Nexhat Ibrahimi | 29 Apr 08:48 2005
Picon

Gjenerali gjerman Rosmanith vizitoi Bashkesine Islame

 

Mjeteve t informimit

 

 

Gjenerali Rosmanith pati takim lamtumirës me Këshillin e Bashkësisë Islame në Prizren

 

Më 28. 04. 2005, Komandanti i BSHJP-së Richard Rosmanith, i shoqëruar edhe me disa bashkëpunëtorë të tij, bëri një takim lamtumirës në Këshillin e Bashkësisë Islame në Prizren, ku u prit nga kryetari i Këshillit, Ali ef. Vezaj me bashkepunëtorë.

Me këtë rast, u shkëmbyen falënderime të ndërsjella për bashkëpunimin reciprok. Edhe këtë here komandanti i BSHJP-së përgëzoi Këshillin BI për të gjitha angazhimet që bënë për një jetë më të mire dhe më të sigurtë për të gjithë qytetarët.

Më pas, kryetari i Këshillit BI Ali ef. Vezaj edhe njëherë e falënderoi gjeneralin Rosmanith për kontributin e tij dhe të BSHJP-së në ruajtjen e qetësisë dhe të stabilitetit në Kosovë, duke e përgëzuar për suksese të mëtejme në punën dhe angazhimet e tija.

 

 

 

 

Kryetari

 

Ali ef. Vezaj

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

ekasemi | 29 Apr 16:22 2005
Picon

26

Allahu i Madh uar thotë:

 “...Nëse dikush vret dikë, që s’ka vrarë askënd ose qe nuk ka bërë në tokë trazira, eshte si te kete  vrarë tërë njerëzinë, dhe kush bëhet shkaktar qe dikush  të jetoje, eshte  sikur ti kete dhene jete tere njerezimit”. (el-Maide, 32)

þTransmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se ka thënë: “Pejgamberi (alejhi selam) puthi Hasanin, të birin e Aliut nderkohe qe tek ai ishte ibn Habis, i cili u cudit dhe tha: “Unë kam dhjetë fëmijë dhe asnjërin prej tyre nuk e kam puthur”. I Dërguari i Allahut (alejhi selam) e shikoi dhe tha: “Kush buk meshiron nuk do te meshirohet (nga Allahu)”. (Muttefekun alejhi)

Nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se i Dërguari i Allahut (alejhi selam) ka thënë: “Nëse ndonjëri prej jush u prin besimtareve në namaz, le të lehtësojë, sepse në mesin e tyre mund te kete të dobët, të sëmurë dhe pleq, e kur të falet vetëm, atëherë le ta zgjasë sa të dojë”. (Muttefekun alejhi)

Nga Enesi (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thënë: “Askush nga ju nuk do të jetë besimtar i vërtetë derisa të dëshirojë për vëllain e tij atë që dëshiron për vetveten”. (Muttefekun alejhi)

 Pema më e ëmbël eshtë ajo që vjel me duart e tua...

Do you Yahoo!?
Yahoo! Small Business - Try our new resources site!

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

Keti Spahiu | 29 Apr 16:33 2005
Picon

RE: 26

Lista Shqiperia ka qellime kombtare, jo fetare - mos i ngaterroni temat e diskutimit, perdorini grup-listat per temat qe i perkasin...

Ju faleminderit!

Keti
Keti Spahiu
 
"Te fluturoj dua drejt hapesirave hyjnore, por ah kembet se c'me ngaterrohen ne hijet tokesore."                         Necip Fazil, '82
----Original Message Follows---- From: ekasemi <ekasemi <at> yahoo.com> Reply-To: shqiperia <at> yahoogroups.com To: alb-muslimsisters <at> alb-net.com, alb-muslimstudents <at> egroups.com, shqiperia <at> yahoogroups.com Subject: [shqiperia] 26 Date: Fri, 29 Apr 2005 07:22:49 -0700 (PDT) Allahu i Madhëruar thotë: “...Nëse dikush vret dikë, që s’ka vrarë askënd ose qe nuk ka bërë në tokë trazira, eshte si te kete vrarë tërë njerëzinë, dhe kush bëhet shkaktar qe dikush të jetoje, eshte sikur ti kete dhene jete tere njerezimit”. (el-Maide, 32) þTransmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se ka thënë: “Pejgamberi (alejhi selam) puthi Hasanin, të birin e Aliut nderkohe qe tek ai ishte ibn Habis, i cili u cudit dhe tha: “Unë kam dhjetë fëmijë dhe asnjërin prej tyre nuk e kam puthur”. I Dërguari i Allahut (alejhi selam) e shikoi dhe tha: “Kush buk meshiron nuk do te meshirohet (nga Allahu)”. (Muttefekun alejhi) Nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se i Dërguari i Allahut (alejhi selam) ka thënë: “Nëse ndonjëri prej jush u prin besimtareve në namaz, le të lehtësojë, sepse në mesin e tyre mund te kete të dobët, të sëmurë dhe pleq, e kur të falet vetëm, atëherë le ta zgjasë sa të dojë”. (Muttefekun alejhi) Nga Enesi (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thënë: “Askush nga ju nuk do të jetë besimtar i vërtetë derisa të dëshirojë për vëllain e tij atë që dëshiron për vetveten”. (Muttefekun alejhi) Pema më e ëmbël eshtë ajo që vjel me duart e tua... --------------------------------- Do you Yahoo!? Yahoo! Small Business - Try our new resources site!


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

Olsi | 29 Apr 18:58 2005
Picon

RIMEKEMBJA 26/ 04/ 2005 [ i ]

QĖNDRESA E LUMĖS KUNDĖR PUSHTUESVE SERB NĖ NĖNTOR 1912  

29 janar 2004 

Sheradin BERISHA 

Siē dihet Lufta e parė Ballkanike shpėrtheu ne tetor 1912
nga shtetet e &#8220;Aleancės Ballkanike&#8221;qė e
pėrbėnin Serbia, Mali i Zi, Bullgaria dhe Greqia. Dhe
shqiptarėt akoma pa u ēliruar pėrfundimisht nga pushtuesit
shekullor osman, u detyruan t“i kthenin armėt kundėr
pushtuesve tė ri e tė luftonin kundėr tyre nė kushte
jashtėzakonisht tė
disfavorshme. 
Nė gjysmėn e dytė tė tetorit 1912, ndėrsa vazhdonin
operacionet pushtuese tė ushtrisė serbe mbi tokat shqiptare
nė Kosovė e gjetiu, nė krahinat e Lumės, tė Opojės,
Vėrrinit, Gorės, Hasit, Dibrės... u organizuan kuvende tė
shumta dhe nė saje tė kushtrimit tė lėshuar nga mbledhja e
jashtėzakonshme e komitetit &#8221;Shpėtimi&#8221; tė
mbajtur nė Shkup,
me 14 tetor 1912, filloi mobilizimi i pėrgjithshėm pėr t“i
pėrballuar agresionit sllav. Nė javėn e parė tė nėntorit,
armata e III serbe pasi pushtoi Rrafshin e Kosovės dhe atė
tė Dukagjinit, synonte pushtimin e Shqipėrisė Veriore dhe
atė tė Mesme pėr tė dalur nė brigjet e Adriatikut. 
Qysh mė 5 nėntor 1912 kur gjenerali Bozhidar Jankoviq hyri
nė Prizren me regjimentet e Divizionit
&#8221;Shumadia-1&#8221;, nisi rigrupimin e forcave tė tij,
pėr operacionet drejt Adriatikut. Pėr tė realizuar kėtė
plan ushtarak, komanda serbe, kishte krijuar dy njėsi tė
veēanta, qė morėn emrin&#8221;njėsitė e bregdetit&#8221;dhe
repartet e kėtyre njėsive u pėrzgjodhėn nga divizionet
&#8221;Shumadia-1&#8221; dhe &#8220;Drina-2&#8221; tė
dislokuara nė Prizren e Gjakovė. Njėherit, pėr tė evituar
ēdo rrezik qė mund tė kėrcnonte tė ashtuquajturit
&#8221;njėsitė e bregdetit&#8221; qė do tė operonin nė
drejtim tė Adriatikut, nėpėrmjet Luginės sė Drinit (Lumės),
komanda e armatės sė tretė krijoi &#8221;repartin e
Lumės&#8221;, i cili mori pėr detyrė tė pushtonte kėtė
krahinė dhe krahinėn e Hasit, Vėrrinit, Opojės, Gorės, tė
ēarmatoste banorėt dhe tė godiste pa
mėshirė ēdo rezistencė tė tyre.1 
Nė repartet ushtarake pėr pushtimin e Lumės u angazhuan
rreth 16 mijė trupa, pasi sipas tė dhėnave tė komandės
serbe, pa &#8220;pėruljen e Lumės&#8221;dhe zotrimin e
brigjeve tė
Drinit nuk mund tė realizoheshin planet strategjike tė
proklamuara nga qeveria serbe. Pėrballė operacioneve
pushtuese tė ushtrisė serbe, u gjendėn mijėra luftėtarė
shqiptarė tė krahinave tė Lumės, Hasit, Vėrrinit, Opojės e
Gorės, si dhe tė atyre qė ishin tėrhequr nga thellėsitė e
Kosovės-pas pushtimit tė saj. 
Me kėtė rast malet e larta tė Pashtrikut, (ku shtrihej
krahina e Hasit dhe Malėsia e Gjakovės), si dhe degėzimet
natyrore tė Sharrit-(malet e Gjalicės dhe tė Koretnikut, 
matanė Drinit tė Bardhė), ku gravitojnė fshatrat e trevės
sė Vėrrinit, tė Opojės dhe tė Gorės, nga fortesa natyrore
u shndėrruan nė fortesa lufte. Duke pas parasysh kėto
pozita gjeostrategjike, forcat shqiptare u pozicionuan nė
vijėn frontale:Malėsia e Gjakovės (Qafa e Morinės - Qafa e
Prushit) &#8212; Has (Planej-Gorozhup) &#8212; Qafa e
Zhurit &#8212; Vėrri (Billushė - Jeshkovė - Lybeqevė - Lez)
&#8212; Sharr(pjerrėsit perėndimore tė &#8220;Gurit tė
Zi&#8221; &#8212; Opojė (Gryka e Llapushnikut). 
Nė organizimin e qėndresės shqiptare u shquan krerėt:
Ramadan Zaskoci, Ramadan Ēeku, Qazim Lika, Islam e Sali
Spahia, Hoxhė Mehmeti, Osman Lita, Cen Daci, Bajram Gjana,
Dervish e Nezir Bajraktari, Myftar Nika, Nexhip agė Bilali,
Sylė Elezi, Ahmet Ilaz Qehaja, Jemin Gjana tė gjithė nga
Luma, Elez Isufi, Cuf Xhelili e Xhafer Doda nga Dibra,
Bajram Curri nė Malėsi tė Gjakovės, Rexhė Ali Bajraktari
nga Hasi, sheh Hasani nga Prizreni, Jahja Sait Sahiti nga
Kuki i Opojės, Kapllan Opoja, Nail Hyseni-Dani i Rapēės
sė Gorės, Esat Berisha, Abdyl Osmani , Arif Krusha e shumė
tė tjerė.1/1  
Qendrat komanduese tė luftės u vendosėn:1. Nė
Llapushnik(Brezne) tė Opojės, nė krye me Qazim Likėn 2. Nė
Krumė tė Hasit, nė krye me Rexhė Ali Bajraktarin, 3. Ndėrsa
Kėshilli Qėndror i Luftės nė krye me Ramadan Zaskocin u
vendos nė Qafė tė Kolesjanit, nė majėn e quajtur Tabe, nga
ku shihej qartė Rrafshi i Lumės. Pėr tė mos lejuar kalimin
e trupave serbe matan lumit, pėrgjatė Drinit tė Bardhė,
kėshilli i luftės, organizoi me kohė prita nė fshatrat:
Shalqin, Domaj, Gjinaj, Brut, Ura e Vezirit... Prita tė
tilla u ngritėn edhe nė brigjet perėndimore tė Drinit tė Zi
si: nė Kolsh, Mamėz, Surroj, Tejdrinė...2  
Nė kėto pozicione ishin forcat mbrojtėse shqiptare, kur mė
9 e 10 nėntor 1912 filluan operacionet e armatės III serbe
nė drejtim tė Lumės. Beteja e parė e pėrgjakshme nė kufijtė
e Lumės u zhvillua nė &#8220;Qafėn e Zhurit&#8221; dhe
vijoi deri nė grykėn e Morinės. Nė kėtė lokalitet ushtria
serbe pėr 2-3 ditė rresht pėsoi goditje tė rėndė, duke lėnė
nė fushėbeteja shumė tė vrarė e tė plagosur dhe mjaftė
armė. Pas kėtij dėshtimi ushtria serbe nė shenjė hakmarrje,
nė fshatin Zhur i mori peng 37 shqiptarė , tė cilėt mė pas
i dėrguan nė Prizren me qėllim qė tė ushtrohet presion nė
popull, pėr tė mos e pėrkrahur edhe mėtutje qėndresėn e
tyre. Ushtria serbe pas njė riorganizimi me reparte tė reja
u nisė sėrish nė drejtim tė Lumės. 
Forcat shqiptare, tashmė duke pasur pėrballė 12 batalione
dhe njė repart kalorėsish serbė, pėr tė mos u dėmtuar u
tėrhoqėn me luftime sporadike, pėrgjatė brigjeve tė Drinit
tė Bardhė dhe shpateve tė Koretnikut e tė Gjallicės, nė
mėnyrė qė tė bėhej njė pėrgaditje sa mė e mirė pėr njė
qėndresė tė fuqishme. 
Repartet serbe me goditjet e vazhdueshme qė i bėnin
luftėtarėve lumjanė, nga fusha e Morinės e deri nė Pėrbreg,
hap pas hapi u futėn nė brendėsi tė Lumės - deri nė Bicaj
dhe u dislokuan nė hapsirat fushore tė kėtij fshati.
Tėrheqja e luftėtarėve shqiptarė u bė jo vetėm pėr shkak tė
epėrsisė serbe nė numėr tė ushtarėve dhe nė armatim tė
rėndė, por me kėtė rast u pėrdorė procesi luftarak
taktik:qėndresa-thyerja-tėrheqja, si ligje objektive tė
luftės, pėr ta futur armikun nėpėr kurthe nė mėnyrė qė ta
ndėshkonin mė pas me mėnyrat e tyre origjinale tė
luftimit3. 
Kėshilli komandues i luftės i pėrqėndruar nė Tabe(Qafė tė
Kolesjanit), me kohė kishte siguruar prapavijėn edhe nė
tėrthoren: Pėrbreg - Gjegjėn - Bardhoc - Morinė - Vėrmicė -
Shkozė - Dobrusht - Zhur - Vėrri (Billushė - Jeshkovė -
Lez...), e cila njėkohsisht luante rol tė
dyfishtė:1.mbėshtetje tė sulmit mbi forcat armike dhe
2.mbrojtje tė shpinės sė luftėtarėve nė Lumė. 
Nė mėngjesin e 15 nėntorit 1912, Kėshilli i Luftės dha
urdhėr pėr tė sulmuar repartet serbe nga disa drejtime tė
frontit. Falė konfiguracionit tė terrenit malor, motit tė
keq (me shi e bubullim) edhe pse tė varfėr nė mjete lufte,
lumjanėt tė lėshuar si ortek mbi forcat armike, nė kodrat e
Kolesjanit arritėn t'i asgjėsojnė qindra ushtarė serbė,
ndėrsa nga radhėt e tyre ranė dėshmorė: Ibrahim H.Zeqiri,
bajraktar i Radomirės, Nexhip Dullė Visha nga Kolesjani,
Rexhep Jonuz Taci, Selman Asllan Nėrguti, Halim Shehu e
Daut Basha nga Shtiqni etj.4 
Ndėrkoh, pėr shkak tė rezistencės sė fuqishme, forcat serbe
u tėrhoqėn nga Kolesjani dhe kodrat e Gabricės dhe u
pozicionuan nė brigjet jugore tė Shejės dhe nė brigjet
lindore tė Drinit tė Zi, ndėrsa forcat shqiptare kaluan nė
vijėn: fshati Mustafaj-Osmanaj-Bushat (Kodra e Bushatit). 
Kėshilli i luftės, pas njė rigrupimi tė forcave shqiptare
nė teren, mė 16 nėntor pa ndėrpre vazhdoi mėsymjen drejt
forcave serbe dhe pėrleshjet gjakosėse u zhvilluan
kryesisht nė krahun e majtė tė pėrroit tė Shejės. Pikėrisht
nė kėto ēaste kritike pėr kurorėzimin e suksesit, Lumės i
erdhėn nė ndihmė qindra dibranė nė krye me udhėheqėsit e
shquar Elez Isufin, Isuf Xhelilin, Xhafer Dodėn etj, tė
cilėt nė fushat e betejės sollėn edhe 2-3 topa qė dikur ua
kishin zėnė turqve.5 Ushtria serbe e qėlluar (sulmuar) nga
tė gjitha anėt, nė panik braktisi fushėbetejėn, duke lėnė
edhe shumė tė vrarė e tė mbytur nė Dri dhe nė pėrroin e
Shejės. Pėr tė pėrfituar nga situata e krijuar, Kėshilli i
luftės tashmė nga Kolesjani ishte zhvendosur nė fushėn e
Zborit-Nangė, dhe aty pėrcaktoi dy drejtime sulmuese (me 3
grupe) pėr ndjekjen e mėtejshme tė pushtuesve serbė: 
-Grupi i parė: u drejtua, nė krahun e majtė nėpėr rrugėn
kėmbėsore qė tė shpiente nga Nanga nė Gostilė-pėr nė Kullė
tė Lumės; 
-Grupi i dytė:nė rrugėn kėmbėsore qė tė ēonte nga Nanga nė
Shtiqėn, Pėrbreg e deri nė Morinė, 
-Grupi i tretė:(nė rolin e rezervės) u pėrdorė si
mbėshtetje pėr tė dy krahėt (grupet) e sulmit6. 
Ndėrkaq forca tjetėr goditėse qė kishte tė bėnte me fatin e
Betejės sė Lumės, ishte organizimi i qendresės nė tė dy
krahėt e Drinit tė Bardhė: - Nė tėrthoren Pėrbreg &#8211;
Gjegjėn - Bardhoc - Morinė - Qafa e Zhurit - Vėrri
(Billushė) - Guri i Zi (Opojė) - Sharr dhe nė krahun tjetėr
Has (Pashtrik)-Malėsi e Gjakovės. 
Pėr tė penguar shkuarjen e forcave tė reja serbe nga
Prizreni nė drejtim tė Lumės, luftime tė ashpra u zhvilluan
edhe nė trevėn e Vėrrinit. Nė vijėn Dobrusht - Qafa e
Zhurit-Billushė - Lez - Leskovec, pati luftime ballore dhe
anėsore. Repartet serbe nė kėto luftime pėrpiqeshin qė tė
shpėrthejn vijėn frontale nė Vėrri, me qėllim tė depėrtimit
nė Opojė e Gorė prej nga mendohej tė sulmoheshin nga prapa
lumjanėt, mirėpo nuk patėn sukses. 
Nė kulmin e qėndresės pėr vdekje a liri, Kėshilli Komandues
i Luftės qė pėrbėhej nga Ramadan Zaskoci, Islam Spahia,
Hoxhė Mehmeti, Elez Isufi, Ramadan ēeku, Ramadan Kovaēi,
Kadri Shahini, Jemin Gjana etj, sipas vendimeve tė marra nė
njė mbledhje, mė 17 nėntor 1912 nisėn operacionet goditėse
nė tė gjitha frontet e luftės. 
Malėsorėt lumjanė, tė ngujuar nėpėr kullat e
fshatrave:Nangė, Gostil, Shtiqėn, Pėrbreg dhe nė shpatet
lindore tė Gjallicės e Koretnikut (Pikllimės) si dhe nė
brigjet e tė dy Drinave (tė Ziut e tė Bardhit), e tė
ngazllyer nga fitorja e bujshme e Qafės sė Kolesjanit,
forcat e armikut u sulmuan nga tė dy krahėt
(lindje-perėndim) dhe u ndoqėn kėmba kėmbės. Repartet
ushtarake serbe u pėrpoqėn tė rigrupohen e tė pozicionohen
sėrish nė Kodrėn e Galipės e nė Zbor tė Nangėve, por kėto
pėrpjekje gjithashtu dėshtuan keq. Repartet shpartalluese
serbe pasi humbėn edhe nė kėtė fushėbetejė qindra ushtarė
tė tjerė, braktisėn edhe vijėn mbrojtėse Shtiqėn-Drini i
Zi. 
Nė kėto sulme lumjanėt trima veprojnė rrufeshėm, dhe
gjatė luftimeve bien dėshmorė: Abaz Zezi, Baftjar Tahiraj,
Baki Maliq Domi, Bektash Gjoka, Dervish Trota, Dullė Dema,
Halil Dema, Halil Himaj, Hasan Shabani, Ismail Neziri,
Jashar Shehu, Mehmet Allaraj, Mehmet Limani, Muharrem Mema,
Mustafė Dogjani, Ramadan Koldashi, Rrustem Shehu, Shaqir
Basha, Shaqir Dauti, Tahir Smajli, Zenel Mema, Haziz
Xhaferi, e shumė tė tjerė7. 
Luftimet pėrfudnimtare u zhvilluan nė brigjet e lumenjve
Drini i Bardhė - Drini i Zi, ndėrsa ato me tė pėrgjakshmet
nė Kullė Lumė. Kėtu iu dha grushti pėrfundimtar forcave
pushtuese serbe tė cilat pas kapitullimit u tėrhoqėn nga
Luma nė drejtim tė Prizrenit. Sipas disa burimeve arkivore
dhe kėngėve popullore, dėshmohet se nė Betejėn e
pėrgjakshme tė Lumės (14-18 nėntor 1912) i patėn lėnė
eshtrat e tyre 12 mijė ushtarė serbė, ndonėse flitet edhe
pėr mė tepėr 16-18 mijė8. 
Ndonėse nė mėngjesin e 18 nėntorit 1912 mori fund beteja e
Lumės, ku forcat shqiptare triumfuan kundėr armatės III
serbe, nė Manastir zhvillohej njė betejė tjetėr ndėrmjet 
forcave shqiptare dhe reparteve tė armatės I serbe, qė nė
histori njihet si Beteja e Manastirit. Nė kėtė kuadėr
vlerėsojmė se Beteja e Lumės, Beteja e Manastirit, si dhe
qėndresa shqiptare nė veri (Shkodėr) dhe nė jug (Janinė)
kanė rėndėsi tė madhe historike pėr faktin se nė njė mėnyrė
apo tjetėr, mundėsuan mbajtjen e Kuvendit Kombėtar nė Vlorė
mė 28 nėntor 1912, ku u shpallė Pavarėsia e Shqipėrisė. 

Shėnime
1 Th.Muzaku:Politika e serbisė Kundrejt Shqipėrisė gjatė
Luftės Ballkanike, Tiranė 1987, fq.145; 
//K.Novakoviq:Nėpėr Shqipėri(Kujtime):&#8221;Dy
Drinat&#8221;, 1, 1998,
fq.32;//B.Ratkoviq:Prvi Ballkanski rat, Beograd 1978 ,
fq.261//Sh.Hoxha:Luma nė luftrat pėr liri, Tiranė 2002,
fq.173. 
1/1 Sh.Hoxha:Luma nė luftrat pėr liri, Tiranė 2002,
fq182;/Sh.Braha:Gjenocidi serbomadh dhe qėndresa
shqiptare(1884-1990), Gjakovė 1991, fq.148 
2 Dr.V.Kasapi:Mrekulli e natyrės.Kėshtjellė e historisė,
Tiranė 1998, fq.69 
3 Po aty 
4 Po aty 
5 Po aty 
 / Xh.Martini-Elez Isufi, Tiranė 1994, fq.29. 
6 Po aty 
7 Sh.Hoxha:Luma nė luftrat pėr liri, Tiranė 2002, fq.187. 
8 Po aty/Xh.Martini, Elez Isufi,
fq.29;/Dr.V.Kasapi-Mrekulli e natyrės kėshtjellė e historis
(Monografi pėr Lumė-Kukėsin)Tiranė 1998,
fq.76;/Sh.Braha:Beteja e Drinit kundėr agresionit
serb(nėntor 1912), Prizren 2000, fq.108. 

                       Duke biseduar
me bankierin Shyqyri Fejzo

      ME DINJITETIN E SHQIPTAREVE NUK MUND TE LUHET

 Me zotin Shyqyri Fejzo,me te cilin kishim vite pa u
takuar,u cmallem kete vere ne Shqiperi ,ne qytetin e
Korces.Ne nje lokal luksoz,nen hijen e manave te
Boboshtices,ku shkuam te drekonim,Shyqyriun,ekonomistin
financier te talentuar,ish drejtor ne Banken e Shtetit te
rrethit te Gramshit,autorin e disa librave , tregimeve
humoristike dhe skeceve ku stigmatizohen dukurite negative
te sistemit qe kaluam po edhe te diteve te sotme,ja ku e
kam perseri perpara si dikur kur punoja ne gazette,ashtu te
qeshur e plot humor,skrupuloz dhe argumentues ne bisede. 
Ai tani punon ne nje Agjenci per Trajtimin e Kredive ne
Qarkun e Korces,me po ate passion e devotshmeri sic ka
punuar edhe dikur.
 Biseduam per punen e tanishme te tij,per femijet e
familjet tona,shoket dhe koleget.
 I tregova edhe une per jeten e tanishme qe bej ne
Amerike,por nuk di pse me terhoqi shume biseda mbi
Emigracionin,kembengulja e tij per te sfiduar jo vetem
veshtiresite e punes se lodheshme fizike,por sidomos
perballimi me kurajo i perbuzjeve nga te tjeret,perpjekja
per te ruajtur  dinjitetin e shqiptarit,jo me fjale e me
te rrahur gjoksin,por me pune,me vepra,me fakte..

 Ne pergjigje te pyetjes sime per kohen qe mbeti pa pune
nga fillimi i viteve 90&#8217;ai gati me shtangu me
pergjigjen:&#8221;Nuk u pezmatova shume.Nuk isha i
vetmi,ishin qindra specialiste dhe profesioniste te zote te
fushave te ndryshme qe mbeten pa pune.I thashe
vetes:&#8221;Shyqo!Ke dy duar me dhjete gishtrinj,sakat nga
kembet nuk je,mendjen e ke ne vend,eksperiencen po e
po,atehere hajt pra perballoje jeten dhe mere ate sic te
erdhi&#8230;&#8221;

Dhe ja,keshtu,biseda rrodhi natyrshem,me kete njeri stoik
qe e sheh realitetin ne sy,pa u trembur.

-Pa he,me trego,si veprove ne fillim?-e pyes.

-Si te gjithe emigrantet(qesh)Kur me dhane librezen e punes
me shenimin qe tani e dine te gjithe se qe pothuajse e
njejte per te gjithe ata qe largoheshin nga puna, edhe une,
si shume te tjere, mora rrugen e mergimit. Punova mbi pese
vjet ne Peloponez te Greqise.

-Me siguri,impresionet e para,si me thene ato empiriket,te
kane mbetur ne mendje,sidomos kur ke shkuar ne vendin
historik ,sic eshte Peloponezi,apo jo.

-Po. Natyrisht .Peloponezi eshte  vendi kur dikur, ne
lashtesi, kane punuar, luftuar e jetuar spartanet. Qyteti
ku punoja,Kallavrita, ishte rreth 800 metro mbi nivelin e
detit dhe, qe aty kryqezoheshin mjaft probleme te historise
dhe lashtesise. Prane ishte stadiumi i madh i lojnave te
lashtesise, ku ndizen pishtaret e lojnave olimpike,
Pirgosi. Ne ato lugina kane luftuar spartanet me Leonidhen
e tyre legjendar. Prej aty u nisen ata per ne Termopile per
te mbetur te pavdekshem.

-Qenke kenaqur,pse s&#8217;thua?-e pyeta dhe vazhdova:Une
ne Maj te ketej viti isha ne Athine dhe ne Selanik pasi kam
motrat aty me gjith familje.Punojne si te gjithe
emigrantet.Gati cdo dite ne Selanik, kalonja nga sheshi i
Aristotelit ku ndodhet edhe statuja e ketij filozofi te
madh me te cilen s&#8217;ngopesha duke e soditur,kalonja
edhe nga statuja e Aleksandrit te Madh,nga germimet
arkeologjike te Selanikut.Po keshtu,ne Akropol te
Athines,vec vlerave te tjera te padiskutueshme qe ka aty,
me bene pershtypje edhe guret e shkalleve qe ishin ngrene
nga ferkimi me kembet e vizitoreve.

-Eh,kenaqesi zeza,thuaj-ma ktheu pergjigjen e pyetjes qe
bera-. Ne emigranteve pak kohe, ose aspak na mbetej te
meditonim, te pyesnim apo te studjonim per ceshtje qe i
takojne Historise dhe Turizmit. Ne kishim ardhur per pune
dhe ate do te shikonim si kryesore.
 E verteta eshte se greket ne fillim na priten shume
mire.Po ashtu na dhane pune, ushqim e gjitheshka per nje
jete normale ne ato kushte qe na u krijuan. Megjitheate, me
dukej se ekzistonte nje vello misterioze dhe nje paragjykim
per ne shqiptaret. Fjalet: &#8220;allvanoz&#8221;,
&#8220;allvani&#8221;, sa vinte dhe po merrnin karakterin e
percmimit,peruljes, per te mos thene me tej, te fyerjes.
Greket besojne ne menyre fanatike median dhe gjitheshka qe
thuhej ne TV, ne gazeta e kudo per ne shqiptaret. U dukej
absolute, e mireqene.

-Pse,xhanem?

-Nuk e di,ndoshta eshte fiksim te disa.

-Duke perifrazuar Erich Fromm-in,kete dukuri te disa
greke,do ta quaja patologji fiksimi-vazhdova une-dhe si e
tille eshte ne konflikt me aresyen dhe
objektivitetin.Gjykimi i cunguar nga nje patollogji e
tille,edhe mund te kaperxehet kur eshte fjala per
perpjekjet per te poshteruar nje apo dy persona,por kur
objekti i ketij poshterimi behet familja,rraca,feja apo
edhe nje komb i tere,kjo te con ne perfundime te
gabuara,sikur i &#8220;huaji&#8221;eshte nje
&#8220;barbar&#8221;dhe duhet fyer,tallur,e merzitur.

-Natyrisht-ma kthen Shyqyriu-por emigranti duhet te luftoje
qe ne pune e siper te shpalose vlerat e verteta te
shqiptarit:zgjuaresine,punedashesine,ndershmerine,kulturen,arsimimin,besnikerine,mikpritjen.Pastaj,pala
tjeter,le te shohe me syte e vet se si eshte ne realitet e
verteta.

-Ne Amerike,i dashur Shyqyri-i them-mund ta ndjesh vete ,si
me thene,krizen e identitetit,sidomos kur je pa pune e pa
gjuhen angleze.Te duket sikur pesha jote e gravitacionit
eshte zero ne raste te vecanta,por kurrsesi nuk ndjen as
shenjen me te vogel te perbuzjes apo te fyerjes nga
vendasit.Perkundrazi,i cdo
moshe,seksi,gjinie,etniteti,rrace qofsh, ti do te ndjesh
kudo e kurdohere rrespekt e miresjellje.Dhe kjo ka
shpjegimin e vet ne Ameriken e madhe,pa fund,pasi eshte nje
vend emigrantesh, ku punohet shume.Po ,ne Greqi,ndoshta
edhe ne disa vende te tjera te Europes,si ndjehet,si
manifestohet ndjenja e perbuzjes ndaj shqiptareve.

-Oh,fare lehte,e ve re dhe e ndjen qe atje tutje ,si i
thone fjales. Per rreth pese vjet, sa qendrova ne Greqi,
mund te tregoj shume ndodhi, por do ndalem ne nje apo dy 
raste , ku me dukej se poshtrimi qe donin te me benin nuk
ishte i vogel. Une punoja ne nje kompleks per rritjen e
kafsheve. Pronari Kristo, ne pergjithesi ishte njeri i
mire, dinamik, por ndjenjen e nenvleftesimit te shqiptarit
e kishte ne maje te gjuhes,nuk e di sepse.Une,vec punes se
perditeshme,per ta patur mire me pronarin por edhe per
Hobi, perdorja dhe nje Agrotiko te
vjeter&#8221;Datsun&#8221; me benzene, per nevoja te
kompleksit apo per shperndarjen e ushqimeve te kafsheve.
Kudo i isha pergjigjur per punen.Ne shume raste kisha bere
edhe nderhyrje ne sistemin e ushqimit te makines
(karburatorin), ne sistemin elektrik etj, te cilat pronari
shpesh per t&#8217;i riparuar detyrohej te shkonte ne
servise, ndaj cuditej se si arrija te ndreqnja difektet. Me
pas ai mori ne pune edhe nje emigrant tjeter nga nje vend i
Ballkanit qe nuk po e permend. Ky,emigranti i porsa ardhur,
jo vetem nuk i bente keto pune, por shpesh e merrte pa leje
makinen dhe naten shkonte ne qytet.Ne nje prej ketyre
rasteve, ai u rrezua ne nje ferre te madhe duke demtuar
mjaft makinen,aq sa  kur e nxuarem prej andej nuk e njohem
fare nga demtimet.

-Me fal qe te nderpres,Shyqo,ty te erdhi keq se u demtuan
edhe ato pjese qe i kishe riparuar vete,apo si?E them kete
se tek po me tregon kete fakt,mendja me
&#8220;fluturoi&#8221;10 vjet me pere kur ne nje interviste
qe i bera shqiptaro-amerikanit Prof.Dr.Spiro Telit,ai ne
nje moment,kur me tregonte per ndjenjen e punes,per
autoritetin profesional, me solli nje rrast te
tille:&#8221;Kur isha me sherbim ne Japoni,pas pune po
ktheheshim ne Hotel.Jashte binte shi si purteke.Makines nuk
po i punonin fshiresat e xhameve.Perballe ,ne krahun
tjeter,makinat shkonin lume.Njera prej tyre qendroi dhe
njeriu qe doli prej saj,me cader ne dore, na beri shenje qe
te ndalonim.Nuk po kuptonim se c&#8217;po ndodhte.Personi
qe zbriti nga makina tjeter,shpejt e shpejt,me veglat ne
duar,rregulloi fshireset e xhamave te makines sone dhe na
tha&#8221;Une punoj ne ate Uzine ku eshte prodhuar kjo
makine.Nuk mund t&#8217;a duroj dot difektin qe ka pesuar
makina qe kini ju ne perdorim,por qe eshte prodhuar nga une
me shoket e mij&#8221;E falenderuam ate dhe nxorrem edhe
nje mesim me teper per vete...&#8221;Keqardhja jote per
makinen qe demtoi kolegu juaj jo shqiptar ,ka te beje edhe
me kete fakt qe sapo thashe?-nderhyra duke bere shaka.

-Megjithese shembulli eshte kaq domethenes, qe tregon per
ndjenjen dhe pergjegjesine qe duhet te kete njeriu ndaj
punes, rasti me mua nuk eshte ekzaktesisht ashtu
&#8211;pergjigjet ai po me shaka-,sepse une nuk isha
punonjes i Uzines ku ish prodhuar makina e pronar Kristos,
por mua me beri pershtypje te madhe sepse per rastin e per
emigrantin ne fjale, Kristoja nuk foli kurre keq, deri sa
me ne fund ai ja vodhi makinen dhe u zhduk fare!?.Kurse me
ne shqiptaret grricej kot se koti. &#8220;I degjove
lajmet?-me tha nje dite- Kishin vjedhur banken e Athines
dhe dyshohet per nje shqiptar&#8221;. Pas dy- tre ditesh
lajmet thane se nuk ishte shqiptar, po grek dhe ishte
identifikuar me kamerat e bankes. Por lajmi per shqiptarin
fantazme qe i mbeti faji, asnjehere nuk u pergenjeshtrua.
Pyetjes sime ironike se &#8220; A ka me hajdute greke qe
kur erdhen shqiptaret?&#8221;, ai kurre nuk i u pergjigj.
Po ashtu, ne morine e puneve,sa here ne shqiptaret kryenim
procese te veshtira, qe donin kualifikim te vecante, i
kalonin ne heshtje, pa u dhene rendesi. Keshtu benin me
gurgedhendesin e talentuar nga Korca, Thanasin; me Petron,
shofer shume i afte nga Gramshi; me Rimin djale i ri i
talentuar nga Mallakastra.

  -Ne raste te tilla brengosjeje,njeriu ka nevoje te kete
sa me shume lidhje me bashkeatdhetare,me vendlindjen,me
shoke e miq te afert per te &#8220;qare&#8221;ndonje hall
apo per te shkembyer ndonje informacion.Ju si i realizonit
keto deshira?

-Po,natyrisht qe ka nevoje.Mirepo e keqja ishte sepse ne
vitet 93- 94 ishte shume i veshtire komunikimi dhe
kontaktet me Shqiperine.Nuk kishte kete nderlidhje qe ka
sot, nuk kishte celulare as ne Greqi, pale ne Shqiperi;nuk
ishte sherbimi bankar qe eshte sot. Pas vajtjes per here
te pare, kam ndenjur 18 muaj pa u kthyer ne shtepi, mbasi
nuk kisha te sigurte kthimin ne vendin e punes.

-Mund te me tregosh ndonje rast kur puna jote, autoriteti
juaj profesional, le te themi keshtu, te ndihmoi te
ndjeheshe krenar dhe te triumfonte dinjiteti i
shqiptarit.Me pak fjale ,si vepronje ti me qellim qe
punedhenesi yt grek,te ndryshonte mendimin dhe konsideraten
per ty si shqiptar?

- Pas nje vit e ca pune, edhe mua m&#8217;u be nje dore e
mire me para per te marre. Po ku t&#8217; i coja se!
&#8220; I derdhim ne banke&#8221;- dha mendim Kristoja. Kur
shkuam tek Agrotikotrapeza, drejtori sa e pa Kriston, erdhi
e takoi dhe mori vesh cfare kerkonim. Ai pastaj, me ze pak
te ulet, pyeti Kriston se ku kisha punuar.
			-Me thote se ka punuar ne banke.- foli pronari im me
indiference duke tundur doren.
			-Jo te them, por ne banke kam punuar vertet-ja ktheva jo
pa inat.
			-Urdheroni, kalojme brenda.- na ftoi drejtori.
Pastaj, me takt me pyeti se ne cilin sektor kisha punuar:
ne kontabilitet, arke, apo tek krediti.
			-Ne ate kohe, ne punonim me rotacion pothuajse ne te
gjithe sektoret.- i them.
			-Ulu ne kompjuter!-me ftoi.
			-Para se te ulem dua te te bej nja dy pyetje.-fola dhe
ndjeva se mornica ma pershkuan trupin.E shikoja qe isha ne
nje lloj prove,dhe hajde te degjoje greket pastaj. Duhet
thene se per hir te se vertetes, ata jane me
thashethemexhinj se ne.
			-Ne cilen llogari mbani arken, kreditin, llogarine
rrjedhese?- pyeta.
Ai shikoi njehere lart nga tavani, u mendua pak dhe me
tregoi numurat e llogarive.
			-Ka fjalekalim kompjuteri?- vazhdova.
			-Jo, jo! &#8211;me nxiti.
			Mbasi e hapa, po prisja ne monitor sinjalet.Kaluan
sekondat e nevojshme dhe monitori u mbush. Kerkova
ne&#8221; Exsel&#8221; llogarite rrjedhese dhe po ndiqja me
kujdes te dhenat.Ne Shqiperi, ne shkolla kishim mesuar
gjuhen ruse. Perfitova nga rasti se shkronjat e medha te
greqishtes jane cirilike si te rusishtes. Kerkova
Katsikopunlin dhe me del teprica e llogarise rrjedhese: mbi
70 milione dhrahmi.
			-Shikoni, zoterinj! Ka nje teprice te tille dhe mua me
paguan vetem 150 mije dhrahmi ne muaj.-ngacmova duke
qeshur.
-Asta, asta tora! (Qendro, qendro tani),ishte urdheri i
drejtorit. Pastaj ai u kthye nga Kristoja dhe i tha me ze
te ulet: &#8220;Eshte Bankier&#8221;Fatkeqesi per ate vend
qe nuk i mban kuadrot e tij. Nuk ditka te shkruaje mire
greqisht se do e kisha marre rreth dy muaj ne pune sezonale
ne banke,ne kohen kur verifikojme kredite- i tha Kristos.

Ate dite u ktheva ne pune me nje ndjenje tjeter,te them
lumturi?M&#8217;u duk sikur isha riemeruar bankier.! Vura
re,me pas edhe ndryshimin e madh ne qendrimin e pronarit 
ndaj meje.

Ky eshte nje rast qe i ka ndodhur Shyqyri Fejzos.Por ka
shume raste te tjera te tilla,qe jane demonstruar nga shume
shqiptare emigrante te moshave,sekseve e profesioneve te
ndryshme kudo neper Europe e ne Bote.Lexojme raste te tilla
ne shtyp,degjojme e shohim ne televizion,bisedojme me miq e
shoke per fakte mjaft domethenese qe me pune dhe vullnet
ruhet e mbahet lart dinjiteti i shqiptarit jo vetem ne
Greqi por edhe ne vende te tjera.Por ketu po tregojme 
vetem per rastin e ketij kuadri,me gojen e tij.
 Une nuk mund ta &#8220;leshonja&#8221; aq lehte zotin
Shyqyri,ndaj e nxita biseden per me tutje.

-Ti,vec punes si bankier,ke pasion edhe letersine.Lexon por
edhe shkruan vete.Si e mbushnje vakuumin e kesaj nevoje
shpirterore?

-Rralle lexonja,se te tilla ishin kushtet.Per te shkruar jo
e jo,por materiali qe grumbulloja ishte i bollshem per
krijimtari letrare.Sapo erdha nga Greqia,shkruajte nje
tregim ,te cilin Estrada e Korces e vuri ne skene dhe e
shfaqi me sukses.
Por,pyetja juaj me ben te kthehem edhe nje here te ndjenja
e dinjitetit.Me kryetarin e gjykates te Kallavrites, isha
njohur diku, ne nje feste. Nje dite me kerkoi ne pune ne
shtepine e tij.Kishte nje vile kater kateshe te re, por
kati i pare , perdhes, nuk ishte rregulluar fare.
               - &#8220;Dua te bej nje muze
te shtepise. Hiqi dherat dhe hidhi atje larg. Do e cosh me
germim e heqje dheu tek keto piketat&#8221;- me tregoi Taqi
(se keshtu e quanin) dhe iku.
 Fillova pune.Kur kishte kaluar ora 15-te,e dites se pare,
me thirren lart per te ngrene dreke. Ishte kthyer edhe
Taqi. U ngjita ne sallen e ngrenies, lava duart e po shkoja
neper nje holl te gjere e te ndricuar.Nje raft i stermadh
librash hijeshonte hollin.Ai ishte me kende, i mbushur plot
dhe i mbrojtur me xhama. Po e soditja gojehapur kete bukuri
brenda ne shtepi, qe te krijonte pershtypjen sikur je ne
nje Biblioteke moderrne.Pikerisht atehere pashe nga xhami
se si vajza e madhe e Taqit qe studjonte per magjistrature
ne Londer, i ben shenje se motres, demek &#8220;shikoje,
shikoje argatin&#8221;. Shenja m&#8217;u duk percmuse, si
nga e qeshura dhe nga xhesti qe beri me dore. Kthehem
menjehere dhe i them:
               -Bravo! Paski edhe
Gollsuorthin ketu.- Ne fytyre nuk di se si isha bere por
perbrenda e di une si zieja.
               -Pse, e njeh
Gollsuorthin?-pyeti
               -Ai ka vite qe ka vdekur,po
nje pjese te mire te veprave te tij i kam lexuar- ja
ktheva.
              -Cila te ka pelqyer?-pyeti si
me habi.
              -Patjeter, Saga e Forsajteve- i
them.
              -Cfare mban mend nga
Saga?-ishte pyetja tjeter.
              -Vdekja e Xholionit Plak dhe
qeni Baltazar, me ka 
bere pershtypje te pashlyeshme.-

Te dy vajzat me shikuan me habi.
             -Po libra te tjere te
Gollsuorthit, kini lexuar?- pyeti vajza e vogel.
             -Po,po! Kam lexuar&#8221;Lulet e
Molles&#8221;. Ajo ka qene novela qe rinia jone e pelqente
shume &#8211;fola.
Vura re se kishte shume libra.Kishte Stendalin,&#8221;
Nena&#8221; e Gorkit ndodhej aty, vepra te
Moravise,&#8221;Sherbetori juaj i bindur&#8221; te Sosekit,
Zhak Ventrasin, Majakovskin, Jeseninin, Pushkinin po e po.
Mora ne duar nje liber me poezi te Jani Ricos. E hapa ku me
duhej dhe fillova te recitoj nje strofe greqisht. Pikerisht
ate strofe ku thote se hija e pemeve dhe selvive greke
shkon deri ne Afrike, ne Ekuator&#8230;

 Habija e te dy vajzave ishte e madhe.
            -Mama! Ky nuk eshte thjeshte
argat.-foli e vogla

Qe atehere respekti ndaj meje vura re se u shtua. Nje dite
kthehesha me kembe me tre shqiptare te tjere nga
Kallavrita.Kishim marre disa ushqime dhe vendfjetjen e
kishim rreth dy km larg qytetit,ne nje ngrehine afer
kompleksit.Tek kembet tona ndaloi nje makine Audi
sportiv.Ishin vajzat e gjykatesit.E madhja doli nga timoni
dhe me thirri.

            -Ella, Ella, pame mazi. Ella, piume
mia kafe.Parte to timoni, se parakallo.

 Kuptohet, mora drejtimin e makines dhe shkova me to ne
nje kafene. Bisedonin lirshem, me nivel. Kjo mendoj se
shpjegohet nga edukata e kultura qe jepej ne ate shtepi
intelektuali te nderuar. Per kete mund te flitej shume,por
do te ndalem vetem ne nje fakt.Ata nuk e perbuznin punen
caferdolloj qofte. Taqi, kur kthehej nga puna, ne shtepi
merrej me 7 krere dhi te races &#8220;Sana.&#8221;I
ushqente,hiqte plehun, i qethte, i milte. Kete pune e bente
me merakun e nje cobani te klasit.
			Pasi punuam se bashku me nje mjeshter rreth nje muaj,me
ne fund muzeu ishte gati si karabina. Une ndiqja ne heshtje
e tere kuriozitet se cfare do te vendose Taqi aty. Duhet
thene se ai u be nje muze i thjeshte,por me vlera. Nje vend
te dukshem zuri pema gjeneologjike e famijles Polideri. Kjo
peme u sajua bukur nga nje skulptor me polisterol te
ngjyrosur. Mangesi edhe kishte,se t&#8217;a zeme, per
stergjyshrit ishin vetem emrat ose ndonje pikture e vjeter,
se nuk kishte foto.Ama per gjyshrit,prindet e brezat e
mevonshem, puna ndryshonte. Ne stendat e tjera te zinte
syri ndonje bllok te zverdhur nga koha, arme, ikona,
kandila e llampa, sahat xhepi, ndonje kostum shajaku si
tonat, veshje grash me zbukurime, si dhe ndonje stoli qe
ishte simboli i cifteve ne fejesa, dasma etj. Kishte ndonje
djepe te vjeter, ene uji prej druri, ene guzhine etj.
Veglat e cobaneve, si klica, pagura,zile, kembore etj,
zinin nje vend te dukshem.
 E gjej me vend te zgjatem pak per ketu se gjykoj qe kjo
pervoje mund te zbatohet edhe ne kushtet tona. Eshte
kulture te mbash gjate sa me shume kujtime per brezat qe
kane ikur,aq me teper kur ato lidhen me familjen si qeliza
baze e shoqerise.
			Kur mbaroi muzeu i vogel familjar,Taqi beri dhe nje
perurim duke ftuar miq e shoke, te aferm, sigurisht edhe
mjeshtrin edhe mua, argatin qe kontribuam ne ngritjen e
tij. Pasi shikuam me kujdes stendat, lame pershtypjet ne
nje liber te sapo vene mbi nje tavoline dhe u ulem ne
banket.Nuk desha te zgjatem , por pikerisht ketu, ndaj meje
filluan disa ngacmime e romuze te cilat po e kalonin masen
e shakase dhe po dilte ne pah ndjenja e percmimit qe kane
disa greke per ne shqiptaret. Sado qe u ruajta, po
mendohesha mire pa te flisja. Kuptova ne cast se isha bere
objekt i ngacmimit ,tani qe edhe vera e birra e kishin bere
punen e tyre, qe miqte te flisnin pa dogane. Kumbara i
Taqit, nje mesoburre nga Athina, i cili ishte jurist, here
pas here ngrinte goten e veres, me uronte dhe po i shtonte
fjalet. Ne nje moment terhoqi vemendjen e te gjitheve duke
i rene pjates me pirun dhe me drejtohet:
			- Ti me mjeshtrin punuat ketu mbi nje muaj. Kini bere
vertet nje gje te bukur. Po te pyes, nuk me thua, te dha
Taqi ndonje dhurate?-
			-Po!- i pergjigjem.- Me ka dhene pagen shume te mire dhe
me e rendesishmja, kam ngrene ushqim ne nje tavoline me te
dhe njerzit e tij.Mesova shume gjera ketu dhe per kete muze
qe perurojme sot. Pastaj dhe pjesmarrja ime ne kete banket
eshte nje dhurate.- i them.
			-Jo,jo! Nuk e kam fjalen per ato. E kishte per detyre
t&#8217;i bente ai,por pyes, ndonje dhurate a te dha?
&#8211;kembengulte me ze te larte kumbara.
			-Ju thashe edhe njehere! Nuk eshte nevoja per dhurata,
se une jam shume i kenaqur per pagesen e punes. Pastaj
dhuratat duan shkakun, kohen etj.Ky, me duket eshte nje
problem tjeter..- deshat t&#8217;a mbyll une.
			-Degjo, bankier!-dhe mua m&#8217;u duk sikur e tha me
qesendi cilesorin&#8221;bankier&#8221;- Ti sot ketu duhet
t&#8217;i kerkosh nje dhurate Taqit. Keshtu mendoj une. Dhe
ai me siguri do ta plotesoje deshiren- kembengulte si
mushka kumbara.
			- I nderuar Kostas! Nuk ka arsye te kerkoj dhurata
sot.Une kete nuk e bej- fola dhe ndjeva se te kuqte po me
zaptonte fytyren.
			-Epo! kerkoje nje dhurate se nuk behet qameti de.-foli
nje i moshuar.
                -Kerkoje!Kerkoje!
-Zgjidh nje te mire, se ka Taqi&#8230;.!
                -Kerkoje o miku im!-
nderhyri edhe Taqi qe deri ate-
here nuk kishte folur fare.
 Mbeta ne pozicion te veshtire. Mora goten me vere dhe u
ngrita.	
			-Me qe kembengulni dhe une po e kerkoj nje
dhurate.Afroje tabakane ketu se dua nje embelsire.- i
drejtohem vajzes se vogel qe na sherbente.
			-Jo nje embelsire.-nderhyne disa.
			-Do e kerkoj edhe dhuraten.-i qetesova. Nderkohe
tabakaja me ishte afruar.Nxora nje kartmonedhe dhjetmijeshe
dhrahmi dhe urova per muzeun. Te gjithe insistuan te mos
hidhja para. Bera shenje me dore per qetesi dhe iu them:
			-Tani une do i kerkoj nje dhurate Taqit.Heshten dhe po
prisnin.
			-T&#8217;a gezoje muzeun. U befte percues i kultures per
shume breza. Dhe une mesova nga menyra e te organizuarit te
nje muzeu te tille modest. Me qe insiston edhe Taqi, po e
kerkoj nje dhurate.- u them.
			-Fole, de!-me nxiten.
			-Desha te vizitoj muzeun e Akilit dhe Panteonin e
Athines.- u them dhe u ula.
 Per nje moment ra qetesi. Passtaj kumbara tundi koken dhe
gati sa nuk sokelliu me inat. Taqi u ngrit nga vendi dhe me
dha doren. Nderhyri me i moshuari.
			-Pse kerkove pikerisht kete dhurate?-pyeti ai
			-Zoterinj! Muze Akili dhe Panteon Athine, nje ka Bota.
Ato jane ketu, ne Greqi. Une jam kaq afer tyre dhe nuk kam
mundur t&#8217;i vizitoj. Me qe me dhate rastin dhe
mundesine,ju falenderoj per kete.-
			-Ka edhe muzeume te tjera Greqia&#8230;- foli njeri
			-Drejt,drejt,ka.Por une desha tek Akili se sipas
Homerit, ai ka qene nga Iliria, ashtu sic ka qene edhe
Kollokotroni arvanitas&#8230;, qe Greqia me te drejte e ka
vendosur ne 5 mijeshen dhrahmi. Mire do te ishte te kishit
vene ne ndonje vend te nderuar dhe Laskarina Bubulinen -u
them dhe u ula.
			-Jo po edhe Ali Pashane..- nderhyri ashper kumbara.
			-Pse jo?- Pashai yne e dhendri juaj ka qene.- ja ktheva.

U krijua nje qetesi nga ato qe perzihen me tensione dhe
koha duket sikur mbetet ne vend ne ato momente. Por, Taqi
ishte nje ekulibrues i mrekullueshem.
               -Ju nuk e njihni mire mikun
tim!-foli ai.-Ne kemi kembyer vazhdimisht mendime dhe une
ja di pikpamjet. Ai&#8230;
               -Pse nuk thua! Paskemi
gjitone te zgjedhur.-e mori perseri
 fjalen kumbara.
			-Miku zgjidhet.Gjitoni nuk zgjidhet,zoteri!- ja ktheva
mikut nga Athina.

Biseda me Shyqyriun atje ne Boboshtice, po i vinte
fundi,por une desha ta &#8220;shtrydhnja&#8221; edhe me
ndaj e shtyva me tej duke pyetur tek i drejtoheshim makines
per t&#8217;u nisur drejt Korces:

-Ju thate se fituat shume nga pervoja greke per ngritjen e
Muzeve te shtepive.Po tjeter c&#8217;fituat?

-Tjeter fitova se si mund te ngresh nje biznes tendin.Me
t&#8217;u kthyer nga Greqia,une u vendosa me banim ne
fshatin Pendavinje te rrethit te Korces.Bleva toke dhe
shtepi me ndihmen edhe te djemve qe i kam emigrante ne
Gjermani.Kultivoj bime te ndryshme si patate,fruta etj dhe
synoj t&#8217;i eksportoj.Perpjekjet e para nuk me kane
shkuar dem..

-Ju falenderoj per c&#8217;ka biseduam se toku,i dashur
Shyqyri,dhe u takofshim per te mira.

-Ishte kenaqesi reciproke-tha ai duke mbyllur deren e
makines qe tashme u nis me shpejtesi drejt qytetit-Te
tregova per kohen kur punoja si emigrant por  puna e
emigrimit nuk mund te pershkruhet.Vetem ai qe e ka provuar
e di sa e veshtire eshte.Ama me dinjitetin nuk behej shaka.
Nuk e di ku i gjeja forcat e mundesite per te ruajtur
dinjitetin. Nga kjo nuk humba. Ama, kur fillova te flas me
vehten, u ktheva ne Shqiperi.

 FIQRI SHAHINLLARI

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around 
http://mail.yahoo.com 

------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
Dying to be thin?
Anorexia. Narrated by Julianne Moore .
http://us.click.yahoo.com/FLQ_sC/gsnJAA/E2hLAA/KDuplB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e
atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari
nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te
gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo: 

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo: 

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

================================================================== 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
  shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
  http://docs.yahoo.com/info/terms/

Gon tironsi | 29 Apr 19:01 2005
Picon

RE: 26

Keti
 
Thirrjes tende i bashkohem dhe une.  Nderkohe personalisht, qe para se ta hap email bej seleksionimin dhe i dergoj direkt ne kosh para se ti hap.  PSH.  e di qe Nelku eshte i semure mendor dhe sjell vetem idiotesira ne kete liste, ne kete menyre une bej "check" te gjitha postimet e tij e perfundojne ne kosh.  E lista e emrave qe bej "delete" eshte e gjate.  Ditet e fundit ne te jane shtuar dhe Kasemi dhe Ibrahimi.
 
Have a nice day
 
Gon

Keti Spahiu <Spahiu <at> hotmail.com> wrote:

Lista Shqiperia ka qellime kombtare, jo fetare - mos i ngaterroni temat e diskutimit, perdorini grup-listat per temat qe i perkasin...

Ju faleminderit!

Keti
Keti Spahiu
 
"Te fluturoj dua drejt hapesirave hyjnore, por ah kembet se c'me ngaterrohen ne hijet tokesore."                         Necip Fazil, '82
----Original Message Follows---- From: ekasemi <ekasemi <at> yahoo.com> Reply-To: shqiperia <at> yahoogroups.com To: alb-muslimsisters <at> alb-net.com, alb-muslimstudents <at> egroups.com, shqiperia <at> yahoogroups.com Subject: [shqiperia] 26 Date: Fri, 29 Apr 2005 07:22:49 -0700 (PDT) Allahu i Madh uar thotë: “...Nëse dikush vret dikë, që s’ka vrarë askënd ose qe nuk ka bërë në tokë trazira, eshte si te kete vrarë tërë njerëzinë, dhe kush bëhet shkaktar qe dikush të jetoje, eshte sikur ti kete dhene jete tere njerezimit”. (el-Maide, 32) þTransmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se ka thënë: “Pejg amberi (alejhi selam) puthi Hasanin, të birin e Aliut nderkohe qe tek ai ishte ibn Habis, i cili u cudit dhe tha: “Unë kam dhjetë fëmijë dhe asnjërin prej tyre nuk e kam puthur”. I Dërguari i Allahut (alejhi selam) e shikoi dhe tha: “Kush buk meshiron nuk do te meshirohet (nga Allahu)”. (Muttefekun alejhi) Nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se i Dërguari i Allahut (alejhi selam) ka thënë: “Nëse ndonjëri prej jush u prin besimtareve në namaz, le të lehtësojë, sepse në mesin e tyre mund te kete të dobët, të sëmurë dhe pleq, e kur të falet vetëm, atëherë le ta zgjasë sa të dojë”. (Muttefekun alejhi) Nga Enesi (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thënë: “Askush nga ju nuk do të jetë besimtar i vërtetë derisa të dëshirojë për vëllain e tij atë që dëshiron për vetveten”. (Muttefekun alejhi) Pema më e ëmbël eshtë ajo që vjel me duart e tua... --------------------------------- Do you Yahoo!? Yahoo! Small Business - Try our new resources site!


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

Do you Yahoo!?
Yahoo! Small Business - Try our new resources site!

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

BeqirS | 29 Apr 15:33 2005
Picon

Rollie Keith deputeti kanades jep doreheqjen

 

 

 

 

Nje deputet i parlamentit te Kanadas jep  doreheqejen  pasi mbrojti si filo - serb, kryekriminelin Millosheviq

 

 

nga BEQIR SINA, Nju Jork

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

VANCOUVER  British Columbia (CA) : Gjeneral - Major ne pension, Lewis MacKenzie, tha pas ngjarjes, se Partia e Re Demokrate(NPD) kanadeze, sipas tij po bene gabim ne se e ka detyruar me force, kandidatin e saj te jap doreheqjen me shkas te dhenjes se opinionit te tij per ish- presidentin serb Sllobodan Millosheviq - mbi luften ne Kosove.

 

  
 
Millosheviqi eshte tash i burgosur dhe po gjykohet si kriminel lufte.

 

 

Ish kandidati i distriktit Chilliwack-Kent, ne kantonin British Columbia, ne Kanada nga Partia e Re Demokrate kanadeze, Rollie Keith, qe edhe ka sherbyer ne kuadrin e forcave paqeruajtese ne Kosove - ka deshmuar para disa javeve ne Gjykaten e Krimeve te Luftes ne ish Jugosllavi "ICTY" ne Hage, duke thene se ai nuk sheh ndonje evidenc qe e implikon kryekriminelin serb Millosheviq, ne krime kundra njerezimit - gjenocid.

 

 

Former NDP candidate Rollie Keith

 

Mirpo, kjo deshmi nuk ka kaluar ne heshtje pasi ajo ka irrituar  tejet mase dhe e ka ngrtitur lart shqetesimin nepermejt medies tek opinioni dhe politika aktuale kanadeze. Pasi ky opinion bie ndesh edhe me vete qendrimin dhe politiken zyrtare te ketij vendi ne kete çeshtje. Kanadaja, dihet  qe vazhdimisht dhe ne mynere te riperseritur, luften ne Kosove, e ka quajtur pa asnje medyshje nje lufte te drejte, e cila shpetoj nje popull te tere nga shfarrosja e nje kryekrimineli nderkombetar qe tani ndodhet edhe per gjykim per ato cka bere.

 

 

 

Nderkaq, i kyçur ne çmendurine e tij si nje "miop" Kandidati i distriktit Chilliwack-Kent, ne kantonin British Columbia, nga Partia e Re Demokrate kanadeze, Rollie Keith, i shtyre nga presioni gjithenje e me i madh i opininonit kanadez, te premten e javes se kaluar, ka pranuar zyrtarisht doreheqjen.

 

 

 

 MacKenzie, i cili sherbeu vete si komandante i trupave kanadeze ne misionin e tyre paqeruajtes ne Kosove , thote per ish kandidatin  Rollie Keith, se ai po jep doreheqjen pasi sipas tij, na paskerka  thene nje te "vertete"!!!. Ky duet skizofrenik, duke shfaqur mendimet e tyre filo serbe dhe te nje te çmenduri klasik, vazhdojn te pohojn andej e kendej, se te gjitha ato çka thuhen per serbet jane "propogande" dhe se shume njerez i besojne ato.

 

 

Keshtu qe, pa asnje shpres dhe rruge tjeter i detyruar Kandidati i distriktit Chilliwack-Kent, ne kantonin British Columbia, nga Partia e Re Demokrate kanadeze, Rollie Keith, ka pranuar me ne fund se ka dhene doreheqjen mbasi partia e tij eshte e gateshme te marre persiper edhe pergjegjesine e kesaj fushate elektorale.

 

Disa fakte zyrtare nga gjenocidi ne Kosove

 

 

Simbas te dhenave qe mund te siguroje komuniteti nderkombetar, athere mbi 800,000 shqiptar autokton te Kosoves mbas 24 Marsit 1999 u perzune, u debuan me force dhe dhune te eger nga policia, ushtria dhe paramilitaret serb. Pjesa tjeter qe mbeti ne Kosove, u detyrua te strehohet ne male dhe ne vende te fshehta nga frika presekutimit dhe e shfarrosjes.

 

Organizata nderkombetare UNHCR besonte at'here se rreth 30,000 civil serb u dislokuan ne Kosove si ushtarak, numeri i tyre erdhi gjithnje duke u  rritur.

 

Numeri i te vrareve dhe te zhdukurve edhe sot e kesaj dite ka qene i pamunudur qe te indetifikofet zyrtarisht nga burime te pavarura - pasi shume prej te vrareve duke ju zhdukur indetitetin i kane djegur dhe varrosur ne varre masive ende te pa zbuluara..

 

NATO, ka thene se gjate luftes, te vrare dhe te humbur mund te ishin ne Kosove 225,000 njerez, meshkuj e femra per te cilet nuk dihej asgje mbi fatin e tyre. Nga keta rezultojne tani te sigurte mbi 10,000 vete qe jane pushkatuar ne menyren me barbare.  NATO, ka thene  gjithashtu se ka dokumnta qe provojne se ne territorin e Serbise dhe ne Kosove gjenden rreth 10 varreza masive.

 

Autoritetet nderkombetare kane shprehur gatishmerine e tyre per te zbardhur fatin e gati 3,000 personave te cilet akoma jane te zhdukur. Ky eshte vetem nje fakt qe mund te argumentoj çmendurine kanibaliste te dekleratave te papergjegjshme te ish deputetit kanadez

 

 

 

Kosova gjashte vjete pas kesaj lufte

 

Lufta ne Kosove eshte lufta 78 ditore kur shqiptaret falenderojne bashkesine nderkombetare dhe ne veçanti SHBA-s, dhe NATO-n per çlirimin e vendit nga regjimi serb i Sllobodan Millosheviqit. Sulmet ajrore kunder objektivave serbe, siç dihet tashme filluan pas deshtimit te perpjekjeve diplomatike me  Sllobodan Millosheviq, per zgjidhjen e problemit te Kosoves.

U deshen, pra 78 dite bombardime te aeroplaneve ushtarake te NATO-s dhe SHBA-s, qe presidenti i atehershem serb Millosheviq, sot i burgosuri i Hages per krime kundra njerezimit te nenshkruante largimin e forcave te tij nga Kosova dhe hyrjen e forcave paqeruajtese te NATO-s.

Presidenti i Kosoves dr Ibrahim Rugova,  ka thene se dita e fillimit te fushates te sulmeve ajrore ka hyre ne historine me te re te Kosoves si dite e agimit te lirise per te gjithe, kurse ne historine boterore ka hyre si dite per mbrojtjen e nje populli dhe per shpetimin e tij nga e keqja.

Ai ka vleresuar se pas gjashte vjetesh Kosova ka arritur perparime ne te gjitha fushat.Keshtu mendojne edhe shumica shqiptare ne Kosove ne gjashtevjetorin e sulmeve ajrore te NATO-s.

Ne Kosove aktualisht ndodhen rreth 18 mije ushtare te Aleances Veritanike te koduar me emrin KFOR. Zyrtare te larte te NATO-s kane pohuar se deri ne zgjidhjen e statusit te Kosoves do te mbahet numri i njejte i ushtareve.


 

 


 

 

 

Bodies of 45 ethnic Albanians lie in a mosque in the village of Racak, some 25 kilometers (15 miles) south of Pristina, Sunday Jan. 17, 1999. Fighting erupted Sunday near this southern Kosovo village where the 45 ethnic Albanians were massacred, sending terrified civilians and international monitors fleeing to safety. (AP Photo/Visar Kryeziu) 
 
  

 


 


 

 Fakte që flasin haptas dhe  deshmojne mbi djegien e trupave te shqiptareve te Kosoves ne fabriken “Maçkatica” ne Surdulice gjate kohes se bombardimeve te NATO-s.

 


 

 

 

 

 

Shifra zyrtare nga lufta :

 

 

 

 

 

Fillojne hetimet per rastin e Maçkatices

 

Olsi | 29 Apr 21:24 2005
Picon

RIMEKEMBJA 26/ 04/ 2005 [ ii ]

ZHVILLOHET &#8220;AMERIKANĒE&#8221; KUVENDI I DĖSHTIMEVE
TĖ PD-SĖ

KUVENDI I VII, NJĖ MITING MĖ SHUMĖ NĖ RITUALIN BERISHIAN 

REGJIA DHE DEKORI I RI &#8220;AMERIKAN&#8221; NUK I
NDRYSHUAN LITURGJINĖ DHE MENTALITETIN E VJETĖRUAR BERISHIAN


NGRIHET &#8220;KULTI I THEMELUESVE&#8221; TĖ DĖSHTUAR SI
PIEDESTAL PĖR KULTIN NĖ RRĖNIM TĖ BERISHĖS 

ZHURMA PESĖVJEĒARE PĖR &#8220;FILLIMIN E RI&#8221; MBYLLET
ME PESĖ RIKTHIME TĖ PĖRJASHTUARISH E TĖ LARGUARISH NĖ PARTI

&#8220;KOHA PĖR NDRYSHIM&#8221;, PARRULLĖ PA PĖRMBAJTJE
KUR DIHET NDRYSHIMI

RAPORTI I PERSONALIZUAR I BERISHĖS SI TESTAMENTI POLITIK I
ENVERIT

&#8220;POLITIKA E KONCERTEVE&#8221; ĖSHTĖ TALLJE ME
SHQIPTARĖT 


Pėrfundoi edhe njė kongres partiak rutinor, Kuvendi i VIII
i PD-sė, qė dihej me kohė se do tė kishte vetėm vlera
ceremoniale dhe burokratike-statutore, jo vlera tė
mirėfillta politike, edhe pse koha dhe ngjarjet kėrkojnė
politikė, jo ceremoni dhe kur nė kushtet e Shqipėrisė
organizimi i &#8220;koncerteve politike&#8221; tingėllon si
tallje cinike me shqiptarėt. Ka kohė qė nga kuvendet
periodike tė PD-sė nuk pritet ndonjė zhvillim politik me
peshė e rėndėsi pėr ecurinė e zhvillimeve nė vend, sepse
kėto kuvende janė kthyer nė njė ritual propagande tė
dominuar nga e njėjta demagogji berishiane.
Kuvendi i tanishėm i PD-sė punimet i zhvilloi nėn parrullėn
abstrakte &#8220;Ėshtė koha pėr ndryshim&#8221;, parullė qė
mbetet njė fjali boshe pėrderisa nuk tregohet qartė se pėr
ēfarė ndryshimesh ėshtė fjala, cilat janė ndryshimet qė i
duhen vendit dhe sidomos si do tė arrihen ato nė politikėn
e brendėshme e tė jashtėme. Ato ndryshime me fjalė tė
rrumbullakosura qė premton PD-ja i premtojnė edhe PS-ja, 
LSI-ja, madje dhe parti tė tjera qė nuk kanė as takatin e
mizės politike nė Shqipėri. 
Kuvendit tė PD-sė iu bė njė &#8220;makiazh
ceremonial&#8221; nga specialistė amerikanė qė PD-ja i ka
sjellė qė t&#8217;i organizojnė njė fushatė zgjedhore
tėrheqėse. Por ky makiazh mė shumė nxirrte nė pah anėn
groteske tė realitetit politik shqiptar se zbuste ndjesitė
e nervat e acaruara tė njerėzve. Makiazhi politik dhe
dekori skenografik i &#8220;markės amerikane&#8221; bėri qė
tė stononte edhe mė shumė liturgjia e njohur partiake dhe
demagogjia bajate politike e Berishės qė ua ka sjellė nė
majė tė hundės pėr shumė vite me radhė shumė shqiptarėve. 
Fjalimet pėrshėndetėse dhe inkurajuese tė miqėve nga jashtė
nuk mund tė dilnin jashtė atij ceremonialit tė bezdisėshėm
dhe nuk i shtonin asgjė atmosferės falso tė Kuvendit. Njė
mik austriak i Berishės madje u tregua mjaft i pakujdesshėm
kur kujtoi nė Kuvend parrullėn berishiane tė vitit 1996
&#8220;Me ne fitojnė tė gjithė&#8221;. Austriaku si duket
ende nuk e kishte marrė vesh se nė vitin1997 nė Shqipėri
ndodhėn ngjarjet tragjike qė pėrbysėn pushtetin e Berishės
dhe premtimet politike PD-sė &#8220;me ne fitojnė tė
gjithė&#8221; u kthyen nė realitetin e hidhur tė humbjeve
katastrofike pėr tė gjithė shqiptarėt. 
Nuk mund tė quhet si &#8220;ndryshim qė i duhet
Shqipėrisė&#8221; shpėrthimi nė Kuvend i pasionit tė
shfrenuar tė Berishės pėr t&#8217;u brė kryeministėr.
Britmat &#8220;amin o Sali&#8221; tė turmės sė fanatizuar e
tė karrieristėve qė mbėshtesnin kėtė pasion, nė sallėn e
&#8220;Pallatit tė Kongreseve&#8221; nuk mund tė merren si
shenjė e mirė pėr ndryshime fatlume, sepse kėto e kthenin
forumin mė tė lartė partiak nė miting rrugėsh tė futur nė
sallė. Kuvendi i PD pėr pretendimet qė shpalos kjo parti
nuk duhej tė ishte as koncert politik, as ekspozitė e
skenografisė amerikane, por njė mbledhje serioze pune, me
debate, me rrahje mendimesh. Berishėn, Topallin, Boden,
Topin njerėzit i kanė dėgjuar deri nė mėrzi duke mbajtur
fjalime me parrulla nėpėr mitingje, apo paraqitje
televizive.  Nuk mund tė quhet ndryshim pėr mbarė dhe
garanci pėr ndryshimet qė kėrkon koha as reklama qė u bėri
Berisha nė Kuvend atyre pak kokrrave tė tė pėrjashtuarve
dhe tė larguarve nga PD-ja qė janė rikthyer nė kėtė parti
si triumfatorė e shpėtimtarė. Rikthimi i kėtyre pak
elementėve qė i kanė shkaktuar dėme e gjėma tė mėdha
demokracisė e Shqipėrisė pėr 15 vite me radhė nuk duhej tė
kalonte nė Kuvendin e PD-sė si ndodhi pa shqetėsim, njėsoj
si prania e anėtarėve tė KOP-it. Delegatėt e Kuvendit e
kishin pėr detyrė politike, pėr borxh morali politik ndaj
elektoratit tė PD-sė, ndaj gjithė shqiptarėve tė sqaronin
kėtė zhvillim nė PD qė duket qartė se e ka imponuar Sali
Berisha, pasi forca tė jashtėme e kanė kushtėzuar
mbėshtetjen e tyre pėr ambiciet e Berishės me pranimin e
Pashkos, Imamit, Zogajt, Rulit nė krye tė PD-sė. Berisha ia
imponoi Kuvendit qėndrimin e tij duke bėrė disa gjeste
teatrale tė shpėlara pėr ta paraqitur kėtė zhvillim si njė
mrekulli qė po ndodhte nė PD. 
Kjo ishte dhe skena mė e pėshtirė qė vulosi faktin se
Kuvendi VIII i PD-sė ėshtė kuvendi i ndėrthurjes sė
dėshtimeve tė vjetra e tė reja. Pranimi nga Kuvendi i PD-sė
i rikthimit nė krye tė partisė i Pashkos, Imamit e shokėve
tė tyre dėshmon se PD-ja fshiu nga analet e saj pikėrisht
ato qėndrime tė drejta qė ishin mbajtur pėr tė nxjerrė
partinė nga kthetrat e politikės ramiziane para13 vitesh.
Kuvendi i VIII i PD-sė ėshtė Kuvendi i majtizimit tė
mėtejshėm tė kėsaj partie, ėshtė Kuvendi i hapjes edhe mė
tė dyerve tė PD-sė pėr ndikimet grekofile, ėshtė Kuvendi i
pėrdhosjes sė mėtejshme tė tėrė politikės shqiptare, sepse
tani e tutje PD-ja do tė zhytet edhe mė nė batakun e
bashkėpunimt tė klaneve mafioze politike e ekonomike tė tė
gjithė krahėve politikė nė Shqipėri qė filluan
bashkėveprimin qysh nė vitin 1991 me &#8220;qeverinė e
stabilitetit&#8221; nė tė cilėn PD-nė e pėrfaqėsonin
Pashko, Ruli, Zogaj. Zogaj, Imami, Pashko u bėnė dhe
pushtetarė socialistė pas vitit 1997. 
Tani ėshtė bėrė dhe mė e qartė se lufta midis forcave
politike shqiptare qė pretendojnė tė kapin pushtetin nė
zgjedhjet e ardhėshme ėshtė njė luftė midis klaneve tė
vjetra komuniste labo-gjirokastrite qė zhvillohet prej
dekadash nė Shqipėri. Tani ka dalė mė nė pah se kurrė se
forcat politike qė po kacafyten pėr pushtet PS, LSI, PD,
PSD, PDS, PAD, PR janė pėrfaqėsues tė klaneve Hoxha,
Shehu, Kapo. Pėrēarja nė PS ishte rezultat i luftė sė
kėtyre klaneve. Rikthimi i Pashkos dhe shokėve tė tij nė PD
ėshtė veprim i llogaritur pėr rirreshtim forcash nė luftėn
midis kėtyre klaneve. Politikae Ramiz Alisė vazhdon tė
ndikojė nė tė gjithė kėto formacione. Politikat dhe
agjenturat e huaja ashtu si nė fillimet e demokracisė nė
Shqipėri nxisin e mbėshtesin klientelizmin e tyre. Partitė
politike tė Shqipėrisė qė paraqiten si pretendentėt
kryesore pėr pushtet janė pozicionuar tani ndaj kampeve
politike nė Greqi njėsoj si partitė shqiptare nė Maqedoni
ndaj kampeve politike sllavomaqedonase.
Berisha e Pashko mburren se do ta nisin sėrish bashkėrisht
punėn aty ku e lanė kur u ndanė. Po ku e lanė? 
Bashkėpunimi i tyre mori tė ēara dhe u ndėrpre nė kohėn kur
PD-ja erdhi nė pushtet nė vitin 1992, ngaqė nuk u morėn dot
vesh si tė ndanin pushtetin. Po tani a janė marrė vesh se
si do ta ndajnė pushtetin nė rast se fiton PD-ja? Berisha
me vrullin e tij politik karakteristik sie ka pėrshkruar
hokatari i politikės Namik Hoti, ėshtė lėshuar drejt
kolltukut tė kryeministrit. Po Pashko me ēfarė do tė
kėnaqet? Apo Berisha nė fund &#8220;pėr hir tė
atdheut&#8221; dhe tė kėshillave tė miqėve nga jashtė do tė
bėjė njė &#8220;sakrificė&#8221; dhe postin e kryeministrit
do t&#8217;ia lėrė Pashkos, meqenėse ia hoqi nė vitin 1992,
ndėrsa vetė Saliu do tė komandojė nga posti i kryetarit tė
partisė?. Greqia kėshtu do tė mbetej mė e kėnaqur. Po
Imamit a ia kanė premtuar pa hile kėsaj radhe postin e
kryetarit tė parlamentit, qė ia hoqėn nga duart nė vitin
1992 pėr t&#8217;ia dhėnė Arbnorit? Ardhjae Imamit nė kėtė
post sigurisht do tė kėnaqte Greqinė e Serbinė njėherėsh.
Po a do tė pajtohej me kėnaqėsi vallė me kėtė Jozefina
Topalli? A nuk do tė mbeteshin tė pakėnaqur miqtė e saj dhe
tė demokristianėve nė Itali? 
Me Rulin e Zogajn puna ėshtė mė e lehtė se vende ministrash
janė disa dhe ata nuk do tė mbeteshin tė pakėnaqur tė
rimerrnin ato poste qė kishin nė qeverinė e stabilitetit,
ministėr financash e ministėr kulture. Edhe Rexhep Uka, i
rikthyeri pa zhurmė e pa bujė, tani qė Berisha e
rikonfrmoi vendimin pėr tė mbajtur nė fuqi Ligjin 7501 pėr
tokėn e zgjidh lehtė problemin e postit se bujqėsia ėshtė
specialitet i tij. Ndėrsa Bamir Topi mund tė synojė diēka
mė shumė, si zėvendės i Berishės ose Pashkos kryeministėr.
Aleksandėr Meksi duket e ka nuhatur se mund t&#8217;i thonė
qė ai e ka ngrėnė nė vitet 1992-97 racionin e tij tė
tagjisė pushtetore si kryeministėr dhe ėshtė vėshtirė tė
gjendet pėr tė njė post i lartė. Prandaj Meksi sillet si
dhija e zgjebosur me bishtin pėrpjetė dhe nuk
&#8220;begenis&#8221; tė rikthehet haptazi nė PD edhe pse
zyrtarisht ėshtė anėtar i pėrjetshėm i kėshillit tė saj
kombėtar.
Ndarjen e posteve tė pushtetit Berisha me Pashkon mund ta
rinisin lehtė aty ku e lanė. Por nuk e kanė tė lehtė tė
vazhdojnė mė tej atė qė Berisha nė Kuvend e quajti
&#8220;revolucion paqėsor&#8221; tė ndėrprerė. Sėpari ky
&#8220;revolucion&#8221; nuk ishte aq paqėsor sa ia ka
qejfi Berishės ta cilėsojė. Nuk ishin tė gjitha zhvillime
paqėsore ato qė ndodhėn nė fund tė vitit 1990 e muajt e
parė tė vitit 1991 deri kur u zhvilluan zgjedhjet e para mė
31 mars tė atij viti. Nuk ishte zhvillim paqėsor grushti i
dėshtuar i shtetit nė shkurti 1991 pas rrėzimit tė
monumentit tė Enverit. Nuk ishte aspak revolucion paqėsor
masakra nė Shkodėr mė 2 prill 1991 kur u vranė Arben Broci
e tre shokėt e tij dhe u plagosėn me dhjetra demokratė
shkodranė. Ka pasur edhe shumė viktima tė tjera nėpėr
Shqipėri. Nuk ishin zhvillime paqėsore eksodet masive tė
shqiptarėve drejt brigjeve italiane duke u kacavjerrė nėpėr
litarė anijesh. Ka bėrė ndonjė verifikim Sali Berisha se sa
ka qenė numri i viktimave shqiptare? Sa njerėz humbi
Shqipėria, tė vdekur e tė gjallė, nga ky &#8220;revolucion
paqėsor&#8221;? Po ato vrasjet nė prag tė krijimit tė PD-sė
&#8220;revolucion paqėsor&#8221; i quan Berisha?! Po
ngjarjet e dhunshme tė 14 shtatorit 1998? Mos vallė Berisha
e Pashko pėr ambicjet e tyre pushtetore janė gati tė quajnė
&#8220;vazhdim tė revolucionit paqėsor&#8221; krijimin e
kushteve pėr njė pėrsėritje aventureske tė ngjarjeve tė
tilla?
Si do ta quajė tani Berisha kur ka nė krah Imamin
&#8220;revolucionin e vonuar demokratik &#8220; tė vitit
1997? Si e quan Berisha pėrqafimin politik tė tij me Imamin
e shokėt e tij mocionistė-padistė qė u aktivizuan nė
rebelimin e armatosur tė vitit 1997 &#8220;frymėmarrje nė
punėn e lodhėshme tė revolucionit paqėsor&#8221;? Mos vallė
Berisha kėtė pėrqafim politik me Imamin e quan njė
&#8220;amnisti partiake&#8221; si vazhdim i asaj
&#8221;amnistisė pushtetore&#8221; qė dekretoi nė vitin
1997 qė tė shpėtonte kriminelėt nga ndėshkimi nė kėmbin tė
qetėsisė pėr tė vazhduar angazhimin e tij politik?.
Kur Pashko mburret se do tė vazhdojė punėn qė iu ndėrpre
kur e dėbuan nga PD-ja do tė thotė se ai ėshtė i gatshėm
pėr ndonjė &#8220;terapi tė re shoku&#8221; nė ekonominė
shqiptare, pėr rikthim nė ndonjė &#8220;nivel tė ri
zero&#8221; tė zhvillimit tė Shqipėrisė, pėr tė rinisur
edhe njė herė ndonjė avaz tė ri me &#8220;ēekun e
bardhė&#8221;. 
Midis tė komanduarvve politikisht nga Berisha ka shpėrthyer
&#8220;moda Pashko&#8221;! Nėse nė radhėt e PD-sė nuk do tė
kishte shpėrthyer njė dalldisje pėr pushtet dhe njė
amoralitet politik se mund tė bėhesh edhe me djallin pėr tė
marrė pushtetin Sali Berisha nuk do ta kishte tė lehtė qė
nė Kuvendin e VIII tė PD-sė ta kalonte si njė
&#8220;ngjarje gazmore&#8221; rikthimin e disa themeluesve,
Pashkos me shokė. Berisha e kishte psikologjisur dhe nxitur
kėtė psikozė prandaj edhe guxoi tė bėnte hapin qė bėri.
Berisha vetė ka dalldisur pas idesė se shpatullat politike
tė kėtyre &#8220;tė rikthyerve&#8221; mund t&#8217;i
shėrbejnė si njė piedestal ku mund tė qėndrojė ende
&#8220;kulti berishian &#8220; nė PD. Por tė mos habiten
shumė zelltarėt berishianė nėse njė ditė tė bukur vėnė re
se &#8220;kulti i themeluesve&#8221; tė rikthyer qė po
kultivon Berisha kthehet nė rrėnojė qė zė poshtė
&#8220;kultin e Berishės&#8221;. 
Berisha nuk duhet tė jetė i sigurtė pėr suksesin e manovrės
sė tij me Pashkon edhe pasi ia imponoi me aq lehtėsi
Kuvendit VIII tė PD-sė. 
Zgjedhėsit qė kanė votuar tradicionalisht pėr PD-nė ende
nuk e kanė thėnė fjalėn e tyre nėpėrmjet votės. Vetė
Berisha jep shenja se e ndjen rrezikun qė zgjedhėsit
t&#8217;i bėjnė ndonjė surprizė, prandaj ishte i interesuar
qė Kuvendin e PD-sė ta trulloste sa mė shumė me kėngė ,
fjalė, dekor politik &#8220;amerikan&#8221; qė bashkimin
Sali-Gramoz tė mos e vinte nė diskutim dhe zgjedhėsit tė
mos merrnin vesh ēfarė po ndodh.. Berisha shpreh frikė nga
surprizat qė mund t&#8217;i bėjnė zgjedhėsit kur i deklaron
&#8220;Zėrit tė Amerikės&#8217;&#8217; se &#8220;PD dhe unė
kemi evoluar,por mbetemi tė pėrkushtuar ndaj
qytetarėve&#8221;. A mund tė quhet evoluim i Berishės dhe i
PD-sė kthimi mbrapa tek majtizmi qė livadhiste nė kėtė
parti deri nė vitin 1992 kur nė krye tė saj ishin edhe
Imami, Pashko, Zogaj, Ceka, emisarė tė zellshėm ramizianė?!
Si mund tė mbetet Berisha i pėrkushtuar ndaj qytetarėve
duke u kthyer mbrapa? 
Nė tė vėrtetė Berisha nuk ka evoluar qysh nga vitit 1992
kur &#8220;u nda&#8221; nga Pashko. Ka qėndruar nė ato
mendėsi poltike tė pėrbashkėta ku ishin. Vetėm ka ndėrruar
herė pas here maskėn. Pėr tė mos dalė fare hapur kjo nė
raportin qė mbajti nė Kuvend bėri njė autoportret tė tij
politik. U pėrpoq tė bindte njerėzit se edhe gjėrat qė i
kanė dalė pėr keq, ai i ka bėrė duke u nisur nga qėllime e
dėshira tė mira. Prandaj Berishės nuk iu dashka marrė pėr
keq asgjė dhe iu dashka besuar edhe njė herė tė marrė nė
dorė fatet e qeverisjes sė Shqipėrisė. Edhe pse kėtė
logjikė berishiane mund ta pranojė e mbėshtesė njė Kuvend i
partisė sė tij, pėrsėri ėshtė shumė pak qė shqiptarėt
t&#8217;i besojnė edhe njė herė.
Gazeta proberishiane &#8220;SOT&#8221; raportin e Berishės
nė Kuvend e ka botuar nėn njė titull shumė tė ēuditshėm 
&#8220;Po u bėra si Nano mė largoni&#8221;. Ėshtė avaz mė
vete tė sqarohet se ēfarė kupton Berisha ose gazeta me kėto
fjalė. Po meqenėse Berisha tė keqen politike e mat me
&#8220;etalonin Nano&#8221; atėherė qysh tani kemi shumė
argumente pėr t&#8217;i thėnė se nė shumė gjėra ai ėshtė
bėrė si Nano.Nė disa drejtime ėshtė bėrė edhe mė i keq se
Nano, si nė lėshimet ndaj politikės greke, nė qėndrimet
inatēore ndaj Turqisė mike, nė marrėdhėniet me SHBA dhe
Europėn. Nė premtimet demagogjike nuk i lė gjė mangut
Nanos. Berisha mbase e ka tė lehtė tė lėshojė fjalėt
&#8220;mė hiqni po u bėra si Nano&#8221;. Por shqiptarėt
nuk e kanė tė lehtė tė harrojnė se pėr tė hequr Berishėn
puna shkoi deri nė djegien e Shqipėrisė. Nuk ka nevojė qė
shqiptarėt me votat e tyre tė krijojnė shkase pėr
pėrsėritje tragjedishė tė tilla. 
Shqiptarėt tashmė kanė njė pėrvojė 15-vjeēare me forcat
politike e politikanėt nė Shqipėrinė pasdiktatoriale.
Shqiptarėve ende u dhėmbin dhe u djegin plagėt nė kurriz
nga mbrapshtitė e politikanėve tė tyre. Shqiptarėt kanė
pasur mjaft raste tė dallojnė tė ndershmin nga i
pandershmi, madje dhe tė rrezikshmin nga mė pak i
rrezikshmi. Tė paktėn atje ku pandershmėria, dinakėria,
poshtėrsia, megallomania, arroganca politike kanė dalė
sheshit shqiptarėt nuk duhet tė gabojnė mė. 
Mbetem i palėkundur nė mendimin qė kam shprehur nė gazetėn
&#8220;Populli Po&#8221; mė 8 maj 1994 : &#8220;Shoqėria
jonė sot duhet tė ruhet me shumė kujdes nga veprimet e dy
forcave regresive: grupimet e nostalgjikėve, tė
kriminelėve tė diktaturės dhe kastės sė spekulantėve e tė
&#8220;lugetėrve&#8221; tė kohės sė demokracisė&#8221;.
Kush ishin tė parėt ishte fare e qartė nė vitin 1994 dhe
ėshtė krejt e qartė edhe sot. Kush ishin tė dytėt nuk ishte
ende shumė e qartė nė vitin 1994, por ėshtė shumė e qartė
sot. Por edhe nė vitin 1994 ishte bėrė e qartė se cilėt
ishin disa nga &#8220;lugetėrit&#8221; e kohės sė
demokracisė. Tani nė Kuvendin e VIII tė PD-sė disa tė
demaskuar prej vitesh paraqiten nga Sali Berisha si tė
rikthyer me misionin e shpėtimit tė Partisė. 
Kuvendi i VIII i PD-sė na bėri tė besojmė dhe se u dashkan
marrė si profetike fjalėt e njė mocionisti e padisti, Idriz
Bashės, qė banon nė Bruksel, shkruar nė gazetėn
&#8220;Aleanca&#8221; tė Pashkos, Imamit e Cekės mė datėn
27 tetor 1993: &#8220;Nė PD ka pėrsėri mocionistė. Le tė
shpresojmė se kėta do tė priten mė mirė se tė parėt. Nė mos
kėshtu brenda 2 vjetėsh populli do tė japė verdiktin e
tij&#8221;. Zhvillimet e fundit, sidomos Kuvendi VIII i
PD-sė, provuan se &#8220;kryemocionisti nė PD&#8221; paska
qenė vetė kreu i PD-sė Sali Berisha. Ai u pajtua
pėrkohėsisht pėr aryse karrieriste me luftėn qė i bėri
krahu i djathė atij tė majtit nė PD nė vitet 1991-93 dhe me
pėrjashtimin e mocionistėve Pashkos, Imamit, Zogajt e tė
tjerėve. Atė qė e paralajmėronte Basha se do ta bėnte
populli pėr dy vjet e bėnė rivalėt politikė tė Berishės pėr
4 vjet, rrėzuan me dhunė pushtetin e Berishės. Mocionistėt
e Pashkos ishin nė anėn e socialistėve. Tani po kėta
mocionistė janė nė krye tė PD-sė, sepse Berisha u bashkua
me ta. Por kėtė nuk e bėn vetėm Berisha, e bėjnė tė gjthė
ata qė shkojnė pas tij, e bėn edhe Kuvendi VIII i PD-sė.
Pėr tė arritur deri tek Kuvendi i kthimit tė PD-sė nė parti
tė mocionistėve tė vitit 1992 Berishės i janė dashur plot 5
vite manovrimesh kėmbėngulėse dhe tė paskrupullta.Fushata
qė u kurorėzua me triumfin e Pashkos e tė Imamit nė
Kuvendin e VIII tė PD-sė nisi nė tetor tė vitit 2000 pas
humbjes sė PD-sė nė zgjedhjet lokale. Lajmėtari i kėsaj
fushate ishte Mero Baze me &#8220;propozimin e tij&#8221;
qė Berisha t&#8217;i vihej punės pėr tė &#8220;krijuar njė
front tė ri politik nga Zogaj, tek Baleta&#8221;( nga e
majta nė tė djathtė). Pak mė vonė fushata do tė merrte njė
emėrtim zyrtar nė PD &#8220;Fillimi i ri&#8221;. Pak nga
pak do tė bėhej e qartė se synimi ishte rikthimi i PD-sė nė
pozitat qė ishte kur hyri nė qeverinė e stabilitetit nė
vitin 1991 bashkė me tė majtėn, kur politika e PD-sė ishte
haptazi e majtė.
Pas pesė vitesh kjo fushatė ka pėrfunduar me rikthimin nė
PD tė njė numri shumė tė vogėl ish drejtuesish tė saj tė
pėrjashtuar, tė atyre qė e kompromentuan mė shumė PD-nė dhe
qė e sulmonin me politikė e me armė, sidomos nė vitin 1997.
Nga e djathta PD-ja nuk tėhoqi asgjė. &#8220;Fillimi i ri
&#8220; i Berishės ndeshi nė rezistencė edhe brenda nė PD.
Ėshtė shumė domethėnės njė shkrim me titull &#8220;Ftesat,
dialogu dhe idhnakėt!&#8221; botuar nė gazetėn berishiane
&#8220;55&#8221; mė 9 mars 2001.Nė atė shkrim shprehej
pezmatim qė :&#8221;Ftesa e Berishės pėr tė gjithė
demokratėt e vetėlarguar, ka ngjallur ēuditėrisht njė
reagim negativ edhe tek ata intelektualė qė deri dje e
akuzonin Berishėn si politikan tė ashpėr. Kėta politikanė
duke propaganduar me tė madhe idenė qė ekzistonte vetėm nė
kokat e tyre, atė tė &#8220;totalitarizmit
berishian&#8221;, u gjendėn jashtė loje nga ftesa e fundit
e liderit tė opozitės. Ēdokush ėshtė i lirė tė zgjedhė
ikjen nga njė forcė politke, por nuk duhet tė abuzojė me
arsyet qė e ēuan nė atė vendim&#8221;. Propaganda
berishiane vėrtitej ende nė mjegullėn e nismės berishiane.
Madje nė atė shkrim vihej dhe njėfarė kufiri qė nuk mund ta
kapėrcenin ata qė do tė riktheheshin : &#8220;Edhe diēka e
fundit pėr tė ikurit dhe tė rikthyerit. Dera e PD-sė ėshtė
hapur pėr tė gjithė demokratėt, por nuk ėshtė e moralshme
qė &#8220;gjeneralėt&#8221; e larguar kur PD-ja ishte nė
opozitė, tė venė kusht pėr rikthim, mbajtjen e gradave qė
kishin njėherė! Edhe po t&#8217;i tolerojė Berisha, nuk i
tolerojnė demokratėt e lėnė nė baltė nga ata, pikėrisht kur
rreziku ndaj PD-sė ishte mė i madh se kurrė
ndonjėherė&#8221;.
Kėshtu &#8220;Fillimi i ri&#8221; ishte shpallur vetėm pėr
tė tėrhequr tė pėrjashtuarit nga PD-ja, pra mocionistėt.
Kushte mė tė rėnda ishin pėr ata qė u larguan vetė kur
PD-ja ra nė vėshtirėsi, pėr &#8220;karrigethyerit&#8221;
Ruli, Shehi e mė vonė pėr ata qė krijuan PDR-nė si Pollo,
Shehu, Xhaferri etj.
Tani tė pėrjashtuarit janė radhitur nė rrethin mė tė
ngushtė pranė Berishės, kurse tė tjerėt nuk kanė marrė
guximin, ose nuk pranojnė tė pėrfitojnė nga &#8220;amnistia
me kushte&#8221; berishiane.      

25 prill 2005                       
        Abdi BaletaRubrika: &#8220;NOSTALGJIA E GAZETAVE&#8221;

Mė 23 prill 2005 nė vigjilje tė hapjes sė Kuvendit tė VIII
tė PD-sė gazeta berishiane &#8220;55&#8221; pėr rė mburrur
&#8220;poltikėn e re&#8221; tė Berishės njė shkrim me
titullin e madh &#8220;Berisha: PD dhe unė kemi evoluar,
por mbetemi tė pėrkushtuar ndaj qyetarėve&#8221;. Sipas
Fjalorit tė gjuhės shqipe tė evoluosh do tė thotė tė
ndryshosh, tė zhvillohesh ngadalė e shkallė-shkallė.
Fjalori i frėngjishte &#8220;Le Petit Robert&#8221; e
saktėson dhe mė mirė kuptimin e kėsaj folje : tė kalosh
nėpėrmjet njė seri ndryshimesh fazash progresiste. Nė
fjalėt e Berishės ka kundėrthėnie: flitet pėr evoluim, por
ndjehet
nevoja pėr tė siguruar qytetarėt se PD e Berisha mbeten tė
pėrkushtuar ndaj tyre. Mund tė flitet pėr evoluim kur
lėvizja ėshtė pėrpara e jo mbrapa. Kurse faktet dėshmojnė
se Berisha dhe PD-ja kanė bėrė lėvizje mbrapa, duke u
rikthyer pas 13 vitesh nė pozitat e Pashkos, Imamit e tė
tjerėve, tė cilėt PD-ja i dėboi nga radhėt e saj si bartės
tė njė politike tė majtė. Qysh prej asaj kohe Pashko Imami
dhe tė &#8220;rikthyerit &#8220; e tjerė tė sotėm nė PD e
thelluan armiqėsinė e tyre ndaj lėvizjes demokratike nė
Shqipėri. Ata u bėnė pjesėmarrės aktivė e drejtues tė
rebelimit tė armatosur nė vitin 1997 pėr rrėzimin e
pushtetit tė PD-sė dhe mė vonė qeveritarė e kėshilltarė tė
lartė nė qeveritė socialiste. Pėr tė kuptuar se Berisha dhe
PD-ja nuk kanė evoluar, por kanė degraduar politikisht
mjaftojnė disa refenca nė fotografitė, titujt e shkrimet qė
botoheshin dikur nė organin e PD-sė gazetėn
&#8220;RD&#8221; ose nė organin e PS, gazetėn
&#8220;ZP&#8221; qė merret nė mbrojtje tė dėbuarit nga
PD-ja.
Mė 9 korrik 1998 nė gazetėn &#8220;RD&#8221; botohej njė
fotografi e Arben Imamit me armė nė krah bashkė me njė grup
rebelėsh tė armatosur. Fotografia madje ishte e manipuluar
nga propagandistėt e &#8220;RD-sė&#8221; sepse Imamit i
kishin vėnė nė kokė dhe njė pėshtjellak si tė terroristėve
islamikė, ēka e bėnte mė tė egėr reagimin armiqėsor tė
gazetės sė Berishės kundėr Imamit. 

Nė &#8220;Rilindja Demokratike&#8221;, 26 korrik 1998 binin
nė sy titujt;

&#8220;Dosja e zezė e Sarandės. Ata qė sot janė nė pushtet,
dje kėrkonin tė shembnin Parlamentin e t&#8217;i jepnin njė
mėsim tė mirė kryeqytetit, Imami dhe Peshkėpia:
&#8220;Marshoni drejt Tiranės&#8221;
 
Nė tekst shkruhej :

 &#8220;Tė gjithė ata qė intervistoheshin merrnin 10 deri
nė 20 mijė dhrahmi, po kėshtu edhe ata qė pozonin. Njerėzit
porositeshin tė flisnin vetėm greqisht. Edhe atyre qė nuk
dinin greqisht u mėsoheshin fjalėt qysh mė parė. Njerėzit
qė do tė intervistoheshin piketoheshin e pėrzgjidheshin nga
veprimtarėt e OMONIA-s.

Krerėt e Aleancės dhe Miēo lėshojnė kushtrimin

Etapat e revolucionit po shkonin siē dėshironin ideatorėt
dhe organizatorėt e tij. Pas dorėzimit dhe shkatėrrimit tė
marinės dhe pasi qe shpallur gjendja e jashtėzakonshme
mbėrrijnė nė Sarandė pėr tė pėrgėzuar kryengritėsit
gjeneralėt Imami dhe Peshkėpia. Me kėto grada ata ishin
graduar realisht, siē ishin graduar dhe shumė tė tjerė. Me
rastin e ardhjes sė tyre organizohet njė tubim ku ata tė dy
dhe Thoma Miēo bėjnė thirrje pėr tė mos u dorėzuar, pėr
t&#8217;u bėrė ballė forcave tė Berishės e Gazidedes qė
kishin &#8220;marshuar&#8221; drejt Sarandės dhe me zjarr e
me hekur po mbytnin popullin. Ata u shprehėn hapur pėr
revolucionin popullor, kryengritje tė armatosur, marshim
drejt Tiranės, pėr tė pushtuar parlamentin, pėr t&#8217;i
dhėnė njė mėsim tė mirė Tiranės qė nuk po ndiqte shembullin
e Vlorės, Sarandės e Tepelenės (tre rrethe qė gjer atė ditė
ia kishin bėrė fora). Nė darkė i gjithė shtabi u vu nė
lėvizje, u regjistruan njerėz, u bėnė gati autobusėt dhe
makinat e tjera qė do tė niseshin. Mos i kurseni djemtė, o
sot o kurrė, pushteti nuk merret pa gjak. Kėto ishin
shprehimisht fjalė tė inēizuara tė Arben Imamit. Ndėrsa
Thoma Miēo ka thėnė: &#8220;Nuk kemi ē&#8217;presim mė nga
ky shtet dhe nga ky vend. Ju, popull i Sarandės jeni tė
zgjuar, jeni trima, nuk e duroni robėrinė dhe dini si ta
gjeni shpėtimin. Tė nesėrmen Imami dhe Peshkėpia kanė
marshuar drejt Gjirokastrės e Tepelenės. Tė hipur mbi tanke
dhe tė veshur ushtarakė ata kanė dhėnė intervista. Imami ka
deklaruar se jepte dorėheqje nga funksionet partiake dhe se
vihej nė krye tė kryengritjes popullore. Atij i qe premtuar
roli i komandantit tė pėrgjithshėm. Akoma nuk ishte hapur
divizioni i Gjirokastrės dhe nuk ishte arritur marrėveshja
politike e shqiptarėve. Kjo marrėveshje kėtyre gjeneralėve
u erdhi si bombė, se hesapet ishin bėrė ndryshe. Dhe sot
gjeneral Imami e ka kthyer pllakėn sikur me tė dhe figurėn
e tij tė mos ketė ndodhur asgjė. Ai e hėngri fjalėn, u
kthye nė partiēkėn e tij pėr t&#8217;u futur nė atė
strofkėn e ministrit pa ministri dhe t&#8217;u japė mend
shqiptarėve se si bėhet kushtetuta.

Nė &#8220;Rilindja Demokratike&#8221;, 9 korrik 1998 binin
nė sy titujt

&#8220;Shtabi Qendror i Revolucionit ndėrton planin e
shkatėrrimit tė shtetit nė qytetin jugor. Gjeneral Imami
dhe Peshkėpia zbarkojnė nga Korfuzi.
Ja si u godit policia dhe ushtria nė Delvinė&#8221;

Ndėr tė tjera shkruhej :

&#8220;Media greke, Shtabi i Revolucionit dhe Gjeneralėt
Imami e Peshkėpia

Pas hapjes sė reparteve ushtarake dhe armatosjes sė njė
pjese tė madhe njerėzish, gjendja u rėndua si nė qytet dhe
nė fshat. Krismat terrorizuan banorėt ditėn dhe natėn.
Parakalimet e turmave me makina e armatime krijuan njė
situatė paniku. Organizatorėt e kėsaj gjėme tani filluan
tė dilnin nė prapavijė pėr t&#8217;i dhėnė trajtat e njė
lėvizjeje popullore, ku partia nuk kishte punė. Nė tubimet
qė filluan tė mbahen nė qendėr tė qytetit oratorėt partiakė
u spostuan me lezet dhe nxorėn nė skenė njerėz tė tjerė qė
pėrfaqėsonin kryengritjen popullore. Pėrveē disa emrave qė
janė pėrmendur, nisėn tė dalin edhe oratorė tė tjerė qė e
mbanin veten si demokratė, si p.sh., Luan Laze, Qazim Veizi
e tė tjerė. Nė tubimet qė u bėnė ritual i pėrditshėm, bėhej
thirrje pėr tė marshuar drejt Tiranės, flitej pėr shikasit
qė kishin hyrė nė qytet me listat e njerėzve qė do tė
asgjėsohenin. 
E gjithė propaganda bėhej qė situata tė mbahej e ndezur dhe
destabiliteti tė thellohej akoma mė shumė. Gjatė sulmit mbi
batalion, mbi repartin e tankeve dhe atė tė Rusanit, gjatė
tubimeve ishin tė pranishėm gazetarėt grekė tė Megės,
Antenės, Skait etj. Ata dhe njerėzit qė i shoqėronin
diktonin veprimet qė do tė kryheshin. Ata paralajmėronin
njė ditė mė parė se ē&#8217;do tė ndodhte tė nesėrmen.
&#8220;Kryengritėsve&#8221; iu dha zemėr ardhja nga Korfuzi
ato ditė e gjeneralėve Arben Iami dhe Ridvan Peshkėpia, tė
cilėt bėnė njė rikonicion nė frontin e jugut dhe deklaruan
se kishin ardhur pėr t&#8217;u vėnė nė krye tė
kryengritjes, si tė dėrguarit e Shtabit Qendror tė
Revolucionit.&#8221;

&#8220;Rilindja Demokratike&#8221;, 20 prill 1994

Preē Zogaj pranon publikisht se ka qenė bashkėpunėtor i
Sigurimit

Mė nė fund Preē Zogaj e pranoi publikisht nė gazetėn e tij
se ka qenė bashkėpunėtor i Sigurimit. Edhe pse ai pėrpiqet
tė justifikohet me &#8220;moshėn e adoleshencės&#8221; dhe
faktin se ka vepruar &#8220;kundėr vullnetit&#8221; tė tij.
Deri tani akuzave qė i janė bėrė disa krerėve tė PAD pėr
kėtė ata i janė pėrgjigjur me &#8220;argumentin&#8221; qė
kjo bėhet pėr hakmarrje nga PD, po tani?
Me ēfarė guximi do tė dalė pėrpara opinionit P. Zogaj si
politikan e gazetar, kur mban mbi vete kėtė njollė tė zezė.
Me ēfarė guximi mund tė flasė PAD pėrpara shqiptarėve qė e
dijnė mirė se ēdo tė thotė bashkėpunėtor i Sigurimit.
P. Zogaj thotė se &#8220;Zoti e ndihmoi&#8221; qė tė mos i
bėj keq njeriut. Vėshtirė tė besohet qė tė nėnshkruash
deklarata pėr Sigurimin pa i bėrė keq askujt. E habitshme
duket kėrkesa e Zogajt pėr njė ligj tė drejtė pėr dosjet,
pasi deklaron publikisht se kush ka qenė. Sidoqoftė Zogaj
ėshtė mirė tė shohė ligjet ēeke ose polake pėr kėtė. Nė
njėrin prej kėtyre ligjeve ish-bashkėpunėtorėve tė policisė
sekrete u ndalohet edhe tė botojnė nėpėr gazeta kurse P.
Zogaj jo vetėm qė ende vazhdon tė shkruajė por guxon edhe
tė akuzojė tė tjerėt se po dhunojnė demokracinė. Njerėz tė
tillė me tė cilėt demokracia po tregohet tepėr e gjerė
meritojnė tė marrin dėnimin pėr atė ēfarė i kanė shkaktuar
njė populli tė tėrė e jo tė lejohen qė me paturpėsi tė
ngrihen sot e tė japin leksione demokracie.
Ēfarė leksionesh mund tė japin tani pėr demokracinė
&#8220;intelektualėt&#8221; e Sigurimit tė Shtetit nė PAD.
Ēiftelia e kėputi telin e saj tė fundit por janė ende
Piktorėt qė mbajnė penelin nė dorė e Gjelat qė kėndojnė.

VĖZHGUESI.

Nė &#8220;Rilindja Demokratike&#8221;, 22 maj 1998 shkruhej

&#8220;Dy Spartakėt (ėshtė fjala pėr Ngjelėn e Brahon,
shėnim i &#8220;Rimėkėmbjes&#8221;) mund tė ndeshen si
gladiatorė sot, pas kaq muajsh, nė njė arenė luksi, qė nuk
ngjet fare me arenėn e pėrgjakur, ku e katandisėn vendin
Braho dhe miqtė e tij vitin e kaluar. Nėse z. Ngjela ka
fjetur nė tokė neutrale (siē e quante ai hotel Rognerin) nė
kohėn e krismave tė marra nė kryeqytet, Spartak Braho ėshtė
i akuzuar disa herė nga shtypi se ka qenė yshtėsi i
atentatorit tė Shkallnuerit, qė hodhi bombėn mbi
presidentin Berisha, i cili po u fliste qindra
simpatizantėve tė Partisė Demokratike nė fushatė
elektorale. Vetėm mrekullia bėri atėherė qė tė evitohej
masakra, por ėshtė pėr tė vėnė duart nė kokė, qė para
njeriut, i cili dyshohet si organizator i planit tė njė
gjakderdhjeje tė paprecedent nė Shqipėri, t&#8217;i varet
nė qafė dekorata e misionarit tė sė vėrtetės.&#8220;Zėri Popullit&#8221;, 26 qershor 1992

Ē&#8217;ndodhi dje nė parlament

Kėto largime demonstrative krijuan njė situatė tė nderė nė
parlament. Z. Baleta si gjithnjė nė situata tė tilla, me
njė agresivitet tė pashembullt, sulmoi me akuza tė
pavėrteta tė gjithė ata qė u larguan nga parlamenti. Kėshtu
p.sh., ai tha se zotėrinjtė socialistė u larguan sepse e
dinin qė Partia Demokratike do tė lexonte nė fund tė kėsaj
seance njė deklaratė shumė tė rėndėsishme. Nė fakt, siē u
infromuam nga drejtuesit e grupit parlamentar tė PS, askush
nuk kishte dijeni pėr njė gjė tė tillė. Nė mjediset e
parlamentit pėshpėritej vetėm se, grupi parlamentar i PD
kishte zhvilluar gjatė gjithė natės, ose deri nė orėt e
vona tė natės, njė mbledhje mjaft tė rėndėsishme. Pas
shfrimeve tė tipit Baleta, befas nga salla ngrihet deputeti
Minga, i cili nė emėr tė grupit parlamentar tė PD lexoi njė
deklaratė tė gjatė nė tė cilėn sulmonte ashpėr deputetin
Pashko pėr qėndrimin qė mbajti ai nė parlament, lidhur me
largimin nga Shqipėria tė z. Hajdari. Kjo deklaratė, e cila
u filmua dhe u bė e njohur pėr opinionin publik nga TV dje
dhe mbrėmė, ishte njė sensacion i vėrtetė pėr parlamentin,
ashtu siē ėshtė nė tė vėrtetė edhe pėr opinionin publik
shqiptar.
Nga sa lihet tė kuptohet nga deklarata, nė Partinė
Demokratike, lufta nė mes moderatorėve dhe ekstremistėve tė
djathtė, ka hyrė nė njė fazė tė rrezikshme. Mbas largimit
nė mėnyrė tė bujshme tė z. Ceka, braktisjes sė Shqipėrisė
nga z. Hajdari dhe dėnimit shembullor qė PD i bėri z.
Pashko, njerėzit pyesin tė shqetėsuar &#8220;Kush e ka
radhėn tani?&#8221;, &#8220;Ēfarė po ndodh nė PD?&#8221;.
Rreth kėtij problemi sot nė Shqipėri ka shumė diskutime dhe
hamendje. E vetmja gjė qė mund tė thuhet me siguri ėshtė:
&#8220;Nė kėto ditė tė vėshtira qė kalon Shqipėria, nė
horizont po shfaqen kėrcėnueshėm retė e zeza tė njė
revanshizmi tė egėr djathtist, i cili kėrkon tė vendosė njė
diktaturė tė re, edhe mė tė egėr se ajo qė kaluam. Ndėrkaq
ēdo gjė mbulohet me njė propagandė marramendėse me ngjyrime
demokratike. Nė kėto momente tingėllon shumė aktuale
thirrja e njohur e J. Fuēik, i cili nga qelitė e burgut
paralajmėronte bashkėatdhetarėt e vet, nė prag tė luftės sė
dytė botėrore, me fjalėt proverbiale: &#8220;Njerėz ju kam
dashur, jini vigjilent&#8221;.

Korrespondenti i &#8220;Zėrit tė Popullit&#8221;.

PĖRSE MBANI PASHAPORTĖ SHQIPTARE Z. MOLLA?

Tė premten nė mbrėmje, dt. 22 prill po ndiqja emisionin
&#8220;Zonė e Lirė&#8221; nė TV Arbėria tė drejtuar nga
gazetari Arian Ēani. Tė ftuarit e emisionit nė fjalė ishin
shumė &#8220;politikanė&#8221; tė ndryshėm tė cilėt
drejtuesi i emisionit u bėnte pyetje tė ndryshme lidhur me
atė ē&#8217;ka ata i ofrojnė elektoratit tė tyre, pasi siē
dihet jemi nė prag zgjedhjesh dhe interesi im pėr tė
dėgjuar se ēfarė u premtojnė ata shqiptarėve mė bėri qė tė
ngulitem mirė para TV-sė.
Z. Ēani pyetjet pėr secilin i kishte tė goditura pėr
shumicėn prej tyre dhe pse kishte raste kur ato ishin herė
ngacmuese e herė pėrkėdhelėse. Pėrgjigjet e tė ftuarve herė
mė bėnin pėr tė qeshur e herė pėr tė ardhur keq dhe kjo
mesa kuptoj unė vjen si rezultat i vizionit tė ngushtė, por
dhe tė varfėr tė &#8220;politikanėve&#8221; tanė. Pas njė
&#8220;ngrohje&#8221; qė mė dhan ėfjalėt e thjeshta dhe
kuptimplota tė z. Dashamir Shehi, nė studio i ftuari i
radhės ishte Paskal Milo. Pas disa fjalėsh boshe (siē e ka
zakon), gazetari Ēani iu drejtua me pyetjet rrufe tė cilave
Milo duhej t&#8217;u pėrgjigjej vetėm me &#8220;por&#8221;
ose &#8220;kundėr&#8221;.
Pyetja e parė ishte: &#8220;Z. Milo a jeni pro ose kundėr
miratimit tė rezolutės sė ēėshtjes ēame nė parlamentin
shqiptar?&#8221;. Dhe atėherė &#8220;MOLLA&#8221; (Milo nė
greqisht do tė thotė mollė) me paturpėsinė mė tė madhe dhe
me njė lloj krenarie si tė ishte para eprorėve tė tij grekė
iu pėrgjigj shkurt dhe prerė &#8220;KUNDĖR&#8221;. Nuk u
befasova natyrisht.
Pyetjet ishin tė shpejta dhe pa mundur t&#8217;i bėjė
analizė pėrgjigjes sė tij, gazetari bėri pyetjen e dytė:
&#8220;A jeni pro apo kundėr largimit tė Hirėsisė sė Tij
kryepeshkopit tė Kishės Ortodokse Autoqefale Shqiptare, z.
Milo?&#8221; &#8220;Molla&#8221; me tė njėjtėn krenari prej
ēiraku iu pėrgjigj &#8220;KUNDĖR&#8221;. Pėrsėri nuk u
befasova. Pyetja e radhės ishte: &#8220;Jeni pro apo kundėr
pėr hapjen e njė shkolle tė mesme nė gjuhėn greke nė
qytetin e Korēės?&#8221; Dhe me paturpėsi prej tradhėtari
&#8220;Molla&#8221; iu pėrgjigj &#8220;PRO&#8221;. Shumė
shpejt erdhi pyetja e fundit nga drejtuesi i emisionit:
&#8220;A jeni pro apo kundėr pėr hapjen e njė shkolle greke
nė Himarė?&#8221; Papritmas &#8220;Molla&#8221; iu pėrgjigj
&#8220;KUNDĖR&#8221;. Sinqerisht qesha. E si tė mos qeshja
me kėtė sharlatan dhe tradhėtar tė kombit qė me paturpėsinė
mė tė madhe para shqiptarėve, pasi kishte marrė votat e
eprorėve tė tij mė pėrgjigjet qė dha dhe, natyrisht, me
bekimin e pushtuesit tė Kishės Ortodokse Autoqefale
Shqiptare kėrkoi tė na linte me pėrshtypjen e njė atdhetari
tė ndershėm e patriot!!!
Jo z. Molla, nuk i ha populli shqiptar kėto lloj filmash qė
ju dhe politikanė tė tjerė qė njihen tashmė nga tė gjithė
bėni prej vitesh nė kurriz tė interesave kombėtare, pėr tė
cilat me shekuj janė mbrojtur me gjakun e bijve mė tė mirė
tė kombit tonė. Ē&#8217;kujtoni ju z. &#8220;Molla&#8221;
se bashkė me tė tjerė do tė mund tė shisni interesat
kombėtare thua se janė orendi shtėpiake tuaja dhe mund tė
bėni Pazar me to? Kush jeni ju? Duhet ta dini fort mirė ju
dhe gjithė ata qė janė vėnė nė shėrbim tė atyre qė mbajnė
tė pushtuara tokat ēame, qė kanė bėrė masakėr mbi popullin
ēam, tė atyre qė mbajnė ende ligjin e luftės, tė atyre qė
me ndihmėn e disa ēirakėve si puna juaj shkatėrruan
Shqipėrinė tonė duke vjedhur paratė e piramidave qė ju me
shokė ngritėt, tė atyre qė vrasin, masakrojnė
bashkėatdhetarėt tanė emigrantė duke i shfrytėzuar ata nė
mėnyrė ē&#8217;njerėzore, tė atyre qė grisin flamurin e
kombit mė paqedashės nė Botė, tė atyre qė mbajnė tė
pushtuar (me ndihmėn e ēirakėve tė zellshėm) kishėn
ortodokse autoqefale shqiptare, se shqiptarėt kanė ditur
dhe do tė dinė tė mbrojnė interesat e kombit tonė dhe
ēėshtjen kombėtare dhe nuk kursejnė as jetėn dhe gjakun e
tyre pėr t&#8217;i mbrojtur ato, ashtu siē kanė bėrė ndėr
shekuj. Ashtu siē bėnė edhe nė Kosovė dhe nė Maqedoni. Dhe
atėherė ta dini fort mirė se as vrima e miut nuk do
t&#8217;ju nxerė ju dhe tė gjithė ēirakėt e tjerė.
Natyrshėm lind pyetja: Pėrse mbani pasaportė shqiptare z.
Molla?

Agron SpahiuSI PĖRDORET EMRI I MYFTARAJT KUNDĖR KUJTIMIT TĖ AZEMIT 

Shtabet propagandistike berishiane me sa duket kanė mbetur
shumė tė pakėnaqura nga ndikimi i pakėt i shkrimit 
"Historia e marrėdhėnieve tė Berishės dhe tė Nanos me
SHBA-nė", botuar nga 1-7 prill 2005 nė gazetėn "Republika"
dhe po e ribotojnė nė gazetėn "SOT". Pėr kotėsitė e
mbrapshtitė e kėtij shkrimi kemi shkruar nė artikullin "Pse
i duhen Berishės "Kundėr-realitetet shqiptaro-amerikane".
Tani vetėm i rikujtojmė lexuesit se shtabet propagandistike
berishiane emrin e Kastriot Myftarajt e kanė pėrdorur si
pseudonim, sepse interpretimet spekuluese qė i interesojnė
tani politikės sė Sali Berishės pėr marrėdhėniet me Turqinė
bien ndesh me deklaratat qė ka bėrė Azem Hajdari pak kohė
para se tė humbiste jetėn nė atentatin qė u krye kundėr
tij.
Nė revistėn e pėrdyjavėshme "Koha" nr. 19, datė 16 shtator
1999 ėshtė ribotuar njė intervistė qė Azem Hajdari i kishte
dhėnė revistės turke "Tempo" dhe ishte botuar nė kėtė organ
mė 5 gusht 1998. Ndėr tė tjera Azemit i ka qenė drejtuar
edhe kjo pyetje :"A mund tė na flisni pėr pikėpamjet tuaja
pėr Turqinė dhe mendimin tuaj pėrKosovėn. Nė pėrgjigje
Azemi ėshtė shprehur : "Unė jam njė njeri shumė optimist.
Unė dija gjithēka para ngjarjeve tė 1997-tės. Historia
ndryshoi para syve tanė. Ne ishim tė pafuqishėm dhe s'mund
tė bėnim gjė. Pėr Shqipėrinė filluan tė diskutonin si mė
1915. Njerėzve nuk mund t'ua shpjegonim gjendjen. Nė gjithė
Ballkanin mbizotėronin mendimet antiamerikane. Kjo ndodhi
edhe pėr shkak tė mospėrfilljes sė turqėve. Mė 1997 sikur
qeveria turke tė mos deklaronte se "Ne nuk do tė lejojmė qė
Shqipėrisė t'i cėnohet integriteti territorial" Shqipėria
mund tė ishte ndarė". Politikėn qė vendosi kufijtė
shqiptarė dhe atė tė ndarjes sė Shqipėrisė e ndjek qeveria
greke. Greqia ka njerėz nė qeverinė shqiptare. Dhe kėta
njerėz pengojnė hyrjen e europianėve nė Shqipėri. Serbėt po
luajnė rolin qė kanė pasur nė kryqzata mesjetare. Ata thonė
se "Kosova o do tė jetė e jona, o s'do tė ekzistojė
fare&#8230;.".
Shihet qartė se Azem Hajdari njė vit pas ngjarjeve tė vitit
1997 vlerėsonte si shpėtimtar pėr Shqipėrinė rolin qė
luajti Turqia dhe theksonte se rreziku vinte nga Greqia e
Serbia. Kurse shtabet propagandistike berishiane 8 vite mė
vonė pėrpiqen ta paraqesin punėn krejt ndryshe, sikur ishte
Turqia ajo qė kishte vėnė nė rrezik Shqipėrinė dhe kishte
bėrė qė Amerika tė merrte anėn e Greqisė kundėr
shqiptarėve. Shtabet propagandistike berishiane kur duan tė
pėrligjin servilizmin e Berishės para Greqisė vėnė Kastriot
Myftarajn tė nėnshkruajė e tė botojė shkrime me trillime
sikur Berisha po i pėrmbahet njė "realpolitike tė
shkėlqyer" qė gjoja e kishte pėrpunuar Azemi. Kur duan tė
pėrhapin akuza kundėr Turqisė heshtin pėr deklaratat e
botuara tė Azemit dhe trillojnė se kanė marrė vesh nga tė
tjerė se turqit paskan pas futur nė qorrsokak Sali Berishėn
dhe i paskan detyruar grekėt tė bėjnė deri ndėrhyrje
ushtarake nė Shqipėri. Kėshtu "vrasėsin me pagesė nė
publicistikė", Kastriot Myftaraj, shtabet propagandistike
berishiane e pėrdorin pa pushim pėr tė shtrembėruar
qėndrimet politike tė kun dėrshtarėve tė gjallė dhe tė
Azemit tė vdekur. Kėsaj veprimtarie tė ulėt i shėrbejnė
edhe gazetat qė i botojnė tė tilla spekulime.

24 prill 2005                       
       Abdi Baleta

 
"JURISTĖT E MEKSIT" NDĖSHKOHEN NJĖRI PAS TJETRIT

Nė shkrime tė mėparėshme nė "Rimėkėmbja" kemi shkruar gjėrė
e gjatė pėr vendimin e mbrapshtė gjyqėsor qė dha njė treshe
e Gjykatės sė Apelit e pėrbėrė nga Edmond Gogo, Shpresa
Beēa e Tom Ndreca pėr tė pėrmbysur njė gjykim tė drejtė tė
gjykatės sė shkallės sė parė nė ēėshtjen "Meksi kundėr
Baletės" dhe pėr tė plotėsuar nė mėnyrė tė kundraligjėshme
e arbitrare kėrkesėn e pabazuar tė ish-kryeministrit
"demokrat " tė Shqipėrisė", i cili kishte kėrkuar
dėmshpėrblim moral nė dollarė meqenėse " e kishin fyer me
aludime" . 
Edhe sikur tė duam ta harrojmė kėtė ēėshtje ku ėshtė
zbuluar karakteri i ish-kryeministrit shqiptar qė
drejtėsinė e kupton si spekulim dhe puna e mbrapshtė qė
bėri gjykata e Apelit nė Tiranė nuk na lėnė faktet qė dalin
herė pas here nė mbėshtetje tė kėtyre konstatimeve e
vlerėsimeve qė kemi bėrė.
Nė shėrbim tė makinacionit politik tė Aleksandėr Meksit tė
kurdisur me anė tė spekulimit gjyqėsor u vunė disa juristė.
Sėpari njė avokat qė kishte marrė dorė tek Janullatosi si
jurist. Pastaj njė treshe gjyqtarėsh nė Gjykatėn e Apelit
qė ka bėrė arsyetimin mė absurd qė mund t'i bėhet njė
vendimi gjyqėsor tė paligjėshėm dhe arbitrar. Pastaj u gjet
me qiri meksian njė pėrmbarues gjyqėsor si Ilir Kiēo
Kapedani qė vuri nė veprim gjithė marifetet qė dinte pėr tė
kėrkuar zbatim sa mė tė shpejt tė vendimit . Ka gati njė
vit qė ėshtė njoftuar nė shtyp se ky pėrmbaruesi i zellshėm
Ilir Kapedani ėshtė pushuar nga puna pėr shkelje tė rėnda
ligjore nė kryerjen e detyrave tė pėrmbaruesit. 
Kėto ditė gazetat njoftojnė se pas kontrolleve qė janė bėrė
nga inspektorėt e Ministrisė sė Drejtėsisė nė Gjykatėn e
Apelit nė Tiranė janė vėrejtur shkelje tė shumta e tė rėnda
nga gjyqtarėt nė zbatimin e ligjeve dhe nė gjykimin e
zgjidhjen e ēėshtjeve. Deri tani Kėshilli i Lartė i
Drejtėisė me propozimin e Ministrit tė Drejtėsisė ka
shkarkuar nga detyra nėnkryetarin e Gjykatės sė Apelit dhe
po pėrgatiten masa tė tjera ndėshkimore kundėr kryetarit tė
Gjykatės , Muharrem Kushe, si dhe disa gjyqtarėve, duke
pėrfshirė dhe Edmond Gogon e Tom Ndrecėn ( shih gazetėn
"Panorama" 22 prill 2005). 
Pra midis shkelėsve tė ligjit figurojnė edhe emri i Kushes,
ish bashkėpunėtor me Meksin kur ky ishte kryeministėr, si
dhe i gjyqtarėve Gogo e Ndreca, qė u kujdesėn aq shumė ta
pėrdhosnin ligjin pėr tė ndihmuar ish-kryeministrin Meksi e
gruan e tij Dhurata tė realizonin intrigėn e tyre gjyqėsore
se gjoja ishte fyer Aleksandėr Meksi kur i kujtohej fakti i
vėrtetė se babai i tij ka qenė oficer dhe me aludine ishte
krijuar "pėshthjellim fyes" pėr personin e
ish-kryeministrit. Nuk jemi interesuar tė mėsojmė nėse kjo
ēėshtje pėrfshihet nė shkeljet ligjore tė konstatuara nė
punėn e kėtyre gjyqtarėve. Por vemė nė dukje se nuk kemi
gabuar kur disa herė publikisht kemi bėrė tė njohur
qėndrimin tonė se nuk mund tė ndėrtohet shtet ligjor me
"Gogo-Kondi gjyqsor". Kontrolli i Ministrisė sė Drejtėsisė
nė Gjykatėn e Apelit nė Tiranė po e mbėshtet me fakte kėtė
vlerėsim.
Nė gazetėn "Albania" tė datės 22 prill 2005 janė veēuar si
titull shkrimi fjalėt kėrcėnuese tė gjyqtarit tė shkarkuar
Dalip Bushi drejtuar mnistrit tė drejtėsisė z. Xhafa "Je nė
gjak me mua po mė shkarkove". Ja deri ku paska mbėrritur
arroganca e njerėzve tė gjyqsorit nė Shqipėri qė shpallin
vetėgjyqsinė mė ekstreme me terma tė Kanunit kur edhe
Kanuni nuk e parashikon rastin pėr tė cilin flitet. Pėr
kėtė gjendje tė mjeruar nė gjyqsorin shqiptar ka "meritėn"e
tij tė madhe edhe kryetari i kėtij gjyqsori Thimio Kondi qė
edhe kur i kėrkohet ndėrhyrje pėr tė frenuar pėrdhosjen e
drejtėsisė nga arbitrariteti gjyqsor refuzon tė shqyrtojė
rastin qė ka tė bėjė me spekulime politike nga njė
ish-kryeministėr. 
Arsyet pėrse ndodhin gjėra tė tilla mbase ka filluar t'i
zbulojė vetė gjyqtari i ndėshkuar Dalip Bushi qė i paska
deklaruar gazetės "Albania" mė 22 prill "Ju tregoj klanet
kriminale nė politikė e drejtėsi". Bushi i ka pėrqėndruar
akuzat e tij tek kryeministri Nano. Po ish-kryeministri
Meksi si e ka sigurar gjithė atė kujdes tė veēantė pėr tė
nė Gjykatėn e Apelit?! Kur Meksi ishte kryeministėr ka pas
bashkėpunim tė mirė me avokatin Muharrem Kushe, qė mė pas u
bė kryetar i Gjykatės sė Apelit. Muharrem Kushe nė shtyp
ėshtė pėrfoluri pėr pėrfitime tė padrejta materiale
nėpėrmjet veprimesh tė papajtueshme me detyrėn e njė
gjyqtari, pėr pasuri tė vėna nė mėnyrė tė dyshimtė.
Muharren Kushe e ka tėrhequr nė Gjykatėn e Apelit juristin
Gogo, tė cilit iu ngarkua ta zgjidhte ēėshtjen "Meksi
kundėr Baletės" ndryshe nga sa e kishte zgjidhur gjykata e
shkallės sė parė dhe siē e kėrkonin Aleksandėr e Dhurata
Meksi.
Drejtėsia e ngatėrruar do tė prodhojė me sa duket shumė
histori tė tilla, meqenėse "klanet kriminale" tė politikės
qenkan vepruese nė drejtėsi. 

24 prill 2005                       
           Abdi Baleta
PASHKO, MEKSI, MILO, CEKA- SHTAB POLITIKO-FETAR I
JANULLATOSIT

Para disas ditėsh nė Tiranė u organizua promovimi i librit
tė Anastas Janullatosit "Globalizmi dhe ortodoksia". Edhe
pa e lexuar njė libėr tė tillė nga titulli e kupton qė
ėshtė njė punim me prirje mė shumė politike se fetare.
Anastasi ėshtė, ashtu siē thonė, intelektual i kompletuar
dhe di tė bėjė mirė punėn e tij politike nėpėrmjet fesė.
Prandaj edhe e kanė dėrguar nė Shqipėri mė shumė nė rolin e
guvernatorit tė njė "province greke" se tė kryepeshkopit
ortodoks.
Promovimit tė librit tė Janullatosit shtypi nuk i ka bėrė
ndonjė jehonė tė madhe siē mund tė mendohet pėr njė shtyp
qė mezi pret t'i jepet rasti tė tregojė dashamirėsi ndaj
ēdo gjėje greke. Edhe kjo duhet tė jetė rrjedhojė e
menēurisė sė vetė Janullatosit qė e di masėn sa duhen
pickuar ndjenjat e shqiptarėve qė tė mos kalojnė nė
padurim. Por njė kanal televiziv e bėri propagandėn aq sa
duhet pėr kėtė promovim. Nė ekranin e kėtij kanali televizv
arritėm tė dallonim se kishte auditor tė zgjedhur me kujdes
pėr tė nderuar autorin e libri dhe ata qė bėnin referate
vlerėsuese ( lexo lavdėruese) pėr librin dhe vetė autorin.
Nė atė mjedis na zuri syri vetė kryetarin e Akademisė sė
Shkencave tė Shqipėrisė, zotėri Ylli Popėn,
ish-kėshilltarin e Janullatosit. Por mė shumė tėrhoqėn
vemendjen tė ngarkuarit me referatet e rastit si
ish-kryeministri i Shqipėrisė Aleksandėr Meksi, ish
zėvendės-kryeministri i Shqipėrisė Gramoz Pashko,
ish-ministri i jashtėm i Shqipėrisė, tani deputet Paskal
Milon, ish-minstri i brendshėm i Shqipėrisė, arkeologu e
deputeti Neritan Ceka. Kuptohet vetvetiu qė nuk mund tė
mungonte kryetari i PBDNJ-sė deputeti minoritar Vangjel
Dule qė ėshtė dhe bir shpirtėror i Janullatosit. Kishte dhe
tė tjerė, por nėpėrmjet sekuencave televizive nuk fiksohen
dot tė gjithė. Mė shumė ra nė sy reklamimi i Gramoz Pashkos
qė tani pas kalimit tė tij nė PD si vėlla siamez partiak me
Sali Berishėn, ka hyrė shumė e papritmas nė modėn politike.
Janullatosi na tregoi qartė se ēfarė shtabi politik me
"personalitete shqiptare" ka rreth vetes dhe cilėt janė mė
tė adhuruarit e tij nė politikėn shqiptare. Burrat qė
vlerėsuan lart veprėn e Janullatosit janė gati tė gjithė tė
besimit ortodoks, me prejardhje nga viset jugore tė
Shqipėrisė qė grekėt i quajnė Vorio-Epir i ngushtė. Edhe
Neritan Ceka me prejardhje fetare myslimane ėshtė gati
njėsoj i pranueshėm si ata tė tjerėt nė dashamirėsi nga
Janullatosi. Grekėt dinė t'u dėrgojnė mesazhe cinike dhe nė
jetėn e pėrtejme viktimave tė urrejtjes sė tyre kur
pasardhės apo njerėz tė lidhur me pasardhėsit e kėtyre
viktimave i kanė tėrhequr nė rrethin e "Fortlumturisė
greke Anastas". Ceka ėshtė dhėndėr nė familjen e Petro Nini
Luarasit qė e masakruan grekėt sepse ishte atdhetar
shqiptar edhe nė punėt e fesė e tė shkollės.

 24 prill 2005                       
        Abdi BaletaJOZEFINA DHE BESNIKU NA NXORRĖN MALLIN E MAJAKOVSKIT

Nė prag tė Kuvendit tė VII tė PD-sė, qė kishte pėr detyrė
kryesore tė paiste Berishėn me dy ēertifikata kuvendore,
atė tė kryetarit tė vazhdueshėm tė partisė dhe tė
kandidatit pėr kryeministėr, nė rast se fiton PD-ja,
bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė Berishės nė PD u
mobilizuan pėr ta bėrė fakt tė kryer mandatimin e Saliut
pėr tė dyja detyrat.
Mė 20 prill nė gazetėn "Albania" lexuam dy deklarata tė
forta pėr tė ngritur edhe mė lart kultin e Sali Berishės nė
PD dhe pėr tė motivuar pretendimet e tij pėr mė shumė peshė
nė politikėn shqiptare. Gazeta kishte ndėrtuar njė titull
tė madh"Jozefina Topalli: Sali Berisha, kryetar i
pazėvendėsueshėm i Partisė Demokratike". Poshtė kėtij
titulli vazhdonin nė disa kolona shpjegimet e Jozefinės.
Por kot t'i lexoje sepse gjithė ndjenjat e mendimet e
nėnkryetares pėr kryetarin ishin derdhur qysh nė fjalėt e
zgjedhura si titull. Njė shkrim mė i vogėl kishte pėr
titull mė pak tė dukshėm fjalėt e Besnik Mustafajt "PD-ja
identifikohet me Sali Berishėn". Gazeta"Albania" e kishte
respektuar shkėlqyeshėm masėn e trajtimit protokollar.
Fjalėt e nėnkryetares sė PD-sė i kishte bėrė titull tė
madh. Fjalėt e sekretarit pėr marrėdhėniet me jashtė i
kishte lėnė si titull mė tė vogėl. Por ama forcėn e kishin
njėsoj, si fjalėt e Jozefinės dhe tė Besnikut. 
Tė dy, me shprehjet qė kishin pėrdorur tė ēonin mallin e
vjershės sė Majakovskit nė fillim tė vitve 1920 nė Rusi,
kur poeti nopran i revolucionit, qė mė vonė vrau veten,
bėnte vjershėm pėr Leninin e Partinė Bolshevike si dy
binjakė qė historia pėr mėmėlindėse u kishte dhėnė
dashurinė. Ata qė kanė pasur rastin tė mėsojnė nė shkollat
e komunizmit vjershėn e Majakovksit e dinė se ēfarė
emocionesh shkaktonte ajo nėse njeriu elinte veten tė
gllabėrohej nga forca poetike e fjalės e pėrdorur pėr
politikė. Ai qė i ka mėsuar njė herė nuk mund tė harrojė
kurrė mė vargjet e Majakovskit : "Kur themi Lenini,
nėnkuptojmė Partia dhe kur themi Partia nėnkuptojmė
Lenini". Flalėt e Jozefinės e tė Besnikut tė citura nga
"Albania" pėr identifikimin e Berishės me PD-nė tingėllonin
si recitim pasionant i kėtyre vargjeve nė njė pėrkthim tė
lirė por nė adresė tė Berishės e tė PD-sė.
Vetėm tri ditė mė vonė kėtė "majakovskiadė" shqiptare tė
Jozefinės e tė Besnikut do ta banalizonte shumė Sali
Berisha kur mbajti raportin e tij nė Kuvėndin e PD-sė ku
ishte dhe kapitulli "Unė Sali Berisha&#8230;". Tė nesėrmen
sa pėr tė shpėtuar nderin e personalitetit njerėzor tė
individėve tė veēantė nė PD para delegatėve tė Kuvendit
Uran Butka do tė bėnte njė kritikė pėr kėtė vetėlavdėrim tė
ēuditshėm tė Berishės. Natyrisht Butka e kishte davanė tė
humbur, sepse nuk do tė ngriheshin tė tjerė ta mbėshtesnin.
Fjalėt e Jozefinės "Berisha kryetar i pazėvendėsueshėm i
PD-sė" dhe tė Mustafajt "PD-ja identifikohet me Sali
Berishėn" ishin shumė mė rėnduese nė mendjet e gjuhėn e
delegatėve. Berisha sapo ishte paraqitur si "Faraoni i
demokracisė". 
Butka mori disa reagime zevzeke nga njerėzit e presidiumit
qė frigoheshin se bėnin herezi po tė heshtnin pėr kritikėn
ndaj "kryetarit tė pazėvendėsueshėm". Butka u shpėrblye
edhe me njė koment cinik nga vetė Berisha nė korridor para
njė kamere televizve se e konsideronte veprimin e Butkės si
shprehje tė demokracisė sė madhe qė lejohet nė PD. Kėtė
interpretim tė "kryetarit tė pazėvendėsueshėm" nxitoi ta
pėrforconte me servilizėm edhe propagandisti i tij i
papėrtueshėm Mero Baze. Tė dy kėta nė vend qė tė jepnin
ndonjė vlerėsim serioz se sa qėndronte kritika e Butkės,
nxituan tė reagonin me komente cinike pėr "demokracinė nė
PD" qė ka qenė gjithmonė pėr t'i qarė hallin. Ata qė nuk e
njohin mirė "praktikėn demokratike" tė Berishės mund tė mos
e dallojnė cinizmin pas komentit qė ai bėri pėr kritikėn e
Butkės. Por ata qė dinė se Berisha nė vitin1991 kėmbėnguli
deri nė fund nė PD qė grupi parlamentar tė ndryshonte edhe
Ligjin kushtetues qė Saliu tė zgjidhej president pa
kandidaturė alternative i dėgjon me neveri sigurimet e
Berishės pėr "demokracinė e madhe" qė zbaton nė PD dhe nė
politikė nė pėrgjithėsi.
Jozefina e Besniku bėjnė mirė qė tė mėsojnė ta recitojnė tė
plotė vjershėn e Majakovskit si himn tė Partisė Berishiane.

24 prill 2005               Abdi Baleta		
__________________________________ 
Do you Yahoo!? 
Yahoo! Small Business - Try our new resources site!
http://smallbusiness.yahoo.com/resources/ 


------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
In low income neighborhoods, 84% do not own computers.
At Network for Good, help bridge the Digital Divide!
http://us.click.yahoo.com/HO7EnA/3MnJAA/E2hLAA/KDuplB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo: 

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo: 

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

================================================================== 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
  shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
  http://docs.yahoo.com/info/terms/
 
Arben Nelku | 30 Apr 01:04 2005
Picon

Expose deceptions by governments and media.The News you won't find on CNN BBC (The 'Other' Side of the News)

Dead because of a lie. Dead because selfish people in government wanted a war and lied to get one, aided by selfish people in the media WHO TOOK MONEY FROM GEORGE BUSH TO LIE TO THE AMERICAN PEOPLE. The government and the media traded the blood of these young Americans for their personal gain. Look at their faces. How can you not be angry?
 
PLEASE SHARE WHAT YOU LEARN HERE WITH OTHERS WHO DO NOT HAVE ACCESS TO THE INTERNET.
 
Guantanamo interrogations 'faked'
Authorities at Guantanamo Bay staged interrogations of detainees for visiting politicians and generals to give the impression that valuable intelligence was regularly being gathered, says a former US Army translator at the camp.
Posted Apr 29, 2005 11:49 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Which essentially admits that they KNEW they were NOT getting any usable intelligence from torturing the prisoners.

Of course, we know that the people being tortured to find Saddam's WMDs really did not and could not have the information they were tortured for, but what is revealing is that all the people being torturted to find the perpetrators of 9-11 also did not provide any useful info.

Has the US been torturing the wrong people?

"Evidence linking these Israelis to 9/11 is classified. I cannot tell you about evidence that has been gathered. It's classified information." -- US official quoted in Carl Cameron's Fox News report on the Israeli spy ring and its connections to 9-11.


Posted Apr 29, 2005 11:41 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:39 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:38 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:38 AM PST
Category: ECONOMY

The company, one of the leading refiners and petrochemicals makers, said its profit in the quarter ended March 31 touched Rs.22.92 billion ($524 million), up from Rs.14.19 billion in the same period of the last fiscal.
Posted Apr 29, 2005 11:37 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:36 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:35 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:14 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

In a comedy remeniscent of the Francisco Franco fiasco, the mainstream media struggles to keep alive the arch-nemesis from whom all war-profits flows. Truth is, Osama bit the big one back in December 2001, and his funeral announcement can be seen HERE.

Posted Apr 29, 2005 11:07 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

Relinked at reader request.

Posted Apr 29, 2005 11:07 AM PST
Category: 911

Relinked at reader request.

Posted Apr 29, 2005 11:04 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Once more we get the claim that WMDs were not found in Iraq because they were sent to Syria, except that the same report that concluded there never were any WMDs in Iraq also dismissed the Syria claims as rubbish.

Besides, why would Saddam send his WMDs to Syria when his nation is about to be invaded?


Posted Apr 29, 2005 10:55 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

I get the same emails, almost word-for-word, and as this author makes clear, these hate-mails are full of venom and smears, while totally devoid of any real facts at all.

In what was a blatant tip of the hat to 9/11 conspiracy pop culture, BBC's new Doctor Who series featured a plot which mirrored every aspect brought forth by those who contend that the September 11 attack was an inside job.
Posted Apr 29, 2005 10:53 AM PST
Category: ENTERTAINMENT

Posted Apr 29, 2005 10:48 AM PST
Category: IRAN

More "booga booga" from Joe Farah.

Posted Apr 29, 2005 10:38 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

Well, this oughta bring some media attention to the Franklin Scandal!

Next week, ABC plans to air an expose' on American Idol, which, according to "those in the know", will tell about how the show manipulates the vote to favor certain contestants.
Posted Apr 29, 2005 10:33 AM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

Posted Apr 29, 2005 10:23 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

Posted Apr 29, 2005 10:09 AM PST
Category: DUBYA

According to Finnish anti-virus vendor F-Secure, someone has bought the googkle.com name and built a site packed with web nastiness in the hope you might mistype it.
Posted Apr 29, 2005 10:06 AM PST
Category: COMPUTERS/SECURITY

McSwane contacted his local army recruiting office in Golden with a scenario he created. He told a recruiter that he was a dropout and didn't have a high school diploma. "No problem," the recruiter explained. He suggested that McSwane create a fake diploma from a non-existent school.
Posted Apr 29, 2005 10:04 AM PST
Category: WAR/DRAFT

Posted Apr 29, 2005 09:58 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

The report said the weapon could not go deep enough to eliminate fallout, as some advocates have asserted, and it estimated that the victims in a nearby city could range from a few hundred to more than a million, depending on factors such as the weather and population density.
Posted Apr 29, 2005 09:56 AM PST
Category: WAR/DRAFT

This confirms that the "bunker buster" is a nuclear weapon. So, the US is providing nuclear weapons to Israel. Stripped of the deep penetrator shell, a bunker buster is a tactical nuke, able to destroy a small city. Also note that other articles have confirmed the use of these bunker busters during the invasion of Iraq, which means the US has used nuclear weapons in an unprovoked attack against Iraq, under the false claim that Iraq had nuclear weapons.

The budget instructs lawmakers to freeze or shrink spending in many domestic programs outside defense and homeland security and restrain farm, student loan, pension and some other government programs that grow automatically from year to year.
Posted Apr 29, 2005 09:54 AM PST
Category: ECONOMY

There is little if any evidence that these drugs work on children but nevertheless, an estimated 10 million children in the US are now taking these mind-altering drugs even though they have documented side-effects including suicidal ideation, mania, psychosis, and future drug dependence.
Posted Apr 29, 2005 09:51 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

Premier Silvio Berlusconi said Thursday that Italy might not endorse U.S. findings on the shooting of an Italian agent by American forces at a checkpoint last month in Iraq, news reports said.
Posted Apr 29, 2005 08:59 AM PST
Category: ASSASSINATION

It is two years since looters ravaged one of the world's most important museums, in central Baghdad.
Posted Apr 29, 2005 08:55 AM PST
Category: IRAQ

Lexington, Mass., father of 6-year-old arrested, spends night in jail over objections to homosexual curriculum in son's kindergarten class.
Posted Apr 29, 2005 08:48 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

What ever happened to 'reading, writing, and arithmetic"?

Posted Apr 29, 2005 08:42 AM PST
Category: ISRAEL

About six months ago I asked the readers if they were willing to go to war with Russia for Israel. Time to start thinking of the answer.

Three years after staging the largest debt default in modern history, Argentina on Thursday opened what may be the first Museum of Foreign Debt to teach people the perils of borrowing abroad.
Posted Apr 29, 2005 08:38 AM PST
Category: ECONOMY

The US needs one of those.

Posted Apr 29, 2005 08:37 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 08:34 AM PST
Category: ECONOMY

"Having to kick out all this extra money on gas -- it just kills us," said Rosales, who earns $11.60 an hour. "I am pretty much living paycheck to paycheck."
Posted Apr 29, 2005 08:32 AM PST
Category: ECONOMY

"Inflation is what happens when more and more money is created out of thin air at a rate well ahead of economic output. Anybody capable of skills that lie even modestly beyond drooling into a bucket must surely recognize that this is precisely what’s happening today. "
Posted Apr 29, 2005 08:30 AM PST
Category: ECONOMY

But these workers are also nervous wrecks, for they know that Americans are very angry about the offshoring of middle-class jobs--and American callers often take out their anger on them, using creative combinations of four-letter words. The Indian call centers try deception to deflect this anger. Rahail Manzoor, for example, is told to call himself "Jim" on the phone, and he has undergone lessons in how to speak "American." Some call centers have giant TV screens showing the current weather in U.S. cities, the latest sports scores, and such, so workers can make small talk and pretend to be in the U.S.
Posted Apr 29, 2005 08:12 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 08:10 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

China needs the same oil we do, and they have the cash to buy it with. The Arab states, tired of US support for Israel, might just decide China is a more deserving customer.

Hitting all the points in a noted GOP pollster's playbook, the President's plan is driven by politics not policy. Worse, it won't cut oil dependency.
Posted Apr 29, 2005 08:08 AM PST
Category: DUBYA

I discovered at one point during the demonstration that I was surrounded by a group of masked men who pretended they were also Palestinian protesters. They tried to talk to me in Arabic and ask me about "the location of the soldiers" in an attempt to fool me, but the man who spoke to me didn't pronounce the Arabic words correctly. It was at that moment I realized that I was actually surrounded by a death squad.
Posted Apr 29, 2005 08:07 AM PST
Category: ISRAEL

Peri had argued that if Israel went off on its own in destabilizing the Middle East, the United States would abandon Israel, to Israel's detriment. What was needed for the destabilization plan to work was a transformation of American Middle East policy. If the United States adopted the same destabilization policy as Israel, then such a policy could succeed. U.S. influence among its allies and in the United Nations, where it held a veto, would be enough to shelter Israel from the animosity of world opinion, preventing it from ending up as a pariah state such as the white-ruled Republic of South Africa. Better yet, though perhaps unimagined in the 1980s, would be to induce the United States to act in Israel's place to destabilize the region.
Posted Apr 29, 2005 08:04 AM PST
Category: ISRAEL

Posted Apr 29, 2005 08:02 AM PST
Category: IRAN

The AIPAC scandal is derailing Israel's push tosend your kids off to invade Iran, probably because most Americans have figured out that the lies that sent our kids off to die in Iraq had to come from someplace, and that someplace is the Pentagon's Office of Special Projects, which is where at least one Israeli spy was caught.

See next two stories.


Posted Apr 29, 2005 08:02 AM PST
Category: ISRAEL

Posted Apr 29, 2005 08:02 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

"We all know how far radiation can travel. Radiation from Chernobyl reached Wales and in Britain you sometimes get red dust from the Sahara on your car."
Posted Apr 29, 2005 07:45 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

Posted Apr 29, 2005 07:39 AM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

But he's still showing a strong lead in the fake media polls.

Russian President Vladimir Putin promised on Friday to give equipment and training to Palestinian security forces and offered to help rebuild the Palestinians' crumbling infrastructure in the Gaza Strip, from which Israel is withdrawing this summer.
Posted Apr 29, 2005 07:38 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

  April 28, 2005
Posted Apr 28, 2005 08:41 PM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Relinked by reader request.

Transcripts of evidence given in private by the attorney general, Lord Goldsmith, to an official inquiry suggest that the crucial advice on the legality of war, presented to parliament in his name, was written for him by two of Tony Blair's closest allies.
Posted Apr 28, 2005 08:10 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

Posted Apr 28, 2005 07:57 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

AIPAC, one of Washington’s most influential pro-Israel lobbying groups, has fired two senior employees in an effort to distance itself from an FBI inquiry into suspected spying for Israel.
Posted Apr 28, 2005 07:46 PM PST
Category: ISRAELI SPYING

It is a common tactic for the government media spin machine to misdirect people's attention by getting them excited about one aspect of an issue, then later bring out evidence to debunk that aspect and thus tarnish the credibility of the entire subject. Many analysts fear this is the case with 9/11. For example, whatreallyhappened.com and others postulate that the government will eventually release clear footage of Flight 77 hitting the Pentagon. This will then discredit an entire portion of the 9/11 truth movement and the debunkers will have a field day. It is unclear whether the movement could take a blow of this magnitude and not be significantly damaged.
Posted Apr 28, 2005 07:41 PM PST
Catego ry: COVER-UP/DECEPTIONS

Posted Apr 28, 2005 07:39 PM PST
Category: NEPAL

Posted Apr 28, 2005 07:19 PM PST
Category: POLITICS/CORRUPTION

Posted Apr 28, 2005 07:13 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

"I creatively exaggerate!"

A Guardian story on "The ricin ring that never was" has been pulled from the newspaper's website, for what are said to be 'legal reasons'. The story, by Duncan Campbell (the investigative writer, not the Guardian journalist of the same name), analysed the collapse of the UK's 'ricin conspiracy' trial, and reported Porton Down evidence that had made it clear that claims of mass poisoning attacks had no basis.
Posted Apr 28, 2005 07:06 PM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

The 'legal reason' is a "D-notice", an order from the government to spike a story.

Posted Apr 28, 2005 07:00 PM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

Posted Apr 28, 2005 06:58 PM PST
Category: CURRENT EVENTS

:)

Posted Apr 28, 2005 06:51 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

"Next time"? Like, any British with more than a single-digit IQ is ever going to listen to the man again?

The story is worse than people think. Now that the government has been forced to disclose the full legal advice submitted by Lord Goldsmith, the extent to which Parliament and the country were misled is clear for all to see.
Posted Apr 28, 2005 06:47 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

Posted Apr 28, 2005 06:36 PM PST
Category: ISRAEL

"Do what I say, or I will order the Americans to kill you!!!"

Sparking controversy, the State Dept. will not release the actual figures, which they have done in the past.
Posted Apr 28, 2005 06:35 PM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Posted Apr 28, 2005 06:34 PM PST
Category: ISRAEL

Officials have expressed concern over the implications of postal voting, as more problems emerge across Britain.
Posted Apr 28, 2005 04:34 PM PST
Category: VOTE FRAUD

Posted Apr 28, 2005 04:20 PM PST
Category: CURRENT EVENTS

"We should examine this," he said, "and not put up taboos. One should check this physically and scientifically."
Posted Apr 28, 2005 04:17 PM PST
Category: HIDDEN HISTORY

I absolutely agree. Let's see the hard evidence and put all doubts to rest.

Belgian doctors sent an Iraqi girl home on Thursday after treating her for leg wounds caused by a bomb during the U.S. invasion -- and sent the 51,570 euro ($66,650) bill to the U.S. embassy.
Posted Apr 28, 2005 04:09 PM PST
Category: IRAQ

Posted Apr 28, 2005 04:08 PM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

Posted Apr 28, 2005 04:07 PM PST
Category: RIGHT TO BEAR ARMS

Posted Apr 28, 2005 04:03 PM PST
Category: IRAN

President Vladimir Putin has warned Israelis and Palestinians against steps that may pre-determine the final status of Palestinian lands.
Posted Apr 28, 2005 04:02 PM PST
Category: ISRAEL

In other words, the wall.

Posted Apr 28, 2005 04:01 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

Posted Apr 28, 2005 04:00 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

Is the current property boom an unwelcome replay of the dot.com bubble of the late Nineties and destined to burst in the same way, showering a lot of people with a lot of pain?
Posted Apr 28, 2005 03:59 PM PST
Category: ECONOMY

When the US economy slipped into decline, people started borrowing to sustain their previous life styles, assuming they would repay the loans when the economy improved. But the economy didn't improve, and cannot improve with manufacturing headed for tax-friendly shores, and Bush borrowing and spending cash on war. So, home owners cashed out their equity to pay off credit cards. Now the equity is gone, home owners are flipping real estate back and forth (see comment about property being resold in the same day) to run up the price. This creates an artificial equity on which yet more cash out loans can be taken.

But like any other financial craze, the good times roll only so long as new money can be brought into the bottom of the system. Low interest loans are the lure to new buyers, but the problem isn't that people do not want to take advantage of the new loans, it's that they are less than sure they can make the payments as the economy continues to decline.

There is a phrase to keep in mind. It's "negative equity". That is what happens when a home-owner owes more on the house than the house is worth. Even selling the property does not erase the debt (remember that bankruptcy reform bill).

When the real estate bubble bursts, all those property owners who flipped up the value of their homes and then cashed out that artificial equity are going to be in a real mess.


Posted Apr 28, 2005 03:46 PM PST
Category: ECONOMY

Hmm, that's more than fifteen billion a month.

United Nations Secretary General Kofi Annan on Thursday cautioned against military action to punish Iran and said the Islamic republic was "cooperating" with the West on talks about incentives to limit its nuclear program.
Posted Apr 28, 2005 03:44 PM PST
Category: IRAN

U.S. defense contractors reported strong quarterly earnings on Thursday as the Pentagon put billions into high tech military equipment and services.
Posted Apr 28, 2005 03:26 PM PST
Category: WAR/DRAFT

David Ray Griffin asks the tough questions about Sept. 11, contending U.S. officials had some knowledge of what was coming and possibly orchestrated the attacks.
Posted Apr 28, 2005 03:25 PM PST
Category: 911

Posted Apr 28, 2005 03:24 PM PST
Category: IRAQ

Iraq failed to name an oil minister for its new government on Thursday and controversial politician Ahmad Chalabi was appointed acting minister of an industry plagued by sabotage attacks and uncertainty.
Posted Apr 28, 2005 03:11 PM PST
Category: IRAQ

Posted Apr 28, 2005 03:07 PM PST
Category: DICTATORSHIP

Posted Apr 28, 2005 09:48 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

  April 27, 2005
It can carry as many as 840 passengers on commercial flights, although the usual configuration is for 555.
Posted Apr 27, 2005 11:40 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

we found that in 2004, at a time when 8 Israeli children and 176 Palestinian children were killed – a ratio of 1 to 22 – Times headlines and lead paragraphs reported on Israeli children’s deaths at a rate almost seven times greater than Palestinian children’s deaths.
Posted Apr 27, 2005 11:34 AM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

Posted Apr 27, 2005 11:32 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Posted Apr 27, 2005 11:27 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

An opinion poll published on Tuesday shows a gradual decline in support for President George Bush, while the majority also believes that the United States has got bogged down in Iraq.
Posted Apr 27, 2005 11:22 AM PST
Category: IRAQ

Well, just about time for "Al Qaeda" (nudge nudge wink wink) to do something to revive the war fever.

Channel 4 News has obtained a copy of the summary of the confidential legal advice written by the Attorney General Lord Goldsmith and sent to the Prime Minister on March 7th, two weeks before the war with Iraq.

The document reveals that Lord Goldsmith warned Mr Blair that failure to secure a second United Nations resolution explicitly authorising military action would force the government 'urgently' to reconsider its legal case.

Posted Apr 27, 2005 11:20 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Posted Apr 27, 2005 11:07 AM PST
Category: IRAQ

Meanwhile, the US reports that insurgent atttacks arre running about 400 per week.

Folks, that's not an insurgency. 400 attacks per week is a WAR.


Posted Apr 27, 2005 10:33 AM PST
Category: ISRAEL

Not for the first time, I think.

Posted Apr 27, 2005 10:30 AM PST

That's how Michael Jackson got into trouble!

Posted Apr 27, 2005 10:24 AM PST
Category: DICTATORSHIP

Posted Apr 27, 2005 10:18 AM PST
Category: IRAQ

  April 26, 2005
Matthew Haughey says he won't read our blogs if we use the term "mainstream media" (a.k.a. MSM).

A news flash for Matt: We don't care.

Posted Apr 26, 2005 09:45 AM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

Posted Apr 26, 2005 09:39 AM PST
Category: IRAQ

"No WMDs, but he had a poster of an atom bomb in his private bathroom! That's worth 300 billion spent, 100,000 dead Iraqi and 1500 of our kids in body bags!" -- Official White Horse Souse

Posted Apr 26, 2005 09:37 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

BUSH LIED. YOUR KIDS DIED. WHAT ARE YOU GOING TO DO ABOUT IT? GIVE HIM MORE CHILDREN TO DIE IN IRAN?

Posted Apr 26, 2005 09:25 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Caught in the lie, Bush's first reaction was to lie some more.

Posted Apr 26, 2005 09:22 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

The US Government and media now admit what the blogs knew all along; there were no WMDs in Iraq. So, ewhere did that idea come from? Follow the trail of disinformation to find out just who tricked you into sending your kids off to war.

Posted Apr 26, 2005 09:17 AM PST
Category: IRAQ

There were no WMDs. Bush lied when he said he had proof to the contrary to activate the Congressional authorization for the use of force in Iraq. Therefore, the war in Iraq is illegal, and the American people should not have to pay for it.

Posted Apr 26, 2005 09:13 AM PST
Category: SYRIA

Yeah, since Iraq did not have WMDs, it is highly doubtful they sent them to Syria.

The Pentagon Channel, now one year old, supplies info to troops - and, critics say, propaganda.
Posted Apr 26, 2005 09:08 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

American pilots and soldiers who were taken prisoner and tortured by the Iraqis during the Persian Gulf War of 1991 have lost their legal bid to hold Iraq liable, as the Supreme Court turned away their final appeal Monday. The justices heeded the advice of the Bush administration and let stand an appeals court ruling that threw out a nearly $1 billion verdict won by the prisoners of war two years ago.
Posted Apr 26, 2005 09:06 AM PST
Category: IRAQ

"Hey, that's OUR money now, fella. We didn;t conquer Iraq just to start handing pieces of it away to just anyone!"


Post your free ad now! Yahoo! Canada Personals


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

Arben Nelku | 30 Apr 01:07 2005
Picon

Procesverbalet e Pleqve te Zionit; Seanca e Peste

SEANCA E PESTE

 

 

Luftrat ekonomike na sigurojne pushtetin

 

 

Per ne eshte shume me rendesi qe luftrat te mos sjellin kurrfare fitimesh territoriale. Prandaj, e tere lufta do te bartej ne terren ekonomik. Atehere popujt do ta kuptojne se sundimi ne kete fushe varet nga bashkepunimi me ne. Kjo gjendet  do ti sjelle kundershtaret tane, para miliona syve, nen meshiren apo pameshiren e agjentures sone nderkombetare, e cila nuk njeh kufij, dhe e drejta jone nderkombetare do t

Arben Nelku | 1 May 00:45 2005
Picon

Perkujtohet 1 Maj 257 Vjetori i Organizates iluministe /Sataniste Globaliste anti-sovrane

ADAM  VAJSHOPI
 
 
                      
   Puna e dores mund te kontrollohet me ane te dores, kurse  puna shpirterore htë sikurse zjarri dhe vershimi të cilën pothuajse nuk kontrollohen. Ata perhapen nga vetvetiu.
                      
Adam Vajshopi u lind me 6 shkurt te vitit 1748 ne Gjermani. Qysh ne moshen e re behet profesor i te drejtes zakonore ne Universitetin e Ingelshtatit. Para kësaj ai ka qene prift me rradhet e jezuiteve - i ashtuquajtur " Gestapo i Kishes rimokatolike". Me 1 maj te vitit 1776 ai themeloi një levizje te vecante te fshehur republikane te quajtur '' Iluminantet", emër shumë i vjeter mistik qe ju është vene shkollave dhe grupeve qe kanë mesuar misticizmin babilonas. Ne iluminatet inkuadrohen njerez të cilët mundohen te depertojne ne ndjenjat e pazbuluara njerezore dhe t'i zbulojne cilesite e tyre shpirterore ose te dukshmet, te ashtuquajturin  "Syrin e trete". kanë ekzistuar shumë sekte ne vende te ndryshme me emrin Iluminantet, por asnjera nuk ka lozur rolin e levizjes qe themeloi Vajshopi prej Bavarie.
    Kjo organizate është themeluar sipas rregullave dhe parimeve jezuite me një disipline te brendeshme shumë te ashper dhe me një veshtrim te ndersjellet. Pas vitit 1778 anetaret e saj arrine t'i nenshtrojne lozhat masone, te cilat fillojne ta realizojne ne perpikshmeri politiken e tyre. Te gjitha pozitat komanduese ne lozha i zene njerezit e Vajshopit. Qellimi kryesor dhe i fundit i iluminizmit është revolucioni botëror te cilin synojne ta bejne me ndermjetesimin e shumë udheheqesve shteteror, me pionet e tyre të cilët verberisht i kryejne urdhërat e tyre.
Principet okulte dhe satanike qe perbejne thelbin e mesimit te tyre i ndërrojne qellimet dhe mendjen e atyre qe hyjne ne radhet e tyre. Nisma e ketij mesimi satanik buron prej agnosticizmit, kështu qe një nder udheheqesit e parë te tij ka qene hebraiku shumë i njohur Simon Magusi, ne shekullin e parë te eres sone.
Iluminizmi është perhapur ne Itali, Spanje, Suedi dhe ne një pjese te madhe te botës, kurse ne SHBA - shumë me shpejt, qe sot te ze ndoshta vendin me prioritar.
Kjo doktrinë e ka shfrytezuar spiritizmin agnostik për te depertuar deri te ligjet natyrore. Ithtaret e saj pohojne se janë ne gjendje me ane te rruges mistike te arrijne deri te te gjitha fshehtesite e natyres, si dhe deri te energjia dhe pushteti qe del prej tyre.
Vajshopi fale intaligjences se tij dhe  kembengulesise jezuite ka arritur qe t'i pergjithësoje dhe perpunoje keta doktrina te vjetra dhe te krijoje një doktrine satanike për pushtimin e botës te cilen e quajti Iluminatet. Ndikimi i gjenit te tij ndjellakeq, qe te vrase miliona njerez, ndihet bile edhe sot e kësaj dite. vetë Vajshopi behet i njohur ne mesin e te gjithëve me emrin Iluminatet.
Prej momentit kur Iluminatet i marrin teresisht lozhat masone, ata bëhen fuqi sunduese dhe fillojne qe t'i realizojne planet e erreta vajshopiane për zhdukjen e krishterizmit dhe likujdimin e qeverive shteterore. Kush nuk ishte me ta ishte me ta ishte kundër tyre. Ata kanë shfrytezuar kimikate dhe helme që deri atehere nuk ka ditur askush për to. Me to, janë likujduar personalitetet e papershtatshem. Kjo i behet e qarte qeverise bavarite kur gjate një kontrollimit te papritur te lozhës masone bavareze ne gusht te vitit 1785 ia konfiskoi te gjitha ato kimikate qe ishin prone e Organizates.
Sipas historianes  se njohur Nesta Bebsterit te gjitha formulat qe ka dhe egjiptase dhe sherbejne vetëm për qellime materiale dhe për rrenimin e shoqerise ekzistuese.24
Vajshopi për t'i zene gjitha lozhat masone ka paramenduar një sistem te fshehur me ane te te cilit te gjithë njerezit e tij shumë shpejt arrijne ne pozitat me te larta dhe e marrin qeverine dhe udheheqjen e lozha ve.  Mijera lozha te tilla themelohen ne mbare botën dhe nen komanden e Vajshopit, minojne çdo qeveri qe i pengon "bos" -it kryesor, Rothshildit, i cili qendron i fshehur pas gjithë kësaj.
   Sipas profesor Robinzonit, programi i Vajshopit është sic vijon:
1.   Shkaterrimi i te gjitha qeverive paqedashese.
2.   Heqja e trashegimise.
3.   Zhdukja e prones private.
4.   Zhdukja e patriotizmit.
5.   Zhdukja e familjes.
6.   Heqja e religjionit.
7.   Krijimi i një Qeverie botërore.25
   Mirepo, për t`u realizuar te gjitha keto shtate pika, do te thote, bota te dridhet dhe te rrenohet.
    Sic permenda me larte, Vajshopi është edukuar ne një rend jezuit dhe ka pranuar barbarine dhe ashpersine e asaj organizate.
     Jezuitet kanë qene avangarde dhe ushtri e Kishes romake. Rendi i tyre është themeluar ne vitin 1541 prej Ignaci us Lojolit. një vit me parë papa Pavle III i ka pranuar për "Regimini Militantis Ecclesiae". Lojoli u be gjenerali i parë i ketij rendi. Historia e kësaj "Organizate krishtere" është shkruar me shumë gjak protestantesh. Shtabi kryesor i jezuiteve ka qene Vatikani, kështu qe Papa i ka shfrytezuar për misione speciale. Me kerkese te shumë shteteve ne vitin 1773 papa e shperndau organizaten, por se shpejti pas kësaj u themelua serish. Bile edhe sot e kësaj dite ekzistojne shkolla dhe kolegje te shumta te jezuiteve. Ato janë te njohura me ruajtjen e perpikte te doktrines se vet dhe me misticizmin e vet. Ato  janë te ashtuquajtur "Internacionale e zeze".
Betimi i jezuiteve, kur hyjne ne rendin e tyre është sic vijon: " Ne emër te te kryeqezuarit ne kryq, Krishtit, une betohem se do t'i nderpres te gjitha lidhjet qe me lidhin me baben, nenen, vellezerit, motrat, farefisin, shoket, me mbretin, gjykatesit dhe me çdo pushtet tjeter te cilit i kam sherbyer ose qe jam betuar se d o t'i nenshtrohem ose sherbej. I nderpres marredheniet me vendlindjen time, prej tash e tutje ekzistenca ime është ne sfere tjeter. Betohem se do t'ia shpaloje kryeshefi tim te gjithë atë qe bej, mendoj, lexoj, mesoj dhe shikoj rreth vetes".
     Intrigat dhe emrin e keq, qe janë karakteristike për këtë rend katolik, i njeh shumë mirë e tere bota. Mirepo, ajo për çka gjithmone do te mbajne pergjegjesi do te jene kolegjet bartolomejane, kur me 24 gusht te vitit 1572 vrasin ne një mënyrë te vecante tinzake dhe barbare me se 100 mije hugjenote (protestante).
Mashtrimet dhe qellimet e Vajshopit dalin ne shesh edhe prej një letreje dërguar bashkepjesemarresit dhe bashkemendimtarit te tij te afert.
"Ne duhet te mendojme se si te fillojme te punojme ne ndonje mënyrë tjeter. Me rendesi është vetëm te arrihet qellimi, nuk është me rendesi se me cfare preteksi do te kryet. Perhere është e nevojshme te kihet një mbulese. Ne duhet te fshihemi nen emrin e një or ganizate. Lozhat te cilat janë ne dore te frankmasonerise momentalisht janë tunike me e pershtatshme për qellimin tone  te larte, sepse bota tashme i njeh dhe nuk pret prej tyre gje te madhe çka meriton t'i kushtohet vemendje. Ne duhet te mbeshtillemi ne një erresire te patejdukshme dhe te mos lejojme te depertojne kurrfare spiune ose te deleguar prej organizatave tjera".26
     Ne letren tjeter te Vajshopit e hasim pranimin e tij qe vijon: "Pozita ime kerkon qe une te qendroj i fshehur prej shumë anetareve perderisa te jem gjalle. Jam i obliguar qe çdo gje ta realizoj me ndermjetesimin e pese-gjashte veteve. Kjo do te tregoje se sa lehte do te jete qe një krye e mencur te dirigjoje me qindra mijera njerez".27 Ne një leter tjeter ai shkruan:"Une kam dy vetë me njehere pas meje të cilët i frymezoj me frymezimin tim, me deshiren time, dhe secili prej tyre ka po ashtu dy tjerë dhe kështu me rradhe- ne këtë mënyrë me se miri jepen urdhërat dhe oper ohet politikisht".28 Kjo organizate perverze është sherbyer me forma te ketilla te veprimit dhe te sjelljes qe Rothshildet te mund t'i realizojne planet e tyre për shkaterrimin e botës me ane te revolucioneve.
    Eksplodimi i parë është revolucioni francez ne vitin 1789 dhe pastaj te gjitha revolucionet qe vijojne prej atehere e deri me sot. Planet e paramenduara mirë dhe veprimet e fshehura te kësaj organizate konspirative janë zbuluar bile pas efektit te dukshem: rebelimi, revolucioni, lufta, ura artificiale, kataklizmat ekonomike e bujqesore.
    Rrugen e Vajshopit dhe te levizjes se tij i Iluminatet e vazhdoje trioja: Karl Marks, Fridrih Engels dhe Lasal. Ata e perpunuan fasaden e kësaj doktrine duke i ruajtur idete e saj thelbesore. Duke e vene theksin ne parimet altruiste, ata e ruajtën anen revolucionare te doktrines. Edhe më interesante është se ata tre u pranuan liderë te socializmit dhe komunizmit, kurrë nuk kanë qenë punetorë ose te s hperblyer për "drejtesine" për te cilen ne mënyrë aq te flakte kanë luftuar. Marksi ka qene një njeri pertac pa kurrfare morali. Lasali ka trasheguar pasuri te madhe dhe kurre ne jete nuk ka punuar gje. Engelsi, fabrikant shumë i pasur i pambukut, ka shfrytezuar punen e femijeve te cileve iu ka paguar meditje te pavlefshme.29
       Marksi, emri i vërtete i te cilit është Mordohaj, e ndërron emrin njesoj sikur Vajshopi, kurse shembullin e tij e vazhdojne edhe udheheqesit e tjerë te Revolucionit bolshevik. Marksi e ka prejardhjen prej një familjeje rabine. Sipas shumices se historianeve ai ka pasur karakter te keq - keqberes, jotolerant, i zemeruar dhe i padurushem.30 Punimet e tij nuk kanë mbështëtje ne kurrefare baze shkencore. Te gjitha janë nen dominimin e emocioneve te tij. Mirepo, një gje është e vërtete: ai ka qene ithtar shumë i mirë i Adam Vajshopit dhe padyshim ka ndihmuar Revolucionin bolshevik, i cili është kopie e plote e atij francez.      Vajshopi e ndërroi emrin e tij ne Spartak. Ngjashem me te, komunistet e parë ne Evrope u quajten spartakase dhe me vonë e ndërruan emrin, kur e quajten veten komuniste.31
       Ndikimi i Iluminateve ne Evrope dhe ne SHBA ka qene shumë i madh. Kjo është mbarte ne gjeneratat e ardhshme edhe deri ne ditet e sotme, përmes shkencave me te vjetra te fshehura sic është astrologjia, okultizmi, kabalizmi, nomerologjia etj. shumë amerikane te njohur kanë qene, gjithashtu, te inkuadruar ne te. Ne vitin 1913 Rezerva federale amerikane e vë ne emblemën e bankonotës prej një dollari piramiden egjiptiane me syrin e Luciferit qe i sheh te gjitha.
      Veprimtarine nentokesore një kohe e kanë kryer Iluminatet dhe lozhat masone qe iu janë nenshtruar atyre, e sot e kryejne me se 1.200-1.300 organizata te ndryshme te shperndara ne tere botën.
     Nen parullen për "paqe botërore" keta konspiratore kanë për qellim te zhdukin gjysmen e popullates ne Toke me ane te bombes atomike, për menjanimin e se ciles aq ngrohte bisedojne. Nderkaq, ato bejne presion te madh për ngrirjen dhe zhdukjen e armeve nukleare. Por qellimi i tyre është qe çdo gje te kaloje nen kontrollin e OKB - organizate e cila është selia e vërtete e Iluminateve.
       Ashtu sic posedonte me parë Vajshopi shkolla speciale te krijuara me qellim qe ne to të mesohet internacionalizmi, sot ithtaret e tij, gjithashtu i permbane ato universitetet ku nuk mund te hyje cdokush. Pse ne Hollivud hasim me shumë komuniste? për shkak se te gjitha kompanite filmike janë prone e bankiereve ndërkombëtare, kurse artistet filmike janë pione te tyre.
       Pse pjesa derrmuese e personelit te ABC [Ei Bi Si], CBS [Si Bi Es] dhe NBC [En Bi Si] janë anetare te Komisionit Trilateral dhe te Komitetit për lidhje me botën e jashtme?  për shkak s e pronaret te ketyre kompanive janë  te njëjtët konspiratore - bankieret të cilët e kontrollojne Bashkimin Sovjetik dhe te gjitha shtetet komuniste.
      Mjetet dhe instrumentet e levizjes komuniste për revolucione dhe luftera faktikisht u formuan ketu, ne SHBA, dhe kurre nuk kanë qene kaq aktive sikur tash.
Lidhja ndermjet Rothshildit dhe SHBA-ve behej me ndermjetesimin e partnerit te tij prej Frankfurti - Jakob Shifit, i cili ka pasur një lidhje mjaft te shendoshe jo vetëm financiarisht por edhe familjarisht me Pavel Vartburgun, Feliks Vartburgun dhe Rokfelerin, kështu qe formohet konfederata e madhe bankare amerikane.
     Iluminatet depertojne jo vetëm ne rrethet bankara por edhe ne ato politike dhe ushtarake te SHBA-ve. Ata kanë njerezit e vet ne kongres, Senat, ne mesin e personaliteteve ushtarake, ne CIA, bile edhe ne mesin e kryetareve. Vilsoni është njeri prej tyre, si dhe Franklin Ruzvelti. Ne 14 pikat e degjuara te Vilsonit fshihen qellimet sekrete te konspiratoreve - te gjithë popujt te japin dorheqje nga pavaresia e tyre.
          Adam Vajshopi është njeri nder ekzekutoret me gjeniale te qellimeve te erreta te Rothshildit. Ne Paris para 200 vjetesh ai solli mijera xhelate prej vendeve te ndryshme, te cileve për çdo dite u është paguar çdo pjesemarrje e tyre. për këtë janë harxhuar mjete te medha, gjë që vetëm Rothshildet kanë mund t'i mbulojne keta harxhime. Sot jetojme ne një stad tjeter te zhvillimit dhe konceptimit. Populli duhet patjeter te maniplohet ne një mënyrë krejtesisht tjeter - me doreza kadifeje. Shkollat, kolegjet, universitetet, institutet shkencore dhe shumë organizata religjioze perbejne Iluminatet e sotshem, të cilët njesoj si me parë kanë përkrahje morale dhe materiale prej megabankave.
     Vajshopi ka vdekur kahmoti, por idete dhe modelet e tij shfrytezohen edhe sot prej trashegimta reve te Rothshildit, të cilët njesoj sikur Vajshopi janë fshehur pas shumë bankiereve, skolastikeve dhe administratoreve shteteror. Ai ka vdekur ne moshen 82-vjecare dhe deri ne diten e fundit te jetes se tij, shumë vjet pas revolucionit francez, ka vdekur ta udheheqe veprimtarine kriminale te zoterinjve te tij financiare, të cilët i kanë permbajtur me mjete jashtezakonisht te medha materiale komplotet brutale te organizates se tij.
     Njeri nga shkaqet  kryesore qe njerezit e pranojne idene e kësaj organizate ka qene presioni fanatik i Kishes rimokatolike ndaj popullit, e cila e ndau popullin ne dy fraksione te cilat luftojne për pushtet.
     Ashpersia e Kishes katolike i hidheroi njerezit dhe lehte i beri ithtare te armikut e qe ne rastin konkret fjala është për Iluminatet.


Post your free ad now! Yahoo! Canada Personals


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================


Gmane