BeqirS | 1 May 01:40 2009
Picon

VOA : Ekspozita “Besa: Kodi i Nderit” ne Strasburg

Ekspozita “Besa: Kodi i Nderit” në Strasburg


29-04-2009
Këshilli i Evropës me seli në Strasburg e shënoi këtë vit Ditën e Holokaustit me hapjen e një ekspozite të re të titulluar “Besa: Kodi i Nderit” në nderim të shqiptarëve që ndihmuan hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Organizatorët e ekspozitës theksojnë se individët që nderohen në këtë veprimtari janë shembull i triumfit të shpirtit njerëzor dhe tregojnë se edhe në periudhat më të errëta ka individë që udhëhiqen nga parimet më të larta të njerëzimit:

Fotografi i njohur izraelit Norman Gershman prej pesë vjetësh është angazhuar në një projekt me titull: “Myslimanët që shpëtuan hebrenj gjatë luftës.” Me këtë projekt në mendje ai vizitoi edhe Shqipërinë dhe Kosovën, të cilat i përfshiu në një libër të veçantë me titull “Besa: Kodi i Nderit; Shqiptarët që shpëtuan hebrenj gjatë luftës së dytë botërore”. Disa nga veprat e përfshira në këtë libër janë zgjedhur për një ekspozitë tematike në selinë e Këshillit të Evropës në Strasburg, që u hap me rastin e ditës së Holokaustit.

Shumë nga individët e nderuar në librin e fotografit Gershman dhe në ekspozitë nuk jetojnë më, por historitë e tyre mbeten të pavdekshme. 17 familjet e zgjedhura për këtë ekspozitë janë një shembull i vogël i kontributit të madh që dhanë shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ata kujtohen në këtë aktivitet për guximin dhe vetmohimin e tyre, por mbi të gjitha për humanizmin që treguan ndaj një personi tjetër në nevojë. Është një zgjedhje e përshtatshme, thekson Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës Terry Davis, që tregon se mirësia e njeriut triumfon edhe në kohërat më të errëta:

“Në mes të tmerreve dhe akteve çnjerëzore të Luftës së Dytë Botërore kishte akte të guximit dhe mirësisë njerëzore, shembuj të faktit që thellë brenda vetes njeriu është i lindur i mirë. Sot jemi mbledhur për të nderuar disa nga këta individë, shqiptarë të cilët, pavarësisht nga rreziku që u kanosej, ndihmuan hebrenj duke i shpëtuar nga nazistët.”

Ekspozita ‘Besa: Kodi i Nderit” u organizua me ndihmën e qeverisë shqiptare, Komisionit Izraelit në Kujtim të Holokaustit, Yad Vashem, dhe Këshillit të Evropës.

Ekspozita u hap për të përkuar edhe me 60-vjetorin e Këshillit të Evropës. Siç pohojnë edhe vizitorët, nuk ka mënyrë më domethënëse për të nderuar rolin e kësaj organizate të dedikuar për të bërë realitet parimet demokratike dhe respektimin e të drejtave të njeriut. Këta individë treguan se humanizmi nuk njeh dallime etnike, fetare, apo gjuhësore. Shqipëria ishte një vend ku gjatë Luftës së Dytë Botërore asnjë hebre nuk iu dorëzua nazistëve dhe numri i hebrenjve madje u shtua, falë mikëpritjes dhe humanizmit që treguan shqiptarët. //ad//


Access 350+ FREE radio stations anytime from anywhere on the web. Get the Radio Toolbar!

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 1 May 12:54 2009
Picon

Tony Dovolani i "Pa-fatë!" Melissa Rajkroft u aksidentua

Tony Dovolani i "Pa-fatë!" Melissa Rajkroft u aksidentua
 
 
BEQIR SINA, New York
 
 
 
'Vallëtari i Yjeve' - ylli i vallëzimit më popullorë dhe më në zë në SHBA- Vallëzojë i veshur kuq e zi me një shqiponjë  dy krenare  të qëndisur në jelek.
 

 

 
 
NEW YORK CITY : Pak përpara se të fillonte mbrëmë spektakli i mrekullueshem "Vallëzim me Yjet" të transmetuar të hënën  në kanalin televizivë ABC,  është zbuluar se partnerja e "magjike" e kërcimtarit të famëshëm shqiptar në Amerikë, Melissa Rajkroft, nuk do të merrte pjesë  për shkak të një dëmtimi në anën e majtë të brinjëve.  Valltari shqiptar i spektaklit më të shikuar në Amerikë, Toni Dovolani, tha i "përlotur" se ai është ende shumë krenar për partneren e tij. Mijra shqiptarë e kanë pritur me hidhërim të madh mbrëmë lajmin se partnerja e vallëtarit me famë, Tony Dovolani nuk ishte në garë.

"Unë e di se si ajo ishte e zemëruar, për atë akisdent që i kishte ndodhur, ajo ishte me lot në sy, gjatë gjithë kohës" thotë Toni.  Melissa megjithse e "sakatuar" pa përpiqej të vazhdonte nëpërmjet prova në studio por qe e pa mundur , tha Toni. "E gjithë ajo kohë ndodhi ndërsa ajo ishte nisur për të  vallëzuar; ajo ishte duke shkuar në studio pas punës.. Fakti që ajo ende, Melissa u përpoq të vinte në kërcim me mua, megjithëse e aksidentuar, më ka "vrarë në zemër" na tha Toni. Ajo vazhdonte dërgimin e mesazheve me tekst duke thënë 'Më vjen keq,' që "nuk kërcej dotë". Unë, na tha Toni ende mendojnë se ajo është një prej njerëzve më të mrekullueshme që kam takuar ndonjëherë.  "
 
 
Kërcimtari  shqiptaroamerikan Toni Dovolani, njihet nga teleshikuesi shqiptarë brenda SHBA-së, dhe jashtë saj. Ai është bërë emër mjaft i njohur edhe në Shqipëri, Kosovë, diasporë, e viset e tjera shqiptare, si në Preshevë, Bujanovc, Medvegje, Maqedoni, Mal të Zi, Çamëri, si pjesëmarrësi i rregullt i 8-të edicioneve te spektaklit garues "Vallëzim me Yjet". Toni Dovolani, ka garuar pa shumë sukses gjeritani, me partnere të tilla; si Stacey Keibler, Sara Evans, Leeza Gibbons, Jane Seymour.
 
   Ndërsa, në edicionin e 6-të, me komedianen njujorkase Marissa Jaret Winokur, dhe në edicionin e shtatë me aktoren e mirënjohur Susan Lucci, nuk arriti ndonjë farë suksesi . Deri sa ka mbrritur mbrëmë në edicionin e "Shpresës së madhe, për të fituar edhe vendin e parë", edicionin e tëtë, ku ai është kualifikuar për në finale, me partneren e tij "vajzën teksasiane" Melissa Rajkroft, teksa u vlersua me 29 pikë.
 
 
 Kërcimtari shqiptaro - amerikan Driton Toni Dovolani, me origjinë dibrane(babai i tij nga Dibra e Madhe), nga 8-të, sezione, të kërcimeve "Dancing with Stars", këtë e ka herën e dytë, që ai ka vallëzuar edhe me veshjen e tij të teshave, kuq e zi - të cilat janë ngjyra e flamurit tonë kombëtarë, me shqiponjën dy krenare, qendisur në xhaketën e mëndafshtë!
 
      Për herë të parë ai kërceu me teshat e vallëzimit me ngjyrat e flamurit tonë kombëtar, në një prej episodeve të "Dancing with Stars", programin më të  njohur në televizionin amerikan ABC. Ku, personazhe të njohura amerikane kërcejnë me kërcimtare profesionistë, për të fituar çmimin e parë. Dhe siç ka ndodhur në çdo edicion të këtij spektakli televizivë, fituesit me të ardhurat që fitojnë, një pjesë të tyre, ua kalojnë fondacioneve të ndryshme të bamirësis.
 
       Shqiptaroamerikani, Dritan Tony Dovolani, javën e kaluar, në edicionin e tëtë, i ka emocionuar jashtëzakonishtë shqiptarët e Amerikës. Teksa, ai edhe kësaj rradhe u pa duke kërcyer i veshur me pantallona të zeza, dhe një këmishë të kuqe, e një jelek të zi, në të cilën ishte e qendisur me temina të argjenta edhe një shqiponjë e zezë me dy krena. Ai e bëri këtë vallëzim duke promovuar simbolet tona kombëtare edhe në "Vallëzimin me Yjet"- "Dancing with Stars", para syve të milionave shikuesve të këtij spektakli anembanë SHBA-ës, dhe botës, me ngjyrat e flamurit kuq e zi.
 
 
 
  Me perjashtim të sesionit të parë, Toni, është pjesmarrës i rregullt, i të gjitha edicioneve të spektaklit garues "Vallëzim me Yjet". Në sezonin e dytë, ai ishte me partneren Stacy Keibler,  ku kanë arritur deri në finalet dhe përfunduan duke e "ardhurar" edhe vendin e tretë. Në sezonin e tretë, me partneren Sara Evans një yll muzike , nuk pati shance të kualifikohej fare. Në gjysmë të rrugës ylli i mizikës amerikane Evans u tërhoq nga gara - për shkak se ajo u divorcua me burrin e saj.

   Toni u kthye në Vallëzimin me Yjet, më 19 mars, të një viti më pasë në Seasonin 4, këtë herë me partneren e tij Leeza Gibbons. Ata ishin të tretët çift, që u eliminuan nga konkurrenca, dhe dolën në vendin e 9-të. Ai konkurroi edhe në sezonin e 5-të,  dhe ishte me partnere, me aktoren, Jane Seymour. Ata ishin të shtatët si çift, që eliminohen nga gara dhe përfundoin në vendin e 6-të.. Dovolani ishte kthyer për të fituar në sezonin e gjashtë. Këtë herë ai kishte partnere, aktoren e Broadway-t, Marissa Jaret  Winokur. Ata u eliminuan në gjysmë-finale dhe përfunduan kështu në vendin e 4-të..

Toni konkurojë edhe në sezonin e shtatë në garat e vallëzimit "Dancing With Stars" me partneren e tij - përsëri një aktoren  Susan Luccin, e njohur për serialin televizivë "Të gjitha Fëmijët janë Yje ". Ata u eliminuan në javën 7-të, dhe u "gëzuan" që zunë vendin e  6-të. 

Ndërsa për sezonin e tetë shqiptarët po "votojnë edhe nga katër e pesë herë", për Toni Dovolanin e partneren e tij, Melissa Rajkroft. Shumë shqiptarë, që po ndjekin me ankth këtë spektakël televizivë, thonë se shpresojnë se ai kësaj rradhe do të fitojë vendin e parë. Dovolani, në fillim të konkurimit të këtij sezioni, ishte "çiftëzuar" me Nancy O'Dell. Por, ajo më 5 mars, ishte tërhequr nga gara, për shkak të një menisku. E atij iu deshë të"çiftëzohet" me një kërcimtare të re. Partnere, e "paditur", por që doli të jetë një kërcimtare e mrekullueshme. Ajo quhet Melissa Rajkroft, dhe është nga Teksasi.
 
 
 
Toni Dovolani dhe partnerija e tij Melissa Rajkroft, janë ende në kurbë, për të fituar çmimin e parë në garën e kërcimeve, që titullohet ' Dancing with Stars' . Në përputhje me rezultatin fantastik, që çifit Dritan Tony Dovolani dhe Melissa Rajkroft, kapën të hënën, janë padyshim një ndër favoritet kryesorë, të fitimit të këtij edicioni. Natën e hënë me një vallëllzim të brilantë, ata ishin përsëri në krye të "natës së nxehtë" "Dancing With The Stars" .

Dyshja simpatike, që po korr sukses, ka fituara në natën e hënë, vlersimin më të lartë prej jurisë 29 pikë, për kërcimin e një Tango Argentinase, që edhe vetë "kërcimtarët më të mirë nga Argjentina" do t' kishin pasur zili. 

Fituesit e medaljeve olimpike, të artë dhe të argjendtë, Shawn Johnson dhe partnerin e saj  Mark Ballas, kapën 28 pikë.  Aktori francez Gilles Marini dhe balerin Cheryl Burke's, në ndanë vendet e dyta dhe të treta, shumë ngushtë me një vlersim me nga 27 pikë, 

Të tre çiftet deri tani kanë marë vlersimet më të lartë në tre spote  të sezonit të 8-të. Gjatë kësaj jave u eleminuan edhe kërcimtarët e till, si  legjenda e NFL, Lawrence Taylor dhe  Murray. Ka mbetur  javën e kaluar në pjesën e poshtme edhe këngëtari  Chuck Wicks' me partnere Julianne Hough.


Toni Dovolani po ecën shumë përpara me partneren Melissa Rycroft. Mejshtrit e vallëzimit thonë se Melisa, është intelegjente dhe e kap shumë shpejt hapin sa që nuk mund të dallosh kush është vallzues profesional. Ajo me Tonin ishin të shkëlqyeshëm herën e fundit: dy dhjetshe (10,10) dhe një nëntë(9) = 29  rezultati më favorizues. Ata vazhdojnë të udhëheqin me pikë.
 
 
 
    Melissa Rajkroft, është sigurisht një "mall i nxehtë" shkruajnë gazetarët amerikanë, të revistave rozë. Ajo ka qënë një "cheerleader" me sukadrën e futbollit amerikan  Dallas Cowboys, si nxitëse e tifozëve. Sipas revistës rozë, amerikane Star, redaktori i revistës së "femrave që pozojnë të zhveshura" Playboy, Hugh Hefner, i cili gjithashtu, hedhë "rrejtat" mbi yjet e vashat e bukura amerikanee, për të fituar sa më shumë para, i ka ofruar edhe Melisa Rajkroft  500 mijë dollarë, që ajo të pozojë qoftë edhe një herë e zhveshur, në  faqet e revistës së tij Playboy  për  publikim. "A është kjo e vërtetë?" se i kanë kërkuar Rajkroft të pozojë për revistën Playboy. "Kjo është për mua shaka! i ka thënë Toni Dovolani, revistës Star, ata duan të tallën me Melissan."
 
 
 
 
 
 
 
Toni Dovolani me gruan e tij dhe tre fëmijët
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Access 350+ FREE radio stations anytime from anywhere on the web. Get the Radio Toolbar!

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 1 May 20:40 2009
Picon

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

Dead because of a lie. Dead because selfish people in government wanted a war and lied to get one, aided by selfish people in the media WHO TOOK MONEY FROM Goverment TO LIE TO THE AMERICAN PEOPLE. The government and the media traded the blood of these young Americans for their personal gain. Look at their faces. How can you not be angry?

Woman With Flu Symptoms Diverts Plane To Logan

A flight coming from Germany was diverted to Boston after a woman on the plane complained of flu-like symptoms.

United flight 903 from Munich to Dulles made an emergency stop in Boston because a 53-year-old woman was complaining of feeling ill.

According to airport officials, there are 245 passengers onboard the plane and 16 crew members.

Officials are not bringing the plane into a terminal, officials said. Instead, they are taxied the plane into a cargo terminal at the airport.

The passengers will be isolated on the plane until officials can figure out how to handle the situation.

Webmaster's Commentary: 

Desperately trying to keep the fear up.

Seriously, they have all been together on that plane for 8 hours. What does changing the destination from Dulles to Logan do except create headlines?

May 01 10:53

Curt Maynard's blog still up

Webmaster's Commentary: 

The blog that I linked to yesterday with the message saying it had been shut down is an older blog. Curt's more recent blog is still open for business!

May 01 10:51

Minion of the Long War

“When we convince the American people that it will be a long war.”

--Defense Secretary Rumsfeld, after the 9/11/2001 attacks, answering a reporter's question, “How will we know when we've won the war on terror?”

May 01 10:50

Chrysler Canada assembly plants shut down

Chrysler's Canadian assembly plants shut down indefinitely Friday, a byproduct of the company's bankruptcy protection filing the day before in the United States.

Both of the company's Ontario assembly plants in Windsor and Brampton are now closed as their stream of parts from suppliers has dried up.

Roughly 2,700 employees at the Brampton plant and 4,400 in Windsor are affected by the shutdowns.

May 01 10:49

Thought police muscle up in Britain

The Government is pushing ahead with legislation that will criminalise politically incorrect jokes, with a maximum punishment of up to seven years' prison. The House of Lords tried to insert a free-speech amendment, but Justice Secretary Jack Straw knocked it out. It was Straw who previously called for a redefinition of Englishness and suggested the "global baggage of empire" was linked to soccer violence by "racist and xenophobic white males". He claimed the English "propensity for violence" was used to subjugate Ireland, Scotland and Wales, and that the English as a race were "potentially very aggressive".

May 01 10:48

Racist escapes terror charge after threat to behead and bomb Muslims

THE Crown Office has been accused of double standards by Scotland's biggest Islamic group for not bringing terrorism charges against a man who threatened to blow up a mosque and behead Muslims.

The Scottish Islamic Foundation (SIF) has written to Lord Advocate Elish Angiolini querying the decision to prosecute Neil MacGregor for a breach of the peace, not terrorism offences.

May 01 10:46

FDA warns against Hydroxycut diet pill after one death

Dieters who use the weight loss and energy-boosting Hydroxycut supplements should immediately stop, the US drug regulator warned Friday after reports of liver injuries and one death.

The US Food and Drug Administration (FDA) said one person had died from liver failure. The agency has received 23 reports of liver problems linked with use of the products, ranging from jaundice to damage requiring liver transplant.

May 01 10:43

The Israel Boycott is Biting

The protest, organized by the US Campaign to End the Israeli Occupation, is part of a drive to "Hang Up On Motorola" until it ends sales of communications and other products that support Israel's military occupation of Palestinian land.

Inside the meeting, the Presbyterian, United Methodist and other churches will urge shareholders to support their resolution, which calls for corporate standards grounded in international law. Doing the right thing could also reduce the risk of "consumer boycotts, divestment campaigns and lawsuits."

Webmaster's Commentary: 

Anyone care to bet on when Congress starts passing bailouts for ISRAELI companies?

May 01 10:41

China has 'canceled US credit card': lawmaker

"It would appear, quietly and with deference and politeness, that China has canceled America's credit card," Kirk told the Committee of 100, a Chinese-American group.
"I'm not sure too many people on Capitol Hill realize that this is now happening," he said.

May 01 10:40

Kiss the Era of Human Rights Goodbye

Recently, in a Washington Post op-ed, Mark Danner wrote: "However much we would like the [torture] scandal to be confined to the story of what was done in those isolated rooms on the other side of the world where interrogators plied their arts, and in the air-conditioned government offices where officials devised ‘legal’ rationales, the story includes a second narrative that tells of a society that knew about these things and chose to do nothing."

May 01 10:39

A historic day for Iraq – but not in the way the British want to believe

One hundred and seventy-nine dead soldiers. For what? 179,000 dead Iraqis? Or is the real figure closer to a million? We don't know. And we don't care. We never cared about the Iraqis. That's why we don't know the figure. That's why we left Basra yesterday.

May 01 10:38

Heavy Battles Raging With Taliban in Pakistan

Heavy fighting raged for a third day in Pakistan’s northwest on Thursday as civilians flooded from the area and the Pakistani military reported some gains in pushing back Taliban insurgents.

May 01 10:35

Dumbed down news drives down newspaper circulation

USA TODAY attributes its decline to a drop-off in hotel occupancy due to the economic slump plus a December price increase for non-subscription copies. Does that give you a clue? It’s famous for the easy-to-read, non-investigative, non-challenging and totally bland as a hotel room’s wallpaper writing with lots of pictures to boot, duh. It is the antithesis of what journalism should be -- and the opposite of what the Internet is, rich with facts, opinions, theories, history, politics, blogs, websites, search engines, conspiracy theories, truth, lies and videotape, name it.

May 01 10:34

UN: Israel must freeze East Jerusalem home demolitions

The United Nations is demanding that Israel freeze all pending demolition orders against Palestinian homes in East Jerusalem.

Webmaster's Commentary: 

Which Israel will pay about as much attention to as any other UN demand.

May 01 10:29

Clinton-era appointee dead in apparent DC suicide

An attorney who served in the Clinton administration was found dead Thursday in an apparent suicide at his Washington law office.

Webmaster's Commentary: 

"DC suicide" is the new term for getting whacked by someone powerful.

Meanwhile, it turns out that Mark Levy was in the Department of Justice during the Vince Foster cover-up.

May 01 10:21

Fox News: Martial Law If It’s a Pandemic?

A segment on Fox News’ Fox and Friends this morning explored the issue of whether a swine flu pandemic could result in a declaration of martial law in America and a suspension of constitutional rights.

Webmaster's Commentary: 

This may be what Calderone did down in Mexico to maintain his election-fraud Presidency.

May 01 10:19

Children as Unlamented Victims of Bush’s War Crimes

Torture has received the most attention among the many war crimes of the Bush administration. But those who support Bush’s pursuit of the "war on terror" have not been impressed by recriminations over torture. Worse than torture are the murders of at least 50 prisoners in Abu Ghraib, Afghanistan, and Guantánamo, but again the hard-hearted are unimpressed when those whom they perceive as terrorists receive illegal extrajudicial capital punishment.

The case for abusing children, however, is more difficult to support.

Webmaster's Commentary: 

... but I have no doubt the torture-enablers will figure out some bizarre and gross self-deception to get them past that little moral speed bump.

Alcohol will probably be in there in great quantities.

May 01 10:18

Obama and "Two States"

A false claim is wafting through the press: Obama is hanging tough with Benjamin Netanyahu, he’s going to "twist Israel’s arm" and at long last force the Jewish state into a two-state agreement, settling the Israel-Palestine question for good. There’s even talk that Obama backs the Arab League’s 2002 peace initiative, complete with its main demand: Israel’s withdrawal to its 1967 borders.

There’s no proof for any of this.

May 01 10:16

Pelosi playing defense on torture

Nancy Pelosi didn’t cry foul when the Bush administration briefed her on “enhanced interrogation” of terror suspects in 2002, but her team was locked and loaded to counter hypocrisy charges when the “torture” memos were released last week.

Many Republicans obliged, led by former CIA chief Porter Goss, who is accusing Democrats like Pelosi of “amnesia” for demanding investigations in 2009 after failing to raise objections seven years ago when she first learned of the legal basis for the program.

Webmaster's Commentary: 

Folks, BOTH PARTIES ARE GUILTY of war crimes!

This is a bipartisan crime to be solved with bipartisan ropes around bipartisan necks, and arguments over which neck gets the tallest tree and the shortest rope are pointless.

May 01 10:16

Pesticides Shown to be Huge Parkinson’s Disease Risk

In previous animal studies and cell cultures, researchers have shown pesticides spark a neurodegenerative process that leads to Parkinson’s disease. The UCLA scientists, however, are the first to provide evidence for a similar process in humans.

May 01 10:07

Indonesian Soldiers In Revolt

Webmaster's Commentary: 

If Indonesia's government loses the support of the military, it's all over.

Actually, that is also true here in the US.

May 01 09:55

Palestine's Holocaust museum

On one wall, there is a picture of a scared Jewish boy holding up his hands as Nazi soldiers look on; the caption reads: "Make your final account with Hitler and the Nazi Germans, not with the Palestinians."

May 01 09:54

ZIONIST LOGIC

While Prime Minister Binyamin Netanyahu is striving to put a good face on his conspicuously extremist government, Foreign Minister Avigdor Lieberman has warned that he will bring down the government if Netanyahu gives even an inch to President Barack Obama over the two-state solution with the Palestinians and doesn’t take Lieberman’s views into account.

May 01 09:51

THE “JEWISH CONSIRACY” BEHIND THE DURBAN REVIEW CONFERENCE

This time, however, the Jews actually did conspire, albeit openly, to sabotage the conference.

…But for the most part, Durban II’s organizers and participants did not want to point the finger at the Jews for the anti-Durban effort for fear of being labeled anti-Semites.

“I can’t tell you exactly who the lobby is,” Pillay said in a March 12 interview with Australia’s ABC.net. “I can just pick out that it seems to be one source putting out this wrong information and labeling this review conference as ‘hate fest.’ ”

Webmaster's Commentary: 

What happens when you refuse to stand up to a bully?

The bullying goes on.

And on.

And on.

And on.

And on.

And on.

And on.

May 01 09:50

Hooray! Today is 6th Anniversary of Operation Iraqi Freedom Fries-with Video

"The vast majority of casualties, among both coalition (approximately 98.3% as of October 2008) and Iraqi combatants, and among Iraqi civilians, has occurred since the speech."

May 01 09:49

FRIDAY’S TOON ~~ SWINE FLU AND YOU

May 01 09:44

FLASHBACK - Lawyer: Rice Allegedly Leaked Defense Info

Secretary of State Condoleezza Rice leaked national defense information to a pro-Israel lobbyist in the same manner that landed a lower-level Pentagon official a 12-year prison sentence, the lobbyist's lawyer said Friday.

May 01 09:42

FLASHBACK - AIPAC Spy Case: Larry Franklin Sentenced

Pentagon Iran analyst Larry Franklin was sentenced to 12 years and seven months in prison after he pled guilty to passing classified military intelligence about Iran and Iraq to two indicted former top lobbyists for the American Israel Public Affairs Committee as well as an Israeli diplomat.

Webmaster's Commentary: 

So if this crime was serious enough to send Larry to jail for 12 years, then why did Rosen and Weissman get to walk?

Yeas, it is a rhetorical question.

FREE LARRY FRANKLIN!!!!!!!!

May 01 09:38

Torture Memos Expose Dark, Imperial Presidenc

This was not a happy week for the torture lobby, nor its defenders, derailing months of charm offensive by Bush-Cheney legacy boosters. A wary President Obama backed off attempts to defuse the torture parade – fretting over divisive investigations and hard-to-win court convictions. Public indignation likely surpassed February polling when 65% favored torture investigations, 40% criminal prosecutions.

May 01 09:37

Vice’s Secret Vices

“Those insects weren’t even poisonous,” Cheney growled. “Facial slaps? Abdominal slaps? Throwing a naked man into a wall? Kid stuff. Those methods worked. They kept us safe for seven years. Safer than with that delicate Hawaiian orchid in the White House. America is coming across as weak and indecisive. Just when Rummy and I had stomped out that ‘Blame America First’ flower-child culture, Obama has dragged it back, apologizing profusely all over the world for the country he’s running, canoodling with greasy dictators, kissing up to those weasels in Europe, which is only free today because of our military. Friends and foes alike will be quick to take advantage if they think they’re dealing with a Creamsicle.”

Webmaster's Commentary: 

When you defend the indefensible, you can wind up looking like a real jerk.

May 01 09:35

The Lobby Wants War With Iran

This bill is all about provoking the Iranians, effectively sabotaging efforts to engage in a mutual dialogue with Tehran. Why the egregious packaging? Well, it seems the American people are sick and tired of war, and preparations for war, and so it is far less incriminating if a member of Congress can say he (or she) voted for "the Iran Diplomatic Enhancement Act" than it is to admit they supported isolating Iran economically.

May 01 09:34

WHAT IS THE PRICE FOR YOUR CHILD'S LIFE?

In exchange for money, a certain group of people have agreed to let your kids be killed. That group is the United States Congress. And for the last several years, many of them have been accepting money from AIPAC, a supposed lobbying group that stands exposed as a spy operation for a foreign government, in order to promote that foreign government's agenda, which includes war in the Mideast, waged against that foreign government's enemies.

This selling of America's children to a foreign government to be that government's mercenaries has to rank as the greatest single betrayal of a people by their government in all of history.

Optional Banner: 
WRH Exclusive
May 01 09:33

WHERE HAVE ALL THE RED FLAGS GONE?

May Day has become nothing more than the 1st of May in many countries, Israel included. It was once the day the workers of the world took to the streets and demanded their rights…
Has that been achieved? Has the Working Class finally gotten its fair share? Somehow, I think not…. yet the red flags are not as visible as they once were.

May 01 09:32

Web tool 'as important as Google'

A web tool that "could be as important as Google", according to some experts, has been shown off to the public.

Wolfram Alpha is the brainchild of British-born physicist Stephen Wolfram.

The free program aims to answer questions directly, rather than display web pages in response to a query like a search engine.

The "computational knowledge engine", as the technology is known, will be available to the public from the middle of May this year.

"Our goal is to make expert knowledge accessible to anyone, anywhere, anytime," said Dr Wolfram at the demonstration at Harvard University's Berkman Center for Internet and Society.

May 01 09:31

First dino 'blood' extracted from ancient bone

Schweitzer took a look at the pristine leg bone of a plant-eating hadrosaur that had been encased in sandstone for 80 million years. She and colleagues exhaustively tested the sample, sequencing the proteins they found with a new and better mass spectrometer and sending samples to two other labs for verification.

Now they report recovering not just collagen – which conveys little evolutionary information because it is the same in almost all animals – but also haemoglobin, elastin and laminin, as well as cell-like structures resembling blood and bone cells. The proteins should reveal more about dinosaur evolution because they vary much more between species.

May 01 09:28

New Homeland Security memo lists black power, shaved-head Doc Marten wearers as ‘extremist threats’

The memo, dated March 26, 2009, is titled “Domestic Extremism Lexicon,” and came after the original memo fingering right-wing groups as a threat.

Those now listed as dangerous extremists include: Mexican separatists, “black power” advocates, “racial Nordic mysticism” practitioners and black nationalists.

Webmaster's Commentary: 

"Let's simplify this; anyone not wearing a uniform is the enemy!" -- Official White Horse Souse

May 01 09:28

The Hate from the State

Little by little, the Illuminati bankers are dropping their mask and revealing the evil agenda behind current events. What is called "progressive" and "liberal" is in fact satanic. What is called "revolution" is aimed at overthrowing God --the natural and spiritual (moral) order-- and replacing Him with dictates of devil worshipers, the Rothschilds and their lackeys.

When we read about "Hate Laws" that protect pedophiles, sex education for five-year-olds, the promotion of homosexuality to heterosexuals, we must see them in spiritual context, as the Luciferian overthrow of all that is natural, healthy, true and good, turning the world upside down, i.e. "revolution."

May 01 09:23

3.4 Trillion! Gawd!

Three point four TRILLION dollars for the 2010 budget. The numbers boggle the mind.

May 01 09:09

Bungled attack on Dutch Royal Family; Four Dead, Several Injured + UPDATE

In the Dutch town of Apeldoorn a man attempted to crash his car into a bus carrying the Dutch Crown Prince, his wife and other members of their family. Queen Beatrix was not aboard the bus. Four people were killed when the man drove his car at considerable speed through the crowd. Five people, three of them children, were critically injured and a number of others suffered lesser injuries. The car did not reach the royal bus, but came to a standstill against a statue when the driver lost control over his vehicle. The driver, who was also severely wounded, is in custody. The car came within some 40 yards of the bus. The royal bus tour was part of Queen’s Day activities, a national holiday celebrating the bond between the Netherlands and the House of Orange.

May 01 09:09

Yousef Al-Helou: Palestinian artists show Gaza suffering

Palestinian artists in the besieged Gaza say they use their art and talents to shed light on the suffering of the people as reconstruction has not begun yet because Israel refuses to allow in building materials.

May 01 09:04

Obama Administration seizes Tamez/Lipan Apache land for border wall

"Although this land has been in the Tamez family prior to the Spanish colonization, and also designated to them through Spanish Crown law (1767), as of today, it is in the possession of the United States Department of Homeland Security."

May 01 09:02

New Homes Demolished in Victorville, CA

Webmaster's Commentary: 

Madness.

Sheer madness.

May 01 08:53

U.S. to Drop Spy Case Against Pro-Israel Lobbyists

and the reason?..."the case was fraught with deep political dimensions, as it raised delicate issue of behind-the-scenes lobbying over Middle East policy and the role played by American Jewish supporters of Israel."

May 01 08:50

Newly Released Memo: Government 'Minders' at 9/11 Commission Interviews 'Intimidated' Witnesses

The memo, entitled “Executive Branch Minders’ Intimidation of Witnesses,” complains that:

* Minders “answer[ed] questions directed at witnesses;”
* Minders acted as “monitors, reporting to their respective agencies on Commission staffs lines of inquiry and witnesses’ verbatim responses.” The staff thought this “conveys to witnesses that their superiors will review their statements and may engage in retribution;” and
* Minders “positioned themselves physically and have conducted themselves in a manner that we believe intimidates witnesses from giving full and candid responses to our questions.”

May 01 08:49

Karl Rove Case Witness Michael Connell Killed in Plane Crash, Sisters Want Answers

Shannon Connell of Madison says her brother Michael rarely talked about work. She knew he ran an Ohio company called New Media Communications that set up websites for Republicans including former President George H.W. Bush and Florida Gov. Jeb Bush. But it wasn't until after he died last December, when the small plane he was piloting crashed, that she learned via the Internet of his tie to a voter fraud case and to allegations that presidential adviser Karl Rove had made threats against him...."But as time goes on, it's hard for me not to believe there was something deliberate about it."

May 01 08:44

An Alternative Explanation for the "Health Emergency" in Mexico

At this moment, Mexico is in the midst of an existential crisis. The combined realities of its corrupt government, the routes of the drug trade, and the neighboring drug market have combined to give rise to a system of drug cartels that rival the Mexican Government in economic power as well as raw firepower. Calderón is losing grip on the country his illegal election stole from Lopez Obrador . This darling of the corrupt Mexican ruling class has little means left with which to hold his grip upon power. Whether or not it will work, he seems to have made the decision to exaggerate a health crisis as a means to consolidate absolute power and to confer upon himself the powers necessary to stamp out those parts of the drug oligarchy not under his personal control.

May 01 08:41

Farewell to the American Century

Americans have perpetuated a mythic version of the past that never even approximated reality and today has become downright malignant.

May 01 08:38

Cap-And-Trade: Al Gore's Cash Cow

At the cap-and-trade hearings, it was revealed that not everyone will suffer from this growth-killing energy tax. A congresswoman wanted to know why sea levels aren't rising but Gore's bank account is.

When Gore left office in January 2001, he was said to have a net worth in the neighborhood of $2 million. A mere eight years later, estimates are that he is now worth about $100 million. It seems it's easy being green, at least for some.

Gore has his lectures and speeches, his books, a hit movie and Oscar, and a Nobel Prize. But Rep. Marsha Blackburn, R-Tenn., was curious about how a man dedicated to saving the planet could get so wealthy so quickly.

May 01 08:33

China has 100 million people with mental illness

Mental illness has now overtaken heart disease and cancer as the biggest burden on the Chinese health system, according to the World Health Organisation, affecting seven per cent of the population.

Webmaster's Commentary: 

If you had YOUR retirement invested in American Debt, would you be feeling sane right about now?

May 01 08:29

Did Mars' Magnetic Field Die With a Whimper or a Bang?

Giant asteroids may have wiped out Mars's magnetic field. The energy released by massive collisions upset the heat flow in the planet's iron core that produced the magnetism, according to a new study. The finding offers a solution to the mystery of the disappearing magnetic field and sheds light on early Earth conditions.

Webmaster's Commentary: 

Even during the Viking Missions, the subjective consensus was that we were looking at the remains of a dead world, one that had once had, water, once had more atmosphere, once had life.

The Hella Planitia region is an obvious impact feature, and what is interesting is the antipode of that monster impact is the obviously elevated and fractured Tharsis/Valles Marineris region, suggesting that the impact almost punched its way completely through the planet! Such a deep impact would disrupt the normal internal convection currants that generate a magnetic field, and without that field, the solar wind would over millions of years strip away whatever was left of the atmosphere of Mars after the impact.

May 01 08:06

Lithium in water 'curbs suicide'

Researchers examined levels of lithium in drinking water and suicide rates in the prefecture of Oita, which has a population of more than one million.

The suicide rate was significantly lower in those areas with the highest levels of the element, they wrote in the British Journal of Psychiatry.

High doses of lithium are already used to treat serious mood disorders.

May 01 08:05

US keeps Cuba on terrorism blacklist

The United States announced Thursday it has retained communist Cuba on a list of countries that allegedly support terrorism.

Webmaster's Commentary: 

"We know how to hold a grudge!" We're AMERICANS!!!" -- Official White Horse Souse

May 01 08:01

Gaza Friends - We are sailing again

We will not be stopped by the Israeli Navy. We will continue to sail again and again.

May 01 07:57

Professor's comparison of Israelis to Nazis stirs furor

Controversy has erupted at UC Santa Barbara over a professor's decision to send his students an e-mail in which he compared graphic images of Jews in the Holocaust to pictures of Palestinians caught up in Israel's recent Gaza offensive.

The e-mail by tenured sociology professor William I. Robinson has triggered a campus investigation and drawn accusations of anti-Semitism from two national Jewish groups, even as many students and faculty members have voiced support for him.

May 01 07:53

As deadline looms, will NY Times shut The Boston Globe?

The New York Times Co, which bought the Globe for $1.1 billion in 1993, threatened at the start of April to shut the money-losing, award-winning broadsheet unless the paper's 13 unions agree by Friday to $20 million in concessions.

As the deadline approaches, the future of one of America's most acclaimed regional newspapers looks unclear, illustrating deepening problems for an industry that has few answers for an accelerating, long-term shift of advertising to the Internet.

Names of potential buyers have surfaced only to disappear nearly as quickly, some worrying about finding a profitable financial model for a newspaper that won 20 Pulitzer Prizes and dominates news coverage in the six-state New England region but has faced steep drops in circulation.

May 01 07:52

Severin suspended for comments about Mexican immigrants

Jay Severin, the fiery right wing talk show host on Boston's WTKK-FM radio station, was suspended yesterday after calling Mexican immigrants "criminaliens," "primitives," "leeches," and exporters of "women with mustaches and VD," among other incendiary comments.

May 01 07:50

Souter known as low-key, fierce defender of individual rights

David who? was the initial reaction of Americans to a little-known judge from New Hampshire named in 1990 to sit on the nation's highest court. Even the nominee didn't know what to think when President George H.W. Bush called him with the news, telling supporters, "I was in a state of virtual shock."

Now, more than 18 years later, Souter plans to retire after the current term recesses in June, a source close to Souter told CNN.

May 01 07:48

Report on Chicago Police Torture Is Released

Special prosecutors said today that scores of criminal suspects were routinely tortured by police officers on the South Side in the 1970’s and 1980’s, but that extensive legal research convinced them that there was no way to skirt the statute of limitations preventing prosecution.

May 01 07:40

Collins: Enabling Acts - For An Era Of Greed

The strategic goal was to turn Wall Street into a big casino for the "in crowd" of major investors, funds, and institutions. No rules and no regulations: "let the market take care of it" was the philosophy.

The tactics were easy. First you set up a scholarly group called the Law and Economics movement to give your scheme legitimacy. Then you give money and other favors to members of Congress.

At the right moment, you call in your congressional markers to let the banks start doing what they did to spark the Great Depression. Walk into the Wall Street casino loaded with cash and spend like they're on coke.

May 01 07:37

THROW THE BUMS OUT - ALL OF THEM Senate Millionaires Kill Mortgage Assistance for Citizens

The denial of assistance to citizens by Senators is ironic given the fact that the origins of the current economic crisis came from Senate legislative actions in 1999 and 2000.

While their avarice knows no bounds, their memory suffers.

May 01 07:36

Enraged About Corporate Greed? Kidnap Your Boss

Webmaster's Commentary: 

Every once in a while I'll kidnap the Chief Operating Officer in the next office over, but she's my wife, and it's not about money! :)

May 01 07:32

Curt Maynard's blog gets shut down

Webmaster's Commentary: 

I can guess who and why.

So can you.

May 01 07:30

Rice may have admitted to conspiracy, former Nixon counsel says

“She tried to say she didn’t authorize anything, then proceeded to say she did pass orders along to the CIA to engage in torture if it was legal by the standard of the Department of Justice,” Dean said. “This really puts her right in the middle of a common plan, as it’s known in international law, or a conspiracy, as it’s known in American law, and this indeed is a crime. If it indeed happened the way we think it did happen.”

Asked if the comparison between her comments and Nixon’s were fair, Dean said it was “fuzzy.”

Webmaster's Commentary: 

Nixon's comment and Bush's apparent use of it rests on the claim of Sovereign Immunity; the idea that a ruler is indeed above the law. Sovereign Immunity was created originally by the church (along with Papal Infallibility) back in the middle ages, and it has become an implied part of English Common law. BUT, and this is the important part, Sovereign Immunity is not in the Constitution, and while Presidents try to imply that they are indeed sovereigns, they are actually executives, which is not the same thing. This has not stopped the DOJ from invoking Sovereign Immunity, sometimes with success, to block invest9igatrion of government wrongdoing.

May 01 07:25

Dutch queen escapes as driver crashes into crowd, killing four

Witnesses said that the black Suzuki Swift appeared to deliberately target an open bus carrying Queen Beatrix and her family in the town of Apeldoorn during festivities to mark Queen's Day, a national holiday.

May 01 07:23

NASA to begin layoffs as shuttle retirement nears

The U.S. space agency NASA plans to eliminate 900 manufacturing jobs over the next five months as it prepares to retire its space shuttle fleet in 2010, NASA officials said on Thursday.

The first 160 layoff notices go out on Friday, primarily to contractors producing the space shuttle fuel tanks outside New Orleans and the shuttle solid rocket boosters in Utah.

Webmaster's Commentary: 

"Hey, but the bomb factories are hiring like crazy, so it's not all THAT bad!" -- Official White Horse Souse

May 01 07:22

China has 'canceled US credit card': lawmaker

China, wary of the troubled US economy, has already "canceled America's credit card" by cutting down purchases of debt, a US congressman said Thursday.

China has the world's largest foreign reserves, believed to be mostly in dollars, along with around 800 billion dollars in US Treasury bonds, more than any other country.

But Treasury Department data shows that investors in China have sharply curtailed their purchases of bonds in January and February.

May 01 07:19

US Senate defeats mortgage relief measure

The US Senate on Thursday defeated a measure that could have helped millions of Americans avoid foreclosure by letting bankruptcy judges cut their mortgage payments.

The White House-backed proposal, an amendment to another bill, fell in a 51-45 vote that failed to reach the 60-vote threshold needed to ensure passage.

Webmaster's Commentary: 

Well, so much for thinking that the Democrats were going to change anything.

May 01 07:08

Netanyahu aides fear 'surprise' demands from Obama

A political source in Jerusalem said that Netanyahu's associates have been recently discussing a scenario in which Obama makes unequivocal demands on issues like West Bank settlement construction, illegal outposts and negotiations with the Palestinians.

The aides also fear a public clash between the two premiers, such as during a news conference or in comments the pair make, in which their differences will be aired.

Webmaster's Commentary: 

This is posturing in the aftermath of "Calamity" Jane Harmon and AIPAC-gate. Netanyahu will return to Israel, grinning from ear to ear, because he will be returning home triumphantly with everything he wants.

May 01 06:54

Robot attacked Swedish factory worker

The incident took place in June 2007 at a factory in Bålsta, north of Stockholm, when the industrial worker was trying to carry out maintenance on a defective machine generally used to lift heavy rocks. Thinking he had cut off the power supply, the man approached the robot with no sense of trepidation.

But the robot suddenly came to life and grabbed a tight hold of the victim's head. The man succeeded in defending himself but not before suffering serious injuries.

"The man was very lucky. He broke four ribs and came close to losing his life," said Leif Johansson.

May 01 06:41

Swine flu? A panic stoked in order to posture and spend

We have gone demented. Two Britons are or were (not very) ill from flu. "This could really explode," intones a reporter for BBC News. "London warned: it's here," cries the Evening Standard. Fear is said to be spreading "like a Mexican wave". It "could affect" three-quarters of a million Britons. It "could cost" three trillion dollars. The "danger", according to the radio, is that workers who are not ill will be "worried" (perhaps by the reporter) and fail to turn up at power stations and hospitals.

Appropriately panicked, on Monday ministers plunged into their Cobra bunker beneath Whitehall to prepare for the worst. Had Tony Blair been about they would have worn germ warfare suits. British government is barking mad.

May 01 06:23

Swine Flu Is Bad PR For Pigs

AS swine flu sweeps the globe the most pressing thing on EU ministers’ minds isn’t vaccinations or containing the virus… it’s pork PR.

Sales of pork have plummeted as consumers panic about contamination as the disease continues to spread.

Today ministers will gather to discuss and decide upon a more "appropriate" name for the piggy disease.

May 01 06:19

Peres: Bombing Iran may not be the 'best solution'

President Shimon Peres said Wednesday that attacking Iran would only postpone its ability to build an atom bomb.

"I'm not sure that bombing the nuclear facilities is the best solution. You know, the moment there are centrifuges, you can destroy the centrifuges. You cannot destroy the know-how to create centrifuges. You can postpone," he told Channel 10.

May 01 06:09

[Video] WTC-7 Any Questions

A comparison of Madrid's Windsor Building fire and the fire that "collapsed" WTC 7.

Any questions?

May 01 05:17

Pirate Suspect to be Charged as Adult in New York

The New York Times - B Weiser -[In the case of ...] Abduwali Abdukhadir Muse, a Somali who speaks no English...

[...] a New York police detective, Frederick Galloway, who went to Africa as part of an investigative team, told the judge that Mr. Muse [the father of the defendant], after giving different ages, said he had been untruthful, apologized and said he [his son] was “between 18 and 19.”

“He also said, ‘I’m sorry for lying to you,’ ” Detective Galloway testified. “He said, ‘When I pray again, I’ll ask Allah to forgive me for lying to you, and I won’t lie to you again.’ ”

May 01 05:14

Refuge

Get ready.

May 01 04:38

Reducing conscious awareness in humans reduces suicide -Psychiatrists

BBC Health - "Large-scale trials involving the addition of lithium to drinking water supplies may then be feasible, although this would undoubtedly be subject to considerable debate. Following up on these findings will not be straightforward or inexpensive, but the eventual benefits for community mental health may be considerable."

May 01 04:25

Why Congress Won't Investigate Wall Street

Why Congress Won't Investigate Wall Street
Republicans and Democrats would find themselves in the hot seat.

The famous Pecora Commission of 1933 and 1934 was one of the most successful congressional investigations of all time, an instance when oversight worked exactly as it should. The subject was the massively corrupt investment practices of the 1920s.

A new round of regulation is clearly in order these days, and a Pecora-style investigation seems like a good way to jolt the Obama administration into action.

May 01 04:15

At Treasury, Big White House Role

At Treasury, Big White House Role
After Early Snafus, Emanuel Helps Geithner With Policies; 'Rahm Wants It'

WASHINGTON -- On Jan. 20, Timothy Geithner took control of the Treasury Department, directing the government's response to the financial crisis.

Within three weeks, the White House tightened its grip, alarmed by the poor reaction to Mr. Geithner's performance during the rollout of his rescue plan, government officials say. Since then, White House Chief of Staff Rahm Emanuel has been so involved in the workings of the Treasury that "Rahm wants it" has become an unofficial mantra among some at the Treasury, according to government officials.

May 01 04:15

Chrysler "bankruptcy" turning out to be another banker-bailout

BBC - Lenders object to Chrysler plan -A [unnamed] group representing 20 Chrysler lenders, holding $1bn (£674m) in debt, are set to object to the firm's move into Chapter 11 bankruptcy protection.

"They [Chrysler] say they are going to allocate out and distribute the proceeds of the sale in a way that they couldn't do if they were going to do it under a Chapter 11 plan," said Tom Lauria, a bankruptcy attorney at White & Case, representing a [unnamed] group of secured lenders.

May 01 04:02

Bankers made 'astonishing mess'

BBC - The effects of the continuing banking crisis will be felt for generations, a committee of MPs has warned.

The Treasury committee, in its second report on the crisis, said it had been caused largely by the banks' own reckless behaviour.

"Bankers have made an astonishing mess of the financial system," said committee chairman John McFall.

[The credit economy drops its drawers to expose the extent of its hideous disease. It's just creepy, the credit economy.]

May 01 04:00

The Importance of Battlefield Nuclear Weapons

The problem is that bankruptcy is the only weapon Chrysler and Treasury have in this fight, and it’s a strategic nuclear weapon. Bankruptcy is the only threat that can get the bondholders to agree to a swap; but because a bankruptcy carries some risk of destroying Chrysler (because control will lie in the hands of a bankruptcy judge - not Chrysler, Treasury, the UAW, or Fiat), and taking hundreds of thousands of jobs with it, everyone knows that Treasury would prefer not to use it. The bondholders are betting that they can use Treasury’s fear of a bankruptcy to extract better terms at the last minute.

May 01 03:57

The Western notion of global PROGRESS cuts a huge reality fart - EU unemployment hits 20 million

BBC - Unemployment across the 27 EU member states reached 20 million in March.

[Oh yeh, sure... The Western design and the Western ethic knows how to make for a better world for all of us, -sure it does. 20 million people in Europe are standing in the unemployment line. Kafkaesque enough for you? Did someone REALLY vote for this? Feudalism was better than the credit economy, all these morons bought for themselves.]

May 01 03:47

YOU-WATCH! Chasing down rich U.S. tax cheats with Swiss bank accounts - Will not be like fighting the fictitious war on terrorism -or putting phony economic sanctions on Iran

BBC - Swiss bank refuses US tax request -Switzerland's largest bank, UBS, has asked a US court not to go ahead with a tax case involving more than 50,000 US customers with Swiss accounts.

UBS told a federal court in Florida it would violate Swiss laws on banking secrecy if it provided the information on its clients.

[The road to rapacious globalism -just hit a major snag!]

May 01 03:06

Evolution classes optional under proposed Alberta law

A controversial Alberta bill will enshrine into law the rights of parents to pull their children out of classes discussing the topics of evolution and homosexuality.

The new rules that would require schools to notify parents in advance for "subject-matter that deals explicitly with religion, sexuality or sexual orientation" is buried in a bill that extends human rights to homosexuals. Parents can ask for their child to be excluded from the discussion.

Bruseker did happen to mention that it would be difficult for teachers to avoid the topic of evolution in science or geography classes.

May 01 02:38

GOP Chair Michael Steele Admits Republicans at Fault for Banking Crisis

"Look, we can't go back out and start pointing fingers at Democrats and saying look how bad they're performing, look at what they're doing with the economy when we jumpstarted this thing," Steele said
"We were the ones that put the $700 billion on the table and said, all right, let's start nationalizing the banking system."
Added Steele, "So now, for us to stand back and go, oh, that's a bad thing to do is disingenuous."

"It was poor leadership. It was coming to Washington, drinking the Potomac River water, getting that fever, if you will, and spending, growing government 40 percent,"

May 01 00:37

Obama’s First 100 Days: The Madmen Did Well

In his first 100 days, Obama has excused torture, opposed habeas corpus, and demanded more secret government. He has kept Bush’s gulag intact and at least 17,000 prisoners beyond the reach of justice. On April 24, his lawyers won an appeal that ruled Guantanamo prisoners were not "persons" and therefore had no right not to be tortured. His national intelligence director, Adm. Dennis Blair, says he believes torture works. One of his senior officials in Latin America is accused of covering up the torture of an American nun in Guatemala; another is a Pinochet apologist. As Daniel Ellsberg has pointed out, America experienced a military coup under Bush, whose secretary of "defense," Robert Gates, along with the same warmaking officials, have been retained by Obama.

May 01 00:25

Government Motors: Only the Beginning

One of the enduring myths of the present era has been the Big Lie that auto manufacturing plants cannot be profitable without ultra-cheap labor. When one sees the well-paid autoworkers that are with Nissan in Smyrna, Tennessee, or the Honda workers in Marysville, Ohio, it is apparent that employees at these places are doing just fine.

May 01 00:17

Israel warns EU to tone down its criticism

JERUSALEM – Israel warned the European Union on Thursday to tone down its criticism of the new Israeli government or risk forfeiting the bloc's role as broker in Mideast peace efforts.

The warning came after EU's commissioner for external relations, Benita Ferrero-Waldner, this week criticized Israel's refusal to endorse a Palestinian state. She said an upgrade in Israeli-EU relations would depend on Israel's commitment to the "two-state solution."

It also came ahead of a planned trip to Europe next week by Israel's foreign minister, Avigdor Lieberman — his first official trip abroad. The ultranationalist Lieberman's comments about Arabs and Mideast peace have raised international concerns about the new Israeli Cabinet's intentions.

May 01 00:13

Swine flu source spawns wild theories

Finding the source of a new virus is key for scientists because understanding how it jumped to humans can lead to better drugs and vaccines as well as help prevent future outbreaks.

But one link experts probably won't be exploring is an Internet report charging that Mexican drug cartels working with al Qaeda unleashed the swine flu.

"The claim of the conspiracy theorists is that this new combination could not have occurred naturally, but this is not true," the New Scientist's biology editor Michael Le Page wrote.

April 30, 2009

Apr 30 19:36

Police accused of abusing powers as anti-terrorism stop and searches treble

The number of people who police in England and Wales stop and search under anti-terrorism laws has trebled in just a year, but only a handful result in arrests.

Officers were last night accused of abusing their powers after it emerged just one per cent of around 124,000 "suspects" targeted in 2007/08 were arrested - and only a fraction of those were for terrorism related offences.

Nearly 90 per cent of the searches were carried out in London by the Metropolitan Police, which saw a 266 per cent increase, with the aftermath of the attempted nightclub bombing in the Haymarket in the summer of 2007 blamed for the rise.

The level of stop and searches for other suspected offences also increased to more than a million last year - the highest for a decade.

Apr 30 19:19

North American Union takes priority over the Swine Flu Pandemic - Lou Dobbs 4/30/09

President Obama announced that the flu is already here, no need to trying to stop it with shutting down the border.

Apr 30 18:46

A.I.P.A.C. MEETS NEXT WEEK TO DETERMINE U.S. FOREIGN POLICY.

The American Israel Public Affairs Committee (AIPAC), America’s pro-Zionist Israeli lobby group, will meet from Sunday 3 May through to 5 May to determine the Obama administration’s foreign policy for the coming year. America’s foreign policy chief for the Middle East, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, will be flying in especially for the occasion.

Apr 30 18:44

New Vulnerability Discovered in ALL Adobe Reader Versions

Earlier this year, Adobe had to fess up that its flagship PDF Reader, used by virtually the entire business and Internet communities had a critical security vulnerability which could cause the application to crash and could potentially allow an attacker to take control of the affected system. Now their security staff is reporting that a critical vulnerability in every version of the Reader may be affected due to a weakness found in JavaScript.

Apr 30 18:44

New Vulnerability Discovered in ALL Adobe Reader Versions

Earlier this year, Adobe had to fess up that its flagship PDF Reader, used by virtually the entire business and Internet communities had a critical security vulnerability which could cause the application to crash and could potentially allow an attacker to take control of the affected system. Now their security staff is reporting that a critical vulnerability in every version of the Reader may be affected due to a weakness found in JavaScript.

Apr 30 18:34

The real victims of swine flu

As the media focus on a global sneezing fit, the plight of people in Congo, Somalia, Burma and China is being ignored.

...

For others, like the Israeli and Sri Lankan governments, flu victims provide a welcome diversion from military victims. While the Sri Lanka's Tamil-bashing president, Mahinda Rajapaksa, seems hell-bent on turning his country into a rogue state, Israel's army has been quietly insisting its not dissimilar operations in Gaza in January were entirely in accordance with international law.

Human Rights Watch heaped scorn on Israel's claims this week while the International Crisis Group warned that a "boiling" Gaza could soon explode again. But with the world busy holding its nose and examining the contents of its handkerchief, who's listening?

Apr 30 18:33

THE INFORMATION UNDERGROUND INTERVIEWS CYNTHIA MCKINNEY, BLOWS THE LID OFF OF THE ISRAEL LOBBY

Apr 30 18:02

Swine flu pandemic? It feels like a phoney war

Today, so far, there have been no calls at all. We have 15,000 patients and are close to one of the larger airports in England, but have not seen a case of flu. We have not had a single patient worrying that he or she might have flu. It feels like a phoney war. We have seen two patients with heart attacks, three acute asthmatic attacks, and a child who had swallowed an implausibly large piece of Lego. Such is general practice.

We met at lunchtime, not to talk of heart attacks and Lego, but of flu. There have been deaths in Mexico. There has been one in the US. Our Indian partner said: "There were 2,000 deaths, mainly children in Africa and Asia, yesterday."

Apr 30 17:48

DOLLAR DECEPTION: HOW BANKS SECRETLY CREATE MONEY

It has been called "the most astounding piece of sleight of hand ever invented." The creation of money has been privatized, usurped from Congress by a private banking cartel. Most people think money is issued by fiat by the government, but that is not the case. Except for coins, which compose only about one one-thousandth of the total U.S. money supply, all of our money is now created by banks. Federal Reserve Notes (dollar bills) are issued by the Federal Reserve, a private banking corporation, and lent to the government. Moreover, Federal Reserve Notes and coins together compose less than 3 percent of the money supply. The other 97 percent is created by commercial banks as loans.


 

Yahoo! Canada Toolbar : Search from anywhere on the web and bookmark your favourite sites. Download it now!__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 1 May 20:41 2009
Picon

DOLLAR DECEPTION: HOW BANKS SECRETLY CREATE MONEY

DOLLAR DECEPTION:
HOW BANKS SECRETLY CREATE MONEY

It has been called "the most astounding piece of sleight of hand ever invented." The creation of money has been privatized, usurped from Congress by a private banking cartel. Most people think money is issued by fiat by the government, but that is not the case. Except for coins, which compose only about one one-thousandth of the total U.S. money supply, all of our money is now created by banks. Federal Reserve Notes (dollar bills) are issued by the Federal Reserve, a private banking corporation, and lent to the government.1 Moreover, Federal Reserve Notes and coins together compose less than 3 percent of the money supply. The other 97 percent is created by commercial banks as loans.2

Don't believe banks create the money they lend? Neither did the jury in a landmark Minnesota case, until they heard the evidence. First National Bank of Montgomery vs. Daly (1969) was a courtroom drama worthy of a movie script.3 Defendant Jerome Daly opposed the bank's foreclosure on his $14,000 home mortgage loan on the ground that there was no consideration for the loan. "Consideration" ("the thing exchanged") is an essential element of a contract. Daly, an attorney representing himself, argued that the bank had put up no real money for his loan. The courtroom proceedings were recorded by Associate Justice Bill Drexler, whose chief role, he said, was to keep order in a highly charged courtroom where the attorneys were threatening a fist fight. Drexler hadn't given much credence to the theory of the defense, until Mr. Morgan, the bank's president, took the stand. To everyone's surprise, Morgan admitted that the bank routinely created money "out of thin air" for its loans, and that this was standard banking practice. "It sounds like fraud to me," intoned Presiding Justice Martin Mahoney amid nods from the jurors. In his court memorandum, Justice Mahoney stated:

Plaintiff admitted that it, in combination with the Federal Reserve Bank of Minneapolis, . . . did create the entire $14,000.00 in money and credit upon its own books by bookkeeping entry. That this was the consideration used to support the Note dated May 8, 1964 and the Mortgage of the same date. The money and credit first came into existence when they created it. Mr. Morgan admitted that no United States Law or Statute existed which gave him the right to do this. A lawful consideration must exist and be tendered to support the Note.

The court rejected the bank's claim for foreclosure, and the defendant kept his house. To Daly, the implications were enormous. If bankers were indeed extending credit without consideration – without backing their loans with money they actually had in their vaults and were entitled to lend – a decision declaring their loans void could topple the power base of the world. He wrote in a local news article:

This decision, which is legally sound, has the effect of declaring all private mortgages on real and personal property, and all U.S. and State bonds held by the Federal Reserve, National and State banks to be null and void. This amounts to an emancipation of this Nation from personal, national and state debt purportedly owed to this banking system. Every American owes it to himself . . . to study this decision very carefully . . . for upon it hangs the question of freedom or slavery.

Needless to say, however, the decision failed to change prevailing practice, although it was never overruled. It was heard in a Justice of the Peace Court, an autonomous court system dating back to those frontier days when defendants had trouble traveling to big cities to respond to summonses. In that system (which has now been phased out), judges and courts were pretty much on their own. Justice Mahoney, who was not dependent on campaign financing or hamstrung by precedent, went so far as to threaten to prosecute and expose the bank. He died less than six months after the trial, in a mysterious accident that appeared to involve poisoning.4 Since that time, a number of defendants have attempted to avoid loan defaults using the defense Daly raised; but they have met with only limited success. As one judge said off the record:

If I let you do that – you and everyone else – it would bring the whole system down. . . . I cannot let you go behind the bar of the bank. . . . We are not going behind that curtain!5

From time to time, however, the curtain has been lifted long enough for us to see behind it. A number of reputable authorities have attested to what is going on, including Sir Josiah Stamp, president of the Bank of England and the second richest man in Britain in the 1920s. He declared in an address at the University of Texas in 1927:

The modern banking system manufactures money out of nothing. The process is perhaps the most astounding piece of sleight of hand that was ever invented. Banking was conceived in inequity and born in sin . . . . Bankers own the earth. Take it away from them but leave them the power to create money, and, with a flick of a pen, they will create enough money to buy it back again. . . . Take this great power away from them and all great fortunes like mine will disappear, for then this would be a better and happier world to live in. . . . But, if you want to continue to be the slaves of bankers and pay the cost of your own slavery, then let bankers continue to create money and control credit.

Robert H. Hemphill, Credit Manager of the Federal Reserve Bank of Atlanta in the Great Depression, wrote in 1934:

We are completely dependent on the commercial Banks. Someone has to borrow every dollar we have in circulation, cash or credit. If the Banks create ample synthetic money we are prosperous; if not, we starve. We are absolutely without a permanent money system. When one gets a complete grasp of the picture, the tragic absurdity of our hopeless position is almost incredible, but there it is. It is the most important subject intelligent persons can investigate and reflect upon.6

Graham Towers, Governor of the Bank of Canada from 1935 to 1955, acknowledged:

Banks create money. That is what they are for. . . . The manufacturing process to make money consists of making an entry in a book. That is all. . . . Each and every time a Bank makes a loan . . . new Bank credit is created -- brand new money.7

Robert B. Anderson, Secretary of the Treasury under Eisenhower, said in an interview reported in the August 31, 1959 issue of U.S. News and World Report:

[W]hen a bank makes a loan, it simply adds to the borrower's deposit account in the bank by the amount of the loan. The money is not taken from anyone else's deposit; it was not previously paid in to the bank by anyone. It's new money, created by the bank for the use of the borrower.

How did this scheme originate, and how has it been concealed for so many years? To answer those questions, we need to go back to the seventeenth century.


The Shell Game of the Goldsmiths

In seventeenth century Europe, trade was conducted primarily in gold and silver coins. Coins were durable and had value in themselves, but they were hard to transport in bulk and could be stolen if not kept under lock and key. Many people therefore deposited their coins with the goldsmiths, who had the strongest safes in town. The goldsmiths issued convenient paper receipts that could be traded in place of the bulkier coins they represented. These receipts were also used when people who needed coins came to the goldsmiths for loans.

The mischief began when the goldsmiths noticed that only about 10 to 20 percent of their receipts came back to be redeemed in gold at any one time. They could safely "lend" the gold in their strongboxes at interest several times over, as long as they kept 10 to 20 percent of the value of their outstanding loans in gold to meet the demand. They thus created "paper money" (receipts for loans of gold) worth several times the gold they actually held. They typically issued notes and made loans in amounts that were four to five times their actual supply of gold. At an interest rate of 20 percent, the same gold lent five times over produced a 100 percent return every year, on gold the goldsmiths did not actually own and could not legally lend at all. If they were careful not to overextend this "credit," the goldsmiths could thus become quite wealthy without producing anything of value themselves. Since only the principal was lent into the money supply, more money was eventually owed back in principal and interest than the townspeople as a whole possessed. They had to continually take out loans of new paper money to cover the shortfall, causing the wealth of the town and eventually of the country to be siphoned into the vaults of the goldsmiths-turned-bankers, while the people fell progressively into their debt.8

Following this model, in nineteenth century America, private banks issued their own banknotes in sums up to ten times their actual reserves in gold. This was called "fractional reserve" banking, meaning that only a fraction of the total deposits managed by a bank were kept in "reserve" to meet the demands of depositors. But periodic runs on the banks when the customers all got suspicious and demanded their gold at the same time caused banks to go bankrupt and made the system unstable. In 1913, the private banknote system was therefore consolidated into a national banknote system under the Federal Reserve (or "Fed"), a privately-owned corporation given the right to issue Federal Reserve Notes and lend them to the U.S. government. These notes, which were issued by the Fed basically for the cost of printing them, came to form the basis of the national money supply.

Twenty years later, the country faced massive depression. The money supply shrank, as banks closed their doors and gold fled to Europe. Dollars at that time had to be 40 percent backed by gold, so for every dollar's worth of gold that left the country, 2.5 dollars in credit money also disappeared. To prevent this alarming deflationary spiral from collapsing the money supply completely, in 1933 President Franklin Roosevelt took the dollar off the gold standard. Today the Federal Reserve still operates on the "fractional reserve" system, but its "reserves" consist of nothing but government bonds (I.O.U.s or debts). The government issues bonds, the Federal Reserve issues Federal Reserve Notes, and they basically swap stacks, leaving the government in debt to a private banking corporation for money the government could have issued itself, debt-free.


Theft by Inflation

M3, the broadest measure of the U.S. money supply, shot up from $3.7 trillion in February 1988 to $10.3 trillion 14 years later, when the Fed quit reporting it. Why the Fed quit reporting it in March 2006 is suggested by John Williams in a website called "Shadow Government Statistics" (shadowstats.com), which shows that by the spring of 2007, M3 was growing at the astounding rate of 11.8 percent per year. Best not to publicize such figures too widely! The question posed here, however, is this: where did all this new money come from? The government did not step up its output of coins, and no gold was added to the national money supply, since the government went off the gold standard in 1933. This new money could only have been created privately as "bank credit" advanced as loans.

The problem with inflating the money supply in this way, of course, is that it inflates prices. More money competing for the same goods drives prices up. The dollar buys less, robbing people of the value of their money. This rampant inflation is usually blamed on the government, which is accused of running the dollar printing presses in order to spend and spend without resorting to the politically unpopular expedient of raising taxes. But as noted earlier, the only money the U.S. government actually issues are coins. In countries in which the central bank has been nationalized, paper money may be issued by the government along with coins, but paper money still composes only a very small percentage of the money supply. In England, where the Bank of England was nationalized after World War II, private banks continue to create 97 percent of the money supply as loans.9

Price inflation is only one problem with this system of private money creation. Another is that banks create only the principal but not the interest necessary to pay back their loans. Since virtually the entire money supply is created by banks themselves, new money must continually be borrowed into existence just to pay the interest owed to the bankers. A dollar lent at 5 percent interest becomes 2 dollars in 14 years. That means the money supply has to double every 14 years just to cover the interest owed on the money existing at the beginning of this 14 year cycle. The Federal Reserve's own figures confirm that M3 has doubled or more every 14 years since 1959, when the Fed began reporting it. 10That means that every 14 years, banks siphon off as much money in interest as there was in the entire economy 14 years earlier. This tribute is paid for lending something the banks never actually had to lend, making it perhaps the greatest scam ever perpetrated, since it now affects the entire global economy. The privatization of money is the underlying cause of poverty, economic slavery, underfunded government, and an oligarchical ruling class that thwarts every attempt to shake it loose from the reins of power.

This problem can only be set right by reversing the process that created it. Congress needs to take back the Constitutional power to issue the nation's money. "Fractional reserve" banking needs to be eliminated, limiting banks to lending only pre-existing funds. If the power to create money were returned to the government, the federal debt could be paid off, taxes could be slashed, and needed government programs could be expanded. Contrary to popular belief, paying off the federal debt with new U.S. Notes would not be dangerously inflationary, because government securities are already included in the widest measure of the money supply. The dollars would just replace the bonds, leaving the total unchanged. If the U.S. federal debt had been paid off in fiscal year 2006, the savings to the government from no longer having to pay interest would have been $406 billion, enough to eliminate the $390 billion budget deficit that year with money to spare. The budget could have been met with taxes, without creating money out of nothing either on a government print press or as accounting entry bank loans. However, some money created on a government printing press could actually be good for the economy. It would be good if it were used for the productive purpose of creating new goods and services, rather than for the non-productive purpose of paying interest on loans. When supply (goods and services) goes up along with demand (money), they remain in balance and prices remain stable. New money could be added without creating price inflation up to the point of full employment. In this way Congress could fund much-needed programs, such as the development of alternative energy sources and the expansion of health coverage, while actually reducing taxes.


Make your browsing faster, safer, and easier with the new Internet Explorer® 8. Optimized for Yahoo! Get it Now for Free!

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 1 May 20:50 2009
Picon

Swine flu pandemic? It feels like a phoney war

View from the surgery

Swine flu pandemic? It feels like a phoney war

Dr John Crippen is the pseudonym of an NHS doctor who writes a popular medical blog. This is his account of the view from the GP's surgery

Oh! God, now I know it is serious. The Health Protection Agency has sent me an algorithm to tell me how to deal with swine flu. It arrived today in an email with one of those red exclamation marks at the side. An algorithm, for those who don't know, is a "finite sequence of instructions, an explicit, step-by-step procedure for solving a problem". It is very complicated. I do not understand it. Fortunately the primary care trust has also sent me a red exclamation mark email with instructions I can understand: "The main message remains: always use a tissue to catch coughs and sneezes, throw away used tissues and regularly wash your hands."

I can relate to that. Trouble is, it makes me giggle. I can't get that old jingle, from somewhere in early childhood, out of my mind. "Coughs and sneezes spread diseases, trap your germs in your handkerchief." It has rhythm. It is best recited in a "Mail train" monotone. Lovers of Tony Hancock will want to sing it to the tune of Deutschland, Deutschland über alles.

Doctor, you're not taking this seriously. Actually, I am. We have all read our way through the mountains of circulars that have arrived. We are having a daily practice meeting. We have one partner designated to take all the "flu"-related calls so our advice is consistent. Yesterday we had two such calls: a patient just returned from Turkey who had diarrhoea and wondered if it could be flu, and an elderly lady wanting advice about her husband who has respiratory problems. Should he be started on Tamiflu? Simple answer: No.

Today, so far, there have been no calls at all. We have 15,000 patients and are close to one of the larger airports in England, but have not seen a case of flu. We have not had a single patient worrying that he or she might have flu. It feels like a phoney war. We have seen two patients with heart attacks, three acute asthmatic attacks, and a child who had swallowed an implausibly large piece of Lego. Such is general practice.

We met at lunchtime, not to talk of heart attacks and Lego, but of flu. There have been deaths in Mexico. There has been one in the US. Our Indian partner said: "There were 2,000 deaths, mainly children in Africa and Asia, yesterday."

Our medical student looked shocked: "I didn't know swine flu had reached that part of the world." "It hasn't," said our partner. "I'm talking of deaths from malaria. But that isn't news, is it?"

We were silent for a while. Time to get things in proportion.

nhsblogdoc.blogspot.com


Yahoo! Canada Toolbar : Search from anywhere on the web and bookmark your favourite sites. Download it now!__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 2 May 14:06 2009
Picon

Nju Jork : Shoqata Rugova mblodhi 50 mije dollar

Nju Jork : Shoqata Rugova mblodhi 50 mije dollar

 

 

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

Rugovasit, kane nderuar edhe shtetin me te ri te botes, duke vendosur ne krye te salles tre flamure, ate te Republikes se Kosoves, SHBA-se, dhe Flamurin e Presidentit te pare te Kosoves, Rugoves, i njohur edhe si Flamuri i Dardanise 

 

 

 

ARTHURE AVENUE - BRONX NY : Me rastin e zyrtarizimit te shoqates Rugova, u zhvillua per here te pare nje tubimi promovues ne lokalin Mario's, ne Arthure Avenue - ne Bronx. Ne kete tubim te veçante,  Rugovasit, kane nderuar edhe shtetin me te ri te botes, duke vendosur ne krye te salles tre flamure, ate te Republikes se Kosoves, SHBA-se, dhe Flamurin e Presidentit te pare te Kosoves, Rugoves, i njohur edhe si Flamuri i Dardanise .

 

 

  Ne tubim moren pjese dhjetra perfaqesues te familjeve Rugovase, anetare te kesaj shoqate. Fillimi qe shume i mbare, sa qe qysh ne nisje, shoqata arriti te mbledhe 50 mije dollare. Shume, kjo, qe do te vije duke u rritur ne te ardhmen, thane pjesmarresit, mbasi agazhimi i tyre ishte shume me i madh . Dhe ne tubimet e tjera do te publikohet edhe lista e donatoreve.

 

 

   Tubimin e Shoqates"Rugova", e udhehoqen, kryetari i saj Isuf Rexhaj, n/kryetari, Syle Lajçi, n/kryetari  tjeter, Iber Nikqi, sekretari Adem Muriqi, zedhensi i saj Ramiz Muja, arkatari Flamur Husaj, Ferzi Muriqi dhe Shaban Lajçi, Ne tubim moren pjese edhe anetaret e Ansamblit Folklorik Rugova.

 

 

 Ne tubim u tha se shoqata Rugova, filloi se vepruari vitin e kaluara- 2008. Kjo sipas tyre jo vetem si deshire e vetme e ndokujt, por si nevoje e patjetersuar e nje numeri aktivistesh Rugovas, qe jane me qenrim te perhereshm ne SHBA-es. Mirpo, nese dikush mund te thote se kjo eshte e vonuar, pergjigjeja do te ishte ashtu si thote populli " Nje pune e mire kurre nuk eshte vone."

 

Zedhensi i kesaj shoqate, Ramiz Muja, tha se " Po, marrim si shembull shoqaten me te vjeter Shqiptaro Amerikane, Shoqaten PanShqiptare te Amerikes VATRA, qe e krijuan njerez punetor, patriot dhe shume te devoteshem, e cila vepron edhe sot e kesaj dite, megjithese ka nje shekull qe eshte krijuar".

 

Mirpo, tha ai nese para 20 e ca viteve, nuk shihej se kishte nevoje formimi i ndonje shoqate te tille, pasi qe kishim vene vetes detyra shume me te rendesishme, siç ishte çeshtja e Kosoves, tani kjo shoqate duket nevoje e kohes.

 

Sipas tij "Sot, pas 10 viteve te mbarimit te luftes ne Kosove, qe prap mund te thuhet qe pak me vones , por prapseprape nuk eshte vone, ja qe filloi se vepruari shoqata "Rugova', ku komuniteti Rugovas eshte rritur dhe perben nje numer te konsiderueshem te komunitetit shqiptar, qe punojne e veprojne ne kete vend."

 

Ne nje deklerate per shtyp, qe doli gjate tubimit, thuhej se "Ne si komunitet ende nuk jemi te organizuar si i ka hije nje komuniteti te civilizuar. Ne duhet qe ne menyre te organizuar t'i shtrojme problemet qe na preokupojne , qofshin ato per Kosoven, apo per ato qe hasim ketu ne Amerike."

 

   Ata thone se vetem organizimi dhe perkushtimi mund t'i perfundoje punet e shumta qe i presin ata. Ndersa, si pjese e pandare e shoqates Rugova, ata kane krijuar edhe Ansambli Folklorik Rugova, i cili vepron dhe ka vepruar edhe me pare me disa nderprerje por sot eshte plotesisht aktive. Ne anasambel bejne pjese kryetar Isuf Rexhaj, udheheqes artistik Sardi Muriqi, organizator Idriz Çelaj, dhe Syle Nikiqi koreograf Syle Nikiqi, ndihmes/koreograf Flamur Husaj, orkestrante Rame Muja dhe Beke Nikiqi, drama Idriz Çelaj, asistent/regjie Ramiz Muja, recitues Shaban Lajçi dhe zedhens eshte  Ramiz Muja.

 

 

 
 
 

 

 

     Ne tubim ata thane se, kemi shume  nevoje te mblidhemi dhe te njohim njeri tjetrin. Kemi ne plan te blejme ndertesen e shoqates. Kemi planifikuar te nxjerrim ndoshta edhe nje gazete nje mujore, organ i shoqates Rugova, me lajme nga komuniteti Rugovas.Gjtihashtu ne tubim u tha se eshte planifikuar blerja e pllacit(truallit) per varreza te komunitetit Rugovas. Si dhe jane duke planifikuar aktivitete te tjera kulturore e sportive, venjen ne skene edhe te ndonje pjese artistike, me poezi, recitime dhe kenge e valle.

 

     Mbi te gjitha, aty dominoje nje plane qe si shoqate, ata t'i vijme ne ndihme njerezve te tyre ne nevoje, si ketu ne Amerike, por edhe ne vendlindje, pra ne Rugove.. Ne si shoqate, thane ata jemi te shqetesuar mbi problemin qe ka dale me percaktimin e kufirit te Kosoves me Malin e Zi, qe Serbia para se te ndahej edhe nga Mali i Zi ka bere tregti me tokat tona atje. Ajo, sipas tyre padrejtesisht, dhe pa pyetur te zotin e tokes, sikurse jemi ne Rugovasit, ju dha keto toka Malit te Zi, dhe e vizatoi kufirin deri ne pragun e shtepive tona.

 

 

   Ne tubim folen, edhe Xhevat Kastrati, Idriz, Çelaj, Muje Rugova, Ramiz Muja, Sadri Muriqi , Isuf Rexhaj , Iber Nikqi e te tjer. Ne fund te tubimit, u zhvillua edhe nje program i bukur artistik,. Nora Lajçi, nje vajze e vogel e veshur  me nje kostum te bukur popullor te Rugoes, kendoje e vallezoje duke korrur duartroktijet e nxehta te pranishemve. Me pase poeti Shaban Lajçi, recitoje disa poezi, per te pershendetur kete tubim.

 

 

 
 
 

Access 350+ FREE radio stations anytime from anywhere on the web. Get the Radio Toolbar!
arsim jonuzi | 2 May 01:24 2009
Picon

Qëndrueshmëria

 

Qëndrueshmëria

 

Qëndrueshmëri do të thotë pandryshueshmëri, vendosmëri, të qenët i fortë në vendim, palëvizshmëri, palëkundshmëri, të qenët i patundshëm, këmbëngulësi, të qenët i fiksuar fort, vazhdimësi, të qenët jo ngurrues etj. Ndërkaq, antonimet e saj janë: teka, frikamania, indiferenca, joserioziteti, luhatja, lëkundja etj. E qëndrueshmëria, pra, me një fjalë, është akt apo gjendje e të qenët i qëndrueshëm.

Për më tej, ajo është virtyt i të dërguarve të Zotit si dhe i reformatorëve të cilët përpiqen në mënyrë të vazhdueshme dhe me vendosmëri për t'i realizuar misionet e veta. "Gara fitohet avash-avash dhe duke mos u ndalur!", thotë një thënie e vjetër. Pa qenë i qëndrueshëm në mundime, njeriu nuk mundet të ketë sukses në objektivin e vet. Vetë jeta e Pejgamberit, alejhi selam, paraqet një shembull të shkëlqyer të një njeriu që u angazhua për misionin e vet, i cili punoi me vendosmëri karshi goditjeve të rënda dhe i cili, së fundi, arriti të konvertojë miliona njerëz në fenë e Allahut. Pejgamberi, alejhi selam, qe kundërshtuar, qe përqeshur, qe abuzuar, qe sharë, qe shtypur e qe provokuar në shumë mënyra, por asgjë s'mundte ta lëvizë madje as një centimetër nga rruga e udhëzimit. Pra, ai qe bojkotuar në aspektin social, pastaj shokët e tij qenë nënshtruar para barbarizmave të ndryshme; ai dhe shokët e tij qenë detyruar t'i braktisin shtëpitë e të kërkojnë strehim në vende të tjera, porse ai prapë pati mbetur i patrembur. Së këndejmi, vendosmëria e tij e qëndrueshme e kurorëzoi me sukses në qëllimin e tij fisnik, pas gjithë tejkalimeve të atyre gjendjeve të bezdisshme.

Në përfundim, Islami i urdhëron ithtarët e vet që të jenë të qëndrueshëm dhe të durueshëm gjatë vështirësive e gjëmave të ndryshme që i sjell jeta. Si Kur'ani, ashtu edhe Sunneti i lavdërojnë ata që bëjnë durim ndaj fatkeqësive që u vijnë në rrugën e Allahut të Lartësuar dhe të njëjtëve u premtojnë shpërblime të pamasa.

 

Argumente nga Kur'ani

 

1) "O ju që keni besuar, kërkoni ndihmë me durim e me të falur, se vërtet Allahu është me durimtarët!” (Kur'an, 2: 153).

2) "A mos menduat ju se do të hyni në xhennet e Allahu pa e ditur (pa u vërtetuar në praktikë) se cilët prej jush kanë luftuar dhe pa e ditur cilët prej jush ishin të durueshëm?!” (Kur'an, 3: 142).

3) "Dhe respektojeni Allahun e të dërguarin e Tij, e mos u përçani mes vete, e të dobësoheni e ta humbni fuqinë (luftarake)! Të jeni të durueshëm se Allahu është me të durueshmit!” (Kur'an, 8: 46).

4) "E, s'ka dyshim se ata që thanë: “Allahu është Zoti ynë”, dhe ishin të paluhatshëm, atyre u vijnë engjëjt (në prag të vdekjes dhe u thonë): të mos frikësoheni, të mos pikëlloheni, keni myzhde xhennetin që u premtohej!” (Kur'an, 41: 30).

5) "Ti (Muhammed) duro, ashtu sikurse duruan të dërguarit e vendosur dhe mos kërko ngutjen e dënimit për ta, sepse ditën kur do ta përjetojnë atë (dënimin) që u është premtuar, atyre u duket sikur nuk kanë jetuar vetëm se në një moment të shkurtër të ditës. Kumtesë e mjaftueshme! A mos shkatërrohet kush, pos popullit të shfrenuar?” (Kur'an, 46: 35).

6) "Ne do t'u sprovojmë ju, derisa t'i njohim (të dihen konkretisht) luftëtarët dhe ata që ishin të qëndrueshëm nga mesi juaj, po edhe do t'i sprovojmë veprat tuaja!” (Kur'an, 47: 31).

 

Argumente nga Sunneti

 

1. Sufjan ibën Abdullahu (Allahu qoftë i kënaqur prej tij!) rrëfen se ka thënë: "O i dërguari i Allahut, më trego gjëkafshë në lidhje me Islamin, për të cilën (gjë) do të kisha mundësi ta zbatoja pa pyetur njëri. Ai i tha: "Thuaj: "Allahu është Mbikëqyrësi im!" dhe pastaj ji i palëkundur në të!”.

[Transmeton Muslimi]

2. Ajsha (Allahu qoftë i kënaqur prej saj!) rrëfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thënë: "Vepra më e dashur te Allahu është ajo që bëhet në mënyrë të vazhdueshme, ndonëse mund të jetë e vogël!”.

[Transmeton Buhariu dhe Muslimi]

3. Ebu Hurejra (Allahu qoftë i kënaqur prej tij!) rrëfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thënë: "Kjo fe nuk është e vështirë, dhe askush nuk guxon ta bëjë të tillë – ndryshe vetëm se do të përkeqësojë. Andaj, jini të qëndrueshëm, kërkoni afërsi, jepni lajme të mira, kërkoni ndihmë mëngjes e mbrëmje dhe një pjesë gjatë natës!”.

[Transmeton Buhariu]

 

Përktheu nga anglishtja: Arsim JONUZI, 02.05.2009

 

Shkëputur nga libri: Kodi Social dhe Moral në Islam

Autor: Muhammed el-Kudri

 

 

- - -

 
 

 Arsified reflection

(poemë në anglisht)

 

Kliko këtu për ta lexuar!!!

 
 
 
___________
 
Arsim JONUZI
 
"Butësia nuk është luks pa të cilin mund të jetohet!"__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Ardi Kapidani | 1 May 23:39 2009
Picon

gripi derravare, ose menyra me e mire e pasurimit te disa shoqerive shumkombeshe

Prima la SARS, poi l’influenza aviaria, infine la febbre suina. Dall’inizio del secolo l’incubo della pandemia continua a riproporsi evocando i fantasmi di un lontano passato fatto di pestilenze e bubboni marcescenti, da leggere attraverso le lenti del presente che parla il linguaggio della guerra batteriologica, degli esperimenti con virus mutanti, dei laboratori segreti all’interno dei quali gli agenti virali vengono manipolati.

Come accaduto con la SARS e con l’influenza aviaria, anche l’epidemia di febbre suina che avrebbe già fatto un centinaio di vittime in Messico e contagiato alcune persone negli Stati Uniti e in Nuova Zelanda, si manifesta fenomeno estremamente difficile da interpretare. Sia per quanto riguarda le conseguenze che l’epidemia potrebbe avere a livello mondiale, sia per quanto concerne gli intrecci politici ed economici che sempre si muovono sullo sfondo di “allarmi globali” come questo, destinati a traumatizzare pesantemente l’opinione pubblica.

Stando alle ultime notizie la situazione a Città Del Messico, dove l’epidemia avrebbe avuto inizio, risulta piuttosto grave. Le vittime accertate sarebbero 103 e le autorità hanno deciso la chiusura delle scuole e delle università, oltre alla sospensione delle messe in tutte le parrocchie cittadine a tempo indeterminato. Il Messico ha inoltre stanziato un fondo di 450 milioni di dollari per fare fronte all’emergenza.

Anche negli Stati Uniti, dove ancora non ci sono vittime ma si riscontrano 11 casi accertati di contagio, la questione sembra venire affrontata molto seriamente, dal momento che nel pomeriggio è stato dichiarato lo Stato di emergenza sanitario nel corso di un briefing convocato alla Casa Bianca per valutare l’evolversi della situazione.

La Commissione Europea ha finora negato la presenza di casi di contagio all’interno della UE, anche se alcuni casi sospetti sono stati riscontrati in Spagna e in Francia (negativi).

In Italia la Farnesina si è finora limitata a sconsigliare i viaggi in Messico e il sottosegretario al Welfare Ferruccio Fazio ha rassicurato gli italiani dai microfoni di Radio Capital, affermando che il nostro paese ha dosi di farmaci antivirali in misura sufficiente per fare fronte a qualsiasi sviluppo dell’epidemia.

Sul fronte degli intrecci politico/economici che potrebbero nascondersi dietro l’epidemia, le ipotesi che stanno prendendo corpo, non solo sul web, sono svariate. Molti leggono nella vicenda la volontà si scatenare un’ondata di allarmismo ingiustificato, finalizzato a sostenere l’acquisto di farmaci e vaccini a beneficio del fatturato delle grandi industrie farmaceutiche. Altri mettono sotto accusa le ricerche militari sui virusnell’ambito delle quali l’epidemia di febbre suina potrebbe essere un banco di prova. Altri ancora, soprattutto negli Stati Uniti, guardano ad un’eventuale pandemia come ad un mezzo che potrebbe essere usato dal governo per imporre lo stato d’emergenza, ormai inevitabile di fronte al crollo economico che sta facendosi sempre più grave.

Senza dubbio la connessione fra le presunte pandemie (si pensi alla SARS e all’influenza aviaria) e le fortune finanziarie delle grandi industrie farmaceutiche è qualcosa di assodato al di là di ogni ragionevole dubbio. A questo riguardo risulta quanto mai interessante focalizzare per un attimo l’attenzione sulla multinazionale francese Sanofi - Aventis, presente in più di 100 paesi nei cinque continenti, che nel 2007 ha realizzato un fatturato di 27 miliardi di euro. Sanofi – Aventis risulta essere in Italia la prima azienda farmaceutica a livello nazionale, con un centro di ricerca a Milano e 5 stabilimenti (di cui uno a Scoppito in provincia dell’Aquila) sul nostro territorio ed è risultata fra le multinazionali del farmaco che maggiormente hanno incrementato i propri profitti in conseguenza dell’epidemia d’influenza aviaria. Basti pensare che nello scorso mese di aprile 2008 ha ricevuto dal governo USA un ordinativo di vaccino contro l’aviaria per il valore di 192,5 milioni di dollari.

Per una strana ironia del destino la multinazionale Sanofi – Aventis, lo scorso 9 marzo 2009 ha annunciato, tramite un comunicato stampa, la decisione d’investire 100 milioni di euro nella costruzione di un nuovo impianto per la produzione di vaccini contro l’influenza stagionale e pandemica, che verrà situato proprio in Messico, in virtù di un accordo firmato a Mexico City alla presenza del Presidente francese Nicolas Sarkozy. Nel comunicato si fa inoltre espressamente riferimento alla “preparazione a possibili pandemie influenzali.” Questo scherzo del fato non è però rimasto isolato, dal momento che neppure un mese dopo, lo scorso 2 aprile 2009, la multinazionale Sanofi - Aventis ha annunciato di avere acquistato il produttore di farmaci generici messicano Laboratorios Kendrik, con un giro d’affari annuo di 26 milioni di euro, al fine di migliorare la propria posizione nei paesi emergenti. Acquisizione che consente oggi a Sanofi - Aventis di controllare circa il 15% dell’intero mercato dei farmaci generici messicano.
 
 
Il mese di aprile 2009 non è ancora terminato e proprio a Città Del Messico l’epidemia di febbre suina ha iniziato a mietere le prime vittime, scatenando il panico fra la popolazione, resta solo da decidere se credere o meno alle coincidenze.__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Ajet Nuro | 1 May 18:10 2009

Mafiaboy


Përshëndetje !
Bashkangjitur një shkrim botuar sot në Tribuna Shqiptare.
Lexim të këndshëm!
Ajet
_________________________

http://www.albemigrant.com/
A e dini se Tribuna Shqiptare ka një adresë të re?
http://tribunashqiptare.com/


__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Attachment (mafiaboy.pdf): application/pdf, 73 KiB
agim recebi | 1 May 13:31 2009
Picon

Müslüman Arnavutluk'un Sesi Muştu'nun 44. Sayısı çıktı

Müslüman Arnavutluk'un Sesi Muştu'nun 44. Sayısı çıktı
 
http://www.muslumanarnavutluk.com/mustu-pdf/mu_tu44.pdf
 
www.muslumanarnavutluk.com
 

MSN Spaces ile web günlüğünüze doğrudan e-posta gönderin. Fıkraları, fotoğrafları ve daha fazlasını karşıya yükleyin. Ücretsiz! Ücretsiz!

__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___

Gmane