BeqirS | 1 Mar 14:25 2010
Picon

Duke shfletuar gazeten Dielli, numerin e radhes shkurt 2010Duke shfletuar gazetën Dielli, shkurt 2010

 
 
 
NEW YORK CITY : Gazeta “Dielli”, organ i Federatës Panshqiptare “Vatra”, më e vjetra gazetë e shqiptarëve, jo vetëm në SHBA, në numrin e saj të shkurtit, trajton tema të aktualitetit, veprimtari, tema që shqetësojnë komunitetin shqiptar të Amerikës si dhe tema historike.

Festimet e përvjetorit të dytë të Pavarësisë së Kosovës zënë faqet kryesore të këtij numri,Kozeta Zylo, Beqir Sina dhe vete redaksia kane bere te mundur pasqyrimin e ketyre veprimtarive. Vatra kishte ftuar me këtë rast në SHBA, akademikun Mark Krasniqi, i cili ishte dhe folësi kryesor i kësaj mbrëmjeje.

Në faqen e parë gazeta boton një ekstrat nga shqetësimet e Prof.Mark Krasniqit, i cili shpalosi para komunitetit shqiptar, jo vetem paradën e sukseseve e entuziazmin e festes, por mbi të gjitha shqetësime të tilla si:

-        Kosova mbetet e rrezikuar dhe integriteti i saj nuk është në duart e shqiptarëve

-        Mbiprivilegjet që po u jepen serbëve dhe izolimi i komunave të tyre të përforcuara me forca të armatosura nuk premton fqinjësi mes serbëve dhe shqiptarëve as sot as nesër.Serbët e Kosovës mbeten me këmbë në Kosovë, por me kokë në Beograd, nga merren urdhëra dhe fonde.

-        Ulja këmbëkryq e Beogradit në Kosovë, prishja e raporteve etnike në Veriun e Mitrovicës, duke sjelle aty qindra familje serbe, përbën rrezik real për ndarje.

-        Korrupsioni, bajraktarizmi si dhe Oreksi i madh i pushtetarëve e politikaneve shqiptarë për mbi pushtet, kur ende nuk kemi një shtet në kuptimin e plotë të pavarur, ku vendimet qoftë të Parlamentit, qoftë të Qeverisë,kërkojnë firmën apo miratimin e  ndërkombëtarëve, dëmton të sotmen dhe të nesërmen e Kosovës.

-        2- Në këtë numër trajtohen edhe reagimet që ka shkaktuar në Shqipëri projekti për regjistrimin e qytetarve sipas Etnisë, besimit fetar dhe gjuhës.Dielli sjell prononcimin e At Nikolla Markut.

-        Për editorial gazeta ka botuar komentin” Ku qëndron zemrimi?” që ka për autor gazetarin Frank Shkreli, ish drejtor i “Zërit të Amerikës” për Euro-Azinë, ku trajtohen problemet e paszbulimit të varrit masiv në Tiranë.

-        3- Dhuna ndaj grave në Fokusin e Federatës Vatra, është një tjetër temë me të cilën merret gazeta, e cila sjell në faqet e saj shqetësimet e një seminari organizuar në Nju Jork, ku ne qender ishte disidentja Musine kokalari dhe dhuna ne diktatura, por dhe ne ditet e sotme. Po në këtë vazhdë botohet edhe një analizë që kapër autore Aida Dismondy me titull “Lufta kundër dhunës ndaj femrës, nis në familje”.

5- Një vend të vecantë në këtë numër zënë Veprimtaritë e Federatës Vatra si: Takimi me akademik Mark Krasniqi, Takimin me një grup pune të Qeverisë së Kosovës për kontributin e Vatrës në pavarësinë e Kosovës, takimi me vëllezërit Kuzhnini, drejtues të Lidhjes Shqiptare në Botë, takimi me kryetarin e bashkisë së Dibrës së Madhe dhe Shoqatën “Dibra” etj.

6- Ne gjuhën angleze zënë vend shkrimi i Genc Kortshes”The Red Elephant in Albania’s Living Room” si dhe tergimi i Pëllumb Kullës ”Long Live Stalin”.

7- Ndër veprimtaritë e komunitetit, gazeta ka përcjellë edhe një mbrëmje fondmbledhese për Radion Maria Shqiptare, organizuar nga Kisha Shqiptare “Zoja e Shkodrës”.

 

8- Duke përcjellë ciklin e bisedave të hapura në Universitetin e Nju Jork-ut, gazeta pasqyron promovimin e librit të Bardhyl Ukcamajt” Shqiptarët në qytetërimin perëndimor” dhe ngre disa probleme të komunitetit shqiptar në Amerikë, ku jo rrallë veprimtaritë janë të bezdisshme, pa nivel, promovohen libra pa vlerë, provohen pseudoudhehqës, që nuk janë të tillë, ndersa shtypi I diaspores duke rënë në nivel të mjerushëm po ngre shoqata e fondacione inegzistente, udhëheqës mjeranë, që nuk kanë as nivelin arsimor, as nivel intelektual për të qenë të tillë. Dielli komenton:” Mjaft…se po vrapuam edhe për shumë kohë pas udhëheqësve të rrejshëm, kemi për t’u bërë gazi i botës këtu në SHBA… Ka ardhur koha që vetë lexuesit duhet të thonë fjalëne  tyre për gazeta të tilla, që fshihen pas fonacioneve e shoqatave të rrejshme…”.

Ja nje fragment i drejtëpërdrejtë nga artikulli në fjalë:

 

Dielli për shqiptarët lind në perëndim

 

Kronikë nga promovimi i librit “Shqiptarët në qytetërimin perëndimor” të autorit Bardhyl Ukcamaj, organizuar në Neë York University dhe disa parashtrime për nivelin e  veprimtarive në komunitetin shqiptar në SHBA.

 

NGA DALIP GRECA

 

 Në fund të janarit, në Universitetin e Nju Jork-ut, profesori Shinasi Rama, i ftoi shqiptarët që të merrnin pjesë në promovimin e librit të Bardhyl Ukcamaj”Shqiptarët në qytetërimin perëndimor”. Vlerësimi i pjesmarrësve ishte pozitiv; një veprimtari që ia vleu, që përcolli kulturë debate dhe solli informacion të ri dhe analizë e debat. Njëri nga diskutantët, Zef Balaj, gjatë diskutimit të tij të shkurtër, në mënyrën e  vet, dha një vlerësim original,” Ju, tha ai, na mblodhët sot në këtë ditë pushimi, pra na morët kohën, por nga ana tjetër na dhatë kënaqësinë me informacionin që sollët.Ka ndodhur jo rrallë, që shpenzojmë shumë kohë dhe nuk fitojmë asgjë. I ndjeri kongresmeni Henry Hyde,kryetar në komisionin e jashtëm të Kongresit, mik i fuqishëm i shqiptarëve, në ceremoninë e zbulimit të portretit të tij në kongres, pasi dëgjoi të gjitha vlerësimet e mysafirëve, u tha”Ju më keni sjellë mua dhuratën më të çmuar, që nuk ka çmim, kohën që shpenzuat për të qëndruar me mua.Ju faleminderit!”

 Po sa kohë na kanë marrë librat dhe aktivitetet pa vlerë në komunitetin tonë? Jemi mbledhur, pavarësisht vlerave të munguara, u kemi thurur lavde librave të nivelit mediokër, kemi duruar edhe diskutantë të tillë ”unë nuk e kam lexuar librin, por do të flas për librin!”, ose kemi përcjellë të ashtuquajtura kumtesa, që në fakt nuk përcjellin asnjë mesazh, kemi mbushur faqet e  gazetave dhe ekranet e TV me fotografi e lëvdata, duke hyrë në pazar me ndërgjegjen tonë e duke çorientuar lexuesin, kemi shkuar edhe pas liderëve mediokër me nivel arsimor dhe intelektual zero;që kapardisen nëpër tribuna dhe fryhen si njerëz të mëdhenj!; kemi pranuar prej tyre mirënjohje e Proklamata, duke u bërë viktima të tolerancës sonë ….(Vijon)

 

9- Në përcjelljen e librave, këtë radhë, Dielli përcjell edhe librin e Uk Lushit”Shqiptaro-amerikanët e UCK-së”, duke perzgjedhur percjelljen qe I ka bere librit shkrimtari Ismail Kadare ”Saga e nje batalioni”.

   ***

10 – Në një rubrikë të vecantë përcillet një informacion për Bibliotekën e Vatrës, ku ruhen botime origjinale të Nolit dhe Konicës. Botohen edhe dhurimet e fundit të autorëve që kanë dërguar librat e tyre në bibliotekën e Vatrës.Në të shkruhet:

Në Bibliotekën e “Vatrës”, ku ruhen mijëra libra, mes tyre dhe botime origjinale të Nolit dhe Konicës, vazhdojnë të vijnë dhurime nga vetë autorët ose të afërm të tyre. I falenderojmë të gjithë dhuruesit. Po rendisim disa nga emrat e atyre që dhuruan gjatë muajit shkurt 2010:

1-     Akademik Mark Krasniqi, i ftuari i Federatës “Vatra” me rastin e  2 vjetorit të pavarësisë së Kosovës , dhuroi dy nga librat e tij:”Jehona e Kohës” dhe “Posta e Porositur”

2-     Hyse Shkreli dhuroi dy libra e të ndjerit, shkrimtarit  kombëtar, Azem Shkreli”Karvani i bardhë” dhe “Blood of the Quill”

3-     Anton Çefa”Në hullitë e Fjalës Artistike”- Kritikë letrare, Analiza-interpretime-vlerësime

4-     Iliriana Sulkuqi”Po plas”

5-     Rozi Theohari: “Tëo halves”,
“ Rozafa's Tears Over the River Drina”,
“Lajthitje dimerore”,
“Mbi thinja fryn ere”
“Jehona Skenderbegiane”,
“Me shume se nje jete”,
“Rozafat”,

6-     Rita Saliu”Ecje vertikalisht nëpër oqean”(katër kopje”

7-     Rexhep Dedushaj “Gjurmë emrgimtarësh”

8-     Çuman Çumani”Porsi gur i rrokullisur”

***

11- Lutfi Dervishi ka sjellë këtë herë për lexuesit e Diellit një analizë interesante me titull”Ne, më optimistët e rajonit”.

12- Duke përkujtuar 45 vjetorin e ditëvdekjes të Nexhat Peshkëpisë, në këtë numër botohen dy materiale; njëri nga arkivi me autor ish editorine Diellit, Anton Cefa.

 

13-Largimin nga jeta të poetit dhe dramaturgut Avni Mulaj, që ndërroi jetë në Las Vegas me 4 shkurt, gazeta e perjeton me një speciale, me shkrimet percjellese te Pirro Dollanit, Arian Lekes dhe nje cikel poetik te autorit te ndjere.

 

14-Gazeta boton edhe njoftimin e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë për konkursin”Pena e artë”.

 

15- Dielli boton një listë me emrat e shqiptarëve që dhuruan ndihma për fushatën e përmbytjeve në Shkodër.

 

16- Në rubrikën”Fjala e editorit”, komunikohet me lexuesit dhe parapagusit e gazetës. Po sjellim një fragment nga ky bashkëbisedim:

 

FJALA E EDITORIT              

 

NDIHMOJE DHE TI “DIELLIN”!

A e dërgove çekun tek “Vatra” për parapagimin e gazetës “Dielli”? Nëse jo, mos u vono! Gazeta ka nevojë për kontributin tënd. Vetëm për postimin e saj në SHBA shpenzohen $1. 22 për  çdo kopje. Po jashtë Amerikës? Shpenzimet janë pesë fish. Dielli shkon pa pagesë në të gjitha bibliotekat e Universiteteve në Shqipëri (përfshi dhe rrethet Gjirokastër, Korçë, Elbasan, Vlorë etj)  dhe Kosovë (Prishtinë, Gjakovë-Ferizaj-Prizren etj), në  bibliotekat qëndrore në Tiranë dhe Prishtinë, në institucionet qendrore shqiptare; Presidencë, Qeveri, Parlament, Instituti i Diasporës, në Institucionet arëbëreshe në Itali, u shkon albanologëve në Evropë dhe Amerikë, Departamentit të Shtetit amerikan, bibliotekave amerikane etj. Pa ndihmën tuaj nuk mund të përballet kostoja financiare. Dielli gjithmonë është mbajtur nga shqiptarët e Amerikës. Nëse doni jetëgjatësinë e Diellit, mos  e kurseni ndihmën tuaj, keni në dorën tuaj një pasuri kombëtare, që ka hyrë në vitin e 101 të botimit!

Gazeta Dielli ka mbijetuar falë mbështetjes që i kanë dhënë shqiptarët e Amerikës.Vatranët me kursimet e tyre e kanë bërë Diellin që të ketë jetëgjatësi dhe tash të hyjë në shekullin e  dytë të egzistencës.Gazeta më jetëgjatë e shqiptarëve të Amerikës, një fakt që të krenon dhe të jep përgjegjësi që të gjithë së bashku ta bëjmë të vazhdojë ta kryejë misionin e saj informues .

   “Sekreti” i jetëgjatësisë

“Sekretin” e jetëgjatësisë së “Vatrës” dhe organit të saj”Dielli”, e ka spjeguar  fort mirë një ndër gazetarët e Diellit, Prof. Peter Prifti, bashkohës i Nolit, i cili në një shkrim të tij botuar në Dielli në janar 1994, polemizon me ata që prisnin shuarjen e  Vatrës dhe të Diellit: “Vatra” e mbaroi qëkuri misionin e saj historik.”; “Vatra” dhe “Dielli” po i ngrysin ditët! Sa herë vallë na kanë dëgjuar veshët fjalë si këto?

Fjalë të këtilla për VATREN dhe DIELLIN janë përshpëritur poshtë e lartë me vite e me dekada.(Neve vetë na ka shpëtuar ndonjë fjalë e tillë nga ndonjë herë). E megjithatë, Vatra dhe DIELLI janë gjallë edhe sot e kësaj dite. I kanë përgënjeshtruar të gjitha predikimet e vdekjes së tyre. Si për inat të pesimistëve, kanë refuzuar të tërhiqen dhe të zhduken nga skena e botës shqiptare…Nuk është vështirë të kuptosh pse “VATRA” dhe “DIELLI” kanë arritur një moshë kaq të lashtë.Pa dyshim, arsyeja numër një është shërbimi madhështor, që i bëri Atdheut “Vatra” gjatë 12 vjetëve, që kur u themelua më 1912 dhe deri më 1924. Me punën e shkëlqyer që bëri në atë periudhë, “Vatra” rrëmbeu zemrat dhe mendjet e shqiptarëve dhe u fut thellë në shpirtin e  tyre, madje kaq thellë sa që nuk mund ta harronin as brezi i imigrantëve të parë që e krijoi atë shoqatë, as brezat që pasuan 20, 40, dhe 60 vjet më vonë, deri në ditët tona. “DIELLI” dhe “Vatra” u bënë fanar i shkëlqyer që ndriçonte rrugën e shqiptarëve në atë periudhë të artë, dhe trumbetë e fuqishme që ndizte zemrat e tyre flakë me ndjenjat e atdhedashurisë. Oshëtimat e asaj trumbete nuk heshtën, nuk u tretën në hapsirë, por tingëllojnë edhe sot në veshët e shqiptarëve….”

    RINGJALLJA

 

Pas dy vitesh ndërprerje, gazeta u ringjall sërish dhe po botohet si e përmujshme për të synuar në të ardhmen një rikthim në traditën më të mirë të botimit të kësaj gazete. Redaksia falenderon mbështetësit e “Diellit” dhe u është shumë mirënjohës atyre.

Me këtë rast kujtojmë edhe ata që kanë premtuar ndihma për “Diellin”  me rastin e 100-vjetorit të gazetës, por nuk kane pase mundesi t’i dergojne, janë të lutur që t’i sjellin. Falenderojmë të gjithë ata që i kanë mbajtur premtimet dhe vazhdojnë të dërgojnë mbështetje financiare. Dielli do t’i publikojë ata.

Një mbështetje të veçantë  dhanë ata që rekalmuan dhe uruan në numrin special të 28 Nëntorit! Me këtë rast do t’u bënim apel bisnemenëve shqiptarë që të ndihmojnë Diellin edhe përmes reklamave dhe njoftimeve të tyre. Falenderojmë avokatin Ylber Dauti, që për një vit e ka parapaguar reklamën e tij për një gjysëm faqeje të gazettes, Besim Malota, po ashtu, veprimtari dhe biznesmeni Ekrem Bardha që  e ka ndihmuar gazetën me tri reklama nga një faqe.Ata që duan të reklamojnë le të telefonojnë në redaksi : 718-365- 69-30 ose  të thërrasin editorin në celular: 917-254-6103.

Për ata që duan të parapaguhen, ju kujtojmë se abonimi vjetor është  $ 60, bashkë me anëtarsimin në Vatër, $100. Për jashtë Amerikës, parapagimi  është $ 100. Çeku i paguhet: ”Vatra” (Memo Dielli), dhe  dërgohet në adresën:

 

Vatra

2437 Southern Blvd

Bronx, NY 10458

 

 

Fejzi Domni dërgoi $ 500 për Diellin

 

 Ndër dhuruesit e veçantë është z. Fejzi Domni, i cili dërgoi për gazetën Dielli një çek prej 500 dollarësh. Kjo ëshët një ndihmë me vlerë, që ia vlen të të veçohet. Falenderime të përzemërta, z. Domni!

Po kështu vëllezërit Kuzhnini i dhuruan Diellit $ 200, Lekë Gojçaj $ 200, pas ne dhurimi te meparshem prej $1000 etj.

 

Falenderime të veçanta

 

Një falenderim special për z. Zef Sutaj, i cili edhe pse i sëmurë, gjeti mundësi t’i shkruante Diellit dhe Vatrës, të falenderonte për dërgimin e gazetës dhe të na dërgonte çekun me $150. Nga zemra e falenderojmë dhe  i urojmë shërim të shpejtë!

 

Falenderojmë publikisht të gjithë abonentët, që kanë sjellë çeqet për parapagim vjetor. Ndihmë të veçantë  kanë dhënë: z. Jonuz Ndreu, që ka siguruar 12 abonentë, Merita Bajraktari McCormack, katër  abonime, Zef  Balaj pesë, Blerina Likollari tre, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë dhjetë, Shoqata “Bijtë e Shqipes” dy abonime,  Tatiana Vila, dy, Mjafturie Daci 2 etj.

Një falenderim publik meriton edhe z. Ali  Demirali, i cili dërgoi çekun me 400 dollarë për katër parapagime; Ali Aemirali, Bujar Demirali, Myfit Bushka dhe Hysen Bushka.

Në listen e  falenderimeve do të radhisim edhe abonenët më të fundit: Ukë Gjonbalaj me $ 100, Skënder Dika $100, Fran Gjokaj $ 100, Tonin Mirakaj $100, Muntaz Kadiu $100, Gjekë Gjonlekaj $ 100, Rexhep Dedushaj $100, Ilir Spata $100, Gjergj Balaj $100, Xhelal Dine $100 , Azem gjidija $100, Agim Dishnica $100 etj.

Me parapagimet e tyre ikanë dhënë mbështetje Diellit edhe abonentët më të fundit si: Ema Froning, Bardhyl Ukcamaj, Agim Shehu(Zvicër), Eugjen Mërlika (Itali) Rita dhe Adem Saliu, Fatbardh Kupi, Mjafturie dhe Halit Daci,  Bujar Verzivolli, Aristotel Mici, Agim Shehu(Zvicër), Adnan Mehmeti, Vëllezërit Dalan dhe Muhamet Luzaj, Sali Bollati, Rasim Bebo, Rozi Theohari, Kristaq Duka, Prele Sinishtaj, Petrit Spiro, Adrian Vulaj, Kozeta e Qemal Zylo, Perparim Likollari, Spiro Konini,Nazo Veliu, Jurgen Vladi, Klinton Cukaj, Edlira dhe Gentian Hoxha,  Teki Gjonzeneli, Vera Gjata, Almir Bajraktari(Kanada), Juliana Bajraktari, Halil Mulaj, Hasan Ademaj, Gjemë Avduli, Tatjana Vila, Juxhin Vila, Kristaq  Foto, Ilir Demi, Skënder e Merita  Shkupi,  Agim Meçe, Zija Lepenica, Xhevdet Myteberi,Uk Lushi, Ibrahim Kolari, Bajram Dede, Xhevat Ndreu, Viktor Ndreu, Qazim Cemenija, Besnik Ndreu,Kastriot Ndreu, Arif Mata,Naim Xheleshi, Irfan Kaloshi, Fjori Ndreu, Cezar Ndreu, Ali Lala, Eqerem Muja, Tush Agolli,  Ilir Hysa, Chris Kirka, Dritan Hizmo,Agron Sela, Llazar Vero,Sadik Elshani e të tjerë. 

 ***

PARAPAGUHU EDHE TI TEK DIELLI!


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 1 Mar 14:55 2010
Picon

Nju Jork: Thyhet dega pemes nga debora dhe le te vdekur nje shqiptare

Nju Jork: Thyhet pema nga debora dhe le te vdekur nje shqiptare

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

Elmaz Qyra eshte nje emigrant shqiptar, i cili pasi erdhi vete ne SHBA me pas e solli gruan e tij dhe dy femijet ne Nju Jork, 10 vjet me pare

 

 

 

 

 

Elmaz Qyra was killed by a falling tree limb in Central Park Thursday.

New York City - 46-vjeçari, i cili ishte goditur ne koke dhe mbeti i vdekur ne vend- kur nje peme e vjeter ne Parkun qendror "Centarl Park", ne mes te qytetit te Nju Jorkut u thye dje per shkak te debores se madhe, sipas shtypi njujorkas, te dielen, thuhet se ishte per fat te keq nje emigrante nga Shqiperia, i cili kishte emigruar ne SHBA, dhjete vite me pare.

Te afermit dhe policia mendojne se Elmaz Qyra, sapo kishte dale nga puna ne kete zone, nga New York Athletic Club, kur ai u be viktime e ketij aksidenti te rralle ne Nju Jork. "Ikja e tij ishte endrra e tij per te ardhur ne Amerike, dhe per te siguruar nje jete me te mire per familjen e tij, "tha nje miku i tij, Cesar Zuzunaga. "Ai ishte gjithmone pran familjes se tij dhe ai ishte familjar i mire, i mire dhe i dashur per ne ketu."

Syte e saj te kuq nga te qarat, ishin te vajzes se tij Erise, shkruan Daily News, vajzes se nje njeriu zemerthyer ne Brooklyn, te ciles dje i vdiq babai i saj ne moshen 46 vjeçare.

"Une humba babain tim," qante Erisa Qyra, vajza e tij 18 vjeçe, shkruan gazeta Daily News, te dielen, te cilen e kishte intervistuar jashte shtepise, ne lagjen Dyker Heights ne Bruklin. "Ai preku zemrat e shume njerezve ... Ai ishte personi me i dashur ne te gjithe boten", qante Erisa vajza e tij.

Qyra- ishte punetore ne New York Athletic Club ne Central Park ne Mahattan- Nju Jork, ku ai punoi si kamerier, ku ai shpesh nga qe i pelqente per te shkurtuar rrugen kalonte permes parkut per ne shtepine e tij ne anen tjeter rruges.

Elmaz Qyra eshte nje emigrant shqiptar, i cili pasi erdhi vete ne SHBA me pas e solli gruan e tij dhe dy femijet ne Nju Jork, 10 vjet me pare. Keshtu qe ai shume shpejt ra ne dashuri me qytetin me te madh te botes - metropolin boteror Nju Jorkun, thane miqte e tij.

"Ne do te rrinim gjithmone pas punes dhe pinim nje kafe, sipas zakonit qe kemi ne shqiptaret", tha Arjan Kadiu, 39 vjeç, nje nga miqte e te ndjerit, te cilet u mblodhen ne shtepine Qyra, dje per ngushellime.

I biri 14 vjeçar Kleo Qyra solli kujtimet me babane e tij gjate nje udhetimi familjar ne liqenin e Xhorxhias veren e kaluar. Ai dhe babai i tij kaluan disa dite ne bukurite natyrore, ne peshkim dhe kajak. Fqinjet thane se ata ende nuk mund ta kuptojne se si ai ra viktime e nje aksidenti te tille fatal.

Anetaret e familjes se tij thane per shtypin njujorkas se ai ishte adhurues i debores, i pelqente te shetiste dhe te bente fotografi kur binte debore ne qytet. "Ai e donte shume parkun ishte frekuentues i rregullt i shetitjeve ne park”.

BeqirS | 2 Mar 20:10 2010
Picon

Nju Jork: Tjeter tragjedi ne familjen shqiptare - Mbytet ne nje puset nje djale

Nju Jork: Tjeter tragjedi ne familjen shqiptare - Mbytet ne nje puset nje djale 17 vjeç nga Kosova

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

 

Femija 17 vjeç quhet Amir (Vesel)  Zeqiri, dhe eshte nga Drenica - Kosove

 

 

 

LONG ISLAND - NEW YORK : Nje punonjes adoleshent, pas marrjes se mbeturinave ne nje dyqan kafe - embeltore te kompanise se njohur ne Amerike, Dunkin Donuts, naten se dieles, teksa shkonte te hidhte mbeturinat e lokalit, papritmas ra ne nje grope e ujerave te zeza dhe vdiq, tha policia lokale.

 

Femija 17 vjeç quhet Amir (Vesel)  Zeqiri, dhe eshte nga Drenica - Kosove, dhe ka  rene tragjikisht ne nje pellg te hapur, prapa nje shitoreje kafe- embelsira Dunkin Donuts ne qytetin Smithtown - Long Isiland. Qytet qe ndodhet rreth 40 milje ne lindje te qytetit te Nju Jorkut, tha policia. Per fat te keq - gropa ishte e zbuluar, pasi zakonisht gropa ishte me nje mbulese kapanxhe, qe vendoset mbi nje puset ku mblidhen ujerat te zeza. Pra ajo eshte nje grope(puset) e madhe ne toke, qe mbledh mbeturinat nga WC dhe zhytet ne tubacionet poshte nen toke me kanalizmet, thane hetuesit e ngjarjes.

 

  Kusheri i pare i tij 14 vjeç, ishte brenda te njejtit dyqan duke punuar , kur menjehere i ka shkuar mendja se diçka mund te kishte ndodhur, kur kushurir i tij Armiri nuk u kthye ne kohe, dhe shkoi per te kerkuar ate.

 

    Mirpo kusheriri i tij thote se e ka gjetur Amirin brenda gropes rreth 8 kembe nen puset. Ai vrapoi menjehere ne nje dyqan aty prane per te kerkuar ndihme, por kur ai u kthye se bashku me dy te tjere, fatkeqesisht trupi i kushurirt te tij nuk ishte me i dukshm ne ujrat e pusetes, tha policia.

 

   75 punonjes te emergjences, police, zjarrfiks, punonjes te ndihmes se shpejt-te mjeksise, dhe ata te mirembajtes se pusteave e kanalizmive ne qytet nga Suffolk County Police Department dhe Sherbimet e tjera komunale, pas me shume se 30 minuta kerkim arriten dhe e nxorren te riun nga pellgu i pusetes dhe e derguan menjeher ate ne nje nga spitalet me te afert, ku dhe ai u shpall i vdekur.

 

   Hetuesit e ngjarjes jane duke kryer hetimet, dhe kane planifikuar edhe nje autopsi per viktimen. Policia tha se ishte duke hetuar vendin sesi puseta u la e zbuluar, pa shenje dhe e pa rethuar.

 

   Kompania Dunkin Donuts Inc. e markave te embelisrave dhe kafes, me qender ne Kanton Masachusstes, nuk ka kthyer menjehere mesazh telefonik policise, ne pergjigje te kontaktit me policine  lene pas pas disa oresh ne seline e saj .

 

    Policia, thote se kjo nuk eshte hera e pare, qe dikush ka vdekur ne nje grope ujerash te zeza ne Long Island. Ky qytet ka shume puseta  te madhe ne toke rrethuar me gure, per te filtrimin e ujerave te zeza dhe zakonisht ato jane  mbuluar me nje kapak, te rethuara dhe me shenja.

 

  Nje ngjarje e tille ndodhi ne qershor 2007, kur nje kopeshtar u mbyte pasi ra ne nje grope ujerash te zeza afer shtepise se tij ne lagjen Deer Park- Long Island.

 

  Ne korrik 2006, nje grua e shqetesuar qe shkonte per te takuar e tezen e saj 76-vjeçare, u gjete e mbytur  ne nje grope ujerash te zeza ne oborrin para shtepise se vet ne Huntington,  10-kembe te thelle .

 

    Dhe ne shtator 2001, nje njeri nga qyteti  Huntingtonit, adhurues i gjuetise me hark, po ne oborrin e shtepise se tij teksa luante me femijet,  vdiqe kur ra ne  nje grope te tille, 18-kembe e thelle, po nje grope ujerash te zeza qe e "gelltiti" ate. Kerkuesit shpejt gjeten trupin dhe thane se ishte i Michael Lobasso, nje agjent ne Administraten e Luftes kundra Dorges ne SHBA.

 

 

  Ndersa, ngjarja tjeter ndodhi sipas raportit te policise ne prill 2006, pikerishte kur nje 71-vjeçar qe doli jashte ne shi per te marr gazeten diten e diel - u rrezua ne nje grope ujerash te zeza ne oborrin jo shume larg shtepise se tij ne qytetin Huntington, djali i tij dhe nje fqinj e pane, dhe ata u perpoqen per te shpetuar ate, por me kote .

 

 

   Fatkeqesia e fundit, e kesaj fundjave ishte edhe vdekja tragjike e ketij djali shqiptare 17 vjeç, emigrant nga Drenica - Kosove, i cili ka lene pas vetse baban hoxhe ne xhamine shqiptare ne Long Island - Nju Jork, nenen dhe dy vellezer. Funerali per te ndjerin do te jete i hapur neser, dite e merkure nga ora 6 – 9 pas dite ne Qendren Islamike Shqiptaro – Amerikane ne Queens te Nju Jorkut, ne adresen 7224 Murtle Avenue, Queens, NY 11385.

 

Varrimi i te ndjerit do te behet ne vendlindje - ne Drenice - Kosove

 

 

 

 

 

Amiri Zeqiri, 17, (below) was carrying trash out of a Long Island Dunkin' Donuts when he fell into an open cesspool (above). He would later die.

BeqirS | 3 Mar 15:41 2010
Picon

Lumi Hadri - eshte nderuar me çmimin e nderit OTTY te Nju Jorkut

E bija e Akademik Ali Hadrit - Lumi Hadri - Devine, eshte nderuar me çmimin e nderit OTTY  (Faleminderim prej Qytetit Tone)

 

 

 

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York 

 

 

 

 

 

 

Ne serialin e njohur televizive, te  filmit "Sex and the City" "luan" edhe nje shqiptare Lumi Hadri e qujatur  "Quintessential"- "Mbreteresha e restoranteve", ne Nju Jork

 

 

 

 

Lower East Side- Manhattan NYC:   Lumi Hadri - Devine, e bija e historianit, akademikut shqiptare Ali Hadri, ka krijuar nje bote te tere me  simpatin e saj ne restorantin qe mban po emrin e saj "Lumi restaurant", ne qoshen e rruges"East 70 Street" dhe Lexington Avenue. "Te gjithe klientet, tha ajo "I trajtoj  sikur  jane ne shtepine time".
  
    Per fat te mire, kjo "shtepi" e madhe, restorant Lumi, i ka dyert e hapura per te gjithe. Ky restorant i frenkuentuar me shume devotshmeri nga njujorkezet, te dhene pas ushqimeve te lokaleve, terhoqi edhe artistet, producentet e serialit te njohur televizive, te  filmit "Sex and the City" . Nje pjese e te cilit u xhirua ne restaurantin e Lumi Hadri-Devine. Producentet e ketij filimi e kane quajtur Alumni Hadrin "Quintessential"- "Mbreteresha e restoranteve", ne Nju Jork. 
  
  Bile mund te shohesh nje pjese te filmit "Sex and the City" dhe skenen ne te cilen
Charlotte eshte shtatzene dhe takohet me aktorin Mr. Big - pikerishte ne nje nga mjediset e lokalit ne restorantin Lumi. Ku zhvillohet ngjarja.
 
   Producentet e ketij filmi me fame boterore i dhane Lumi Hadri-Devine nje role figurante, ku ne njeren prej skenave ajo luan rolin e nje mysafire te restaurantit, te nje bukurosheje flokeverdhe, qe te bene t'a "kthesh koken" e t'a shikosh me dashuri, gjersa ajo eshte e ulur e bisedon ne qoshe te restaurantit me bashkeshortin e saj Patrik Devine.  
   
    Restoranti i saj ndodhet  ne pjesen e larte lindore te Manhattanit(Nju Joprkut), ne nje lagje pasanikesh dhe personalitetesh me fame boterore. Klient te perhereshem te saj  jane kryesishte fqinjet, te cilet jane konsumatoret te perkushtuar te gatimit te ketij restauranti, se bashku me turistet e huaj, qe vine nga mbare bota. Diplomatet e huaj frekuentojne shume kete restaturant. 
  
   I cili perveç se aktorit Mr. Big dhe Charlotte, ne kete lokal kan drekaur  edhe nje rryme e emrave me te njohur te artisteve te Hollivudit, emra te tille  si Brooke Shields, Gay Talese,  Robert DeNiro dhe Judd Hirsch, si dhe kryetari i Gjykates Supreme te SHBA-ve  John Roberts, e gjene ne fotografite e lokalit. 

    Pa permendur ne kete raste edhe disa emra te medhenje te politikaneve amerikan(senator dhe kongresmen anetare te qeverise ), perfaqsues te Kombeve te Bashkuara, personalitete te larta nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia e Mal i Zi,  te cilet gjithashtu kane ngrene ne Lumi restorant ne Manhattan. Dhe, gjate viteve te luftes ne Kosove, e trazirave ne trojet etnike shqiptare, ata kane zhvilluar takime me perfaqesues te komunitetit.

 

 Çfare  vertete e transformuan restorantin Lumi ne nje "Ambasade" jo-formale por si qender te rendesishme  takimesh me politikanet dhe  aktiviste te komunitetit, te cilet moren pjese ne keto takime historike ne emer te Kosoves dhe çeshtjes shqiptare ne pergjethesi.
  
  
    Mirpo siç shkruan Lydie Raschka, ne revisten e Nju Jorkut "Our Town" (Qyteti Jone)  Lumi Hadri - Devine, eshte nderuar me çmimin e nderit OTTY  (Faleminderim prej Qytetit Tone). Çmim ky qe njeh punen dhe vlerson kontributin e veçante te individeve per ate qe bejne, ata per qytetin e Nju Jorkut. 

      Marresit e ketij çmim jane kryesishte kreret organizativ te qytetareve ne Nju Jork, te cilet punojne ne menyre specifike ne lagje te ndryshme te qytetit,  me te gjithe banoret dhe japin kontribute te veçante per  komunitetin me te madh te qytetit te New Yorkut.
 
   L umi Hadri-Devine e ka lene Kosoven ne Janar te vitit 1987, ne ate  kohe ajo u largua kur policia e ish -Jugosllavise, e kerkonte per ta burgosur per shkak te pjesmarjes se saj ne demonstratat e vitit 1981. Ajo ne ate kohe ishte profesoresh e gjuhes angleze ne Prishtine.

   

 

 

     Babai i saj eshte  Ali Hadri,  nje Akademik me fame, themelues i  historiografise te Kosoves dhe lideri ideologjik i pavarsise te Kosoves. Historiani i shquar anglez Noel Malcom, e quan Akademik Ali Hadrin ne librin e tij: "Nje histori e shkurt e Kosoves", "Intelektuali me prominent i Kosoves dhe viktima e pare e nacionalizmit Serb" ne spastrimet pas demonstratave te vitit 1981, shkruan shkrimtari i njohur anglez Noel Malcom.

 

 

 

    Kontributi i tij per çeshtjen kombetare ishte aq i madh, sa qe edhe ish Presidenti i Republikes te Kosoves Ibrahim Rugova, e nderoj ate pas vdekjes me nje çmim te larte nderi, me medaljen e arte "Hero i Popullit". Ndersa Presidenti Fatmir Sejdiu e nderoi vitin e kaluar me çmimin per "Kontribut ekstraordinar ne kulture dhe shkence".

 

   Ne Kosove qarqet akademike dhe koleget e tij e pershkruajn ate si nje njeri te qete, por me guxim te papare ne avancimin e çeshtjes kombetare dhe njeri me shume ndikim ne jeten akademike, si themelues i Institutit Historik te Kosoves.

 

   Babai i saj akademik Ali Hadri,  gjethashtu ishte formulues i motos "Nje Komb, Nje Gjuhe, Nje Territor'.    Regjimi i eger i ish Jugosllavise e eliminoi Akademik  Ali Hadrin ne dhjetor te vitit 1987, dhe Lumi Hadri-Devine, nuk u kthye, me ne vendlindjen e saj ne Kosove per 13 vjet. 

 

   Ajo erdhi ne SHBA, per te kryer studimet dhe per te bere hulumtime ne biblioteken e Universitetit Columbia, ku ajo ka nje "master"(magjistratur) ne letersi, por me pas kaloi tete  vite pune ne rrugetimin e saj per te hapur restaurantin italian "Lumi".  
 
   Kete rrugetim e filloi  nga fundi i piramides se biznesit dhe ja arriti te "hype" ne majen e suksesit. Restauranti i saj  sofistikuar do te festoi ditelindjen e pesembdhjete me 24 Prill te ketij viti.
 

 Nje ngjarje tjeter, e rendesisme per te por me histori dashurie  eshte se ajo ne vitin 2003, ra ne dashuri dhe u martua me  amerikanin Patrik Devine.  Zonja. Hadri - Devine kan nje jete te lumtur, ata jetoin se bashku dhe adiminstrojn po se bashku biznesin. Burri i saj shume i dashur me shqiptaret, tani e njeh mire dhe eshte i dhene per Kosoven dhe shqiptaret. Shtepia e tyre ndodhet jo shume larg  nga restorant "Lumi restaurant"  ne qoshen e rruges "East 70 Street" dhe 
Lexington Avenue. Te dy se bashku vazhdojn te jene aktive ne  jeten politike te komunitetit shqiptare.

 

 

 

 
 
 
 
 
Këto dy fotot krediti i fotografit Andrew Shwartz
 
 
 
 
 
 
 
 
Patrik Devine, abasadori Frank Visner dhe Lumi Hadri- Devine
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Festa e pavarëssisë së Kosovës në Restaurant Lumi në Nju Jork
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Arben Nelku | 3 Mar 20:14 2010
Picon

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

Dead because of a lie. Dead because selfish people in government wanted a war and lied to get one, aided by selfish people in the media WHO TOOK MONEY FROM Goverment TO LIE TO THE AMERICAN PEOPLE. The government and the media traded the blood of these young Americans for their personal gain. Look at their faces. How can you not be angry?
Israel is An Apartheid State and That is Why They are Losing Legitimacy

Last week the Ontario Legislature unanimously passed a resolution denouncing Israel Apartheid Week submitted by PC Peter Shure who said calling Israel an apartheid state was "close to hate speech." While there were only 30 MPP's in the Legislature at the time, NDP MPP Cheri di Novo was one of them and spoke in favour of the resolution. This week a Conservative MP is introducing a resolution calling IAW anti-Semitic.

South African apartheid had three pillars of apartheid and Israel shares all three.

Mar0310:44

Justices Signal They're Ready to Make Gun Ownership a National Right

David G. Savage
Los Angeles Times
Tue, 02 Mar 2010 18:49 EST

A high court majority reviewing a handgun ban in Chicago indicates that it sees the right to 'bear arms' as national in scope, and can be used to strike down some state and local gun regulations.

Reporting from Washington - Most of the Supreme Court justices who two years ago said the 2nd Amendment protects individual gun rights signaled during arguments Tuesday that they are ready to extend this right nationwide and to use it to strike down some state and local gun regulations.

Mar0310:20

Obama caught Lip-Synching Speech

Obama caught Lip-Synching Speech

(SATIRE)
After Obama slips up during an address on health care, White House officials are forced to admit the president occasionally uses a backing track for important speeches. (There’s probably more truth here than people realize…. How much of a puppet is Barack Obama?)

Mar0310:07

HOW FACEBOOK SAVED A PALESTINIAN VILLAGE

The Israel Defense Forces called off a raid in Palestinian territory after a soldier posted details, including the time and place, on the social networking website Facebook, Army Radio reported on Wednesday.

The soldier – since relieved of combat duty – described in a status update how his unit planned a “clean-up” arrest raid in a West Bank area, Army Radio said.

Mar0310:06

McCARTHYISM REVISITED …. DON’T TURN LEFT AT THE CHECKPOINT

The Israel Defense Forces says it is using information on Israelis who demonstrate against the separation fence in a bid to deny them entry at nearby checkpoints. Israelis and others demonstrate every Friday at the villages of Bil’in and Na’alin.

Mar0310:06

STOLEN PALESTINIAN CHILDHOODS

The Israeli Authorities decided to file charges against a 12-year-old Palestinian child from the southern West Bank city of Hebron after arresting him and charging him with throwing stones at the Israeli military.

Mar0310:04

ANTI APARTHEID WEEK ~~ ZIONISM DEBUNKED

Exposing Israel’s war crimes and crimes against humanity should therefore be viewed as an essential component in the enduring Palestinian struggle for freedom and justice. It is also a pre-requisite for undermining the mendacious Israeli narrative, notoriously based on lies, half-truths and distortion of history.

Mar0310:03

Biden to speak directly to Israelis from Tel Aviv

U.S. Vice President Joe Biden will address the Israeli public directly next week during a speech he is scheduled to deliver at Tel Aviv University, focusing on American commitment to Israel's security, Iran's nuclear program and the peace process.

Why is the AMERICAN Vice President making speeches in and to Israel?

I know, I know; rhetorical question. Biden is going to run in 2016 and is making the obligatory obeisance to the masters of the universe.

Mar0310:01

4 reasons we get ripped off

What we don't realize, Sullivan said, is that the most effective salespeople are the ones who persuade us to let down our guard. They're charming, convincing and often devoid of conscience -- able to lie without remorse. They don't care if a transaction is good for you as long it's good for them.

They are, in other words, sociopaths, and they're surprisingly common, according to author and psychologist Martha Stout, who estimated in her book "The Sociopath Next Door" that up to 4% of the population is sociopathic.

That explains Washington DC!

Mar0309:59

Israel urges US to act alone, as anti-Iran bids fail

As US Secretary of State Hillary Clinton tours Latin America to recruit support for new international sanctions on Iran over its nuclear program, Tel Aviv urges Washington to adopt Cuba-like embargos against Tehran.

Israel and the US accuse Iran of seeking nuclear arms, as Tel Aviv threatens to attack Iranian nuclear installations and Washington warns of keeping 'all options on the table,' including economic sanctions and military measures.

Iran, however, says its program, which is extensively monitored by the International Atomic Energy Agency (IAEA), is directed at the civilian applications of the technology. The country has also called on all nuclear powers to abandon atomic weaponry and eliminate all such arsenal.

"We don't have nuclear weapons, and we'll nuke anybody who says we do!!!!" -- Israel

Mar0309:58

Audio indicates child directed air traffic at JFK Airport

A child apparently directed pilots last month from the air traffic control center at John F. Kennedy Airport, one of the nation's busiest airports, according to audio clips. The Federal Aviation Administration said Wednesday that it was investigating.

The child can be heard on the tape making five transmissions to pilots preparing for takeoff.

In one exchange, the child can be heard saying, "JetBlue 171 contact departure." The pilot responds: "Over to departure JetBlue 171, awesome job."

The child appears to be under an adult's supervision, because a male voice then comes on and says with a laugh, "That's what you get, guys, when the kids are out of school."

Hey, at least they are teaching the kids something USEFUL!

Mar0309:54

Notable Monetary Quotes

Notable Monetary Quotes

Larry Parks, Executive Director, FAME “With the monetary system we have now, the careful saving of a lifetime can be wiped out in an eyeblink.”

George Bernard Shaw “You have to choose [as a voter] between trusting to the natural stability of gold and the natural stability of the honesty and intelligence of the members of the Government. And, with due respect for these gentlemen, I advise you, as long as the Capitalist system lasts, to vote for gold.”

Voltaire (1694-1778) “Paper money eventually returns to its intrinsic value —- zero.”

Mar0309:52

State revenue collections continued downward trend

Total tax collections in Arkansas continued to decline in February, with the rate of decline higher than that seen in January.

Every state that relied on the government's employment figures to estimate tax revenues is coming up short.

The Federal Government has been lying about the unemployment figures, just as they are lying about an economic recovery that is not happening (unless you are a Wall Street CEO).

Mar0309:47

What does Obama say to the whining tax payer?

Hey, he's imitating George Bush :)

Mar0309:42

Born Free, Taxed to Death

Tax Poem

Be sure to read all the way to the end!

Tax his land,
Tax his bed,
Tax the table
At which he’s fed.

Tax his tractor,
Tax his mule,
Teach him taxes
Are the rule.

Tax his work,
...
...
...

Mar0309:17

The Zionist Bulls**t Filter

It is an unending, relentless, merciless assault covering the entire nation feet deep in Zionist Bullshit. Even Hawaii is lathered in it, despite the best efforts of Mike Rivero, may he live long, prosper and found his own network.

2. But we here at Mantiq al-Tayr have a solution.

Mar0309:02

Dubai police chief says to seek Netanyahu arrest

DUBAI (Reuters) - Dubai's police chief plans to seek the arrest of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and the head of Israel's spy agency over the killing of a Hamas leader in the emirate, Al Jazeera television reported.

Mar0308:13

2001-2010 was the Snowiest Decade on Record

Now that we have reached the end of the meteorological winter (December-February,) Rutgers University Global Snow Lab numbers (1967-2010) show that the just completed decade (2001-2010) had the snowiest Northern Hemisphere winters on record. The just completed winter was also the second snowiest on record, exceeded only by 1978. Average winter snow extent during the past decade was greater than 45,500,000 km2, beating out the 1960s by about 70,000 km2, and beating out the 1990s by nearly 1,000,000 km2.

Mar0308:08

The Flu Season That Fizzled

This has been a flu season like few others.

Normally at this time of year, influenza is rampant in the U.S., prompting hundreds of thousands of people to stay home in the dead of winter with fever, aches and pains.

Now, after raging through college campuses and communities last summer and fall, cases of the new H1N1 swine flu virus have dwindled to a trickle, and run-of-the-mill seasonal flu has barely made an appearance.

Mar0308:06

100 Percent of Fish in U.S. Streams Found Contaminated with Mercury

In a new study conducted by the U.S. Geological Survey (USGS), every single fish tested from 291 freshwater streams across the United States was found to be contaminated with mercury.

"This study shows just how widespread mercury pollution has become in our air, watersheds and many of our fish in freshwater streams," said Interior Secretary Ken Salazar.

Mercury is a potent neurotoxin that builds up in the food chain at ever higher concentrations in predators such as large fish and humans. It is especially damaging to the developing nervous systems of fetuses and children, but can have severe effects on adults, as well.

Mar0308:01

Nissan recalls nearly 540,000 vehicles worldwide

Japan's Nissan Motor said Wednesday it would recall nearly 540,000 vehicles worldwide, most of them in the United States, due to brake pedal defects and faulty fuel gauges.

Nissan -- Japan's third-largest carmaker, and partnered with France's Renault -- said it plans "to inspect and, if necessary, repair brake pedal pins and fuel-gauge components on certain trucks and minivans".

===

I'm going to keep my 20-year old vehicle on the road a little longer.

Mar0307:58

NY state cuts revenue estimate by $850 million

New York Governor David Paterson and the state legislature have agreed to reduce their revenue forecast by $850 million for the next 13 months, a state report said on Tuesday.

Here is the problem. The states have been relying on the Federal Government reports of unemployment to calculate their expected tax revenues. But, as the corporate media is now starting to admit, the Federal Government figures are "fudged" to make the unemployment picture look better than it really is, which means every single financial forecast based on official government figures is wrong.

Mar0307:57

Raise Taxes and Cut Services? Why Not Stop Unneccesary Bailouts, Unnecesary Wars and Unnecessary Interest Costs Instead?

But why aren't our government "leaders" talking about slashing the military-industrial complex, which is ruining our economy with unnecessary imperial adventures?

And why aren't any of our leaders talking about stopping the permanent bailouts for the financial giants who got us into this mess? And see this.

And why aren't they taking away the power to create credit from the private banking giants - which is costing our economy trillions of dollars (and is leading to a decrease in loans to the little guy) - and give it back to the states?

If we did these things, we wouldn't have to raise taxes or cut core services to the American people.

Mar0307:56

Indiana puts 17th notch in revenue shortfall belt

The latest revenue report on Tuesday showed the state took in $85.5 million less in taxes in February than was predicted less than three months ago.

That puts the state $869 million below what lawmakers expected when they passed the budget for the fiscal period beginning in July.

You cannot tax a nation into prosperity. You can only tax it into collapse.

Mar0307:53

This is Zionism

12-year-old Child To Be Prosecuted As An Adult By An Israeli Military Court

Mar0307:52

15,000 S.F. workers face layoffs, shorter weeks

More than 15,000 San Francisco city workers across all departments will receive layoff notices Friday, and most of them will have the option of being rehired to work a shorter week, Mayor Gavin Newsom said Tuesday.

Mar0307:51

Up to 5,200 LA schools workers could face layoffs

The Los Angeles Unified School District's board voted Tuesday to send notices of possible layoffs to nearly 5,200 teachers and other workers while urging union leaders to negotiate concessions that could make some of the cuts unnecessary.

Mar0307:50

IBM layoffs blamed on offshoring

"IBM is clearly offshoring things where they can," said one IBM employee who received his notice yesterday and spoke on the condition of anonymity because he didn't want to jeopardize his severance. A 10-year veteran and UNIX administrator, this employee said his customer support team once had 15 U.S.-based workers. That staff was reduced over time to just three workers in the U.S., with other members of the customer support team now in Brazil, Argentina and India.

Mar0307:49

“Investing in Our People.” Is That Another Layoff Euphemism, IBM?

In 2009, the company sacked as many as 10,000 employees. Now comes word that thousands more losing their jobs in what the company likes to refer to as “resource actions.” Alliance <at> IBM/CWA Local 1701 Web site, which tracks layoffs at IBM reports that some 2,544 IBM employees have been let go this week, with more to follow. And unsurprisingly, the group says offshoring is, once again, to blame. Evidently, RA’d employees are being asked to train their overseas replacements before they’re cut.

"Okay, the first thing you do is wire the 110 volt AC line to the motherboard where it says +5 ... "

Mar0307:47

Rat out a tax cheat, collect a reward

I suggest that everyone rat out Tim Geithner!

Mar0307:44

IRS Tax Is Illegal - No Tax Law Exists!!

Mar0307:43

More consumers file for bankruptcy protection

The economic recovery effort has not slowed consumer bankruptcy filings. They surged 14% in February compared with a year earlier, according to the American Bankruptcy Institute.

The economic recovery effort has made the bankers who created this mess richer!

Mar0307:41

Clackamas man exercises free speech rights by giving cops the finger

Clackamas man exercises free speech rights by giving cops the finger

When Robert J. Ekas decided to exercise his right to free speech, he didn’t open his mouth.

He hoisted his middle finger.

His single-digit protests, aimed at Clackamas County sheriff’s deputies last year, resulted in verbal showdowns, traffic tickets and, ultimately, a federal lawsuit.

Giving a police officer the finger may be a rude and ill-advised gesture, but it is not against the law, legal experts say.

Mar0307:40

Kwedit Launches: The First Completely Unreliable Payment Network

Get 'em while they are young!

Mar0307:37

Bailout 'would spark revolution'

A revolution will erupt if billions of euro more in taxpayers' money is handed over to Anglo Irish Bank, Enda Kenny has warned.

The Fine Gael leader said people can no longer tolerate massive public funding of the nationalised bank as it stands.

A global revolution against the global banks. Now there is an idea!

Mar0307:30

Postal Service to shed another 30,000 jobs

Mar0307:29

Unemployment Rate Falls in January

Despite the mixed numbers, a growing chorus of economists and labor market analysts say the unemployment picture in the United States is actually far worse.

They argue that the Labor Department routinely undercounts the number of unemployed in this country, adding fuel to a simmering debate on whether the government is providing an accurate snapshot of the nation's unemployment picture.

"Our gripe about the numbers is that it leaves out broad swaths of unemployed people in the country," said Madeline Schnapp, director of macroeconomic research at TrimTabs, a Sausalito, Calif.-based investment research firm.

Mar0307:27

State not collecting enough taxes, legislator says...

An area lawmaker accused state revenue workers Tuesday of failing to do their job of collecting taxes.

"You have to flog the serfsharder!"

Mar0307:24

Start a Rothbardian Bankrun

When I was an undergraduate at Boston College in the 1970s, one of the weekly underground newspapers that catered to the 250,000 college students in the Boston metropolitan area featured a page-length ad by the graduate economic students of the Boston chapter of URPE (Union of Radical Political Economists). The ad appealed to the college students of Boston to withdraw all the cash from their checking and saving accounts the following Friday as a protest against the Vietnam War. Being an economics major and neophyte Austrian, I realized that such an action would cause severe difficulties for the banks, because they only held (at the time) about 13 cents of every dollar of demand deposits and 3 cents of every dollar of saving deposits in the form of cash.

Mar0307:23

Swiss government produces extra small condoms for boys as young as 12

politicians and men who drive monster trucks...

Mar0307:22

Mass Layoffs Increase in January

The number of people let go in mass layoffs rose in January after four straight months of declines.

Employers laid-off 182,261 workers, seasonally adjusted, in 1,761 mass layoff events last month, the Labor Department said Tuesday. A mass layoff is when a single employer terminates at least 50 people.

Mar0307:05

9/11 truth movement keeps moving along

The 9/11 truth movement, comprised of various professional and grassroots organizations such as Architects and Engineers for 9/11 truth, We are Change, Patriots Question 9/11 and victims families like the Jersey Girls have made one thing clear in recent months: they are not going to fall into the memory hole of history.

Mar0307:01

Fuel Tax Must Rise, Harvard Researchers Say gas at $7/gallon

To meet the Obama administration’s targets for cutting greenhouse gas emissions, some researchers say, Americans may have to experience a sobering reality: gas at $7 a gallon.

To reduce carbon dioxide emissions in the transportation sector 14 percent from 2005 levels by 2020, the cost of driving must simply increase, according to a forthcoming report by researchers at Harvard’s Belfer Center for Science and International Affairs.

The 14 percent target was set in the Environmental Protection Agency’s budget for fiscal 2010.
.....

Mar0307:00

Iran, Russia to sign major oil deal

Iran is to sign a contract with Russia's Gazprom this month for the development of Azar oilfield in western Iran, says an official at the National Iranian Oil Company.

Which will make an attack on Iran a threat to Russia's economic interests.

Mar0307:00

Architects for 9/11 inquiry: Fire couldn't demolish WTC in 11 seconds

The question isn't who or why anymore so undefinedmuch as how. How could 200 thousand tonnes of steel have dropped to the ground in under 11 seconds because of a fire? Over a thousand engineers and architects say it simlpy couldn't, not the way it happened on September 11, and now they want a new investigation. Tim King has been following this issue in quite some time.

Mar0306:34

Clapping ban for election TV debates as nervous parties 'fear studio audience reaction could influence TV viewers'

The ban on applause is supposedly to allow time for more questions. But it is understood that the parties were nervous that studio audience reaction could influence TV viewers.


Looking for the perfect gift? Give the gift of Flickr!

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 3 Mar 20:10 2010
Picon

Argentina to renew case for Falklands autonomy / The Falklands Alternative America’s motive for invading Iraq

Argentina to renew case for Falklands autonomy
The Falklands Alternative
America’s motive for invading Iraq

Edited 16 February 2003
            Although most of this long report was first written in the aftermath of the first Gulf War, it is still valid today in terms of explaining America and Israel’s apparent obsession with “Ridding the World” of Iraq’s “Evil Dictator” President Saddam Hussein, plus his alleged [and apparently unique] "weapons of mass destruction". 
            Very few people know or even care that until 1971, all of the oil reserves in Iraq were owned and completely controlled by American and British interests. At that precise point in recent history, the Iraqi people were regarded by the “Western Powers” merely as serfs, who were graciously allowed to keep three cents out of every three dollar barrel of their own Iraqi oil. The balance of US$2.97 per barrel went straight into the New York and London bank accounts of western “investors”.
            Then suddenly in 1972, the young Saddam Hussein peacefully nationalized the Iraqi Oil Company, and told its American and British employees to recognize this new reality or leave the country. Most decided to leave, and horrified western investors then found “their” oil reserves in Iraq were no longer paying the rent on luxury apartments in Manhattan and Mayfair. From a Wall Street perspective it was Fidel Castro and Cuba all over again, and the bankers quietly vowed to take revenge on Saddam Hussein for his “reckless insubordination”.
            As each year rolled by, Hussein ordered that all of Iraq’s recovered oil wealth be invested in irrigation, infrastructure, education, medicine, defense and other essentials. Within a decade Iraq became easily the most advanced secular Muslim country in the world,  with large numbers of women in the professions, and a free health service that could only be marveled at by less fortunate nations.
            Predictably perhaps, Saddam Hussein became a national hero: the man who “Kicked the Americans and British out” and catapulted Iraq into the 20th Century.  Even today in 2003, all Iraqi citizens are free to carry loaded automatic weapons on the street, because President Hussein has nothing to fear from his own people.
            As recently as last October,  an Iraqi woman on a balcony in Baghdad saluted her President as he passed less than fifty yards away, by a firing a three-shot burst from a fully-automatic AK-47 assault rifle up in the air. Saddam Hussein, standing erect and unprotected in an open Jeep, merely smiled and nodded his acknowledgement.  If any woman in Washington, London or Canberra had dared to salute President Bush, Prime Minister Blair or Prime Minister Howard in this way, she would have been shot dead immediately by government snipers.
            By the late eighties, the western powers decided to take action against Iraq and in particular against the charismatic Saddam Hussein. It was time to lure President Hussein into a trap cunningly laid by Ambassador April Glaspie of the US State Department, and take back “their” oil reserves.  Within two years the western media thoroughly demonized Saddam Hussein as the man who “killed his own Kurds at Halabja [he did not], whose troops ruthlessly butchered helpless babies in incubators in Kuwait [they did not], and who collectively terrorized the defenseless Kurds and Shiite Muslims in the south of Iraq [they did not].
            For many years the real truth behind these structured western lies was available on the Internet as the original “Falklands Alternative”,  which was suddenly hacked and destroyed a few weeks ago, curiously in company with all my work on the sabotage of Air France Concorde 4590. For those interested in why Iraq was invaded in the first Gulf War, and why American and British troops are once again assembling in Kuwait today, here is the original “Falklands Alternative” again, edited only for context and spelling.  
            “For decades the U.S. Central Intelligence Agency (CIA) has coveted global domination, not with the consent of the American people but rather by directing the actions of the American President as a child pulls the strings of a limp puppet. The term 'New World Order' was coined back in the late sixties by the CIA, not by a democratically elected leader of the American people. With the collapse of the USSR the CIA saw its chance and pushed for global domination by manipulation of world oil reserves.
            Its prime objective of developing the vast but little-known oil reserves in the British dominated Falkland Islands had been frustrated since the early 1980s by oil prices too low to finance expensive Falklands exploration. Intending to 'bounce' oil prices high enough by forcibly reducing Middle East production, all the CIA needed was an excuse, which was miraculously provided in 1990 by President Hussein of Iraq.
            Thomas Reeve Pickering, U.S. Ambassador to the United Nations and the Bush Administration's champion for compulsory democracy, cut a dashing figure. Tall and urbane, he looked the perfect statesman as he hurled vitriolic remarks at the countries of the Middle East during 1990 and 1991. There is no doubt that after sustained exposure, most television viewers believed Pickering's carefully structured UN presentations.
            Enter `Thomas Reeve Pickering' into any counter-intelligence computer and the machine groans with agony as it struggles to flood the screen with an overwhelming mass of data. Tanzania? Jordan? Washington's war on Nicaragua? Pickering was around for all of them and many more. He was even in El Salvador during the period the CIA supervised the `Death Squads' responsible for the torture, assassination and disappearance of more innocent people than could be counted.
            It is possible, though unlikely, that the numbers who died in El Salvador might have exceeded those who died at the hands of the Shah's hated `Savak' secret police in Iran. As with the death squads in El Salvador, Savak had its torture and assassination techniques honed to perfection by the CIA. Back in 1974 Victor Marchetti, formerly an Executive Assistant to the Deputy Director of the CIA, wrote of the `New Order' then being planned at Langley headquarters. He explained in chilling terms why resignation was his only honourable choice:
           " And there was a diabolical invention that might be called a mini-cannon" ... "There were a number of uses for the mini-cannon, one of which was demonstrated to us using an old army school bus. It was fastened to the gasoline tank in such a fashion that the incendiary projectile would rupture the tank and fling flaming gasoline the length of the bus interior, incinerating anyone inside. It was my lot to show the rest of the class how easily it could be done. It worked, my God, how it worked. It was, I guess, the moment of truth. What did a busload of burning people have to do with freedom? What right did I have, in the name of democracy and the CIA, to decide that random victims should die? The intellectual game was over. I had to leave. "
            Victor Marchetti resigned before the CIA decided to target the Middle East in its attempt to shift primary oil production from the Persian Gulf to the Falkland Islands. However, evidence the CIA maintained its vicious determination to murder random innocent victims by the thousand was soon to be provided in the Middle East with sickening massacres in both Iraq and Kuwait.
            The CIA's first priority was `putting men on the ground' in the Middle East as intelligence operatives. Despite the sophistication of reconnaissance satellites there was no substitute for human beings capable of infiltrating and undermining foreign sovereign governments: the Agency's normal method of operation.
            From the outset the CIA recognised two countries in particular would be very difficult to undermine easily: Iraq and Libya. The Agency infiltrated the Kurdish population in the north of Iraq but failed to gain the influence it needed. Sceptical readers should note that all Kurds inside Iraq are now known as `Freedom Fighters' while their brethren north of the border in NATO Turkey are labeled `Terrorists'.
            The governments of Iraq and Libya managed to foil dozens of CIA attempts aimed not only at infiltration but also assassination of the Iraqi and Libyan heads of state. One CIA report written in 1985 referred to a failed attempt to murder Colonel Al Qadhafi, stating the hired killers were `inefficient'. Ex. CIA Deputy Director John McMahon echoed the criticism.
            If Middle East oil production was to be drastically reduced to increase world oil prices to the point where the Falklands oil reserves could be exploited, the timing of the CIA's Gulf "war" was critical. Equally critical was the need for large numbers of sneak bombing attacks on Middle East civilians in order to shatter public morale as quickly as possible.
On 12 July 1990 during a small ceremony at the Lockheed `Skunk Works' in California, the last of 59 deadly F117A stealth bombers was handed over to its new owners: the 37th Tactical Fighter Wing, normally hidden deep in the remote Nevada desert at its secret `black' Tonopah air base.
            Though the F117A was labeled the "Stealth Fighter" in order to deceive American taxpayers, it was no such thing. The F117A was designed using low-visibility data provided by the CIA as a black project killing-machine capable only of slaughtering under the cloak of darkness, very much in the tradition of assassins of old. Nor was the F117A very accurate: during the only operational mission before the Gulf debacle, two stealth bombers attacked an army barracks in Panama where both missed their targets completely. There would be many more `misses' in the densely populated city of Baghdad.
            Three weeks after the last stealth bomber flew into Tonopah, Iraqi forces invaded Kuwait and the 37th Tactical Fighter Wing was given a new commander, Colonel Alton Whitley. Within four hours of Whitley taking command the stealth bombers were ordered to fly to Saudi Arabia via Langley air force base in Virginia under cover of darkness. The United Nations had not yet responded to the Iraqi invasion of Kuwait, but the stealth bombers were already being positioned for their attack runs.
            The CIA was well aware of President Hussein's armed forces massing to the north of the Kuwaiti border during 1990. Despite the fact it had many days of advance warning the CIA failed to tell the Kuwaiti government of the forthcoming attack. With all the sophisticated communications at its disposal it was a truly damning omission that escaped western media attention, pointing directly at CIA manipulation of the invasion itself.
            Millions of television viewers watched the most damning evidence of CIA premeditation but most failed to recognize it. though European troops were rushed to the Gulf in out-of-date ill-fitting desert camouflage there was no such problem for the US forces. Despite the fact America has never fought a large-scale desert campaign, nearly a quarter of a million US troops arrived in Saudi Arabia wearing well fitting post-Vietnam pattern desert camouflage. Someone somewhere had done a vast amount of covert advance planning and purchasing for the desert campaign, because no nation of earth keeps a quarter million uniforms on hand for every different climate zone in the world.
            From that point forward white became black and black became white - courtesy of the CIA `Psychological & Paramilitary Staff' unit operating under the direction of the Deputy Director Plans (DDP). For decades the unit has specialized in deception and abuse at the psychological level, fitting it perfectly for the role of turning both President Hussein and Colonel Al Qadhafi into "non-democratic dictators" in the eyes of the west.
The most memorable (and successful) of the ploys used was to turn President Hussein into the man who `gassed his own Kurds' at Halabja. The same devastating images of dead women and children lying in the streets were shown thousands of times on all western television channels, placing President Hussein well beyond western `rehabilitation' under any circumstances.
            Unfortunately the entire exercise was a complete lie. The CIA knew very well that a February 1990 US Army War College report concluded Iraq was not responsible for the Halabja attack, stating it was the Iranian bombardment that had actually killed the Kurds.' The War College findings were hardly surprising: the Kurdish people of Halabja were killed by a war gas known as "Phosgene" used by the Iranians but not the Iraqis. Though Iraq did use war gas on the battlefield it was "Mustard", an entirely different chemical which causes death in a visibly different way, enabling US Army chemical warfare experts to easily identify the attack as Iranian in origin.
The US Army War College used these and other photograpns to prove that
the Kurds of Halabja were killed by an 
Iranian "Phosgene" artillery attack.
           Though many readers may say "so what?" the distinction is important in identifying CIA media techniques used to deliberately distort the perception of the western public. When the US Administration was looking for an excuse to use ground forces to finish off the people in Kuwait, the CIA flashed a story round the world about Iraqi soldiers ripping new-born Kuwaiti babies out of their incubators and throwing them on the floor.
            As with the Kurds of Halabja the story was proved totally false, though not before US tanks had buried 8,000 Iraqi soldiers alive in their bunkers and destroyed half the ground installations in Kuwait and southern Iraq. Disinformation is critically important to the CIA, for without it the Agency would be unable to whip up sufficient public outrage to justify its savage attacks.
            For an alert western public there were other indications that neither President Hussein or Colonel Al Qadhafi were dictators who habitually murdered their own citizens. If that was the case there would be no point in both of them training huge numbers of doctors, for doctors cure people - they do not kill. While Saudi Arabia and Great Britain (two of the coalition partners) have only one doctor for every 4,321 and 4,632 people respectively, Iraq has one doctor for every 2,303. Colonel Al Qadhafi has trained a stunning one doctor for every 757 people. Facts like these were considered counter-productive to the CIA's aims and were ruthlessly suppressed.
            Boosted by CIA lies and disinformation the Bush Administration pushed with indecent haste for military action against President Hussein. After successfully applying pressure to the United Nations Security Council, the Bush Administration ordered its stealth bombers to attack the capital of Iraq instead of the forces occupying Kuwait.
            Under cover of darkness during the night of 16-17 January 1991 the first F117As flew out of Khamis Mushait in southern Saudi Arabia to start the killing in Baghdad. The `black' stealth bombers were to fly a total of 1,271 missions in less than six weeks, dropping more than five million pounds of bombs on populated areas.
            The total bombardment was awesome and sickening: 88,000 tons of bombs, 97% of which flew wide of their targets, ripping more than 70,000 innocent women and children to bloody shreds and maiming countless thousands more. Sadly, the dead and maimed women and children were only a sideshow for the primary CIA objective of manipulating world oil reserves.
            Around 16 February 1991 American AV8B Harrier ground-attack jets started flying with wing-mounted napalm pods. Less than a week later on 22 February President Bush accused Iraqi forces of lighting 140+ oil wells in Kuwait. If the Iraqi forces had done so they managed it while under continual attack by about 2,500 coalition aircraft: an act of crass stupidity or outstanding bravery in the face of stupefying American firepower.
            Somehow the western media missed the point that napalm burns at a temperature high enough to melt the side-pipes on oil wellheads and is capable of setting fire to the crude oil which then blasts out under high pressure. Most of the public also remained unaware that CIA pilots are cross-trained to fly a large variety of both military and civilian aircraft.
            During this precise period Kuwaiti Air Force pilots were grounded in Saudi Arabia on the orders of the American Commander in Chief. It is left to the reader to speculate why the U.S. high command ensured that no native Kuwaiti pilot be allowed to fly over his own oil fields during this specific phase of the operation.
            Within 24 hours of the Bush accusation the Iraqi government denied setting fire to the oil wells and urgently called on the United Nations Security Council to send a team to "Investigate the destruction of non-military installations in Kuwait": a curious response from the Iraqi government if it was guilty of the alleged crime. The American-dominated Security Council dismissed the request out of hand.
            When the Iraqis retreated from Kuwait, American forces violated mutually agreed cease-fire terms by shooting more people in the back with radioactive 30mm Depleted Uranium (DU) shells than Joe Stalin could have imagined in his most vivid dream. Unluckily for its human targets, the CIA was out to prove Joe Stalin a mere simpleton with a strictly limited imagination.
            American Fairchild A10 `Thunderbolt II' ground-attack jets criss-crossed the highways of death in Kuwait spitting radioactive 30mm shells at the rate of 4,200 per minute per aircraft. Anyone left alive after the strafing runs, the CIA reasoned, would probably die a terrible death much later from the effects of toxic uranium poisoning. Over time the same highly-toxic radioactive waste would slowly kill large numbers of the civilian population in both Iraq and Kuwait. Though larger 120mm DU shells were used by battle tanks, the US administration claims "only" 5,000 of the 120mm version were fired.
            There is only one gun capable of firing the special high-velocity radioactive 30mm DU shells: the GAU-8A seven-barrel Avenger Gatling cannon, specially designed for the Thunderbolt. Even at a range of two miles the 30mm DU shells are known to be travelling at almost one mile per second, hitting each target with almost half a million foot-pounds of energy. With impact forces that high, very few 30mm DUs ricocheted and stayed in one piece, most exploding into toxic uranium dust which was strewn far and wide across the land.
            The awesome Avenger Gatling is capable of firing Depleted Uranium at the rate of nearly 12 tonnes per minute per gun. Small wonder the US Administration remains acutely anxious the total number of 30mm DU shells fired should remain `Classified'.
            
{Authors note 04/94: By January 1994 the total number of 30-mm DU rounds fired from the air by A10s became common knowledge. In all, 980,000 rounds were expended during the Gulf War, littering Kuwait and southern Iraq with 2,000 tonnes of nuclear waste.}
            Shortly after driving the Iraqi forces out of Kuwait the American government handed total control of Kuwaiti oil operations to Bechtel Corporation: an American multinational giant originally founded by CIA Deputy Director John McMahone. Former Bechtel corporate presidents and vice presidents include George Schultz and Caspar Weinberger. It was an odd choice. Bechtel excels chiefly in the area of civil construction. Unfortunately the problem it faced was `upstream' oil technology involving oil well blowouts raging at up to 11,000 p.s.i.
            By June 1991 the co-ordinator of the well control teams, T.B. O'Brien of Midland, Texas, complained of Bechtel slowing down the rate of damage control by going through a long slow bidding process for equipment that could be had "off the shelf" in Dubai, a short distance away down the Persian Gulf.  " In the meantime, about US$40 million to US$50 million in oil burns a day, but nobody looks at that," Mr. O'Brien told the author, "These things are not an emergency to them."
            After months of increasing pressure from world environmentalists about the smoke then circling the globe at high altitude there was an apparent acceleration in well control efforts. On 6 November 1991 Sheikh Jabir-al'Ahmad al-Jabir al Sabah was shown on television throwing a lever that put out the last of the fires which had raged since February. It was a public relations masterpiece and most world environmentalists immediately stopped worrying about possible global environmental effects. They were wrong to stop worrying, for their worst nightmares are probably yet to come in the Falklands.
            During late 1981 an obscure document was circulated around the senior staff of a large British multinational oil company. The data it contained was staggering and details swiftly leaked. In a recently completed comprehensive seismic survey of the Falkland Islands continental shelf, realistic estimates indicated oil reserves more than ten times larger than those in Saudi Arabia. For anyone with the wealth to exploit the reserves, the magnitude of the prize was almost beyond comprehension.
           That the seismic was accurate was proved beyond doubt by the mid 1980s,by which time Argentina had proven reserves of more than four billion barrels on its Patagonian coast directly opposite the Falkland Islands. With the continent shelving downwards out to sea, calculations indicated Falkland Islands reserves easily as massive as those predicted in the 1981 document.
            During 1982 many Britons wondered aloud at the sheer compassion of their government, which sent an entire battle fleet to evict the Argentines who, it was rumoured, were indecently assaulting a few hundred Falklands sheep farmers. It was democracy at its best and countless thousands of patriotic Britons cheered the QEII as she cleared the harbour at Southampton laden with troops for the fight in the South Atlantic.
            Democracy? The British government had probably forgotten the sheep farmers a generation before, but it knew about the oil reserves, as did the Argentines. Those oilmen familiar with the startling contents of the seismic report watched the display of patriotic fervour with stunned amazement. Did the British public really believe a massive battle fleet was being sent to rescue a few thousand sheep, and the Falklands' sagging economy?
            The British oil multinational was excited at the prospect of total oil self-sufficiency and the resulting ability to bypass the Middle East completely. But what if the nations of the Middle East tried to compete? The shorter shipping distance from the Persian Gulf to most world markets would still undermine prices. Clearly strategic controls had to be placed on the Middle East first.
            The problems the British multinational faced was twofold: the Falklands were so far away it could never hope to explore with-out American multinational assistance. Second, the availability of Middle East crude at low prices would make exploration a financial impossibility. Despite the predictions of some analysts during 1981 that crude oil prices might rise as high as $80 per barrel by 1985, there was no way of telling if those predictions would become reality. (By 1985 oil prices had in fact slumped dramatically to $10 per barrel, well below the $28 minimum needed for Falklands exploration.)
            Proof the Arab nations had `noticed' the Falklands survey was provided in 1982 when OPEC suddenly kicked the bottom out of the price of crude oil. For nearly ten years following the famous price-hike of 1973, western oil multinationals had been using their windfall to build many more oil rigs to drill more and more wells. So frantic was the activity that the total number of rigs drilling under western multinational control rose from around 1,500 in 1973, to just over 4,600 by late 1981.
            Disaster swiftly followed the 1982 price collapse with more than 3,000 western drilling rigs suddenly idle due to a lack of funds. In other words, the number of active drilling rigs went into reverse gear, dropping from 4,600+ down to 1,600 in less than nine months from late 1982 to mid-1983. For the oil industry it was a total nightmare with drilling contractors going broke overnight, while hundreds of multimillion-dollar oil rigs sat quietly rusting in the deserts and mountains. 
            If evidence was ever needed proving the size (and danger) of the Falklands reserves, this was it: the nations of the Middle East flooding world markets with crude oil from massive over-production, and halving their own revenues in order to halt western moves to exploit the massive South Atlantic oil fields. The size of the catastrophe for the western oil multinationals was barely noticed by the public, who responded with ill-concealed glee to cheaper petrol prices at the pumps.
           Vast oil reserves in the western hemisphere were not simply tempting but becoming a strategic imperative in the minds of those who were frustrated by their inability to raise world oil prices. Reducing Middle East production significantly was the only way to achieve the objective but how could it possibly be done? After all, the Arab countries might object to the controls placed upon them. Personnel at CIA headquarters in Langley went to work eagerly searching for a solution.
            And so it was that a mere ten years after the Falklands seismic survey of 1981, weary firefighters walked away from hundreds of smoking wellheads, leaving behind them two shattered Arab oil producing nations: Kuwait and Iraq. Not bad for a first strike.
            Combined Arab output before the Iraqi slaughter began was about 13.17 million barrels per day, excluding Iran. Within 40 days both Kuwait and Iraq had stopped production completely, theoretically reducing the daily output by 4.36 million barrels, or 33% of balanced Arab oil output.
            The world barely noticed as Saudi Arabia took up the slack and increased output to compensate for lost Kuwaiti and Iraqi pro-duction capability. The CIA strategic planners noticed though. What they had done was reduce the number of Arab producing nations by two. If they could also eliminate Libya there would be another fall of 1.36 million barrels per day, creating a further drop in balanced Arab oil output equalling 10.3%. With all three countries wiped-out the total drop would be more than 43% - nearly half of the total. The three other Arab producing countries considered to be `friendly' to the U.S. administration could be left for treatment at a later date, as could Iran.
            The masses of environmental scientists who swarmed to the Gulf to examine the carnage were skillfully shown slick damage in the Gulf, mines on the beach at Kuwait, smoke in the sky and some low pressure blowouts in the Burgan field. None, including Greenpeace, was allowed to stray into the real problem areas to the north of Kuwait city, or the areas of southern Iraq subjected to carpet-bombing by American B52 heavy bombers from Diego Garcia in the Indian Ocean.
            Blowout pressures in the north were up to ten times as high as those in Burgan field, a very good reason for keeping unwanted spectators away. John McMahone's old company, Bechtel, subtly directed the flow of traffic away from the `dangerous' areas. Huge lakes of crude oil no longer burning to atmosphere in-creased in size to the point where some roads were impassable.
            Within days of Sheikh Jabir-al'Ahmad al-Jabir al Sabah throwing the lever that `capped' the last of the burning wells, the British World Conservation Monitoring Centre commented on the blowing wells the media cameras somehow missed: "Burning wells cause less pollution damage than non-burning gushers."
            It was a factual statement, entirely accurate but understating the case. When an oil well blows out the primary task is to stop the flow of oil from the underground reservoir. Most wells that blow out but fail to light spontaneously are lit as quickly as possible by well-control specialists, in order to keep the volatile oil and explosive gas away from workers in the immediate area. Failure to light the well swiftly can lead to a situation where lakes of oil entrained with explosive gas pose a deadly risk for the well control specialists themselves.
            How were the specialists to control rogue wells surrounded by huge oil lakes, growing larger all the time as they were continually fed with more underground oil & gas? The British New Scientist of 9 November 1991 painted a grim picture of the massive problem the environmentalists had chosen to forget:
          "The lakes vary in size and depth but are usually no more than a metre deep. In the northern oilfields, small lakes have run together to form rivers that stretch for many kilometres." Horrifying stuff and it got worse. Middle East contacts advised that one of the lakes measured about 8 kilometres by 5 but was `only' about a metre deep. Only? The capacity of that lake alone to a depth of one metre is 230 million barrels.
            How many lakes are left, what is their combined capacity and how many rogue wells are still feeding them? Alas, the CIA and NSA are being coy and sitting on the satellite images, so details may be withheld until a complete cure is impossible. One thing is certain: the western public will never be told the truth.
            From the CIA's viewpoint Kuwait and Iraq were oil cripples with savage sanctions `punishing' the entire civilian population of Iraq by slowly starving women and children to death while deadly toxic uranium dust worked even more slowly in the south of Iraq and in Kuwait. Put simply the CIA was responsible for the clearest case of genocide since Pol Pot butchered more than a million unarmed civilians in Cambodia during the 1970s.
            Next the CIA turned the United Nations Security Council through about five points of the compass and pointed it at Libya. The third card in the deck was scheduled to fall before the November American presidential election. That way there would be a double bonus with decreased Arab production and more `gung-ho' votes for the hawkish extremists. President Bush was starting to need votes badly. During the U.S. slaughter of 70,000 innocent Iraqi women and children his popularity rating rose as high as 90%, but the glitter and glory was fast wearing off as decent Americans became aware of the tragic events in the Middle East.
            Once again the tall urbane Thomas Reeve Pickering went about his job with astonishing vigour, drumming up support for full blown sanctions after failing to convince Libya that it should illegally hand over its citizens for a `fair' trial in America or Scotland on the accusation of bombing Pan Am 103. Seemingly the western intelligence agencies had suddenly found critical evidence that Libya, rather than new coalition partner Syria, was responsible for the outrage. The Security Council was stretching the publics' imagination to breaking point.
            In its haste, the Security Council completely ignored such trifling matters and pressed ahead with its charges against Libya. Once again using the electronic media to maximum effect Libya was slowly but surely turned into a `guilty terrorist state' in the eyes of the television viewers. No matter the entirely correct procedures that Libya used to respond in terms of international law, the Security Council was going to `punish' the country and its leader, just as the U.S. had in 1986 on a trumped-up charge when it bombed Tripoli and Benghazi, leaving trails of murdered women and children strewn across both cities.
             Apparently the 1986 sneak attack did not do enough damage in the eyes of Count de Marenches, then head of the SDECE, the French version of the CIA. The Count berated the Americans for their inefficiency with staggering simplicity and arrogance: "Why, instead of killing a few women and children, did they not bomb the oilfields?"
            Examining the massive levels of bomb damage and toxic uranium dust in Kuwait and Iraq, it seems entirely possible the CIA took the Count's rebuke to heart and was trying to atone for its 1986 `failure' in Libya. Worse still were grim pronouncements from the Security Council that "the use of force against Libya has not been ruled out."
The threat was obvious: another 88,000 tons of bombs with an accuracy of 3%, more than 70,000 dead innocent Libyan women and children, total destruction of the Libyan civilian infra-structure plus starvation and death through savage sanctions. A high price to pay for following international law to the letter, as Libya undoubtedly had.
            As with most ideas hatched by psychotic megalomaniacs wishing to control the world by force, the Falklands game-plan came badly unstuck. The CIA managed the massacre stages quite well (it always does) but flunked on the oil price increase needed for an effective transfer from Middle East to Falklands crude oil. Though it was openly reported on 7 December 1991 that BP, Shell and Occidental were expected to "bid for exploration rights" in the Falklands, the oil price was already unstable again.
            Too few people realize just how dangerous the CIA really is. If the Falklands scenario ever came to pass it would be the western public who would ultimately have to bite the bullet, paying massive prices for Falklands crude oil in order to please an out-of-control US intelligence agency that is accountable to no one including the President of the United States.
            Nor would the environmentalists fare well. The Falklands lie in one of the most environmentally sensitive and unspoiled areas of the globe. The South Atlantic is an extremely dangerous place to drill, with complete exposure to huge swells from the Southern Ocean and no shelter at all. There is no doubt that weather alone would easily exceed the structural design limits of all but the most sophisticated state-of-the-art offshore drilling rigs. The level of devastation created by the oil multinationals operating completely outside the scrutiny of environmental watchdogs would be obscene in its totality. Who could possibly afford aircraft with the range to keep an eye on them? The simple answer is no-one could.
            During the last two years Kuwait has managed to produce a little oil, Iraq has exported some through Turkey, and certain European countries have so far managed to stop an all-out oil embargo against Libya. Overall these factors have helped to push oil prices substantially lower than they were just after the destruction of Iraq and its people during 1991: certainly to the point where large-scale exploration of the Falklands shelf would be a very high risk financial venture.
            Just how long that situation will last is uncertain with the US now once more pushing hard for an oil embargo against Libya, an objective it will continue to struggle to achieve because the Falklands' crude oil is a prize too heady to leave alone for ever. In the years to come the CIA might lose patience and start sending out `friendly' probes towards Argentina. Exploration of the shelf from the Argentine mainland would cost much less and would allow the US oil multinationals direct access without having to bother too much about junior partner Britain.
            It has long been recognised the CIA has a considerable amount of blood on its hands but never more so than now. Thirty years ago President Kennedy admitted the dangers and vowed to "Shatter the CIA into a thousand different pieces." Before the end of that year the President lay dead, the back of his head blown off by a high velocity bullet fired from ahead of his limousine. Perhaps there is an American citizen out there with the sheer determination and resolve to complete what President John F. Kennedy vowed to do in 1963.
REFERENCES

Al Sabah, Kuwait, CNN, live coverage 1991.
CIA disinformation, War Crimes, Ramsey Clark, Maisonneuve Press, New York 1992
CIA knowledge of pending invasion. The Commanders, Bob Woodward, London 1991.
CIA Psywar Department. CIA Diary, Philip Agee, 1975.
de Marenches, Count. The Evil Empire, Marenches, D, & Ockrent, C, 1988
Dead Iraqi women and children. Washington Post, Dupont, B.O., also The West Australian, p.16, 07/03/92.
Depleted Uranium, GAU-8A gun, US Air Force Documentation, 81st Tactical Fighter Wing, USAF. Also "The Last Frontier", Foster P.R., USAF (magazine) article.
Desert camouflage. CNN, live coverage 1990.
Doctors/Population. PC - Globe, Demographic world computer database.
F117A Stealth Bomber. Stealth Technology Vindicated, Archer, B, USAF Yearbook 1993.
Falklands, Seismic. BPPDV Briefing, October 1981
Falklands, Exploration. Radio Australia, Heather, S, Buenos Aires, 8/12/91
Halabja, Gas Attack. Iraqi Power & US Security in the Middle East, US Army War College, February 1990. New York Times, Wines, M, 28 April 1991, p.13.
Marchetti, Victor. The CIA and the Cult of intelligence, Marchetti V. & Marks J, London
McMahone, John. The Man Who Kept The Secrets, Powers, T, 1979.
Napalm, AV8B Harrier. CNN, live coverage 1991.
Oil outputs & prices. World Oil, 1990. Arab nations 1990-93. Oil Industry Sources, Vialls.
Oil price predictions during 1981. America's Thirst For Imported Oil, Weaver K.F, in Special supplement, National Geographic, February 1981.
Pickering, Thomas Reeve. Who's Who in CIA, Mader J, 1968  Washington's War On Nicaragua

Ask a question on any topic and get answers from real people. Go to Yahoo! Answers.

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 4 Mar 12:58 2010
Picon

Serbia, mendon t'i jape fund nje grindje diplomatike me Shtetet e BashkuaraMe arrestimin e Kovaçeviçit, Serbia, mendon t'i jape fund nje grindje diplomatike me Shtetet e Bashkuara

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

 

 

Beogradi do te paguaj 900.000 dollare familjes se viktimes, dhe thote se do t'a denoje me 10 vjet burg Kovaçeviçin

 

 

 

 

 

NEW YORK CITY : Ne Serbi, si pasoje e presionit te shtuar nga SHBA-se, drejtesia serbe kerkon t'i jap fund nje çeshtje, e cila preku deri marrdheniet ndershtetrore mes dy vendeve, SHBA-se dhe Serbise. Ne SHBA-se, Uashingtoni tha se me kete rast  marredheniet mes Serbise kane qene te tensionuara, pasi ngjarja  shkaktoi perfshirjen e shume zyrtareve te larte amerikane, duke perfshire edhe ish Zonjen e Pare amerikane, Hillari Klinton - ish senatoren e Nju Jorkut, aktualishte Sekretaren e Shtetit,  dhe senatorin me ndikim Chuck Schumer, i cili kerkoje nga senati te bllokonte nje ndihme prej 50 milion dollare akorduar nga Uashingtoni per Serbine, "ne se nuk dozonte tek drejtesia te akuzuarin ne fjale".

 

  Per nje kohe te gjate Beogradi tha se i akuzuari nuk pranoi te dorezohej si i dyshuar, por pranoi per t'i paguar familjes se viktimes 900,000 dollare si pjese e nje zgjidhjeje te kesaj çeshteje. Ne Serbi autoritet e saj thane se serbi Miladin Kovaçeviç mund te denohet dhe burgoset per dhjete vjet, nese denohet per akuzen.

 

 

  Si rezultat i ketyre zhvillimeve shtypi amerikan njofton sot se ne Serbi prokuroret e saj kane kapur me ne fund  ish-lojtarin e skuadres se basketbollit ne Binghamton- Nju Jork, serbin Miladin Kovaçeviç i akuzuar per rrahjen brutale te nje studenti amerikan me origjin hebraike, duke e lene ate per afro dy vjet ne gjendje kome. Ne vitin 2008 Miladin Kovaçeviç u la i lire me nje lirim me kusht dhe iku per vendin ne Serbi i ndihmuar nga diplomatet serb pasi ai i pati  shkaktuar fraktura kafke dhe deme te renda te trurit, studentit Michail Steinhauer. Perveç sulmit brutal, ai eshte akuzuar tani edhe per perdorimin e nje passporte "rreme ", qe ia dha atij nje diplomat serb ne Nju Jork, duke i krijuar atij mundesine per te lene Shtetet e Bashkuara, njofton AP.

 

 

  Me kete raste Serbia, mendon se do t'i jape fund nje grindje diplomatike me Shtetet e Bashkuara, ne mes zemerimit publik te shkaktuara nga raportet e nje ngjarje, ku u perfshi nje qytetar i saj.  Qeveria e Beogradit megjithse i ka ofruar 900.000 dollar, familjes se studentit amerikan me origjin hebraike, per demin e shkatuar , pranoj sot kerkese e Uashingtonit per arrestimin e tij dhe burgosjen e Kovaçeviçit .

 

     Keto zhvillime i paralajmeroje, dhe vet zevendeskryeministri Ivica Daçiç, dy muaj me pare kur tha se Serbia eshte duke u perpjekur per te gjetur nje zgjidhje, qe do te sjelle para drejtesise Miladin Kovaçeviçin per tu gjykuar, sipas tij ne Serbi. Mirpo, Kovaçeviçi duhet te dilte ashtu si dhe kolget e tij, ne gjykim para derjtesise amerikane, ne Nju Jork, aty ku ai ka rrahur nje shok klase, amerikanin me origjine hebraike, Bryan Steinhauer, gjate nje perleshje  ne Nju Jork me 4 Maj 2008, duke e lene ate, te paralizuar per afro dy vjet.

 

 

    Kjo ishte nje ngjarje qe shtypi amerikan e quajti gjate kesaj kohe, si me te renden ne lidhje me marredheniet mes dy vendeve - pra SHBA-es, dhe Serbise. Qysh pas atyre tendosjeve qe pesuan keto marredhenie gjate vitit 1999 pas nderyrjes ushtarake te NATO-s, me ne krye SHBA-se, per largimin e Serbise nga Kosova, dhe 17 shkurtin 2008, kur Kosova me ndihmen e SHBA-es, shpalli pavaresine . SHBA-es, ishin nder te paret qe e njohen pavaresine e Kosoves, si shtet e lire i sovrane. Keshtuqe me ngjarjen e Binghamton-it, marredheniet shtetrore - Serbi : SHBA-es, perseri u vune ne "pike-pyetje".

 

    Vete media amerikane pohoj se çeshtja e basketbollistit serb, prej se kur edhe eshte futur ne listen e drejtesise amerikane per gjykim, dihet se ka marre permasa edhe me te medha nga çfare mendohej.

 

   Keshtu qe media amerikane, theksonte se Serbia, nuk do t'a kalonte lehte kete krim makaber, pasi qe ne kete çeshtje ishin involuar edhe dy senatoret nga New Yorku, Chuck Schumer dhe ish- senatorja Hillary Clinton(aktualisht, Sekretare Amerikane e Shtetit) te cilet, paten kerkuar dy vjet me pare Kongresit Amerikan, " te beje ngrirjen e fondit pesedhjete milionesh qe Kongresi i kishte ndare ate vite Serbise, ne kuader te ndihmes se jashtme."

 

 

     Mirpo, gjyqi "maratone" qe zgjati afro dy vjete, mbaroi dy mauj me pare ne nje gjykate te Nju Jorkut, kur tha se : " Dy persona qene denuar me nga dy vjet burg secili - per pjesemarrje ne nje rrahje brutale qe la ne koma nje student i Universitetit Binghamton - Per kete ngjarje, thote vendimi gjykates jane denuar shtetasit amerikan me origjine sllovene Edini Dzubar, 25 vjeç, dhe serbi Sanel Softiq, 22 vjeç, i cili "kerkoi falje per krimin dhe pranoi fajin per sulmet" e adresuara ndaj studentit me origjine hebraike, Bryan Steinhauer, banor i Bruklinit dhe student i Universitetit te Binghamtonit."

 

    Media amerikane thekson se denimin e tyre vjen pasi sulmuesi kryesor, dhe ai qe kreu rrahjen brutale 23-vjeçari, serb Miladin Kovaçeviq, u arratise  ne Serbi, me ndihmen e diplomatve serb ne Nju Jork, te cilet paguan atehere 100 mije dollare dhe e paisen me pashporte diplomatike, qytetarin serb,  per te shmangur gjyqin ne Shtetet e Bashkuara.

 

    Ne perfundim te ketij vendimi qeveria serbe tha se nuk e dorzoj Kovaçeviqin, sepse sipas ligjeve amerikane Serbia, ka pranuar per t'i paguar demin e shkatuar familjes se viktimes me 900,000 dollar amerikan, ne nje marreveshje per te ndjekur penalisht Kovaçeviqin ne vendin e tij ne shtepi - pra ne Serbi.

 

 

 

Ngjarja :

 

 

 

   Ndodhi me me daten 4 maj 2008, per rrahje te nje studenti amerikan me origjine hebraike, ku mes aludimeve te shumta, eshte se kjo mund te kete ndodhur per çeshtjen e nje vajze, ku te dy "kundershtaret", pretendonin se e dashuronin.

   Por, vet vajza gjate seancave gjyqesore, thuhet se e ka mohur te kete pasur ndonje lidhje dashurie, me basketbollisitin serb. Ne forumet e internetit, studentet e Universitetit te
Binghamton, folen se basketbollisit serb e ka rrahur studentin amerikan me origjin hebreje, per shkak te bindjeve te tyre nacionaliste. Shume prej pjesmarresve ne keto forume, qe i njihnin shume mire te dy koleget e tyre Kovaçeviqin dhe Steinhaur, thone "se, shkak ka qene qendrimi amerikan ndaj luftes ne Kosove, e Bosnje dhe disa kundershtive te tjera politike."

  Kete fakt jo drepersedrejti, por terthorazi duket se e pohon edhe Senatori i New Yorkut, Charles Schumer, kur deklaroi ato dite se "Kjo çeshtje nuk duhet marr thjesht si ordinere, ose si nje rrahje e rendomte. Por, si nje veprim i paster politik, ku perzihet edhe shteti, i cili e pajisi Kovaçeviçin me pasporte speciale te Serbise, qe ai te largohej nga SHBA-s, madje duke paguar vete diplomati serb, 100 mije dollare, qe t'a liroje dhe ta largoje menjehere qytetarin e saj ".

 

 

Si precepitoje ngjarja deri ne niveli shtetrore ?!

 

 

  Shumer gjate nje konference me gazetare, ka thene se po kerkonte rruge qe  ndihma e SHBA-es, te nderpritej menjehere 6 muaj pas ngjarjes  (shtator 2008), kur edhe do te mblidhej Senati per kete çeshtje, dhe nese i kerkuari nga drejtesia amerikane Kovaçeviq nuk kthehej ne New York, per t’u perballur me drejtesine, ndihma amerikane prej 50 milion dollar per Seerbine, bllokohej perfundimisht dhe vendimi shfuqizohej nga Senati.

 

  “Ne do te fillojme aksionin tone kunder qeverise se Serbise nese autoritetet e saj deri kur te mblidhet Senati, nuk e kthejne te kerkuarin nga drejtesia amerikane Miladin Kovaçeviq”, deklaroje senatori Schumer per median amerikane ne New York. Ai pati kerkuar nga administrata amerikane dhe Banka Boterore qe permes nje raporti special te rekomandohet ngrirja e ndihmave ndaj Serbise dhe te shtohej edhe me tej presioni ndaj qeverise se saj deri atehere kur Kovaçeviq te arrinte i prangosur ne New York( gje qe fatkeqesishte nuk ndodhi).

 

  "Uashingtoni, i kerkoje Beogradit ne rruge diplomatike te dorzoje Kovaçeviqin, ne te kunderten Serbia do te kete pasoja te medha nese nuk lejon qe Kovaçeviç te gjykohet nga drejtesia amerikane, e cila premton nje gjykim me se te drejte," pati deklaruar Senatori Chuck Shumer, demokrat i New Yorkut, me origjine hebreje.

 

    Ndersa ish senatorja demokrate e Nju Jorkut, Hillary Rodham Clinton, ish kandidatia demokrate per presidente e SHBA-se, dhe aktualisht Sekretare e Shtetit, e involuar edhe ajo ne kete çeshtje , deklaroje se i pati drejtuar, nje leter sponosrizuesit e liges se pare te Basketbollit serb, e cila ka lejuar , nje njeri qe kerkohet nga drejtesia amerikane te luaj Basketboll dhe t'a marr ne mbrojtje ate.

 

   Ne letren e zonjes Klinton, " u kujtohej sponsorizuesve se "Ju jeni ne dijeni per ate se çfare ka bere Miladin Kovaçeviçi, nje i shume kerkuar nga drejetesia amerikane, i akuzuari i drejperdrejt per rrahjen brutale - deri ne vdekje te nje qytetari amerikan ( studenti me origjine hebraike) me 4 maj 2008, ne New York, dhe duke vepruar sikur "nuk dini asgje" keni pranuar per te ne shkruar kontraten me Klubin e Basketbollit Vrbas, per te pranuar Kovaçeviçin te luaj per kete skuader dhe Ligen e pare te Serbise ne Basketboll".

 

   Sa me poshte letra shqetesuese dhe e publikuar edhe ne gjitha gazetat e New Yorkut, e politikanes, me me shume ndikim ne SHBA-es, Hillari Rodham Clinton, thuhej, se" duke ju drejtuar te siper cituarve se: "Ju jeni pergjegjes per kete veprim qe sjell shume "trubullira" ne zhvillimim e me tutjeshem te kesaj çeshtje qe ne po e trajtojm si shume serioze, Ju, beje thirrje te forte ngriti zerin  Clinton, duke iu drejtuar edhe nje here asociacioneve te cilat kane nenshkruar kontraten t'a "fshijne" kete marrveshje me Federaten Serbe te Basketbollit ose me çdo asocacion tjeter".

 

Drejtesia amerikane nisi te veproje menjehere

 

  Me 4 Shtator 2008- ish- konsulli i pergjithshem u arrestua dhe eshte marre ne pyetje . Flete-arresti ishte prere per 48 ore, me kusht deri ne nje vendimi tjeter, duke u varur gjithçka nga periudha qe do te pyetej ai dhe reagimi i tij. Basketbollistit serb, Kovaçeviq, i ishte ngritur padia gjyqesore po ato dite dhe pritej te dilte para gjyqit per t’u perballur me drejtesine, per kete veper kriminale, perderisa ai u lirua me kusht nga paraburgimi, duke depozituar shumen prej 100 mije dollaresh amerikan, nga diplomati serb,(20 mije dollare me kredit card dhe 80 mije kesh).

 

   Gjendja shendetesore e Bryan Steinhauer, student i Universitetit te Binghamtonit, thuhet se ende nuk eshte me e mire as pas as ngjarje te ndodhur me 4 Maj 2008, si pasoje e goditjeve te pameshirshme qe kishte marre nga kolegu i tij, basketbollisti serb Milladin Kovaçeviq, gjate nje perleshje qe kishte ndodhur  ne nje bar afer stadiumit te koniviktit te Univeristetit te Bighamtopit. Ai edhe me tej vazhdon te jete ne koma dhe pothuajse i palevizshem.

 

 

 

     Gjendja shendetesore e Bryan Steinhauer, student i Universitetit te Binghamtonit, nuk eshte me e mire as pas gjashte muajve, si pasoje e goditjeve te pameshirshme qe kishte marre nga kolegu i tij, basketbollisti serb Milladin Kovaçeviq, gjate nje perleshje qe kishte ndodhur me 4 maj te ketij viti ne nje bar afer stadiumit. Ai edhe me tej vazhdon te jete ne koma dhe pothuajse i palevizshem. Prinderit e tij, gjate nje konference per shtyp, thane se Bryan ende qendronte ne gjendje kome dhe se ka shume pak permiresime per keta periudhe me gjithe kujdesin e personelit mjekesor ne spitalin e Rockland County. Babai i tij Richard tha se djali i tij ende qendron pavetedije, nuk mund te komunikoje, as te levize pjeset e tij te trupit si dhe e ka shume te veshtire per t’i njohur te afermit.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hillary Clinton
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 __._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 5 Mar 06:09 2010
Picon

Leter e hapur e Dom Anton Kcires

4 -Mars , 2010

 

 

Te nderuar vllezer e motra shqiptare kudo qe ndodheni , ne trojet tona

 

etnike apo neper bote.

 

Kam nderin t’ju drejtohem nepermjet kesaj letre te hapur per te sqaruar te gjithe bashkeatdhetaret dhe bashkekombasit e mij, bashkepunetoret dhe besimtaret e te gjitha feve te hapesires shqiptare, ne lidhje me nje video montazh te publikuar ditet e fundit ne Internet ne faqen youtube, ku paraqiten pjese te shkurtuara te nje fjalimi te mbajtur nga ana ime ne nje aktivitet te shoqates se Intelektualeve te organizuar ne Kishen Katolike te Shen Palit ne Detroit, me teme “Kosova ne prage te pavarsise”.  Gjithashtu ne kete video montazh ne menyren me histerike jane bere ilustrime fotografike te ngjarjeve me tragjike te ndodhura ndonjehere ne te gjitha trojet tona etnike dhe qe nuk kane asgje te perbashket me permbajtjen e fjalimit tim.

 

Do te doja ta nisja kete sqarim duke thene disa fjale ne lidhje me aktivitetin tim ne Kishen Katolike te Shen Palit ne Detroit.

 

1.     Gjate gjithe aktivitetit tim fetar ceshtja jone kombetare ka qene dhe mbetet parathenia e cdo iniciative apo veprimtarie te drejtuar nga ana ime.

2.     Kisha qe une drejtoj eshte dhe do te mbetet nje vater e besimit dhe e atdhedashurise per te gjithe shqiptaret.

3.     Vleresimi dhe respekti per cdo shqiptar pavaresisht besimit te tij fetar ka qene dhe mbetet kryefjala e aktivitetit tim 43 vjecar.

4.     Kam marre pjese ne te gjitha demontratat paqesore te shqiptareve te Amerikes, perpara Institucioneve Amerikane per sensibilizimin dhe nderkombetarizimin e ceshtjes se Kosoves.

5.     Kam udhehequr dhe organizuar takime me zyrtare dhe perfaqesues te larte te Shtetit Amerikan ne mbrojtje te ceshtjes sone kombetare.

6.     Kam drejtuar komunitetin e shqiptareve te Detroitit ne fushaten e mbledhjes se ndihmave financiare per Ushtrine Clirimtare te Kosoves,

         si dhe kam ofruar gjithcka kam patur vete ne ndihme te kesaj ceshtjeje.

 

 

7.     Kam organizuar dhe drejtuar te gjitha nismat dhe tubimet ne perkrahje te pavaresise se Kosoves derisa kjo enderr shumevjecare e shqiptareve u be realitet.

 

 

Per sa me siper ekzistojne prova dhe fakte historike te aktivitetit tim 43 vjecare, te cilat me kenaqesi mund t’ja veme ne dispozicion cdo Shqiptari te interesuar.

 

Ne vazhdim do te doja te sqaroja te gjithe lexuesit e kesaj letre ne lidhje me permbajtjen e pjeseve te montuara te videos se publikuar ne youtube.

Une kam marre pjese ne nje takim te organizuar nga shoqata e Intelektualeve Shqiptaro-Amerikan ne Michigan ne daten 13Maj 2007, takim i cili zhvillohej per te denoncuar dhe per te shprehur indinjaten ne lidhje me nje akt terrorist te mbetur ne tentative ne bazen ushtarake te Fort Dix ne New Jersey, ku u gjeten fajtor dhe me vone u denuan me burgim te perjetshem tre Shqiptare te lindur ne trojet tona etnike qe aktualisht ndodhen brenda shtetit te Maqedonise. Kjo ngjarje e rende kishte ndodhur 5 dite perpara mbajtjes se ketij takimi. Njekohesisht takimi zhvillohej ne perkrahje te pavaresise se Kosoves, e cila ndodhej ne hapat e fundit te pergatitjes dhe deklarimit te saj perfundimtar. Deshiroj te sqaroj se megjithe njoftimin e bere per kete aktivitet te rendesishem per kohen kur ai mbahej, pjesmarrja ka qene jashtezakonisht e vogel, madje ne salle nga disa pjesmarres mungonte edhe serioziteti  apo vleresimi i duhur i aktivitetit. Fjala ime aty ka shprehur ne menyre emocionale indinjaten ne lidhje me ngjarjen e bazes ushtarake te Fort Dix te New Jersey-it, dhe ndoshta fjalori i perdorur nga ana ime ne ket rrethana nuk ka qene i perzgjedhur mire dhe me kujdes. Sa per sqarim, une kam shprehur indinjaten time qe tre shqipetare te marrin guximin per te marre pjese ne nje akt te tille terrorist te mbetur ne tentative kunder interesave Amerikane dhe vecanerisht ne nje baze ushtarake Amerikane,  e cila ka strehuar 20,000  refugjate te ardhur nga Kosova, gjate luftes.
Duke e vleresuar kete si nje akt te pamoralshem tradhetie dhe te nxitur nga individe ekstremiste fetare, pa marre parasysh detyrimin e madh moral qe ne si komb kemi dhe do te kemi ndaj shtetit Amerikan, kam shprehur hapur indinjaten time personale per kete ceshtje. Une ne fjalimin tim kam dashur te them se: Ashtu sic u masakruan 260 mije muslimane ne Bosnje, ashtu do te ishin vrare dhe masakruar 1.9 milione Shqiptare ne Kosove po te mos ishte nderhyrja ushtarake e NATO-s e drejtuar nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Cdo interpretim tjeter eshte nje keqperdorim i qellimshem i fjalimit tim, dhe nje nxitje e paster e urrejtjes nderfetare mes shqiptareve nga individe ekstremiste fetare, nga ish sherbetore te UDB-se jugosllave, nga komuniste ateiste te shitur dhe te blere qindra here, te cilet komuniteti Shqiptar i Detroitit i ka identifikuar me kohe dhe i njeh shume mire. Une gjate gjithe aktivitetit tim e kam konsideruar ceshtjen kombetare si paresore dhe ceshtjen fetare si dytesore dhe ne sherbim te pasurimit shpirteror te Shqiptareve. Ketu ne Detroit te SHBA-ve kam bashkepunuar ngushtesisht me te ndjerin Imam Vebi Ismaili, nje klerik shembullor i fese muslimane si dhe nje patriot i madh ne perkrahje te ceshtjes sone kombetare. Kam bashkepunuar ngushtesisht me te ndjerin Baba Rexhep dhe Teqene Bektashiane ne te gjitha menyrat e mundshme dhe ne te gjitha organizimet me karakter kombetar dhe patriotik. Asnjehere gjate karieres sime nuk i kam dalluar Shqiptaret nga besimi i tyre fetar, dhe e cmoj harmonine nderfetare te Shqiptareve si nje cilesi fisnike, vlere dhe dimension i cmuar moral.

Duke e mbyllur kete leter deshiroj te theksoj se askush nuk mund te gjykohet nga pjese te shkurtuara te nje video montazhi disa minutesh, kur flitet per nje aktivitet patriotik ne sherbim te Ceshtjes Shqiptare per me shume se 43 vjet. Kjo video eshte pergatitur nga individe ekstremiste dhe te shitur per qellime te caktuara, te cilet megjithse kane kaluar tre vjet nga tentativa per akt terrorist kunder Amerikes, akoma nuk e kane denuar ate publikisht. Ne si Shqiptare kudo ku jetojme, jemi dhe duhet te jemi mirenjohes per jete Shteteve te Bashkuara te Amerikes per kontributin vendimtar ne zgjidhjen perfundimtare te Ceshtjes Shqiptare. Ky detyrim I madh moral ndaj Amerikes eshte njekohesisht edhe testimi me i mire qe mund ti behet patriotizmit te cdo Shqiptari.

Duke ju pershendetur, i uroj cdo shqiptari, kudo ku ndodhet, dhe pavaresisht krahines, apo perkatesise fetare suksese, mbaresi dhe shendet ne familjet e tyre, si dhe i uroj Kosoves, Shqiperise dhe te gjitha trojeve tona etnike bashkim dhe zhvillim te shpejte si partnere dinjitoze te  Amerikes dhe Bashkimit Evropian.

 

 

 

   Zoti i bekofte Shqiptaret kudo qe jane!

   Zoti e bekofte Ameriken!

 

   Dom Anton Kcira.__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Hamdi Nuhiju | 5 Mar 09:26 2010
Picon

Re: Leter e hapur e Dom Anton Kcires

Unë nuk pash ne kete leter qe ky njeri mohoi ate qe ka thene. Bile
kishte kontradikt ne te, njeher thotë eshte montazhë, e mepastaj nuk
ben te gjykohet njeriu nga disa fjale te thena me emocion. E zeme se
po e thotë të verteten ne kete leter. Perseri ngelet person i dyshimte
ngaqe te gjitheve na shau si i'slamik', si ateistet e shitur.Si mund
ti besohet fjala e nje prifti qe qan me lot 'dollaresh' amerikan per
ceshtjen kombetare, ku te gjithe shqiptaret, pervec ata te besimit
katolik, qenkan te shitur?

On 3/5/10, BeqirS <at> aol.com <BeqirS <at> aol.com> wrote:
>
> 4 -Mars , 2010
> Te nderuar vllezer e motra shqiptare kudo qe ndodheni , ne trojet tona
> etnike apo neper bote.
> Kam nderin t’ju drejtohem nepermjet kesaj letre te hapur per te sqaruar te
> gjithe bashkeatdhetaret dhe bashkekombasit e mij, bashkepunetoret dhe
> besimtaret e te gjitha feve te hapesires shqiptare, ne lidhje me nje video
> montazh te publikuar ditet e fundit ne Internet ne faqen youtube, ku
> paraqiten
> pjese te shkurtuara te nje fjalimi te mbajtur nga ana ime ne nje aktivitet
> te shoqates se Intelektualeve te organizuar ne Kishen Katolike te Shen
> Palit ne Detroit, me teme “Kosova ne prage te pavarsise”. Gjithashtu ne
> kete
> video montazh ne menyren me histerike jane bere ilustrime fotografike te
> ngjarjeve me tragjike te ndodhura ndonjehere ne te gjitha trojet tona etnike
> dhe qe nuk kane asgje te perbashket me permbajtjen e fjalimit tim.
> Do te doja ta nisja kete sqarim duke thene disa fjale ne lidhje me
> aktivitetin tim ne Kishen Katolike te Shen Palit ne Detroit.
> 1.   Gjate gjithe aktivitetit tim fetar ceshtja jone kombetare ka qene
> dhe mbetet parathenia e cdo iniciative apo veprimtarie te drejtuar nga ana
> ime.
> 2.   Kisha qe une drejtoj eshte dhe do te mbetet nje vater e besimit dhe
> e atdhedashurise per te gjithe shqiptaret.
> 3.   Vleresimi dhe respekti per cdo shqiptar pavaresisht besimit te tij
> fetar ka qene dhe mbetet kryefjala e aktivitetit tim 43 vjecar.
> 4.   Kam marre pjese ne te gjitha demontratat paqesore te shqiptareve te
> Amerikes, perpara Institucioneve Amerikane per sensibilizimin dhe
> nderkombetarizimin e ceshtjes se Kosoves.
> 5.   Kam udhehequr dhe organizuar takime me zyrtare dhe perfaqesues te
> larte te Shtetit Amerikan ne mbrojtje te ceshtjes sone kombetare.
> 6.   Kam drejtuar komunitetin e shqiptareve te Detroitit ne fushaten e
> mbledhjes se ndihmave financiare per Ushtrine Clirimtare te Kosoves,
> si dhe kam ofruar gjithcka kam patur vete ne ndihme te kesaj ceshtjeje.
> 7.   Kam organizuar dhe drejtuar te gjitha nismat dhe tubimet ne
> perkrahje te pavaresise se Kosoves derisa kjo enderr shumevjecare e
> shqiptareve u
> be realitet.
> Per sa me siper ekzistojne prova dhe fakte historike te aktivitetit tim 43
> vjecare, te cilat me kenaqesi mund t’ja veme ne dispozicion cdo Shqiptari
> te interesuar.
> Ne vazhdim do te doja te sqaroja te gjithe lexuesit e kesaj letre ne
> lidhje me permbajtjen e pjeseve te montuara te videos se publikuar ne
> youtube.
> Une kam marre pjese ne nje takim te organizuar nga shoqata e
> Intelektualeve Shqiptaro-Amerikan ne Michigan ne daten 13Maj 2007, takim i
> cili
> zhvillohej per te denoncuar dhe per te shprehur indinjaten ne lidhje me nje
> akt
> terrorist te mbetur ne tentative ne bazen ushtarake te Fort Dix ne New
> Jersey,
> ku u gjeten fajtor dhe me vone u denuan me burgim te perjetshem tre
> Shqiptare te lindur ne trojet tona etnike qe aktualisht ndodhen brenda
> shtetit te
> Maqedonise. Kjo ngjarje e rende kishte ndodhur 5 dite perpara mbajtjes se
> ketij takimi. Njekohesisht takimi zhvillohej ne perkrahje te pavaresise se
> Kosoves, e cila ndodhej ne hapat e fundit te pergatitjes dhe deklarimit te
> saj perfundimtar. Deshiroj te sqaroj se megjithe njoftimin e bere per kete
> aktivitet te rendesishem per kohen kur ai mbahej, pjesmarrja ka qene
> jashtezakonisht e vogel, madje ne salle nga disa pjesmarres mungonte edhe
> serioziteti apo vleresimi i duhur i aktivitetit. Fjala ime aty ka shprehur
> ne
> menyre emocionale indinjaten ne lidhje me ngjarjen e bazes ushtarake te
> Fort
> Dix te New Jersey-it, dhe ndoshta fjalori i perdorur nga ana ime ne ket
> rrethana nuk ka qene i perzgjedhur mire dhe me kujdes. Sa per sqarim, une
> kam
> shprehur indinjaten time qe tre shqipetare te marrin guximin per te marre
> pjese ne nje akt te tille terrorist te mbetur ne tentative kunder
> interesave
> Amerikane dhe vecanerisht ne nje baze ushtarake Amerikane, e cila ka
> strehuar 20,000 refugjate te ardhur nga Kosova, gjate luftes.
> Duke e vleresuar kete si nje akt te pamoralshem tradhetie dhe te nxitur
> nga individe ekstremiste fetare, pa marre parasysh detyrimin e madh moral
> qe
> ne si komb kemi dhe do te kemi ndaj shtetit Amerikan, kam shprehur hapur
> indinjaten time personale per kete ceshtje. Une ne fjalimin tim kam dashur
> te
> them se: Ashtu sic u masakruan 260 mije muslimane ne Bosnje, ashtu do te
> ishin vrare dhe masakruar 1.9 milione Shqiptare ne Kosove po te mos ishte
> nderhyrja ushtarake e NATO-s e drejtuar nga Shtetet e Bashkuara te
> Amerikes.
> Cdo interpretim tjeter eshte nje keqperdorim i qellimshem i fjalimit tim,
> dhe nje nxitje e paster e urrejtjes nderfetare mes shqiptareve nga individe
> ekstremiste fetare, nga ish sherbetore te UDB-se jugosllave, nga komuniste
> ateiste te shitur dhe te blere qindra here, te cilet komuniteti Shqiptar i
> Detroitit i ka identifikuar me kohe dhe i njeh shume mire. Une gjate gjithe
> aktivitetit tim e kam konsideruar ceshtjen kombetare si paresore dhe
> ceshtjen fetare si dytesore dhe ne sherbim te pasurimit shpirteror te
> Shqiptareve. Ketu ne Detroit te SHBA-ve kam bashkepunuar ngushtesisht me
> te ndjerin
> Imam Vebi Ismaili, nje klerik shembullor i fese muslimane si dhe nje
> patriot
> i madh ne perkrahje te ceshtjes sone kombetare. Kam bashkepunuar
> ngushtesisht me te ndjerin Baba Rexhep dhe Teqene Bektashiane ne te gjitha
> menyrat e
> mundshme dhe ne te gjitha organizimet me karakter kombetar dhe patriotik.
> Asnjehere gjate karieres sime nuk i kam dalluar Shqiptaret nga besimi i
> tyre fetar, dhe e cmoj harmonine nderfetare te Shqiptareve si nje cilesi
> fisnike, vlere dhe dimension i cmuar moral.
> Duke e mbyllur kete leter deshiroj te theksoj se askush nuk mund te
> gjykohet nga pjese te shkurtuara te nje video montazhi disa minutesh, kur
> flitet
> per nje aktivitet patriotik ne sherbim te Ceshtjes Shqiptare per me shume
> se 43 vjet. Kjo video eshte pergatitur nga individe ekstremiste dhe te
> shitur per qellime te caktuara, te cilet megjithse kane kaluar tre vjet nga
> tentativa per akt terrorist kunder Amerikes, akoma nuk e kane denuar ate
> publikisht. Ne si Shqiptare kudo ku jetojme, jemi dhe duhet te jemi
> mirenjohes
> per jete Shteteve te Bashkuara te Amerikes per kontributin vendimtar ne
> zgjidhjen perfundimtare te Ceshtjes Shqiptare. Ky detyrim I madh moral ndaj
> Amerikes eshte njekohesisht edhe testimi me i mire qe mund ti behet
> patriotizmit te cdo Shqiptari.
> Duke ju pershendetur, i uroj cdo shqiptari, kudo ku ndodhet, dhe
> pavaresisht krahines, apo perkatesise fetare suksese, mbaresi dhe shendet
> ne
> familjet e tyre, si dhe i uroj Kosoves, Shqiperise dhe te gjitha trojeve
> tona
> etnike bashkim dhe zhvillim te shpejte si partnere dinjitoze te Amerikes
> dhe
> Bashkimit Evropian.
> Zoti i bekofte Shqiptaret kudo qe jane!
> Zoti e bekofte Ameriken!
> Dom Anton Kcira.
>

------------------------------------

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e
atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari
nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te
gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo: 

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo: 

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/

<*> Your email settings:
  Individual Email | Traditional

<*> To change settings online go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/join
  (Yahoo! ID required)

<*> To change settings via email:
  shqiperia-digest <at> yahoogroups.com 
  shqiperia-fullfeatured <at> yahoogroups.com

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
  shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
  http://docs.yahoo.com/info/terms/

Hamdi Nuhiju | 5 Mar 10:52 2010
Picon

Aristokracia e mozaikëve të Durrësit

Aristokracia e mozaikëve të Durrësit
Gjatë shekullit të kaluar në Durrës janë zbuluar mjaft mozaikë, me “moshë” të ndryshme, por edhe më cilësi, subjekte dhe vendndodhje të veçanta, që pasqyrojnë zhvillimin ekonomik dhe kulturor të qytetit.
 

Mozaikët janë monumentet arkeologjike që njihen më pak në Durrës. Qyteti më i vjetër i bregut lindor të Adriatikut, që vazhdon të mbijetojë pas 3 mijë vjet jetë qytetare, ofron për vizitorët amfiteatrin antik, mure dhe fortesa mesjetare me forma të ndryshme, termat (banjat) romake dhe forumin rrethor, që të gjithë monumente madhështore, të cilët për hir të së vërtetës kanë filluar ta ndjejnë veten “ngushtë” përballë ndërtimeve shumëkateshë të viteve të fundit.

Pamjet e tyre tërheqëse shihen mjaft rrallë në ndonjë prej suvenireve apo skenografive të spektakleve. Por, ndërsa numri i turistëve të huaj që kërkojnë të vizitojnë rrënojat qindravjeçare rritet vazhdimisht, fati i mozaikëve ka qenë i ndryshëm.

-100 vjet zbulime -

Gjatë shekullit të kaluar në Durrës janë zbuluar mjaft mozaikë, me “moshë” të ndryshme, por edhe më cilësi, subjekte dhe vendndodhje të veçanta, që pasqyrojnë zhvillimin ekonomik dhe kulturor të qytetit.

“Bukuroshja e Durrësit”, mozaiku me Kalë Deti, ai i Rozetës apo mozaiku i Bazilikës së Arapajt, janë vetëm disa nga veprat më të shquara, që i japin një dimension mjaft të rëndësishëm antikitetit dhe mesjetës në qytetin bregdetar. Zbulimi dhe rimbyllja për paaftësi teknike, betonimi “i heshtur” në themelet e pallateve apo transferimi i tyre nga një qytet në tjetrin, duket se përbën një paralele me jetën e Durrësit, qytetit të tronditur dhjetra herë nga tërmetet dhe luftërat shkatërruese. Vetë mozaikët janë në të njejtën kohë dëshmi e gjenisë krijuese të artistëve anonimë, të cilët kanë lënë pas vlera të papërsëritshme.

Zbulimi i parë në këtë fushë i përket vitit 1916, kur një grup ushtarakësh austriakë, mes të cilëve edhe arkeologu Camillo Prashnicher, zbuluan gjatë hapjes së një transheje 150 metra larg qendrës së sotme një shtresë mozaiku, e cila u quajt një “kryevepër figurative e artit”. Por mozaiku i mrekullueshëm me emrin “Bukuroshja e Durrësit” është bërë i njohur në të gjithë botën shkencore vetëm në vitin 1959.

Këmbëngulja e arkeologut të shquar Vangjel Toçi risolli në dritë 50 vjet më parë një nga veprat më të shquara të lashtësisë. Toçi ndoqi me kujdes të dhënat e shkruara nga arkeologët austriakë në fillimin e shekullit të 20-të, lidhur me praninë e mozaikut në një nga lagjet qendrore të Durrësit. Mozaiku i shekullit të 4-3 para erës sonë ka formë eliptike me diametrin e madh 5.1 metra dhe ze një sipërfaqe afro 9 metra katrorë. Në qendër të mozaikut është figura e një gruaje të re dhe të bukur mes një peisazhi plot kërcej lulesh, gonxhesh dhe petalesh.

Mozaiku është mbiquajtur “Bukuroshja e Durrësit”, një emër metaforik në nderim të grave të qytetit të lashtë, por edhe të mjeshtrave që e krijuan atë. Ky mozaik ka zbukuruar për një kohë të gjatë një banjë luksoze private të qytetit antik.

-Nën dhe apo mbi dhe?!

Gjatë 60 viteve të fundit, në Durrës janë zbuluar edhe mozaikë të tjerë me përmasa të ndryshme. Në kapelën mesjetare të ndërtuar pranë njërës nga galeritë e Amfiteatrit antik të Durrësit, ndodhet i vetmi mozaik mural që është zbuluar në vendin tonë. Në vitin 1968 gjatë ekspeditave për zbulimin e monumentit më të madh të vendit tone, arkeologët ndeshën tre faqet murale me figurat e shënjtorëve.

Megjithëse ende nuk ka një qëndrim të përcaktuar të specialistëve mbi datimin dhe subjektin e mozaikut, në të shihen qartë portretet e Shën Sofisë dhe Irinit si dhe Zeusit. Por, më qartë se gjithçka shihen njollat e lagështirës, të cilat në këto vite të gjatë kanë krijuar mykun e pashmangshëm që sjell rrëshqitja e ujrave dhe pamundësia për të tharë pellgjet e krijuara nga reshjet në arenën e monumentit.

Mozaikët e Durrësit janë tregues i mirëqënies ekonomike të një shtrese qytetare, e cila i ka lejuar vehtes të jetojë mirë, pavarësisht nga kohët që kalonte bota pranë tij. Qyteti vazhdon të ndërtohet edhe sot në të njejtin vend ku është ngritur dhe ringritur për shekuj me radhë dhe shpesh herë themelet e godinave të reja janë bërë dëshmitare të së kaluarës.

Tetë vjet më parë, vetëm 200 metra në veri të ish-merkatos, punëtorët e një firme ndërtuese zbuluan rrënojat e një ndërtese të shek.I pas Krishtit dhe një mozaik me një sipërfaqe 9 metër katrorë. Është një mozaik me përmasa 3 metër me 3 metër, ku dallohet si të ishte ndërtuar sot një lule 12 petalëshe brenda një rrethi të kuq.

Zbulimi nuk i çuditi arkeologët. Zona njihej si lagje patricësh aristokratë, njëlloj me territorin ku u zbulua “Bukuroshja 2300-vjeçare”. Që në vitin 1947, vetëm 50 metra larg Rozetës shumëngjyrëshe, ishte zbuluar mozaiku i Hipokamit, i njohur si mozaiku me Kalë Deti. Deri në vitin 1989 mozaiku që ndodhet në thellësinë 4 metra është hapur edhe dy herë të tjera, por mungesa e teknikave për ta spostuar drejt muzeut të ri arkeologjik i detyroi arkeologët që ta mbyllinin përsëri atë.

E ndërsa pallati 8-katësh mbi Rozetën u ndërtua me marrëveshjen që monumenti të ishte i vizitueshëm, mozaiku me Kalë Deti vazhdon të qëndrojë nën tokë. “Ndoshta më mirë, shprehen arkeologët, të cilët shtojnë se fatmirësisht figura e madhe bardhë e zi qëndron nën kryqëzimin e rrugës, pra aty ku nuk do të ndërtohet. Madje, është shumë më i sigurtë nën tokë, ku agjentët atmosferikë nuk mund ta shkatërrojnë siç po ndodh me muralen e kishëzës së amfiteatrit”.

Zbuluesi i Bazilikës së Arapajt, Sali Hidri, ka preferuar të njejtën gjë për mozaikun e mrekullueshëm, që zbukuron dyshemenë në një nga sallat e monumentit mesjetar. Mozaiku qëndron i mbuluar prej kohësh me një shtresë cellofoni ku rëndon rëra e lagur prej shirave. Figurat njerëzore, ato të kafshëve si dhe lulet shumëngjyrëshe të mozaikut, janë zënë si në çark dhe mbeten me shpresën e rikhimit përballë shikuesve.

Ndoshta duan të kenë fatin e “Bukuroshes së Durrësit”, për të cilën durrsakët thonë se ka shkuar nuse në kryeqytet. Që nga viti 1982 mozaiku që e tregon origjinën që në emrin e tij është instaluar në hyrje të pavionit të lashtësisë në Muzeun Historik Kombëtar.__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___

Gmane