was turned into a lake of blood’

Jun 02 09:47

OVERHEARD IN JERUSALEM STREETS TODAY…..

Israel’s propaganda war in the media is obviously successful. Israel’s act of terrorism on the seas was an act of war…. now they are prepared to go full scale. Psychological preparation has been underway for a number of years now with many pre announced air raid drills. It is drummed into the Israeli skull that they are surrounded by enemies… watch the following to see children being traumatised during one of these drills.

Jun 02 09:44

Israeli ambassador calls raid ‘responsible,’ likens to US attacks in World War II

Michael Oren, Israel's ambassador to the United States, called his country's raid on an aid flotilla en route to Gaza "perfectly legal, perfectly humane and very responsible" in an interview Tuesday with Fox News.

Oren likened the attack to that of the US in World War II.

"The US acted under similar international law when it fought the Germans and the Japanese in World War Two," the ambassador said.

Webmaster's Commentary: 

So, let me wrap my head around this; the killing and maiming of volunteer humanitarian aid workers, who were trying to get desperately needed aid to Gaza is "perfectly legal, perfectly humane, and perfectly responsible"?!?!?

It appears that Oren's embrace of the Orwellian use of the English language ranks right up there with that of Netanyahu or Ehud Barak, and that's saying something!

Jun 02 09:43

Goldman Sells 44% of its stocks 3 weeks before blowout.

Hmmm when did this happen before? Sound Familiar?

Jun 02 09:43

PHOTO ESSAY ~~ NEW YORKERS SAY NO TO MURDER, NO TO PIRACY, NO TO ZIONISM

Jun 02 09:38

Israel 'underestimated reactions'

Webmaster's Commentary: 

No shit!

Jun 02 09:33

Egypt allows generators into Gaza

Egypt has allowed a shipment of electric generators into Gaza, the first time it has let in non-food or medical supplies since Israel’s 2008-2009 assault on the strip.

Webmaster's Commentary: 

But, but, but, Israel said that the people of Gaza were not suffering any hardships, and now we find out they can't just plug their refrigerators into the walls?????? :)

Jun 02 09:31

Latest Oil Containment effort hits snag

I thought they said this for sure was gonna work?

Jun 02 09:25

As Obama Havers, Congressmen Cheer Aid Ship Massacre Foreign Affairs Chair Lauds Killings of 'Brutal' Aid Workers

President Obama’s reluctance to comment in any but the most vague terms of the massacre of 19 aid workers by Israeli commandos late Sunday night has left many wondering exactly where the US government will fall on an issue which has been blanketly condemned by virtually every government in the civilized world and virtually every government outside the civilized world.

Webmaster's Commentary: 

So let me see if I understand this.

An oil well blows up in the Gulf of Mexico and Obama forms a congressional commission to investigate what happened, but when Israel hijacks an American-flagged ship and kidnaps American citizens in international waters (for which the US sent warships when the Somalis did the exact same thing), Obama insists that Israel, the attacking nation, should be allowed to handle the investigation themselves.

Or did I misunderstand what President Pussy was saying?

Jun 02 09:19

A Conservative Estimate of Total Direct U.S. Aid to Israel: Almost $114 Billion

Jun 02 09:10

BP Disaster - The MTV version!

Jun 02 09:00

New Law Will Require a License to be a Journalist

What good is a government if they can’t regulate every aspect of your life? From the same lawmakers that brought us the Detroit economic calamity comes a new bill, aimed at controlling the flow of information to the unsuspecting public even more than the mainstream does now.

Jun 02 08:57

Anti-Israel Protest Photos

Jun 02 08:56

Irish ship on collision course with Israeli navy near Gaza

The 'Rachel Corrie,' the Irish-owned ship with Nobel Peace Prize winner Mairead Maguire on board, continued to sail towards Gaza waters despite Israel making it clear they were giving no guarantees about its safety.

Jun 02 08:53

Steve Bell on the Israel flotilla attack

Jun 02 08:50

Israeli troops confront flotilla activists

Webmaster's Commentary: 

"Oy vey, Oy vay; a pirate's life for me!" (with apologies to Disney)

Jun 02 08:49

Time for law abiding American citizens to stop paying taxes, start a new government? 6 of 13

*hyperlinks and video live at source*

David Degraw has written an outstanding comprehensive explanation of what’s really happening in the US economy. He’s given me permission to reprint it here. I also recommend his site "For Our Economy" for citizen grass-roots activism for economic justice.

Jun 02 08:48

Terror on Aid Ship: "Plan Was to Kill Activists and Deter Future Convoys"

An Arab member of the Israeli parliament who was on board the international flotilla that was attacked on Monday as it tried to take humanitarian aid to Gaza accused Israel yesterday of intending to kill peace activists as a way to deter future convoys.

Haneen Zoubi said Israeli naval vessels had surrounded the flotilla’s flagship, the Mavi Marmara, and fired on it a few minutes before commandos abseiled from a helicopter directly above them.

Terrified passengers had been forced off the deck when water was sprayed at them. She said she was not aware of any provocation or resistance by the passengers, who were all unarmed.

Jun 02 08:45

USS Liberty Survivor Among 12 U.S. Citizens Abducted by Israel – 11 Have Been Released – What Happened to the 12th?

But as the announcement was made this morning and the list of the nationalities of the victims was released by the Israeli Interior Ministry I noticed a funny thing; Israel is claiming they have repatriated 11 U.S. citizens but 12 are reported to have been abducted from the flotilla in the first place. What happened to the 12th U.S. citizen? Israel released one U.S. citizen yesterday. Is that person included in Israel’s list of 11 that have been repatriated?

Michael Rivero of What Really Happened has reported that there are unconfirmed reports coming out of Greece that one of the fatalities was a U.S. citizen. Though this report is still unconfirmed at this time, this new discrepancy begs the question “what happened to the 12th U.S. citizen”? Where the Greek rumors correct?

Jun 02 08:39

Notch Up Another Disaster for Israel's Well-Oil Propaganda Machine

An old Israeli saying describing various less-than-esteemed military leaders says: "He was so stupid that even the other generals noticed." The same derisive remark could be applied almost without exception to the present generation of Israeli politicians.

Jun 02 08:24

The Mediterranean Massacre

It is often said, by Israel’s defenders, that the Jewish state is part and parcel of the West: that Israel, the only democracy in the region, must be defended because they are, after all, reliable allies who share our values, the heritage of Athens and Jerusalem. That has been the conventional wisdom – and it’s wrong. The Mediterranean Massacre underscores the wrongness of this assumption.

Jun 02 08:12

Israeli Murders, NATO and Afghanistan

NATO HQ in Brussels is today a very unhappy place. There is a strong understanding among the various national militaries that an attack by Israel on a NATO member flagged ship in international waters is an event to which NATO is obliged - legally obliged, as a matter of treaty - to react.

Jun 02 08:11

2010 Pro-Israel PAC Contributions

Webmaster's Commentary: 

HERE IS THE LIST OF US POLITICIANS ACCEPTING MONEY FROM THE NATION THAT JUST ATTACKED THE AID FLEET AND KIDNAPPED US CITIZENS IN INTERNATIONAL WATERS.

These people are all accessories to the crime because in exchange for the pro-Israel PAC money they voted through sending your tax dollars to the already-nuclear-armed Israel for the very weapons and ammunition Israel just used to murder 19 aid workers in international waters.

There can be no higher agenda this election than to kick these traitors to America out of office. No government can serve two masters. And at this time America needs leaders who will put America first, second, and third. Thus, for all our sakes, and for the sake of those 9 Americans kidnapped in international waters by Israel, along with the memories of 34 Americans murdered on the USS Liberty by Israel, the time has come to purge the United States of all politicians who proclaim what good friends they are of Israel!

America needs leaders who will put America first, second, and third.

America needs leaders who will put America first, second, and third.

America needs leaders who will put America first, second, and third.

Learn the names on this list. Burn them into your memories. A friend to Israel is an enemy of the American people. Speak out against them. Vote against them. Hound and drive these friends of Israel from the halls of American government.

Jun 02 08:10

Flotilla fallout

Jake Tapper, a reporter for ABC News writes that “there won’t be any daylight between the US and Israel.” The rationale? A senior administration official says “The president has always said that it will be much easier for Israel to make peace if it feels secure.”

Of course, that’s nonsense. Israeli security has nothing to do with it. The reality is that Israeli aggression is possible only because Israel understands that the US is its poodle and that the US will work on its behalf in the UN and elsewhere, no matter what Israel does. The Israel Lobby is ultimately to blame, meaning ultimately the influence of Jewish money on the political process.

Jun 02 08:09

Eyewitness and victim recounts Israeli flotilla attack on an American boat and crew

Webmaster's Commentary: 

check this at about the middle where the lady says the Israelis ripped off everything, including money, laptops, backpacks, everything and never gave it back to any of them.

The "Noble" Israelis are common pirates, nothing more.

Jun 02 08:00

ISRAEL HAS NOT RELEASED EVERYONE!

At least four Palestinian/Israelis, Free Gaza Movement board director, Lubna Masarwa, Sheik Raed Salah, leader of the northern branch of the Islamic Movement in Israel, Mohammed Zeidan, Director of International Advocacy Programme for the Arab Association for Human Rights. and Hamed abu Dabis are facing multiple serious criminal offences for their participation in a peaceful voyage to break Israel’s blockade of Gaza.

After a full day in court represented by excellent attorneys from Adalah, they were remanded until June 8, evidence of how seriously the situation is for these four human rights workers.

This illegal incarceration is just another example of Israel’s draconian policies.

Jun 02 07:59

Israel's Disinformation Campaign Against the Gaza Freedom Flotilla

Webmaster's Commentary: 

And if Israel and the US media lie this badly over the flotilla attack, what else have they lied about for the last 70 years. Indeed, it might be easier to count the few times that Israel and the US Media have been 100% truthful.

Jun 02 07:52

FLASHBACK - Hamas Sweeps Palestinian Elections

The radical Islamic movement Hamas won a large majority in the new Palestinian parliament, according to official election results announced Thursday, trouncing the governing Fatah party in a contest that could dramatically reshape the Palestinians' relations with Israel and the rest of the world.

Webmaster's Commentary: 

As you can see over at Twitter, Israel's "Megaphonies" are out in full force trying to twist Israel's latest war crime into another case of "blame the victim." One of the claims still being repeated on ABCNNBBCBS is that HAMAS is a terrorist organization that seized control of Gaza in a violent coupe. But as this article from the Washington Post (make a local copy before it gets Orwellized) proves, HAMAS won the elections and is the legal government of Gaza. Israel doe snot like that. Israel wanted FATAH, a group Israel had more control over, to win. So Israel and the US pretend the election never happened and are punishing the Gazans for daring to vote for the "wrong" people.

Please post this WaPo article everywhere you see the claim made that HAMAS "seized" Gaza or in some way is not supposed to be the legitimate government of Gaza.

Then ask these questions. If Israel and the US media are lying about the Gaza elections this blatantly, how can anyone trust anything they say about Israel or Palestine? If Israel and the US media are lying about the Gaza elections this blatantly, what else have they been lying about?

USS Liberty?

If Israel and the US media are lying about the Gaza elections this blatantly, has the last 70 years of claims made about Israel and the history of WW2 been one huge ongoing lie and deception?

If Israel and the US media are lying about the Gaza elections this blatantly, Please repost.

Jun 02 07:42

Glenn Greenwald Destroys MSNBC's Israeli Lapdog Apologist

Webmaster's Commentary: 

Israel's latest war crime will reveal who is Israel's slave in the media.

Jun 02 07:35

Israel releases image of #Flotilla terrorist mastermind attacking Israeli soldiers with Arab dagger

Jun 02 07:23

LOWKEY PROTEST IN LONDON – LONG LIVE PALESTINE !

Rapper and Poet Lowkey rightly says, “We are sick of it”, “We are sick of it”, as he leads a demonstration at London’s Downing Street, on 31st, May, to protest yet another massacre by Israel, this time of 9-16 ( numbers and names not yet confirmed) human rights activists onboard the Flotilla sailing to Gaza , with humanitarian aid for Gazans. He says, “We need the names now… this is not a crime against the Palestinian people, this not a crime against the Turkish people, this is not a crime against the British people, this is a crime against Humanity… We were not there, it is our tax dollars that went into the bullets that killed those humanitarian activists….”

Lowkey has demonstrated huge support and love for the people of Palestine .

Must watch. He is Amazing!

Continue :

Jun 02 07:15

Israel has Crossed the Rubicon

Lynda Brayer is an Israeli lawyer who I met in my homeland in Palestine.

Israel has crossed the Rubicon – by Lynda Brayer – May 31, 2010

The cold-blooded murder of unarmed civilians by government forces is the most damning of government actions. It is not only a crime, or an atrocity, or a massacre – which is bad enough in itself – but carries with it the irremovable mark of Cain, the mark of murder! Government murder, of necessity, contaminates a political system that practices it, and inextricably and inevitably causes political delegitimization of such a government....

Jun 02 06:59

Ex-Mossad agent: Gaza flotilla raid ’so stupid it’s stupefying’

The former Mossad agent is Victor Ostrovsky, who enlisted in the Israeli Defense Force at age 18 and has since written two books highly critical of Israel's war-fighting apparatus. His first book, "By Way of Deception," illustrates the brutal and often confusing nature of the Israeli spy service's covert operations, casting the agency as a villain that engages in the drug trade to further their ambitions over the good of Israel.

Jun 02 05:44

FORMER US ARMY COL. ANN WRIGHT SEEN ARRESTED BY ISRAELI COMMANDOS

Former United States Army Colonel, Foreign Diplomat, Peace Advocat, Ann Wright is seen in this video being arrested by Israeli commandos onboard the humanitarian aid flotilla “Marmara”, reports Dick Allgire from Honolulu.

“Israel has been allowed to get away with anything they want to, any criminal act they want to, any violation of international law, America protects them” says Ann Wright.

DEMONSTRATORS VOICE THEIR OPINIONS AT PROTEST DEMONSTRATIONS IN NEW YORK

Continue :

http://mycatbirdseat.com/2010/06/former-us-army-col-ann-wright-seen-ar...

Jun 02 05:23

Interview with U.S. Senate Candidate Merrill Cook on 9-11 and Federal Reserve Bank

After the Senatorial Discussions put on by the Heritage Training Center; members of We Are Change Utah took some time to talk to Merrill Cook about 9/11, Bilderberg and his thoughts on those topics. Surprisingly Merrill Cook has been invited to go to Bilderberg but he declined. Maybe Merrill Cook is not like the rest of the political entrepreneurs who are easily corrupted by money and lucrative opportunities. Clearly he is not afraid to speak his mind and give us entirely political rhetoric. An honest politician is scarce breed yet very refreshing.

More over, Merrill Cook has questions about 9/11, and not those of the average politician. Merrill Cook told We Are Change Utah that specifically building 7 and the FAA errors are the most pressing is his mind.

Jun 02 05:04

Goldman Sachs Sold 44% of its BP stock three weeks before the Deepwater Horizon explosion

And Wells Fargo increased their holdings by 112%.

Jun 02 03:07

Obama's Timidity, Failed Policies and much more

Timidity. Euphemism for cowardice. --ts

Jun 02 03:03

Of course, they were asking for it

It's time the Israeli government's PR team made the most of its talents, and became available for hire. Then whenever a nutcase marched into a shopping mall in somewhere like Wisconsin and gunned down a selection of passers-by, they could be on hand to tell the world's press "The gunman regrets the loss of life but did all he could to avoid violence." Then various governments would issue statements saying "All we know is a man went berserk with an AK 47, and next to him there's a pile of corpses, so until we know the facts we can't pass judgement on what took place."

Jun 02 02:49

Another Israeli Crime

The Israeli government’s attack on civilian ships is an act of a desperate, panic-stricken state that has lost all other options. It is also a sign of political bankruptcy and an additional proof of the moral degeneration of an army which has been carrying out one barbaric massacre after another, not against other armies but mainly against innocent, defenceless civilians.

Jun 02 02:47

Israel Knows No Limits

If there was further proof needed about the unsurpassed criminality of the regime in Tel Aviv, we had it in the wee hours of Monday, when it sent its troops on an illegal mission to kill unarmed civilians in international waters.

Jun 02 02:45

What if it Were Your Child?

Almost every subject can be argued two ways, especially when the subject at hand is as controversial as the Palestinian-Israeli conflict. No matter how unjust the Israeli siege on the Gaza Strip is, there will always be those biased souls that justify it with the “Hamas terrorists” argument and the hackneyed Israeli pretext of state security. However, one subject, which cannot possibly have a flip side to it, is the torture of children. Only a deranged and perverted mind could justify that. Oh, and of course, Israel’s security establishment.

Jun 02 02:06

Leader: West to blame for Gaza aid attack

Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Seyyed Ali Khamenei says the United States, Britain and France must be held accountable for an Israeli attack on a Gaza-bound aid convoy.

The Leader said the attack on the international convoy was an act of lunacy, adding that the attack brings Israel closer to its end.

"Zionism is a new and more aggressive face of fascism which is this time supported by governments claiming to be advocates of freedom and human rights with the US above all," Ayatollah Khamenei added.

Jun 02 02:01

The Enemies of Humanity Expose Themselves Again

The recent storming by Israeli state terrorists of a Turkish humanitarian aid ship Mavi Marmara in international waters, killing of twenty people during the illegal seizure, and subsequent kidnapping of nearly seven hundred passengers, is yet another of numerous Israeli operations that have highlighted the essence of Zionism and its utter disregard for humanity.

Jun 02 01:56

Greta Berlin: Marbles, paint balls and nukes [Videos]

The Israeli military (IDF), has been busy spinning the story of their attack on a civilian convoy trying to deliver aid to the besieged people of Gaza. They’ve had a head start, sending out edited videos, posting ’supposed’ military footage of the passengers attacking them, saying that they confiscated ‘weapons’ which apparently turned out to be marbles, sling shots, kitchen knives and aluminum chairs.

More will be revealed as passengers are released. We already know that Israel shot the captain of the Marmara and the European Campaign boat, maybe hoping that we would no longer be able to hire captains. Several activists have spoken to their respective Consulates and informed of being kicked, beaten, dragged along the ground, tear gassed and bags thrown over their heads.

Jun 02 01:50

Former CIA Officer’s Giraldi & McGovern: Israel Controls U.S. Government & Media

Editors Note: Some tragic and hard truths and facts, pretty much the game as we’ve known it. Every bit counts, and this is public exposure of a positive nature, so hear it from the experts in the field, in this Press TV interview.

Phillip Giraldi, Former CIA Case Officer | Ray McGovern, Former CIA Analyst/Presidential Daily Briefer

http://mycatbirdseat.com/2010/06/former-cia-officers-giraldi-mcgovern-...

Jun 02 01:46

AIPAC: The Voice of America — Part 2 The Treasonous Dollar Drain

By Anthony Lawson

A closer look at how the members of the American Israel Public Affairs Committee exercise a grotesquely disproportionate amount of power over the foreign policies of the United States.

Jun 02 00:59

'Money is killing us,' Gulf fisherman says

The latest health risk in the Gulf of Mexico is an abundance of money, says one Louisiana fisherman.

"Money," says Clint Guidry, acting president of the Louisiana Shrimp Association, "is killing us."

BP is paying fishermen up to $3,000 a day to help clean up the oil, according to a contract between BP and one of the fishermen obtained by CNN.

June 1, 2010

Jun 01 23:21

From the 1953 CIA Overthrow of Democracy in Iran, to the Iraq War, to the Criminal Gulf Catastrophe and Deaths, BP Was There

If you were to draw an oily line from the first exploitation of oil in the Middle East by the British in 1901 (they were in the process of converting their then world dominating naval fleet from coal to oil and were in desperate need of it) to the overthrow of the secular democratic leader in Iran, Mohammed Mossadeq, in 1953, to the Iraq War, to the criminal environmental catastrophe in the Gulf, BP would have been there.

Jun 01 23:17

Obama's Timidity and Deaths at Sea

A chief lesson to learn from President Barack Obama’s recent unwillingness to stand up to Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and the Likud Lobby is that such timidity can get people killed.

Jun 01 23:09

Japanese PM Resigns Over Failure to Move US Base

Just over a week after being forced to make a public apology, admitting that his campaign promise to get the US to abandon a military a base in Okinawa would go unfulfilled, Japanese Prime Minister Hatoyama Yukio has tendered his resignation, putting an end to his eight month reign.

Jun 01 22:26

What Caused The Explosion On The Deepwater Horizon?

A worker told the Wall Street Journal that the crew was in fact preparing to drop the cement plug down the riser—standard procedure—when the order came to instead pump out the mud. “Usually we set the cement plug at that point and let it set for six hours, then displace the well,” he said. The worker told the Journal that this dangerous step was first cleared with the MMS. The MMS refused comment.

Jun 01 22:05

Safety fluid was removed before oil rig exploded in Gulf

If the final cement plug wasn't in place yet, removing the mud would be at odds with "good oil-field practice" outlined in 2003 by the federal Minerals Management Service. The MMS report, prepared by WEST Engineering Services, warns against single-point failures -- counting on one mode of protection -- by saying that "mud weight is the first round of defense against a kick, followed up by" the blowout preventer. Removing the mud left the blowout preventer as the only failsafe.

"To displace mud above the position of the upper plug with water before setting the upper plug means that you are relying on one barrier for the duration; this is not good," said a deepwater drilling expert who did not want to be identified because he does business with BP. The expert is not involved in the Deepwater Horizon project.

Jun 01 21:45

No weapons on stormed Turkish ship: Report

A Turkish customs official on Monday denied Israeli allegations that activists aboard a Turkish aid ship for Gaza stormed by Israeli forces possessed weapons, the Anatolia news agency reported.

"Allegations that there were weapons aboard the Turkish ship are baseless," Fevzi Gulcan, the head of customs at the Mediterranean port city of Antalya, told Anatolia.

Jun 01 21:41

Hawaii Woman Held By Israelis

Retired Army Col. Ann Wright, a Honolulu resident, is reportedly being held by the Israeli government after commandos stormed a flotilla of ships taking aid to Palestinians in Gaza, killing 9 and wounding dozens of others.

Wright is a former state department official who resigned in protest over the Iraq war. She was on one of the ships attempting to take supplies to Palestinians cut off by the Israelis in Gaza.

Wright has been highly critical of Israel.

“They've been able to get away with any criminal act and violation of international law, and America protects them," Wright said in an interview conducted aboard one of the ships just before the attack.

Webmaster's Commentary: 
Jun 01 21:03

Responsibility of Deepwater Horizon Disaster is Pinned to BP & MMS

After reading the following article: http://online.wsj.com/article/SB10001424... that covers testimony from Transocean Ltd., Halliburton and BP, regarding the Deepwater Horizon Exploratory Rig Disaster, fault and responsibility is placed upon the decision of BP and MMS to deviate from established, proven, cementing, curing and plugging procedures.

...According to this worker, BP asked permission from the federal Minerals Management Service to displace the mud before the final plugging operation had begun. The mud in the well weighed 14.3 pounds per gallon; it was displaced by seawater that weighed nearly 50% less. Like BP, the MMS declined to comment on this account.

Jun 01 19:48

Japanese Prime Minister Yukio Hatoyama Will Announce His Resignation

The main cause of the collapse in polls was the result of his backtracking last month on a pledge to relocate U.S. troops stationed on Okinawa.

Jun 01 19:00

Oil Spill Hearings In Congress: Companies Blame Each Other, Refuse Responsibility

Republican Sen. Jeff Sessions of Alabama grew frustrated grilling the executives on why engineers replaced a heavy "mud" compound in the well with much lighter sea water – thereby reducing downward pressure on the oil – when they were temporarily capping the site for future exploitation. He quoted an oil rig worker saying, "That's when the well came at us, basically."

"I'm not familiar with the individual procedure on that well," BP's McKay said.

Steven Newman, Transocean's president and CEO, and Halliburton executive Tim Probert repeatedly told Sessions they did not know how often sea water instead of the compound was used to seal Gulf wells.

Jun 01 18:46

Deepwater Horizon oil spill -- Wikipedia

Just hours before the explosion, a BP representative overruled Transocean employees and insisted on displacing protective drilling mud with seawater.[233] One of the BP representative on board responsible for making the final decision, Robert Kaluza, refused to testify on the Fifth Amendment grounds that he might incriminate himself; Donald Vidrine, another BP representative, cited medical reasons for his inability to testify, as did James Mansfield, Transocean's assistant marine engineer on board. [234][235][236]

Jun 01 18:44

China aims to become supercomputer superpower

"By comparison, China has 24 machines in the list. Its fastest has a top speed of 1.20 petaflops, more than double the speed of its previous top supercomputer. However, it has a theoretical top speed of nearly 3 petaflops, which would make it the fastest in the world."

and...
Let a Thousand Reactors Bloom (Sept. 2005)
http://www.wired.com/wired/archive/12.09/china.html

China's struggled hard to surpass the U.S. as a world power, and they've accomplished that over 10 years ago.

The 19th century belonged to the Commonwealth.
The 20th century belonged to America.
The 21st century belongs to China.
I trust China will not piss it all away like we did.

Jun 01 18:20

The madness of arrogance: Israel's attack on the Gaza aid flotilla

Alan Sabrosky argues that Israel may have overreached itself by murdering international aid workers bound for beleaguered Gaza, and that this act of wanton savagery provides the civilized world with an opportunity to rein in the rogue Jewish state once and for all.

Jun 01 18:20

After Removing Mud Before Accident, BP’s “Top Kill” Injects Mud to Stop Oil

In a hearing on Wednesday, the chief mechanic on Transocean’s Deepwater Horizon rig testified that a BP representative, in an argument that lasted for hours [9], “overruled drillers from rig owner Transocean and insisted on displacing protective drilling mud [10] from the riser that connected the rig to the oil well,” according to The Times-Picayune of New Orleans.

When Scott Pelley of “60 Minutes” asked Bob Bea, a UC Berkeley engineering professor, why BP would ask for the removal of the mud [13], Bea responded: “It expedites the subsequent steps.”

Jun 01 18:18

Letter to UK Minister Henry Bellingham: the rogue state of Israel’s foulest crime

Stuart Littlewood has emailed his UK Member of Parliament, Henry Bellingham, a newly appointed Foreign Office minister in the coalition government, asking him to spell out the actions the British governments intends to take in response to Israel’s murder on the high seas of Gaza-bound international aid workers.

Jun 01 18:17

Punish North Korea! Who sank the Cheonan?

Christopher King suggests that the sinking of the South Korean warship Cheonan on 26 March was an American false flag operation aimed at creating a dispute with China to use as a pretext to raise barriers to Chinese imports, suspend interest payments on US debt held by the Chinese and force Beijing to revalue the renminbi to reduce China’s trading advantages.

Jun 01 16:26

If Iran had attacked the Gaza aid ships instead of Israel, can you imagine US corporate media spin?

*hyperlinks and video live at source*

In violation of international law, Israel boarded and fired upon civilians in international waters attempting to deliver medical supplies and life-necessary materials to Gaza.

Ironically, Gaza is the world's largest concentration camp; collectively, unlawfully, and lethally punished by Israel.

Kourosh Ziabari wrote a brilliant factual article and analysis asking this question: What if Iran Had Carried Out the Gaza Carnage? I’ll reprint his article below.

For my comprehensive resources that includes US/Israel lies to foment war with Iran, click here.

Jun 01 16:22

Eyewitness accounts demolish Israeli lies

Eyewitness accounts demolish Israeli lies: Commandos opened fire before boarding Gaza flotilla, then shot and tortured people at will
Dorian Jones & Helena Smith
The Guardian
Tue, 01 Jun 2010 11:52 EDT

Jun 01 16:19

Is BP trying to cap well, or siphoning oil to sell

Is BP trying to cap the Gulf oil well, or keep it flowing?
Mike Adams
Natural News
Mon, 31 May 2010 10:49 EDT
I spoke to several people who have a work history with BP, and two of them told me they are certain that British Petroleum is NOT trying to stop the oil coming out of the well. What they are trying to do, I was told, is SAVE the oil well so that they can capture the oil and sell it. This claim stands in direct contradiction to what BP says. The company insists it's trying to stop the flow of oil from the well. But if you look at BP's actions, what they're really trying to do is siphon off the gushing oil where it can be pumped to a tanker ship and sold as crude.

Jun 01 16:05

Freedom Flotilla: Separating Truth from Zionist Bullshit

“It was clear from the size of the force that boarded the ship that the purpose was not only to stop this sail, but to cause the largest possible number of fatalities in order to stop such initiatives in the future.”

Jun 01 16:01

LIST OF 12 AMERICANS DETAINED BY ISRAEL AFTER FLOTILLA RAID INCLUDE A FORMER DIPLOMAT AND AN AMBASSADOR

Jun 01 15:45

A Day Which Shall Live In Infamy

During the early morning,as the adhan (call to prayer) was heard captivating the Mediterranean and as many hometown activists watched eagerly from the privacy of their own homes via live broadcast, a violent assemblage of Israeli’s began their pre-meditated attacks on humanitarian activists heading to the tiny sliver of blockaded and besieged land known as Gaza.

Jun 01 14:52

Israel founders in international waters

Until Monday morning, the Mavi Marmara (Blue Marmara) had an undistinguished, if industrious, career. Relentlessly plying Istanbul's passenger routes, the ship carried hundreds of thousands of commuters and holidaymakers through the Bosphorus and the Sea of Marmara. It is doubtful whether any of those passengers would have remembered her name; they were certainly not aware that they were on board one of a very select group of sea-going vessels that have permanently altered world politics. The list includes the HMS Victory, the Bismarck, the General Balgrano - and now the Mavi Marmara.

Jun 01 14:50

Warner Bros. Sued for Pirating Anti-Piracy Technology

Warner Bros. has been sued by a German technology firm which claims the movie and television production company pirated its anti-piracy technology.

German firm Medien Patent Verwaltung claims that in 2003, it revealed a new kind of anti-piracy technology to Warner Bros. that marks films with specific codes so pirated copies can be traced back to their theaters of origin. But like a great, hilariously-ironic DRM Ouroborus, the company claims that Warner began using the system throughout Europe in 2004 but hasn't actually paid a dime for it.

Jun 01 14:43

Russia condemns Israeli raid of humanitarian aid ships in neutral waters

Jun 01 14:42

Israeli Attack on Gaza Aid Ship Violates International Law

Jun 01 14:34

Turkey Promises to Send Supplies to Gaza With Naval Escort

Well, now Israel has done it. They have actually provoked Turkey to the point that they may start a war over this incident massacre:

Jun 01 14:24

Who the hell does Israel think she is?

Two days ago, Israeli forces attacked a humanitarian aid flotilla in international waters. The whole purpose of the activists on the raided Turkish ship, the Mavi Marmara, and several others around it, were to bring aid and supplies, including playgrounds for children, to Gaza. They paid the price by being the targets of Israeli machine guns.

At least 10 unarmed civilians, most of whom are Turks, were killed. Dozens of others were injured.

There is no need to mince words in the face of this atrocity: Israel has committed piracy, barbarism and state terrorism.

Jun 01 14:23

Eyeless in Gaza

I am up to my eyeballs work-wise, but just had to comment on the Israeli attack on the Turkish ship trying to bring supplies to the beleaguered Gazans. Sweet Jesus, when is the U.S. going to understand that the reflexive embrace of whatever Israel does -- particularly under the leadership of a one-dimensional bully -- is not in our interests?

Jun 01 14:22

BP Cites Broken Disk in 'Top Kill' Failure

The ruptured disk may have allowed much of the heavy drilling mud being injected into the well last week to escape into the rock formation outside of the wellbore, people familiar with BP's findings said.

Webmaster's Commentary: 

If that is true, then far more oil and gas are escaping from the well than we see at the well head.

Jun 01 14:17

THANK YOU FROM PALESTINE

This poem was written before the barbarian attack on the Freedom Flotilla, but in the translation I added a verse to salute the European martyrs of Palestine.

Jun 01 14:14

Official: US Will Stand with Israel

Regardless of the details of the flotilla incident, sources say President Obama is focused on what he sees as the longer term issue here: a successful Mideast peace process.

“The president has always said that it will be much easier for Israel to make peace if it feels secure,” a senior administration official tells ABC News.

Webmaster's Commentary: 

Israel has so many nuclear weapons they were trying to sell some to South Africa! How much more "secure" do they need to feel to start acting like a civilized nation? Yow many more people must die? How much more Palestinian land must be stolen?

I admire how brightly you have polished your Israeli slave chains, but they are still slave chains!

Jun 01 13:56

It's Official - Another BP Failure - Efforts To End Flow From BP Well Are Over, Coast Guard Says

BP Plc has given up trying to plug its leaking well in the Gulf of Mexico any sooner than August, laying out a series of steps to pipe the oil to the surface and ship it ashore for refining, said Thad Allen, the U.S. government’s national commander for the incident.

Jun 01 13:53

Mossad chief says, Israel is a burden to US

Smarter people than me say that the lobby has become institutionalized; and that good journalists like my old friend Fred Hiatt are caught up in it not out of ideological commitment but because in Washington it's the water everyone who cares about his/her career swims in. I bet Bill Keller operates that way? Barack Obama? Walter Russell Mead? And the sad thing about the institutional lobby is that its liberal exponents, having checked their values/judgment at the coatcheck some time back, will just roll along with it till they really are dern sure that the rules have changed.

Jun 01 13:52

Israel - You've gone too far this time

This spring while I was in Israel for Passover my Israeli Palestinian friends in Haifa showed me pictures and stories of disabled people(men, women and children) in Gaza using sticks instead of crutches or utterly house bound for lack of a wheelchair. Many of the disabled were as a result of the Gaza war. Understandably, I was very moved by their plight even though I don't have any sympathy for Hamas. My Nephew who is a captain in the Golani Brigade arranged a meeting with the IDF bureaucrats responsible for the the Gaza blockade to hear my request to provide some wheelchairs and crutches for Gaza thru official Israeli channels.

Jun 01 13:51

Vatican bank under scrutiny

ITALIAN prosecutors are investigating the Vatican bank on suspicion of involvement in money laundering, La Repubblica daily reported on Tuesday.

Webmaster's Commentary: 

DON'T DRINK THE TEA, BENNY!!!!!!

Jun 01 13:49

Stop Supporting the Troops and End the Wars

War is terrorism. Soldiers are not heroes. Presidents are not saviors.

Jun 01 13:44

It's the Corporate State, Stupid

The early twentieth century Italians, who invented the word fascism, also had a more descriptive term for the concept -- estato corporativo: the corporatist state. Unfortunately for Americans, we have come to equate fascism with its symptoms, not with its structure. The structure of fascism is corporatism, or the corporate state. The structure of fascism is the union, marriage, merger or fusion of corporate economic power with governmental power. Failing to understand fascism, as the consolidation of corporate economic and governmental power in the hands of a few, is to completely misunderstand what fascism is. It is the consolidation of this power that produces the demagogues and regimes we understand as fascist ones.

Jun 01 13:44

Israel: "We Control America"

Webmaster's Commentary: 

And we are all Palestinians now.

Jun 01 13:39

The Enemies of Humanity Expose Themselves Again

The Enemies of Humanity Expose Themselves Again
By Doug Steil | Aletho News | June 1, 2010
The recent storming by Israeli state terrorists of a Turkish humanitarian aid ship Mavi Marmara in international waters, killing of twenty people during the illegal seizure, and subsequent kidnapping of nearly seven hundred passengers, is yet another of numerous Israeli operations that have highlighted the essence of Zionism and its utter disregard for humanity.

Jun 01 13:34

Fuck the troops!

Each and every US serviceperson today who is not deserting, refusing to follow orders or turning their weapons on their commanders is, in fact, a criminal, and one for whom we should feel neither sympathy nor pity, let alone the specious solidarity of “support the troops” when it’s those same “troops” who are carrying out slaughter, destruction and torture in our name.

Jun 01 13:29

Turkey seeks U.S. support vs Israel on flotilla

He said he was disappointed with Washington's cautious response to an incident he likened to the Sept. 11, 2001, attacks on the United States.

Webmaster's Commentary: 

Turkey will be disappointed. The US just demonstrated at the United Nations that it remains Israel's obedient slave, blocking an investigation into the war crimes committed by Israel and suggesting rather ludicrously that Israel can be trusted to conduct their own investigation.

This nation is no longer the United States of America; but has become Israel's west annex. And we are all Palestinians now!

Jun 01 13:25

Israel should lead investigation into attack on Gaza flotilla, says US

The United States has blocked demands at the UN security council for an international inquiry into Israel's assault on the Turkish ship carrying aid to Gaza that left nine pro-Palestinian activists dead.

A compromise statement instead calls for an impartial investigation which Washington indicated could be carried out by Israel.

Webmaster's Commentary: 

A US-flagged vessel has been attacked in international waters and nine kidnapped Americans are in Israeli jails and the official US policy is to let the criminals do their own investigation???

This means there will be no honest investigation, and that is actually okay because the world will not be free to form their own opinion about what happened, because nobody will believe any official claims made by Israel and the United Nations just died, murdered by the US for the benefit of Israel.

Jun 01 13:16

Feds open criminal probe of Gulf oil spill

Funny they are still saying spill? This is a Disaster.!!!!

Jun 01 13:10

Israel, We Bless Thee

For extorting from me and my fellow Americans $6,000,000,000 (billion) a year for the last 4 decades, we bless thee.

For taking our most sophisticated weapons technology and stealing it for yourself without paying the American patent holders, we bless thee.

For taking that high-tech military technology and selling it to our enemies, such as the Russians and Chinese, thus further endangering us, we bless thee.

For using that weaponry in a sustained attack against a United States ship, the USS Liberty, in an attempt to sink her, thus preventing US servicemen from revealing to the rest of the world information concerning the war crimes they witnessed you commit against Egyptian soldiers in the Sinai Desert during the Six Day War, we bless thee.

Webmaster's Commentary: 

For attacking a US-flagged ship in international waters and kidnapping 9 US citizens while the US Government sits on its hands, we bless thee......

Jun 01 13:08

Lebanon fires on Israeli warplanes: security official

Lebanon's military fired anti-aircraft artillery at Israeli warplanes that were flying over Lebanon, a senior Israeli security official said on Tuesday.

Jun 01 12:57

Israel’s International Piracy

The Israeli attack against the Freedom Flotilla was pre-meditated and pr- planned by the Israeli military headed by its defense minister, Ehud Barak, and approved by its prime minister, Netanyahu. Five large tents were erected at the Israeli port of Ashdod to hold humanitarian activists hostage. Three Israeli military ships loaded with 300 specially trained Israeli commandos accompanied by military helicopters and associated attack speed boats, headed to intercept unarmed humanitarian ships. This was the biggest Israeli naval battle since its illegal establishment in 1948.

Jun 01 12:48

The Aid Israel Claims was harmful to its security

Jun 01 12:46

Anti-Israel protests over flotilla attack intensify

Jun 01 12:35

US veteran on board 'Liberty' was flotilla passenger

A US Navy veteran who was on board the USS Liberty, which Israel attacked during the Six Day War, is now missing after taking part in the conflict-ridden flotilla, US news agencies reported Tuesday.

Sixty-three year-old Joe Miduras, of the Texas town of Corpus Christi, has not yet made contact with his wife, Jean.

Jun 01 12:31

Israel should lead investigation into attack on Gaza flotilla, says US

The US representative at the security council discussions, Alejandro Wolff, indicated that Washington would be satisfied with Israel investigating itself when he called for it to undertake a credible investigation.__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 3 Jun 00:10 2010
Picon

Republicans chosen Lazio To Face Cuomo in Noveber for Governor

Republicans chosen Lazio To Face Cuomo in Noveber for Governor

 
 
 
 
 
 
 
New York, NYC: Suffolk County Executive Steve Levy has failed in a bid to force a primary against former Rep. Rick Lazio, who was chosen by New York's Republican Party to run for governor. 

Levy, who's officially still enrolled as a Democrat, needed more than 50 percent of the votes in a second ballot at the party's convention Wednesday to win a spot in a Sept. 14 primary. He mustered just less than 43 percent.

Levy was backed by state GOP Chairman Ed Cox, who said he offered the party's best chance for winning in heavily Democratic New York.

After received less that 8% of the vote on the first ballot, and only from Western New York delegates, Buffalo developer Carl Paladino has vowed to petition his way to a primary.

Libertarian Warren Redlich and recently announced candidate Myers Mermel also sought the GOP nomination Wednesday.
 
Attorney General Andrew Cuomo is running for the Democrats.
 
Today, the Republican Party formally selected Rick Lazio as its preferred candidate for Governor in this fall's election. Lazio won nearly 60 percent of the vote in the first round of balloting at the convention, while opponent and former Democrat Steve Levy received only 28 percent, meaning he won't be able to run in a primary. Lazio will likely face a primary battle versus Tea Party-favorite Carl Paladino, who said he was also considering forming his own party.
 
Lazio's nomination came in the midst of a lot of infighting and shouted barbs amongst NY Republicans at the convention. Supporters of Steve Levy called him "the only candidate that Prince Andrew is afraid of," while others mocked Levy with jeers, calling him a Democrat-in-disguise. (In case you're wondering about the Prince Andrew reference, he meant Cuomo, not Fergie's Andrew.)
 
Republicans are realistic about the uphill battled Lazio has ahead of him against Democratic nominee Andrew Cuomo, who is far ahead in popularity and campaign fund-raising, but tried to look on the bright side. “He’s got a way to go, but Cuomo is so high right now, he can only go down,” said Thomas D. Buchanan, the chairman of the Schenectady County Republican organization.
 
 
 
 
 

BeqirS | 3 Jun 13:11 2010
Picon

DioGuardi merr mbeshtetjen e dy gazetave me te medha afrikano-amerikane

Two African American newspapers endorse Joe DioGuardi for the US Senate

 

 

NEW YORK – Walter Smith, publisher of the New York Beacon, and Miatta Haj publisher of the Philadelphia Observer two widely read African American weekly newspapers today endorsed Joe DioGuardi for the U.S. Senate. 

While serving in the U.S. Congress, DioGuardi introduced legislation to award the Medal of Honor to deserving African Americans who served on active duty in World Wars I or II.

“This is no partisan issue,” Smith said, “this is a lingering racial issue that should have been settled years ago.”

Brave African American men sacrificed their lives during the two world wars to prove they were more that 3/5th of a person, their loyalty, patriotism, and worthiness for equal treatment in the United States.  Members of the 369th infantry division fought the Germans along side the French in 1918 and was recognized for their patriotism and awarded France’s highest medals, the Croix de Guerre, the Distinguished Service Cross, and recommended that America follow suit. The American government refused to award them simply because they were Black.  It was announced in 2003 that U.S. veterans who helped in the liberation of France during World War II could be eligible to receive the French Legion of Honor Medal in the future. This medal was previously only issued to WWI vets. The French government has asked the Secretary of Veterans Affairs for assistance in identifying qualified U.S. veterans for consideration in awarding this medal. There are many African American veterans deserving of this honor.

“Joe has proven he will hold Washington accountable,” Smith continued. “While serving as a U.S. Congressman, Joe urged his colleagues to award deserving Americans the Congressional Medal of Honor for their service.  He continued his fight when he left Capitol Hill as well, resulting in nine African Americans receiving the nation’s highest military honor.  I am confident he will once again hold Washington accountable when they misrepresent the interests of African Americans or the State of New York.  As such, on behalf of the New York Beacon, I endorse Joe DioGuardi for U.S. Senate.”

“Prior to Joe’s dedicated work, no African American who served in World War I or II had been awarded the Congressional Medal of Honor,” said Miatta Haj, publisher of the Philadelphia Observer.  I join this endorsement from Philadelphia because this is a national issue and a whole nation of African Americans should get involved. Joe has put up a good fight for our mistreated veterans – and he honored their service with his own.”    

The effort culminated with the first Congressional Medal of Honor being awarded to Corporal Freddie Stowers in 1991 – 73 years after he gave his life for this country.  His work on behalf of the African American population, our nation’s military heroes, and New Yorkers is certainly honorable.  With a proven conservative record and a history of endorsing justice, Joe DioGuardi has earned the endorsements of the New York Beacon and the Philadelphia Observer.

Before 1991, none of the 549 Congressional Medals of Honor awarded to World War I and II military heroes had been given to African Americans.  In total, 1.5 million African Americans served on active duty during that time and many had received lower awards, but were denied the nation’s highest military honor because of their race.  DioGuardi introduced legislation while he was on Capitol Hill and supported efforts when he left Congress to award these brave service men with the honors they had earned.

“For too long, deserving African Americans were denied the nation’s highest honor,” said DioGuardi.  “We had to overcome serious political and bureaucratic obstacles as well as pure, unadulterated racism in order to honor those who had served three-quarters of a century prior. Washington needs someone who will stand up for what is right, what is honorable, despite the political barriers and red tape. I was prepared to stand up to Washington insiders when I represented New York in the U.S. Congress, and I am ready to do the same as one of New York’s two U.S. Senators.”

Walter Smith is the founding president of the powerful Northeast Publishers Association, representing 20 African American weekly newspapers in the northeast.

“I will be marshalling the forces of the Northeast Publishers Association to work with Joe in his bid for the US Senate” Smith said. “Seldom does a candidate come to us with something other than promises and rhetoric. This is an issue every African American can relate to, and when the issue is raised in the African American press, Joe will become everybody’s hero.”
 
 
 
BeqirS | 3 Jun 18:39 2010
Picon

Kara DioGuardi Speaking to Ed Cox and Team DioGuardi at The NY GOP Convention

 
Kara DioGuardi Speaking to Ed Cox and Team DioGuardi at The NY GOP Convention
 
 
 
 
DioGuardi's daughter and American Idol judge, Kara DioGuardi spends the evening at Joe's hospitality suite talking to NY State GOP Chairman Ed Cox about her father being an inspiration to her career and his candidacy for U.S. Senate.
 
 
BeqirS | 3 Jun 19:01 2010
Picon

Emrimi i Rick Lazio-s, i "percan" Republikanet e Nju Jorkut

Lazio's Nomination Divides NY State GOP
 
 
 

 
NY State GOP Chair Ed Cox (AP)Yesterday, the NY State Republican Party nominated Rick Lazio to face off against Andrew Cuomo in this fall's race for the governor. However, it seems the process has caused problems for the GOP, vs. the Democrats. The Post reports one consultant as saying, "This whole thing was a disaster. Politically, it was a disaster. Organizationally, it was a disaster. It was a train wreck."
 
Steve Levy, whose transformation from Democrat to Republican candidate was supported by NY GOP Chairman Ed Cox, was seen as a more potent challenger to Cuomo, because as Fred Dicker points out, he "has some $4 million in the bank, a track record as a fiscal conservative, and a natural base and proven bipartisan appeal in one of the state's larger counties. Had the Republicans granted Levy the right to run in the September primary, the threat of his candidacy would have hung over Cuomo all summer."
 
Now it looks like Carl Paladino, the Buffalo developer with millions at his disposal, will try to challenge Lazio in a primary this fall. Paladino, who is riding Tea Party emotions, said of the Republican convention, "I thought guys in construction were cut-throat but some county chairmen make those guys look like girls scouts... I thought the Republican process would be fair and open but it was not.. One guy even disinvited me to a meeting I was never invited to to begin with. The process was a joke... Rick Lazio is a nice fellow and we have developed a cordial relationship and I think he is a man of his word- but he took a $1.2million dollar bonus as a lobbyist for Wall Street Bank handed $25 Billion in the Federal bail out. That's our tax money Rick put in his pocket."


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 4 Jun 00:09 2010
Picon

DioGuardi to Petition for Spot in GOP

DioGuardi to Petition for Spot in GOP Primary New Yorkers deserve to hear every voice, says DioGuardi
 
NEW YORK – Joe DioGuardi, candidate for the U.S. Senate, today released the following statement regarding his decision to petition for a spot in the Republican primary:
 
 
“New Yorkers deserve to hear every voice, every idea, every candidate during the debate preceding the primary election. They deserve to understand every angle before deciding who they believe can beat Sen. Gillibrand this November and go on to proudly and properly represent New York in the U.S. Senate. In order to give Republican voters that opportunity, I have decided to petition onto the Republican primary ballot.
 
“Last week, I was honored with the Conservative Party nomination, thereby earning my voice in the November election and my place on the ballot. As we move forth, I humbly ask New York Republican voters to unite these two political parties with their vote, because if divided, we will lose.
 
“I will work tirelessly over the coming months, if selected as the Republican nominee, to make sure Sen. Gillibrand is replaced by a commonsense Republican who can balance the budget and revive the U.S. economy.”


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 4 Jun 13:42 2010
Picon

"The Open Couple" -" Çifti i Hapur", ne Nju Jork -

Ne "Producer's Club" ne Manhattan u shfaq komedia Çifti Hapur, vene ne skene nga Luan Bexheti dhe Roza Kalaj me rexhizor Andis Gjoni

 

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

"The Open Couple" -" Çifti i Hapur", ne Nju Jork  - komedia e cila eshte nje nga pjeset me brilante te Dario Fo-s, fitues i çmimit Nobel per Kulture

 

 

 

 

BROADWAY NYC:  Ne datat 26 maj deri te djelen ne mbremje me 30 maj , ne Broduej- Nju Jork,  aktoret Luan Bexheti  Roza Kalaj dhe Roland Uruçi, me regji te Andis Gjoni dhe me producentet Alfred Tollia, Luan Bexheti dhe Ernest Tollia, luajten ne skenen e Teatrit "The Producers Club", komedine e njohur "The Open Couple" -" Çifti i Hapur", komedia, e cila, eshte nje nga pjeset me brilante te Dario Fo-s, fitues i çmimit Nobel per Kulture.

 

 

 

  Komedia Çifiti i Hapur, eshte nje nga pjeset me brilante te Dario Fo-s, dhe konsiderohet si nje nga komedite me te mira ne te gjithe komedite boterore, te kohes. Dario Fo-, fitues i çmimit Nobel per Kulture, eshte nje autor ky mjaft i njohur sidomos, per farsen, lojen e tij aktoriale - komike te jashtezakoneshme, si aktor, por edhe si dramaturg, eshte me se i shkelqyer, me mizanskenat qe krijon me ate humorin e holl dhe me ngjarjet qe zgjedh te cilat shpeshhere jane shume te spikatuara per shoqerine sotme, madje kritiket kane thene  se "jo vetem per shoqerine italiane, te ciles autori i perket, por per mbare shoqerine e sotme."

 

    Kjo ndoshta edhe duke i  vendosur aktoret ne situata humoristike, siç ishte mbreme tek loja e aktoreve te talentuar, shqiptaro amerikan, e beri komedin Çifti i Hapur, e luajtur ne kete skene nga aktoret Luan Bexheti  Roza Kalaj dhe Roland Uruçi, dhe e vene ne skene nga producentet Alfred Tollia, Luan Bexheti dhe Ernest Tollia, me me humor kete shfaqje, ne Broduej- Broadeay, e fashem te artisteve amerikane dhe ska dyshim qe i dhan kesaj komedie nota shume interesante.

 

 

   Loja e aktorve Luan Bexheti  Roza Kalaj dhe Roland Uruçi, ishte e shkelqyer, tha drejtori i kesaj komedie Andis Gjoni, une si regjizor i kesaj premiere, dhe venjes ne skene te saj jam me te vertet i kenaqur tha ai. Sinqerisht,  e them se "Jam i nderuar qe pata rastin te punoje me keta aktore ". Suksesi, i tyre sipas tij ne skene, u tregua edhe me reagimin e herepashereshem te spektatorit, i cili, disa here duartrokiti me entusiasem interpretimin e larte te tyre.

 

     Duke folur per gazeten Bota Sot, pas shfaqjes Gjoni, tha se "Me erdhi shume mire se Kalaj dhe Bexheti, arriten te percjellin mesazhin e bukur te kesaj komedie tek publiku, i cili e "perthithi" dhe e kapi shume bukur komedin e Çifiti i Hapur, e cila,  eshte edhe nje nga pjeset me brilante te Dario Fo-s, fitues i çmimit Nobel per Kulture. Ai shpjegoje per gazeten tone se "Pasi ne keto lloj komedish publiku eshte pjese e shfaqjes. pikerishte sepse, aktoret arriten te "bashkepunonin" me publikun, "aktoret tregonin ngjarjen dhe publiku reagonte duke i ndjekur me vemendje te madhe". Kjo tregon tha producenti talentuar Andis Gjoni,  edhe nje here ate zotesin, pergatitjen dhe lojen e bukur aktoriale qe arriten te na japin sot ne kete mbremje Roza Kalaj dhe Luna Bexheti.

 

 

    Ne fund per producentin Gjoni, "Gjeja me e bukur e kesaj shfaqje ishte natyrshmeria, e aktrimit. Nuk kishte aspak fallsitet dhe artificiallitet, thote ai qe shpesh e shohim edhe ne skenat e tjera, ne Broduej. Ai tha se " Ka raste kur aktoret, shpesh jane artificial, por me bindje do t'ju thoja se sonte aktoret kane qene shume te relaksuar ku dallonte puna e tyre pergatitore shume e mire e bere prej tyre, kjo beri qe edhe rezultati te ishte shume i mire. Dhe Bexheti e Kalaj te paraqiteshin denjesisht."

 

 

     Pas interpretimit, aktori Luan Bexheti, i cili po perjetonte akoma emocionet e bukura te shfaqejes tha se " ndjehem shum i kenaqur qe realizuam me sukses kete shfaqje, pasi se bashku me aktoren Roza Kalaj dhe regjizorin e skenaristin Andis Gjoni, kemi punuar shume gjate dhe shume mire. Komedia Çifit i Hapur i Dario Fo, me ka rritur pergjegjesine e interpretimit, duke mos i lene "asgje borxh" kesaj komedie brilante. Une ndjeva dhe nje kenaqesi te veçante qe The Producers Club - ketu ne Broduej ishte i mbushur plot me artedashes shqiptare."

 

 Aktorja e talentuar  Roza Kalaj,  nuk e permban gezimin qe  teatri ishte plot me njerez, madje edhe prinderit e saj.

"Kemi ne plane qe kete shfaqje t'a fusim ne ndonje konkurim teatral ketu ne SHBA. Duam ta shfaqim Çifti i Hapur  edhe ne Çikago, Detroit, Toronto, Washington, Dallas, Los Angelos , Dallas, e ndoshta edhe ne vende te tjera. Mendoj se vazhdimi i bashkepunimit me regjizorin Andis Gjoni, dhe aktorin e Luan Bexheti  do te ishte diçka e mrekullueshme, ne te ardhmen."

 

  Aktorja e talentuar  Roza Kalaj, e cila megjithese ka qene e pranishme shpesh here ne faqet e kultures se televizioneve dhe gazetave amerikane, e ka heren e pare qe eshte prezente ne faqet e gazetes tone. Ajo tha se  "Une u befasova nga komunikimi mjaft i bukur qe patem ne gjate aktrimit me publikun shqiptare ne kete shfaqje. Une pashe se sa shume e kuptojne kete njerez artin sa shume e duan ata ate dhe se sa shume e vlersojne ate, vete durtrokitjet e tyre dhe perqendrimi i tyre, me sy "ngulfuar" nga loja e aktrimit tone,  me beri te beje ne skene me te bukuren." tha ajo.

 

 Gjate ketyre neteve ne "Producer's Club" ne Manhattan, shfaqien e komedis Çifti Hapur, vene ne skene nga Luan Bexheti dhe Roza Kalaj, e ndoqen nje numer, artedashesish, aktor, artiste dhe produecente amerikan dhe shquiptare. Studente qe studiojne ne shkollat amerikane.

 

  Aktori i njohur  Agim(Jimi) Biberaj, nje shqiptar tjeter qe eshte duke shijuar sukses ne fushen e aktrimit ne Amerike, tregoje sepse ai me pare kishte qene i detyrua ta braktise lojen ne filimin "Ellis Island""Ishulli i Elisit", per te interpretuar me Luan Bexhetin, disa vjet me pare.  Sepse, tha ai sigurova nje rol ne filimin e Robert De Niros dhe Billy Crystal-it "Ananlyze That"," Analizoje ate". Ne kete filim Biberaj tha se ka luajtur rolin e nje agjenti te FBI-it, i cili ndjek hap-pas-hapi kapon e mafias, DeNiro dhe psikologun e tij, Crystall-in. Mirpo,  tha se i ka ardhur shume keq qe nuk ka intepretuar me kolegun e tij Luan Bexheti, te cilin ai e vlersoje shume per komedine e luajtur me Roza Kalaj, ne komedine "Çifti i Hapur" te Dario Fo.

 

 

Mes artedashesve ndodhej edhe  Presidenti i  Fondacionit te Shoqerise Shqiptaro – Amerikane, zoti Esad Rizai, i cili, kishte ardhur te ndjek kete shfaqje ne Broduej, se bashku me profesorr Haxhi Berisha Ph.D. nen president i kesaj shoqate, thane se :" Na vjen shume mire kur shohim  qe edhe aktoret shqiptare,  te arrijne te  interpretojne ne skenat e magjijeshme dhe te fameshme te Broduejit, pikerishte nga aty ku kane dale edhe yjet e Hollivudit, te shohim sot edhe aktoret e artistet shqiptare ne Amerike."

 

 

 

 

 
"The Open Couple" a comedy by Dario Fo starring Roza Kalaj, Luan Bexheti and Roland Uruci Directed by Andis Gjoni Produced By Alfred Tollja, Luan Bexheti, Ernest Tollja Producers Club 358 West 44th Street New York , NY 10036 The show is running from 26th-30th of May 2010 Tickets are $20 online or $25 at the box office . http://theopencouple.eventbrite.com/

Time: 8:00PM till 9:30PM
Date: May 26 2010
Admission Fee: $25

Address: Producers Club 358 West 44th street
City: New York State: New York Zip: 10036

 

 

 

 

 

Në "Producer's Club" në Manhattan u shfaq komedia Çifti Hapur, vënë në skenë nga Luan Bexheti dhe Roza Kalaj

 

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

"The Open Couple" -" Çifti i Hapur", në Nju Jork  - komedia e cila është një nga pjesët më brilante të Dario Fo-s, fitues i çmimit Nobel për Kulturë

 

 

 

 

BROADWAY NYC:  Në datat 26 maj deri të djelën në mbrëmje më 30 maj , në Broduej- Nju Jork,  aktorët Luan Bexheti  Roza Kalaj dhe Roland Uruçi, me regji të Andis Gjoni dhe producentët Alfred Tollia, Luan Bexheti dhe Ernest Tollia, luajtën në skenën e Teatrit "The Producers Club", komedinë e njohur "The Open Couple" -" Çifti i Hapur", komedia, e cila, është një nga pjesët më brilante të Dario Fo-s, fitues i çmimit Nobel për Kulturë.

 

 

 

  Komedia Çifiti i Hapur, është një nga pjesët më brilante të Dario Fo-s, dhe konsiderohet si një nga komeditë më të mira në të gjithë komeditë botërore, të kohës. Dario Fo-, fitues i çmimit Nobel për Kulturë, është një autor ky mjaft i njohur sidomos, për farsën, lojën e tij aktoriale - komike të jashtëzakonëshme, si aktor, por edhe si dramaturg, është më se i shkëlqyer, me mizanskenat që krijon me atë humorin e holl dhe me ngjarjet që zgjedh të cilat shpeshherë janë shumë të spikatuara për shoqërinë sotme, madje kritikët kanë thënë  se "jo vetëm për shoqërinë italiane, të cilës autori i përket, por për mbarë shoqërinë e sotme."

 

    Kjo ndoshta edhe duke i  vendosur aktorët në situata humoristike, siç ishte mbrëmë tek loja e aktorëve të talentuar, shqiptaro amerikan, e bëri komedin Çifti i Hapur, e luajtur në këtë skenë nga aktorët Luan Bexheti  Roza Kalaj dhe Roland Uruçi, dhe e vënë në skenë nga producentët Alfred Tollia, Luan Bexheti dhe Ernest Tollia, më me humor këtë shfaqje, në Broduej- Broadëay, e fashëm të artistëve amerikanë dhe ska dyshim që i dhan kësaj komedie nota shumë interesante.

 

 

   Loja e aktorve Luan Bexheti  Roza Kalaj dhe Roland Uruçi, ishte e shkëlqyer, tha drejtori i kësaj komedie Andis Gjoni, unë si regjizor i kësaj premiere, dhe vënjës në skenë të saj jam me të vërtet i kënaqur tha ai. Sinqerisht,  e them se "Jam i nderuar që pata rastin të punojë me këta aktorë ". Suksesi, i tyre sipas tij në skenë, u tregua edhe me reagimin e herëpasherëshëm të spektatorit, i cili, disa hërë duartrokiti me entusiasëm interpretimin e lartë të tyre.

 

     Duke folur për gazetën Bota Sot, pas shfaqjes Gjoni, tha se "Më erdhi shumë mirë se Kalaj dhe Bexheti, arritën të përcjellin mesazhin e bukur të kësaj komedie tek publiku, i cili e "përthithi" dhe e kapi shumë bukur komedin e Çifiti i Hapur, e cila,  është edhe një nga pjesët më brilante të Dario Fo-s, fitues i çmimit Nobel për Kulturë. Ai shpjegojë për gazetën tonë se "Pasi në këto lloj komedish publiku është pjesë e shfaqjes. pikërishtë sepse, aktorët arritën të "bashkëpunonin" me publikun, "aktorët tregonin ngjarjen dhe publiku reagonte duke i ndjekur me vëmendje të madhe". Kjo tregon tha producenti talentuar Andis Gjoni,  edhe një herë atë zotësin, përgatitjen dhe lojën e bukur aktoriale që arritën të na japin sot në këtë mbrëmje Roza Kalaj dhe Luna Bexheti.

 

 

    Në fund për producentin Gjoni, "Gjëja më e bukur e kësaj shfaqje ishte natyrshmëria, e aktrimit. Nuk kishte aspak fallsitet dhe artificiallitet, thotë ai që shpesh e shohim edhe në skenat e tjera, në Broduej. Ai tha se " Ka raste kur aktorët, shpesh janë artificial, por me bindje do t'ju thoja se sonte aktorët kanë qënë shumë të relaksuar ku dallonte puna e tyre përgatitore shumë e mirë e bërë prej tyre, kjo bëri që edhe rezultati të ishte shumë i mirë. Dhe Bexheti e Kalaj të paraqiteshin denjësisht."

 

 

     Pas interpretimit, aktori Luan Bexheti, i cili po përjetonte akoma emocionet e bukura të shfaqejes tha se " ndjehem shum i kënaqur që realizuam me sukses këtë shfaqje, pasi së bashku me aktoren Roza Kalaj dhe regjizorin e skenaristin Andis Gjoni, kemi punuar shumë gjatë dhe shumë mirë. Komedia Çifit i Hapur i Dario Fo, më ka rritur përgjegjësinë e interpretimit, duke mos i lënë "asgjë borxh" kësaj komedie brilante. Unë ndjeva dhe një kënaqësi të veçantë që The Producers Club - këtu në Broduej ishte i mbushur plot me artëdashës shqiptarë."

 

 Aktorja e talentuar  Roza Kalaj,  nuk e përmban gëzimin që  teatri ishte plot me njerëz, madje edhe prindërit e saj.

"Kemi në planë që këtë shfaqje t'a fusim në ndonjë konkurim teatral këtu në SHBA. Duam ta shfaqim Çifti i Hapur  edhe në Çikago, Detroit, Toronto, Washington, Dallas, Los Angelos , Dallas, e ndoshta edhe në vende të tjera. Mendoj se vazhdimi i bashkëpunimit me regjizorin Andis Gjoni, dhe aktorin e Luan Bexheti  do të ishte diçka e mrekullueshme, në të ardhmen."

 

  Aktorja e talentuar  Roza Kalaj, e cila megjithëse ka qënë e pranishme shpesh herë në faqet e kulturës së televizioneve dhe gazetave amerikane, e ka herën e parë që është prezente në faqet e gazetës tonë. Ajo tha se  "Unë u befasova nga komunikimi mjaft i bukur që patëm ne gjatë aktrimit me publikun shqiptarë në këtë shfaqje. Unë pashë se sa shumë e kuptojnë këtë njërëz artin sa shumë e duan ata atë dhe se sa shumë e vlersojnë atë, vetë durtrokitjet e tyre dhe përqëndrimi i tyre, me sy "ngulfuar" nga loja e aktrimit tonë,  më bëri të bëjë në skenë më të bukurën." tha ajo.

 

 Gjatë këtyre netëve në "Producer's Club" në Manhattan, shfaqien e komedis Çifti Hapur, vënë në skenë nga Luan Bexheti dhe Roza Kalaj, e ndoqën një numër, artëdashësish, aktor, artistë dhe produecentë amerikan dhe shquiptarë. Studentë që studiojnë në shkollat amerikane.

 

  Aktori i njohur  Agim(Jimi) Biberaj, një shqiptar tjetër që është duke shijuar sukses në fushën e aktrimit në Amerikë, tregojë sepse ai më parë kishte qënë i detyrua ta braktisë lojën në filimin "Ellis Island""Ishulli i Elisit", për të interpretuar me Luan Bexhetin, disa vjet më parë.  Sepse, tha ai sigurova një rol në filimin e Robert De Niros dhe Billy Crystal-it "Ananlyze That"," Analizoje atë". Në këtë filim Biberaj tha se ka luajtur rolin e një agjenti të FBI-it, i cili ndjek hap-pas-hapi kapon e mafias, DeNiro dhe psikologun e tij, Crystall-in. Mirpo,  tha se i ka ardhur shumë keq që nuk ka intepretuar me kolegun e tij Luan Bexheti, të cilin ai e vlersojë shumë për komedinë e luajtur me Roza Kalaj, në komedinë "Çifti i Hapur" të Dario Fo.

 

 

 Presidenti i  Fondacionit të Shoqërisë Shqiptaro – Amerikane, zoti Esad Rizai, i cili, kishte ardhur të ndjek këtë shfaqje në Broduej, së bashku me profesorr Haxhi Berisha Ph.D. nën president i kësaj shoqate, thanë se :" Na vjen shumë mirë kur shohim  që edhe aktorët shqiptarë,  të arrijnë të  interpretojnë në skenat e magjijeshme dhe të famëshme të Broduejit, pikërishtë nga aty ku kanë dalë edhe yjet e Hollivudit, të shohim sot edhe aktorët e artistët shqiptarë në Amerikë."

 
 
Aktori i njohur  Agim(Jimi) Biberaj, një shqiptar tjetër që është duke shijuar sukses në fushën e aktrimit në Amerikë, Berat Gashi dhe Epirot Gashi 
 
 
Aktori i njohur  Agim(Jimi) Biberaj, një shqiptar tjetër që është duke shijuar sukses në fushën e aktrimit në Amerikë,
 
 
Aktori i njohur  Agim(Jimi) Biberaj, një shqiptar tjetër që është duke shijuar sukses në fushën e aktrimit në Amerikë,
 
 
Luan Bexheti, Roza Kalaj dhe Roland Uruçi
Luan Bexheti dhe Roza Kalaj
 
Prindërit e Roza Kalaj
Luan Bexheti, Roza Kalaj dhe Roland Uruçi
Luan Bexheti dhe Roza Kalaj
 
 
Luan Bexheti dhe Roza Kalaj pas shfaqjes
 
 
Andis Gjoni, bashkëshortja e tij, aktorët Luan Bexheti dhe Roza Kalaj dhe e ëma e regjizorit Gjoni
 
 
Luan Bexheti dhe aktorja Roza Kalaj ne prova
 
 
Luan Bexheti dhe Roza Kalaj
 
 
Artëdashësit diskutojnë pas shfaqjes, mes tyre edhe professor Haxhi Berisha Ph.D.
 
Artëdashësit diskutojnë pas shfaqjes, mes tyre edhe professor Haxhi Berisha Ph.D.
 
Pronari i Teatrit "The Producers Club", Alfred Tollia, me bashkëshorten e tij
 
 
Luan Bexheti mes publikut
 
 
Aktori nga Tetova Luan Bexheti
 
Aktori i njohur  Agim(Jimi) Biberaj, një shqiptar tjetër që është duke shijuar sukses në fushën e aktrimit në Amerikë, me një kolegun e tij amerikan ne Teatrin "The Producers Club", duke ndjekur komedinë Çifti i Hapur
 
 
"The Open Couple" a comedy by Dario Fo starring Roza Kalaj, Luan Bexheti and Roland Uruci Directed by Andis Gjoni Produced By Alfred Tollja, Luan Bexheti, Ernest Tollja Producers Club 358 West 44th Street New York , NY 10036 The show is running from 26th-30th of May 2010 Tickets are $20 online or $25 at the box office . http://theopencouple.eventbrite.com/

Time: 8:00PM till 9:30PM
Date: May 26 2010
Admission Fee: $25

Address: Producers Club 358 West 44th street
City: New York State: New York Zip: 10036

 

BeqirS | 4 Jun 14:31 2010
Picon

Republicans have a real opportunity to take back the U.S. Senate seat

DioGuardi validators make final push

NEW YORK — On the docket today for Republicans: the selection of a challenger against Sen. Kirsten Gillibrand.

David Malpass, Joe DioGuardi and Bruce Blakeman are all vying for the job, and while Blakeman has secured the endorsements of many party leaders, DioGuardi got a major boost last week when he was nominated by the Conservative Party.

He released this letter to delegates — signed by the chairs of the Westchester, Bronx and Schenectady County Republican parties — urging support for his candidacy.

Dear Delegate,

Republicans have a real opportunity to take back the U.S. Senate seat held by Kirsten Gillibrand, and we believe that only Joe DioGuardi can make this happen. Here are the reasons why:

*
A May 11 Marist poll showed that if a Republican primary were held today, 31 percent of voters would cast their ballots for Joe, while his opponents would receive 13 and 12 percent, respectively.
*
Joe DioGuardi is the official nominee of the Conservative Party.
*
Joe has the inside track on the Independence Party.
*
No one can win the “blue” State of New York without securing all three lines, and Joe DioGuardi is the only candidate who can bring all three lines together.
*
Unlike Senator Kirsten Gillibrand and most current and former Members of Congress, Joe DioGuardi is a Certified Public Accountant and an expert in government accounting. Joe has the experience and commitment to restore fiscal responsibility to the U.S. government and to create the conditions for job growth. Every poll in New York and across the nation shows that these are the issues that Americans want their legislators to address.

Without the united support of the Republican, Conservative, and Independence parties, our vote will be split, and Senator Kirsten Gillibrand, who has a proven record of irresponsible spending, will march to victory in November.

We all know that the NY State Republican Party is divided, and that New Yorkers are watching and waiting to see if our fractured party will come together. We hope that you will not succumb to those who are trying to divide our party for their own purposes. A primary would be a dysfunctional and costly outcome of this convention. A primary would remove this Senate race from the national stage and marginalize the New York State Republican Party for years to come. A primary would insure that Kirsten Gillibrand returns to Capitol Hill. As a GOP delegate, you can make a difference. Please cast your vote on Thursday, June 3, for Joe DioGuardi.

Sincerely,
Joseph “Jay” Savino
Bronx County Chair & Region 2 Vice Chair
Douglas Colety
Westchester County Chair & Region 3 Vice Chair
Thomas Buchanan
Schenectady County Chair

 

 

New York GOP Convention Drama

No love for Joe DioGuardi

Updated: Thursday, 03 Jun 2010, 7:28 PM EDT
Published : Thursday, 03 Jun 2010, 7:28 PM EDT

Reported by DICK BRENNAN

MYFOXNY.COM - Former Rep. Joe DioGuardi, father of the famous Kara of American Idol, won't get his own finale. He has been voted out of the Republican primary. But he promised to petition his way on to face top two finishers, Bruce Blakeman and David Malpass, in the race to face Sen. Kirsten Gillibrand.

Republicans have been divided all week during their state convention. Embattled chairman Ed Cox has been under the gun, but said he will not quit.

Buffalo multimillionaire Carl Paladino added to the chaos, insisting he will start his own party, while petitioning to get on the Republican primary ballot to face Rick Lazio for the nomination for governor.

On Wednesday, the party designated former government agent Gary Bernsten to face Sen. Charles Schumer.

The crowning moment Thursday was a visit by Guardian Angels founder and radio host Curtis Sliwa dressed as King of Cuomolot, a parody of Democrat Andrew Cuomo.

But for the second straight convention, the king was deposed by security guards.

 

 

DioGuardi: "We're Going To Go Back To The People" »

Former Rep. Joe DioGuardi got hammered in today's designation process here at NYGOPCON, but that's not stopping him: He's petitioning his way onto the ballot and taking it "back to the people" in his quest for a chance to face Democratic Sen. Kirsten Gillibrand in November.

"This is an inside political game. I've been out of politics for 20 years," DioGuardi said. "I thought I could overcome that by getting around to the people, but this is a different process. So now we're going to go back to the people, and that's what we call a petition drive, and then we really go back to the people, and that's the primary in September. And I'm going to be delighted with that, because I have a message."

With Bruce Blakeman as the GOP designee, runner-up David Malpass on the ballot and DioGuardi now planning to petition, we could potentially be looking at a messy summer as the trio vies to take on Gillibrand. (Someone could always drop out and throw their support to one of the other candidates, of course.)

DioGuardi does hold the state Conservative Party nod, which is nothing to sneeze at, considering how much GOP candidates usually need that extra Conservative boost to win in blue NYS.

New veterans PAC endorses DioGuardi's Senate bid

A recently formed veterans political action committee has endorsed Republican Joe DioGuardi in his bid for the U.S. Senate.


itxtvisited="1">

"I am proud to endorse a candidate who has so honorably served his country," said Peter Fiumefreddo, chairman of the New York Veterans PAC and commander of the Hawthorne American Legion. "When his nation needed him, Joe stepped up to serve in the U.S. Army. When his district needed him, he decided to serve as a U.S. congressman where he developed a proven record in support of veteran's rights... I am confident he will represent this state well and continue to advocate for veterans as New York's senator."

The veterans PAC was founded in February by Fiumefreddo and Frank Morganthaler of Eastchester, a Vietnam veteran. Fiumefreddo said the PAC plans to endorse candidates based on their support of veterans issues.

"We feel that, over the past number of years, veterans have been short-changed," Fiumefreddo said. "We get a lot of lip service and plaques from our elected officials, but we really don't get a lot of action in terms of funding for programs, dealings with the VA and other issues. Our PAC will support candidates who we feel support us."

DioGuardi, who served in the Army Reserve from 1963-69, is seeking the U.S. Senate seat currently held by Democrat Kirsten E. Gillibrand. DioGuardi, a certified public accountant, was a congressman from 1985-88.

"It is truly an honor to receive the endorsement of the New York Veterans PAC," the Ossining resident said in a statement.

If elected, DioGuardi said, "I will proudly and steadfastly stand up for the individuals who have put their lives on the line for America."

 __._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___

Gmane