Akil Tirana | 1 Sep 01:36 2004
Picon

Re: [Art-Cafe] Studentët_nuk_duhet_të_ishin_larguar....Duhej_ta_nxirrnin_Fatos_Nanon_jashtë..!!

Arber,
 
Te falenderoj per kete mesazh dhe per informacionin lidhur me takimin me te rinjte ne Tirane. Une mendoj se edhe ne jemi pjese e problemit. Pastaj pasi gjerat zhvillohen ne drejtim e padeshiruar fillojme te ankohemi. Jemi ne te rinjte qe duke mos i kushtuar rendesi pjesemarrjes ne zgjedhjet ne Shqiperi kemi ndihmuar nje parti ose nje tjeter duke lene dore te lire personave te papergjegjshem t'na drejtojne. Me sa duke ky fat i hidhur nuk do te na ndahet. Eshte me shume rendesi qe te rinjte shqiptare te marrin pjese ne votime sepse ky eshte edhe momenti solemn ku secili prej nesh ndihmon ose jep nje grusht te rende perpjekjeve te shoqerise se shume vuajtur shqiptare te filloje te shikoje drejt se ardhmes.
 
Nje ceshtje me shume rendesi shtrohet para nesh: A eshte e mundur qe shqiptaret ne diaspore te votojne per zgjedhjet parlamentare qe do te zhvillohen vitin e ardhshem ne Shqiperi?. Ne kemi mundesi te japim shembullin tone dhe kete mund ta bejme nepermjet votes sone. Te mos harrojme qe sot ne Amerike jetojne rreth 500,000 shqiptare. Eshte e kuptueshme qe jo te gjithe jane shtetas te Rep. se Shqiperise. Por ama edhe nje numer i zvogeluar nuk eshte pak.
 
Cfare ka bere qeveria shqiptare qe shtetasit e saj ne te gjithe boten te votojne per zgjedhjet ne vend?. Pergjigja tashme dijet. Me dhjetra perfaqesi diplomatike te vendit tone ne mbare boten "dehen" nga rehatia dhe nuk i kushtojne vemendje halleve dhe problemeve te emigranteve shqiptare qe jetojne me nder dhe me djerse ne vendet e ndryshme te botes.
 
Eshte me shume rendesi qe Qeveria Shqiptare te vendoset ne presionin nderkombetar lidhur me kete ceshtje. Eshte e pafalshme qe per zgjedhjet ne Kosove, kosovaret jashte ne mergim kane te drejte te votojne edhe me telefon dhe vota e tyre respektohet. Ndersa ne rastin e Shqiperise, kjo jo vetem qe nuk eshte e mundur por nga ana tjeter synohet qe sa me pak personave tu krijohet mundesia e pjesemarrjes ne votim. Dhe kjo eshte mese e natyrshme sepse Qeverise se Shqiperise i leverdis qe te jene sa me pak pjesemarres sepse keshtu detyra e manipulimit te tyre behet me e lehte duke qene se kemi edhe nje komunitet nderkombetare qe per hir te gjoja stabilitetit ne Ballkan eshte i gatshem te njohe cdo lloj zgjedhje edhe pse nje proces i tille zgjedhor vetem zgjedhje te lira dhe te ndershme nuk mund te quhet.
 
A kemi ne te drejte qe te marrim pjese ne votime. Sipas burimeve te ndryshme te informacionit shqiptarit ne diapore vazhdojne te mbajne gjalle Shqiperine me leket qe ata dergojne ne atdhe.
 
Mendoj se perpara qe te merremi me njerin person apo tjetrin duhet te fillojme nga vetja dhe te themi se cila jane te drejtat tona. Keto te drejta, sic eshte ajo e votes, jane te pamohueshme dhe cdo persona ka te drejte te ushtroje pavaresisht se ku ai jeton apo punon.
 
Per pasoje, une ju bej thirrje te gjithe shqiptare ketu ne SHBA qe te ngrijne zerin dhe te mundesohet votimi i tyre ketu ne Amerike pa patur nevojen e kthimit ne Shqiperi dhe shpenzimeve te teperta per udhetim etj.
 
Une i kam derguar edhe nje mesazh Z. Ambasador te RSH ne U.S. Shkelqesise se tij. Z. Fatos Tarifa lidhur me kete ceshtje. Akoma nuk kam marre pergjigje prej tij. Te them te drejten nuk e kuptoj kete heshtje. Ndoshta ju mund te keni ndonje sugjerim ne kete drejtim.
 
Une bashkohem edhe me thirrjen e Z. Gary Kokalari lidhur me viziten e Z. Lugar ne Tirane. Por une do te shtoja edhe nje tjeter kerkese qe Z. Lugar duhet te shtroje para autoriteteve te Tiranes. Perse shqiptareve te diaspores nuk u jepet e drejta qe te votojne per zgjedhjet parlamentare dhe lokale ne Shqiperi ne vendet ku ata jetojne dhe punojne?
 
Une ju ftoj qe secili me sa mundesi qe te kete te kontaktoje me zyren e Z. Lugar dhe te merret premtimi qe Z. Lugar do ta ngreje kete ceshtje me Tiranen Zyrtare. Koha nuk pret dhe mendoj se eshte koha e duhur per veprim ne menyre qe te mos gjendemi prap ne gjendjen e tanishme te mungeses se shpreses per nje te ardhme me te mire.
 
Une do te inkurajoja secilin te shprehte mendimin e tij ashtu sic e mendon.
 
Te fala,
 
Akil Tirana

Arber Hasani <arber_hasani78 <at> hotmail.com> wrote:
--- Art-Cafe: Albanian Arts & Entertainment List ---


Student nuk duhet të ishin larguar duhej ta nxirrnin Fatos Nanon
jashtë….!!!!


Nuk e di nëqoftëse jeni informuar rreth konventës së studentëve shqiptar në
botë. Këtu në Shqipëri media e lidhur me kryeministrin as që pati mrësinë ti
trasmetonte si (Top Channel) apo e transmetoi si një kronikë festive duke
fshehur problemet e vërteta (si News 24 e cila akuzon se po censurohet).
Tashmë në këto lloj mediash gjejmë vetëm vizitat frytëdhënëse investimet e
larta anembanë Shqipërisë si dhe sukseset pa fund të qeveritarëve tanë apo
të Ambasadës Italiane sipas rastit.

Po të kthehemi në thelbin e asaj që kisha dëshirë të diskutojë.

Ndonëse fjalimin e mbushur me fraza si “Le të rrinë bashkë shapi dhe
sheqeri, “Ne jemi si një vezë, me të kuqen dhe të bardhën, le të bashkojmë
lëngjet tona për të penetruar më mirë në motorin e zhvillimit”, “unë jam
seksi i tretë”, një pjesë e konsideueshme e studentëve në sallë e braktisën
apo e kundërshtuan kryeministrin Nano unë jam i mendimit se ata nuk duhej të
lejonin fare praninë e zotit Nano në konventë. Personalisht do të kërkoja
largimin e Fatos Nanos që në momentin e hyrjes së tij në Pallatin e
Kongreseve.

Vazhdoj të mendojë se nuk mund të rinin në të njëjtën sallë ata që
sakrifikojnë dhe bëjnë një zgjedhje idealiste por më të vështirë duke u
kthyer në Shqipëri dhe Ai që sakrifikon çdo vit këtë vend duke ja zvogëluar
gjithmonë e më shumë shanset për normalitet

Nuk mund të rinin në të njëjtën sallë Ata që mundohen çdo ditë ti
rregullojnë imazhin Shqipërisë me Atë që e prish dhe e nxin çdo ditë.

Ata që mundohen ti kthejnë seriozitetin këtij vendi e këtij shteti me atë që
bën palaçollëqe pa fund

Ata që mundohet të sjellin zhvilim me Atë që është bërë pengesë

Ata që kërkojnë të sjellin progresin emancipimin dhe dijet perëndimore me
atë që kërkonte të sillte plehrat e mafies italiane në Shqipëri.

Ata që kërkojnë të vendosin shtetin e të drejtës me atë që i shkel ligjet
çdo ditë vetëm për të siguruar ryshfete apo të ardhura të tjera të
paligjshme.

Ata që protestojnë për të na siguruar një jetë normale me Atë që u hapë
procese penale.

Ata që protestojnë për tu arsimuar me Atë që u dërgon policinë ti heq nga
rruga se bëjnë zhurmë

Ata që kërkuan të jenë dinjitoz jashtë këtij vendi me Atë që na Gënjeu duke
na premtuar lëvizjen e lirë dhe trajtimin si shtetas europian.

Si mund të rrinin e të dëgjonin Atë të na tregonte në sallë xhepat e zbrazët
ku nuk kishte viza.

Si mund të rrinin e të prisnin ftesat e tij
Si mund të prisnin ftesën për tju bas hkuar Partisë Socialiste ata që smund
të jenë dot kongresmen

Si mund të lejonin ti ftonte për të mijtën herë në Administratën e tij, Ai
Demagogu që I ka mbushur postet kyç të kësaj administrate me të paaftë që
mund ti ofrojnë veç bindjen e tyre të verbër dhe dëshirën e shfrenuar për
korupsion…

Por ata nuk duhej të ishin larguar por duhej ta kishin nxjerrë përjashta
Fatos Nanon.

Ndoshta ai ka përfituar nga shumë prej nesh të cilët indirekt duke mosvotuar
e kemi zgjedhur atë të na përfaqsojë në mungesë të një zgjedhjeje më të
mirë. Shumë prej nesh i kanë dhënë me dhimbje edhe ndonjë votë sepse kishim
nevojë për qetësi e stabilitet… por mendoj se ky person me babëzinë,
demagogjinë pavlerësinë dhe me dëmet që po na shkakton dita ditës ka kaluar
çdo lloj limiti.
Ndaj i takon në rradhë të parë të rinjëve e aq më tepër atyre që rikthehen
nga studimet në universitetet e huaja që në mënyrë aktive ti japin goditjen
e fundit këtij mostre që fatkeqsisht mban postin e Kryeministrit të
Republikës së Shqipërisë.

Do you Yahoo!?
New and Improved Yahoo! Mail - Send 10MB messages!

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links
BeqirS | 1 Sep 15:51 2004
Picon

Historia e re e Amerikës fillon me Republikanët ne Kuvendin e Nju Jorkut

Historia e re e Amerikës fillon me Republikanët ne Kuvendin e Nju Jorkut  

 

Kuvendi repubikan : Per nje Amerike me te forte dhe me te sigurte

 

Nga BEQIR SINA (Nju Jork-SHBA)
 
 
Big Apple - "Madsion Square Garden NY : Nju Jork-u, metropoli i rruzullit, per here te pare ne historine republikane eshte bere vendi prites i Kuvendit te Republikanve amerikan. Kuvend, ky qe po mbahet mbas 153 vjeteve. Nje ekran dixhital i permasave te medha ne hyrje te pallatit te sportit Madison Square Garden, u'a urone me germa shume ngjyrshe delegateve dhe VIP-ve(persona me rendesi te veçante) republikan, mireseardhjen me nje "Wollekom Elephants". Ne Nju Jork, jane instaluar studio improvizive te rrejeteve televizive nga me te njohurat ne bote. "Mbreterit" e gazetarise amerikane dhe asaj boterore, po percjellin nga çdo qellize kete eveniment historik per politiken amerikane, dhe ate republikane ne veqanti.
Nje dite pas protestave masive afer vendit ku po zhvillohet kuvendi ne Madison Square Garden, republikanet filluan sot punimet. Kuvendi, i nisi punimet dje nen nje atmosfer te zjarrte dhe shume entuziaste te delegatve. Ne sallen e e pallatit te sportit u mblodhen 50 mije delegat nga 50 shtetet federale. Fillimi i hapjes se Kuvendit u pershendet nga 50 mije delgate me thirrjet te forta Bush - Bush - Bush . Ish-kryetari i bashkise se New York-ut Rudi Guliani, i cili drejtoi qytetin pas sulmeve terroriste te 11 shtatorit 2001 ne Shtetet e Bashkuara, hapi fillimin e Kuvendit. Guliani, i konsideruar si nje nder figurat e ardhshme per kandidat per president ne zgjedhjet e 2008-es nga republikanet, duke vlersuar lar rolin e presidentit Bush ne tejkalimin dhe masat qe mori pas atyre ngjarjve tragjike, ju faleminderua atij duke thene :"Thank you Bush".
Guliani, tha se : me ardhjen e Presidenti Bush, SHBA paten suksesin me te madh ne pese pikat me te rendesishme.:
1 - Rregjimi pro-Talibanve u rrezua ne Avfganistan, zyrtarisht Al Qaeda u shkatarrua.
2 - Rregjimi diktatorial e terroriste i Sadam Huseinit u rrezua dhe ju çele rruga demokracise ne Irak.
3 - Pakistani i njohur si pro grupeve terroriste, ndrroi kurs duke ju bashkuar edhe ai aleances anti terroriste me SHBA-s.
4 - Libia u dorzua lideri libian Gadafi duke i hapur dyert per kontrollin e shkaterrimin e armeve bakteriollogjike ose te quajtura te zhdukjes ne mase, ra ne gjunje para udhjheqjes se administrates Bush.
5 - Pavarsishte me ecurine e deritanishme qeveria Izraelite dhe Palestina me nderhyrjen e Presidentit Bush ka shenuar progres te madh ne zgjidhjen e problemit ne Lindjen e Mesme.
Ne fund, tha ai, imagjinojeni vendin tone ne kete udheheqje, pas 9-11 se çfare do te ishte pa nje njeri qe t'a udhehiqte pa nje dore te fort, si ajo qe e udhehoqi me George W. Bush.
Me pas ne foltoren republikane u ngjite senatori i Arizones, John McCain. McCain, veteran i luftes, dhe nje nga simoblet amerikane si viktima te komunizmit, njihet brenda partise se tij si person qe nuk ka frike t’i shfaqe publikisht mospajtimet e tij me republikanet e tjere.
 
Ai eshte shume popullor mes votuesve te pavarur, nje grup i rendesishem qe vleresohet shume si nga republikanet ashtu edhe nga demokratet. Ai eshte aktualishte nje nga politikanet me te njohur ne Shtetet e Bashkuara, i cili ishte rival i George Bushit per t'u zgjedhur si kandidati republikan ne zgjedhjet presidenciale para kater vjetesh. McCain, nga foltorja republikane mbrem u ka bere thirrje amerikaneve qe ta rizgjedhin Presidentin Bush ne nentor.
Edhe ky si Rudi Guiliani, do te jet me 2008 figure qendrore per kandidat per president nga republikanet. Senatori i Arizones, John McCain, tha se ”Une e mbeshtes presidentin Bush per aftesine qe ka treguar ne udheheqjen e vendit gjate kesaj periudhe te luftes kunder terrorizmit. Une besoj se ne, kemi arritur te heqim qafe disa kundershtare neper bote.” Shtetet e Bashkuara te Amerikes tha ai, kishin nevoje qe te kishin nje udheheqes si George W. Bushi ne luften kunder terrorizmit.
 
 Duke folur para 50 mije delegateve ne Konventen Kombetare te Partise Republikane ne Nju Jork, zoti McCain tha se presidenti nuk do t'i rreshte perpjekjet derisa Amerika te ishte me e forte dhe me e sigurte.
Nderkaq Presidenti i 43 te I SHBA-ve George W. Bush i cili po vazhdon fushaten elektorale ne nje udhetim neper Amerike u shpreh ne nje kanal telelvizive amerikan, se :"Amerika nuk duhej te tregohej e dobet sepse kjo do te shfrytezohej nga armiqte e saj."Vendi yne nuk duhet te jepet kurre, nuk duhet te tregoje kurre dobesi dhe duhet te vazhdoje te udheheqe. Ne duhet t'i gjejme militantet e al-Qaedes dhe bashkepunetoret e tyre dhe t'i nxjerrim ata para drejtesise", tha Presidenti Bush.
Geroge W. Bush, President i Shteteve te Bashkuara te Amerikes
 

  
Xhorxh Uolker Bush u betua si Presidenti i 43te i Shteteve te Bashkuara me 20 janar 2001. Bush, nje anetar i Partise Republikane, pasoi demokratin Uilliam J. Klinton ne kete funksion.
 
Bush lindi me 5 korrik 1946 ne Nju Haven, Konetikat dhe u rrit ne Midland dhe Hjuston, Teksas. Ai u diplomua ne histori ne Universitatin Yale me 1968 dhe mori nje grade master ne Administrin Biznesi nga Shkolla e Biznesit e Harvardit me 1975.
 
Ndermjet viteve 1968 dhe 1973, Bush sherbeu si pilot per Rojen Kombetare Ajrore te Teksasit. Me 1975 ai filloi karrieren profesionale te tij ne biznesin e naftes dhe gazit, te cilen e la me 1986. Me 1988 ai u perfshi aktivisht ne fushaten e suksesshme te babait te tij per presidencen dhe me 1989, se bashku me nje grup investitoresh, bleu ekipin profesionist te bejsbollit Texas Rangers, per te sherbyer si partneri administrues i pergjithshem i tij deri ne nentor 1994, kur u zgjodh guvernator i Teksasit. Me 1998 Bush krijoi nje precedent duke u rizgjedhur per nje mandat te dyte kater-vjeçar si guvernator i Teksasit.
 
Me 1999, Bush njoftoi planet e tij per te kandiduar per presidencen dhe pas nje beteje te ashper me kandidate republikane te tjere fitoi zgjedhjet paraprake ne mars 2000. Me 2 gusht 2000, Xhorxh Bush dhe i zgjedhuri i tij per bashkepunetor ne kandidature, Riçard Çeni, u propozuan zyrtarisht per president dhe zevendespresident te Shteteve te Bashkuara ne Konventen Kombetare Republikane ne Filadelfia. Pas nje prej garave presidenciale me luftarake ne historine amerikane, Bush dhe Çeni mposhten kandidatet e Partise Demokratike, ish-Zevendespresidentin Al Gore dhe Senatorin Josef Lieberman. Megjithate, fitorja kerkoi disa jave procedura ligjore te nderlikuara dhe rinumerime te votave ne Florida per t'u verifikuar.
 
Ne fjalimin e tij te pare si president, Bush perseriti angazhimin e tij per nje fryme te perkushtimit politik te dyanshem dhe premtoi te jete udheheqes i "nje kombi," jo "nje partie". Disa prej perparesive kryesore te tij te brendshme perfshine permiresimin e arsimimit, zvogelimin e taksave dhe forcimin e ushtrise.
 
Ne frontin e politikes se jashtme, Bush premtoi te ruaje angazhimet nderkombetare te ndermarra nga administrata e meparshme, duke sugjeruar megjithate nje zvogelim te mundshem te pranise se SH.B.A.-se ne operacionet paqeruajtese nderkombetare, perfshire ata ne Ballkan. Me pak se nente muaj pas marrjes se detyres, Bush u perball me nje sfide te rendesishme pas sulmeve terroriste ne Nju Jork dhe Uashington me 11 shtator. Disa muaj me vone ai i vendosi SH.B.A. ne krye te fushates boterore kunder terrorizmit.
 
Bush u martua me Laura Uelsh me 1977. Ata kane dy vajza binjake, Barbara dhe Xhena, te lindura me 1981.


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================


Yahoo! Groups Sponsor
ADVERTISEMENT

Yahoo! Groups Links
BeqirS | 1 Sep 15:53 2004
Picon

Sa her vjen Nano ne Amerike do te kete protesta

Sa her vjen Nano ne Amerike do te kete protesta

Grupe shqiptaresh ne SHBA-s, po pergatiten per te pritur me protesta Fatos Nanon

Nga BEQIR SINA (Nju  Jork - SHBA)

Southern Blvd Bronx NY:  Kreret te disa shoqatave dhe organizatave politike e jopolitike ne Nju Jork, e rrethine, u mblodhen mesditen e se Shtunes(28-gusht 2004) ne Seline e Federates PanShqiptare te Amerikes VATRA, per te pergatitur planin per zhvillimin e nje proteste te fuqishme, para nderteses se Kombeve te Bashkuara. Proteste, kjo per ate qe ata e cilesuan si nje perplasje e vazhdueshme e Diaspores shqiptare ne Amerike, me kryeministrin e korruptuar komuniste Fatos Nano. Protesta, e cila parashikohet te mbahet me 21 shtator 2004, pikerishte kur kryesocialisti Fatos Nano, pritet te marre pjes ne punimet e e Asambles se Pergjithshme te OKB-s, do te jet sipas tyre edhe nje her goditja me forte, qe keto forca te djath'ta, patirotike, demokrate, dhe te pavarura po mundohen t'i japin rregjimit komuniste te Tiranes.
 
Takimi per pergatijen e protestets, ishte i nxitur nga liderit vatran, duke gjetur mbeshtetejen e madhe tek disa organizata, shoqata, degeve te partive e enteve fetare ne bashkesine shqiptare, ne Nju Jork e rrethine te aferta me Vatren. Takimin e udhehoqi nje nder figurat me te njohura te levizjes patriotike ne komunitetin tone, kryetari i Federates PanShqiptare te Amerikes VATRA, Inxh. Agim Karagjozi. "Protesta e fundit, tha ai, ndoshta ne menyre simbolike, qe ajo qe vendosi se keto forca pjesemarrese ne protesten "NATO PO dhe Nano JO", mbajtur para Shtepise se Bardhe, ne kryeqytetin amerikan Washington D.C. nuk do te ndalen duke demonstruar, sa her te vij Nano ne Amerike".
 
Nderkaq, theksoi Inxh. A .Karagjozi, protesta kesaj rradhe per ndryshim nga ato te zhvilluar deri tani kundra Fatos Nanos, dhe Qeverise komuniste, dallon shume ne mendimin e shprehur tek te gjithe pjesmarresit ne kete takim. Pasi, ashtu siç u pa ne takim edhe vet oratoret e vlersuan ate, si nje proteste e cila do te kete permasa kombetare. Keshtu, thane pjesmarres, te cilet ne emer te organizatave e shoqatave qe udheheqin, thane se Fatos Nano dhe Qeveria socialiste , jane bere nje rrezik evident, per gjithe popullin shqiptare, brenda dhe jashte kufirit ne veçanti per çeshtjen kombetare.
 
Pjesemarresit ne takim e kane vleresuar kete protest dhe e shohin si teper serioze, si vendin ku do te tregohet se keta pjesmarres jane per nje ndarje te thell, ndaj asaj qe ata e quajne Qeveri e se keqes. Qeveri, e ardhur me forcen e armeve dhe rrebelimit, duke e shkaterruar e perveluar Shqiperine, me ngritjen e bandave mafiozo-komuniste, ne bashkepunim me qarqet anti - shqiptare ne Ballkan, per te marr pushtetin. Ne Shqiperi, kjo Qeveri, Nano - 5, ka hapur nje hendek te ri dhe shqetesues persa i perket demokracise se brishte shqiptare. Aty thuhet se per te bere perfitimet nga demokracia dhe lufta boterore kundra terrorsimit qe ka mbuluar boten, kjo Qeveri u'a kalone te gjitha vendeve pas komuniste ne Evrope dhe ne Euroazi, per korrupsion, trafiqe te paligjshme, droge e tjera edhe Amerikes se Jugut dhe Afrikes.
 

Shqiperia, e cila fatkeqesisht nga keq-qeverisja, renditet para edhe ne raportet e Qevrise amerikane, Senatit e Kongresit, persa i perket korrupsionit e trafiqve te paligjshme vejn nga kjo Qeveri. Zgjedhjet vendore te tetorit 2003 , u demtuan seriozisht u vodhen dhe manipuluan per shkak te parregullsive te shumta. Keshtu, zgjedhjet e ardhshme rrezikojn sipas tradites se kesaj Qeverie ne 2005, te pesojn te njejtin fat me ato te ashtuquajtura votat e Dushkut. Fatos Nano, per te plotesuar dy postet ministrore ne Qeverine e tij, gjate nje krize ne qeveri, vitin e kaluar, solli ne poste dy minsitra qe ai vet i pate quajtur te korruptuar dhe i pat flakur si te korruptuar.
E pare ne aspektin e korrupsionit, e cila mbetet plag e rende dhe qe po brene si gangren Shqiperine, ka te beje me nderhyrjen gjithnje e me te madhe tek te gjitha bizneset private, media, dhe se fundi me tenderat ne shtijen pasurise kombetare. Gjithçka behet ne formulimin dhe emrimin e politikave shteterore permes zyrtareve me te korruptuar te zgjedhur nga Fatos Nano. Te gjitha keto sa cekem, rane ne sy menjeher edhe ne mbare kancelarit borterore dhe ka bere qe edhe nje sere reformash te ndaleshin dhe kane vene ne rrezik bisedimet e Shqiperise me Bashkimin Evropian, e strukturat Evro-Atlantike


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links
BeqirS | 1 Sep 17:37 2004
Picon

Rehhagel : There is already a lot riding on the Albania game

Rehhagel: "We have to seize the opportunity"

31 August 2004
by FIFAworldcup.com


He is the man responsible for THE sporting sensation of the summer, having guided rank outsiders Greece to European Championship glory in Portugal, and recently turned down a lucrative offer from the German Football Association to succeed Rudi Völler as German national coach. Now, after re-affirming his loyalty to the Greek cause, Otto Rehhagel is focussing all of his efforts on leading Greece to the 2006 FIFA World Cup™ in Germany. FIFAworldcup.com spoke with the 66-year-old coach at the Olympic Games in Rehhagel’s adopted home of Athens.

Six months ago Greece would have been described as outsiders in the FIFA World Cup qualifying Group 2 (with Turkey, Denmark, Ukraine, Georgia, Albania and Kazakhstan). But, since the European Championship triumph you now have to be considered favourites. Would you agree?
That is just what the media says. First, you have no chance and then you are favourites. I am always very level-headed about it. We played well and have a good team, but there is a fine line between victory and defeat. We are in a very difficult group and everyone wants to play in the World Cup, especially Turkey and the Danes, because it is such a unique experience. We have to seize the opportunity. I still have all of the players who were in Portugal and might add a couple of youngsters.

Your first opponents are Albania -- an easy opponent on paper
There is already a lot riding on the Albania game. In the last preliminary competition, we lost our first two matches, although they were against Spain and Ukraine. Greece also lost a qualifier over there a few years ago, so we will be desperate to get something from the game. I know how difficult Germany always find it going there. They also have German coaches in Hans-Peter Briegel and Axel Roos, and good players who all play abroad. It will be a tough fixture.

A few major new talents have emerged at the Olympic Games -- Argentina's Carlos Tevez for one. Are we looking at the stars of the 2006 FIFA World Cup™?
Let's wait and see. They won't emerge until the tournament itself. A few have shone here, but these are all youngsters who aren't yet first choice for their national teams. But the Argentineans have always been good; they always have a reservoir of young talent. It's a shame the Brazilians weren't here, because a lot of people reckon they're basically the gold standard. South Americans make wonderful footballers. Unfortunately Greece were knocked out, and regrettably Germany didn't qualify.


 

Why do you think that was?
German football is in trouble at the moment, and we need to be thinking how to turn things around. I reckon we sign too many foreigners, especially in the second division. Clubs enter the transfer market and buy foreigners rather than giving their own youngsters a chance. But there's so much pressure on the coaches, you're expected to win and if you lose three in a row your job's on the line.

I was watching Schalke 04 recently, just to take an example, and there was just one German among the ten outfield players, and that was Asamoah, so how do you expect to produce players for the national team? In the past, the big clubs always fielded four or five top-notch domestic footballers, in Köln, in Bayern, wherever. Nowadays, even Bayern hardly feature any Bavarian lads. They have a team full of foreigners. We need a gentleman's agreement: if the goal is to bring German football back to the top, we need five Germans in every starting line-up.

But surely there's a wealth of promising talent such as Lahm, Podolski and Schweinsteiger?
These lads are being talked up by the media at the moment, but when push comes to shove and you're playing Brazil or Argentina, we'll see how much they still have to learn. On the other hand, you have to throw the youngsters in at some point, otherwise you wouldn't get apprentices in any job, everyone would start at the top ... If they're good enough, they play. But you need an experienced backbone in your team. You don't win anything with 20-year-olds.

Was the current uncertainty surrounding German football one reason you declined to take the job of national coach?
No, that wasn't the reason. The reason was I've successfully educated the lads here in my philosophy of the game. In my three years here, we've created a single team from three clubs, AEK, Panathinaikos and Olympiakos. We've developed a fantastic set of relationships and we qualified for Euro 2004. Then I spent 24 hours of every day for five weeks with the lads at the tournament. So after everything I've told them about my values, everything I've put across, was I supposed to stand there and say, "Sorry folks, it was all rubbish, cheerio?"

What's your view of the solution with Jürgen Klinsmann?
You can sit someone on a horse but then it's up to him to ride it. He's taken on the responsibility, now he needs to make sure he gets to grips with it. He's got a couple of smart people around him who weren't born yesterday in football terms. The big job is to get a team together. Franz Beckenbauer keeps saying how important the tournament is for Germany. We need a squad to come together, and that's Klinsmann's big job; we need a tournament team capable of mixing it with the best. The pressure's really on, and he's set the bar pretty high by saying he wants to win the World Cup.


Going back to your Greek team: How do you make yourself understood?
My assistant Ioannis Topalidis grew up in Stuttgart and speaks perfect German and Greek. Two of the team speak good German, and when I project my tactics from my laptop onto the screen and use my pointer on the wall, the lads understand what I want. Ten of the squad play in Europe under big-name bosses, so they're used to getting the message: "OK, that's what I've got to avoid." Ioannis and I take the players aside individually for a three-way conversation and that works well.

How do you like it here in Athens?
I've been here three years now. You're always hearing that Rehhagel is rarely here, which isn't true, although obviously I'm travelling abroad a lot, to Italy, Spain and England, making sure I'm looking out for my players. You can't just sit down and issue call-ups without watching your players. We know everything about our players, we call them a lot, we fly to see them and they're always delighted when they get here. They've all told me the atmosphere's never been so good. But we'll have to see what happens now that we've won the European Championship. There have already been a few distractions, a few people on the fringes going around acting as if they won the trophy and not the players.

The Greeks must love you?
Yes, I can hardly go out in the city, I get embraced by old women and kissed by men. I need a little oasis actually. It's something like hero worship here; the police stop the traffic, they pull me over and I have to get out and sign autographs by the side of the road.

You just celebrated your 66th birthday. What is there left to achieve?
I'm not setting any targets. I'm saying to myself, live for the day and enjoy it. Let's face it, I don't have that much time left. I'm delighted I still have my health and a functional family.Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links
Ilir dardani | 1 Sep 18:50 2004
Picon

Re: [Memedheu] "Komunistet"amerikane ...

Zotni Rrobo,
 
Me vjen shum keq sepse ti nuk po merr vesh dhe s'ki haber për kush jane dhe çka është Partia Demokrate të Amerikës.
 
Ideologji i Partise Demokratike të Amerikës shkon krahas me ideologjine Kommunist-Socialist.
 
A e morre vesh çka ka folur Guvernatori Arnold Schwarzenegger mbrëmë në Konventin i Partise Republikane?

Sa për Bill Clintonin, ne Shqiptaret duhet me thanë shyqyr së ke Madaline Albright Sekretare i Shtetit, se me pa i pyet Clintonin ose Holbrukun Serbet i kishin marr të gjithe Kosoven dhe krejt Shqiperine.  Por shyqer se kene U.Ç.K.ja, Madaline Albright, dhe Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikan ka punjone për çeshtjen Shqiptare.

Partia Demokratike të Amerikës me bashke punim me Këshillin Kombëtare Shqiptaro Amerikan i ndihmojn Kryekriminelin i Shqipërise, Fatos Nano.

Këshilli Kombëtare Shqiptaro-Amerikan i perkrah Partine Demokratike të Amerikës sepse kjo Parti është Pro-Socialist (Kommunist).

Këshilli (Anti)Kombëtare Shqiptaro Amerikan, Partia Demokratike të Amerikës, Partia Socialist të Shqipërise, Lidhja Demokratike të Kosovës, dhe Partia Demokratike te Kosovës jane te gjithe, për opinionin tim, plehëra.

Mos mu keq kupto, ka naj individ nëpër këto Parti që jane të mirë, por, shumica janë të keqije.

Me keqardhje sepse ti nuk po shiko më larg sesa hunda, ju përshëndes.

Unë jam Ilir DardaniRrobo Rrogozhina <rrogozhina <at> hotmail.com> wrote:


O njerez!
Mjaft me idiotizma te tilla.Si eshte e mundur te jetoni ne Amerike dhe t'i
quani demokratet"komunsite"...C'fare idiotesie!...Po Klintoni qe çliroi
Kosoven,ishte valle"titist"apo"enverist"?...He,si thoni?...
Rrobo
-----------------------------------------

From: Ilir dardani <ilir_dardani <at> yahoo.com>

Zotni Sina,
Mos harro së Partija Republikane është anti-Socialist.
Këshilli Kombëtare Shqiptaro-Amerikan i perkrah Partinë Demokrate ne Amerikë
sepse kjo Partie është Pro-Socialist (Kommunist).
Tash Ilir Zherka i ka shkyer gurmazen tuj bërtit "Kerry, Kerry", sikur i ati
tij, Ahmet Hasan Zherka kur bërtitke "Enver, Enver".Hajdar "Harry"
Bajraktari tash bërtet "Kerry, Kerry", sikur kur i ati tij, rahmetliu, Met
"That's O.K." Bajraktari, bërtitke "Marshall Tito, Marshall Tito".Mos ta
Harrojme Martin Vuleviqin (a.k.a Vulaj) dhe Redzep (Richard) Lukoviqin
(a.k.a. Rexhep Lukaj).  Këta dy partizan dhe "atdhetare" te forte i
perkrahin Kryekriminelin i Shqipërise, Fatos Nano dhe Kryehipokritin i
Kosovës, Dr. Ibrahim Rugovën.

>BeqirS <at> aol.com wrote:
>Nju Jorku mahnit boten - Kuvendi republikan - 50 mije delagate , rreth15
>mije gazetare, 20  mije forca police e qindramijra manifestues
>
>Nga BEQIR SINA(Nju Jork-SHBA)
>
>
>Big Apple - "Madsion Square Garden NY : Sot, ne Metropolin e botes jane
>drejtuar syte e mendja e gjithe botes. Sot, pikerishte me 30 gusht, do te
>zhvillohet ne Nju-Jork, Konventa e Partise Republikane. Nen nje atmosfer jo
>te zakonte, per shkak te demonstratave anti-lufte ne permasa te medha, ne
>Nju- Jork, pritet te çelet ne pallatin e sportit me te madhin ne bote,
>"Ma dsion Square Garden," kongresi i Partise Republikane Amerikane. Fillimi
>i punimeve te ketij kongresi, shquhet nga nje perplasje shume interesante.
>Tek te dy anet e rrugve, tek dy grupet e protestuesve sipas ngjyrave
>partiake. Nga njera ane verehen ne rrugen legjendare Broadway, grupe
>anti-lufte dhe kundra republikaneve, ndersa, ne anen tjeter megjithse me te
>vogla ne numer, shihen vazhdimisht simpatizantet, militantet dhe mbeshtesit
>e partise me te madhe dhe me te vjeter amerikane, asaj Republikane.
>
>Ne prag te Kongresit se Partise Republikane te SHBA-se, me 29 gusht,
>dhjetra mijera banore te ardhur edhe nga shtetet e ndryshme te SHBA-se,
>zhvilluan demonstraten e pare me te madhe anti-lufte ne Nju-Jork. Ata dolen
>ne rruge ne shenje proteste kunder luftes se Irakut te shperthyer sipas
>tyre nga Administrata e Bushit dhe politikes se saj e brendshme dhe e
>jashtme, dhe kerkuan qe tr upat amerikane te terheqen nga Iraku. Mirpo siç
>kane deklaruar udheheqesi e ketyre demostratve, partite e majta,
>anarkistet, globalistet, guy & lesby, te gjelbertit, dhe ato anti-lufte
>parashikohet, qe edhe ditet e tjera, demonstrata te tilla te organizehen
>çdo dite ne Nju-Jork, deri ne perfundim te kongresit republikan. Numri i
>pjesemarresve ne demostraten e 29 gushtit eshte me i madh thane gazetaret
>duke arritur deri ne 250 mije vete.
>
>Megjithse eshte krijuar nje amosfer e till - Nju Jorku, eshte fantastik.
>Jeta e gjalle dhe e larmishme tregon se qyteti me famos i botes eshte gati
>per zhvillimin normal te Konventes se Partise Republikane. Nju Jork, i
>ngjane nje nje mjedisi interesant, ku pritet te zhvillohet nje spektakel i
>mahnihteshem . Dhjetramijera delegate, gazetare, politikane, njerez te
>ndryshem dhe protestues, kane vershyer e "permbytur" si asnjeher rruget e >bukura ne New York. Ata kane ardhur ketu per te ndjekur Kuvendin Kombetar
>Republikan, ku Presidenti Bush do te marre zyrtarisht emerimin per te
>konkuruar per nje mandat te dyte. Te enjten, kur te mbaje fjalimin per te
>pranuar emerimin ne Kuvendin Kombetar Republikan, Presidenti Bush do te
>kete shansin me te mire per t’i shpjeguar popullit amerikan se pse e
>meriton nje mandat te dyte ne Shtepine e Bardhe.
>
>Policia, e cila eshte shume korrkete, vigjilente dhe mjaft rigoroze, lejoj
>sot qe per tre dite te zhvillohen demostrata paqesore nga kundershtaret e
>republikanve pa prishur imazhin e bukur te ketij qyteti 12 miljon banoresh.
>Te cilet me diten e djeshme filluan te demostrojn kundra luftes ne Irak,
>denimit me vdekje , gay & lesbie, dhe deshtimit te ndaluar tek grate e
>pertendime te tjera te ngrtura ne fjalimet e parrullat e tyre.
>
>Ndersa ne anen tj eter pergjigjen me mijra te tjer simpatizante e mbeshtetes
>te republikaneve. Ne qytet ka koncerte fajalime te ndryshme si dhe
>spektakle artistike. Vetem flamuj republikan dhe stiker e parrulla te
>fitores se Bushit me simbolin "W -04" jane shitur 100,000(mije) cope thone
>gazetaret. 350,000 (mije ) tollombace, me mijra tonelata fishkezare do te
>hidhen gjate konventes, tonelata letra te prera kuqe , blu dhe bardh , te
>cilat emitojn nje renje mahnitse debore te vertet ne salle e perrreth.
>Presidenti George W.Bush i cili zyratarisht do te marri dhe voten
>republikane te perfaqesimit edhe per nje mandat kandidat per President te
>Sheteteve te Bashkura te Amerikes , theksoi sot se fitorja e ketij mandati
>do te jet epoka e re Amerikane. "Amerika, tha ai, pasi tronditjes qe pesoje
>nga lufta kundra terrorizmit duhet te ndryshoj , dhe amerikanet do te
>ndryshojn . Ju voten tuaj, thote Presidenti Bush, duhet t'a derjtoni tek
>republikanet, sepse ne kemi ende shume pune per te bere,
>  qe ta çojme vendin tone me perpara. Duhet te bejme me shume per te hapur
>vende pune dhe per te permiresuar shkollat, qe nga lufta kunder terrorizmit
>dhe perhapja e paqes. Ne kemi bere shume perparim dhe do te bejme edhe me
>shume, ne emer te popullit amerikan”. Ne Kuvendin e New Yorkut,
>republikanet pritet qe ta vene theksin tek udheheqja e presidentit ne
>luften kunder terrorizmit dhe tek plani i tij per uljen e taksave.
>
>Kush eshte Grand Old Party - GOP, dhe pse zgjodhen si simbol Elefantin ?
>
>Ne te kaluaren, ishin kuvendet e partive qe zgjidhnin kandidatet
>presidenciale. Por ne fund te viteve 1960, zgjedhjet paraprake
>presidenciale te mbajtura nga shtetet filluan te luajne nje rol me te madh
>ne percaktimin e kandidateve per president. Partia Republikane, ku si
>simb ol te saje ka zgjedhur elefantin erdhen dhe u krijuan si parti mbas nje
>marrveshje per kualicion, i cila u be ne vitin 1854. Kualicioni qe nje
>kompozim i partis "Whig' Party',Free-Soil Party" dhe "Know-Nothing Party"
>dhe nje pjes e Partise "Northern Democrats Party", te cilet ishin te
>pakenaqurit e demokrateve.
>
>Shume shpejt, Republikanet formuan dhe platformen e tyre e cila u bazua ne
>luften, kundra skllaveris ne teritoret e perendimit , dhe me 1856, ata
>zgjodhen dhe presidentine pare John Charls Fremont .
>
>
>Republikanet historikishte bazen e tyre e kane ne shtetet e veriut dhe ne
>ato te bregdetit lindor te atlantikut , ku edhe dominojne per numrin e
>madhe te antarve dhe simpatizanteve.
>Me 1860 ata kandidiuan per her te pare per president te Shteteve te
>Bashkura te Amerikes me Abraham Lincolnin, i cili dhe i fitoi ato zgjedhje
>duke u bere keshtu i pari republ ikan President i ShBA , i cili qendroj ne
>kete post edhe ne Luften Civilie 1861-1865. Ndersa pas tij republikanet me
>1868 u zgjodhen Andrew Johnson, dhe pase tij zgjidhet President Ulysses S.
>Grant, 1890.
>
>
>Mirpo, sipas historise republikane, duket se kohet ndryshuan dhe per
>Republikanet kjo periudhe, u quajt ndryshimi i eres amerikane, i cila u
>udhehoq nga Presidenti i at'hershem nga Partia "Bull Moose". Parti e cila
>ishte ne kualicion me Repubikanet, e Theodore Roosevelt me 1901-1909. Me
>1912 ne sken dolen Demokratet, qe e thyen euforin Republikane, tek ata u
>vune ne krye te Amerikes, me William Howard 1912 - 1920,.Pastaj duket se
>Republikanet nxorren mesime kur me dy presidentet e ardheshem ata nuk
>leshonin vend me Warren G.Harding dhe Calvin Coolidge.
>
>Pastaj u ngjiten serish me 1929-1933 me Herbert Hoover. Me 1936 Franklin D.
>Roosevelt dhe me vone Harry S. Truman. Dhe ketu eshte dhe periudha me e
>keqe e Republikanve ne historin e Amerkies. Ata per 48 vjet nga 1932 deri
>me 1980 vetem kater vjet arriten ta kontrollojn kongeresin e senatin se
>Demokratet u bene te padiskutushem.
>
>Ata benin ligjin. Gjate kesaj periudhe, Republikanet paten President vetem
>ne vitet 1952-1956-1968-1972. Prej 1940s deri 1950s te moderuarit dominuan
>ne nivelin kombetar , me Republikanin e moderuar Wendell Willkie, i cili me
>1940 fitoi mbi Thomas E. Dewey me 1944 dhe 1948.
>Dwight D. Eisenhower, gjithashtu Republikan i moderuar fiton kanditaturen ,
>dhe behet President me 1952 dhe perseri me 1956.
>
>Me 1950 Amerika superfiqia e botes, u be i vetmi vend ne bote qe nxorri
>jashte ligjit komunistet. Senatorit Joseph McCarthy, i quajti te gjithe
>komunistet e botes si armiqet e Amerikes. McCarthy i akuzoj edhe artistet,
>disa shkrimtar, administarten ne pergjethsi se kudo Ameriken, po e mesynin
>komunistet. Pikerishte, at'here u nxorr dhe amandamenti kushtetues i
>fitimit te statusit si qytetar amerikan , qe biografia e çdo qytetari,
>duhet te ishte e paster nga kjo semundje e keqe siç e quante Senatori
>McCarthy, pa prejardhje komuniste.
>
>Nje Amandament i till eshte ne fuqi dhe sot ku eshte ligji themelor i
>marrjes se statusit te qytetarit amerikan ne te gjitha zyrat e emogracionit
>e natyralizimit. Kjo ide ishte nje nga arsyet pse lufta e Senatorit Joseph
>McCarthy, kunder komunistave me 1950' i pelqente popullit Amerikan aq shume
>sa evelerosj lart ate.
>
>
>Me 1969 -1974 ne krye republikanet vendosen Richard M. Nixon , i cili u
>shkarkua me 1972 me skandalin e njohur te "Watergate scandal". Pas
>sakandali erdhi Gerald R. Ford , dhe me 1976 demokratet marrin "timonin" e
>Amerikes, me liberalin e theksuar demokarte Jimmy Carter. Karter, me pak
>sukses do t'ja u dorzonte perseri republikanve me Ronald Reagan , me 1980 .
>
>Ronald Reagan do te bhej legjenda e presidentive Amerikan per kater vjet
>republikanet ai do ti bente te patundur me shembjen e Murit te Berlinit dhe
>renjen e komunizmit totalitar. Zv/presidenti i tije do te behej President i
>SHBA, George Herbert Walker Bush. Bush babai i ketij te sotmit, i
>datelidjes 1924 , do te behej dhe historia e Amerikes. Nje ser ngjarjesh
>shenohen ne udhheqjen e tij :Lufta e Ftohet , sulmi mbi Irakun , Muri i
>Berlinit , jane historia e ketij kombi qe mbajn vulen dhe firmen Bush dhe
>adminstrates se tij republikane.
>
>Republikanve nga sot ne Nju Jork pritet te vij nje Bushe tjeter , i biri
>,George W. Bush, presidenti aktual Republikan ish governatori i Teksasit ,
>qe njeruin e dyte te Amerikes, ka zgjedhur ish Sekretarine Mbrojtjes se
>kohes s e babait te tij Dik Cenej .Dhe ne kete perlud te nderuar
>republikanesh me 145 vjet histori ,jane mbildhur ne Nju Jork-Manhattan ,
>rreth 50 000 republikan
>
>Siç dihet zgjedhjet presidenciale do te mbahen javen e pare te muajit
>nentor te ketij viti , prandaj dhe lufta per Presdent eshte e fort dhe deri
>tashti asgje nuk eshte e sigurt se kush mundet te jete presidenti e
>ardheshe i Shtetve te Bashkuar te Amerikes
>
>
>
>Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare,
>synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim
>Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte
>nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete
>jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne
>rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...
>
>Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:
>
>shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com
>
>Per ta lene listen e-mailo:
>
>shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com
>
>==================================================================
>
>
>Yahoo! Groups SponsorADVERTISEMENT
>
>
>---------------------------------
>Yahoo! Groups Links
>
>    To visit your group on the web, go to:
>http://groups.yahoo.com/group/shqiperia/
>
>    To unsubscribe from this group, send an email to:
>shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com
>
>    Your use of Yahoo! Groups is subject to the Yahoo! Terms of Service.
>
>
>
>---------------------------------
>Do you Yahoo!?
>New and Improved Yahoo! Mail - Send 10MB messages!

_____________________________________________________ ____________
Scarica gratuitamente MSN Toolbar! http://toolbar.msn.it/
Conju Sqytpar prej gumit conju
T´gid si vllazen n´qi bes strengonju!
E mos sikoni kisa e xamia
Feja e sqyptarit ast sqyptaria.

Nga origjinali i  vjershes:"Sqypnis se robnueme" e Pashko Vases.Do you Yahoo!?
Yahoo! Mail - 50x more storage than other providers!

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links
sevdije rexhepi | 1 Sep 19:44 2004
Picon

Nga permbledhja "The sounds of waterfalls"

Grumpy

Today

My world is crying

And I don

BeqirS | 2 Sep 14:54 2004
Picon

Komunizimi e terrorizmi jane dy rreziqet me te medha qe ndeshet mbar njerezimi

Kuvendi Kombetar i Partise Republikane aprovoi programin e konkurrimeve presidenciale
Bush u zgjodh edhe zyrtarishte kandidati per President te SHBA-ve
 
Schwarzenegger: "Komunizimi me Terrorizmin jane dy rreziqet me te medha qe ndeshet mbar njerezimi"
Nga BEQIR SINA (Nju Jork-SHBA)
Big Apple - "Madsion Square Garden NY : Ne Nju Jork nen nje atmosfer jashtezakonishte entuziaste po vazhdon punen e tij Kuvendi Kombetar i Partise Republikane te SHBA-se. Dita e dyte dita e djeshme ishte dita ne te cilin u aprovua programi i konkurrimeve presidenciale, ku shtjellohen ne menyre te gjithanshme mendimet politike te presidentit te tanishem Bush per vazhdimin e funksionit te tij si president. Partia Republikane, zyrtarishte me diten e djeshme thuhest se shenoi ne librine historise se sa George W. Bush, si kandidat formal te saj per te konkuruar per nje mandat te dyte kunder sfiduesit te tij demokrat John Kerry. Dje republikanet i thane Po kandidatures se Presidentit te tanishem George W. Bush i biri Geroge Herbert Bush ish presidentit te Shtetve te Bashkuara te Amerikes. Kjo zgjedhje per republikanet perkon historikishte me ate te familjes Adams. Presidenti i dyte i SHBA-s, ka qene John Adams me z/president Thomas Jeffersonin. Me pas familja Adams nxori nje pinjoll tjeter ne krye te republikanve, John Quincy Adams(1825 - 1829), i cili u be dhe presidenti i gjashte i SHBA.
Mbrem ne Nju Jork ylli i kinemas, Arnold Schwarzenegger u pasua nga fjalime prej dy vajzave binjake dhe gruas se presidentit Bush, Laura, e cila tha se ishte krenare qe i shoqi i saj kishte udhehequr Shtetet e Bashkuara "me force dhe trimeri". Guvernatori i Kalifornise dhe ish-ylli i kinemase Arnold Schwarzenegger, foli ne Kuvendin Kombetar te Partise Republikane ne Nju Jork duke i bere thirrje votuesve qe te rizgjedhin Xhorxh Bushin si president te Shteteve te Bashkuara ne nentor.Fjalimi i Schwarzeneggerit, i cili ka origjine austriake, u prit me brohoritje te forta kur ai tha se partia Republikane kishte perqafuar shpresat dhe aspiratat e emigranteve te rinj. Ai tha se Amerika kishte permbushur endren e tij prej emigranti."Ky eshte nje moment i madh per mua, po te mendosh qe dikur nje djalosh pa katandi nga Austria arrin te behet guvernator i Kalifornise," tha Schwarzenegger. Ylli i kinemas, Arnold Schwarzenegger me nje ton prej artisti  tha se "Kjo eshte nje ender emigranti ... eshte endra amerikane." Ai e krahasoi me nje thirrje tonike ideollogjine komuniste me terrorizmin duke thene "Komunizimi me Terrorizmin jane dy rreziqet me te medha qe ndeshet mbar njerezimi."
Folesja tjeter e rendesishme mbreme ishte zonja e pare Laura Bush. Ajo iu prezantua delegateve nga Presidenti Bush permes nje lidhjeje televizive satelitore. Zonja Bush foli per arritjet e burrit te saj si president ne fusha te tilla si arsimi, ekonomia dhe shendetesia. Ajo e quajti zotin Bush nje udheheqes te forte dhe te vendosur. ”Brezi i prinderve tane u perball me tiranine dhe çliroi miliona njerez. Tani qe ne bejme punen e veshtire per te perballuar kercenimin e sotem, ne kemi gjithashtu te drejte te jemi krenare per faktin qe 50 milion me teper burra, gra dhe femije jetojne ne liri ne saje te Shteteve te Bashkuara dhe aleateve tane.”
Zonja Bush tha se perveç faktit qe i jane shtuar thinjat, burri i saj eshte ne thelb i njejti njeri qe ajo e njohu ne nje darke ne Teksas dhe me te cilin u martua tre muaj me vone. ”George dhe une u rritem ne Teksasin perendimor, ku qielli duket i pafund dhe po ashtu edhe mundesite. Ai sjell me vete optimizmin dhe sigurine se e ardhmja do te jete me e mire,” tha zonja Bush.
Ndersa dje per dallim nga dita e pare ne punimet e Kuvendit Kombetar Republikan -RNC, ne programin e saj u fol edhe rreth konkurrimeve. Ata theksuan problemet e luftes antiterroriste dhe te sigurimit jane primare dhe shihen tek republikanet edhe ne kete mandat si platorme me e pershtashme per te marr votta e amerikane ne zgjedhjet e nentorit. Lidhur me politiken jashtme, ne programin e konkurrimeve thuhet se marredheniet Amerikes me jashte jane pjese te rendesishme perberese te strategjise se SHBA-se ne rajonin e Azise, te Paqesorit dhe Evropes. SHBA synojne te vendosin marredheniet konstruktive me te gjitha ato vende qe ndjekin nje politike adoptive me SHBA-s ne pershtatje me interesat vitale amerikane siç jane demokracia, siguria, paqja dhe prosperiteti i te gjitha vendeve. Politika e qeverise amerikane eshte nje thuhet ne kete program te miratuar dje thane gazetaret. Ajo eshte baza e rendesishme e paqes, stabilitetit, sigurimit dhe lulezimit te botes.


Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links
Akil Tirana | 3 Sep 03:15 2004
Picon

Re: [AlbClub] Shqiptaret jashte atdheut dhe e drejta e votes

I dashur Denar,
 
Te falenderoj per mesazhin dhe ceshtjet e ngritura. Une e kuptoj drejt shqetesimin tuaj lidhur me disa probleme teknike lidhur me votimin e diaspores shqiptare ne zgjedhjet parlamentare dhe lokale ne Shqiperi. Personalisht mendoj se nuk ka asgje qe nuk arrihet nqs ekziston vullneti i mire. Shqiperia nuk ka perse te behet perjashtim. Shtetet e huaja njohin shtetasve te tyre te drejten qe te votojne ne vendet kua ata jetojne dhe punojne, ndersa me Shqiperine ndodhe e kunderta: Qeveria Shqiptare mundohet qe edhe shqiptaret ne Shqiperi me te drejte vote te mbahen sa me larg qendrave te votimit.
 
Me ben shume pershtypje se kohet e fundit lexoj shume debate lidhur me zgjedhjet Presidenciale ne SHBA. Ky perben nje eveniment shume te rendesishem boteror sepse zgjidhet Presidenti i Shtetit me te fuqishem te botes. Por perpara se te qajme hallet e Amerikes (te cilat ka kush i qane) duhet te qajme hallet tona. Te gjithe ne prekemi nga gjendja e veshtire ekonomike, sociale dhe politike ne Shqiperi sepse secili prej nesh ka te afermit ne Shqiperi. Une ftoj te gjithe shqiptaret e diaspores qe te mos rrine duarkryq por te japin kontributin e tyre me cdo menyre qe te mundesohet votimi i tyre. Kjo do ti sherbeje interesave jetike te Shqiperise si dhe do te krijoje edhe precedentin e deshiruar edhe per qeverite e tjera qe do te vijne ne Shqiperi. Tirana zyrtare, e cila e ka lene pas dore identitetin dhe dinjitetin e Shqiptareve ne Shqiperi dhe arenen nderkombetare nuk duhe t lejuar te marre neper kembe te drejta e diaspores. Mos te harrojme se behet fjale per rreth 1 milion shqiptare ne U.S.A., Greqi, Itali, Gjermani, U.K.  dhe shume shtete te tjera.
 
Secili nga ne mund te beje dicka ne kete drejtim. Nje leter drejtuar Presidentit te RSH. Shkelqesise se tij Alfred Moisiu, Kryeministrit Nano si dhe trupit diplomatik te akredituar ne Shqiperi, OSBE-se, Zyres se Komisionit te Bashkimit Evropian ne Tirane dhe shume organizmave te tjera nderkombetare qe veprojne ne Tirane ose ne kryeqytetet e vendeve te tjera evropiane.
 
Kjo do te jete fitore per te gjithe ne, ne menyre qe zeri yne te degjohet. Eshte e kutpueshme qe nqs nuk do te kete ndonje ecuri pozitive ne kete drejtim, diaspora shqiptare ne Amerike duhet te beje presion prane U.S. State Department dhe Administrates Amerikane qe zerin tone ta percjelle me force tek Tirana Zyrtare.
 
Une do te ftoja secilin prej jush qe te perpilonim nje draft-letter dhe secili prej nesh ashtu sic eshte ose me ndryshimet qe secili i mendon te dergohet institucioneve te lartpermendura.
 
Nderkohe shpresoj se shumica juaj do te kete patur kohen e duhur per te shkruajtur dy lines Senatorit Lugar qe do te vizitoje Tirane per te ngrejtur kete ceshtje me Tirane zyrtare.
 
Te fala,
 
Akil Tirana

Denar Biba <denar.biba <at> gjk.gov.al> wrote:

Pershendetje miq
pershendetje e vente Akil Tiranes!
 
    Akil, me se pari gezohem qe je mire. E lexova mesazhin tend (ishte botuar edhe tek posta e Shekullit). E gjej me mjaft interes dhe jam plotesisht me ty kur shkruan se ka ardhur koha te mendohet seriozisht per te mundesuar ushtrimin e te drejtes se votes nga ana e shtetasve te Republikes se Shqiperise qe ndodhen jashte atdheut.
    Ne dijenine time, Shqiperia eshte aktualisht nje nga vendet e pakta ne bote, ku qytetareve (shtetasve) u mohohet nje nga te drejtat themelore te njeriut. Problemi eshte praktik dhe fare i prekshem madje edhe persa u perket rezidenteve ne RSH e jo me pastaj ne lidhje me ata qe per arsye te ndryshme, rastesisht apo ne menyre permanente gjenden jashte territorit te vendit diten e zgjedhjeve.  Aq me teper po te mendosh se Shqiperia eshte nje vend me emigracion shume te larte dhe qe emigrantet shqiptare jane pothuajse te gjithe mbi 18 vjeç, pra potencial aktiv per te ndikuar permes votes se tyre ne zgjedhjet dhe zgjidhjet politike-ekonomike e sociale te vendit.
    Aktualisht sot ne boten e zhvilluar perendimore po shkohet drejt te ashtuquajturit "qytetari dixhital", ku shtetasit do te zgjedhin per votes elektronike, nderkohe qe hapa perpara jane bere edhe ne lidhje me dhenien e te drjtes se votes qytetareve te huaj rezidente, por kjo vetem ne zgjedhjet lokale.  
    Persa i perket vendit tone, Kushtetuta, ne nenin 45/1 thote shprehimisht: "Çdo shtetas qe ka mbushur tetembedhjete vjec, qofte edhe diten e zgjedhjeve, ka te drejte te zgjedhe e te zgjidhet", pra eshte e hapur per çfaredolloj interpretimi ne favor te shtetasve, kudo qe te gjenden ata. 
    Ne dallim nga Kushtetuta jone, kushtetuta te tjera e kane te percaktuar edhe rastin e qytetarit qe jeton jashte vendit, ose ne rastin me te "keq", e kane rregulluar kete situate me ligj te posaçem.
    Afermendsh kjo duhet te ndodhe edhe tek ne, sepse une mendoj se ka disa probleme te karakterit teknik qe kane nevoje per doren e juristit. Mjaft te permend sistemin e zgjedhjeve: keta votues do te votojne ne proporcional apo permes mazhoritarit. Ne rastin e ketij te fundit, duhet te ribehet shperndarja e vendeve ne parlament ne menyre qe te krijohen "zona elektorale" ku do te votojne emigrantet (fjala vjen emigrantet ne Greqi te zgjedhin 4 deputete nga mazhoritari , ata ne Itali 3, e keshtu me rradhe, kjo ndarje mund te jete edhe e tipit Europa 10-Amerika(t) 4, etj.etj). Gjithashtu shoh edhe shume probleme te karakterit infrastruktural te tilla si p.sh. a do te lejohet votimi me e-mail. Shanset jane te pakta, atehere si do t'ja bejne shqiptaret per te udhetuar deri tek ambasadat apo konsullatat tona (shume t e pakta) neper bote per te votuar ne menyre manuale?
    Nje problem ende i pazgjidhur eshte ai i listes se zgjedhesve.
    Keto edhe shume te tjera me bejne shume skeptik per sa i perket realizimit te kesaj te drejte brenda zgjedhjeve 2005.
    Por mendoj se edhe vete fakti qe ne po e diskutojme sot eshte diçka, do te thote qe koha ka ardhur, ndaj duhet te levizim sepse ajo qe sot duket e ardhja e larget, shpejt behet e sotme, dhe per me teper e dhimshme.
    Kaq per momentin, do te perpiqem te shkruaj me gjate ne castn me oportun te mundshem.
 
    Te fala te gjitheve,
    Denari

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links

sevdije rexhepi | 3 Sep 15:10 2004
Picon

Puthje mendimesh

Puthje mendimesh

 

Sa e gjat pritja

Kur ditët maten

Me të rrahurat

E tik-takut të zemrës

Orët...

Përqafojnë mendimet

Nata...

I puthë etshëm ato

Si në kolovajzë luhatem

Kur ngushëllon

Dritë e hënës

Me yjet që qëndisin qiellin

Lexoj dashurinë !!

 

SEVDIJE REXHEPI

Gjilan  - Kosovë

Do you Yahoo!?
Yahoo! Mail - 50x more storage than other providers!

Mos harroni se Shqiperia eshte nje Liste Informative Kombetare Shqiptare, synon ne nxitjen e atedhedashurise, tek te gjithe shqipetaret pa dallim Krahine, besmi dhe seksi. Me parimin : Me i nderuari nga ne eshte nacionalisti dhe ai qe  i sherben me shume ceshtjes kombetare... Per kete jane te ftuar te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen qe te kontribojne ne rritjen e atedhedashurise nder shqiptar...

Per tu anetaresuar ne liste e-mailo:

shqiperia-subscribe <at> yahoogroups.com

Per ta lene listen e-mailo:

shqiperia-unsubscribe <at> yahoogroups.com

==================================================================Yahoo! Groups Links
sevdije rexhepi | 3 Sep 16:01 2004
Picon

Nga permbledhja "The sounds of waterfalls"

 

The Breeze

 

Outside

I


Gmane