BeqirS | 14 Jul 14:31 2009
Picon

Nje dasme amerikane me tradita Arbereshe - Kara vajza e DioGuardit u martua

Nje dasme amerikane me tradita Arbereshe

 

 

Kara Dioguardi vajza e Joe DioGuardit, u martua me  Mike McCuddy
 
 
 
 
BEQIR SINA New York
 
 
 
Burri i saj McCuddy , i vendosi në gishtin e katërt të dorës së djathtë një unazë  30-karat me diamante-dhe-një  byzylyk me platinum dhe një palë vathë llambadar 20 carats e diamante. Vlera e bizhuteritës së saj kushtonte 250,000 mijë dollarë amerikanë.

 

 

 

Prospect Harbor - Maine: ( BOTA SOT ):  Anetarja e jurise ne shoun e famshem "American Idol", amerikania me prejardhje shqiptare (arbereshe), Kara Elizabeth Dioguardi, eshte martuar me mesuesin e shnderruar ne kontraktues Mike McCuddy.

 

“Ndjehem mire. Ajo qe ishte me e pabesueshme per kete pervoje, ishte kur e pashe veten ne kishe dhe aty ishin te gjithe ata njerez aq te rendesishem per mua dhe Mike, te cilet ishin aty vetem per ne. Ishte shume energji-dhenese. Isha shume emocionuese, edhe pse nuk jam dikush qe fillon te qaje”, ka thene Kara.

 

Kara, e cila eshte e bija e ish-kongresmenit amerikan me prejardhje shqiptare, Joseph Dioguardi, para se te behet vleresuese ne shoun amerikan, kishte ndertuar karriere si autore kengesh dhe producente muzikore dhe ka punuar edhe me yjet si Celine Dion, David Archuleta, Kelly Clarkson, Carrie Underwood, Demi Lovato.

 

Kara DioGuardi, foli per here te pare per martesen, jo "shume te bujshme", per revisten amerikane tabloide "In Touch - Weekly", duke quajtur kete martese javen e kaluar si "martesen e saj jo te lajmeve te medha".

 

Si u lidhen me njeri tjeterin ?

 

Kara: Qelloi rastesisht, ne te dy ishim ne Meksike me pushime ne te njejtin hotel, dhe qelloi qe ne nje nga lokalet e hotelit te jemi vetem ne dhome. Bile ishte mengjes dhe une isha me pixhama. Ne patem disa qirinje te ndezur ne tavoline dhe nje vazo te vogel me lule te fresketa. Kur ai, me tha , Kara!" You know I love you !? - "A e dini se une u dua Ju !?". Kaq ishte e gjitha dhe me pas ai me tha " Kam nje pyetje per ju. Ku jane kepucet e mia ? Une i thashe pse duhet t'a di une se ku jane kepucet e tua. Ai perseri me pyeti mirepo "A e dine se ku jane kepuce tuaj !?. Ne rregull, mu pergjigje ai me plote dashuri, atehere edhe ju do te martoheni me mua? Une i thashe "Po! Okay !

 

 

 

 

 

Martesa :

 

Bekimi i marteses ne ceremonine fetare u krye ne nje Kishe e Bashkuar Metodiste ne shtetin Maine, dhe u udhehoqe nga prifti katolik Scott Nurse Sr. Prifti qe ai qe e konfirmoje martesen e çiftit Mike McCuddy me vajzen me origjine arbereshe Kara DioGuardi, e cila u martua me dy fustane te bardhe te nuserise. Nusja Kara DioGuardi, shkruan revista tabloide " In Tuoch Weekly", pati nje veshje nuserie te firmes se fustanve te bardhe per dasma "Vera Wang". Dhe nje fustan antik te tradites se arbereshve te Italise, trashegim nga gjyshja e saj.

 

Fustani i nuserise qe veshi Kara DioGuardi thone banoret e provinces se Kozences "ka mbetur legjende jo vetem per familjen Argondica, por per te gjithe zonen e Vakarixo Albanese ne provincen e Kozences. Ai eshte i vetmi fustan i bardhe nuserie qe kjo familje trashegon, me shekuj. I vetmi informacion qe kane per te eshte se eshte sjelle ne Itali rreth 6 shekuj me pare nga familja e Argondicajve, nga Shqiperia".

 

Burri i saj McCuddy , i vendosi ne gishtin e katert te dores se djathte nje unaze 30-karat me diamante-dhe-nje byzylyk me platinum dhe nje pale vathe llambadar 20 karatsh e diamante. Vlera e bizhuterites se saj kushtonte 250,000 mije dollare amerikane.

 

Kara DioGuardi tha se ishte ajo qe pate kerkuar dasmen t'a benin ne shtetin federal Maine. Ajo tha se i pelqente ky vend per te bere nje dasme te thjeshte ne menyre natyrale, ne menyre te bukur, ne menyre te qete, ne menyre qe te pranojne te gjithe shpenzimet e dasmes tha ajo. Ne dasme moren pjese rreth 50 dasmore, kryesishte njerezit me te afert te dy familjeve te nuses dhe dhendrrit.

 

Kara DioGuardi, eshte vajza e vetme e ish kongresmenit te njohur, republikan te Nju Jorkut, Joseph J. DioGuardi, presidentit vullnetar te Liges Qytetare Shqiptaro Amerikane.

 

Fati "i provuar" i Kara DioGuradi

 

E bija e kongresmenit me origjine shqiptare, Kara, ishte 12 vjeçe kur nje çerek shekulli me pare u ngjit ne skenen e salles luksoze te Grand Ballroom te hotel “Waldorf Astoria” ne ManhattanNY dhe kendoi ne Diten e Festes se Kolombit (Colombus Day). Kete here ajo mori çmimin "Honoree” (Nderi), qe u jepet nga fondacioni qytetareve te Kolombit. Duke shkruar per mbremjen e se shtunes, gazeta italiane "Oggi", kujton ballon festuese te 1983-it, kur Kara e vogel, por guximtare, kendoi gjithe zjarr dhe beri qe aktorja e madhe me fame boterore, Sofia Loren qe ndodhej ne salle, te ngrihej ne kembe dhe te duartrokiste me zjarr duke thirrur: Brava, BRAVA! Kara, e cila ka marre çmimin si kompozitorja me e mire e vitit ne muziken “Pop” eshte nga me te kerkuarat ne skenen e muzikes Pop ne SHBA dhe bote.

 

Me 100 milione kopje te shitura nga albumet e saj, muzika e kesaj artisteje i ka dhene fame shume kengetareve qe sot ndiqen nga miliona adhurues ne te gjithe boten. ”Taking chances”(Te vesh fatin ne prove) eshte disku i ri me muzike te Kara DioGuardit e te kenduar nga Celine Dion qe del ne shitje me 13 nentor. Suksesi eshte i garantuar pas sukseseve qe DioGuradi ka arritur me Faith Hill dhe Christina Agiliera. Kara, ka bashkepunar suksesshem edhe me emra te tjere, si Enrique Iglesias, Kelly Clarkson, Gwin Stafani, Carlos Santana, Avril Lavigne, etj. Me firmen e saj te njohur "Art House Entertainment", ajo eshte ngjitur ne 10 albumet me te shitur ne SHBA.

 

Eshte pikerisht Kara Elisabeth DioGuardi, e cila pasi u diplomua ne nje nga universitetet me prestigjioze Amerikane, vendosi t’i jape nje kthese te rendesishme jetes se saj, duke nxjerre ne pah talentin qe kishte te fshehur brenda saj prej disa vitesh.

 

Gjate tre viteve te fundit, Kara DioGuardi ka krijuar 50 kenge te cilat jane renditur ne vendet e para te klasifikimeve Amerikane dhe Europiane.

 

"E nominuara per fitimin e çmimit Grammy, kengetarja, kompozitorija dhe autore e teksteve te kengeve Kara DioGuardi e bija e ish kongresmenit me origjine shqiptare Jospeh J. DioGuardi, ishte edicionin qe sapo u mbyll perkrah panelit te "gjyqetarve, te tjere me Simon Cowell, Paula Abdul dhe Randy Jackson, ne edicionin e tetet te spektaklit me te fameshem ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes "American Idol" .

 

Kush eshte Kara DioGuardi ?

 

Kara Elizabeth DioGuardi ka lindur me 9 dhjetor 1970 . U lind dhe u rrite ne nje krahine te Nju Jorkut, e cila thiiret "Wilmot Woods" ne pjesen e larteme, te New Roshell-it . Mbasi perfundoi studimet ne DukeUniversity, u punesua ne sektorin e marketingut ne njeren prej revistave me te njohura te Nju Jorkut - Billboard Magazine. Kudo, ne biografine e saj shkruhet; se Kara eshte Shqipetare (Albanian) (Arbereshe), duke qene e hijeshme sepse eshte e bija e ish kongresmenit republikan te Nju Jorkut, Jospeh J DioGuardi.

 

Kara Elizabeth DioGuardi, nuk eshte e para nga disa prej atyre yjeve te artit ose emrave te fameshem ne Amerike, qe publikisht jane duke treguar rrenjet e tyre. Keshtu ka ndodhur edhe me James Belushin, Phill Regis, Eliza Dushku, Sandra Bullock, Agim Kaba, Jim Biberaj, Stan Dragoti, Masiela Lusha, Pjeter Malota (Lulgjuraj), Fadil Berisha,Tony Dovolani, Elza Zagreda, Luan Behxheti e shume tjer . Kara Elizabeth DioGuardi, aq sa rritej , aq sa i rritej fama ne Amerike, aq dhe filloje te publikoj rrenjet e saja Shqiptare si vajza e Presidentit te Liges Qytetare Shqiptaro - Amerikane Joeseph J DioGuardit.

 

Ajo, ka pase nje gjyshe nenen e nenes, e cila vdiq vitin e kaluar e quajtur Mary Pizzutello, e lindur ne nje fshat shqiptar ne Itali, Barile. Ndersa gjyshi i saj, babai Joe DioGuardit e ka te lindur ne nje fshat Shqiptar, Greci afer Napolit.

 

Kara Elizabeth DioGuardi, njihet tani nga nje pjese e madhe e shqiptareve te Amerikes, por edhe ne Shqiperi, Kosove e viset shqiptare, si nje talente me rrenjet e saja shqiptare, e cila ka lindur ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Me teper emri i saj lidhet me shqiptaret, pasi çdo njeri nga ne e di se ajo eshte vajza e ish kongresistit te njohur Joseph DioGuardi, presidentit te Liges Qytetare Shqiptaro Amerikane, nje nga lobistet me te fuqishem te çeshtjes se shqiptarve ne Amerike.

 

Kara Elizabeth DioGuardi, e cila eshte duke korrur suksese te konsiderueshme ne Amerike, ka gjetur edhe kjo ne menyren e vet, ashtu si edhe artistet e tjere me rrenje ose gjak shqiptare ne Amerike, me famen e tyre emrin qe kane bere, po i kontribojn e lobojn, emrit Shqipetare, duke i treguar gjithe Amerikes, se kush jane dhe te kujt jane. Nderkohe ajo eshte pronare e nje kompanie botimesh (Arthouse Entertainment) dhe punon ne firmen Warner Brothers.

 

 

 

 

Kara Dioguardi vajza e Joe DioGuardit, u martua me  Mike McCuddy
 
 
 
 
BEQIR SINA New York
 
 
 
Burri i saj McCuddy , i vendosi në gishtin e katërt të dorës së djathtë një unazë  30-karat me diamante-dhe-një  byzylyk me platinum dhe një palë vathë llambadar 20 carats e diamante. Vlera e bizhuteritës së saj kushtonte 250,000 mijë dollarë amerikanë.
 
 
Augusta - MAINE :  Vlerësuesja(gjyqtarja) në shoun e famshëm, American Idol, amerikania me prejardhje shqiptare(arbëreshe), Kara Elizabeth Dioguardi, është martuar me mësuesin e shndërruar në kontraktues Mike McCuddy.
 
   “Ndjehem mirë. Ajo që ishte më e pabesueshme për këtë përvojë, ishte kur e pashë veten në kishë dhe aty ishin të gjithë ata njerëz aq të rëndësishëm për mua dhe Mike, të cilët ishin aty vetëm për ne. Ishte shumë energji-dhënëse. Isha shumë emocionuese, edhe pse nuk jam dikush që fillon të qajë”, ka thënë Kara.
 
    Kara, e cila është e bija e ish-kongresmenit amerikan me prejardhje shqiptare, Joseph Dioguardi, para se të bëhet vlerësuese në shoun amerikan, kishte ndërtuar karrierë si autore këngësh dhe producente muzikore, dhe ka punuar edhe me yjet si Celine Dion, David Archuleta, Kelly Clarkson, Carrie Underwood, Demi Lovato.
 
 
 
    Konsensusi duket të jetë e ndarë rreth nëse gjyqtari i katërt ishte e dobishme ose e panevojshme për sezonin e tetë? pasi  "bikini girl" Kara DioGuardi, sifdojë spektakilin më të madh dhe më të shikueshem në Amerikë, "American Idol".  Kara DioGuardi - Amerikane idhull !?,  Disa kritikë janë vlerësesit e saj ndërsa disa të tjerët nuk janë të kujdesit për të. Një faqe interneti prestigjoze që merret me opinione të adhuresve të yjeve të Holliviudit, në Amerikë, faqeinterneti që vizitohet çdi ditë nga më shumë se 15 vizitorë, në Web site-in e saj ka hapur një anketë,  për Kara DioGuardin me pyetjen se a është "Idhull amerikan Kara Diougardi ?".
 
      Nga web-site(http://www.moviestar.nu/) 35 përqind e të anketuarve, thonë se ajo është, 34 për qind nuk janë të sigurt, dhe 30 për qind thonë se Kara DioGuardi nuk është "Idhull Amerikan". Ndërsa, moderatori i kësaj web site, thotë se unë jamë " me rezervimin tim deri në një gjykim për të marrë pasi çifti i ri të fillojnë të jetojnë, bashkë dhe gjithçka e tregojn muajit e ardhshëm."
 
    Kara DioGuardi, foli për herë të parë për martesën, jo "shumë të bujshme", për revistën amerikane tabloide "In Touch  - Weekly", duke quajtur  këtë martesë javën e kaluar; " martesën e saj  jo të lajmeve të mëdha".  Ajo mendon se rreth 30 milion njerëz në Amerikë, e kan të ditur emrin e saj para dhe pas kësaj jave me  episode martese.
 
Si u lidhët me njeri tjetrin ?
 
    Qëlloi rastësisht që ne të dy ishim në Meksikë me pushime, në të njëjtin hotel,  dhe qëlloi që në një nga lokalet e hotelit  ne jemi vetëm në dhomë. Bile ishte mëngjes dhe unë isha me pixhama. Ne patëm disa qirinj të ndezur në tavolinë dhe një vazo të vogël me lule të freskta. Kur ai, më tha , Kara!" You know I love you!? - "A e dini se unë u dua Ju !?". Kaq ishte e gjitha  dhe më pas ai më tha " Kam një pyetje për ju. Ku janë këpucët e mia? Unë i thashë pse duhet t'a di unë se ku janë këpucët e tua. Ai përsëri më pyeti mirpo "A e dinë se ku janë këpucë tuaj!? . Në rregull, mu përgjigjë ai me plotë dashuri,  atëherë edhe ju do të martoheni me mua? Unë i thashë "Po! Okay ! 
 
 
 
Martesa :

   Bekimi i martesës , në ceremoninë fetare u krye në një Kishë e Bashkuar Metodiste në shtetin Maine, dhe u udhëhoqë nga prifti katolik Scott Nurse Sr. Prifti qe ai që e konfirmojë martesën e çiftit Mike McCuddy me vajzën me origjinë arbereshe Kara DioGuardi, e cila u martua me dy fustane të bardhë të nusërisë. Nusja Kara DioGuardi, shkruan revista tabloide " In Tuoch Weekly", në numërin e saj të fundit, pati  një veshje nusërie të firmës së fustanve të bardhë për dasma "Vera Wang". Dhe një fustan antik të traditës së arbereshve të Italisë, trashëgim nga gjyshja e saj.
 


   Fustani i nusërisë që veshi Kara DioGuardi, thonë banorët e provincës së Kozencës, "Ka mbetur legjendë jo vetëm për familjen Argondica, por për të gjithë zonën e Vakarixo Albanese në provincën e Kozencës, ai është i vetmi fustan i bardhë nusërie që kjo familje trashëgon, me shekuj." Pasi, nuk dihet saktësisht sa i vjetër është, por i vetmi informacion që kanë për të, është se është sjellë në Itali rreth 6 shekuj më parë nga familja e Argondicajve, nga Shqipëria.

   Mirpo, Nei Lane argjendari dhe specialisti i fustaneve të nusërisë, i cili përgatiti nusen e re, thotë se megjithse "fustani gjyshes së saj ishte antik ishte pa disa xixëllin dhe ndriçim që kanë fustanet e sotme të nusërisë. Dhe vetë Kara DioGuardi donte diçka joshëse, prandaj ajo zgjodhi edhe një fustan të bardhë nuserie nga firma kineze e fustaneve "Vera Wang".
 
  
  
  Burri i saj McCuddy , i vendosi në gishtin e katërt të dorës së djathtë një unazë  30-karat me diamante-dhe-një  byzylyk me platinum dhe një palë vathë llambadar 20 carats e diamante. Vlera e bizhuteritës së saj kushtonte 250,000 mijë dollarë amerikanë.

   Martesa u zhvillua pas një vit e gjysmë nga takimi, kur McCuddy i propozoi asaj më 8, dhjetor 2008  në ditëlindjen e 38. Ky angazhim u bë ndërsa ata ishin me pushime në Meksikë. 

    Kara DioGuardi,  tha se ishte ajo qe patë kërkuar, dasmën t'a bënin në shtetin federal Maine. Ajo tha se i pëlqente ky vend për të bërë një dasmë të thjeshtë në mënyrë natyrale, në mënyrë të bukur, në mënyrë të qetë, në mënyrë që të pranojnë të gjithë shpenizimet e dasmës tha ajo. Në dasmë morën pjesë rreth 50 dasmorë, kryesishtë njerëzit më të afërt të dy familjeve të nuses dhe dhëndrrit.
 
 
 
 
     Kara DioGuardi, është vajza e vetme e ish kongresmenit të njohur, republikan të Nju Jorkut, Joseph J. DioGuardi, presidentit vullnetar të Ligës Qytetare Shqiptaro Amerikane. Politikanit amerikan me origjinë arbereshe, themluesit dhe udhëheqësit të parë të lobit shqiptarë në SHBA-ës. E atij që hapi dyert e shqiptarëve në Senat e Kongres,  i cili ka luftuar dhe ka bërë aq shumë për çëshjten Shqiptare.Joseph  DioGuardi, babai i Kara DiGuardit, mbas vdekjes së gruas së tij është i martuar, me shkrimtaren publicisten amerikane, Shirli Cloyes, e cila është Këshilltare e Çështjve Ballkanike. Kara DioGuardi, është ajo që ka arritur të realizojë plotësisht ëndrren Amerikane, duke u kthyer në një emër të nderuar nga kritika dhe shumë të dashur për të rinjtë në të gjithë botën.
 
 
 

Fati "i provuar" i Kara DioGuradi

    E bija e kongresmenit me origjinë shqiptare, Kara, ishte 12 vjeçe kur një çerek shekulli më parë u ngjit në skenën e sallës luksoze të Grand Ballroom të hotel “Waldorf Astoria” në Manhattan NY dhe këndoi në Ditën e Festës së Kolombit (Colombus Day). Këtë herë ajo mori çmimin "Honoree” (Nderi), që u jepet nga fondacioni qytetarëve të Kolombit. Duke shkruar për mbrëmjen e së shtunës, gazeta italiane "Oggi", kujton ballon festuese të 1983-it, kur Kara e vogël, por guximtare, këndoi gjithë zjarr dhe bëri që aktorja e madhe me famë botërore, Sofia Loren që ndodhej në sallë, të ngrihej në këmbë dhe të duartrokiste me zjarr duke thirrur: Brava, BRAVA! Kara, e cila ka marrë çmimin si kompozitorja më e mirë e vitit në muzikën “Pop” është nga më të kërkuarat në skenën e muzikës Pop në SHBA dhe botë.

Me 100 milionë kopje të shitura nga albumet e saj, muzika e kësaj artisteje i ka dhënë famë shumë këngëtarëve që sot ndiqen nga miliona adhurues në të gjithë botën. ”Taking chances”(Të vësh fatin në provë) është disku i ri me muzikë të Kara DioGuardit e të kënduar nga Celine Dion që del në shitje më 13 nëntor. Suksesi është i garantuar pas sukseseve që DioGuradi ka arritur me Faith Hill dhe Christina Agiliera. Kara, ka bashkëpunar suksesshëm edhe me emra të tjerë, si Enrique Iglesias, Kelly Clarkson, Gwin Stafani, Carlos Santana, Avril Lavigne, etj. Me firmën e saj të njohur "Art House Entertainment", ajo është ngjitur në 10 albumet më të shitur në SHBA.

 
 
    Eshtë pikërisht Kara Elisabeth DioGuardi, e cila pasi u diplomua në një nga universitetet më prestigjioze Amerikane, vendosi t’i japë një kthesë të rëndësishme jetës së saj, duke nxjerrë në pah talentin që kishte të fshehur brenda saj prej disa vitesh.
 
 
 
   
   Gjatë tre viteve të fundit, Kara DioGuardi ka krijuar 50 këngë të cilat janë renditur në vendet e para të klasifikimeve Amerikane dhe Europiane.
 
  
 
  "E nominuara për fitimin e çmimit Grammy, këngëtarja, kompozitorija dhe autore e teksteve të këngëve Kara DioGuardi e bija e ish kongresmenit me origjinë shqiptare Jospeh J. DioGuardi, ishte edicionin që sapo u mbyll përkrah panelit të "gjyqëtarve, të tjerë me Simon Cowell, Paula Abdul dhe Randy Jackson, në edicionin e tetët të spektaklit më të famëshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës "American Idol" .
 
 
 
 
Kush është Kara DioGuardi ?
 

Kara Elizabeth DioGuardi ka lindur më 9 dhjetor 1970 . U lind dhe u rritë në një krahinë të Nju Jorkut, e cila thiiret "Wilmot Woods" në pjesën e lartëme, të New Roshell-it . Mbasi përfundoi studimet në Duke University, u punësua në sektorin e marketingut në njërën prej revistave më të njohura të Nju Jorkut - Billboard Magazine. Kudo, në biografinë e saj shkruhet; se Kara është Shqipëtare (Albanian) (Arbëreshe), duke qënë e hijëshme sepse është e bija e ish kongresmenit republikan të Nju Jorkut, Jospeh J DioGuardi.
 
 
 

Kara Elizabeth DioGuardi, nuk është e para nga disa prej atyre yjeve të artit ose emrave të famëshëm në Amerikë, që publikisht janë duke treguar rrënjët e tyre. Kështu ka ndodhur edhe me James Belushin, Phill Regis, Eliza Dushku, Sandra Bullock, Agim Kaba, Jim Biberaj, Stan Dragoti, Masiela Lusha, Pjeter Malota (Lulgjuraj), Fadil Berisha,Tony Dovolani, Elza Zagreda, Luan Behxheti e shumë tjer . Kara Elizabeth DioGuardi, aq sa rritej , aq sa i rritej fama në Amerikë, aq dhe fillojë të publikoj rrënjët e saja Shqiptare si vajza e Presidentit të Ligës Qytetare Shqiptaro - Amerikane Joeseph J DioGuardit.
 

Ajo, ka pasë një gjyshe nënën e nënës, e cila vdiq vitin e kaluar e quajtur Mary Pizzutello, e lindur në një fshat shqiptar në Itali, Barile. Ndërsa gjyshi i saj, babai Joe DioGuardit e ka të lindur në një fshat Shqiptar, Greci afër Napolit.
 
 
 

Kara Elizabeth DioGuardi, njihet tani nga një pjesë e madhe e shqiptarëve të Amerikës, por edhe në Shqipëri, Kosovë e viset shqiptare, si një talente me rrenjet e saja shqiptare, e cila ka lindur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Më tepër emri i saj lidhet me shqiptarët, pasi çdo njeri nga ne e di se ajo është vajza e ish kongresistit të njohur Joseph DioGuardi, presidentit të Ligës Qytetare Shqiptaro Amerikane, një nga lobistët më të fuqishëm të çështjes së shqiptarve në Amerikë.
 

Kara Elizabeth DioGuardi, e cila është duke korrur suksese të konsiderueshme në Amerikë, ka gjetur edhe kjo në mënyrën e vet, ashtu si edhe artistët e tjerë me rrënjë ose gjak shqiptarë në Amerikë, me famën e tyre emrin që kanë bërë, po i kontribojn e lobojn, emrit Shqipëtarë, duke i treguar gjithë Amerikës, se kush janë dhe të kujt janë. Ndërkohë ajo është pronare e një kompanie botimesh (Arthouse Entertainment) dhe punon në firmën Warner Brothers.
 
 

Kara DioGuardi në mes me babain e saj, Joseph DioGuardi dhe të shoqen e tij
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
klajd kapinova | 13 Jul 07:18 2009
Picon

Klajd Kapinova: Nje veshtrim real...

Një vështrim real

 

Z. Robert Elsie, ka te drejte kur thote se: "Letersia shqipe nuk njihet ne bote"

 

 

Klajd Kapinova New York

 

 

Albanologu, perkthyesi, studiuesi dhe nje nder njohesit me te mire te letersise te tradites dhe bashkehore, i nderuari dhe respektuari z. Robert Elsie ka thene: "Letersia shqiptare nuk njihet ne bote..."

Gazetari i së përditshmes “Shekulli” (Tiranë) e pyet: "Shkas per pyetjen qe do t'ju bej tani, eshte nje shkrimi i se enjtes ne "Gazeten Shqiptare" nga perkthyesi i letersise shqipe Robert Elsie, sipas te cilit letersia shqiptare nuk eshte e njohur ne bote. Sipas jush a eshte e njohur letersia shqiptare sot ne bote dhe kush e percakton kete njohje, apo mosnjohje te saj?"

Rreth ketij mendimi i quajturi nga media “fenomeni” në fjale (brenda shqipfolësve e shqipshkrueve), nuk ka argumentuar asgje ne interviten e fundit hedhur po ne kete grup (toplisten e alb-shkences) nga biografi ose zedhenesi i tij z. Çerçiz Loloci.

Une mendoj, se shkrimtari Kadare nuk ka pse merzitet dhe te na mbush mendjen ne shqiptareve, se kjo letersi qe perfaqesohet nga ai eshte e njohur ne bote. Per kete duhet prova dhe jo lojra fjalesh…

Edhe une bashkohem tërësisht me mendimin real, se letersia shqiptare është e panjohur bile do te thoja e papërfillshme në botë. Logjika eshte e thjeshte.

Kur nje i huaj si z. Elsie e thote kete te vertete ne s'ka pse te na vijne keq. Ai eshte albanolog, perkthyes i letrave shqipe ose autoreve te tradites dhe bashkekohore shqiptare dhe eshte me prane burimeve kur deklaron faktin sipas te cilit letersia shqiptare nuk eshte e njohur ne bote.

Ne kete rast shume i mirenjohuri dhe punetori i palodhur i letrave shqipe z. Elsie ka thene nje te vertete, mbasi bota nuk eshte vetem nje qark i ngushte intelektualesh dhe politikanesh francez, por ne planetin tone ka mbi 6 miliard banore, qe me shumice jetojne ne 5 kontinente.

Ta marrim me shtruar. Duhet te ofrohet nga studiuesit e afërt të shkrimtarit “fenomen” koha se kur jane perkthyer (ne kohen e diktatures per propagande dhe jo vlera artistike) nje ose disa libra te z. Kadare dhe a ka perkthime mbas vitit 1990 te librave te tij dhe sa eshte tirazhi i tyre ne para vitit 1990 dhe sot?

Ne kolonite dhe ish-kolonite franceze ne kontinentin e Afrikes, ku si gjuhe zyrtare ose sekondare eshte frengjishtja letersia shqipe eshte e panjohur. Edhe ne France nuk e di se ne shkollat e larta apo universitete te studiohet letersia shqipe apo autoret shqiptare, sikurse studiohen ne universitetet shqiptare letersia franceze (te pakten ne Universitetin e Tiranes ne Degen e Gjuheve te Huaja dhe profilin me te ngushte te deges Gjuhe Letersi).

Lind pyetja, si mund te njihet leteresia shqipe neper bote, kur ajo nuk studiohet nga universitetet e botes qofte te Perendimit apo te Lindjes!?

Nese nje shqiptar ka arritur te jete profesor ne universitet amerikane kjo s'do te thote se ai jep lenden e letersise shqipe ne kete apo ate universitet. Nese ka te tille (qe do te deshiroja te kishte), do te thoja sa ndikon ai ne njohjen e letersise shqiptare ne shtetin apo universitetin ku ai eshte pedagog ose asistent pedagog ose punjonjes laboratori ne lendet: kimi, fizike, ekonomi, etj.

Askush nuk di se ne shtetin e Çadit, Algjeri, Gana etj., te jene botuar ose tregtuar libra te autoreve shqiptare apo te "fenomenit" te fabrikuar artificialisht nga media e ish-nomeklatures komuniste. Shume autorë afrikane jane te njohur ne Amerike, fale klubeve, qendrave kulturore, kishave metodiste protestane, katolike, evangjeliste etj., shoqatave dhe organizatave afrikano-amerikane qe jane me shumice. Ne Afrike jeton nje popullsi mbi 700 milione banore.

Nuk kemi pare deri me sot njerez ne qytetet e shteteve te Afrikes te vihen ne radhe per te lexuar letersi shqipe, por kemi pare helikoptere te OKB-se, Frances etj., qe te hedhin ndihma ushqimore per mbijetesen e ketyre njerezve te mire por fatkeq...

Edhe ne kontinentin tjeter gjithashtu ne Australi letersia shqipe nuk eshte e njohur. Kjo me sa duket lidhet me distancen e madhe kilometrike midis dy hemisferave veri - jug ose australianet s'kane pasur kohe te mesojne gjuhen shqipe.

Edhe ne shtetin shumetnik Indi (me shumicen e nje popullsie te varfer ose te tejvarfer sikurse quhen fakiret e Indise), me popullsi mbi 1 miliard banore letersia shqipe serisht nuk mendoj se njihet. Megjithate India dallohet per llojshmerine e kultures, shkrimtareve, aktor dhe filmat kinematografik, qe kane bere emer te madh edhe ne Planetin Amerike.

Ne Amriken Latine (Amerika e Jugut), ku flitet dhe shkruhet spanjisht (me perjashtim te Brazilit, ku flitet portugalisht), me sa kam biseduar me disa miq qe jetojne ne New York, letersia shqipe nuk njihet e per me teper as fenomeni i vetekrijuar nga media elektronike shqiptare.

Ne ShBA (me popullsi 302 milion banore) letersia shqiptare nuk njihet, mbasi nuk ka autor #1 best seller (te perfshire ne botimet e gazetes prestigjioze The New York Times). Shume vete nuk dine se ne cilin kontinent ndodhet Shqiperia dhe cfare gjuhe flitet atje.

A e dihet pse nuk eshte e njohur letersia shqipe neper bote. Sipas mendimit tim, kjo ka disa arsye, por mbi te gjitha eshte fakti se letersia shqiptare nuk njihet ne bote, sepse ne bote nuk njihet vete Shqiperia...

Nje mik amerikan me tha kohet e fundit se cfare gjuhe flitet ne shtetin tend: rusisht apo kinezshe, mbasi ai kishte lexuar se Shqiperia ka qene nen influencen politike dhe ekonomike te ish Bashkimit Sovjetik dhe me vone te Kines...

Ne revisten e perjavshme kritike letrare "New Yorker", pervec nje rasti para disa viteve ku është prezamtuar një përkthim i z. Bello nga frengjishtja në anglisht, asnjehere tjetër nuk kam lexuar letersi shqiptare qe botohet ketu ne Amerike.

Une e lexoj rregullisht prej disa vitesh kete reviste qe del cdo dite te hene ne treg. Me e njohur eshte letersia turke se ajo shqiptare.

Fituesi i Çmimit “Nobel” per Letersi para disa viteve z. Pambuk, qe sot ka azil politik ne Amerike, eshte prezamtuar disa here me novelat e tij, ndersa Kadare asnjehere. “Te rrijme shtrember e te flasim drejte”, thote populli yne.

Ajo qe e demton shume leteresine shqiptare, nuk eshte bota qe se njeh letersine tone, por fakti se disa gazetare servile na flasin 24 ore per “gjeni”, “balzak”, “te perjetshem”, “te perbotshem”, “universal” etj., epitete, qe i bejne qefin me lajka shkrimtarit “fenomen”, duke e fryre e pompuar edhe atehere kur bota se njeh hic letersine shqipe e jo me ate si shkrimtar me para e prapashtesa levdatash kilometrike...

Ne Azi, ku eshte e perqendruar 2/3 e popullsise se botes letersia shqipe dhe autoret e saj (ose nder me te miret sikurse i quajne "kritiket" e shtypit sot ne Shqiperi si "fenomen", "disident", "gjeni te letrave shqipe", "balzaku i koheve moderne", etj.) jane te panjohur.

Kina me nje popullsi 1.3 miliard ze vendin e pare ne bote (sipas demografeve amerikane) per gjuhen me te folur dhe te shkruar dhe serisht letersia shqipe eshte e panjohur, mbasi nuk ka asnje autor best seller ose #1 te shitur ne librarite kineze...

Une mendoj, se njohja e letersise se nje shteti ka te bej edhe me zhvillimin ekonomik. Kina sot ka nje zhvillim ekonomik marramendes dhe se investitoret amerikane me shumice po i transferojne kapitalet e tyre financiare ne Kine, sepse produktet e konsumit dhe krahu i punes kane kosto me te ulte.

Kjo ka bere qe Kina te jete ne qender te vemendjes te botes se sotme. Mbas bumit ekonomik vjen edhe kultura, arti etj. Lojrat olimpike spektakolare te fundit te mbajtura ne Kine, ishin me teper nje zhvillim i kultures dhe artit 5 mijevjecar vendas.

Kinezet kane shume botime te tyre edhe ne New York ne gjuhen angleze, shkolla, qendra arti kulture dhe ne kete menyre ata promovojne arritjet e artit dhe kultures se tyre duke mos harruar traditen.

Komuniteti shqiptar ne Amerike nuk ka pasur dhe sot s’ka asnje qender kulturore serioze te konsoliduar, por vetem grupe ose individe vullnetmire, qe kane njetin e mire te bejne dicka pozitive per artin dhe kulturen e tradites te trojeve etnike shqiptare, por s'kane force financiare dhe aftesi bashkekohore organizuese. Edhe nje organizate e vetequajtur panshqiptare me emrin "Vatra", ka dekada qe merret me shumë me politike shterpe dhe përçarëse dhe ben fushate elektorale sot per parti te caktuara, mbasi nuk merr vesht se cfare do te thote bashkim shqiptaresh rreth vatres apo interesim per promovimin e artit dhe kultures mbareshqiptare ne Amerike.

Ne shtetin me te zhvilluar ekonomik te Azise dhe te dyten ne bote pra Japoni, nuk ka asnje autor shqiptar qe te kete sukses nga shitja e librave te xhepit. Ne Europe pervec Frances, ku ndonje autor eshte botuar (nen kujdesin e rregjimit komunist dhe me fondet e taksapaguesve shqiptare) ne disa mijera kopje, nuk ka serisht edhe ketu asnje autor shqiptar best seller, mbasi edhe per "fenomenin" nuk ka asnje katalog me informacione te sakte per tirazhin, botimet e herpashershme nga “shitja” e librave te xhepit me subjekt politik. Vete Enver Hoxha thuhet se ka bere shpenzime marramendese per perkthmin e "veprave" ne shume gjuhe te botes per propagande dhe nuk dihet sa ka qene kostoja astronomike e tyre.

Per mendimin tim me shume zhurme behet ne mediat shqiptare per shqiptaret. Asnje nga autoret sikurse thuhet ne Shqiperi se jane te njohur qofte edhe ne France nuk shkruan librat e vet direkt ne gjuhen frenge, angleze qofte ky edhe "fenomeni" apo "gjeniu i letrave shqipe”.

Dua te theksoj, se edhe librat e z. Kadare jane perkthyer nga gjuha frenge ne anglisht dhe asnjehere nga shqipja ne anglisht, duke humbur edhe pak shije artistike, qe autori eshte mundur t'i beje veprave politike te sponsorizuara teresisht nga shteti komunist deri ne vitin 1990...

Tani lind pyetja” se ku eshte e njohur letersia shqipe e per pasoje edhe veprat e shkrimtarit (te shquar per boten shqiptare) z. Ismail Kadare, mbasi nuk ka asnje best seller per ta tundur para syve tone dhe lexuesve te huaj. Po jap vetem nje shembull.

Ne Amerike dhe bote deri tani jane shitur 7 milion libra (sipas gazetes The New York Times dhe revistes TIME) me autor Presidentin tone Barok Obamen, duke qene nder me te shiturit nder disa presidente te Amerikes te marre sebashku. Pra nje figure politike qe nuk ka me shume se 1 vit ne skenen politike amerikane dhe boterore botohen deri ne 7 milion kopje, ndersa nuk dime sa sa eshte tirazhi i botimeve te gjithe autoreve shqiptare te perkthyer ne bote sot, kjofte dhe i "gjeniut" "shkrimtarit me te famshem nderkombetar Kadare", sikurse thuhet ne mediat shqiptare. Librat e z. Obama mund te lexohen edhe ne Kindle2... Edhe Dan Brown me librin e tij “Kodi i Da Vinçit”, i ka kaluar përmasat e vendit të vet dhe sot është më i përkthyeri dhe #1 best seller, sikurse është ekranizuar kohët e fundit. A ka z. Kadare permasat e shkrimtarit të të ri të famshem amerikan bashkekohore #1 best seller, novelistit David Baldacci?

Deri me tani shkrimtaret tane shkruajne ne gjuhen shqipe per t'u lexuar nga lexuesit po shqiptare. Pikerisht mosnjohja e letersise shqiptare ne bote dhe konstatimi i drejte i albanolgut te njohur z. Robert Elsie nuk eshte bere objekt i analizave nga media shqiptare, te pakten sa kam mundur te lexoj deri me sot. Edhe vete z. Kadare ka dhene nje pergjigje të habitshme, me fraza të  te pergjithshme, esenca e së cilës mund të përmblidhet shkurt: fjale boshe, sikurse thotë populli “kodra mbas bregut” ose “korr e mos lidh” (qe te kujton politikanin cimcakez z. F. Nano, qe flet shume e s'thote asgje konkrete).

Pra, ne kete rast z. Elsie, na la te kuptonim edhe pse ne mediat shqiptare behet zhurme shume rreth "fenomenit" ai eshte i panjohur ne bote. Kur kete konstatim me kohe e kam thene une dhe shume te tjere, te gjithe jemi quajtur trathtare, kunderkombetar etj. brockulla te fjalorit te diktatorit largkjofte ose Dulles se Gjirokastres.

Meqenese kete konstatim e deklaroi me ne fund drejte dhe sakte z. Elsie media "informative" hesht. Deri kur do te vijohet nga media servile te genjehet lexuesit fatkeq, se ky apo ai shkrimtar eshte kolos, gjeni, balzak, etj., epitete kilometrike te vendosur para dhe mbas emrit te personit kjofte ky edhe z. Kadare.

Une mendoj, se idhujt e krijuar prej rere shpejt koha do te tregoj se jane apo jo te tille. Te marrim vetem rastin e Shqiperise. Shume shkrimtare nuk njihen as ne vendin e tyre, kjofte ky edhe “fenomeni”.

Ne Shqiperi 3/4 e territorit te saj jane reliev kodrinor dhe malor, ku dhe eshte perqendruar edhe 55-60% e popullsise rurale. Ne zonat e thella malore, ende sot e kesaj dite nuk shkon shtypi dhe qarkullon libri artistik shqiptar dhe i huaj.

Te rinjte sot ne qytete, por edhe ne katunde jane me shume te interesuar qe kohen e lire ta kalojne mes miqve dhe shokeve ne disko, shetitjet ne park, plazhe, eskursione, koncerte, kinema, party, internet, moda e fundit, telenovela spanjole, show televiziv shqiptar apo te huaj, veshjet bashkekohore, dyqanet, restorantet, pub-et, internet-kafe, toplista rinore argetuese, website personale, myspace, facebook, chatroom, apo per te gjetur rrugen me te lehte per t'u larguar nga Shqiperia per nje jete shume me te mire se periudha e tejzgjatur tranzitore qe s'dihet se kur do te mbaroj etj., dhe nuk kane deshire te ngujohen me ore ose dite te tera duke lexuar libra politik, gazeta me shkrime kilometrike etj.

Nese nje te riut ne Shqiperi do t'i afrosh si dhurate nje liber te nje shkrimtari te njohur apo nje CD, reviste mode apo te shkoj per feste me shoket e shoqet, ai ose ajo sigurisht qe do te zgjedh te dyten.

Brezi i ri ne Shqiperi mbas vitit 1990, nuk eshte i interesuar te lexoj libra me kooperativista, dimra te vetmise se madhe, qe jane produkt i sistemit komunist, ndonese media qe trashegon mentalitet dhe aksion anadollak komunist, per inerci e fanatizem shkyhet e bertet se keto jane shume te bukura apo “pasuri kulturore kombetare”.

Ne Shqiperi nje shkrimtar kjofte edhe ky z. Kadare njihet vetem si pamje fizike ose si emer i mesuar permendesh, mbasi asnjeri prej te rinjve a[p nxenesit e shkollave 10-vjecare nuk di te thote nje titull libri ose personazhi te veprave te tij…

Nje pjese e rinise qe jeton sot ne katund e ka braktisur shkollen, ka me shume interes te bej disa leke, dhe ne zonat e thella malore te kullosin bagetite, se me ato ai nxjerr qumeshtin, mishin, gjalpin duke i kullotur ato sa me mire. Une nuk di se nje i ri qe del ne mal me bageti te marre me vete edhe librin. Ai preferon nje radio me bateri se nje liber. Nese ai do te lexonte librin, delen do ta cante ujku apo do te rrezohej ne ndonje humnere...

Te rinjte ne qytet e kane mendjen tek argetimi qefi (enderrat rinore) e jo tek librat. Edhe ndonje qe shkon ne universitet kerkon qe ta marre universitetin sa me lehte pa vrare mendjen shume.

Në të vetmet raste kur nje shkrimtar shqiptar njihet, eshte kur profesori i deges se gjuhe letersise ne universitet i jep si teme diplome kete apo ate autor qe ai pelqen (mbasi eshte edhe udheheqesi ose menazheri I temes se studentit) dhe nuk e le ne deshiren e studentit qe te mbroje diplomen me nje teme te tradites te pashkelur me pare ne fushen e hulumtimeve, duke sjelle nje risi edhe per vete kulturen shqiptare. 

A eshte me mire te debatohet me argumente per konstatimin e sakte te perkthyesit, studiuesit dhe albanologut bashkekohor z. Robert Elsie se te flitet per fenomene te rreme, qe nuk ekzistojne ne realitet jo vetem ne Shqiperi por as ne bote!?...

Ju kerkoj ndjese per zgjatjen e mendimeve te mia. Admiroj kurajon civile te z. Elsie qe me ne fund tha nje te vertete, se letersia shqipe nuk njihet ne bote, e vertete e cila e ka bere z. Kadare te ndihet ngusht, por edhe me ngusht ata “studiues” dhe “gazetare”, qe 24 ore dhe 365 dite e vitit na mbysin me shkrime kilometrike me te paverteta ne te gjithe lllojet e mediave...

Tani e mbrapa do te vijoi te delete serisht shkrime dhe informacione qe vijne per z. Kadare, se eshte perkhtyer ketu e atje, mbasi nuk kam kohe te shkaterroj syte me genjeshtra te fabrikume qe kane doza te larta me levdata dhe vetelavdata...

 

Faleminderit per vemendjen!

 

 

 

 

 

 

 
__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Hamdi Nuhiju | 14 Jul 15:24 2009
Picon

Qellimi i diturise

Qëllimi i diturisë!!!
 http://www.alb-drejtesia.com/al/news.php?readmore=984

Shkruan: Hamdi NUHIJU

Krijesat e Zotit kërkojnë diturinë pasi që dituria është rruga e cila ndriçon mendjen e njeriut, drejton zemrat dhe i kreiron dashuritë e njerëzve të mbuluara mbi vetëdijen njerëzore. Dituria nuk është zhdukje e të kotës, por përballje me të dhe fitimi ndaj saj. Nëse njeriu me diturinë nuk e fiton betejën e përbotshme, atëherë ai se ka kuptuar esencën e të jetuarit në këtë botë. Kjo botë nuk është vetëm përballje, por është edhe jetë dhe vdekje. Nëse njeriu synon që të jetoj për Allahun në këtë botë, ai kërkon prej Tij jetëgjatësinë mbi këtë synim dhe vepron vepra të mira, do të arrijë deri tek një konto e rënduar e veprave të mira. Por, nëse synon vdekjen për Allahun në rrugën e përbotshme të diturisë, ai e turbullon mendjen e tij, e lidhë për emocionet dhe hedhet në rrugët qorre. Ndoshta do të arrijë deri tek synimi i tij final, por gjërat tjera me vlerë në jetën e tij të përditshme do të ishin hije nën qëllimin e tij. Nuk gjykojmë synimin e të vdekurit në rrugën e Allahut, por vlerësojmë peshën e të jetuarit në këtë botë. Vet akti i vdekjes së njeriut në këtë botë, është jetesa, jo martirizimi. Esenca e temës tonë nuk fshehët tek pjesa e dytë e martirizimit të njeriut në rrugën e Allahut. Tek jetesa më e gjatë nën urdhrat e Allahut ne gjejmë qëllimet e diturisë. Në botën e mëpastajme me ne vijnë veprat tona të mira ose të liga, ndërsa në këtë botë na vyen dituria dhe qëllimi i saj. Sytë e zemrës nëse turbullohen nga ashikët e dashurisë nuk kanë mundësi që të gjejnë rrugën e vërtet pa ndihmën e diturisë. O njeri, shfrytëzo mendjen, logjikën, të kuptuarin për të arritur deri tek gjurmët e jetës tënde në këtë botë.
Mistiku i madh bashkëkohor Osman Nuri Topbash tha:” Të dish dhe të njohësh s`do të thotë të vëzhgosh, por të zgjidhësh kuptimin, urtësinë dhe të fshehtën!”( Tasavufi ose mistika islame, Stamboll,2006,f.91)
Dallon njeriu i cili di dhe i cili njeh. Njeriu mund të dijë shumë gjëra në këtë botë, mund të hulumtojë në brendinë e tyre, të mësojë, të përsiat, por jo edhe të njoh. Ka njerëz tjerë të cilët njohin shumë gjëra, duken se vlerësojnë jetën më saktë se ato që dinë, por në fakt jetën e kanë të turbullt, emocionet i kanë të ngatërruara, mendimet i kanë të përçarta dhe arti i të bashkëjetuarit me të tjerët nuk fshehët tek njohja. Njeriu duhet të zgjidh kuptimin e të jetuarit në këtë botë , të dijë të vlerësojë fenomenet që ndodhin rreth e rrotull rruzullit tokësor dhe t`i nënshtrohet Krijuesit të botëve. Të fshehtën mos e hulumto në gjithësi, por në veten tënde. Nuk mundesh të kërkosh te Zoti të fshehtën, por të reflektosh në vetën tënde bukurinë e krijimit në rruzullin tokësor. Disa gjykuan dijetarin e madh Ibën Arabiun se ai u humb në vorbullën e mendimeve mistike. E gjykuan vetëm se kërkoi të fshehtën në veten dhe jo tek të tjerët, kërkoi të fshehtën në ndryshimet e tij të jetës dhe në fenomenet që ndodhin në rruzullin tokësor. Nëse do të njohësh Zotin, shiko krijesat e tij.
Sa bukur që thotë poeti Junus Emre:
“Qëllimi për të mësuar dituri
Është që njeriu ta njohë të Vërtetën;
Sepse kur s`e di pse di,
Do të thotë ta çosh kot jetën!” (Ibid,f.94)
Junus Emre sqaroi se pse duhet të jetë qëllimi për të kërkuar dituri. E Vërteta është universale dhe e veçantë, pa të vërtetën njerëzit nuk munden të jetojnë jetën. Është një botë e përbotshme e cila fshehët para të Vërtetës, dhe realiteti i dashurisë së njerëzve pas të Vërtetës është një realitet i dyfishtë. Është e njëjtë sikur njeriu i cili vrapon pas të Vërtetës dhe harron vetëdijen e tij karshi vezullimeve pafund. Ndërsa njeriu që nuk ka qëllim mos njohjen e të Vërtetës, ai në fakt humbet para botës së diturisë, verbërisht dashurohet pas nacionalizmave e patriotizmave, dhe dirigjimeve të huaja që bëjnë shpëlarjen e trurit të njeriut.
Pejgamberi a.s. në një hadith të tij ka thënë:” O Zot! Kërkoj nga Ti dije të dobishme dhe mbështetem tek Tij nga dija e padobishme!”( Muslim, Dhikr,73)(Ibid,f.94)--
" Une shkruaj njerez nuk shkruaj libra"-Imam SHEHID HASAN el BENNA


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 15 Jul 12:15 2009
Picon

New York, u rihap edhe kurora e Statujes se Lirise

 New York, u rihap edhe kurora e Statujes se Lirise

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 Statuja e Lirise, ne Nju Jork, eshte nje prej simboleve amerikane me te njohura te lirise dhe demokracise amerikane, ne bote

Liberty Island - New York :  Ne Nju Jork, Statuja e Lirise, e njohur ne te gjithe boten si nje nga simbolet me te spikatura te lirise, e cila qendroje e mbyllur per vizitoret qe nga shtatori i vitit 2001 per aresye sigurimi dhe nevojen e riparimeve, prej 4 korrikut 2009, eshte e hapur plotesishte per vizitoret. Sherbimi i Parkut Kombetar ka çele keto dite edhe pjesene fundit ose majen e saj ku eshte kurora perseri per turistet

 

Nje prej simboleve amerikane me te njohura te lirise dhe demokracise amerikane, Statuja e Lirise, ne Nju Jork, sot afro  8 vjet pas sulmeve terroriste te 11 shtatorit 2001, u ri-hap per te vizituar ne te gjitha pjeset e saj te brendeshme, " prej nga geshtrinjet e kembeve e deri tek maja e saj ne koke - ku mbi floket e saj eshte e vendosur nje kurore"

Gjate tete vjeteve te kaluar, sistemet e alarmit kunder zjarrit brenda statujes jane modernizuar. Tani vizitoret do te kene mundesi te shohin brenda saj permes nje tavani prej xhami dhe do te jene te shoqeruar nga nje roje.

Statuja ka gjithashtu nje sistem te ri ndriçimi dhe video-monitorimi. Turistet do te kene perseri mundesine te ngjiten ne tarracen e vezhgimit te statujes per te shijuar nje panorame te Nju Jorkut dhe Gjirit te tij. Statuja eshte e larte 46 metra . Ajo u dhurua nga Franca ne vitin 1886 dhe eshte e vendosur ne ishullin Liberty Island te Gjirit te Nju Jorkut

 

 Rihapet edhe pjesa e fundit tek Statuja e Lirise

I pare i vizitoreve qe lejohet te viztoje edhe piken me te larte ne Statujen e Lirise, ate pjese te statujes, njere prej shtate mrekullive te botes, kuroren e saj e cila ne gati tete vjet, per shume arsye ishte e mbyllur, u be nje çift amerikan. Statuja e Lirise, u mbyll per vizitoret pas ngjarjve te 11 shtatorit 2001, per çeshtje sigurie. Autoritetet amerikane vendosen qe me rastin e 233 vjetorit te Dites se Pavaresise, 4 korrikut te hapej per vizitoret, por nuk munden te hapin dhe kuroren e saj, e cila u be e mundur vetem dje,  ne nje udhetim simbolik te nje çifiti, nje udhetimi ne kembe te ngarkuar me simbolizem te lirise, krenarise kombetare - dhe per nje çift qe po martoheshin, me romantizem.

I pari qe pas 8 vjeteve shkeli kuroren e Statujes se Liirise, ishte Aaron Weisinger, 26 vjeç, nga Kalifornia, i cili kur arriti tek kurora u ule ne gjunje, teksa mbante  ne dore nje kurore te vogel florri, me rreth te zbukuruar me diamante dhe ia dhuroje duke propozuar per te dashuren e tij, Erica Breder, per te shpallur martesen.  Breder e habitur, dhe e befasur nga kjo suprize qe do te shkruhet ne historine e kesaj statuje, e  "shtrydhur ne shpirt" duke qare nga gezimi, i tha 26 vjeçarit qe po i "rrembente zemren" 
Po! Urra te forta shperthyen dhe duartrokitje nga shoket e miqt e çiftit, por edhe nga vizitoret e rastit."Mendoje, se Statuja e Lirise perfaqeson unitetin globale, nje shenje qe tregon se duhet te bashkoje boten tone," tha Barbara McLean, 57 vjeçe, turiste nga 
Atlanta. Pas ajo u ngjite deri ne maje tek kurora, kishte bere 354 hapa. Me te arritur tek kurora ne majen e statujes ajo kendoi kengen "Amerika e bukur" - e shoqeruar edhe ajo ne duartrokitje, dhe korin e vizitorve. "Une mendoj se kjo perben nje fener te shpresojme se, edhe ne kohe te veshtira, se endrrat mund te jete bere," tha ajo.

Statuja ishte e mbyllur per publikun pas ngjarjve tragjike te 11 shtatorit  2001, sulmeve terroriste. Baza, e saj ne piedestal ne natyre dhe vezhgimi ne kuverten, u rihap ne vitin 2004, por mbeti jashte kufijve te vizitave fillimit pjesa e brendeshme e saj dhe kurora, e cila u hap dje edhe per vizitoret.

Sherbimi i Sigurise i Parkut Kombetar,  thote se pishtari ka mbetur e mbyllur per shkak te spiraleve te ngushte. Aty jane dy spirale qe ne raste zjarri nuk mund te lejojne per te evakuar turistet . Pra kur statuja u ndertua nuk ka qene e sigurt ne rast urgjente dhe nuk perputhen me rastet e renjes se zjarrit dhe kodeve te ndertimit. Turistet shpesh
kan vuajtur atje lart, para se ajo te mbyllej, por kan pasur shterje te  frymes, frike nga sulme nga larte, tha zedhenesi i SHSPK,  Darren Boch.Kongresmeni i demokrat i Nju Jorkut,. Anthony Weiner, ka qene nder te vetmit ligjevenes amerikan, i cila ka shtyre Komisionin e Sigurise Kombetare ne Kongres,  per 8 vite qe  te hapej kurora e Statujes se Lirise. Per te rihapur ate, dikur e quajtur  vendimin per te mbyllur statujen pas ngjarjeve te 11 shtatorit 2001 "nje fitore e pjesshme per terroristet." Rihapja  "perfaqeson disa perligjje personale," tha ai te shtunen. 

Kur te mbrrini ne majen e Statujes se Lirise, kuroren e saj - ju keni me vertete per te jetuar diçka te bukur , " keni shkuar deri ne kurore - jeni mbushur me ajrin e lirise" tha ai. "Shume amerikane, e turiste te huaj - jane ne gjendje te shohin me syte e tyre se tani deri ne majen e Statujes se Lirise je i lire dhe merr fryme lirishte"

Vizitoret:

Deri tani, rreth 14.500 bileta te atyre vizitorve qe kerkojne te vizitojne kuroren e Statujes se Lirise, jane shitur, shumica e tyre per vizita deri ne fund te gushtit. Biletat ne shitje aktualisht jane per vizitat ne vjeshte dhe me gjere. Biletat e pas katert e korrikut jane shitur brenda disa oresh.


Vizita brenda statujes ishte "endrra ime me e medhe," tha Balfour, nje njujorkez i cili merr i cili merr çdo dite  njerin prej  trageteve te perditshme per te shkuar ne pune. "Une kaloje ate per çdo dite dhe  vetem  marre fotografi. Tani une kam fatin per te hyre dhe brenda ne Statujen e Lirise" .

Dita e hapjes se kurores se Statujes se Lirise ishte date e shenuar historike, mbasi shtate anetaret e forcave te armatosura te SHBA u betuan si qytetare amerikane, pra moren shtetesine amerikane,  te shtunen ne bazen e statujes.Statuja, eshte 305(feet) kembe e gjate, ose e barabart me  46 meter . Ajo eshte projektuar per te shenuar 1876 in, Deklaraten e Pavaresise se SHBA. Ajo eshte vendosur ne nje pike me hyrje per ne Nju Jork , duke pershendetur me shikimin e saj dhe shperndar anembane botes "frymen e zjarret  te lirise", shkruhet ne fjalet e  gdhendura mbi nje pllake bronzi brenda statujes. "Duke qene ne gjendje te perceptojne boten permes syve te saj, nga Statuja e Lirise deri tek  kurora e pishtari e saj - vizitoret nga mbare bota -  vetem do te mendojne se sa i rendesishem eshte per ta pare nga afer dhe per te ruajtur keshtu mundesine e vertete ne jete, tek nje pjese e lirise se botes e simbolizuar ne kete mrekulli te botes qe quhet Statuja e Lirise"

Pishtari eshte mbyllur per here te pare pasi ishte demtuar nga nje bombe e nje sabotatori  ne vitin 1916.
Masat e sigurise

 

Masat e sigurise perreth monumenteve perbejne nje shqetesim kryesor per Sherbimin e parkut Kombetar dhe statuja e Lirise mund te thuhet se eshte simboli me i spikatur i lirise dhe demokracise amerikane. Statuja ndodhet ne nje ishull, shume prane ishullit Ellis - porta nga kane hyre miliona imigrante gjate shekullit te kaluar.

Zyrtaret thone se, ne perpjekje per te hapur perseri per vizitoret pjesen e brendshme te statujes 45 metra te larte ne fund te muajit korrik, apo ne fillim te gushtit, po bejne nje numer permiresimesh perreth Statujes se Lirise, perfshire ato ne sistemet e zbulimit te zjarrit dhe ne shenjat per daljet ne raste urgjencash.

Kapiteni Martin Zweig i Policise se Parqeve thote se statuja e Lirise do te jete shume me e sigurte se para 11 shtatorit 2001. Zyrtare te Sherbimit te Parkut Kombetar thone se, me t’u çelur, Statujen e Lirise, mund ta vizitojne deri ne 1 milione turiste ne dite.Tani çdo gje ka perfudnuar dhe jane marre shume nga masat shtese te sigurise qe kane perfunduar . Ky projekt qe ka ngjallur reagime te ndryshme, ka kushtuar me shume se 7 milione dollare.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BeqirS | 16 Jul 15:45 2009
Picon

Ne Shqiperi, i fitoj zgjedhjet alternativa "Me i Miri"

Ne Shqiperi, i fitoj zgjedhjet alternativa "Me i Miri"

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

Berisha eshte i perkrahur nga Diaspora

 

 

NEW YORK : Jane disa  faktore qe te bejne per te besuar se  kryeministri i Shqiperise Dr. Sali Berisha dhe Partia Demokratike,i fitojne bindeshem keto zgjedhje. Arritjet e ketyre kater vjeteve, e çuane votuesin shqiptare me bindje, kesa rradhe per te votuar me te mirin. Ndryshe nga heret e tjera, kur ne Shqiperi, votohej gjitheheret  vetem per partine. Nje fitore e padiskutueshme te PD-se, e parashikonte çdo opinion ne keto zgjedhje nga do qe t’a shihje.

 

   Po ashtu si dhe parashikoj nje humbje  te mundshme te socialisteve, ne zgjedhjet e 28 qershorit. Çdo njeri nga mesa dukej nga opinionet shqiptareve, fillon e rendite nje sere faktoresh qe e bejne me fat Berishen, te fitonte keto zgjedhje, te cilat shihen ne Shqiperi, e jashte saj si vazhdimesi dhe perfundim i atyre gjerave, te cilat u nisen dhe jane ne rruge te mbare gjate mandatit qe lame pase.

 

    Raportet qofte nga vendi dhe nderkombetare, jane ato qe flasin per  ekonomin ne rritje dha larg krizes qe ka kapur shume vende te botes. I pa kontestueshem dhe i pare qarte, eshte roli dhe kontributi  shtetit shqiptar, diplomacise shqiptare gjate dhe pas pavaresise se Kosoves, sidomos ne perplasjen  e mbeshtetjes me te fuqishme SHBA-se me kundershtine e saj Rusine, pro serbe,Serbine, Greqine, Rumanine, Spanjen, dhe aleatet e saj  ne rajone me gjere.

 

 

 

 

 

  Mirpo, futja e vendit ne NATO, nenshkrimi i dokumentit per anetarsimin e vendit ne Bashkimin e Europian, rruga e Kombit, Durres – Kukes, dhenija per perdorim e Portitit te Shengjinit, Kosoves, investimi ne lidhjet infrasturkturore me Malin e Zi, Kosoven, e Maqedonine, rruget e asfaltuara pothuajse ne te gjithe Shqiperine, rendi e qetesia, dritat 24 ore, shendetesia, arsimi, çeshtjet e ndryshme sociale, deri tek rritja e pensioneve, flasin vete sesa ka punuar kjo qeveri gjate ketij mandati kater vejçare.

 

   Dhe, çdo gje po t’a shohim e matim me ate “kutin” ate qe thuhet ne gjuhen e fushatave elektorale” te drejten morale per t’ju kerkuar votuseve edhe voten per nje mandate te dyte’, athere duhet te besojme dhe skemi arsye te dyshojme se Partia Demokratike dhe kryeministri Berisha,  jane fitues te zgjedjeve te 28 qershorit ne Shqiperi jo vetem se kane marre me shume mndate dhe vota, por jane fitues i te mirave qe u sollen shqiptareve.

 

   Kjo per vete faktin se kesaj rradhe kjo vote si ne çdo vend te botes , matej gjithmon me ate se çfare bere ne mandatin qe po le pase, qofte si pozite – qofte si opozite. Dhe per here te pare pas 18 vjete demokraci vota e shqiptari shkon ne drejtim me te mirit, atij qe premton dhe i bene ato çka premton. Ne drejtim te PD-es, dhe kryetarit te saj Sali Berishes, kryeministrit te Shqiperise, udheheqsit te koalicionit Aleanca per Ndryshim - ne Aleancen per Itegrim!

 

 

 

 

 

Berisha eshte i perkrahur nga Diaspora

 

 

 

Me qindra mesazhe i drejtohen keto dite nepermjet e - maile, dhe nepermjet forumeve elktronike ne internet, kryetarit te Partise Demokratike, dr. Sali Berisha, kryeministrit te Shqiperise, nga shqiptaret e Amerikes, qe prej dites kur ai eshte shpallur fitues i zgjedhje te 28 qershorit. Mesazhet drejt liderit demokrat Berisha, jane nisur ne menyre elektronike dhe jane edhe nje faleminderim i madh i kesaj pjese te diaspores shqiptare qe ka dhene nje kontribute te madh, ne clirimin dhe Pavaresine e Kosoves, per rrezimin e komunizmit dhe demokratizimin e Shqiperise, lirite e te drejtat e shqiptareve ne trojet e tyre. 
     
Adresat e shqiptareve jane kryesisht nga emigracioni i shqiptareve nga Shqiperia, Kosova e viset shqiptare, njerez te moshave dhe profesioneve te ndryshme. Urimet, kerkesat dhe porosite e shqiptareve per Berishen, jane kryesisht te fokusuara ne arritjet kolosale te Shqiperise, gjate ketyre kater vjeteve . Nderkaq, shume prej tyre shprehen per figuren e Berishes, si e perceptojne ata Kryeministrin e Shqiperise, gjate mandatit te kaluar, dhe çfare presin nga mandati i tij i dyte ku ai ka hyre ne kualicion sfidues me LSI-in e Ilir Metes. Nepermjet ketyre mesazheve eshte e lehte te mesohet rreth atyre lidhjeve qe shqiptaret kane me vendlindjen e tyre dhe qe i mban
fort te lidhur edhe me kete vend mik e te madh - SHBA-es, dhe diaspora shqiptare ka rol dhe kontribut historik. 
 
Shqiptaret e Amerikes, ne mesazhet e tyre thone fatbardhesisht, duke falenderuar ndergjegjes, largpamesise dhe kultures kombetare dhe demokratike te elektoratit zgjedhor ne Shqiperi, i cili, ne formen e ligjshme  demorkatike dhe te vullnetshme ua dha voten atyre qe e meritojne - atyre qe jane me orientim kombetar demokratik  dhe evroperendimor amerikan, evituan  rrezikun me te madh te Shqiperise demokratike perendimore, duke e eleminuar recidivin seocialist-komunist- te edvinizmint, te kryetarit te saj Edi Rama, i cili per sa kohe eshte vene ne krye te Partise Socialiste, vetem sa u be nje pengestare i reformave ekonomike, demokratike dhe politike perendimore ne Shqiperi. Kujtojme, balten e hedhur ne rrugen e Kombit,
Durres - Kukes, protestat kur Shqiperia hyri ne NATO, poshterimine shqiptareve me viziten historike te Presidentit Bush, "vjedhjen e ores", e tjera.

Pra, ne kontekst te ngushte dhe te gjere ne zgjedhjet parlamentare ne Shqiperi nuk ka fituar vetem koalicioni i djathte dhe me i madhe ne vend Aleanca per Ndryshim me Partine Demokratik(PD-ja dhe Sali Berisha etj.), por ka fituar orentimi i demokracise dhe i politikes amerikane edhe i Evropes Perendimore, e jo politika e dyshuar dhe e kompremtuar antidemokratike, antishqiptare dhe antiamerikane e boshtit serbosllav(Moske-Athine_Beograd) te mos harrojme kurre se ne Tirane per ndihme Edi Rama thirri e kerkoje ndihmen e Papandreut te Greqise. Kjo eshte nje fitore e madhe historike per Shqiperine demokratike dhe per aleatet e saj evroperendimor, ne veçanti per Shtetet e Bashkuara te Amerikes, qe kane meriten me te madhe dhe te pakundershtueshme ne vendosjen e rendit demokratik, paqesor dhe te sigurise ne Ballkan. 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

BeqirS | 16 Jul 16:21 2009
Picon

Bie popullariteti i Presidentit Obama

Bie popullariteti i Presidentit Obama

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

Vlersimi i Presidentit te tanishem Barack Obama, sipas  i mendimeve, te te pyeturve eshte 57 perqind, dhe eshte ende relativisht nder te lartat e gjashte mujorve te pare , te presidentve. Por, po qese marrimim njerin prej muajve, me te mire, kur popullariteti i tij krahasur me qershorin, ka rene deri ne 11 pike, tregone se pakenaqesia eshte ne rritje

 

 

 

 

 

 

 

 

WASHINGTON D.C: Presidentit Obama, i cili kishte nje nder popullaritetet me te larte ne gjashte mujorin e pare, ne SHBA, ka pesuar renie te madhe. Vleresimi i ka rene, presidentit Obama ne gjashte pikat e muajit te kaluar, ne nje ankete te re, te cilen e gjen rrjeti televiizive CBS News, ku te anketuarit shprehin skepticizem ne rritje ne mes te tij rreth trajtimit te ekonomise dhe te pyetjeve ne lidhje me ndikimin e nxitje e pakete per rritj ekonomike.

Vlersimi i Presidentit te tanishem Barack Obama, sipas  i mendimeve, te te pyeturve eshte 57 perqind, dhe eshte ende relativisht nder te lartat e gjashte mujorve te pare , te presidentve. Por, po qese marrimim njerin prej muajve, me te mire, kur popullariteti i tij krahasur me qershorin, ka rene deri ne 11 pike, tregone se pakenaqesia eshte ne rritje.

 

 Obama arriti kulmin e tij prej 68 per qind ne prill, dhe gjithashtu ka shenuar renie qe nga ajo deri te muajit e fundit duke shenuar 63 perqind dhe me e fundit 57 perqind. Vleresimi i mosmiratimin te punes se tij, nderkohe, eshte rritur nga 23 perqind ne 32 prill per qind sot.

Renia ne mbeshtetje tek Presidenti Obama, po vjen jo vetem nga republikanet - mbeshtetjen e te cilit per president ne fakt ka rritur - por edhe  nga vete demokratet dhe te pavarur. Ndersa 82 perqind tek Demokratet ne Capitol Hill ende miratojne punen e z. Obama, duke thene se ai eshte duke bere pune te mire, nderkohe qe ky numer eshte ulur deri ne dhjete pike te muajit te kaluar, nga qytetaret e ndryshem.

Mbeshtetjen qe pati Presidenti Obama nga te pavarurit midis tete pikeve, ka rene ne 50 perqind. Sot, vetem 30 perqind e republikanet mbeshtesin Presidentin Obama,  nga 23 per qind  qe e mbeshtesnin deri ne qershor. 
Vleresimi i tij ne trajtimin e ekonomise amerikane, tani eshte 48 perqind, ndersa 44 perqind nuk e miratojn kete lloj drejtimi te ekonomise. Muajin e kaluar, amerikanet nuk e
kan miratuar trajtimin e kesaj çeshtjeje, me nje diference prej 22 pike.

Optimizmi lidhur me ekonomine, e pare ne maj - kur 32 perqind e te pyeturve thane se Presidenti ishte duke u marre seriozisht me ekonomine, ra ne sonadazhin e fundit ne 23 perqind te cilet thane se ai ishte duke punuar keq, ekonomia u perkeqesua - Presidenti ka shperdoruar menyren e drejtimit. Tani vetem 21 perqind e amerikaneve thone se ekonomia po permiresohet, ndersa 33 perqind thone se ekonomia po behet me  keq. Dyzetepese perqind e te pyeturve thone se ai eshte me qendrim te njejte.

Gjysma e te gjithe amerikaneve presin qe te dalin nga kjo renie te pakten ne dy vjet te tjera. Pesedhjete e shtate perqind thane se vendi eshte ne "wrong track""ne rruge te gabuar", nga 50 perqind te muajit te kaluar. Dhe 44 perqind te pershkruajne ekonomine amerikane si "shume keq", nga 36 perqind qe ishte deri ne qershor.

Perkunder perpjekjeve te Shtepise se Bardhe per te theksuar zbatimin e nxitje pakete stimuluese per ekonomine amerikane, vetem 21 perqind thone se ai ka pasur nje ndikim pozitiv ne ekonomine. Shumica e te anketuarve - 60 perqind - thone se ai nuk ka pasur ndikim, ndersa 15 perqind thone se ai ka bere nxitje te ekonomise per me  keq. 

Dyzet e dy perqind e amerikaneve, sot, thone se kjo lloj nxitje qe kerkon te beje Presidenti Obama, do te kete nje ndikim pozitiv ne afat te gjate. megjithate, njezet e nente perqind e tyre thone se kjo nuk do te kete ndikim, ndersa 21 perqind thone se ai do t'i beje gjerat me keq.

Ndonese kjo lloj nxitje ekonomike, eshte kritikuar per nga disa dhe nga ndikimi i saj ne popull, deficiti thuhet se e ka prekur shumicen e amerikaneve (63 perqind), te cilet jane te gatshem te pranojne dificitin afat-shkurter por nese kjo do te thote nje rriteje ekonomike. Tridhjete e nje perqind thone se ata jane kunder çfardo lloj dificiti qofte afat shkurter apo aft gjate qe te stimuloje ekonomine.

Me shume se gjysma e te anketuarve, thane se Presidenti Obama, po perpiqet te beje me teper se norma e tij te pare, ne disa muaj ne detyre, nga 38 perqind qe mendonin keshtu deri ne prill. Vetem 4 perqind  e tyre thone se ai eshte duke u perpjekur per te bere shume pak.

Dy amerikanet ne pese tani jane "shume i shqetesuar" lidhur me dike ne familjen e tyre, se ai do te humbasi punen e tij, nga nje ne kater amerikane nga e njejta familje qe i firkesohej humbjes se pune  ne Maj. Kete muaj ka nje shtese deri ne 29 perqind te amerikaneve qe jane disi te shqetesuar ne lidhje me humbjen e nje vendi pune. Vetem 30 perqind e amerikaneve, thone sipas kesaj ankete te rrjetit televizive CBS, se nuk jane te shqetesuar.

Njezet e tete perqind e amerikaneve, tregon anketimi i CBS-s, thone se te ardhurat e tyre ne familje nuk eshte e mjaftueshm per te paguar faturat e tyre(billat), nga 22 perqind qe mendonin keshtu muajin e kaluar.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

BeqirS | 18 Jul 14:35 2009
Picon

Nju Jersi: Nje cift bashkeshortor sulmojne policine

Nju Jersi: Nje cift bashkeshortor sulmojne policine

 

 

 

 

BEQIR SINA, Nju Jork

 

 

Bilanci i konfliktit: Dy police ne gjendje te rende, tre te tjere te plagosur lehte, dhe dy persona(sulmues) mbesin te vdekur ne vend.

 

NEW JERSEY: Kater police se ruajtjes se rendit dhe nje oficer, i policise doganore (Autoriteti Portual), u qelluan mengjesin e se premtes me arme zjarri. Dy prej policeve, qe ishin duke lene sherbimin e nates, mesohet se jane ne gjendje kritike, (lufte per jeten). Njeheresh edhe dy te dyshuarit, te cilet hapen te paret zjarrin ndaj grupit te policeve, mbeten te vrare ne vendngjarje. Te vrare nga kjo perleshje, te cilen policia e pershkruan si "gjakderdhje" ishin Hasan Shakur, 32 vjec, i njohur gjithashtu si Hassan Hosendove, dhe e dashura e tij Amanda G. Anderson, 22 vjec.

 Burime te policise, thane se njeri nga te vraret, ishte person i shpallur ne kerkim. Gjate nje hetimi qe po vazhdon, i vrari akuzohet ne rastin e plagosjes me arme te nje njeriu, ne Broaduay, ne nje stacion karburanti "30 minute Oil Change", vitin e kaluar. Pikerisht, ai sipas videos ishte njeri prej dy te vrareve, sot ne mengjes.

    Ngjarja ndodhi te premten, kur policet ishin vene ne ndjekje te nje makine te vjedhur, ne rrugen "Reed Street" ne Bergen. Kur nje burre dhe nje grua nga afer kane hapur zjarr me nje pushke gjahu, duke thyer xhamin nga dritarja, e cila nuk vu re nga dy policet, tha ne raportin paraprak policia e Njuxhersit per mediat amerikane. Oficeret e policise ishin duke dorezuar sherbimin e nates. Cifti i cili hapi zjarr , pa hyre ne debate me policine. Ata kur u kthyen qelluan nje tjeter oficer dhe e goditen ate ne kembe, tha policia.

   Policia kerkoi nga Sherbimet e urgjences ne Jersey City dhe Autoriteti Portual i policise, qe te evakuoi te gjithe personat te cilet ishin ne objektin rreth ngjarjes. Kur hyne ne ndertese oficeret e policise, duke kontrolluar vendet e dyshimta u gjenden nen rrethimin e te shtenave te armeve qe shperthyen nga brenda baneses, tha policia.

    Nje oficer i policise Marc Denardo, 37 vjec, 10 vjet ne polici, u godit ne gjoks dhe qafe, nga jashte dere, dhe ai eshte ne gjendje kritike, tha policia. Nje tjeter oficer policie Michael Camacho, u qellua ne sy, nga jashte dere, dhe ai gjithashtu eshte ne gjendje kritike. Ai nuk kishte shenja jete, kur ai mberriti ne qendron spitalore "Jersey City Medical Center, ku ai eshte duke marre ndihmen intensive. Momentalisht, ai eshte duke i nenshtruar tani nje nderhyrje kirurgjikale ne kirurgji, tha policia. "Fakti qe ne mund te flasim per ate qe njeri prej tyre tani eshte ne kirurgji, eshte nje mrekulli nga me te voglat per t'i shpetuar jeten," tha ne nje konference per shtypi Dr Nathaniel Holms.

      Per te ndjekur ngjarjen nga afer mberriten menjehere Drejtori i policise Jersey City Samuel Jefferson, shefi i policise, Tom Comey, Kryetari i Bashkise Jerramiah Healy, dhe disa nga zyrtaret e zgjedhur dhe te tjere perfaqesues te Policise Autoriteti Portual. Gjate te shtenave te armeve qe shperthyen, ne qytetin "Jersey City" njeri prej oficereve te policise, Mark Molina, 35 vjec, me 15 vjet karjer, megjithese ishte i veshur me xhakete te papershkueshme nga plumbat u qellua ne shpine, dhe ka marre plage, dhe nje tjeter polic i policise doganore u qellua ne krahun e djathte.

     Te dyshuarit me sa duket ishin te pergatitur per te hapur menjehere zjarr nga apartamenti, ne kohen qe do te vinte policia, por ata u qelluan dhe vrane, pasi policet ishin me te pergatitur. Edhe pse detajet qe jane dhene deri me tani, flasin per nje perplasje, nje televizion lokal njoftoi se ngjarja mbetet ende e mjegullt. Incidenti filloi me oficeret e Jersey City kur nje njesi e grupit te patrullimit neper rruget e qytetit kishte shikuar te merrte nje makine te parkuar e cila dyshohej e vjedhur, dhe u perpoq per largimin e makines te kapur ne video .

 

 

 __._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 19 Jul 14:22 2009
Picon

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

Dead because of a lie. Dead because selfish people in government wanted a war and lied to get one, aided by selfish people in the media WHO TOOK MONEY FROM Goverment TO LIE TO THE AMERICAN PEOPLE. The government and the media traded the blood of these young Americans for their personal gain. Look at their faces. How can you not be angry?Before kicks were caught on tape, witnesses say man was beaten on street

The rough treatment of Juan G. Perez during a recent arrest began before he arrived at the Sarasota County Jail, where a surveillance video recorded an officer kicking the handcuffed man and stepping on him.

Two friends, one a former police officer from North Carolina, say they were waiting to sort out a traffic accident on June 26 when they saw the initial arrest of Perez.

The officer repeatedly punched Perez in the face and pushed his face into the concrete as he tried to handcuff Perez, who was drunk but otherwise calm, said Robin Peters and Ann Marie Locklear on Wednesday.

Perez was not bleeding when the officer arrived, and was too drunk to be fighting back, they said.

Webmaster's Commentary: 

New motto of the Sarasota Police: "WE TREAT YOU LIKE A KING!!!"

Jul 18 22:35

Fifty thousand General Motors retirees face destruction of benefits

The bankruptcy of General Motors, and the organization of a “new” auto company in its place, is being carried out at the expense of tens of thousands of active and retired auto workers, along with dealerships, other small businesses, and entire communities.

It is a ruthless Wall Street operation, presided over by the Obama administration, that will benefit only the corporate elite. Characteristically, a White House statement July 15 declared that it “strongly opposes” a measure in Congress pressing GM and Chrysler to restore the several thousand dealerships closed by the auto companies’ bankruptcies.

Jul 18 22:34

Swedish Man Attacked & Molested by Tattooed Girl Gang

As the man was lying defenceless on the ground, the women proceeded to pull off his trousers and underwear and molest him sexually before fleeing the scene.

“It’s downright unusual for five girls [to do something like this]. Perhaps there are others who’ve had the same thing happen to them,” Haaster told Aftonbladet.

Webmaster's Commentary: 

Used to happen to me all the time. I just never felt the need to ... call ... the ... police! :)

Jul 18 22:29

Wienermobile crashes into home in Wisconsin

Webmaster's Commentary: 

"Oh I'm glad I'm NOT an Oscar Mayer wiener...!"

Jul 18 22:27

Government pork!

Jul 18 22:09

CBS 60 Minutes: 300 death claims from 1976 swine flu vaccine, only one death from flu

A headline in today's newspaper proclaims "U.S. to vaccinate millions against swine flu." Yet don't miss the powerfully revealing video clip below from the CBS investigative reporting program 60 Minutes before making your decision on whether or not to get the swine flu vaccine when it comes out.

This excellent 60 Minutes exposé reveals blatant U.S. government propaganda and fear-mongering in the swine flu outbreak and mass vaccination of 1976. The incisive report states that though only one person died as a result of the swine flu, "4,000 Americans are claiming damages from Uncle Sam amounting to three and a half billion dollars because of what happened when they took that [swine flu] shot."

Jul 18 22:08

Swine flu eases hold on Victoria

Deputy chief health officer Rosemary Lester says hospitals are reporting fewer patients with swine flu, and services monitoring the virus have recorded a decline in the number of infections.

Webmaster's Commentary: 

I am getting similar reports from Chile.

How very interesting that just as the "When Pigs Fly" flu starts to wane, the World Health Organization announces they will not be keeping track of infections any more.

Jul 18 19:19

Goldman's $4 Billion High Frequency Trading Wildcard

And based on a few lines of code, retail investors get suckered into a rising market that has nothing to do with green shoots or some Chinese firms buying a few hundred extra Intel servers: HFTs are merely perpetuating the same ponzi market mythology last seen in the Madoff case, but on a massively larger scale.

Jul 18 19:12

Ain't life grand?

In other words, the taxes levied on the people who are now losing their homes and jobs are used in part to pay multi-million dollar bonuses at Goldman.

Jul 18 17:44

I Hate This Phony Democracy

I Hate This Phony Democracy
July 13, 2009
Basically, the rule on freedom of speech in America is this; you are free to say anything you want, provided you don't attract too many listeners, because once you do, the regime will deem you a threat, and you will be attacked by the press as a racist extremist lunatic, afterward, Jewish hate mongers will organize their usual groups of anarchists, liberals, communists, etc and protest at your home and place of work - complete with bottle and brick throwing, not to mention balloons filled with urine.

Jul 18 15:57

I, Government

I grant monopoly privileges to influential industrialists and trade associations. I do this with tariffs and import restrictions that hobble foreign competitors. I do this with regulations that place burdens on new businesses. I do this with licensing laws that restrict access to professions. Of course, these interests pay me to get what they want. Sometimes they pay me simply to leave them alone.

Jul 18 13:30

Is Quoting the Talmud Anti-Semitic?

Should one be defined as anti-Semitic for quoting from Talmud texts that preach for committing or justifying crimes? Texts that define the Talmud supporters – at least – as collaborators, or even instigators to commit, a crime?

This question is a serious one, since the modern State of Israel forces on its citizens the religious views of the Pharisees descendants, namely the rabbis. The rabbis act according to the Talmud teachings. In such a way, Israel is accepting the Talmud and its teachings. What does that mean?

Jul 18 12:51

OBAMA ADDRESSES THE NAACP CONVENTION

The main thrust of president Barack Obama’s speech before the centenary meeting of the National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) Thursday was to blame working class African-Americans for the social crisis engulfing them.

Jul 18 12:12

If you like Organic GMO-Free foods... TOO BAD!

If you like Organic foods and don't want to feed yourself or your families Genetically Modified foods, this is a MUST READ article.

Here's an excerpt:
We might, as American eaters, still be having a healthy debate about whether we want to eat genetically-engineered corn, soybeans, and other foods. But the USDA data shows that our farmland is much farther along in making up its mind.

See a new chart showing the huge increase in the percentage of farms planting GMO crops here

Read the rest of the article & take action here:
http://bytestyle.tv/node/85

Jul 18 12:05

MK Ariel: 10 Million Shekels for Urban Torah Seed Groups

MK Uri Ariel (National Union) has reached agreements with government agencies that will allocate 10 million shekels ($2.5 million) for activities of Torah seed groups in the so-called “periphery” cities in the coming fiscal year.

Webmaster's Commentary: 

...While Israeli soldiers burn and destroy desperately needed Palestinian food crops.

A memo to Tel Aviv: the bitter irony of these agreements, juxtaposed against what Israel is doing to destroy what little Palestinian food is growing on Palestinian lands, is not lost on the rest of the world.

Jul 18 12:01

MoD computers become part of Ghana’s dangerous trade in e-waste

Britain was accused yesterday of dumping toxic household and industrial waste in developing countries on two continents in breach of an international convention.

Hilary Benn, the Environment Secretary, ordered an investigation into two British companies linked to 90 shipping containers containing 1,400 tonnes of waste. They included syringes, condoms and nappies. The companies that received the waste — sent from Felixstowe to three Brazilian ports — said that they had been expecting recyclable plastic.

Jul 18 11:57

Larry Summers cites Google search as progress

Of all the statistics pouring into the White House every day, top economic adviser Larry Summers highlighted one Friday to make his case that the economic free-fall has ended.

The number of people searching for the term “economic depression” on Google is down to normal levels, Summers said

Webmaster's Commentary: 

Is this man "foaming at the mouth mad" to have made such a stupid statement?

We use Google to find out information we DON'T know! There is no need to Google something staring us right in the <at> #$%ing face!!!!!

Jul 18 11:44

Obama's war

With Obama approaching the end of his sixth month in the White House, there is growing evidence that his administration is in only the first stages of what is shaping up to be a major and sustained escalation of the US war in Afghanistan.

Elected in large part because of the hostility of American working people to the militarist policies of the Bush administration, Obama and the Pentagon are waging an intensified and brutal counter-insurgency campaign that has the potential of dwarfing the carnage in Iraq and dragging on for another decade.

Webmaster's Commentary: 

The muscularity of Obama's foreign policy (even with mercenaries, which comprise a sizable complement of military forces) cannot be sustained by the continuation of an all-volunteer military.

There will be a point where he will have to re-institute the draft.

Sound crazy?!?

As reported in:

http://www.sss.gov/reg5.htm

(Updated July 15, 2009)

"Since the inception of the High School Registrar Program in 1981, thousands of volunteers have been appointed as Selective Service High School Registrars. They provide an important civic service, ensuring that students are in compliance with the Military Selective Service Act which requires young men to register within 30 days of their 18th birthday. They provide a convenient alternative to registering at the post office, and they can assist men in registering on-line using school computers to connect to http://www.sss.gov. Anyone wishing to serve as a high school registrar can complete the online application."

Remember: all US young men between the ages of 18 through 25 must still register for the Selective Service, under US law, with draconian penalties and consequences if they don't.

We barely have enough military to fulfill their tasks around the world right now.

If there are not a massive number of new recruits for the all volunteer army, where will the rest of the person-power come from for further military deployments?

Jul 18 11:31

Senior Obama Official Backs Cheney and C.I.A., Says Concealment of Assassin Program Legal

Early moves, however, by the Obama administration indicate that it is backing Cheney and the C.I.A.

Webmaster's Commentary: 

Ever have one of those recurring nightmares that you're screaming, but no one can hear you?

I'm having one of those right now, except I'm fully awake, and in absolute disbelief that the Obama administration would back Cheney and the CIA on this.

What we unfortunately appear to have, in the Obama administration, is simply a continuation of precisely the same policies we thought we were voting to get away from last November.

The only difference is, the "front man" pitching these policies appears infinitely more telegenic, and intelligent, than his predecessor.

And that's absolutely ZERO "change we can believe in"

Jul 18 11:25

Prisons expert: Palestinian children in Israeli prison are deprived the most basic of human rights

There are 345 Palestinian children in Israeli prisons where physical and psychological torture are both practiced.

The figures come as part of a report by prison expert Abdel Nasser Ferwana issued today that says children constitute 3.6 percent of the total number of Palestinian political prisoners. "The future of these children are at risk and face harsh torture and degrading treatment," he said. "Children are subjected to systematic violations and the continual deprivation of their most basic rights, among them sickness without medical care."

Webmaster's Commentary: 

One has to wonder if the US didn't rip a page from the Israeli torture if Palestinian kids.

And withholding medical care has to be characterized as a component of Israel's own "final solution" for sick Palestinian kids in their jails.

Jul 18 11:22

President Carter: Many Children Were Tortured Under Bush

President Jimmy Carter wrote that the Red Cross, Amnesty International and the Pentagon "have gathered substantial testimony of torture of children, confirmed by soldiers who witnessed or participated in the abuse." In "Our Endangered Values" Carter said that the Red Cross found after visiting six U.S. prisons "107 detainees under eighteen, some as young as eight years old." And reporter Hersh, (who broke the Abu Ghraib torture scandal,) reported 800-900 Pakistani boys aged 13 to 15 in custody.

Webmaster's Commentary: 

So, the "land of the free and the home of the brave" has been torturing......CHILDREN?!?!?!?

If that doesn't get you angry, and demonstrate, concretely, the moral depths to which this country has fallen, I'm sorry: you're just not alive. You may have the appearance of being alive, and going about your daily routine, but you cannot possibly count yourself a moral human being if you are not outraged by this.

There needs to be an investigation, starting at the rotting top of the head of this government, and everyone who signed off on any torture should be persecuted to the fullest extent allowable by law.

If this country is to ever regain any kind of moral reputation, both at home and abroad, it should be made clear by these investigations and subsequent prosecutions, that this country will never, ever use torture again, particularly against children, which is an absolute crime against humanity.

Jul 18 11:13

Israeli forces penetrate half kilometer into Gaza; burn fields

Israeli forces made their deepest incursion into the Gaza Strip in months near Beit Hanoun, penetrating 500 meters past the buffer zone to burn 150 dunums of land.

The agricultural field of wheat and barley crops belonging to the Shabat family was destroyed after an Israeli militarized vehicle left the Erez District Coordination Office (DCO) and drove into the Strip, stopping only to set the land on fire. Dry weather meant the crops burned quickly, consuming the much needed grains.

Webmaster's Commentary: 

Every American tax dollar which goes to support Israel goes to support precisely this kind of Israeli behavior against Palestinians.

We're talking about food here - food for a starving population which only gets its siege lifted rarely(very temporarily, as with the Viva Palestina Convoy, which wound up having to hand-carry supplies because aid trucks were not permitted into Gaza)due to international public outrage.

That outrage cannot be allowed to die. Every possible Israeli and US official should be contacted (politely) and told that siege against Gaza must stop, period, end of discussion.

Jul 18 11:09

Palestinian home and olive tree destroyed by settlers in At-Tuwani

On the morning of 17 July, a Palestinian family from the village of At-Tuwani discovered that their newly constructed house was destroyed during the previous night. In addition, the family discovered an olive tree located near the new house cut in half. The family believes that Israel settlers from the Ma'on settlement and Havot Ma'on outpost are responsible for the vandalism. Despite being threatened by both settlers and officers from the Israel military District Coordinator (DCO), the family plans to rebuild the house.

Webmaster's Commentary: 

Sometimes, simply surviving is the greatest act of defiance against an illegal and immoral occupation of Palestinian lands.

Jul 18 11:06

US air strikes kill Afghan civilians

Attacks by US warplanes this week killed up to six Afghan civilians, including a four-year-old girl, and left another 16 wounded. The incidents in Afghanistan's southern Kandahar province have again underscored the grim human cost of the military escalation ordered by the Obama administration.

Webmaster's Commentary: 

It appears that despite protestations to the contrary by General Mc Chrystal, the Obama doctrine, when it comes to Afghan civilians is that of the Papal Legate at the siege of Montsegur against the Cathars.

When notified that there were women and children among the men, the Legate gave the order: "Kill them all: God will find his own".

Jul 18 10:58

Secret US-Israeli meeting to focus on Iran

Ria Novosti reported on Friday that US Defense Secretary Robert Gates is planning to visit Tel Aviv within the next two weeks to discuss a whole range of international issues, including Tehran's nuclear case, in secret meetings with the Netanyahu government.

US Middle East envoy, George Mitchell, will reportedly accompany Gates.

Webmaster's Commentary: 

Translation: the US is getting its marching orders from Tel Aviv on Iran.

It appears that there may well be a military strike against Iran, sooner rather than later.

And what is so mind-melting in this entire scenario is, Iran has done absolutely nothing wrong.

As a signatory to the NPT (which Israel, which has nuclear weapons is not), Iran is perfectly within its right to use nuclear energy peacefully, as in the building of its power station.

The IAEA has found absolutely zero evidence that Iran is enriching uranium to the point of weapons-grade development; only to the level necessary to fuel a power plant, which is far lower than is necessary for a nuclear weapon.

But just as in the case of Iraq and the IAEA (remember the hatchet job done on Hans Blix, when he declared that there were no nuclear weapons in Iraq?), the truth has absolutely nothing to do with the outcome which appears to be moving forward.

I would like to hope that some adults in the room in Tel Aviv, Washington, (and Moscow, as Iran is Russia's 7th largest trading partner)will see yet another military misadventure against Iran as the folly it truly is.

Unfortunately, there are some in the corridors of power in DC who see yet another war the only way to get the American economy out of the tailspin it's in, and give the American people something else to focus on other than the economic misery this country's leadership has created in the handling of the US economy.

Jul 18 10:46

Legal Immunity Set For Swine Flu Vaccine Makers

The last time the government embarked on a major vaccine campaign against a new swine flu, thousands filed claims contending they suffered side effects from the shots. This time, the government has already taken steps to head that off.

Webmaster's Commentary: 

Unflipping believable.

If, in fact, the new vaccines are "rolled out" this fall (and remember: we're just about at the end of July right now), there is absolutely no time to do the normal protocol of clinical trials to insure that there is no danger to humans from this vaccine.

It can't happen.

Computer models are simply just that, and can rarely effectively predict just how certain people may react negatively to a specific vaccine.

Please remember that, for both yourselves and your kids, your family, when evaluating whether or not to receive this immunization, if personal choice in this issue is not countermanded by a Presidential Executive Order.

Jul 18 10:36

Diplomats: Iran advancing nuclear program

Iran is blocking U.N. nuclear agency attempts to upgrade monitoring of its atomic program while advancing those activities to the stage that the country would have the means to test a weapon within six months, diplomats told The Associated Press Friday.

Webmaster's Commentary: 

Apparently, AP has received its "marching orders" to run this article, variants of which appeared in other on-line entities with an agenda favoring a US/Israeli-mounted attack on Iran.

German authorities, who were originally alleged to be the source on this, have denied making any statements to confirm this.

And notice that AP can't precisely seem to source this, so is running for the the cover of stating that "diplomats" (who apparently refuse to be named) have validated this.

Come on, AP: "who, what, when where and why": these are, have been, and continue to be, the cornerstones of true, honest reporting.

Apparently, the "who" here cannot be corroborated. Consequently, this article cannot possibly be characterized as reporting.

It is, simply put, bad propaganda at best, with a specific geopolitical agenda as its purpose.

Jul 18 10:25

U.N. not to name culprits in Bhutto assassination

The U.N. team conducting an inquiry into the assassination of former Pakistani Prime Minister Benazir Bhutto will not seek to name culprits, the commission's head said Friday, lowering expectations from the outset.

Webmaster's Commentary: 

Translation: the UN knows the assassination was an inside job, precisely who ordered the hit and why, but doesn't want to "embarrass" the perps.

Jul 18 10:20

No-bid contracts mean higher costs

The Pentagon saves more than three times as much money when companies compete, the AP analysis showed. Yet more than $242 million in federal contracts — representing more than one-fourth of the military's stimulus contract spending so far — has been awarded under the recovery program through no-bid contracts for repairs and maintenance.

Across the government, more than $543 million in federal contracts have been awarded so far without competition under Obama's $787 billion stimulus program.

Webmaster's Commentary: 

This means even more tax dollars out of your wallets, folks.

But then, of course, people in the Pentagon and Congress do not care about what those extra taxes mean to your quality of life (or the lack of it).

Jul 18 10:15

U.S. airstrike in Afghanistan tests McChrystal's new order

Army Gen. Stanley McChrystal, the top U.S. commander in Afghanistan, ordered American ground troops two weeks ago to avoid calling in airstrikes if civilian lives are at risk, in an effort to avoid casualties and to show the local population that U.S. forces are here to protect them.

Webmaster's Commentary: 

Memo to Army Gen. Stanley McChrystal: the Afghan people are not stupid.

They understand full well that the American and NATO presence in Afghanistan has absolutely nothing to do with "protecting" the people of Afghanistan: it is about "pacifying" the Afghan people to the degree necessary to install the pipelines for the oil companies, and protect the drug trade, from which so many profit.

Notice that the attempts at eradication of the opium poppy crop have been abandoned.

As reported in"

http://www.airforcetimes.com/news/2009/07/ap_afghanistan_poppies_071009/

on 11 July in the Air Force Times, Via AP:

"Convinced that razing the cash crop grown by dirt-poor Afghan farmers is costing badly needed friends along the front lines of the fight against Taliban-led insurgents, U.S. authorities say they are all but abandoning the Bush-era policy of destroying drug crops."

So, there you have it, General McChrystal: the Afghan people know precisely why the US and NATO troops are in Afghanistan. And so, by the way, do the American people.

Jul 18 10:00

Zardari presses for ‘economic diplomacy’ to speed up aid

At the Tokyo conference, the US and Japan pledged $1 billion each in aid to Pakistan. Saudi Arabia, Iran, United Arab Emirates and Turkey also promised millions of dollars to Islamabad to help the thousands of people uprooted from their homes due to the war against the Taliban.

Webmaster's Commentary: 

The US has just pledged WHAT?!?!?!?!?!?

One billion dollars?!?!?!?

While homeless Vets are sleeping in our streets and this government is broke?

With absolutely zero accountability as to who actually gets the money after the Pakistani government has received it?!?

That's tax dollars the American people, many of whom are struggling just to keep the lights on, unemployed or underemployed because the high paying jobs have been shipped overseas, do not have.

Congress, State Department, and the White House, We the People are putting you on notice.

You are about to encounter a tsunami of resistance toward these governmental policies which take infinitely from the American people, but give absolutely nothing back.

Stop spending for these insanely evil wars without end.

Stop borrowing money We the People did not agree to borrow to finance these wars without end.

We are ceasing to be an endless pit of tax dollars with which you can bail out those companies which made catastrophically bad business decisions, wage wars without end for no damned good reason, and give billions to your other good buddies in earmarks which bring nothing back to the American people

We have had it, thank you very much. We understand that there is, fundamentally, absolutely no difference between the Democrats and Republicans. They both have morphed into "Loot America, Who Cares" Party.

And that cannot be allowed to stand.

Jul 18 09:59

Free Gaza--and Palestine

Last month I led a group of twenty-one human rights workers on a boat from Cyprus to challenge Israel's naval blockade of the Gaza Strip. We carried toys, medicine, olive tree saplings, toolkits, a fifty-kilo bag of cement and school supplies on our small converted ferry boat.

At 2 AM on June 30, almost eighteen hours into the 230-mile journey, a colleague awakened me. The Israeli Navy was calling our boat on the VHF radio. "You are navigating towards a blockaded area. You are hereby ordered to change your course. If you do not, we will be forced to use all necessary force to stop you."

Jul 18 09:49

Drug Makers Score Early Wins as Plan Takes Shape

The pharmaceuticals industry, which President Barack Obama promised to "take on" during his campaign, is winning most of what it wants in the health-care overhaul.

Jul 18 09:42

Baghdad imposes new limits on U.S. forces

In a curt missive issued by the Baghdad Operations Command on July 2 — the day after Iraqis celebrated the withdrawal of U.S. troops to bases outside city centers — Iraq's top commanders told their U.S. counterparts to "stop all joint patrols" in Baghdad. It said U.S. resupply convoys could travel only at night and ordered the Americans to "notify us immediately of any violations of the agreement."

Webmaster's Commentary: 

Translation; the Iraqi people want their country back, thank you very much.

And remember Cheney's claim that it would be the Iraqi oil which would defer the entire costs of the US military misadventure in Iraq?

Just one more lie in a sea of lies used to justify the "neutralization" of Iraq for Israel, which considered Iraq one of its "existential threats" in the region.

Just as they view Iran at this time.

Jul 18 09:24

Another broken Obama promise - Sell off ROADLESS Nat. Forest logging rights.

"This week, the Obama administration approved the sale of timber in a roadless national forest in Alaska. The Tongass National Forest is a 17 million acre temperate rain forest in southeast Alaska, which is home to both endangered species and native Alaskan tribes. It is the largest temperate rain forest in the United States....

...President Obama supported the roadless rule in his campaign."

Jul 18 09:06

Unemployment tops 10 percent in 16 states in June

The U.S. Labor Department says unemployment topped 10 percent in 16 states last month. The rate in Michigan surpassed 15 percent, the first time any state hit that mark since 1984.

Webmaster's Commentary: 

Remember: these are just the "official figures"; the real numbers may well be much higher than what has actually been reported.

Jul 18 08:54

LRO Sees Apollo Landing Sites

NASA's Lunar Reconnaissance Orbiter, or LRO, has returned its first imagery of the Apollo moon landing sites. The pictures show the Apollo missions' lunar module descent stages sitting on the moon's surface, as long shadows from a low sun angle make the modules' locations evident.

Jul 18 08:53

Glenn Beck "Get Off My Phone" Radio Freak Out (TWILIGHT VAMPIRE METAL REMIX)

Webmaster's Commentary: 

I love it! :)

Jul 18 08:44

'A Microcosm of America's Foreign Policy'

British commentator hits home runs all the way through this video. And the implication that the U.S. police state does its best to treat its own subjects the same way it treats foreigners is priceless.

Jul 18 08:43

Why Obamacare Can't Work: The Calculation Argument

The correct framework within which to diagnose the problem is to admit that costs are out of control because they do not reflect prices created by the voluntary exchange between patients and providers, between customers and producers, like every well-functioning industry.

Instead, health costs reflect the distortions that government regulators have introduced through reimbursement mechanisms created by command-and-control bureaucracies at federal and state levels.

Jul 18 08:42

Congresswoman introduces bill to ban Credit Default Swaps

I'm a little late to this story, but last week Congresswoman Maxine Waters introduced a bill to ban all credit default swaps.

As Waters said:

Preventing all credit-default swaps is essential to bringing stability to the market and preventing a similar crisis in the future.

Many top experts - including nobel prize winning economists and numerous other well-known PhD economists - agree.

Jul 18 08:42

Russia-China Warn US That Israeli Attack On Iran Means “World War”

A chilling report circulating in the Kremlin today states that President Medvedev and Chinese President Hu have issued an “urgent warning” to the United States that says if the Americans allow an Israeli nuclear attack upon Iran, “World War will be our response”.

Jul 18 08:41

Having Eyes but Never Seeing

Four Montgomery County police officers are refusing to pay speeding tickets they received from speeding cameras.

Two of them were driving twice the speed limit, driving 50 and 51 mph in 25 mph residential zones.

Jul 18 08:40

Can The Economy Recover?

There is no economy left to recover. The US manufacturing economy was lost to offshoring and free trade ideology. It was replaced by a mythical “New Economy.”

The “New Economy” was based on services. Its artificial life was fed by the Federal Reserve’s artificially low interest rates, which produced a real estate bubble, and by “free market” financial deregulation, which unleashed financial gangsters to new heights of debt leverage and fraudulent financial products.

The real economy was traded away for a make-believe economy. When the make-believe economy collapsed, Americans’ wealth in their real estate, pensions, and savings collapsed dramatically while their jobs disappeared.

Webmaster's Commentary: 

"Yeee-HAAAA; it WORKED!!!!" -- Gold'n-mah-Sacks

Jul 18 08:39

HAPPY 91st BIRTHDAY NELSON MANDELA

Jul 18 08:39

MUZZLING PRESS FREEDOM IN PALESTINE

The recent decision by the Ramallah-based regime to close down the al-Jazeera offices in the West Bank illustrates the vulnerability and utter stupidity of the American-backed and Israeli-tolerated junta.

The decision came a day after Fatah Secretary-General Farouk Kaddoumi appeared on al-Jazeera, accusing Palestinian Authority Leader Mahmoud Abbas and his aide, former Gaza strong man Muhammed Dahlan, of complicity in poisoning the late Palestinian Leader Yasser Arafat.

Justifying the decision, PA officials accused al Jazeera of bias, incitement and fostering division within the Palestinian community.

In fact, al-Jazeera didn’t go beyond transmitting Kaddumi’s impromptu news conference as other TV networks and news agencies did.

Jul 18 08:38

‘YES WE CAN’ TOON

Jul 18 08:36

Twenty Steps to a Better and "Secret Nazi Cabal" Free America

1. The first thing the United States military must do is employ U.S. submarines and surface ships in an effort to begin shadowing "secret nazi cabal" submarines and prepare for a preemptive strike upon them if they get within range of American cities.

2. Immediately cease and desist the delivery of any and all weapon systems and ammunition to the "secret nazi cabal" state. Ignore any threats that will inevitably follow – if the "secret nazi cabal" has low yield nuclear weapons in U.S. cities as Seymour Hersh claimed they did [or still do] in Russia, so be it – if they [the "secret nazi cabal"] use them, they seal their own fate.

Webmaster's Commentary: 

"if the "secret nazi cabal" has low yield nuclear weapons in U.S. cities as Seymour Hersh claimed they did [or still do] in Russia," that would sure explain why the US Government kowtows to the "secret nazi cabal" in such a humiliating manner!

Jul 18 08:31

First Gaza rocket for a month hits Israel: army

Webmaster's Commentary: 

And JUST in time to divert world attention from the hijacking of the Humanity, the kidnapping of a congresswoman, the blockage of the French medical mission to Gaza, the UN report on Gaza, and the Viva Palestina convoy being forced to hand carry their food and medicine into Gaza!

Jul 18 08:28

Goldman's $4 Billion High Frequency Trading Wildcard

A recent story in Advanced Trading goes after some of the minutae of High Frequency Trading and provides a glimpse of the total value that HFT may provide to behemoth PT powerhouses such as Goldman Sachs. The article presents a very valuable perspective on just why HFT is so critical these days, especially when cash traders go for 6 hour Starbucks breaks between 10 am and 3:30 pm: "high frequency trading firms, which represent approximately 2% of the 20,000 or so trading firms operating in the US markets today, account for 73% of all US equity trading volume.

Jul 18 08:27

Goldman's not acting like a bank ... yet

When Goldman switched to a bank holding company, such big profit seemed unlikely as analysts worried the firm would face stricter regulatory oversight from the Federal Reserve, with limits on risk-taking and higher capital requirements. See story Wall Street changes.

But almost 10 months later, nothing much appears to have changed, some analysts said in the wake of the firm's second-quarter results.

After two quarters as a bank holding company, Goldman is still "not reporting like a bank and not acting like one either," said David Hendler, Baylor Lancaster, Pri de Silva and Kristine Lanspa, analysts at CreditSights, an independent fixed-income research firm.

Jul 18 08:23

Four million British identities are up for sale on the internet

Highly sensitive financial information, including credit card details, bank account numbers, telephone numbers and even PINs are available to the highest bidder.

At least a quarter of a million British bank and credit card accounts have been hacked into by cybercriminals, exposing consumers to huge financial losses. Most of the personal data has been gathered as a result of “phishing” — a process whereby members of the public are duped into handing over their key details, such as user names, passwords and credit card details.

Jul 18 08:21

MoD spies on heroes wounded in battle: Hundreds seeking compensation are filmed covertly to see if they're lying

Jul 18 08:20

Israel planned 'Ahmadinejad assassination'

Israel, in collaboration with Iranian terror groups, planned to assassinate Iran's President Mahmoud Ahmadinejad, says Tehran's top intelligence official.

Intelligence Minster Gholam-Hossein Mohseni-Eje'i said Israeli officials met with the terrorist Mujahedin-e-Khalq Organization (MKO) to execute the plan, according to a report by the semi official Fars News Agency.

"The Zionist regime had met with the MKO on the sidelines of the Sharm el-Sheikh meeting in Egypt and in Paris to assassinate Mr. Ahmadinejad," Mohseni-Ejeie was quoted as saying on Friday.

The terrorist group had, however, set conditions for carrying out the assassination, he added. "They had asked that the US and the West remove their name from their blacklists."

Jul 18 08:17

W.H.O. Says It Plans to Stop Tracking Swine Flu Cases

In a move that caught many public health experts by surprise, the World Health Organization quietly announced Thursday that it would stop tracking swine flu cases and deaths around the world.

The announcement, made in a “briefing note” posted on the organization’s Web site late in the day, perplexed some experts, and even baffled a W.H.O. spokesman, Gregory Hartl, who said in an e-mail message, “I don’t have reliable info” about what his agency would track instead.

Jul 18 08:12

Swiss banks running out of storage space for gold bullion

In a note entitled No more space for Gold Bars, Swiss news website 20 Minuten Online reports that Swiss banks are running out of secure storage space for gold bullion held by investors and institutions. Fears of hyperinflation, the economic downturn and the success of gold index funds (ETFs), which are supported by physical gold, has led to a run on precious metals investment – and in gold in particular, and in the necessary secure storage space in which to hold it..

Jul 18 08:12

WEEKEND COMMENT - What is 'Fractional Banking'?

Stop lending for long enough and people start going out of business at which point you, the goldsmith, buy up as much property and as many real commodities as you can (just by printing some more paper).

Including the current recession (which I call Grand Theft, Planet) this has happened in the Capitalist world exactly six times, once in each generation, since the South Sea Bubble burst in 1775.

Jul 18 08:03

Homeless vets get helping hand

Webmaster's Commentary: 

... but not from the government they sacrificed so much for and whose economic policies made them homeless.

Jul 18 08:02

U.S. Lenders Lean on Investment Banking for Profits

Bank of America Corp., JPMorgan Chase & Co. and Citigroup Inc., the three biggest U.S. lenders, reported a total of $10.2 billion in profits for the second quarter that relied on investment banking and asset sales to counter growing losses on consumer loans.

Goldman Sachs Group Inc., which gets almost none of its revenue from retail consumer banking, had a record quarter, reporting earnings of $3.44 billion.

Webmaster's Commentary: 

This means that Goldman Sach's profits come ENTIRELY from it's high frequency program trading, which draws $100 million a day from the stock market without putting anything of value back in.

Jul 18 08:00

American Express halts UK pension payments

American Express, the global financial services company, has effectively cut the pay of its 6,000 UK staff by stopping payments to its stakeholder pension scheme.

It is the largest company to take such action and pensions experts fear that the decision could trigger a series of copycat announcements.

American Express had been paying between 3 per cent and 9 per cent of salary into its employees’ stakeholder pensions.

Jul 18 07:59

Orthodox Jews riot as mother is accused of starving her child

The riots, perpetrated by Jews and directed against Jews, were triggered by the arrest of an ultra-Orthodox woman who authorities claimed was starving her child.

Hospital cameras had filmed the woman removing a feeding tube from her three-year-old son. Doctors suggested that she might be suffering from Munchausen syndrome by proxy, a psychiatric condition in which the person harms or abuses somebody close to draw attention to themselves.

Jul 18 07:58

Jerusalem riots

Orthodox Jews clashed with police in Jerusalem in the third day of rioting after the arrest of a mentally ill Hasidic woman accused by authorities of starving her 3-year-old child

Jul 18 07:56

The presidential hit squad

Jul 18 07:55

SWINE FLUE THREAT TO HOLIDAYS

With the massive scale of the outbreak becoming clearer, bans on travelling abroad over the holiday months could affect six million people, or 10 per cent of the population.

The knock-on effects will deliver a hammer blow to the travel industry, with millions of pounds lost during the peak season and insurance companies facing a deluge of claims.

An estimated five million Britons are due to take foreign breaks in August alone. But the spread of the
deadly H1N1 virus could lead to mass cancellations.

Webmaster's Commentary: 

Piling up the booga booga on this one, aren't they?

Jul 18 07:53

Caught on camera: The shocking moment 40 prison guards kick and punch juvenile inmates... already handcuffed

In shocking CCTV footage of a prison riot, guards kicked and punched young inmates who were already in handcuffs.

Jul 18 07:51

Monopoly blocks swine flu vaccine

A SMALL Adelaide firm that has created a "superior" swine flu vaccine will be forced to sell its product overseas because of a monopoly on the market by a company contracted by the Federal Government.

Jul 18 07:45

Regulators shut banks in Calif., Ga. and SD

Regulators on Friday shut two banks in California and two smaller banks in Georgia and South Dakota, boosting to 57 the number of federally insured banks to fail this year.

The Federal Deposit Insurance Corp. was appointed receiver of the four banks. The two biggest were Temecula Valley Bank, in Temecula, Calif., with $1.5 billion in assets and deposits of about $1.3 billion as of May 31 and Vineyard Bank, National Association, of Rancho Cucamonga, Calif. It had assets of $1.9 billion and $1.6 billion in deposits as of March 31.

Jul 18 07:44

Some E-Books Are More Equal Than Others

As one of my readers noted, it’s like Barnes & Noble sneaking into our homes in the middle of the night, taking some books that we’ve been reading off our nightstands, and leaving us a check on the coffee table.

You want to know the best part? The juicy, plump, dripping irony?

The author who was the victim of this Big Brotherish plot was none other than George Orwell. And the books were “1984” and “Animal Farm.”

Webmaster's Commentary: 

That this capability of remote deletion has been built into the Kindle raises a very important question of what other remote access and alteration functions are built into other personal electronic devices without our knowledge and consent.

Jul 18 07:41

Can Obama Avoid Another Abu Ghraib?

The Obama administration continues to rely upon private contractors to interrogate detainees.

By Robert Greenwald, Brave New Films
Posted on July 16, 2009, Printed on July 18, 2009

http://www.youtube.com/watch?v=EcCbdbpZJtU&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Ealt...

When I directed Iraq for Sale, it became appallingly evident that private contractors like CACI and Titan played a critical role in the torture and abuse of detainees at Abu Ghraib prison. Much like Blackwater, KBR, and others, these war profiteers were never held accountable for their unconscionable crimes. Instead, they were rewarded with hundreds of millions in new contracts.

Jul 18 06:56

Security of millions of Britons compromised: Report

The security of millions of Britons may have been compromised, with their identities being offered for sale by cybercriminals, a news report said on Saturday.

Highly sensitive financial information, including credit card details, bank account numbers, telephone numbers and even PINs of more than four million Britons are available to the highest bidder on the Internet, The Times reported.

Jul 18 06:56

Obama Covers Up A Dozen My Lais: Were 3,000 Afghans Murdered As U.S. Troops Stood By?

NEW YORK--"I've asked my national security team to...collect the facts," President Obama told CNN. Then, he said, "we'll probably make a decision in terms of how to approach it once we have all the facts together."

Probably.

Such was Obama's tepid reaction to a New York Times cover story about an alleged "mass killing of hundreds, perhaps thousands, of Taliban prisoners of war by the forces of an American-backed warlord during the 2001 invasion of Afghanistan."

Jul 18 06:50

The coup in Honduras has exposed divisions between Obama and Clinton

Who's in Charge of US Foreign Policy?
By Mark Weisbrot

July 17, 2009 "The Guardian" -- The current stand-off in Honduras, in which the coup government headed by Roberto Micheletti is refusing to allow the return of elected president Manuel Zelaya, is raising questions about who is in charge of US foreign policy for the hemisphere.

Jul 18 06:41

CANADA: ISPs must help police snoop on internet under new bill

Internet service providers would have to make it possible for police and intelligence officers to intercept online communications and get personal information about subscribers, under bills tabled Thursday.

"We must ensure that law enforcement has the necessary tools to catch up to the bad guys and ultimately bring them to justice. Twenty-first century technology calls for 21st-century tools," said Justice Minister Rob Nicholson as he announced the new bills with Public Safety Minister Peter Van Loan at a news conference in Ottawa.

Jul 18 00:09

Goldman Sachs' US Thieving Thugs

As Goldman Sachs posts huge profits from the economic crisis, the question is: Did it cause the problems in the first place?
By Alex Brummer
Last updated at 3:39 AM on 18th July 2009
The tentacles of this operation reach right into the heart of Washington. It is no coincidence that President Barack Obama's chief-of-staff, Rahm Emanuel, who shaped much of the bail-out plan and stimulus package which has helped to save America - and Goldman Sachs - from ruin, served his time inside the hallowed walls of the bank. So did President Bush's last Treasury Secretary Hank Paulson,.... who then persuaded Congress to cough up $700bn worth of rescue funds for America's banks - an estimated $5bn chunk of which (yes, you guessed it) went to Goldman Sachs.

July 17, 2009

Jul 17 23:41

Walter Cronkite on the Ruling Class

Jul 17 21:21

Rolling Stone writer called ‘anti-Semitic’ for simply following the money

Popular Rolling Stone contributor, writer and blogger Matt Taibbi claims that he was sent e-mails which attacked him and accused him of anti-Semitism for exposing the investment bank giant Goldman’s Sachs and their shady financial dealings over the years.

Jul 17 21:19

That commenter on your blog may actually be working for the Israeli government

Straight out of Avigdor Lieberman’s Foreign Ministry: a new Internet Fighting Team! Israeli students and demobilized soldiers get paid to pretend they are just regular folks and leave pro-Israel comments on Twitter, Facebook, YouTube and other sites. The effort is meant to fight the “well-oiled machine” of “pro-Palestinian websites, with huge budgets… with content from the Hamas news agency.” The approach was test-marketed during Israel’s assault on Gaza, and by groups like Give Israel Your United Support, a controversial effort to use instant-access technology to crowd-source Israel advocates to fill in flash polls or vote up key articles on social networking sites.

Jul 17 21:14

Seize youngsters' bikes and mobiles, says Tory Chris Grayling

Seizing children’s mobile phones and bicycles could deter them from getting into trouble, according to Chris Grayling, the Shadow Home Secretary.

Jul 17 20:34

Hillary Clinton admits that the CFR runs the Government

"...but it’s good to have an outpost of the Council right here down the street from the State Department. We get a lot of advice from the Council, so this will mean I won’t have as far to go to be told what we should be doing and how we should think about the future."

Jul 17 20:32

National Security Advisor James L. Jones admits that the CFR runs the Government

“Thank you for that wonderful tribute to Henry Kissinger yesterday. Congratulations. As the most recent National Security Advisor of the United States, I take my daily orders from Dr. Kissinger, filtered down through Generaal [sic] Brent Scowcroft and Sandy Berger, who is also here. We have a chain of command in the National Security Council that exists today.”

Correct me if I’m wrong, but didn’t Henry Kissinger and Brent Scowcroft retire from government service years ago? Hmmmmm?

Jul 17 20:25

Matt Taibbi Accused of Being Anti-Semitic for Goldman Sachs Article

The most ludicrous of these, and the one that surprised me the most, is the accusation that my article was anti-Semitic propaganda. The first letter I got on this score I actually mistook for a joke sent to me by one of my friends. Then I got another one which I quickly realized was not a joke at all.

Jul 17 20:04

Pat Buchanan

http://www.wnd.com/index.php?fa=PAGE.view&pageId=104226

Coming to America to feast on this cornucopia of freebies is the world. One million to 2 million immigrants, legal and illegal, arrive every year. They come with fewer skills and less education than Americans, and consume more tax dollars than they contribute by three to one.

Wise Latina women have more babies north of the border than they do in Mexico and twice as many here as American women.

As almost all immigrants are now Third World people of color, they qualify for ethnic preferences in hiring and promotions and admissions to college over the children of Americans.

Jul 17 18:17

Former CBS anchor 'Uncle Walter' Cronkite dead at 92

Walter Cronkite, the CBS anchorman known as "Uncle Walter" for his easygoing, measured delivery and "the most trusted man in America" for his rectitude and gravitas, has died, CBS reported Friday.

Jul 17 16:53

US hospital sues CSL for price fixing

A SMALL, publicly owned hospital in the US state of Missouri has launched a class action lawsuit against Australia's biggest health-care company, CSL, and its main rival, Baxter International, claiming a conspiracy to fix the prices of life-saving blood plasma products.

Lawyers for Pemiscot Memorial Hospital, which services several counties in south-east Missouri, allege CSL and Baxter had illegal agreements to restrict supply and push up prices through co-ordinating their individual output.

Jul 17 16:39

Diplomats: Iran has means to test bomb in 6 months

"We are talking here not of intent but capability," said one of two western diplomats accredited to the International Atomic Energy Agency. Like his colleague from another country, this diplomat—who has access to intelligence on Iran's nuclear program—demanded anonymity in exchange for discussions of the highly confidential issue.

Webmaster's Commentary: 

This is the exact same story Reuter's ran and tried to blame on the German Intelligence Service, who later denied being the source. So now it's "anonymous" diplomats.

Jul 17 15:54

Top 5 reasons healthcare in America is broken

"Doctors are rewarded for prescribing drugs."

Jul 17 14:33

Police force calls time on stop and search - after using power 3,400 times but failing to make single terror arrest

A police force has suspended searches of people under controversial anti-terror laws after figures exposed the futility of the legislation.

Hampshire Police conducted 3,481 stop and searches under Section 44 of the Terrorism Act in 2007/8 – but arrested no one in connection with terror.

Webmaster's Commentary: 

So, how many robberies and rapes were successfully completed while the police were spending their time patting down innocent people?

Jul 17 14:29

Riot police raid birthday barbecue for 'all-night' Facebook tag

"What effectively the police did was come in and stop 15 people eating burgers," Poole said.

The event was shuttered under section 63 of the Criminal Justice and Public Order Act 1994, which grants police powers to remove persons attending or preparing for a "rave" (defined as playing amplified music "wholly or predominantly characterised by the emission of a succession of repetitive beats," during the night).

Webmaster's Commentary: 

Don't these bozos have real crimes to investigate?

And as a side note, I used to do the rave scene in Los Angeles, and the definition in section 63 of the Criminal Justice and Public Order Act 1994
is, to but it mildly, woefully incomplete! :)

Jul 17 13:48

Hondurans' non-violence, Obama's NAACP civil rights speech

Secretary Clinton Doesn’t Get the Power of Nonviolence in Honduras
Posted by Al Giordano - July 17, 2009
Secretary Clinton’s remarks yesterday directly contradicted those of the president. Had the Freedom Riders – mentioned by Obama - heeded Clinton’s advice, they never would have boarded their bus, as it was an action that “could lead to violence”:

Jul 17 12:51

Joe Biden: ‘We Have to Go Spend Money to Keep From Going Bankrupt’

Vice President Joe Biden told people attending an AARP town hall meeting that unless the Democrat-supported health care plan becomes law the nation will go bankrupt and that the only way to avoid that fate is for the government to spend more money.

Webmaster's Commentary: 

This basically tells you that the tax increases being enacted for "Health care" will mostly go to payments on the National Debt. Your treatment will be USDA choice placebos and you will like it!

Jul 17 12:50

Israel Prevents Medical Mission to Gaza

Jul 17 12:37

COMMEMORATING FIVE YEARS OF APARTHEID

The World Court ruled Israel’s annexation wall in the West Bank illegal in 2004, but with no pressure coming from the international community it has not been dismantled, writes Khaled Amayreh in the occupied Palestinian territories

Jul 17 12:36

Michigan unemployment tops 15%

Jul 17 12:35

Exploring the Moon, Discovering Earth

Jul 17 12:34

Was TWA 800 Shot Down By a Military Missile?

Almost at once, eyewitnesses were being interviewed on radio and TV who reported that something strange had preceded the explosion of the 747. Witnesses, many on the ground, reported seeing a bright object "streaking" towards the 747. The object in question turned in midair as it closed on the jumbo jet. Witnesses reported horizontal travel, as well as vertical. The broad geographical range covered by the eyewitnesses eliminates foreground/background confusion. To be seen as being near the 747 from so many different directions, the bright object had to actually be in the immediate vicinity of the 747.

Other pilots in the air reported seeing a bright light near the jumbo jet before it exploded.

Webmaster's Commentary: 

Today is the 13th anniversary of the tragic accident that brought down TWA 800 near Long Island; a victim of a reckless test of the US Navy's Aegis-CEC system in crowded air space.

Jul 17 12:33

Photo of Cruise Missile that shot down TWA Flight 800

Webmaster's Commentary: 

More than likely, the object in the photo was the target drone that was the subject of the AEGIS-CEC test. But the missiles fired to attack the drone received radar echoes from TWO targets, and chose the wrong one; the 747.

Jul 17 12:12

The Billings Murders

The Billings Murders
by Chuck Baldwin
July 17, 2009
I believe murder, not robbery, was the motive. Extraordinary planning and the number of personnel involved indicate to me that the Billings were executed, and that robbery was an afterthought--or was even intended to be a ruse to mislead law enforcement. The real reason behind the killings may never be known, of course.
Regardless of the "why" and "how" of the killings, one thing is painfully obvious: a violent attack took place against a man and his wife inside their own home. And while the circumstances of the Billings case may be sensational, the simple fact that a couple was murdered inside their own home has become rather commonplace throughout the United States. Nationwide, home invasions are skyrocketing.

Jul 17 11:58

1018 Pages of HealthCare "Reform" Being Fast-Tracked Through Congress

Quote of the Day: "If every member pledged to not vote for it (the health care bill) if they hadn’t read it in its entirety, I think we would have very few votes." -- Senator Steny Hoyer, House Majority Leader

Read the bill & take action here (it only takes 90 seconds & a few clicks to take action):
http://bytestyle.tv/node/82

Jul 17 11:52

Iconic Capa war photo was staged: newspaper

A Spanish Civil War photo by Robert Capa that shows a Republican soldier at the apparent moment he was fatally hit in the back by a bullet was in fact staged, a Spanish newspaper claimed on Friday.

"Capa photographed his soldier at a location where there was no fighting," wrote Barcelona-based newspaper El Periodico which carried out a study of the photograph taken in September 1936, the third month of the war.

The so-called "falling soldier" photo was not taken near Cerro Muriano in the southern Andalusia region, as has long been claimed, but about 50 kilometres (30 miles) away near the town of Espejo, the newspaper said.

Jul 17 11:29

Comparing Zionists to Nazis to be Criminalized

Parliament will be asked to consider whether the use of Nazi symbols and terms in reference to Jews, Israel and Zionism is breaking the law on incitement to racial hatred.

Webmaster's Commentary: 

When Israel stops acting like the Nazis, they'll stop being compared to the Nazis.

And let us face it, it's Israel that keeps the Nazi mythology alive for their propaganda purposes. Talk about being hoist with your own petard!

Jul 17 11:28

Cure for radiation sickness found?

Just in time for the nuclear attack on Iran!

Jul 17 11:26

LRO Sees Apollo Landing Sites

NASA's Lunar Reconnaissance Orbiter, or LRO, has returned its first imagery of the Apollo moon landing sites. The pictures show the Apollo missions' lunar module descent stages sitting on the moon's surface, as long shadows from a low sun angle make the modules' locations evident.

The Lunar Reconnaissance Orbiter Camera, or LROC, was able to image five of the six Apollo sites, with the remaining Apollo 12 site expected to be photographed in the coming weeks.

Jul 17 11:24

Why Obama's Health Care Reform Bill Will Destroy U.S. Jobs and Devastate the Economy

Now, under the new Obama health care reform bill, you'll have to pay an additional eight percent of your payroll as a new tax to cover the costs of Big Government running its new sick-care system where nobody gets healthy, but everybody gets hammered with new taxes.

Jul 17 11:18

"They felt naked without a weapon"

The Salon articles found that most of the soldiers were suffering the telltale symptoms of combat stress or post-traumatic stress disorder on their return from deployments to Iraq and Afghanistan.

Instead of receiving proper care, however, these soldiers were ridiculed, discouraged from seeking care, misdiagnosed and given handfuls of medication and not much else for their symptoms. Others self-medicated with alcohol or drugs. Salon also found that some soldiers had troubled pasts and probably should never have been in the Army in the first place.

Jul 17 11:17

Jakarta Hotel Bombs, The Military & The CIA

Who might want to cause trouble in Indonesia?

Jul 17 11:16

Israeli art students show up at interesting times

Jul 17 11:15

God prefers athiests

Jul 17 11:12

Government Creates Human Suffering

That means that requiring employers to provide health benefits to employees and potential employees will make the job situation today worse not better. It will intensify the current problem that people want to work more but are having a hard time getting employers to hire them.

Jul 17 11:12

Dinosaur teeth discovered in North Caroline

Two palm size teeth were discovered July 16th by Scott Dawson as he was doing a routine dig for American Indian pottery.

Just how old they are and to what dinosaur will be posted shortly.
They are absolutely too big to be from a shark or killer whale. Details on the discovery site are remaining hidden at this time for the sake of protecting the Indian pottery also found in the area. But the teeth were discovered on Cape Hatteras Island North Carolina.

Webmaster's Commentary: 

Those are Megaladon teeth and they are actually fairly common.

And even ancient Native Americans liked to collect cool stuff!

Jul 17 11:06

GAO: Use State Licensing Requirements to Reduce Federal Tax Gap

Jul 17 11:00

Newly Restored Video of Apollo 11 Moonwalk

NASA has released newly restored video of the Apollo 11 Moon landing to celebrate the 40th anniversary of this feat.

Webmaster's Commentary: 

The inclusion of a TV camera for the moon walk was a last second decision. The camera was thrown together out of spare parts (including a Barlow lens for an astronomical telescope from Edmund Scientific). As a result, the ground-based support for video was less than prepared to handle rebroadcasting of the images in all the world's TV standards.

The original broadcasts (including the one seen in the US) were handled by simply pointing a TV camera in the correct video standard at a long persistence phosphor monitor showing the feed from the Moon. Further complicating matters was that the decision by Armstrong to skip the sleep period and do the moon walk early, which meant that instead of using the dish at Goldstone, which had planned to handle the video feed, the moon walk images were relayed through the dish at Parkes, Australia.

Because of the last second shuffle, the first generation tapes of the moon feed were not preserved at NASA, but fortunately, Parkes had made an extra set which were found in an archive in Australia.

As a side note, the above version appears to have an incorrect aspect ratio. The original TV camera on Apollo was a standard 4x3 aspect and this looks stretched to fit an HD 16x9.

Jul 17 10:43

These people are allowed to walk among us ....

Webmaster's Commentary: 

Al Gore fan, no doubt.

Jul 17 10:43

Buy a truck get free AK 47

The owner of a Missouri dealership is giving away free AK-47s with the purchase of any truck.

Jul 17 10:38

Mysterious, Glowing Clouds Appear Across America’s Night Skies

Mysterious, glowing clouds previously seen almost exclusively in Earth’s polar regions have appeared in the skies over the United States and Europe over the past several days.

Photographers and other sky watchers in Omaha, Paris, Seattle, and other locations have run outside to capture images of what scientists call noctilucent (”night shining”) clouds. Formed by ice literally at the boundary where the earth’s atmosphere meets space 50 miles up, they shine because they are so high that they remain lit by the sun even after our star is below the horizon.

The clouds might be beautiful, but they could portend global changes caused by global warming.

Global warming? On which planet?

Jul 17 10:36

Crewe is a ghost town as four more shops close their doors

Jul 17 10:36

Bankruptcy Filings up 33 Percent over a 12-month Period: Total 12-month Total of Bankruptcy Filings 1.2 Million. In last Report, Filings up 27 Percent in one month.

Jul 17 10:31

Baxter Files Swine Flu Vaccine Patent a >>Year Ahead of Outbreak <<

Webmaster's Commentary: 

One of the callers into yesterday's radio show was talking about this incredible "coincidence" in which Baxter had the cure for the outbreak before the outbreak happened.

Jul 17 10:29

Politico and the Washington Post Have Become Virtual "Escort Services" for Moneyed Elites

More and more mainstream media are brokering cozy relationships between politicians and lobbyists.

Jul 17 10:27

35,000 UK shops to close this year?

As many as 35,000 UK shops could close this year as the recession bites hard into the British economy.

Jul 17 10:27

Facebook 'breaches Canadian law'

Popular social networking site Facebook is breaching Canadian law by holding on to users' personal information indefinitely, a report has concluded.

Jul 17 10:26

Could Israel be making these DU Weapons and what are the implications?

I believe that the international community should be asking the question of Israel. What is the current status of your nuclear capability? Do you manufacture such weapons yourself and what do they contain? Did you use DU weapons in Lebanon (2006) and have you used DU weapons on Gaza and continue to do so? Once you have ascertained the answers to these questions it's then a matter of asking, where did you obtain these weapons - were they imported from the US or are they your own?

Jul 17 10:24

Was John F. Kennedy Jr. Murdered?

Webmaster's Commentary: 

YES

Jul 17 10:22

How spaceflight sparks spinoffs

When U.S. astronauts stepped onto the moon on July 20, 1969, their voyage was about exploration, discovery and pushing the boundaries of known technology.

In the 40 years since, NASA-related technology has come down to earth. Hundreds of everyday products were developed or modified using aerospace research, from baby formula to swimsuits.

Jul 17 10:20

DNA Not The Same In Every Cell Of Body: Major Genetic Differences Between Blood And Tissue Cells Revealed

Research by a group of Montreal scientists calls into question one of the most basic assumptions of human genetics: that when it comes to DNA, every cell in the body is essentially identical to every other cell.

Webmaster's Commentary: 

"So, you CAN'T grow a clone of the Penthouse Pet of the Year from that hair you stole from her hairbrush! So THERE!!!!!!!!" -- My wife

Jul 17 10:19

Roiling in the Kali-fornicatorium

As you travel around the net reading the commentary concerning this exchange you can see the Zio-press and their seal slick shills never missing the opportunity to point out that the ‘black man’s’ Chamber of Commerce got $275,000 from Exxon Mobil. This is supposed to mean that he is a bought and paid for black man. Then you’re going to hear about how liberal Boxcutter is. All that aside, Boxcutter’s comments are racist. Still, I’ll have to look up what that means in the new Zio-hate crimes laws. It’s altogether possible that ‘the black man’ could be legally liable as a result of calling Boxcutter’s comments racist.

Jul 17 10:17

Paid to do it.

In Stuttgart, Germany, a court judge must decide on a case of honorable intentions in a situation where a man hired his neighbour to get his wife pregnant.

Jul 17 10:13

City suspends payment of contracts

Running out of cash because of the state budget deadlock, the City of Philadelphia has stopped paying many of its bills until the impasse is resolved, City Finance Director Rob Dubow said this morning.

The city must temporarily withhold about $120 million in July and August to avoid running out of cash completely, Dubow said. Payments to contractors stopped Wednesday. Dubow, Budget Director Stephen Agostini and Treasurer Rebecca Rhynhart said that the city will pay its payroll, benefits, debt service and "emergency" contracts. The $4 million a month paid to foster parents, for instance, is considered an emergency, and other contracts will be considered on a case-by-case basis.

Jul 17 10:13

Cap and Trade Emissions Bill is The Latest Pyramid Debt Scam

Wall Street financial banking barons, exploitative imperious arrogant elites, and opportunistic cronies by their backing of yet another illegal controlled pyramid scam law presented to the U.S. House of Representatives implicate themselves in massive world wide criminal conspiracy and fraud in the latest debt scheme Cap and Trade Carbon Emissions Bill HR 2454.

Jul 17 10:03

Nothing Informations

Webmaster's Commentary: 

Very ... interesting accent there, buddy! Where are you from? Further east??? And I don't recognize the insignia on that "costume" either!

And just HOW did you know the building was going to collapse before it did, given that no steel-framed building had ever collapsed from a fire before or since 9-11?

UPDATE: As soon as I posted this, YouTube started suffering some "technical difficulties" with this video, so if you cannot watch it there you can download it HERE

Jul 17 09:58

hillary addresses the cfr.

Webmaster's Commentary: 

Count how many times she uses the word "global" in there!

Jul 17 09:56

CIA Assassin Program Was Nearing New Phase

“The finding imposed no geographical limitations on the agency’s actions, and intelligence officials have said that they were not obliged to notify Congress of each operation envisaged under the directive.”

Webmaster's Commentary: 

No geographical limitations = YOUR HOME.

Jul 17 09:53

How 'Nazi gnome' making Heil Hitler salute could get artist jailed

Webmaster's Commentary: 

Dear Germany

Get a <at> #$%ing life, already!

Jul 17 09:52

Paulson Threatened Great Depression, Food Riots To Get Bailout Bill Passed

During Paulson’s first appearance on Capitol Hill since he left office yesterday, the former CEO of Goldman Sachs said he told Congress privately that if they rejected the bailout bill another great depression would ensue, that there would be a breakdown in law and order as well as food riots and civil unrest, adding that he couldn’t reveal such things publicly for fear that the situation would “terrify the American people and lead to an even bigger problem”.

Webmaster's Commentary: 

In other words, he threatened the US Government into passing the bill..

That is an act of terror under the USAPATRIOT act.

Jul 17 09:51

THANK YOU ALAN DERSHOWITZ

Norman Finkelstein the scholar has turned into Norman Finkelstein the activist – and a good one. They threw him out of Israel last year but he went to Gaza with CodePink and is now organizing something big. Dershowitz will regret the day he got him fired and freed up all his time and energy. Some dark clouds do have a silver lining.

Webmaster's Commentary: 

I know that feeling. If I hadn't been blacklisted out of Hollywood over the Vince Foster matter What Really Happened would not exist today!

Proof that being in government doesn't mean you have any brains.

Jul 17 09:44

JEWIFYING PALESTINIANS

Experts are refuting an Israeli researcher’s claim that Palestinians are “ethnically Jewish” as a fundamentally flawed theory that contradicts both science and history, while Palestinians slammed it as part of a larger scheme to erase their identity.

“The claim that there are Jewish genes is ridiculous and unscientific,” Kamel Katalo, professor of Sociology at Al-Khalil University, told IslamOnline.net.

Jul 17 09:43

Germany opens 'Nazi' gnome case

Webmaster's Commentary: 

Dear Germany

The war is over. The Nazis lost. It all happened in the first half of the previous century.

And we have problems right here and right now that need to be dealt with.

Kindly join us in the 21st Century.

Jul 17 09:38

SBY says he was the real target for the Jakarta hotel bombings

Indonesia's President Susilo Bambang Yudhyono has suggested to reporters that he was the target for the Jakarta hotel bombings. At a press conference a short time ago, the President held up intelligence supplied photographs of himself which he claimed had been used as target practice by hooded men.

Jul 17 08:57

“The War on Terror is a Fraud”

We know now, that the American government has committed treason against their own people and their own constitution and so has the American Congress. Some have done it by direct participation in the deliberate massacre of about 3000 innocent people, the majority of them Americans. And others have committed treason by knowingly covering up the truth....
The cover-up still continues and therefor have all western governments lost some of their legitimacy. They can enforce compliance to their rule by means of violent oppression but they have no longer the moral or legal right to demand it.

Jul 17 08:49

Active Ingredient In Cannabis Eliminates Morphine Dependence In Rats

Injections of THC, the active principle of cannabis, eliminate dependence on opiates (morphine, heroin) in rats deprived of their mothers at birth. The findings could lead to therapeutic alternatives to existing substitution treatments.

Jul 17 08:16

On The Farm: Nick`s Wheat

With a summer like this, you can`t tell my Dad there`s global warming.

"I think Al Gore and his group should be out here and tell us about this global warming stuff. I think he might have a change of mind. We`ve had a cool July,” says Orlan Dreyer, Willow City Farmer

July mornings aren`t supposed to be 50 degrees, but once again today, we`re seeing temperatures well below normal.

Jul 17 08:00

Go To Israel: On The House(s) of Others!

Yesterday I asked all of you to sign away on an online petition:StandUpForJerusalem and I decided to go have a look at how many more signatories there were – Lo’ and behold there was a Google advert that happened to catch my eye whilst I was present on the petition’s page.
After clicking the click I was sent to the site Israel On The House wherein I took a screen-capture of the page whilst my mouth was still agape.Make your browsing faster, safer, and easier with the new Internet Explorer® 8. Optimized for Yahoo! Get it Now for Free!

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 19 Jul 14:33 2009
Picon

Victor Ostrovsky: “By Way of Deception,” [1 Attachment]

This electronic version of “By Way of Deception,” has been produced by lovers
of freedom. It has been produced with the understanding that the Israeli
Mossad operates within an international Jewish conspiracy (belief in a Jewish
Conspiracy does not make one a Nazi, member of the KKK, nor
does it make one a hate mongerer) which it aids tremendously. Victor
Ostrovsky may or may not be telling all of the truth and the information
contained in this book may have been created so as to mislead about the real
workings of the Mossad but nonetheless, we feel it contains enough credible
information that makes it worth while to read.
This book has been provided to you for free via the internet and all that we ask
is that you open your mind and educate yourself at the following web sites:

The new Internet Explorer® 8 - Faster, safer, easier. Optimized for Yahoo! Get it Now for Free!

Attachment(s) from Arben Nelku

1 of 1 File(s)

By

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 19 Jul 15:54 2009
Picon

Britania e Madhe e gateshme - Tony Bleir te jete Presidenti i BE-seBritania e Madhe e gatëshme që Tony Bleir të jetë Presidenti i BE-së
 
 
 
 
 
BEQIR SINA, New York
 
 
 
 
 
Ish-Kryeministri britanik Toni Bler dhe trashëgiminia e emrit të tij në Kosovë

 

 

 

 

NEW YORK CITY : Qeveria e Kryeministrit britanik, Gordon Broen, ka perseritur mbeshtetjen e saj per ish kreun qeverise Tony Blair per t'u bere presidenti i pare i Bashkimit Europian. Megjithate keto jane ende çeshtje qe mbeten per t'u diskutuar, pasi ky pozicion ende nuk egziston dhe mbeshtetja per te ne Europe, madje ne Britani, eshte pak e sigurte.

 

Glennys Kinnock, ministrija britanike per Europen ka thene per gazetaret ne perfaqesine e Uninoinit Europian ne Starsburg se "Tony Blair, eshte kandidati britanik per president te Keshillit te Europes dhe se ajo ishte e sigurte se qeveria angleze nuk do t'a perkrahte kandidimin e tij pa marre si fillim edhe mendimin e tij per kete pozicion. Pra a do t'a pranoje Tony Blair!?, kete pozicion.

 

Ky post, pra posti i presidentit te Bashkimit Europian do te krijohet nese 27 vendet anetare, ratifikojne Traktatin e Lisbones, duke i dhene te 27 vendeve nje ze me te fuqishem ne arenen nderkombetare.

 

Shumica e vendeve e kane ratifikuar, por Irlanada do te zhvilloje nje referndum te dyte me 2 tetor, pasi e refuzoi ate vitin e kaluar. Sipas te gjitha sondazhve, ka gjasa qe Traktati i Lisbones, te aprovohet.

 

Tony Blair, i dha fund nje lidershipi te gjate , thuajse prej nje dekade si kryeministri me i sukseseshm ne Britanin e Madhe. Ai u largua nga ky post duke dhene dorheqjen ne vitin 2007-te. Aktualisht ai eshte i derguarai i  posaqem i Kombeve te Bashkuara, SHBA-es, Rusise, ne Lindjen e Mesme. Nderkohe duhet edhe me kohe, qe te behet publike deshira dhe interesi i tij per te qene kandidat per postin e presidentit te Bashkimit Europian. Me heret edhe presidenti francez Nickola Sarkozy, ka thene se Blair do te jete nje kandidature e shkelqyer per kete post.

 

 

Tony Blair, Britania e Madhe dhe kancelarite perendimore per postin e Presidentit te Komisionit Europian

 

 

 

Tony Blair ka dale si kandidati kryesor per t'u bere i pari President i Perhershme  Bashkimit Evropian, pasi edhe kryeministri britanik Gordon Brown deri me tani "qejfprishur", e dha bekimin e tij ndaj planit ambicioz te ish Kryeministrit britanik Tony Blair. Ish kryeministri britanik Balir, e ka rritur per fushaten e tij te punes, te cilin ai kerkon te perdore per te ndertuar nje ure lidhse midis Evropes se re dhe administrates Obama. Ai njihet si  pari kryeminister britanik, i cili i ngriti deri ne "zenit" marredhejet Anglo - Amerikane.

 
Karriera e  tij politike, ne se do t'i  te kthehet ne aspektin e çeshtjeve globale, shkruante nje analiste politik amerikan", do te ishte nje goditje per Tony Blair, mbasi kritiket e tij gjate mbeshtetjes totale qe i dha Presidentin Klinton, ne bombadimet e Natos, ne Kosoves, gjate periudhes mars - qershor 1999, dhe mbeshtetja e tij per Presidentin Bush gjate luftes se Irakut, i dha atij nje "tronditje" ne Britanine e Madhe me shume se ne Evrope."

  Por, burime te pavarura te dielen, ne Angli kan mesuar se zoti Brown ka pranuar se rivali i tij i vjeter duhet te jete ne  pozicionin per emerimin, e Tony Blair nga kandidatuara qe do te hedhe Britania e Madhe, mbi bazen asaj se Britania e Madhe, duhet te kete nje figure kryesore ne arkitekturen e "rendit te ri boteror" Bashkimin Europian.


Nje zyrtar i larte britanik tha: "Ai [Brown] do te kete te veshtire te gelltiti ato çka ka shprehur ndaj rivalit te tij dhe te ulet edhe nje here ne takimet me Bler. Por, ai pranon se ka nevoje te jete dikush nga Britania e Madhe ne te ashtuquajturen " Arkitekturen e re globale" Bashkimi Europian. Nuk ka asnje nga Britania e Madhe qe deshiron te beje rolin e " opozites" per sfidat e guximeshme te  planit Tony Blair. Gjerat kane levizur , kane levizur edhe njerezit. " thote zyrtari i larte britanik qe nuk ka deshiruar te thote emrin e tij.

Kreret e tjera evropiane jane gjithashtu te gjere mbeshtetese per shkak se ata duan te profilit te larte nje figure per te perfaqesuar se blloku 27-vendesh ne aleance e re me administraten e SHBA. Z. Blair mbetet nje figure e njohur ne SHBA.

Pasi fillimisht duke u perpjekur per te bllokuar Z. Bler si nje kandidat i mundshem vitin e kaluar, Presidenti francez, Nicolas Sarkozy, tha se "pesha e tij ka hedhur prapa te gjitha to çfare kemi thene per ate si ish kryeminister."

Te gjithe thone tash sesi syte e botes jane kthyer ne takimin e Londres G20- te, muajt e kaluar, kur ish kryeministribritanik, Bler zhvilloi bisedime me Presidentin e Komisionit Europian Jos Manuel Barroso ne Bruksel. Bisedimet u perqendruan ne punen e tij si i derguari per Lindjen e Mesme, kuartetin e fuqive boterore. Por, ajo qe eshte pothuajse e sigurte, eshte se te dy ata diskutuan mbi kandidaturen e tij. E njeta bisede eshte zhvilluar edhe kur ish-kryeministrit Suedise, gjithashtu vizitoi javen e kaluar Britanine, ku ai sipas gazetareve ishte ne nje platforme te perbashket me Bill Clinton, ne nje konference per ndryshimin e klimes.

Presidenca, tash per tash eshte pune e varur ne Irlande, ne votimin "
Po" per  Traktatin e Lisbones, i cili krijon pozita te favorshme per Blair

Por, zoti Bler ende nuk i ka bere te qarta planet e tija. Nje nga arsyet sipas analisteve mund te jete edhe ajo  nese kancelarja e Gjermanise, Angela Merkel, perkrahsja dhe mbeshtetsja e Blair, i humbet  zgjedhjet e pergjithshme ne shtator. Ajo eshte menduar te kete nje deshire te forte per Tony Blair, por ne rast te humbjes se saj nuk dihet qendrimi gjerman dhe vota e tyre.

Britania ka hedhur tashme "kartat" e saj per kete post, pasi z. Barroso edhe ai ka ambicje per te sherbyer edhe per nje mandat te dyte si Presidenti i Komisionit Europian. Ri-emerimi i Tony Blair, gjithashtu do te forcoje shanset e nje britanik per emrin e ri te Presidentit te Komisionit Europian. Z. Bler do te kete kaloi dy vjet ne Lindjen e Mesme nga roli korrik, duke i dhene atij nje mundesi per te ligjshem pretendojne se ai i ka kushtuar mjaft kohe per kete pune.Ne nje shenje qe zoti Blair, ka shprehur  mendimin e tij se eshte ne nje dalje nga Lindja e Mesme, duket kur ai tha ne Bruksel se: "Une mendoj se gjashte muajt e ardhshem do te jete krejtesisht kritike ne percaktimin nese ky proces do te shkoje perpara ose ne se do te mbetet aty ku eshte. Une, tha Blair, besoj se ne qofte se nuk ka perparim te ndjeshem deri ne fund  te vitin 2009, procesi i paqes do te jete ne rrezik shume te madh, sepse atje jane vendimet qe duhet te merren edhe per te ardhmen time. "

 

 

Ish-Kryeministri britanik Toni Bler dhe trashegiminia e emrit te tij ne Kosove

 

    Dhjete vjete me pare, ne nje kohe te debimit masiv te shqiptareve, qindra mijera kah Kukesi dhe e gjithe Shqiperia,qindra mijera te tjere per ne Maqedoni permes Bllaces dhe Gllobocices, kur Prishtina kishte filluar t’i ngjante nje qyteti fantazme, kur pjese te Gjakoves e Pejes ishin bere shkrum, ndersa ne Mitrovice vriteshin njerez me liste, kur Kosova po perjetonte ditet nder me te rendat ne historine e saj, kryeministri i atehershem i Britanise se Madhe, Tony Blair, ne nje fjalim te mbajtur ne Chicago ju drejtohej me nje mesazh amerikaneve, qytetareve liridashes te botes dhe sidomos shqiptareve te Kosoves: “Ju premtojme secilit prej jush se do te jenite lire, ju do te ktheheni ne shtepite, ne token dhe vendin tuaj ne Kosove!”.

   Pas pak muajsh, ky premtim i z. Blair dhe i Perendimit u permbush, shqiptaret u kthyen masivisht ne vendin e tyre dhe sot Kosova nderton shtetin e vete ne liri. Pas dhjete vjetesh z. Blair eshte kthyer serish ne Keshillin e Chicagos per Çeshtje Globale dhe ka rikujtuar ate moment i cili do te shenohet si momenti i ktheses se shpreses ne gjithe mjerimin dhe tmerrin qe po behej mbi rreth nje milion civile te pafajshem. “Ate bote shumekush e pati pershkruar fjalimin tim si nje fjalim idealist dhe te pashprese, bile edhe te rrezikshem’, tha ne 10 vjetorin e çlirimit te Kosoves, muajin qershor, Blair, serish ne Chicago. Luften dhe gjenocidin qe po behej ne Kosove ne pranveren e vitit 1999,  Blair e pati vene si detyre dhe sfide para shteteve progresiste duke i bere thirrje botes qe te mos zbrapsej edhe kur bombardimet mbi caqet serbe ne Kosove dhe Serbi, pasi disa i shihnin me dyshim per suksesin e tyre.

 

     “Po behen pothuajse dhjete vjet kur une qendrova para jush ne kete qytet dhe mbajta nje fjale ne kulmin e krizes se Kosoves. Ne ate fjalim une mbarshtrova ate qe e pershkrova si nje doktrine te bashkesise nderkombetare qe kerkonte ta arsyetonte intervenimin,perfshire edhe ate ushtarak, jo vetem ne rastet kur cenohen interesate shteteve, por edhe atehere kur ekziston nje krize humanitare dhe shtypje e rende e popullsise civile”, citohet te kete thne muajine kaluar nder te tjera ish kryeministri britanik, Tony Blair. I cili tani mund te jete edhe kandidat per postin ePresidentit te Komisionit Europian.

 

Tony Blair is being rewarded in America for his strong support for George Bush following 9/11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Tony Blair street in Peja

 

 

 

 


 __._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___

Gmane