Olsi | 1 Jan 09:46 2007
Picon

Kurban Bajram: American Style


Kurban Bajram: American Style

Ekzekutimi sadist që udhëheqësi i `botës së lirë', Xhorxh
W. Bush i bërë presidentit iraken, Sadam Husein më datë 30
dhjetor 2006, ditën kur muslimanët anembanë botës prisnin
me gëzim ardhjen e festës së Kurban Bajramit, mua ashtu si
edhe disa miliona muslimanëve të tjerë në të gjithë botën,
na ka ardhur si dhurata ogurzezë e radhës, që njeriu më i
lig i historisë moderne të njerëzimit po i jep botës sonë
që prej disa vitesh. Presidenti Xhorxh Bush është një njeri
i keq. Ai është një vrasës. Një fëlliqësirë nga i cili dhe
administrata e urryer e të cilit pritet çdo gjë. Por
dhurata që ai i bëri muslimanëve në këtë Bajram 1427 ishte
e paimagjinueshme.

Në analet e historisë së Krishtërimit ekziston vetëm një
preçedent kaq brutal dhe rrënqethës. Është preçedenti i
Herod Antipës. Në Bibël rrëfehet sesi në kohën e profetit
Krisht, Herod Antipa, pasi rrëmbeu ilegalisht gruan e
vëllait të tij, Herodiadën, në ditën e ditëlindjes së tij,
i tunduar nga vajza e Herodiadës dhe inati që kishte me
Gjon Pagëzorin (i cili denonconte martesën ilegale të
Herodit me gruan e vëllait të tij), shkoi dhe preu kokën e
Gjonit Pagëzor, të cilën e prezantoi më pas në një pjatë
përpara dashnores së tij.

Ashtu si në rrëfimin Biblik, në ditën e madhe të sakrificës
që muslimanët prisnin t'i bënin Zotit të tyre në këtë 30
dhjetor 2006, Xhorxh W Bushi, i cili po vuan pambarimisht
për të gjetur derman në maskaradën që krijoi me pushtimin e
Irakut, vendosi që të presë një kokë më shumë për të
mbuluar krimin e tij. Kokën e Sadamit. Por koka e Sadamit
nuk është e vetmja kokë që presidenti Bush ka prerë këtë
vit 2006. Që prej pushtimit të Irakut ai ka arritur të
vrasë 655.000 irakenë dhe sakrifikojë 3000 ushtarëve
amerikanë. Ndërsa përpara disa javësh udhëheqësi i `botës
së lirë', sakrifikoi mikun e tij të ngushtë, sekretarin e
mbrojtjes Donald Rumsfeld, vrasja e Sadamit është një nga
kurbanet më monstruoze të tij.

Akti më i fundit kanibalesk i presidentit Bush duket që ka
shkaktuar një tronditje të madhe në botën e Islamit e cila
nuk arrin të kuptojë sesi udhëheqësi i `botës së lirë',
mund të vrasë një njeri, një udhëheqës shteti, një rais
arab, në ditën e Kurban Bajramit. Në teologjinë islame,
kurbanizimi i njeriut nga njeriu shihet si një akt
djallëzor. Për këtë arsye muslimanët festojnë në këtë ditë
kujtimin e profetit Ibrahim të cilit Zoti i mësoi që ndaj
Tij të ofrojë për kurban jo kokë njerëzish siç bëjnë
pasuesit e Shejtanit, por kafshë.

Edhe pse në historinë e Lindjes së Mesme popujt e rajonit,
Sadam Huseinin e mbanin mend si një lider brutal i cili në
shumë raste kishte qënë bashkëpunëtor në krime me
amerikanët, vrasja epike dhe rezistenca e tij e ka kthyer
Sadamin nga një horr në një hero të botës së islamit.
Qëndrimi i tij si burrë deri në momentet e fundit dhe
vdekja e tij me shehadet në gojë e ka rehabilituar Sadamin
tashmë, për në radhën e herojve të mëdhenjë të Islamit.

Ekzekutimi i presidentit Husein që u transmetua nëpër faqe
të shumta të internetit dhe më pas në Al Xhazirah i tregoi
1 miliard e gjysëm muslimanëve të globit tonë fytyrën e
vërtetë kriminale të presidentit Bush. Ndaj aktit makabër
të vrasjes së një udhëheqësi arab në ditën e Bajramit, bota
muslimane po i përgjigjet me inat dhe tërbim. Që nga
Italia e deri në Indonezi krimi i radhës që amerikanët bënë
në Irak për muslimanët duket i pabesueshëm dhe ka rritur në
kulm urrejtjen ndaj tyre. Haxhijtë që në datën 30 ishin në
Tokën e Shenjtë të Mekës nuk mundën të besojnë që akti i
tyre sublim ndaj Zotit do të ç'shenjtërohej në këtë ditë
nga Kurbani kanibal i presidentit të botës së lirë.

Për shumë muslimanë, kurbani kanibalesk i presidentit Bush
i kalon caqet e sadizmit dhe fsheh prapaskena edhe më
kriminale për të ardhmen e Irakut dhe muslimanëve. Në
vrasjen e Sadamit amerikanët përfshinë edhe kukullat shiite
që ata kanë instaluar në Bagdad. Filmimi dhe bërja publike
e fyerjeve që shiitët lëshonin kundër Sadamit burrëror në
çastet e varjes së tij dhe përmendja e emrit të Ajatollahut
Moktada Bakir al-Sadrit të cilin Sadami vrau në vitin 1980,
synon të arrijë atë që administrata Bush kërkon të krijojë
në Irak dhe të gjithë Lindjen e Mesme në këto 2 vitet e
fundit; luftën civile ndërmjet shiitëve dhe sunitëve. Lufta
civile që shtyhet haptazi nga anglo – amerikanët dhe
Izraeli, po shihet qartë sot anembanë Lindjes së Mesme, që
nga Libani, Palestina, Iraku dhe Siria. Në Liban dhe
Palestinë kjo tendencë po shihet me ndërhyrjet që
amerikanët po bëjnë kundër Hizbollahit dhe Hamasit për të
diskredituar rezistencën e tyre kundër Izraelit. Ndërsa në
Irak tendenca që u vërtetua që në 19 shtator 2005 kur në
qytetin e Basrës irakenët kapën dy ushtarë britanikë që
vendosnin bomba nëpër rrugë ndërsa hiqeshin si sunitë
arabë, tashmë me vrasjen e orkestuar shiite të Sadamit
duket se ka arritur kulmin.

Siç Ali Haideri tregonte në shkrimin "Saddam's Execution
and the Iraqi Political Scenario" me vrasjen e Sadamit
përpara kamerave në ditën e Kurban Bajramit, amerikanët
synojnë të:

1. terrorizojnë të gjithë liderët arabë dhe tregojnë se
edhe ata do të ndjekin fatin e tij… dhe për më tepër ata
liderë arabë që kundërshtojnë Izraelin do të përfundojnë si
Sadami
2. rrisin në maksimum luftën shiito – sunite dhe bëjnë
shiitët e Irakut fraxhilë dhe klientë të bindur dhe
kolaboracionit me amerikanët për mbijetesën e tyre në rajon
3. rrisi në maksimum urrejtjen dhe luftën sektare shiito –
sunite në Lindjen e Mesme dhe zhysi të gjithë rajonin në
luftë civile
4. prodhojë shiitë anti-sunitë dhe anti – revolucionarë në
Irak, të cilët ndërsa do të jenë kundër Iranit
pro-palestinez dhe kunder suniteve, do të bëhen shembulli i
shiitëve të moderuar të Amerikës
5. përmendja e Moktada al Sadrit në videon e vrasjes së
Sadamit synon që të cysë rezistencën sunite irakene,
përkundër këshillave të Sadamit i cili kërkonte luftë
kundër amerikanëve, në luftë me milicinë e vetme shiite në
Irak që lufton amerikanët gjithashtu.

Me bërjen kurban të Sadamit Bushi ka arritur që:
1. të damkosë pambarimisht luftën civile në Irak
2. diskreditojë shiitët si vrases te suniteve
3. përplasë kokë më kokë irakenët
4. marri hak për babën dhe klanin e tij naftëvjedhës,
kundër Sadamit
5. kënaqë regjimin e Tel Avivit duke varur udhëheqësin e
vetëm arab që lëshoi raketa kundër Izraelit në vitin 1991
dhe sponsorizoi hapur rezistencën palestineze

__._,_.___
Y! Messenger

Group get-together

Host a free online

conference on IM.

Yahoo! 360°

Start Sharing

Your place online

Blog & photos

Yahoo! Photos

Share Your Photos

via email &

Yahoo! Messenger

.

__,_._,___
BeqirS | 1 Jan 15:40 2007
Picon

Kurban Bajrami percolli mesazhe per paqe, lumturi dhe mireqenie

Kurban Bajrami feste fetare Islame u festua me madheshti nga mijera besimtare shqiptaro - amerikan ne Nju Jork

 

 

nga BEQIR SINA, Nju Jork

 

 

  Kurban Bajrami ne SHBA, percolli tek shqiptaret edhe mesazhe per Pavaresine e Kosoves, ashtu si dhe ne te gjitha trojet etnike shqiptare. Ndersa ne te gjithe boten,  te mbretroje vetem paqa, lumturia dhe mireqenia

 

 

 

Albermarle Rd - Brooklyn(NY) Namazi i Kurban-Bajramit, u fal, sot heret ne mengjes kur disa qindra besimtare musliman u mblodhen ne Xhamine e Bruklinit - Qendren Islame Shqiptare ne Nju Jork, ora 08:15, kurse namazi i sabahut ne ora 07:00. Me shenimin e ketij riti besimtaret islame ne Shtetet e Bashkuara, kane filluar diten e pare te festes se Kurban Bajramit. Me rastin e faljes se Kurban Bajramit, dy Imamet e kesaj xhamie Imam Osman Zaga dhe Imam Gezim Agolli, pasi u kane uruar te gjithe besimtarve te besimit islam festen e tyre, kane ligjeruar me pase pjese te librit te shejte Kura-nit, dhe kane bere thirrje qe : "Kurban Bajrami dhe fryma e tij e zemergjeresise,  tolerances dhe bemiresise t'i bejne besimtaret ngado qe jane te besojn me shume, duke e lutur Allahun e Madherishem per mirqenien, lumturine dhe shendetin e besimtarve."

 

 

 

Nje xhami islame ne Orlando

 

   Ne Xhamine e Bruklinit - Qendren Islame Shqiptare ne Nju Jork, ne Albermarle Rd, ne Brooklyn, e formuar me pare nga udheheqesit fetar, patriot e atdhetar si Imam Sali Myftiu dhe Imam Isa Hoxha, e kontributin e çmuar te besimtarve, eshte krijuar sipas tradites se shqiptarve te Amerikes, dhe vendin ku shenohet festa me e madhe ose festimi qendror . Ne kete xhami mblidhen si çdo her besimtaret musliman nga te gjitha trojet etnike , Shqiperia, Kosova, Presheva, Bujanovci e Medvegja, Mali i Zi, Çameria e Maqedonia, shqiptare te New York(ut) e rrethine.

 

 

 
 
Celebrations the Ramadan in the United States

    

Eid ul-Adha - Kurban Bajrami, eshte feste fetare Islame gjate diteve te te cilit muslimanet te cilet kane mundesi financiare flijojne kafshe ne emer te Allahut dhe nje pjese nga mishi i tyre ua dhurojne te varferve. 

Ne Meke per çdo vit vazhdojne te tubohen me miliona haxhinj. Miliona myslimane qe vazhdojne te tubohen ne qytetin e Arabise Saudite, Meke, per pelegrinazh vjetor Haxh, shoqerohen nga autoritetet saudite nen masa te rrepta sigurie. Autoritet thone se kane zbatuar masa te reja dhe te rrepta per siguri, me te cilat do te evitohet rremuja, qe kishte per rrjedhoje ne vitet e kaluara vdekjen e qindra njerezve.

 

Meka

 

 

    Kurban-Bajrami - eshte nje feste e cila karakterizohet me veprime teper domethenese. E para eshte gadishmeria e besimtareve per t'a kryar Haxhin, i cili eshte nje nder pese fundamentet kryesore te islamit, dhe e dyta, gadishmeria e tyre qe ne emer te Allahut te sakrifikojne duke prere kurbanin, per t’iu ndihmuar te afermeve dhe te varferve. Derisa permes Haxhit manifestohet madherimi qe besimtaret musliman i bejne Allahut te Gjithpushtetshem dhe e falenderojne Ate per begatite e dhuruara, permes kurbanit besmitaret musliman tregojne vullnetin dhe solidaritetin e tyre, per ata qe kane nevoje per ndihmen e atyre qe posedojne te mira materiale.

 

 

 

     Me kete rast Kurban Bajrami shfrytezohet nga besimtaret qe ata te shprehin ndermjet njeri tjetrit urimet dhe deshirat me te mira, duke perkujtuar se festat islame  mund t'i bejne edhe me madheshtore duke kultivuar marredhenie te mira fqinjesore duke i tejkaluar edhe ndonje mosmarrveshje, me meshiren e çdo besimtari ndaj femijve, me respektin ndaj me te vjeterve, sepse keto jane parime islame, jane porosi dhe tradite islame. Festa e besimtareve musliman shqiptaro - amerikan ne SHBA-es, kete vite ne prag te pavaresise se Kosoves, pershkohet edhe nga deshira e madhe dhe lutja e te gjitheve per Pavaresine e saj, qe ne Kosove, dhe ne te gjitha trojet etnike shqiptare ashtu si dhe ne te gjithe boten,  te mbretroje vetem paqa, lumturia dhe mireqenia. Me kete rast, pershendetje dhe urime per kete feste madheshtore, besimtarve tane musliman u vijne vazhdimisht mesazhe nga shqiptaret e te gjitha trojeve:  Kosova, Shqiperia, Maqedonia, Mal te Zi, Çameria, Presheva, Bujanovci, Medvegja, si dhe nga ata te gjith  qe  perkohsisht ose perher jetojne larg atedheut te tyre - ne Diaspore.

__._,_.___
Y! Messenger

Instant hello

Chat in real-time

with your friends.

Yahoo! Photos

Create your own

Photo Gifts

Yahoo! 360°

Be a Blogger

Do it now

Share with friends

.

__,_._,___
Ali Maksuti | 1 Jan 16:09 2007
Picon

Nje Risi

Selam alejkum te nderuar vellezer dhe motra. Prej tash web faqet : www.hamdinuhiju.blogspot.com dhe
www.poezia-islame.blogspot.com kane pamje te re....

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com

__._,_.___
Y! Messenger

Instant hello

Chat in real-time

with your friends.

Yahoo! Photos

Upload & Share

First 20

prints are free

Yahoo! 360°

Start Today

Get your own

place online

.

__,_._,___
leo leom | 2 Jan 19:00 2007
Picon
Picon

KY MENDIM I THJESHTE poezi LEOM

KY MENDIM I THJESHTE 
 
Ky mendim i thjeshte krijuar nga paqesia e cdo veprimi
Ndersa largohem per te pare largesite
dhe per te shtjedhuar cfare i mungon botes
Nje mendim I tille largepames sa vete yjet,
sa c´do hije e dhimbjes qe kurre nuk do te zhduket
 
Ky mendim i thjeshte i bere nga thjeshtesia
I harruar diku neper ligjerata boshe
I hedhur pa shkak,pa asnje kuptim
Ky mendim I thjeshte dale nga trupi im
 
Ky mendim I bindjes qe nuk arrin e te binde
As minjte e rrugeve,as sharlatanet
As ushtaret qe shkojne grup drejt vdekjes
Ndersa mengjesi I papritur me rreze dielli I genjen
Dhe ashtu shkojne duke besuar te pavdekesia
Duke besuar qe plumbat jane bere vec per armiqte
 
Ky mendim I nderkryer s´ka se si te sheroje plaget neper goje
Tek nje nene e thare ,nga biri te ndare
Ky mendim i thjeshte ulet bri saje qe te mos e ndaje nga biri i saje
Qe te mund ta binde se i biri do kthehet vetem me kujtimin e nje vegjelie
 
Ky mendim i thjeshte pjese e nje shamie,coshke e nje shtepie
Qe sapo eshte shembur,bri nje nene te trembur,
 
Ky mendim i dlire qe s´njeh dicka te mire
Qe me shterngon fytin dhe dua te klith
Ta shtroj mbi tryezen e botes sone ,sot e pergjithmone
 
Kete mendim te thjeshte te njomur nga vesa
e ketije pragmengjesi qe me la pa gjume
ky mendim i thjeshte po me ben te vuaj
te vuaj me shume ,gjithnje e me shume.

__________________________________________________
Correo Yahoo!
Espacio para todos tus mensajes, antivirus y antispam ¡gratis!
Regístrate ya - http://correo.yahoo.es

__._,_.___
Y! Messenger

Want a quick chat?

Chat over IM with

group members.

Yahoo! Photos

Upload & Share

Delight friends

and family

Yahoo! 360°

Start Today

Get your own

place online

.

__,_._,___
leo leom | 2 Jan 19:02 2007
Picon
Picon

ADMIRIM poezi LEOM

ADMIRIM 
 
Duhet te jemi mirenjohes,per gjithcka na dhuruan
Per armet ,per plaget qe na i kane ngarkuar
Per zhdukjen ,per miresine,per falenderimet
Jemi gjithmone mirenjohes per ata qe na shtyne,
thelle me thelle dhimbjes
 
Jemi te ngallnjyer dhe te shpartalluar
Jemi te ngjeshur me obligime dhe rrudha
Ndersa shkojme e vijme te qeshur neper jeten
Qe na ka ndihmuar dhe na ka shkaterruar
Thelle me thelle dhimbjes
 
Jemi mirenjohes,njeqind e njeqind here
Ndersa shkojm e e vijme te dehur nga pasojat
Ndersa zgjellim syte dhe kafshojme gezhojat
Qe na kane shpuar gjer ne cipe te zemres
Thelle me thelle dhimbjes
 
E kemi ne gjak miresine dhe nderin
Ndaj c´do zemerimi qe merr fund dhe ngjallet
Ndersa ne mes nesh ecen dhe kurre s´ndalet
Nje bindje e dhimbjes qe trupat na shterre
Thelle dhe me thelle
 
Eshte nje sinonim,jo ky eshte ndere
Na ve te fleme,s´na zgjon kurre me
Jemi mirenjohes si kurrendonjehere
Dhe s´dime ku ta veme,ne trishtimin tone
Thelle dhe me thelle
 
Ndersa na pushton,si pasoje e ngrire
Qe ngre piedestalin duke na perfshire
E presim, percjellim,me plote admirim
Ndersa na ka djegur dhe mbushur me tmerre
Thelle dhe me thelle
Thelle dhe me thelle!
 
 
 
 
 
 
 
 

__________________________________________________
Correo Yahoo!
Espacio para todos tus mensajes, antivirus y antispam ¡gratis!
Regístrate ya - http://correo.yahoo.es

__._,_.___
Y! Messenger

Group get-together

Host a free online

conference on IM.

Yahoo! Photos

Share Your Photos

via email & mobile

Yahoo! 360°

Start Sharing

Your place online

Blog & photos

.

__,_._,___
leo leom | 2 Jan 19:07 2007
Picon
Picon

NE MANAUS poezi LEOM

NE MANAUS
 
Ne Manaus rron nje nene
Nene si te gjitha te tjerat
Nene e plakur dhe e rrudhur nga merzite e jetes
Nene e bardhe me zemren nxire o>
Qe humbur te gjithe i ka
Nene e vetme si vetmia qe askush nuk I afrohet.
 
Ne Manaus rron nje nene
E vetme si nje shkemb
Edhe c´do dite mendon se si te mbytet ne Rio Negro
Sepse do te ike disi nga ajo vetmi e drites
 
Ne Manaus ,pra rron nje nene
E shurdher dhe e verber
E vetme pa njeri dhe tregon nje histori
Se si humbi bijte e saje ne Manaus prag urie
 
I afrohem dhe e ndjej
I largohem dhe e ndjej
Kam ikur dhe e ndjej
Kur d o kthehem prape do e ndjej
Cdo fjale te pergjysmuar
Si jeta e saje e lodhur
 
Ne Manaus me nje nene, si me c´do nene kam folur
 
Ne Manaus rron nje nene
Qe ushqente te bijte me urine e c´do dite
Gjersa ngeli krejt e vetme .
 
Ne Manaus ka nje lume, lume i zi i kureshtjes
Ne bregun e tije nje nene, shikon rrjedhen edhe qesh
Nga casti ne cast ,do jete pjese e Rio Negros.
 
Ne Manaus rronte nje nene,
Tani rron ne Rio Negro.
 
 
 
                                                           Manaus ,Braz il
                                                           23 Dhjetore 2006
 
 
 
 
 
 
 

__________________________________________________
Correo Yahoo!
Espacio para todos tus mensajes, antivirus y antispam ¡gratis!
Regístrate ya - http://correo.yahoo.es

__._,_.___
Y! Messenger

Talk it up - free!

Call your friends

worldwide - free!

Yahoo! Photos

Share Your Photos

via email &

Yahoo! Messenger

Yahoo! 360°

Start Sharing

Your place online

Blog & photos

.

__,_._,___
Alban Bytyci | 2 Jan 03:51 2007

Mundesimi studimi per studentet shqiptare.

 
Scott's College London ka filluar nje program te mirefillte, qe ju jep
mundesine studenteve Shqiptare te vijne te studiojne ne mbreterine e
bashkuar. Studime te gjuhes angleze, biznes, informatike, webdesign,
turizem etj. Per kete qellim eshte pergatitur nje website ne gjuhen
shqipe ku ofrohet informacion i nevojshme ne lidhje me studimet.
www.studime-londer.webeden.co.uk
Nese e shihni te arsyeshme dhe nese mendoni se ky site mund tu sherbeje
studnenteve shqiptare, ju lutem transmetojeni ate. Nese keni pyetje
mund te me shkruani.


--

http://alban.bytyqi.googlepages.com

My Photography
http://picasaweb.google.com/alban.bytyci/
Learn English
http://englishtuitionsuk.googlepages.com/
__._,_.___
Y! Messenger

Talk it up - free!

Call your friends

worldwide - free!

Yahoo! Photos

Upload & Order

Same-day pickup

at Target

Yahoo! 360°

Start Sharing

Your place online

Blog & photos

.

__,_._,___
leo leom | 2 Jan 19:04 2007
Picon
Picon

SI KURESHTARE poezi LEOM

SI KURESHTARE
 
Sa here qe pa ty jam zgjuar mengjesesh
Pastaj kam dale rrugesh si nje qen i palare
Ashtu sic te dhemb ty qe trupin ta shesesh
Dhe mua do me dhembe cdo mengjes i vrare
 
Dhe nese jam bere gazedhia e gjithe botes
Dhe nese e shikon qe do me marrin neper kembe
Ashtu sic c´do poet qe eshte I bere nga lotet
E dhimbjes se gjithkujt,sepse gjithkush I dhemb
 
Do te trehiqem zvarre ashtu p a lene gjurme
Pa zhurme, vetem, i rrethuar nga e njejta heshtje
Do te fshihem dhe une neper boten turme
Dhe si kureshtare do vdes me kureshtje
 
 

__________________________________________________
Correo Yahoo!
Espacio para todos tus mensajes, antivirus y antispam ¡gratis!
Regístrate ya - http://correo .yahoo.es

__._,_.___
Y! Messenger

Quick file sharing

Send up to 1GB of

files in an IM.

Yahoo! Photos

Upload & Order

Same-day pickup

at Target

Yahoo! 360°

Be a Blogger

Do it now

Share with friends

.

__,_._,___
leo leom | 2 Jan 18:56 2007
Picon
Picon

DHIMBJA poezi LEOM

DHIMBJA
 
Eshte e jona si perhere,jemi pjese e pandare
Thashe; e jona vec e jona
E duam, na do,
E ushqejme,na ushqen
Eshte e jona ;eshte e jona, ju kam thene
 
Duam ta pranojme dhe s´duam
Thashe eshte e jona ,thashe
Ti njeri I plagosur
S´ke pse te me shohesh vrazhde.
 
Eshte e embel si nje jete
Brenda jetes brenda vdekjes
Eshte e jona ,thashe ,e jona
Na njeh dhe ne e njohim
 
Kemi luajtur me te
Ka luajtur me ne
Eshte e jona thashe,e jona
E jona do jete pergjithmone
Gjersa te luajme me te FONT>
Dhe ajo me jeten tone.

__________________________________________________
Correo Yahoo!
Espacio para todos tus mensajes, antivirus y antispam ¡gratis!
Regístrate ya - http://correo.yahoo.es

__._,_.___
Y! Messenger

Instant hello

Chat in real-time

with your friends.

Yahoo! Photos

Share Your Photos

via email &

Yahoo! Messenger

Yahoo! 360°

Be a Blogger

Do it now

Share with friends

.

__,_._,___
BeqirS | 2 Jan 22:25 2007
Picon

Vdekje fatale e nje boksieri te talentuar shqiptar ne Nju Jork

Boxer mowed down
breaking up fight

Kolenovic (right), with trainer Raymond Paolillo in 2005.
NYPD detective examines scene at 186th St. and Belmont Ave. in the Bronx, where Kemal Kolenovic was run down.
An up-and-coming boxer playing peacemaker during an argument outside a Bronx bar was killed early yesterday when one of the hotheads mowed him down with his car, police and witnesses said.

A security video camera captured the 4:30 a.m. attack on Kemal Kolenovic, 28, a junior middleweight with five knockouts, outside the Moonlight Bar in Belmont.

"This is being handled as a homicide, not a hit-and-run accident," said a police source.

Kolenovic's uncle Tony Mujovit said his nephew was only trying to cool tempers that flared among acquaintances during a pointless dispute.

"My nephew wanted to buy them a drink to keep them from fighting," Mujovit said. "He was never part of the fight. He got killed for nothing."

Kolenovic and Mujovit were at the 186th St. pub "to have some drinks and listen to Albanian music" when several men discussing where they came from in Albania started arguing.

Kolenovic, who was of Albanian heritage but emigrated from Montenegro, tried to calm everyone down as they started to push and shove, his uncle said.

The fight spilled onto the street and the instigator, described by cops as a young man with a shaved head, stalked off.

Then, as the crowd returned to the bar, the suspect came back with a dark SUV, drove it onto the sidewalk and struck Kolenovic from behind, Mujovit said.

He died at St. Barnabas Hospital.

Kolenovic held the New York State welterweight boxing title before moving up in weight class. He had a record of 10 wins - five by knockout - six losses and two draws.

In his last fight, two weeks ago, he scored a first-round knockout over Ronnie Glover with a right to the head at the U.S. Merchant Marine Academy in Kings Point, L.I.

"He was one of the toughest kids I ever trained," said his trainer Raymond Paolillo. "He would never back down."

He was scheduled to fight an unnamed opponent Jan.25 at the Paradise Theater in the Bronx.

"He was throwback to the old days, like Jake La Motta," said boxing promoter Sal Musumeci.

__._,_.___
Y! Messenger

Instant hello

Chat in real-time

with your friends.

Yahoo! Photos

Upload & Print

Same-day pickup

at Target

Yahoo! 360°

Start Today

Get your own

place online

.

__,_._,___

Gmane