Visar Korenica | 10 Apr 09:13 2008
Picon

Learn to read arabic easy

 
Learn to read arabic easy...
 


___________________________________________________________________
And do not follow (blindly) any information of which you have no (direct) knowledge. (Using your faculties of perception and conception, you must verify it for yourself. (In the Court of your Lord,) you will be held accountable for your hearing, sight, and the faculty of reasoning."[17:36]

Now with a new friend-happy design! Try the new Yahoo! Canada Messenger __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Visar Korenica | 10 Apr 09:52 2008
Picon

Schism — Saudi Blogger's Answer to Wilders Film


The Middle East's Leading English Language Daily
 
Ebtihal Mubarak, Arab News
 

A scene from the video "Schism" shows a woman activist from an extremist Christian organization preaching violence to children. (AN photo)
 
JEDDAH, 10 April 2008 — A Saudi blogger has made a six-minute video entitled "Schism" by portraying texts from Christian sources out of context, similar to the way Dutch MP Geert Wilders made his recently-released anti-Qur'an film entitled "Fitna."
In his film, Raid Al-Saeed, 33, shows verses of the Bible that call for war and illustrated them with clips of extremist Christian groups that preach violence.
"I made it in less than 24 hours. In 'Schism,' I have used the same methodology that Wilders has used and that involves taking texts out of context," he told Arab News, adding that he made the film to prove that it is incorrect to judge Islam by watching "Fitna."
This is a point that he writes at the end of his short film. "It is easy to take part of any holy book out of context and make it sound like an inhumane book. This is what Geert Wilders did to gather supporters for his hateful ideology. To create 'Schism,'" he wrote.
Al-Saeed does not believe religious books call for violence and bloodshed. He said "Fitna" is "based on hate" and that Wilders has abused the "freedom of expression that he enjoys." He added that Wilders' movie reflects "his racism and hatred."
When Al-Saeed first posted his clip on YouTube on March 1, the video was removed within 12 hours with a message from the site that the clip violated its terms.
Al-Saeed wrote back to YouTube, asking why the movie was removed while "Fitna" remained available. He uploaded the film again and added a message for the site's administrators advising them to view Wilders' film before deleting the film.
His video has been viewed over 1,800 times and has been on YouTube since March 2. It is also available for viewing on Google.
Al-Saeed insists that his aim is not to spread hate but to tell the world that you cannot judge a rel igion or an ideology by taking things out of context.


___________________________________________________________________
And do not follow (blindly) any information of which you have no (direct) knowledge. (Using your faculties of perception and conception, you must verify it for yourself. (In the Court of your Lord,) you will be held accountable for your hearing, sight, and the faculty of reasoning."[17:36]

All new Yahoo! Mail - Get a sneak peak at messages with a handy reading pane. __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
hamdi nuhiju | 10 Apr 11:19 2008
Picon

www.publicistika.com

ARVANITASIT FRARIOTE KONTRIBUAN NE DEBIMIN E CAMEVE
 Abedin Rakipi
http://publicistika.com/index.php?option=com_content&task=view&id=158&Itemid=1

Zona e Paramithise njihet edhe si zona ku u kryen masakrat me te egra te Suliotit Napolon Zerva ndaj popullsise muslimane çame te pafajshme. Ne Paramithi u vrane dhe u therre n me mijera çame , burra , gra , femije, pleq dhe plaka. Paramithia kishte rreth 600 familje por sot atje nuk ka me asnje familje çamesh. I pari u therr mullai i Paramithise dhe familja e tij ,dhe me rralle gjithe burrat nje nga nje u torturuan deri sa « i vetmi mashkull qe mbeti gjalle ne Paramithi nga masakra e 27 qershorit ishte babai i Tahir Muhedinit, kryetarit te Partise per Drejtesi dhe Integrim sepse ky i fundit nje nate me pare kishte shkuar mik te dajot e tij ne nje fshat tjeter nate (1)».
Kjo deshmi na vjen nga Meno Dine çamja qe kishte 8 vjeç kur forcat Zerviste kryen masakren e Paramithise. Ne gjithe çamerine u dogjen rreth 102 xhami neper fshatra(2). Sipas Mehmet Dalipit çamit qe paditi Greqine ne gjykaten e Strasburgut dhe disa deshmive te çameve te tjere nje numer i caktuar çamesh te Paramithise u armatosen nga forcat gjermane por a luftuan ata vertete kunder grekeve ? Greqia i akuzon çamet si bashkepunetore dhe justifikon kes htu spastrimin etnik te çameve i cili u shoqerua me masakra perdhunime djegje, therrje etj. Cfare ndodhi pikerisht ne Paramithi dhe pse Zerva kreu aty nje nder masakrat me makabre te çamerise ? Pse pikerisht ne Paramithi ? Sipas deshmitareve çame gjenerali Zerva fliste shqip çamçe dhe ju premtonte çameve para gjenocidit se ishin vellezer dhe nuk do i prekte njeri. Kjo shpjegohet dhe dihet tashme nga te gjithe sepse ai ishte suliot me origjine dhe ne shtepine e tij gjysherit e tij flisnin akoma shqipen e vjeter. Sipas deshmive çame Frariotet qe ishin arvanitas ortodoks dhe qe kishin ambicie te forta dhe te pakontrolluara tokesore filluan te vrisnin disa keshilltare komunale apo te prefektures qe ishin çame muslimane nga zona e Paramithise. Ata kerkonin te zgjeronin zoterimet e tyre terriroriale ne dem te çameve duke perfituar edhe nga situata konfuze e kohes dhe te ndihmuar nga qarqet greke qe donin largimin me cdo kushte te çameve muslimane. Keshtu Frariotet filluan v rasjet sidomos te kryetareve çame qe kishin pozita dhe qe binin ndesh me ambiciet Frariote. Camet te alarmuar nga keto vrasje te pabesa Frariote u armatosen nga gjermanet dhe vendosen te sulmojne Fratin. Mehmet Dalipi tregon se Frariotet kishin ambicie te forta ortodokse dhe progreke edhe pse ata flisnin shqip dhe ishin arvanitas. Ata
kerkonin te pasuroheshin ne dem te çameve duke perfituar nga persekutimet qe greket po i benin çameve muslimane per ti larguar ata nga Cameria. Ata kishin hajdute qe i perdornin per te kryer vjedhje apo komplote vrasjesh te çameve te pasur.
Ne kete situate disa burra çame nga Paramithia duke mos duruar me krimet Frariote sulmuan Frarin dhe pasi vrane disa burra pergjegjes per krimet ndaj çameve i vune flaken fshatit dhe u larguan. Gjenerali famekeq Zerva u vu ne dijeni per kete dhe priste momontin e duhur qe te masakronte Paramithine dhe Frariotet e perkrahnin ate. Sapo Zerva filloi sulmin Frariotet morren pjese ne sulm dhe kryen krime duke u hakmarre dhe vjedhur shtepite e çameve. Zerva por edhe politikanet e tjere duke i quajtur Frariotet greke akuzojne edhe sot e kesaj dite çamet se kane bashkepunuar me armikun dhe shembulli i paramithise
dhe sulmi ndaj Frarioteve perdoret nga greket si shembull i bashkepunimit te çameve me gjermanet. Ne rradhe te pare duke qene se Frariotet kishin qendrim antiçam dhe sidomos kerkonin te merrnin me force zoterimet çame ne Cameri ata kishin edhe mbeshtjetjen e qarqeve greke ne Cameri dhe krahinen e Paramithise. Ne rradhe te dyte ata sulmuan çamet duke kryer vrasje te njerezve te komunave dhe te çameve te pasur. Ne rradhe te trete ata iu bashkuan Zerves ne sulmin ndaj çameve dhe masakren e Paramithise duke kryer krime dhe vjedhur pasurite e çameve. Ne rradhe te katert Zerva dhe Greqia e perdorin kete shembull si bashkepunim te çameve me gjermanet duke mbrojtur Frariotet dhe duke e quajtur kete sulm si sulm te çameve ndaj arvanitasve
ortodokse, dhe Frariotet poho nin me qendrimet dhe lakmine e tyre antiçame akuzen greke ndaj çameve muslimane si bashkepunetore me gjermanet. Zerva bile e shikonte kete edhe si nje sulm (duke qene se ai vete ishte arvanitas-suliot) te çameve muslimane ndaj arvanitasve ortodokse dhe nuk hakmerrej vetem si grek duke masakruar 600 familje çame muslimane por edhe si
arvanit per racen dhe gjakun e tij ortodoks. Prandaj ata persona qe sot e kesaj dite mundohen ti paraqesin camet si vellezer me arvanitasit dhe suljotet ortodokse, bejne lojen e grekut. Ata duan tiu hedhin hi syve camerve te mjere, duke ju peshperitur atyre ne vesh si shejtani, se armiq te cameve jane turqit dhe jo greket. kjo tregon strategjine e qarte te ASFALISE greke e cila ka infilturar ne disa qarqe ne Shqiperi me njerezit e saj, dhe kerkon qe te binde camet qe ata mund te behen njerez te famshem si kleftet arvanite, nese shesin fene e tyre islame dhe behen filo-greke. Por masakra kunder popullit te pafajshem cam ne Cameri
nuk k a qene masaker vetem kombetare e grekeve kunder shqiptareve, por ne vecanti ajo ka qene masaker fetare e organizuar nga bandat heleno - arvanite te cilat vrane, debuan dhe masakruan muslimanet shqiptare, camer, janinote dhe tejgramozite, per te ndertuar njeshtet kishtar te frikshem i cili sot njihet si Greqi.(1) Meno Dine « Masakra e Paramithise »
(2) Documents of the US Department of State, No.84/3,
Tirana Mission, 1945-1946, 6-646

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 10 Apr 13:46 2008
Picon

Ne New York u perkujtuan ditet e Mbretit te Shqiptareve-

Ne New York u perkujtuan ditet e Mbretit te shqiptareve- 5 - se- 7-te dhe 9-te Prilli

 

 

 

 

BEQIR SINA, NEW YORK

 

 

 

 

Legalistet dhe mbreteroret e Amerikes, lider te diaspores nacionaliste, udheheqes demokarte duke kujtur ditet prillit, arriten ta mbanin dhe ta percillnin ne vite idealin zogist, per nje Shqiperi Etnike

 

 

NEW YORK CITY : Legalistet, e mbreteroret u takuan te dielen me 6 prill 2008, ne te njejtin mjedis(ish Ramada Hotel - ne afersi me aeroportin LaGuardia), ku ata per disa dekada me rradhe ne Queens - New York, se bashku me miqte e tyre ne diaspore, kremtuan dhe perkujtuan , 5 - prillin 1939, Ditelindja e N.M.T. Leka i I - Mbreti i Shqiptarve,7 prill 1939, Okupimi i Shqiperise nga Italia Fashiste, dhe 9 prill 1961, dita kur Mbreti i Shqiptarerve Mbreti Zog I, mbylli syte pergjithmone ne Paris, larg Atdheut te tij te dhashur. Me kete raste legalistet, veteranet e senatit te tyre, mbreteroret shqiptare, ne Amerike, patriot, atdhetar dhe demokratet, te gjithe se bashku, duke kujtuar datat e prillit, i bene nje perkujtim dhe nje homazh me kete raste per te gjithe heronjet dhe deshmoret te kombit tone, te te gjithakoherave. Te cilet, bene sakrificen me sublime tek u flijuan e dhane jeten e tyre per liri, mireqenie kombetare dhe mbi te gjitha per nje Shqiperi Etnike.

 

 

 

      Takimin e ka deklaruar te hapur kryetari i Partise Levizja e Legalitetit per NY, NJ dhe CT, z. Hakik Mena, i cili falenderoi pjesmarresit legaliste dhe te ftuarit. Me pas z. Mena ka kujtuar te pranishmit se ky vit ka qene i mbare per kombin shqiptar dhe legalistet ndjehen te gezuar pasi shpallja e pavaresise se Kosoves, eshte konkretizim i perpjekjeve qe mberteroret shqiptare  kane bere per me shume se 50 vite. Edhe Ftesen e Shqiperise per ne NATO, z. Mena e vleresoi si nje ngjarje te shenuar, qe rrit sigurine e kombit shqiptar. Kreu i legalisteve komentoi si fitore edhe lirimin e liderit te Kosoves, Ramush Haradinaj nga akuzat e Gjykates se Hages. Kjo, tha Mena, nuk provon vetem pafajesine e z. Haradinaj, por edhe te gjithe formacioneve te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves.

 

    Drejtuesi i takimit, ishte nenkryetari deges se PLL, z. Ahmet Hoti, i cili shpesh here gjate fjales se tij lartesoi figuren e Mbretit Zog, dhe vuri ne pahe vlerat kombetare te familjes mbreterore shqiptare. Duke, perdorur edhe argumente, fakte dhe kujtuar ngjarje nga historia, ai ka ngritur lart edhe nje here, idealin e Mbretit Zogu I per nje Shqiperi Etnike.

 

    Me pas Hoti, u kerkoje te pranishmeve, te ngriheshin ne kembe ne shenje respekti, e nderimi te intonimit te Hymneve Kombetare te SHBA dhe Shqiperise. Me kete raste pjesmarresit kane perkujtuar, me nje minute heshtje, edhe te gjithe heronjte dhe deshmoret e Kombit te rene per liri e Shqiperi Etnike. Me pas ai u solli mbreteroreve pershendetjen nga Mbreti Leka I, e cila, ishte sinteza e pavaresise se Kosoves, ftesen e Shqiperise, per ne Nato, si dhe lirimin nga pafajqesia te Haradinajt. 

 

   Folesi kryesor i tubimit ishte Sokol Kupi, nipi i heroit te 7 prillit - Abaz Kupit- anetar i kryesise dhe sekretar i deges se PLL per Nju Jork me rrethe.

 

    Ne fjalen e tij. Z Kupi, tha se:  “Me 5 Prill te vitit 1939 lindi ne Shqiperi trasheguesi i Mbreterise Shqiptare Naltmadhnia e tij, Leka I Zogu. Ky ishte nji lajm shume i gezuar per ata qe deshironin qe ato 11 vite te arta te monarkise qe e kthyen Shqiperine ne nji shtet modern per ate kohe,  te vazhdonin pa nderprerje.  Por kjo nuk ndodhi.  Dy dite me vone, ne 7 Prill, ky progress i suksesshem i shtetit shqiptar do te nderpritej nga forcat pushtuese te Musolinit.  Ky pushtim detyroi familjen mbrtnore te largohet nga atdheu per te mos arritur te kthehet me per dekada me rradhe.  “

 

   Duke folur per pushtimin fashist te Shqiperise dhe rezistencen e gjyshit te tij, Abaz Kupi, folesi do te theksonte se: “ Ne 7 Prill te 1939s makina moderne e luftes se Italise, pa kurrefare preteksi apo provokimi iu drejtua drejt trojeve shqiptare.7 Prilli duhet pare si nje nga datat me te zeza te kombit tone.  Kjo, jo vetem nga fakti qe atdheu yne u pushtua nga nje komb i huaj, por per me teper, se ky pushtim i preu hovin nje progresi te vertete te shtetit Mbreteror Shqiptar, per ta zevendesuar ate me vone me nje shtet diktatorial, jo-shqiptar dhe anti-njerezor.  Rrenimet e diktatures komuniste vihen re dhe sot pas me shume se 60 vjetesh.”

 

     Sakaq, duke kujtuar, ditendarjen e Mbretit Zog I, ligjeruesi tha:” Ne 9 Prill te 1961 u nda nga kjo bote Mbreti yne i madh Ahmet Zogu. Nje nga shkatrrimet me te medha qe ka bere diktatura komuniste ka qene shtremberimi i historise se Shqiperise.Ne kete histori te rreme qe i eshte injektuar shqiptareve per 60 vjet, imazhi i Mbretit Zog eshte ai qe pa dyshim eshte shtremberuar me shume se kushdo tjeter.  Por historia na ka mesuar se sa me shume balte t’i hidhet imazhit te nje personi apo organizate, kur faktet dalin ne siperfaqe, ky imazh lartesohet.”

 

     Kupi ka folur me pase edhe per meritat e Mbretit Zog. Folesi, tha se  eshte i pamohueshem fakti qe Ai arriti ta nxirrte Shqiperine si nje shtet modern perendimor nga nje gjysem shteti feudal, i dale nga nje pushtim 500 vjeçar.  Mbreti Zog arriti te krijoje nje shtet modern, qe edhe sot pas 80 vjetesh, drejtuesit e shtetit shqiptar akoma nuk mund ta krijojne.

 

  Ne takimin e legalsiteve ishin te pranishem edhe perfaqesues te organizatave dhe shoqatave te komunitetit, te cilet kane pershendetur. Keshtu z. Agim Rexha, kryetar i LDD dhe zv/kryetar i Vatres,  ka pershendetur ne emer te deges se LDD dhe te te Vatres, si nenkryetar. Ramadan Gashi, foli ne emer te Lidhjes Demokratike te Kosoves, dega Nju Jork me rrethe, Muahmet Omari ne emer te  “Shqiptaret per Demokraci”, Mimoza Dajçi, ka percjelle pershendetjen e zonjes Merita Bajraktari, presidente e Rrjetit mbarefemeror shqiptar- PanAlbanian Women Network, z. Sali Bollati ka pershendetur ne emer te çameve. Ne emer te legalisetve veterane pershendeti anetari i senatit z Enver Shaska. Me pas pati dhe pershendetje nga salla, prej zoterinjeve Ali Mazreku dhe Nue Lala. Mazreku, tha se personi i Mbretit Zog, shekullin e kaluar dhe ai i Skenderbeut pese shekuj me pare na tregojne sesa te rendesisheme jane edhe sot, emrat dhe veprat e tyre edhe sot e kesaj dite.

 

 

 

 

PRILLI – Koha qe ndodhen shume ngjarje te rendesishme :

    Me 5 prill te vitit 1939 lindi Princ Leka, sot Mbreti Leka I. Me 7 prill po te vitit 1939 okupimi fashist, prishja e shtetit Shqiptare, vendosja e diktatures fashiste.Fillimi i Luftes se Dyte Boterore qe u be shkak i vendosjes se rregjimit te terrorrit komunist, rregjimit me te eger qe ka njohtur historija e gjithe koheve ne gjithe boten.9 prill te vitit 1961 eshte dite zije, Ahmet Zogu, Mbreti i Shqipetarve vdes jasht vendit te Tij ne Kane te Frances.

   Prandaj edhe ky tubim i mbreterorve, e legalisteve shqiptare me dekada, ne Amerike, po i kushtohet Mbretit Zog I, Atij qe fiset i bashkoi dhe formoi nje shtet me kuptimin e plote te fjales dhe e futi ne rrugen e zhvillimit sipas rruges se shteteve te Perendimit qe sot jane shume e shume perpara.

    Fatkeqesija qe e gjeti popullin tone qe ardhja e komunizmit, qe jo vetem na la 50 vjet prapa ne zhvillimin ekonomik, por e shkaterruan e zhuriten vendin dhe me e keqja eshte se dhe njeriun e prishen me helmin e ideologjise çnjerezore te quajtur marksiste, lenisnite e komuniste.

   U bene 17 vjet qe Shqiperia ka filluar procesin demokratik, por tashti keta patriot mendojne se eshte dhe koha me e mire per te vlersuar, pa ndonje gjykim ose paragjykim me ndikime ideologjike, per çdo personalitet, patriot dhe luftetar qe ka punuar dhe eshte shkrire per Shqiperine. Pra per ta pare siç shprehen ata ne nje menyre te drejt, pa asnje fare ideollogjije apo simpatie patriotike, te dalin jashte ligjet antinjerezore enveriste, te mos heshtet per periudhen e shtetit te vertete 1924-1939, te happen dyert e Shqiperise per te hyre ne Europe, ashtu siç e meriton dhe ashtu siç punua e luftuan keta prijese historik. Ashtu siç ishte edhe figura e Ahmet Zogut, Mbreti i Shqipetarve, e cila perkujtohet dhe nderohet per çdo vite ne Amerike, nga   legalistet, veteranet e senatit te tyre, mbreteroret shqiptare, ne Amerike, patriotet, atdhetaret dhe demokratet duke kujtuar datat e prillit,

Çka edhe ish –ministri i SHBA-se per Shqiperine 1935-1939, Hugh G. Grant, ka thene:

"Une e besoj se historia ne gjykimin e saj te fundit, te drejt e paanshem, do t’a permende Mbretin e Shqiptareve Zogu I – re, si nje nder udheheqesit e famshem ushtarak e politik, prijes patriot e trim, me nje inteligjence e zgjuarsi te jashtezakonshme, me te cilat mundi te perballoje e zgjidhe problemet e koklavitura te mbajtjes gjalle te popullit liridashes e patriot Shqiptare".

 

 
Kryetari Partisë Lëvizja e Legalitetit për NY, NJ dhe CT, z. Hakik Mena,
 
 
 
 
Nënkryetari degës së PLL, z. Ahmet Hoti,
 
 
 
Sokol Kupi, nipi i heroit të 7 prillit - Abaz Kupit- anëtar i kryesisë dhe sekretar i degës së PLL për Nju Jork me rrethe.

 
 
Tryeza e nderit, Sali, Bollati, Mimoza Dajçi,Muhamet Omari,Ramadan Gashi, Agim Rexhaj,Hakik Mean dhe Ahmet Hoti
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Planning your summer road trip? Check out AOL Travel Guides.
BeqirS | 10 Apr 14:21 2008
Picon

Trupi i gjetur mendohet te jete i Artur Shehut

Body pulled from lake may be Villa Park cabbie wanted in killings

 

Artur Shehu

A body pulled from Lake Michigan is believed to be the Villa Park cabdriver who became the focus of a nationwide manhunt after his parents were found fatally shot.

Authorities still are awaiting confirmation, but law enforcement officials said Wednesday the body appears to be that of Artur Shehu.

A jogger spotted the male corpse about 8 p.m. Tuesday floating near the Montrose Harbor. An autopsy showed the man suffered a gunshot wound to the head, according to the Cook County medical examiner's office.

Shehu, 33, had been missing since his parents were found slain early Jan. 7 in their Villa Park home. The FBI joined the search while suspecting he may have faked suicide to throw off the police probe and avoid prosecution.

The Albanian national was a legal resident who spoke fluent English and Albanian. He had relatives in Canada and strong ties to the Albanian community in Chicago.

"We knew he was mentally ill," DuPage County State's Attorney Joseph Birkett said. "But we had to assume he might have fled until we had confirmation otherwise."

Birkett said he hopes today to confirm the corpse's identity, but he said preliminary information based on the physical description and identifying marks on the body point to Shehu.

At 3:40 a.m. Jan. 7, Shehu called 911 from a pay phone near the home he shared with his parents at 46 West Ridge in Villa Park and said "the devil with the big head was going to get him," according to a federal affidavit. It said Shehu told police he planned to kill himself.

Police found a back door open. Shehu was not there. Instead, officers found his slain parents. Birkett charged Shehu with murdering his father, Syrja, 66, and his 67-year-old mother, Safo, both shot in the head.

Police discovered a note in which the son admitted killing his parents, the affidavit said. The document also said Shehu planned to kill himself elsewhere and hoped his burned body would never be recovered. If so, he requested that his remains be scattered into a lake or river.

Later that day, police found Shehu's abandoned taxicab along Addison Street and Lake Shore Drive, near Chicago's lakefront. Inside the taxi, authorities said, they found Shehu's driver's license and another note in which he again admits killing his parents. Authorities also have Shehu's passport.

Authorities said repeated lake searches failed to yield his body. Tips on possible sightings were fruitless. Police said it appeared the body was in the water for at least several days.
Planning your summer road trip? Check out AOL Travel Guides.
__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
BeqirS | 10 Apr 14:42 2008
Picon

Sot ne oren 9, ne Las Vegas fillon gjykimi i ceshtjes Selimaj

 
Selimaj Family Seeks Delay in Coroner's Inquest (UPDATED)
(via KLAS - Channel 8) · April 9, 2008 · 3:39 PM
 
The family of Deshira Selimaj has requested a delay of the Coroner's Inquest until they have finished their own separate investigation. Selimaj was shot and killed by a Henderson Police Department officer on February 12th.
 
UPDATE : The Family's request for a delay has been denied by a federal judge. The Coroner's Inquest will begin Thursday at 9 a.m.


Planning your summer road trip? Check out AOL Travel Guides.
__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
hamdi nuhiju | 10 Apr 17:26 2008
Picon

ǒËSHTË ISLAMI? -poezi nga JUSUF ISLAMI (Ish-Cat Stevens)

Mirë se Vini Në Botën e Poezisë

"Hape gjoksin tim në do ta shohësh vrushkullin e lumit parajsor në shtrat tek kullohet ku trëndafilat e bardhë notojnë... (F.SH)
 
 

Ç’ËSHTË ISLAMI?JUSUF ISLAMI

(Ish-Cat Stevens)


Islami
Nuk është
Vetëm besim,
Religjion,
Ose fe,
Në Islam
Çka të duhet
Aty e ke…

Përktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovë

________________________________________ __________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
hamdi nuhiju | 10 Apr 17:52 2008
Picon

Ndoshta… -poezi nga............Hamdi Nuhiju

Mirë se Vini Në Botën e Poezisë

"Hape gjoksin tim në do ta shohësh vrushkullin e lumit parajsor në shtrat tek kullohet ku trëndafilat e bardhë notojnë... (F.SH)
 
 

Ndoshta…


Shkruan: Hamdi NUHIJU

10 prill 2008(........)


Ndoshta dukem i molisur,
Edhe pse huazoj dashurinë,
Ndoshta vdes , lindë , ringjallem,
Në kraharorin tënd..

Ahhhh…… sa buçit lumi i shpirtit tim,
E lyer me ngjyrën e turpit,
E stolisur me dashurinë,
Mbretëresha ime…..

Ndoshta në ëndërrime jeta më përgjon,
Nën cicërrimat e vellos tënde,
Në mesnatë ndëgjoj zërin e hafiz it,
Dhe urdhërin e Krijuesit të dashurisë…

Zemra rrahë dhe ngjizet,
Shëruesi i zemrave All-llahu im,
Dashuri e lyer me gjakun e imanit,
Do jetojë deri në Përhershmëri…

Ndoshta fjalëve të ëmbëlsuara,
Do i këndoj….
Melodia e shpirtit tim,
Të përkëdhelë përgjithmonë….

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
hamdi nuhiju | 10 Apr 22:11 2008
Picon

20 Mënyra efektive të LEXIMIT -shkruan: Rrahman FERIZI

...All-llahu i do ata që mbajnë drejtësinë. (60:8)

 

20 Mënyra efektive të LEXIMIT

Apr10,

Rrahman FERIZI


1.Qasu leximit, hareshëm dhe i buzëqeshur, në Emër të Zotit, Mëshiruesit Mëshirëbërësit,
2.Para fillimit të leximit “këndo” më zë diçka të bukur (Kuran, lutje, këngë apo poezi) dhe të dobishme,
3.Trajto mirë librin e përcaktuar për lexim-studim, si të lehtë, këndshëm, dhe shoqërues e të kuptueshëm (leximi i filluar me dëshirë sjellë mbamendje të mirë),
4.Para leximit merrni afër vetës të gjitha elementët e nevojshme për konsultim ( literaturën shoqëruese, letrat për shkrim, lapsat etj),
5.Uluni në vend të qetë, rehatshëm, komod dhe përcaktoni saktë kohën e pauzës, në terminin e vet përcaktuar mos bën kompromis,
6.Së pari njoftohu me materialin e nevojshëm ( duke e lexuar tërësisht) mandej kthehu me kujdes duke “bluar” të gjitha elementet e tij,
7.Çdo ditë lëshoja një vështrim-përsëritje materialit të lexuar nga fillimi para se të vijosh në faqet tjera,
8.Shkruaj koncept për fjalët e bukura, definicionet të cilat duhet mbajtur mendtë, formulat apo ekuacionet në librat shkollorë ( ngase shkrimi e “gdhendë mendimin në kujtesë) të kesh mundësi të përsëritjes n ë çdo kohë,
9.Vari në mur apo tavolinë të punës, elementet e rëndësishme, ose të shkruara në letra të vogla-xhepi, barti me veti, nuk është e tepërt nëse gjatë një udhëtimi i përsëritë ato,
10.Kërko ndihmë nga ekspert profesional, mos ngurro për konsultim në çdo kohë dhe për çdo rast, nuk është marre të pyesësh e as të thuash nuk di ( turp është të shtiresh se din atë që nuk e din),
11.Mos harro se dituria është “dritë e cila nuk shëmbëllen në zemrën mëkatare”,
12.Gjatë leximit dy elemente janë thelbësore; këmbëngulësia dhe durimi i vazhdueshëm,
13.Gjatë leximit bëhu modest, dhe në arritjen e suksesit mos shpreh arrogancë dhe mendjemadhësi,
14.Të kesh edukatë kur lexon, kujdes kur pyet, durim në dëgjim dhe modesti në përgjigjeje,
15.Të kërkosh më pak se sa meriton por të mos lexosh më ambicie të vogla (p.sh se duhet vetëm të marr notë kaluese, njeriu përafërsisht arrin aty ku benë synim) por edhe të zgjedhësh rrugë të arsyeshme për tek suksesi, më i mi rë është një sukses i vogël meritueshëm sesa një sukses vigan i pa meritë,
16.Në raport me lexuesit tjerë bëhu tolerant, me mësuesit modest, ndërsa me mësuesit e pa drejt mos u bë servil,
17.Dije se suksesi nuk varët çdoherë nga koha e leximit, sa edhe nga rrethanat e fatit dhe përkushtimit gjatë leximit, prandaj merri parasysh shkaqet e suksesit të plotë,
18.Qëndro me shokë të lexueshëm dhe të sinqertë në praktikën e diturisë,
19.Dije se leximi pa përsëritje është mjegull në erë, ndërsa dija pa praktikë “lëvrim në ujë”,
20.Kujdes nëse leximi nuk të shton frikë respektin ndaj Krijuesit dhe Dhuruesit të diturisë, si dhe mirësjelljen ndaj krijesave, do të shton të kundërtën e tyre.

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Edlira Xhemo | 10 Apr 16:38 2008
Picon

Çamët: Athina të njohë gjenocidin ndaj nesh

Çamët: Athina të njohë gjenocidin ndaj nesh
Shqiptarët etnikë, të dëbuar dhe masakruar nga grekët që nga viti 1876, kërkojnë të drejtat në BE

Çamët: Athina të njohë gjenocidin ndaj nesh

PDI thotë se Greqia duhet të kushtëzohet, sikurse Turqia për armenët

Denion Ndrenika

Komuniteti Evropian duhet të kërkojë nga Greqia njohjen e gjenocidit kundër popullatës etnike shqiptare çame. Këtë kërkesë i ka dërguar komisionerit evropian të zgjerimit, Oli Renit (Olli Rehn), Partia për Drejtësi dhe Integrim. Sekretari i përgjithshëm, Amos Dojaka, i tha mbrëmë “Shekullit”, se letra është protokolluar në zyrën e komisionerit evropian të zgjerimit, duke pritur përgjigjen e tij aq më shumë që Olli Rehni e njeh dhe e ka konfirmuar këtë, çështjen çame. Dojaka tha se “ne besojmë se nuk mund të ketë paqe të qëndrueshme pa drejtësi” dhe se “ashtu sikurse i është kërkuar Turqisë njohja e gjenocidit kundër armenëve për të përparuar në anëtarësimin në BE, e njëjta duhet të bëhet edhe ndaj Greqisë”. “Partia për Drejtësi dhe Integrim, duke i kujtuar zoti Rehn se mbështesim nismat evropiane për t’i kërkuar Ankarasë të pranojë gjenocidin e kryer kundër armenëve në vitet 1915-1918, si parakusht për hyrje në Bashkimin Evropian, beson se duhet t’i kërkohet edhe Athinës të pranojë gjenocidin grek të ushtruar kundër popullsisë së pafajshme dhe të pambrojtur çame gjatë viteve 1944-1945”, - thuhet në letrën dërguar komisionerit Rehn. Gjenocidi ndaj shqiptarëve etnikë çamë filloi që nga vitit 1876, kur trupat e ushtrisë greke pushtuan kryeqendrën e krahinës etnike shqiptare të Çamërisë, Artën. Partia për Drejtësi dhe Integrim i referohet si fillim asaj që e quan “strategji” kundër çamëve, viteve të fundit të ekzistencës së Perandorisë Turke, 1915-1918, saktësisht të njëjtës periudhë të gjenocidit kundër armenëve, i njohur në vitet ‘90-të nga Asambleja Kombëtare e Francës. “PDI-ja, duke e informuar Komisionin Evropian se edhe strategjia greke kundër popullsisë çame ka filluar në të njëjtat vite me gjenocidin e kryer ndaj armenëve dhe se ngjarja e dhimbshme historike kundër çamëve dhe parametrat e saj përputhen me përshkrimin që i bën gjenocidit, baza e të dhënave të Komisionit Evropian, ka kërkuar një reagim racional nga ana e vetë Komisionit” - vijohet më tej në letër. PDI-ja gjithashtu përkujton se vitet 1944-1945 janë hapat e fundit të gjenocidit të grekëve kundër popullatës shqiptare etnike çame, periudhë të cilën e ka njohur zyrtarisht Kuvendi i Shqipërisë më 30 qershor 1994, si Dita e Gjenocidit Grek për 27 qershorin 1944 me masakrat e Paramithisë si pikë kulmore (Dekret Presidencial nr. 885 të datës 12.07.1994). Dojaka saktësoi se PDI-ja i është referuar për këtë kërkesë të drejtës ndërkombëtare të popujve që kanë pësuar genocid. Një seancë dëgjimore është zhvilluar me kërkesën e Hilari Klintonit, në Komisionin e Helsinkit në SHBA në shtator 2002 me përfaqësuesin e Komitetit Grek të Helsinkit, Panajotis Dimitras, i cili u vu përballë pyetjes së këshilltarit Çeduik Gour (Chadëick Gore) mbi çështjen çame. Sipas Dojakës, kërkesa e PDI-së i drejtohet KE-së për ta nxitur Greqinë ta bëjë këtë njohje në shenjë të respektit ndaj viktimave të dhunës shoviniste dhe vënies së drejtësisë në vend. Partia për Drejtësi dhe Integrim thotë se është e bindur se Komisioni Evropian nuk ka paragjykime politike në drejtim të kombësive, feve apo shteteve, por vetëm respekton principet universale të së drejtës, ndaj dhe, sipas Dojakës, “PDI-ja është në pritje të reagimeve të nevojshme të lidhura me respektimin e të drejtave themelore të njeriut për popullsinë çame; pra qeveria shqiptare, qeveria greke dhe Komisioni Evropian”.

Oli Ren njohu çështjen çame
Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Franco Frattini, i ka përcjellë për shqyrtim dosjen e Partisë për Drejtësi dhe Integrim komisionerit të zgjerimit, Olli Rehnit. Zyra e Fratinit, sipas PDI-së, ka njoftuar më 8 qershor se dokumentacioni i monitorimit të marrëdhënieve greke dhe shqiptare në lidhje me çështjen çame ishte në kabinetin e Rehnit. Në dosje janë përfshirë një kopje në italisht e këtij dokumenti (të monitorimit), Memorandumi i Qershorit 2006, për të cilin PDI-ja dëshiron që të jetë mirëkuptimi, Memorandumi i Emigrantëve Çamë në Shqipëri dërguar Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në vitin 1947, raporti i gjendjes së minoriteteve në Greqi dhe në Shqipëri si dhe evidenca të paraqitura nga profesori James Pettifer i Akademisë së Mbrojtjes të Britanisë së Madhe. Mandej, Dirk Lange, shefi i kabinetit të Renit, i ngarkuar nga komisioneri i zgjerimit ktheu përgjigjen:
Dëshiroj t’ju falënderoj për letrën adresuar komisionerit Frattini nga ju në datë 29 mars, e cila bën fjalë për çështjen e popullsisë çame. Ashtu siç shkruhet edhe në letrën e dërguar më 12 prillin e kaluar nga zyra e komisionerit Frattini, marrëdhëniet me Shqipërinë do të hyjnë në kompetencat e komisionerit Rehn. Madje, komisioneri Rehn më kërkoi t’ju përgjigjem. Komisioni është në dijeni për çështjen relative të popullsisë çame dhe për më tepër, është plotësisht i informuar për çështjen e rishikimit të të drejtave të anëtarëve, në veçanti të drejtat për pronën e konfiskuar në fund të Luftës së Dytë Botërore. Komisioni mendon se një çështje e tillë duhet të jetë në thelb me natyrë bilaterale ndërmjet Shqipërisë dhe Greqisë. Por, përveç kësaj, komisioni do të vazhdojë të ndjekë me vëmendje zhvillimet e situatës dhe do të vazhdojë të ngrejë zërin për një avancim të dialogut ndërmjet dy shteteve për të arritur në një zgjidhje të favorshme të çështjes.
Dirk Lange, shef kabineti


01/08/2006
KATEGORIA: Politike.shekulli.

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com


__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___

Gmane