BeqirS | 1 Dec 13:30 2008
Picon

Shoqata Atdhetare Dibra shtroi koktel ne Nju Jork, me rastin e Dites se Flamurit

Shoqata Atdhetare Dibra shtroi koktel në Nju Jork, me rastin e Ditës së Flamurit 28 Nëntorin, 96- Vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë

 

BEQIR SINA, New York

 

Tre festa që i bashkuan shqiptarët, këtë vitë : Dita e Flamurit 28 Nëntori, 96- Vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Pavarësia e Kosovës dhe marrjen e ftesës së Shqipërisë për në NATO


STATEN ISLAND NY : Dita e Flamurit 28 Nëntori, 96- Vjetori i Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, nga Shoqata Atdhetare Dibrane, u shënua me një koktel në klubin Korabi( me pronar Besim(Titi)Maqellara, në Staetn Island. Kjo ishte hera e parë, që prej kur kjo shoqatë ka filluar t'a festojë këtë festë në Amerikë, të ftojë, anëtarët e saj, dibranët, bashkëatdhetarët dhe mysafirët, në një koktel me rastin e kësaj feste. E veçanta e kësaj feste, dhe shihej ngado në atmosferen festive, ishte se ajo u festua me tre gëzimet e përbashkëta, Ditën e Falmurit 28 Nëntorin, 17 Shkurtin Pavarësinë e Kosovës dhe marrjen e ftesës së Shqipërisë për në NATO. Çka u përshkrua si në fjalën e oratorëve, por edhe në urimet e përsheëndetjet e pjesmarrësve, për këto ngjarje të shënuara të kombit shqiptar.

Në këtë koktel vlen të theksohet edhe ajo se ishin disa nga ata dibranë, të cilët me kontributin e tyre e bënë edhe më të gëzueshme dhe më të bukur festën, këtë ditë e cila festohet me dekada edhe tek komuniteti dibran. Pa, u a mohur dhe vlersuar me këtë rast konrtibutin ç'donjerit prej anëtarëve të kryesisë, dhe veçanërishtë punën e shkëlqyer të kryetarit të saj zoti Ibrahim Kolari, për të krijuar në këtë mjedis dibran, një atmosfer më të vërtet festive, duhet përmendur edhe veprimtari i dalluar i komunitetit, biznesmeni i sukseseshëm Ylber Pilku.

Festa Kombetare shqiptare, Dita e Flamurit 28 Nëntori, 96- Vjetori i Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, u festua dje më 28 Nëntorë, nga Shoqata Atdhetare Dibrane, me një koktel mbrëslënësë edhe në klubin Korabi. Përveçse, antëtarëve të kryesisë, të ftuarit kanë qënë të shumtë, por nuk kanë munguar dhe përfaqësuesit e shtetit shqiptarë, diplomatë dhe amerikanë.
Për të uruar Shoqatën Atdhetare Dibrane, dhe marrë pjesë në këtë koktel, erdhi dhe drejtori i Institutit të Diasporës në Ministrinë e Jashtëme të Shqipërisë, zoti Flamur Gashi, i cili këto ditë ndodhet për vizitë në SHBA-së, konsulli i R.SH. në Nju Jork, dr. Albert Jerasi, aktori dhe rexhizori Xhevat Limani, aktorja e mirënjohur Justina Alija, përfaqësuesit e Instituit Shqiptaro Amerikan, presidenti i saj z Rape Ruci, zoti Qemal Zylo dhe zonja Kozeta Zylo, shoqata Devolli, shoqata Kosova nga Viskonsin , shoqata atdhetare Çamëria e tjerë. Gjatë gjithë ditës erdhën të urojnë dibranët dhe krerët e anëtarë të shoqatave të tjera shqiptare, që jetojnë dhe punojnë ne Nju Jork, dhe rrethinat e tij, miq dhe dashamirës të shoqatës Atdhetare Dibrane.

Duke perfituar nga rasti, në emër të kryeministrit të Shqipërisë zotit Sali Berisha, drejtori i Inistitutit për Diasporën, zoti Flamur Gashi ka falenderuar dhe ka uruar shoqatën Atdhetare Dibrane, dhe të gjithë të ftuarit, për këto evenimente tepër të rëndësishme në historinë e popullit tonë.


Zoti Gashi:, tha gjatë fjalës së tij se ishte shumë i lumtur që sot, si i deleguari i qeverisë shqiptare dhe personalishtë siç u shpreh ai, të kryeministrit të vendi,t zoti Sali Berisha, të marrë pjesë edhe në këtë takim tek dibranët. Ai tha se "Nëpërmes juve si shoqatë, kam ardhur t'ju përcjell përshëndetjet e zotit Berisha, tek të gjithë anëtarët e shoqatës, por edhe tek mbarë komuniteti dibranë në Amerikë, komunitet ky që ju e përfaqësoni. Me urimin që festat e tjera për ne shqiptarët, kudo që janë të festohen me gëzime edhe më të mëdha, pasi ditë më të bukura kemi ne shqiptarët përpara, dëshirojë tju urojë të gjithë shqiptarët." ka theksuar drejtori i Inistitutit për Diasporën, zoti Flamur Gashi

Më pasë në emër të shoqatës Atdhetare Dibrane, pjesmarrësit i përshëndeti edhe kryetari i shoqatës, zoti Ibrahim Kolari. "Jemi duke festuar një festë gjithë shqiptare me gëzime të shumëfishta, thotë Kolari, pasi kjo festë, e sivjetme është një përvilegje e sejcilit shqiptar, që t'a përjetojë dhe të marrë pjesë në këtë gëzim të madh, kudo ku jetojnë shqiptarët, pra edhe ne këtu në disaporë. Ngjarje të tilla të mëdha, tha ai ndodhen këto vitë tek ne shqiptarët, shqiptarët, më në fund arritën të marin edhe frytet e punës, luftës dhe skarificës që bënë për këtë ditë, me vite e vite të tëra, megjithse, na mbetet ende shumë punë për të bërë."

Kryetari is shoqatës Dibra, zoti Ibrahim Kolari, kujtojë edhe një shprehje amerikane i cila thotë se"Asgjë nuk ka marrë fund - deri sa nuk ka shkuar deri në fund". Por sidoqoftë, tha ai kjo festë për ne shqiptarët e Amerikës, është edhe një shprehje e madhe e mirënjohjes dhe respektit për ShBA-së, mikut tonë , është edhe një fealeminderim edhe për komunitetin dibran në Amerikë, i cili, si gjithë shqiptarët në vendlindje e diasporë, nuk u kursye duke i kontribuar sa më shumë çështjes kombëtare."

Me nota poetike kushtuar festës foli aktori, dhe dramtaurgu i njohur Xhevat Limani. Ndërsa artistja i njohur Justina Alija ftoi pjesëmarrësit të këndojnë së bashku këngën arbëreshe "Moj e Bukura More. Përshëndetën edhe konsulli i R.Sh. dr Albert Jerasi, z Qemal Zylo, znj. Kozeta Zylo, z Agim Boba,z Xheladin Pjeçja, e tjerë. Gjatë koktelit, poetë, intelektualë, biznesmen, studiues, studentë, të rinj dhe të moshuar kanë shkëmbyer urime, dhe mesazhe të ngrohta përshëndetje, edhe pse ndodhen kaq larg atdheut të tyre. Kokteli festive me rastin e Ditës së Flamurit 28 Nëntorit, 96- Vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, nga Shoqata Atdhetare Dibrane, në klubin Korabi( me pronar Besim(Titi)Maqellara, në Satetn Island, ka zgjatur disa orë, dhe ka kaluar në një atmosferë tepër të ngrohtë dhe miqësore.
__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 1 Dec 13:35 2008
Picon

Shtate dite ne "zemer", te Nju Jorkut valvitet flamuri kuqezi

Ne Nju Jork u zhvillua ceremonia e ngritjes se flamurit Shqiptare 
 
 

 

 

 BEQIR SINA, New York
 
 
 

 

  Shtate dite ne "zemer", te Nju Jorkut valvitet flamuri kuqezi
 
 
 
Bowing  Green  Batery  Park  - New York:   28 Nentori Dita e Flamurit, 96- vjetori i Shpalljes se Pavarsise se Shqiperise, u shoqerua dje me nje ceremoni zyrtare te ngritjes se flamurit shqiptare, ne njeren prej shesheve me te njohura te Nju Jorkut, e thirrur ndryshe Qendra Boterore e Finances. Qender e cila ndodhet ne zemer te Nju Jorkut, aty ku gjendet edhe simboli i ekonosmise amerikane , statuja gjigande e bornxte e "Buallit" i fameshem. 

 

  Me kete raste ishte perseri Instituti Shqiptaro - Amerikan Gjergj Kastrioti - Skenderbeu, ai qe beri ngritjen zyrtare te flamurit tone  Kombetar, per here te trete zyrtarisht ne qytetin e New-Yorkut, me vendim  te veçant nga  Bashkia  e ketij qyrteti. Flamuri shqiptar, u ngrite per here te pare, po ne kete shesh - por, jo zyrtarishte nga Gani Nesimi e disa shqiptaro - amerikan. Por sipas deshimtarve ai u hoqe me pas nga policia, pasi shqiptaret u "perleshen me grekerit, ne ate shesh kur shqiptaret e ngrinin flamurin dhe ate e ulin me vendim disa persona te tjere. Kjo histori vazhdoje gjate, deri sa erdhi dhe nje dite si kjo qe eshte sot, dhe zyrtarishte nje jave flamuri shqiptare - flamuri kuq e zi, te valvitet krenar ne zemer te Nju Jorkut.
 
 
     Ngritja e flamurit, per te tretin vit me radhe, po behet ne  nje  vend  te psosaçem  ne  qytetin e New-Yorkut. Aty ku sipas festave te tyre kombetare, grupe komunitare, bejne per çdo vit  ngritjen e  flamurit te, te gjitha shteteve , ne shtizat e larta deri ne 20 metra ne 
Bowing  Green  Batery  Park. Ne, 28 Nentore Diten e Flamurit, Shpalljen e Pavaresise se Shqiperise, pikerishte ne kete vend, u zhvillua perseri ceremonia solmne e ngritjes se flamurit shqiptar. Flamuri kuqezi prej dites se djeshme, tashme do te valvitet ne kete shesh te Nju Jorkut, per nje jave  rrjesht , i ruajtur nga  policia  e rendit.

 

   Shqiptaro amerikanet, kane si qellim qe kete  date te ngritjes  se flamurit tone t'a bejne tradite per t'a ngritur per ç'do vit. Nje kontribut te madh ne zyrtarizimin e ngritjes se flamurit shqiptar ne kete shesh dhe ne kete date, ka dhene krahas  Institutit Shqiptaro - Amerikan Gjergj Kastrioti - Skenderbeu dhe veprimtari, z. Dashamir Alla, si dhe biznesmeni i sukseshem Ylber Pilku, nga ana materiale ne rregullimin teknik te sheshit. 
        
 
     Ngritja  e flamurit tone Kombetar u shoqerua  me nje ceremoni, ku moren pjese edhe personalitete nga   Bashkia  e qytetit te New-Yorkut, si dhe perfaqesues nga Misioni  i Perhershem i R.Sh. prane  OKB-es, dhe disa perfaqesues nga organizata, shoqata dhe nga institucione  fetare te diaspores. Mori pjese per here te pare edhe Drejtori i Institutit te Diaspores ne Ministrine e Jashtme,
Tirane, zoti Flamur Gashi.

 

 

     Drejtori  i Institutit te Diaspores - nga Ministria e Jashteme Tirane, zoti Flamur Gashi, solli me kete raste, edhe pershendetjen e kryeministrit te Shqiperise, zotit Sali Berisha. "Sikur edhe Zoti t'a kete caktuar" qe festa e Falemnderimeve ne Amerike, qe i takoi nje dite me pare me festen tone kombetare, festen e Flamurit, 28 Nentorin e Shpalljes se Pavaresise", tha zoti Gashi, kjo eshte me se profetike, kur Zoti, vete, t'a kete percaktuar edhe fatin e Shqiperise, me nje faleminderim te madh, per te gjithe ata qe dhane jeten dhe u flijuan per kete dite, dhe per te gjithe ato vende te cilat jane miqt tane te medhenje, me ne krye SHBA-se. Ky eshte nje rasti qe ne t'i themi ketij vendi "Faleminderit" per çdo gje qe keni bere per Shqiperine dhe shqiptaret."

 

 

   Gashi kujtoje se shume vite me pare, prej kur edhe ajo "cope e cunguar" e trungut meme, ishte futur nen kthetrat e atyre qe donin t'a ndanin edhe me shume, e t'a grabisnin si grabitaqare sa me shume, ishin SHBA-se, ato, me Presidentin Uilson, ai qe e ndaloje kete "katrahure" te madhe, qe po e priste kombin tone ne ate kohe. Ai tha se  qe me ate dite, edhe deri me sot, SHBA,se,  ishin  ato qe nuk u "thyen" asnjehere ndaj çeshtjes shqiptare. Dhe kete e treguan, tha z. Gashi, me se mire me rolin dhe kontributin e tyre deri ne pavaresine e Kosoves. Shqiperia dhe shqiptaret, kudo qe jane, sot, do t'i jene mirenjohes te perjeteshem SHBA-se, njehereshit do t'u jene mirenjohes edhe juve shqiptareve te Amerikes, ambasadoreve te çeshtjes shqiptare, ne SHBA-se" ka thene zoti Flamur Gashi

 

 

 

 

 

Programin e udhehoqi Xhevat Limani, ndersa Hymnet kombetare te R.Shqiperise dhe SHBA-se, i kendoje kengetarja dhe aktorja e mirenjohur Justina Aliaj.

 

 

 

 

 

  Perfaqesuesi i shetit shqiptare, sekretari i misionit shqiptare ne OKB, z Andi Xhoi, foli ne emer te Misionit te perhereshem te R.Sh. ne Nju Jork. "Eshte ne nderin tim personal, tha diplomati Xhoi, qe po perfaqesoj sot, misionin e R.Shqiperise ne Kombet e Bashkuara, ne kete dite te lumtur per kombin shqiptare,Diten e Flamurit, 28 Nentorin e Shpalljes se Pavaresise se Shqiperise". Kjo dite eshte dita e perjetesise se kombit shqiptare, i cili sot feston ne te gjithe token shqiptare, diten me fatlume te tij, diten e lirise, diten e perpjekjeve dhe te sakrificave te shumta."

 

 

  Me pase poetja  Kozeta Zylo, mesuesja e shkolles se Institutit Gjergj Kastrioti Skenderbeu, tha se edhe ajo po i bashkohej parafolesve te saj duke e vlersuar kete dite si nje dite te shejte. Kjo dite eshte dita me e bukur per kombin tone, tha zonja Zylo, te shume vuajtur, qe pas 5 shekuj roberie, fitoi edhe pavaresine e saj me 28 Nentore 1912. Prej, kur plaku i mençur i Vlores, Ismail Bej Qemali, ngriti flamurin kuq e zi, dhe shpalli pavaresine e Shqiperise, pikersishte ate dite, qe sot ne po festojme, pra ne 96 Vjetorin e Pavaresise se Shqiperise.

 

 

   Ngritjen e flamurit ne Nju Jork, me pase e pershendeti edhe konsulli i R.Shqiperise ne Nju Jork, dr Albert Jerasi, drejtori i Institutit “Gjergj Kastriot Skanderbeg” zoti Qemal  Zylo. Ndersa , vargje per flamurin recitoi edhe nje vogelushe 4- vjeçare, Dea Bejleri, si dhe humoristi Astrit Sula. Regjizori dhe aktori i njohur i artit skenik, nga Shkupi, dramaturgu i njohur Xhevat Limani, ne SHBA-se, foli gjate per rendesine e kesaj dite dhe te ketij flamuri. Me pas ai solli edhe nje pershendetje ne emer te familjes Ruci, presidentit te Institutit Gjergje Kastrioti Skenderbeu, z Rape Ruci. Limani, recitoje me pase edhe nje ballade trimerie kushtuar ngjarjeve historike, qe e sollen deri ne pavaresine e Shqiperise,  vargje keto te At Mushkalles.
__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Alb Drejtesia | 1 Dec 16:19 2008
Picon

Politik pa cenzurë

Politik pa cenzurë
 
Shkruan: Hamdi NUHIJU

Po vështruam mediat dhe politikën që udhëhiqet në to, do të kuptonim qartas termin cenzurë dhe politik me cenzurë. Nëse nuk iu përshtatesh vijës politike ose redaktuese të mediumit të caktuar, mesiguri se do të gjejsh një mjet aq të fuqishëm i cili njihet me termin cenzurë. Cenzura është një mjet i cili shfrytëzohet në mënyrë shumë të heshtur dhe të qetë karshi invazioneve të ndryshme që mundohen ta inflitrojnë idenë e tyre në mesin e kësaj vije politike ose mediatike. Në vijën mediatike e gjejmë më haptas cenzurën sesa në vijën politike. E themi këtë ngase syri ynë sheh më qartas dhe nuhasim më lehtë të vija mediatike sesa ajo politike. Por, ky konstatim do të ishte jo i plotë poqese nuk do të sqaronim ndërlidhjen midis politikës dhe vijave mediatike. Politika për të qenë funksionale dhe në vijë direkte me opinionin duhet që të shfrytëzoj median si mjetë të saj dhe të plasimit të ideve të saj. Përderisa e shfrytëzon median ajo është në gjendje që të paguaj edhe kostot që ia vëndon media politikës për plasimin e ideve politike në masën e gjërë. Në teori ekziston një mendim se mediat janë opozita e politikës, në fakt mediat mund të luajnë një rrol të atillë poqese nuk do të ishin të ndikuara direkt prej politikës dhe cenzurave të saj. Cenzura është një element i cili bartet dekadë pas dekade e shekull pas shekulli në rruzullin tokësor sikur të ishte një valltare e paguar për të kërcyer në raste festash. Ajo luan rrolin e njerkës në ditën e dasmës së madhe. Sot është vështirë që të gjejmë media që nuk janë të ndikuara prej politikës dhe cenzurës së tyre. Edhe pse deklarojnë gati të gjitha se janë neutrale dhe nuk mbrojnë vijën e askujt, në fakt të gjitha janë të lidhura për karavanin e politikës. Sipas, këtij konstatimi, mund të pyesim logjikshëm, pse atëherë ekzistojnë mediat? Mediat ekzistojnë sepse ekziston edhe politika dhe nevoja e plasimit të ideve politike ose si formë e komunikimit midis politikës dhe masës. Por, dirigjimin e mediave e bënë politika dhe jo masa, sikur ta bënte masa do të ndodhnin revolucione dhe ndryshime të mëdha në shoqëri. Si rezultat i cenzurave të politikës sot udhëheqësi i OKB, vendon 6 pika për Kosovën dhe realitetin e saj historik e politik. Në këtë formë mediat bëhen pre dhe pjesë e këtyre kurthave dhe cenzurave të politikës dhe i paraqesin informatat poashtu si dëshiron të paraqiten në masë Beogradi zyrtar. Edhe pse Kosova fitoi pavarsinë e saj në shkurt të 2008, prap cenzurat po luajnë rrolin e tyre edhe në këtë fazë mjaft të rëndësishme për ujitjen e themeleve të shtetit të ri të Kosovës. Sikur Kosova të kishte një diplomaci të konsoliduar dhe një hierarki të koordinuar mbarë kombëtare, mesiguri se sot Serbia nuk do të kishte mundësi që të përdor ndikimin e saj në diplomacinë e jashtme që Kosovës ti nxjerrë ende më shumë telashe dhe probleme tjera.. Sipas statistikave Kosova duhet të jetë një shtet udhëhehës në Evropë në lëminë e energjetikës, ndërsa ende sot e kësaj dite kosovarët jetojnë në terrë duke e pritur dritën. Sikur të mos ekzistonte cenzura në politik dhe ndikimi i kësaj cenzure në politikën e jashtme, sot Kosova më lehtë do të kishte mundësi ti absorbojë të gjitha kapacitetet e saja të cilat ia ka dhënë Zoti dhe jo njeriu. Është qesharake të shikohet veprimi dhe loja e Nikolla Gruevskit në raport me Shqipërinë dhe me Greqinë. Por, është shumë prekëse dhe dhimbëse pozita mjaft inferiore e politikës shqiptare të qendrës së shqiptarëve në botë, karshi politikës minoritare që po luan Nikolla Gruevski e përmes tij forcat e fshehta sllave.
Ka thënë Mevlana Xhelaludin Rrumi:” Erdhëm të zhveshur, u veshëm, u zhveshëm dhe ja shkojmë.”( Bisedë e urtë me Mevlanan, Tetovë,2008 fq.29)
Por, rrolin e politikës së zhveshur po e luajnë diplomacia shqiptare e cila nuk po ka mundësi që ajo të cenzuroj e jo të cenzurohet prej forcave të ndryshme të jashtme në rruzullin tokësor. Përderisa cenzurohet politika shqiptare dhe nuk cenzuron, vijnë ditët kur diplomacia minoritare e Maqedonisë të luajë shah-mat me atë diplomaci të vdekur e mjaft të vjetruar karshi metodave invazioniste të Nikolla Gruevskit. Është e qartë ajo që po e shohim, prej asaj që po mundohet ta fsheh kjo diplomaci. Përmes cenzurimit nëpër media, në religjion, në jetën publike, Nikolla Gruevski po jep fetvat e tij edhe si duhet që të mësohet mësimbesimi nëpër shkollat publike në Maqedoni. Në humor miku im tha: Kush po thotë që Nikolla Gruevski nuk është alim( dijetar), a e sheh se si ia mëson kushtet e haxhit haxhinjve tanë, merrë pjesë në hutben e bajramit dhe organizon kongresin historik të alfabetit shqip?
Jemi në dyshim edhe për vet identitetin tonë politik të udhëhequr prej ideologjive majtiste të cilët shuajnë identitetin tonë kombëtar dhe fetar, ndërsa në formë radikale nxisin urrejtjen dhe përmasat e frikës në shoqëri. Po, përmes depërtimit nëpër media Nikolla Gruevski ndoshta edhe mund të jap fetva të ndryshme, por realiteti i krizës së thellë ekonomike në vend e sociale, problemet e përditshme shoqërore, dhuna institucionale që po ushtrohet ndaj shqiptarëve të pafajshëm dhe padrejtësitë e çkyçjeve të rrymës nëpër zona ku jetojnë vetëm shqiptar janë evidente dhe nuk po plasohen në tregun mediatik si probleme që tangojnë shqiptarët, por në atë treg përmes cenzurave të Nikolla Gruevskit, po paraqiten vetëm fetvatë e tij se si duhet të marrim abdes në xhami.
Cenzura ka depërtuar gjithëkah dhe gjithmonë është në kërkim të viktimave të reja që ti bëjë sterile karshi stuhive të politikës dhe vizionarëve të saj. Fjala e lirë e thënë në opinionin publik duhet që të matet shumë në peshojat e logjikës sonë e pastaj ndoshta të vihet kundër logjikës dhe të hudhet në opinion, përndryshe dyert e cenzurës arrijnë dhe trokasin shumë shpejtë edhe në mendjen tonë. Edhe pse jetojmë në sistemin pluralist, ku pranohet teorotikisht mendimi ndryshe, prap se prap jemi rikthyer në sistemin e kaluar ku edhe të duhet edhe mendimin ta orientosh në vijën e partisë e të politikës. Përndryshe do të kesh probleme marramendëse me cenzurën dhe nuk do të kishe mundësi që ti plasosh idetë e tua në opinionin publik.
Titulli i këtij shkrimi është utopi! Nuk ka politik pa cenzurë në këtë shekull që po e jetojmë. Zoti na ruajt mendjen prej dyerve të cenzurës. Amin!

__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
ABEDIN RAKIPI | 1 Dec 18:05 2008
Picon

STOP POLEMIKAVE

Te dashur anetare te ketij Forumi, vellezer dhe motra te nderuar,

 

Paqja dhe bekimi i Zotit qofte me ju,

 

 

Po e shkruaj kete shkrim pas nje polemike dhe grindjeje te gjate dhe ta pafund qe po ndodh keto dite ne Forumin tone ne te cilen edhe une dashur padashur dhashe mendimin tim, dhe ndoshta edhe duke fyer dikend.

Por te nderuar anetare dhe vellezer te ketij Forumi mendoj qe si njerez dhe qenie njerezore qe jemi duhet qe nje moment te caktuar ti themi STOP kesaj meseleje te pafundme, edhe nese mendojme se kemi te drejte apo se ai qe na sulmon eshte i paedukate. Si muslimane qe jemi duhet qe ta kemi moralin sa me te larte dhe te largohemi nga gjerat e kota. Ibn Mesudi ka thene: "Njerezit qe me se shumti kane mekate ne diten e ringjalljes jane ata qe me se shumti zhyten ne te kote."Pra te nderuar vellezer dhe motra, une po ju drejtohem te gjitheve por ne veçanti myslimaneve duke qene se edhe vete jam mysliman. Te dashur vellezer Allahu thote ne Kuran: "Dhe vertete ti(Muhamed) je ne nje shkalle te larte te moralit."(Kalem 4) Ndaj te nderuar vellezer dhe motra mendoj se duhet qe edhe armiqve tane mos tju a kthejme me menyrat e tyre por me menyrat e larta dhe fisnike te moralit Islam, ashtu siç na meson profeti yne Muhamedi as dhe siç na meson Zoti yne Allahu ne Kuran.  Allahu i madheruar ne nje ajet tjeter ne Kuran thote: "Nuk ka asgje te mire ne shumicen e bisedave te tyre te fshehta, perveç atij i cili urdheron per Sadaka(lemoshe per hir te Allahut), apo per Ma'rufin(te njohin islamin dhe rrugen Islame etj), apo per pajtim mes njerzve.Dhe ai qe e ben kete duke kerkuar Kenaqesine e Allahut, Ne do ti japim atij shperblim te madh. (En Nisa 114) Pra te nderuar vellezer mendoj se ka ardhur momenti qe ne myslimanet tju tregojme te gjitheve se kush jemi ne te vertete duke mos rene pre e provokimeve dhe e fyerjeve. Per kete na meson edhe profeti yne ne nje hadith tjeter ku ai thote "Kush beson ne Allahun dhe diten e fundit le te thote fjale te mire ose te heshte."

 

Te nderuar vellezer ndoshta te gjithe ne te shtytur nga fyerjet dhe ngacmimet e njeri-tjetrit kemi rene pre e sharjeve dhe nervave te padobishme si per veten tone ashtu edhe per anetaret e ketij Forumi, ndaj mendoj qe ka ardhur momenti qe te tregojme se jemi vertete qenie njerezore me dinjitet dhe karakter te larte. Te dashur vellezer myslimani duhet qe te tregoje gjithmone shembullin e mire ndaj si besimtare qe jemi ne myslimanet duhet te jemi te paret qe te bejme nje hap drejt paqes, duke ju ofruar armiqve tane paqe dhe drejtesi siç na meson feja jone. E nese ata na sulmojne serish dhe kerkojne lufte me atehere do ti luftojme por sipas rregullave te Allahut dhe Profetit as dhe jo me fyerje dhe banalitete, qe veç na prishin moralin tone te vyer. Per momentin mendoj se duhet te tregojme shembullin e mire dhe te kerkojme nga armiqte tane paqe. Meqe une jam iniciatori i ketij shkrimi dhe ndoshta edhe pjesemarres ne polemiken qe degjeneroi ne fyerje dhe sharje nga me te ndryshmet, le te jem une pra i pari i cili i shtrin doren njerezve qe kam fyer dhe share, dhe pres te njejten gje nga ata. Pra Arber Thesproti, dhe Kolec Traboini une ju kerkoj ndjese nese ju kam share apo fyer, apo nese ju kam thyer zemren padrejtesisht, ju ofroj paqen e vyer islame dhe pres nga ju qe te me pergjigjeni me paqe. Kjo eshte persa i perket ndjenjave dhe sjelljeve njerezore, persa i perket pikepamjeve te mia historike, fetare, politike un nuk ndryshoj asnje presje por jam i palekundur dhe ballelarte, sepse kam provat e mia per te pasur nje bindje te tille. Por si qenie njerezore duke rene pre e kesaj polemike qe per mua kaloi ne degjenerim, dhe padrejtesi fyerjesh, ju kerkoj ndjese dhe kerkoj qe te mi beni hallall te gjitha. Por dijeni se nese ju sulmoni fene time, apo traditat e mia islame, apo prejardhjen time çame dhe islame une do te jem serish armiku juaj i perbetuar, por nuk do tja lejoj me kurre vetes qe te bie ne nivele te tilla fyerjesh dhe debatesh.

 

Pra te nderuar anetare te ketij Forumi ju bej thirrje te gjitheve si vellai juaj qe te qetesoheni dhe ti japim fund ketij debati pa fryt sepse jemi te gjithe qenie njerezore, dhe nuk i takon njerezve qe te fyen dhe shahen si kafshe. Le te gjejme te gjithe sebashku qe pikepamjet tona te ndryshme ti shprehim ne menyre me humane.

Po e mbyll shkrimin tim duke ju kerkuar edhe njehere hallallin te gjithe atyre qe kam fyer dhe bere padrejtesi, dhe duke ju percjelle edhe nje ajet tjeter nga Kurani fisnik ku Allahu thote :

 

« Tek Ai ngjiten te gjitha fjalet e mira, ndersa punet e drejta e te mira e lartesojne ate(fjalen e mire).(Fatir 10)

 

Paqja dhe bekimi i Allahut qofte mbi te gjithe paqedashesit! Amin!

 

Abedin Rakipi

 

__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
ajni sinani | 1 Dec 23:38 2008
Picon

Kur’ani fisnik margaritari i librave hyjnorë

Kur’ani fisnik margaritari i librave hyjnorë

 

“Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Ku’anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij.” (El Hixhr: 9)

 

 

Ajni Sinani

Kur’ani është Fjalë e Allahut (kelam Allah) dhe si i tillë u mbart tek Muhammedi a.s përmes kryengjëllit Xhibril. Ai është përshkrim i tekstit që është skalitur në Pllakën Qiellore (Tabula Secreta). Në tërësi është fjalë e Zotit dhe nuk është tregim i dorës së dytë dhe as fryt i mendjes njerëzore.

 

Etimologjikisht fjala Kur’an  vjen nga folja arabe “kara’a” që do të thotë “me recitue”, “me lexue me zë”. Ai është zbritur në gjuhën arabe që është gjuha më e pasur e botës dhe vlerësohet si një mrekulli e pakrahasueshme.   

 

Kur’ani me përsosshmërinë e tij, është ruajtur në formën dhe në gjuhën e vet fillestare, fjalë për fjalë dhe germë për germë. Është i përkryer në çdo shkronjë të tij.

 

Shpallja e parë ka filluar me pesë ajete, nga surja El Alak, që i janë shpallur Muhammedit a.s. në kodrën e Dritës në moshën 40 vjeçare.

 

Përmbajtja e librit të Zotit është mahnitëse. Në të s’ka kurrfarë kundërthënie apo gabimi, çfarëdo qoftë ai. Ai është libri më autentik i njësisë së Zotit.

Askush tjetër, pos Zotit të Gjithëdijshëm që ngërthen me dijen e Tij çka është në tokë dhe në qiell, nuk mund të jetë autor i Kur’anit.

 

Tematikat që e përshkojnë Librin e Zotit janë Njëshmëria e Krijuesit (tevhid), përkujtimi (tedhkir), dispozitat (ahkam) dhe besimi në jetën e përtejme.

 

Ai lexohet me zë dhe e mrekullon veshin e lexuesit dhe të dëgjuesit njëkohësisht. Leximi i tij ndikon në mënyrë magjepse edhe tek ata që  nuk i kuptojnë fjalët e tij në gjuhën arabe. Në vetë kumbimin dhe jehonën e fjalëve të Zotit qëndron fuqia Hyjnore që prek thellësinë e shpirtit.

 

Stili i tij i pasur është i rreptë, madhështor dhe i mrekullueshëm, dhe s’mund të krahasohet me të asnjë stil njerëzor. Ai është i jashtëzakonshëm dhe sipëror, përplot bukuri të mahnitshme.

 

Kur’ani përmban një elokuencë të mrekullueshme dhe të pashembullt, që është e paimitueshme dhe e paarritshme edhe nga poetët më të mëdhenj. Ai nuk është as prozë e as poezi e rëndomtë. Çdo lidhje, metaforë ose përsosmëri gjuhësore e tij bart në vete të vërtetën dhe mrekulli të panumërta.

 

Arabët që ishin mjeshtër në prozë dhe poezi, qenë të detyruar të dorëzohen para stilit të shkëlqyeshëm e të pastër të tij. Pas çdo fjale dhe germe të Ku’ranit ndihet prezenca e Provanisë Hyjnore. Ato shprehin falënderim, madhërim dhe adhurim për Krijuesin e gjithësisë.

 

Ndikimi i fuqishëm i gjuhës magjepse të Kur’anit, me muzikalitetin e saj përmes rrokjeve të përsosura dhe rimës së shkëlqyer, ka bërë që të galdohen dhe ngazëllehen zemrat e entuziazmuara të atij populli orator arab që ishte i dashuruar me poezinë dhe oratorinë.

 

Çdo sure e Kur’anit është origjinale, me të shprehurit e saj specifik, dhe dallon për nga ritmi dhe stili i saj karakteristik. Çdonjëra prej tyre ka metrikë të veçantë dhe është e zbukuruar me figura stilistike që përkojnë me kompozimin unikal dhe përmbajtjen shumë–kuptimore dhe shumë–dimensionale të saj.

 

Magjepsja që del çuditërisht nga forca e gjuhës dhe fuqisë poetike të tekstit të tij është mahnitëse dhe fascionuese. Vargjet kur’anore përmes bukurive dhe xhevahireve të shumta e bëjnë Kur’anin një perlë brilante.

 

Te disa sure, të gjithë ajetet përfundojnë me rimë të njëjtë, te disa, shumica e tyre, kurse te disa të tjera përfundojnë në përputhje me tërësinë përmbajtësore që ka surja. Ato, me muzikalitetin dhe rimën e shkëlqyer, me ëmbëlsinë dhe bukurinë magjepse, lënë mbresa të papërshkrueshme në zemrën e besimtarit.

 

Ajetet me ritëm kumbues të jashtëzakonshëm e me rimë melodike krijojnë efekte të fuqishme emocionale, përmes zanoreve dhe bashkëtingëlloreve të llojllojshme. Mrekullia e vargjeve kur’anore, mund të konsiderohet e përhershme, sepse ndikimi i tyre është i përhershëm dhe aktualiteti i tyre i vazhdueshëm.

 

Edhe pse me stil diametral të ndryshëm, vargjet kur’anore arrijnë majat e bukurisë së shprehjes dhe kulmin e fuqisë së shkoqitjes. Ato përmes lidhjes me njëra tjetrën e pasurojnë tematikën e sures dhe janë në harmoni me njëra tjetrën. Çdo shkronjë dhe pjesëz është në funksion të kuptimit dhe stilistikës së ajetit kur’anor. Prandaj çfarëdo zëvendësimi apo ndërrimi i ndonjë shkronje apo pjesëze do të rezultonte me humbjen e kuptimit dhe stilit që synohet.

 

Kur’ani është një univers i pafund dhe një burim frymëzimi e fisnikërimi i pashtershëm për mendjen dhe shpirtin e njeriut. I Lartësuari çdo gjë në Librin e Tij e ka thënë në mënyrë impozante, dhe me fjalë të mrekullueshme.

 

Kur’ani vazhdimisht të impresionon me leximin e mëtejshëm të tij. Gjatë rileximit jo vetëm që nuk na sjell mërzi, por madje dashuria ndaj tij shtohet dhe gjithnjë zbulojmë kuptime që në leximin e mëparshëm nuk i kemi vërejtur fare.

 

Ai është libri i vetëm në botë që mësohet nga qindra e mijëra njerëz përmendësh. Është më i lexueshmi dhe ka ndikimin më të madh në jetën e besimtarëve.

 

Në origjinalitetin e tij në arabisht, është unikal dhe i pakrahasueshëm. Me daljen në botën fenomenale, në hapësirë e kohë ai ka mbetur i pandryshuar, që nga shpallja e tij deri në ditët tona. Atij nuk i është hequr, e as nuk i është shtuar qoftë edhe një shkronjë e vetme, që nga koha kur i është shpallur të Dërguarit të Zotit.

 

Ai është libri i vetëm nga librat e Zotit që është ruajtur me kujdes të madh dhe amanet të besueshëm, nga çfarëdo lloj shtrembërimi apo devijimi.

 

Stili i Kur’anit është krejt ndryshe nga stilet e tjera. Gjuha dhe shkrimi i tij janë të ndryshme nga gjuha dhe shkrimi ynë. Sapo përkthehet nuk quhet më Kur’an, por përkthim i kuptimit të tij, ngase çdo përkthim është riprodhim njerëzor dhe jo fjala fillestare e Zotit.

 

Retorika e mrekullueshme e Kur’anit në gjuhën arabe, ritmet e ndryshme të ndërlikuara e madhështore shquhen aq shumë sa që asnjë përkthim në asnjë gjuhë tjetër nuk mund t’i përcjellë ato dhe ajo që është përkthyer tingëllon në mënyrë të zbehtë kundrejt madhështisë së origjinalit. Shumë finesa dhe tinguj, që e përcjellin çdo fjalë të tij, e bëjnë shumë të vështirë çdo përkthim nga gjuha arabe.

 

Shumëkuptueshmëria dhe pafundësia e Librit të Allahut nuk pranon kufizim. I Lartësuari thotë: “Sikur të gjithë drutë në tokë të jenë lapsa dhe sikur detit ti shtohen edhe shtatë dete (e të jenë ngjyrë), nuk do të mbaronin fjalët e Allahut (do të shtereshin detet dhe do të mbaronin lapsat, por jo mrekullitë e Librit të Zotit) ” (Llukman: 27).

 

 

Kur’ani është një gurrë e pashterur urtësish dhe mrekullish. Qysh prej 14 shekujsh, sa më shumë që kalon koha, ashtu sikurse nga fundi i detit që nxirren margaritarë të fshehur të panumërt, po ashtu zbulohen e nxirren në dritë mrekullitë dhe misteret e tij, që s’kanë të mbaruar. Kështu do të vazhdojë derisa të ketë jetë mbi tokë.


__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Visar Korenica | 2 Dec 23:38 2008
Picon

Biseda fetare-3

Biseda fetare-3
 
 
Shkruan: Hamdi NUHIJU

8

Kur ndalesh me kohën dhe logjikon të kaluarën tënde e cila ndoshta është e hidhur, e lumtur, e shumëngjyrshme, mediton rreth krijesave dhe kohës e cila tu harxhua e nuk tu kthye më. Sheh gjurmët e tua që ke lënë nëpër kohë si të ishe një kalorës i pafundëm i dendurisë së mendjes tënde. Në ato gjurmë gjenë qëllimin e ekzistencës tënde! Ky është fenomeni më i madh i krimit të harxhimit të jetës në kotësi. Si mund të kishe qëllim jetën e paqëllimt e cila u la pas teje si të ishte një ushtar i fundit i luftës së re botërore?
Veprat shpërblehen sipas qëllimit, kështu na tha Muhammedi a.s. Vepra është e lidhur me qëllimin dhe pa qëllimin vepra do të ishte e zhvlerësuar dhe e hudhur në qoshet e shoqërisë njerëzore. Problemi më i madh i shumicës së të rinjve që kalojnë nëpër bankat shkollore është jeta pa qëllimin e vërtet. Të rrallë janë ata që prej mësimeve në shtëpi janë të edukuar ta jetojnë jetën me qëllim të vërtet. Ata nuk njohin shtigjet e jetës dhe mendojnë se ajo është një film i servuar nëpër kinematë e Hollivudit. E rritur si gjeneratë e këtillë me mision të mbrapsht, mendojnë se gjithëçkah i takon atyre dhe asgjë nuk duhet të jetë e botës. Nga qëllime të këtilla të paqëllimta shoqëria njerëzore mund të humb identitetin e saj të vërtet. Rruga ose kahja e drejtë dhe e qëllimt duhet të jetë e vulosur në mendjen tonë. Nuk guxon asnjë forcë e jashtme që të ndikojë në brendinë e këtyre qëllimeve që duhet të jenë të pastra si loti dhe të ushqejnë shpirtin tonë me dashamirësi e bukuri të fytyrës së pastërt të realitetit tonë. Nëse humbemi në këtë realitet i cili devijon në masë të madhe shoqërinë njerëzore prej qëllimit fisnik dhe të vërtet, arritjen e kënaqësisë së Zotit, atëherë do të meritojmë dënimin i cili do të bëhet pjesë e pandashme e shkaqeve tona. Rrugën ne nuk e njohim poqese nuk e ndjekim drejtë dhe pa pengesa të ndryshme. Hapërojmë në këtë rrugë të panjohur dhe mendohemi thellë se në çfarë gjurmë kemi ndërtuar identitetin tonë të humbur. E nëse i gjejmë gjurmët dhe e harrojmë jetën si pjesë integrale të gjurmëve, nëse i shtypim ato gjurmë dhe mundohemi që sa më shumë të paraqitemi si pjesë devijante e kontrukcioneve që gjenden në natyrë, do të oscilonim ëndërrimet e djallit të mallkuar.
Osman Nuri TOPBASH tha:” Cdo gur varri i mbuluar nën heshtjen e vdekjes është një këshillues i zjarrtë që flet me gjuhën e gjendjes së vet. Fakti që varrezat janë formuar brenda qyteteve, përreth rrugëve dhe në avllitë e xhamive, është një lloj meditimi mbi vdekjen, dmth, mendim i vdekjes dhe rregullim i botës sipas saj. Peshën rrëqethëse të vdekjes nuk unden ta mbajnë supet e dobëta të fjalëve. Përballë vdekjes marrin fund dhe shkrihen të gjitha pushtetet.”( Mistika ose Tesavufi, Stamboll,2006, fq.188)
Edhe qëllimi ose nijjeti jonë në këtë botë merrë fund dhe shkrihet përballë vdekjes e cila është një rrugë reale drejtë transformimit tonë në botën tjetër. Po qëllimi, nuk na vyn vetëm për botën e pastajme që të gjejmë shpëtimin dhe shpërblimin. Qëllimi duhet të jetë kahja jonë e drejtë në këtë botë të shkurt dhe të pavlerë. Por, vlerën e kësaj bote ia dinë njeriu i qëllimshëm i cili jeton ndërmjet frikës dhe shpresës në Zotin e Madhnueshëm. Përndryshe sprovat ose dënimet e varrit do të na zgjasin dhe do të na tmerrojnë shpirtin tonë dhe nuk do të kemi mundësi që të rikthehemi në këtë botë e të shlyejmë prej jetës sonë ato vepra që nuk na përkisnin në natyrën tonë. Jeta e njeriut është e lidhur ngusht me qëllimin e ekzistencës së tij, por duhet pasur parasysh edhe portën e lartë të pendimit i cili pret gjithmonë trokitësit e saj. Poqese nuk shlyejmë nga qëllimet tona ato që duhet shlyer ne mesiguri se rrugën drejtë portës së lartë të pendimit nuk do e kishim mundësinë e gjetjes. Por, poqese pastrojmë qëllimet tona prej cytjeve të djallit të mallkuar, mesiguri se shumë lehtë do e gjejmë rrugën drejtë portës së lartë të pendimit dhe në këtë formë do të fitojmë dynjan e ahiretin.

9

A keni menduar ndonjëherë se sa të pakujdesshëm jemi ne krijesat e Zotit ndaj një mjeti i cili është kaq i rëndësishëm në jëtën tonë? Mesiguri se sikur të i kushtonim pak më shumë kujdes abdesit, këtij mjeti pastrues mëkatesh dhe papastërtish tona, do të ishim më të lumtur, më të qetë dhe më të rehatshëm. Sikur të i kushtonim kujdes të veçant këtij mjeti mesiguri se do të ishim imun karshi të gjitha rrymave e propagandave të ndryshme të djallit të mallkuar. Do i bënim ballë të gjitha sfidave dhe problemeve që do të na lindin në jetën tonë të shkurt dhe në këtë formë do të kishim mundësi që të kërkojmë nga Krijuesi i botëve mëshirë dhe shpëtim. Po, sikur të merrnim me rregull dhe sipas normave të përcaktuara abdes ne do të shkëlqenim si nur në rrugën e errëta të shoqërisë njerëzore. Do të kalonim në trans, bile edhe engjujt do të kishin lakmi pastërtinë dhe lidhjen tonë direkte me Krijuesin e pastërtisë. Duart e tona të padukshme do të krijonin fuzitet në mesin e njerëzve të papastër dhe aroma e cila do të ndihej kilometra larg do të këndellte edhe zërin e këndshëm të bilbilave. Sikur vërtet të pastroheshim dhe të kujdeseshim për abdesin ne mesiguri se do të kishim mundësi që ti bënim ballë të gjithëve, edhe jetës edhe vdekjes. Për tu kryer adhurimet në këtë botë neve na duhet një trup i shëndosh, ndërsa në trup të shëndosh nevojitet një mendje e pastërt dhe e çiltër. Nëse nuk i realizojmë këto parametra që ndërtojnë sistemin tonë të të jetuarit ne do të ishim të zhdukur në pluhurosjen e mëkateve dhe dyshimeve që na ngjall djalli i mallkuar.
Ka thënë Allahu i Lartësuar në Kur`an:” O ju që besuat! Kur doni të ngriheni për të falur namazin, lani fytyrat tuaja dhe duart tuaja deri në bërryla; fërkoni kokat tuaja, e këmbët lani deri në dy zogjtë. Nëse jeni xhunubë, atëherë pastrohuni (lahuni)! Në qoftë se jeni të sëmurë, ose në ndonjë udhëtim, ose ndonjëri prej jush vjen prej vendit të nevojës, ose keni kontaktuar me gratë dhe nuk gjeni ujë, atëherë mësyjeni (merrni tejemum) dheun e pastër dhe me të fërkoni fytyrat dhe duart tuaja. All-llahu nuk dëshiron (me obligim për abdest e larje) t’ju sjellë ndonjë vështirësi, por dëshiron t’ju pastrojë (prej mëkatëve), t’ua plotësojë të mirën e Tij ndaj jush e që t’i falënderoheni.” (Kur`an,5:6)
Krijuesi i botëve na mësoi se si të marrim abdes, dhe na tregoj edhe në raste nevojash lehtësimet dhe rrugët alternative. A nuk je i gëzuar o njeri? Prap vazhdon rrugën tënde të papastërtisë dhe nuk ke aspak frikë për gabimet që mbart në vete papastërtia. Prap kërkon zgjidhje të pastërtisë në ndonjë civilizim tjetër duke mohuar librin i cili të është pluhurosur në raftin tënd. Këtij libri ia ke bashkangjitur edhe Marksin e Engelsin dhe aspak nuk ke hapur asnjë fletë të Kur`anit e të mësosh jetën. Kur`ani është libri i të gjallëve dhe jo i të vdekurve, ai është për jetën, për vdekjen, për kozmoset, për gjithëçkah dhe për gjithmonë. Kujdes o bijt e Ademit, këtë pastrues zemrash e dashurishë. Me të vërtet, me të përmendurit e emrit të Zotit zemrat stabilizohen dhe qetësohen.
Allahu pastroft mendjet, shpirtërat, zemrat dhe jetën tonë prej mëkateve që i bëjmë ndaj Tij dhe ndaj vetes. Amin!

___________________________________________________________________
And do not follow (blindly) any information of which you have no (direct) knowledge. (Using your faculties of perception and conception, you must verify it for yourself. (In the Court of your Lord,) you will be held accountable for your hearing, sight, and the faculty of reasoning."[17:36]

Instant message from any web browser! Try the new Yahoo! Canada Messenger for the Web BETA __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 3 Dec 13:41 2008
Picon

Vatra i bashkoi shqiptaret ne feste

 

MALESIA.ORG :: MALESIA NË INTERNET

 

 

 

 

MALESIA.ORG :: MALESIA NË INTERNET - 28 nëntorit – Ditës së Flamurit, Vatra në Nju Jork, së bashku me miqtë e tyre shqiptarë ..

 

 

http://www.malesia.org/index.php?news=3138

 

 

 

28 nentori – Dita e Flamurit: Vatra ne Nju Jork, se bashku me miqte e tyre shqiptare e amerikane,  festuan me solemnitet 96 - Vjetorin e Pavaresise se Shqiperise. 

 

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

 

 

Viti i Shqiptareve : 96- vjetori i Shpalljes se Pavaresis - Dita e Flamurit,  Pavaresia e Kosoves dhe ftesa per Anetarsimin ne NATO, te Shqiperise, 
 
 
 
      Eastwod Manor- Bronks - NY :   Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ne qytetet ku me se shumti vitet e fundit jane te perqendruar me teper shqiptaret, ne keto dy tre ditet e fundit, te javes qe lame pas ne lokalet shqiptare dhe vendet e zgjedhur per te festuar, se bashku me familjet, miqte e tyre shqiptare e amerikane, kane festuar me solemnitet 96 - Vjetorin e Pavaresise se Shqiperise, qe eshte edhe festa me madhore qe i bashkon te gjithe shqiptaret nga te gjitha krahinat e trojeve te tyre ne Ballkan prej nga vijne. 

 

         --- Por, per dallim nga vitet e tjera, kete vit tek shqiptaro-amerikanet, ishte nje dite edhe me e shenuar se heret e tjera. Per gjithe kombin shqiptar, ajo u festua me fjalime patriotike, duartrokitje, brohoritje e kenge e valle nga te gjitha trevat tona. Kjo feste per dallim nga heret e tjera u  festua si viti i Shqiptareve; Pavaresia e Kosoves, e cila qe me te drejt se bashku me ftesen per Anetarsimin ne NATO, te Shqiperise, jane quajtur viti me i rendesishme ne historine e shqiptareve pas 28 nentorit te vitit 1912. 
 
        ---- Nje manifestim qendror dhe ai qe i bashkoi te gjithe shqiptaret u mbajt nga shoqata PanShqiptare e Amerikes Vatra ne NewYork, ku rreth 20 grupime, shoqata, kisha e xhamia, organizata te tjera politike dhe krahinore, kane organizuar mbremjen madheshtore, ne shenje te pervjetorit 96-te, te Pavaresise se Shqiperise. 28 Nentori i shenuar si Dite e Pavaresise - si Dite e Flamurit, nga shqiptaret e Shqiperise te Kosoves, te Maqedonise dhe te Malit te Zi, kete vit e ka domethenien e posaçme sepse shenohet ne vitin e pare historik te ekzistences se dy shteteve shqiptare ne Ballkan, ajo do te shenohej se bashku me ftesen per Anetarsimin ne NATO, te Shqiperise.
 

 

 

---- Te premten 28 Nentor, ne lokalin "The Eastwod Manor" ne Bronks- Nju Jork, rreth 400 shqiptare, edhe kesaj rradhe, ashtu si vitet e fundit, nuk munguan te mblidhen perseri nen organizmin  e Federates Panshqiptare te Amerikes VATRA, per te festuar te bashkuar, "Diten e Flamurit - 96- Vjetorin e Shpalljes se Pavaresise". Shqiptaret e Amerikes. 
 
 
 
   ---- Kremtimi i solemn dhe qe eshte padyshim me i madhi i Shqiptareve ne disapore, Dita e Flamurit - 96 Vjetori i Shpalljes se Pavaresise se Shqiperise, te premten u festua se bashku me shoqata e organizata , entetet fetare, : - Qendra Islame Shqiptaro - Amerikane per Nju Jork, e Nju Jersi, Kisha Katolike Shqiptare ne Amerike "Zoja e Shkodres", Kisha Orthodokse Shqiptare ne Amerike "Shen Kolli", Liga Qytetare Shqiptaro - Amerikane, Partia Levizja e Legalitetit, Bloku Kombetar Independet, Keshilli Kombetar Shqiptaro - Amerikan, Lidhja Demokratike e Dardanise, Lidhja Demokratike e Kosoves ne Amerike, Organizata e Grave shqiptare ne Amerike"Motrat Qiriazi", Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar, Partia Liberale e Kosoves, Shoqata Atdhetare Dibrane, Shoqata Atdhetare "Peja" Grupimi Shqiptaro Amerikanet per Demokraci dhe per here te pare ka marre pjese edhe shoqata me e re, e komunietit; Shoqata "Rugova", shoqat e cila  perfaqeson e ruan kulturen, folklorike te krahines se Rugoves ne Kosove, me Ansamblin Folklorik Autokton "Rugova".
 

 


   ---- Festen e flamurit e hapi kryetari i Vatres, zoti Agim Karagjozi, i cili tha se Dita e Pavaresise se Shqiperise eshte nje simbol i indentitetit dhe bashkimit te gjithe shqiptareve, simbol i krenarise kombetare dhe i dashurise per Atdheun. Kjo dite e veçante mbledh se bashku te gjithe Shqiptaret dhe miqte e tane, kudo qe jemi ne nder dhe respekt te thelle per Kombin Shqiptar dhe atdheun e tone.
Po, qe se nuk do te kishte qene kjo dite, tha Karagjozi, edhe pavaresia e shejte e Kosoves besoj se nuk do te kishin qene".

 

 

    --- Lutjen fetare e kreu sipas tradites se kesaj feste - i perndershmi Dom Pjeter Popaj, famullitari i Kishes Katolike Shqiptare ne Amerike "Zoja e Shkodres".   Hymnet kombetare te Shteteve te Bashkuara Amerikes dhe Republikes se Shqiperise, u kenduan nga kengetarja e mirenjohur e muzikes popullore Merita Halili, shoqeruar prej orkestres se drejtuar nga mjeshtri i firzamonikes Raif Hyseni. Me pase me nje minute heshtje, per te nderuar kujtimin e deshmoreve te kombit shqiptar, dhe per ushtaret amerikane te rene ne lufterat per liri, paqe e demokraci, si dhe kunder terrorisimit nderkombetar, u shoqeruan nga te pranishmit me qendrim ne kembe, ne shenje nderi e respekti.
 
 
 
   ---- Perfaqesuesja e Vatres ne Washington D.C, znj. Merita Bajraktari McCormack, udhehoqi programin festiv. Ajo tha se kam nderin t'ju njoh me mysafiret e nderit, si zotin Lublin Dilja, diplomat i shquar shqiptar, i cili gezon respektin e vatraneve dhe te diasporas ne pergjithesi. Pervç te perndershmit Dom Pjeter Popaj dhe zotit ambasador Lublin Dilja me zonjen, me lejoni te permend, vijoje ajo edhe disa nga mysafiret tjere qe na nderojne me prezencen e tyre ne kete festim: I nderuari Imam Jusuf Balaj, i Bashkesise Islame Shqiptare ne New York., intelektuali i nderuar Imam Eldin Gjoni
 
     ----  Ish kongresmenin republikan. Joseph DioGuardi, presidenti i LQSHA, Shirley Cloyes-DioGuardi, keshilltare e çeshtjeve Ballkanike,. Ambassadori i shtetit te ri te Kosoves ne
Washington, zoti Avni Spahiu. Nga Ambasada e Shqiperise ne Washington, z/v Ambasadori , z. Kreshnik Çollaku. Konsulli i Shqiperise ne New York, dr. Albert Jerasi me zonjen. Nga Shqiperia: Drejtori i Institutit per Diasporen prane Ministrise se Jashtme te Shqiperise z. Flamur Gashi. Kryetari i Partise per Drejtesi dhe Integrim, z. Tahir Muhedini. Sekretar i PD-se ne Lezhe dhe Kryetar i Agjensise per kethimin dhe kompensimin e pronave ne Qarkun e Lezhes, z. Gjergj Ivanaj,
 
    ----- Sakaq, nga Kosova: Dr. Jusuf Bajratktari, Drejtor i Institutit te Historise te Kosoves.Dr. Naser Rugova, antar i Kuvendit te Kosoves dhe anetar i kryesise se Partise Lidhja Demokratike e Dardanise. Perfaqesues e familjes se presidentit Rugova - emer i shtrenjte dhe i dashur per te gjithe ne. Ish z/v minister i Bujqesise . a. Tom Hajdaraj dhe anetar i kryesise se Lidhjes Demokratike te Dardanise, nga Kalifornia, kryetari i Shoqerise per te Drejtat e Njeriut "Çameria", z. Ahmet Xhaffo. Dhe nga Detrotit Vera Gjata si dhe zoti Agron Alibali perfaqesues i Vatres ne
Boston.
 

 


 

 

      --- Nderkaq, fjalimin kryesor e mbajti perfaqesuesi i shtetit shqiptar ambasadori Lublin Dilja, i cili theksoje  eshte kenaqesi e veçante te ndodhem sonte ne kete darke perkujtimore per t'ju uruar ne emer te Misionit e te qeverise shqiptare "Gezuar Festen e Flamurit", "Perjetesi 28 Nentorit", kesaj dite te shenuar qe do te mbetet e gdhendur me shkronja te arta ne memorialin e historise tone. Festen e pershendeti edhe ambasadori i Republikes se Kosoves ne Washington, shkelqesia e Tij zoti Avni Spahiu, zoti Tahir Muhedini , Kryetar i PDI ish kongresmeni republikan i Nju Jorkut, Joseph J. DioGuardi, presidenti i LQSHA, drejtori i Institutit te Diaspores ne Ministrine e Jashteme te Shqiperise, zoti Flamur Gashi. Me pase pershendeti prof.dr. Jusuf Bajraktari, i Institutit te Historise nga Kosova, Naser Rugova anetari parlamentit te Kosoves, dhe kryesisese LDD-se,  perfaqesuesi i familjes se presidentit te pare te Kosoves dr Ibrahim Rugova,
 
 
 
 --- Recitues special te mbremjes festive 96- vjetori i Shpalljes se Pavaresis - Dita e Flamurit, ishte edhe poeti i njohur ne komunitet, poeti anti-komunist  z. Tahir Hysa. Paraqiteseja e festes, zonja Merita Bajraktari McCormack , perfaqesuesja e Vatres ne
Washington, lexoi edhe pershendetjen e kancelarit te Kishes Ortodokse Shqiptare te Bostonit, At. Artur Liolini, drejtuar Vatraneve dhe gjithe komunitetit shqiptare me rastin e Festes Kombetare - 28 Nentorit, me urimin - Gezuar Festen tone Kombetare, Diten e Flamurit!
 

 


  ---- Valle, kenge e melodi nga te gjitha trevat, kane vijuar per gjate gjithe mbremjes nen argetimin e hareshem te grupit muzikor, drejtuar prej muzikanit mjeshtrit te firsamonikes Raif Hysenit, dhe kengetares se mirenjohur te muzikes popullore shqiptare Merita Halili, si dhe kengetari Mithat Salihu (Kino-Gara). Kjo atmosfer festive shoqeroi entuziasmin e pjesmarresve, deri ne oret e vona me valle nga te gjitha trevat . Vlene te perpendet se ne darke festive tek Vatra, ne kete kremte madheshtore, moren pjese bashkeatdhetaret tane nga te gjitha trojet shqiptare, Shqiperia Etnike, prej Çameris martire, Kosoves, shqiptarve te Maqedonis, shqiptarve nen Mal te Zi, atyre ne Presheve, Medvegje e Bujanovc, Shqiperia e tjer.
__._,_.___

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Ajet Nuro | 3 Dec 05:25 2008

Kanuni dhe kafja


Përshëndetje !
Bashkangjitur një ese nga Kadri Sherifi titulluar "Kanuni dhe kafja"
Ajet Nuro

_________________________

http://www.albemigrant.com/
__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Attachment (kanunidhekafja.pdf): application/pdf, 102 KiB
leo leom | 3 Dec 07:11 2008
Picon
Picon

LEOM KOLMNELA ...A QUIN TE AMA HAY QUE AMARLO

A QUIN TE AMA HAY QUE AMARLO

 

 

No hay manera de despertar

La madrugada fria y aturdida

Y la consciencia de no provar

La cancion sucia I confundida

 

Sopla la boca,de la verguenca

Y el respiro de la rabia

El que no tiene ,nuca presta

De quin no suona,no hay nostalgia

 

Vivimos un dia,hasta el siguente

El bueno y el malo nos sorprendio

Vivirla loca o inteligente

Es la mismisima que nos siguio

 

Suelta de dentro tu esplicacion

La vida nuestra no tiene cambio

Hai que vivirla por un razon

A quin te ama ,hay que amarlo

 


__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
tano turku | 3 Dec 11:31 2008
Picon

Skopje informs of file against Greece

Skopje informs of file against Greece
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;}
ANKARA - The foreign minister of Macedonia, Antonio Milososki, has sent a letter to his Turkish counterpart, Ali Babacan, personally notifying him of a file Macedonia referred to an international court against Greece, it has been revealed.

Macedonia lodged the complaint Nov. 17 at the International Court of Justice at The Hague after Athens blocked its bid to join NATO due to an ongoing dispute over naming rights. It was not immediately clear when the court would hear the case.

"The difference over the constitutional name of the Republic of Macedonia is not the subject matter of our application with the International Court of Justice. The Republic of Macedonia remains strongly committed to the process of negotiations with Greece, mediated by the special envoy of the U.N. Secretary-General," Milososki told Babacan in the letter, learned the Hürriyet Daily News & Economic Review.

"I strongly believe that the full respect of the Interim Accord would be in the interest of both countries and would positively influence development of friendly and good-neighborly relations," he said to Babacan.

Macedonia says Greece has violated a 1995 interim accord obliging Athens not to object to its membership in NATO or any other international organizations. Greece wants Macedonia to change its name on the grounds the name implies a territorial claim against the Greek region of Macedonia. Negotiations between the two countries are deadlocked at the United Nations.

At the last NATO summit in April, Greece blocked Macedonia's bid to join the alliance, while Albania and Croatia were invited to enter. Turkey, the first country to recognize Macedonia and to assign an ambassador to Skopje, is one of the strongest advocates of the country's membership in NATO.

A Turkish diplomat told the Daily News that Macedonia must be subjected to the same criteria as other candidates. "Bilateral disputes should not hijack Macedonia's participation in international organizations," said the diplomat, who wished to remain anonymous.

Turkey recognizes Macedonia by its constitutional name.

__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___

Gmane