Nexhat Ibrahimi | 29 Apr 08:48 2005
Picon

Gjenerali gjerman Rosmanith vizitoi Bashkesine Islame

 

Mjeteve t informimit

 

 

Gjenerali Rosmanith pati takim lamtumirës me Këshillin e Bashkësisë Islame në Prizren

 

Më 28. 04. 2005, Komandanti i BSHJP-së Richard Rosmanith, i shoqëruar edhe me disa bashkëpunëtorë të tij, bëri një takim lamtumirës në Këshillin e Bashkësisë Islame në Prizren, ku u prit nga kryetari i Këshillit, Ali ef. Vezaj me bashkepunëtorë.

Me këtë rast, u shkëmbyen falënderime të ndërsjella për bashkëpunimin reciprok. Edhe këtë here komandanti i BSHJP-së përgëzoi Këshillin BI për të gjitha angazhimet që bënë për një jetë më të mire dhe më të sigurtë për të gjithë qytetarët.

Më pas, kryetari i Këshillit BI Ali ef. Vezaj edhe njëherë e falënderoi gjeneralin Rosmanith për kontributin e tij dhe të BSHJP-së në ruajtjen e qetësisë dhe të stabilitetit në Kosovë, duke e përgëzuar për suksese të mëtejme në punën dhe angazhimet e tija.

 

 

 

 

Kryetari

 

Ali ef. Vezaj

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

ekasemi | 29 Apr 16:22 2005
Picon

26

Allahu i Madh uar thotë:

 “...Nëse dikush vret dikë, që s’ka vrarë askënd ose qe nuk ka bërë në tokë trazira, eshte si te kete  vrarë tërë njerëzinë, dhe kush bëhet shkaktar qe dikush  të jetoje, eshte  sikur ti kete dhene jete tere njerezimit”. (el-Maide, 32)

þTransmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se ka thënë: “Pejgamberi (alejhi selam) puthi Hasanin, të birin e Aliut nderkohe qe tek ai ishte ibn Habis, i cili u cudit dhe tha: “Unë kam dhjetë fëmijë dhe asnjërin prej tyre nuk e kam puthur”. I Dërguari i Allahut (alejhi selam) e shikoi dhe tha: “Kush buk meshiron nuk do te meshirohet (nga Allahu)”. (Muttefekun alejhi)

Nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se i Dërguari i Allahut (alejhi selam) ka thënë: “Nëse ndonjëri prej jush u prin besimtareve në namaz, le të lehtësojë, sepse në mesin e tyre mund te kete të dobët, të sëmurë dhe pleq, e kur të falet vetëm, atëherë le ta zgjasë sa të dojë”. (Muttefekun alejhi)

Nga Enesi (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thënë: “Askush nga ju nuk do të jetë besimtar i vërtetë derisa të dëshirojë për vëllain e tij atë që dëshiron për vetveten”. (Muttefekun alejhi)

 Pema më e ëmbël eshtë ajo që vjel me duart e tua...

Do you Yahoo!?
Yahoo! Small Business - Try our new resources site!

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

Keti Spahiu | 29 Apr 16:33 2005
Picon

RE: 26

Lista Shqiperia ka qellime kombtare, jo fetare - mos i ngaterroni temat e diskutimit, perdorini grup-listat per temat qe i perkasin...

Ju faleminderit!

Keti
Keti Spahiu
 
"Te fluturoj dua drejt hapesirave hyjnore, por ah kembet se c'me ngaterrohen ne hijet tokesore."                         Necip Fazil, '82
----Original Message Follows---- From: ekasemi <ekasemi <at> yahoo.com> Reply-To: shqiperia <at> yahoogroups.com To: alb-muslimsisters <at> alb-net.com, alb-muslimstudents <at> egroups.com, shqiperia <at> yahoogroups.com Subject: [shqiperia] 26 Date: Fri, 29 Apr 2005 07:22:49 -0700 (PDT) Allahu i Madhëruar thotë: “...Nëse dikush vret dikë, që s’ka vrarë askënd ose qe nuk ka bërë në tokë trazira, eshte si te kete vrarë tërë njerëzinë, dhe kush bëhet shkaktar qe dikush të jetoje, eshte sikur ti kete dhene jete tere njerezimit”. (el-Maide, 32) þTransmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se ka thënë: “Pejgamberi (alejhi selam) puthi Hasanin, të birin e Aliut nderkohe qe tek ai ishte ibn Habis, i cili u cudit dhe tha: “Unë kam dhjetë fëmijë dhe asnjërin prej tyre nuk e kam puthur”. I Dërguari i Allahut (alejhi selam) e shikoi dhe tha: “Kush buk meshiron nuk do te meshirohet (nga Allahu)”. (Muttefekun alejhi) Nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se i Dërguari i Allahut (alejhi selam) ka thënë: “Nëse ndonjëri prej jush u prin besimtareve në namaz, le të lehtësojë, sepse në mesin e tyre mund te kete të dobët, të sëmurë dhe pleq, e kur të falet vetëm, atëherë le ta zgjasë sa të dojë”. (Muttefekun alejhi) Nga Enesi (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thënë: “Askush nga ju nuk do të jetë besimtar i vërtetë derisa të dëshirojë për vëllain e tij atë që dëshiron për vetveten”. (Muttefekun alejhi) Pema më e ëmbël eshtë ajo që vjel me duart e tua... --------------------------------- Do you Yahoo!? Yahoo! Small Business - Try our new resources site!


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

Olsi | 29 Apr 18:58 2005
Picon

RIMEKEMBJA 26/ 04/ 2005 [ i ]

QNDRESA E LUMS KUNDR PUSHTUESVE SERB N NNTOR 1912  

29 janar 2004 

Sheradin BERISHA 

Si dihet Lufta e par Ballkanike shprtheu ne tetor 1912
nga shtetet e &#8220;Aleancs Ballkanike&#8221;q e
prbnin Serbia, Mali i Zi, Bullgaria dhe Greqia. Dhe
shqiptart akoma pa u liruar prfundimisht nga pushtuesit
shekullor osman, u detyruan ti kthenin armt kundr
pushtuesve t ri e t luftonin kundr tyre n kushte
jashtzakonisht t
disfavorshme. 
N gjysmn e dyt t tetorit 1912, ndrsa vazhdonin
operacionet pushtuese t ushtris serbe mbi tokat shqiptare
n Kosov e gjetiu, n krahinat e Lums, t Opojs,
Vrrinit, Gors, Hasit, Dibrs... u organizuan kuvende t
shumta dhe n saje t kushtrimit t lshuar nga mbledhja e
jashtzakonshme e komitetit &#8221;Shptimi&#8221; t
mbajtur n Shkup,
me 14 tetor 1912, filloi mobilizimi i prgjithshm pr ti
prballuar agresionit sllav. N javn e par t nntorit,
armata e III serbe pasi pushtoi Rrafshin e Kosovs dhe at
t Dukagjinit, synonte pushtimin e Shqipris Veriore dhe
at t Mesme pr t dalur n brigjet e Adriatikut. 
Qysh m 5 nntor 1912 kur gjenerali Bozhidar Jankoviq hyri
n Prizren me regjimentet e Divizionit
&#8221;Shumadia-1&#8221;, nisi rigrupimin e forcave t tij,
pr operacionet drejt Adriatikut. Pr t realizuar kt
plan ushtarak, komanda serbe, kishte krijuar dy njsi t
veanta, q morn emrin&#8221;njsit e bregdetit&#8221;dhe
repartet e ktyre njsive u przgjodhn nga divizionet
&#8221;Shumadia-1&#8221; dhe &#8220;Drina-2&#8221; t
dislokuara n Prizren e Gjakov. Njherit, pr t evituar
do rrezik q mund t krcnonte t ashtuquajturit
&#8221;njsit e bregdetit&#8221; q do t operonin n
drejtim t Adriatikut, nprmjet Lugins s Drinit (Lums),
komanda e armats s tret krijoi &#8221;repartin e
Lums&#8221;, i cili mori pr detyr t pushtonte kt
krahin dhe krahinn e Hasit, Vrrinit, Opojs, Gors, t
armatoste banort dhe t godiste pa
mshir do rezistenc t tyre.1 
N repartet ushtarake pr pushtimin e Lums u angazhuan
rreth 16 mij trupa, pasi sipas t dhnave t komands
serbe, pa &#8220;pruljen e Lums&#8221;dhe zotrimin e
brigjeve t
Drinit nuk mund t realizoheshin planet strategjike t
proklamuara nga qeveria serbe. Prball operacioneve
pushtuese t ushtris serbe, u gjendn mijra lufttar
shqiptar t krahinave t Lums, Hasit, Vrrinit, Opojs e
Gors, si dhe t atyre q ishin trhequr nga thellsit e
Kosovs-pas pushtimit t saj. 
Me kt rast malet e larta t Pashtrikut, (ku shtrihej
krahina e Hasit dhe Malsia e Gjakovs), si dhe degzimet
natyrore t Sharrit-(malet e Gjalics dhe t Koretnikut, 
matan Drinit t Bardh), ku gravitojn fshatrat e trevs
s Vrrinit, t Opojs dhe t Gors, nga fortesa natyrore
u shndrruan n fortesa lufte. Duke pas parasysh kto
pozita gjeostrategjike, forcat shqiptare u pozicionuan n
vijn frontale:Malsia e Gjakovs (Qafa e Morins - Qafa e
Prushit) &#8212; Has (Planej-Gorozhup) &#8212; Qafa e
Zhurit &#8212; Vrri (Billush - Jeshkov - Lybeqev - Lez)
&#8212; Sharr(pjerrsit perndimore t &#8220;Gurit t
Zi&#8221; &#8212; Opoj (Gryka e Llapushnikut). 
N organizimin e qndress shqiptare u shquan krert:
Ramadan Zaskoci, Ramadan eku, Qazim Lika, Islam e Sali
Spahia, Hoxh Mehmeti, Osman Lita, Cen Daci, Bajram Gjana,
Dervish e Nezir Bajraktari, Myftar Nika, Nexhip ag Bilali,
Syl Elezi, Ahmet Ilaz Qehaja, Jemin Gjana t gjith nga
Luma, Elez Isufi, Cuf Xhelili e Xhafer Doda nga Dibra,
Bajram Curri n Malsi t Gjakovs, Rexh Ali Bajraktari
nga Hasi, sheh Hasani nga Prizreni, Jahja Sait Sahiti nga
Kuki i Opojs, Kapllan Opoja, Nail Hyseni-Dani i Raps
s Gors, Esat Berisha, Abdyl Osmani , Arif Krusha e shum
t tjer.1/1  
Qendrat komanduese t lufts u vendosn:1. N
Llapushnik(Brezne) t Opojs, n krye me Qazim Likn 2. N
Krum t Hasit, n krye me Rexh Ali Bajraktarin, 3. Ndrsa
Kshilli Qndror i Lufts n krye me Ramadan Zaskocin u
vendos n Qaf t Kolesjanit, n majn e quajtur Tabe, nga
ku shihej qart Rrafshi i Lums. Pr t mos lejuar kalimin
e trupave serbe matan lumit, prgjat Drinit t Bardh,
kshilli i lufts, organizoi me koh prita n fshatrat:
Shalqin, Domaj, Gjinaj, Brut, Ura e Vezirit... Prita t
tilla u ngritn edhe n brigjet perndimore t Drinit t Zi
si: n Kolsh, Mamz, Surroj, Tejdrin...2  
N kto pozicione ishin forcat mbrojtse shqiptare, kur m
9 e 10 nntor 1912 filluan operacionet e armats III serbe
n drejtim t Lums. Beteja e par e prgjakshme n kufijt
e Lums u zhvillua n &#8220;Qafn e Zhurit&#8221; dhe
vijoi deri n grykn e Morins. N kt lokalitet ushtria
serbe pr 2-3 dit rresht psoi goditje t rnd, duke ln
n fushbeteja shum t vrar e t plagosur dhe mjaft
arm. Pas ktij dshtimi ushtria serbe n shenj hakmarrje,
n fshatin Zhur i mori peng 37 shqiptar , t cilt m pas
i drguan n Prizren me qllim q t ushtrohet presion n
popull, pr t mos e prkrahur edhe mtutje qndresn e
tyre. Ushtria serbe pas nj riorganizimi me reparte t reja
u nis srish n drejtim t Lums. 
Forcat shqiptare, tashm duke pasur prball 12 batalione
dhe nj repart kalorsish serb, pr t mos u dmtuar u
trhoqn me luftime sporadike, prgjat brigjeve t Drinit
t Bardh dhe shpateve t Koretnikut e t Gjallics, n
mnyr q t bhej nj prgaditje sa m e mir pr nj
qndres t fuqishme. 
Repartet serbe me goditjet e vazhdueshme q i bnin
lufttarve lumjan, nga fusha e Morins e deri n Prbreg,
hap pas hapi u futn n brendsi t Lums - deri n Bicaj
dhe u dislokuan n hapsirat fushore t ktij fshati.
Trheqja e lufttarve shqiptar u b jo vetm pr shkak t
eprsis serbe n numr t ushtarve dhe n armatim t
rnd, por me kt rast u prdor procesi luftarak
taktik:qndresa-thyerja-trheqja, si ligje objektive t
lufts, pr ta futur armikun npr kurthe n mnyr q ta
ndshkonin m pas me mnyrat e tyre origjinale t
luftimit3. 
Kshilli komandues i lufts i prqndruar n Tabe(Qaf t
Kolesjanit), me koh kishte siguruar prapavijn edhe n
trthoren: Prbreg - Gjegjn - Bardhoc - Morin - Vrmic -
Shkoz - Dobrusht - Zhur - Vrri (Billush - Jeshkov -
Lez...), e cila njkohsisht luante rol t
dyfisht:1.mbshtetje t sulmit mbi forcat armike dhe
2.mbrojtje t shpins s lufttarve n Lum. 
N mngjesin e 15 nntorit 1912, Kshilli i Lufts dha
urdhr pr t sulmuar repartet serbe nga disa drejtime t
frontit. Fal konfiguracionit t terrenit malor, motit t
keq (me shi e bubullim) edhe pse t varfr n mjete lufte,
lumjant t lshuar si ortek mbi forcat armike, n kodrat e
Kolesjanit arritn t'i asgjsojn qindra ushtar serb,
ndrsa nga radht e tyre ran dshmor: Ibrahim H.Zeqiri,
bajraktar i Radomirs, Nexhip Dull Visha nga Kolesjani,
Rexhep Jonuz Taci, Selman Asllan Nrguti, Halim Shehu e
Daut Basha nga Shtiqni etj.4 
Ndrkoh, pr shkak t rezistencs s fuqishme, forcat serbe
u trhoqn nga Kolesjani dhe kodrat e Gabrics dhe u
pozicionuan n brigjet jugore t Shejs dhe n brigjet
lindore t Drinit t Zi, ndrsa forcat shqiptare kaluan n
vijn: fshati Mustafaj-Osmanaj-Bushat (Kodra e Bushatit). 
Kshilli i lufts, pas nj rigrupimi t forcave shqiptare
n teren, m 16 nntor pa ndrpre vazhdoi msymjen drejt
forcave serbe dhe prleshjet gjakosse u zhvilluan
kryesisht n krahun e majt t prroit t Shejs. Pikrisht
n kto aste kritike pr kurorzimin e suksesit, Lums i
erdhn n ndihm qindra dibran n krye me udhheqsit e
shquar Elez Isufin, Isuf Xhelilin, Xhafer Dodn etj, t
cilt n fushat e betejs solln edhe 2-3 topa q dikur ua
kishin zn turqve.5 Ushtria serbe e qlluar (sulmuar) nga
t gjitha ant, n panik braktisi fushbetejn, duke ln
edhe shum t vrar e t mbytur n Dri dhe n prroin e
Shejs. Pr t prfituar nga situata e krijuar, Kshilli i
lufts tashm nga Kolesjani ishte zhvendosur n fushn e
Zborit-Nang, dhe aty prcaktoi dy drejtime sulmuese (me 3
grupe) pr ndjekjen e mtejshme t pushtuesve serb: 
-Grupi i par: u drejtua, n krahun e majt npr rrugn
kmbsore q t shpiente nga Nanga n Gostil-pr n Kull
t Lums; 
-Grupi i dyt:n rrugn kmbsore q t onte nga Nanga n
Shtiqn, Prbreg e deri n Morin, 
-Grupi i tret:(n rolin e rezervs) u prdor si
mbshtetje pr t dy kraht (grupet) e sulmit6. 
Ndrkaq forca tjetr goditse q kishte t bnte me fatin e
Betejs s Lums, ishte organizimi i qendress n t dy
kraht e Drinit t Bardh: - N trthoren Prbreg &#8211;
Gjegjn - Bardhoc - Morin - Qafa e Zhurit - Vrri
(Billush) - Guri i Zi (Opoj) - Sharr dhe n krahun tjetr
Has (Pashtrik)-Malsi e Gjakovs. 
Pr t penguar shkuarjen e forcave t reja serbe nga
Prizreni n drejtim t Lums, luftime t ashpra u zhvilluan
edhe n trevn e Vrrinit. N vijn Dobrusht - Qafa e
Zhurit-Billush - Lez - Leskovec, pati luftime ballore dhe
ansore. Repartet serbe n kto luftime prpiqeshin q t
shprthejn vijn frontale n Vrri, me qllim t deprtimit
n Opoj e Gor prej nga mendohej t sulmoheshin nga prapa
lumjant, mirpo nuk patn sukses. 
N kulmin e qndress pr vdekje a liri, Kshilli Komandues
i Lufts q prbhej nga Ramadan Zaskoci, Islam Spahia,
Hoxh Mehmeti, Elez Isufi, Ramadan eku, Ramadan Kovai,
Kadri Shahini, Jemin Gjana etj, sipas vendimeve t marra n
nj mbledhje, m 17 nntor 1912 nisn operacionet goditse
n t gjitha frontet e lufts. 
Malsort lumjan, t ngujuar npr kullat e
fshatrave:Nang, Gostil, Shtiqn, Prbreg dhe n shpatet
lindore t Gjallics e Koretnikut (Pikllims) si dhe n
brigjet e t dy Drinave (t Ziut e t Bardhit), e t
ngazllyer nga fitorja e bujshme e Qafs s Kolesjanit,
forcat e armikut u sulmuan nga t dy kraht
(lindje-perndim) dhe u ndoqn kmba kmbs. Repartet
ushtarake serbe u prpoqn t rigrupohen e t pozicionohen
srish n Kodrn e Galips e n Zbor t Nangve, por kto
prpjekje gjithashtu dshtuan keq. Repartet shpartalluese
serbe pasi humbn edhe n kt fushbetej qindra ushtar
t tjer, braktisn edhe vijn mbrojtse Shtiqn-Drini i
Zi. 
N kto sulme lumjant trima veprojn rrufeshm, dhe
gjat luftimeve bien dshmor: Abaz Zezi, Baftjar Tahiraj,
Baki Maliq Domi, Bektash Gjoka, Dervish Trota, Dull Dema,
Halil Dema, Halil Himaj, Hasan Shabani, Ismail Neziri,
Jashar Shehu, Mehmet Allaraj, Mehmet Limani, Muharrem Mema,
Mustaf Dogjani, Ramadan Koldashi, Rrustem Shehu, Shaqir
Basha, Shaqir Dauti, Tahir Smajli, Zenel Mema, Haziz
Xhaferi, e shum t tjer7. 
Luftimet prfudnimtare u zhvilluan n brigjet e lumenjve
Drini i Bardh - Drini i Zi, ndrsa ato me t prgjakshmet
n Kull Lum. Ktu iu dha grushti prfundimtar forcave
pushtuese serbe t cilat pas kapitullimit u trhoqn nga
Luma n drejtim t Prizrenit. Sipas disa burimeve arkivore
dhe kngve popullore, dshmohet se n Betejn e
prgjakshme t Lums (14-18 nntor 1912) i patn ln
eshtrat e tyre 12 mij ushtar serb, ndonse flitet edhe
pr m tepr 16-18 mij8. 
Ndonse n mngjesin e 18 nntorit 1912 mori fund beteja e
Lums, ku forcat shqiptare triumfuan kundr armats III
serbe, n Manastir zhvillohej nj betej tjetr ndrmjet 
forcave shqiptare dhe reparteve t armats I serbe, q n
histori njihet si Beteja e Manastirit. N kt kuadr
vlersojm se Beteja e Lums, Beteja e Manastirit, si dhe
qndresa shqiptare n veri (Shkodr) dhe n jug (Janin)
kan rndsi t madhe historike pr faktin se n nj mnyr
apo tjetr, mundsuan mbajtjen e Kuvendit Kombtar n Vlor
m 28 nntor 1912, ku u shpall Pavarsia e Shqipris. 

Shnime
1 Th.Muzaku:Politika e serbis Kundrejt Shqipris gjat
Lufts Ballkanike, Tiran 1987, fq.145; 
//K.Novakoviq:Npr Shqipri(Kujtime):&#8221;Dy
Drinat&#8221;, 1, 1998,
fq.32;//B.Ratkoviq:Prvi Ballkanski rat, Beograd 1978 ,
fq.261//Sh.Hoxha:Luma n luftrat pr liri, Tiran 2002,
fq.173. 
1/1 Sh.Hoxha:Luma n luftrat pr liri, Tiran 2002,
fq182;/Sh.Braha:Gjenocidi serbomadh dhe qndresa
shqiptare(1884-1990), Gjakov 1991, fq.148 
2 Dr.V.Kasapi:Mrekulli e natyrs.Kshtjell e historis,
Tiran 1998, fq.69 
3 Po aty 
4 Po aty 
5 Po aty 
 / Xh.Martini-Elez Isufi, Tiran 1994, fq.29. 
6 Po aty 
7 Sh.Hoxha:Luma n luftrat pr liri, Tiran 2002, fq.187. 
8 Po aty/Xh.Martini, Elez Isufi,
fq.29;/Dr.V.Kasapi-Mrekulli e natyrs kshtjell e historis
(Monografi pr Lum-Kuksin)Tiran 1998,
fq.76;/Sh.Braha:Beteja e Drinit kundr agresionit
serb(nntor 1912), Prizren 2000, fq.108. 

                       Duke biseduar
me bankierin Shyqyri Fejzo

      ME DINJITETIN E SHQIPTAREVE NUK MUND TE LUHET

 Me zotin Shyqyri Fejzo,me te cilin kishim vite pa u
takuar,u cmallem kete vere ne Shqiperi ,ne qytetin e
Korces.Ne nje lokal luksoz,nen hijen e manave te
Boboshtices,ku shkuam te drekonim,Shyqyriun,ekonomistin
financier te talentuar,ish drejtor ne Banken e Shtetit te
rrethit te Gramshit,autorin e disa librave , tregimeve
humoristike dhe skeceve ku stigmatizohen dukurite negative
te sistemit qe kaluam po edhe te diteve te sotme,ja ku e
kam perseri perpara si dikur kur punoja ne gazette,ashtu te
qeshur e plot humor,skrupuloz dhe argumentues ne bisede. 
Ai tani punon ne nje Agjenci per Trajtimin e Kredive ne
Qarkun e Korces,me po ate passion e devotshmeri sic ka
punuar edhe dikur.
 Biseduam per punen e tanishme te tij,per femijet e
familjet tona,shoket dhe koleget.
 I tregova edhe une per jeten e tanishme qe bej ne
Amerike,por nuk di pse me terhoqi shume biseda mbi
Emigracionin,kembengulja e tij per te sfiduar jo vetem
veshtiresite e punes se lodheshme fizike,por sidomos
perballimi me kurajo i perbuzjeve nga te tjeret,perpjekja
per te ruajtur  dinjitetin e shqiptarit,jo me fjale e me
te rrahur gjoksin,por me pune,me vepra,me fakte..

 Ne pergjigje te pyetjes sime per kohen qe mbeti pa pune
nga fillimi i viteve 90&#8217;ai gati me shtangu me
pergjigjen:&#8221;Nuk u pezmatova shume.Nuk isha i
vetmi,ishin qindra specialiste dhe profesioniste te zote te
fushave te ndryshme qe mbeten pa pune.I thashe
vetes:&#8221;Shyqo!Ke dy duar me dhjete gishtrinj,sakat nga
kembet nuk je,mendjen e ke ne vend,eksperiencen po e
po,atehere hajt pra perballoje jeten dhe mere ate sic te
erdhi&#8230;&#8221;

Dhe ja,keshtu,biseda rrodhi natyrshem,me kete njeri stoik
qe e sheh realitetin ne sy,pa u trembur.

-Pa he,me trego,si veprove ne fillim?-e pyes.

-Si te gjithe emigrantet(qesh)Kur me dhane librezen e punes
me shenimin qe tani e dine te gjithe se qe pothuajse e
njejte per te gjithe ata qe largoheshin nga puna, edhe une,
si shume te tjere, mora rrugen e mergimit. Punova mbi pese
vjet ne Peloponez te Greqise.

-Me siguri,impresionet e para,si me thene ato empiriket,te
kane mbetur ne mendje,sidomos kur ke shkuar ne vendin
historik ,sic eshte Peloponezi,apo jo.

-Po. Natyrisht .Peloponezi eshte  vendi kur dikur, ne
lashtesi, kane punuar, luftuar e jetuar spartanet. Qyteti
ku punoja,Kallavrita, ishte rreth 800 metro mbi nivelin e
detit dhe, qe aty kryqezoheshin mjaft probleme te historise
dhe lashtesise. Prane ishte stadiumi i madh i lojnave te
lashtesise, ku ndizen pishtaret e lojnave olimpike,
Pirgosi. Ne ato lugina kane luftuar spartanet me Leonidhen
e tyre legjendar. Prej aty u nisen ata per ne Termopile per
te mbetur te pavdekshem.

-Qenke kenaqur,pse s&#8217;thua?-e pyeta dhe vazhdova:Une
ne Maj te ketej viti isha ne Athine dhe ne Selanik pasi kam
motrat aty me gjith familje.Punojne si te gjithe
emigrantet.Gati cdo dite ne Selanik, kalonja nga sheshi i
Aristotelit ku ndodhet edhe statuja e ketij filozofi te
madh me te cilen s&#8217;ngopesha duke e soditur,kalonja
edhe nga statuja e Aleksandrit te Madh,nga germimet
arkeologjike te Selanikut.Po keshtu,ne Akropol te
Athines,vec vlerave te tjera te padiskutueshme qe ka aty,
me bene pershtypje edhe guret e shkalleve qe ishin ngrene
nga ferkimi me kembet e vizitoreve.

-Eh,kenaqesi zeza,thuaj-ma ktheu pergjigjen e pyetjes qe
bera-. Ne emigranteve pak kohe, ose aspak na mbetej te
meditonim, te pyesnim apo te studjonim per ceshtje qe i
takojne Historise dhe Turizmit. Ne kishim ardhur per pune
dhe ate do te shikonim si kryesore.
 E verteta eshte se greket ne fillim na priten shume
mire.Po ashtu na dhane pune, ushqim e gjitheshka per nje
jete normale ne ato kushte qe na u krijuan. Megjitheate, me
dukej se ekzistonte nje vello misterioze dhe nje paragjykim
per ne shqiptaret. Fjalet: &#8220;allvanoz&#8221;,
&#8220;allvani&#8221;, sa vinte dhe po merrnin karakterin e
percmimit,peruljes, per te mos thene me tej, te fyerjes.
Greket besojne ne menyre fanatike median dhe gjitheshka qe
thuhej ne TV, ne gazeta e kudo per ne shqiptaret. U dukej
absolute, e mireqene.

-Pse,xhanem?

-Nuk e di,ndoshta eshte fiksim te disa.

-Duke perifrazuar Erich Fromm-in,kete dukuri te disa
greke,do ta quaja patologji fiksimi-vazhdova une-dhe si e
tille eshte ne konflikt me aresyen dhe
objektivitetin.Gjykimi i cunguar nga nje patollogji e
tille,edhe mund te kaperxehet kur eshte fjala per
perpjekjet per te poshteruar nje apo dy persona,por kur
objekti i ketij poshterimi behet familja,rraca,feja apo
edhe nje komb i tere,kjo te con ne perfundime te
gabuara,sikur i &#8220;huaji&#8221;eshte nje
&#8220;barbar&#8221;dhe duhet fyer,tallur,e merzitur.

-Natyrisht-ma kthen Shyqyriu-por emigranti duhet te luftoje
qe ne pune e siper te shpalose vlerat e verteta te
shqiptarit:zgjuaresine,punedashesine,ndershmerine,kulturen,arsimimin,besnikerine,mikpritjen.Pastaj,pala
tjeter,le te shohe me syte e vet se si eshte ne realitet e
verteta.

-Ne Amerike,i dashur Shyqyri-i them-mund ta ndjesh vete ,si
me thene,krizen e identitetit,sidomos kur je pa pune e pa
gjuhen angleze.Te duket sikur pesha jote e gravitacionit
eshte zero ne raste te vecanta,por kurrsesi nuk ndjen as
shenjen me te vogel te perbuzjes apo te fyerjes nga
vendasit.Perkundrazi,i cdo
moshe,seksi,gjinie,etniteti,rrace qofsh, ti do te ndjesh
kudo e kurdohere rrespekt e miresjellje.Dhe kjo ka
shpjegimin e vet ne Ameriken e madhe,pa fund,pasi eshte nje
vend emigrantesh, ku punohet shume.Po ,ne Greqi,ndoshta
edhe ne disa vende te tjera te Europes,si ndjehet,si
manifestohet ndjenja e perbuzjes ndaj shqiptareve.

-Oh,fare lehte,e ve re dhe e ndjen qe atje tutje ,si i
thone fjales. Per rreth pese vjet, sa qendrova ne Greqi,
mund te tregoj shume ndodhi, por do ndalem ne nje apo dy 
raste , ku me dukej se poshtrimi qe donin te me benin nuk
ishte i vogel. Une punoja ne nje kompleks per rritjen e
kafsheve. Pronari Kristo, ne pergjithesi ishte njeri i
mire, dinamik, por ndjenjen e nenvleftesimit te shqiptarit
e kishte ne maje te gjuhes,nuk e di sepse.Une,vec punes se
perditeshme,per ta patur mire me pronarin por edhe per
Hobi, perdorja dhe nje Agrotiko te
vjeter&#8221;Datsun&#8221; me benzene, per nevoja te
kompleksit apo per shperndarjen e ushqimeve te kafsheve.
Kudo i isha pergjigjur per punen.Ne shume raste kisha bere
edhe nderhyrje ne sistemin e ushqimit te makines
(karburatorin), ne sistemin elektrik etj, te cilat pronari
shpesh per t&#8217;i riparuar detyrohej te shkonte ne
servise, ndaj cuditej se si arrija te ndreqnja difektet. Me
pas ai mori ne pune edhe nje emigrant tjeter nga nje vend i
Ballkanit qe nuk po e permend. Ky,emigranti i porsa ardhur,
jo vetem nuk i bente keto pune, por shpesh e merrte pa leje
makinen dhe naten shkonte ne qytet.Ne nje prej ketyre
rasteve, ai u rrezua ne nje ferre te madhe duke demtuar
mjaft makinen,aq sa  kur e nxuarem prej andej nuk e njohem
fare nga demtimet.

-Me fal qe te nderpres,Shyqo,ty te erdhi keq se u demtuan
edhe ato pjese qe i kishe riparuar vete,apo si?E them kete
se tek po me tregon kete fakt,mendja me
&#8220;fluturoi&#8221;10 vjet me pere kur ne nje interviste
qe i bera shqiptaro-amerikanit Prof.Dr.Spiro Telit,ai ne
nje moment,kur me tregonte per ndjenjen e punes,per
autoritetin profesional, me solli nje rrast te
tille:&#8221;Kur isha me sherbim ne Japoni,pas pune po
ktheheshim ne Hotel.Jashte binte shi si purteke.Makines nuk
po i punonin fshiresat e xhameve.Perballe ,ne krahun
tjeter,makinat shkonin lume.Njera prej tyre qendroi dhe
njeriu qe doli prej saj,me cader ne dore, na beri shenje qe
te ndalonim.Nuk po kuptonim se c&#8217;po ndodhte.Personi
qe zbriti nga makina tjeter,shpejt e shpejt,me veglat ne
duar,rregulloi fshireset e xhamave te makines sone dhe na
tha&#8221;Une punoj ne ate Uzine ku eshte prodhuar kjo
makine.Nuk mund t&#8217;a duroj dot difektin qe ka pesuar
makina qe kini ju ne perdorim,por qe eshte prodhuar nga une
me shoket e mij&#8221;E falenderuam ate dhe nxorrem edhe
nje mesim me teper per vete...&#8221;Keqardhja jote per
makinen qe demtoi kolegu juaj jo shqiptar ,ka te beje edhe
me kete fakt qe sapo thashe?-nderhyra duke bere shaka.

-Megjithese shembulli eshte kaq domethenes, qe tregon per
ndjenjen dhe pergjegjesine qe duhet te kete njeriu ndaj
punes, rasti me mua nuk eshte ekzaktesisht ashtu
&#8211;pergjigjet ai po me shaka-,sepse une nuk isha
punonjes i Uzines ku ish prodhuar makina e pronar Kristos,
por mua me beri pershtypje te madhe sepse per rastin e per
emigrantin ne fjale, Kristoja nuk foli kurre keq, deri sa
me ne fund ai ja vodhi makinen dhe u zhduk fare!?.Kurse me
ne shqiptaret grricej kot se koti. &#8220;I degjove
lajmet?-me tha nje dite- Kishin vjedhur banken e Athines
dhe dyshohet per nje shqiptar&#8221;. Pas dy- tre ditesh
lajmet thane se nuk ishte shqiptar, po grek dhe ishte
identifikuar me kamerat e bankes. Por lajmi per shqiptarin
fantazme qe i mbeti faji, asnjehere nuk u pergenjeshtrua.
Pyetjes sime ironike se &#8220; A ka me hajdute greke qe
kur erdhen shqiptaret?&#8221;, ai kurre nuk i u pergjigj.
Po ashtu, ne morine e puneve,sa here ne shqiptaret kryenim
procese te veshtira, qe donin kualifikim te vecante, i
kalonin ne heshtje, pa u dhene rendesi. Keshtu benin me
gurgedhendesin e talentuar nga Korca, Thanasin; me Petron,
shofer shume i afte nga Gramshi; me Rimin djale i ri i
talentuar nga Mallakastra.

  -Ne raste te tilla brengosjeje,njeriu ka nevoje te kete
sa me shume lidhje me bashkeatdhetare,me vendlindjen,me
shoke e miq te afert per te &#8220;qare&#8221;ndonje hall
apo per te shkembyer ndonje informacion.Ju si i realizonit
keto deshira?

-Po,natyrisht qe ka nevoje.Mirepo e keqja ishte sepse ne
vitet 93- 94 ishte shume i veshtire komunikimi dhe
kontaktet me Shqiperine.Nuk kishte kete nderlidhje qe ka
sot, nuk kishte celulare as ne Greqi, pale ne Shqiperi;nuk
ishte sherbimi bankar qe eshte sot. Pas vajtjes per here
te pare, kam ndenjur 18 muaj pa u kthyer ne shtepi, mbasi
nuk kisha te sigurte kthimin ne vendin e punes.

-Mund te me tregosh ndonje rast kur puna jote, autoriteti
juaj profesional, le te themi keshtu, te ndihmoi te
ndjeheshe krenar dhe te triumfonte dinjiteti i
shqiptarit.Me pak fjale ,si vepronje ti me qellim qe
punedhenesi yt grek,te ndryshonte mendimin dhe konsideraten
per ty si shqiptar?

- Pas nje vit e ca pune, edhe mua m&#8217;u be nje dore e
mire me para per te marre. Po ku t&#8217; i coja se!
&#8220; I derdhim ne banke&#8221;- dha mendim Kristoja. Kur
shkuam tek Agrotikotrapeza, drejtori sa e pa Kriston, erdhi
e takoi dhe mori vesh cfare kerkonim. Ai pastaj, me ze pak
te ulet, pyeti Kriston se ku kisha punuar.
			-Me thote se ka punuar ne banke.- foli pronari im me
indiference duke tundur doren.
			-Jo te them, por ne banke kam punuar vertet-ja ktheva jo
pa inat.
			-Urdheroni, kalojme brenda.- na ftoi drejtori.
Pastaj, me takt me pyeti se ne cilin sektor kisha punuar:
ne kontabilitet, arke, apo tek krediti.
			-Ne ate kohe, ne punonim me rotacion pothuajse ne te
gjithe sektoret.- i them.
			-Ulu ne kompjuter!-me ftoi.
			-Para se te ulem dua te te bej nja dy pyetje.-fola dhe
ndjeva se mornica ma pershkuan trupin.E shikoja qe isha ne
nje lloj prove,dhe hajde te degjoje greket pastaj. Duhet
thene se per hir te se vertetes, ata jane me
thashethemexhinj se ne.
			-Ne cilen llogari mbani arken, kreditin, llogarine
rrjedhese?- pyeta.
Ai shikoi njehere lart nga tavani, u mendua pak dhe me
tregoi numurat e llogarive.
			-Ka fjalekalim kompjuteri?- vazhdova.
			-Jo, jo! &#8211;me nxiti.
			Mbasi e hapa, po prisja ne monitor sinjalet.Kaluan
sekondat e nevojshme dhe monitori u mbush. Kerkova
ne&#8221; Exsel&#8221; llogarite rrjedhese dhe po ndiqja me
kujdes te dhenat.Ne Shqiperi, ne shkolla kishim mesuar
gjuhen ruse. Perfitova nga rasti se shkronjat e medha te
greqishtes jane cirilike si te rusishtes. Kerkova
Katsikopunlin dhe me del teprica e llogarise rrjedhese: mbi
70 milione dhrahmi.
			-Shikoni, zoterinj! Ka nje teprice te tille dhe mua me
paguan vetem 150 mije dhrahmi ne muaj.-ngacmova duke
qeshur.
-Asta, asta tora! (Qendro, qendro tani),ishte urdheri i
drejtorit. Pastaj ai u kthye nga Kristoja dhe i tha me ze
te ulet: &#8220;Eshte Bankier&#8221;Fatkeqesi per ate vend
qe nuk i mban kuadrot e tij. Nuk ditka te shkruaje mire
greqisht se do e kisha marre rreth dy muaj ne pune sezonale
ne banke,ne kohen kur verifikojme kredite- i tha Kristos.

Ate dite u ktheva ne pune me nje ndjenje tjeter,te them
lumturi?M&#8217;u duk sikur isha riemeruar bankier.! Vura
re,me pas edhe ndryshimin e madh ne qendrimin e pronarit 
ndaj meje.

Ky eshte nje rast qe i ka ndodhur Shyqyri Fejzos.Por ka
shume raste te tjera te tilla,qe jane demonstruar nga shume
shqiptare emigrante te moshave,sekseve e profesioneve te
ndryshme kudo neper Europe e ne Bote.Lexojme raste te tilla
ne shtyp,degjojme e shohim ne televizion,bisedojme me miq e
shoke per fakte mjaft domethenese qe me pune dhe vullnet
ruhet e mbahet lart dinjiteti i shqiptarit jo vetem ne
Greqi por edhe ne vende te tjera.Por ketu po tregojme 
vetem per rastin e ketij kuadri,me gojen e tij.
 Une nuk mund ta &#8220;leshonja&#8221; aq lehte zotin
Shyqyri,ndaj e nxita biseden per me tutje.

-Ti,vec punes si bankier,ke pasion edhe letersine.Lexon por
edhe shkruan vete.Si e mbushnje vakuumin e kesaj nevoje
shpirterore?

-Rralle lexonja,se te tilla ishin kushtet.Per te shkruar jo
e jo,por materiali qe grumbulloja ishte i bollshem per
krijimtari letrare.Sapo erdha nga Greqia,shkruajte nje
tregim ,te cilin Estrada e Korces e vuri ne skene dhe e
shfaqi me sukses.
Por,pyetja juaj me ben te kthehem edhe nje here te ndjenja
e dinjitetit.Me kryetarin e gjykates te Kallavrites, isha
njohur diku, ne nje feste. Nje dite me kerkoi ne pune ne
shtepine e tij.Kishte nje vile kater kateshe te re, por
kati i pare , perdhes, nuk ishte rregulluar fare.
               - &#8220;Dua te bej nje muze
te shtepise. Hiqi dherat dhe hidhi atje larg. Do e cosh me
germim e heqje dheu tek keto piketat&#8221;- me tregoi Taqi
(se keshtu e quanin) dhe iku.
 Fillova pune.Kur kishte kaluar ora 15-te,e dites se pare,
me thirren lart per te ngrene dreke. Ishte kthyer edhe
Taqi. U ngjita ne sallen e ngrenies, lava duart e po shkoja
neper nje holl te gjere e te ndricuar.Nje raft i stermadh
librash hijeshonte hollin.Ai ishte me kende, i mbushur plot
dhe i mbrojtur me xhama. Po e soditja gojehapur kete bukuri
brenda ne shtepi, qe te krijonte pershtypjen sikur je ne
nje Biblioteke moderrne.Pikerisht atehere pashe nga xhami
se si vajza e madhe e Taqit qe studjonte per magjistrature
ne Londer, i ben shenje se motres, demek &#8220;shikoje,
shikoje argatin&#8221;. Shenja m&#8217;u duk percmuse, si
nga e qeshura dhe nga xhesti qe beri me dore. Kthehem
menjehere dhe i them:
               -Bravo! Paski edhe
Gollsuorthin ketu.- Ne fytyre nuk di se si isha bere por
perbrenda e di une si zieja.
               -Pse, e njeh
Gollsuorthin?-pyeti
               -Ai ka vite qe ka vdekur,po
nje pjese te mire te veprave te tij i kam lexuar- ja
ktheva.
              -Cila te ka pelqyer?-pyeti si
me habi.
              -Patjeter, Saga e Forsajteve- i
them.
              -Cfare mban mend nga
Saga?-ishte pyetja tjeter.
              -Vdekja e Xholionit Plak dhe
qeni Baltazar, me ka 
bere pershtypje te pashlyeshme.-

Te dy vajzat me shikuan me habi.
             -Po libra te tjere te
Gollsuorthit, kini lexuar?- pyeti vajza e vogel.
             -Po,po! Kam lexuar&#8221;Lulet e
Molles&#8221;. Ajo ka qene novela qe rinia jone e pelqente
shume &#8211;fola.
Vura re se kishte shume libra.Kishte Stendalin,&#8221;
Nena&#8221; e Gorkit ndodhej aty, vepra te
Moravise,&#8221;Sherbetori juaj i bindur&#8221; te Sosekit,
Zhak Ventrasin, Majakovskin, Jeseninin, Pushkinin po e po.
Mora ne duar nje liber me poezi te Jani Ricos. E hapa ku me
duhej dhe fillova te recitoj nje strofe greqisht. Pikerisht
ate strofe ku thote se hija e pemeve dhe selvive greke
shkon deri ne Afrike, ne Ekuator&#8230;

 Habija e te dy vajzave ishte e madhe.
            -Mama! Ky nuk eshte thjeshte
argat.-foli e vogla

Qe atehere respekti ndaj meje vura re se u shtua. Nje dite
kthehesha me kembe me tre shqiptare te tjere nga
Kallavrita.Kishim marre disa ushqime dhe vendfjetjen e
kishim rreth dy km larg qytetit,ne nje ngrehine afer
kompleksit.Tek kembet tona ndaloi nje makine Audi
sportiv.Ishin vajzat e gjykatesit.E madhja doli nga timoni
dhe me thirri.

            -Ella, Ella, pame mazi. Ella, piume
mia kafe.Parte to timoni, se parakallo.

 Kuptohet, mora drejtimin e makines dhe shkova me to ne
nje kafene. Bisedonin lirshem, me nivel. Kjo mendoj se
shpjegohet nga edukata e kultura qe jepej ne ate shtepi
intelektuali te nderuar. Per kete mund te flitej shume,por
do te ndalem vetem ne nje fakt.Ata nuk e perbuznin punen
caferdolloj qofte. Taqi, kur kthehej nga puna, ne shtepi
merrej me 7 krere dhi te races &#8220;Sana.&#8221;I
ushqente,hiqte plehun, i qethte, i milte. Kete pune e bente
me merakun e nje cobani te klasit.
			Pasi punuam se bashku me nje mjeshter rreth nje muaj,me
ne fund muzeu ishte gati si karabina. Une ndiqja ne heshtje
e tere kuriozitet se cfare do te vendose Taqi aty. Duhet
thene se ai u be nje muze i thjeshte,por me vlera. Nje vend
te dukshem zuri pema gjeneologjike e famijles Polideri. Kjo
peme u sajua bukur nga nje skulptor me polisterol te
ngjyrosur. Mangesi edhe kishte,se t&#8217;a zeme, per
stergjyshrit ishin vetem emrat ose ndonje pikture e vjeter,
se nuk kishte foto.Ama per gjyshrit,prindet e brezat e
mevonshem, puna ndryshonte. Ne stendat e tjera te zinte
syri ndonje bllok te zverdhur nga koha, arme, ikona,
kandila e llampa, sahat xhepi, ndonje kostum shajaku si
tonat, veshje grash me zbukurime, si dhe ndonje stoli qe
ishte simboli i cifteve ne fejesa, dasma etj. Kishte ndonje
djepe te vjeter, ene uji prej druri, ene guzhine etj.
Veglat e cobaneve, si klica, pagura,zile, kembore etj,
zinin nje vend te dukshem.
 E gjej me vend te zgjatem pak per ketu se gjykoj qe kjo
pervoje mund te zbatohet edhe ne kushtet tona. Eshte
kulture te mbash gjate sa me shume kujtime per brezat qe
kane ikur,aq me teper kur ato lidhen me familjen si qeliza
baze e shoqerise.
			Kur mbaroi muzeu i vogel familjar,Taqi beri dhe nje
perurim duke ftuar miq e shoke, te aferm, sigurisht edhe
mjeshtrin edhe mua, argatin qe kontribuam ne ngritjen e
tij. Pasi shikuam me kujdes stendat, lame pershtypjet ne
nje liber te sapo vene mbi nje tavoline dhe u ulem ne
banket.Nuk desha te zgjatem , por pikerisht ketu, ndaj meje
filluan disa ngacmime e romuze te cilat po e kalonin masen
e shakase dhe po dilte ne pah ndjenja e percmimit qe kane
disa greke per ne shqiptaret. Sado qe u ruajta, po
mendohesha mire pa te flisja. Kuptova ne cast se isha bere
objekt i ngacmimit ,tani qe edhe vera e birra e kishin bere
punen e tyre, qe miqte te flisnin pa dogane. Kumbara i
Taqit, nje mesoburre nga Athina, i cili ishte jurist, here
pas here ngrinte goten e veres, me uronte dhe po i shtonte
fjalet. Ne nje moment terhoqi vemendjen e te gjitheve duke
i rene pjates me pirun dhe me drejtohet:
			- Ti me mjeshtrin punuat ketu mbi nje muaj. Kini bere
vertet nje gje te bukur. Po te pyes, nuk me thua, te dha
Taqi ndonje dhurate?-
			-Po!- i pergjigjem.- Me ka dhene pagen shume te mire dhe
me e rendesishmja, kam ngrene ushqim ne nje tavoline me te
dhe njerzit e tij.Mesova shume gjera ketu dhe per kete muze
qe perurojme sot. Pastaj dhe pjesmarrja ime ne kete banket
eshte nje dhurate.- i them.
			-Jo,jo! Nuk e kam fjalen per ato. E kishte per detyre
t&#8217;i bente ai,por pyes, ndonje dhurate a te dha?
&#8211;kembengulte me ze te larte kumbara.
			-Ju thashe edhe njehere! Nuk eshte nevoja per dhurata,
se une jam shume i kenaqur per pagesen e punes. Pastaj
dhuratat duan shkakun, kohen etj.Ky, me duket eshte nje
problem tjeter..- deshat t&#8217;a mbyll une.
			-Degjo, bankier!-dhe mua m&#8217;u duk sikur e tha me
qesendi cilesorin&#8221;bankier&#8221;- Ti sot ketu duhet
t&#8217;i kerkosh nje dhurate Taqit. Keshtu mendoj une. Dhe
ai me siguri do ta plotesoje deshiren- kembengulte si
mushka kumbara.
			- I nderuar Kostas! Nuk ka arsye te kerkoj dhurata
sot.Une kete nuk e bej- fola dhe ndjeva se te kuqte po me
zaptonte fytyren.
			-Epo! kerkoje nje dhurate se nuk behet qameti de.-foli
nje i moshuar.
                -Kerkoje!Kerkoje!
-Zgjidh nje te mire, se ka Taqi&#8230;.!
                -Kerkoje o miku im!-
nderhyri edhe Taqi qe deri ate-
here nuk kishte folur fare.
 Mbeta ne pozicion te veshtire. Mora goten me vere dhe u
ngrita.	
			-Me qe kembengulni dhe une po e kerkoj nje
dhurate.Afroje tabakane ketu se dua nje embelsire.- i
drejtohem vajzes se vogel qe na sherbente.
			-Jo nje embelsire.-nderhyne disa.
			-Do e kerkoj edhe dhuraten.-i qetesova. Nderkohe
tabakaja me ishte afruar.Nxora nje kartmonedhe dhjetmijeshe
dhrahmi dhe urova per muzeun. Te gjithe insistuan te mos
hidhja para. Bera shenje me dore per qetesi dhe iu them:
			-Tani une do i kerkoj nje dhurate Taqit.Heshten dhe po
prisnin.
			-T&#8217;a gezoje muzeun. U befte percues i kultures per
shume breza. Dhe une mesova nga menyra e te organizuarit te
nje muzeu te tille modest. Me qe insiston edhe Taqi, po e
kerkoj nje dhurate.- u them.
			-Fole, de!-me nxiten.
			-Desha te vizitoj muzeun e Akilit dhe Panteonin e
Athines.- u them dhe u ula.
 Per nje moment ra qetesi. Passtaj kumbara tundi koken dhe
gati sa nuk sokelliu me inat. Taqi u ngrit nga vendi dhe me
dha doren. Nderhyri me i moshuari.
			-Pse kerkove pikerisht kete dhurate?-pyeti ai
			-Zoterinj! Muze Akili dhe Panteon Athine, nje ka Bota.
Ato jane ketu, ne Greqi. Une jam kaq afer tyre dhe nuk kam
mundur t&#8217;i vizitoj. Me qe me dhate rastin dhe
mundesine,ju falenderoj per kete.-
			-Ka edhe muzeume te tjera Greqia&#8230;- foli njeri
			-Drejt,drejt,ka.Por une desha tek Akili se sipas
Homerit, ai ka qene nga Iliria, ashtu sic ka qene edhe
Kollokotroni arvanitas&#8230;, qe Greqia me te drejte e ka
vendosur ne 5 mijeshen dhrahmi. Mire do te ishte te kishit
vene ne ndonje vend te nderuar dhe Laskarina Bubulinen -u
them dhe u ula.
			-Jo po edhe Ali Pashane..- nderhyri ashper kumbara.
			-Pse jo?- Pashai yne e dhendri juaj ka qene.- ja ktheva.

U krijua nje qetesi nga ato qe perzihen me tensione dhe
koha duket sikur mbetet ne vend ne ato momente. Por, Taqi
ishte nje ekulibrues i mrekullueshem.
               -Ju nuk e njihni mire mikun
tim!-foli ai.-Ne kemi kembyer vazhdimisht mendime dhe une
ja di pikpamjet. Ai&#8230;
               -Pse nuk thua! Paskemi
gjitone te zgjedhur.-e mori perseri
 fjalen kumbara.
			-Miku zgjidhet.Gjitoni nuk zgjidhet,zoteri!- ja ktheva
mikut nga Athina.

Biseda me Shyqyriun atje ne Boboshtice, po i vinte
fundi,por une desha ta &#8220;shtrydhnja&#8221; edhe me
ndaj e shtyva me tej duke pyetur tek i drejtoheshim makines
per t&#8217;u nisur drejt Korces:

-Ju thate se fituat shume nga pervoja greke per ngritjen e
Muzeve te shtepive.Po tjeter c&#8217;fituat?

-Tjeter fitova se si mund te ngresh nje biznes tendin.Me
t&#8217;u kthyer nga Greqia,une u vendosa me banim ne
fshatin Pendavinje te rrethit te Korces.Bleva toke dhe
shtepi me ndihmen edhe te djemve qe i kam emigrante ne
Gjermani.Kultivoj bime te ndryshme si patate,fruta etj dhe
synoj t&#8217;i eksportoj.Perpjekjet e para nuk me kane
shkuar dem..

-Ju falenderoj per c&#8217;ka biseduam se toku,i dashur
Shyqyri,dhe u takofshim per te mira.

-Ishte kenaqesi reciproke-tha ai duke mbyllur deren e
makines qe tashme u nis me shpejtesi drejt qytetit-Te
tregova per kohen kur punoja si emigrant por  puna e
emigrimit nuk mund te pershkruhet.Vetem ai qe e ka provuar
e di sa e veshtire eshte.Ama me dinjitetin nuk behej shaka.
Nuk e di ku i gjeja forcat e mundesite per te ruajtur
dinjitetin. Nga kjo nuk humba. Ama, kur fillova te flas me
vehten, u ktheva ne Shqiperi.

 FIQRI SHAHINLLARI

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around 
http://mail.yahoo.com 

------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
Dying to be thin?
Anorexia. Narrated by Julianne Moore .
http://us.click.yahoo.com/FLQ_sC/gsnJAA/E2hLAA/KDuplB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e
atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari
nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te
gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo: 

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo: 

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

================================================================== 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
  shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
  http://docs.yahoo.com/info/terms/

Gon tironsi | 29 Apr 19:01 2005
Picon

RE: 26

Keti
 
Thirrjes tende i bashkohem dhe une.  Nderkohe personalisht, qe para se ta hap email bej seleksionimin dhe i dergoj direkt ne kosh para se ti hap.  PSH.  e di qe Nelku eshte i semure mendor dhe sjell vetem idiotesira ne kete liste, ne kete menyre une bej "check" te gjitha postimet e tij e perfundojne ne kosh.  E lista e emrave qe bej "delete" eshte e gjate.  Ditet e fundit ne te jane shtuar dhe Kasemi dhe Ibrahimi.
 
Have a nice day
 
Gon

Keti Spahiu <Spahiu <at> hotmail.com> wrote:

Lista Shqiperia ka qellime kombtare, jo fetare - mos i ngaterroni temat e diskutimit, perdorini grup-listat per temat qe i perkasin...

Ju faleminderit!

Keti
Keti Spahiu
 
"Te fluturoj dua drejt hapesirave hyjnore, por ah kembet se c'me ngaterrohen ne hijet tokesore."                         Necip Fazil, '82
----Original Message Follows---- From: ekasemi <ekasemi <at> yahoo.com> Reply-To: shqiperia <at> yahoogroups.com To: alb-muslimsisters <at> alb-net.com, alb-muslimstudents <at> egroups.com, shqiperia <at> yahoogroups.com Subject: [shqiperia] 26 Date: Fri, 29 Apr 2005 07:22:49 -0700 (PDT) Allahu i Madh uar thotë: “...Nëse dikush vret dikë, që s’ka vrarë askënd ose qe nuk ka bërë në tokë trazira, eshte si te kete vrarë tërë njerëzinë, dhe kush bëhet shkaktar qe dikush të jetoje, eshte sikur ti kete dhene jete tere njerezimit”. (el-Maide, 32) þTransmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se ka thënë: “Pejg amberi (alejhi selam) puthi Hasanin, të birin e Aliut nderkohe qe tek ai ishte ibn Habis, i cili u cudit dhe tha: “Unë kam dhjetë fëmijë dhe asnjërin prej tyre nuk e kam puthur”. I Dërguari i Allahut (alejhi selam) e shikoi dhe tha: “Kush buk meshiron nuk do te meshirohet (nga Allahu)”. (Muttefekun alejhi) Nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se i Dërguari i Allahut (alejhi selam) ka thënë: “Nëse ndonjëri prej jush u prin besimtareve në namaz, le të lehtësojë, sepse në mesin e tyre mund te kete të dobët, të sëmurë dhe pleq, e kur të falet vetëm, atëherë le ta zgjasë sa të dojë”. (Muttefekun alejhi) Nga Enesi (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thënë: “Askush nga ju nuk do të jetë besimtar i vërtetë derisa të dëshirojë për vëllain e tij atë që dëshiron për vetveten”. (Muttefekun alejhi) Pema më e ëmbël eshtë ajo që vjel me duart e tua... --------------------------------- Do you Yahoo!? Yahoo! Small Business - Try our new resources site!


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

Do you Yahoo!?
Yahoo! Small Business - Try our new resources site!

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

BeqirS | 29 Apr 15:33 2005
Picon

Rollie Keith deputeti kanades jep doreheqjen

 

 

 

 

Nje deputet i parlamentit te Kanadas jep  doreheqejen  pasi mbrojti si filo - serb, kryekriminelin Millosheviq

 

 

nga BEQIR SINA, Nju Jork

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

VANCOUVER  British Columbia (CA) : Gjeneral - Major ne pension, Lewis MacKenzie, tha pas ngjarjes, se Partia e Re Demokrate(NPD) kanadeze, sipas tij po bene gabim ne se e ka detyruar me force, kandidatin e saj te jap doreheqjen me shkas te dhenjes se opinionit te tij per ish- presidentin serb Sllobodan Millosheviq - mbi luften ne Kosove.

 

  
 
Millosheviqi eshte tash i burgosur dhe po gjykohet si kriminel lufte.

 

 

Ish kandidati i distriktit Chilliwack-Kent, ne kantonin British Columbia, ne Kanada nga Partia e Re Demokrate kanadeze, Rollie Keith, qe edhe ka sherbyer ne kuadrin e forcave paqeruajtese ne Kosove - ka deshmuar para disa javeve ne Gjykaten e Krimeve te Luftes ne ish Jugosllavi "ICTY" ne Hage, duke thene se ai nuk sheh ndonje evidenc qe e implikon kryekriminelin serb Millosheviq, ne krime kundra njerezimit - gjenocid.

 

 

Former NDP candidate Rollie Keith

 

Mirpo, kjo deshmi nuk ka kaluar ne heshtje pasi ajo ka irrituar  tejet mase dhe e ka ngrtitur lart shqetesimin nepermejt medies tek opinioni dhe politika aktuale kanadeze. Pasi ky opinion bie ndesh edhe me vete qendrimin dhe politiken zyrtare te ketij vendi ne kete çeshtje. Kanadaja, dihet  qe vazhdimisht dhe ne mynere te riperseritur, luften ne Kosove, e ka quajtur pa asnje medyshje nje lufte te drejte, e cila shpetoj nje popull te tere nga shfarrosja e nje kryekrimineli nderkombetar qe tani ndodhet edhe per gjykim per ato cka bere.

 

 

 

Nderkaq, i kyçur ne çmendurine e tij si nje "miop" Kandidati i distriktit Chilliwack-Kent, ne kantonin British Columbia, nga Partia e Re Demokrate kanadeze, Rollie Keith, i shtyre nga presioni gjithenje e me i madh i opininonit kanadez, te premten e javes se kaluar, ka pranuar zyrtarisht doreheqjen.

 

 

 

 MacKenzie, i cili sherbeu vete si komandante i trupave kanadeze ne misionin e tyre paqeruajtes ne Kosove , thote per ish kandidatin  Rollie Keith, se ai po jep doreheqjen pasi sipas tij, na paskerka  thene nje te "vertete"!!!. Ky duet skizofrenik, duke shfaqur mendimet e tyre filo serbe dhe te nje te çmenduri klasik, vazhdojn te pohojn andej e kendej, se te gjitha ato çka thuhen per serbet jane "propogande" dhe se shume njerez i besojne ato.

 

 

Keshtu qe, pa asnje shpres dhe rruge tjeter i detyruar Kandidati i distriktit Chilliwack-Kent, ne kantonin British Columbia, nga Partia e Re Demokrate kanadeze, Rollie Keith, ka pranuar me ne fund se ka dhene doreheqjen mbasi partia e tij eshte e gateshme te marre persiper edhe pergjegjesine e kesaj fushate elektorale.

 

Disa fakte zyrtare nga gjenocidi ne Kosove

 

 

Simbas te dhenave qe mund te siguroje komuniteti nderkombetar, athere mbi 800,000 shqiptar autokton te Kosoves mbas 24 Marsit 1999 u perzune, u debuan me force dhe dhune te eger nga policia, ushtria dhe paramilitaret serb. Pjesa tjeter qe mbeti ne Kosove, u detyrua te strehohet ne male dhe ne vende te fshehta nga frika presekutimit dhe e shfarrosjes.

 

Organizata nderkombetare UNHCR besonte at'here se rreth 30,000 civil serb u dislokuan ne Kosove si ushtarak, numeri i tyre erdhi gjithnje duke u  rritur.

 

Numeri i te vrareve dhe te zhdukurve edhe sot e kesaj dite ka qene i pamunudur qe te indetifikofet zyrtarisht nga burime te pavarura - pasi shume prej te vrareve duke ju zhdukur indetitetin i kane djegur dhe varrosur ne varre masive ende te pa zbuluara..

 

NATO, ka thene se gjate luftes, te vrare dhe te humbur mund te ishin ne Kosove 225,000 njerez, meshkuj e femra per te cilet nuk dihej asgje mbi fatin e tyre. Nga keta rezultojne tani te sigurte mbi 10,000 vete qe jane pushkatuar ne menyren me barbare.  NATO, ka thene  gjithashtu se ka dokumnta qe provojne se ne territorin e Serbise dhe ne Kosove gjenden rreth 10 varreza masive.

 

Autoritetet nderkombetare kane shprehur gatishmerine e tyre per te zbardhur fatin e gati 3,000 personave te cilet akoma jane te zhdukur. Ky eshte vetem nje fakt qe mund te argumentoj çmendurine kanibaliste te dekleratave te papergjegjshme te ish deputetit kanadez

 

 

 

Kosova gjashte vjete pas kesaj lufte

 

Lufta ne Kosove eshte lufta 78 ditore kur shqiptaret falenderojne bashkesine nderkombetare dhe ne veçanti SHBA-s, dhe NATO-n per çlirimin e vendit nga regjimi serb i Sllobodan Millosheviqit. Sulmet ajrore kunder objektivave serbe, siç dihet tashme filluan pas deshtimit te perpjekjeve diplomatike me  Sllobodan Millosheviq, per zgjidhjen e problemit te Kosoves.

U deshen, pra 78 dite bombardime te aeroplaneve ushtarake te NATO-s dhe SHBA-s, qe presidenti i atehershem serb Millosheviq, sot i burgosuri i Hages per krime kundra njerezimit te nenshkruante largimin e forcave te tij nga Kosova dhe hyrjen e forcave paqeruajtese te NATO-s.

Presidenti i Kosoves dr Ibrahim Rugova,  ka thene se dita e fillimit te fushates te sulmeve ajrore ka hyre ne historine me te re te Kosoves si dite e agimit te lirise per te gjithe, kurse ne historine boterore ka hyre si dite per mbrojtjen e nje populli dhe per shpetimin e tij nga e keqja.

Ai ka vleresuar se pas gjashte vjetesh Kosova ka arritur perparime ne te gjitha fushat.Keshtu mendojne edhe shumica shqiptare ne Kosove ne gjashtevjetorin e sulmeve ajrore te NATO-s.

Ne Kosove aktualisht ndodhen rreth 18 mije ushtare te Aleances Veritanike te koduar me emrin KFOR. Zyrtare te larte te NATO-s kane pohuar se deri ne zgjidhjen e statusit te Kosoves do te mbahet numri i njejte i ushtareve.


 

 


 

 

 

Bodies of 45 ethnic Albanians lie in a mosque in the village of Racak, some 25 kilometers (15 miles) south of Pristina, Sunday Jan. 17, 1999. Fighting erupted Sunday near this southern Kosovo village where the 45 ethnic Albanians were massacred, sending terrified civilians and international monitors fleeing to safety. (AP Photo/Visar Kryeziu) 
 
  

 


 


 

 Fakte që flasin haptas dhe  deshmojne mbi djegien e trupave te shqiptareve te Kosoves ne fabriken “Maçkatica” ne Surdulice gjate kohes se bombardimeve te NATO-s.

 


 

 

 

 

 

Shifra zyrtare nga lufta :

 

 

 

 

 

Fillojne hetimet per rastin e Maçkatices

 

Olsi | 29 Apr 21:24 2005
Picon

RIMEKEMBJA 26/ 04/ 2005 [ ii ]

ZHVILLOHET &#8220;AMERIKANE&#8221; KUVENDI I DSHTIMEVE
T PD-S

KUVENDI I VII, NJ MITING M SHUM N RITUALIN BERISHIAN 

REGJIA DHE DEKORI I RI &#8220;AMERIKAN&#8221; NUK I
NDRYSHUAN LITURGJIN DHE MENTALITETIN E VJETRUAR BERISHIAN


NGRIHET &#8220;KULTI I THEMELUESVE&#8221; T DSHTUAR SI
PIEDESTAL PR KULTIN N RRNIM T BERISHS 

ZHURMA PESVJEARE PR &#8220;FILLIMIN E RI&#8221; MBYLLET
ME PES RIKTHIME T PRJASHTUARISH E T LARGUARISH N PARTI

&#8220;KOHA PR NDRYSHIM&#8221;, PARRULL PA PRMBAJTJE
KUR DIHET NDRYSHIMI

RAPORTI I PERSONALIZUAR I BERISHS SI TESTAMENTI POLITIK I
ENVERIT

&#8220;POLITIKA E KONCERTEVE&#8221; SHT TALLJE ME
SHQIPTART 


Prfundoi edhe nj kongres partiak rutinor, Kuvendi i VIII
i PD-s, q dihej me koh se do t kishte vetm vlera
ceremoniale dhe burokratike-statutore, jo vlera t
mirfillta politike, edhe pse koha dhe ngjarjet krkojn
politik, jo ceremoni dhe kur n kushtet e Shqipris
organizimi i &#8220;koncerteve politike&#8221; tingllon si
tallje cinike me shqiptart. Ka koh q nga kuvendet
periodike t PD-s nuk pritet ndonj zhvillim politik me
pesh e rndsi pr ecurin e zhvillimeve n vend, sepse
kto kuvende jan kthyer n nj ritual propagande t
dominuar nga e njjta demagogji berishiane.
Kuvendi i tanishm i PD-s punimet i zhvilloi nn parrulln
abstrakte &#8220;sht koha pr ndryshim&#8221;, parull q
mbetet nj fjali boshe prderisa nuk tregohet qart se pr
far ndryshimesh sht fjala, cilat jan ndryshimet q i
duhen vendit dhe sidomos si do t arrihen ato n politikn
e brendshme e t jashtme. Ato ndryshime me fjal t
rrumbullakosura q premton PD-ja i premtojn edhe PS-ja, 
LSI-ja, madje dhe parti t tjera q nuk kan as takatin e
mizs politike n Shqipri. 
Kuvendit t PD-s iu b nj &#8220;makiazh
ceremonial&#8221; nga specialist amerikan q PD-ja i ka
sjell q t&#8217;i organizojn nj fushat zgjedhore
trheqse. Por ky makiazh m shum nxirrte n pah ann
groteske t realitetit politik shqiptar se zbuste ndjesit
e nervat e acaruara t njerzve. Makiazhi politik dhe
dekori skenografik i &#8220;marks amerikane&#8221; bri q
t stononte edhe m shum liturgjia e njohur partiake dhe
demagogjia bajate politike e Berishs q ua ka sjell n
maj t hunds pr shum vite me radh shum shqiptarve. 
Fjalimet prshndetse dhe inkurajuese t miqve nga jasht
nuk mund t dilnin jasht atij ceremonialit t bezdisshm
dhe nuk i shtonin asgj atmosfers falso t Kuvendit. Nj
mik austriak i Berishs madje u tregua mjaft i pakujdesshm
kur kujtoi n Kuvend parrulln berishiane t vitit 1996
&#8220;Me ne fitojn t gjith&#8221;. Austriaku si duket
ende nuk e kishte marr vesh se n vitin1997 n Shqipri
ndodhn ngjarjet tragjike q prbysn pushtetin e Berishs
dhe premtimet politike PD-s &#8220;me ne fitojn t
gjith&#8221; u kthyen n realitetin e hidhur t humbjeve
katastrofike pr t gjith shqiptart. 
Nuk mund t quhet si &#8220;ndryshim q i duhet
Shqipris&#8221; shprthimi n Kuvend i pasionit t
shfrenuar t Berishs pr t&#8217;u br kryeministr.
Britmat &#8220;amin o Sali&#8221; t turms s fanatizuar e
t karrieristve q mbshtesnin kt pasion, n salln e
&#8220;Pallatit t Kongreseve&#8221; nuk mund t merren si
shenj e mir pr ndryshime fatlume, sepse kto e kthenin
forumin m t lart partiak n miting rrugsh t futur n
sall. Kuvendi i PD pr pretendimet q shpalos kjo parti
nuk duhej t ishte as koncert politik, as ekspozit e
skenografis amerikane, por nj mbledhje serioze pune, me
debate, me rrahje mendimesh. Berishn, Topallin, Boden,
Topin njerzit i kan dgjuar deri n mrzi duke mbajtur
fjalime me parrulla npr mitingje, apo paraqitje
televizive.  Nuk mund t quhet ndryshim pr mbar dhe
garanci pr ndryshimet q krkon koha as reklama q u bri
Berisha n Kuvend atyre pak kokrrave t t prjashtuarve
dhe t larguarve nga PD-ja q jan rikthyer n kt parti
si triumfator e shptimtar. Rikthimi i ktyre pak
elementve q i kan shkaktuar dme e gjma t mdha
demokracis e Shqipris pr 15 vite me radh nuk duhej t
kalonte n Kuvendin e PD-s si ndodhi pa shqetsim, njsoj
si prania e antarve t KOP-it. Delegatt e Kuvendit e
kishin pr detyr politike, pr borxh morali politik ndaj
elektoratit t PD-s, ndaj gjith shqiptarve t sqaronin
kt zhvillim n PD q duket qart se e ka imponuar Sali
Berisha, pasi forca t jashtme e kan kushtzuar
mbshtetjen e tyre pr ambiciet e Berishs me pranimin e
Pashkos, Imamit, Zogajt, Rulit n krye t PD-s. Berisha ia
imponoi Kuvendit qndrimin e tij duke br disa gjeste
teatrale t shplara pr ta paraqitur kt zhvillim si nj
mrekulli q po ndodhte n PD. 
Kjo ishte dhe skena m e pshtir q vulosi faktin se
Kuvendi VIII i PD-s sht kuvendi i ndrthurjes s
dshtimeve t vjetra e t reja. Pranimi nga Kuvendi i PD-s
i rikthimit n krye t partis i Pashkos, Imamit e shokve
t tyre dshmon se PD-ja fshiu nga analet e saj pikrisht
ato qndrime t drejta q ishin mbajtur pr t nxjerr
partin nga kthetrat e politiks ramiziane para13 vitesh.
Kuvendi i VIII i PD-s sht Kuvendi i majtizimit t
mtejshm t ksaj partie, sht Kuvendi i hapjes edhe m
t dyerve t PD-s pr ndikimet grekofile, sht Kuvendi i
prdhosjes s mtejshme t tr politiks shqiptare, sepse
tani e tutje PD-ja do t zhytet edhe m n batakun e
bashkpunimt t klaneve mafioze politike e ekonomike t t
gjith krahve politik n Shqipri q filluan
bashkveprimin qysh n vitin 1991 me &#8220;qeverin e
stabilitetit&#8221; n t ciln PD-n e prfaqsonin
Pashko, Ruli, Zogaj. Zogaj, Imami, Pashko u bn dhe
pushtetar socialist pas vitit 1997. 
Tani sht br dhe m e qart se lufta midis forcave
politike shqiptare q pretendojn t kapin pushtetin n
zgjedhjet e ardhshme sht nj luft midis klaneve t
vjetra komuniste labo-gjirokastrite q zhvillohet prej
dekadash n Shqipri. Tani ka dal m n pah se kurr se
forcat politike q po kacafyten pr pushtet PS, LSI, PD,
PSD, PDS, PAD, PR jan prfaqsues t klaneve Hoxha,
Shehu, Kapo. Prarja n PS ishte rezultat i luft s
ktyre klaneve. Rikthimi i Pashkos dhe shokve t tij n PD
sht veprim i llogaritur pr rirreshtim forcash n luftn
midis ktyre klaneve. Politikae Ramiz Alis vazhdon t
ndikoj n t gjith kto formacione. Politikat dhe
agjenturat e huaja ashtu si n fillimet e demokracis n
Shqipri nxisin e mbshtesin klientelizmin e tyre. Partit
politike t Shqipris q paraqiten si pretendentt
kryesore pr pushtet jan pozicionuar tani ndaj kampeve
politike n Greqi njsoj si partit shqiptare n Maqedoni
ndaj kampeve politike sllavomaqedonase.
Berisha e Pashko mburren se do ta nisin srish bashkrisht
punn aty ku e lan kur u ndan. Po ku e lan? 
Bashkpunimi i tyre mori t ara dhe u ndrpre n kohn kur
PD-ja erdhi n pushtet n vitin 1992, ngaq nuk u morn dot
vesh si t ndanin pushtetin. Po tani a jan marr vesh se
si do ta ndajn pushtetin n rast se fiton PD-ja? Berisha
me vrullin e tij politik karakteristik sie ka prshkruar
hokatari i politiks Namik Hoti, sht lshuar drejt
kolltukut t kryeministrit. Po Pashko me far do t
knaqet? Apo Berisha n fund &#8220;pr hir t
atdheut&#8221; dhe t kshillave t miqve nga jasht do t
bj nj &#8220;sakrific&#8221; dhe postin e kryeministrit
do t&#8217;ia lr Pashkos, meqense ia hoqi n vitin 1992,
ndrsa vet Saliu do t komandoj nga posti i kryetarit t
partis?. Greqia kshtu do t mbetej m e knaqur. Po
Imamit a ia kan premtuar pa hile ksaj radhe postin e
kryetarit t parlamentit, q ia hoqn nga duart n vitin
1992 pr t&#8217;ia dhn Arbnorit? Ardhjae Imamit n kt
post sigurisht do t knaqte Greqin e Serbin njhersh.
Po a do t pajtohej me knaqsi vall me kt Jozefina
Topalli? A nuk do t mbeteshin t paknaqur miqt e saj dhe
t demokristianve n Itali? 
Me Rulin e Zogajn puna sht m e leht se vende ministrash
jan disa dhe ata nuk do t mbeteshin t paknaqur t
rimerrnin ato poste q kishin n qeverin e stabilitetit,
ministr financash e ministr kulture. Edhe Rexhep Uka, i
rikthyeri pa zhurm e pa buj, tani q Berisha e
rikonfrmoi vendimin pr t mbajtur n fuqi Ligjin 7501 pr
tokn e zgjidh leht problemin e postit se bujqsia sht
specialitet i tij. Ndrsa Bamir Topi mund t synoj dika
m shum, si zvends i Berishs ose Pashkos kryeministr.
Aleksandr Meksi duket e ka nuhatur se mund t&#8217;i thon
q ai e ka ngrn n vitet 1992-97 racionin e tij t
tagjis pushtetore si kryeministr dhe sht vshtir t
gjendet pr t nj post i lart. Prandaj Meksi sillet si
dhija e zgjebosur me bishtin prpjet dhe nuk
&#8220;begenis&#8221; t rikthehet haptazi n PD edhe pse
zyrtarisht sht antar i prjetshm i kshillit t saj
kombtar.
Ndarjen e posteve t pushtetit Berisha me Pashkon mund ta
rinisin leht aty ku e lan. Por nuk e kan t leht t
vazhdojn m tej at q Berisha n Kuvend e quajti
&#8220;revolucion paqsor&#8221; t ndrprer. Spari ky
&#8220;revolucion&#8221; nuk ishte aq paqsor sa ia ka
qejfi Berishs ta cilsoj. Nuk ishin t gjitha zhvillime
paqsore ato q ndodhn n fund t vitit 1990 e muajt e
par t vitit 1991 deri kur u zhvilluan zgjedhjet e para m
31 mars t atij viti. Nuk ishte zhvillim paqsor grushti i
dshtuar i shtetit n shkurti 1991 pas rrzimit t
monumentit t Enverit. Nuk ishte aspak revolucion paqsor
masakra n Shkodr m 2 prill 1991 kur u vran Arben Broci
e tre shokt e tij dhe u plagosn me dhjetra demokrat
shkodran. Ka pasur edhe shum viktima t tjera npr
Shqipri. Nuk ishin zhvillime paqsore eksodet masive t
shqiptarve drejt brigjeve italiane duke u kacavjerr npr
litar anijesh. Ka br ndonj verifikim Sali Berisha se sa
ka qen numri i viktimave shqiptare? Sa njerz humbi
Shqipria, t vdekur e t gjall, nga ky &#8220;revolucion
paqsor&#8221;? Po ato vrasjet n prag t krijimit t PD-s
&#8220;revolucion paqsor&#8221; i quan Berisha?! Po
ngjarjet e dhunshme t 14 shtatorit 1998? Mos vall Berisha
e Pashko pr ambicjet e tyre pushtetore jan gati t quajn
&#8220;vazhdim t revolucionit paqsor&#8221; krijimin e
kushteve pr nj prsritje aventureske t ngjarjeve t
tilla?
Si do ta quaj tani Berisha kur ka n krah Imamin
&#8220;revolucionin e vonuar demokratik &#8220; t vitit
1997? Si e quan Berisha prqafimin politik t tij me Imamin
e shokt e tij mocionist-padist q u aktivizuan n
rebelimin e armatosur t vitit 1997 &#8220;frymmarrje n
punn e lodhshme t revolucionit paqsor&#8221;? Mos vall
Berisha kt prqafim politik me Imamin e quan nj
&#8220;amnisti partiake&#8221; si vazhdim i asaj
&#8221;amnistis pushtetore&#8221; q dekretoi n vitin
1997 q t shptonte kriminelt nga ndshkimi n kmbin t
qetsis pr t vazhduar angazhimin e tij politik?.
Kur Pashko mburret se do t vazhdoj punn q iu ndrpre
kur e dbuan nga PD-ja do t thot se ai sht i gatshm
pr ndonj &#8220;terapi t re shoku&#8221; n ekonomin
shqiptare, pr rikthim n ndonj &#8220;nivel t ri
zero&#8221; t zhvillimit t Shqipris, pr t rinisur
edhe nj her ndonj avaz t ri me &#8220;ekun e
bardh&#8221;. 
Midis t komanduarvve politikisht nga Berisha ka shprthyer
&#8220;moda Pashko&#8221;! Nse n radht e PD-s nuk do t
kishte shprthyer nj dalldisje pr pushtet dhe nj
amoralitet politik se mund t bhesh edhe me djallin pr t
marr pushtetin Sali Berisha nuk do ta kishte t leht q
n Kuvendin e VIII t PD-s ta kalonte si nj
&#8220;ngjarje gazmore&#8221; rikthimin e disa themeluesve,
Pashkos me shok. Berisha e kishte psikologjisur dhe nxitur
kt psikoz prandaj edhe guxoi t bnte hapin q bri.
Berisha vet ka dalldisur pas ides se shpatullat politike
t ktyre &#8220;t rikthyerve&#8221; mund t&#8217;i
shrbejn si nj piedestal ku mund t qndroj ende
&#8220;kulti berishian &#8220; n PD. Por t mos habiten
shum zelltart berishian nse nj dit t bukur vn re
se &#8220;kulti i themeluesve&#8221; t rikthyer q po
kultivon Berisha kthehet n rrnoj q z posht
&#8220;kultin e Berishs&#8221;. 
Berisha nuk duhet t jet i sigurt pr suksesin e manovrs
s tij me Pashkon edhe pasi ia imponoi me aq lehtsi
Kuvendit VIII t PD-s. 
Zgjedhsit q kan votuar tradicionalisht pr PD-n ende
nuk e kan thn fjaln e tyre nprmjet vots. Vet
Berisha jep shenja se e ndjen rrezikun q zgjedhsit
t&#8217;i bjn ndonj surpriz, prandaj ishte i interesuar
q Kuvendin e PD-s ta trulloste sa m shum me kng ,
fjal, dekor politik &#8220;amerikan&#8221; q bashkimin
Sali-Gramoz t mos e vinte n diskutim dhe zgjedhsit t
mos merrnin vesh far po ndodh.. Berisha shpreh frik nga
surprizat q mund t&#8217;i bjn zgjedhsit kur i deklaron
&#8220;Zrit t Ameriks&#8217;&#8217; se &#8220;PD dhe un
kemi evoluar,por mbetemi t prkushtuar ndaj
qytetarve&#8221;. A mund t quhet evoluim i Berishs dhe i
PD-s kthimi mbrapa tek majtizmi q livadhiste n kt
parti deri n vitin 1992 kur n krye t saj ishin edhe
Imami, Pashko, Zogaj, Ceka, emisar t zellshm ramizian?!
Si mund t mbetet Berisha i prkushtuar ndaj qytetarve
duke u kthyer mbrapa? 
N t vrtet Berisha nuk ka evoluar qysh nga vitit 1992
kur &#8220;u nda&#8221; nga Pashko. Ka qndruar n ato
mendsi poltike t prbashkta ku ishin. Vetm ka ndrruar
her pas here maskn. Pr t mos dal fare hapur kjo n
raportin q mbajti n Kuvend bri nj autoportret t tij
politik. U prpoq t bindte njerzit se edhe gjrat q i
kan dal pr keq, ai i ka br duke u nisur nga qllime e
dshira t mira. Prandaj Berishs nuk iu dashka marr pr
keq asgj dhe iu dashka besuar edhe nj her t marr n
dor fatet e qeverisjes s Shqipris. Edhe pse kt
logjik berishiane mund ta pranoj e mbshtes nj Kuvend i
partis s tij, prsri sht shum pak q shqiptart
t&#8217;i besojn edhe nj her.
Gazeta proberishiane &#8220;SOT&#8221; raportin e Berishs
n Kuvend e ka botuar nn nj titull shum t uditshm 
&#8220;Po u bra si Nano m largoni&#8221;. sht avaz m
vete t sqarohet se far kupton Berisha ose gazeta me kto
fjal. Po meqense Berisha t keqen politike e mat me
&#8220;etalonin Nano&#8221; ather qysh tani kemi shum
argumente pr t&#8217;i thn se n shum gjra ai sht
br si Nano.N disa drejtime sht br edhe m i keq se
Nano, si n lshimet ndaj politiks greke, n qndrimet
inatore ndaj Turqis mike, n marrdhniet me SHBA dhe
Europn. N premtimet demagogjike nuk i l gj mangut
Nanos. Berisha mbase e ka t leht t lshoj fjalt
&#8220;m hiqni po u bra si Nano&#8221;. Por shqiptart
nuk e kan t leht t harrojn se pr t hequr Berishn
puna shkoi deri n djegien e Shqipris. Nuk ka nevoj q
shqiptart me votat e tyre t krijojn shkase pr
prsritje tragjedish t tilla. 
Shqiptart tashm kan nj prvoj 15-vjeare me forcat
politike e politikant n Shqiprin pasdiktatoriale.
Shqiptarve ende u dhmbin dhe u djegin plagt n kurriz
nga mbrapshtit e politikanve t tyre. Shqiptart kan
pasur mjaft raste t dallojn t ndershmin nga i
pandershmi, madje dhe t rrezikshmin nga m pak i
rrezikshmi. T paktn atje ku pandershmria, dinakria,
poshtrsia, megallomania, arroganca politike kan dal
sheshit shqiptart nuk duhet t gabojn m. 
Mbetem i palkundur n mendimin q kam shprehur n gazetn
&#8220;Populli Po&#8221; m 8 maj 1994 : &#8220;Shoqria
jon sot duhet t ruhet me shum kujdes nga veprimet e dy
forcave regresive: grupimet e nostalgjikve, t
kriminelve t diktaturs dhe kasts s spekulantve e t
&#8220;lugetrve&#8221; t kohs s demokracis&#8221;.
Kush ishin t part ishte fare e qart n vitin 1994 dhe
sht krejt e qart edhe sot. Kush ishin t dytt nuk ishte
ende shum e qart n vitin 1994, por sht shum e qart
sot. Por edhe n vitin 1994 ishte br e qart se cilt
ishin disa nga &#8220;lugetrit&#8221; e kohs s
demokracis. Tani n Kuvendin e VIII t PD-s disa t
demaskuar prej vitesh paraqiten nga Sali Berisha si t
rikthyer me misionin e shptimit t Partis. 
Kuvendi i VIII i PD-s na bri t besojm dhe se u dashkan
marr si profetike fjalt e nj mocionisti e padisti, Idriz
Bashs, q banon n Bruksel, shkruar n gazetn
&#8220;Aleanca&#8221; t Pashkos, Imamit e Ceks m datn
27 tetor 1993: &#8220;N PD ka prsri mocionist. Le t
shpresojm se kta do t priten m mir se t part. N mos
kshtu brenda 2 vjetsh populli do t jap verdiktin e
tij&#8221;. Zhvillimet e fundit, sidomos Kuvendi VIII i
PD-s, provuan se &#8220;kryemocionisti n PD&#8221; paska
qen vet kreu i PD-s Sali Berisha. Ai u pajtua
prkohsisht pr aryse karrieriste me luftn q i bri
krahu i djath atij t majtit n PD n vitet 1991-93 dhe me
prjashtimin e mocionistve Pashkos, Imamit, Zogajt e t
tjerve. At q e paralajmronte Basha se do ta bnte
populli pr dy vjet e bn rivalt politik t Berishs pr
4 vjet, rrzuan me dhun pushtetin e Berishs. Mocionistt
e Pashkos ishin n ann e socialistve. Tani po kta
mocionist jan n krye t PD-s, sepse Berisha u bashkua
me ta. Por kt nuk e bn vetm Berisha, e bjn t gjth
ata q shkojn pas tij, e bn edhe Kuvendi VIII i PD-s.
Pr t arritur deri tek Kuvendi i kthimit t PD-s n parti
t mocionistve t vitit 1992 Berishs i jan dashur plot 5
vite manovrimesh kmbngulse dhe t paskrupullta.Fushata
q u kurorzua me triumfin e Pashkos e t Imamit n
Kuvendin e VIII t PD-s nisi n tetor t vitit 2000 pas
humbjes s PD-s n zgjedhjet lokale. Lajmtari i ksaj
fushate ishte Mero Baze me &#8220;propozimin e tij&#8221;
q Berisha t&#8217;i vihej puns pr t &#8220;krijuar nj
front t ri politik nga Zogaj, tek Baleta&#8221;( nga e
majta n t djatht). Pak m von fushata do t merrte nj
emrtim zyrtar n PD &#8220;Fillimi i ri&#8221;. Pak nga
pak do t bhej e qart se synimi ishte rikthimi i PD-s n
pozitat q ishte kur hyri n qeverin e stabilitetit n
vitin 1991 bashk me t majtn, kur politika e PD-s ishte
haptazi e majt.
Pas pes vitesh kjo fushat ka prfunduar me rikthimin n
PD t nj numri shum t vogl ish drejtuesish t saj t
prjashtuar, t atyre q e kompromentuan m shum PD-n dhe
q e sulmonin me politik e me arm, sidomos n vitin 1997.
Nga e djathta PD-ja nuk thoqi asgj. &#8220;Fillimi i ri
&#8220; i Berishs ndeshi n rezistenc edhe brenda n PD.
sht shum domethns nj shkrim me titull &#8220;Ftesat,
dialogu dhe idhnakt!&#8221; botuar n gazetn berishiane
&#8220;55&#8221; m 9 mars 2001.N at shkrim shprehej
pezmatim q :&#8221;Ftesa e Berishs pr t gjith
demokratt e vetlarguar, ka ngjallur uditrisht nj
reagim negativ edhe tek ata intelektual q deri dje e
akuzonin Berishn si politikan t ashpr. Kta politikan
duke propaganduar me t madhe iden q ekzistonte vetm n
kokat e tyre, at t &#8220;totalitarizmit
berishian&#8221;, u gjendn jasht loje nga ftesa e fundit
e liderit t opozits. dokush sht i lir t zgjedh
ikjen nga nj forc politke, por nuk duhet t abuzoj me
arsyet q e uan n at vendim&#8221;. Propaganda
berishiane vrtitej ende n mjegulln e nisms berishiane.
Madje n at shkrim vihej dhe njfar kufiri q nuk mund ta
kaprcenin ata q do t riktheheshin : &#8220;Edhe dika e
fundit pr t ikurit dhe t rikthyerit. Dera e PD-s sht
hapur pr t gjith demokratt, por nuk sht e moralshme
q &#8220;gjeneralt&#8221; e larguar kur PD-ja ishte n
opozit, t ven kusht pr rikthim, mbajtjen e gradave q
kishin njher! Edhe po t&#8217;i toleroj Berisha, nuk i
tolerojn demokratt e ln n balt nga ata, pikrisht kur
rreziku ndaj PD-s ishte m i madh se kurr
ndonjher&#8221;.
Kshtu &#8220;Fillimi i ri&#8221; ishte shpallur vetm pr
t trhequr t prjashtuarit nga PD-ja, pra mocionistt.
Kushte m t rnda ishin pr ata q u larguan vet kur
PD-ja ra n vshtirsi, pr &#8220;karrigethyerit&#8221;
Ruli, Shehi e m von pr ata q krijuan PDR-n si Pollo,
Shehu, Xhaferri etj.
Tani t prjashtuarit jan radhitur n rrethin m t
ngusht pran Berishs, kurse t tjert nuk kan marr
guximin, ose nuk pranojn t prfitojn nga &#8220;amnistia
me kushte&#8221; berishiane.      

25 prill 2005                       
        Abdi BaletaRubrika: &#8220;NOSTALGJIA E GAZETAVE&#8221;

M 23 prill 2005 n vigjilje t hapjes s Kuvendit t VIII
t PD-s gazeta berishiane &#8220;55&#8221; pr r mburrur
&#8220;poltikn e re&#8221; t Berishs nj shkrim me
titullin e madh &#8220;Berisha: PD dhe un kemi evoluar,
por mbetemi t prkushtuar ndaj qyetarve&#8221;. Sipas
Fjalorit t gjuhs shqipe t evoluosh do t thot t
ndryshosh, t zhvillohesh ngadal e shkall-shkall.
Fjalori i frngjishte &#8220;Le Petit Robert&#8221; e
saktson dhe m mir kuptimin e ksaj folje : t kalosh
nprmjet nj seri ndryshimesh fazash progresiste. N
fjalt e Berishs ka kundrthnie: flitet pr evoluim, por
ndjehet
nevoja pr t siguruar qytetart se PD e Berisha mbeten t
prkushtuar ndaj tyre. Mund t flitet pr evoluim kur
lvizja sht prpara e jo mbrapa. Kurse faktet dshmojn
se Berisha dhe PD-ja kan br lvizje mbrapa, duke u
rikthyer pas 13 vitesh n pozitat e Pashkos, Imamit e t
tjerve, t cilt PD-ja i dboi nga radht e saj si barts
t nj politike t majt. Qysh prej asaj kohe Pashko Imami
dhe t &#8220;rikthyerit &#8220; e tjer t sotm n PD e
thelluan armiqsin e tyre ndaj lvizjes demokratike n
Shqipri. Ata u bn pjesmarrs aktiv e drejtues t
rebelimit t armatosur n vitin 1997 pr rrzimin e
pushtetit t PD-s dhe m von qeveritar e kshilltar t
lart n qeverit socialiste. Pr t kuptuar se Berisha dhe
PD-ja nuk kan evoluar, por kan degraduar politikisht
mjaftojn disa refenca n fotografit, titujt e shkrimet q
botoheshin dikur n organin e PD-s gazetn
&#8220;RD&#8221; ose n organin e PS, gazetn
&#8220;ZP&#8221; q merret n mbrojtje t dbuarit nga
PD-ja.
M 9 korrik 1998 n gazetn &#8220;RD&#8221; botohej nj
fotografi e Arben Imamit me arm n krah bashk me nj grup
rebelsh t armatosur. Fotografia madje ishte e manipuluar
nga propagandistt e &#8220;RD-s&#8221; sepse Imamit i
kishin vn n kok dhe nj pshtjellak si t terroristve
islamik, ka e bnte m t egr reagimin armiqsor t
gazets s Berishs kundr Imamit. 

N &#8220;Rilindja Demokratike&#8221;, 26 korrik 1998 binin
n sy titujt;

&#8220;Dosja e zez e Sarands. Ata q sot jan n pushtet,
dje krkonin t shembnin Parlamentin e t&#8217;i jepnin nj
msim t mir kryeqytetit, Imami dhe Peshkpia:
&#8220;Marshoni drejt Tirans&#8221;
 
N tekst shkruhej :

 &#8220;T gjith ata q intervistoheshin merrnin 10 deri
n 20 mij dhrahmi, po kshtu edhe ata q pozonin. Njerzit
porositeshin t flisnin vetm greqisht. Edhe atyre q nuk
dinin greqisht u msoheshin fjalt qysh m par. Njerzit
q do t intervistoheshin piketoheshin e przgjidheshin nga
veprimtart e OMONIA-s.

Krert e Aleancs dhe Mio lshojn kushtrimin

Etapat e revolucionit po shkonin si dshironin ideatort
dhe organizatort e tij. Pas dorzimit dhe shkatrrimit t
marins dhe pasi qe shpallur gjendja e jashtzakonshme
mbrrijn n Sarand pr t prgzuar kryengritsit
gjeneralt Imami dhe Peshkpia. Me kto grada ata ishin
graduar realisht, si ishin graduar dhe shum t tjer. Me
rastin e ardhjes s tyre organizohet nj tubim ku ata t dy
dhe Thoma Mio bjn thirrje pr t mos u dorzuar, pr
t&#8217;u br ball forcave t Berishs e Gazidedes q
kishin &#8220;marshuar&#8221; drejt Sarands dhe me zjarr e
me hekur po mbytnin popullin. Ata u shprehn hapur pr
revolucionin popullor, kryengritje t armatosur, marshim
drejt Tirans, pr t pushtuar parlamentin, pr t&#8217;i
dhn nj msim t mir Tirans q nuk po ndiqte shembullin
e Vlors, Sarands e Tepelens (tre rrethe q gjer at dit
ia kishin br fora). N dark i gjith shtabi u vu n
lvizje, u regjistruan njerz, u bn gati autobust dhe
makinat e tjera q do t niseshin. Mos i kurseni djemt, o
sot o kurr, pushteti nuk merret pa gjak. Kto ishin
shprehimisht fjal t inizuara t Arben Imamit. Ndrsa
Thoma Mio ka thn: &#8220;Nuk kemi &#8217;presim m nga
ky shtet dhe nga ky vend. Ju, popull i Sarands jeni t
zgjuar, jeni trima, nuk e duroni robrin dhe dini si ta
gjeni shptimin. T nesrmen Imami dhe Peshkpia kan
marshuar drejt Gjirokastrs e Tepelens. T hipur mbi tanke
dhe t veshur ushtarak ata kan dhn intervista. Imami ka
deklaruar se jepte dorheqje nga funksionet partiake dhe se
vihej n krye t kryengritjes popullore. Atij i qe premtuar
roli i komandantit t prgjithshm. Akoma nuk ishte hapur
divizioni i Gjirokastrs dhe nuk ishte arritur marrveshja
politike e shqiptarve. Kjo marrveshje ktyre gjeneralve
u erdhi si bomb, se hesapet ishin br ndryshe. Dhe sot
gjeneral Imami e ka kthyer pllakn sikur me t dhe figurn
e tij t mos ket ndodhur asgj. Ai e hngri fjaln, u
kthye n partikn e tij pr t&#8217;u futur n at
strofkn e ministrit pa ministri dhe t&#8217;u jap mend
shqiptarve se si bhet kushtetuta.

N &#8220;Rilindja Demokratike&#8221;, 9 korrik 1998 binin
n sy titujt

&#8220;Shtabi Qendror i Revolucionit ndrton planin e
shkatrrimit t shtetit n qytetin jugor. Gjeneral Imami
dhe Peshkpia zbarkojn nga Korfuzi.
Ja si u godit policia dhe ushtria n Delvin&#8221;

Ndr t tjera shkruhej :

&#8220;Media greke, Shtabi i Revolucionit dhe Gjeneralt
Imami e Peshkpia

Pas hapjes s reparteve ushtarake dhe armatosjes s nj
pjese t madhe njerzish, gjendja u rndua si n qytet dhe
n fshat. Krismat terrorizuan banort ditn dhe natn.
Parakalimet e turmave me makina e armatime krijuan nj
situat paniku. Organizatort e ksaj gjme tani filluan
t dilnin n prapavij pr t&#8217;i dhn trajtat e nj
lvizjeje popullore, ku partia nuk kishte pun. N tubimet
q filluan t mbahen n qendr t qytetit oratort partiak
u spostuan me lezet dhe nxorn n sken njerz t tjer q
prfaqsonin kryengritjen popullore. Prve disa emrave q
jan prmendur, nisn t dalin edhe orator t tjer q e
mbanin veten si demokrat, si p.sh., Luan Laze, Qazim Veizi
e t tjer. N tubimet q u bn ritual i prditshm, bhej
thirrje pr t marshuar drejt Tirans, flitej pr shikasit
q kishin hyr n qytet me listat e njerzve q do t
asgjsohenin. 
E gjith propaganda bhej q situata t mbahej e ndezur dhe
destabiliteti t thellohej akoma m shum. Gjat sulmit mbi
batalion, mbi repartin e tankeve dhe at t Rusanit, gjat
tubimeve ishin t pranishm gazetart grek t Megs,
Antens, Skait etj. Ata dhe njerzit q i shoqronin
diktonin veprimet q do t kryheshin. Ata paralajmronin
nj dit m par se &#8217;do t ndodhte t nesrmen.
&#8220;Kryengritsve&#8221; iu dha zemr ardhja nga Korfuzi
ato dit e gjeneralve Arben Iami dhe Ridvan Peshkpia, t
cilt bn nj rikonicion n frontin e jugut dhe deklaruan
se kishin ardhur pr t&#8217;u vn n krye t
kryengritjes, si t drguarit e Shtabit Qendror t
Revolucionit.&#8221;

&#8220;Rilindja Demokratike&#8221;, 20 prill 1994

Pre Zogaj pranon publikisht se ka qen bashkpuntor i
Sigurimit

M n fund Pre Zogaj e pranoi publikisht n gazetn e tij
se ka qen bashkpuntor i Sigurimit. Edhe pse ai prpiqet
t justifikohet me &#8220;moshn e adoleshencs&#8221; dhe
faktin se ka vepruar &#8220;kundr vullnetit&#8221; t tij.
Deri tani akuzave q i jan br disa krerve t PAD pr
kt ata i jan prgjigjur me &#8220;argumentin&#8221; q
kjo bhet pr hakmarrje nga PD, po tani?
Me far guximi do t dal prpara opinionit P. Zogaj si
politikan e gazetar, kur mban mbi vete kt njoll t zez.
Me far guximi mund t flas PAD prpara shqiptarve q e
dijn mir se do t thot bashkpuntor i Sigurimit.
P. Zogaj thot se &#8220;Zoti e ndihmoi&#8221; q t mos i
bj keq njeriut. Vshtir t besohet q t nnshkruash
deklarata pr Sigurimin pa i br keq askujt. E habitshme
duket krkesa e Zogajt pr nj ligj t drejt pr dosjet,
pasi deklaron publikisht se kush ka qen. Sidoqoft Zogaj
sht mir t shoh ligjet eke ose polake pr kt. N
njrin prej ktyre ligjeve ish-bashkpuntorve t policis
sekrete u ndalohet edhe t botojn npr gazeta kurse P.
Zogaj jo vetm q ende vazhdon t shkruaj por guxon edhe
t akuzoj t tjert se po dhunojn demokracin. Njerz t
till me t cilt demokracia po tregohet tepr e gjer
meritojn t marrin dnimin pr at far i kan shkaktuar
nj populli t tr e jo t lejohen q me paturpsi t
ngrihen sot e t japin leksione demokracie.
far leksionesh mund t japin tani pr demokracin
&#8220;intelektualt&#8221; e Sigurimit t Shtetit n PAD.
iftelia e kputi telin e saj t fundit por jan ende
Piktort q mbajn penelin n dor e Gjelat q kndojn.

VZHGUESI.

N &#8220;Rilindja Demokratike&#8221;, 22 maj 1998 shkruhej

&#8220;Dy Spartakt (sht fjala pr Ngjeln e Brahon,
shnim i &#8220;Rimkmbjes&#8221;) mund t ndeshen si
gladiator sot, pas kaq muajsh, n nj aren luksi, q nuk
ngjet fare me arenn e prgjakur, ku e katandisn vendin
Braho dhe miqt e tij vitin e kaluar. Nse z. Ngjela ka
fjetur n tok neutrale (si e quante ai hotel Rognerin) n
kohn e krismave t marra n kryeqytet, Spartak Braho sht
i akuzuar disa her nga shtypi se ka qen yshtsi i
atentatorit t Shkallnuerit, q hodhi bombn mbi
presidentin Berisha, i cili po u fliste qindra
simpatizantve t Partis Demokratike n fushat
elektorale. Vetm mrekullia bri ather q t evitohej
masakra, por sht pr t vn duart n kok, q para
njeriut, i cili dyshohet si organizator i planit t nj
gjakderdhjeje t paprecedent n Shqipri, t&#8217;i varet
n qaf dekorata e misionarit t s vrtets.&#8220;Zri Popullit&#8221;, 26 qershor 1992

&#8217;ndodhi dje n parlament

Kto largime demonstrative krijuan nj situat t nder n
parlament. Z. Baleta si gjithnj n situata t tilla, me
nj agresivitet t pashembullt, sulmoi me akuza t
pavrteta t gjith ata q u larguan nga parlamenti. Kshtu
p.sh., ai tha se zotrinjt socialist u larguan sepse e
dinin q Partia Demokratike do t lexonte n fund t ksaj
seance nj deklarat shum t rndsishme. N fakt, si u
infromuam nga drejtuesit e grupit parlamentar t PS, askush
nuk kishte dijeni pr nj gj t till. N mjediset e
parlamentit pshpritej vetm se, grupi parlamentar i PD
kishte zhvilluar gjat gjith nats, ose deri n ort e
vona t nats, nj mbledhje mjaft t rndsishme. Pas
shfrimeve t tipit Baleta, befas nga salla ngrihet deputeti
Minga, i cili n emr t grupit parlamentar t PD lexoi nj
deklarat t gjat n t ciln sulmonte ashpr deputetin
Pashko pr qndrimin q mbajti ai n parlament, lidhur me
largimin nga Shqipria t z. Hajdari. Kjo deklarat, e cila
u filmua dhe u b e njohur pr opinionin publik nga TV dje
dhe mbrm, ishte nj sensacion i vrtet pr parlamentin,
ashtu si sht n t vrtet edhe pr opinionin publik
shqiptar.
Nga sa lihet t kuptohet nga deklarata, n Partin
Demokratike, lufta n mes moderatorve dhe ekstremistve t
djatht, ka hyr n nj faz t rrezikshme. Mbas largimit
n mnyr t bujshme t z. Ceka, braktisjes s Shqipris
nga z. Hajdari dhe dnimit shembullor q PD i bri z.
Pashko, njerzit pyesin t shqetsuar &#8220;Kush e ka
radhn tani?&#8221;, &#8220;far po ndodh n PD?&#8221;.
Rreth ktij problemi sot n Shqipri ka shum diskutime dhe
hamendje. E vetmja gj q mund t thuhet me siguri sht:
&#8220;N kto dit t vshtira q kalon Shqipria, n
horizont po shfaqen krcnueshm ret e zeza t nj
revanshizmi t egr djathtist, i cili krkon t vendos nj
diktatur t re, edhe m t egr se ajo q kaluam. Ndrkaq
do gj mbulohet me nj propagand marramendse me ngjyrime
demokratike. N kto momente tingllon shum aktuale
thirrja e njohur e J. Fuik, i cili nga qelit e burgut
paralajmronte bashkatdhetart e vet, n prag t lufts s
dyt botrore, me fjalt proverbiale: &#8220;Njerz ju kam
dashur, jini vigjilent&#8221;.

Korrespondenti i &#8220;Zrit t Popullit&#8221;.

PRSE MBANI PASHAPORT SHQIPTARE Z. MOLLA?

T premten n mbrmje, dt. 22 prill po ndiqja emisionin
&#8220;Zon e Lir&#8221; n TV Arbria t drejtuar nga
gazetari Arian ani. T ftuarit e emisionit n fjal ishin
shum &#8220;politikan&#8221; t ndryshm t cilt
drejtuesi i emisionit u bnte pyetje t ndryshme lidhur me
at &#8217;ka ata i ofrojn elektoratit t tyre, pasi si
dihet jemi n prag zgjedhjesh dhe interesi im pr t
dgjuar se far u premtojn ata shqiptarve m bri q t
ngulitem mir para TV-s.
Z. ani pyetjet pr secilin i kishte t goditura pr
shumicn prej tyre dhe pse kishte raste kur ato ishin her
ngacmuese e her prkdhelse. Prgjigjet e t ftuarve her
m bnin pr t qeshur e her pr t ardhur keq dhe kjo
mesa kuptoj un vjen si rezultat i vizionit t ngusht, por
dhe t varfr t &#8220;politikanve&#8221; tan. Pas nj
&#8220;ngrohje&#8221; q m dhan fjalt e thjeshta dhe
kuptimplota t z. Dashamir Shehi, n studio i ftuari i
radhs ishte Paskal Milo. Pas disa fjalsh boshe (si e ka
zakon), gazetari ani iu drejtua me pyetjet rrufe t cilave
Milo duhej t&#8217;u prgjigjej vetm me &#8220;por&#8221;
ose &#8220;kundr&#8221;.
Pyetja e par ishte: &#8220;Z. Milo a jeni pro ose kundr
miratimit t rezoluts s shtjes ame n parlamentin
shqiptar?&#8221;. Dhe ather &#8220;MOLLA&#8221; (Milo n
greqisht do t thot moll) me paturpsin m t madhe dhe
me nj lloj krenarie si t ishte para eprorve t tij grek
iu prgjigj shkurt dhe prer &#8220;KUNDR&#8221;. Nuk u
befasova natyrisht.
Pyetjet ishin t shpejta dhe pa mundur t&#8217;i bj
analiz prgjigjes s tij, gazetari bri pyetjen e dyt:
&#8220;A jeni pro apo kundr largimit t Hirsis s Tij
kryepeshkopit t Kishs Ortodokse Autoqefale Shqiptare, z.
Milo?&#8221; &#8220;Molla&#8221; me t njjtn krenari prej
iraku iu prgjigj &#8220;KUNDR&#8221;. Prsri nuk u
befasova. Pyetja e radhs ishte: &#8220;Jeni pro apo kundr
pr hapjen e nj shkolle t mesme n gjuhn greke n
qytetin e Kors?&#8221; Dhe me paturpsi prej tradhtari
&#8220;Molla&#8221; iu prgjigj &#8220;PRO&#8221;. Shum
shpejt erdhi pyetja e fundit nga drejtuesi i emisionit:
&#8220;A jeni pro apo kundr pr hapjen e nj shkolle greke
n Himar?&#8221; Papritmas &#8220;Molla&#8221; iu prgjigj
&#8220;KUNDR&#8221;. Sinqerisht qesha. E si t mos qeshja
me kt sharlatan dhe tradhtar t kombit q me paturpsin
m t madhe para shqiptarve, pasi kishte marr votat e
eprorve t tij m prgjigjet q dha dhe, natyrisht, me
bekimin e pushtuesit t Kishs Ortodokse Autoqefale
Shqiptare krkoi t na linte me prshtypjen e nj atdhetari
t ndershm e patriot!!!
Jo z. Molla, nuk i ha populli shqiptar kto lloj filmash q
ju dhe politikan t tjer q njihen tashm nga t gjith
bni prej vitesh n kurriz t interesave kombtare, pr t
cilat me shekuj jan mbrojtur me gjakun e bijve m t mir
t kombit ton. &#8217;kujtoni ju z. &#8220;Molla&#8221;
se bashk me t tjer do t mund t shisni interesat
kombtare thua se jan orendi shtpiake tuaja dhe mund t
bni Pazar me to? Kush jeni ju? Duhet ta dini fort mir ju
dhe gjith ata q jan vn n shrbim t atyre q mbajn
t pushtuara tokat ame, q kan br masakr mbi popullin
am, t atyre q mbajn ende ligjin e lufts, t atyre q
me ndihmn e disa irakve si puna juaj shkatrruan
Shqiprin ton duke vjedhur parat e piramidave q ju me
shok ngritt, t atyre q vrasin, masakrojn
bashkatdhetart tan emigrant duke i shfrytzuar ata n
mnyr &#8217;njerzore, t atyre q grisin flamurin e
kombit m paqedashs n Bot, t atyre q mbajn t
pushtuar (me ndihmn e irakve t zellshm) kishn
ortodokse autoqefale shqiptare, se shqiptart kan ditur
dhe do t din t mbrojn interesat e kombit ton dhe
shtjen kombtare dhe nuk kursejn as jetn dhe gjakun e
tyre pr t&#8217;i mbrojtur ato, ashtu si kan br ndr
shekuj. Ashtu si bn edhe n Kosov dhe n Maqedoni. Dhe
ather ta dini fort mir se as vrima e miut nuk do
t&#8217;ju nxer ju dhe t gjith irakt e tjer.
Natyrshm lind pyetja: Prse mbani pasaport shqiptare z.
Molla?

Agron SpahiuSI PRDORET EMRI I MYFTARAJT KUNDR KUJTIMIT T AZEMIT 

Shtabet propagandistike berishiane me sa duket kan mbetur
shum t paknaqura nga ndikimi i pakt i shkrimit 
"Historia e marrdhnieve t Berishs dhe t Nanos me
SHBA-n", botuar nga 1-7 prill 2005 n gazetn "Republika"
dhe po e ribotojn n gazetn "SOT". Pr kotsit e
mbrapshtit e ktij shkrimi kemi shkruar n artikullin "Pse
i duhen Berishs "Kundr-realitetet shqiptaro-amerikane".
Tani vetm i rikujtojm lexuesit se shtabet propagandistike
berishiane emrin e Kastriot Myftarajt e kan prdorur si
pseudonim, sepse interpretimet spekuluese q i interesojn
tani politiks s Sali Berishs pr marrdhniet me Turqin
bien ndesh me deklaratat q ka br Azem Hajdari pak koh
para se t humbiste jetn n atentatin q u krye kundr
tij.
N revistn e prdyjavshme "Koha" nr. 19, dat 16 shtator
1999 sht ribotuar nj intervist q Azem Hajdari i kishte
dhn revists turke "Tempo" dhe ishte botuar n kt organ
m 5 gusht 1998. Ndr t tjera Azemit i ka qen drejtuar
edhe kjo pyetje :"A mund t na flisni pr pikpamjet tuaja
pr Turqin dhe mendimin tuaj prKosovn. N prgjigje
Azemi sht shprehur : "Un jam nj njeri shum optimist.
Un dija gjithka para ngjarjeve t 1997-ts. Historia
ndryshoi para syve tan. Ne ishim t pafuqishm dhe s'mund
t bnim gj. Pr Shqiprin filluan t diskutonin si m
1915. Njerzve nuk mund t'ua shpjegonim gjendjen. N gjith
Ballkanin mbizotronin mendimet antiamerikane. Kjo ndodhi
edhe pr shkak t mosprfilljes s turqve. M 1997 sikur
qeveria turke t mos deklaronte se "Ne nuk do t lejojm q
Shqipris t'i cnohet integriteti territorial" Shqipria
mund t ishte ndar". Politikn q vendosi kufijt
shqiptar dhe at t ndarjes s Shqipris e ndjek qeveria
greke. Greqia ka njerz n qeverin shqiptare. Dhe kta
njerz pengojn hyrjen e europianve n Shqipri. Serbt po
luajn rolin q kan pasur n kryqzata mesjetare. Ata thon
se "Kosova o do t jet e jona, o s'do t ekzistoj
fare&#8230;.".
Shihet qart se Azem Hajdari nj vit pas ngjarjeve t vitit
1997 vlersonte si shptimtar pr Shqiprin rolin q
luajti Turqia dhe theksonte se rreziku vinte nga Greqia e
Serbia. Kurse shtabet propagandistike berishiane 8 vite m
von prpiqen ta paraqesin punn krejt ndryshe, sikur ishte
Turqia ajo q kishte vn n rrezik Shqiprin dhe kishte
br q Amerika t merrte ann e Greqis kundr
shqiptarve. Shtabet propagandistike berishiane kur duan t
prligjin servilizmin e Berishs para Greqis vn Kastriot
Myftarajn t nnshkruaj e t botoj shkrime me trillime
sikur Berisha po i prmbahet nj "realpolitike t
shklqyer" q gjoja e kishte prpunuar Azemi. Kur duan t
prhapin akuza kundr Turqis heshtin pr deklaratat e
botuara t Azemit dhe trillojn se kan marr vesh nga t
tjer se turqit paskan pas futur n qorrsokak Sali Berishn
dhe i paskan detyruar grekt t bjn deri ndrhyrje
ushtarake n Shqipri. Kshtu "vrassin me pages n
publicistik", Kastriot Myftaraj, shtabet propagandistike
berishiane e prdorin pa pushim pr t shtrembruar
qndrimet politike t kun drshtarve t gjall dhe t
Azemit t vdekur. Ksaj veprimtarie t ult i shrbejn
edhe gazetat q i botojn t tilla spekulime.

24 prill 2005                       
       Abdi Baleta

 
"JURISTT E MEKSIT" NDSHKOHEN NJRI PAS TJETRIT

N shkrime t mparshme n "Rimkmbja" kemi shkruar gjr
e gjat pr vendimin e mbrapsht gjyqsor q dha nj treshe
e Gjykats s Apelit e prbr nga Edmond Gogo, Shpresa
Bea e Tom Ndreca pr t prmbysur nj gjykim t drejt t
gjykats s shkalls s par n shtjen "Meksi kundr
Balets" dhe pr t plotsuar n mnyr t kundraligjshme
e arbitrare krkesn e pabazuar t ish-kryeministrit
"demokrat " t Shqipris", i cili kishte krkuar
dmshprblim moral n dollar meqense " e kishin fyer me
aludime" . 
Edhe sikur t duam ta harrojm kt shtje ku sht
zbuluar karakteri i ish-kryeministrit shqiptar q
drejtsin e kupton si spekulim dhe puna e mbrapsht q
bri gjykata e Apelit n Tiran nuk na ln faktet q dalin
her pas here n mbshtetje t ktyre konstatimeve e
vlersimeve q kemi br.
N shrbim t makinacionit politik t Aleksandr Meksit t
kurdisur me an t spekulimit gjyqsor u vun disa jurist.
Spari nj avokat q kishte marr dor tek Janullatosi si
jurist. Pastaj nj treshe gjyqtarsh n Gjykatn e Apelit
q ka br arsyetimin m absurd q mund t'i bhet nj
vendimi gjyqsor t paligjshm dhe arbitrar. Pastaj u gjet
me qiri meksian nj prmbarues gjyqsor si Ilir Kio
Kapedani q vuri n veprim gjith marifetet q dinte pr t
krkuar zbatim sa m t shpejt t vendimit . Ka gati nj
vit q sht njoftuar n shtyp se ky prmbaruesi i zellshm
Ilir Kapedani sht pushuar nga puna pr shkelje t rnda
ligjore n kryerjen e detyrave t prmbaruesit. 
Kto dit gazetat njoftojn se pas kontrolleve q jan br
nga inspektort e Ministris s Drejtsis n Gjykatn e
Apelit n Tiran jan vrejtur shkelje t shumta e t rnda
nga gjyqtart n zbatimin e ligjeve dhe n gjykimin e
zgjidhjen e shtjeve. Deri tani Kshilli i Lart i
Drejtis me propozimin e Ministrit t Drejtsis ka
shkarkuar nga detyra nnkryetarin e Gjykats s Apelit dhe
po prgatiten masa t tjera ndshkimore kundr kryetarit t
Gjykats , Muharrem Kushe, si dhe disa gjyqtarve, duke
prfshir dhe Edmond Gogon e Tom Ndrecn ( shih gazetn
"Panorama" 22 prill 2005). 
Pra midis shkelsve t ligjit figurojn edhe emri i Kushes,
ish bashkpuntor me Meksin kur ky ishte kryeministr, si
dhe i gjyqtarve Gogo e Ndreca, q u kujdesn aq shum ta
prdhosnin ligjin pr t ndihmuar ish-kryeministrin Meksi e
gruan e tij Dhurata t realizonin intrign e tyre gjyqsore
se gjoja ishte fyer Aleksandr Meksi kur i kujtohej fakti i
vrtet se babai i tij ka qen oficer dhe me aludine ishte
krijuar "pshthjellim fyes" pr personin e
ish-kryeministrit. Nuk jemi interesuar t msojm nse kjo
shtje prfshihet n shkeljet ligjore t konstatuara n
punn e ktyre gjyqtarve. Por vem n dukje se nuk kemi
gabuar kur disa her publikisht kemi br t njohur
qndrimin ton se nuk mund t ndrtohet shtet ligjor me
"Gogo-Kondi gjyqsor". Kontrolli i Ministris s Drejtsis
n Gjykatn e Apelit n Tiran po e mbshtet me fakte kt
vlersim.
N gazetn "Albania" t dats 22 prill 2005 jan veuar si
titull shkrimi fjalt krcnuese t gjyqtarit t shkarkuar
Dalip Bushi drejtuar mnistrit t drejtsis z. Xhafa "Je n
gjak me mua po m shkarkove". Ja deri ku paska mbrritur
arroganca e njerzve t gjyqsorit n Shqipri q shpallin
vetgjyqsin m ekstreme me terma t Kanunit kur edhe
Kanuni nuk e parashikon rastin pr t cilin flitet. Pr
kt gjendje t mjeruar n gjyqsorin shqiptar ka "meritn"e
tij t madhe edhe kryetari i ktij gjyqsori Thimio Kondi q
edhe kur i krkohet ndrhyrje pr t frenuar prdhosjen e
drejtsis nga arbitrariteti gjyqsor refuzon t shqyrtoj
rastin q ka t bj me spekulime politike nga nj
ish-kryeministr. 
Arsyet prse ndodhin gjra t tilla mbase ka filluar t'i
zbuloj vet gjyqtari i ndshkuar Dalip Bushi q i paska
deklaruar gazets "Albania" m 22 prill "Ju tregoj klanet
kriminale n politik e drejtsi". Bushi i ka prqndruar
akuzat e tij tek kryeministri Nano. Po ish-kryeministri
Meksi si e ka sigurar gjith at kujdes t veant pr t
n Gjykatn e Apelit?! Kur Meksi ishte kryeministr ka pas
bashkpunim t mir me avokatin Muharrem Kushe, q m pas u
b kryetar i Gjykats s Apelit. Muharrem Kushe n shtyp
sht prfoluri pr prfitime t padrejta materiale
nprmjet veprimesh t papajtueshme me detyrn e nj
gjyqtari, pr pasuri t vna n mnyr t dyshimt.
Muharren Kushe e ka trhequr n Gjykatn e Apelit juristin
Gogo, t cilit iu ngarkua ta zgjidhte shtjen "Meksi
kundr Balets" ndryshe nga sa e kishte zgjidhur gjykata e
shkalls s par dhe si e krkonin Aleksandr e Dhurata
Meksi.
Drejtsia e ngatrruar do t prodhoj me sa duket shum
histori t tilla, meqense "klanet kriminale" t politiks
qenkan vepruese n drejtsi. 

24 prill 2005                       
           Abdi Baleta
PASHKO, MEKSI, MILO, CEKA- SHTAB POLITIKO-FETAR I
JANULLATOSIT

Para disas ditsh n Tiran u organizua promovimi i librit
t Anastas Janullatosit "Globalizmi dhe ortodoksia". Edhe
pa e lexuar nj libr t till nga titulli e kupton q
sht nj punim me prirje m shum politike se fetare.
Anastasi sht, ashtu si thon, intelektual i kompletuar
dhe di t bj mir punn e tij politike nprmjet fes.
Prandaj edhe e kan drguar n Shqipri m shum n rolin e
guvernatorit t nj "province greke" se t kryepeshkopit
ortodoks.
Promovimit t librit t Janullatosit shtypi nuk i ka br
ndonj jehon t madhe si mund t mendohet pr nj shtyp
q mezi pret t'i jepet rasti t tregoj dashamirsi ndaj
do gjje greke. Edhe kjo duhet t jet rrjedhoj e
menuris s vet Janullatosit q e di masn sa duhen
pickuar ndjenjat e shqiptarve q t mos kalojn n
padurim. Por nj kanal televiziv e bri propagandn aq sa
duhet pr kt promovim. N ekranin e ktij kanali televizv
arritm t dallonim se kishte auditor t zgjedhur me kujdes
pr t nderuar autorin e libri dhe ata q bnin referate
vlersuese ( lexo lavdruese) pr librin dhe vet autorin.
N at mjedis na zuri syri vet kryetarin e Akademis s
Shkencave t Shqipris, zotri Ylli Popn,
ish-kshilltarin e Janullatosit. Por m shum trhoqn
vemendjen t ngarkuarit me referatet e rastit si
ish-kryeministri i Shqipris Aleksandr Meksi, ish
zvends-kryeministri i Shqipris Gramoz Pashko,
ish-ministri i jashtm i Shqipris, tani deputet Paskal
Milon, ish-minstri i brendshm i Shqipris, arkeologu e
deputeti Neritan Ceka. Kuptohet vetvetiu q nuk mund t
mungonte kryetari i PBDNJ-s deputeti minoritar Vangjel
Dule q sht dhe bir shpirtror i Janullatosit. Kishte dhe
t tjer, por nprmjet sekuencave televizive nuk fiksohen
dot t gjith. M shum ra n sy reklamimi i Gramoz Pashkos
q tani pas kalimit t tij n PD si vlla siamez partiak me
Sali Berishn, ka hyr shum e papritmas n modn politike.
Janullatosi na tregoi qart se far shtabi politik me
"personalitete shqiptare" ka rreth vetes dhe cilt jan m
t adhuruarit e tij n politikn shqiptare. Burrat q
vlersuan lart veprn e Janullatosit jan gati t gjith t
besimit ortodoks, me prejardhje nga viset jugore t
Shqipris q grekt i quajn Vorio-Epir i ngusht. Edhe
Neritan Ceka me prejardhje fetare myslimane sht gati
njsoj i pranueshm si ata t tjert n dashamirsi nga
Janullatosi. Grekt din t'u drgojn mesazhe cinike dhe n
jetn e prtejme viktimave t urrejtjes s tyre kur
pasardhs apo njerz t lidhur me pasardhsit e ktyre
viktimave i kan trhequr n rrethin e "Fortlumturis
greke Anastas". Ceka sht dhndr n familjen e Petro Nini
Luarasit q e masakruan grekt sepse ishte atdhetar
shqiptar edhe n punt e fes e t shkolls.

 24 prill 2005                       
        Abdi BaletaJOZEFINA DHE BESNIKU NA NXORRN MALLIN E MAJAKOVSKIT

N prag t Kuvendit t VII t PD-s, q kishte pr detyr
kryesore t paiste Berishn me dy ertifikata kuvendore,
at t kryetarit t vazhdueshm t partis dhe t
kandidatit pr kryeministr, n rast se fiton PD-ja,
bashkpuntort m t ngusht t Berishs n PD u
mobilizuan pr ta br fakt t kryer mandatimin e Saliut
pr t dyja detyrat.
M 20 prill n gazetn "Albania" lexuam dy deklarata t
forta pr t ngritur edhe m lart kultin e Sali Berishs n
PD dhe pr t motivuar pretendimet e tij pr m shum pesh
n politikn shqiptare. Gazeta kishte ndrtuar nj titull
t madh"Jozefina Topalli: Sali Berisha, kryetar i
pazvendsueshm i Partis Demokratike". Posht ktij
titulli vazhdonin n disa kolona shpjegimet e Jozefins.
Por kot t'i lexoje sepse gjith ndjenjat e mendimet e
nnkryetares pr kryetarin ishin derdhur qysh n fjalt e
zgjedhura si titull. Nj shkrim m i vogl kishte pr
titull m pak t dukshm fjalt e Besnik Mustafajt "PD-ja
identifikohet me Sali Berishn". Gazeta"Albania" e kishte
respektuar shklqyeshm masn e trajtimit protokollar.
Fjalt e nnkryetares s PD-s i kishte br titull t
madh. Fjalt e sekretarit pr marrdhniet me jasht i
kishte ln si titull m t vogl. Por ama forcn e kishin
njsoj, si fjalt e Jozefins dhe t Besnikut. 
T dy, me shprehjet q kishin prdorur t onin mallin e
vjershs s Majakovskit n fillim t vitve 1920 n Rusi,
kur poeti nopran i revolucionit, q m von vrau veten,
bnte vjershm pr Leninin e Partin Bolshevike si dy
binjak q historia pr mmlindse u kishte dhn
dashurin. Ata q kan pasur rastin t msojn n shkollat
e komunizmit vjershn e Majakovksit e din se far
emocionesh shkaktonte ajo nse njeriu elinte veten t
gllabrohej nga forca poetike e fjals e prdorur pr
politik. Ai q i ka msuar nj her nuk mund t harroj
kurr m vargjet e Majakovskit : "Kur themi Lenini,
nnkuptojm Partia dhe kur themi Partia nnkuptojm
Lenini". Flalt e Jozefins e t Besnikut t citura nga
"Albania" pr identifikimin e Berishs me PD-n tingllonin
si recitim pasionant i ktyre vargjeve n nj prkthim t
lir por n adres t Berishs e t PD-s.
Vetm tri dit m von kt "majakovskiad" shqiptare t
Jozefins e t Besnikut do ta banalizonte shum Sali
Berisha kur mbajti raportin e tij n Kuvndin e PD-s ku
ishte dhe kapitulli "Un Sali Berisha&#8230;". T nesrmen
sa pr t shptuar nderin e personalitetit njerzor t
individve t veant n PD para delegatve t Kuvendit
Uran Butka do t bnte nj kritik pr kt vetlavdrim t
uditshm t Berishs. Natyrisht Butka e kishte davan t
humbur, sepse nuk do t ngriheshin t tjer ta mbshtesnin.
Fjalt e Jozefins "Berisha kryetar i pazvendsueshm i
PD-s" dhe t Mustafajt "PD-ja identifikohet me Sali
Berishn" ishin shum m rnduese n mendjet e gjuhn e
delegatve. Berisha sapo ishte paraqitur si "Faraoni i
demokracis". 
Butka mori disa reagime zevzeke nga njerzit e presidiumit
q frigoheshin se bnin herezi po t heshtnin pr kritikn
ndaj "kryetarit t pazvendsueshm". Butka u shprblye
edhe me nj koment cinik nga vet Berisha n korridor para
nj kamere televizve se e konsideronte veprimin e Butks si
shprehje t demokracis s madhe q lejohet n PD. Kt
interpretim t "kryetarit t pazvendsueshm" nxitoi ta
prforconte me servilizm edhe propagandisti i tij i
paprtueshm Mero Baze. T dy kta n vend q t jepnin
ndonj vlersim serioz se sa qndronte kritika e Butks,
nxituan t reagonin me komente cinike pr "demokracin n
PD" q ka qen gjithmon pr t'i qar hallin. Ata q nuk e
njohin mir "praktikn demokratike" t Berishs mund t mos
e dallojn cinizmin pas komentit q ai bri pr kritikn e
Butks. Por ata q din se Berisha n vitin1991 kmbnguli
deri n fund n PD q grupi parlamentar t ndryshonte edhe
Ligjin kushtetues q Saliu t zgjidhej president pa
kandidatur alternative i dgjon me neveri sigurimet e
Berishs pr "demokracin e madhe" q zbaton n PD dhe n
politik n prgjithsi.
Jozefina e Besniku bjn mir q t msojn ta recitojn t
plot vjershn e Majakovskit si himn t Partis Berishiane.

24 prill 2005               Abdi Baleta		
__________________________________ 
Do you Yahoo!? 
Yahoo! Small Business - Try our new resources site!
http://smallbusiness.yahoo.com/resources/ 


------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
In low income neighborhoods, 84% do not own computers.
At Network for Good, help bridge the Digital Divide!
http://us.click.yahoo.com/HO7EnA/3MnJAA/E2hLAA/KDuplB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo: 

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo: 

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

================================================================== 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
  shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
  http://docs.yahoo.com/info/terms/
 
Arben Nelku | 30 Apr 01:04 2005
Picon

Expose deceptions by governments and media.The News you won't find on CNN BBC (The 'Other' Side of the News)

Dead because of a lie. Dead because selfish people in government wanted a war and lied to get one, aided by selfish people in the media WHO TOOK MONEY FROM GEORGE BUSH TO LIE TO THE AMERICAN PEOPLE. The government and the media traded the blood of these young Americans for their personal gain. Look at their faces. How can you not be angry?
 
PLEASE SHARE WHAT YOU LEARN HERE WITH OTHERS WHO DO NOT HAVE ACCESS TO THE INTERNET.
 
Guantanamo interrogations 'faked'
Authorities at Guantanamo Bay staged interrogations of detainees for visiting politicians and generals to give the impression that valuable intelligence was regularly being gathered, says a former US Army translator at the camp.
Posted Apr 29, 2005 11:49 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Which essentially admits that they KNEW they were NOT getting any usable intelligence from torturing the prisoners.

Of course, we know that the people being tortured to find Saddam's WMDs really did not and could not have the information they were tortured for, but what is revealing is that all the people being torturted to find the perpetrators of 9-11 also did not provide any useful info.

Has the US been torturing the wrong people?

"Evidence linking these Israelis to 9/11 is classified. I cannot tell you about evidence that has been gathered. It's classified information." -- US official quoted in Carl Cameron's Fox News report on the Israeli spy ring and its connections to 9-11.


Posted Apr 29, 2005 11:41 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:39 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:38 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:38 AM PST
Category: ECONOMY

The company, one of the leading refiners and petrochemicals makers, said its profit in the quarter ended March 31 touched Rs.22.92 billion ($524 million), up from Rs.14.19 billion in the same period of the last fiscal.
Posted Apr 29, 2005 11:37 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:36 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:35 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 11:14 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

In a comedy remeniscent of the Francisco Franco fiasco, the mainstream media struggles to keep alive the arch-nemesis from whom all war-profits flows. Truth is, Osama bit the big one back in December 2001, and his funeral announcement can be seen HERE.

Posted Apr 29, 2005 11:07 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

Relinked at reader request.

Posted Apr 29, 2005 11:07 AM PST
Category: 911

Relinked at reader request.

Posted Apr 29, 2005 11:04 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Once more we get the claim that WMDs were not found in Iraq because they were sent to Syria, except that the same report that concluded there never were any WMDs in Iraq also dismissed the Syria claims as rubbish.

Besides, why would Saddam send his WMDs to Syria when his nation is about to be invaded?


Posted Apr 29, 2005 10:55 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

I get the same emails, almost word-for-word, and as this author makes clear, these hate-mails are full of venom and smears, while totally devoid of any real facts at all.

In what was a blatant tip of the hat to 9/11 conspiracy pop culture, BBC's new Doctor Who series featured a plot which mirrored every aspect brought forth by those who contend that the September 11 attack was an inside job.
Posted Apr 29, 2005 10:53 AM PST
Category: ENTERTAINMENT

Posted Apr 29, 2005 10:48 AM PST
Category: IRAN

More "booga booga" from Joe Farah.

Posted Apr 29, 2005 10:38 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

Well, this oughta bring some media attention to the Franklin Scandal!

Next week, ABC plans to air an expose' on American Idol, which, according to "those in the know", will tell about how the show manipulates the vote to favor certain contestants.
Posted Apr 29, 2005 10:33 AM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

Posted Apr 29, 2005 10:23 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

Posted Apr 29, 2005 10:09 AM PST
Category: DUBYA

According to Finnish anti-virus vendor F-Secure, someone has bought the googkle.com name and built a site packed with web nastiness in the hope you might mistype it.
Posted Apr 29, 2005 10:06 AM PST
Category: COMPUTERS/SECURITY

McSwane contacted his local army recruiting office in Golden with a scenario he created. He told a recruiter that he was a dropout and didn't have a high school diploma. "No problem," the recruiter explained. He suggested that McSwane create a fake diploma from a non-existent school.
Posted Apr 29, 2005 10:04 AM PST
Category: WAR/DRAFT

Posted Apr 29, 2005 09:58 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

The report said the weapon could not go deep enough to eliminate fallout, as some advocates have asserted, and it estimated that the victims in a nearby city could range from a few hundred to more than a million, depending on factors such as the weather and population density.
Posted Apr 29, 2005 09:56 AM PST
Category: WAR/DRAFT

This confirms that the "bunker buster" is a nuclear weapon. So, the US is providing nuclear weapons to Israel. Stripped of the deep penetrator shell, a bunker buster is a tactical nuke, able to destroy a small city. Also note that other articles have confirmed the use of these bunker busters during the invasion of Iraq, which means the US has used nuclear weapons in an unprovoked attack against Iraq, under the false claim that Iraq had nuclear weapons.

The budget instructs lawmakers to freeze or shrink spending in many domestic programs outside defense and homeland security and restrain farm, student loan, pension and some other government programs that grow automatically from year to year.
Posted Apr 29, 2005 09:54 AM PST
Category: ECONOMY

There is little if any evidence that these drugs work on children but nevertheless, an estimated 10 million children in the US are now taking these mind-altering drugs even though they have documented side-effects including suicidal ideation, mania, psychosis, and future drug dependence.
Posted Apr 29, 2005 09:51 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

Premier Silvio Berlusconi said Thursday that Italy might not endorse U.S. findings on the shooting of an Italian agent by American forces at a checkpoint last month in Iraq, news reports said.
Posted Apr 29, 2005 08:59 AM PST
Category: ASSASSINATION

It is two years since looters ravaged one of the world's most important museums, in central Baghdad.
Posted Apr 29, 2005 08:55 AM PST
Category: IRAQ

Lexington, Mass., father of 6-year-old arrested, spends night in jail over objections to homosexual curriculum in son's kindergarten class.
Posted Apr 29, 2005 08:48 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

What ever happened to 'reading, writing, and arithmetic"?

Posted Apr 29, 2005 08:42 AM PST
Category: ISRAEL

About six months ago I asked the readers if they were willing to go to war with Russia for Israel. Time to start thinking of the answer.

Three years after staging the largest debt default in modern history, Argentina on Thursday opened what may be the first Museum of Foreign Debt to teach people the perils of borrowing abroad.
Posted Apr 29, 2005 08:38 AM PST
Category: ECONOMY

The US needs one of those.

Posted Apr 29, 2005 08:37 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 08:34 AM PST
Category: ECONOMY

"Having to kick out all this extra money on gas -- it just kills us," said Rosales, who earns $11.60 an hour. "I am pretty much living paycheck to paycheck."
Posted Apr 29, 2005 08:32 AM PST
Category: ECONOMY

"Inflation is what happens when more and more money is created out of thin air at a rate well ahead of economic output. Anybody capable of skills that lie even modestly beyond drooling into a bucket must surely recognize that this is precisely what’s happening today. "
Posted Apr 29, 2005 08:30 AM PST
Category: ECONOMY

But these workers are also nervous wrecks, for they know that Americans are very angry about the offshoring of middle-class jobs--and American callers often take out their anger on them, using creative combinations of four-letter words. The Indian call centers try deception to deflect this anger. Rahail Manzoor, for example, is told to call himself "Jim" on the phone, and he has undergone lessons in how to speak "American." Some call centers have giant TV screens showing the current weather in U.S. cities, the latest sports scores, and such, so workers can make small talk and pretend to be in the U.S.
Posted Apr 29, 2005 08:12 AM PST
Category: ECONOMY

Posted Apr 29, 2005 08:10 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

China needs the same oil we do, and they have the cash to buy it with. The Arab states, tired of US support for Israel, might just decide China is a more deserving customer.

Hitting all the points in a noted GOP pollster's playbook, the President's plan is driven by politics not policy. Worse, it won't cut oil dependency.
Posted Apr 29, 2005 08:08 AM PST
Category: DUBYA

I discovered at one point during the demonstration that I was surrounded by a group of masked men who pretended they were also Palestinian protesters. They tried to talk to me in Arabic and ask me about "the location of the soldiers" in an attempt to fool me, but the man who spoke to me didn't pronounce the Arabic words correctly. It was at that moment I realized that I was actually surrounded by a death squad.
Posted Apr 29, 2005 08:07 AM PST
Category: ISRAEL

Peri had argued that if Israel went off on its own in destabilizing the Middle East, the United States would abandon Israel, to Israel's detriment. What was needed for the destabilization plan to work was a transformation of American Middle East policy. If the United States adopted the same destabilization policy as Israel, then such a policy could succeed. U.S. influence among its allies and in the United Nations, where it held a veto, would be enough to shelter Israel from the animosity of world opinion, preventing it from ending up as a pariah state such as the white-ruled Republic of South Africa. Better yet, though perhaps unimagined in the 1980s, would be to induce the United States to act in Israel's place to destabilize the region.
Posted Apr 29, 2005 08:04 AM PST
Category: ISRAEL

Posted Apr 29, 2005 08:02 AM PST
Category: IRAN

The AIPAC scandal is derailing Israel's push tosend your kids off to invade Iran, probably because most Americans have figured out that the lies that sent our kids off to die in Iraq had to come from someplace, and that someplace is the Pentagon's Office of Special Projects, which is where at least one Israeli spy was caught.

See next two stories.


Posted Apr 29, 2005 08:02 AM PST
Category: ISRAEL

Posted Apr 29, 2005 08:02 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

"We all know how far radiation can travel. Radiation from Chernobyl reached Wales and in Britain you sometimes get red dust from the Sahara on your car."
Posted Apr 29, 2005 07:45 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

Posted Apr 29, 2005 07:39 AM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

But he's still showing a strong lead in the fake media polls.

Russian President Vladimir Putin promised on Friday to give equipment and training to Palestinian security forces and offered to help rebuild the Palestinians' crumbling infrastructure in the Gaza Strip, from which Israel is withdrawing this summer.
Posted Apr 29, 2005 07:38 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

  April 28, 2005
Posted Apr 28, 2005 08:41 PM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Relinked by reader request.

Transcripts of evidence given in private by the attorney general, Lord Goldsmith, to an official inquiry suggest that the crucial advice on the legality of war, presented to parliament in his name, was written for him by two of Tony Blair's closest allies.
Posted Apr 28, 2005 08:10 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

Posted Apr 28, 2005 07:57 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

AIPAC, one of Washington’s most influential pro-Israel lobbying groups, has fired two senior employees in an effort to distance itself from an FBI inquiry into suspected spying for Israel.
Posted Apr 28, 2005 07:46 PM PST
Category: ISRAELI SPYING

It is a common tactic for the government media spin machine to misdirect people's attention by getting them excited about one aspect of an issue, then later bring out evidence to debunk that aspect and thus tarnish the credibility of the entire subject. Many analysts fear this is the case with 9/11. For example, whatreallyhappened.com and others postulate that the government will eventually release clear footage of Flight 77 hitting the Pentagon. This will then discredit an entire portion of the 9/11 truth movement and the debunkers will have a field day. It is unclear whether the movement could take a blow of this magnitude and not be significantly damaged.
Posted Apr 28, 2005 07:41 PM PST
Catego ry: COVER-UP/DECEPTIONS

Posted Apr 28, 2005 07:39 PM PST
Category: NEPAL

Posted Apr 28, 2005 07:19 PM PST
Category: POLITICS/CORRUPTION

Posted Apr 28, 2005 07:13 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

"I creatively exaggerate!"

A Guardian story on "The ricin ring that never was" has been pulled from the newspaper's website, for what are said to be 'legal reasons'. The story, by Duncan Campbell (the investigative writer, not the Guardian journalist of the same name), analysed the collapse of the UK's 'ricin conspiracy' trial, and reported Porton Down evidence that had made it clear that claims of mass poisoning attacks had no basis.
Posted Apr 28, 2005 07:06 PM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

The 'legal reason' is a "D-notice", an order from the government to spike a story.

Posted Apr 28, 2005 07:00 PM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

Posted Apr 28, 2005 06:58 PM PST
Category: CURRENT EVENTS

:)

Posted Apr 28, 2005 06:51 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

"Next time"? Like, any British with more than a single-digit IQ is ever going to listen to the man again?

The story is worse than people think. Now that the government has been forced to disclose the full legal advice submitted by Lord Goldsmith, the extent to which Parliament and the country were misled is clear for all to see.
Posted Apr 28, 2005 06:47 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

Posted Apr 28, 2005 06:36 PM PST
Category: ISRAEL

"Do what I say, or I will order the Americans to kill you!!!"

Sparking controversy, the State Dept. will not release the actual figures, which they have done in the past.
Posted Apr 28, 2005 06:35 PM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Posted Apr 28, 2005 06:34 PM PST
Category: ISRAEL

Officials have expressed concern over the implications of postal voting, as more problems emerge across Britain.
Posted Apr 28, 2005 04:34 PM PST
Category: VOTE FRAUD

Posted Apr 28, 2005 04:20 PM PST
Category: CURRENT EVENTS

"We should examine this," he said, "and not put up taboos. One should check this physically and scientifically."
Posted Apr 28, 2005 04:17 PM PST
Category: HIDDEN HISTORY

I absolutely agree. Let's see the hard evidence and put all doubts to rest.

Belgian doctors sent an Iraqi girl home on Thursday after treating her for leg wounds caused by a bomb during the U.S. invasion -- and sent the 51,570 euro ($66,650) bill to the U.S. embassy.
Posted Apr 28, 2005 04:09 PM PST
Category: IRAQ

Posted Apr 28, 2005 04:08 PM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

Posted Apr 28, 2005 04:07 PM PST
Category: RIGHT TO BEAR ARMS

Posted Apr 28, 2005 04:03 PM PST
Category: IRAN

President Vladimir Putin has warned Israelis and Palestinians against steps that may pre-determine the final status of Palestinian lands.
Posted Apr 28, 2005 04:02 PM PST
Category: ISRAEL

In other words, the wall.

Posted Apr 28, 2005 04:01 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

Posted Apr 28, 2005 04:00 PM PST
Category: PHONY TONY BLAIR

Is the current property boom an unwelcome replay of the dot.com bubble of the late Nineties and destined to burst in the same way, showering a lot of people with a lot of pain?
Posted Apr 28, 2005 03:59 PM PST
Category: ECONOMY

When the US economy slipped into decline, people started borrowing to sustain their previous life styles, assuming they would repay the loans when the economy improved. But the economy didn't improve, and cannot improve with manufacturing headed for tax-friendly shores, and Bush borrowing and spending cash on war. So, home owners cashed out their equity to pay off credit cards. Now the equity is gone, home owners are flipping real estate back and forth (see comment about property being resold in the same day) to run up the price. This creates an artificial equity on which yet more cash out loans can be taken.

But like any other financial craze, the good times roll only so long as new money can be brought into the bottom of the system. Low interest loans are the lure to new buyers, but the problem isn't that people do not want to take advantage of the new loans, it's that they are less than sure they can make the payments as the economy continues to decline.

There is a phrase to keep in mind. It's "negative equity". That is what happens when a home-owner owes more on the house than the house is worth. Even selling the property does not erase the debt (remember that bankruptcy reform bill).

When the real estate bubble bursts, all those property owners who flipped up the value of their homes and then cashed out that artificial equity are going to be in a real mess.


Posted Apr 28, 2005 03:46 PM PST
Category: ECONOMY

Hmm, that's more than fifteen billion a month.

United Nations Secretary General Kofi Annan on Thursday cautioned against military action to punish Iran and said the Islamic republic was "cooperating" with the West on talks about incentives to limit its nuclear program.
Posted Apr 28, 2005 03:44 PM PST
Category: IRAN

U.S. defense contractors reported strong quarterly earnings on Thursday as the Pentagon put billions into high tech military equipment and services.
Posted Apr 28, 2005 03:26 PM PST
Category: WAR/DRAFT

David Ray Griffin asks the tough questions about Sept. 11, contending U.S. officials had some knowledge of what was coming and possibly orchestrated the attacks.
Posted Apr 28, 2005 03:25 PM PST
Category: 911

Posted Apr 28, 2005 03:24 PM PST
Category: IRAQ

Iraq failed to name an oil minister for its new government on Thursday and controversial politician Ahmad Chalabi was appointed acting minister of an industry plagued by sabotage attacks and uncertainty.
Posted Apr 28, 2005 03:11 PM PST
Category: IRAQ

Posted Apr 28, 2005 03:07 PM PST
Category: DICTATORSHIP

Posted Apr 28, 2005 09:48 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

  April 27, 2005
It can carry as many as 840 passengers on commercial flights, although the usual configuration is for 555.
Posted Apr 27, 2005 11:40 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

we found that in 2004, at a time when 8 Israeli children and 176 Palestinian children were killed – a ratio of 1 to 22 – Times headlines and lead paragraphs reported on Israeli children’s deaths at a rate almost seven times greater than Palestinian children’s deaths.
Posted Apr 27, 2005 11:34 AM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

Posted Apr 27, 2005 11:32 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Posted Apr 27, 2005 11:27 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

An opinion poll published on Tuesday shows a gradual decline in support for President George Bush, while the majority also believes that the United States has got bogged down in Iraq.
Posted Apr 27, 2005 11:22 AM PST
Category: IRAQ

Well, just about time for "Al Qaeda" (nudge nudge wink wink) to do something to revive the war fever.

Channel 4 News has obtained a copy of the summary of the confidential legal advice written by the Attorney General Lord Goldsmith and sent to the Prime Minister on March 7th, two weeks before the war with Iraq.

The document reveals that Lord Goldsmith warned Mr Blair that failure to secure a second United Nations resolution explicitly authorising military action would force the government 'urgently' to reconsider its legal case.

Posted Apr 27, 2005 11:20 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Posted Apr 27, 2005 11:07 AM PST
Category: IRAQ

Meanwhile, the US reports that insurgent atttacks arre running about 400 per week.

Folks, that's not an insurgency. 400 attacks per week is a WAR.


Posted Apr 27, 2005 10:33 AM PST
Category: ISRAEL

Not for the first time, I think.

Posted Apr 27, 2005 10:30 AM PST

That's how Michael Jackson got into trouble!

Posted Apr 27, 2005 10:24 AM PST
Category: DICTATORSHIP

Posted Apr 27, 2005 10:18 AM PST
Category: IRAQ

  April 26, 2005
Matthew Haughey says he won't read our blogs if we use the term "mainstream media" (a.k.a. MSM).

A news flash for Matt: We don't care.

Posted Apr 26, 2005 09:45 AM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

Posted Apr 26, 2005 09:39 AM PST
Category: IRAQ

"No WMDs, but he had a poster of an atom bomb in his private bathroom! That's worth 300 billion spent, 100,000 dead Iraqi and 1500 of our kids in body bags!" -- Official White Horse Souse

Posted Apr 26, 2005 09:37 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

BUSH LIED. YOUR KIDS DIED. WHAT ARE YOU GOING TO DO ABOUT IT? GIVE HIM MORE CHILDREN TO DIE IN IRAN?

Posted Apr 26, 2005 09:25 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Caught in the lie, Bush's first reaction was to lie some more.

Posted Apr 26, 2005 09:22 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

The US Government and media now admit what the blogs knew all along; there were no WMDs in Iraq. So, ewhere did that idea come from? Follow the trail of disinformation to find out just who tricked you into sending your kids off to war.

Posted Apr 26, 2005 09:17 AM PST
Category: IRAQ

There were no WMDs. Bush lied when he said he had proof to the contrary to activate the Congressional authorization for the use of force in Iraq. Therefore, the war in Iraq is illegal, and the American people should not have to pay for it.

Posted Apr 26, 2005 09:13 AM PST
Category: SYRIA

Yeah, since Iraq did not have WMDs, it is highly doubtful they sent them to Syria.

The Pentagon Channel, now one year old, supplies info to troops - and, critics say, propaganda.
Posted Apr 26, 2005 09:08 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

American pilots and soldiers who were taken prisoner and tortured by the Iraqis during the Persian Gulf War of 1991 have lost their legal bid to hold Iraq liable, as the Supreme Court turned away their final appeal Monday. The justices heeded the advice of the Bush administration and let stand an appeals court ruling that threw out a nearly $1 billion verdict won by the prisoners of war two years ago.
Posted Apr 26, 2005 09:06 AM PST
Category: IRAQ

"Hey, that's OUR money now, fella. We didn;t conquer Iraq just to start handing pieces of it away to just anyone!"


Post your free ad now! Yahoo! Canada Personals


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================

Arben Nelku | 30 Apr 01:07 2005
Picon

Procesverbalet e Pleqve te Zionit; Seanca e Peste

SEANCA E PESTE

 

 

Luftrat ekonomike na sigurojne pushtetin

 

 

Per ne eshte shume me rendesi qe luftrat te mos sjellin kurrfare fitimesh territoriale. Prandaj, e tere lufta do te bartej ne terren ekonomik. Atehere popujt do ta kuptojne se sundimi ne kete fushe varet nga bashkepunimi me ne. Kjo gjendet  do ti sjelle kundershtaret tane, para miliona syve, nen meshiren apo pameshiren e agjentures sone nderkombetare, e cila nuk njeh kufij, dhe e drejta jone nderkombetare do t

Arben Nelku | 1 May 00:45 2005
Picon

Perkujtohet 1 Maj 257 Vjetori i Organizates iluministe /Sataniste Globaliste anti-sovrane

ADAM  VAJSHOPI
 
 
                      
   Puna e dores mund te kontrollohet me ane te dores, kurse  puna shpirterore htë sikurse zjarri dhe vershimi të cilën pothuajse nuk kontrollohen. Ata perhapen nga vetvetiu.
                      
Adam Vajshopi u lind me 6 shkurt te vitit 1748 ne Gjermani. Qysh ne moshen e re behet profesor i te drejtes zakonore ne Universitetin e Ingelshtatit. Para kësaj ai ka qene prift me rradhet e jezuiteve - i ashtuquajtur " Gestapo i Kishes rimokatolike". Me 1 maj te vitit 1776 ai themeloi një levizje te vecante te fshehur republikane te quajtur '' Iluminantet", emër shumë i vjeter mistik qe ju është vene shkollave dhe grupeve qe kanë mesuar misticizmin babilonas. Ne iluminatet inkuadrohen njerez të cilët mundohen te depertojne ne ndjenjat e pazbuluara njerezore dhe t'i zbulojne cilesite e tyre shpirterore ose te dukshmet, te ashtuquajturin  "Syrin e trete". kanë ekzistuar shumë sekte ne vende te ndryshme me emrin Iluminantet, por asnjera nuk ka lozur rolin e levizjes qe themeloi Vajshopi prej Bavarie.
    Kjo organizate është themeluar sipas rregullave dhe parimeve jezuite me një disipline te brendeshme shumë te ashper dhe me një veshtrim te ndersjellet. Pas vitit 1778 anetaret e saj arrine t'i nenshtrojne lozhat masone, te cilat fillojne ta realizojne ne perpikshmeri politiken e tyre. Te gjitha pozitat komanduese ne lozha i zene njerezit e Vajshopit. Qellimi kryesor dhe i fundit i iluminizmit është revolucioni botëror te cilin synojne ta bejne me ndermjetesimin e shumë udheheqesve shteteror, me pionet e tyre të cilët verberisht i kryejne urdhërat e tyre.
Principet okulte dhe satanike qe perbejne thelbin e mesimit te tyre i ndërrojne qellimet dhe mendjen e atyre qe hyjne ne radhet e tyre. Nisma e ketij mesimi satanik buron prej agnosticizmit, kështu qe një nder udheheqesit e parë te tij ka qene hebraiku shumë i njohur Simon Magusi, ne shekullin e parë te eres sone.
Iluminizmi është perhapur ne Itali, Spanje, Suedi dhe ne një pjese te madhe te botës, kurse ne SHBA - shumë me shpejt, qe sot te ze ndoshta vendin me prioritar.
Kjo doktrinë e ka shfrytezuar spiritizmin agnostik për te depertuar deri te ligjet natyrore. Ithtaret e saj pohojne se janë ne gjendje me ane te rruges mistike te arrijne deri te te gjitha fshehtesite e natyres, si dhe deri te energjia dhe pushteti qe del prej tyre.
Vajshopi fale intaligjences se tij dhe  kembengulesise jezuite ka arritur qe t'i pergjithësoje dhe perpunoje keta doktrina te vjetra dhe te krijoje një doktrine satanike për pushtimin e botës te cilen e quajti Iluminatet. Ndikimi i gjenit te tij ndjellakeq, qe te vrase miliona njerez, ndihet bile edhe sot e kësaj dite. vetë Vajshopi behet i njohur ne mesin e te gjithëve me emrin Iluminatet.
Prej momentit kur Iluminatet i marrin teresisht lozhat masone, ata bëhen fuqi sunduese dhe fillojne qe t'i realizojne planet e erreta vajshopiane për zhdukjen e krishterizmit dhe likujdimin e qeverive shteterore. Kush nuk ishte me ta ishte me ta ishte kundër tyre. Ata kanë shfrytezuar kimikate dhe helme që deri atehere nuk ka ditur askush për to. Me to, janë likujduar personalitetet e papershtatshem. Kjo i behet e qarte qeverise bavarite kur gjate një kontrollimit te papritur te lozhës masone bavareze ne gusht te vitit 1785 ia konfiskoi te gjitha ato kimikate qe ishin prone e Organizates.
Sipas historianes  se njohur Nesta Bebsterit te gjitha formulat qe ka dhe egjiptase dhe sherbejne vetëm për qellime materiale dhe për rrenimin e shoqerise ekzistuese.24
Vajshopi për t'i zene gjitha lozhat masone ka paramenduar një sistem te fshehur me ane te te cilit te gjithë njerezit e tij shumë shpejt arrijne ne pozitat me te larta dhe e marrin qeverine dhe udheheqjen e lozha ve.  Mijera lozha te tilla themelohen ne mbare botën dhe nen komanden e Vajshopit, minojne çdo qeveri qe i pengon "bos" -it kryesor, Rothshildit, i cili qendron i fshehur pas gjithë kësaj.
   Sipas profesor Robinzonit, programi i Vajshopit është sic vijon:
1.   Shkaterrimi i te gjitha qeverive paqedashese.
2.   Heqja e trashegimise.
3.   Zhdukja e prones private.
4.   Zhdukja e patriotizmit.
5.   Zhdukja e familjes.
6.   Heqja e religjionit.
7.   Krijimi i një Qeverie botërore.25
   Mirepo, për t`u realizuar te gjitha keto shtate pika, do te thote, bota te dridhet dhe te rrenohet.
    Sic permenda me larte, Vajshopi është edukuar ne një rend jezuit dhe ka pranuar barbarine dhe ashpersine e asaj organizate.
     Jezuitet kanë qene avangarde dhe ushtri e Kishes romake. Rendi i tyre është themeluar ne vitin 1541 prej Ignaci us Lojolit. një vit me parë papa Pavle III i ka pranuar për "Regimini Militantis Ecclesiae". Lojoli u be gjenerali i parë i ketij rendi. Historia e kësaj "Organizate krishtere" është shkruar me shumë gjak protestantesh. Shtabi kryesor i jezuiteve ka qene Vatikani, kështu qe Papa i ka shfrytezuar për misione speciale. Me kerkese te shumë shteteve ne vitin 1773 papa e shperndau organizaten, por se shpejti pas kësaj u themelua serish. Bile edhe sot e kësaj dite ekzistojne shkolla dhe kolegje te shumta te jezuiteve. Ato janë te njohura me ruajtjen e perpikte te doktrines se vet dhe me misticizmin e vet. Ato  janë te ashtuquajtur "Internacionale e zeze".
Betimi i jezuiteve, kur hyjne ne rendin e tyre është sic vijon: " Ne emër te te kryeqezuarit ne kryq, Krishtit, une betohem se do t'i nderpres te gjitha lidhjet qe me lidhin me baben, nenen, vellezerit, motrat, farefisin, shoket, me mbretin, gjykatesit dhe me çdo pushtet tjeter te cilit i kam sherbyer ose qe jam betuar se d o t'i nenshtrohem ose sherbej. I nderpres marredheniet me vendlindjen time, prej tash e tutje ekzistenca ime është ne sfere tjeter. Betohem se do t'ia shpaloje kryeshefi tim te gjithë atë qe bej, mendoj, lexoj, mesoj dhe shikoj rreth vetes".
     Intrigat dhe emrin e keq, qe janë karakteristike për këtë rend katolik, i njeh shumë mirë e tere bota. Mirepo, ajo për çka gjithmone do te mbajne pergjegjesi do te jene kolegjet bartolomejane, kur me 24 gusht te vitit 1572 vrasin ne një mënyrë te vecante tinzake dhe barbare me se 100 mije hugjenote (protestante).
Mashtrimet dhe qellimet e Vajshopit dalin ne shesh edhe prej një letreje dërguar bashkepjesemarresit dhe bashkemendimtarit te tij te afert.
"Ne duhet te mendojme se si te fillojme te punojme ne ndonje mënyrë tjeter. Me rendesi është vetëm te arrihet qellimi, nuk është me rendesi se me cfare preteksi do te kryet. Perhere është e nevojshme te kihet një mbulese. Ne duhet te fshihemi nen emrin e një or ganizate. Lozhat te cilat janë ne dore te frankmasonerise momentalisht janë tunike me e pershtatshme për qellimin tone  te larte, sepse bota tashme i njeh dhe nuk pret prej tyre gje te madhe çka meriton t'i kushtohet vemendje. Ne duhet te mbeshtillemi ne një erresire te patejdukshme dhe te mos lejojme te depertojne kurrfare spiune ose te deleguar prej organizatave tjera".26
     Ne letren tjeter te Vajshopit e hasim pranimin e tij qe vijon: "Pozita ime kerkon qe une te qendroj i fshehur prej shumë anetareve perderisa te jem gjalle. Jam i obliguar qe çdo gje ta realizoj me ndermjetesimin e pese-gjashte veteve. Kjo do te tregoje se sa lehte do te jete qe një krye e mencur te dirigjoje me qindra mijera njerez".27 Ne një leter tjeter ai shkruan:"Une kam dy vetë me njehere pas meje të cilët i frymezoj me frymezimin tim, me deshiren time, dhe secili prej tyre ka po ashtu dy tjerë dhe kështu me rradhe- ne këtë mënyrë me se miri jepen urdhërat dhe oper ohet politikisht".28 Kjo organizate perverze është sherbyer me forma te ketilla te veprimit dhe te sjelljes qe Rothshildet te mund t'i realizojne planet e tyre për shkaterrimin e botës me ane te revolucioneve.
    Eksplodimi i parë është revolucioni francez ne vitin 1789 dhe pastaj te gjitha revolucionet qe vijojne prej atehere e deri me sot. Planet e paramenduara mirë dhe veprimet e fshehura te kësaj organizate konspirative janë zbuluar bile pas efektit te dukshem: rebelimi, revolucioni, lufta, ura artificiale, kataklizmat ekonomike e bujqesore.
    Rrugen e Vajshopit dhe te levizjes se tij i Iluminatet e vazhdoje trioja: Karl Marks, Fridrih Engels dhe Lasal. Ata e perpunuan fasaden e kësaj doktrine duke i ruajtur idete e saj thelbesore. Duke e vene theksin ne parimet altruiste, ata e ruajtën anen revolucionare te doktrines. Edhe më interesante është se ata tre u pranuan liderë te socializmit dhe komunizmit, kurrë nuk kanë qenë punetorë ose te s hperblyer për "drejtesine" për te cilen ne mënyrë aq te flakte kanë luftuar. Marksi ka qene një njeri pertac pa kurrfare morali. Lasali ka trasheguar pasuri te madhe dhe kurre ne jete nuk ka punuar gje. Engelsi, fabrikant shumë i pasur i pambukut, ka shfrytezuar punen e femijeve te cileve iu ka paguar meditje te pavlefshme.29
       Marksi, emri i vërtete i te cilit është Mordohaj, e ndërron emrin njesoj sikur Vajshopi, kurse shembullin e tij e vazhdojne edhe udheheqesit e tjerë te Revolucionit bolshevik. Marksi e ka prejardhjen prej një familjeje rabine. Sipas shumices se historianeve ai ka pasur karakter te keq - keqberes, jotolerant, i zemeruar dhe i padurushem.30 Punimet e tij nuk kanë mbështëtje ne kurrefare baze shkencore. Te gjitha janë nen dominimin e emocioneve te tij. Mirepo, një gje është e vërtete: ai ka qene ithtar shumë i mirë i Adam Vajshopit dhe padyshim ka ndihmuar Revolucionin bolshevik, i cili është kopie e plote e atij francez.      Vajshopi e ndërroi emrin e tij ne Spartak. Ngjashem me te, komunistet e parë ne Evrope u quajten spartakase dhe me vonë e ndërruan emrin, kur e quajten veten komuniste.31
       Ndikimi i Iluminateve ne Evrope dhe ne SHBA ka qene shumë i madh. Kjo është mbarte ne gjeneratat e ardhshme edhe deri ne ditet e sotme, përmes shkencave me te vjetra te fshehura sic është astrologjia, okultizmi, kabalizmi, nomerologjia etj. shumë amerikane te njohur kanë qene, gjithashtu, te inkuadruar ne te. Ne vitin 1913 Rezerva federale amerikane e vë ne emblemën e bankonotës prej një dollari piramiden egjiptiane me syrin e Luciferit qe i sheh te gjitha.
      Veprimtarine nentokesore një kohe e kanë kryer Iluminatet dhe lozhat masone qe iu janë nenshtruar atyre, e sot e kryejne me se 1.200-1.300 organizata te ndryshme te shperndara ne tere botën.
     Nen parullen për "paqe botërore" keta konspiratore kanë për qellim te zhdukin gjysmen e popullates ne Toke me ane te bombes atomike, për menjanimin e se ciles aq ngrohte bisedojne. Nderkaq, ato bejne presion te madh për ngrirjen dhe zhdukjen e armeve nukleare. Por qellimi i tyre është qe çdo gje te kaloje nen kontrollin e OKB - organizate e cila është selia e vërtete e Iluminateve.
       Ashtu sic posedonte me parë Vajshopi shkolla speciale te krijuara me qellim qe ne to të mesohet internacionalizmi, sot ithtaret e tij, gjithashtu i permbane ato universitetet ku nuk mund te hyje cdokush. Pse ne Hollivud hasim me shumë komuniste? për shkak se te gjitha kompanite filmike janë prone e bankiereve ndërkombëtare, kurse artistet filmike janë pione te tyre.
       Pse pjesa derrmuese e personelit te ABC [Ei Bi Si], CBS [Si Bi Es] dhe NBC [En Bi Si] janë anetare te Komisionit Trilateral dhe te Komitetit për lidhje me botën e jashtme?  për shkak s e pronaret te ketyre kompanive janë  te njëjtët konspiratore - bankieret të cilët e kontrollojne Bashkimin Sovjetik dhe te gjitha shtetet komuniste.
      Mjetet dhe instrumentet e levizjes komuniste për revolucione dhe luftera faktikisht u formuan ketu, ne SHBA, dhe kurre nuk kanë qene kaq aktive sikur tash.
Lidhja ndermjet Rothshildit dhe SHBA-ve behej me ndermjetesimin e partnerit te tij prej Frankfurti - Jakob Shifit, i cili ka pasur një lidhje mjaft te shendoshe jo vetëm financiarisht por edhe familjarisht me Pavel Vartburgun, Feliks Vartburgun dhe Rokfelerin, kështu qe formohet konfederata e madhe bankare amerikane.
     Iluminatet depertojne jo vetëm ne rrethet bankara por edhe ne ato politike dhe ushtarake te SHBA-ve. Ata kanë njerezit e vet ne kongres, Senat, ne mesin e personaliteteve ushtarake, ne CIA, bile edhe ne mesin e kryetareve. Vilsoni është njeri prej tyre, si dhe Franklin Ruzvelti. Ne 14 pikat e degjuara te Vilsonit fshihen qellimet sekrete te konspiratoreve - te gjithë popujt te japin dorheqje nga pavaresia e tyre.
          Adam Vajshopi është njeri nder ekzekutoret me gjeniale te qellimeve te erreta te Rothshildit. Ne Paris para 200 vjetesh ai solli mijera xhelate prej vendeve te ndryshme, te cileve për çdo dite u është paguar çdo pjesemarrje e tyre. për këtë janë harxhuar mjete te medha, gjë që vetëm Rothshildet kanë mund t'i mbulojne keta harxhime. Sot jetojme ne një stad tjeter te zhvillimit dhe konceptimit. Populli duhet patjeter te maniplohet ne një mënyrë krejtesisht tjeter - me doreza kadifeje. Shkollat, kolegjet, universitetet, institutet shkencore dhe shumë organizata religjioze perbejne Iluminatet e sotshem, të cilët njesoj si me parë kanë përkrahje morale dhe materiale prej megabankave.
     Vajshopi ka vdekur kahmoti, por idete dhe modelet e tij shfrytezohen edhe sot prej trashegimta reve te Rothshildit, të cilët njesoj sikur Vajshopi janë fshehur pas shumë bankiereve, skolastikeve dhe administratoreve shteteror. Ai ka vdekur ne moshen 82-vjecare dhe deri ne diten e fundit te jetes se tij, shumë vjet pas revolucionit francez, ka vdekur ta udheheqe veprimtarine kriminale te zoterinjve te tij financiare, të cilët i kanë permbajtur me mjete jashtezakonisht te medha materiale komplotet brutale te organizates se tij.
     Njeri nga shkaqet  kryesore qe njerezit e pranojne idene e kësaj organizate ka qene presioni fanatik i Kishes rimokatolike ndaj popullit, e cila e ndau popullin ne dy fraksione te cilat luftojne për pushtet.
     Ashpersia e Kishes katolike i hidheroi njerezit dhe lehte i beri ithtare te armikut e qe ne rastin konkret fjala është për Iluminatet.


Post your free ad now! Yahoo! Canada Personals


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================


Gmane