Vitore Stefa-Leka | 29 Mar 15:02 2005
Picon

Hetuesit e kuq!

Ju keto caste me siguri
Flini
E di, juve nuk ju ze gjumi
Jini te lodhur..
Te raskapitur
Djersa ju ka ngrire ne balle
Libri i torturave
dhe  shpirti  i zi
Hapur ju rri
Gerhet bashke me ju,
Enderrat ju gjejne sy hapur
Dhe ju mezi prisni
te vij mengjesi...
Fijet e thurura naten
Ne "pranga" ti ktheni diten
Kurthi i zi  i tkurur  ne gji
 Ngrihet perseri..
       Erdhi pranvera
       Kermilli del
       Pi vese;
enderra te bukura
 Ndoshta edhe "pranga" te reja...
I gezohet diellit
peshtyne dhe rruges
Ja qe i ka mbetur ky huq
eshte ngritur ne kembe
Dhe ecen..
Hetusi yne i kuq!


VitoreStefaLeka

Nuovo Yahoo! Messenger E' molto più divertente: Audibles, Avatar, Webcam, Giochi, Rubrica… Scaricalo ora!

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links
BeqirS | 29 Mar 15:52 2005
Picon

Elona Ceno ne "New York Metropolitan Opera House"

Elona Ceno ne "New York Metropolitan Opera House"

 

 

nga - BEQIR SINA, Nju Jork

 

 

NEW YORK NY-- . Nente te rejat kengetare me ambicje te medha dhe ne ngjitje drejt shkallve te operas se Nju Jorkut, te cilat, "te pandrojtura" i'u futen gares se mahniteshme me enderr te ngjashme si ajo e  "American Idol", te djelen, ne nje konkurim nga me prestigjozet ne SHBA-s. Ato duket se tani ato kane fituar shancin e pare, qe nje dite ato edhe mund t'i shohim ne skenen e brilante te Metropolitan Opera House, ne qytetin metropol te botes - Nju Jork, kane theksuar drejtuesit e ketij spektakli. Sipas tyre neqoftese historia do te perseritet, shprehen sepscialistet e ketij spektakli nga me te shikuarit ne Amerike , at'here s'kemi edhe perse te çuditemi se edhe ndonjera prej tyre shume shpejte, do te jete edhe ne Operan e Nju Jorkut, ne "New York Metropolitan Opera House"

 
 


 

Sopranoja e talentuar shqiptare Elona Çeno

Nente konkuruesit te rinje e te reja ishin nje perzgjedhje e kujdeseshme e rreth 1,500 yjeve te konkurseve si ai i edicionit te 51-te, me titull "Met National Council's 51st". Te gjithe s'bashku bene konkurimin zonal me pare, deri sa me pase ato u ftuan ne garen e Nju Jorkut, garen  per talentet e reja ne opera  midis 22 gjysemfinalisteve, duke kenduar e interpretuar ne piano, javen e kaluar ne Nju Jork.

 

 Metropolitan Opera National Council , ka thene se te djelen sejcila prej nente finalisteve, interpretoj dy pjese ne arias. Ne mbyllje te konkurimit sipas ketij spektakli,  te gjithe artistet s'bashku perfshire edhe sopranon e talentuar shqiptare Elona Çeno, recituan nje pjese operistike . Kryetarja e zhurise Susan Graham (mezzo-soprano) ne baze te rezultateve te nxjerra nga koleget e saj shpalli edhe kater fituesit e pare dhe pese fituesit e dyte. Sopranoja e talentuar shqiptare Elona Çeno, qe nuk mundi te klasifikohet ne katereshen e pare ka arritur sukses te pamohushem ne grupin e dyte. Grupe ky solistesh, sipas specialisteve dhe organizatorve te "Opera Review - Metropolitan Opera National Council Grand Finals Concert" per opera ka qene shume afer kater te parave.

 

 

Kater te parat jane:

 

_Soprano Susan Phillips, nga Huntsville, Atlanta(Georgia).

_Soprano Lisette Oropesa, nga Baton Rouge, Los Angel(Kaliforni).

_Tenor Rodell Aure Rosel, nga Philippinet, studente te UCLA ne SHBA

_Bass Jordan Bisch,  Vancouver, Kanada.

 

Simbas rregullores çdo pjesmarres(e) duhet te jete nga 29 deri ne 30 vjete. Kater fituesit u shperblyen edhe me 15 mije dollare amerikan per sejcilin. Nderkohe sopranoja e talentuar  shqiptare Elona Çeno, e cila u perfshi ne rrethin e dyte me te pese konkurente, per te fituar titullin  per talentet e reja ne opera fitoj pese mije dollare amerikane, s'bashku me kater konkurentet e tjera.
Pese finalistet e tjere, te cilat nuk munden te behen fituese te çmimit, por qe u vlersuan per talentin e tyre dhe qe u shoqeruan nga "Metropolitan Opera House" Opera e New York-ut, ne kete konkurrence teper te forte, ishin " sopranoja Mari Moriya nga Japonia, Elona Çeno nga Shqiperia, Ellie Dehn (SHBA) nga Philadelphia, mezzo soprano Michelle Losier dhe tenori Joseph Kaiser te dy nga Kanadaja.

 

 

 Per kete konkurim dhe koncertin e talenteve te reja operistike, shkrojti dhe gazeta me e madhe ne bote, "The New York Times". Me daten 22 mars gazeta  "The New York Times", ne edicionin "Opera Review - Metropolitan Opera National Council Grand Finals Concert" shkruajti artikullin e Bernard Holland, me titull:" In a Contest of Young Voices, a Battle Over What May Be"

 

 

Kush eshte sopranoja e talentuar Elona Çeno ?

 

Soprano Elona Çeno i mori studimet e para ne shkollen e muzikes shqiptare ne vendlindjen e saj ne Shqiperi.Ajo u diplomua ne shkollen prestigjoze "Artet e Bukura - Jordan Misja" dhe diplomohet si Laurate ne Akademine e Arteve po ne Tirane. Gjate kohes se diplomimit sopranoja. Çeno ka dhene nje sere koncertesh ne sallen e Operas e Baletit ne Tirane , perfshire edhe koncertin e saj si soprano soliste ne Boccherini's Stabat Mater.

Ne opera, ajo ka pasur role kryesore si rolin e Cherubinos tek Mozarti - Le Nozze di Figaro luajtur nga Opera dhe Baleti i Tiranes, dhe koncertin Elisetta in Cimarosa's Il Matrimonio, luajtur nga Academia e Arteve. Ajo ka kenduar pjese komplete nga repertori i saj ne rolin e Mimìt tek opera e  Puccinit La Bohème, Violetta tek La Traviata, Sofia tek opera e  Rossinit, "Il Signor Bruschino", dhe tek operat e  Mozartit, Countess (Le Nozze di Figaro) dhe Donna Elvira (Don Giovanni).

Elona Çeno, soprano, (Shqiperi), ka fituar Festivalin e trete i Vokalit Operistik "Marie Kraja" zhvilluar ne  prill 2001.

  "Marie Kraja International Competition" eshte i vetemi festival operistik nderkombetar, ne Shqiperi, qe ka hedhur shtat mbi skenen e Teatrit dhe Operas e Baletit. Ai kane theksuar specialistet nga Shqiperia, vjen ne edicionin e tij te radhes çdo prill me te njejten emer: “Marie Kraja” .

     Çmimi i Pare "Marie Kraja"- vijoje me pase me nje sukses tjeter te kesaj sopranoje te talentuar shqiptare, ajo zuri vendin e dyte ne konkurimin "Albanian Romances Competition" ne Maj po te njejtit vit, dhe ka qene finaliste ne garat "Albania's New Voices Competition".

     Soprano Elona Çeno, eshte per te dytin vit me rradhe kandidate per te marre shperblimin e shkolles amerikane "scholarship " ne kolegjin e njohur njujorkez te muzikes operistike "Mannes College of Music " ne New York. Ajo ka studiuar me figura me eminente te muzikes operistike ne bote, midis tyre permendet edhe emri i Ruth Falcon.

Afrodita Pemaj | 30 Mar 09:01 2005
Picon

'SHPRESAT', TIFOZET GREKE DJEGIN FLAMURIN SHQIPTAR


>'SHPRESAT', TIFOZET GREKE DJEGIN FLAMURIN SHQIPTAR
>Gjate zhvillimit te ndeshjes se shpresave, shqiptare dhe asaj greke, 
>tifozet helene kane ulur flamurin shqiptar dhe e kane djegur ate. Keshtu ka 
>deklaruar presidenti i Federates Shqiptare te Futbollit, Armando Duka ne 
>nje interviste per Top Channel. Sipas tij, ekipi shqiptar "Shpresa" nuk ka 
>pranuar te luaje, pa flamurin kombetar, ndersa per kete veprim te turpshem
>eshte protestuar prane delegatit te ndeshjes. Duka ben thirrje qe neser 
>gjate
>ndeshjes se madhe, Shqiperi-Greqi, te mos ndodhin incidente te tilla.
>
>
>GREQI, ARRESTOHET TIFOZI, SHKULI FLAMURIN SHQIPTAR
>Policia greke ka arrestuar pasdite nje tifoz vendas, i cili mori pjese ne 
>shkuljen
>nga shtiza dhe grisjen e flamurit shqiptar, qe valvitej ne stadiumin 
>Panionios te Athines,
>ne ndeshjen e shpresave Greqi-Shqiperi. Incidenti ndodhi gjate minutave te 
>fundit te
>pjeses se pare te lojes. Autoritetet greke njoftuan se i ndaluari, 
>identiteti i te cilit
>nuk behet publik, do te ndiqet penalisht per fyerje te simboleve kombetare 
>te nje vendi mik.
>
>
>DEKLARATE KUNDER DISKRIMINIMIT NE SHITJEN E BILETAVE
>26 figura te njohura te artit e gazetarise nga Shqiperia dhe Greqia 
>firmosen nje
>deklarate kunder diskriminimit ne shitjen e biletave per ndeshjen e 
>futbollit
>Greqi-Shqiperi, qe do te zhvillohet neser. Sipas deklarates, per ndeshjen u 
>gjet
>menyra per t`ua ndaluar qytetareve shqiptare dhe emigranteve shqiptare, 
>pjesetare
>te shoqerise greke te shkelin ne stadium qe te mos kete episode. 
>Nenshkruhesit thone
>se dy vendet duhet te perballen me nje sfide te perbashket ate te 
>bashkekzistences,
>ndersa deklarojne se refuzojne te ndjekin takimin e neserm Greqi-Shqiperi.
>
>
>
>__________________________________________________
>Do You Yahoo!?
>Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
>http://mail.yahoo.com
>
>

_________________________________________________________________
FotosĀ  - Ā MSN Fotos das virtuelle Fotoalbum. Allen Freunden zeigen oder 
einfach ausdrucken: http://www.msn.de/antispam/prevention/junkmailfilter 
SchluƟ mit Spam - MSN hilft Ihnen hier weiter.

------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
Give underprivileged students the materials they need to learn. 
Bring education to life by funding a specific classroom project.
http://us.click.yahoo.com/4F6XtA/_WnJAA/E2hLAA/KDuplB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e
atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari
nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te
gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo: 

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo: 

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

================================================================== 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
  shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
  http://docs.yahoo.com/info/terms/

Afrodita Pemaj | 30 Mar 14:02 2005
Picon

Grekƫrit ndƫshkojnƫ etƫrit e tyre


>
>
>Grekƫrit ndƫshkojnƫ etƫrit e tyre
>
>AleksandĆ«r Ƈipa
>
>NĆ« kodin e dyluftimit mitologjik thuhet se:
>"Toreadorin nƫ arenƫ nuk e vret tigri apo luani, por e
>ndƫshkon britma dhe duartrokitja e turmƫs". Kjo
>referencƫ evokuese nuk ƫshtƫ kurrsesi mirƫ tƫ qaset nƫ
>realitetet aktuale tƫ shoqƫrive etnike tƫ Ballkanit.
>Eshtƫ kthim mbrapa, ƫshtƫ rikthim nƫ kohƫ tƫ humbura.
>Tifozƫt grekƫ dje kanƫ kryer njƫ akt akulturimi, njƫ
>gjest qƫ i denoncon ata nƫ sytƫ e opinionit europian,
>se sa larg respektit janƫ grekƫt e sotƫm ndaj etƫrve
>antikƫ tƫ tyre. Greqia pƫrmes gjestesh tƫ tilla
>vetanakƫsh, humbet tƫ drejtƫn e posedimit tƫ
>thellƫsisƫ sƫ vet kulturore, tradhton kulturƫn e saj.
>Grisja e flamurit tonƫ kombƫtar, nƫ mƫnyrƫ publike dhe
>po nƫ mƫnyrƫ aq tƫ ekspozuar, fatkeqƫsisht u parapri
>nga njƫ injorim administrativ i tifozerisƫ shqiptare,
>me cilƫsinƫ e tƫ qenit banore e Greqisƫ prej vitesh.
>Shumƫ pak tifozƫ tƫ Tiranƫs udhƫtuan drejt Athinƫs nƫ
>kƫtƫ ndeshje tƫ ekipeve pƫrfaqƫsuese. Nuk ishte
>kompleksi apo droja e frikƫs individuale, por ishte mƫ
>sƫ shumti instikti qytetar pƫr tƫ shmangur pƫrplasjen
>dhe konfliktin. SiƧ ishte edhe njƫ arsye sjellja
>diskriminuese e administratƫs sportive greke dhe
>Federatƫs Kombƫtare tƫ vendit fqinj. Nƫ funksion tƫ
>kƫsaj atmosfere, pƫr tƫ ulur tensionin, shteti ynƫ
>pƫrdori edhe diplomacinƫ dhe kumtin paralajmƫrues tƫ
>kontrollit. Eshtƫ me tƫ vƫrtetƫ rasti ta quajmƫ me
>kumt vizitƫn e presidentit tƫ Republikƫs Moisiu dy
>ditƫ mƫ parƫ nƫ Janinƫ dhe takimin aq konfidencial me
>homologun grek Papulias.
>Por, fatkeqƫsisht edhe kƫto gjeste, edhe kƫto akte,
>mbesin kumte tƫ padƫgjuara....Grisja e flamurit
>shqiptar nƫ sy tƫ mijƫra tifozƫve grekƫ, mbi supet e
>policisƫ sƫ shtetit grek dhe nƫ prani tƫ
>personaliteteve dypalƫshe, ƫshtƫ njƫ akt qƫ vret
>realisht Greqinƫ. Formatimi i emocionit sportiv dhe
>tifozllƫku deri nƫ akte tƫ tilla, ƫshtƫ shenjƫ e njƫ
>sƫ keqeje qƫ fryhet, e njƫ fryme qƫ injektohet.
>Problemi nuk ƫshtƫ tek ngjallja e nacionalizmƫs, jo.
>Kuptimi i kƫsaj qƫ ngjau, ƫshtƫ diƧka mƫ thelbƫsore
>mes respektit reciprok qytetar dhe etnik. Nƫ Greqinƫ e
>sotme po tejkalon parashikimet dosja e nƫpƫrkƫmbjes sƫ
>tƫ drejtƫs qytetare dhe nacionale tƫ fqinjƫve veriorƫ.
>Mpleksja mes dy vendeve ƫshtƫ tashmƫ shumƫ komplekse.
>Marrje-dhƫnia ƫshtƫ procesi mƫ i pazgjidhshƫm dhe mƫ i
>pandryshueshƫm. Zhbƫrja nuk ka mundƫsi, por tjetƫrsimi
>dhe maviosja e saj si problematikƫ, ƫshtƫ fatkeqƫsisht
>gjithmonƫ e mundshme. Integriteti i qytetarƫve
>shqiptarƫ nƫ Greqi, nuk ƫshtƫ mƫ dƫshirƫ e palƫs
>pritƫse, nuk ƫshtƫ mƫ nƫ dorƫ tƫ shtetit qƫ i priti,
>nuk ƫshtƫ mƫ neglizhencƫ qƫ mund tƫ vijojƫ
>pafundƫsisht. Ai integritet, ka fituar peshƫ specifike
>tƫ tillƫ qƫ edhe mund ta tronditƫ fqinjin tonƫ, nƫse
>do tƫ mbetet nƫ papƫrgjegjshmƫrinƫ e vet acivile.
>Metamorfoza e qƫllimshme e identitetit etnik tƫ disa
>mijƫra shqiptarƫve nƫpƫr karta dhe dokumente tƫ
>shtypura prej administratƫs sƫ fqinjit, nuk ka gjasa
>tƫ jetƫ e tillƫ edhe nƫ gjakun individual tƫ tyre. Kjo
>ADN, tjetƫrsohet vetƫm nƫse ripƫrsƫritet akti gjenetik
>i riprodhimit njerƫzor. Prandaj, siƧ thuhet nƫ kodin e
>pashkruar ndƫretnik; mbrojtja e etnitetit nƫ akte
>provokimi, nuk ƫshtƫ nacionalizƫm, por ƫshtƫ virtyt
>njerƫzor. Greqia ka rast sot tƫ kapƫrcejƫ arsyen e
>frikƫs ndƫr shqiptarƫ, sepse siƧ na thuhet prej
>Nietches: Ā“Tre tĆ« katĆ«rtat e gjithĆ« tĆ« ligave qĆ«
>ngjajnĆ« nĆ« botĆ«, kanĆ« ardhur nga frikaĀ”. E nĆ«nvizojmĆ«
>ne fqinjƫt e grekƫve kƫtƫ fakt, sepse e dimƫ mirƫ qƫ
>ata sƫ tashmes, pƫrmes aktesh tƫ tilla, i janƫ mƫrguar
>pakthyeshmƫrisht Sokratit antik i cili na pohonte,
>katƫr shekuj para Krishtit, nƫ veprƫn e tij mbi
>AthinĆ«n, se: Ā“Ata qĆ« janĆ« nxĆ«nĆ«s nĆ« AthinĆ«, gjetkĆ«
>quhen mĆ«suesĀ”. Rikthyer tek kjo sentencĆ« pas aktit
>grek mbi flamurin tonĆ«, mund tĆ« perifrazojmĆ« se Ā“ata
>grekƫ qƫ sot fyejnƫ fqinjƫt, kanƫ mbetur
>pakalueshmƫrisht nƫ cilƫsinƫ e kualitetin e tyre
>qytetarĀ”.
>
>30/03/2005
>KATEGORIA: Analiza
>
>
>
>
>__________________________________
>Do you Yahoo!?
>Yahoo! Small Business - Try our new resources site!
>http://smallbusiness.yahoo.com/resources/
>
>

_________________________________________________________________
WuƟten Sie, daƟ Sie Ihren Posteingang auch Ć¼ber den MSN Messenger abrufen 
kƶnnen? http://messenger.msn.de Jetzt kostenlos downloaden!

------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
Give the gift of life to a sick child. 
Support St. Jude Children's Research Hospital's 'Thanks & Giving.'
http://us.click.yahoo.com/lGEjbB/6WnJAA/E2hLAA/KDuplB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e
atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari
nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te
gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo: 

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo: 

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

================================================================== 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
  shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
  http://docs.yahoo.com/info/terms/

BeqirS | 30 Mar 17:39 2005
Picon

Debat amerikan per armet e Krasniqit

 

 

Debat amerikan per armet e Krasniqit

 

 

nga -BEQIR SINA - Nju Jork
 
 
26 Mars:  Reagimi qeverise: Gjithçka eshte bere siapas ligjit

 

BENSONHURST - BROOKLYN(NY) : Megjithese çeshtja i perket administrates Klinton, ajo eshte hapur, dhe eshte "mbyllyr"?! nga administrata aktuale Bush. Shkas eshte bere korrespondenti investigativ Ed Bradley, i kanalit televiziv amerikan CBS-Njuz, ne emisionin e tij te njohur ne 60 Minuta. Emisioni i rradhes titullohej "Buying Big Guns? No Big Deal " qe do te thote ne shqip "Te blesh arme te renda? Nuk eshte pune e madhe". Ne kete emision korrespondenti investigiv Ed Bradley, duke ju referuar me pare nje kanali televiziv gjerman, i cili ka realizuar nje dokumentar me titull :"Mafia shqiptare e Bruklinit", me "aktorin" kryesor po nga Burklini - Nju Jork, Florian Krasniqi, emgirante shqiptare nga Kosova, i ka kushtuar serish vemendjen e vet dhe ka vendosur ne plane te pare nje trafikant armesh nga Amerika, i cili ka furnizuar ish-UÇK-ne me armet qe blinte lirisht ne dyqanet amerikane.

 

UÇK dhe Krasniqi

 

Lidhur me kete çeshtje, tashme te hapur me tregetine e armeve te ketilla ne SHBA, ka dashur t'i pergjigjet ne nje konference shtypi zedhenesi i kesaj Qeverie, Adam Erli. Ne interesimin e gazetareve amerikane Erli, pyetjes se: A e ka aropvuar Qeveria Amerikane çfardolloje transferimi armesh nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes per Ushtrine çlirimtare te Kosoves, me1999? dhe se çfare veprimi keni marre ju per te ndaluar te ashtuquajturen shitje armesh te paligjeshme te kalibrit te rende, nga ky grup?

 

 

Ai i eshte pergjigjur se " Sipas ligjit te quajtur "Arms Export Control Act" artikulli: "Mbrojtje dhe Sherbim nga Lista e Municionit Amerikan ne", "U.S. Munitions List" , perfshire dhe

 

ne rastin per snajper te kalibrit 50'', cituar ne emisionin e CBS-s "60 Minute", ato mund te eksportohen nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe jashte saj me ane te nje dokumenti te leshuar me shkrim nga zyra e Qeverise-"Zyr per Alkolin Duhanin dhe Arme e Zjarrit" Department of States' Directorate of Defense Trade Controls (DDTC) . Pra sipas tij, nuk kekohet autorizim kur aprovohet ky eksport ndaj armembajtesit(tregetarit) ose çdo njerit nga ish-Ushtria Çirimtare e Kosoves.

 

Reagimi

 

Reagimi amerikan: "Gjithçka ka qene e ligjshme". Zedhensi i kesaj Qeverie, Adam Erli, thote, se per kete ne i referohemi gjithmone zyrave te Qeverise si:"Departmentit te Siguris se Brendeshme, Zyrs se Emigracionit, Byros se Thesarit dhe Zyres per Alkolin Duhanin dhe Armet e Zjarrit " per çdo sugjerim rreth ligjit qe ndalon shitjen dhe eksportin e armeve te rende nga persona qe tregetojne armet. Nderkaq, korrespondenti investigiv Ed Bradley, i kanalit televiziv amerikan CBS-Nees, ne emisionin e tij te njohur çdo 60 Minuta ka ngritur shqetesimin e medias amerikane dhe eksperteve amerikane lidhur me rrezikun qe perbejnee arme te tilla, si pushket speciale me kaliber 50mm. Keto arme jane blere dhe ngarkuar ne aeroportin Xhon Kenedi ne SHBA, fale ligjeve liberale per armembajtjen qe ka Amerika. Problemi, sipas medias behet kritik, kur mendohet se arme te tilla kur bien ne duar te organizatave terroriste, si eshte Al-Kaeda e Osama bin Laden, theksoj emisioni "Te blesh arme te renda? Nuk eshte pune e madhe".

 

Çfare armesh blihen lirisht ne SHBA ?

 

Çdo 60 minuta pyeti ekspertin Joe Vince, nje ish-zyrtar i larte ne Zyren per Alkolin Duhanin dhe Armet e zjarrit, nese ndokush, madje edhe terrorist, do te mund te blinte lehtesisht pushke te kalibrit 50 mm. Ne jemi dyqani armesh si cdo dyqan armesh ne bote. Dhe eshte e lehte per njerezit te marrin ato ketu tek ne, thote Vince, i cili shton se Amerika eshte absolutisht vendi me i mire per nje terrorist pr te pajisur veten me te tilla arme. Shprehet shume shqetesim nee lidhje me terroristet, qe sjellin arme te shkaterrimit ne mase ne SHBA, thote Bradley. Perse duhet te behemi merak per armet e vogla, siç eshte rasti i pushkeve kaliber 50 mm, qe dalin nga territori i SHBA-ve? Çfare armet e vogla jane armet numer nje per terroristet thote Vince. Ne rreshtat e gazetave, ne lajmet mbi Irakun e Afganistanin, gjithmone mund te shihen guerrilasit, duke ndenjur me raketahedhesit e tyre ne supe. A mos perdoren keto arme te kalibrit te vogel me shpesh per te vrare njerez, sesa armet e medha? Absolutisht na thote Vince

 

Florian Krasniqi pronari Triangle General ne Brooklyn

 

Ai e ka jeten gati si nje film. Al Paçino, me ne rol te tille fitoi çmimin Oskar, kur tregoi jeten e nje kubanezi te ardhur ne Amerike. Florin Krasniqi, tani eshte nje milioner qe jeton ne Brooklyn. Ka ikur nga Kosova ne kohen e Krishtlindjes te vitit 1988, dhe ka perdorur nje mnyre spektakolare per te hyre ne SHBA. Gazetat amerikane e tregojne si pronarin e agjencise Triangle General Contractorstion ne Brooklyn. Sipas tyre, Florini ka hyre ne menyre ilegale ne SHBA, ne bagazhin e nje Kadillaku. Ai ka kaluar neprmjet kufirit meksikan dhe brenda 17 vitesh eshte bere nje nder milioner ne SHBA-se. Sipas gazetes, ai ka grumbulluar rreth 30 milione dollare ndihma per luften e Kosoves dhe eshte nder njerezit qe ka kaluar me dhjetera snaipera kontrabande ne ndihme te luftetareve te UÇK-se. Kjo eshte me pak fjale historia milionerit Florin Krasniqi i cili tani eshte "objekt" e nje diskutimi televizive dhe i qeverise amerikane lidhur me tregetine e armeve ne vitin 1999.

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links
Olsi | 30 Mar 18:12 2005
Picon

RIMEKEMBJA 29/ 03/ 2005 [ i ]


PSE NUK ĖSHTĖ KADAREJA NĖ "LISTĖN E ZEZĖ" 

	Irracionaliteti i fetishizimit ka mbėrthyer siē duket disa
prej atyre qė ne shqiptarėt i mbajmė pėr intelektualėt mė
tė mėdhenj kombėtarė. Rasti mė i thekshėm ėshtė padyshim
Kadareja. Pa folur mė pas pėr taborrin lakeist qė bėrtasin
nė kor sapo ai lėshon ndonjė gogėsimė prej Parisi apo prej
Tirane. Ia vlen tė kujtojmė edhe brohorimėn mjerane tė Zef 
Brozit nga Amerika me tė cilin do tė merremi njėherė tjetėr
mė gjerėsisht. 
	Ky iracionalitet shfaqet dukshėm nė histerinė inatēore qė
i mbėrthen hera-herės, njėlloj si ndonjė ēlirim prej krizės
sė kapsllėkut, kur shpėrthejnė nė mbrojtje tė vlerave
oksidentale, civilizuese, e mė ngushtėsisht kristiane. Me
njė verbėsi anadollako-bizantine, me njė psikologji tipike
lindore, ata mprehin shpatėn si kryqtarė tė rinj tė njė
kryqėzate fantazėm (a thua se Ismaili ka ndėrmend tė
shkruajė ndonjė roman tjetėr pėr ushtri fantazmash). Edhe
nė rastin e fundit nė lidhje me debatin pėr Skėnderbeun ata
nuk mėnuan tė vringėllijnė gjuhėt e tyre, jo nė mbrojtje tė
Skėnderbeut si hero kombėtar i shqiptarėve, por nė mbrojtje
tė njė fanatizmi katoliēist i ngjashėm me proceset
inkuizitore. 
	E meqė jemi nė kėtė hulli tė inkuizicionit, pėr kėtė
rradhė po mjaftohemi tė botojmė njė material qė flet pėr
"iluminizmin" e kishės katolike nė lidhje me kulturėn. Ai
ėshtė tepėr kuptimplotė pėr tė rrėzuar propagandėn dhe
retorikėn bajate tė kadareistėve qė ngjajnė mė fanatikė se
papa, nė mbrojtje tė tezave konvertuese nė katoliēizėm
fanatik. Dhe mund tė hamendėsonim se si do tė tėrbohej
Kadareja dhe do tė vėrsulej kundėr saj (pra Kishės
Katolike) nėse ajo do tė pėrfillte e do tė vlerėsonte si tė
denjė edhe letėrsinė e tij qė ta pėrfshinte nė Treguesin e
librave tė ndaluar. Padyshim si njė shkrimtar i realizmit
socialist dhe si njė heretik komunist qė shpėrfillte fenė,
edhe Kadareja duhej tė pėrfshihej nė atė Tregues. Na vjen
shumė keq qė Kisha katolike nuk ka denjuar ta vlerėsojė atė
duke e inkuadruar nė listėn e autorėve mė me peshė. Edhe
pse nė listėn e zezė, dhe armik potencial i Kishės, pėrsėri
do tė ishte njė dėshmi se Kadareja e vlen atė ēmimin Nobėl
qė edhe Zef Brozi mezi e pret nė Amerikė. 

								GENT ULQINI
==============

Histori e shkurtėr e listės sė veprave tė ndaluara


		Index librorum prohibitorum

	Pėrhapja e pakontrolluar e dijes ėshtė pėrjetuar, pothuaj
pėrherė dhe kudo, si njė kėrcėnim pėr moralin dhe pėr
ruajtjen e rendit nė fuqi. Kjo edhe kohėve tė sotme kur nė
shumė vende librat vazhdojnė tė tėrheqin mbi vehte dyshimin
e autoriteteve, si pėr pėrmbajtjen e tyre tė mundshme
revolucionare ashtu dhe pėr mundėsinė qė informacione
delikate tė rrezikojnė tė bien ndėr duar "tė gabuara". Nga
pikėpamja e kundėrt, librat shpesh janė perceptuar si njė
pengesė pėr afirmimin dhe mbizotėrimin e ideve tė reja,
ekstreme dhe/apo shpėrdoruese.
	Nė historinė e njerėzimit religjionet shpesh kanė shfaqur
papajtueshmėrinė e tyre pėr qarkullimin e pavarur tė ideve
dhe tė librave qė i pėrmbajnė ato. Nė veēanti Kisha
Katolike ėshtė dalluar ndėr shekuj pėr njė marrėdhėnie tė
dyfishtė dashuri-urrejtje nė lidhje me librat. Nė shekujt e
terrtė tė Mesjetės, murgjit e abacive u kujdesėn pėr
ruajtjen e mijėra vėllimeve dhe i riprodhonin ato, nė njė
epokė nė tė cilėn shtypi nuk ekzistonte ende, duke i
rikopjuar me dorė. Pėr kundėr, tė mbyllur nėpėr bibliotekat
e abacive, kėta libra vėshtirėsisht se mund tė
shfletoheshin nga duar tė tjera, pėrveē vetė murgjėve dhe
personave qė gėzonin besimin e tyre.
	Relacioni dokumentar mė i vjetėr qė i pėrket njė
inisiative tė pėrdhuntė ndaj librave, gjendet nė Veprat e
Apostujve, nė lidhje me veprimtarinė e Shėn Palit gjatė
vizitės sė tij nė Efes: "Shumė prej atyre qė kishin
pėrqafuar besimin, rrėfenin nė publik praktikat e tyre tė
magjisė dhe njė numėr i konsiderueshėm personash qė kishin
ushtruar mjeshtritė magjike sillnin librat dhe i digjnin nė
sy tė gjithėve. Vlera e pėrllogaritur e librave tė djegur
ishite pesėdhjetėmijė drahme argjendi" (19:19).
	Dokumenti i parė zyrtar nė lidhje me qarkullimin e
librave, nė historinė e Kishės, ishte dekreti i Papa
Xhelasit I (si vit 496), qė pėrmbante njė listė librash tė
ndarė nė libra tė kėshillueshėm dhe libra tė ndaluar.
Megjithatė Treguesi i parė zyrtar, mė tepėr se njėmijė vjet
mė vonė, lidhet me emrin e Aleksandėr Farnezes, qė u ngjit
nė fronin papal me emrin e Papa Palit III (1534-1549), dhe
Inkuizicionin Roman. Ky i fundit ishte ngritur pėr tė
luftuar protestanizmin dhe, nė njė periudhė kur Spanja
sundonte pothuaj tėrėsisht Italinė e Veriut, si kundėrpeshė
e ashpėrsisė sė shfrenuar tė Inkuzicionit Spanjoll, qė mori
njė famė tė kobshme nga Tomazo de Torkuemada (1483).
Inkuzitori i parė i famshėm dhe at domenikan, njėlloj me
Xhordano Brunon (i cili e mbylli jetėn e tij nė turrėn e
druve nė vitin 1600, xhelat e jo viktimė e versionit roman
tė tė njėjtit mekanizėm represiv), de Torkuemada pėrdorte
gjerėsisht konfiskimin e pasurive dhe torturėn pėr tė
terrorizuar viktimat e tij dhe thuhet se dėrgoi nė turrėn e
druve jo mė pak se dymijė persona.
	Gjatė papatit tė Palit III, njė prelat ambicioz me
origjinė toskane, Xhovani Dela Kaza (1503-1556), autor ndėr
tė tjera i Galateos (1553), u emėrua ipeshkv i Beneventos
dhe iu ngarkua nunciatura papnore e Venecias. Pėr pesė
vjet, Dela Kaza, i cili synon tė arrijė postin e
kardinalit, iu pėrkushtua veprimtarisė inkuizitore, nė
kundėrshti tė plotė me autoritetin juridik venecian, me
prirje tė dukshme pėr pavarėsi. Nė mėnyrė tė veēantė,
pėrdor ēdo mjet pėr tė futur nė kurth ipeshkvin e
Kapodistras, Pjer Paolo Verxherio, tė cilin e akuzon pėr
herezi dhe e mbėrthen nė njė proces rraskapitės.
	Ndėrkohė, Dela Kaza ndėrmerr nisma tė tjera, siē ėshtė
propozimi i parė pėr pėrpilimin e Index librorum
prohibitorum (Treguesi i librave tė ndaluar). I publikuar
nė vitin 1549, ky projekt pėrfshinte Mirėsinė e Krishtit
dhe Alfabetin kristian tė Huan de Valdezit. Treguesi,
megjithatė, i dha krah njė kundėrsulmi tė ipeshkvit tė
Kapodistras, i cili i kujtoi Dela Kazas se kishte bėrė
pjesė, nė lajthitjet rinore tė Akademisė sė Vinjajolėve, nė
njė grup letrar roman qė praktikonte aluzione tė fėlligta,
nė tė cilin bėnte pjesė edhe Berni.
	Megjithatė, Dela Kaza ia doli mė nė fund ta mposhte
Verxherion dhe tė bėntė qė tė dėnohej, ky i shpėtoi
vendimit duke u strehuar nė Zvicėr. Veē kėsaj, me vdekjen e
Palit III, Xhovani Dela Kaza humbi mbrojtjen e Farnezes,
dhe bashkė me tė edhe nunciaturėn e Venecias. Papa Juli III
(1550-1555), njė i moderuar i stilit tė Rilindjes, kufizoi
mėtej juridiksionin e gjyqit tė Inkuzicionit vetėm pėr
ēėshtjet qė ndodhnin brenda kufijve tė gadishullit.
	Kėshtu botimi i parė zyrtar i Index librorum prohibitorum
doli nė dritė vetėm nė vitin 1559 nga Kongregacioni i
Shenjtė i Inkuizicionit Roman, nėn papatin e Gjon Pjetėr
Karafės, ose Pali IV, njė papė mizor dhe gjaksor tė cilit i
kushtohet, mes tjerash, krijimi i getos hebraike tė Romės.
Ishte nė rend tė parė Dekameroni i Xhovani Bokaēios, por
nuk mungonte as Rishtari i Masuēio Salernitanos. Pėrgjatė
katėr shekujve tė historisė sė tij u pasurua me tituj edhe
njėzet herė tė tjera pėr tė penguar molepsjen e besimit dhe
zvetėnimin e moralit nėpėrmjet leximit tė librave
teologjikisht tė gabuar apo tė pamoralshėm. Ai pėrmbante,
pra, listėn e librave qė konsideroheshin tė rrezikshėm nga
autoriteti kishtar pėr besimin dhe moralin e katolikėve.
	Deri nė vitin 1966, ligji kanonik ka parashkruar qė tė
kishte dy forma kontrolli mbi literaturėn: ēenzura
parandaluese mbi librat e shkruar nga katolikėt me temėn e
moralit dhe/ose tė besimit, i mirėnjohuri "imprimatur" ende
nė fuqi edhe ditėve tona, dhe dėnimi i librave tė gjykuar
si fyes, kundėr tė cilėve kėrkohej ndėrhyrja e pushtetit
kishtar, Index-it, pikėrisht, botimi i fundit i tė cilit, i
njėzeti, u pėrpilua nė vitin 1948. 
	Nė kėtė Tregues binin nė sy autorė si Balzaku, Berkli,
Kartezi, D'Alemberti, Darvini, Defoja, Dideroi, Dyma (tė
dy), Floberi, Hajne, Hobsi, Hygoi, Hjumi, Kanti, Lesingu,
Loku, Malenbransh, Stjuart Milli, Montenji, Monteskjeja,
Paskali, Prudoni, Rusoi, Zhorzh Sandi, Spinoza, Stendali,
Shterni, Volteri, Zolaja. Dhe mes italianėve, Aretino,
Bekaria, Bruno, Benedeto Kroēe, D'Anuncio, Fogacaro,
Foskoli, Xhentile, Xhanoni, Xhoberti, Guiēardini, Leopardi,
Marini, Mingeti, Monti, Ada Negri, Rosmini, Saketi, Sarpi,
Savonarola, Setembrini, Tomazeu, Pjetro Verri, e edhe
Teatri komik fiorentin; veē kėsaj ishte nė Tregues ēfarėdo
vėllimi i paautorizuar qė bėnte fjalė pėr historinė e
masonerisė apo pėr Inkuzicionin dhe versionet jo katolike
tė Testamentit tė Ri. Nė dhjetėvjetshin pasues iu shtuan,
mes tjerash, Simonė dė Bovuar, Gide, Sartri dhe Moravia.
	Nė vitin 1908, Piu X pėrgjatė riorganizmit tė kurisė, hoqi
njė vijė mbi fjalėn "inkuizicion" dhe nga ai moment
kongregacioni i ngarkuar tė ruante pastėrtinė e besimit
katolik u quajt "Zyra e Shenjtė". 
	Edhe kompetencat e kongregacionit pėr pėrpunimin dhe
rishikimin e librave tė ndaluar i kaluan Zyrės sė Shenjtė
nė vitin 1917, tė emėrtuar rishtas nė vitin 1965 nga papa
Pali VI "Kongregacioni pėr Doktrinėn e Besimit", pikėsynimi
parėsor i tė cilit ėshtė ti japė shtysė ortodoksisė
katolike dhe tė mbrojė tė drejtat e gjithė atyre tė cilėt
janė tė akuzuar pėr mangėsi nė lidhje me tė.
	Nė vitin 1966 Index librorum prohibitorum mė nė fund u
shfuqizua pėrfundimisht.
	Dokumentet pėrkatės tė proceseve tė zhvilluara nga
Kongregacioni i Inkuzicionit dhe i Treguesit, tė
pėrmbledhur tashmė nė arkivin e Zyrės sė Shenjtė Romane dhe
nėn mbikqyrjen e Kongregacionit pėr Doktrinėn e Besimit, u
pėrvodhėn tėrėsisht nė Paris nga ushtria napoleoniane
(1816-17), gjė qė shkaktoi humbjen e pothuaj serive tė
plota tė proceseve. Tepritė qė pasuan gjatė pėrvojės sė
shkurtėr tė Republikės Romane (1849) shkaktuan humbje tė
tjera. Megjithatė arkivi i kongregacionit pėr Treguesin
rezulton i paprekur, dhe qė prej vitit 1998, ėshtė i
konsultueshėm pėr cilindo, tė lauruar apo me njė titull tė
barazvlefshėm jo italian, qė ėshtė nė gjendje tė provojė
pėrkatėsinė nė njė istitucion akademik, pa dallim vendesh,
besimi fetar apo mendimi.

         CILĖSITĖ QĖ DUHET TĖ KETE DEPUTETI    
          

Njė deputet shqiptar pėr tė qenė i suksesshėm nė
profesionin e vet duhet tė posedoje pėrveq tjerash disa
cilėsi kryesore pa tė cilat nuk mund tė ketė sukses tė
plotė dhe afatgjatė nė karierėn e tij politike.
  Cilėsia e parė ėshtė me besue Zotin e madhėruar, por nuk
ėshtė e mjaftueshme vetėm me besue, por edhe me zbatue nė
vepėr urdhėrat e Zotit.”O njerėz keni frikė Zotin dhe
repektojeni atė” ėshtė thėnje profetike tė cilės duhet
pėrmbajtur me plot respekt.Njė deputet shqiptar qė i beson
Zotit dhe e ka drojėn e tij, ai kursesi nė jetėn e tij nuk
guxon tė devijojė sepse gjithmon ėshtė nė raport tė
drejtpėrdrejtė me Zotin. Ai ēdoherė bėnė vepra tė mira dhe
ėshtė i dobishėm pėr shoqėrin njerėzore nė pėrgjithėsi.”Aty
ku s’ka Zot, gjithēka ėshtė e lejuar” ka thėnė shkrimtari i
shquar Dostojevski.
  Cilėsia e dytė ėshtė me lexue, deputeti duhet tė posedoj
njė kapacitet tė gjerė tė diturisė, tė lexojė sa mė shumė
qė ėshtė e mundur dhe tė pėrcjellė shkrimet analitike,
politike tė skenės politike shqiptare dhe botėrore, tė
cilat do t’i ndihmojnė mė mirė tė kuptojė rrjedhat aktuale
politike.Deputeti shqiptar duhet tė posedojė njė dije
universale me tė cilen do tė mundet me plot sukses t’i
pėrballojė sfidat jetėsore me tė cilat do tė ballafaqohet
gjate karieres se vet politike.
  Cilėsia e tretė ėshtė me mendue, deputeti para se tė
veprojė duhet tė mendojė mirė e mirė pėr ēdo veprim qė do
tė ndėrmerė, veprimet e tija nuk bėnė tė jenė ad hock, por
tė ketė maturi dhe urtėsi gjatė veprimit. Po ashtu duhet tė
ketė respekt ndaj ēdo mendimi tjetėr i cili nuk pėrputhet
me mendimet e tia, duke pas nė konsideratė gjithmon nenin
19 tė Deklaratės sė pėrgjithshme mbi tė drejtat e njeriut i
cili thotė: “gjithkush ka tė drejtėn e lirisė sė mendimit
dhe tė shprehjes politike, kjo e drejtė pėrfshinė lirinė e
mendimit pa ndėrhyrje, si dhe lirinė e kėrkimit, njoftimit
tė informatave me ēfardo mjeti ēoftė, pa marrė parasysh
kufijtė ndarės”.
  Cilėsia e katėrt ėshtė me u konsultue, para ēdo veprimi
tė cilėn mendon ta ndėrmerė me rėndėsi primare ėshtė tė
konsultohet me njė rrjet tė gjerė njerėzish tė profileve tė
ndryshme me ē’rast gabimet e veprimeve politike tė jenė
minimale.Sa mė shumė duhet tė merr parasysh opinjonet e
tjerėve, pa tė cilat siē ka thėnė shkrimtari Sami bej
Frashėri 
“njė popull qė ska opinion publik nuk mund tė numėrohet pėr
komb”. Poashtu edhe kritikat prej njerėzve duhet mirėpritur
si ėshtė mė sė miri se do t’i ndihmojnė nė parandalimin e
veprimeve tė pamatura politike.”Ky komb nuk mėsohet e nuk
kulturohet nėpėrmjet lavdit, por nėpėrmjet kritikės”, ėshtė
thėnja e diplomatit Faik bej Konica tė cilėn duhet ta kete
nė konsideratė nė ēdo kohė deputeti.
  Cilėsia e pestė ėshtė me punue, pėr tė arritur qėllimin
e tij politik deputeti duhet maksimalisht pėr tė punuar pa
ndėrprerė nė realizimin e objektivave tė parapara. Deputeti
duhet pasur vullnet pėr punė, e sidomos kjo duhet tė
reflektohet nė kontakt kontinual me elektoratin, sa mė
shumė qė ėshtė nė lėvizje dhe i afėrt me elektoratin,
gjasat janė shumė mė tė mėdha pėr tė pėrfituar votėn e tyre
dhe pėr tė arritur qėllimin politik, zgjedhjen pėr deputet.
Por duke ndejtur vetėm nė zyre, pa marrė parasysh ēfardo
kualiteti profesional qė e ka vėshtirė do tė ketė tė
realizojė qėllimet e tia politike.”Punė, punė natė e ditė
qė tė shofim pakėz dritė”janė fjalėt e Naim bej Frashėrit
tė cilėt deputeti duhet t’i ketė nė konsideratė.
  Cilėsia e gjashtė ėshtė dashuria ndaj atdheut, deputeti
duhet mbi tė gjitha ta dojė atdheun, nė rastin konkret
Shqiperine. Por kjo s’do tė thotė vetem me deklarime dhe
fraza boshe, por me njė pėrkushtim maksimal dhe me
pjesėmarje direkte nė mbrojtjen e atdheut nė rast sulmi nga
armiku i jashtėm. “Atdhedashuria ėshtė pjesė pėrbėrse e
besimit” ėshtė thėnje profetike, e cila duhet tė jetė arsye
mė tepėr tė cilėn deputeti duhet ta ketė gjithėherė
parasysh. Pėr deputetin atdhedashuria dhe besimi duhet tė
jetė interesi madhor para ēdo interesi tjetėr personal apo
material, para tė cilit nė asnjė moment nuk duhet
pėrkulur.”Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet, atdhetari
pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt edhe fenė e
vet”, janė fjalėt e Hafiz Ali Korēės pėr tė cilat nuk ka
koment.
  Cilėsia e shtatė ėshtė udhėheqja, mandatin e fituar nga
populli deputeti duhet nė mėnyrė sa mė tė pėrsosur tė dijė
tė udhėheqė ēdo organ me tė cilėn ngarkohet. Por nuk vlen
vetėm udhėheqja e mirė, por ėshtė me rėndsi primare se kush
do ta udhėheq popullin e sidomos nė ēaste historike te
ballafaqimit te atdheut. Udhėheqja duhet tė jetė nė mėnyrė
demokratike e assesi autokratike, duke marr parasysh votėn
e fituar nga populli.Deputeti duhet tė jetė nė dijeni
gjithehere me nenin 21 tė Deklaratės sė pėrgjithshme mbi tė
drejtat e njeriut i cili thotė:” gjithkush ka tė drejtė tė
merr pjesė nė qeverisjen e vendit, drejtpėrdrejtė ose me
anė tė pėrfaqėsuesve tė zgjedhur lirisht. Vullneti i
popullit ėshtė bazė e pushtetit shoqėror, ky vullnet
shprehet me zgjedhje tė lira periodike me votim tė lirė dhe
tė msheftė.” Deputeti duhet tė sillet gjatė udhėheqjes nė
mėnyrė sa mė humane dhe civilizuese ndaj shoqerise
njerezore nė pėrgjithėsi.
Duhet tė jetė i drejtė ndaj vetes dhe ndaj tė
tjerėve.Deputeti duhet tė ketė parasysh edhe thėnjen
profetike pėr rėndsinė e njeriut:”Njeriu ėshtė vepėr
madhėshtore e Zotit dhe mjerė ai qė e nėnēmon nderin dhe
dinjitetin e njeriut-veprėn e Zotit”.
  Cilėsia e fundit ėshtė me luftue pėr drejtėsinė e cila
ėshtė mbrojtėse mė e mirė e paqes nė botė. Deputeti para
vetit ka njė pėrgjegjėsi tė madhe, i cili duhet tė
artikulojė nė Parlament interesat e popullit qė e ka
zgjedhur. Pozita e deputetit sjell benificione tė mira
materiale, por kur vjen puna duhet edhe me qėndrue gjatė
sjelljes sė vendimeve historike pėr popullin dhe atdheun nė
pėrgjithėsi. Vetėm deputeti i cili ka besim tė thellė nuk
do tė lėkundet nė asnjė ēast para ēdo sproveje me tė cilin
do tė ballafaqohet. Do tė pėrmendi dy shembuj nga historia
e afėrm e Kosovės kur shumica e deputetėve e tradhėtuan
interesin e popullit nė Kuvendin e Prizrenit mė 1945 si dhe
nė Kuvendin e Prishtinės mė 1989, dihet nėn presionin
ushtarak tė Serbisė, iu nėnshtruan presionit dhe votuan pėr
kyējen e Kosovės nė sistemin politik dhe juridik te
Serbisė. Deputeti duhet tė ketė parasysh dhe tė nxjerrė
mėsim nga kėto dy ēaste tė hidhura tė sė kaluarės sonė tė
afėrm. Deputeti duhet tė veprojė politikisht gjer nė atė
masė kur e ka tė lirė hapsirėn e veprimit politik, por kur
kjo hapsirė shpenzohet atėher kalon nė mjete tjera me tė
cilin arihet qėllimi politik. Si shembull konkret veprimi
tė tillė tė deputetit ėshtė deputeti shqiptar Hysni Shaqiri
nga Maqedonia.
 Nė pėrfundim tė kėtij vėshtrimi do tė citojė fjalėt e urta
tė mendimtarit Ēadajev ” Gjė e mrekullueshme ėshtė dashuria
pėr atdheun, por ka edhe njė gjė mė tė mrekullueshme
dashuria pėr tė vėrtetėn. Dashuria pėr atdheun lind
heronjė, dashuria pėr tė vėrtetėn lind burra meritor
mirėbėrės tė njerėzimit”.

   
  13.03.2005                       
                  Faik MIFTARI

E  VERTETA  VONON  POR  NUK  HARRON , SHQIPTARE  TE 
NDERUAR .

Kur Fatmir  Mediu  deklaronte  se LZHKja  dhe 
Mbreti Leka  jane  ne sherbim te PSse  dhe te 
Fatos Nanos  menjehere na ra mendja tek  fillimet 
e demokracise , tek shtypi I atyre diteve  dhe 
vendosa te  shfletoj  gazetat  per te cilat  kam 
arkiva te shumta  dhe te mjaftueshme per fat te 
mire . 
Duke pare se aktiviteti I Leka Zogut  ne Europe 
ne vitet 1989-1993  ishte  madheshtor ne mbeshtetje 
te emigranteve shqiptare dhe te drejtes kombetare 
shqiptare  per bashkim  gjithmone kam menduar se ai 
eshte me te vertete  njeriu  qe I duhet 
Shqiperise .
Shpifjet  lene gjurmet e tyre por ato nuk jane 
jete gjata  dhe nuk  bejne efekt te perjeteshem 
sepse ato lindin si shpifje dhe vdesin si te tilla
. Fatmir Mediu  dhe  ndonje tjeter qe do te 
mbetet nen ombrellen  e Berishes  kane hak te 
flasin sipas qejfit dhe ti bien legenit  sipas 
avazit te ndyre berishian  sepse ky avaz  dhe ky 
Berishe I mban  me buke  e me uje . 
Mediu dhe  goje thartet  e kampit berishist  duhet 
ta bluajne mire para se ta nxjerrin  fjalen nga 
goja se bien preh e idiotesive dhe grykesive te 
marra per karriere dhe pushtet . Ata  si Mediu duhet
 te shohin se cfare eshte bere me pare dhe cfare 
behet tani  kunder shqiptarizmes se vertete , kundra 
atyre qe me mish dhe shpirt  mbrojne interesat 
kombetare shqiptare  dhe jane ne balle te luftes 
kunder neo-komunizmit ne Shqiperi .
Po  I kujtoj  Fatmir  Medive  te Shqiperise  
artikullin e Zerit Te Popullit  te dates  4 prill
 1991  me titull : NGJAJNE  SI DY PIKA UJI  te 
Spiro Gjonit  qe ne te vertete mund te jete Spiro
 Dede . Artikulli  thote fjale per fjale : C, pozite
 e mjere! PD ja dhe RDja flasin me gjuhen e Leka 
Zogut  per manipulimin e zgjedhjeve te 31 Marsit . 
Ato sebashku  kompllotojne  per te sjelle  ne 
pushtet  ato qe shiten Shqiperine . Leka Zogu  I 
sherben  Berishes  neper  rruget e Europes. Mbreti I 
veteshpallur  eshte  nje marionete e PD-se dhe 
Berishes . Artikulli  vazhdon por ne nuk na duhet me
, kemi sa e sa te tjere artikuj qe e bejne Leka 
Zogun  sherbetor te Berishes . 
Na  .... trapin o Fatmir ! Ne  ju a  kemi thene 
sa here qe mos I thuaj budalla kujt se te kallzon
 vete  dhe ti je nga ata qe ben BUUUUUU . Vazhdo 
prap  me idiotesite e tua se je ne unison te 
plote me Spiro Deded  dhe me Mero Bazet   qe 
ishin pergatitur qe me 1988-1989  per te luftuar 
nacional –demokracine  shqiptare  dhe per te  shpifur
 ne mynyrat me te ulta .
Nqs  deshiron edhe me une do te jap edhe shembuj 
te tjere po ishalla te bie mendja dhe kthjellohesh 
se une e di shume mire se ti jo vetem qe nuk ke
 idene per politike  por  as nuk do te behesh 
ndonjehere politikan . 

DYLEJMAN  MILA 


TURPI DHE SHERRI I NJĖ DEKLARATE AMERIKANE

Para disa ditėsh u bė e njohur njė deklaratė zyrtare e
Departamentit amerikan tė Shtetit ku bėehj fjalė edhe pėr
korrupsionin nė Shqipėri. Eshtė bėrė gjė e rėndomtė qė nė
deklaratat e qeverive tė vendve tė tjera tė lėshohen rrufe
kundėr Shqipėrisė pėr nivelin e lartė tė korrupsionit,
kontrabandės e kriminalitetit nė pėrgjithėsi qė po e
shqetėsuakan shumė botėn perėndimore. Jemi mėsuar edhe me
alarmet e shpeshta qė japin vigjilentėt nė Perėndim edhe
me jehonat grindavece qė krijojnė kėto alarme nė Shqipėri,
ku partiakėt, qeveritarė dhe opozitarė, pėrlahen midis
tyre me interpretime qė i bėjnė edhe mė ēoroditėse
deklaratat e tė huajve. 
Por kėsaj radhe u duk se sherri do tė ishte shumė mė i madh
dhe ky sherr do tė merrte pėrmasa tė veēanta gjatė gjithė
fushatės zgjedhore. Kėsaj radhe nė deklaratėn e
Departamentit tė Shtetit ishte pėrgojuar rėndė njė
institucion i tillė i rėndėsishėm shqiptar si Banka e
Shqipėrisė se gjoja kjo u marrka edhe me pastrim parashė tė
pista nėpėrmjet administrimit tė bonove tė thesarit.
Ishte e pritėshme qė opozita tė kapej pas kėsaj akuze pėr
tė mallkuar e akuzuar me gjithė forcėn e saj Qeverinė dhe
Bankėn. U shfaqėn nė ekrane televizve e nė faqe gazetash
ekspertė tė financave e tė politikės tė PD-sė me akuzat e
rastit. Veēanėrisht tė egėr u treguan Jozefina Topalli dhe
shkrimtari Preē Zogaj. Gjatė e trajtoi nė ekran nė formė
leksioni kėtė problem edhe kryespecialisti i PD-sė dhe
sekretari i saj i pėrgjithėshėm Ritvan Bode. Reagoi me
nervozizėm dhe me kundėrshtim edhe Banka e Shqipėrisė.
Kėshilltari amerikan i Fondit Monetar Ndėrkombėtar pranė
kėsaj banke i quajti tė papėrgjegjėshme deklaratat nga
Departamenti i Shtetit pėr “pastrimin e parave” nga Banka.
Dhe ndėrsa pritej qė kova tė reja me benzinė tė derdheshin
mbi kėtė zjarr qė ndezi diplomacia amerikane nė Shqipėri
dhe qė flakėt e tij ta skuqnin mirė qiellin e kacafytjeve
politike PD-PS nė fillim tė fushatės zgjedhore, ndodhi e
papritura e dytė amerikane pėr politikanėt shqiptarė tashmė
tė nxehur nė maksimum pėr beteja. Ambasada amerikane lėshoi
 njoftimin se deklarata e Departamentit tė Shtetit ishte
ndryshuar, akuza pėr Baknėn e Shqipėrisė nuk figuronte mė
nė tė dhe e keqja e pastrimit tė parave mbetej nė
investime tė ndryshme , sidomos nė ndėrtim. Artileria e
rėndė e pėrleshjeve propagandistike qė kishte nxjerrė nė
pozicione luftimi PD-ja mbeti pa u vėnė mirė nė punė. Kurse
zėrat kundėrshtues dhe justifikues tė PS-sė u kthyen nė
ulėrima gėzimi dhe britma hakmarrjeje kundėr zelltarėve
akuzues nė PD, sidmos kundėr Jozefinės qė u nxitua shumė me
komentet e saj para tė gjithėve dhe u pėrpoq tė ishte mė
gjuhėhidhura.
Megjthatė sherri plasi dhe do tė vazhdojė. A e dėshironte
apo jo Departamenti amerikan i Shtetit plasjen e kėtij
sherri dhe degjenerimin e tij nė njė farsė turpi pėr gjthė
palėt nuk kemi si ta dimė me siguri tani. Vetėm se mund tė
themi qė me shumė lehtėsi Departamenti i Shtetit e lėshoi
mollėn e sherrit edhe duke e bėrė si pa tė keq dhe pastaj
duke e tėrhequr si shaka pa kripė atė deklaratėn e tij.
Natyrisht ėshtė turp qė Departamenti i Shtetit bie nė
pozita tė tilla qoftė nga pakujdesia, qoftė nga dėshira pėr
tė parė se si pėrlahen shqiptarėt me njėri tjetrin pa u
pėrjekur mė parė tė kuptojnė se si e kishte atė llaf tė
rėndė pėr Shqipėrinė ky Departament. 
Qendra e diplomacisė amerikane “u bė pakėz me turp” qė
veproi kėshtu, por turpin mė tė madh pėrsėri e bėnė
shqiptarėt qė nisėn tė sherrosen si kalamaj menjėherė. Nėse
ka qenė njė eksperiment i planifikuar i Departamentit tė
Shtetit pėr tė parė sa shpejt pėllcasin, si gėshtenjat e
egra tė pazgrapura nė zjarr, kapsollėt politikė nė
Shqipėri, atėherė ky eksperiment e arriti plotėsisht
qėllimin. Nėse deklarata amerikane ka qenė ndonjė gafė
burokratike, ose ndonjė trill i ndonjė lobi nė Amerikė pėr
tė pickuar shqiptarėt, pėrsėri diplomacia amerikane ka
marrė njė mesazh tė mirė se nė Shqipėri pėr hiē gjė forcat
politike zėnė e kacafyten me pasion tė madh nėse pėr kėtė
ndėrsehen nga jashtė, sidomos nga Amerika. Ndryshimi i
deklaratės (qė nė njėfarė mėnyre ėshtė ngrėnie e turpit me
bukė) dėshmon se Departamenti i Shtetit e di se kapsollat e
pisqollat nė politikėn shqiptare janė shumė defektoze sa qė
fillojnė shkrepen pėr pak e pėr shumė. Kjo ndodhi duhet tė
shėrbejė qė diplomacia amerikane tė vėzhgojė mė me kujdes
zhvillimet nė Shqipėri.
E mira do tė ishte qė vetė politikanėt shqiptarė tė
nxirrnim mėsimet e duhura nga kjo ndodhi, qė gjėrat t’i
vėhgojnė vetė me kujdes mė parė, tė krijojnė ide tė qarta
se ēfarė po ndodh dhe tė mos e lėnė veten tė rrėmbehen ose
tė shushaten nga ēfardo deklarate qė mund tė bėhet jashtė
Shqipėrisė pėr punėt nė Shqipėri. Po sikur Departamenti i
Shtetit me fodullėkun e tė madhit tė mos kishte begenisur
tė ndreqte publikisht deklaratėn e vet si do tė kishte
vajtur sherri nė Shqipėri?!  
Dhe mbi tė gjitha nga kjo ndodhi duhet tė pėrfitojė
opinioni publik shqiptar qė, tė vetėdijėsohet se deklaratat
qė lėshojnė tė huajt pėr punėt e Shqipėrisė mund tė jenė tė
pavėrteta, tė kurdisura qėllimisht pėr keq, ose tė lėshuara
me mospėrfillje dhe politikanėt shqiptarė nuk duhen gjykuar
nga zhurma qė ata bėjnė duke u mbėshtetur nė deklaratat e
tė huajve. Pra shqiptarėt duhet tė zhvishen nga njė huq i
keq pėr tė mbivlerėsuar atė qė thonė tė huajt, miq apo
armiq qofshin, pėr rrjedhat e punėve nė Shqipėri.

27 mars 2005                        
        Abdi Baleta


SA LARG (OSE AFĖR) ESHTE TIRANA NGA BISHKEKU?!

Nė Kavajė fryu “erė Kirgizie”.

Thirrjet pėr kirgizim duket se po shtojnė njė kapitull tė
ri nė folklorin politik krahasues tė Shqipėrisė. Eshtė
bėrė proverbiale mania e Sali Berishės pėr tė sajuar
krahasime dhe pėrqasje tė dukurive politike dhe tė figurave
politike nė Shqipėri me ndodhitė politike e figurat
politike mė tė shėmtuara e mė tė diskredituara nė vende tė
tjera. Do tė na duhej “tė kthenim njė gur mbrapsht” nėse
Sali Berisha nuk do tė bėnte paralelizėm midis gjendjes
politike nė Shqipėri me zhvillimet mė tė fundit nė
Kirgizinė e largėt, nėse nuk do ta pėrqaste figurėn e
pozitėn e kryeministrit shqiptar Fatos Nano me atė tė
presidentit tė Kirgizisė qė u detyrua nga revoltat e
dhunėshme popullore t’ia mbathte pėr nė Kazakistan e mbase
do tė pėrfundojė nė Rusi, ku vetė Presidenti rus Putin e ka
quajtur tė mirėpritur. 
Njė vonesė e pazakontė disaditore e Sali Berishės pėr tė
shpallur paralelizmin e proceseve politike dhe pėrqasjen e
pushtetarėve nė kėtė rast na u duk pak e habitshme. Por mė 
26 mars 2005 edhe kjo enigmė u zgjidh: Saliu e kishte lėnė,
si duket, ta bėnte kėtė krahasim tė radhės nė mitingun e
fanatikėve e mbėshtetėsve tė tij mė tė ēmuar nė Kavajė, ta
shijonte kėtu mė shumė erėn kirgize qė paska zėnė tė fryjė
edhe nė Shqipėri dhe qė pėr 3 muaj do tė kthehet nė uragan
kundėr Fatos Nanojevit ( alias Fatos Mugabes, Fatos
Shervarnaxes, Fatos Janukoviēit, sipas fjalorit
enciklopedik berishian). Kėshtu u duk se po thoshte Sali
Berishovi nė Kavajstan, ku u shfaq shumė euforik dhe
folklorik pėr fatin e mirė tė Shqipėrisė qė paralajmėrohet
nė ngjarjet e Kirgizisė. Edhe njė herė Lindja do tė na
dhėnka shembullin, modelin e frymėzimin si tė shkojmė drejt
Perėndimit. 
Nuk po u ecėn fjala atyre qė ēirren se “pėr ne shqiptarėt
dielli lind nė perėndim”. Para disa dekadash kėndohej nėpėr
mbledhje solemne tė miqėsisė shqiptaro-kineze njė kėngė qė
kishte dhe vargun “larg ėshtė Tirana nga Pekini” qė pasohej
nga vargje tė tjerė pėr afėrsinė qė krijonin midis popujve
tė dy vendeve, Shqipėrisė e Kinės, idetė e rruga
revolucionare etj. etj. Kėto ditė na kanė tėrhequr
vėmendjen lajmet pikėrisht nga njė vend kufitar me Kinėn, 
Kirgizia, njėra nga pesė ish-republikat sovjetike nė Azinė
Qendrore qė nuk kanė bėrė ende shkundjen e fortė nga
shtresa e trashė e pluhurit tė trashėgimisė sė “epokės
sovjetike”, nuk kanė gjetur qetėsinė e orientimin e duhur
pėr zhvillim demokratik dhe ngjajnė me njė terren me
sizmicitet tė lartė politik.

Mbėrriti precedenti shqiptar nė Kirgizi, apo vjen shembulli
kirgiz nė Shqipėri?

 Vėzhguesit venė nė dukje se vetėm tani po arrin nė
ish-republikat sovjetike tė Azisė Qendrore me populllsi tė
gjėrė e qytetėrim islam ajo vala e ndryshimeve qė ka
ndodhur nė vendet ish-socialiste tė Europės pas shembjes sė
murit tė Berlinit 15 vite mė parė dhe nė Ukrainė e Gjeorgji
vetėm tani sė fundi. Vendet e Azisė Qendrore duket se janė
shumė tė vonuar nė ndyshime nė krahasim me vendet e Europės
Lindore e Shqipėrinė qė dolėn nga sistemi socialist, por
nuk janė aspak tė vonuara nė krahasim me Ukrainėn e
Gjeorgjinė, apo ish-republika tė tjera sovjetike tė
Kaukazit. 
Por Berisha dhe  disa tė tjerė, sidomos shefi i
Departamentit tė marrėdhėnieve publike nė Partinė Lėvizja e
Legalitetit, Gjergj Thanasi, kanė shfaqur njė prirje tė
ēuditėshme qė zhvillimet politike nė Shqipėri t’i
vėshtrojnė e t’i trajtojnė si imitim tė ngjarjeve qė po
ndodhin nė Kirgizi?!
Kur po fliste nė mitingun e Kavajės Berisha jo vetėm e 
quajti tė sigurtė disfatėn e Fatos Nanos nė zgjedhje, por
edhe paralajmėroi se Nano do tė tentojė tė ikė si
presidenti i Kirgizisė, veēse nuk do ta ketė as kėtė fat. (
shih “Korrieri” 27 mars 2005). Ēudi e madhe ! Pse Berisha
nuk i merr shembujt krahasues nga praktika politike
shqiptare, qė ėshtė shumė e pasur me modele, por magjepset
pas rastit tė Kirgizisė?! Berisha mund tė thoshte fare
mirė se Fatos Nano pas kėtyre zgjedhjeve nuk do tė
detyrohet tė ikė nga vendi pėr pak kohė, sikurse iku Fatosi
nė shtator tė vitit 1998, apo siē iku Ahmet Zogu nė
qershor-dhjetor tė vitit 1924, por do tė ikė si Fan Noli nė
dhjetor tė vitit 1924 pėr tė mos e parė mė postin
pushtetor.
Edhe mė i pasionuar nė folklorizėm politik pėr ta zgjidhur
lėmshin pushtetor nė Shqipėri me “metodėn kirgize” tė
zgjidhjes sė “nyjes gordiane” ėshtė treguar Partia Lėvizja
e Legalitetit, nėpėrmjet deklaratave tė shefit tė
Departamentit pėr marrėdhėniet publike. Nė organin e kėsaj
partie, gazetėn “Atdheu” mė 20 mars 2005 ėshtė botuar njė
intervistė e Gjergj Thanasit nė tė cilėn thuhet me ca nota
racizmi qė nėnkuptojnė pėrēmim edhe pėr shqiptarėt e
zgėrlaqur : “Mongolėt nė Ulan Bator u ngritėn dhe pushtuan
ndėrtesat shtetėrore, kur u manipuluan zgjedhjet. Kirgizėt
me sy bajame nuk e duruan manipulimin e zgjedhjeve dhe duke
u vėllazėruar me repartet e rojeve tė kufirit pushtuan
ndėrtesat shtetėrore nė Xhalalabad. Besoj se shqiptarėt nė
mos nė nivelin e ukrainasve tek niveli i mongolėve duhet tė
jenė...”. Dy ose tri ditė mė vonė kur ngjarjet nė Kirgizi
kishin marrė pėrpjestime shumė mė tė gjėra dhe dhuna u
intensifikua Gjergj Thanasi u paraqit nė valėt zanore tė TV
‘Teuta” me cilėsinė e tij zyrtare partiake pėr tė bėrė tė
njėjtėn thirrje me tone mė tė forta e mė solemne. Madje
shtoi edhe arsyetimin se SHBA e pėrkrahėn regjimin e
presidentit autokrat kirgiz tė rrėzuar pėr aq kohė sa ai
regjim duhej pėr tė luftuar bandat e keqbėrėsve nė Kirgizi,
por SHBA nuk ngurojnė tė ndihmojnė opozitėn pėr rrėzimin e
kėtij regjimi. Nėnteksti i kėtij arsyetimi ėshtė i qartė :
SHBA kanė pėrkrahur nė vitin 1997 rebelimin nė Shqipėri qė
tė rrėnohej pushteti autoritar i Berishės, por tani mund tė
pėrkrahin opozitėn pėr njė rrėzim tė ri pushteti, si nė
Kirgizi.
Nė parantezė theksoj se shqiptarėt nė rrafshin e
ndryshimeve, me lėvizje paqėsore apo tė dhunshme janė mė
pėrpara se ukrainasit e gjeorgjianėt, sepse atė qė u bė nė
Tbilisi nė vitin 2003 e nė Kiev nė vitin 2004 shqiptarėt e
bėnė nė vitet 1991-92. Nė fillim tė vitit 1993 kam qenė nė
Kiev, si kryetar i delegacionit parlamentar shqiptar nė
Konferencėn e vendeve tė Detit tė Zi dhe krijova
pėrshtypjen se Ukraina ishte ende nė epokėn sovjetike edhe
pas pavarėsimit tė saj. Jushenko bėri atė qė nė Shqipėri u
bė nė vitin 1991, madje jo dhe aq thellė. Eshtė tjetėr punė
se Perėndimi nė vitin 1997 ndikoi nė kthimin mbrapsht tė
procesit tė zhvillimeve demokratike nė Shqipėri se kėshtu
donin Greqia, Serbia dhe Italia xhelozet dhe armiket e
pėrjetėshme tė ēdo pėrparimi tė kombit shqiptar. 
Nga kampi i propagandės berishiane ėshtė reaguar me shumė
vonesė nė krahasim me propagandėn e legalisėtve dhe jo me
kaq vrull e “rrėmbim kirgiz” dhe jo kaq drejpėrdrejt. Mė 25
mars 2005 na ra nė sy njė shkrim i titulluar “Kirgistani
dhe zgjedhjet shqiptare”, shkruar nga Arben Ēejku qė e
njohim si tė lidhur nė vitet e mėparshme me politikėn e
propagandėn e PD-sė. Nė kėtė shkrim ėshtė pasqyruar fryma
analistike qė u vulos nga fjalimi i Berishės nė mitingun e
Kavajės.

A po shket PLL nė pozitėn e aventurizmit e blofizmit
le(h)sist?

Por gjithsesi analogjinė mė shqetėsuese mė parė sė PD-ja
midis zhvillimeve nė Shqipėri dhe atyre nė Kirgizi kėsaj
radhe opinionit publik shqiptar ia ka paraqitur Partia
Lėvizja e Legalitetit, e cila ėshtė shprehur pėr njė
vendosmėri revolucionare tė tipit kirgiz nė zgjidhjen e
dilemave politike shqiptare. Kjo vendosmėri mė shumė tė
tremb pėr aventurizmin e saj se tė gėzon pėr gatishmėrinė
pėr tė marrė mbi vete barrėn e rėndė tė pėrmbysjes qė e
dėshirojnė edhe forca tė tjera politike. 
PLL me deklaratėn e botuar nė organin e saj na kujton mjaft
blofizmin e Nikollė Lesit nė mitingun e mbajtur vitin e
kaluar nė Shkodėr nė kuadėr tė lėvizjes “Nano, ik!”.
Atėherė Nikolla shtirej sikur po “i lutej” Sali Berishės
t’i ndizte Nikollės dritėn e gjelbėr qė ky tė marshonte 
mbi Tiranė dhe tė dėbonte Nanon nga Kryeministria, siē
kishin bėrė demostruesit e Saakashvilit me Shevarnaxen nė
Tbilisi. Nikolla atėherė hakėrrohej se do ta bėnte Shkodrėn
e vitit 2004 si Vlorėn e vitit 1997 pėr tė rrėzuar
pushtetin nė Tiranė. Dhe bash nė kohėn kur Nikolla lėshonte
ultimatume si Komitetet e Jugut nė vitin 1997 Sali Berisha
ia ndėrroi drejtimin e objektivin lėvizjes “Nano, ik!”, nga
turfullimet le(h)siste nė marshime nėnėtereziste. Shėmbulli
gjeorgjian nuk hyri nė punė.
Tani ėshtė njė funksionar i Partisė Lėvizja e Legalitetit
qė po kėrkon ta ndryshojė pushtetin nė Shqipėri jo me
metodėn gjeorgjiane , por me metodėn kirgize, qė e ka mė tė
gjėrė diapazonin e veprimeve, duke pėrfshirė edhe 
pėrdorimin e dhunės. Funksionari i PLL-sė nuk ka si tė
kėrkojė leje nga Berisha, ndonėse atė post qė ka tani nė
PLL mė parė e ka pasur nė shtatmadhorinė partiake tė PD-sė
nėn komandėn e Berishės. 
Tani leja e angazhimi kėrkohen nga LZHK, pra i kėrkohet nė
radhė tė parė Mbretit Leka I. Kėshtu na del se meqenėse
Berisha nuk bėri dot gjeorgjianizimin e Shqipėrisė nė
shkurt-prill 2004, duhet qė Leka I tė bėjė kirgizimin e
Shqipėrisė nė verėn e vitit 2005. Por a e kanė harruar
drejtuesit dhe funksionarėt e PLL-sė pėrvojėn e tyre tė
hidhur tė qershor-korrikut nė vitin 1997? Ata ende tani 
ankohen se ua manipuluan rezultatet e referendumit pėr
monarkinė. Njė manipulim i tillė pėr ta duhet tė jetė
gjithmonė mė i rėndė se njė manipulim zgjedhjesh
parlamentare ku ata nuk janė humbėsit kryesorė. 
Nė vitin 1997 i pamė mbėshtetėsit e monarkisė, nė radhė tė
parė legalistėt, qė tė shprehnin zemėrimin e tyre duke bėrė
miting nė sheshin “Skėnderbej”, pastaj duke marshuar nėpėr
bulevardin “Dėshmorėt e Kombit”, duke lėshuar dhe tė shtėna
armėsh nė ajėr, derisa u pėrballėn me breshėritė e
mitrolozėve para zyrave tė KQZ dhe u detyruan tė
shtriheshin mbi bar duke lėnė dhe viktima. Ēfarė garancishė
kanė legalistėt se nuk u ndodh sėrish kėshtu? Pse e ndjekan
veten mė tė fortė tani se atėherė kur thonin se 60% e
shqiptarėve kishte dhėnė votėn pėr monarkinė gjatė
referendumit? Njė forcė politike qė ka pėrvoja tė tilla
duhet t’i peshojė shumė deklaratat qė kėrkojnė pėrsėritje
nė Tiranė tė skenave tė Bishkekut nė Kirgizi. Qoftė PLL,
qoftė drejtuesi i LZHK duhet ta kenė parasysh se pėrsėritja
e njė gabimi tė ēon nė gabim mė tė madh, aventurizėm mė tė
madh dhe blofizėm mė tė shėmtuar.

Transplatimi i modelit tė Bishkekut nė Tiranė do tė
dėmtonte Kosovėn

Nuk kemi aspak ndėrmend tė themi se PLL, apo cilado forcė
opozitare, nuk ka tė drejtė t’ua marrė socialistėve
pushtetin po me ato mėnyra e mjete qė e morėn ata vetė
herėn e fundit. I qėndrojmė mendimit se pas rebelimit tė
armatosur tė vitit 1997 nė Jug tė Shqipėrisė pėr tė sjellė
nė pushtet socialistėt tė gjitha mėnyrat e marrjes sė
pushtetit nė Shqipėri janė demokratike, sepse Europa e SHBA
kėshtu kanė vendosur tė jetė qysh kur miratuan mėnyrėn e
ndėrrimit tė pushtetit nė Shqipėri nė vitin 1997. Puna
ėshtė se a e kanė vendosmėrinė, organizimin dhe forcėn e
duhur ata qė predikojnė pėrsėritjen e kėtij eksperimenti
pėr tė marrė pushtetin! Nėse janė tė bindur drejtuesit e
PLL dhe tė LZHK se kanė vendosmėrinė, forcėn dhe
organizimin e duhur atėherė nuk na mbetet veēse t’u urojmė
mbarėsi nė rrugėn e tyre. Nėse bėhen vetėm blofe, atėherė
nuk duhet tė shkojnė mė larg nė kėtė aventurizėm, sepse
pastaj marrin shumė pėrgjegjėsi, sidomos kur dihet se viti
2005 ėshtė quajtur viti vendimtar pėr zgjidhjen e ēėshtjes
sė Kosovės.
Tashmė tė gjithė e dinė se sa herė qė priten zhvillime me
rėndėsi nė Kosovė armiqtė e Kosovės e tė shqiptarėve
tentojnė tė acarojnė politikėn nė Shqipėri, tė krijojnė
situata tė ndera, rrėmuja e pėrleshje. Kėshtu ndodhi nė
korrik tė vitit 1990 e nė fillim tė vitit 1991 me vėrshimet
e shqiptarėve nė ambasada dhe me ekzodet masive. Edhe ata
qė e mohonin dikur tani shkruajnė nėpėr gazeta se nė kėto
zhvillime dramatike pėr Shqipėrinė ka qenė nė radhė tė parė
dora e agjenturės serbe. Kėshtu ndodhi nė kohėn e rebelimit
tė armatosur nė vitin 1997 nė Jug tė Shqipėrisė kur Serbia
pėrgatiste genocidin masiv dhe spastrimin etnik nė Kosovė 
nė vitet 1998-99. Kėshtu ndodhi edhe nė shtator tė vitit
1998 me dhunėn nė Tiranė pas vrasjes sė Azem Hajdarit. Edhe
nė vitin 2004 kur nė Beograd bėhej luftė e madhe pėr
pushtet nė Tiranė pati “marshime nėn parrullėn “Nano, ik”
dhe thirrjet le(h)siste pėr njė 1997 tė re. Tė gjitha kėto
hallka nė njė zinxhir ngjarjesh tė dhunėshnme gjatė
zhvillimeve politike nė Shqipėri, duhet tė bėjnė cilindo
politikan e forcė politike ta mendojė mė mirė kur kėrkon tė
imitojė njė skenar ngjarjesh tė dhunėshme nė njė vend
tjetėr, sidomos nė vende si Kirgizia qė kanė shumė
ndryshime me Shqipėrisė. Eshtė koha tė mendohet mė shumė si
tė shmangen nė Shqipėri ngjarje qė u shėrbejnė armiqėve tė
pavarėsisė sė Kosovės, pa sakrifikuar tėrėsisht interesat e
luftės pėr demokraci nė Shqipėri. Nė kėtė vėshtrim mė mirė
ėshtė qė politika shqiptare tė mos hedhė vėshtrimin drejt
Bishkekut pėr tė bėrė ose shmangur ndryshimin nė Shqipėri. 

Krahasimet nuk duhet tė jenė shabllone dhe arbitrare

Krahasimet midis zhvillimeve nė Kirgizi dhe zhvillimeve nė
Shqipėri kanė njė pėrmasė tė veēantė, sepse ngjarjet e
dhunshme tė ngjashme me ato qė pamė nė kryeqytetin Bishkek
dhe qytete tė tjera kirgize nė Shqipėri kanė ndodhur tė
paktėn pesė herė, nė vitin 1991 nė prag dhe pas zgjedhjeve
tė para pluraliste tė marsit 1991, qė i fitoi ish-pushteti
komunist, por qė nuk u mbajt dot nė kėmbė; nė vitin 1996
pas zgjedhjeve qė i manipuloi pushteti demokratik dhe i
bojkotoi e nuk i njohu opozita socialiste; nė gjysmėn e
parė tė vitit 1997 kur Shqipėria e pėrjetoi nė shkallė
shumė mė tė gjėrė e mė tė thellė dhe me intensitet shumė mė
tė madh e mė rrėnues atė tronditje qė pati Kirgizia tani;
nė shtator tė vitit 1998 kur pushteti i restauruar me dhunė
i socialistėve u shemb, por opozita demokratike u tregua e
pazonja ta merrte. Madje njė zhvillim qė mund tė ēonte nė
ngajrje si tė Bishkekut u vėrejt edhe nė pranverėn e vitit
2004 nėn emrin e lėvizjes “Nano, ik!”. 
Duhen kujtuar e renditur kėto ndodhira, sepse pėrsėri jemi
para situatash kur nuk shmangen dot paralelizmat me
zhivillimet nė Kirgizi, siē nuk janė shmangur dot
paralelizmat me zhvillimet nė Gjeorgji nė fund tė vitit
2003 e fillim tė vitit 2004 dhe me zhvillimet nė Ukrainė 
nė vitin 2004. Duhet tė krijohet pėrfytyrim i qartė nėse
janė shqiptarėt qė duhet tė marrin shembull e tė pėrpiqen
tė imitojnė gjeorgjianėt, ukrainasit edhe tani kirgizėt,
apo janė shqiptarėt qė kanė pėrshkuar njė rrugė nė tė cilėn
shumė mė vonė se ata kanė hyrė gjeorgjianėt, ukrainasit,
kirgizėt dhe do tė hyjnė edhe vende tė tjera qė kanė qenė
nėn regjime socialiste. Duhet krijuar qartėsi rreth
ēėshtjes se cilin model tė vendeve tė tjera ka kuptim tė
marrin e tė imitojnė shqiptarėt pėr tė zgjidhur problemet e
ngatėrruara tė krijuara pas ngecjes sė zhvillimeve
demokratike dhe tė kthimit mbrapa gjatė restaurimit me
dhunė tė pushtetit revanshist socialist . Ėshtė kthyer
Shqipėria nė fazėn ku kishin mbetur deri nė vitet 2003-2005
Gjeorgjia, Ukraina, Klirgizia dhe ish-republika tė tjera
sovjetike, apo Shqipėria ka njė proces specifik dhe duhet
tė gjejė rrugė tė tjera, jo tė rinisė nga e para sikurse
propagandon Sali Berisha?! 
Vihet re mirė se ka diēka tė pėrbashkėt nė themel tė
proceseve qė kanė ēuar nė “revolucionin e butė” pėr
pėrmbysjen e Milosheviēit nė Serbi, nė “revolucionin e
luleve” pėr pėrmbysjen e Shevarnaxes nė Gjeorgji, nė
“revolucionin portokalli” pėr pėrmbysjen e trashėgimisė sė
pushtetit tė Kuēmasė nė Ukrainė dhe tani pėr pėrmbysjen e
presidentit tė Kirgizisė. Ky “revolucion” nuk ėshtė
pagėzuar me ndonjė emėr tė veēantė. Ka disa shenja
domethėnėse qė tė bėjnė tė mendosh se kėto i ka pėrgatitur
e nxitur i njėjti mekanizėm qė planifikon e vepron nė
shkallė globale ndėrkombėtare. Madje ka arsye tė mendohet
se pėrvoja e parė ėshtė fituar gjatė “revolucionit tė
kallashit” nė Shqipėri nė vitin 1997. Prandaj mė e
logjikėshme ėshtė qė rasti i Shqipėrisė tė perceptohet si
hallka e parė e kėtij zinxhiri dhe jo tė pėrfytyrohet si
njė hallkė e fundit qė mund tė ngjitet pas hallkės kirgize,
( nėse ndėrkohė nuk ndodh shembje pushteti nė ndonjė vend
tjetėr tė Azisė Qendrore). 
Zhvillimet nė Kirgizi nuk kanė asgjė tė veēantė. Janė bėrė
sipas njė skenari e rgjisure tė njohur, madje shumė
skematike. 
Nė Kirgizi opozita organizoi demonstrata kundėr manipulimit
tė zgjedhjeve. Kėshtu ėshtė bėrė nė Shqipėri nė vitin 1991,
1996, 1997, 1998, 2000, 2004. Kėshtu ėshtė bėrė nė Serbi nė
vitin 1996, 2002. Kėshtu u veprua nė Gjeorgji nė vitin 2003
dhe nė Ukrainė nė vitin 2004. Nė vitin 2005 i erdhi radha
Kirgizisė. Demonstratat kirgize nga qytetet e jugut ku
nisėn pėr pak ditė mbėrritėn si cunam politik nė
kryeqytetin Bishkek nė veri, si nė Shqipėri nė vitin 1997.
Atje pėrleshjet u bėnė dhe me armė, pati tė vdekur e tė
plagosur. Nė Shqipėri u bė luftė e vėrtetė nė shkallė shumė
tė gjėrė, pati mijėra tė vrarė. Kirgizėt nuk imituan dot,
ose patėn zgjuarsinė tė mos imitonin as Komitet rebele tė
Jugut, as “protestuesit e armatosur”, as bandat e
armatosura tė Shqipėrisė sė vitit 1997. Presidenti i
Kirgizisė, tė cilin Sali Berisha tani pėrpiqet ta tallė,
nuk bėri gafa si Saliu nė vitin 1997. Kur e pa se nuk ishte
i zoti ta mposhtėte me forcė rebelimin nuk e zvarrisi aq
shumė dorėzimin. Nga ana tjetėr edhe Saliu mė 9 mars 1997
pranoi tė njėjtėn zgjidhje tė imponuar si presidenti i
tanishėm i Kirgizisė. Ja pra, sa shumė prova dalin se
skenaristėt e regjizorėt e ndryshimeve qė po ndodhin qysh
nga vitit 1997 janė tė njėjtė si nė Shqipėri, Serbi,
Gjeorgji, Ukrainė, Kirgizi etj.  Demonstruesit kirgizė
fillimisht paqėsorė mė nė fund hynė nėpėr ndėrtesat e
pushtetit, nė presidencė, vunė zjarrin shkatėrruan
dokumente. Pastaj nėpėr rrugėt e Bishkekut plasi rrėmuja, u
sulmuan, u thyen dhe u vodhėn dyqanet dhe ndodhėn plot
rrugaēėri qė ndodhin nė rastet kur vendi mbetet pa pushtet.
Sipas lajmeve policia e ushtria u treguan “ tė
pėrmbajtura”, me njė fjalė nuk ua kishte qejfi tė
ndėrhynin. Kėto kanė ndodhur disa herė mė parė nė Shqipėri.
Pamė deri skena identike me rastin e Vlorės nė vitin 1997
kur policėt e mbledhur grumbull si delet nė mriz qė fusin
kokat nė prapanicat e njėra-tjetrės, mbuloheshin me
mburojat e tyre transparente pėr t’u mbrojtur nga gurėt qė
lėshonte kundėr tyre turma e egėrsuar. 
Dukej se edhe nė Kirgizi po shembej ekuivalenti i pushtetit
tė Berishės si nė Shqipėrinė e vitit 1997. Nuk i takon
Berishės tė tallej me presidentin kirgiz. Ēdo shqiptar kur
sheh skena tė tilla qė i kujtojnė Vlorėn e vitit 1997 e
krijon menjėherė bindjen se ai pushtetar qė pret ta
shpėtojė ajo polici qė mbrohet nė atė mėnyrė e ka davanė tė
humbur. Nė ato ēaste Tirana e Bishkeku dukeshin shumė afėr,
dukej sikur njė shesh i Vlorės ishte trasportuar nė Azinė e
Mesme pas 8 vitesh. Kurse nė vitin 2004 kur Sali Berisha
dhe gjenerali i tij i dhunės, Nikollė Lesi, deshėn tė bėnin
njė Bishkek nė Tiranė, sipas shembullit tė Tbilisit, Nano e
Toska u pėrgjigjėn me radhė tė dendura policore dhe
gatishmėri e demonstrim tė tepruar pėr dhunė ( kėshtu ėshtė
shprehur edhe aleati i Nanos, Neritan Ceka). 
Por nuk ishte paralizimi i policisė nė Vlorė nė vitin 1997
e Bishkeku nė vitin 2005 qė krijon ngjashmėria e vetme e
jashtėme midis Bishkekut tė marsit tė vitit 2005 dhe
Vlorės e Tiranės sė marsit tė vitit 1997. Edhe nė Bishkek
kėrkohej rrėzimi i presidentit tė vendit nga pushteti siē
kėrkohej nė Shqipėri nė mars tė vitit 1997. Si pėr dreq
edhe nė Kirgizi udhėheqėsi i opozitės qė nxiste e
organizonte kėto lėvizje ishte nė burg, doli nga burgu dhe
praktikisht mori drejtimin e vendit. Pak a shumė ndodhi si
me Fatos Nanon nė vitin 1997. Edhe nė Kirgizi pėr
legalizimin e kėtij pushteti do tė bėhen zgjedhje, kėsaj
radhe “tė drejta”, pas 3 muajsh, siē ndodhi nė Shqipėri ku
3 muaj pas rrėzimit me forcė tė Berishės nga pushteti, mė 9
mars 1997, u kurdis farsa zgjedhore e 29 qershorit 1997.
Gati pėrkojnė edhe datat e zgjedhjeve farsė, 29 qershor nė
Shqipėri, 26 qershor nė Kirgizi. Njė ndryshim i vogėl nė
pozitat respektive tė presidentėve tė Shqipėrisė e tė
Kirgizisė nuk e ndryshon thelbin e analogjisė : Berisha nė
Shqipėri pas marrėveshjes sė 9 marsit nuk e bėri atė qė i
ishte rekomanduar nga jashtė e nga brenda Shqipėrisė tė
braktiste vendin dhe qėndroi, megjithėse u sulmua
presidenca me 13 mars 1997. Por e dha fjalėn ”e burrit” se
po tė humbiste PD-ja zgjedhjet e 29 qershorit ( qė dihej
fare mirė se i kishte tė humbura) do tė ikte nga posti
presidencial. Kurse presidenti i Kirgizisė iku nga vendi,
imitoi lėvizjen e kryeministrit shqiptar Fatos Nano para
demonstratave dhe djegies sė Kryeministrisė mė 14 shtator
1998, duke theksuar se nuk e lėshon postin. Nano u rikthye
nė post dhe pas disa ditėsh dha dorėheqjen pėr t’u rikthyer
sėrish nė tė njėjtin post me ndihmėn e rivalit Berisha nė
vitin 2002,. Nuk dimė si do tė venė punėt e presidentit tė
rrėzuar tė Kirgizisė qė thotė se nuk ka dhėnė dorėheqje dhe
do tė kthehet nė post. Por dimė se midis zhvillimeve nė
Shqipėri nė vitet 1997-98 dhe atyre nė Kirgizi nė vitin
2005 dalin shumė ngjashmėri. Veēse modeli ėshtė krijuar nė
Shqipėri mė parė. 
Tirana e Bishkeku janė shumė larg dhe duken mjaft afėr,
madje edhe mė afėr duan t’i sjelli forcat politike,
politikanėt dhe analistėt qė zhvillimet nė Kirgizi i marrin
si modelin mė tė afėrt nė kohė e mė tė pėrshtatshėm nė
natyrė pėr tė bėrė “rotacionin e pushtetit” nė Shqipėri nė
rast se ky rotacion nuk bėhet ditėn e votimeve qė ende nuk
ėshtė caktuar pėrfundimisht nga presidenti Moisiu. 
Nė “shpėrthimet kirgize” tė funksionarit tė PLL, nė
“folklorizmat politike kirgize” tė Berishės nė Kavajė, nė
shkrimin e gazetės “Panorama” tė datės 25 mars 2005
“Kirgizstani dhe zgjedhjet shqiptare” ėshtė shtjelluar e
pėrēuar qartė “mesazhi kirgiz” i opozitės shqiptare qė
shumica e tanishme qeverisėse t’i vejė gishtin kokės e tė
mos i ēojė zhvillimet shqiptare nė pėrsėritje tė skenarit
kirgiz, ukrainas apo gjeorgjian. Njė shtrim i tillė i
problemit nuk ėshtė aspak punė politikanėsh tė rrėmbyer nga
folkorizmi politik, ose punė e njė analisti qė i shkrepet
tė bėjė pak spekulime pėr sensacion. Ka njė sfond politik
mė serioz tė ngritur edhe mbi kombinacione ndėrkombėtare
specifike pėr zonėn e Ballkanit dhe pėr Shqipėrinė nė
veēanti. Besnik Mustafaj njė berishian i thekur e tjerr
hollė dhe e mpleks ngatėrrueshėm propagandėn e tij se
“Ndėrkombėtarėt janė tė shqetėsuar pėr zgjedhjet”. Ka njė
tė vėrtetė kėtu. Ndėrkombėtarėt pėrsėrisin njė refren tė
mėrzitshėm se shqiptarėt duhet tė bėjnė zgjedhje tė drejta
e tė pakontestuara, se nga kjo varet integrimi i tyre nė
NATO, BE e tė tjera. Por ku janė zhvilluar ndojėherė
zgjedhje tė tilla nė botė?! Ndėrkombėtarėt asnjėherė nuk
tregojnė se kujt ia drejtojnė qortimet dhe ēfarė do tė
thotė zgjedhje tė drejta. Ne e dimė se zgjedhje tė drejta
pėr europianėt e amerikanėt janė vetėm ato kur arrihen
planifikimet e tyre pėr fituesit e humbėsit. Pėrderisa
ndėrkombėtarėt kanė kėtė lloj shqetėsimi nuk e vlen qė
shqiptarėt tė merakosen shumė pėr punėn e zgjedhjeve. Mė
shumė shqiptarėt duhet tė merakosen tė kuptojnė se cilėt
janė ata ndėrkombėtare qė duan t’i fusin pėrsėri shqiptarėt
nė eksperimente dhune, duhet tė hapin sytė tė dallojnė se
mos disa ndėrkombėtarė qė duan djegien e Shqipėrisė nė ēdo
pesė vjet spekulojnė me formulėn “ zgjedhjet nuk ishin tė
drejta” pėr tė nxitur shqiptarėt tė rrėnojnė edhe njė herė
vendin si mė parė, duke marrė “shembullin e Bishkekut”. 
Tė mos harrojmė se pėr muaj tė tėrė vitin qė shkoi
propaganda e opozitės u pėrpoqė tė vėrtetonte se Shqipėria
ngjante politikisht me Gjeorgjinė si dy pika uji. Lindi
lėvizja “Nano, ik”. U bėnė tentativat pėr tė ēarė “me lule”
kordonet e policisė pranė dyerve tė Kryeministrisė e tė
Parlamentit, u caktua data kur Nano do tė binte nga
pushteti siē ra monumenti i Enverit nga piedestali. Por
radhėt e policisė u bėnė aq tė ngjeshura pėr tė mbrojtur
pushtetin. Nė pranverėn e vitit 2004 Berisha mori nga
“miqtė e Shqipėrsiė” nė botė mesazhe tė mos shkonte pėrtej
“demonstratave nėnėtereziste”, tė mos kalonte atė cakun qė
ia kishin ndaluar edhe nė shtator tė vitit 1998 kur
praktikisht nė Tiranė ishte realizuar ajo qė bėhet tani nė
Bishkek tė Kirgizisė. Lėvizja “Nano, ik” e mblodhi bishtin,
braktisi rrugėt e sheshet pėr t’u mbyllur nė sallėn e
parlamentit siē u justifikua Bamir Topi”. Socialistėt
parrullės “Nano, ik” iu pėrgjigjėn duke zhgarravitur mbi tė
 “Nano, OK” (“Nano je nė rregull). Pastaj ndodhi
“revolucioni portokalli” nė Ukrainė, nė fund tė vitit 2004,
po ndodh “revolucioni i Bishkekut” qė pėrsėri po ngjallen
dėshira pėr ndodhi tė tilla nė Shqipėri. Nėse ėshtė fjala
pėr tė pėrshkuar edhe njė herė kėtė rrugė shqiptarėt mė
mirė tė mos shkojnė fare nė zgjedhje. Le tė mbeten
karrieristėt pėr pushtet me kontigjente tė pakta fanatikėsh
tė tyre qė tė kėnaqen me kacafytjet qė nuk i shėrbejnė
Shqipėrisė.
Tirana duhet tė mbetet sa mė larg nga Bishkeku.
.
27 mars 2005                        
   Abdi Baleta
		
__________________________________ 
Do you Yahoo!? 
Yahoo! Small Business - Try our new resources site!
http://smallbusiness.yahoo.com/resources/ 


------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
Give the gift of life to a sick child. 
Support St. Jude Children's Research Hospital's 'Thanks & Giving.'
http://us.click.yahoo.com/lGEjbB/6WnJAA/E2hLAA/KDuplB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo: 

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo: 

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

================================================================== 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
  shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
  http://docs.yahoo.com/info/terms/
 
Olsi | 30 Mar 18:15 2005
Picon

RIMEKEMBJA 29/ 03/ 2005 [ ii ]


PĖRSĖRI PASHKO I PD-sė APO PD-ja E PASHKOS?

 LAMTUMIRĖ PD!. LAVDI HISTORISĖ TENDE!

Qysh nga mitingu qė organizoi PD-ja nė sheshin
“Skėnderbej” mė 20 mars 2005, ku pėr herė tė parė pas
“prishjes sė madhe” me mocionistėt nė vitit 1992 pranė
Berishės u shfaqėn “vėllai i tij siamez” politik i
shkėputur me operacion tė dhimbshėm, Gramoz Pashko, nė
shtyp, sidomos nė atė qė i shėrben krahut pėdėist tė
politikės shqiptare nuk kanė rreshtur zhurmat pėr ta
paraqitur kėtė si ngjarje tė ditės, tė javės, tė muajit e
mbase edhe tė vitit. Nė disa gazeta u botua dhe njė
fotografi e bėrė me shumė kujdes e profesionalizėm pėr tė
paraqitur Berishėn e Pashkon nė krahėt e njėri tjetrit si
ēifti mė i lumtur politik nė Shqipėri, pėr tė dėshmuar se
nga ky ēast PD-ja nuk ėshtė mė parti vetėm e Berishės, por
e Berishės dhe e Pashkos sėbashku. Fotografia dha mesazhin
se PD-ja tashmė ėshtė bėrė parti me bashkėkryetarė,
dykrenore. Entuziastėve kjo do t’u duket si njė shėmbėllim
partiak nė PD i dy kokavet tė shqiponjės nė flamur. Por mė
shumė ajo fotografi e shėmbėllen PD-nė me letrėn e bixhozit
me dy kokat qė japin tė njėjtėn figurė edhe kur i pėrmbys,
ashtu siē janė parė Berisha e Pashko edhe nė ditėt e
themelimit tė PD-sė, para se rivaliteti pė kryesimin e
partisė t’i kthente nė koka tė veēuara tė letrės sė grisur
tė bixhozit tė karrierizmit politik.
Gjyqtarėt qė kanė zgjidhur martesa pėr shkak tė tradhtisė
bashkėshortore, ku bashkėshortėt shajnė e fyejnė njėri
tjetrin deri pėr gjėra intime e dinė sa e shėmtuar dhe e
pėshtirė ėshtė kur i sheh ata bashkėshortė tė pėrkėdhelen
pėrsėri pasi ia kanė falur njėri tjetrit dhe kanė rilidhur
martesėn midis tyre. Ky mė duket krahasimi mė i
pėrshtatshėm kur sheh atė fotografinė pėr “pajtimin e madh”
nė publik tė Berishės e Pashkos, kur dėgjon shpjegimet e
njėrit e tė tjetrit pėr atė pajtim. “E bėmė pėr hir tė
fėmijėve”- ėshtė njė justifikim klasik i bashkėshortėve tė
ndarė pėr tradhėti. “U nxituam”-thonė disa tė tjerė. “Na
futėn nė sherr thashethemet e tė tjerėve, se nuk kishte
qenė e vėrtetė tradhtia”- psherėtijnė disa tė ripajtuar. E
kėshtu me radhė. 
Kur do tė mbrosh njė krim apo tė gėlltisėsh njė turp mund
tė gjesh vetė sa tė duash justifikime tė pėshtira dhe tė
sigurosh avokat qė nuk e ka pėr gjė tė pėrrallisė gjepura
pėr t’i paraqitur mėkatet si mirėsi, qė tė lavdėrojė pėr
ato gjėra qė meritojnė vetėm pėrbuzje. Kėtė po e vemė re
edhe nė rastin e pajtimit tė madh e tė kurorėzimit tė ri tė
ēiftit politik Berisha –Pashko (pėdėistė e padistė). 
Berisha e Pashko po sajojnė justifikime nga mė qesharaket
qė tė bindin njerėzit se ata kanė bėrė atė qė duhej, se ajo
qė kanė bėrė ata nuk qenka as turp, as marre, as mohim i
moralit nė politikė, por menēuri politike, elegancė
politike, liberalizėm e shpirtmadhėsi politike, mrekulli
politike. 
Nė njė intervsitė nė “Top Channel” Mimoza Picari ia drejtoi
Berishės atė pyetjen qė bėjnė tė gjithė : cili ndryshoi
Berisha apo Pashko? Cila palė ka gėlltitur mė shumė nga
mėkati i saj, e lėpirė mė shumė pėshtymat e tė vjellat e
saj, PD-ja apo PAD-i? As Berisha , as Pashko nuk kanė
ndryshuar nė thelb e nė themel mendėsitė dhe sjelljet e
tyre politike. Berisha sipas huqit tė tij qė kur nuk ia
mban tė japė pėrgjigje pėr pyetjet qė i bėhen filloi t’i
fliste rromapėrtoma Mimozės pėr ndryshimet qė iu dashkan
Shqipėrisė, jo pėr qėndrimin pėr tė cilin pyetej. Deri tani
Berisha nuk ka qenė i zoti tė gjejė ndonjė argument mė tė
fortė se argumenti qesharak se Pashko e shokėt e tij janė
“themelues tė PD-sė” dhe kjo e pėrligjka rikthimin e tyre
nė PD e daljen nė krye tė politikės sė PD-sė edhe 13 vite
pasi ata janė pėrjashtuar dhe jo larguar nga PD-ja. 
Pėr disa avokatė tė ēuditshėm tė rikthimit tė padistėve nė
PD si Henri Ēili e disa “liberalė tė rinj” qė janė
aktivizuar nė gazeta dhe ekrane televizive (NTV) pėr tė
bėrė apologjinė e kėsaj ngjarje dhe panagjerikėn e
mocionistėve po shėnoj se Imami, Pashko, Zogaj, Peshkėpia,
Demeti, e ndonjė tjetėr nuk janė larguar vullnetarisht nga
PD-ja, por janė pėrjashtuar prej saj. I ka pėrjashtuar njė
Konferencė e jashtėzakonėshme partiake nė shtator tė vitit
1992 qė u mbajt nė sallėn e TOB, pasi mė parė ishte bėrė
njė debat i ashpėr nė njė mbledhje tė Kėshillit Kombėtar
dhe Grupit tė deputetėve tė PD-sė nė sallėn e Muzeut
historik, kur Arben Imami paraqiti njė “mocion” pėr
revizionimin e qėndrimeve politike qė po mbante PD-ja e
ardhur nė pushtet. Pikėrisht nė kėtė mbledhje tė Kėshillit
Kombėtar e tė deputetėve tė PD-sė pėr ata qė do tė
pėrjashtoheshin u pėrdor pėr herė tė parė edhe emri
“mocionistėt” qė i ka shoqėrur pėr 13 vjet me radhė nė
propagandė. Pėr avokatė si Ēili, Kajsiu apo tė tjerė qė
mund tė dalin nga radhėt e ithtarėve tė Imamit, Pashkos,
Zogajt shėnoj se nė Konferencėn e jashtėzakonėshme tė PD-sė
mbrojtja qė bėri Pashko pėr vijėn , rolin e pretendimet
karrieriste tė mocionistėve ėshtė hedhur poshtė njėzėri.
Fjala e Pashkos ėshtė fishkėllyer pa pushin nė shenjė
mosmiratimi. Mocionistėt nė tė dy rastet kanė pasur
mbėshtetjen e fuqishme tė Azem Hajdarit dhe njėfarė
mbėshtetje tė heshtur, por dinake tė Berishės e tė Meksit.
Nė Konferencė ėshtė pėrjashtuar edhe Azem Hajdari, por nė
rastin e tij Berisha ndėrhyri mė energjikisht. Nxiti Tritan
Shehun qė tė propozonte njė pushim tė punimeve dhe kur
rifilloi seanca u ngrit Ēim Allai nga Elbasani tė
propozonte njė votim tė ri, votim qė nuk u mor vesh si u
bė, sepse nė sallė kishin hyrė tifozė zhurmues dhe Berisha
“me tahmina” shpalli se me sa dukej shumica ishte qė
vendimi pėr rastin e Azemit tė ndryshohej. 
Avokatėt e mocionistėve tė rikthyer nė “pėdėistė tė vonuar”
duhet tė dinė se grupi parlamentar i PD-sė kishte miratuar
njė rezolutė tė tij qė e pėrjashtonte Pashkon nga ky grup
para se tė pėrjashtoheshin mocionistėt nga partia. Gazeta
“ZP” atėherė i bėri njė mbrojtje shumė energjike Pashkos.
Kam qenė ndėr autorėt e projektit tė kėsaj rezolute dhe di
mirė pėrse ėshtė bėrė, siē di mirė pėrplasjet qė kemi pasur
vazhdimisht me ekstravagancat politike tė Pashkos pėr ta
bėrė ēorap politikėn e demokracinė nė Shqipėri. 
Sali Berisha ka mbajtur vazhdimisht qėndrime tė dyzuara
ndaj kėtyre zhvillimeve tė atėherėshme nė PD. Sikurse ka
mbajtur dhe nė shumė raste tė tjera. Berishės nga njė anė i
pėlqente qė ekstravagancat politike tė Pashkos tė
goditeshin, sepse forconte pozitat nė krye tė partisė, nga
ana tjetėr mendėrisht e shpirtėrisht ishte me Pashkon dhe
pėrpiqej ta mbante. Ne qė i dimė punėt nga fillimi dhe kemi
qenė pjesėmarrės, madje protagonistė nė luftėn politike pėr
tė shpėtuar PD-nė nga mocionistėt Pashko, Imami, Zogaj e tė
tjerė dhe nga Ceka para tyre, nuk habitemi aspak qė Berisha
tani bėhet njė letėr e vetme bixhozi politik me Pashkon
(pėr saktėsi duhet thėnė se Ceka mė parė ka dhėnė
dorėheqjen dhe ėshtė larguar nga PD-ja me betimin publik se
nuk do tė merrej mė as me politikė, por i shijoi politika
kur u bashkua me mocionistėt). Nuk habitem qė pas Pashkos e
mocionistėve tek Berisha rikthehet Genc Ruli, pėr tė cilin
nė Konferencėn e jashtėzakonshme i jam drejtuar Berishės e
sallės me fjalėt, kot qėndron Genci me PD, sepse edhe ai me
mocionistėt ėshtė. Por Genci priti vitin 1997, kur PD-ja
pėsoi goditjen e madhe, qė t’ia mbathte nga PD-ja, bashkė
me grupin qė u pėrpunua nga njė ambasadė e huaj nė Tiranė
qė Berisha tė mbetej tėrėsisht i izoluar dhe nė rrugė
partiake pasi ishte vulosur fati i tij si president qė do
tė rrėzohej. 
Prej kohėsh nė kritikat tona pėr Berishėn kemi theksuar se
ai vazhdonte ta mbante PD-nė tė gozhduar nė programin
politik majtist ku kishte pasur ndikim tė madh Gramoz
Pashko, sidomos pėr problemet ekonomike. Tani drejtėsinė e
kėsaj kritike qė i kemi bėrė Berishės e ka konfirmuar vetė
Saliu duke mbrojtur me pasion e kokėfortėsi ligjin 7501,
ligjin mė anakronik e shkatėrrimtar qė ėshtė miratuar
ndonjėherė nė Shqipėri. Kėtė e konfirmon Pashko kur nė
intervistėn e tij nė “Panorama” tė datės 27 mars 2005
thekson : “U riktheva nė PD sepse u bė katarsis” dhe
“Bindjet e mia unė i kam tė mishėruara nė atė program qė
edhe sot e kėsaj dite pėrbėn shtyllėn kurrizore tė PD-sė”.
Ja pėrse Pashko me shokėt e tij moicionistė, krahu e
grupimi mė majtist dhe mė grekoservil nė PD-nė e fillimit,
jo vetėm e sheh tė lehtė tė rikthehet nė PD, por e gjen
PD-nė e Berishės shumė tė gatėshme pėr t’i quajtur ata
edhe figura udhėheqėse ndonėse nuk janė ripranuar nė parti,
sipas rregullave qė duhen zbatuar. 
Pashko e ka tė drejtėn tė mburret se ai nuk po kthehet si
plangprishės pendestar, sikurse duhej tė ishte nė tė
vėrtetė kthimi i tij, por i duruari i fituari pasi: ”Partia
Demokratike ka zhvilluar njė proces tė tėrė evolucioni nė
kėto vite tė tė qenit nė opozitė”. Eshtė njė avaz mė vete
tė merresh me temėn “ Cili ėshtė evolucioni i PD-sė”. Kėtu
vetėm po pėrmend se nė PD ka pasur vazhdimisht eovolucion
tė rrėmujshėm , mė saktė oshilacione nė vend tė
evolucionit, pasojat e rėnda tė tė cilave i kanė pėsuar
njerėzit mė tė mirė, mė idealistė qė u lidhėn me PD-nė dhe
nga i cili kanė pėrfituar shumė horrat, dallkaukėt qė iu
ngjitėn PD-sė qysh nė krijimin e saj dhe mė pas, nė kohėn
kur PD-ja hapi dyert sipas parrullės “nuk ka tė vonuar nė
demokraci”, si dhe gjatė fushatave tė tjera tė hapjes nga
tė cilat kanė pėrfituar elementėt mė ngatėrrestarė tė
partive tė majta , sidomos nga PSD-ja pėr tė gjetur strehim
tė ri tė rehatshėm politik.
Nė PD nuk ėshtė bėrė asnjė katarsis, sepse Berisha nuk
merret fare me gjėra tė tilla. Ajo qė Pashko do ta cilėsojė
“katarsis nė PD” pėr tė pėrligjur rikthimin e tij nuk ėshtė
gjė tjetėr veēse njė lakuriqosje e personalitetit politik
tė Sali Berishės qė flak vellot e grisura me tė cilat
mbulonte mėkatet e tij pėr tė lehtėsuar pakėz frymėmarrjen
politike. Pashko e tė tjerė janė sulur drejt PD-sė sepse
shohin manekinin politik tė Berishės tė lakuriqosur, jo se
kanė dalluar katarsis nė shpirtin politik tė Berishės. Ata
tani shohin se Berisha ka dalė nė skenėn politike po aq
lakuriq, madje dhe mė keq, se mocionistėt nė vitin 1992
pėrsa i pėrket zbatimit tė njė fryme e programi politik
majtist nė PD dhe tė njė grekoservilizmi tė paparė.
Pashko rikthehet sepse ai dhe Berisha kanė nevojė pėr njė
ortakėri politike tė mocionistėve tė vitit 1992 me
“katarsistė” tė vitit 2005 qė tė plotėsojnė ambiciet e tyre
politike. Berisha, Pashko e kolegėt tyre qė po grumbullohen
sėrish mund tė quhen thjesht post-demokratė, pasi kanė
pėrshkuar njė proces si ata qė hyjnė nė kategorinė e
post-modernistėve, tė post-marksistėve. Njė ish-marksist,
Stjuart Sim, nė librin e tij “Bota fondamentaliste, epokė e
re e errėt e dogmės” (Australi, Britani e Madhe 2004) ka
theksuar : “... post-marksist do tė thotė se mua mė ka 
mbetur njė respekt, madje dhe njė nostalgji pėr
botėkuptimin marksist ndėrsa kam arritur tė njoh dhe tė
flak tutje karakterin e tij autoritar e totalitar, sikurse
ai ėshtė shprehur gjatė shekullit XX” (fq.16). Berisha tani
do tė japė pėrshtypjen se i ka mbetur respekt pėr atė qė ka
bėrė PD-ja nė fillimet e saj dhe se ka hequr dorė nga
autoritarizmi nė politikė dhe nga totalitarizmi nė parti.
Avokatėt e pashkėzimit tė PD-sė nė emisionin e NTV e
theksuan fort kėtė synim tė Berishės qė i pranon
kundėrshtarėt e tij mė tė egėr pėr shumė vite si shenjė se
ėshtė zbutur, ėshtė bėrė liberal. 
Edhe Pashko me shokė qė janė mburrur e vetėquajtur pa
pushim “liberalė” kėtė “ndryshim” tė Saliut duan ta kthejnė
nė triumf tė tyre politik. Po ēfarė liberali mund tė jetė
Preē Zogaj qė ka shpallur se procesi i hapjes ė PD-sė
pėrfundoi, kur deri tani vetėm 4-5 tė pėrjashtuar ose
renegatė janė kthyer dhe ende nuk janė faktikisht nė PD 
themelues si Meksi, Selami, Ēika, Reso, Pollo, Shehi,
Shehu, Uka, ish-drejtues si Ceka e tė tjerė?! Liberali
Zogaj tani qė me tė u bashkuan dhe dy tre miq do ta mbyllė
derėn pėr tė tjerėt. Nė fakt hapja e PD-sė qė vazhdon prej
shumė vitesh ka dėshtuar. Ka shumė pak tė ardhur e tė
rikthyer nė 5 vite qysh kur Berisha nisi “fillimin e ri”. 
Avokatėt “liberalė” qė dolėn nė TV tė bėnin tė moralshme
“martesėn” e ēiftit tė shkurorėzuar pėr tradhti Berisha
–Pashko tentuan ta paraqisnin (ndoshta nga qė aq dinė)
hapjen ePD-sė si njė veprim tė kohėve tė fundit. Eshtė
krejt ndryshe. Pashko dhe tė rikthyerit e kanė ditur qysh
nė vitin 2000 se Berisha kishte bėrė “katarsisin”( pra
ishte zhveshur lakuriq pėr t’i joshur ata). Kjo u pa qartė
menjėherė pas humbjes sė PD-sė nė zgjedhjet lokale tė 1
tetorit 2000. Gazeta “KJ” e Nikollė Lesit lėshoi e para
direktivėn se PD-ja duhej tė ndėrtonte njė strategji tė re.
Njė javė pas kėsaj Mero Baze shpalli nė formė sugjerimi
personal strategjinė e re tė Berishė pėr tė ndėrtuar
“frontin e gjėrė politik nga Preē Zogaj deri tek Abdi
Baleta”. Kėtė manovėr pas dy ditėsh e demaskuam. Tani
analistėt kanė tė dhėna tė bollshme tė kuptojnė pėrse kaq
pak elementė tė njohur tė politikės kanė kaluar nė kėtė
front tė PD-sė dhe cilėt janė ata. 
Analistėt nuk duhet ta lėnė jashtė vėmendjes pėrse Gramoz
Pashko dhe Genc Ruli u vonuan kaq shumė, 5 vjet, gati tre
vjet pas Imamit e Zogajt nė taborrin berishian. Nė
intervistėn e datės 27 mars Pashko ėshtė ankuar me njė
pezmatim tė sinqertė : “Unė kam nisur karrierėn time
politike me PD-nė dhe largimi prej PD-sė mė ka lėnė
praktikisht nė periferi tė politikės aktive”. Pėrse ankohet
kėshtu? Gramoz Pashko,Neritan Ceka, Arben Imami, Ritvan
Peshkėpia, Spartak Ngjela, Perikli Teta, Blendi Fevziu,
Gjergj Zefi e tė tjerė qė mburreshin se ishin ajka
intelektuale e PD-sė dhe politikės shqiptare krijuan
Partinė Aleanca Demokratike, patėn simpatinė e tė majėts
socialiste e social-demokrate, mbėshtetje ndėrkombėtare, u
pėrfshinė deri nė qeverisjen socialiste pas vitit 1997.
Pėrse Pashko e paska parė veten nė periferi tė politikės?
Pse ai dashka tė jetė vetėm nė epiqendėr tė politikės,
vetėm nė pushtet, gjė pėr tė cilėn krijoi me
bashkėpunėtorėt e tij edhe ngatėrresat nė PD kur atij nė
vitin 1992 nuk iu dha posti i kryeministrit, Arben Imamit
nuk iu dha posti i kryetarit tė parlamentit, Preē Zogajt
nuk iu dha mė posti i ministrit tė kulturės si nė qeverinė
e stabilitetit?. Perikli Teta u zėvendėsua nga Safet
Zhulali nė postin e ministrit tė mbrojtjes e kėshtu me
radhė. 
Pėr tė hyrė nė epiqendėr tė politikės padistėt e
mocionistėt kaluan nė ortakėri me tė majtėn, morėn poste
ministrore ose zėvėndėsministri si Imami, Zogaj, Ceka,
Teta, Demeti etj. Pashko u bė kėshilltar kryeministror nė
tri qeveri socialiste tė kryesuara nga Nano, Majko e Meta.
Kurse tani qaravitet se nuk paska qenė nė pushtet, por
vetėm kėshilltar qė edhe ia dėgjonin, edhe nuk ia dėgjonin
llafin dhe qenka marrė vetėm me punė akademike. Pra, Pashko
do pushtet tė fortė patjetėr, prandaj kthehet nė politikėn
qendrore, jo periferike. Ja pse ėshtė kthyer Pashko nė PD
dhe jo pėr hir tė “katarsisit” tė kėsaj partie, pra tė
lakuriqosjes sė Berishės nga morali politik. Edhe Ruli
ndjek gjurmėt e Pashkos. Edhe ai nuk ėshtė plotėsisht i
kėnaqur me ato pėrfitimet qė ka nxjerrė nga partia qė bėri
me Pollon e Dashamir Shehin, nga “Klub 2002” qė bėri me
Godon, as nga Instituti studimor qė dikush e krijoi enkas
pėr tė , siē janė krijuar dhe pėr tė tjerė qė dikush i mban
rezervė nė luftrat pėr pushtet nė Shqipėri.
Eshtė e tepruar dhe e neveritėshme qė Pashko krejt
papritmas tė lėshojė lėvdata tė mėdha pėr Berishėn :
“...PD-ja e drejtuar nga Dr. Berisha ėshtė jo vetėm duke
bėrė njė anatomi tė saktė tė tė metave tė qeverisjes, por
ėshtė e angazhuar nė drejtimin e njė fushate tė re pėr tė
kapėrcyer sklerozėn qė ka kapur pėr fyti qeverisjen aktuale
tė vendit”. E paimagjinueshme deri mė 27 mars 2005 qė edhe
Pashko tė flasė pėr Berishėn me atė pasion tė pakontrolluar
dhe me ato mendėsi tuafe sa disa zonja qė dalin pa pushim
nė emisionet e disa TV kur bėhen biseda me teleshikuesit. E
ēfarė ka bėrė Berisha qė Pashkon e paska bindur se po i bėn
anatominė qeverisjes sė keqe tė PD-sė? Asnjė analizė
serioze deri tani. Kohėt e fundit ka marrė mbi vete njė
pėrgjegjėsi pėr piramidat qė nuk vlen mė pėr tjetėr gjė
veēse pėr tė fajėsuar PD-nė dhe pėr tė bindur njerėzit se
PD-ja e Berisha janė tė paaftė tė qeverisin. Berisha ka
riafirmuar ato qėndrime tė PD-sė qė janė mė shkatėrrimtarėt
pėr Shqipėrinė si “Ligji pėr tokėn” qė e kanė pasur shumė
pėr zemėr edhe Pashko, Imami, Ceka, Rexhep Uka etj. 
Berisha ka fajėsuar pushtetin e tij e shtetin shqiptar qė
nė vitin 1994 u arrestuan agjentėt grekė qė pėrgatisnin
kryengritjen e armatosur qė shpėrtheu nė vitin 1997. Kjo e
gėzon Pashkon, njėrin nga mė aktivėt nė politikėn
grekoservile tė PD-sė nė vitet 1991-92. Berisha u pajtua mė
parė se me Pashkon me armikun mė tė tėrbuar tė shqiptarėve
Nikolas Geixhin, duke u justifikuar se meqenėse kishte hyrė
nė kontakte me Milosheviēin “pėr tė mirėn e shqiptarėve”
nuk kishte pėrse tė mos takohej me Geixhin. Me njė kriter
tė tillė Berisha e liberalėt mund tė justifikojnė ēdo
qėndrim e veprim. Avokati liberal-mocionist i Berishės,
Henri Ēili, nė emisionin e NTV kur shkėmbeu polemikė me
gazetarin Mentor Nazarko kėtė mėnyrė veprimi tė Berishės e
quajti gati gjeniale . 
Pėr Henri Ēilin mund tė jetė kėshtu, sepse ai paska dhe njė
teori shumė tė ēuditshme sipas sė cilės nuk prish punė se
me cilin takohet, bisedon e bėn ujdira njė politikan
shqiptar , mjafton qė ai i huaji tė mos jetė dėnuar nga
ndonjė gjykatė. Kėta janė “liberalėt” me tė cilėt Berisha e
Pashko kanė pėr ta ndritur tani politikėn pas 13 vite
inatesh. Nazarko foli saktė nė emisionin televiziv kur
theksoi se njė nga arsyet qė Berisha pranon Pashkon ėshtė
se Gramozi ka shumė biznes me lobin grek nė Amerikė dhe
nėpėrmjet Pashkos e shokėve tė tij tė rikthyer Berisha
synon tė zbusė njė acarim tė hershėm ndaj tij nė disa
mjedise perėndimore. Edhe Pashko i di kėto, por nuk i ka
mbetur rrugė tjetėr pėr tė rihyrė nė qendėr tė politikės sė
pushtetit. PS dhe e majta ia mbyllėn derėn, pasi i
shfrytėzuan nė maksimum mocionistėt sidomos Imamin, Zogajn,
Pashkon. Nėse Pashko beson se “qeverisjen aktuale e ka
kapur pėr fyti skleroza”, atėherė ai me kėtė vulos
dėshtimin e tij si politikan dhe si specialist, sepse ka
qenė kėshilltar i gjithė kryeministrave socialistė.
Intervistuesja Eva Gjura ia ka kujtuar Pashkos se rikthimi
i tij nuk pritet mirė nga baza e PD-sė. Gramozi edhe njė
herė ka pėrēmuar qėndrimin e bazės sė PD-sė me fjalėt
:’’Unė mendoj se edhe baza e PD-sė duhet tė shkundet nga
ekstremet, intoleranca dhe ngurtėsia”. Pra, Gramozi po
kėrkon jo vetėm tė zėrė vendin e partnerit tė barabartė tė
Berishės nė krye tė PD-sė si dikur, domethėnė tė ketė
menjėherė pozitėn e njė bashkėkryetari, por kėrkon edhe njė
tjetėrsim tė mėtejshėm tė bazės sė PD-, kėrkon
“pashkėzimin” e anėtarėsisė nė PD.
Berisha duket ėshtė lodhur tej mase nga ajo politikė qė ka
bėrė deri tani me shpenzim tė madh e tė kotė energjishė tė
tij e burimesh tė demokracisė dhe tė tė djathės shqiptare
pėr tė ēuar ujė nė mullirin e sė majtės. Berisha ndoshta 
nė mėnyrė tė pavetėdishme po bėhet gati qė drejtimin e
PD-sė t’ia kalojė nė fund Pashkos, ta dėmshpėrblejė
politikisht atė pėr disfatėn qė pėsoi mė 13 shkurt 1991 kur
u bė beteja intrigante pėr kreun e PD-sė qė arrti ta
shtinte nė dorė Berisha. Ka tė ngjarė qė ata qė ndihmuan
Berishėn tė kapte kreun e PD-sė dhe tė shtetit shqiptar dhe
tė dominonte nė njėrin krah tė politikės shqiptare pėr 15
vite me radhė tani po i thonė se ka ardhur koha qė nė PD,
tė marrė fund “era Berisha” dhe tė fillojė ”era Pashko”.
Prandaj Pashko nuk duron dot mė tė qėndrojė nė periferi tė
politikės. Rikthimi i Pashkos nė PD vėrteton se ato
mekanizmat misterioze jashtė Shqipėrisė qė bėjnė politikėn
e kuadrit tė lartė pėr Shqipėrinė nuk dalin nga rregulli qė
i pėlqen Greqisė qė kryeministėr tė jetė njė person nga
zonat qė grekėt i quajnė Vorio Epiri i ngushtė dhe i
besimit ortodoks. Ky rregull ėshtė shkelur fare pak vetėn
nė komponentin fetar nė qeveritė qė janė ndėrruar nė
Shqipėri pas pėrmbysjes sė diktaturės komuniste.
Veēanėrisht vigjilencė e madhe tregohet pėr rastin kur PD
pretendon fort pėr pushtet. Nė vitin 1992 ishin pėrgatitur
dy kandidatė, Aleksandėr Meksi dhe Gramoz Pashko. Kur PD
kaloi nė opozitė u pėrgatit Genc Pollo. Kur ky u dogj para
kohe pėr shkak tė njė skeme tė nxituar duhej dikush tjetėr.
Rikthimi i Pashkos nė PD duket se kėshtu motivohet nė sytė
e planet e mekanizmave misteriozė qė na imponojnė
pushtetarėt e lartė. Kur Berisha bėrtet “unė do tė jem
kryeministėr” duket se mė shumė bėn njė ankim tė fshehtė
nga frika se po ndjen pas kurrizi hijen rivale dhe frymėn
karrieriste tė Pashkos sė rikthyer. Hė pėr hė kėto duken
si falle, por edhe fallet politike dalin.
PD-ja qė kemi njohur deri tani ka marrė fund. Mitingu i 20
marsit 2005 ishte funerali i kėsaj partie. Nė vend tė saj
tani ėshtė njė aleancė krerėsh mocionistė-padistė dhe
“katarsistė”-berishistė. Nuk ka mė krerė pėdėistė.
LAMTUMIRĖ PARTIA DEMOKRARTIKE!. LAVDI HISTORISĖ TĖNDE TĖ
DERITANISHME! 

27 mars 2005                        
 Abdi Baleta 
    

QEMAL VELIJA

"MODERACIONI" AGRESIV SERB - RREZIK PĖR SHQIPTARĖT 
	
	Megjithė euforinė qė i karakterizon shqiptarėt kėtyre
kohėve (me tė drejtė) pėr hapat e bėrė nė drejtim tė
zgjidhjes sė pjesshme tė ēėshtjes nacionale (mbas
zhvillimeve tė papėrfunduara nė Kosovė dhe Shqipėri
Lindore), -re tė errėta rrezikuese pėr triumfin nė kėto
procese kanė filluar tė rėndojnė qiellin festiv. Viti
vendimtar pėr caktimin e statusit tė Kosovės, i deklaruar
qė nė fillimet e 2004-ės, ka vėnė nė lėvizje forcat dhe
qarqet kundėrshtuese tė pavarėsimit tė saj. Retorikat e
"integrimit europian", "standarteve", "bashkėpunimit
rajonal", etj., aq tė dendura dhe mbytėse tė gjykimit tė
shėndoshė tė opinionit publik, duket se fshehin tė tjera
skema, tė tjera interesa, tė tjera pėrllogaritje. Tregues
domethėnės pėr kėtė prapaskenė ėshtė tendenca djallėzore
pėr tė njėsuar palėt ndėrluftuese tė vitit 1999, pra
agresorėt dhe kriminelėt serbė e romė, me ēlirimtarėt dhe
viktimat civile shqiptare. Rezoluta dykuptimore me numrin
1244, pėrgjatė kėtij pesėvjeēari, herė bėhej se harrohej e
herė pėrmendej kalimthi, ndėrkohė qė nė tė sanksionohet
realisht zinxhiri qė mban peng zgjidhjen pėrfundimtare tė
ēėshtjes sė Kosovės. Dhe zgjidhja pėrfundimtare padyshim
ėshtė pavarėsimi i plotė i saj nga Serbia apo
fantazma-Jugosllavi e mbetur si skelet frikėndjellės.
Ndėrsa ēdo zgjidhje e ndėrmjetme e statusit kėtė vit, vetėm
se do tė linte pezull edhe njėherė, ashtu si tash e njėqint
vjet, ēėshtjen shqiptare, si njė detonator qė do tė
shkėndijonte nė kohė tė mėvonshme pėrsėri rajonin.
	Zvarritja e procesit tė pavarėsimit deri mė tash duket se
ka shėrbyer pėr tė lėvizur kartat e pazarllėqeve dhe
hartuar projekte jo tė hijshme nė kurriz tė shqiptarėve.
Dhe natyrisht, nėse do tė lėvizej nė drejtim tė statusit
menjėherė mbas konfliktit, imazhi i krimeve, i spastrimit
etnik, i terrorit shtetėror serb, nuk do tė linte shteg
tjetėr pėrveē pavarėsimit tė Kosovės. Ndėrsa tashmė, kur
janė fashitur disi ato imazhe dhe propaganda masive shpesh
ėshtė fokusuar mbi "gabimet" dhe "papjekurinė" e
shqiptarėve nė Kosovė, madje duke manipuluar edhe mbi njė
ngjarje mjaft tė qartė si ajo e marsit 2004, janė krijuar
hapėsirat edhe pėr opsione tė tjera tė statusit tė Kosovės.
Duket paradoksale, por mosmarrėveshjet dhe karshillėku
europiano-amerikan ndjehet edhe nė kėtė proces. Mjafton tė
kujtojmė mekanizmin perfid tė aktpadisė ndaj Komandantit
Haradinaj pikėrisht nė prag tė ēeljes sė bisedimeve pėr
statusin, dhe reagimin e qarqeve politike amerikane ndaj
kėtij akti dhe pohimin e statusit tė Kosovės drejt
pavarėsisė (do tė veēoja kėtu ish-sek. e mbrojtjes Frenk
Karluēi, apo prononcimet e Helcingerit, Engėllit, Huperit).	Tirana thikashpinase
	
	Ndėrkohė qėndrimi i shtetit politik shqiptar mė sė shumti
ka lėvizur nė kursin e "ekuilibrit" duke u paraqitur pa
shtyllė kurrizore dhe krejt i rezervuar si tė bėhej fjalė
pėr Tanzaninė e jo pėr njė ēėshtje me interes kombėtar tė
drejtpėrdrejtė. Dhe ky kurs "ekulibrant" nė dukje, nė tė
vėrtetė ka shėrbyer pėr krijimin e hapėsirave tė
pashqetėsuara pėr qarqet dhe politikat antishqiptare. Nėn
parullat e "faktorit stabilizues tė rajonit",
"bashkėpunuesit tė zellshėm ballkanik", etj., nė tė
vėrtetė, ėshtė luajtur keqas nė favor tė politikave serbe
(apo mė tej ruse e franceze) pėr dėmtimin e aspiratės dhe
interesave tė shqiptarėve. Njohja e Federatės
serbo-malazeze me juridiksion mbi Kosovėn, si nė rastin e
fundmė dhe flagrant tė ministrit Islami (por edhe mė herėt
nė takimin me Svilanoviēin, kur qeveritarėt e lartė
shqiptarė e njohėn Serbinė si shtet fqinj dhe u fol pėr
korridorin Durrės-Nish, duke shpėrfillur faktorin ndėrmjet
Prishtinėn), realisht lė tė mendosh se politika e Tiranės
(bashkė me ndonjė segment nė vetė mjedisin e Kosovės, qė
mund ta gjesh tė reklamuar tepėr nė mediat e Tiranės) ka
lėvizur nė prapaskenė nė favor tė skemave serbe mbi
Kosovėn. 
	Nė fakt, qėndrimet arrogante tė Drashkoviēit (aq tė
preferuar nga njė segment i opozitės sė sotme shqiptare)
apo tė Tadiēit (tė pėrshėndetur nxehtėsisht nga njė segment
tjetėr i "opozitės" rozė shqiptare), ashtu si mė parė ato
tė Sheshelit dhe tė partisė sė tij radikale, i kanė zėnė
ngushtė ithtarėt e politikave tė "fqinjėsisė sė mirė dhe
bashkėpunimit serbo-shqiptar", si nė Tiranė ashtu edhe nė
Prishtinė. Ata nuk iu kanė lėnė shteg kėtyre shqiptarėve tė
"moderuar" tė lėvizin dhe tė manipulojnė lirisht mbi
opinionin publik shqiptar pėr nevojėn e politikave tė
vėllazėrimit serbo-shqiptar dhe anashkalimin e problemeve
dhe ēėshtjeve kryeneēe tė kufijve dhe juridiksioneve.
Ndėrsa nuk mund tė bėhet fjalė pėr ndonjė organizėm
kombėtar qė tė hartojė strategji dhe politika qė ti prijnė
pavarėsimit tė Kosovės si zgjidhje mė minimale e kėtij
procesi, apo "larg qoftė" ndonjė lloj strategjie tjetėr qė
ēon drejt njėsimit tė tė gjitha pjesėve kombėtare tė
mbetura nė hall tė zotit... 
	Ka njė dallim tė madh mes politikės sė Beogradit dhe asaj
tė Tiranės (e nė njėfarė mėnyre edhe Prishtinės).
Politikbėrėsit, intelektualėt, ushtarakėt, gjithė
strukturat e shoqėrisė dhe opinioni publik serb nuk
rezervohet (dhe as bėhet merak se ē'do thonė
ndėrkombėtarėt) tė artikulojė dhe tė lėvizė nė drejtim tė
aneksimit pėrsėri tė Kosovės. Ata nuk druhen tė shprehin
aspiratėn e tyre ekspansive nė tė gjitha mėnyrat, dhe
strategjitė politike tė tyre rrahin vetėm nė kėtė hulli.
Ndėrsa nė krahun tjetėr, shqiptarėt nuk guxojnė tė
artikulojnė as nėn zė, tė drejtėn legjitime tė shqiptarėve
pėr bashkim apo pavarėsim (madje as nė kuadėr tė sė drejtės
sė vetvendosjes tė sanksionuar nė kartat ndėrkombėtare qė
prej Konferencės sė Paqes 1919). Pėr tu shėnuar ėshtė
reagimi i Tiranės zyrtare para pak vitesh, kur njė grup
deputetėsh tė parlamentit europian paraqitėn njė rezolutė
pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Kryeministri i
atėhershėm Ilir Meta, nėn impresionin e direktivave qė kish
dhėnė ministri i jashtėm rus Ivanov gjatė inkursionit nėpėr
Ballkan me ftesėn eskluzive tė Paskal Milos, pikėrisht si
kundėrshti tė jehonės sė asaj rezolute, deklamon pėr
"mosndryshimin e kufijve nė rajon". Dhe ky mosndryshim mund
tė pėrkthehet edhe si zbatim i rezolutės 1244 qė e
inkuadron juridikisht Kosovėn nėn Serbi, ashtu edhe si njė
refuzim i asaj rezolute tė 21 deputetėve europarlamentarė
(qė ēuditėrisht pėrkon pikė pėr pikė me aspiratėn dhe tė
drejtėn e shqiptarėve pėr tu bashkuar nė njė shtet tė
vetėm). 
	Argumentimi i paskrupullt i politikės sė Tiranės me gjoja
njėzėshmėrinė me "faktorin ndėrkombėtar" nuk ėshtė tjetėr
veēse njė justifikim banal i mbrapshtisė me tė cilėn lėviz
ajo nė drejtim tė interesave dhe aspiratės kombėtare
shqiptare. Dhe ėshtė e ligjshme tė mendojmė se milionat e
dollarėve qė u deklaruan nė parlamentin serb dhe qė ishin
shpenzuar pėr "njerėzit e Serbisė" nė Shqipėri, kanė
vlejtur mė sė miri pėr tė asfiksuar dhe tjetėrsuar
politikėn e Tiranės duke e kthyer nė instrument mercenar nė
dobi tė politikave serbe.


	Aktivizimi i politikave "moderatore" nė Serbi

	Thamė se qėndrimet arrogante dhe agresive tė eksponentėve
tė politikės serbe, kanė shėrbyer si pengesė e pėrdhuntė
pėr paraqitjen e Serbisė tashmė si njė entitet demokratik i
gatshėm pėr bashkėpunim dhe mirėkuptim (pėr fat tė mirė tė
shqiptarėve deri mė tash). Por kjo siē duket ka shqetėsuar
edhe vetė miqtė europianė, a mė tej, tė Serbisė qė nuk mund
tė suportojnė dhe justifikojnė kėtė qėndrim "dallkauk"
serb, prandaj kanė filluar tė lėvizin disa mekanizma
"moderatorė" qė nė retorikė dhe veshjen e problemit lėvizin
nė pėrshtatje me formulat dhe opsionet integruese
europiane. Ndonėse nė thelb paraqesin tė njėjtėn strategji
ekspansive serbe, madje mė tė rrezikshme edhe se tanket e
Milosheviēit e kallashėt e Koshtunicės.
	Si parapregatitje ndaj bisedimeve tė pritshme pėr statusin
e Kosovės, nė Serbi ėshtė krijuar "Partnerstvo za Kosmet",
njė organizėm mbipartiak qė ofron zgjidhjet "ala
europianēe" pėr Kosovėn, me termin e eurorajonit. Duke iu
referuar intervistės tė Dushan Janjiēit, qė po e botojmė
pėrbri, mund tė mėsojmė se nė ēfarė binarėsh po lėviz
politika e sotme serbe nė funksion tė strategjisė
ekspansive tė pėrhershme. Dhe meqėnėse ajo pėrkon me
fjalorin e bėrė bajat tashmė mbi integrimet dhe
bashkėpunimet rajonale nė kuadėr tė tyre, domethėnė nuk
vret veshin e "faktorit ndėrkombėtar", ėshtė shumė mė e
rrezikshme sesa vetė spastrimi etnik i vitit 1999.
	Nė parantezė duhet kujtuar se, ndėrsa Kosova de facto
ėshtė njė entitet i shkėputur nga Serbia, atje luhet
politikė njėlloj sikur ajo tė vazhdonte tė ishte krahina
autonome e dikurshme. Ndėrsa nė shtetin politik shqiptar,
Republikėn e Shqipėrisė, asnjė nismė apo program aktiv
politik nė vigjilje tė kėtyre bisedimeve pėr Kosovėn, edhe
pse nė kushtet e sotme, njė politikė aktive nė drejtim tė
Kosovės do tė ishte mė legjitime nga Shqipėria sesa nga
Serbia.	
	Se nė ē'parametra po luhet kjo lloj politike serbe
"eurorajonalizimi" pėr Kosovėn, e tregon qartė intervista
nė fjalė, por ne do donim tė ndalnim nė disa momente
deduktive qė rrjedhin prej saj.
	-Sė pari, theksohet se ky partneriat ėshtė aktivizuar nga
"grupe qė gjejnė mirėkuptim mbi perspektivėn europiane tė
Kosovės". Gjė qė hedh dyshim se cila ėshtė kjo perspektivė
europiane, kur mė tej bėhet fjalė pėr njė eurorajon kosovar
me qendėr nė Beograd. Pra, diēka mė tepėr se autonomi
lokale dhe ndoshta edhe njė republikė e tretė nėn
Jugosllavi. Por kjo do tė thotė se e gjithė sakrifica e
vitit 1999 dhe e gjithė pėrpjekja shqiptare pėr tu
paraqitur para faktorit ndėrkombėtar si njė "dele e urtė
dhe e dėgjueshme", "njė viktimė qė pret mėshirėn dhe
vullnetin e mirė tė mė tė fortėve-arbitėr", ka shkuar dėm,
dhe se faktori ndėrkombėtar mė parė i vė veshin "ulėrimės
sė pėrgjaktė tė bishės" sesa "blegėrimės sė pafajshme tė
deles". Loja serbe me termat "europianė" ėshtė nė kėtė rast
mjaft e rrezikshme, pasi i jep argument qarqeve
politikbėrėse ndėrkombėtare tė pėrligjin njė inkuadrim tė
ri "demokratik" tė Kosovės nė Federatėn Serbi-Mal i Zi.
Beogradi qė luaka tashmė me karta "tė moderuara" nė prag tė
bisedimeve pėr statusin, duket se ka marrė ndonjė sinjal
tepėr inkurajues nga partnerėt apo tutorėt e mėdhenj tė
tij, sepse pėrndryshe ai do tė vringėllonte dhėmbėt e
kėrciste armėt si pėrherė.
	-Sė dyti, ky forum mbipartiak gjen mbėshtetjen pikėrisht
nė ato forca qė shfaqen dhe na janė servirur deri mė tash
si "demokratike", deri edhe tek partia e Drashkoviēit, dhe
qė janė pėrshėndetur edhe nga politika zyrtare shqiptare
(pozitė-opozitė). Ndėrkohė, pėr arsye imazhi, partia e
Sheshelit qė nuk pranon kompromise por i drejtohet forcės,
ėshtė mėnjanuar disi. Opsioni i ndarjes sė Kosovės, nga ky
forum (burrash tė menēur fatkeqėsisht), ėshtė kundėrshtuar,
pasi kur ekziston mundėsia e gllabėrimit tė plotė tė
Kosovės edhe njėherė me forma "tė moderuara", pse duhet
prerė pėrfundimisht mundėsia ekspansive? Po ashtu,
kundėrshtohet prej tyre edhe rikthimi i forcave serbe nė
Kosovė, pasi njė rikthim eventual do tė krijonte njė
reaksion tė tillė qė nuk do tė llogariteshin mė pasojat,
dhe Serbia do ta "qante" pėrfundimisht synimin e saj mbi
ato territore. Njė rikthim i forcave ushtarake serbe do tė
detyronte faktorin shqiptar ti kundėrpėrgjigjej me forcė
dhe tė pėrligjte mė nė fund aspiratėn e vet kombėtare. Pėr
mė tepėr nuk mund tė parashikoheshin nė kėtė rast edhe
lėvizjet mbėshtetėse nė shtetin politik, nė Maqedoninė
shqiptare apo mė tej. Njė politikė "aktive" nė pėrshtatje
me retorikėn dhe teknikat e mbėshtetėsve europianė, do tė
ishte mė efikase se njė politikė "reaktive" qė s'dihej se
ku do ta ēonte Serbinė apo gjithė rajonin mė tej.
	-Sė treti, pranohet njė monitorim dhe dorėzani e Kosovės
nga bashkėsia europiane brenda kuadrit federativ tė tre
republikave, por gjithsesi varėsimi nga Beogradi do tė
ishte i padiskutueshėm. Kjo kuptohet, duke pritur kohėn e
favorshme pėr spostimin e ndėrkombėtarėve nga Kosova dhe
vėnien e saj pėrsėri nėn tutelėn serbe tė mirėfilltė.
Natyrisht nė varėsi edhe tė koniukturave qė mund tė
krijoheshin mė pas. E rėndėsishme ėshtė qė tė fitohet kohė,
dhe Kosova juridikisht tė jetė njė entitet brenda dhe nėn
kontrollin shtetėror serb. Modalitetet janė vetėm lustra qė
fsheh realitetin. Tash pėr tash pranohet qė shqiptarėve nė
Kosovė tu jepen tė drejtat qė kishin nė kuadėr tė federatės
nė kohėn e Titos. Ky Forum nuk merr pėrsipėr tė sqarojė as
pėrciptaz se me cilėn tė drejtė harton strategji dhe jep
zgjidhje pėr njė Kosovė shqiptare, por e merr si tė
mirėqėnė tė drejtėn serbe pėr tė bėrė njė politikė aktive
nė drejtim tė Kosovės. E gjithė retorika "demokratike,
integruese, eurorajonalizuese" zhvlerėsohet nė kėtė pikė,
tek e drejta e dikujt pėr tė marrė pėrsipėr diēka qė nuk i
takon. Flamurin, pashaportat dhe gjithēka tjetėr
identifikuese, shqiptarėt nuk kanė pse ta marrin dhuratė
nga Janjiēi, nga Partneriati apo edhe nga kushdo tjetėr.
Ata tashmė i kanė de facto, duhet ti fitojnė edhe de jure,
qoftė edhe me njė sakrificė tė dytė.
	-Sė katėrti, qė ndoshta do tė ishte edhe mė kryesorja.
Strategjia serbe e eurorajonalizimit nuk ka tė bėjė vetėm
me Kosovėn, por ajo pėrfshin edhe territore tė tjera
shqiptare, ēuditėrisht vetėm shqiptare. Pra, serbėt "e
moderuar" janė mė ekspansivė edhe se vetė Milosheviēi, apo
mė tė rrezikshėm edhe se vetė Drashkoviēi. Politikat e tyre
"europianizuese" shpalosin me forma tė tjera pikėrisht
Naēertanjen e Garashaninit. Pra strategji agresive 150
vjeēare me formulime politike dhe demagogjike tė shekullit
tė ri. Janjiēi flet pėr projektet e mikro-rajoneve. Ato
pėrfshijnė trekėndėshe rajonale qė gjenden tashmė nė
juridiksionin e tre entiteteve shtetėrorė tė ndryshėm. Pra,
nė njėfarė forme ekspansioni "eurorajonal" shkel tė drejtat
dhe cėnon nė mėnyrė flagrante integritetin e shteteve tė
tjerė. Duke e marrė si tė mirėqėnė rianeksimin e Kosovės,
tashmė bėhet fjalė pėr shtrirjen, me anė tė kėtyre
mekanizmave "mikrorajonalė", tė Serbisė nė hartat e
dikurshme tė fillimshekullit XX. Tre krahinat mbi Drin,
Malėsi e Madhe, Tropojė, Kukės, janė tė pėrfshira nė
projektet e Partneriatit nė fjalė. Ėshtė e vėrtetė se
mikrorajonet realisht janė me pėrbėrje dhe pėrkatėsi
shqiptare dhe kanė mundėsi natyrore bashkėpunimi dhe
ndėrveprimi. Por kėtu bėhet fjalė pėr mikrorajone qė do ta
kishin qendrėn nė Beograd, pavarėsisht modeleve integruese
europiane qė paraqiten si fasadė. Mė alarmantja ėshtė se
Janjiēi, nė euforinė e vet, dėshmon se organizata
joqeveritare italiane tashmė kanė filluar nga puna pėr
zbatimin e kėsaj strategjie tė mikrorajoneve. Ndėrkohė qė
ai vetė sheh si partnerė strategjikė pikėrisht Italinė dhe
Greqinė pėr kėto mikrorajone nė bazė tė programit europian
"Lider n.1". (A thua ėshtė rastėsi qė edhe forcat italiane
mbas vitit 1999 zunė vend pikėrisht nė kėto territore qė do
tė pėrfshihen nė mikrorajonet e Janjiēit). Nėse do tė
realizohej skema monstruoze serbe pėr ripėrfshirjen e
Kosovės nėn suazėn serbe, atėhere duhej dhėnė alarmi pėr
rrezikun qė i paraqitet shtetit politik shqiptar nga
diversioni qė paska filluar prej kohėsh. Ndėrkohė qė pėr
kėto plane serbe (apo mė tej edhe europiane) askush nė
politikėn dhe mediat shqiptare nuk ndihet, a thua se kanė
rėnė dakort dhe janė palė bashkėpunuese nė krim. Nuk e di
se sa kanė lidhje me kėtė plan serb: -tentativat e grupeve
tė ndryshme pėr ta paraqitur zonėn veriore katolike si
"minoritet" dhe pėr tė futur pėrēarjen fetare atje;
-traktet qė janė hedhur nė Shkodėr dhe Kosovė pėr luftė
fetare dhe spastrim tė muslimanėve nga katolikėt; -thirrjet
pėr krijimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Tropojės dhe zėrat
pėr shkėputjen e saj nga shteti shqiptar pėr tu bashkuar me
Kosovėn; -lėnia pasdore e zhvillimit ekonomiko-social tė
zonės mbi Drin; -shpėrngulja masive nė kuadrin e lėvizjes
sė lirė demografike e popullsisė qė pėrbėnte rezistencėn
natyrore ndaj serbėve; -e mė nė fund, tentativa e
pėrgjakshme e vitit 1997 pėr tė krijuar njė mundėsi
separatiste "veri-jug", ndoshta nė koordinim tė planeve mė
tė gjera tashmė serbo-greke. Me tė vėrtetė, Sanxhaku me
Kelmendin dhe zonat ndėrmjet, trekėndėshi
Deēan-Rozhajė-Tropojė, trekėndėshi Prizren-Kukės-Tetovė,
apo edhe Gjilan-Kumanovė-Vranjė-Preshevė, pėrbėjnė njėsi
natyrore qė mund tė koordinojnė ekonominė dhe jetėn mes
tyre, por nė kuadėr tė shtetit shqiptar (pasi tė gjitha
janė njėsi historike dhe faktike etnikisht shqiptare), dhe
jo tė atij serb. Dalldia e Janjiēit (po duam ta quajmė
dalldi e jo njė shpalosje publike e ndonjė veprimtarie
konkrete qė pret vetėm tė marrė vulėn ndėrkombėtare) shkon
deri atje sa modelin e organizimit tė kėtyre mikrorajoneve
shqiptare ta gjejė nė pėrtėritjen e zadrugave serbe si
njėsi bazė ekonomike.        	   	-Sė pesti,
projekti i Janjiēit pėr qytetet shqiptare shkon nė vazhdėn
e teorive tė "multietnicitetit", me tė cilat ėshtė luajtur
mjaft nė tė gjitha territoret shqiptare si kėtej edhe andej
kufirit. Ai arrin deri dhe ti krahasojė me Belfastin apo
Nikozinė. Ai ka njė kurajo dhe siguri tė tillė nė planet e
veta sa nuk llogarit asnjė faktor tjetėr tė qėnėsishėm
shtetėror, por flet njėlloj si tė ishte kėshilltar i Stefan
Dushanit qė po organizonte administrimin e mbretėrisė
25-vjeēare tė shekullit 14-tė. Nga vjen kjo siguri e "tė
moderuarit" serb? Koha do ta tregojė, por do tė ishte mirė
qė tė flisnin diēka mė tepėr edhe politika dhe faktorėt
influentė shqiptarė, tė cilėt padyshim dijnė dhe fshehin
diēka tepėr monstruoze nė kurriz tė shqiptarėve. 
	-Sė fundmi, pėrsėri duke folur pėr sigurinė dhe kurajon e
Janjiēit (pa mėsuar tash pėr tash se kush ėshtė pas tij nga
qarqet europiane), duhet tė vėrejmė shpėrfilljen qė i bėn
ai faktorėve tė tjerė. Ai merakun mė tė madh e ka tė
"shtrojė" faktorin politik serb, qė duke qėnė fort i trashė
dhe njeh gjuhėn e forcės mė parė se tė arsyes dhe
dhelpėrisė, mund tė kundėrshtojė kėtė projekt
"eurorajonalizimi". Ndėrsa pėr faktorin shqiptar ai nuk ka
ndonjė shqetėsim. Siē duket do tė mjaftojnė edhe disa
milionė tė tjerė pėr tė "shtruar" kokat e pabindura tė
Tiranės apo tė Prishtinės, e mė tej tė Shkupit. Pengesa pėr
kėto politika "moderatore", sipas Janjiēit, qenkan pushteti
i ndėrkombėtarėve nė Kosovė, pra UNMIK-u, por edhe izolimi
mendor i politikanėve tė Beogradit qė nuk janė aspak
fleksibėl. Ndėrsa bashkėbiseduesi eventual mė i afėrt dhe
mė mirėkuptues nė Kosovė ėshtė ORA (domethėnė Veton
Surroi). A ka tė bėjė, mbas gjithė kėtyre kalkulimeve,
largimi pėr nė Hagė i Ramush Haradinajt pėr ti hapur
eventualisht rrugėn Veton Surroit apo Baton Haxhiut, tė
parapėlqyerve tė politikės mercenare tė Tiranės e
veēanėrisht klanit frankofil? Po ashtu Janjiēi flet me
simpati dhe pėr ekspertėt dhe protagonistėt e organizmave
tė tė drejtave tė njeriut (edhe nė Kosovė ashtu si nė
Shqipėri, partnerė tė mundshėm ojq-istėt!, qė financohen
bollshėm nga qarqet diku nė Europė, e qė bėjnė politikė
prapaskenash mė tepėr sesa merren me objektin qė
deklarojnė) qė mund tė jenė partnerėt e ardhshėm. Shkaku i
vetėm, sipas Janjiēit, pse nuk ėshtė arritur deri mė tash
tė bisedohet me shqiptarėt partnerė, ėshtė frika e
shqiptarėve dhe bashkėsia ndėrkombėtare. Pra, asnjė rrezik
pėr projektet e tij prej sė drejtės dhe aspiratės kombėtare
tė shqiptarėve, e as prej pyetjes se ēfarė statusi ka
organizmi i tij pėr tė vepruar nė territore jashtė
juridiksionit tė shtetit serb. 
	Nga e gjithė panorama qė shtjellon nė intervistėn e tij
Dushan Janjiēi mund tė nxirret si pėrfundim se shqiptarėt
janė ende larg prej realizimit tė aspiratės sė tyre
kombėtare, madje rrezikojnė tė humbin edhe atė ē'ka kanė
pasur deri mė tash. Mungesa e strategjive kombėtare e
shtetėrore, indiferenca ndaj planeve tė rrezikshme tė
fqinjėve, ekstaza delirante mbas politikave integruese e
europianizuese, dhe mė kryesorja rendja mbas politikanėve
mercenarė qė prej 15 vjetėsh shesin e konvertojnė interesat
shqiptare -mund tė na nxjerrė njė ditė tė bukur pėrballė
dilemės "jemi, a s'jemi?". Qoftė Zoti me ne, deri atė ditė
kur tė jemi me vehten... 

							QEMAL VELIJA

===================================================

 
			Kosova - Eurorajon 

	-intervistė me Dushan Janjiēin, marrė nė Beograd nga
Danijela Nenadije-

	Viti 2005 do tė jetė viti vendimtar pėr Kosovėn, viti nė
tė cilin janė parashikuar bisedime mbi pėrcaktimin e
statusit tė krahinės. Deri mė tash ka qėnė e vėshtirė tė
gjendet njė mirėkuptim mes interesave tė ndryshme nė lojė.
Megjithatė, grupe tė pavarura janė duke shtruar zgjidhje tė
reja, njė prej kėtyre ėshtė Kosova si Eurorajon.
	Kontributi mė i vonė pėr pėrcaktimin e Kosovės ėshtė
paraqitur nė publik pak kohė mė parė nga grupi i emėrtuar
"Partnertsvo za Kosmet", pėr themelimin e tė cilit ka
baskėpunuar kryetari i Lėvizjes serbe pėr rezistencė (SPOT)
Momēillo Trajkoviē. Ky model, i realizuar mbi shembullin e
Bavarisė, pėr Kosovėn parasheh njė pavarėsi mė tė lartė dhe
e kupton kėtė rajon si njė "eurorajon" brenda Serbisė.
Partenariati do duhet tė rigrupojė pėrfaqėsuesit e
qeverisė, tė opozitės, ekspertėve, sipėrmarrėsve dhe
pėrfaqėsuesit e organizatave joqeveritare, dhe Dushan
Janjiēi, kordinatori i Forumit pėr marrėdhėniet etnike, i
cili ka aderuar nė Partneriat menjėherė pas themelimit tė
tij, na shpjegon linjat e kėtij veprimi politik dhe hapave
qė do tė kryhen pėr tė realizuar idenė e njė Kosove si
eurorajon.
 
Janjiē - Partneriati ka lindur nga domosdoshmėria pėr tė
pėrshpejtuar proceset nė Serbi dhe pėr tė gjetur njė
mirėkuptim pėr problemin e Kosovės. Nė kėtė vit do tė
marrin udhė bisedimet mbi statusin pėrfundimtar tė
krahinės, por Beogradi zyrtar nuk ka njė strategji pėr kėto
bisedime. Partneriati ka marrė shtysė nga grupe qė gjejnė
mirėkuptim mbi perspektivėn europiane tė Kosovės dhe
vlerėsojnė se ėshtė e nevojshme tė shfrytėzohet pėrvoja
ekzistuese europiane. Pikėsynimi ėshtė qė tė hapet nė
publik njė debat demokratik mbi tė gjitha opsionet e
statusit tė ardhshėm tė Kosovės. Tash pėr tash, nė kuadėr
tė Partneriatit ekzistojnė dy propozime, njė i grupit
indipendent tė drejtuar nga Trajkoviēi qė e kupton Kosovėn
si eurorajon, tjetri ėshtė i ngjashėm me tė dhe ėshtė
parashtruar nga Forumi pėr marrėdhėnie etnike. Ideja jonė
ėshtė se, me ndihmėn kėtyre dy projekteve ekzistuese,
arrihet nė njė zgjidhje tė pėrbashkėt qė do tė pranohej nga
pjesa mė e madhe e elitės sė politikės serbe.

-Deri mė tash kush i ėshtė bashkuar Partneriatit dhe ēfarė
ndihme mund tė prisni?

Janjiē - Deri mė tash propozimi jonė ėshtė mbėshtetur nga
Lėvizja Forca Serbia (PSS), Serbia e Re (NS) dhe nga
Lėvizja Serbe pėr Rezistencė (SPOT), por kemi marrė njoftim
se do tė mbėshtetet edhe nga Lėvizja Serbe pėr Ripėrtėritje
(SPO). Ideja do tu paraqitet, para sė gjithash, partive tė
ashtuquajtura bllok demokratik - Partia Demokratike (DS)
dhe Partia Demokratike e Serbisė (DSS), dhe mė pas
organizatave jo qeveritare, ndėrsa partitė e tjera, mbi tė
gjitha Partia Radikale (DSS), mund tė hyjė nė tė nė nivel
ekspertėsh. Qėllimi ynė ėshtė tė krijohet njė bashkėsi e
gjerė forcash qė, nėpėrmjet bisedimeve mbi strategjinė, tė
pėrcaktojnė, mė racionalisht sesa deri mė tash, hapat drejt
zgjidhjes pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės. Nuk mund ti
lejojmė mė vehtes tė flasim vetėm pėr opsione tė ndarjes sė
Kosovės dhe tė rikthimit tė forcave serbe nė krahinė, Mė
tepėr ėshtė e nevojshme ti jepet shtysė njė politike aktive
nė vend tė asaj reaktive, njė filozofie tė zhvillimit
europian dhe tė zgjidhjes sė konflikteve. Padyshim nuk
presim mbėshtetjen e tė gjitha partive, por shpresojmė qė
Partneriati tė bėhet njė nsimė e rėndėsishme brenda
Serbisė.

-Ēfarė koncepti eurorajonal mund tė jetė i pėrshtatshėm pėr
Kosovėn?

Janjiē - Eurorajoni, si model qė tashmė ėshtė zbatuar nė
Europė, nė Kosovė do tė ishte pikėrisht njė republikė e
tretė nėn monitorimin europian. Strategjia e inkuadrimit
pėr administrimin e Kosovės, e cila ėshtė realizuar nga
Forumi, parasheh qė statusi pėrfundimtar tė konceptohet nė
optikėn e perspektivės europiane tė Kosovės dhe tė Serbisė,
ndėrsa procesi i stabilizimit dhe asocimit me bashkimin
Europian duhet tė drejtohet mbi kėta binarė - nė veēanti
pėr Serbinė, Malin e Zi dhe Kosovėn, kjo do tė thoshte
gjithsesi zhvillimin e planeve tė veprimit pėr kėto tre
entitete, me marrjen pėrsipėr tė tė njėjtave standarte.
Kontrolli i formulimit dhe pranimit tė planeve tė veprimit
do tė ndiqej nga Serbia dhe Mali i Zi, dhe nė rastin e
Kosovės nga misioni i bashkėsisė ndėrkombėtare. Megjithatė,
nėse do duhej tė flitej sidoqoftė pėr krijimin e njė
eurorajoni modern nė Kosovė, do tė ishte e nevojshme qė
edhe bashkėsia ndėrkombėtare ti jepte shtysė njė kthese nė
politikė, dhe qė me ndėrtimin e institucioneve tė kalonte
nė mirėpritjen e standarteve kyēe, si zhvillimi i
shoqėrisė, ekonomia, infrastruktura, ēėshtja e sigurisė,
kthimet, dhe lufta kundėr krimit tė organizuar dhe
terrorizmit. Dorėzanės i kėtij procesi duhet tė ishte BE.
Eurorajoni-Kosovė do tė thotė qė Kosova tė ketė
pėrfaqėsuesit nė Beograd, por edhe njė nivel tė lartė
autonomie. Qytetarėt e Kosovės do tė kishin pashaportat e
tyre, flamurin e tyre, ngulimet rajonale, dhe kjo do ti
jepte zgjidhje shumė problemeve. Padyshim, nėse njė
zgjidhje e tillė nuk do tė pranohej nga pala shqiptare dhe
serbe, nuk mbetet qė Beogradi dhe Prishtina tė dialogojnė
mbi ecurinė e mėtejshme, por atėhere duhet tė bėhej nė
pėrqasje me parimet e Helsinkit, qė nėnkuptojnė pra
zgjidhjen paqėsore tė ēėshtjes sė kufijve. 

-Propozimi juaj parasheh krijimin e njė eurorajoni tė vetėm
apo do tė ishte i zbatueshėm edhe jashtė Kosovės?

Janjiē -Koncepti ynė nuk i referohet vetėm Kosovės, pasi
procesi nuk mund tė marrė udhė vetėm nė Beograd dhe
Prishtinė, por paralelisht nė tė gjithė rajonin, gjė qė do
tė thotė se nė bisedime duhet tė bėnin pjesė edhe Serbia,
Mali i Zi, Kosova, Shqipėria dhe Maqedonia. Nė fillim bėhet
fjalė pėr bisedime mes pėrfaqėsuesve pėrkatės, dhe mė vonė
do duhej tė merrnin pjesė nė tė edhe NATO dhe ti jepej njė
shtysė ēėshtjeve pėrkatėse ndaj sigurisė.

-A keni edhe ndonjė plan pėr rajonet nė territore tė
shteteve qė keni pėrmendur?

Janjiē - Flasim pėr mikro-rajone europiane, pėr tė cilat
ėshtė me rėndėsi themelore ndihma e BE dhe e investimeve
nėpėrmjet projekteve. I pari prej kėtyre mikro-rajoneve
mund tė zbatohej nė veri tė Kosovės, duke pėrfshirė edhe
shpatin e Sanxhakut dhe tė Kelmendit, qė gjendet nė
Shqipėrinė veriore. Ky mikrorajon multietnik do tė
zhvillohej sipas programit europian "Lider N.1", duke
investuar nė agroturizėm dhe nė prodhimin lokal, ndėrsa
partnerėt strategjikė do tė ishin, para sė gjithash, Italia
dhe Greqia. Mikrorajoni i dytė do tė pėrfshinte Deēanin,
Rozhajėn dhe Tropojėn, me pikėsynimin qė ti kthehej
turizmit dhe mbarėshtrimit (tė blegtorisė), dhe ekzistojnė
atje tashmė inisiativa tė organizatave tė ndryshme jo
qeveritare italiane. Mikrorajoni i tretė do ti pėrkiste
Prizrenit, Kukėsit dhe Tetovės, nė tė cilat tashmė ėshtė
zhvilluar tregėtia, por mund tė realizohej njė agrobiznes.
Mikrorajoni i katėrt do tė pėrfshinte Gjilanin, Kumanovėn,
Vranjėn dhe Preshevėn dhe do tė mbėshtetej mbi zhvillimin e
industrisė sė duhanit. Tė gjitha mikrorajonet bazohen mbi
njė ide korporative, si tė thuash mbi ripėrtėritjen e
zadrugave si bazė e njėsive ekonomike. Qėllimi i njė
organizimi tė tillė ėshtė ndihma ndaj stabilizimit tė
bazave sociale tė shoqėrisė dhe stimulimi i ndėrmarrjeve tė
vogla e tė mesme, me tė cilat do tė krijoheshin kushtet pėr
njė zhvillim tė shpejtė ekonomik. Mikrorajonet stabilizojnė
shoqėrinė, pėrforcojnė ekonominė lokale dhe zvogėlojnė
rėndėsinė e kufijve, dhe thelbi i mikrorajoneve tė
propozuara ėshtė ai qė tė bllokojnė rrugėn trafiqeve
ilegale.

-A mund tė shtohen nė kėtė projekt edhe qytete tė ndryshme
tė Kosovės dhe enklavat?

Janjiē- Besoj se pėr zgjidhjen e problemeve tė Kosovės janė
themelore projektet e pėrhapjes dhe ruajtjes sė besimit.
Njė prej gjėrave kryesore ėshtė sigurisht hapja e
Prishtinės pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, por edhe
pakėsimi i ekstremizmit nė bashkėsitė shqiptare. OSBE duhet
tė vazhdojė tė punojė pėr demokratizimin e shoqėrisė
kosovare, por ėshtė mė e rėndėsishme tė pėrfshihen serbėt
nė jetėn politike tė Kosovės dhe kjo nė njė mėnyrė krejt tė
ndryshme nė krahasim me atė qė ėshtė zbatuar nga UNMIK,
prej tė cilit serbėve iu jepen kushte dhe kufizime
pėrcaktuese. Besoj se jo tė gjitha komunat e Kosovės mund
tė kenė tė njėjtėn strukturė dhe tė njėjtin status. Ėshtė
iluzore, pėr shembull, qė Prishtina, e cila ka njė numėr tė
lartė banorėsh tė jetė njė komunė unike, ndėrsa ėshtė e
nevojshme tė vendoset njė dallim midis komunave monoetnike
dhe atyre multietnike. Pėr kėtė lloj plani ėshtė e
domosdoshme koha, por edhe krijimi i njė koalicioni mes
partive shqiptare dhe atyre serbe, pasi pa kėtė nuk mund tė
kuptohen ndryshimet pozitive atje. Njė prej zgjidhjeve pėr
ndarjen e qyteteve ėshtė modeli qė ėshtė pėrshtatur nė
Belfast apo nė Nikozi dhe nėnkupton pėrfshirjen e
organizatave tė sektorit civil qė do tė kontribuojnė nė
zgjidhjen e ēėshtjeve qė i pėrkasin sigurisė dhe zhvillimit
ekonomik, me shoqėrinė e organizuar nė tė dyja pjesėt e
qytetit. Kur ėshtė fjala pėr Mitrovicėn, atje ėshtė
organizuar vetėm pjesa jugore, ajo shqiptare, ndėrsa pjesa
veriore tashmė duhet tė organizojė komunat dhe, pas kėsaj,
tė fillojė dialogun me pjesėn jugore mbi riintegrimin. Kėtu
mund tė pėrshtatej modeli i bisedimeve tė Gjenevės mbi
Jeruzalemin, padyshim nėn patronazhin e BE.

-E gjitha kjo do tė jetė e pranueshme edhe pėr qeverinė
serbe dhe udhėheqėsit e serbėve tė Kosovės?

Janjiē - Problemi me udhėheqėsit serbė nė Kosovė ėshtė se
me ta ėshtė vepruar nė mėnyrė mė tepėr dėshtake dhe pėr
kėtė shkak nuk janė tė gatshėm tė jenė partnerė.
Udhėheqėsit serbė jetojnė nė izolim dhe pėr kėtė ėshtė e
domosdoshme tė inkurajohen nė dialogun me shqiptarėt. Kur
bėhet fjalė pėr qeverinė serbe, mund tė flasim pėr dy
periudha. E para, nis nga parashtrimi i premierit
Koshtunica, i cili ka nxitur njė nisėm pėr njė politikė
aktive kundrejt Kosovės, por qė nga vjeshta e shkuar ėshtė
kaluar nė njė politikė specifike tė thjeshtėzimit qė
bazohet mbi zgjidhjen e problemeve tė veēanta, siē ėshtė
tashmė AIA, dhe zgjidhja e problemeve tė Kosovės ėshtė
shpėrfillur. Tashmė, qeveria politizon ēdo ēėshtje,
pėrfshirė pra ēėshtjen e elektricitetit pėr serbėt, dhe me
kėtė e vendos vehten nė njė pozicion tė shahmatit. Nė kėtė
moment, si qeveria serbe, si Soren Jesen Peterseni,
drejtojnė njė politikė tė gabuar, njė politikė tė
pėrjashtimit qė na ēon nė njė pikė tė vdekur. Pėr mė tepėr,
problemi mė i rėndė ėshtė se qeveria e Beogradit nuk vepron
aktivisht, dhe serbėt e Kosovės, tė frikėsuar prej njė
rishfaqjeje tė mundshme tė 17 marsit, kanė humbur besimin
nė institucionet ndėrkombėtare dhe janė kthyer drejt
Beogradit zyrtar, qė nė mėnyrė tė vazhdueshme i pėrjashton
nga bisedimet. Nuk pres qė qeveria tė ketė qėllim tė
mbėshtesė kėtė plan, pasi ky nuk ėshtė plani i parė pėr
zgjidhjen e problemeve tė Kosovės, dhe qeveria nuk ka
sqaruar pozicionin e saj as mbi ndonjė prej planeve tė
mėparshme.

-A ka reagime nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj
inisiativės suaj?

Janjiē - Kėto reagime i presim brenda javėve tė ardhshme,
por, nga pėrvoja e tanishme, besoj se UNMIK mbėshtet idenė
e rajonalizimit si modeli mė i mirė pėr zgjidhjen e krizės.
UNMIK me thėnė tė vėrtetėn nuk respekton kartėn europiane
mbi autonominė lokale dhe mbi rajonalizimin, dhe nuk ka
bėrė asgjė pėr tė integruar serbėt. Njė pengesė objektive
ėshtė sigurisht fakti se institucionet ndėrkombėtare nuk
kanė arritur tė krijojnė njė konsensus brenda shumicės
shqiptare nė lidhje me modelin e rirorganizimit tė
autonomisė lokale, dhe nėse nuk ėshtė bėrė deri mė tash,
janė pak mundėsi qė kėsaj ti gjendet rrugėzgjidhje.

-Gjatė pėrpunimit tė planit a jeni konsultuar me
pėrfaqėsuesit e bashkėsive shqiptare dhe ēfarė mund tė
pritet prej tyre?

Janjiē - Ekspertėt shqiptarė kanė bėrė shumė projekte nė
lidhje me decentralizimin, tė cilat kanė pika tė
pėrbashkėta me kėtė plan. Disa janė bėrė nga kolegėt e
KIPRED dhe tė Komitetit pėr tė drejtat e njeriut nė Kosovė,
dhe janė mbajtur edhe tavolina tė rrumbullakėta ku ėshtė
trajtuar pikėrisht kjo ēėshtje. Tė gjithė aktorėt janė
dakort mbi faktin se decentralizimi ėshtė i nevojshėm, dhe
objektivisht janė partnerė me tė cilėt ėshtė e mundshme tė
krijohet njė bashkėpunim. Kur flasim pėr partitė politike
tė shqiptarėve kosovarė, bėhet fjalė mbi tė gjitha pėr ORA,
qė edhe nga programi i saj bashkėpėrkon me kėtė ide, por
edhe DPK e Rexhepit. Megjithatė, pengesa mė e madhe pėr
bisedime tė frytshme ėshtė frika e shqiptarėve pėr njė
kthim tė mundshėm tė Shtetit serb nė Kosovė. Kur kjo frikė
do tė largohet, do tė bėhet e mundshme tė dialogohet mbi tė
gjitha temat. Megjithatė, ne nė kėtė moment jemi tė
orientuar drejt krijimit tė njė partnershipi brenda
Serbisė, dhe kur do t'ia arrijmė kėsaj do tė fillojmė tė
dallojmė partnerėt e mundshėm nė Kosovė. Besojmė se
ekzistojnė potencialitete pėr bashkėpunim dhe dialogu, por
tash pėr tash ende nuk kemi, apo sėpaku jo nė masėn e
nevojshme, mbi tė gjitha pėr shkak tė frikės, por edhe pėr
shkak tė bashkėsisė ndėrkombėtare, e cila nuk arrin
pikėrisht tė gjejė njė strategji tė pėrshtatshme dhe
funksionale pėr Kosovėn. 

								Pėrktheu: Q. VELIJA
		
__________________________________ 
Do you Yahoo!? 
Yahoo! Small Business - Try our new resources site!
http://smallbusiness.yahoo.com/resources/ 


------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
Take a look at donorschoose.org, an excellent charitable web site for
anyone who cares about public education!
http://us.click.yahoo.com/O.5XsA/8WnJAA/E2hLAA/KDuplB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo: 

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo: 

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

================================================================== 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
  shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
  http://docs.yahoo.com/info/terms/
 
Shpetim Gashi | 30 Mar 18:36 2005
Picon
Shpetim Gashi <shpetimg <at> yahoo.co.uk>

Re: Debat amerikan per armet e Krasniqit


Po ky zoti Krasniqi edhe mund ti kete mbledhur 30
milion dollare nga bashkatdhetaret, por ama a jane
perdorur keto para per te financuar luften ne Kosove
apo per te zgjeruar biznesin e tij ne nuk e dijme.
Vetem zoti Krasniqi e di kete. Po ashtu nuk e kuptoj
pse behet kaq shume zhurme per 100 snajper kur dihet
se shumica derrmuese e armeve jane bartur me krah nga
Shqiperia ne Kosove nga fshataret dhe banoret e
Kosoves pa ndonje interes ne anen financiare te
luftes. Flroin Krasniqi thjesht eshte keqperdorur nga
televizioni amerikan si instrument i pershtatshem per
ta kthyer ne debat faktin se ne Amerike armet shiten
pa ndonje kontroll te duhur. 

--- BeqirS <at> aol.com wrote:

> 
> 
> Debat amerikan per armet e Krasniqit 
> 
> 
> nga -BEQIR SINA - Nju Jork
> 
> 
> 26 Mars: Reagimi qeverise: Gjithēka eshte bere
> siapas ligjit 
> 
> BENSONHURST - BROOKLYN(NY) : Megjithese ēeshtja i
> perket administrates 
> Klinton, ajo eshte hapur, dhe eshte "mbyllyr"?! nga
> administrata aktuale Bush. Shkas 
> eshte bere korrespondenti investigativ Ed Bradley, i
> kanalit televiziv 
> amerikan CBS-Njuz, ne emisionin e tij te njohur ne
> 60 Minuta. Emisioni i rradhes 
> titullohej "Buying Big Guns? No Big Deal " qe do te
> thote ne shqip "Te blesh arme 
> te renda? Nuk eshte pune e madhe". Ne kete emision
> korrespondenti investigiv 
> Ed Bradley, duke ju referuar me pare nje kanali
> televiziv gjerman, i cili ka 
> realizuar nje dokumentar me titull :"Mafia shqiptare
> e Bruklinit", me "aktorin" 
> kryesor po nga Burklini - Nju Jork, Florian
> Krasniqi, emgirante shqiptare nga 
> Kosova, i ka kushtuar serish vemendjen e vet dhe ka
> vendosur ne plane te pare 
> nje trafikant armesh nga Amerika, i cili ka
> furnizuar ish-UĒK-ne me armet qe 
> blinte lirisht ne dyqanet amerikane. 
> 
> UĒK dhe Krasniqi 
> 
> Lidhur me kete ēeshtje, tashme te hapur me tregetine
> e armeve te ketilla ne 
> SHBA, ka dashur t'i pergjigjet ne nje konference
> shtypi zedhenesi i kesaj 
> Qeverie, Adam Erli. Ne interesimin e gazetareve
> amerikane Erli, pyetjes se: A e ka 
> aropvuar Qeveria Amerikane ēfardolloje transferimi
> armesh nga Shtetet e 
> Bashkuara te Amerikes per Ushtrine ēlirimtare te
> Kosoves, me1999? dhe se ēfare 
> veprimi keni marre ju per te ndaluar te
> ashtuquajturen shitje armesh te paligjeshme 
> te kalibrit te rende, nga ky grup? 
> 
> 
> 
> Ai i eshte pergjigjur se " Sipas ligjit te quajtur
> "Arms Export Control Act" 
> artikulli: "Mbrojtje dhe Sherbim nga Lista e
> Municionit Amerikan ne", "U.S. 
> Munitions List" , perfshire dhe 
> 
> ne rastin per snajper te kalibrit 50'', cituar ne
> emisionin e CBS-s "60 
> Minute", ato mund te eksportohen nga Shtetet e
> Bashkuara te Amerikes dhe jashte saj 
> me ane te nje dokumenti te leshuar me shkrim nga
> zyra e Qeverise-"Zyr per 
> Alkolin Duhanin dhe Arme e Zjarrit" Department of
> States' Directorate of Defense 
> Trade Controls (DDTC) . Pra sipas tij, nuk kekohet
> autorizim kur aprovohet ky 
> eksport ndaj armembajtesit(tregetarit) ose ēdo
> njerit nga ish-Ushtria 
> Ēirimtare e Kosoves. 
> 
> Reagimi 
> 
> Reagimi amerikan: "Gjithēka ka qene e ligjshme".
> Zedhensi i kesaj Qeverie, 
> Adam Erli, thote, se per kete ne i referohemi
> gjithmone zyrave te Qeverise 
> si:"Departmentit te Siguris se Brendeshme, Zyrs se
> Emigracionit, Byros se Thesarit 
> dhe Zyres per Alkolin Duhanin dhe Armet e Zjarrit "
> per ēdo sugjerim rreth 
> ligjit qe ndalon shitjen dhe eksportin e armeve te
> rende nga persona qe 
> tregetojne armet. Nderkaq, korrespondenti investigiv
> Ed Bradley, i kanalit televiziv 
> amerikan CBS-Nees, ne emisionin e tij te njohur ēdo
> 60 Minuta ka ngritur 
> shqetesimin e medias amerikane dhe eksperteve
> amerikane lidhur me rrezikun qe 
> perbejnee arme te tilla, si pushket speciale me
> kaliber 50mm. Keto arme jane blere 
> dhe ngarkuar ne aeroportin Xhon Kenedi ne SHBA, fale
> ligjeve liberale per 
> armembajtjen qe ka Amerika. Problemi, sipas medias
> behet kritik, kur mendohet se 
> arme te tilla kur bien ne duar te organizatave
> terroriste, si eshte Al-Kaeda e 
> Osama bin Laden, theksoj emisioni "Te blesh arme te
> renda? Nuk eshte pune e 
> madhe". 
> 
> Ēfare armesh blihen lirisht ne SHBA ?
> 
> Ēdo 60 minuta pyeti ekspertin Joe Vince, nje
> ish-zyrtar i larte ne Zyren per 
> Alkolin Duhanin dhe Armet e zjarrit, nese ndokush,
> madje edhe terrorist, do te 
> mund te blinte lehtesisht pushke te kalibrit 50 mm.
> Ne jemi dyqani armesh si 
> cdo dyqan armesh ne bote. Dhe eshte e lehte per
> njerezit te marrin ato ketu 
> tek ne, thote Vince, i cili shton se Amerika eshte
> absolutisht vendi me i mire 
> per nje terrorist pr te pajisur veten me te tilla
> arme. Shprehet shume 
> shqetesim nee lidhje me terroristet, qe sjellin arme
> te shkaterrimit ne mase ne SHBA, 
> thote Bradley. Perse duhet te behemi merak per armet
> e vogla, siē eshte rasti 
> i pushkeve kaliber 50 mm, qe dalin nga territori i
> SHBA-ve? Ēfare armet e 
> vogla jane armet numer nje per terroristet thote
> Vince. Ne rreshtat e gazetave, ne 
> lajmet mbi Irakun e Afganistanin, gjithmone mund te
> shihen guerrilasit, duke 
> ndenjur me raketahedhesit e tyre ne supe. A mos
> perdoren keto arme te kalibrit 
> te vogel me shpesh per te vrare njerez, sesa armet e
> medha? Absolutisht na 
> thote Vince 
> 
> Florian Krasniqi pronari Triangle General ne
> Brooklyn 
> 
> Ai e ka jeten gati si nje film. Al Paēino, me ne rol
> te tille fitoi ēmimin 
> Oskar, kur tregoi jeten e nje kubanezi te ardhur ne
> Amerike. Florin Krasniqi, 
> tani eshte nje milioner qe jeton ne Brooklyn. Ka
> ikur nga Kosova ne kohen e 
> Krishtlindjes te vitit 1988, dhe ka perdorur nje
> mnyre spektakolare per te hyre ne 
> SHBA. Gazetat amerikane e tregojne si pronarin e
> agjencise Triangle General 
> Contractorstion ne Brooklyn. Sipas tyre, Florini ka
> hyre ne menyre ilegale ne 
> SHBA, ne bagazhin e nje Kadillaku. Ai ka kaluar
> neprmjet kufirit meksikan dhe 
> brenda 17 vitesh eshte bere nje nder milioner ne
> SHBA-se. Sipas gazetes, ai ka 
> grumbulluar rreth 30 milione dollare ndihma per
> luften e Kosoves dhe eshte 
> nder njerezit qe ka kaluar me dhjetera snaipera
> kontrabande ne ndihme te 
> luftetareve te UĒK-se. Kjo eshte me pak fjale
> historia milionerit Florin Krasniqi i 
> cili tani eshte "objekt" e nje diskutimi televizive
> dhe i qeverise amerikane 
> lidhur me tregetine e armeve ne vitin 1999. 
> 

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around 
http://mail.yahoo.com 

------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
Take a look at donorschoose.org, an excellent charitable web site for
anyone who cares about public education!
http://us.click.yahoo.com/O.5XsA/8WnJAA/E2hLAA/KDuplB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e
atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari
nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te
gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo: 

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo: 

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

================================================================== 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
  http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
  shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
  http://docs.yahoo.com/info/terms/

MithatG | 30 Mar 23:18 2005
Picon

QƋNDRESA E LUMƋS KUNDƋR PUSHTUESVE SERB NƋ NƋNTOR 1912

QËNDRESA E LUMËS KUNDËR PUSHTUESVE  SERB NË NËNTOR 1912
 
 
 
29 janar 2004 / TN
 
Sheradin BERISHA
 
Siç dihet Lufta e parë Ballkanike shpërtheu ne tetor 1912 nga shtetet e “Aleancës Ballkanike”që e përbënin Serbia,  Mali i Zi, Bullgaria dhe Greqia. Dhe shqiptarët akoma pa u çliruar përfundimisht nga pushtuesit shekullor osman, u detyruan t´i kthenin armët kundër pushtuesve të ri e të luftonin kundër tyre në kushte jashtëzakonisht të disfavorshme.
 
Në gjysmën e dytë të tetorit 1912, ndërsa vazhdonin operacionet pushtuese të ushtrisë serbe mbi tokat shqiptare në Kosovë e gjetiu, në krahinat e Lumës, të Opojës, Vërrinit, Gorës, Hasit, Dibrës... u organizuan kuvende të shumta dhe në saje të kushtrimit të lëshuar nga mbledhja e jashtëzakonshme e komitetit ”Shpëtimi” të mbajtur në Shkup, me 14 tetor 1912, filloi mobilizimi i përgjithshëm për t´i përballuar agresionit sllav. Në javën e parë të nëntorit, armata e III serbe pasi pushtoi Rrafshin e Kosovës dhe atë të Dukagjinit, synonte pushtimin e Shqipërisë Veriore dhe atë të Mesme për të dalur në brigjet e Adriatikut.
  Qysh më 5 nëntor 1912 kur gjenerali Bozhidar Jankoviq hyri në Prizren me regjimentet e Divizionit ”Shumadia-1”, nisi rigrupimin e forcave të tij, për operacionet drejt  Adriatikut. Për të realizuar këtë plan ushtarak, komanda serbe, kishte krijuar dy njësi të veçanta, që morën emrin”njësitë e bregdetit”dhe repartet e këtyre njësive u përzgjodhën nga divizionet ”Shumadia-1” dhe “Drina-2” të dislokuara në Prizren e Gjakovë. Njëherit, për të evituar çdo rrezik që mund të kërcnonte të ashtuquajturit ”njësitë e bregdetit” që do të operonin në drejtim të Adriatikut, nëpërmjet Luginës së Drinit (Lumës), komanda e armatës së tretë krijoi ”repartin e Lumës”, i cili mori për detyrë të pushtonte këtë krahinë dhe krahinën e Hasit, Vë rrinit, Opojës, Gorës, të çarmatoste banorët dhe të godiste pa mëshirë çdo rezistencë të tyre.1   Në repartet ushtarake për pushtimin e Lumës u angazhuan  rreth 16 mijë trupa, pasi sipas të dhënave të komandës serbe, pa “përuljen e Lumës”dhe zotrimin e brigjeve të Drinit nuk mund të realizoheshin planet strategjike të proklamuara nga qeveria serbe. Përballë operacioneve pushtuese të ushtrisë serbe, u gjendën mijëra luftëtarë shqiptarë të krahinave të Lumës, Hasit, Vërrinit, Opojës e Gorës, si dhe të atyre që ishin tërhequr nga thellësitë e Kosovës-pas pushtimit të saj.   Me këtë rast malet e larta të Pashtrikut, ( ku shtrihej krahina e Hasit dhe Malësia e Gjakovës),  si dhe degëzimet natyrore të Sharrit-(malet e Gjalicës dhe të Koretnikut,  matanë Drinit të Bardhë),  ku gravitojnë fshatrat e trevës së Vërrinit,  të Opojës dhe të Gorës, nga fortesa natyrore u shndërruan në fortesa lufte. Duke pas parasysh këto pozita gjeostrategjike, forcat shqiptare u pozicionuan në vijën frontale:Malësia e Gjakovës (Qafa e Morinës - Qafa e Prushit) Has (Planej-Gorozhup) Qafa e Zhurit Vërri (Billushë - Jeshkovë - Lybeqevë - Lez) Sharr(pjerrësit perëndimore të “Gurit të Zi” Opojë (Gryka e Llapushnikut).   Në organizimin e qëndresës shqiptare u shquan krerët: Ramadan Zaskoci, Ramadan Çeku, Qazim Lika,  Islam e Sali Spahia, Hoxhë Mehmeti, Osman Lita, Cen Daci, Bajram Gjana, Dervish e Nezir Bajraktari, Myftar Nika, Nexhip agë Bilali, Sylë Elezi, Ahmet Ilaz Qehaja, Jemin Gjana të gjithë nga Luma, Elez Isufi, Cuf Xhelili e Xhafer Doda nga  Dibra,  Bajram Curri në Malësi të Gjakovës, Rexhë Ali Bajraktari nga Hasi, sheh Hasani nga Prizreni,  Jahja Sait Sahiti nga Kuki i Opojës,  Kapllan Opoja,  Nail Hyseni-Dani i Rapçës së Gorës, Esat Berisha, Abdyl Osmani , Arif Krusha e shumë të tjerë.1/1 PAN>    Qendrat komanduese të luftës u vendosën:1. Në Llapushnik(Brezne) të Opojës, në krye me Qazim Likën 2. Në Krumë të Hasit, në krye me Rexhë Ali Bajraktarin, 3. Ndërsa Këshilli Qëndror i Luftës në krye me Ramadan Zaskocin u vendos në Qafë të Kolesjanit, në majën e quajtur Tabe, nga ku shihej qartë Rrafshi i Lumës. Për të mos lejuar kalimin e trupave serbe matan lumit,  përgjatë Drinit të Bardhë,  këshilli i luftës,  organizoi me kohë prita në fshatrat: Shalqin,  Domaj,  Gjinaj,  Brut,  Ura e Vezirit... Prita të tilla u ngritën edhe në brigjet perëndimore të Drinit të Zi si: në Kolsh, Mamëz, Surroj, Tejdrinë...2   Në këto pozicione ishin forcat mbrojtëse shqiptare,  kur më 9 e 10 nëntor 1912 filluan operacionet e armatës III serbe në drejtim të Lumës. Beteja e parë e përgjakshme në kufijtë e Lumës u zhvillua në “Qafën e Zhurit” dhe vijoi deri në grykën e Morinës. Në këtë lokalitet ushtria serbe për 2-3 ditë rresht pësoi goditje të rëndë, duke lënë në fushëbeteja shumë të vrarë e të plagosur dhe mjaftë armë. Pas këtij dështimi ushtria serbe në shenjë hakmarrje, në fshatin Zhur i mori peng 37 shqiptarë , të cilët më pas i dërguan në Prizren me qëllim që të ushtrohet presion në popull, për të mos e përkrahur edhe mëtutje qëndresën e tyre.     Ushtria serbe pas një riorganizimi me reparte të reja u nisë sërish në drejtim të Lumës.   Forcat shqiptare, tashmë duke pasur përballë 12 batalione dhe një repart kalorësish serbë,  për të mos u dëmtuar u tërhoqën me luftime sporadike, përgjatë brigjeve të Drinit të Bardhë dhe shpateve të Koretnikut e të Gjallicës, në mënyrë që të bëhej një përgaditje sa më e mirë për një qëndresë të fuqishme.   Repartet serbe me goditjet e vazhdueshme që i bënin luftëtarëve lumjanë, nga fusha e Morinës e deri në Përbreg, hap pas hapi u futën në brendësi të Lumës - deri në Bicaj dhe u dislokuan në hapsirat fushore të këtij fshati. Tërheqja e luftëtarëve shqiptarë u bë jo vetëm për shkak të epërsisë serbe në numër të ushtarëve dhe në armatim të rëndë, por me këtë rast u përdorë procesi luftarak taktik:qëndresa-thyerja-tërheqja,  si ligje objektive të luftës,  për ta futur armikun nëpër kurthe në mënyrë që ta ndëshkonin më pas me mënyrat e tyre origjinale të luftimit3.   Këshilli komandues i luftës i përqëndruar në Tabe(Qafë të Kolesjanit), me kohë kishte siguruar prapavijën edhe në tërthoren: Përbreg - Gjegjën - Bardhoc - Morinë - Vërmicë - Shkozë - Dobrusht - Zhur - Vërri ( Billushë - Jeshkovë - Lez...), e cila njëkohsisht luante rol të dyfishtë:1.mbështetje të sulmit mbi forcat armike dhe 2.mbrojtje të shpinës së luftëtarëve në Lumë.   Në mëngjesin e 15 nëntorit 1912, Këshilli i Luftës dha urdhër për të sulmuar repartet serbe nga disa drejtime të frontit. Falë konfiguracionit të terrenit malor,  motit të keq(me shi e bubullim) edhe pse të varfër në mjete lufte,  lumjanët të lëshuar si ortek mbi forcat armike,  në kodrat e Kolesjanit arritën t'i asgjësojnë qindra ushtarë serbë,  ndërsa nga radhët e tyre ranë dëshmorë: Ibrahim H.Zeqiri, bajraktar i Radomirës, Nexhip Dullë Visha nga Kolesjani , Rexhep Jonuz Taci, Selman Asllan Nërguti, Halim Shehu e Daut Basha nga Shtiqni etj.4   Ndërkoh, për shkak të rezistencës së fuqishme, forcat serbe u tërhoqën nga Kolesjani dhe kodrat e Gabricës dhe u pozicionuan në brigjet jugore të Shejës dhe në brigjet lindore të Drinit të Zi, ndërsa forcat shqiptare kaluan në vijën: fshati Mustafaj-Osmanaj-Bushat (Kodra e Bushatit).   Këshilli i luftës, pas një rigrupimi të forcave shqiptare në teren, më 16 nëntor pa ndërpre vazhdoi mësymjen drejt forcave serbe dhe përleshjet gjakosëse u zhvilluan kryesisht në krahun e majtë të përroit të Shejës. Pikërisht në këto çaste kritike për kurorëzimin e suksesit, Lumës i erdhën në ndihmë qindra dibranë në krye me udhëheqësit e shquar Elez Isufin,  Isuf Xhelilin,  Xhafer Dodën etj, të cilët në fushat e betejës sollën edhe 2-3 topa që dikur ua kishin zënë turqve.5 Ushtria serbe e qëlluar (sulmuar) nga të gjitha anët, në panik braktisi fushëbetejën,  duke lënë edhe shumë të vrarë e të mbytur në Dri dhe në përroin e Shejës. Për të përfituar nga situata e krijuar,  Këshilli i luftës tashmë nga Kolesjani ishte zhvendosur në fushën e Zborit-Nangë,  dhe aty përcaktoi dy drejtime sulmuese (me 3 grupe) për ndjekjen e mëtejshme të pushtuesve serbë:   -Grupi i parë: u drejtua,  në krahun e majtë nëpër rrugën këmbësore që të shpiente nga Nanga në Gostilë-për në Kullë të Lumës; -Grupi i dytë:në rrugën këmbësore që të çonte nga Nanga në Shtiqën, Përbreg e deri në Morinë, -Grupi i tretë:(në rolin e rezervës) u përdorë si mbështetje për të dy krahët (grupet) e sulmit6.   Ndërkaq forca tjetër goditëse që kishte të bënte me fatin e Betejës së Lumës, ishte organizimi i qendresës në të dy krahët e Drinit të Bardhë: - Në tërthoren Përbreg - Gjegjën - Bardhoc - Morinë - Qafa e Zhurit - Vërri (Billushë) - Guri i Zi (Opojë) - Sharr dhe në krahun tjetër Has (Pashtrik)-Malësi e Gjakovës.   Për të penguar shkuarjen e forcave të reja  serbe nga Prizreni në drejtim të Lumës, luftime të ashpra u zhvilluan edhe në trevën e Vërrinit. Në vijën Dobrusht - Qafa e Zhurit-Billushë - Lez - Leskovec, pati luftime ballore dhe anësore. Repartet serbe në këto luftime përpiqeshin që të shpërthejn vijën frontale në Vërri, me qëllim të depërtimit në Opojë e Gorë prej nga mendohej të sulmoheshin nga prapa lumjanët, mirëpo nuk patën sukses.     Në kulmin e qëndresës për vdekje a liri, Këshilli Komandues i Luftës që përbëhej nga Ramadan Zaskoci, Islam Spahia, Hoxhë Mehmeti, Elez Isufi, Ramadan çeku, Ramadan Kovaçi, Kadri Shahini, Jemin Gjana etj, sipas vendimeve të marra në një mbledhje, më 17 nëntor 1912 nisën operacionet goditëse në të gjitha frontet e luftës.   Malësorët lumjanë, të ngujuar nëpër kullat e fshatrave:Nangë, Gostil, Shtiqën, Përbreg dhe në shpatet lindore të Gjallicës e Koretnikut (Pikllimës) si dhe në brigjet e të dy Drinave (të Ziut e të Bardhit), e të ngazllyer nga fitorja e bujshme e Qafës së Kolesjanit, forcat e armikut u sulmuan nga të dy krahët (lindje-perëndim) dhe u ndoqën këmba këmbës. Repartet ushtarake serbe u përpoqën të rigrupohen e të pozicionohen sërish në Kodrën e Galipës e në Zbor të Nangëve, por këto përpjekje gjithashtu dështuan keq.Repartet shpartalluese serbe pasi humbën edhe në këtë fushëbetejë qindra ushtarë të tjerë,  braktisën edhe vijën mbrojtëse Shtiqën-Drini i Zi.   Në këto  sulme  lumjanët trima veprojnë rrufeshëm, dhe gjatë luftimeve bien dëshmorë: Abaz Zezi, Baftjar Tahiraj, Baki Maliq Domi, Bektash Gjoka, Dervish Trota, Dullë Dema, Halil Dema, Halil Himaj, Hasan Shabani, Ismail Neziri, Jashar Shehu, Mehmet Allaraj, Mehmet Limani, Muharrem Mema, Mustafë Dogjani, Ramadan Koldashi, Rrustem Shehu, Shaqir Basha, Shaqir Dauti, Tahir Smajli, Zenel Mema, Haziz Xhaferi,  e shumë të tjerë7.   Luftimet  përfudnimtare u zhvilluan në brigjet e lumenjve Drini i Bardhë - Drini i Zi, ndërsa ato me të përgjakshmet në Kullë Lumë. Këtu iu dha grushti përfundimtar forcave pushtuese serbe të cilat pas kapitullimit u tërhoqën nga Luma në drejtim të Prizrenit. Sipas disa burimeve arkivore dhe këngëve popullore, dëshmohet se në Betejën e përgjakshme të Lumës (14-18 nëntor 1912) i patën  lënë eshtrat e tyre 12 mijë ushtarë serbë,  ndonëse flitet edhe për më tepër 16-18 mijë8.   Ndonëse në mëngjesin e 18 nëntorit 1912 mori fund beteja e Lumës, ku forcat shqiptare triumfuan kundër armatës III serbe,  në Manastir zhvillohej një betejë tjetër ndërmjet  forcave shqiptare dhe reparteve të armatës I serbe, që në histori njihet si Beteja e Manastirit. Në këtë kuadër vlerësojmë se  Beteja e Lumës, Beteja e Manastirit, si dhe qëndresa shqiptare në veri (Shkodër) dhe në jug (Janinë) kanë rëndësi të madhe historike për faktin se në një mënyrë apo tjetër, mundësuan mbajtjen e Kuvendit Kombëtar në Vlorë më 28 nëntor 1912,  ku u shpallë Pavarësia e Shqip ërisë.   
1 Th.Muzaku:Politika e serbisë Kundrejt Shqipërisë gjatë Luftës Ballkanike, Tiranë 1987, fq.145; //K.Novakoviq:Nëpër Shqipëri(Kujtime):”Dy Drinat”, 1, 1998, fq.32;//B.Ratkoviq:Prvi Ballkanski rat, Beograd 1978 , fq.261//Sh.Hoxha:Luma në luftrat për liri, Tiranë 2002, fq.173.
1/1 Sh.Hoxha:Luma në luftrat për liri, Tiranë 2002, fq182;/Sh.Braha:Gjenocidi serbomadh dhe qëndresa shqiptare(1884-1990), Gjakovë 1991, fq.148
2 Dr.V.Kasapi:Mrekulli e natyrës.Kështjellë e historisë, Tiranë 1998, fq.69
3 Po aty
4 Po aty
5 Po aty
 / Xh.Martini-Elez Isufi, Tiranë 1994, fq.29.
6 Po aty
7 Sh.Hoxha:Lumanë luftrat për liri, Tiranë 2002, fq.187.
8 Po aty/Xh.Martini, Elez Isufi, fq.29;/Dr.V.Kasapi-Mrekulli e natyrës kështjellë e historis (Monografi për Lumë-Kukësin)Tiranë 1998, fq.76;/Sh.Braha:Beteja e Drinit kundër agresionit serb(nëntor 1912), Prizren 2000, fq.108.


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links
BeqirS | 31 Mar 03:42 2005
Picon

--"Prish shpi e ndreq kolibe."

Dy dialektet kryesore dhe pikëpamja e jonë


Artikull I Tahir Kolgjinit te „Shejzat“

--"Prish shpi e ndreq kolibe."

Para disa vjetve, ne Prishtine, qe marrun nji vendim. Simbas ketij vendimi, aty -- e pra, prej te gjithe shqiptareve ne Kosove -- si gjuhe shkrimi do te perdorej gjuha e unjisuar, e cilla, e imponueme prej regjimit komunist, asht perdorun dhe po perdoret ne Shqipni. Kjo shprehje, qi asht pagzue "gjuhe e unjisuar", paraqet te gjitha tiparet e dialektit toskenisht.

Vendimi i marrun si ma siper, ndoshta, mund te jete ndikue nga ndonji rrethane. Aj, mund te kete parapame, ndoshta, ndonji perfundim dobiprues, qi une, ose nuk mund t'a cmoj, ose nuk mund t'a shfaqij per nji arsye, o per nji tjeter. He per he mund te na vije ndermend rrafshi kulturuer dhe tekstet e botueme ne Shqipni, te cillat, mund t'iu apin nji ndihme shqiptareve jashta kufinit. Jane arsye te forta, qi nuk mund t'iu mohehet randesija.


Mirepo, sido qi te jene arsyet, ma para duhet te kemi parasysh elementin, qi perban njimilionegjymes shqiptare. Na, e dijme se, shqiptaret ne Kosove, e kane pasun te ndalueme shkollen shqipe deri ne vjetin 1941. Jo vec shkollen shqipe; por, si prej perandoris Osmane, ashtu dhe prej imperializmit serb, ata, qi guxojshin me shkrue e me kendue gjuhen e tyne, shqipen, ndeshkoheshin me ndeshkime te randa si me pase bame ndonji krim.

Perse t'i thote "HANKO HALLA" ne vend qi me i thanun "HANKA HALLA"? Me ka rame me lexue shkrime shqiptaresh ne Kosove, qi kane imitue toskenishten. Prap, me shprehjen
proverbiale te Kosoves do t'i cillesoj keto shkrime: --"Prish shpi e ndreq kolibe."

Istanbul, me 25-II-1974.


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================


Yahoo! Groups Sponsor
ADVERTISEMENT

Yahoo! Groups Links

Gmane