BeqirS | 4 Jun 12:51 2009
Picon

NE NJU JORK DO TE KREMTOHET 100 VJETORI I GAZETES "DIELLI"

NE NJU JORK DO TE KREMTOHET 100 VJETORI I GAZETES "DIELLI"

 

 

                                                                                             GazetaDielli

                                                            Gazeta Dielli, publikimi i patriotëve të Vatra në Amerikë.

 

FEDERATA PANSHQIPTARE E AMERIKES “VATRA” DHE ROLI HISTORIK I GAZETES ME TE VJETER SHQIPTARE

 

 

 

 

 

New York City :(BOTA SOT)  Kryesia e Federatës PanShqiptare të Amerikës VATRA, nëpërmjet medies shqiptare ka lëshuar një dekleratë për shtyp ku thuhet se :"Kemi kënaqësinë të njoftojmë bashkësinë shqiptare në New York e kudo në Amerikë se, me rastin e 100 vjetorit të botimit të gazetës “Dielli” këtë vit, “Vatra”, ka marrë hapat e nevojshëm për mbajtjen e një konference kulturore ditën e shtunë, me 13 qershor 2009.

Në njoftimin për shtyp, kjo organizat thotë se ju ftojmë të gjithëve të merni pjesë bashkë me miqtë dhe të njohurit tuaj në këtë verprimtari për vlerësimin e rolit historik të gazetës më të vjetër shqiptare.

 Sipas këtij njoftimi në konferencë do të referojnë studiues të njohur nga Shqipëria, Kanadaja si dhe nga SHBA-të dhe s’ka dyshim se ky do të jetë një rast që askush nuk duhet ta lëjë të kalojë. Gazeta Dielli, është gazeta e parë shqiptare në Amerikë, dhe ka qënë publikimi i patriotëve të Vatra-s në Amerikë, organi i parë dhe i vetëm i saj që këtë vitë mbushi 100 vjetë nga dalja e numërit të parë.

Konferenca do të mbahet në Monroe College, Ustin Hall, 2375 Jerome Avenue, Bronx, NY 10468, duke filluar në orën 10:00 para dite./Beqir Sina/ 

 Kryesia e “Vatrës”

 

 __._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 4 Jun 12:59 2009
Picon

U organizua edicioni i pare :“Panairi i Librit, Nju Jork - 2009”

U organizua edicioni i pare :“Panairi i Librit, Nju Jork - 2009”

 

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

 

 

"Nje festival i librit shqip" ne Amerike

 

 

NEW YORK CITY :  Te henen ne ambientet e Salles se Sporteve, kampusin e kolegjit "Monroe College" ne Nju Jork , me ndihmesen e Ted Goldstein Dean, Bachelor's Degree Program dhe Profesorit nga Kosova, Haxhi Berisha, kandidat per PhD.,Profesor ne kolegjin "Monroe College", organizuar prej Shoqates se Shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane, eshte hapur edicioni i pare :“Panairi i Librit, Nju Jork 2009”. I pari ky i ketij lloji ne diaspore. Panair ne te cilin moren pjese, sipas organizatorit  rreth 100 autore, dhe dhjetra shtepi botuese nga SHBA-es, Shqiperia, Maqedonia, Mali i Zi. 

 

 

 

   Shoqata e Shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane, me kete ngjarje kulturore, per here te pare ne Amerike, duke mbajtur Panairi i librit, Nju Jork 2009, thote ; se eshte ne vazhden e aktiviteteve te saj per te mbledhur rreth vetes  shkrimtaret shqiptaro-amerikane nga te gjitha shtetet e Amerikes, duke ekspozuar krijimtarine e krijuar kryesishte ne vitet tyre te emigrmit. Kjo, eshte nje nisme e re, sepse si Shoqate organizatori  mendone se ky eshte nje aktivitet kulturor, qe i sherbene  komunitetit tone, ne veçanti, dhe librit ne pergjithesi. Dhe, pikerisht, per kete qellim, duket se edhe njerezit e letrave shqip ne SHBA-es, zgjodhen palestren sportive te Monro College, per te prezantuar denjesisht kulturen e shkrimtareve shqiptaro-amerikane.

 

 

 

    Sipas Adnan Mehmetit, Presidenti i Shoqates se Shkrimtarve Shqiptaro Amerikane, kjo eshte nje fryme e bashkepunimit mes krijuesve shqiptaro-amerikane, ky takim eshte nje sprove per te mesuar se sa e rendesishme eshte vleresimi per letersine shqipe qe krijohet ne Amerike. Me mire te them, tha ai per gazeten tone, kjo levizje eshte e rendesishme, sepse komuniteti yne mesoi se eshte e nevojshme, qe sa me pare te ngritet nje grup per krijimin per nje biblioteke kombetare shqiptare me shkrimtaret shqiptaro-amerikane. Pra, nga ky Panair i sotem, une e shohe nje shprese, nje mundesi, nje dritare qe po hapet ne sherbim te letersise shqipe ne Amerike, thote zoteri Adnan Mehmeti, presidenti i  Shoqates se Shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane..
 

  

 


Hapjen e panairit  te librit, ne Nju Jork, e beri nen/kryetari i SHSHSHA, z. Mehill Velaj - poet

 

 

 

    "Te gjithe ju qe keni ardhur te ndani kete gezim me ne tha Velaj - krijuesit e diaspores shqiptare ne SHBA-es, nuk keni pare asnjehere ne historine e vjeter dhe te re te kesaj dispore, kaq shume krijues shqiptare ne SHBA-es. Ketu ne mesin tuaj, gjenden sot me shume se 100 shkrimtar, poet, tregmitar, romancier, eseiist dhe publicist shqiptare."

 

Gjithekujt, tha  Velaj nen/kryetari i shoqates, i ka rene ne sy kjo ngjarje kulturore, e cila pasqyrone edhe faktin se " Nuk ka pasur ndonjehere ne diaspore kaq shume krijues shqiptare, kaq shume miq dhe shok sa edhe jemi mbledhur sot ketu, ne kete salle te keti tempulli te diturise, ku po organoziojme edhe panairin e pare te librit shqip - ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes."

 

 

 

   Ne mesin e njerezve te letrave shqip, ndodhej dhe konsulli i RSH ne Nju Jork, dr Albert Jerasi, perfaqesuesi i shtetit shqiptar. “Jam i nderuar, qe ndodhem per te hapur panairin e bukur te librit ne Nju Jork, panairin e pare :“Panairi i Librit, Nju Jork 2009 ”,  tha ai teksa shtoi se ne çdo tavoline mund te prekesh dhe te marresh ne dore, librat e juaj te mrekullueshem - te cilat, e bejne edhe me te bukru kete lloje panairi qe ndryshon shume nga ato panairet e tjera. Ndaj, mendoj tha konsulli shqiptar, kjo eshte merita e te gjithe juve qe keni arritur te mblidhini kaq shume autore dhe te na prezantoni kaq shume libra, sa do t'i kishin zili edhe koleget tuaj ne vendlindje." Gjate ceremonise, panairin e pershendeten edhe piktori i talentuar nga Tetova Nevzat Bejtuli - Kica, dhe Dr Selauhdin Velaj, perkthyes dhe autor librash.

 

 

   " Te dashur miqte e librit, iu drejtua te pranishmeve shkrimtari nga Presheva , Adnan Mehmeti,Presidenti i Shoqates se Shkrimtarve Shqiptaro Amerikane, sot, eshte dite e veçante, sepse organizohet "Panairi i Librit, Nju Jork 2009", dhe, te gjithe ne, jemi pjese e gezimit te ketij panairi qe po mbahet per here te pare ne Amerike, nje feste modeste, por nga me te bukura ne komunitetin tone, eshte festa ne fushen e letrave", tha ai

 

      Programi i Shoqates se Shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane, ka nenvizuar presidenti i shoqates, eshte te ekspozoje librin shqip dhe angazhimi i çdo anetari te saj - vlen per t’u pershendetur vijoje A.Mehmeti, dhe ne sot kemi feste te madhe, sepse mes nesh jeni ju miqte e librit dhe ju krijuesit qe shkruani ne Amerike. Synimi i ketij panairi eshte paraqitja e botimeve te krijuesve shqiptaro-amerikane, ka theksuar ai.

 

   "Nuk ka pasur dhe nuk ka veprimtari ne komunitetin tone qe te bashkoje ne nje vend kaq shume shkrimtare, poete, studiues, publiciste, perkthyes, botues  si Panairi i sotem. Po e fillojme kete aktivitet duke ekspozuar librin; duke u takuar me njeri-tjetrin; duke shkembyer pervojen e njeri-tjetrit; duke lexuar njeri-tjetrin. Ja ky eshte qellimi i ketij takimi. Sot nuk do te kemi protokoll. Secili le ta takoje krijuesin, mikun, apo thjeshte te kaloje nje dite mes librave.Ju deshiroj nje dite te kendshme dhe Ju falemnderit!," ka konkluduar presidenti i shoqates, poeti Adnan Mehmeti.   

 

 


  

    Poetja, Kozeta Zylo, duke marre fjalen ne kete ceremoni te thjeshte, u shpreh se ajo nuk e kishte menduar kurr "qe Shoqata e Shkrimtareve Shqiptaro Amerikane, e themeluar nga shkrimtari i njohur Gjek Marinaj - ndonjehere, do te organizonte edhe  aktivitete te permasave te tilla", si ky panair me pjesemarrjen e nje numeri kaq te madh krijuesish ne diaspore.

 

 

  Ajo tha :"Shoqata e Shkrimtareve Shqiptaro Amerikane, kishte kohe qe po mendonte te organizonte nje aktivitet te ketille, i cili megjithse nuk ishte i lehte por me punen dhe agazhimin e te gjitheve ia arritem qellimit. Nje pune te mire ne organizmin e ketij aktiviteti kane bere te gjithe anetaret e kryesise se shoqates dhe ne veçanti, presidenti i Shoqates se Shkrimtareve Shqiptaro Amerikane, poeti nga Presheva , zoti Adnan Mehmeti dhe koleget e tij.
  
  

 

  "Se pari , thote shkrimtarja e njohur Albana Melyshi,  si anetarja me e vjeter e kesaj shoqate, kam kenaqesine te pergezoje kryesine e saj per organizimin e ketij panairi, kesaj feste te librit, e para ne jeten e shoqates sone deri me sot. Kjo, vijoje ajo tregon qe shoqata e shkrimtareve shqiptaro amerikane eshte ne rritje , jo thjesht numerike por ne rritje cilesore dhe ben nje jete te gjalle aktive. Dhe kjo ndodhe ne nje kohe, kur mjerisht ne atdhe Lidhja e Shkrimtarve nuk egziston me........."

 

 

 Ne mesin e ceremonise u shfrytezua rasti, qe poeti dhe skulptori Ramiz Muja, kishte pergatitur, per te pershendetur inagurimin e tunelit te rruges kombetare Durres Kukes, ku nder te tjera thuhej se  "Ky tunel eshte para se gjithash tuneli i bashkimit shpirteror dhe fizik te kombit shqiptare. Sot, mbas shekujsh kombi shqiptar vendosi se nuk ka male, se nuk ka pengesa, se nuk ka asgje qe mund te ndaje jo vetem shpirterisht por as fizikisht kete komb, qe te bashkohet” - Rruga Durres-Kukes eshte nje veper  historike per te gjithe shqiptaret ne te dy anet e kufirit, ajo hapja e drites se fundit te tunelit, dje  me rastin e perfundimit te tunelit ne segmentin rruges Rreshen-Kalimash ishte simboli i dukejs se "nje drite ne fund te tunelit", ishte shembja mureve dhe ndarjeve qe patem ne si komb per shekuj mes dy vendeve dhe realizmin e asaj enderre gjithe shkelluroe te kombit shqiptare", thuhej ne pershendetjen e poetit dhe skulptorit nga Kosova, ne SHBA-es, Ramiz Muja,

 


 
     Duke vijuar ceremonia , fjalen e mori shkrimtari Ramiz Gjini, autori i dsa librave me tregime, te pritura mire nga lexuesi ne diaspore dhe ne vendlindje. Gjini, kujtoj koleget e tij se ky nuk eshte si ai tregu "qe shesin fshataret prodhimet e tyre", ato prodhime, qe i
kan rritur me djersen e ballit, por une dua te them qe sot ketu ka diçka tjeter, ka nje panair me vlera morale dhe krijuese. Sepse, theksoi ai qysh kur e krijuam kete shoqat, kisha biseduar edhe me Gjek Marinajn dhe me koleget e tjere, se na duhej pa tjeter te hapnim nje panair te ketille, pasi ketu ne SHBA- dihet se jeton e punon nje komunitet i madh shqiptaresh, njerez te letrave shqipe."

 

 

 

Rreth aktivitetit :“Panairi i Librit, Nju Jork 2009” shprehet per gazeten kombetare Bota Sot, edhe Prof. Dr. Agron F. Fico i cili e quajti kete panair "Nje festival i librit shqip" ne Amerike.

 

   Professor Fico, thote se 'Poeti i  i shquar Lasgush Poradeci, ka thene se kultura jane librat. Ato, dihet, jane, burim njohurish, kenaqesisht dhe pervoje njerezore.  Librat e autoreve te ndryshem ,qe mirrnin pjese ne kete panair, ishtin vendosur ne tavolinat  e shumta dhe salla kishte marre  pamjen e nje festivali te bukur te librit." thote Prof. Dr. A. Fico.Keshtu shprehet ai ishte nje kenaqesi dhe nje  akt i mirefillte kulturor te shihje larmine e librave, ne poezi dhe ne proze, perkthime , madje edhe libra me studime serioze si deshmi i prodhimit letrar te dhjetra krijuesve ketu, ne Diaspore.

 

 

     Duke folur me tej per librin ne pergjethesi, professor Fico, ceku faktin se "Mendimet jane te shumta dhe te ndryshme, po nga me te rendesishmet eshte niveli artistik dhe sidomos gjuha . Siç, eshte  theksuar edhe ne disa shkrimte ne shtypin e diaspores, ” ka libra ne te cilat vihet re nje perdorim i gabuar i shprehjeve dhe ndertimeve gjuhesore shqip, perdorimi me teperi i fjaleve te huaja dhe kalkeve gjuhesore. Po keshtu tematika e librave te botuara duhet t’i bej jehone me shume jetes, problemet specifike te vet bashkesise shqiptare ne emigracion  dhe jo vetem  te trajtoje  tema  etnografike, historike dhe publiçistike, mendon Prof. Dr. Agron F. Fico shkrimtar,esiesit, e publicist.

 

 Ne kete kontekst, tha ai pajtohem me mendimin e disa shkrimtarve "se duhet te zhvillohet kritika letrare serioze larg miklimeve dhe lavderimeve te teperta, te organizohen me mire perurimi i librave  duke u kthyer ne debate krijuese dhe jo ne fjalime apologjike."

 

 Ne fund ai tha se "Ky panair i librit te autoreve shqiptare ne Diaspore eshte hap i pare dhe i  mbare  edhe per panairet te tjera . Meritojne pergezime organizatoret e panairit dhe bashkepunimi i te gjitha forcave krijuese letrare artistike."

 


 

    Gjate ketij panairi u be dhe promovimi i disa librave te ri, si dhe takime me autore te ndryshem. Autori i librit me te ri, Uke Lushi, i tha gazetes kombetare Bota Sot, se ky panair eshte nje lloj sadisfaksioni me vete, qe pas atij promovimi te sukseseshem ne Kosove e Shqiperi te librit tim me te ri "Shqiptaro - Amerikanet e UÇK-se", te me jepet mundesia te marre pjese edhe ne kete panair te librit dhe te paraqes kete liber krah kolegeve te mij, nga te kater e anet e Shqiperise, Kosoves, e te gjitha viseve shqiptare . Ky eveniment per mua eshte nga me te qelluarit prej se eshte krijuar kjo shoqate pasi ky evenimet tregon se libri shqip ka nje tradite e cila vazhdon dhe do te lexohet edhe ketu per tej oqeanit. 

 

 

 

    Duhet theksuar se ndryshe, nga panairet e librit ne vendlindje, te cilat zgjasin disa dite, panairi :“Panairi i Librit, Nju Jork 2009” zgjati vetem nje dite. Dhe kjo per disa arsye - ketu nuk jane ato kushte te pershtateshme qe te beshe panaire disa ditore. Megjithate, krahas arritjeve , qe edhe u vune ne dukje, dolli edhe shqetesimi i shitjes se paket te librave te botuara. Pa hyre  ne nje shqyrtim te thelle dhe te detajuar , mendoj se kjo duhet ta shqetesoje shoqaten e krijuesve letrare, per aktivitet e tjera.

 

   Nje rast i veçante ishte edhe pjesemarrja e shkrimtarit dhe studiuesit nga Gjakova e Kosoves ,e zotit Besim Muhadri me librat  dhe studimet e e ndryshme. Numri i botuesve ishte i madh - por duhen veçuar edhe autoret, i disa librave te njohur, Tome Mrijaj e Klajd Kapinova, Skender Shkupi, Eduard Dilo dhe e bija e tij, poetja Donika Timko, Rajmonda Moisiu dhe Eleonora Gjoka, Iliriana Sulkuqi me nje tuf librash dhe pikturen me diçituren "Ta ribejme nje bote prej Shpirti". Poeti, Ivzi Cipuri, Ilir Lazim Spata, Gjeto Turmalaj, Nexhat Imeraj, Adelina Gina, Sabije Dervishi - Veslei, e tjere. 

 

 

  Mbyllja e kesaj ceremonie i ishte rezervuar çastit kur Komisioni i perbere nga kryetari i Shoqates se Shkrimtareve Shqiptaro Amerikan, Dalan Luzaj, presidenti i nderit Gjek Marinaj, dhe kryesia e shoqates, kishte vendosur te nderoje edhe librin me te mire te viti per vitin 2008, librin e autores Kozeta Zylo " Mjelmat po te vijne".

Arben Nelku | 4 Jun 15:27 2009
Picon

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

Dead because of a lie. Dead because selfish people in government wanted a war and lied to get one, aided by selfish people in the media WHO TOOK MONEY FROM Goverment TO LIE TO THE AMERICAN PEOPLE. The government and the media traded the blood of these young Americans for their personal gain. Look at their faces. How can you not be angry?


Man begs doctors to undo penis enlargement surgery

“If there was a surgery to enlarge brains, we would offer him a free trial,” the doctor said.

Jun 03 20:20

AF 447, Pan Am 103, Explosions in flight

Air France received bomb threat before jet crashed
June 04, 2009

http://www.lockerbie.ch/ceocities/ebolrepo500.htm
Report from MEBO, as sent to the Scottish Crown April 2000.
Forensic pictures from the report: http://www.mebocom-defilee.ch/news/pictures.html
"US NATIONAL SECURITY" CLASSIFICATION OF PAN AM 103 IS THE REAL REASON THE GLOBAL COVER-UP ?
New forensic pictures of the explosion site in the cargo room of Pan Am 103 are in the possesion of MEBO Ag. They show clearly that the explosion happened directly on the fuselage skin, at the intersection of Frame no. 700 and stringer no. 39L, at station 700 and NOT in container AVE 4041 PA, position 14L!
http://www.projectcensored.org/static/1989/1989-story12.htm
12. THE SECRET PAN AM 103 REPORT THE MEDIA IGNORED

Jun 03 20:18

Newsflash: Sunspot Appears!

Right now, the solar cycle is in a valley–the deepest of the past century. In 2008 and 2009, the sun set Space Age records for low sunspot counts, weak solar wind, and low solar irradiance. The sun has gone more than two years without a significant solar flare.

“In our professional careers, we’ve never seen anything quite like it,” says Pesnell. “Solar minimum has lasted far beyond the date we predicted in 2007.”

For 2009, the number of “spotless” days are 123, as of May 31, which is 82%.

...

According to the forecast, the sun should remain generally calm for at least another year. This calm has a greater affect on Earth’s atmosphere than you might imagine. With low solar activity, the Earth’s atmosphere can cool and contract.

Jun 03 20:12

"unschooling" with Dayna Martin

Talking about "unschooling" with Dayna Martin

Jun 03 20:08

Court Indicts Bush on High Treason Charge

George W. Bush, the 43rd President of the United States, was indicted Monday on charges of high treason. The charges, filed by Attorney General Russ Feingold late in the evening, allege that Mr. Bush, knowing full well that Iraq possessed no weapons of mass destruction, falsified information in order to pursue the disastrous Iraq War. (See “U.S. Knew No W.M.D.s in Iraq,” on Page A1, and the petition at www.democrats.com/pardon.)

Jun 03 20:01

NYC man sues police for $220M over alleged assault

A man filed a $220 million lawsuit on Thursday claiming that New York Police Department officers robbed him of his civil rights by sodomizing him with a baton in a subway station.

Michael Mineo, a body piercer who works in a tattoo parlor, spelled out his allegations in graphic terms after exiting federal court in Brooklyn with his lawyers.

"I'm embarrassed," the 24-year-old told reporters. "I didn't ask for this to happen to me. ... I'm a man. I was raped by four men who held me down and put a baton in my rectum. How am I supposed to feel?"

Jun 03 19:59

Bush Told Journalist in 1999 “I’m Going to Invade Iraq”

Two years before the 9/11 attacks on America, George W. Bush told a Houston journalist if elected president, “I’m going to invade Iraq.”

Bush made the comments about starting an aggressive war to veteran Houston Chronicle reporter Mickey Herskowitz, then working with Bush on his book “A Charge To Keep,” later brought out by publisher William Morrow.

This disclosure was uncovered by Russ Baker, an award-winning investigative reporter when he interviewed Herskowitz for his own book, “Family of Secrets” (Bloomsbury Press) about the Bush dynasty. However, Baker says, when he approached The Washington Post and The Los Angeles Times with the potentially devastating story to President Bush prior to the 2004 presidential election, they declined to publish it.

Jun 03 19:57

Stem Cell Contact Lenses Cure Blindness in Less Than a Month

Here's something that people with poor or no vision will be excited about: three patients had their sight restored in less than a month by contact lenses cultured with stem cells.

All three patients were blind in one eye. The researchers extracted stem cells from their working eyes, cultured them in contact lenses for 10 days, and gave them to the patients. Within 10 to 14 days of use, the stem cells began recolonizing and repairing the cornea.

Jun 03 19:54

Armstrong's 'poetic' slip on Moon

Neil Armstrong missed out an "a" and did not say "one small step for a man" when he set foot on the Moon in 1969, a linguistic analysis has confirmed.

The researchers show for the first time that he intended to say "a man" and that the "a" may have been lost because he was under pressure.

They say that although the phrase was not strictly correct, it was poetic.

And in its rhythm and the symmetry of its delivery, it perfectly captured the mood of an epic moment in history.

There is also new evidence that his inspirational first words were spoken completely spontaneously - rather than being pre-scripted for him by Nasa or by the White House.

Jun 03 18:53

Pakistan the world's most dangerous country: Kilcullen

"So I don't think people are necessarily see it as an occupation. I think they see the coalition as a little bit feckless and failing to deliver on promises of security and development and in fact the international development assistance is one of the biggest grievances that you hear Afghans talk about.

"They believe it's been ineffective and that they haven't got many benefits."

Webmaster's Commentary: 

Forgive me, but the mind reels to hear Lt.Col Kilcullen make that statement ""So I don't think people are necessarily see it as an occupation."

The Afghans understand what an occupation is. they knew what was happening - and why - during the Soviet occupation, and the same can be said for the current occupation of Afghanistan by the US and NATO.

And these occupations have had nothing to do with the betterment of life for the Afghan people; it is about the imposition of pipelines by the oil companies, agreed to by the most pliant government the US can possibly install in Kabul.

When the Taliban was in power previously in Afghanistan, their price was too high.

Jun 03 18:40

Hurricane victims still in trailers get options

For weeks, officials have been warning people displaced by Katrina and Rita in 2005 that their federally supplied trailers and mobile homes might be repossessed if they stay.

Instead, President Barack Obama's administration said Wednesday the federal government will offer $50 million in new housing vouchers and give residents the option of buying their units if they meet safety standards and local zoning rules.

Webmaster's Commentary: 

Had not there been an unblinking eye from the blogosphere putting a lot of light on this issue, these people probably would have been thrown out and made homeless, courtesy of FEMA.

Jun 03 18:37

Judge dismisses telecom wiretap suits

That legislation overruled Walker’s previous decision that a lawsuit brought by the Electronic Freedom Foundation (EFF) against AT&T in 2006 could go forward. “Congress has manifested its unequivocal intention to create an immunity that will shield the telecommunications company defendants from liability in these actions,” Walker wrote in his latest ruling.

Webmaster's Commentary: 

Apparently, the only privileged communications between Americans who have done absolutely nothing wrong is under a blanket, holding a flashlight, and using sign language!

Jun 03 17:20

The Emergence of Obama’s Muslim Roots

Now that Obama is “reaching out” to the Muslim world, his Muslim past is useful. In his April 6 address to the Turkish Parliament, President Obama referenced how many “Americans have Muslims in their families or have lived in a Muslim majority country. I know, because I am one of them.” Barrack Obama wants it both ways, depending on which way the political winds are blowing. It helps that most Americans have no long term memory and are carried along by the corporate media orchestrated news cycle.

Jun 03 16:27

Did Morgan Stanley Finally Dump Dean Witter?

The Smith Barney purchase may be a defining moment in Morgan Stanley CEO John Mack’s tenure. Sure, the firm will reap a heavy return on investment when the financial markets stabilize but it also fulfills a decade long ambition of many Morgan Stanley executives - They’ve finally dumped Dean Witter, the retail brokerage arm of the firm.

Jun 03 15:51

The War Party Returns

Repudiated at the polls, they're back – in a new liberal guise

Jun 03 14:42

CDC Vaccine Advisor Pockets $29 Million Promoting Vaccines

Dr. Paul Offit of the Children's Hospital of Philadelphia (CHOP) received at least $29 million from his share of royalties for Merck's Rotateq vaccine after using his position with the Centers for Disease Control and Prevention to ensure that childhood vaccination with the vaccine became compulsory.

Jun 03 14:07

The 'jobs saved' scams

After nearly twenty years in Washington I thought I've seen every trick ever conceived, but the White House claims of "jobs saved" attributed to the stimulus bill is unrivaled. What causes the jaw to drop is not just the breathtaking deception of the claim, but the gullibility of the Washington press corps to continue reporting it.

News stories from President Obama's event last week hailing the 100-day mark since the stimulus was passed typically repeated the assertion that the stimulus has already "created or saved 150,00 jobs." ("And that's just the beginning," the President crowed.)

Jun 03 13:35

Chabad rabbi: ‘Destroy their holy sites. Kill men, women and children (and cattle)’

The current issue of Moment magazine dedicates its "Ask the Rabbis" section to the question "How Should Jews Treat Their Arab Neighbors?"

Rabbis from various denominations offered responses, but it's the final one -- from a Chabad rabbi, Manis Friedman of the St. Paul-based Bais Chana Institute of Jewish Studies -- that is likely to spark the most reaction:

I don’t believe in western morality, i.e. don’t kill civilians or children, don’t destroy holy sites, don’t fight during holiday seasons, don’t bomb cemeteries, don’t shoot until they shoot first because it is immoral.

The only way to fight a moral war is the Jewish way: Destroy their holy sites. Kill men, women and children (and cattle).

Jun 03 12:29

Flashback - - The speech that said it all

Ladies and gentlemen, please read this and read it again. This expains exactly what has happened to our once great country. This speech will break your heart.

Jun 03 11:31

A Jewish Defector Warns America: Benjamin Freedman Speaks (text version)

And, at that time, mind you, there were 80 to 90 million Germans and there were only 460,000 Jews. . . less than one half of one percent of Germany were Jews. And yet, they controlled all of the press, they controlled most of the economy, because they had come in and with cheap money -- you know the way the Mark was devalued -- they bought up practically everything.

Well, in 1933 when Germany refused to surrender, mind you, to the World Conference of Jews in Amsterdam, they broke up and Mr. Untermeyer came back to the United States -- who was the head of the American delegation and the president of the whole conference -- and he went from the steamer to ABC and made a radio broadcast throughout the United States in which he said:

Webmaster's Commentary: 

Jun 03 11:14

TORTURE MUST BE PROSECUTED / OBAMA NON-ACTION UNACCEPTABLE

There can no longer be any doubt that the Cheney / Bush administration not only lied to the American people about WMD's and Torture but lied to and obstructed the 9/11 commission during its investigation of 9/11.
Tom Kean and Lee Hamilton, the two chairmen of the 9/11 commission, wrote a NY Times editorial on January 2, 2008 that said the CIA or the White House obstructed their investigation ~ and it doesn't get more obvious than this.

Jun 03 10:55

GRAND THEFT, PLANET or HEIDI'S FREE BAR & GRILL

"This country, with its institutions, belongs to the people who inhabit it. Whenever they shall grow weary of the existing Government, they can exercise their constitutional right of amending it or their revolutionary right to dismember or overthrow it."--Abraham Lincoln, 1861.

Jun 03 10:50

New issue of "Architects & Engineers for 911 Truth" newsletter out.

AE911Truth Making History in
San Francisco
24,000 Architects at SF AIA Convention Come Face to Face With 9/11 Truth

Obtaining a booth at this year’s convention at San Francisco’s Moscone Center marks a significant accomplishment for us.

A structural engineer who is also an architect signed the petition. He has worked on 50- to 60-story buildings. Though he was aware of Building 7's collapse, he was completely unaware of its free-fall acceleration. He immediately acknowledged that this implies a controlled demolition.

Jun 03 10:49

Likud: Obama has crossed the line

US President Barack Obama's administration's criticism of Prime Minister Binyamin Netanyahu's policies has crossed the line into interfering in Israeli politics, top Likud ministers and MKs said Tuesday.

Webmaster's Commentary: 

Dear President Obama

Kindly stop interfering with Israel.

And while you are at it, stop sending those checks full of our tax dollars to Israel. Israel's attitude proves they do not need it and are not the least bit grateful for it, and in any event all those weapons the US paid for that are being dropped on Palestine are in all probability killing the modern-day relatives of Jesus, and I seriously doubt any of us will get into heaven with THAT on our souls! I understand (from the Old Testament) that "the big boss" knows how to carry a grudge!

Feel free to send your own variation of the above to The President

Jun 03 10:45

LADWP Wants You to Keep an Eye on Your Neighbors

Webmaster's Commentary: 

My uncle did that but he got arrested for being a peeping tom!

Jun 03 10:39

U.S. Will Pay $2.6 Million to Train Chinese Prostitutes to Drink Responsibly on the Job

The National Institute of Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAA), a part of the National Institutes of Health (NIH), will pay $2.6 million in U.S. tax dollars to train Chinese prostitutes to drink responsibly on the job.

Webmaster's Commentary: 

I volunteer to assist with the lab work!

Jun 03 10:38

Stock Market Dissonance: Why the Stock Market no Longer Reflects Main Street Economics. The Dow Jones Industrial Average.

One of the biggest bankruptcies in history occurred on June 1st yet you would not know this by looking at the stock market. In fact, the Dow Jones Industrial Average (DJIA) shot up by 220 points. If we look at total assets, this is the fourth largest bankruptcy in history. The Dow is made up of 30 companies that show a supposedly wide cross section of the American economy. The company that filed for bankruptcy was General Motors and was actually one of the 30 components. A company that dates back to 1908 and survived the Great Depression. So how can it be that a company that employs 250,000 filing for bankruptcy is actually good for the stock market and makes the DJIA rally so strongly? The easy answer is the stock market no longer reflects the economic reality on main street.

Webmaster's Commentary: 

I guess I am not the only one who noticed!

Jun 03 10:37

What I Learned as a Car Czar

They say history repeats itself. If you are like me and have lived two lives, you have a good chance of seeing the re-enactment with your own eyes. The current takeover of General Motors by the U.S. government and United Auto Workers makes me think back to Romania's catastrophic mismanagement of the car factories it built jointly with the French companies Renault and Citroen. I was Romania's car czar.

Jun 03 10:37

MPs' expenses: Ten worst moments caught on film

If there's one requirement for being a good politician these days it is being able to perform in front of the cameras and microphones. It's a pity, then, that nobody told this lot. Here's our top ten list of the most excruciating broadcast performances on the scandal so far...

Jun 03 10:27

The US Army blows Israel’s nuclear cover

We could say it was the best-known secret in the world that was finally officially revealed, i.e., that Israel has nuclear weapons, despite the US’s “policy of ambiguity.” Those of you who are really surprised raise your hand.

Jun 03 10:26

Intimidation at the New York Times: How the Israel Lobby Silenced 2 Leading Columnists

Thomas Friedman was once brave. This New York Times columnist and author established his reputation reporting on the Israeli-Palestinian conflict. His early work gave objective accounts of the suffering of the Palestinian people, placed blame for the failed peace talks squarely on the Israeli government, and exposed the undue influence that pro-Israel lobbyists wield on policies of the U.S. government.

Then the Israel lobby went to work on him.

Jun 03 10:21

Little Brother is watching you: Police launch DVD to teach primary school pupils how to spot terrorists

Primary schoolchildren are set to be taught how to spot potential terror suspects as part of a police strategy to tackle extremism.

Webmaster's Commentary: 

Note the equating of "extremism" (i.e. opposing the wars) and "terror."

Hitler had the little kiddies spying on their parents, too!

Jun 03 10:05

FLASHBACK: A JEWISH DEFECTOR WARNS AMERICA 1961

"So, what do we face now? If we trigger a world war that may develop into a nuclear war, humanity is finished. And why will it take place? It will take place because Act III. . . the curtain goes up on Act III. Act I was World War I. Act II was World War II. Act III is going to be World War III.

The Jews of the world, the Zionists and their co-religionists everywhere, are determined that they are going to again use the United States to help them permanently retain Palestine as their foothold for their world government. Now, that is just as true as I am standing here, because not alone have I read it, but many here have read it, and it's known all over the world.

Jun 03 10:01

Gagged whisleblower Sibel Edmonds launches "Project Expose MSM" with new blog

As noted in the announcement, 123 Real Change invites all members of the National Security Whistleblowers Coalition, other active (covert or overt) government whistleblowers, and reporters, to publish their experiences in regard to their own first-hand dealings with the media, where their legit disclosures were either intentionally censored/blacked out, tainted, or otherwise met with a betrayal of trust.

Here is the first project report, this one based on my own first-hand documented experience. In 2003 Newsweek reporter Michael Isikoff interviewed me for, and then published a story on the FBI translation program. His report knowingly omitted crucial facts, directly relevant cases, witness statements and confirmed official reports, while advancing the FBI's already-discredited point of view...

Jun 03 10:00

Dick Cheney has finally hit the bottom of despicability

On Monday, however, Cheney made sure to blanket the criminally prosecutable blame: "We all approved it," he said, as he continued his propaganda campaign for the declassification of non-existent proof of torture's non-existent effectiveness.

He also blamed the then-head of the counterterrorism program, Richard Clarke, for "obviously miss[ing]" 9/11's warning signs; and, in effect, he blamed CIA director George Tenet for the colossally imbecilic Iraq War: "The prime source of information on the relationship between Iraq and al-Qaeda was George Tenet.... That is not something I made up, that is not something I thought of. That is what the director of central intelligence was telling us."

Webmaster's Commentary: 

I wouldn't bet on it!

Jun 03 09:59

MPs' expenses: Departing MPs milked system to the end

MPs who left Parliament at the last election made thousands of pounds from the expenses system in the months just before or after their departure, The Daily Telegraph can disclose.

Some of those who resigned or lost marginal seats in 2005 have since made tens of thousands of pounds selling or renting out flats that had been funded by the taxpayer.

Other departing MPs passed subsidised properties to their children, while some who had already announced they were stepping down spent thousands of pounds of taxpayers' money furnishing or redecorating homes.

The disclosures raise fears that dozens of MPs planning to leave Parliament following the expenses scandal stand to make substantial profits.

Jun 03 09:59

Torture Is Not a Partisan Issue . . . George Washington - Who Was Neither a Democrat or Republican - Forbid All Torture

In the worst of times – when foreign troops literally occupied American soil, torturing and murdering American patriots – and few believed that the cause of the revolution could ultimately win against the might of the British Empire, the first Commander in Chief of the U.S.A. set the precedent that this society is to lead even our enemies by “benignant sympathy of [our] example.” To win the war against the occupying army of Redcoats, the American revolutionaries needed right on their side.

And it worked. Many of the German Hessians in fact joined the revolutionaries in their fight against the English and stayed here in America to be free when the war was won.

Jun 03 09:57

Oops, That Should Have Been Kept Secret

It's hard to believe that a document so sensitive that it cannot be released to the public was put up on an official US website. But you know how scatterbrained some of their employees are. Or was it really a mistake?

Another good reason to control the internet? The new Cyber Czar will see to it.

And where is the Nuclear Non-Proliferation Treaty IAEA report from Israel? Oh yeah, they are not a signatory.

Jun 03 09:57

MPs' expenses: Boris Johnson claimed £16.50 for Remembrance Sunday wreath

Boris Johnson, the Mayor of London, claimed £16.50 for a Remembrance Sunday wreath on his expenses during his time as an MP.

Jun 03 09:57

Cheney personally oversaw ’secret’ congressional briefings on torture: report

Cheney’s advocacy of the use of waterboarding and warrantless wiretapping are certainly no secret, but his role in defending the program to lawmakers was undisclosed to the public until this time.

Jun 03 09:56

Falwell university’s tax-exempt status questioned after banning Democratic club

In a little-noticed letter to the IRS last week, Americans United for Separation of Church and State called for a formal review of the tax-exempt status of the university founded by Rev. Jerry Falwell in the wake of the school’s decision to ban a club for campus Democrats.

Jun 03 09:55

When God Spoke to Me

Although George W. Bush is universally recognized for his right-wing leaning, he is not so well-known, at least publicly, for upholding some of the most fundamentalist apocalyptic thoughts underpinning the spiritual beliefs of some of his ideological brethren.

Webmaster's Commentary: 

When you talk to God, that is prayer.

When God talks back, THAT is schizophrenia!

Jun 03 09:54

AFTER ALMOST A YEAR, ISRAELI GOVERNMENT MAINTAINS ITS SILENCE ON THE BRUTAL BEATING OF A PALESTINIAN JOURNALIST

It is almost a year since Mohammed Omer was brutally beaten, almost to death, by Israeli forces upon reentering Israel on his way back to Gaza. Mohammed was returning from a trip to Europe where he was the recipient of the Martha Gelhorn Prize for Journalism.

The Israelis made it quite obvious by their actions that his honest reporting of the situation in Gaza was not appreciated by them. They did their darnedest to silence the Voice for The Voiceless in Gaza.

Jun 03 09:47

Take five-year holiday to cut costs, Spanish bank invites employees

"How would you like to spend more time with your family - like the next five years?" is not the kind of offer employees usually want to hear from their bosses in the depths of an economic crisis.

But BBVA, Spain's secondbiggest bank, has posed that question to staff as part of its latest cost-cutting drive. It is hoping at least some of its 29,954 Spanish employees agree not to come to work for up to five years - in exchange for nearly a third of their usual salary and a guaranteed job when they want to return.

Jun 03 09:45

Texas cop uses Taser on 72-year-old great grandmother

A Travis County Constable used his Taser gun on a 72-year-old great grandmother after she refused to sign a speeding ticket.

The cop claims he was forced to defend himself because Kathryn Winkfein “got violent” in her refusal to sign the ticket.

The cop said she also used profanity, making him fear for his life.

Webmaster's Commentary: 

They don't make cops like they used to!

Jun 03 09:44

The World Trade Center Attacks in Perspective

This is quite an eye raising admission; that the bomb that tore the North Tower’s basement apart was built by the FBI!
(FYI, Referring here to 1993 bomb attack at WTC, not 9/11 /SR)
Hold on. Here is where the story raises both eyebrows. The FBI had agreed to substitute harmless powder in the bomb, but then changed their minds and provided a real bomb, and then failed to follow the terrorists and catch them in the act of attempting to destroy the North Tower:

(After clicking link above, scroll down past the list of previous articles to get to "The World Trade Center Attacks in Perspective" /SR)

Jun 03 09:44

Tillman's mother says general lied again about his death

The latest explanation for why Pat Tillman's Silver Star citation failed to mention that friendly fire killed the former NFL star in Afghanistan is another lie by the U.S. military, Tillman's mother said Tuesday.

Jun 03 09:43

Netanyahu cites secret deal with Bush to justify more settlements

The Israeli government of Benjmain Netanyahu is seeking to deflect Washington's demand for a total settlement freeze by complaining that it ignores secret agreements between his predecessors and the Bush administration that construction in existing Jewish settlements could continue.

The rift between Mr Netanyahu's government and the US appeared to deepen yesterday, with a clear declaration by President Barack Obama that a freeze – including on "natural growth" of West Bank settlements – was among Israeli "obligations".

Jun 03 09:37

Bin Laden criticizes Obama in new tape: report

Webmaster's Commentary: 
Jun 03 09:03

Air France Received Bomb Threat Days Before Crash

Webmaster's Commentary: 

If AF447 went down because of a bomb, it means that all the fondling and peeping (and dropping of laptops) at the security gates doesn't work.

Jun 03 08:58

Report: Hiring by tech companies under DOJ investigation

The U.S. Department of Justice (DOJ) is investigating whether the hiring practices of Google, Yahoo, Apple and some other technology companies may have violated anti-trust regulations, The Washington Post reported Wednesday.

The focus of the investigation is not clear, but appears to address the possible agreements among these companies not to poach top executives from one another. The investigation includes biotech company Genentech, as well as other tech companies the Post said, citing two unidentified sources.

Jun 03 08:57

ADP Reports 532,000 Private-Sector Job Losses

Private sector jobs in the U.S. fell by 532,000 slots in May, according to a national employment report published Wednesday by payroll giant Automatic Data Processing Inc. and consultancy Macroeconomic Advisers.

Jun 03 08:57

The Looting of America: How Wall Street Fleeced Millions from Wisconsin Schools

Wall Street investment houses went after the $100 billion saved in school-district trust funds like Whitefish Bay's, and made a killing.

Jun 03 08:48

Al Qaeda Planning Bio-Terror Attack Via Mexico?

Webmaster's Commentary: 

I warned you not to drink the water down there!

Jun 03 08:44

Marine Recruiter Pimped Girl, Police Say

Police have arrested a U.S. Marine Corps recruiter on charges of felony pimping and kidnapping and are looking into whether he used sex with a 14-year-old girl to entice potential recruits.
Staff Sgt. Bryan Damone Cunningham, 33, of San Pedro pleaded not guilty to seven felonies last Thursday after police in Orange discovered the teenage girl in a car with Cunningham and two other men. The two men, ages 18 and 19, were potential Marine recruits, police said.

Webmaster's Commentary: 

The few.

The proud.

The convicted!

Jun 03 08:43

Mountaintop removals get Obama's OK

With the election of Barack Obama, environmentalists expected to see the end of the "Appalachian apocalypse" -- their name for exposing coal deposits by blowing the tops off of whole mountains.

But in recent weeks, the Obama administration has quietly decided to open the way for at least two dozen more "mountaintop removal" projects.

Jun 03 08:41

The American Form of Government

An explanation of the various forms of government and political systems, and why America is not a democracy.

Jun 03 08:36

Only Criminals Use Honest Money

Fiat money does not exist in prison. Prisoners do not dye sheets of paper green and attempt to circulate them as money. No inmate would accept this as money, not even if the penal equivalent of a Bretton Woods agreement existed between the toughest gangs.

Jun 03 08:28

California averts meltdown, passes balanced budget; Gov. Arnold Schwarzenegger expected to sign

Senate Minority Leader Dennis Hollingsworth warned the crippling effects of passing the state's largest tax increase in California history.

Read more: http://www.nydailynews.com/news/us_world/2009/02/19/2009-02-19_califor...

Webmaster's Commentary: 

So much for the will of the voters.

Jun 03 08:27

What’s the difference between murder and massacre?

The answer is Terry Halbardier, whose bravery and ingenuity as a 23-year-old Navy seaman spelled the difference between the murder of 34 of the USS Liberty crew and the intended massacre of all 294.

Jun 03 08:27

Mint can't account for missing gold

A significant quantity of gold, silver and other precious metals is unaccounted for at the Royal Canadian Mint.

External auditors are investigating a discrepancy between the mint's 2008 financial accounting of its precious metals holdings and the physical stockpile at the plant on Sussex Drive in Ottawa.

The mystery raises possibilities from sloppy bookkeeping to a gold heist.

Jun 03 08:21

State's unemployment fund short by billions

California is paying out so much for jobless benefits and collecting so little in payroll taxes that its unemployment insurance fund could be $17.8 billion in debt by the end of 2010, according to a new report from the state Employment Development Department.

Jun 03 08:19

GM, Chrysler to face Senate scrutiny on dealers

Have a look under the hood folks ....

In his testimony, McEleney will emphasize the need for government to provide new financing to Chrysler so the company can buy back unsold inventory, parts and other assets, and give dealers more time to close their businesses.

The taxpayer is on the hook again!

Jun 03 08:15

Ahmadinejad says Holocaust a 'big deception'

"The identity of the liberal democracy has been exposed to the world by its protection of the most criminal regime in the history of humanity, the Zionist regime, by using the big deception of the Holocaust."

Jun 03 08:12

Booga Booga: Bin Laden calls for 'revenge and hatred' towards U.S. (be very very scared)

Al Qaeda leader Osama bin Laden, in a taped message aired by Al Jazeera television soon after Obama arrived in Saudi Arabia, said the U.S. president had planted seeds for "revenge and hatred" toward the United States in the Muslim world.

Tuesday, his deputy, Ayman al-Zawahri, called Obama a criminal and warned Muslims not to fall for his polished words.

Their statements marked a concerted al Qaeda propaganda drive to pre-empt Obama's speech to the Muslim world.

Jun 03 07:38

MPs' expenses: Hazel Blears resignation deepens Gordon Brown's Cabinet crisis

Hazel Blears, the Communities Secretary, has resigned from the Cabinet, deepening the political crisis now engulfing Gordon Brown, the Prime Minister.

See also: Hazel Blears' resignation 'due to capital gains tax avoidance on another property'

Jun 03 06:43

War With Iran: Has It Already Begun?

In public, when it comes to the Iranian question, President Obama is all sweet reason and kissy-face. His recent video message to the Iranian people was just what the doctor ordered. However, this public performance is severely undercut by an ongoing covert program aimed at regime-change in Tehran – or, at least, at undermining the Iranian regime to such an extent that it must respond in some way.

Jun 03 06:42

Lieberman: Israel 'does not intend to bomb Iran'

Israel "does not intend to bomb" Iran, Israeli Foreign Minister Avigdor Lieberman said on Wednesday, after repeated warnings from the Jewish state that Tehran is courting danger over its nuclear drive.

"We are not intending to bomb Iran," Lieberman told reporters in Moscow. "It is not a problem for Israel, it is a problem for the Middle East."

"No one is going to get their problems solved through our hands. We do not have claims on Iranian territory, we do not have a common border with Iran," he added.

Jun 03 05:26

Reagan Didn’t Do It

How could Paul Krugman, winner of the Nobel Prize in economics and author of generally excellent columns in The New York Times, get it so wrong? His column last Sunday—“Reagan Did It”—which stated that “the prime villains behind the mess we’re in were Reagan and his circle of advisers,” is perverse in shifting blame from the obvious villains closer at hand.

It is disingenuous to ignore the fact that the derivatives scams at the heart of the economic meltdown didn’t exist in President Reagan’s time. The huge expansion in collateralized mortgage and other debt, the bubble that burst, was the direct result of enabling deregulatory legislation pushed through during the Clinton years.

Jun 03 04:49

Viva Palestina: The USA Convoy to Gaza

Fresh from the success of the Viva Palestina: Lifeline from Britain to Gaza aid convoy - which took over 100 vehicles to Gaza from the UK, Member of Parliament, George Galloway has linked up on his US tour with the Vietnam veteran and peace campaigner, Ron Kovic, to launch a similar, but even larger venture from the States. Galloway announced the initiative at a 1000-strong meeting in Anaheim, South California, rounding off a packed-out, coast to coast speaking tour highlighting the Palestinian cause.

Jun 03 04:07

Germany Blasts 'Powers of the Fed'

German Chancellor Angela Merkel, in a rare public rebuke of central banks, suggested the European Central Bank and its counterparts in the U.S. and Britain have gone too far in fighting the financial crisis and may be laying the groundwork for another financial blowup.

"I view with great skepticism the powers of the Fed, for example, and also how, within Europe, the Bank of England has carved out its own small line," Ms. Merkel said in a speech in Berlin. "We must return together to an independent central-bank policy and to a policy of reason, otherwise we will be in exactly the same situation in 10 years' time."

Jun 03 01:07

RE-LINKED: TAKE BACK THE POWER TO CREATE MONEY FROM THE PRIVATE BANKING INDUSTRY

"Take Back the Power to Create Money from the Private Banking Industry" is now #6 overall on the President's brainstorming website, out of 1864 ideas submitted. It's not too late to vote! The site is here --

June 2, 2009

Jun 02 22:30

Obama Said to Be Open to Taxing Health-Care Benefits

Senate Finance Committee Chairman Max Baucus on Tuesday indicated that President Barack Obama may be warming to the idea of taxing employer-provided health-care benefits to pay for an overhaul of the nation's health system.

Jun 02 20:52

Northwestern Mutual Makes First Gold Buy in 152 Years

Northwestern Mutual Life Insurance Co., the third-largest U.S. life insurer by 2008 sales, has bought gold for the first time the company’s 152-year history to hedge against further asset declines.

Jun 02 20:47

UAW killed GM

The agreement to end the first US nationwide automotive strike in 31 years, which saw General Motors' then 73,000-strong US workforce walk out, was the final death knell in the company's 101-year history.

Although the agreement ended the short-lived strike, it placed an additional one-off burden on GM's already ailing balance sheet, forcing the company into a situation from which it could never recover.

Jun 02 20:20

Testing 1...2..3

No comment

Jun 02 19:41

The algebra of peace

The significance of your visit to Saudi Arabia shall not be lost upon anyone. King Abdullah has worked tirelessly for peace, and he has received the full support of 22 Arab countries for the peace plan he presented at the Arab summit in Beirut in 2002. The Arab Peace Initiative, offering Israel fully normalized relations with all Arab countries in exchange for withdrawal from territories occupied in 1967, has been endorsed by the United States and the international community as a key gateway on the road to peace.

Jun 02 19:37

Obama said to be open to taxing health benefits

WASHINGTON – President Barack Obama is leaving the door open to taxing health care benefits, something he campaigned hard against while running for president. Senate Finance Committee Chairman Max Baucus, D-Mont., raised the issue with Obama during a private meeting Tuesday with the president and other Democratic senators and later reported the president's response: "It's on the table. It's an option."

The federal government would reap about $250 billion a year if it treated health care benefits given to employees like wages and taxed them.

CHECK OUT THE COMMENTS ATTACHED TO THIS PIECE

Jun 02 19:29

Dear President Obama

WELCOME to Saudi Arabia, the country that has kept its friendship with the United States of America over the decades since that historic meeting between President Franklin D. Roosevelt and the founder of modern Saudi Arabia, King Abdul Aziz Al-Saud, spanning over 12 American presidents and four Saudi kings.

Welcome to an Arab world full of hope in your presidency; and welcome to the world of Islam where hearts and minds expect a better understanding of “them” by the type of person you are, Mr. President.

Jun 02 18:46

No Murder Charges in Ronnie White Death

The state medical examiner ruled White's death a homicide, but corrections officers said White committed suicide. White suffered two broken bones in his neck and died of asphyxiation caused by strangulation, according to the medical examiner.

Jun 02 18:39

Media consultant on WTC tower collapses - not really the authority he claims to be.

“Chief Engineer” Hyman Brown
by Patrick Marks

Why is this information important?

1. Hyman Brown is often cited as an “expert” on the construction of the World Trade Center. In the Tom Brokaw piece, for example, “architect” Hyman Brown “explained” why the Twin Towers collapsed. In a public talk in Boulder, Colorado, “5th in command” Hyman Brown “explained” how the steel beams melted.[xii] Hyman Brown is cited as an authority in documentaries made by the History Channel and the BBC, and even 9-11 Truth champion David Ray Griffin has quoted “construction manager” Hyman Brown.[xiii] Brown’s remarks are considered valuable because he was there. Problem is, he wasn’t there, in all probability, and even if he was, all he did was make coffee.

Jun 02 18:28

Flashback: Air Crashes, [Global Satellite Imagery ], Black boxes , Official Liars

AIR CRASHES, BLACK BOXES, and UNSAFETY BOARDS---EgyptAir Flight 990,More of the Same?
by Sherman H. Skolnick
For national security, the Eastern seaboard is surveilled practically inch-by-inch by NRO satellites. Until about 1995, it was unlawful and forbidden to mention in the monopoly press that such an agency as the NRO even exists.

Jun 02 18:19

Air France 447, TWA 800, EgyptAir 990, Adam Air 574

Air France crash: mystery of plane disappearances
While the disappearance of Air France flight 447 over the Atlantic is unusual, there have been previous instances of aircraft vanishing during flight:
By Aislinn Simpson
Published: 2:55PM BST 02 Jun 2009
* In July 1996, a TWA flight bound for Paris from New York lost contact shortly after takeoff. No warning was broadcast of the crash but witnesses reported seeing a fireball in the sky where it should have been. A total of 230 people died.
[ http://whatreallyhappened.com/RANCHO/CRASH/TWA/twa.html ]
* In 1999, Egyptair Flight 990 from New York to Cairo nosedived into the Atlantic Ocean 60 miles off the US coast. All 217 people died in the crash, but mystery still surrounds its cause.

Jun 02 17:59

Nato commander Stanley McChrystal: 'We must gain support of Afghans'

Nato’s next commander in Afghanistan warned yesterday that the West could lose the war against the Taleban if it fails to gain the support of the Afghan people.

Civilian deaths in Afghanistan, especially from US airstrikes launched from unmanned drones, have already inflamed anti-American sentiment in parts of the country.

Webmaster's Commentary: 

The total complement of US and NATO boots on the ground in Afghanistan is far less than the old Soviet Union had in this country (around 500,000 people, give or take) , only to have to leave, humiliated, with its tail between its legs.

Even with hired mercenaries, we still will not have enough boots on the ground to successfully occupy Afghanistan.

The US indiscriminate bombing of civilians has caused Afghans to see the Taliban as the good guys, and US and NATO forces as the bad guys.

The rank corruption of the Karzai government, coupled with our indiscriminate bombings of civilians, leaves many Afghans to believe that their lives cannot possibly get better better under the current circumstances.

And the alleged "reconstruction effort" ?!? In the words of Tony Soprano, "Fuggetaboutit!" What has been done (if it has actually been done at all) has been substandard, and awarded to many of the "usual suspects" who have underperformed and overcharged We the People for their services.

As reported in:

http://www.projectcensored.org/top-stories/articles/11-the-scam-of-reconstruction-in-afghanistan/

"A report issued in June 2005 by the non-profit organization Action Aid reveals that much of the US tax money earmarked to rebuild Afghanistan actually ends up going no further than the pockets of wealthy US corporations. “Phantom aid” that never shows up in the recipient country is a scam in which paychecks for overpriced, and often incompetent, American “experts” under contract to USAID go directly from the Agency to American bank accounts. Additionally, 70 percent of the aid that does make it to a recipient country is carefully “tied” to the donor nation, requiring that the recipient use the donated money to buy products and services from the donor country, often at drastically inflated prices. The US far outstrips other nations in these schemes, as Action Aid calculates that 86 cents of every dollar of American aid is phantom."

86 cents out of every dollar - chew on that for a moment.

Unless and until the aid actually gets to where it's supposed to go, with quality reconstruction projects providing money and training for Afghans, establish and protecting infrastructure (schools, hospitals, roads, water systems, etc.), nothing can change here.

So we have several choices here:

1. Declare "victory", and leave.

2. Stop the bombings, start reconstruction programs with real accountability, put Karzai on a short leash (he is, after all, our "cur" of a dictator), and give the Afghan people some hope for their future. With all the misery and devastation the US has caused, we owe this to the Afghan people.

3. Kill every single Afghan still breathing.

Shocked about that last one?? You shouldn't be.

There are some people in the military and congress (particularly those in congress who are "acquisitions" of the oil companies) would would absolutely prefer the third option in order to get the pipelines finally installed, with little or no opposition from the Afghan people.

Let us hope that we have some adults in the room in the Pentagon, Congress, and the White House who do understand what that second option would really cost this country, and the world.

Jun 02 17:45

U.S. bankruptcy filings up 37% last month

U.S. consumer bankruptcy filings soared 37 percent in May compared with the same period last year, according to figures released Tuesday by the American Bankruptcy Institute.

Jun 02 17:24

Southern U.S., foreign-owned auto plants doing well

Southern U.S. auto plants weather industry storm
By Matthew Bigg Matthew Bigg – Tue Jun 2, 2009
There are eight major assembly plants operated by foreign-owned auto companies in six southern states, and while U.S. auto companies cut back in Detroit, companies from abroad are expanding in the U.S. South.

[Now that American taxpayers own GM, how about returning auto manufacturing to the US to give back to these Americans their jobs that were shipped off to China? Prove you are for the American worker/taxpayer and do it right, Obama.]

Jun 02 17:10

Russia hopes to get behind the wheel

When Barack Obama, US president, announced his decision to shepherd General Motors into bankruptcy on Monday, Vladimir Putin, Russian prime minister, was conducting some car industry business of his own.

If Magna and Sberbank close the Opel deal, Russian investors will control one of GM’s oldest overseas businesses, and Gaz will produce Opel-designed cars at a big new factory in its home town of Nizhny Novgorod.

Webmaster's Commentary: 

Talk about economic irony!Looking for the perfect gift? Give the gift of Flickr!

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 4 Jun 15:30 2009
Picon

Sharing the Balanced Truth about Israel Media Coverage in the U.S.

U.S. Media and Israel

Sharing the Balanced Truth about Israel Media Coverage in the U.S.

Preface

by David Morris on March 22, 2009

This blog focuses on the New York Times and its coverage of the Middle East to illustrate the control AIPAC and the Israel Lobby hold on news and information provided to the American people. The Comments from readers add depth to the message and are essential reading. [click to continue…]

Thomas Friedman was once brave. This New York Times columnist and author established his reputation reporting on the Israeli-Palestinian conflict. His early work gave objective accounts of the suffering of the Palestinian people, placed blame for the failed peace talks squarely on the Israeli government, and exposed the undue influence that pro-Israel lobbyists wield on policies of the U.S. government.

Then the Israel lobby went to work on him. [click to continue…]

{ 2 comments }

Here is the backstory to the political cartoon above:

In the summer of 2003, the world watched as land, water, and dignity were stolen from the Palestinian people — all with the silent complicity of the US media. To express my growing outrage, I drew this cartoon at my kitchen table in Maine.

After realizing that no newspaper would accept it, I decided to publish the cartoon as an advertisement in the NY Times. I focused on the quarter-page space in the Op-Ed section reserved for opinion ads. Contacting the Times, I learned that pro-Israel organizations had reserved the space for 30 of the next 52 Sundays. I took the first available date.

My cartoon was scheduled to appear on September 21, 2003.

The Times required several changes to the cartoon so that it conformed to the acceptability standards of the newspaper. These changes were made. The Times production staff then asked for and was sent the camera-ready copy.

I paid the cost of the ad in full.

On Friday, September 19 I received notification that the cartoon’s publication was cancelled by order of the Times’ publisher. I recall simply shaking my head at the news - wryly noting that this action by the Times was validating the very point of the cartoon.

I next submitted the cartoon to USAToday, where it was accepted. The morning that the cartoon appeared, I received a call at 8:45am from a USAToday vice president.

He said that in all his years at the paper, he had never had a response like what was happening as a result of the cartoon’s publication. Apparently, American pro-Israel groups are geared up for such "emergencies" and inundated USAToday offices nationwide with telephone calls and emails. But of course it was too late.

Two postscripts:

1. I received more hate mail/ threats than I did accolades.

2. A year later, senior management at USAToday had been replaced.

{ 15 comments }

Frank Rich: Moral Hypocrisy?

by David Morris on February 2, 2009

I long regarded Frank Rich a champion, whose fearless exposures of moral hypocrisy in our culture and the media rang true. My view changed after this NY Times columnist gave a talk at Cornell University .

Mr. Rich was asked about our media’s reporting in the Middle East and their unwavering presentation of Israel-as-victim. How is it that Americans are so poorly informed that a large fraction believes that the Palestinians are the illegal settlers in the Occupied Territories? Mr. Rich was asked why he, as a media critic, had remained silent on this biased coverage? Mr. Rich replied, "I’m Jewish."

His candor is refreshing but what does he mean? Is Mr. Rich suggesting that being Jewish precludes criticizing Israel? Is he suggesting that Jewish American reporters, (and more insidiously, publishers) feel compelled to defend Israel? Where is professional responsibility to the American public?

Some say that the US media are playing enabler to the Israeli government. Israel’s own newspapers are far more rigorous and critical toward its failed policies, thus provoking debate among informed citizens. And their democracy is stronger for it. This irony surely is not wasted on Mr. Rich.

{ 19 comments }

Final Notes

by Kitchen Table Cartoons on April 12, 2008

April 12, 2009

This site has received tens of thousands of visitors from all 50 states and 129 different countries. I am less interested in the international response (they already know) than in the Americans who unquestionably swallow the pro-Israel bias of the U.S. media.

This January’s devastation of Gaza compelled me to revisit the backstory to my cartoon. My news source for the Israeli barbarism was not the U.S. media (who stayed conveniently on the sidelines), but horrific reports from Doctors Without Borders, who remained in Gaza trying to help the Palestinian people. Their most recent report, "Gaza: A Devastating Disregard for Civilians," is on page 10 of their April 2009 newsletter.

The message of this cartoon remains important. Perhaps six years from now the U.S. media coverage of the Middle East will necessitate another rebirth of this cartoon. And then again six years after that.

I hope not.


Looking for the perfect gift? Give the gift of Flickr!

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Hamdi Nuhiju | 4 Jun 20:11 2009
Picon

Shihe me sy të mirë krijesën!!!

Shihe me sy të mirë krijesën!!!
 http://www.alb-drejtesia.com/al/news.php?readmore=911

Shkruan: Hamdi NUHIJU

Bota është shndërruar në një vezullim realitetesh të hidhura për kozmosin e ndjenjave të njerëzve në të. Ata nuk i mendojnë aspak kodekset e sjelljes dhe metodologjisë së të vepruarit në rruzullin tokësor. Gjithmonë nga krijesat kërkojnë nënshtrimin, ndërsa Krijuesin e harrojnë në vokabularët e zemrave të tyre. Vezullimi humb shkëlqimin në momentet e devijimit të zemrës. Zemra nuk mund të devijojë nëse atë nuk e orienton në këtë devijim cytja. E cytjes mundesh t`i përgjigjesh me metodat e orientimit kah mirësia. Mirësi më e madhe është të njohësh Zotin dhe t`i frikësohesh Atij. Nëse ke frikë Zotin dhe njeh Atë, ti ke legjitimitetin për të jetuar i pastër në rruzullin tokësor. Por, njeriu si krijesë e dobët jo gjithmonë vepron në këtë konotacion. Ai ndonjëherë kaplohet nga mendimet djallëzore të cilat e nxisin që ti përngjajë kafshëve. E shpesh herë është në të njëjtën vijë me engjëjt e nderuar.
Egoja e njeriut është e tillë! Ajo gjithmonë kërkon nga ai që të gjurmojë në gjëra tjera të cilat nuk janë në përputhje direkt me Allahun e Madhnueshëm. Kur Mexhnuni kuptoi se e humbi Lejlanë, ai nuk u hidhërua, por u gëzua, pasi që në ato momente gjeti rrugët e njohjes ose kahen e shpirtit të tij kah dashuria hyjnore. E njeriu kur gjen këto rrugë, atëherë djalli i mallkuar e ka shumë të vështirë që t`i rrijë ballë metodologjisë së tij të adhurimit. Të ndërtosh këto diga adhurimi që të mos ketë depërtim djalli i mallkuar, është një punë prej punëve të mirësisë. Ato që edukojnë egon e tyre në këtë frymë, padyshim se janë fitimtar. Ato gjithmonë shprehen ashtu si u shpreh Aliu r.a. ndaj botës. Ai botës ose dynjasë i tha, të shkoje ta mashtroje tjetërkënd pasi që Aliun r.a. nuk mundet ta mashtrojë. Ai që nënshtron botën me modestinë dhe mirësinë e tij, padyshim se do të jetë i nderuar në të dy botët. Ndërsa ai që i nënshtrohet botës dhe të gjitha papastërtive të saj, padyshim se do të jetë një lypsarë që vrapon pas çdo mashtrimi të djallit të mallkuar. Pa vetëdije do të shndërrohej në ushtar të tij dhe në këtë mënyrë ai me gojën plotë si ‘havarixhët’ do të thërriste në të vërtetën duke dëmtuar ummetin. Këto njerëz shohin përmes dioptrisë së djallit të mallkuar dhe në këtë mënyrë i lëshohen aventurave të frikshme në etiketimin e secilit njeri në rruzullin tokësor se ai është jashtë rrugës së Zotit dhe se këto njerëz që po ftojnë njerëzit në të vërtetën janë njerëzit më të mirë. Pas qenies njerëzore qëndron dashuria e cila është e mbuluar si një arë i çmuar që nëse del në tregun e veprave të mira me siguri se do të fitonte çmimin më të lartë. Secili njeri në vete, në qenie dhe prapa qenies së tij është i rrethuar nga dashuria, kjo cilësi e cila i mban gjallë zemrat e njerëzve dhe ato i ujit deri në amshim. Por, disa krijesa në rruzullin tokësor i verbërojnë zemrat e tyre përmes veprave të cilat ngjajnë shumë me veprat e djallit të mallkuar. Dhe me zemra të verbra bashkëjetojnë me krijesat tjera si barrë e tyre dhe jo si njerëz të cilët shohin të zgjidhin barrën e të tjerëve. Mexhnuni përmes Lejlas kuptoi dashurinë e vërtetë, atë të Allahut të Plotfuqishëm. Ndërsa njerëzit e këtillë të cilët bëhen barrë e shoqërisë dhe si të tillë vetëm dinë të llomotisin kundër njerëzve që ftojnë në të vërtetën, janë njerëz që kanë trishtuar burimin e frymëzimit të ideologjisë së zemrave.
Njeriut i cili vlon nga zelli për të ftuar në të vërtetën dhe për të larguar njerëzit nga rruga jo e vërtet i del para syve sintagma e artë e cila e përcjellë gjatë gjithë kohës. Kjo sintagmë ‘Shihe me sy të mirë krijesën’ i bënë zemrës së tij një ftesë për një ndryshim të kahes. Kjo zemër prej këtij momenti dhe deri në përfundim të jetës nuk guxon që të tundohet dhe që të ndjekë një vijë dy kahesh në përballje me realitetet të cilat e rrethojnë. Këto realitete nuk ndryshojnë nëse nuk ndryshon trajtimi ynë ndaj tyre. Ne nuk mund ta ndryshojmë këtë trajtim nëse me të vërtetë nuk qëndisim mendjen tonë me cilësinë e sinqeritetit. Njeriu ndjek ritmet e melodisë së Orientit dhe në këtë mënyrë bëhet konfuz karshi bukurisë së dashurisë. Në fakt, ai nuk duhet të jetë përballë bukurisë së dashurisë. Ai përmes ritmit të melodisë së Orientit që mëson zemrën e tij për të qenë e qëndrueshme në këto sfida i jep kuraje vet identitetit të të mirës të dale në pah. Ndërsa kur del në pah së bashku me dashurinë, modestinë, sinqeritetin, ai arrin që t`i kuptojë njerëzit dhe me to të bashkëveprojë në këtë rrugë të vështirë. Nëse nuk ke kuptim të drejtë për njerëzit dhe problemet e tyre, atëherë mos prit që të tjerët të kenë kuptim të mirë dhe të drejtë ndaj problemeve tua. Njeriu është një ndrydhje e identitetit të mirësisë e cila afishon dijen e tij nën hijen e mirësisë së Allahut. Abstraktja e tij, nuk mund të kuptohet pa esencën me të cilën i drejtohet miliarda zemrave në rruzullin tokësor. E ai që i drejtohet zemrave me këtë gjuhë, është njëjtë sikur ai i cili porositë njerëzit në këtë mënyrë:
“ Shihe me sy të mirë krijesën,
Për hir të Krijuesit..”
( Tesavufi ose mistika islame, Osman Nuri Topbash, Stamboll,2006, f.227)--
" Une shkruaj njerez nuk shkruaj libra"-Imam SHEHID HASAN el BENNA


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 5 Jun 12:48 2009
Picon

Kthimi i peshkatareve 
Kthimi i peshkatareve 
 
 
 
 

Pas dy librave me poezi dhe nje me publicistike, shkrimtari Bislim Ahmetaj paraqitet para lexuesit me përmbledhjen me tregime “Kthimi i peshkatareve”
 
 
 

BOTA SOT - Ne tregimet e ketij libri kemi te bejme me nje rrefim ku aktivizohen elemente te shumte si prishja e linearitetit, dialogu natyral, e papritura befasuese, loja rrefimore me gjuhen, perqendrimi dhe shperqendrimi, njekohesisht tek ajo qe rrefehet etj. Lehtas konstatohet se autori deperton ne psikiken e njeriut te zakonshem, ne ato gjera qe shpesh nuk vihen re.

 

    Kjo rrjedh ne ndjesine qe ka autori po te perifrazonim Amos Oz, “ne mundesine per te dashur, e per te vleresuar gjerat e vogla”. Sendertimi i trillit artistik i jep mundesine lexuesit te shijoje tek permbledhja me tregime “Kthimi i peshkatareve” nje rrefim, dhe jo nje kopje te realitetit, nje realitet artistik te rikrijuar. Ne kete mjedis rrefimor estetizimi social dhe historik realizohet ne perputhje te plote me natyren e pergjithshme te vete rrefimit.

 

    Permbledhja me tregime perfiton ndjesine dhe sigurine se gjithçka rrjedh per shkak te natyralizmit te rrefimit, nje segment prej te cilit vuan pergjithesisht proza e sotme shqiptare, por proza e autorit Bislim Ahmetaj behet grishese per lexuesin.

 

   Peshkatare qe jetojne mes tokes dhe detit, as ketej, e as matane kufirit, qytete ne ankth, zyrtare gogoliane me nje çeles WC-je ne xhep, gazeta me portrete udheheqesish te perdorur si letra higjienike, endrra feminore te rrezikshme per pushtetin, nje i ri ne shkretetiren e te shtunave te tij, emigrantet dhe peripecite e tyre tragjikomike, doreshkrime te humbura, ne kerkim te te cilave autori gjen ne fakt vetveten, nje sage familjare qe perbejne materien e ketij libri. Shkrimi i druajtur, metaforat e platinta aty-ketu te kujtojne se kalimi nga poezia ne proze po ndodh natyrshem edhe tek shkrimtari Bislim Ahmetaj. Nje liber qe lexohet me shume endje.

 

 

Libri i shkrimtarit , Bislim Ahmetaj " Kthimi i peshkatareve" i cili u hodh ne qarkullim keto dite ka redaktor, Petrit Palushi. Recensent i librit eshte Arber Ahmetaj dhe Mimoza Ahmetaj. Kopertina eshte punuar nga Flamur Hudhri. Ne botimin e ketij libri ndihmuan: Vellezerit Gazeli dhe Mit’hat Dule Presidenti i Kompanise ELKA - z. Elefter Kalla. Presidenti i Kompanise GECI -Ram Geci. Libri eshte shtypur ne shtypshkronjen e Shtepise Botuese FLESH ne Tirane.__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 6 Jun 12:42 2009
Picon

Pse e censuroi Engelin, ish gazetari komunist miku i Edi Rames, Arben XhixhoKomisioni i Helsinkit analizon situatën para zgjedhjeve në Shqipëri


04-06-2009

Komisioni për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë organizoi më 4 qershor një seancë në mjediset e Kogresit amerikan ku u diskuta për zgjedhjet e ardhshme në Shqipëri. 

Shqipëria ndodhet përballë një prove të rëndësishme. Zgjedhjet e 28 qershorit janë një mundësi, por edhe një sfidë për këtë vend, që për herë të parë të zhvillojë votime në përputhje të plotë me standardet ndërkombëtare. Ky duket se ishte mendimi i përgjithshëm i diskutantëve në seancën që u zhvillua të enjten nga Komisioni Amerikan i Helsinkit. Pas anëtarësimit në NATO, Shqipëria do të vlerësohet në bazë të standardeve të tjera. Duket se këtë kishte parasysh bashkëkryetari i Komisionit të Helsinkit,  ligjvenësi Alcee Hastings, kur theksoi se dëshironte të shprehte keqardhjen e tij për vetë faktin që shqetësimet ende vazhdojnë për zgjedhjet në Shqipëri gjë që mund të dëmtojnë kredencialet e saj demokratike.

“Edhe në se arrihen zgjidhje të minutës së fundit dhe korregjohen me sukses të metat, kjo do të jetë një përsëritje e një prirjeje shqetësuese nga zgjedhjet e mëparshme, që nuk merren masa në kohë, që zgjedhjet e radhës pas 4 vjetësh, të zhvillohen pa probleme”.

Mes diskutantëve kishte emra të njohur figurash dhe analistësh të çështjeve shqiptare. Drejtori i Divizionit të EuroAzisë në Zërin e Amerikës, Dr. Elez Biberaj, njohës me përvojë i zhvillimeve në Shqipëri, theksoi se zgjedhjet e ardhshme do të jenë një provë e rëndësishme për demokracinë e Shqipërisë.

“Në se zgjedhjet nuk zhvillohen në përputhje me standardet ndërkombëtare, kjo do të kishte një ndikim të madh për stabilitetin politik të Shqipërisë, do të zbrapste arritjet e mëdha politike dhe ekonomike që janë shënuar gjatë viteve të fundit, do të pakësonte mbështetjen ndërkombëtare për Shqipërinë dhe për shqipëtarët në Kosovë e Maqedoni dhe do të shtynte pafundësisht anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian".

Kryeministri Sali Berisha ka theksuar se ai do të garantojë zgjedhje të lira e të drejta. Duke shprehur qëndrimin e qeverisë së tij, Ambsadori i Shqipërisë në Washington, Aleksandër Sallabanda tha se Shqipëria është plotësisht e angazhuar për të zhvilluar zgjedhje të lira e të drejta në përputhje me standardet ndërkombëtare për zgjedhje demokratike.

“Qeveria është e angazhuar të garantojë transparencën e procesit elektoral. Për këtë qëllim ajo ka ftuar komunitetin ndërkombëtar, përfshirë ODIHR-in, dhe Asambletë Parlamentare të OSBE-së, Këshillit të Evropës dhe NATO-s, për të vëzhguar zgjedhjet me numrin më të madh të vëzhguesve që kanë qënë ndonjëherë në Shqipëri”.

Por problemi i kartave të identitetit vazhdon të jetë një prej çështjeve më shqetësuese mes ankesave dhe kritikave të vazhdueshme të opozitës ndaj qeverisë për mospajisjen e gjithë qytetarëve me dokument identifikimi për të votuar.

Ligjvenësi Eliot Engel, i cili ishte vetë kohët e fundit në Shqipëri, identifikoi problemin e kartave si një prej shqetësimeve kryesore për këto zgjedhje, por tha se përshtypja që i ishte krijuar atij, ishte se banorët që duan të pajisen me karta, megjithë vështirësitë, mund t’i marrin ato.

“Problemi kryesor në këto zgjedhje janë kartat e identitetit. Kjo është hera e parë që zgjedhjet në Shqipëri bëhen me karta identiteti. Problemi është se shumë njerëz nuk kanë paraqitur kërkesë për to. Shqetësimi i të gjithëve është që njerëzit që duan të votojnë të arrijnë të marrin një kartë para zgjedhjeve në mënyrë që të votojnë.  Qeveria pretendon se të gjithë do të pajisen me karta. Partia Socialiste thotë është e pamundur. Sipas mendimit tim, njerëzit që duan të kenë karta mund t’i marrin ato. Mund t’u duhet pak kohë, por mund t’i marrin. Unë do t’u bëja thirrje të dyja partive t’u kërkojnë përkrahësve të pajisen me karta".

Drejtori i zyrës së Institutit Kombëtar Demokrat për Evropën Qendrore dhe Lindore, Robert Benjamin, theksoi se ndonëse nuk ka të dhëna konkrete, megjithë akuzat e bëra, se procesi i kartave po shfrytëzohet për qëllime partiake, vetë fakti që qytetarët duhet të shkojnë më se një herë për të marrë kartat e identitetit, të cilat do të jenë për një pjesë dokumenti i vetëm për votuar, u vë atyre një barrë të padrejtë, për të ushtruar një të drejtë bazë siç është votimi. Zoti Benjamin u bëri thirrje autoriteteve të marrin gjithë masat e duhura për t’ua lehtësuar barrën qytetarëve.

Ndonëse mendimi i analistëve ishte se Shqipëria ka një rast të mirë për të treguar pjekurinë e demokracisë së saj, shqetësimi mbetet i pranishëm në se zgjedhjet do t’i plotësojnë apo jo standardet ndërkombëtare dhe vlerësimin përfundimtar për to do ta japin vetë qytetarët shqiptarë. 

Komisioni Amerikan i Helsinkit është një agjenci e pavarur qeveritare që vëzhgon dhe nxit vendet të respektojnë angazhimet ndaj OSBE-së. Komisioni përbëhet nga 9 senatorë, 9 anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe nga zyrtarë nga departamentet e Shtetit,  Mbrojtjes dheTregëtisë. //iç//


Komente:

1. zhgenjim

Burim informacioni kryesor per mua ka qene "Zeri i Amerikes", te cilin e kam degjuar edhe ne kohen e sistemit komunist. Me keqardhje kohet e fundit (ka disa vite) jam i zhgenjyer ne ate qe kam besuar se Zeri i Amerikes eshte i sakte dhe i paaneshm ne ate qe i servir lexuesit. E paimagjinushme qe nje agjenci qe perfaqeson shtetin me demokratik ne bot te ledhatoje komunistet e pandreqshem shqiptare. Kjo eshte dita e fundit qe une hap kete faqe.
Nga Autori: meke (shqiperi)
06-06-2009 - 03:52:04

2. Pergjigje Skenderit

O Skender (ne mos qofsh arsimtari Skender).Sa mire e mbake mend 96.Po 2000 e harrove?Po 2001 qe policet burgosnin antaret e PD,qe shefat e policise mbushnin kutite e votimit (keto te filmuara) dhe kush ishte zv/shef policie1Nje i denuar per trafik femrash ne Itali!!!!!!!!!! Sa per ate qe kjo qeveri duhet te largohet ke te drejte.Pse duhet te rri akoma nje qeveri qe dyfishon pagat (ne duam vetem rritje me pikatore).Pse duhet kjo qeveri qe ben apo riparon nje shkolle ne dite (ne duam nje shkolle ne 4 vjet).Pse duhet nje qeveri qe ben 4.7 km rruge ne dite (ne duam nje qebveri qe 4.7 km rruge ne vit) etj etj. Ke shume te drejte.
Nga Autori: besnik (elbasan)
06-05-2009 - 23:01:02

3. eliot engel

Pse nuk jepni fjalen e zotit Engel? Apo pse akuzoi Edi Ramen per tentativa per prishjen e procesit zgjedhor?
Nga Autori: besnik (elbasan)
06-05-2009 - 22:49:19

4. Intelektual

Mendoj se KAH ben mire qe leshon kete lajmerim per ne Shqiptaret. Une mendoj se zgjedhjet qe po vijne deri tani japin shenja per te mos qene te drejta dhe te ndershme. Ne po na drejtojne keta shtetare te papergjegjshem. Ishte po ky ekip qeverises qe prodhoi zgjedhjet e turpshme te vitit 1996, pasoje e te cilave solli katrahuren e ,97-tes. Uroj te gaboj ne opinin tim po me duket e njejta situate. Pushtetaret e sotem jane kampione te grabitjes . Prej ketyre qeveritaresh nuk mund te shpresosh se do te bejne zgjedhje te lira. Nuk di si mendojne bashke vendesit e mi, por une mendoj se ekipi aktual qeverises medoemos duhet te hiqet nga drejtimi i ketij vendi.
Nga Autori: Skender (Shqiperi)
06-05-2009 - 18:16:03

5. Pa liri e barazi vote,..

Duke lexuar komentet njeherazi mendoj,a do civilizohemi ne shqiptaret,a do behem europiane, a do mendojme e veprojme si perendimore ne te drejta e standarte,a do bejme zgjedhje te verteta, te ndershme te lira te drejta dhe te barabarta per te gjithe. Apo do pellasim politikisht si sa me siper komentuesit?! Pa liri e barazi vote,nuk ka integrime vec diktatura qe pjellin diktatura te llojeve te ndryshme dhe kosto te renda popullore.Flm
Nga Autori: Myhejan (Durres - Shqiperi)
06-05-2009 - 16:16:48

6. a ka demokraci Shqiperia?lind pyetja

Koha ka treguar se deri me tani shqiptareve i eshte servirur nje demokraci allakomunistesh,perderisa politika vazhdon me motot nga" i jati tek i biri, sherbe,perca e sundo,si dhe rrej rrej se dicka do te mbetet"devize besnike e mbetur e trsheguar nga djajte e pinjollet e diktatures komuniste enveriste.Te shpresosh per zgjedhje te drejta ne Shqiperi nga vazhdimesia kriminale komuniste e berishes-gjinushit-godos-naos-rucit etj si dhe pampersat e pinjollet e saj si,rama-meta-pollo-lehesi-meksi-topi-topalli etj,qe deri me tani kane ricikluar vetem parlamente,qeveri dhe nje drejtesi qe diligjon me kashjence korrupsionin,prostitucionin,drogen,kontrabanden,si dhe boten e krimit eshte miopi,ose deshira e pareve nendore toleron bandat blu-roze te lozin akoma me fatet e shqiptareve.Sa turp.Ne nje vend si Shqiperia ku kushtetuta eshte kthyer ne nje leter higjenike dhe ligjevennesit luajne me te si macja me miun,pretendohet se do te kete drejtesi,po ligjin 7501 e shume ligje te tjera qe grabisin
Nga Autori: Petrit (Danmark)
06-05-2009 - 07:28:17

7. nuk mund te ankohesh te ai qe te torturoi

Komisioni i Helsinkit Shqiptar ne perberjen e tij ka njerez qe kane qene indirekt pjese e diktatures komuniste, pasardhes te diktatoreve, nomenklatures se kuqe. Nje anetare e te Drejtave te Njeriut kandidon ne garen elektorale per PS-ne.
Nga Autori: didi (usa)
06-05-2009 - 02:58:13

8. censura

Edhe te Zeri Amerikes paska censure????????????? Te pakten tani e kuptojme qe nuk duhet ta shohim me as emisionin e lajmeve e as kete faqe. Mirupafshim pa censure
Nga Autori: besnik (elbasan)
06-04-2009 - 22:41:08

9.

Une mendoj se ata qe duan te votojne nuk i ndalon askush. Nuk ka ligj me e marre popullin me force qe te votoje si ne kohen e komunizmit. Populli shqiptar ende nuk ka arritur te kuptoje se sa rendesi ka vota.
Nga Autori: neshat bilali (usa)
06-04-2009 - 22:21:54

10. bijte e komunisteve

Po me habit Zeri Amerikes kohet e fundit. Me pare merrte opinionin e te dy kraheve, ndersa tani merr vetem te PS dhe i ben komentet vete. P.sh., per raportin e heqjes se vizave. Moret ne interviste perfaqsuesin e PS (aq me shume te birin e atij qe ka internuar e burgosur njerez per fjalen e lire dhe qe donin Ameriken). Mos valle doni qe te ngrini e perkrahni te njejtat familje qe torturuan shqiptaret per 50 vjet dhe qe shane Ameriken per 50 vjet (nen ze e shajne edhe tani)?
Nga Autori: besnik (elbasan)
06-04-2009 - 19:53:57

11. Per kartat e identitetit

Nuk e kuptoj kete shprehje "jane lene pa dokument votimi" E para : Ky nuk eshte dokument votimi,por karte identiteti e dyta: Ne se une nuk dua te shkoj e ta marr kete karte,na e paska fajin qeveria. e treta: Une nuk kam ndermend te votoj ,mos valle fajin e ka qeveria. Sa me lart ka vlere shprehja: "Nuk kam pasaporte, nuk dua te marr karte identiteti,nuk dua te votoj. Poshte qeveria se spo me le te votoj"
Nga Autori: besnik (elbasan)
06-04-2009 - 19:46:38

12. Me mbeturinat e PPSH dhe te Byrose Polilike nuk do te ket kurre zgjedhje te lira ne Shqiperi

Askuj nuk duhet t'i shkoje ndermend se me mbeturinat e sistemit komunist dhe byrose politike ne Shqiperi do te kete zgjedhje te lira dhe te ndershme. Mbeturinat e sistemit komunist ne Shqiperi jo vetem zoterojne pushtetin politik, por zoterojne te gjitha trafiqet, nga trafiku i armeve dhe deri tek trafiku i prostitutave permes personave qe kontrollohen prej tyre. Si ka mundesi qe per keta persona ne politiken Shqiptare te shtrohet pyetja per zgjedhje te ndershme, kur ata vete kane qene pjese e nomenklatures komuniste dhe na kane mohuar cdo te drejte. Ata jane perseri te tille qe koha e tregon se vetem nga presioni nderkombetar gjoja respektojne te drejtat ne sistem gjysem demokratik e gjysem komunist ne Shqiperi. Ku mund te kene garanci zgjedhjet e lira ne Shqiperi? Kjo eshte nje "UTOPI".
Nga Autori: Vasel Malaj (USA)
06-04-2009 - 19:21:15


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 6 Jun 14:23 2009
Picon

Feste per Doktorin ne Nju Jork- Nje ditelindje dhe dy promovime librash

Feste per Doktorin ne Nju Jork- Nje ditelindje dhe dy promovime librash

 

 

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

 

Me rastin e 31 Maj Dites nderkombetare te luftes kunder duhanit, Dr  Namik Shehu promovoi librin "Duhani helmues i  heshtur dhe   vrases i  zgjedhur i  njeriut"

 

 

 

 

 

 

BRONX NEW YORK : Ne kuadrin  e jubileut te pervjetorit,  te  datelindjes  se tij - 75-vjetorit te lindjes se Dr Namik Shehut, sekretari shkencor te Akademis Shqiptare Amerikane - te Shkencave dhe Arteve ne Nju Jork, familjaret, koleget, miqt, shoket dhe anetare te akademise, organizuan edhe promovimin e librave  te tij " Tungjatjeta Diaspore"  dhe "Duhani helmues i  heshtur dhe   vrases i  zgjedhur i  njeriut". Nje numer i madh personalitetesh, veprimtar te dalluar te komunitetit, dhe shtypi shqiptaro amerikan, e kane ndjekur me interes aktivitetin. Mes pjesmarresve ndodhej edhe konsulli i RSH ne Nju Jork, dr Albert Jerasi, perfaqesuesi i shtetit shqiptar. 

 

 

   Akademia Shqiptare Amerikane - te Shkencave dhe Arteve ne Nju Jork, ishte organizatore e ketije takimi festiv, me anetare dhe simpatizantet  te saj  ne  daten 31 Maj - diten e diele . Ishte pikerisht njeri prej mjedisve te lokalit Giovanni's Pizza( me pronar biznesmenin shqiptar Gjergj Dedvukaj), vendi ku u zhvillua kjo veprimtari, e cila e pasuroje edhe me shume, jeten artistiko - kulturore ne komunitet . Ku po ate dite ne kolegjin Monroe, SHSHSHA-ja,  organizoi edicionin e pare :“Panairi i Librit, Nju Jork - 2009”.

 

 

 

    Fjalen e hapjes e mbajti skenografi dhe piktori i njohur shqiptare, Astrit Tota duke thene se "Libri qe po promovojme sot : "Duhani helmues i heshtur dhe vrases i zgjedhur i njeriut" me autoresi te doktorit me pervoje te shkencave mjekesore, zotit Namik M. Shehu, meriton vemendje dhe vleresimin me te denje e te bukur njerezor, sidomos ne kete dite festive ne ditelindjen e 75-se se tij, si edhe per rendesine e vlerave qe mbart pikerisht, sot me 31 Maj Dites nderkombetare te luftes kunder duhanit."

     

 

    Duke u perqendruar tek ky liber, Tota, nenvizoje se ne kete studim ç do njeri nga ne mund te konstatoj mjaft qarte vlerat e medha e dobiprurese per masat e gjera popullore shqiptare e me gjere, duke studiuar dhe vleresuar edhe ne auditoret studimore shkencore te shkollave dhe kulturave mjekesore shqiptare.

     Sapias tij kerkimet e shumta te kryera nga autori e bejne kete liber te ngjeshur me shifra, fakte, analiza, krahasime marramendese dhe konkludime qe trondisin mendjen per demin e madh masiv vdekjeprures te pershpejtuar nga perdoruesit e duhanit dhe nga bashkendodhurit prane perdoruesive te tymnajave, e thene sakte, drogaxhinjve te duhanit. "Dr. Namik Shehu, i eshte qepur me pasion per nje kohe te gjate kerkimeve dhe na e ka servirur duhanin nepermjet librit, si nje bime "çudiberes", vijoje filmografi i njohur shqiptare A. Tota.

 

 

 

    Akademikia, Prof. Dhorka Dhamo, duke folur per njohjet qe ajo ka me Dr. Namikun, si anetare te se njejtes akademi, ku ata aderojne, vuri ne pahe kontributin e tij qe ai i jep komunitetit dhe mbare shqiptareve kudo jane. Ne emer te Akademis Shqiptare Amerikane - te Shkencave dhe Arteve ne Nju Jork, Prof. Dhamo, lexoi pershendetjen e Prof. dr. Skender Kodra, Kryetar i Akademise Shqiptaro-Amerikane, pasi, ky i fundit, ne pamundesi per pjesemarrje, ndodhej jashte Amerikes.

 

    

 

   Shkrimtari i njohur  Naum Prifti, foli edhe ai per njohjen e tij me Dr. Namikun, dhe lexoi fjalen pershendetese te profesor Piter Priftit.
    

 

     Pierre-Pandeli Simsia, i cili eshte edhe bashkqytetar me Dr. Namik Shehun, dhe autor i disa shkrimeve ne shtypin shqiptare per Dr. Shehun, ne fjalen e tij, u perqendrua me teper me jeten dhe veprimtarine e Dr. Shehut ne menyre kronologjike. Por shtoi ai se "... Te flasesh per jeten dhe veprimtarine e Dr. Namik Shehut, duhen faqe te shumta libri te shkruhen, keshtuqe une kam pergatitur nje permbledhje te shkurter, pavaresisht se kohe me pare,  kam shkruar per doktorin, duke e shoqeruar shkrimin tim edhe me interviste me Dr. Shehun..." tha midis te tjerash ne fjalen e tij Simsia.

 

     Bashkpunetori shkencor, zoti Fatbardh Doçi, u prezantua si njohjes i hershme me Dr. Namik Shehun, duke vleresuar punen dhe veprimtarine e  nje jete te tere, ne sherbim te njerezve. Ndersa, per librin e tij, tha Doçi, duket fare qarte per lexuesin se ; Libri i Dr. Namik Shehut, nuk paraqet nje autor qe per here te pare merr mnundimin te shkruaj dhe te botoj, por paraqet tendencen kur hyne autori ne orbiten njerezore - ne nje stad e diapazon me te gjere sesa Tirana, Berati, Kuçova, Skrapari, e Auditoret, Laboratoret e spitalit, por me real dhe me gjeresi hapsinore, deri ne kalimin e tij neper shtete dhe ne kontinete."

 

  "Dr. Shehu, tha me tej bashkepuntori shkencor, zoteri F. Doçi, shpesh zbulon prirjet e tij individuale duke filluar nga e veçanta tek e pergjithshmja qe e afron me kronikene shpirtit human , duke e ballancuar ne kohe e ne hapsire. Autori ne gjithe librin e tij pershkruan me hollesi realitetin e ndjeshem njerezore, Pershkruan gjitheçka e rrethon, pa humbur karakteritikat ne kete pesisazhe te bukur"

  

 

      Ne kete ceremoni festive foli edhe Dr. Jaso Llazari duke bere edhe analizen e librave te tij. Sikurse, edhe poeti Luigj Çekaj, i cili e perqendrua tek mbresat dhe pershtypjet e tij, qe ai kishte gjate leximit te librave te botuara nga Dr. Namik Shehu. Zoti Çekaj foli me teper ne ato ç'kishte lexuar ne librin "Duhani dhe pasojat e tij ne jeten e njerezve". Per te njejten teme, librin mbi problemet e duhanit, pothujase foli edhe botuesi i revistes Trojet Tona, z. Tome Paloka.

     Me fjale miradie dhe vleresime per Dr. Shehun, punen e madhe dhe shume vjeçare si njeri me vlera te larta humane, i papertuar, nje jete te tere ne sherbim te njerezve, erdhi me fajlen e tij edhe konsulli i R.Shqiperise  ne Nju Jork, Dr. Albert Jerasi. Ai, vleresoi punen dhe veprimtarine e Dr. N. Shehut,, si njeri, si mjek, si studiues dhe bashkpunetor shkencor.    

 

   

 

    Familja  ne kete takim festiv, rezervoi supriza te veçanta. Vajza e Dr. Namik Shehut, Teuta Zoto, nje violinciste e talentuar,  luajti plote pasion e muzikalitet nje pjese instrumentale ne violine, te kompozitorit te mirenjohur shqiptar Pjeter Gaci.

 

 

 

 

    Dr. Namik Shehu jeton prej tete vjetesh me familjen e tij ne Amerike - Nju Jork, dhe gezon te dyja shtetesite, shqiptare dhe amerikane.  Ne fund, te ketij takimi  Dr. Shehu, falenderoi gjithe pjesemarresit, duke  ndare me ta, ate mirenjohjen dhe respektin e tij dhe te familjes se tij per 75-vjetorin e  lindjes dhe promovimin e librave  te tij " Tungjatjeta Diaspore"  dhe "Duhani helmues i  heshtur dhe   vrases i  zgjedhur i  njeriut".

 

    U lexuan urimet dhe pershendetjet ardhur ne adrese te Dr. Shehut nga ata qe i derguan me kete raste ne pamundesi per te marre pjese si : Sekretari i Akademise se Shkencave te Shqiperise, zoti Salvator Bushati, Dr. Anna Kohen, Dr. Mirela Bogdani, Prof. Mynyr Karagjozi, Shpetim Gjebrea, Skender Çiço, Pirro e Ludmilla Tase, historiani Asllan Sula, Fatos Zdrava... si dhe nga Bashkia e qytetit Berat.


   Nuk munguan edhe dhuratat nga miqte dhe shoket, familjaret, niperit e Dr. Namikut, si dhe torta e dite lindjes. Nje kokteil teper i pasur ishte pergatitur nga familja Shehu me nje fotoalbum me pamje fotografike nga jeta familjare dhe shoqerore, aktivitetet e ndryshme neper vite te doktorit.Ne monitor u dhane pjese te ndryshme filmike nga jeta e Dr. Namik Shehut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ajet Nuro | 6 Jun 03:33 2009

KËRKESË PËR NDIHMË HUMANITARE- Jo vetëm për ta lexuar...

Përshëndetje lexues të këtij mesazhi!
 
Të më falni që po ju kërkoj disa minuta nga koha juaj e vlefshme por, një njeri në nevojë, besoj se ka më shumë rëndësi se sa disa minuta kohë sado të rëndësishme qofshin ato.
 
Agim Gashi është poet, rapsod, aktivist i diasporës shqiptare në Germani, humanist ... mbi të gjitha një shqiptar i mirë. Për më shumë mund të lexoni në lajmin që unë e kam postuar tek lajme albemigrant dhe tek Tribuna Shqiptare. Në fakt, do të doja ta përmendja veprimtarinë e zotit Gashi për ta zgjedhur me ndonjë organ të diasporës, për ta dekoruar apo thjesht për ti bërë një portret. Fatkeqësisht, artisti Agim Gashi sot ka nevojë për ndihmë. Nuk po shkruaj më shumë në këtë pikë sepse unë desha vetëm tu tërheq vëmendjen për të lexuar lajmin. Më tej varet nga dëshira dhe mundësitë tuaja.
Sinqerisht,
Ajet Nuro
Montreal, Kanada
 
 
PS. Në të dyja këto adresa keni një buton për ta shpërndar lajmin (e-mail, facebook, myaspace, twiter....) ose përhapni këtë mesazh...

_________________________

http://www.albemigrant.com/
A e dini se Tribuna Shqiptare ka një adresë të re?
http://tribunashqiptare.com/


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Ajet Nuro | 4 Jun 20:17 2009

Përkthimi i peticionit kundër gjakmarrjes në anglisht

http://tribunashqiptare.com/komente/?p=712

--
http://www.albemigrant.com
Faqja e emigrantëve shqiptarë në NET

http://www.albemigrant.com/anuro/images/kalendari.php
http://www.facebook.com/group.php?gid=6918065431


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___

Gmane