BeqirS | 29 Jan 01:06 2008
Picon

Boston : shqiptaret sfidoin qytetin edhe me restorante

Boston : shqiptaret sfidoin qytetin edhe me restorante

 

 

 

 

 

 

BEQIR SINA, New York

 

 

 

Aty ndodhet dhe "Restoranti Anthony’s Pier 4," ose i njohur ndryshe edhe si mikpritesi i Bostonit, per arsye te biznesit  te suksesshem ne industrine e restoranteve ne Amerike

 


 

   Boston - Massachusetts : Per, shqiptaret e Amerikes, eshte shkruar dhe folur vazhdimishte, pasi dhe vet roli e aktiviteti i tyre ne Diaspore , ka bere vend, ka lene gjurme te pa-shlyeshme, ne jeten e vepren e ketyre njerezve. Jo vetem, ne Diaspore, por, edhe ne vendlindje e ne te gjitha trojet shqiptare. Ndaj, per ata, qe, kan kohe ne SHBA-s, por, edhe, per ne shqiptaret ne pergjethesi, do tė thoja, eshte me rendesi, te njohim e vlersojme ne çdo pikepamje, ate qe lypet, ose i nevoitet bashkesise shqiptare, e çeshtjes kombetare, portretizmimin e çdonjeri qe ka arrritur nje lloj suksesi. Pra, e thene me konkretishte, te dimė diçka me shume, dhe te tregojme realisht, e pa eksagjerime çdo perpjekje te tyre, per te miren e tyre dhe familjes, shoqerise e kombit tone .

 

 

     Nja 210 mile barabart, keto me 380 kilometra larg qytetit te New York-ut, "kryeqytetit" te shqiptareve te Amerikes, gjendet  edhe qyteti ku mbrriten edhe shqiptaret e pare - Boston i Massachusetts, ose Bostoni i Nolit. Ky vendbanim zhytet ne mes te pjeses se bregut veri lindor te oqeantit Atlantik, vend shume piktoreske dhe mjaft terheqes. Ne te ashtu si dhe shume qytet amerikane mbizoteron aty ketu edhe bukuria e madheshtia e ndertesave tipike amerikane. Por Bostoni ka edhe shume shtepite e tija karakteristike, te cilat ngrihen te shperndara aty ketu mbi lagjet e jashtme te qytetit. Ketu kohe pas kohe neper lagjet e rrugicat e ngushta, dhe sheshet e medha kane filluar te dallohen shqiptaret.

 

 

 

 

 

   Aty ndodhet dhe "Restoranti Anthony’s Pier 4," ose i njohur ndryshe edhe si mikpritesi i Bostonit, per arsye te biznesit  te suksesshem ne industrine e restoranteve ne Amerike, te ish pronarit te hereshem te ketij restoranti te fameshem i filanthropistit te njohur Anthony Athanas. I cili u be gati tre vjet qe vdiq dhe biznesin e tij ua la trashegim femijeve te tij. 

 

 

     "Restoranti i tij Anthony’s Pier 4, me zotin Athanas tek dera qe priste dhe percillte klientet, ishte si nje shtepi plot gjalleri e gjithmone e hapur". "Anthoni Athanas perfaqeson endren amerikane", ka thene ish ligjvenesi Joe Kenendi, mik i familjes Athanas, kur vdiq Antoni. "Ai erdhi ketu, ka pohuar Kenedi si emigrant dhe me punen e tij krijoi nje rrjet restorantesh me baze Pier 4 pa te cilin sot Bostonit do t’i mungonte nje monument historik. Ai merrej jashtezakonisht edhe me çeshtjet shqiptareAi ka thene se kur ai ishte ne Kongres, ai vazhdimisht e me kembengulje shtronte perpara nevojen qe kishte Shqiperia per investime e per ndihma te tjera ne rrugen e demokratizimit. Anthoni Athanas ishte nje njeri i jashtezakonshem, me zemer flori", thote Joe Kenedi.

 

 

Boston, Sfida e shqiptarit, modele per emrin e restorantit  
 
 
   Mirpo, krahas shume shqiptareve te sukseseshem ne
Boston, ne fusha te ndryshme te jetes po flitet edhe per nje emer te ri, i cili me sa duket po ndjek rrugen e biznesit te restoranteve, ne Boston. Ai eshte Aldo Velaj, nga Vlora. Ai eshte nje nga ata shqiptar qe ka sfiduar ne nje menyre mjaft origjinale, edhe pronarin e nderteses ku ndodhet restoranti i tij ne Boston te SHBA-ve, i cili nuk e lejonte te vendoste nje reklame te madhe para restorantit te pagezuar “Vlora”, shkruante para disa javeve nje prestigjoze boatoniane "Boston Herald".

 

    Aldo Velaj, sipas gazetes puneson 5 modele, qe i paguan 270 dollare ne dite, per te mbajtur ne bluza emrin Vlora. Ky pra, eshte nje shqiptar, qe ka sfiduar ne nje menyre mjaft origjinale pronarin e nderteses ku ndodhet restoranti i tij ne Boston te SHBA-ve, i cili nuk e lejonte te vendoste nje reklame te madhe para restorantit te pagezuar “Vlora”. Shqiptari Aldo Velaj, pronar i restorantit i ka dhene, sipas “Boston Herald”, nje kuptim te ri togfjaleshit “modele per biznes”, duke vendosur ne vend te reklames se madhe prej neoni dhe dritash, 5 modele vajza, qe kane te shkruar nga nje shkronje te emrit te restorantit V-L-O-R-A.

 

 

    “Boston Herald”, ne nje shkrim kushtuar kesaj menyre te re te reklamimit, njoftoi se shqiptari edhe pse pronar i restorantit, nuk do ta perballoje per me shume se dy jave emrin e shkruar ne bluzat e vajzave te bukura, te cilat, i paguan me 18 dollare per ore per te mbajtur shkronjat dhe reklamuar restorantin, te cilin ai e ka hapur pasi ka punuar per tre vjet ne nje restorant tjeter ne Boston.

 

   “Boston Herald” shkruante se vajzat qendrojne gjate oreve te darkes dhe kostoja ditore eshte 270 dollare. Por, vete Velaj thote se “modelet i kishin sjelle mjaft kliente”, duke lene te kuptohet se shpenzimi i deritanishem ia kishte vlejtur. Restoranti, eshte hapur te dielen qe shkoi dhe “Boston Herald” e citon Velaj te kete thene se, fakti qe do te jete i vetmi restorant ne Boston pa nje tabele ku te shenohet emri e ben ate edhe me interesant.

 

 


A ).

 

 

 

 

 

 

 Anthony's Pier 4
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Start the year off right. Easy ways to stay in shape in the new year.
FB | 29 Jan 12:22 2008
Picon
Picon

Bota Shqiptare Worchester MA Telvevizion

 
 

Pershendetje te gjitheve.
 
 
Do te doja qe te ndaja me te gjithe juve nje lajm te ri dhe te gezuar per Televizionin Shqiptar ne Worcester dhe bashke me te edhe per komunitetin ketu ne Massachusetts dhe me gjere.
 
Se shpejti Tv shqiptar do ti bashkohet stacioneve me te rendesishme shqiptare nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi ne transmetimin e tyre kabllor. 
 
Keshtu ky emision do te transmetohet ne kete sistem ne te gjithe Ameriken dhe ne Kanada. Ne kete menyre vlerat e komunitetit shqiptar ne Worcester dhe Massachusetts do te kene mundesine te percillen dhe te njihen tashme ne nje auditor viziv gjigand.
 
Falenderoj te gjithe ata qe bashkepunojne per realizimin e ketij emisioni si dhe ata qe kane vleresuar kete emision dhe qe bejne te mundur kete situate te re dhe te bukur.
 
Me kete rast do te ftoja gjithkend te bashkepunonte dhe te shfrytezonte keto mundesi qe jep kjo dritare 100 perqind shqiptare.
 
 
 
Me respekt
 
A .Kamberi .

__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
keze zylo | 29 Jan 03:15 2008
Picon

Interviste me shkrimtarin e mirenjohur dhe Presidentin e "Shoqates se Shkrimtareve Shiqptaro-Amerikane", Z.Gjeke Marinaj

Intervista eshte botuar ne disa gazeta
 
S HPIRTËRISHT, UNË JAM VENDLINDJA

 

 Intervistë ekskluzive e poetit dhe  studiuesit të njohur Gjekë Marinaj, dhënë nga SHBA për “ALBANIA PRESS”
Intervista eshte botuar ne disa gazeta
 

Nga Ramadan Bigza

 

Të bisedosh me një njeri të përmasave të tilla si Gjekë Marinaj, nuk është e lehtë, por njëkohësisht është edhe një kënaqësi e veçantë. Edhe pse një 42-vjeçar, ai është një erudit, që shkon drejtë rritjes së përmasave të tij. Gjatë kohës që jetoj në Shqipëri ai bëri një udhëtim imagjinar midis ëndrrave, por pas viteve 90, ku emigroi në SHBA, Gjekë Marinaj preku realitetin. Falë pasionit për dije ai mbaroi një sërë shkollash, u bë pedagog në Richland College, në SHBA, por nuk harroi pasionin e madh , letërsinë. Librat të tij tashmë janë në dorë të lexuesve. Potenca intelektuale e Gjeke Marinajt tashmë ka dalë jashtë kufijve të SHBA-së. Ai ka marrë pjesë në disa konferenca ndërkombëtare, duke përfshirë atë ALTA ku moderoi shkrimtarët internacional prefsh këtu edhe poetin grek Yiorgos Chouliaras, aktualisht sekretar i shtypit pranë Ambasadës Greke në Washington.

Poezitë e tij plot ndjenjë janë pjesë e formimit të tij të gjithanshëm. Këto dhe cilësi të tjera, që plotësojnë portretin e Gjekë Marinajt kanë bërë që ai të respektohet edhe prej kolegëve duke e ndihmuar atë për themelimin e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro – Amerikanë, në vitin 2001, duke e pranuar atë si President të saj.

Gjekë Marinaj nuk është vetëm një studies i njohur por edhe një bashkëshort i mirë. Ai vazhdon të jetë i tillë, që nga nëntori i vitit 1992, ku siç thotë edhe vetë, u gjeta plotësisht i gatshëm ta kaloj segmentin jetësor nga djalë në burrë.

:p>

Por Marinaj edhe pse jeton në vendin e shkencës, që flet me një “gjuhë” të veçantë, nuk e harron vendlindjen. “Nuk mund të harroj se Shqipëria më formoi, më bëri njeri. Amerika më dha mundësinë të bëhem një njeri më i ditur. Shpirtërisht unë jam vendlindja, fëmijëria ime. Pa to nuk do të kisha substancën e domosdoshme për të ecur përpara, për t’u kompletuar si njeri dhe si intelektual”.    

 

Si e kalon ditën një studiues i njohur si ju?

“Koha për mua është një problem serioz. Tërësia e gjerave që kanë nevojë për vëmendjen time akumulohet përtej mundësisë fizike për t’i kryer ato me përgjegjësinë që meritojnë. Unë merrem me kohën seriozisht, me shpërfilljen e saj,  ashtu siç janë marrë Platoni, Augustini, Shekspiri, Elioti, Fr aser  e shumë e shumë të tjerë para meje. Megjithatë, të tregohem i sinqertë me lexuesin, akoma nuk jam në gjendje ta përcaktoj se çfarë është koha dhe çfarë duhet të bëjmë me të. Ajo që di është se koha ekziston dhe se si fenomen është shumë më e komplikuar se mundësitë qe kemi deri tani për ta kuptuar plotësisht atë. Për mua ajo është më shpesh një problem fizik, pra 24 orë në ditë nuk më mjaftojnë. Ja një shembull. Në kuptimin social, ne si shoqëri njerëzore kemi rënë dakord që një orë të ketë 60 minuta. Mirëpo, nëse jam i ngjeshur në një trafik rrugor, kur më duhet të jem diku patjetër në një orë të caktuar, koha merr dy kuptime krejt të kundërta për mua. E njëjta kohë, kur është fjala për kohën që kam parashikuar se do më merrte rruga (në kushte normale)  dhe koha që kam në dispozicion për të arrit në vendin e dëshiruar, çdo minutë më ngjan se ikën me shpejtësinë e një sekonde. Në të njëjtën kohë , në të njëjtin trafik, koha që kaloj i bllokuar në mes të traf ikut më duket se ndalon, më duket se çdo minutë merr një orë për të kaluar. Pra koha papritur më bëhet një problem fizik (nuk pret mua) dhe një problem psikologjik që ecën me kahe të kundërta me nevojat e mia, duke ecur më shpejt se sa duhet në rastin e parë dhe më ngadalë se sa duhet në rastin e dytë.  Por, natyrisht, edhe sikur të kisha njohuritë e nevojshme për ta manipuluar, për ta ndaluar sistemin kohor, nuk do e bëja këtë. Sepse koha nuk do të ishte më kohë, ajo do të kthehej në përjetësi. Megjithëse koha ka potencialin e një konflikti serioz shkencor, unë kam gjetur mënyrat e mia të merrem me të. Unë, në lidhje me kohën, gjej komfort tek konkluzionet e mendjeve të ndritura qe e kanë studiuar atë. Mendimi i Teilhard de Chardin se koha është kënaqësia e Zotit, është frymëmarrja aktuale e shenjtërimit, me qetëson sepse gjërat duket të jenë të paraprogramuara për mua. Pra për një gjë që unë nuk jam në kontroll të plotë, nuk ndjej përgjegjësi të njëjtë sikur të isha në kontroll. Elioti, i cili na sugjeron që ta shohim realitetin shpirtëror sikur të jetë në pozicionin 90 gradë të rrotullimit të kohës, më bën që të mendoj se është e pamundur ti kryejmë të gjitha detyrat njerëzore në kohën që kemi në dispozicion. Po ashtu, midis të tjerëve, Platoni na mësonte të mos merakosemi me kohën, sepse ajo lëviz, dhe çdo gjë që lëvizë nuk e ka gjetur akoma pozicionin e vet—që do të thotë nuk është perfekt. Pra nëse koha nuk është perfekt, as ne nuk mund të jemi plotësisht të tillë. Pra, për arsye kohe (qesh) le ta lëmë e kaq shpjegim rrjedhën e problemeve që kam me të”.

Përveç studimeve tuaja në fushën e letërsisë, çfarë ju pëlqen tjetër të bëni?

 

“Më pëlqen shumë antropologjia dhe fotografia. Kuptohet që mënyra me e mirë e futjes në thellësi të shkencës të së parës dhe të artit të së dytës është udhëtimi për në sa më shumë vende, dhe sa më në thellësi të vendeve të botës. Natyra, pas të cilës jam i pasionuar dhe i dashuruar, është esenca e ekzistencës së tyre. Unë e gjej shumë interesante njohjen nga afër të origjinës dhe zhvillimin fizik dhe kulturor të njerëzve të ndryshëm. Dua të di sa më shumë për karakteristikat biologjike, zakonet dhe besimet sociale të tyre. Nuk mund të largohem kurrë nga kurioziteti se cilat janë ngjashmëritë dhe divergjencat tona me gjallesat e tjera. Duke ndjekur interesat e mia në studimin e humanëve dhe të punës së tyre zgjeroj horizontin rreth natyrës dhe esencës së njerëzimit. Çdo të veçantë, çdo të re që mund të zbuloj unë ose të mund të shoh me sy pasi ta kenë zbuluar studiuesit, kam dëshirë ta fotografoj me aparatin tim qoftë në bardhezi qoftë në formë digjitale. Për mendimin tim, tani më shumë se kurrë ka ardhur koha të mendojmë edhe në mënyrë vizuale. Madje edhe fjalët e konceptet e përgjithshme nganjëherë na e kufizojnë rrjedhën e përshtypjeve për gjerat e rralla dhe ato të zakonshme. Fjala vjen, kur e shikojmë një objekt vetëm me syrin e së përgjithshmes apo me at ë tipik, shpesh na shpëton objekti në vetvete. Ne tentojmë të udhëtojmë të shohim Pyllin e Shiut, dhe jo një peme të veçantë të tij. Kur jemi në një park botanik tentojmë të shohim lule dhe jo specifikisht këtë apo atë lule. Kur shkojmë në një vend të huaj tentojmë të shohim njerëz dhe jo një prej tyre sado interesant të paraqitet ai apo ajo. Pra, në një farë mënyre, në kontrast me traditën, të shohësh do të thotë të harrosh aq sa do të thotë të kujtosh. Aparati fotografik më ndihmon si të përqendrohem në të veçantat e udhëtimeve të mia ashtu edhe për t’i marrë ato me vete për t’iu referuar prapë në një kohë tjetër”.   

 

A mbani lidhje me vendlindjen?

 

“Para disa ditësh kam dhënë një intervistë për programin e parë të Radio Tiranës, ku gazetari i saj, Demir Gjergji, më bëri të njëjtën pyetje. Përgjigjja ime është e njëjtë, të paktën në esencë. Sikur të mundohesha ta jetoj jetën pa vendlindjen time, do të ishte sikur të mundohem të ndërtoj një pallat duke filluar nga kati i dytë. Pra realisht është e pamundur. Imagjinata nuk mjafton. Nuk mund të harroj se Shqipëria më formoi, më bëri njeri. Amerika më dha mundësinë të bëhem një njeri më i ditur. Unë jam dakord me sociologët funksionalistë të cilët besojnë që të gjitha shoqëritë tentojnë të jetë e organizuara, të stabilizuara dhe se kanë një sistem integrimi që mbijeton pak-a-shumë në akord me vlerat që njeriu ushqen në fëmijëri. Shpirtërisht unë jam vendlindja, fëmijëria ime. Pa to nuk do të kisha substancën e domosdoshme për të ecur përpara, për tu kompletuar si njeri dhe si intelektual”.

 

Ju jetoni që nga viti 1990 në Amerikë. Flitet shumë për integrim. Ju jeni një shembull kuptimplotë i kësaj fjale. Si ia keni arritur?

 

“Mishërimi me një strukture specifike sociale përkufizohet në mënyra të ndryshme nga njerëz të ndryshëm. Për ne shqiptarët që jemi “deformuar” apo formuar nën mbikëqyrjen e regjimit komunist, Amerika është një parajsë e vërtet pas një ferri të tmerrshëm. Në njërën anë,  ajo të jep lirinë të bëhesh pjese e jetës së saj globale, nëse e dëshiron atë. Nëse universi shoqëror ekzistues nuk është pjesë e preferencës tënde, Amerika të krijon mundësinë që të përzgjedhësh nga aktualiteti social që ka ose të shpikësh një univers të ri sipas kodeve morale dhe shoqërore që ke. Kërkesat e mija ndaj Amerikës kanë qenë po ato që kam, që kam pasë ndaj Shqipërisë: midis te tjerash, shprehje të lirisë fjalës, një mundësi të pakufizuar shkollimi, një vend pune me të cilin mund te jetoja në mënyrë të civilizuar, dhe siguri për jetën. Ndryshimi është se këto kushte në Shqipëri ishin një ëndërr në Amerikë janë një realitet”.

 

Si ja shpërbleni Amerikës këtë mirësi kaq të madhe që ju ka bërë?

 

“Thjeshtë, duke u bërë pjesë e strategjisë jetësore të saj. Për mua, Amerika fillon te njeriu më i afërt që gjendet pran meje, te gruaja ime, te studentët e mi, te kolegët, te i panjohuri që kalon atypari. Ndonëse jam human, dhe humanet e gëzojnë të drejtën të dalin nganjëherë nga vetja, me ta në mendje dal nga shtëpia në mëngjes. Jam i ndërgjegjshëm se nuk mund të ndryshoj jetën e Amerikës ashtu siç e bëri ajo për mua, por kjo nuk më ndalon të jap ndihmesën time modeste nga njëri njeri tek tjetri, nga njëra ditë tek tjetra. E filloj ditën me objektivin që të bëj më shumë se sa të jem pjesë e projekteve, pra të kontribuoj me të gjitha mu ndësitë e mia në to. Shkoj te kolegji dhe hyj në klasë i përgatitur që jo vetëm të mësoj studentët, por t’i frymëzoj ata për të vënë në jetë ato që mësojnë aty. Nëse dikush më bën një të padrejtë, bëj ç’të jetë e mundur që jo vetëm t’ia falë gabimin, por ta harroj atë. Për çdo detyre që kryej, nuk mjaftohem duke shpresuar se puna ime është e kryer sipas të gjitha standardeve të kërkuara, por i kërkoj vetës llogari deri sa një gjë e tillë bëhet realitet etj. etj. Këtu falja “mirënjohje” merr përmasa kuptimore që gjenden përtej përbërjes së saj si një pjesë e thjeshtë e leksikut të përgjithshëm. Në lidhje më këtë pikë, jo rrallë e gjej veten të tretur diku midis realistit dhe idealistit”.

 

B>
A jeni i martuar zoti Marinaj?

 

“Po, gruaja ime është ru mune dhe quhet Dusita”

 

Martesa juaj me Dusitën, pra me një vajzë rumune, është një rast disi i veçantë. Nëse nuk përbën ndonjë sekret, a mund të tregoni historinë e kësaj lidhjeje?

 

“Kur jam takuar me Dusitën për herë të parë, kisha më pak se një vit në Amerikë. Isha 27 vjeç. Gjatë atyre muajve me dukej sikur jeta më kishte shtyrë në labirintet e saj më të panjohura. Ndër ato kushte, martesa ime ishte thjeshtë një fenomen astronomik. Në nivel personal, fjala “grua” ishte një mit, një përbërje qiellore rreth së cilës nuk doja të dija as për ndërtimin, as përbërjen, as prejardhjen, as vendin e saj në hapësirë, e aq më pak të jem zbatues i ligjeve apo shoqërues i lëvizjes së një gruaje. Me pëlqenin vajzat, jo gratë. Rinia, me të gjitha privilegjet e saj, sikur e bënte të ligjshëm shikimin për një vajzë akoma më mirë nga ajo që mund të kishe në mendje. Më 19 maj të vitit 1992, pashë një vajzë që po fliste rumanisht me një nga vajzat e repartit ku punoja. Pasi Dusita u largua, mu duk sikur edhe qetësia  ime iku pas saj. Diku në mes të 100 ndërrimeve të çehres së fytyrës, u afrova dhe pyeta rreth saj. Pas diç më pak se pesë muajsh, pikërisht në ditën e parë të nëntorit, 1992, u gjeta plotësisht i gatshëm ta kaloj segmentin jetësor nga djalë në burrë. Pra pranuam unazat e njëri-tjetrin, që ne të dy edhe sot e kësaj dite, mendojmë se domethënia e atij procesi është çmimi më i madh që ka krijuar Zoti për njerëzimin dhe njerëzimi për vete”.

 

Kush e bën pazarin tek ju?

 

“Zako nisht, Dusita. Nganjëherë dalim bashkë.  Kjo ndodh veçanërisht kur jam duke studiuar për një kohë të gjatë, sidomos nga ato materialet që kërkojnë një përqendrim më të madh se sa ofron kapaciteti trurit tim për ta thithur dhe sistemuar informacionin e ri në kanalet e përshtatshme dhe të qëndrueshme të tij. Kjo më jep mundësinë të freskoj jo vetëm mendjen, por edhe ndjenjat. Momentet që kaloj me Dusitën kurrë nuk janë të mjaftueshme për mua. Kësisoj koha midis njërit pazar dhe pazarit tjetër na ofron mirësinë e dy aspekteve të rëndësishme jetësore—produktet materiale për të jetuar si njerëz të civilizuar dhe një dritare shtesë për të shikuar drejt në sy njëri-tjetrin, për të dëgjuar vetëm zërat e njëri tjetrit, për t’u përqendruar vetëm në jetën e njëri tjetrit, për të jetuar si burrë-e-grua në kuptimin më sublim të dashurisë”.

 

Atëherë, që të mos iki nga pyetja që pata planifikuar të bëj para kësaj, cila është blerja e fundit që ju, personalisht, keni bërë?

 

“Kam blerë një punim fotografik të riprodhuar të fotografes së njohur Sam Taylor-Wood që titullohet “Marianne Faithfull”. Ngaqë më mungon koha (dhe që andej qetësia) të shpenzoj kohë nëpër dyqane, zakonisht shkoj direkt te vendi ku e di se mund të gjeje atë gjë që dua. Këtë here nuk ndodhi ashtu sepse pata vështirësi ta gjej këtë punim të montuar në një kornizë të përshtatshme. Ishte një dhuratë me rastin e “Krishtlindjes” për një kolegun tim, që nuk del kurrë nga zyra e punës. Pra ishte një peshqesh dhe një sugjerim (me humor) se jashtë dyerve të zyrës dhe të klasës akoma ka jetë. Ngaqë gruaja e tij (edhe ajo pedagoge) qeshi me të madhe kur e pa, besoj se ia arrita qëllimit”.

Për kuriozitet, pse pikërisht “Marianne Faithfull” për një pedagog? A mund të na e përshkruani me pak fjalë atë punim artistik, që të kuptojmë arsyetimin tuaj për ta blerë atë?

“Le të shpjegohem se “Marianne Faithfull” është një vepër art istike erotike dhe soditëse. E shoqja e pedagogut në fjalë gjithmonë ankohet duke qeshur se “ai është i martuar me zyrën akademike e tij jo me të.” Natyrisht ana artistike e fotografisë ka shumë vlera që përkonin me kushtet jetësore dhe me shijet e tij për artin. Pra qe një peshqesh më shumë domethënës se sa i shtrenjte. Madje edhe montimi i imazhit ishte bërë në mënyrë kreative: fytyra e subjektit, pra e zonjës Faithfull, është e shpërndarë në dy pjesë mu në mes të golfit të trikos ngjyrë hiri, sikur pjesa qendrorë e flokëve të saj biondë, refuzon pa as pikën më të vogël të përgjegjësisë, të qëndrojë si duhet mbi ballin e saj. Me sytë të rënduar me një ngjyrë të zezë makijazhi, me buzët të rënduara nga një të kuq të theksuar buzësh, ajo vështron e tretur në hapësirën përpara saj. Hapësira midis dy kornizave e strukturon imazhin në mënyrë aktive dhe thekson formën e përsosur nga ana simetrike. Fotografia qe e përshtatshme jo vetëm nga bukuria femërore e subjektit, por më te për për vlerat artistike që sjell për dashamirësit e arteve pamore. Përdorimi i fotografimit nga afër nga ana e autores autorizon dimensionet e formës në hapësirë. Rrumbullakimi organik i fytyrës së subjektit është e theksuar nga disa trekëndëshe të heshtura verdhësie që në pozicion diagonal rrethon pjesën e sipërme të kokës së subjektit, duke i vënë qoshet e sipërme në balancë me trikon e saj bojë-hiri të lehtë dhe me kufijtë fundor të anës së poshtme të imazhit. Organizimi i ekzagjerimit të syve dhe të gojës në një seri elementesh rrumbullake përben peshën vizuale të fotografisë. Faithfull (që në shqip, kuptimin më të përafërt të interpretimit, sidomos brenda parametrave të idesë së fotografes, do ta ishte “e ndershme, e besueshme” në kuptimin e gruas ndaj burrit) jepet vizualisht plot omnipotence, duke e përpirë të gjithë potencialin e hapësirës përreth. Nga ana tjetër, efektet e vlerave të kontrastit janë pikërisht një imitim i omnipotencës. Kësaj femre, si subjekt, nu k i mungon asgjë. Imazhi i fotografuar i saj sikur të fton në një dyluftim erotik dhe që andej shfaqet plotësisht e plotë si femër. Pranëvendosja e dritës dhe errësirës në një fytyre të vetme sugjeron një veçanti të vrazhdë të Simpoziumit të Platonit—ky si trup shpirtëror (krejt ndryshe nga personazhet e librit “Shtëpia e Shpirtrave” të Isabel Aliendes) duket e “tretur” në kërkim të pjesës tjetër të saj. Këto dyzime diktojnë fuqi nën sipërfaqen të hollë të ngurtësisë dhe lirshmërisë, të natyrales dhe të artificiales, të fshehtës dhe të shfaqurës, të emocionit dhe të indiferencës etj. Shkurt një punim që kolegut tim do i kujtonte se shtëpia dhe gruaja e tij janë jeta e vërtet, jo zyra e punës”.

Lexuesit e shumtë të gazetës sonë, mbase kërkojnë të ju njohin më mirë, ndaj në këtë pikë të bisedës sonë do të ishte me interes një prezantim. Pra, kush është Gjekë Marinaj?

 

“Megjithëse jam 42 vjeç, akoma e ndjej veten të dhënë pas çudirave të natyrës së argumentit. Një logjikë që më de tyron ta njohë mirë, sepse është e vetmja armë me të cilën mbroj mendimet e mia publike për njeriun dhe botën. Ky impuls, në mënyrë natyrale, me ekspozon te një degë tjetër të filozofisë jetësore, te ajo e epistemologjisë. Asnjëherë nuk ndjehem i kënaqur me diapazonin e njohurive që kam rreth kufijve dhe natyrës së dijes. Jeta akademike, që tashme ka zëvendësuar më shumë se gjysmën e jetës time personale, është plot pyetje. Ndaj epistemologjia është e rëndësishme për mua, sepse nganjëherë ndodh që gjatë procesit të zbërthimit të një pyetjeje, arrij në konkluzionin që është gati e pamundur të di me saktësi se cila përgjigje është më e sakta për filan pyetje. Një pjesë e mirë e këtyre pyetjeve kanë të bëjnë me botëkuptimin tim metafizik, me përparësinë që i kushtoj studimit të natyrës më të skajshme të realitetit. Ndoshta këtë aspekt të formimit tim si njeri duhet ta lidh me fëmijërinë, ku gjithmonë bezdisja mësuesit duke u bërë pyetje që kishin të bënin me ekzistencën e gj erave: “...a është e mundur të ekzistojmë edhe pasi trupi ynë të jetë i pajetë?” e pyetje të tilla që vetëm mësuesit kanë durim ti dëgjojnë. Si adoleshent mendoja se ngacmime të tilla ishin të ligjshme sepse naiviteti fëmijëror ishte i ligjshëm, sepse fëmijëve nuk u kërkohej zbatimi i kodeve të etikës siç u kërkohej të rriturve. Mirëpo tani e kuptoj se nuk është ashtu. Ato pyetje e kishin etikën brenda dhe se etika është një fushë e pafundme studime. Megjithatë, sa herë që më jepet mundësia zë e studioj sjelljet e të tjerëve, që të mësoj prej tyre, tek vendosi për sjelljet e mia ndaj njerëzve, ndaj shoqërisë. Kurse si poet e gjej veten përherë e më shumë të zhytur në dritën e estetikës, të studimit të përhershëm të artit, bukurisë në jetë. Me fjalë të tjera, zoti Bigza, akoma jam një njeri që vazhdoj të studioj mundësitë e mia për të ndryshuar sa më shumë gjëra që duhen ndryshuar në jetën time dhe të tjerëve”.             

 

Cili është mesazhi juaj për bashkatdhetarët tuaj këtu në Greqi?

 

“Shqiptarët dhe grekët janë sa të ngjashëm aq edhe të ndryshëm në kulturat respektive bashkëkohore. Normat dhe vlerat e një kulture nuk mund të gjykohen në mënyrë arbitrare nga një kulturë tjetër. Prej vitesh, kam një motër dhe dy vëllezër që me familjet e tyre jetojnë në Greqi. Unë jam i ndërgjegjshëm se njerëzit nganjëherë krijojnë një kulturë të modifikuar në mos të re në përpjekje për t’u adaptuar. Çmimi që detyrohemi të paguajmë ka të bëjë me efektet direkte dhe anësore të këtyre ndryshimeve. E keqja është se ato shpesh vinë si rezultat i presionit dhe i kërkimit të mundësive për diçka më të mirë në jetë brenda kulturës shoqërore që i rrethon ata. Në këtë mes, krenaria e shqiptarëve dhe shpirti konkurrues i tyre me të gjitha të mirat që ka përben edhe problemet e veta. Ata, brenda më pak se 20 vjetë sh, duan të jenë në të njëjtin nivel me Grekët që janë aty me mijëra vjet. Ndonëse kjo gjë mund të jetë e mundshme në raste të rralla, për shumicën, sidomos në aspektin ekonomik, është e pamundur. Me këtë në mendje, ajo që u sugjeroj dy vëllezërve dhe motrës është këmbëngulja e tyre për të konkurruar me grekët në aspektin jo-material. Nëse ata duan të ndjehen të barabartë me grekët, këtë mund ta arrijnë në një fushë të jetës që është shumë më e rëndësishme se ajo ekonomike e çastit. Pra ata mund të shkëlqejnë në krijimet abstrakte të humanizmit—mësimi i gjuhëve të huaja, për shembull, (nëse një grek ka një restorant apo një hotel, dhe ju flisni anglisht dhe ai flet vetëm greqisht, greku është i detyruar të të punësojë për të komunikuar me të huajt—pra duke të venë mbi veten). Nuk duhet të harrojmë se Grekët janë humanë dhe ashtu si shqiptarët edhe ata kanë dëshirë të respektohen, të kuptohen, të vlerësohen dhe të marrin vëmendjen e duhur në marrëdhënie me të tjerët. Për k ëtë duhet vetëm njohje, dhe burimet më të mira të njohurive e kanë origjinën te libraritë apo bibliotekat, të cilat janë me dyer të hapura për shqiptarët. Shqiptarët që jetojnë në Greqi mund të kenë ide më të mira se unë kur është fjala se çfarë është e mirë për ta, dhe kjo është e ligjshme. Por ajo që di unë është se rezistimi i njohjes se kulturës se artë (të vjetër dhe të re) greke, lënia pas dore e mësimit të greqishtes, të jetosh dhe të veprosh me mendimin se shumica e grekëve janë të këqij apo racistë, nuk është vetëm një gabim i madh, por do të thosha, është një faj i madh.

 

Faleminderit!

 

Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile. Try it now. __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 29 Jan 15:37 2008
Picon

Expose deception by the Zionist controlled Goverment & Media ( The Other Side Of the News!!!)

 
CBS News has learned that the Centers for Disease Con trol, the nation's top public health agency, suppressed repeated warnings from one of its top scientists, raising questions about whether the CDC bowed to pressure from FEMA to conceal the long-term health risks of formaldehyde in the trailers it distributed to hurricane victims - health risks like cancer and birth defects, CBS News chief investigative correspondent Armen Keteyian reports.
Posted Jan 28, 2008 08:50 PM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

They then borr owed even more money, in order to cover what they called a “special dividend.” This “special dividend” was nothing but an instant profit that private equity companies paid out to their biggest investors and their own officials. According to Standard and Poor’s, the volume of these special dividends increased from 3.9 billion in 2002 to 40.5 billion in 2005.
All this was financed by an explosion in debt. Commercial and investment banks made enormous amounts of money not only by providing the financing for the corporate takeovers, in the form of loans and bonds, but by then bundling and distributing these loans to investors, and then speculating on these loans.
In other words, the banks and financial houses financed the corporate takeover boom, just as they financed the real estate boom and the creation of subprime mortgages.
Posted Jan 28, 2008 08:48 PM PST
Category: ECONOMY

President George W. Bush and seven of his administration's top officials, including Vice President Dick Cheney, National Security Adviser Condoleezza Rice, and Defense Secretary Donald Rumsfeld, made at least 935 false statements in the two years following September 11, 2001, about the national security threat posed by Saddam Hussein's Iraq. Nearly five years after the U.S. invasion of Iraq, an exhaustive examination of the record shows that the statements were part of an orchestrated campaign that effectively galvanized public opinion and, in the process, led the na tion to war under decidedly false pretenses.
Posted Jan 28, 2008 08:40 PM PST
Category: DUBYA

There’s the “Big Lie,” everyone has heard of it, you know the one, the one where Hitler allegedly advocated propagandizing a lie so huge, so preposterous, that nobody would believe it to be a lie – rather they would assume it to be true, based on the premise that nobody could possibly develop a lie so unlikely and ridiculously evident and expect anyone to believ e it, therefore such a lie must be true.
Then there’s the really big lie, and that is that Hitler never advocated foisting such an enormous and outrageous lie on anyone – he never did
Posted Jan 28, 2008 08:34 PM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

I'm telling you that pretty much every video that can help wake people up gets this kind of treatment from google.
Posted Jan 28, 2008 08:32 PM PST
Category: DICTATORSHIP

Posted Jan 28, 2008 07:18 PM PST
Category: PALESTINE

The conference will bring together scholars, government officials and policy makers, business developers, tourism officials, involved organizations and interested individuals to exchange ideas and to begin creating a framework for more coordinated preservation efforts, and also to encourage a comprehensive approach to the management of the architectural heritage.
Posted Jan 28, 2008 07:17 PM PST
Category: PALESTINE

Readers of American Free Press are already aware that not only has candidate Ron Paul been the victim of ballot tampering in New Hampshire, but numerous other sources have confirmed that the scandal also extends to the Democratic side of t he aisle.
Posted Jan 28, 2008 07:11 PM PST
Category: VOTE FRAUD

Need a few million dollars to fill a budget deficit? Lease a toll highway, like Indiana and Virginia did; or lease toll bridges as in Alabama; or cash in on future lottery profits as a half-dozen states are considering. You could slap a tax on pornography as six states already have, or tax strip joints like they do in Texas, where they call it a "pole tax."
Posted Jan 28, 2008 07:10 PM PST
Category: TAXES

Clearly, air force planes violated international law and entered Syrian air space in the absence of any danger to Israel. This is the kind of Israeli provocation that is well known from the 1950s. Clearly the planes bombed some facility, perhaps a missile facility or something else. The statement of condemnation by North Korea - a country that does not generally issue statements of condemnation for any incident in the region - indicates that perhaps it involved a shipment of arms it sent to Syria. Others are talking about a nuclear facility.
Posted Jan 28, 2008 05:40 PM PST
Category: ISRAEL

Also note that latest data shows the broad supply of money in the U.S. — formerly known as the M-3 Money Supply — is growing at an annual rate of more than 34%. That's super inflationary!
Posted Jan 28, 2008 05:11 PM PST

This strategy of repeating a “big lie” often enough to make it sound true was famously described in the writings of Nazi propagandist Joseph Goebbels during World War II. However, given the relatively free U.S. press, many Americans feel they are protected from “big lie” techniques, counting on journalists to call lying politicians to account.
But that clearly is no longer the case – and hasn’t been for some time. Facing career pressure from well-organized right-wing attack groups, American journalists act more like triangulating politicians, fearful of accusations of “liberal bias” or unpatriotic behavior or softness on terrorism.
To have challenged George W. Bush in July 2003 – when he was near the height of his popularity – or even now with his approval ratings at historic lows would carry career dangers that few American reporters want to risk.
Posted Jan 28, 2008 05:10 PM PST
Category: MAINSTREAM MEDIA

Where do things stand as of today? According to what Eric was told on January 25, 2008, the process will move forward with no delays. This from personnel who have done nothing but play games for one day shy of three weeks from the pretend primary while the clock is ticking. There can be NO more delays. The horse and pony production called "Super Tuesday," February 5, 2008, where 22 states will be participating is closing in on those of us who want Ron Paul to wi n the GOP nomination this summer. We cannot take the SOS's (Secretary of State) word for anything at this point, we must act now.
Posted Jan 28, 2008 05:04 PM PST
Category: VOTE FRAUD

Posted Jan 28, 2008 04:57 PM PST
Category: ENTERTAINMENT

We're saved.

Posted Jan 28, 2008 04:55 PM PST
Category: SOUTH AMERICA

"Whoa, not all at once! C'mon people,, take a number and get in line, we'll get to all of you want to join as quick as we can! Pass it down to the people still standing outside the door back there, will you?"

Fresh from her confrontations in New Hampshire during which public officials were grilled about slapdash chain of custody and ballot box tampering issues, Bev Harris is now convinced that a "criminal enterprise" is running the primary recount.
Posted Jan 28, 2008 04:38 PM PST
Category: VOTE FRAUD

The United States said Monday it was "troubling" that China's weapons systems capability exceeded the l evel Beijing defined as necessary for self-defense.
Posted Jan 28, 2008 03:56 PM PST
Category: CHINA

And ours don't??

Perhaps the number one topic today is the economy, equal to or followed closely by the war in Iraq. We'll address the economy first. Let's see. I was employed in an IT job for 7 years from 2000 to 2006 until my entire department was outsourced. Falling back on my construction knowledge, I went through two jobs until I was laid off last October. Since then, I have applied at 40+ companies in the area and have had 2 interviews. I am colle cting unemployment, living check to check. My wife still has her job, thank goodness, but the lengthy commute results in higher cost as gas prices rise. Rising food prices are also a factor as we try to feed a family of four. As far as I can tell, the outlook on the employment and economy don't look so good. Sorry I don't have better news, but I don't see our corrupt and thieving government turning things around.
The war in Iraq rolls on, a dismal failure by any measure. It began with lies, continues only to profit business and continues to kill our finest. With no exit strategy, looks like nothing will change anytime soon and I don't see any of the leading candidates getting us out any time soon either.
Posted Jan 28, 2008 03:29 PM PST
Category: CU RRENT EVENTS

Here is an experiment. After you get tired if listening to Bush, turn off the sound and just watch his face. That will tell you more about the real state of the union than his speechification ever will.

"We've never seen such a cold weather lasting for such long a time," said Tang Shan, a man in his 70s in Changsha, the capital of Hunan province. "The last time we had one here was over 50 years ago, and not this bad."
Posted Jan 28, 2008 03:27 PM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

Posted Jan 28, 2008 03:25 PM PST
Category: IMPEACHMENT

Imagine my shock.

Posted Jan 28, 2008 03:21 PM PST
Category: CURRENT EVENTS

You gotta be kidding me. A degree in Happy Meals?

Posted Jan 28, 2008 01:23 PM PST
Category: PALESTINE

I don’t believe this ruling elite has it all locked down. They may wish it were so but it is not. I believe there is darkness and devilry afoot in nearly every government on the globe but I do not believe it is triumphant. What I do believe is that evil tends to cancel itself out. These conditions have been with us as long as history has recorded it and before that too. There are always going to be those who want to prosper at the expense of their fellows.
Posted Jan 28, 2008 11:01 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

Attempts to delay the New Hampshire Republican recount are provoking some to suspect state officials are engaging in chicanery in a ploy to scupper the entire process and derail the recount, ensuring it goes the same way as its Democratic equivalent did last week.
Posted Jan 28, 2008 10:58 AM PST
Category: VOTE FRAUD

The United States is sliding towards a dangerous 1930s-style "liquidity trap" that cannot easily be stopped by drasti c cuts in interest rates, Nobel economist Joseph Stiglitz has warned.
Posted Jan 28, 2008 10:57 AM PST
Category: ECONOMY

Our problem is not liquidity, but solvency.


Tax Stimulus Rebates To Be Withheld From Those Who Need It Most Tax Stimulus Rebates To Be Withheld From Those Who Need It Most
According to an article recently published on Yahoo News from AP, the final details have been ironed-out and the legislation appears to be a sure thing. As usual, Washington made sure that those most harshly affected by the recent surge in food and fuel costs who are living on fixed-incomes via Social Security would be ineligible for any of the scheduled “rebates” that comprise the economic stimulus package.
Posted Jan 28, 2008 10:51 AM PST
Category: ECONOMY

The Bush administration led the nation to war on the basis of erroneous information that it methodically propagated and that culminated in military action against Iraq on March 19, 2003. Not surprisingly, the officials with the most opportunities to make speeches, grant media interviews, and otherwise frame the public debate also made the most false statements, according to this first-ever analysis of the entire body of prewar rhetoric.
Posted Jan 28, 2008 10:41 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS


We were astonished to read that you support the apartheid state by saying "Israel has the right to respond".
Has it not occurred to you, Mr. Senator, why the indigenous population of Palestine have been uprising for so many decades, and suffering the death of thousands and thousands of their men and women of all ages including the very young and very old, who are living in refugee camps away from their own homes and land that they had been developing with sweat and blood for thousands of years?
Posted Jan 28, 2008 10:27 AM PST
Category: PALESTINE

Unfortunately, Obama, like all the other candidates is striving to appear to be the greatest "Israel-firster" in this election because he clearl y understands the influence of Israel and Israel-American organization, like AIPAC, on US elections.
What we need as an outcome of the 08 election is a president who will put the this country first, second, and third in their thinking; not Israel.

Posted Jan 28, 2008 10:21 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

If we put aside diplomatic niceties and self-serving proclamations of an urgent need for peace and Israeli readiness to "make painful sacrifices" to achieve it, the Annapolis conference in fact confirmed the logic of war. The current Israeli assault on and collective punishment of the Palestinians in Gaza prove it.
Annapolis confirmed the logic of war because American and Israeli positions indicated that whatever negotiations take place between Israelis and Palestinians would not be within the context of justice and law, but overshadowed by the realities of power produced by the Israeli war machine.
Posted Jan 28, 2008 10:19 AM PST
Category: MIDDLE EAST

Opinion polls predicted Illinois Sen. Barack Obama would get 38.8 percent of the vote, while New York Sen. Hillary Clinton would get 30 percent. In the final results, the hand-counted votes were close to the pre-election prediction - 39.2 percent for Obama and 34 percent for Clinton. But votes cast on the Diebold/Premier voting machines reversed the predicted outcome, with Clinton winning 39 percent of the vote against Obama's 36 percent.
Posted Jan 28, 2008 10:16 AM PST
Category: VOTE FRAUD

"Oh, how could we ha ve gotten those polls so wrong?????" -- ABCNNBBCBS

Eight Lebanese opposition supporters were shot dead in Beirut on Sunday in some of the worst street violence since Lebanon's 1975-90 civil war, raising tensions in a country gripped by political conflict.
Posted Jan 28, 2008 10:15 AM PST
Category: LEBANON

Three years after the devastating US assault, our correspondent enters besieged Iraqi city left without clean water, electricity and medicine
Posted Jan 28, 2008 10:13 AM PST
Category: IRAQ

Your tax dollars at work, folks - while homeless war vets sleep in our streets.

A LARGE American spy satellite has lost power and is expected to crash back to Earth sometime late next month.
The 10-ton satellite’s controllers admit that they do not know where it might come dow n and they have no way of controlling the return of a vehicle which may contain hazardous materials.
Posted Jan 28, 2008 10:08 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

"....may contain hazardous materials"..... or DOES contain hazardous materials?
There's no middle ground here: either it does or it doesn't.

Just take a second and think of any German machine or design solution you ever saw. You laugh at all those clunky piece-of-shit Mercedes, BMW' s and Audis, right? Of course. Just like the allies in the war used to laugh at those crap Messerschmitts and Panzers. And just like I laugh at those bullshit electrocution rooms at Belzec. Germans! Hang your heads in shame!
Posted Jan 28, 2008 10:02 AM PST
Category: HIDDEN HISTORY

THE battle against hospital superbugs has suffered a serious setback after scientists discovered one of the most deadly bacteria has developed resistance to the main antibiotic used to kill it.
Posted Jan 28, 2008 09:56 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

Faded "for sale" signs sit in front of deserted houses. The residents are gone, either in search of new jobs after the factories shut down, or in shame after being evicted for missing their mortgage payments.
A red, white and blue American flag flies over windows and doors which have been boarded up to keep the drug dealers away.
Posted Jan 28, 2008 09:56 AM PST
Category: ECONOMY

... and that is an icon of modern-day America.

"When once a republic is corrupted, there is no possibility of remedying any of the growing evils but by removing the corruption and restoring its lost principles; every other correction is either useless or a new evil."~~- Thomas Jefferson
Posted Jan 28, 2008 09:54 AMG> PST
Category: CURRENT EVENTS

The intensifying credit crunch is so severe that lower interest rates alone will not be enough “to get out of the turmoil we are in”, Dominique Strauss-Kahn, the managing director of the International Monetary Fund, warned at the weekend.
In a dramatic volte face for an international body that as recently as the autumn called for “continued fiscal consolidation” in the US, Dominique Strauss-Kahn, the new IMF head, gave a green light for the proposed US fiscal stimulus package and called for other countries to follow suit. “I don’t think we would get rid of the crisis with just monetary tools,” he said, adding “a new fiscal po licy is probably today an accurate way to answer the crisis”.
Posted Jan 28, 2008 09:51 AM PST
Category: ECONOMY

"The president should take care of the workers," Libretti said during a telephone interview in which he frequently coughed and lost his breath. "If he sees me and other first responders, he'll know we're there."
Posted Jan 28, 2008 09:46 AM PST
Category: 911

The 9/11 rescuers, no matter how heroic their actions, are simply considered "expendable" by this administration because they can no longer serve a political or practical purpose.
Just ask the vets coming home from Iraq and Afghanistan who are still not getting proper medical care for their conditions.

Posted Jan 28, 2008 09:42 AM PST
Category: ECONOMY

The whole ball of wax is a pretty tall order, but surely a major part of it is this nuclear black market business that Edmonds has clear evidence of. Edmonds has been subjected to an unprecedented gag order, imposed by a judge in the name of preserving "state secrets" – yet what is being preserved, apparently, aren't state secrets at all but the knowledge that our nuclear secrets are being stolen and sold to the highest bidder with the active collaboration of high U.S. government officials. A whole gallery of top figures has been fingered by Edmonds, who hasn't mentioned any names yet has managed to identify the guilty parties by posting their photos on a Web site associated with her case.
Posted Jan 28, 2008 09:20 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS


YouTube - New Hampshire Primary - Sham Chain of Custody New Hampshire Primary - Sham Chain of Custody
Posted Jan 28, 2008 09:20 AM PST
Category: VOTE FRAUD

We are going to keep pounding on this. The elections are rigged. The recounts are rigged. The government has not been legally elected, but has stolen their offices so that now they s\can steal our money and our children.

“Iran is a threat to world peace.” Iran is “the world’s leading sponsor of terror.” So declared President Bush in his recent trip to the Middle East. Iran, he said, is seeking to “intimidate its neighbors with ballistic missiles and bellicose rhetoric.”
By now most of us are familiar with the President’s feelings and rhetoric concerning Iran. They have a familiar ring. They sound a lot like the buildup to the invasion and occupation of Iraq.
Posted Jan 28, 2008 09:18 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

Thinking Americans have a very clear understanding of those moments when Bush lies to this country and the world: it is whenever he opens his mouth and speaks.

Attorney General Menachem Mazuz said Sunday that he would not indict the police officers involved in the deaths of 13 Arab civilians during the riots of October 2000.
Posted Jan 28, 2008 09:16 AM PST
Category: ISRAEL


Memo Details Objections to Command Center Site
The New York Police Department produced a detailed analysis in 1998 opposing plans by the city to locate its emergency command center at the World Trade Center, but the Giuliani administration overrode those objections.
Posted Jan 28, 2008 09:10 AM PST
Category: 911

Israeli forces invaded the southern West Bank city of Bethlehem on Monday afternoon in a rare daylight incursion.
Posted Jan 28, 2008 09:09 AM PST
Category: ISRAEL

Posted Jan 28, 2008 09:08 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

The ham-handedness of US foreign policy in the Middle East and Near East is having the effect of exploding like a bad cigar in the faces of those policy makers in Washington who created them.
The consequences of these policies are about to come home to roost, and definitely not in the ways those policy makers thought they would.

Posted Jan 28, 2008 09:07 AM PST
Category: PALESTINE

So, will the same media pundits who screamed bloody murder when Ahmadinejad supposedly talked about wiping Israel off of the map (he didn't; it was a bad translation) make a stink at this obvious call for genocide?

In December 2006 then French President Jacques Chirac had publicly called for an investigation into Faurisson’s participation in the conference in Tehran on the Holocaust (December 11th and 12th of that year). That conference was open to all, including revisionists. A British subject before being a French citizen, it was in English that the Professor, a specialist in “the appraisal of texts and documents (lit erature, history, media)”, briefly spelled out the results of his research on “the Holocaust”. His paper bore the title “The Victories of Revisionism”. In it he didn’t hide his belief that the more revisionism gained ground, particularly on the Internet, the more revisionists would face repression, first in the media, then at the hands of the police and the law courts.
Posted Jan 28, 2008 09:04 AM PST
Category: DICTATORSHIP

In America, World Jewry spreads the defamatory falsehood that Islam is a common enemy of Christendom and Jewry. This lie has levied a heavy tax on Christian and Moslem lives and treasure. The wars which Jewry have ginned up between Christians and Moslems, and among Christians and Moslems, have enriched Jewish war profiteers and strengthened Israel while concurrently weakening all Gentile nations.
Posted Jan 28, 2008 09:01 AM PST
Category: HIDDEN HISTORY

Posted Jan 28, 2008 08:58 AM PST
Category: POLITICS/ELECTIONS/CORRUPTION


Israeli 'Economic Warfare' to Include Electricity Cuts in Gaza Israeli 'Economic Warfare' to Include Electricity Cuts in Gaza
Saying they were waging "economic warfare" against the Gaza Strip's Hamas leaders, Israeli officials told the Supreme Court on Sunday that the military intends to start cutting electricity to the Palestinian territory and continue restricting fuel.
The United Nations said the fuel cuts deprived about 40 percent of Gaza's people of running water and compelled Gaza to dump untreated sewage into the Mediterranean.
Posted Jan 28, 2008 08:20 AM PST
Category: ISRAEL

What Israel characterizes as "economic warfare" is medical warfare against the ill and physically fragile. .
Look for outbreaks of water-borne diseases (like cholera) from untreated sewage to start appearing in the Gazan population.

Such depictions — of luminous, civilised Israelis faci ng wicked, backward Arabs — are the building blocks of a polemic sold tirelessly by Israeli, American and Western media. Most often, it goes unchallenged, thus defining the West’s understanding of Israel and its moral “right to exist”. The argument is rooted in the horrors of the Jewish holocaust; however, Israel’s handlers have managed to turn deserved sympathy for that tragedy into an unwarranted assertion, somehow equating Palestinians with Nazi Germany in order to justify a constant state of war in the name of self-defence.
In this specific context, the power of the media cannot be over-emphasised. It has defined a fallacious reality based on a skewed narrative. Never in history has a story been so slanted as that of Palestine and Israel. Never has the victim been so squarely blamed for his own misfortunes as the Palestinian. This is not an arrogant counter-narrative to Israel’s concoctions. It’s a glaring truth that continues to be either ignored or mis understood.
Posted Jan 28, 2008 08:20 AM PST
Category: ISRAEL


Remembering Ukraine's Unknown Holocaust Remembering Ukraine's Unknown Holocaust
The precise number of Ukrainians murdered by Stalin's custom-made famine and Cheka firing squads remains unknown to this day. The KGB's archives, and recent work by Russian historians, show at least seven million died. Ukrainian historians put the figure at nine million, or higher.
Posted Jan 28, 2008 08:18 AM PST

Once again, the US stands in the way of even symbolic rebukes of israeli crimes against humanity.
Posted Jan 28, 2008 08:16 AM PST
Category: ISRAEL

Posted Jan 28, 2008 08:13 AM PST
Category: ECONOMY

Harvard's Larry Summers Calling for Government (meaning YOU the taxpayer) Bailouts of the Banking Cartel.
We went down this road before during the S&L bailout of the 80s. While we were sold the bailout of the S&Ls as saving widows and orphans, the reality is that the majority of accounts reimbursed through the Resolution Trust Corporation were numbered, brokered corporate investment accounts, some of which were being used for covert money laundering/growing by the CIA's Iran-Contra operation.
The way it worked back then was simple. First, President Bush (elder) increased the maximum insurable deposit limit for S&Ls from $10,000 to $100,000. That set th e stage. Cash from the cocaine flowing north along the Iran-Contra pipeline was blended with cash from legitimately owned business like convenience stores, multi-screen cinemas, or any business with a heavy cash flow, and then deposited in a target S&L in numbered brokered accounts of just under $100,000 each.
A front company is formed by the CIA druggies, which buys some worthless land, and either flips it to run up the price, or uses a compromised appraiser to inflate the worth of the land. In the case of Whitewater, the land was appraised based on the claim that Bill Clinton would use the power of the Governor's office to run roads and water mains out to the remote site.
The front company then approaches the target S&L and using the inflated real estate as collateral, borrows back the money they deposited into the numbered accounts. The S&L does not k now they are dealing with the same people twice. The proceeds from a loan are non-taxable, and can be sent anywhere in the world, clean and ready for use. During Iran-Contra, much of that money was used to pay covert suppliers for the Contra resupply effort, through "loans" issued by the Arkansas Development Finance Authority, loans which were never repaid.
The front company, loan money in hand, vanishes., The loan defaults, and the S&L finds itself holding a chunk of land that is nowhere near worth the money that was borrowed on it. The S&L collapses, and the Resolution Trust Corporation steps in with a checkbook filled with tax dollars to reimburse the depositors. And here is the beauty of the scheme. Those CIA Iran-Contra druggies who have already borrowed back out their own money, are still on the books for their original deposits! So, the RTC writes them a new check, which means that for every million the CIA druggies ran through the scheme, they got ro ughly $1,800,000 back! All at no risk, without having to send the money outside the US, and all on the backs of the US taxpayers. This is why the RTC wrote checks without taking too close look at the S&L's books, and why those RTC investigators who asked too many questions, like John Parnell Walker, were killed.
"If the people were to ever find out what we have done, we would be chased down the streets and lynched." -- George Bush, cited in the June, 1992 Sarah McClendon Newsletter
So, here we are again, with a lot of over-valued real-estate floating around, used as collateral on a lot of loans, the lenders are in trouble, and once more the taxpayers will be asked to pick up the tab. And somewhere in the darkness, the insiders chuckle that Americans are so stupid as to fall for the same trick twice in a row.

Posted Jan 28, 2008 07:49 AM PST
Category: ECONOMY

The DOW is all over the place today. I think we are seeing a battle between the PPT and reality.

Canadians only have a few days left to prepare for travel to the United States as the Department of Homeland Security says Americans and Canadians will h ave to start presenting proof of identity and citizenship to enter the U.S.
Posted Jan 28, 2008 07:47 AM PST
Category: DICTATORSHIP

Memo to thinking Canadians: please do not travel for any reason to the US until our border policies have some semblance of common sense.
Homeland Security and TSA have become the operation thugs of American foreign policy, and the travel experience, even for Americans traveling from one American city to another, has become an absolute, complete nightmare.
Just please don't come and spend your money: spend your money elsewhere.
Also, notice that the attention is on the Canadian border: not the Mexican.

The U.S. embassy named the dead man as 37-year-old Keith Ryan, an immigration and customs enforcement attache from the Department of Homeland Security.
Posted Jan 28, 2008 07:45 AM PST
Category: ASSASSINATION


Iran received the final shipment of uranium fuel from Russia on Monday for its first nuclear plant, state media reported, a key step toward the launch of the reactor's operations expected later this year.
Posted Jan 28, 2008 07:43 AM PST
Category: IRAN

If Israel or the US bombs the power station now, it will unleash a major radiological disaster in the region.

Skype is used by tens or hundreds of millions of people daily to communicate voice calls and Skype (owned by Ebay, Inc) promotes these calls as being encrypted and secure.
Posted Jan 28, 2008 07:36 AM PST
Category: COMPUTERS/INTERNET/SECURITY

During Bush's presidency, U S citizens have come under an unprecedented spying regime. In addition to upping its focus on suspected criminals, the administration permitted a system for wiretapping the phone calls of Average Joes and Janes. The government is also funding specialized computers from companies such as Cray that can search through enormous databases at incredible speed. Ah, if only Stalin could see us now.
Posted Jan 28, 2008 07:33 AM PST
Category: DICTATORSHIP

One has to wonder: have Bush and his cronies gone completely paranoid??

The pressures faced by the armed forces are driving away experienced personnel and damaging morale, MPs have warned.
Posted Jan 28, 2008 07:33 AM PST
Category: GREAT BRITAIN

Nobody likes being the bad guys. The British soldiers are well aware that Bush and Phony Tony lied their respective nations into a war of conquest. No person of good moral conscience wants to be a part of that.

In their first direct talks, the leaders are reported to have discussed the Palestinian is sue and other regional concerns.
Posted Jan 28, 2008 07:30 AM PST
Category: IRAN

Because the Framers were unable to anticipate the genius at gaming the Constitution possessed by the power-mad viceroys of a future King George named Cheney and Rove, nor could the Founders conceive of a corporate press hooked on revenue-generating junk and intimidated into abandoning its role as Fourth Estate, the year of onanistic Legacy coverage and good-poodle bipartisanship that will be kicked off this week by the State of the Union address wil l be left unspoiled by erased emails, unmarred by unenforced contempt citations, unsullied by unacknowledged high crimes and demeanors, and unblemished by disgraces that cannot be rectified by pardons for the past and pay packages for the future.
Posted Jan 28, 2008 07:29 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

Iranian President Mahmoud Ahmadinejad will make a historic trip to Iraq sometime before March 19, state media reported Monday, the first such visit ever by an Iranian leader.
Posted Jan 28, 2008 07:24 AM PST
Category: IRAN

This is one of the US's worst foreign policy nightmares: a true alignment between Iran and Iraq.
And, it appears, there is absolutely nothing the US could to to stop it, short of a massive attack against Iran right before this was supposed to happen.
Of course, US policy makers (if they have some semblance of sanity) have to weigh very carefully Russia's statement that an attack on Iran will be considered an attack against Russia.

In 2007, acquisitions in the United States by foreign ventures hit $407 billion, up 93 percent from the previous year, according to Thomson Financial. The top countries investing were Canada, Britain and Germany; the Middle East and Asia -- especially China -- are quickly catching up.
Posted Jan 28, 2008 07:13 AM PST
Category: ECONOMY

Do you believe what you read, see or hear from our media here in the United States. If so, you are enjoying the “Blue Pill”.
Posted Jan 28, 2008 07:12 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

The blue pill isn't given to you for YOUR benefit. It is given to you to benefit the people who hand out the blue pills.

Posted Jan 28, 2008 07:11 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

Wars against whom, and for what reason?
Should McCain win, look for an immediate restitution of the draft (or draft by any other name, i.e., "national service).

A roadside bomb killed five American soldiers Monday in the northern province described as one of al-Qaida in Iraq's last strongholds, just days after a massive house explosion and suicide attack killed 40 people in the provincial capital.
Posted Jan 28, 2008 07:09 AM PST
Category: IRAQ

Mohammed is a photo-journalist living in Rafah. He is the Administrator of Rafah Today, here he discusses the exodus of Palestinians from Gaza into Egypt, breaking the Israeli blockade and engaging in peaceful commerce with the Egyptians.
Posted Jan 28, 2008 07:08 AM PST
Category: PALESTINE

It is difficult to not remember the holocaust if you live in Israel…. it is not something that occurred in history, it is something that is unfolding right here, right now. We read of the horrors in our history books…. we continue reading about them in our daily newspaper reports…
Posted Jan 28, 2008 07:07 AM PST
Category: PALESTINE

&nb sp; January 27, 2008
Egyptian troops pulled back overnight from the breached Gaza border after a security guard was shot in the foot, allowing thousands of Palestinians to stream across unhindered.
Posted Jan 27, 2008 08:44 PM PST
Category: PALESTINE

Posted Jan 27, 2008 07:35 PM PST
Category: ECONOMY

Italy’s government finally fell Thursday, after Prime Minister Romano Prodi lost a confidence vote that made it clear that Italy’s leaders know they face a deep political and economic crisis but are venomously divided over how to solve it.
Posted Jan 27, 2008 04:09 PM PST
Category: POLITICS/ELECTIONS/CORRUPTION

Why does Italy have all the luck?

A relevant piece by Paul Gores of jsonline.com had the headline, "Bank robberies on the rise", with the subhead, "And more criminals are getting away, FBI statistics show". The point is that not only is bank robbing 40% more popular than last year, but the FBI used to solve 75% of bank robberies in 2003, but only about half now.
Posted Jan 27, 2008 01:07 PM PST
Category: ECONOMY

Probably because the FBI are busy trying to keep the lid on all the government's lies instead of fighting crime, which used to be what the FBI was supposed to do.

Here comes more revisionist history. An FBI agent, George Piro, interviewed Saddam Hussein while he was in U.S. captivity. Now, Piro wants to cash in on the experience and claim his 15 minutes of fame just as many other vultures have, all the time belittling Saddam. On January 27, he will appear on the U.S. TV show "60 Minutes."
According to Piro, Saddam was bluffing the world and wanted everyone, especially the Iranians, to think Iraq still possessed WMD. If you remember, when no WMD were found in Iraq in 2003, the political left, in cahoots with the U.S. administration, heralded the same scenario. The dirty bastard Saddam again was devious.
This assumption is absurd. Its only use is to disguise the fac t that Iraq had on many occasions stated it was WMD-free. But, because few people heard the previous declarations, they now believe some career stooge who makes up stories.
Posted Jan 27, 2008 10:05 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

And note that the FBI fielded this story just in time to counter the Center for Public Integrity report listing 935 specific lies told by the Bush administration in the run-up to the invasion of Iraq.

THE SHOCKING EXPOSURE BY TWO CURAGEOUS FORMER IOF SOLDIERS OF WHAT IS REALLY GOING ON INSIDE THE FORCES, THE DAY TO DAY TERRORISM OF ISRAEL'S OCCUPATION ON THE ENTIRE PALESTINIAN POPULATION ... AND HOW THE TERRIBLE TRAGEDY OF 9/11 WAS USED TO COMMIT AN IMMEDIATE BRUTAL ASSAULT ON JENIN!!
Posted Jan 27, 2008 09:43 AM PST
Category: ISRAEL

I read the statement three times trying to figure out the typo. Then it hi t me, the West has now out-Orwelled Orwell: The West must nuke other countries in order to prevent the use of weapons of mass destruction! In Westernspeak, the West nuking other countries does not qualify as the use of weapons of mass destruction.
Posted Jan 27, 2008 09:34 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

Zale Corp. said Tuesday that it will close 60 stores in the next 90 days, joining a growing list of retailers announcing post -holiday store consolidations.
Posted Jan 27, 2008 09:23 AM PST
Category: ECONOMY

Our local mall, the second largest in the state after Ala Moana, has seen many long-term clients close their stores right after Christmas.

How dare they make a comparison to the fate of Ann Frank to that of the entire Palestinian nation. HOW DARE THEY! Perhaps the truth hurts? Perhaps there IS a comparison??
Posted Jan 27, 2008 09:07 AM PST
Category: PALESTINE

What appeared to be a glimmer of hope is fading, once again proving that the people of Gaza are not the concern of the Arab world. Egypt, which reluctently seemed to be willing to alleviate some of the suffering is showing their true colours and their loyalty to their zionist neighbours…
Posted Jan 27, 2008 09:02 AMG> PST
Category: PALESTINE

It is with much difficulty that reports such as the following leak out of Gaza at the present time. The lack of electricity makes it virtually impossible to get the word out… but where there is determination, one finds a way.
Posted Jan 27, 2008 09:00 AM PST
Category: PALESTINE

Thompson, in a statement, said executives of Countrywide Financial, one the biggest U.S. mortgage lenders, "cashed out to the tune of almost $700 million" while borrowers lost homes and the value of investors' shares fell sharply.
Posted Jan 27, 2008 08:58 AM PST
Category: ECONOMY

Shades of Enron!

In recent years, we've seen a geometric increase of media attention on the abuse and neglect of children. There are now even television shows devoted to tracking potential child molesters by encouraging them to visit a house set up with hidden video cameras so that we all can watch. The entire concept makes me question what type of psychological condition one must suffer from to actually want to "watch" a child molester in the act.
Posted Jan 27, 2008 08:55 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

This article relates to the shocking treatment in New York of the two girls whose mother became ill while on vacation from the UK. The young girls were taken from the mother, strip-searched, interrogated to determine if they were victims of sexual abuse, then separated and dumped in orphanages.

We allow our leaders to take the positions of power that they desire, instead of actually choosing who shall lead us. Humans tend to submit to those who claim authority, since it is easier to believe in symbols of power, than it is to personally submit to the tedium of the reasoning process.
Posted Jan 27, 2008 08:30 AM PST
Category: CURRENT EVENTS

It is impossible to understand AIPAC without understanding its precursor, the American Zionist Council.
Posted Jan 27, 2008 08:06 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

Branded as 'educational,' these trips offer Israeli propagandists an opportunity to expose members of Congress to only their side of the story.
Posted Jan 27, 2008 08:03 AM PST
Category: ISRAEL

As well as an opportunity to expose members of Congress to blackmail opportunity.

Posted Jan 27, 2008 07:54 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

The Louisiana State GOP changed the rules at the eleventh hour to allow other candidates to file more delegates, even though there were plenty of delegates to compose full slates in each congressional district. At the time of the original January 10 deadline, Ron Paul had the largest number of delegates pledged to him. The party then changed the rules to give other candidates until January 12 to file more delegates.
Posted Jan 27, 2008 07:53 AM PST
Category: VOTE FRAUD


The black box economy DIV>
Behind the recent bad news lurks a much deeper concern: The world economy is now being driven by a vast, secretive web of investments that might be out of anyone's control.
Posted Jan 27, 2008 07:52 AM PST
Category: ECONOMY

Leading neoconservative thinker Norman Podhoretz is back, and so is the campaign to bomb Iran.
Posted Jan 27, 2008 07:46 AM PST
Category: IRAN

These New Mexico bills were overwhelmed and eviscerated in New Mexico by some of the most vicious corporate lobbyists I have ever encountered, representing Ajinomoto of Japan, the world's largest manufacturer of both aspartame and MSG, as well as their duped American corporate henchmen/partners-in-poisoning who use massive amounts of Aspartame, like Coca Cola, Pepsi, Altria/Kraft Corporate Services, and others. The same corporations and even more will show up in Honolulu, make no mistake! Probably to include Wrigley's Gum, all of whose products co ntain aspartame, which is metabolized as methanol and formaldehyde.
These corporations have everything to lose if such bills advance and ultimately lead to the inevitable product liability and personal injury suits from those damaged by aspartame, which number in the hundreds of millions, despite their corporate serving propaganda and lies.
Posted Jan 27, 2008 07:44 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

Who benefited? Indeed, the " perpetrator" achieved his goal. Bush assumed dictatorial powers and, over time, US citizens were denied the protections of the Bill of Rights, habeas corpus, and Due Process of Law. Another election would be stolen.As the following sequence of videos from the History Channel and CBS News, the FBI has been implicated in the 1993 bombing of the World Trade Center.
Posted Jan 27, 2008 07:42 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS


The dietary habits of the cancer patients fell into two basic patterns: The "Western" diet was characterized by the consumption of large amounts of red and processed meats, refined grains and sugars; the "prudent" diet was characterized by consumption of large amounts of fruits, vegetables and relatively higher amounts of poultry and fish relative to red meat.
Posted Jan 27, 2008 07:38 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

The fact is that even though at trials of such Holocaust Revisionists as Ernst Zundel, whose defense brought up significant truths with regards to certain aspects of the official Jewish Holocaust story, using forensic experts and cross-examining top Jewish Holocaust leaders such as Raul Hilberg, revealing many conflicting discrepancies in their stories, the judge found Ernst Zundel, who is a pacifist with no previous criminal record, guilty of “incitement to hatred” and he’s been in jail for years, first in Canada and now in Germany where he was extradited to. You can google him for the details. Remember there are always at least two sides to every story, so do your cross-referencing. So the end result was that the Truth about the Holocaust was/is completely irrelevant in his trial. The fact is that his powerful political enemies want him in jail. Period. It’s like the Grand Inquisition. Even his defense lawyer in Germany has now been put in jail.
Posted Jan 27, 2008 07:27 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

The judge in Zundel's trial actually stated that the truth of the matter was irrelevant. Even if every word of what Zundel spoke was the absolute truth, IT WAS STILL A CRIME TO SAY IT.
Sig HEIL! Sig HEIL! Sig HEIL!

Posted Jan 27, 2008 07:22 AM PST
Category: VOTE FRAUD

PLEASE KEEP SENDING THIS TO EVERYONE YOU KNOW. THE NEW HAMPSHIRE PRIMARY WAS RIGGED, AND NOW THE RECOUNT IS BEING RIGGED, AND AMERICANS NEED TO UNDERSTAND THAT THE ELECTIONS ARE RIGGED, AND THAT THE PEOPLE STEALING THEIR MONEY AND CHILDREN ARE NOT ELECTED, BUT HAVE STOLEN THEIR OFFICE.

Iraq war veteran Jon Turner said it was almost expected of him to pull the trigger on people who didn't need to die. So he did.
Posted Jan 27, 2008 07:18 AM PST
Category: WAR/DRAFT

US President George W. Bush should go on trial for lying to the world about Iraq's weapons of mass destruction in the run-up to the 2003 invasion, a leading Lebanese Shiite cleric said on Sunday.
Posted Jan 27, 2008 07:14 AM PST
Category: DUBYA

I second the motion.
All in favor?

No longer trusting what they read, see and hear, people in western democracies are questioning as never before, particularly via the internet.
Posted Jan 27, 2008 07:10 AM PST
Category: COMPUTERS/INTERNET/SECURITY

This is a puff-piece promoting just one particular website, but it's still nice that the contributions of the internet to keeping abusive government (somewhat) in check is acknowledged.

Brattleboro residents will vote at town meeting on whether President George Bush and Vice President Dick Cheney should be indicted and arrested for war crimes, perjury or obstruction of justice if they ever step foot in Vermont.
Posted Jan 27, 2008 07:07 AM PST
Category: IMPEACHMENT

Posted Jan 27, 2008 07:0 1 AM PST
Category: POLITICS/ELECTIONS/CORRUPTION

Posted Jan 27, 2008 07:00 AM PST
Category: COVER-UP/DECEPTIONS

It is this report that is the reason the Bush administration is trotting out the "Saddam MADE us think he had WMDs" crap we are seeing on the news right now.

And yet, where it counts most, Democratic leaders in Congress have completely abdicated their constitutional oversight role. What they are doing now reprises the worst failures of other self-paralyzed Parliaments in societies that were facing crackdowns on civil liberties and the rule of law, and their voluntary self-emasculation may go down in history as one of those turning points at which leaders cave shamefully to transformative pressure that leaves a country far less than its founded ideal. Through their actions, they are potentially causing irreparable harm to the institution of Congress itself.
Posted Jan 27, 2008 06:58 AM PST
Category: POLITICS/ELECTIONS/CORRUPTION

It's time to hold the entire government in contempt!

AN investigation into the illicit sale of American nuclear secrets was compromised by a senior official in the State Department, a former FBI employee has claimed.
The official is said to have tipped off a foreign contact about a bogus CIA company used to investigate the sale of nuclear secrets.
Posted Jan 27, 2008 06:53 AM PST
Category: ISRAELI SPYING

Now what foreign spies are consistently protected by the US Government?
"Evidence linking these Israelis to 9/11 is classified. I cannot tell you about evidence that has been gathered. It's classified information." -- US official quoted in Carl Cameron's Fox News report on the Israeli spy ring and its connections to 9-11.

Iran's top military commander said Saturday that his forces would retaliate against American military bases in the Persian Gulf if they are involved in any possible future attack on Iran.
Posted Jan 27, 2008 06:47 AM PST
Category: IRAN

So, if Israel attacks Iran, YOUR kids get the return fire.

"Congressman Paul best represents the Republican platform and the conservative values of limited government and personal freedom"
Posted Jan 27, 2008 06:46 AM PST
Category: POLITICS/ELECTIONS/CORRUPTION

Venezuelan President Hugo Chavez urged his Latin American allies on Saturday to begin withdrawing billions of dollars in international reserves from U.S. banks, warning of a looming U.S. economic crisis.
Posted Jan 27, 2008 06:45 AM PST
Category: ECONOMY

"Bomb him! Bomb him! Bomb him NOW! He's aiding the terrorists! Bomb him bomb him bomb him!!!" -- Official White Horse Souse

Posted Jan 27, 2008 06:27 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

I don't buy the Hydrazine being the main danger (although it is a dangerous chemical). Many long-duration spy satellites are powered by radioactive decay thermo-electric generators; larger versions of the power suppl ies used on the Viking Landers and the Apollo ALSEP. If that is the case, and the containment ruptures during re-entry, then there will be a major contamination problem if it comes down on land (18 feet of water provides the same radiation shield as 1 foot of lead, so an ocean landing is less problematic). Given the stated size and weight, this is probably one of the radar imaging satellites.

Posted Jan 27, 2008 06:15 AM PST
Category: SCIENCE/HEALTH

Posted Jan 27, 2008 06:06 AM PST
Category: VOTE FRAUD

Just Texas??????

  January 26, 2008
Posted Jan 26, 2008 09:31 PM PST
Category: ECONOMY

"Look out, below!"

Posted Jan 26, 2008 08:34 PM PST
Category: VOTE FRAUD

The recount is already discredited and with it the primary itself. They have been caught cheating on several levels so now the only thing they can do is find a way to call it off. Apparently this delaying tactic has NOT worked and the count is back on again.
I wonder if they will try to burn down the building where all the ballots are stored?

This film connects the dots of Iraq, 911, and PNAC, to Israel.
Posted Jan 26, 2008 08:26 PM PST
Category: CURRENT EVENTS

The greatest grassroots campaign in the history of American politics has been summarily ignored and shunned by the large media.
Yes, you read that right. The greatest grassroots campaign in the HISTORY OF AMERICAN POLITICS. IGNORED BY THE MEDIA.
Posted Jan 26, 2008 07:47 PM PST
Category: POLITICS/ELECTIONS/CO RRUPTION

So Bob, who has pretty good credit, decides to buy the cheaper house. He can't afford both, so then he walks away from his original home, letting it fall into foreclosure. That will hurt his credit, but he's willing to take the hit for a more affordable home.
"Is it wrong to steal when you're hungry? That's an issue that a lot of people are trying to figure out right now," says Linda.
Posted Jan 26, 2008 05:04 PM PST
Category: ECONOMY

For the first time in decades Gazans broke out of the world’s largest prison to experience the minutest of freedom when they tore down a part of the Israeli wall that has imprisoned them and deprived them of the dignity, honor, and humanity of their existence. By the tens of thousands they entered bordering Egyptian towns to buy the most basic of life’s sustenance, like fuel, food and medicines for their sick and injured family members. For the first time they saw family members they’ve not seen for years which has been the plight of Palestinians and Syrians on the Golan Heights. Since the world has ignored their strangulation by Israel they took the initiative to breathe free air, to walk freely without checkpoints, beatings, harassment, and humiliation, to feel the free warmth of the sun on their smiling faces wrinkled by decades of fear, desperation, and stress. Children were dancing as adults were clapping. They had nothing, but they had freedom, at least for one day. They knew that at the end of the day they must return to their prison after their brief furlough and encounter with liberty from an oppressive regime, our sole democratic ally in the Middle East.
They realize that because it’s Israel that occupies and dominates every aspect of their lives the world will remain silent. If it was any other nation they would be a free prosperous people by now. But a nation born out of evil, ironically, is in denial of the evil it imposes on an entire population innocent of their persecution and tragic past.
Posted Jan 26, 2008 04:28 PM PS T
Category: PALESTINE

Posted Jan 26, 2008 04:22 PM PST
Category: DICTATORSHIP

Another sterling recommendation for US tourism.
A mother and her two young daughters come to New York for a vacation. The mother comes down with pneumonia and has to go to the hospital. Because the daughters are minors, they are grabbed by New York Administration for Children's Services, strip-searched, interrogated if they had been abused or were suicidal, then separated and dumped into an orphanage!
The mother left the hospital before she was well in order to rescue her daughters, and NOW the New York Administration for Children's Services says it is investigating the mother!

Israeli Defense Minister Ehud Barak said, in an interview published Saturday, that Iran is "quite advanced" in its work on atomic weapons and may already be fashioning a nuclear warhead.
Posted Jan 26, 2008 04:16 PM PST
Category: ISRAEL

"So, you need to send your kids over there to kill them for us! After all, that's what you're for!"

Yahoo! Canada Toolbar : Search from anywhere on the web and bookmark your favourite sites. Download it now!

__._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
hamdi nuhiju | 29 Jan 15:39 2008
Picon

INVESTIMET DIREKTE TE HUAJA, punim shkencor nga Hamdi NUHIJU, KUMANOVE

Investimet Direkte të Huaja

Hamdi NUHIJU

 

Hyrje

 

Proceset globale në rruzullin tokësor kanë tërësin e vet normative të cilat e ndërlidhin shtetin dhe e bëjnë të varur për shtetin tjetër. Këto procese për nga rëndësia janë imanente të cilat e nxisin një zhvillim të qëndrueshëm ekonomik dhe mbi baza të ekonomisë e jo të luftës krijojnë klimë të rëndësishme zhvillimi. Gjatë dy luftërave botërore hasmëritë dhe kundër shtitë ndërmjet shteteve ishin dukshëm të eskaluara karshi interesit të brendshëm ekonomik. Këto kundërshti nxitën që vite me rradhë shtetet të eksploatohen ndërmjet veti me mjetet e dhunës dhe jo të shfrytëzojnë artin më në piedestal në shekullin që po jetojmë ekonominë. Gjatë luftës së parë botërore dhe të dytë shumë shtete u shkatërruan. Idetë e krijimit të shteteve të mëdha u stopitën dhe lindën në rruzullin tokësor fuqi të mëdha progresive që patën vizion dhe ide se si t`i bashkojnë në një trend të përbashkët të gjithë ato “ molekula” të cilat dikur dukeshin si thërrmia në gjithësi. Por , investimet në ekonomi njihen edhe para dy luftërave botërore. Edhe në ekonominë e dikurshme manifakturale jo me emër , por përdoreshin disa metoda të thjeshta të kalkulimit dhe të investimeve në këmbim. Investimet direkte të huaja kanë përparësinë e vet logjike dhe në vete ngërthejnë procese të tëra ekonomike.

Pra në këtë fazë të interpretimit të këtij punimi lind nevoja e definimit të gjërave më saktësisht dhe më përafërsisht me realitetin. Në fakt çfarë kuptojmë me termin investim? Për këtë pyetje do të japim alternativa të ndryshme dhe të rëndësishme. Sipas njërit burim , investimi paraqet sistem të përbërë të menaxhimit. Ai është i përbërë prej disa proceseve , aktiviteteve dhe aksioneve. Në esencë nocioni INVESTIM do të thotë dhënie të kapitalit në një punë të qëllimtë. [1]

Termi investim gjegjësisht proces investues është shumë i gjërë dhe i shikuar nga aspekti i përgjithshëm i problematikës në fjalë me harxhimet për investime pikë së pari duhet të fillojë me sqarimin e termeve bazë , si do të fitohej një pasqyrë komplete në vendin e shpenzimeve për investime në shkallën e zhvillimit të sotshëm.

Në kuptimin e gjërë të fjalës me termin investime nënkuptojmë të hyrat nga shitja ose fitimi mbi baza të mjeteve të harxhuara individuale dhe kolektive nga organizata e punës , kolektivi politiko-shoqëror dhe organet e saja , organizatat shoqërore dhe persona tjerë juridik të cilët shfrytëzojnë mjete shoqërore. [2]

Sipas fjalorit elektronik shpejgues me investime nënkuptojmë shumë parash a kapital që investohet për diçka. Investime themelore (kapitale) tërësia e shpenzimeve që bëhen gjatë një periudhe të caktuar për të krijuar fonde themelore të reja prodhuese (ndërtesa prodhimi, makineri etj.) dhe joprodhuese (ndërtesa me karakter social, kulturor etj.) ose për përtëritjen dhe zgjerimin e tyre.[3]AN> Investimet kanë rëndësinë imanente në ekonomi. Ato paraqesin kuligulën më të rëndësishme dhe më famoze në ekonominë e tregut. Meqë jemi këtu , duhet të theksojmë se investimet në masë dallojnë prej sistemit ekonomi nga sistemi ekonomik. Ato nuk janë të njejta si në ekonominë e tregut ashtu edhe në ekonominë centraliste. Meqë dallojnë dhe janë informale për një gjendje jo të realt shoqërore dhe ekonomike edhe perceptimi i tyre i drejtë ekonomik është i vështirë. Kjo ndodhë kështu për arsye se në shekullin që po jetojmë depërtimi i i shpejtë i logjikës ekspansioniste po mbisundon në rruzullin tokësor. Në vazhdim Enciklopedia e famshme Britaneze për investimet jep këtë definicion: Investimet paraqesin proces të zëvendesimit ose shëndërrimit të të hyrës me një mjet për të cilën presim që të na sjellë më shumë fitime në një periudhë të caktuar. [4]

Deri tani shkurtimisht cekëm vetëm disa aspekte ose segmente të investimeve , por në thelbë temë shqyrtimi jona është investimet direkte të huaja. Vet kuptimet mbi termin investim na lehtësojnë perceptimin tonë mbi këtë formë të re tregëtie ndërkombëtare.

Investimet direkte të huaja përfaqsojnë një element të fluksit të organizatave ndërkombëtare dhe përfshijnë startin e shumë operacioneve të reja dhe shitjet e më shumë se 10% të kompanive ekzistuese. [5]

Investimet e huaja direkte zgjojnë interes dhe merren në konsideratë nga shoqëritë shumëkombëshe , sepse ato mund të përmirësojnë përfitueshmërinë e tyre dhe të shtojnë pasurinë e aksionerëve. Në shumicën e rasteve , shoqëritë shumëkombëshe angazhohen në investime të huaja direkte , sepse ato interesohen për rritjen e të ardhurave , zvogëlimin e kostove apo për të dyja bashkë. [6]

Investimet direkte të huaja përfaqësojnë investime reale. Investimet direkte realizohen nëpërmjet krijimit të një filiali nga një firmë në një vend tjetër , ose të vënies nën kontroll të një firme nga një firmë e huaj. Investimi i huaj direkt , duke qenë një transferim burimesh , nënkupton njëkohësisht marrjen e kontrollit nga ana e firmës së huaj.[7]

Aktivitetet e marketingut ndërkombëtar nuk konsistojnë vetëm në tregti , por edhe në spektrin e përfshirjes , shumica e të cilëve rezultojnë në aktivitetet e investimit direkt ndërkombëtar. Aktivitete të tilla të investimit mund të jenë vendimtare për suksesin e kompanisë në tregjet e reja dhe ato në rritje. Për dekada të tëra , Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin investitori udhëheqës i drejtëpërdrejtë i jashtëm në botë. Megjithëate  , prona e huaj nuk shpërndahet në mënyrë të barabartë mi dis gjithë sektorëve të prodhimit. Investimi i huaj direkt priret të jetë i përqëndruar në degë specifike , ku investitorët e huaj besojnë se janë të aftë të kontribuojnë më mirë dhe të përfitojnë më shumë nga investimi i tyre. [8]

  vazhdim do të mundohemi që në pika të shkurtëra të japim një pasqyrë reale të investimeve direkte të huaja duke iu referuar literaturës profesionale në këtë lëmi dhe duke nxjerrur në pah përparësitë dhe mangësitë e këtyrë investimeve. Të shpresojë se do t`ia dalë mbanë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Bota është një fshat i vogël

 

Në ekonominë bashkëkohore duhet ta kemi të qartë se proceset e globalizimit dhe të ndërvarësisë së shteteve midis tyre kanë filluar që të infiltrojnë edhe ekonominë si një sektor i domosdoshëm përfitimi dhe pavarsie. Me zhvillimin e shpejtë të teknologjisë u mundësua që informacionet të depërtojnë shumë shpejtë nga njëri polë i rruzullit tokësor në polin tjetër dhe në këtë formë përfitimet nga shfrytëzimet e informacioneve ishin mjaft të levërdishme. Në këtë fo rmë u shtua kurreshtja dhe interesimi i vendeve dhe popujve të ndryshëm për vende dhe popuj tjerë që më parë vetëm në hartën gjeografike ka mundur të posedojë një perceptim të drejtë. Epoka e globalizimit sa ka mangësitë e veta të cilat e sterilizojnë individin dhe shoqërinë duke e bërë gjithmonë të varur pas teknikës dhe teknologjisë aq ka edhe përparësitë e veta të cilat ndihmuan mjaft në zhvillimin ekonomik dhe politik të shumë rajoneve në rruzullin tokësor. Në këtë mënyrë duke u zhvilluar rajonet filluan që të zhvillohen edhe shtetet dhe kontinentet ekonomikisht. Megjithëate ende sot e kësaj dite në rruzullin tokësor ekzistojnë ambiente ose vende të pazhvilluara , ekzistojnë njerëz të cilët vdesin për çdo ditë nga pakujdesia e njeriut “ modern” i varur pas teknologjisë , njeri që ka harruar për fat të keq humanitetin dhe dashurinë e llojit njerëzor.

Si rezultat i përparimit të teknologjisë jo vetëm që është vënë më në konsideratë koha dhe jeta e njeriut por edhe toka dhe udhëtimi në të është bërë diçka e zakonshme, ajo tashmë quhet një fshat global.[9]

Për rendin e ri global ose globalizimin , intensivisht dhe sistematikisht , flitet prej viteve `90 të shekullit XX. Globalizimi është një integrim i kapitalit , i teknologjisë dhe i informatave përtej kufijve shtetëror , me qëllim që të krijohet një treg i madh në botë. Pra , ky fenomen përmban në vete procese , të cilat çojnë drejtë zvogëlimit të rrolit të kufijve shtetëror dhe bashkimit të tregjeve kombëtare në një treg të vetëm global.[10]

Bota është e ndarë prej kohësh në dy pjesë: numër i vogël shtetesh të pasura dhe numër i madh shtetesh të varfura. Dallimet dhe largimet që ekzistojnë midis këtyre dy grupacioneve me kalimin e kohës vetëm thellohen dhe zgjerohen në vend që të afrohen dhe të zvogëlohen këto dallime , edhe përskaj iniciativave të shumta , rezolucioneve dhe aktiviteteve të ngjajshme nga organiziatat ndërkombtare për zvogëlimin e atij dallimi. [11] Për këtë arsye edhe nga shtetet e varfura lindi nevoja e krijimit të një rendi të ri botëror i cili do të kishte atë fuqi që t`i bashkojë në shumë segmente të varfurit me të pasurit. Dhe kjo u arritë me rendin e ri botëror ose human ose siç njihet nga shumica me emrin globalizim.

Në botën pas Luftës së ftohtë për herë të parë në histori politika globale u bë shumëpolëshe dhe me shumë qytetërime. Gjatë pjesës më të madhe të ekzistencës së njeriut , kontaktet ndërmjet qytetërimeve kanë qenë të rralla ose nuk ka pasur fare.[12] Ka pasur dallime dhe divergjenca të mëdha midis qytetërimeve të ndryshme përderisa ende kanë ekzistuar tendencat imperialiste tek disa shtete të mëdha dhe të fuqishme. Shfrytëzimi ekonomik i vendeve dhe popujve është mëse i dukshëm në këtë per iudhë të botës e cila po paraqitet gjithnjë e më shumë si fshat global. Por termi fshat global është vetëm një maskë e inicimit të politikave eksploatuese të gjithnjë e më të fuqishmëve gladiatorëve ekonomik dhe politikë. Më lartë cekëm se iniciativa e rendit të ri botëror lindi nga shtetet e varfura , për shkak të pakënaqësive të tyre që kishin ndaj shteteve të pasura. Të pasurit prap luajtën në kartën e tyre politike duke shfrytëzuar metoda , metodologji dhe modele të ndryshme të maskimit të mashtrimit të tyre të popujve tjerë jo të pasur. Ato në këtë formë favorizuan veten dhe varfëruan edhe më shumë popujt dhe shtetet tjera. Si politikë e veçantë e realizimit të këtyre synimeve u paraqitën edhe investimet direkte të huaja. Mund të konstatojë lirshëm se investimet direkte të huaja edhe pse ishin formuar si të tilla me tendenca të fshehta nga ana e fuqive të mëdha , prap se prap në praktik në shumicën e rasteve luajnë rrolin e dobishëm të zhvillimit ekonomik të vendeve të varfura.

Ekonomia botërore e cila u fsheh pas termit globalizim dhe Organizata Botërore e Tregëtisë e cila ka synim rregullimin e ekonomisë globale gjithnjë e më shumë ka tendenca jo të drejta dhe jo të mira. Këtë gjë e dëshmojnë edhe shumë përleshje dhe zënkat që i kanë ndërmjet veti shtetet e pasura me ato të varfura. Problemet më të rëndësishme të Organizatës Botërore të Tregëtisë janë edhe liberalizimi i tregut. Në fakt në teori mësojmë gjërat ndryshe ndërsa në praktik janë krejtësisht ndryshe.Organizata Botërore e Tregëtisë është në krizë.Funkcionin e saj si rregullatore e ekonomisë globale gjithnjë e më shumë po ia prishin mosmarrveshjet që i kanë ndërmjet veti. Antaret e Organizatës Botërore të Tregëtisë shumë herë i kaluan afatet për marrëveshje drejtë rregullave të reja për tregëti në në rruzullin tokësor. Në pritje të një marrëveshje midis të pasurve dhe të varfurve , Maqedonia edhe më tej do të luftoj me deficitin e saj tregëtar. [13] Bota një fshat i vogël por me gladiator të mëdhenjë. Të pafajshmit gjithmonë janë në shënjestër , ndërsa faji i huazuar nga personat e krimit dhe dhunës së organizuar , po ciklon në mendjen e shumicës së individë ve në shoqërinë njerëzore. Bota ka nevojë për stabilitet ekonomik dhe politik. Jo që nuk e posedon atë , përderisa ka ndaluar luftërat e ftohta , por imperializmi i ri dhe zgjimi i interesimit për arin e zi , naftën po bëhet gjithmonë e më kërshërues. Në munges të politikave stabile të marrëveshjeve ekonomike për bashkëpunim midis disponuesve të naftës dhe shfrytëzuesve të saj , sot fatkeqësisht shtete të mëdha si SHBA , BRITANIA E MADHE , FRANCA , po shfrytëzojnë dhunën ndaj popujve të pafajshëm musliman , duke thyer të gjitha konventat e të drejtave njerëzore me të vetmin qëllim , arritjen deri te nafta ose kjo pasuri tokësore e cila është dhuratë nga Zoti për këto popuj.Shpresuam që logjika e luftës nuk do të jetë prezente në shekullin që po jetojmë dhe tregëtia e lirë dhe zhvillimi i ndërsjelltë midis shteteve do të jetë korrekt dhe i pavarur , por realiteti po dëshmon të kundërtën. Të shpresojmë që realiteti të ndryshojë në favor të drejtësisë njerëzore , socia le , politike , fetare dhe ekonomike.

 

 

 

 

&n bsp;

 

 

 

 

 

 

 

 

   2. Nevoja për investime direkte të huaja

 

Periudhat e ndryshme historike të shteteve kamufluan disa forma të reja të implikimit politik ndërmjet shteteve të ndryshme. Nevoja e riorientimit të kapitalit në vende të duhura është bërë domosdoshmëri e pakalueshme e secilit rajon në rruzullin tokësor. Politikat e zhvillimit ekonomik të një vendi pikërisht bazohen në këtë formë të investimeve në kohën e krizave dhe tranzicioneve jo të mira ekonomike dhe politike.Hyrja e kapitalit të huaj në ekonominë ose në ekonomitë tona është bërë një term mjaft i përfolur dhe i përdorur në këtë shekull. Themelimi i Unionit Europian i theu disa barriera të rënda në rrafshin global.Në vitin 1946 u themelua Unioni Ekonomik i vendeve të Beneluksit , anët are e të cilit ishin: Belgjika , Holanda dhe Luksemburgu. Qëllimi kryesor i tyre ishte bashkëpunimi ekonomik midis vendeve të Beneluksit , duke i evituar pengesat formale juridike. Ideja për themelimin e Bashkimit Europian ishte nga ministri i jashtëm francez , Robert Shuman  me 9 maj të vitit 1950 , e cila ide në bashkëpunim me Zhan Monet u përpunua drejtë bashkimit të industrive europiane të qymyrit dhe çelikut.[14] Krijimi i unioneve të tipit të këtillë më vonë u perfeksionuan dhe ishin të domosdoshme për zhvillimin stabil ekonomik. Shtetet e pasura përmes programeve të ndryshme për zhvillimin ekonomik të rajoneve të varfura ishin aktive drejtë investimeve direkte të huaja dhe investimeve portofol. Por , prap akti i interesit ishte mbi të gjitha , Fondi Monetar Ndërkombëtar ndau shumë kredi për zhvillimin dhe “ ndihmimin” e vendeve të pazhvilluara ekonomikisht. Në fakt ato vetëmse shtuan represionet e tyre dhe në këtë formë varësuan shumë shtete në logjikën e tyre imperialiste. Po të krijoheshin fonde të pastra dhe reale për zhvillim të fuqishëm ekonomik edhe të vendeve jo të zhvilluara atëherë nuk do të veprohej njejtë siç vepruan antarët  FMN të cilët në petkun e ndihmës varësuan gjysmën e botës nën avazhet e tyre. Raste specifike kemi Etiopinë dhe Zimbav en të cilat ngelën ende të pazhvilluara ekonomikisht bile edhe më të varfura nga krijimi i Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe “ ndihmës” se tyre të dhënë në formë kredishë për këto vende.

Megjithëate nevoja për investime direkte të huaja nuk guxon të mohohet nga askush. Kur vetëmse jemi të varur prej shumë vendeve ekonomikisht , gjegjesisht prej kësaj organizate gjigande e cila po na thithë jetën tonë përmes politikave të demokracisë dalje nga ky kolaps i thellë ekonomik me dyer të mbyllura po na paraqitet nxitja e investimeve direkte të huaja. Burimet tona të brendshme natyrore , njerëzore dhe matriale janë të bollshme , ato kanë nevojë për përpunim dhe nxjerrje ose eksploatim të atyre burimeve në dobi të njerëzimit dhe në favor të zhvillimit ekonomik të rajoneve tona të pazhvilluara. Edhe ps e është me rëndësi që të nxisim logjikën sipërmarrëse në mesin e të rinjve tanë që vet të fillojnë me biznese të tyre dhe të kemi politika stabile të orientimit të taksave dhe tatimeve drejtë industrive strategjike të vendit tonë.

Cilët faktor ndikojnë që një investitor të marre vendim që kapitalin e tij ta investoje jashtë shtetit të tij?

Gjithësesi motivi kryesor është profiti ose fitimi. Kapitali bartet nga vendi në vend , ose nga ëndërra në ëndërr për realizimin e profitit më të madh.[15] Përveç këtij faktori ekzistojnë edhe një mori tjerë faktorësh që ndikojnë në sjelljen e investitorëve të huaj në shtetin tonë, ndër to do t`i përmendim disa:

a)      Stabiliteti politik- Stabiliteti politik është njëri prej faktorëve që ndikon dukshëm në vendimin e investitorit të jashtëm për investime në vendin tonë. Pa stabilitet politik kapitalisti nuk ndjehet i sigurt në objektivin ose synimin e tijë për profit sa më të madh.

b)      Stabiliteti makroekonomik- Ky është njëri prej faktorëve mjaft të rëndësishëm që ndikojnë deri tek sjellja e vendimit të investitorit për investime në vendin tonë. Stabiliteti makroekonomik vështrohet në nënvleftësimin ose zhveftësimin e parasë së brendshme  , në bruto produktin shoqëror , në deficitin ose suficitin e jahtëm tregëtar të vendit pritës etj. Padyshim që duhet të vështrohen këto rrethana sepse ndikojnë direkt në biznesin e investitorit tonë.

c)      Rregullativa e qartë ligjore- Ky është faktori më i rëndësishëm në këtë lëmi. Këtu duhet të theksojmë se investitorët e jashtëm nuk kërkojn privilegje nga vendi pritës ashtu si kërkojnë privilegje të këtilla investitorët e brendshëm , por kërkësa e tyre është që të mos diskriminohen dhe të mos bien në një kurthë të ekonomisë ose konkurencës jo lojale.

d)      Çmimi i fuqisë puntore – Ky është njëri prej motiveve ndoshta edhe kryesore që e sjell një investitor të jashtëm në vendin tonë. Standardi ekonomik i këtij vendi me çmimin që jep investitori i jashtëm ndoshta rritet , ndërsa për investitorin e jashtëm ai çmim është qesharak nëse krahasohet me vendin e tij dhe kështu përputhen levërditë e të dy anëve.[16]

Padyshim që nëse kihen parasysh të gjitha këto faktor të bashkuara edhe me madhësinë e tregut dhe të privatizimin të kapitalit shoqëror do të fitonim një numër të madh investitorësh në vendin tonë. Por në ekonominë e tregut raportet duhet të jenë të ndërsjellta , edhe vendi pritës duhet të sigurohet që investimet që bëhen në atë vend të jenë të arsyeshme dhe të mos cë nojnë politikat strategjike të vendit tonë.

Ndërkaq si shkaqe me rëndësi permanente për investitorët e huaj të hudhen në tregun tonë mund t`i përmendim shkurtimisht disa:

-          faktorët marketing,

-          barrierat tregëtare,

-     &nb sp;    faktorët e kostos dhe

-          klima e investimeve. [17]

Këto janë padyshim disa faktor të rëndësishëm që nxisin investitorin e jashtëm të mendoje për vendin tonë. Por , nevoja për investime në të shumtën e rasteve është më e madhe dhe e domosdoshme për ne sesa për investitorët e jashtëm. Prandaj duhet të kemi kujdes gjatë hartimit të politikave , planeve dhe strategjive investuese për thithjen e investitorëve të huaj në vendin tonë. Tekefundit edhe politikanët tanë po krenohen për sjelljen sa më të madhe të investitorëve t ë jashtëm në vendin tonë.

 

 

 

 

&n bsp;

 

     3. Kanë thënë për investimet

 

Në këtë pjesë të kësaj analize do të paraqesim disa thënie të biznismenëve të njohur rreth investimeve.

 

“ Një shok i imi më fliste për investimin në një kompani e cila shet jestika prej interneti. Jastika përmes internetit paramendoni!? Ku është fundi i kësaj budallakije?” [18]

 

Donalld Tramp

 

“Harxhoni kohë për hulumtimin e ndonjë aksioni ( letre me vlerë) çka dëshironi ta bleni , bile aq kohë sa do të harxhonit për të blerë një friz të ri” [19]

 

Piter Linç

 

“Në këtë biznes nëse jeni të mirë , do të jeni në rregull gjashtë nga dhjetë herat. Asnjëherë nuk do t`ia qëlloni nëntë nga dhjetë herat.” [20]

 

Piter Linç

 

“Investitorët mbajnë mend pak” [21]

 

 Roman Abramoviç

 

“Celsi është në internetin. Interneti është alfa e civilizimit të rinjë , ndërsa telekomunikacioni është omega. SHBA-të janë shteti më i përparuar në këtë erë digjitale , dhe kuptohet cili dëshiron të bëjë biznes nga ajo duhet të jetë prezentë aty.”[22]

 

Karlos Slim

 

“Optimizmi është armiku më i madh i secilit investitor racional” [23]

 

Voren Bafet

 

“Puna nuk është aty se a ke të drejtë ose nuk ke të drejtë , por puna qënd ron aty se sa para fiton kur je në të drejtë dhe sa para humb kur nuk je në të drejtë” [24]

 

Xhorxh Soros

 

“Ndonjëherë investimet më të mira janë ato të cilat nuk do t`i bëni.” [25]

 

Donalld Tramp

 

“ Secili duhet të mësojë se mbas secilit akcion qëndron një kompani dhe se ekziston vetëm një shkak pse çmimet e aksioneve rriten. Kompanija ose punon më mirë nga se që ka punuar ose bëhet më e madhe nga që ka qenë.” [26]

 

Piter Linç

 

“ Gjithmonë bleni vetëm ato akcione me të cilat do të ishit perfekt i kënaqur dhe i pajtuar për t`i mbajtur , mbase edhe nëse bursa mbyllet në dhjetë vitet e ardhshme.” [27]

 

Voren Bafet

 

Rëndësia e investimeve për një ekonomi është e madhe. Për këtë gjë dëshmuan edhe këto thënie mjaft koncize dhe direkte të investitorëve më të mëdhenjë në rruzullin tokësor. Qëllimi i paraqitjes së këtyre thënieve këtu është që të kuptojmë domosdoshmërinë e ndërlidhjes së intuitës , rrezikut dhe frikës. Të gjitha këto pa vullnetin e mirë dhe të domosdoshëm do të ishin vetëmse një ëndërr e parealizuar ende nga askush.Është e rëndësishme që punët e investimit t`i marrim edhe si mision në vete për t`i ndihmuar në ngritjen dhe zhvillimin ekonomik të vendeve të pazhvilluara.  Sepse edhe Henry Ford ka thënë: “ Biznesi i cili krijon vetëm para dhe asgjë tjetër është biznes i varfur” [28] Investimet janë ato të cilat përveç që na sjellin paratë duhet të na sjellin edhe dashurinë , miqësinë dhe raportet e mira ndërmjet dy vendeve. Poqese jemi të dashuruar vetëm pas parasë dhe për asgjë tjetër atëherë do të humbeshim në thundrrat e kapitalizmit modern. Rreziku dhe shpresa në biznes janë pjesë integrale pa të cilat nuk mundemi të investojmë dhe të krijojmë intuitën tonë të fitimit maksimal dhe marramendës. Ka thënë Zhan De La Bruer “ Nga secila vështirësi lindin mrekullitë”[29] Po sikur të mos ekzistonin dyshimet dhe vështirësitë gjatë investimit tonë ne sigurtë do të hamendeshim për një hap guximtar të invest imit.  Për këtë arsye procesi i investimeve në një biznes është proces i cili ngjallë shumë vështirësi. E nuk ka dyshim se pas çdo vështirësie Zoti sjellë lehtësin.

 

 

 

 

AN>

 

 

 

 

 :p>

 

 

 

Përfundim

 

Logjika e jetës na mëson se kemi ardhur në këtë botë me një mision të caktuar. Mision ndoshta i panjohur për qenien njerëzore deri në një masë dhe në një kohë , por me kalimin e kohës gjërat ndryshojnë dhe segmentimi i jetës i jep kahen e duhur kësaj qenie mjaft fisnike në rruzullin tokësor. Nuk ka dyshim se njeriu si një qenie shoqërore , ekonomike , religjioze ka nevojë primare që të nisë idenë dhe të përfundojë me rezultatin e duhur pozitivë. Ka çaste dhe raste kur rezultati jo gjithmonë është pozitivë dhe i kënaqshëm. Në kësi raste duhet që të veprojmë në atë drejtim për t`i përmirësuar gjërat dhe jo për ti rënduar. Por , rëndësia e kësaj jetë në ekonominë e tregut dhe demokracinë libe rale është e pasqyruar si e vërtet dhe reale. Pronari i kapitalit duhet që ta investojë atë me qëllim që të kryej një akt të rëndësishëm shoqëror dhe human. Por , ai duhet që në punën e tij të ndjejë kënaqësi dhe të kujdeset për to. Në vazhdim po përmendim disa këshilla për pronarin që besoj se do të jenë të vyeshme:

1. Përkushtoni në punën

Të përkushtuarit individual janë stabilë në punë dhe vendosin raporte të fuqishme në lidhje me punën e tyre. Themeluesi i Starbaks , Havard Shulc , theksoi se komunikimi i tij është i ndërtuar mbi tregimin e anegdodave dhe p ërallave. Qëndrimi i tij është që të ndërtojë kompani e cila do të sjellet ndaj të punsuarve me rrespekt.

2. Të keni energji të pakufshime

Liderët e mirë kujdesen për veten dhe janë në formë të mirë , dhe m`u për këtë shkëlqejnë me energji të vecantë. Guverneri i Kalifornisë Arnold Shfajceneger posedon më shumë energji se timi i tij. Por , ai punon në atë dhe thotë se vetëm me energji që e krijon me ushtrim arrinë që të përballet me problemet e përditshme me të cilat rrethohet.

3. Sjellni vizion për ardhmërinë

Biznismenat profesional dhe inspirativ sjellin vizion të fuqishëm dhe mjaft motivues. Themeluesi i Intuit, Skot Kok mendon se është e domosdoshme që të sjellet vizion e vecanërisht për motivim të puntorëve.” Puntorët dëshirojnë që të ndëgjojnë se mundi i tyre krijon dic me vlerë dhe të madhe dhe se punojnë për dic , por jo vetëm për rrogë”, theksoi ai.

4. Animoni të pranishmit përderisa flisni

Liderët karizmatik nuk flasin në formë monotone. Ato kanë një dikcion të theksuar , ato e lidhin fjalimin e tyre dhe e bëjnë të rëndësishëm kur duhet dic të tregojnë. Kryetari i Orakal , Leri Elison , shfrytëzon fraza të mira në formën më të mirë.

5.Shkëlqeni me vetbesim

Liderët e mirë e shfrytëzojnë vetbe simin , autoritetin dhe udhëheqësinë në fjalimet e tyre dhe në këtë formë krijojnë kahje në të cilën dëshirojnë që t`i orientojnë të punsuarit. Ato vëndojnë kontakte me pamjen dhe 80% e mbajnë nën kontroll gjatë kohës së prezentimit. I drejtohen direkt një njeriu dhe nuk mllefosin për rreth me pamjen e tyre.

6. Flisni në formë koncize dhe të qartë

Menaxherat e mirë është lehtë që t`i ndëgjojmë se flasin qartë dhe në formë koncize. Njeri i mencur është ai i cili arrinë që punët e komplikuara t`i paraqesë në formë të thjeshtë.

7. Argëtohuni

Njerëzit kanë dëshirë të jenë në shoqëri me liderët karizmatik , sepse ato dijnë të argëtohen. Për atë mos u kurseni dhe argëtohuni.[30]

E nuk ka dyshim se nëse i përmbaheni këtyre reçetave do të arrini deri te synimi i juaj final. Nuk e pranoj dotë e as që guxoj ta thamë se rreth kësaj lëmie kam thënë të gjithën. Jo , unë vetëm mblodha një pjesë të këtij thesari dijesh prej kësaj lëmië , duke i përpunuar dhe duke u munduar të jap një këndvështrim timin për problematika të këtij lloji. Të shpresoj që ia kam arritur qëllimit.

 

Bibliografia

 

A)    Libra

 

 1. Ilia Kristo , Biznesi Ndërkombëtar , Tiranë 2005

 2. Bujamin Asani , Zhvillimi i marrëdhënieve midis R.M. dhe BE-kushtet ekonomike për antarsimin e R.M. në BE , Tetovë 2007

 3. Samuel P. Huntington , Përplasja e qytetërimeve dhe ribërja e rendit të ri botëror, Shkup 2004

 4. Skender Berisha, Marëdhënie Ekonomike Ndërkombëtare ,Prishtinë 2002

 5. Gjokë Uldedaj & Arben Verçuni , Marketingu Ndërkombëtar, Tiranë 2003

 6. Ahmet Mançellari , Tregëtia Ndërkombëtare , Tiranë 2004

 7. Jeff Madura , Drejtimi Financiar Ndërkombëtar , Tiranë 2004

 8. Britanika Enciklopediski Recnik  vol4, Skopje 2005

 9. Aleksander Antic , Prirucnik o investicijama , Beograd, 1979

 10. Seadin Xhaferi & Dushko Nikollovski , Menaxhimi i investimeve , Shkup , 2007

 

B)     Sajte interneti

 

 1. www.ekonomia-islame.com

  PAN>
 2. www.gjuha-shqipe.com

 3. www.vlada.gov.mk

 4. www.a1.com.mk

 

C)     Revista dhe gazeta

 

 1. Kapital , nr.412 , viti 8

 2. Kapital nr. 413 , viti 8

 3. Kapital , nr.414, viti 8

 4. Kapital , nr.415 , viti 8

 5. Kapital , nr.416, viti 8

 6. Kapital . nr.418, viti 8

 7. Kapital, nr.419, viti 8

 8. Kapital ,nr.422, viti 8

 9. Kapital . nr.423 , viti 8

 10. Kapital , nr.428, viti 8

 11. Biznis , e premte 11 nëntor 2005

 12. Biznis , e martë 22 maj , 2007

 13. Biznis , e mërkur 30 maj , 2007

 

 

 


[1] Shih : Seadin Xhaferi & Dushko Nikollovski , Menaxhimi i investimeve , Shkup , 2007 fq.13

[2] Shih : Aleksander Antic , Prirucnik o investicijama , Beograd, 1979 , fq.32

[3] Shih : Fjalori elektronik shpjegues , gjuha-shqipe.com

[4] Shih : Britanika Enciklopedisk i Recnik  vol4, Skopje 2005 , fq.32

[5] Shih : Ilia Kristo , Biznesi Ndërkombëtar , Tiranë 2005 , fq.264

[6] Shih:  Jeff Madura , Drejtimi Financiar Ndërkombëtar , Tiranë 2004 , fq. 479

[7] Shih: Ahmet Mançellari , Tregëtia Ndërkombëtare , Tiranë 2004 , fq.286

[8] Shih: Gjokë Uldedaj & Arben Verçuni , Marketingu Ndërkombëtar, Tiranë 2003 , fq.48
[9] Shih: Ibrahim Isup , Globalizimi i industrisë hallall , ekonomia-islame.com

[10] Shih: Skender Berisha, Marëdhënie Ekonomike Ndërkombëtare ,Prishtinë 2002 , fq.260

[11] Shih: ЗОШТО СТРАНСКИОТ КАПИТАЛ ( НЕ) ВЛЕГУВА ВО МАКЕДОНИЈА , vlada.gov.mk

[12] Shih: Samuel P. Huntington , Përplasja e qytetërimeve dhe ribërja e rendit të ri botëror, Shkup 2004 fq. 20

[13]  Shih: Александар Момировски, Светската трговска организација е во криза, a1.com.mk
[14] Shih: Bujamin Asani , Zhvillimi i marrëdhënieve midis R.M. dhe BE-kushtet ekonomike për antarsimin e R.M. në BE , Tetovë 2007 , fq.15

[15] Shih: ЗОШТО СТРАНСКИОТ КАПИТАЛ (НЕ) ВЛЕГУВА ВО МАКЕДОНИЈА , vlada.gov.mk

[16]  Bazuar sipas artikullit ЗОШТО СТРАНСКИОТ КАПИТАЛ (НЕ) ВЛЕГУВА ВО МА КЕДОНИЈА , vlada.gov.mk
[17] Shih: Ilia Kristo , Biznesi Ndërkombëtar , Tiranë 2005 , fq.265
[18] Kapital . nr. 423 , viti 8 , fq.54

[19] Kapital , nr.428, viti 8 , fq.50

[20] Kapital ,nr.422, viti 8 , fq.54

[21] Kapital, nr.419, viti 8 , fq.56

[22] Kapital . nr.418, viti 8 , fq.56

[23] Kapital , nr.416, viti 8 , fq.54

[24] Kapital , nr.415 , viti 8 , fq.54
[25] Kapital , nr.414, viti 8 , fq.52

[26]  Kapital nr. 413 , viti 8 , fq.52

[27]  Kapital , nr.412 , viti 8 , fq.52

[28] Biznis , e martë 22 maj , 2007 , fq.7

[29] Biznis , e mërkur 30 maj , 2007 , fq.7
[30] Biznis , e premte 11 nëntor 2005

Be a better friend, newshound, and know-it-all with Yahoo! Mobile. Try it now. __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 29 Jan 15:40 2008
Picon

9-11 Truth And The Holocaust

9-11 Truth And The Holocaust
By Wendy Campbell
24 January, 2008
Countercurrents.org
There is a website (http://911review.com/denial/holocaust.html) with a page entitled “Holocaust Denial Versus 9/11 Truth.”

That title gives away the real perspective of the writer as being a Zionist Jew however the writer declined to divulge his ethnicity or religion or even his/her name. (For the record, I am not Jewish by way of ethnicity nor religion. I am of Swedish, English and Irish ethnicity and of Christian background. I am a human rights activists who advocates for completely equal rights for all with no exceptions, especially here in the US and also in Israel, which is dependent on massive US financial and otherwise support.)

I am going to deconstruct this obvious Zionist Jewish writer’s article here.

First of all, most people who are supportive of the growing skepticism about the official Jewish version of what Jews have coined as “The Holocaust” prefer to call that skepticism “Holocaust Revisionism” rather than “Holocaust Denial”. The reason for that is that everyone knows that Jews were persecuted by the Nazis during WWII, which lasted from 1939 to 1945 (a total of six years). No one denies that. Please note that the Zionist Jews have been persecuting non-Jewish Palestinia ns in Palestine-Israel ever since the Jewish state was created in Palestine in 1948 (that’s 60 years of persecution). Unfortunately in general, Jews tend to deny that fact, even though it is well documented by some prominent Jewish writers and also in the booklet “Origin of the Palestine-Israel Conflict” written by Jews for Justice in the Middle East, at http://www.cactus48.com

In keeping with a true democracy, Holocaust Revisionism is completely legitimate just as any historical event must always be allowed to be further researched in a scholarly manner, especially with the modern forensic techniques, something which the Holocaust Fundamentalists/Obsessers have never bothered with. They rely only on conflicting eye-witness accounts.

Real 9-11 Truthers seek the Truth about all matters, especially with regards to politics related to the subjects at hand: US foreign policy, Israel, Palestine, Zionism, WW I and WWII, etc.
The Holocaust Fundamentalists are putting people in jail in some countries for publicly questioning the official Jewish version of “The Holocaust”, a term which they have basically trademarked for only Jewish use to try to suggest that Jewish suffering during WWII was unique above all other people’s suffering in all of humankind’s history. Closer scrutiny will reveal that this is the chauvinistic viewpoint put forth by Jews via their prolific output of books, articles, movies and TV specials via the newsmedia which they tend to dominate.

The fact is that even though at trials of such Holocaust Revisionists as Ernst Zundel, whose defense brought up significant truths with regards to certain aspects of the official Jewish Holocaust story, using forensic experts and cross-examining top Jewish Holocaust leaders such as Raul Hilberg, revealing many conflicting discrepancies in their stories, the judge found Ernst Zundel, who is a pacifist with no previous criminal record, guilty of “incitement to hatred” and he’s been in jail for years, first in Canada and now in Germany where he was extradited to. You can google him for the details. Remember there are always at least two sides to every story, so do your cross-referencing. So the end result was that the Truth about the Holocaust was/is completely irrelevant in his trial. The fact is that his powerful political enemies want him in jail. Period. It’s like the Grand Inquisition. Even his defense lawyer in Germany has now been put in jail.

Look at who “hates our freedoms” by the way. The Zionist Jews are the ones who are pushing the so-called “hate speech” laws in this country, with the help of the powerful Zionist Jewish group: the ADL. If they have their way, they will put in jail anyone who questions the Jewish version of The Holocaust, anyone who criticizes Israel as the Jewish supremacist state that it is, anyone who suggests that Israel had anything to do with 9-11, especia lly those who believe that Israel-firsters were the driving force behind making 9-11 happen. Meanwhile the ADL and their related Zionist groups are silent about the US mainstream media’s daily articles filled with what amounts to hate-speech against Muslims, Arabs and Iranians, and fully supports the so-called US war on terror, which is obviously something Israel fully supports as well.

Please remember that PNAC, written basically exclusively by Israeli-Americans (but endorsed by non-Israelis such as Cheney) called for a Pearl Harbor-style catastrophe to roll out a war against Israel’s enemies in the Middle East, starting with Iraq. Please remember that, according to the Jewish website Forward, former Israeli prime minister Netanhyahu is best friends with Larry Silverstein. Larry Silverstein has been the owner of the World Trade Center since six months before the 9-11 attacks which he had heavily insured for terrorist attacks. Please remember that Larry Silverstein said “they decided to pull it” with regards to WTC building 7, lingo meaning implode it, even though it takes weeks to set up such a demolition, which by the way, is how the WTC buildings 1 and 2 collapsed according to most experts unaffiliated with the government and impartial observers. Just re-watching the clips of the 9-11 attacks anyone can clearly see it was imploded/exploded—you can see the squibs exploding out the sides of the buildings and you can see that the buildings fell in a free-fall that lasts only a few seconds, basically into their footprints. This has never happened before in history, despite raging fires in buildings caused from jets, or whatever. The WTC buildings were specifically designed to withstand such occurrences as jets flying into them. There are also many videotaped interviews with survivors including NYFD firemen who heard the explosions. There were the warnings to the Israeli company Odigo that never reached authorities in the WTC, and ther e were the dancing Israeli spies filming the event while it happened and rejoicing with high fives.

I’m afraid it all adds up to one thing: 9-11 was an inside job with the help of the Mossad and the knowledge of key people inside and around the United States government. I believe that anyone who is suspicious of being involved with making 9-11 happen should be fully investigated by American authorities who are not Israeli-Americans nor Israel-firsters. These people have dual loyalties and/or are bought off. We need American-Americans who only have real Truth and America’s interests at heart, and not foxes watching the chicken coop.

Note that those who hate our freedoms such as Mark Weitzman of the Simon Weisanthal Center flubbed up on a video taped session (http://www.youtube.com/watch?v=N5NJoZRYOJk) when he was making his pitch for a new law that would outlaw Americans from seeking 9-11 Truth no matte r where it leads us. He wants legal action against “conspiracy theorists… blaming 9-11 as part of an outside job or job by outside groups such as the US government.” Was it a Freudian slip? Or did he substitute “US government” at the last minute to avoid publicly implicating Israel, since many Americans are still not fully aware of Israel’s role in 9-11, and he just wants those of us who do know about Israel’s role to figure out what he means.

After all, everyone in the 9-11 Truth Movement believes that it was an INSIDE JOB, meaning certain powerful people in the US government had either foreknowledge of the 9-11 attacks and either LET it happen on purpose (LIHOP) or MADE it happen on purpose (MIHOP). And a certain percentage of people in the 9-11 Truth Movement believe that Israel either LET it happen on purpose or helped to orchestrate it, in other words, to MAKE it happen on purpose.

So for Weitzman to be concerned about 9-11 Truthers claiming that 9-1 1 was an “outside job” is rather strange, since we believe that it was an INSIDE JOB, with the help of OUTSIDE groups such as – no, NOT “the US government”, but yes, Israel and its Mossad.

Let’s face it. Weitzman and his ilk are insisting that we believe the Official 9-11 Report, that “outside groups” such as Al Queda made the 9-11 attacks. That’s the kosher version. Just like Weitzman and his ilk are insisting that we all believe the kosher Jewish version of the Holocaust without questioning, without further research. Or else! Oy vey!

EXACTLY WHO HATES OUR FREEDOMS? It’s obvious to me it’s the Zionist Jews, and their bought-out lackeys such as Bush, Cheney and most American politicians at this rate today. The Muslims and Arabs just want to be left alone to vote for who they want to vote for, such as Hamas in the Gaza Strip, and not have the Israeli army rolling into their territories willy-nilly, nor have the US taking over the oil resources in the Mi ddle East so that Israel can have a free pipeline out of the deal, and so on. Who is paying for Israel and the so-called “war on terror”? The American people. We have the right and the duty to openly scrutinize and criticize what is happening as we see fit. This IS a democracy, right? And we better use our Freedom of Speech before people like Mark Weitzman and his ilk try to take it away to suit their war-mongering and greedy political agenda.

Back to the article “Holocaust Denial Versus 9/11 Truth” (http://911review.com/denial/holocaust.html)by the Zionist Jewish writer. He starts in by trying to discredit Christopher Bollyn, one of THE most courageous journalists on the subject of Israel, Palestine, Zionism and 9-11, bar none. He has, in fact, been harassed, tasered and arrested by the henchmen of his political enemies, and he and his family are now living outside of the country in Norway, where his wife is from, to escape further political persecution.

While I am sure that there are probably some errors in Bollyn’s articles here and there, I am sure they are not deliberate. As someone who has been written about both favorably and also smeared, and who is a writer herself, I know that errors happen. In my case, they are NEVER deliberate. You could call me a Truth Fundamentalist. I seek only the Truth and nothing but the Truth. I know Christopher Bollyn, have talked to him on the phone and via e-mail exchanges, and I’ve read most of his works, and I believe he is the same way. Just check out his website and just for yourself! It’s http://www.bollyn.com . Bollyn does NOT hide who he is, unlike the Zionist Jewish writer of the article I am deconstructing.

Then he goes on to try to discredit The American Free Press, which has always been a champion of 9-11 Truth, exposing the racist realities behind racist, apartheid Israe l and its persecution of non-Jews in Israel and the Palestinian Territories, the evils of Zionism, and the imperialistic, deceptive agenda of the Neo-Conservatives who are all Israel-firsters.

Then of course he brings out the “usual suspects” such as David Duke, who although he is racist, he is also quite on target with regards to pointing out the obvious racism of Zionist Jews who support the Jewish supremacist state of Israel which is NOT a real democracy, not by a long shot. This is predictably overlooked by the typically anonymous Jewish writer of this article, as well as the Zionized US media which continues to make the false claim that Israel is “the only democracy in the Middle East”.

Anyway, you get the point. The Jewish author of the article clearly has his blinders on with regards to the inherent racism of Zionism and the Jewish state of Israel as well as the inherent racism of The Holocaust whose proponents obsessively seek to promote Jewish suffering above all others and use it as a propaganda tool to get Zionist Jews the carte blanche treatment, free of any criticism and free to do whatever it wants, including genociding and ethnically cleansing non-Jews from Palestine and stealing the resources, agricultural land, water and oil, from its neighboring countries. All of this immoral behavior is being financed with American taxpayers’ dollars. I don’t recall anyone asking for my permission to spend my tax dollars in such an immoral, wasteful way.

The anonymous Zionist author of the article also points to other genocides that Jews like to point to, but fails to include the current slow genocide that Jews have been perpetrating against non-Jews in Palestine since 1948, as the Jewish state continues its relentless, deceptive campaign to wipe Palestine off the map.

At the end of the anonymous Jewish Zionist writer’s article entitled “Holocaust Denial and 9/11”, he asserts that “ The 9/1 1 truth movement should not be co-opted by those who want to pretend that one of the greatest crimes in history was oversold by Jews in order to justify a land grab in Palestine.”

First of all, we do not “pretend” anything. It’s about Truth. There have been many crimes in history and many crimes are still being committed against humanity, specifically the US war on Iraq and Israel’s on-going campaign of ethnic-cleansing against the non-Jewish Palestinian people. As anyone knows who talks to anyone at all or does any reading whatsoever, most Jews themselves will point to The Holocaust as the “reason” why the Jews should be allowed to steal and continue to steal the land from non-Jews in Palestine for the Jewish supremacist state of Israel.

Those of us in the 9-11 Truth Movement who truly seek the Truth and nothing but the Truth, will follow it wherever it goes, and will not be held back by certain gate-keepers who for their own reasons thin k there is a limit to where we can follow the Truth. It’s not about “blaming”the Jews”” for 9-11. It’s about finding seeking justice for the 9-11 crimes, whoever orchestrated it and whoever did it. Whoever put out the contract for death and war, and whoever actually did it. We Americans of good conscience will also seek a US foreign policy change, divorcing the US from racist, apartheid Israel, since Israel is indeed a “outside” foreign country which is based on the racist premise of a Jewish supremacist state.

In the final paragraph, the anonymous Zionist writer wrote: “It would not be surprising if many of the voices most loudly advocating Holocaust Denial were “false flag” operatives of the Israeli government – since the fact that some crazy people promote these lies make it more difficult to find political space to criticize Israeli human rights abuses (even though the two issues are quite separate).”

How hilarious. Really. It’s the typical Zionist smoke and mirrors game, the typical shell game. If anyone is paying attention you can see his real agenda all along—first of all he brands anyone who questions the Jewish version of the Holocaust as advocating “Holocaust Denial”, which really amounts to a smear word, and then referred to them as “crazy people” who promote “lies”. Then he fuzzily, unconvincingly, tries to say that there is no connection between Israeli human rights abuses and The Holocaust – he’s just fooling himself.

In essence, the Zionist Jewish writer of the article himself is obviously an operative of the Israeli government, by continuing to promote the Zionist dictum that one cannot question or further research the experience of Jews during WWII which Jews have proclaimed as “The Holocaust” as well as to try to shield the American public from the obvious Israeli connection to 9-11.

The Holocaust has been made into more of a religious dogma than historical fact, since there exists no original source materials to back up their claims which are all based on conflicting eye-witnesses. While Christians believe that Jesus Christ was born of a virgin mother, was crucified and resurrected from the dead on the third day, and sits at the right hand of the Father, there are no laws nor heavy pressure that others believe such. However, as Rabbi Kirshenbaum of the Neturei Karta explained to me, it is the “Jewish tradition to believe in The Holocaust”, the entire kosher Jewish version of it, without question. That’s fine, but this is America, and we get to decide what we believe after doing our own research, without fear of being imprisoned for it.

We must be vigilant about protecting our freedoms here in the United States. There are forces here in our government, as you may well know, who are doing everything they can to take away those freedoms. And they have their minions trolling websites and all 9-11 and anti-war yahoogroups at work as well. This is w ell documented.

One 9-11 yahoo-group that I have participated in had someone by the name of “Sean McBride” who first warned those of us from even mentioning any support for Holocaust Revisionists’ work, claiming others would damage us somehow and we would damage the movement somehow, blah blah. When the moderator did not completely kow tow to McBride’s warnings which he had first couched as what he feared others might do, he himself started making outrageous threats and accusations and smears, thus revealing his true mission, which is not 9-11 Truth but maintaining the status quo with regards to shielding the Jewish state of Israel from any sharp criticism, and maintaining unconditional US support for the Jewish supremacist state of Israel.

The American public’s passive support for allowing our government’s unconditional support for the Jewish supremacist state of Israel would surely be jeopardized and undermined if further investigation of 9-11Truth in fact reveals undeniable proof that not only did Israeli operatives LET it happen, they MADE it happen. Only the guilty need be worried.

It is in the best interests of all people of conscience to demand only Truth wherever it leads us because the Truth will set us free. To some people, the Truth is inconvenient to their agenda. But isn’t that just too bad.

In closing, I believe that all Americans of all creeds, religions, ethnicities and races, should demand that the US government treat racist, apartheid Israel in the exact same manner that racist, apartheid South Africa was – with boycotts and sanctions until Israel indeed transforms into a true secular democracy with completely equal rights for all regardless of religion, race, ethnicity, creed or gender, and that the Palestinian refugees’ inalienable Right to Return to their ancestral homeland of Palestine-Israel as complete equals be honored, and that Israel and the US must give Palestinians reparations as well.

This is in the best interest of the entire world.


Wendy Campbell is an American documentary film-maker and the editor of http://www.marwenmedia.com

Looking for the perfect gift? Give the gift of Flickr! __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 29 Jan 15:42 2008
Picon

HOLOCAUST REMEMBRANCE DAY ~~ HOW QUICKLY THE LESSONS ARE FORGOTTEN

HOLOCAUST REMEMBRANCE DAY ~~ HOW QUICKLY THE LESSONS ARE FORGOTTEN

Images ‘Copyleft’ by Carlos Latuff
It is difficult to not remember the holocaust if you live in Israel…. it is not something that occurred in history, it is something that is unfolding right here, right now. We read of the horrors in our history books…. we continue reading about them in our daily newspaper reports…
‘NEVER TO FORGIVE….. NEVER TO FORGET’
‘NEVER AGAIN’
Those are two of the most famous quotes associated with the holocaust. Two quotes that have completely lost there meaning. They are literally shoved down our throats every day by the ADL and other groups associated with AIPAC…. not in the context of what they mean…. but as justification of the crimes committed by the zionists today.
The second quote ‘Never Again’ has also lost meaning…. never again to whom? If we look at the suffering of the holocaust victims in the death camps of Eastern Europe… we see the same suffering in the death camp known as the Gaza Strip today. The quote does not go … Never again, EXCEPT…. it’s Never Again! Yet it is happening again…. by the very people that coined the phrase in the first place.

To even associate what happened in the past to what is happening now is immediately labeled as anti Semitic. Is trying to salvage the one time good name of the Jewish people anti Semitic? Is trying to prevent the horrors of yesteryear from becoming a reality once again anti Semitic?? What would groups like the ADL do if we were all silent and allowed this to continue? Who would they prey on with their cancerous venom of hatred?
The very name of that group is deceiving… Anti Defamation League… the word defamation is the communication of a statement that makes a false claim, expressively stated or implied to be factual, that may harm the reputation of an individual, business, product, group, government or nation. Most jurisdictions allow legal actions, civil and/or criminal, to deter various kinds of defamation and retaliate against groundless criticism. Perhaps the group should be called the Defamation League, as that is what they do best….
In ending, I want to stress that I am not saying not to remember the holocaust, but rather let us learn from it…. learn that it must NEVER HAPPEN AGAIN…. anytime or anywhere.

Ask a question on any topic and get answers from real people. Go to Yahoo! Answers. __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 29 Jan 15:44 2008
Picon

The True Miracle of Israel

The True Miracle of Israel

Cyrano’s Journal Online and its semi-autonomous subsections (Thomas Paine’s Corner, The Greanville Journal, CJO Avenger, and VoxPop) woul d be delighted to periodically email you links to the most recent material and timeless classics available on our diverse and comprehensive site. If you would like to subscribe, type “CJO subscription” in the subject line and send your email to JMiller <at> bestcyrano.org
“No less than $100 billion of American taxpayers’ money [has] contributed to Israel’s current economic viability, as well as military preparedness”…..why is it again that Israel needs donations to an emergency fund?
By Ramzy Baroud
1/28/08
Israelis and their supporters tend to depict Israel as a country of miracles. What else could explain the country’s astonishing “birth” and subsequent survival against all sorts of “existential threats”? How else would Israel develop at such a phenomenal pace, making the “desert bloom” and continually scoring a high ranking amongst developed nations in most noteworthy aspects?
Meanwhile, Palestinians continue to be depicted as “their own worst enemies”, a people who “never miss an opportunity to miss an opportunity” and who stand outside the parameters of rational human behaviour. Israel is often, if not always, contrasted against a regional backdrop of “backward”, “undemocratic” and essentially violent Arabs and Muslims.
Such depictions — of luminous, civilised Israelis facing wicked, backward Arabs — are the building blocks of a polemic sold tirelessly by Israeli, American and Western media. Most often, it goes unchallenged, thus defining the West’s understanding o f Israel and its moral “right to exist”. The argument is rooted in the horrors of the Jewish holocaust; however, Israel’s handlers have managed to turn deserved sympathy for that tragedy into an unwarranted assertion, somehow equating Palestinians with Nazi Germany in order to justify a constant state of war in the name of self-defence.
In this specific context, the power of the media cannot be over-emphasised. It has defined a fallacious reality based on a skewed narrative. Never in history has a story been so slanted as that of Palestine and Israel. Never has the victim been so squarely blamed for his own misfortunes as the Palestinian. This is not an arrogant counter-narrative to Israel’s concoctions. It’s a glaring truth that continues to be either ignored or misunderstood.
The “miracles” often associated with Israel are not random; they are assertions. Miracles are a religious notion, referring to the unexplained and supernatural. Thus they be come exempt from rational questioning. This formula has served Israel’s strategic purposes well. On one hand, Israel’s existence is portrayed as a resurrection of sorts: from near-annihilation to a “miraculous” rebirth. Indeed, considering how the birth of Israel story is offered, the narrative is no less impressive than biblical legends. Such discourse has been used successfully to appeal to a much larger group than those who identify with Israel on ethnic or religious grounds. It has impressed tens of millions of Christian fundamentalists worldwide. In the United States, Christian Zionists represent the popular backbone of the pro-Israeli camp. While American Jews tend to vote based on economic or political interests, Christian Zionists see their allegiance to Israel as a religious duty.
Like all religious miracles, Israeli miracles are “matters of faith”. They can either be accepted as one package or rejected as such; the bottom line is that the y are beyond argument, beyond the need for tangible proof. Those foolish enough to deconstruct this — and thus question Israel as a state accountable to law, like all others — are subjected to the wrath of God (in the case of the “true believer”) or the wrath of the media and the Zionist lobby (in the case of the sceptic). When an American politician, for example, is accused of not standing “fully behind Israel”, the accusation doesn’t warrant justification. It stands on its own, like a biblical command that has survived the test of time and reason: Thou shalt stand fully behind Israel. The accused politician can only defend his record of support for Israel; he cannot question why this is necessary in the first place, or ever acknowledge the fact that the latter’s track record is soaked in blood, sullied by illegal occupations, and grounded on human rights violations and defiance of international law.
As the 60th anniversary of the so- called birth of I srael draws near, a most impressive — albeit grotesque — misrepresentation of that history will be offered in abundance. Media pundits and politicians will celebrate the miracle, omitting how Israel was delivered on top of the ruins of hundreds of Palestinian towns and villages. The killing and ethnic cleansing that became known as the Palestinian Catastrophe — or Nakba — was not the work of invisible and miraculous seraphs, but rather well trained and well-armed Zionist gangs and their supporters.
Nor did Palestinians lose the battle due to their laxity or backwardness. Their bravery, for those who care to consult serious historical works (such as those of Israeli historian Ilan Pappe or late Palestinian Professor Edward Said), is a badge of honour that will be carried by Palestinians for years to come. They lost because, as parallel historic experiences demonstrate, neither bravery nor fortitude are enough to withstand so many powerful forces at play, all plo tting for their downfall.
Moreover, those celebrating Israel’s miraculous efforts in making the desert bloom — the inference being that “nomadic Palestinians” failed to connect with the “neglected” land, and only the “return” of its rightful owners managed to bring about its renewal — will most likely forget that its was the Palestinian proletariat — the cheap, oppressed, and dispossessed labour force — that mostly worked the land, erected the homes and tended to the gardens of the miracle state. No less than $100 billion of American taxpayers’ money contributed to Israel’s current economic viability, as well as military preparedness.
All of this is likely to be overlooked as Israel and “friends of Israel” around the world celebrate another miraculous year of survival and affluence. Will they pause to wonder why over five million Palestinian refugees are dispossessed and scattered around the world? Will they lend a moment’s silence to the many thousa nds who were brutally murdered so that Israel could live this fallacious miracle? Will they ever understand the pain and the tears of successive generations dying while holding onto the keys of homes that were destroyed, deeds to land that was stolen, and memories of a once beautiful reality from which they were violently uprooted?
If there is any miracle in Israel’s existence it is that the lies upon which it is founded could be perpetuated for so long, despite glaringly obvious truths to the contrary. Indeed, it is a miracle that such grave injustice could reign for so long uncontested.

Be smarter than spam. See how smart SpamGuard is at giving junk email the boot with the All-new Yahoo! Mail __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 29 Jan 15:46 2008
Picon

Israeli Chief Rabbi: Ethnically cleanse the Gazans

Monday, January 28, 2008

Israeli Chief Rabbi: Ethnically cleanse the Gazans

Check out the blue eyes. Real biblical, hunh?

Related

Laying the grounds for Israel's interest in the Sinai
---
Ashkenazi Chief Rabbi Yona Metzger (File).

Last update - 16:20 28/01/2008

Report: Chief Rabbi says move Gazans to a Palestine in Sinai

By Saul Sadka

Ashkenazi Chief Rabbi Yona Metzger has been quoted as calling for Gazans to be transferred to the Sinai Peninsula, to a Palestinian state whichj he said could be constructed for them in the desert.

In an interview in English with the British weekly The Jewish News, the chief rabbi also said that while peaceable Muslims should be allowed to pray in Jeruasalem mosques, they should recognize that Jerusale m belongs to the Jews. Muslims have Mecca and Medina, he was quoted as saying, adding that "you don't need a third place."

Metzger called for Britain, the European Union and the United States to assist in the construction of a Palestinian state in Egypt's Sinai Desert.

According to Metzger, the plan would be to "take all the poor people from Gaza to move them to a wonderful new modern country with trains buses cars, like in Arizona - we are now in a generation where you can take a desert and build a city. This will be a solution for the poor people - they will have a nice county, and we shall have our country and we shall live in peace."

Metzger was quoted as telling the paper that the plan was new and he had not presented it to Prime Minister Ehud Olmert.

"I have thought about it with some wise people only in the last two weeks, and I think it is a great idea - nobody spoke about it before." He expressed his intent to discuss the matter with Olmert and anticipated that the idea would find popularity among Israelis. He prefaced his comments by pointing out that he could not advise on political matters as he is a religious leader in Israel, noting that according to the law he "cannot be involved in political situations."

Muslims 'don't need a third place
Metzger also called for Muslims to have the freedom to return to pray in mosques on condition that they do so peaceably: "We will welcome every Palestinian man who wants to pray in his mosque. Every Friday they can come, but with one condition, without violence. We have the same feeling about prayers, we want to give you respect but let us live and believe our land is the Holy Land and Jerusalem belongs to us. You have another place, Mecca and Medina, you don't need a third place."

In the interview Metzger also described Jerusalem as "the capital city forever to the Jewish nation." He argued that Muslims have no connection to Jerusalem comm enting that "behind the Kotel we have a mosque. But when they pray even though they are in our holiest place, they face Mecca. Their back is to Jerusalem. So you can see from only one sign that it does not belong to them. They have nothing - no connection."

The tenure of Metzger, 54, appointed as chief rabbi in 2003 for a ten-year term, has been marked by controversy. In 2006 Attorney General Menachem Mazuz called on him to resign his post in a report which alleged that he had accepted discounted hospitality at a number of Israeli hotels - a call that Metzger rejected.

Metzger has also proposed the establishment of a "religious United Nations" comprised of religious leaders from around the world, and was named one of the 12 most influential international religious figures in a recent CBS documentary entitled In God's Name.

Vide o of the interview is available by clicking here.

Ask a question on any topic and get answers from real people. Go to Yahoo! Answers. __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___
Arben Nelku | 29 Jan 15:48 2008
Picon

Not news: Israeli AG - No cops will be indicted for killing non-Jewish protestors

Related
Israeli Arab group declares strike over AG decision on Oct. 2000 riots
---
Last update - 01:38 28/01/2008

AG: No cops will be indicted for involvement in October 2000 riot deaths

By Yuval Yoaz and Yoav Stern, Haaretz Correspondents and Haaretz Service

Attorney General Menachem Mazuz said Sunday that he would not indict the police officers involved in the deaths of 13 Arab civilians during the riots of October 2000.

Mazuz released an official legal opinion Sunday, reinforcing a decision made by the Justice Ministry's Police Investigations Department (PID) in September 2005 to close the investigation into the case.

Israeli Arabs were rioting in solidarity with the Palestinian Intifada which had just begun in the West Bank and Gaza Strip. During the riots, which lasted some ten days, 12 Israeli Arabs and one Palestinian resident of the Gaza Strip were shot and killed by police and security forces during violent demonstrations at the entrance to Umm al-Fahm.

In his official report, Mazuz said that in addition to many evidentiary problems that stem from the long period of time that has passed since the incident, "we had to take into consideration the fact that the incident involved the use of operational judgment in an emergency situation, under circumstances that don't justify the casting of criminal blame, as opposed to the taking of command procedures."

Mazuz added to the document he released a report written by the state prosecution team, headed by Assistant State Prosecutor Shai Nitzan, which details over 500 pages the evidence gathered in the case and the difficulties that arose over the course of the investigation. The team, which included five attorneys, dedicated its efforts over thousands of hours to the examination of evidence and reports compiled by the Or Commission, which was appointed to investigate the riots. Dozens of meetings were held, some attended by the attorney general.

The release of the official ruling on the proceedings in the case was delayed by approximately one year, after the The Adalah Legal Center for Arab Minority Rights in Israel, which is considered a complainant in the matter, submitted a report in late 2006 to the State Prosecution in which it claimed that PID has ignored the recommendations of the Or Commission by failing to investigate the deaths. The report called for the immediate prosecution of the officers involved.

Mazuz said Sunday that the official document he wrote includes specific responses to the claims raised by Adalah in the 2006 report.

Adalah: We will seek an international legal ruling against this decision

Adalah held a press conference Sunday evening with the families of the 13 victims and the head of the Higher Arab Monitoring Committee Shuweiki Hatib. The organization announced that they have no intention of petitioning the High Court of Justice over this matter, but rather they announced their plan to seek international legal mediation.

The General Director of Adalah Hassan Jabareen said "we won't petition the high court. We have exhausted the proceedings in Israel. This [decision] does not stem from irritation or feelings of the heart, but rather from legal motives," explaining that the organization has lost its faith in the Israeli legal system in this case.

Jabareen added that the organization will seek the involvement of the United Nations as well as "foreign nations which have th e authority to rule on universal matters," meaning nations whose legal system allows them to try people who committed crimes in other countries.

Jabareen said that most of the shooting toward the civilians during the riots was unjustified, and added that Arabs mustn't be viewed as an enemy.

Hatib said in regard to Mazuz' decision that "this is a black day for justice, human rights and the aspiration for equality and respect between peoples. Mazuz, with unprecedented inflexibility, legitimized the murder."


Arab MKs furious over Mazuz's decision

Israeli Arab MKs also expressed outrage over Mazuz's decision on Sunday. MK Jamal Zahalka (Balad) suggested the Higher Arab Monitoring Committee appoint a delegation to submit an official complaint against Israel at the United Nations. He also called for a general strike in the Israeli Arab sector. "Mazuz legitimized the murders of our sons. It is our right and duty to take this to the internation al courts," he said.

MK Talab el-Sana (United Arab List) said, "This is a black day for Israeli democracy. The government attorney general has joined the snipers and the assassins and is shooting at the dead body of Israeli justice. The evil decisions place the state and it institutions on the guilty bench. The Jewish state murders its Arab citizens and acquits the murderers."

MK Ahmed Tibi (Ta'al) said in response to the report that Israeli "racism is geared toward the living Arab and the dead Arab," and Mohammed Barakeh of Hadash said Mazuz's decision was in line with the "shady record of the man."

Labor Minister Raleb Majadele contributed to the criticisms, calling it "inconceivable that civilians are killed by security forces and no one is being tried... the decision will destroy the basis of trust between with Arab citizens and the state.

Be smarter than spam. See how smart SpamGuard is at giving junk email the boot with the All-new Yahoo! Mail __._,_.___

Your email settings: Individual Email|Traditional
Change settings via the Web (Yahoo! ID required)
Change settings via email: Switch delivery to Daily Digest | Switch to Fully Featured
Visit Your Group | Yahoo! Groups Terms of Use | Unsubscribe

__,_._,___

Gmane